Scenár pre literárny večer v dhow. Scenár literárneho festivalu v prípravnej skupine predškolskej vzdelávacej inštitúcie „Visiting Yesenin“


Odoslanie vašej dobrej práce do databázy znalostí je jednoduché. Použite nižšie uvedený formulár

dobrá práca na stránku">

Študenti, postgraduálni študenti, mladí vedci, ktorí pri štúdiu a práci využívajú vedomostnú základňu, vám budú veľmi vďační.

Uverejnené na http://www.allbest.ru/

Literárne večery voľného času a ich význam

učiteľka literatúry materská škola

Cieľom je oboznámiť študentov so znakmi organizovania a vedenia oddychových literárnych večerov ako jednej z foriem práce s knihou.

1) poskytnúť informácie o význame literatúry a črtách konania literárnych festivalov v rôznych vekových skupinách

2) predstaviť metodiku jej vykonávania v rôznych vekových skupinách

3) miesto v práci MŠ

1. Literárne večery voľného času a literárne prázdniny.

2. Organizovanie literárnych festivalov v rôznych vekových skupinách.

3. Formy konania literárnych večerov.

4. Príprava učiteľa na prázdniny, vypracovanie poznámok.

Špeciálne miesto v tvorivé vzdelávanie a rozvoj detí obsadzujú literárne prázdniny.

Literárne prázdniny akosi upevňujú a zovšeobecňujú rozmanité umelecké dojmy, vedomosti a zručnosti detí; rôzne typy aktivity detí (čítanie a rozprávanie, spev a tanec, počúvanie, pozeranie a dramatizácia). Sú výsledkom práce učiteľa, jej výsledkom, „korunou veci“.

Aký je najlepší spôsob, ako pripraviť literárny sviatok - matiné alebo večer zábavy?

V prvom rade je potrebné veľmi presne určiť tému večera, jeho konkrétny cieľ. Pomerne často učitelia v škôlke organizujú „Dni mien kníh“ a „Prázdniny kníh“. Napriek veľkému úsiliu, ktoré vynaložili pedagógovia, deti a rodičia na prípravu a zdobenie sviatku, niekedy neprinesie očakávané potešenie, ukáže sa, že je príliš únavný, dlhý a chaotický. Aký je dôvod zlyhania? V prvom rade v nesúlade témy s možnosťami detí predškolskom veku. Téma sformulovaná ako „Dovolenka knihy“ sa ukázala byť príliš široká. Na takejto dovolenke sa rozprávali, hrali, spievali o všetkom: o ľudových rozprávkach a rozprávkach Puškina, o Tolstom a Gorkom, Marshakovi a Chukovskom. Tento kaleidoskop zvučných mien a nádherných diel deti ohlušil a nedovolil im sústrediť sa na obsah diel ani si vychutnať ich vnímanie a predvádzanie.

Najlepšia dovolenka v materskej škole bude dovolenka s jedným sprisahaním (napríklad „Príbehy A.S. Puškina“, „Knihy o zvieratách“, „Príbehy K.I. Chukovského“ atď.). Podobná téma umožní presne určiť účel matiné (dať deťom radosť zo stretnutia s ich obľúbenými dielami, rozšíriť ich chápanie diela spisovateľa, vzbudiť záujem o tému atď.), zamerať pozornosť detí na obsahová stránka slávnostnej akcie.

Na usporiadanie literárneho večera je potrebné vypracovať scenár - základ dovolenky, jej plán. Scenár je najčastejšie písaný formou priamej reči, určuje postupnosť striedania akcií (čítanie, hry, predstavenia a pod.).

Ďalšou z najdôležitejších podmienok úspechu večera je správna voľba vodca alebo vodcov. Moderátorka na detskej oslave nie je zabávačom, ktorý oznamuje isté čísla, ale milým hostiteľom vytvárajúcim atmosféru slávnosti. Úspech detského stretnutia s umením slova závisí od jeho umenia, kultúry, šarmu, schopnosti ľahko komunikovať, vidieť a zapojiť všetkých prítomných do deja.

Často moderátori a iní postavy večer v nejakej forme vystupujú. Na večeri venovanom orálu ľudové umenie, môže to byť rozprávač a rozprávkové postavy, na večeri venovanom tvorbe S.Ya. Marshak, - poštár, hasič, duchom neprítomný človek, kreativita K.I. Čukovskij - Doktor Aibolit, Moidodyr atď. Stretnutie s hrdinom knihy, jeho spoznávanie, priamy kontakt s ním, nevyhnutne zabezpečený scenárom, dáva deťom estetické potešenie a podporuje aktívnu „komunikáciu“ s literárnym dielom.

Pri vývoji scenára pre literárny večer musíte pamätať na to, že musí byť postavený na maximum tvorivá činnosť všetky deti, ktoré sa zúčastňujú matiné. Hostiteľ je určite majiteľom dovolenky, ale nemal by zatieniť deti. Sú hlavnými postavami každej dovolenky.

Je dôležité, aby scenár inteligentne spájal rôzne typy detských aktivít: fyzickú aktivitu (akcie, tanec, hry, atrakcie, čítanie poézie atď.) a vnútornú duševnú aktivitu (počúvanie, sledovanie, riešenie literárne úlohy, hádanie hádaniek atď.). V tomto prípade je potrebný zmysel pre proporcie: veľké množstvo dizajnových prvkov, rôzne vonkajšie aktivity môžu odvrátiť pozornosť od najdôležitejšej veci literárneho večera - stretnutia s knihou. Umelecké slovo, tvorivosť spisovateľa musí byť nevyhnutne v centre dovolenkového pozemku.

Súčasťou literárneho večera môžu byť rôzne momenty prekvapenia, napríklad plnenie detských želaní (podľa programu) pomocou lupeňov sedemkvetého kvetu; vopred, tajne od detí, pripravené vystúpenie rodičov čítajúcich Puškinove obľúbené básne (na Puškinov sviatok), sledovanie bábkového divadla resp. tieňové divadlo atď. Hlavná vec je, že literárny večer nijako nepripomínal rečová lekcia. Jasná slávnosť v kombinácii s jednoduchosťou, prirodzenosťou, ľahkosťou v správaní každého z účastníkov - to je nevyhnutné podmienky na vytvorenie správnej atmosféry detská párty. Urobiť deťom radosť, dať im možnosť aktívne sa zúčastniť prázdnin venovaných rozprávke, ich obľúbenému básnikovi či spisovateľovi, znamená dať im dlhá pamäť o stretnutí s knihou.

Literárny rozvoj detí uľahčujú matiné, voľnočasové večery venované dielu spisovateľa alebo básnika, večery rozprávok, hádaniek, literárnych kvízov (podľa ľudové rozprávky, podľa diel jedného autora, podľa známych kníh rôzni spisovatelia). Spájanie rôznych druhov umenia - hudba, beletria, výtvarného umenia vytvára slávnostnú atmosféru.

Všetky formy práce zoznámiť deti fikcia mimo vyučovania pestujú záujem a lásku ku knihám a formujú budúcich čitateľov.

Voľnočasové večery, nazývané aj zábavné večery, sa v materskej škole konajú raz týždenne. Ich témy môžu byť veľmi odlišné. Môže to byť predstavenie hudobný večer, športové súťaže, sledovanie karikatúr a mnoho ďalšieho. Všetko závisí od veku detí, smerovania škôlky, technických podmienok.

Budete potrebovať

Divadlo hračiek;

Obrazové divadlo;

Tieňové divadlo;

Divadlo prstov;

Bábkové divadlo v rukavičkách;

Počítač;

Multimediálne vybavenie;

- „doprovodné skladby“ detských piesní a hudobných vystúpení;

Zvukové zariadenia;

Obleky;

Dekorácie;

Scenáre pre večery plné zábavy a predstavení na motívy rozprávok.

Pokyny:

1. Pripraviť predstavenie pre deti raného a primárneho predškolského veku. Deti v tomto veku sú hlavne diváci, oni sami ešte málo dokážu. V nich prevládajú vizuálne-figuratívne a vizuálne efektné typy myslenia nad ostatnými, takže im treba všetko ukázať. Divadlo hračiek je rozprávkové predstavenie na stole. Chýba obrazovka, postavy sa pohybujú po povrchu. Deti to vidia. Stavebný materiál môže byť použitý ako dekorácia. Pre obrazové divadlo nájdite vhodné ilustrácie, vytlačte ich na farebnej tlačiarni a nalepte na flanelový alebo zamatový papier. Takéto obrázky sa objavujú na flanelografe počas príbehu a deťom sa to veľmi páči. Ak máte počítač, môžete si vyzdvihnúť karikatúry a usporiadať premietanie filmu. Nemalo by to byť príliš dlhé, stačí štvrťhodinka.

2. Schopnosti detí stredného a vyššieho predškolského veku sú už dosť veľké. Stále sa dajú využiť rôzne druhy divadiel, no deti zo seniorského a prípravného kolektívu už vedia premietať rozprávky samy. To zvyčajne spôsobuje veľmi veľký záujem. Navyše moderné technické prostriedky vám umožní veľa. Môžete napríklad inscenovať skutočný muzikál, ak má škôlka vhodné zvukové vybavenie. Robí sa to v mnohých materských školách. Predškoláci majú radi takéto „profesionálne“ vystúpenia.

3. Neobmedzujte sa na divadlo. Pripravte si napríklad večer venovaný kreativite obľúbený spisovateľ. V tomto prípade by mala byť veľká prípravné práce. Čítajte deťom knihy, rozprávajte im o živote spisovateľa, ukážte jeho portrét. Môžete si dať za úlohu kresliť ilustrácie alebo robiť remeslá na túto tému. K dispozícii pre predškolákov a počítačová prezentácia. S moderným informačných technológií Mnohí predškoláci sa už poznajú. vyzdvihnúť potrebné fotografie, kresby a hudobných diel Môžete ho zveriť jednému z rodičov. Netreba zabúdať, že deti by nemali stále sedieť, preto je potrebné rôzne druhy aktivít kombinovať. Napríklad na začiatku ukážte prezentáciu, potom po tanci alebo fyzickom cvičení požiadajte jedno z detí, aby prečítalo poéziu. Večernú zábavu môžete zakončiť drámou alebo aktívnou hrou.

4. Občas trávte voľné večery s rodičmi. Môžete ponúknuť napríklad prípravu príbehu o vašej rodine. Požiadajte svojich rodičov, aby si vybrali zaujímavé fotky a video materiály. Nech sa každá rodina pripraví poviedka. Takáto „prezentácia“ môže byť rozdelená na niekoľko večerov alebo načasovaná, povedzme, aby sa zhodovala s dňom narodeninovej osoby.

5. Prejdite prstom virtuálna prehliadka. Deti možno povzbudiť, aby sa svojich starých rodičov vopred pýtali na najviac zaujímavé miesta vo vašom meste, o slávnych ľudí ktorí tu bývali. Vyberte video alebo vytvorte flash animáciu. Rovnakým spôsobom si môžete dohodnúť prehliadku múzea.

Uverejnené na Allbest.ru

Podobné dokumenty

    Humanizmus ako hlavný zdroj umelecká sila ruský klasickej literatúry. Hlavné vlastnosti literárne smery a etapy vývoja ruskej literatúry. Vitálne a kreatívna cesta spisovatelia a básnici, celosvetový význam ruský literatúre 19. storočia storočí.

    abstrakt, pridaný 6.12.2011

    kroky historický vývoj literatúre. Etapy vývoja literárny proces a svet umelecké systémy XIX-XX storočia. regionálne, národné špecifiká literatúru a svet literárne spojenia. Porovnávacie štúdium literatúry rôzne éry.

    abstrakt, pridaný 13.08.2009

    Pravidlá a postup vedenia ruského súboja. Štúdium úlohy duelov ako spôsobu ochrany dôstojnosti a cti človeka na príklade literárnych hrdinov: Onegin a Lensky, Pečorin a Grushnitsky, Bazarov a Pavel Petrovič, Pierre Bezukhov a dôstojník Dolokhov.

    kurzová práca, pridané 05.04.2014

    Čítanie ako najdôležitejší prvok kultúry a života, jeho odraz v literárnych dielach a predstavenie „čítajúceho hrdinu“. Literárne preferencie v románe I.S. Turgenev "Otcovia a synovia". Čitateľský okruh Puškinových hrdinov. Úloha knihy v románe "Eugene Onegin".

    kurzová práca, pridané 7.12.2011

    Všeobecné charakteristiky ruský literárny život začiatkom XIX V. Vzhľad rôznych literárnych spoločností, krúžky, časopisy, v ktorých prebiehal proces kryštalizácie estetických predstáv, básnických foriem, štýlov. Tri spôsoby literárny vývin klasicizmu.

    kurzová práca, pridané 09.04.2009

    Porovnanie literárnych mystických obrazov vytvorených N.V. Gogoľa s ich folklórnymi prototypmi, ktoré identifikujú podobnosti. Miesto mystických motívov v dielach N.V. Gogoľove „Večery na farme u Dikanky“ a „Petrohradské rozprávky“, účel ich uvedenia.

    kurzová práca, pridané 12.08.2010

    Štúdia o literárnych a estetických názoroch K. Paustovského a literárne portréty s dôrazom na umelecké črty autorský obraz. Porovnávacia analýza biografia A. Greena a portrét K. Paustovského „Život Alexandra Greena“.

    kurzová práca, pridané 06.08.2011

    História osídlenia Uralu. Analýza teórie žánru rozprávky. Štúdium genetického pôvodu obrazov a motívov v literárne rozprávky S.I. Čerepanová, S.K. Vlasová, N.G. Kondratkovskaja. Kognitívna hodnota staroveku ľudové legendy. Analýza prác.

    kurzová práca, pridané 31.10.2012

    Podstata motívu ako fenoménu umeleckej literatúry, študujúc jeho opakovateľnosť v naratívne žánre národov sveta. Prevádzka mytologické motívy v literatúre rôznych období. Vlastnosti leitmotívu štruktúry lyrického diela.

    abstrakt, pridaný 19.12.2011

    Dôvody vzniku, problémy polemickej literatúry na Ukrajine. História a periodiká polemických diel. Prehľad diel tohto žánru v koniec XVI V. Špecifiká polemiky literárnych diel XVII storočia, ich význam pre ukrajinskú kultúru.

Scenár literárneho večera

„Cesta rozprávkami A.S. Puškina“

pre starších predškolákov

cieľ: vzbudiť záujem o rozprávky A.S. vytvárať podmienky pre interakciu medzi učiteľmi, žiakmi a ich rodičmi.

Úlohy: 1. Pokračovať v oboznamovaní detí s dielami A.S. Puškina;2.B herná forma opakovať a upevňovať vedomosti detí o obsahurozprávky od A.S.3.Rozvíjať reč nápadité myslenie, pamäť;

4. Rozvíjať schopnosť hrať malé divadelné inscenácie;5. Rozprávkami pestovať duchovné a mravné vlastnosti predškoláka, lásku k ruským spisovateľom, učiť sa starať o knihy.

Vybavenie:

Prezentácie o Puškinových rozprávkach;-výstava kníh A.S. Puškin;-výstava detských kresieb;-predmety z rozprávok (zrkadielko, jablko, šíp, sina, orechy atď.);-disk s hudbou N. Rimského-Korsakova, M.I. Glinka;- detské hudobné nástroje.

Prípravné práce:

Pozrite si prezentáciu „Biografia A. S. Puškina“;
- čítanie rozprávok od A.S. Puškin;- skúmanie ilustrácií a kreslenia výjavov z rozprávok od A.S.- počúvanie fragmentov z opier N.A. Rimsky-Korsakov „Príbeh cára Saltana“, M.I. Glinka „Ruslan a Lyudmila“;

Pozeranie filmov „The Tale of mŕtva princezná a siedmi hrdinovia“, „Rozprávka o rybárovi a rybe“ atď.;

Učenie básničiek, pesničiek, tancov, dramatizácií.

Priebeh večera:

Na obrazovke sa objavia obrázky z detstva A.S

Vychovávateľ: ...a máte radi rozprávky? (Áno). Viete, kto vymýšľa tieto rozprávky? Je jasné, kto sú - rozprávači. Počúvajte, čo vám teraz poviem. Bolo to dávno, už prešlo 200 rokov. Chlapec Sasha sa narodil v Rusku. Bol bystrý, zvedavý, čierny a kučeravý. Ako dieťa rád počúval ruské ľudové rozprávky, ktoré mu rozprávala jeho milá stará opatrovateľka Arina Rodionovna. Keď Sashenka vyrástol a naučil sa čítať a písať, začal písať krásne básne a rozprávky. A jeho rozprávky sa ukázali byť také dobré a úžasné, že sa v Rusi stal skvelým rozprávačom. Kto sa stane čarodejníkom v rozprávkach? A bol som v tej krajine. Áno, moji milí, bolo to tak za starých čias...

Dnes bude naša dovolenka venovaná nie všetkým rozprávačom, ale básnikovi A.S.

Na obrazovke sa objaví obraz portrétu A.S

dieťa: Dnes nie je vôbec ľahký deň, budeme tu hovoriť o Puškinovi,O básnikovi, ktorého básne v týchto dňoch ospevujeme.Bol to geniálny básnik, pamätáme si ho dlhé roky.A preto vás teraz pozývame do rozprávky.(Znie hudba)

Na obrazovke videa „Lukomorye“ deti čítajú poéziu k videu.

1 dieťa. Pri Lukomorye je zelený dub;Zlatá reťaz na dube:

2. dieťa. A vo dne v noci je mačka vedcom,Všetko ide dokola v reťazi;Ide doprava - pieseň začína,Vľavo - rozpráva rozprávku.

3 dieťa. Sú tam zázraky: potuluje sa tam goblin,

4 dieťa. Morská panna sedí na konároch;

5 dieťa. Tam po neznámych cestáchStopy bezprecedentných zvierat;Chata je tam, na kuracích stehnách,Stojí bez okien, bez dverí;

6 dieťa. Tam je les a údolie plné videní;Tam sa za úsvitu prirútia vlny,Pláž je piesočnatá a prázdna,A tridsať krásnych rytierovZ času na čas sa vynoria čisté vody,A ich morský strýko je s nimi;

7 dieťa. Princ je tam mimochodom,Uchváti impozantného kráľa;

8 dieťa. Tam v oblakoch pred ľuďmi,Cez lesy, cez moriaČarodejník nesie hrdinu;

9 dieťa. V žalári smúti princezná,A hnedý vlk jej asi slúži;

10 dieťa. Je tu stúpa s Baba Yaga,Chodí a blúdi sama,

11 dieťa. Tam cár Koschey plytvá nad zlatom;

V zbore. Je tam ruský duch... vonia to Ruskom!

Vychovávateľ: Teraz bol prečítaný úryvok z básne A.S. Puškina „Ruslan a Lyudmila“. Ale písal nielen básne, ale aj básne. Zo všetkého najradšej som písal o ročných obdobiach. Deti čítajú básničky: „Nie nadarmo sa zima hnevá...“, „Obloha dýchala jeseňou...“, „Mráz a slnko, nádherný deň...“ a iné.

Za dverami je počuť mňaukanie. Vychovávateľ: Myslím, že niekto mňauká. Priznajte sa, kto priniesol mačku?Spoza dverí sa za sprievodu hudby objaví mačka.

Vychovávateľ: ako si sa sem dostal?

mačka: Ahojte priatelia!Vedecká mačka som ja.Som kamarát s rozprávkamiSte vítaní na návšteve!Som vedecká mačka, magická mačka,Žijem v rozprávkovej krajine.A každý ma tu poznáA všetci tu sú mi známi.Mimochodom, môžem sa preplížiť kdekoľvek.Tu je moja kúzelná kniha.Otváram čarovnú knihu,Ocitám sa s tebou v rozprávke...

Šetrič obrazovky "Puškinove rozprávky"

mačka: Najprv však pre poriadokPoviem vám hádanky.Súhlaste bez strachu!Spomeňme si na Puškinove rozprávky,Aj hrdinovia, aj mená.si pripravený? Pozor!

Záhada: Žil v zemľanke 33 rokov,

A chodil som na ryby za každého počasia.

Áno, stará žena mu otvorene vyčítala

Za rozbité, bezcenné koryto.

Zavolajte mi rýchlo s úsmevom!

Toto je rozprávka o... (rybárovi a rybe)

Na obrazovke sa „otočí“ stránka a otvorí sa názov rozprávky,
(ďalej aj po každej hádanke)

Vychovávateľ: (Inscenácia úryvku z „Rozprávky o rybárovi a rybe“, dialóg medzi starcom a rybou)

Tu je modré more, tu je pobrežie.Starec vyjde k moru, hodí sieť,Niekoho chytí a niečo si vypýta.

Prvý moderátor :

Starý muž býval so svojou starou ženou

Pri najmodrejšom mori.

Bývali v polorozpadnutom zemľanku.

Starý muž chytal ryby do siete,

Starenka mu priadla priadzu.

Objaví sa starý muž, sadne si pred mreže a vybaví to. Starenka kľačí pred umývadlom a umýva sa.

Stará žena: (odhodí handru)

Ty hlupák, ty prosťáček!

Prosťáčik si vyprosil koryto, kolibu!

Otočte sa, pokloňte sa rybe:

Nechcem byť čiernym sedliackym dievčaťom,

Chcem byť stĺpovou šľachtičnou!

Druhý moderátor:

Starý pán teda šiel do modré more

Vidí, že sa more trochu pohráva.

Začal klikať na zlatú rybku.

Znie pieseň mora. Dievčatá vybehnú - vlny a zlatá rybka. Vykonať tanečná improvizácia

Zlatá rybka:

Čo potrebuješ, starec?

Starý muž:

Zmiluj sa, pani ryba!

Stará žena sa stala hlúpejšou ako kedykoľvek predtým,

Starý muž mi nedá pokoj:

Nechce byť sedliačkou

Chce byť vysokopostavenou šľachtičnou.

Zlatá rybka:

Nebuď smutný, choď s Bohom!

Stará žena:

Prečo sedíš smutný?

Nebavíš tú pani?

Poď, začni spievať pieseň

Rýchly začiatok tanca!

Tanec "ruská strana"

Dievča - rozprávačka, pozerá z okna

A všetko skončilo v tom istom koryte,Ale nie nové, ale staré, pokazené.

mačka: (obracia sa k deťom): A teraz ste vlny z „Rozprávky o rybárovi a rybe“. Pokúsime sa oživiť naše vlny. Ukážte, ako sa pohybujú.

Hra "More je nepokojné" (hudobný sprievod)

mačka: A tu je ďalšia hádanka:Je vidieť malé nebezpečenstvo.

Verný strážca ako zo sna

Pohne sa, vzpruží,

Otočí sa na druhú stranu

A kričí: „Kiri - ku - ku!

Panujte ležiac ​​na boku!("Príbeh zlatého kohútika")

Hra „Kam sa kohút pozerá“ Deti sa riadia pokynmi učiteľa: vľavo, vpravo atď.

Cat :

Chlapci, povedzte mi, z akej rozprávky je táto položka?(zrkadlo) (Mačka berie zrkadlo) "Príbeh mŕtvej princeznej a siedmich rytierov" - Čo urobila kráľovná, keď jej zrkadlo povedalo, že nie je najroztomilejšia zo všetkých?

Hra: „Opakuj po mne“ Ukazuje pohyby, deti spolu s ním. A kráľovná sa smejeA pokrčte ramenamiA žmurknite očami,A klikni prstami,A toč sa, ruky v bok,Pohľad hrdo do zrkadla.

mačka:

Záhada:

IN modrá obloha hviezdy svietia.Vlny bičujú v modrom mori.Na brehoch Okiyanukráľovstvo slávne... Saltan!

Vychovávateľ: Teraz si pozrieme dramatizáciu úryvku z tejto rozprávky.(Inscenácia úryvku z „Rozprávky o cárovi Saltanovi...“)

Dievča - rozprávačka, pozerá z okna

V tejto rozprávke dievčatá

Snívali o tom, že sa stanú kráľovnami.

Pozrite, čo sa stalo

Fakt to fungovalo.

Rozprávkar:

Tri dievčatá pod oknom
Točili sme neskoro večer.

1 dievča:

"Keby som len bola kráľovnou,"
Rozprávkar : Jedno dievča hovorí, -
1 dievča:

Potom pre celý pokrstený svet
Pripravil by som hostinu.“
2 dievča : "Keby som tak bola kráľovnou,"
Rozprávkar : Jej sestra hovorí, -
2 dievča :Potom by bol jeden pre celý svet
Tkal som látky."
3. dievča: "Keby som len bola kráľovnou,"
Rozprávkar : Tretia sestra povedala: -
3 dievča : Chcel by som za otca-kráľa,
Zrodila hrdinu.“

Rozprávkar: Len som stihol povedať,
Dvere potichu zaškrípali,
A kráľ vstúpi do miestnosti,
Strany toho panovníka.
Počas celého rozhovoru
Stál za plotom;
Reč je posledná vo všetkom
Zamiloval sa do toho.

cár: "Ahoj, červená panna,"

Rozprávkar: Hovorí: „Buď kráľovnou,
A porodiť hrdinu
Som na konci septembra.
Vy, moje drahé sestry,
Vypadni zo svetlej miestnosti,
Nasleduj ma
Za mnou a mojou sestrou:
Buď jedným z vás tkáč,
A ten druhý je kuchár."

Dievča - rozprávačka pri pohľade z okna

Ale chamtivosť, chlapci, nevedie k dobru.
A rozprávka ukáže, ako ich život potrestá.

mačka: Povedzte mi, ktorý rozprávkový hrdina z Puškina je majiteľom nádhernej brady, v ktorej „sa skrýva“? (Černomor)

Riddle: Tu na Lukomorye je to zázrak

More sa prudko nafúkne,

Rozleje sa pri hlučnom behu

A ocitnú sa na brehu

V váhach, ako teplo smútku... (33 hrdinov)

Tanec "Ruskí hrdinovia"

mačka: Výborne! Ďakujem, boli ste skutoční umelci. Ale mám pre teba inú úlohu. Odpovedzte na moje otázky o Puškinových rozprávkach.

mačka: 1. Ako dlho žil starký u starkej? (tridsať rokov a tri roky).

2. Kto a z ktorej rozprávky hovorí tieto slová: „Svetlo, zrkadielko moje, povedz mi a oznám celú pravdu. Som najsladšia, najkrajšia a najkrajšia na svete?" (kráľovná z rozprávky „Rozprávka o mŕtvej princeznej a siedmich rytieroch“).

3. Tsarevich Guidon sa v rozprávke 3 krát premení na hmyz. Vymenujte ich! (komár, mucha, čmeliak).

4. V ktorej rozprávke hodila starenka jablko princeznej? („Príbeh princeznej a siedmich rytierov“).

5. Ryba nie je jednoduchá, jej šupiny sa lesknú. Pláva, potápa sa, plní želania. ("zlatá rybka")

6. V ktorej rozprávke je čarovná veverička? („Príbeh o cárovi Saltanovi...“)

7. V ktorej rozprávke stojí kohút na stráži? ("Príbeh zlatého kohútika")

mačka: Teraz už určite viem, že poznáte a milujete rozprávky A.S. Je čas, aby som sa s vami rozlúčil a šiel k Pushkinovej obľúbenej básni „Ruslan a Lyudmila“.Mačka odchádza. Vychovávateľ: Naša cesta sa skončila. Páčilo sa vám to?Dieťa : Toto je Puškin. Je to zázrak. Je to potešenie bez konca.V našich životoch budú vždy hlasy z týchto rozprávok.Koľko rozprávok má básnik? Nie je ich veľa a nie málo,
Ale všetko o Puškinovi je náš večný začiatok.

Vychovávateľ: Položme kvety k portrétu veľkého básnika a zaspievajme mu pieseň „Kindness“.

meno:
nominácia:


Scenár pre literárnu zábavu v skupine seniorov „Aké potešenie sú tieto rozprávky!“



Cieľ: zachovávanie a upevňovanie fyzického a duševného zdravia detí prostredníctvom sumarizácie vedomostí detí o rozprávkach a Roku literatúry.

Úlohy:


Naďalej rozvíjať záujem o najväčšie bohatstvo ruský ľudová kultúra– rozprávky; zlepšiť rozpoznávacie schopnosti detí jednotlivé rozprávky Autor: charakteristické znaky.
Rozvíjajte reč, pozorovanie, duševnú aktivitu, schopnosť vyjadrovať a odôvodňovať svoje úsudky.

Rozvíjať schopnosti myslenia.

Podporovať rozvoj myslenia, vizuálnej a sluchovej pozornosti, všeobecnej jemné motorické zručnosti, schopnosť pozorne počúvať rečníka, neprerušovať ho a počúvať až do konca.
Zlepšite motorické zručnosti a schopnosti detí.
Vychovaj pozitívne vlastnosti osobnosť: sebavedomie, schopnosť vzájomne si pomáhať, práca v tíme.
Pestujte si priateľský vzťah k postavám rozprávok a k sebe navzájom a zmysel pre humor.


Prípravné práce:


Čítanie a diskusia o rozprávkach, príprava kostýmu, výber potrebné vybavenie a atribútov

Didaktické hry: „Hádaj, ktorá rozprávka“, „Zázračný strom“, „Rozprávkový šalát“;
Zobrazovanie rozprávkových postáv v modelovaní, aplikácii, origami, kresbe;
Výstava kresieb na tému: Moja obľúbená rozprávka“;
Súťaž remesiel na základe ruských ľudových rozprávok „Návšteva rozprávky“;
Dramatizácia rozprávok „Turka“, „Teremok“, „Masha a medveď“, „Kolobok“;
Na soundtrack k piesni N. Korolevovej „Confetti“ vstupuje do sály rozprávková víla.

Vybavenie: multimediálna inštalácia, snehové vločky, kniha, Rozprávkový kostým, metla, 2 ryby na paličkách, 2 kone na paličke, maska ​​Baba Yaga.

Pieseň rozprávok:
Prišla ťa navštíviť rozprávková víla a ty si ma spoznal
Rozprávky deti milujú, vždy ste na mňa čakali.
Mávnem čarovným prútikom a dvere sa otvoria,
Opäť sa ocitnete v rozprávke a okamžite veríte v zázrak.
Víla Rozprávky - čarodejnica a čarodejník.
Rozprávková víla vždy obklopuje deti.
Navštívili sme rôzne rozprávky a rozoznali dobro od zla.
Zázraky sa dejú len v rozprávkach!

Rozprávky. Ahojte chalani! Som rozprávková víla. Je tak dobré, že sme sa opäť stretli. Viete, prečo sme sa zišli? Rok literatúry sa blíži ku koncu. Rok literatúry bol u nás vyhlásený začiatkom roka 2015. Pozrime sa na znak Roku literatúry.

Oficiálny znak Roka literatúry zobrazuje profily veľkých ruských spisovateľov a básnikov:
Alexander Sergejevič Puškin, Nikolaj Vasilievič Gogoľ, Anna Andrejevna Achmatova. Sú namaľované vo farbách ruskej vlajky: biela, modrá, červená.
Viem, že počas tohto roka ste sa učili poéziu, čítali rôzne rozprávky a stretávali sa so zaujímavými rozprávkovými postavami. A dnes vás pozývam na cestu po cestách rozprávok, ktoré poznáte. Milujete rozprávky? Teraz sa pozrime, či ich dobre poznáte.

1 úloha. "Hádaj rozprávku"


Rozprávky
. Hádajte, z ktorých rozprávok sú nasledujúce riadky:
Majitelia prišli do domu a našli ho v neporiadku. (Tri medvede)
Myš im prišla na pomoc a spoločne vytiahli zeleninu. (vodnica)
Ošetruje rôzne deti, lieči vtáky a zvieratá. (doktor Aibolit)
Pomohla nám jabloň, pomohla nám sporák. (husi-labute)
Nebojíme sa šedého vlka. (Tri prasiatka)
Neseď na pni - nejedz koláč. (Masha a medveď)
Poďte, šváby, pohostím vás čajom. (Fly-Tsokotuha)
NEPIJ z kopýtka - stane sa z teba koza. (Sestra Alyonushka a brat Ivanushka)
Deka utiekla, plachta odletela a vankúš odo mňa odskočil ako žaba. (Moidodyr)
Odišla som od starého otca, odišla som od starej mamy. (Kolobok)
Ako sa volala sestra siedmich trpasličích bratov? (Snehulienka)
A riad odpovedal:
„U tej ženy nám bolo zle,
Nemala nás rada
Porazila nás, porazila nás,
Zaprášený, zadymený,
Zničila nás!" (Fedorinov smútok)

Hra "metla"


Hráči stoja v kruhu. Uprostred rozprávky je rozprávka s metlou. Začne sa točiť, pohybuje metlou v kruhu nad podlahou, snaží sa trafiť nohy hráčov a hovorí:
A metla, metla je veselá,
Tancovala, hrala, zametala.
Za Fedorou nenechala ani zrnko prachu.
Úlohou hráčov je preskočiť metlu. Koho zasiahne metla, vypadáva z hry.

2. „Spoznajte hrdinu rozprávky“


Stále leží na sporáku
A on tvrdohlavo hovorí:
"Podľa príkaz šťuka,
Podľa môjho želania...“
Babička dievča veľmi milovala,
Dal som jej červenú čiapku.
Dievča zabudlo svoje meno
Oh, povedz mi jej meno.
Môj otec mal zvláštneho chlapca,
Nezvyčajné - drevené.
Ale otec miloval svojho syna.
Aký divný
Drevený muž?
Na súši aj pod vodou
Hľadá sa zlatý kľúč.
Všade strká svoj dlhý nos.
kto to je?

Hrdina žije v rozprávke:
Nie je to ježko ani mačka,
Je to od babky z okna
Skočil rovno na cestu
Valil, bežal,
Dostal to líška na jazyk! kto to je? Kolobok

Krásna panna je smutná,
Nemá rada jar.
Na slnku je jej ťažko,
Chúďatko roní slzy.
Snehulienka

U Alyonushkinej sestry
Vtáky vzali môjho brata preč.
Letia vysoko
Pozerajú sa ďaleko
Husi-labute

Šíp letel a spadol do močiara,
A v tomto močiari ju niekto chytil.
Kto sa rozlúčil so zelenou pokožkou.
Stali ste sa roztomilými, krásnymi, peknými?
Žabia princezná
.
Jej starý otec ju zasadil na pole
Celé leto rástlo.
Ťahala ju celá rodina
Bolo to veľmi veľké.
repa
Zatína zuby, hýbe nosom
A nemôžem vystáť ruského ducha.
Stará žena s kostenou nohou
Volá sa... Baba Yaga.

Hra s Baba Yaga.
Deti stoja v kruhu. V strede je vodič Baba Yaga so zaviazanými očami Deti hovoria:
Babička - ježko - kostná noha,
Spadla zo sporáka a zlomila si nohu.
Vošiel som do záhrady, vystrašil ľudí,
Bežala do kúpeľov a vystrašila Vanka.
Baba Yaga chytá deti.

Úloha 3 "Kto poslal správu?"

1) „Zachráň nás, zožral nás sivý vlk“ (deti)
2) „Veľmi rozrušený. Náhodou rozbil vajce“ (myš)
3) "Všetko skončilo dobre, len môj chvost zostal v diere" (vlk)
4) „Pomoc, náš dom je rozbitý, ale my sami sme v bezpečí“ (zvieratá)
5) „Drahí starí rodičia, nebojte sa. Prišiel som na to, ako oklamať medveďa. Čoskoro budem doma“ (Masha)
6) „Pomoc, môj brat sa zmenil na kozičku“ (Alyonushka)
7) „Je to hanba, niekto mi zjedol kašu a rozbil stoličku“ (medvedice)
8)“ Ocko, môj šíp je v močiari. Vezmem si žabu“ (Ivan Tsarevich)
9) Ty, starší, nechaj ma ísť na more!
Drahý, dám za seba výkupné:
Vrátim ti všetko, čo budeš chcieť."

Hra "Chyť zlatú rybku"
Pozvaní sú 2 účastníci. Každý má v rukách palicu so stuhou. Na konci stuhy je zlatá rybka. Na signál účastník omotá stuhu okolo palice, čím priblíži siluetu ryby k sebe. Vyhráva ten, kto chytí rybu najrýchlejšie.

Úloha 4 „Nájdi rozprávku z obrázku“.
Na diapozitívoch sú ilustrácie k rozprávkam: „Rozprávka o hlúpej myške“, „Tri medvede“, „Teremok“, „Burka Sivka“, „Kohútik zlatý hrebeň“, „Líška s valčekom“ .
vonkajšia hra „Kto je rýchlejší na Sivka-burka“

Úloha 5 „opravte chybu“
1) princezná - morka
2) na príkaz psa
3) Ivan Tsarevich a zelený vlk
4) sestra Alyonushka a brat Nikitushka
5) Kohútik - zlatá pastierka
6) Chlapec - s päsťou
7) Strach má veľké uši
8) Sekerové rezance

Úloha 6 „Štvrtá nepárna“


Rozprávka.
Pozrite sa, deti, na obrazovku. Hádajte, ktorá rozprávka je tu zvláštna.
Na snímke sú 3 obrázky z jednej rozprávky a 4. z druhej.

Rozprávka. Výborne, chlapci, splnili ste všetky úlohy. A teraz vám poviem rozprávku.
“ Rozprávka „Dobrá víla“
Pred mnohými, mnohými rokmi, raz za rok, v zime, víla dobra priletela na zem. Cez plece mala vždy tašku, v ktorej nosila čarovné snehové vločky. Víla dobra bola taká maličká a neprehliadnuteľná, že jej mnohí nevenovali žiadnu pozornosť. Ale neurazila sa nikým a všetkým, dokonca ani najviac zlí ľudia, dal magické snehové vločky.
Keď v jej taške nezostala ani jedna snehová vločka, prišla jar a Víla dobra potichu zmizla, aby sa o rok v zime opäť vrátila.
Každý, kto dostal ako darček čarovnú snehovú vločku, sa stal aumývamešťastný človek na zemi, pretože sa stal veselým, starostlivým a pohotovým. Ľudia sa stali láskavými, mali dobré myšlienky, naučili sa hovoriť milé slová a robiť dobro.

Rozprávky. Dnes vám dám kúzelné snehové vločky, aby ste boli najšťastnejší a najmilší.
Rozprávková víla dáva snehové vločky deťom a hosťom.

Rozprávky
. Na svete je veľa rozprávok, smutných aj vtipných.
A bez nich nemôžeme žiť vo svete.
Aladinova lampa, veď nás do rozprávky.
Pomocník krištáľovej papuče na cestu.
Chlapec Cipollino, medvedík Pú.....
Všetci sú na našej ceste skutočný priateľ.
Nech nám hrdinovia rozprávok dajú teplo,
Nech dobro navždy zvíťazí nad zlom!

meno: Scenár literárna zábava V seniorská skupina"Aká rozkoš sú tieto rozprávky!"
nominácia:Škôlka, prázdniny, zábava, scenáre, tematické prázdniny

Pozícia: prvý učiteľ kvalifikačnej kategórii
Miesto výkonu práce: MBDOU MATERSKÁ ŠKOLAč. 2 "Firefly"
Miesto: Zherdevka, región Tambov

Literárny večer „Rozprávka za rozprávkou“

Seniorská skupina

Prípravné práce: skupina zorganizovala výstavu detských prác na motívy rozprávok, ilustrácií výtvarníkov k rozprávkam, výstavu kníh.

Vychovávateľ: Rád počúvaš rozprávky? Rozprávky sa objavili pred mnohými rokmi a odovzdávali sa zo starších na mladších. Všetky národy majú rozprávky - ruské, ukrajinské, eskimácke, Even a iné. Takmer všetky rozprávky majú dobro a zlo. Meno zlí hrdinovia rozprávky Samozrejme, toto je Baba Yaga, Koschey the Immortal atď. Čo s tými dobrými? Vasilisa, Ivanushka, Zhikharka, Emelya atď. Takmer vo všetkých rozprávkach dobro porazí zlo. Rozprávky nás učia byť láskavými, čestnými, múdrymi. Navštívme dnes aj rozprávky. Čo je potrebné na to, aby ste sa dostali do rozprávky? Samozrejme, povedzte čarovné slová:

NECH NÁM HRDINOVIA ROZPRÁVOK DAJÚ TEPLO, NECH DOBRÉ VÍŤAZSTVO VO SVETE ZLO.

Deti sú rozdelené do dvoch tímov: „Kolobok“ a „Turnip“ Za každú správnu odpoveď dostane tím jeden bod.

1 úloha. Kvíz „Pomenujte rozprávku“ (úloha pre každý tím v poradí).

„Ale cesta je dlhá a košík nie je ľahký,

Prial by som si, aby som mohol sedieť na pni a jesť koláč“ (Masha a medveď)

"Ach, Petya, jednoduchosť, trochu si sa pomýlil,

Nepočúvali ste mačku a pozerali ste sa von oknom“ (Mačka, kohút a líška).

„Pekná panna je smutná, nemá rada jar

Na slnku je jej ťažko, chúďa roní slzy“ (Snegurochka)

„Nie je tu ani rieka, ani rybník, kde by ste mohli piť vodu

Veľmi chutná voda v diere, z kopýtka“ (sestra Alyonushka a brat Ivanushka)

“ Kozliatka otvorili dvere

A všetci niekam zmizli“ (Vlk a sedem detí).

„Búchal som a búchal nosom do taniera

Nič neprehltol a zostal mu nos“ (Líška a žeriav).

Úloha 2. V košíku mám veľa vecí. Pomôžte nám zistiť, z akých rozprávok sú a komu ich treba vrátiť.

Vlčí chvost, valček, pozlátená lyžica, liate jablko, tri lyžice, vajíčko.

3 úloha. Poštár priniesol telegramy. Hádajte, ktoré rozprávkových hrdinov Poslali nám ich?

"Opustil svojho starého otca a opustil svoju babičku"

"Zachráň nás, šedý vlk nás chce zjesť"

“Zniesol jednoduché vajce”

“Pomôžte mi nájsť Mashu”

4 úloha. Pre kapitánov. Zložte rozprávku a pomenujte ju. Kapitáni medzitým plnia úlohu, pozrime si ilustrácie k rozprávkam a skúsme uhádnuť, ktoré rozprávky sme na návšteve.

Úloha 5. Učiteľka vyzve deti, aby pre oba tímy zdramatizovali fragment rozprávky. (Vopred pripravené).

6 úloha. Teraz už len musím vidieť, ako pozorne počúvate rozprávky a pamätáte si ich.

Čo povedal Zhikharka, keď ukladal lyžice?

Ako sa volala koza Alyonushka pri rybníku?

Kto môže zavolať Sivku-Burka?

Aké slová povedala Emelya, aby splnila jeho túžbu?

Ako volala líška kohúta, keď mačka nebola doma?

Akú pieseň spievala koza?

Naša cesta rozprávkami sa skončila. Poďme si to zhrnúť. Víťazný tím získa motivačné ceny.

(školská prípravná skupina)

Literatúra: Biografia A.S. Puškin, encyklopédia, rozprávky od A.S. Puškin: „Rozprávka o cárovi Saltanovi“, „Príbeh o rybárovi a rybe“, „Príbeh mŕtvej princeznej“, „Príbeh zlatého kohútika“, „Príbeh kňaza a jeho robotníka Balda“ , úryvok z básne „Ruslan a Lyudmila“ - „Lukomorye“.

PRIEBEH literárneho večera

Na pozadí hudby čítanie básne A.S.

Postavil som pamätník sebe, nie človekom vyrobeným

Cesta ľudí k nemu nebude zarastená,

Vzbúrenou hlavou vystúpil vyššie

Alexandrijský stĺp

Nie, všetci nezomriem - duša je v drahocennej lýre

Môj popol prežije rozpad úkrytov -

A budem slávny, kým budem v sublunárnom svete

Aspoň jedna doska bude nažive.

Pred viac ako 200 rokmi sa v Rusku odohrala pozoruhodná udalosť. Narodil sa veľký ruský básnik A.S. Puškin.

Na radostné sviatky a krušné dni spomíname na jeho krásne básne a rozprávky. A „vietor kráča po mori“ a „Učená mačka“ a „Cár Saltan“.

Roky plynú a odchádzajú a Puškinove línie sa tiahnu ako vlny v čase, potešia nás, dávajú nám silu, krásu a učia nás milovať život - milovať priateľov, našich ľudí a rodná zem. Vrúcne a oddane, ako to miloval sám básnik. Z celého srdca.

„A srdce znova horí a miluje, pretože

Že to nemôže inak ako milovať."

Chlapci, pozri, koho portrét je toto?

A.S. Puškin.

Čítali sme veľa básní a rozprávok od Puškina. A dnes vám poviem o Pushkinovom detstve a rodine. Puškin sa narodil v Moskve. Bol to taký malý chlapec modré oči a s kučeravou hlavou. Sasha Pushkin mal sestru Olgu a mladší brat Lev.

Malý Sasha bol hravý a šikovný chlapec. Vo veku 6 rokov zložil svoju prvú báseň. A vo veku 8 a 9 rokov písal bájky, hry a básne s rozprávkovými zápletkami.

Básnikovi rodičia, Sergej Ľvovič a Nadežda Osipová, neboli bohatí, ale múdri, vzdelaní a inteligentní ľudia, veľmi milovali literatúru. Preto mali vo svojom dome veľkú, bohatú knižnicu.

Malý Sasha sa tam často zdržiaval dlho. A jeho otec mu nezakázal brať a čítať tie najdospelejšie a najzložitejšie knihy. A jeho babička Maria Alekseevna ho naučila čítať, písať a hovoriť krásne rusky. A tiež jeho milovaná opatrovateľka Arina Rodionovna.

„Priateľ mojich ťažkých dní

Moja zúbožená holubica..." -

Puškin o nej napíše neskôr. Puškinova opatrovateľka vedela veľa ľudové piesne a rozprávky. Povedala im to úžasne a Alexander mohol sedieť a počúvať ich celé hodiny. „Aké potešenie sú tieto rozprávky...“ píše v liste svojmu bratovi.

Keď mal Alexander 12 rokov, rodičia ho poslali do múzea v Carskom Sele. Detstvo sa skončilo.

Básnik venoval mnohé zo svojich básní nádhernej ruskej prírode, jej kráse v rôzne časy rok. A hoci obľúbeným ročným obdobím básnika bola jeseň.

Je to smutné obdobie! Kúzlo očí

Teší ma tvoja rozlúčková kráska

Milujem bujný rozklad prírody,

Lesy odeté do šarlátu a zlata.

V ich baldachýne je hluk a svieži dych,

A oblohu pokrýva zvlnená tma

A vzácny slnečný lúč a prvé mrazy,

A vzdialené sivé zimné hrozby.

Ale Puškin napísal aj veľa krásnych básní o zime. Zima je predsa veštica, šašo, matka – ako ju s láskou nazýval Puškin.

Vonku je zima, tak si s vami prečítame básničku o zime. Deti, ktoré si pamätajú básne. Kto by chcel čítať.

A.S. je už dávno preč. Puškin, ale jeho básne, rozprávky, naďalej žijú. No teraz kvízová hra na motívy rozprávok A.S. Puškin.

Kvízová hra na motívy rozprávok od A.S. Puškin

Materiál:

Na stene je portrét A.S. Puškina, vedľa ilustrácií z jeho kníh.

1. Metalofón.

2. Hudba od Rimského-Korsokova „Flight of the Bumblebee“

3. Čierna skrinka (zrkadlo, jablko)

4. Obrazy: obrazy „Horsewoman“ - Bryullova, „Ivan Tsarevich on sivý vlk“ - V. Vasnetsová, „Labutia princezná“ - M. Vrubel.

5. Obrázky zvieratiek: pes, kôň, mucha, veverička, labuť, komár.

6. Obrázky z kníh od A.S. Puškin. Detské kresby na motívy rozprávok A.S. Puškin.

7. Výstava kníh A.S. Puškin.

Priebeh kvízu.

Vedúci: Tak, priatelia, začnime s programom.

Máme veľkú zásobu nápadov!

A pre koho sú? Pre teba!

Piesne, hádanky a tance.

Ale nie je nič zaujímavejšie

Ako naše rozprávky.

Rozprávka je často plná rôznych zázrakov. Teraz si pripomenieme vaše obľúbené rozprávky od A.S. Puškina a pozveme k nám hrdinov rozprávok.

Milé deti! pozývam vás na rozprávková krajina"Lukomorye"

Koľko rozprávok napísal A.S. (5)

Teraz urobíme kvíz o týchto rozprávkach a zistíme, ako dobre poznáte diela A.S.

Otvorme teda dvere na štrbinu krásny svet rozprávky

Zahrievanie:

Na našej výstave kresieb a ilustrácií je veľa hrdinov z naj rôzne rozprávky A.S. No, zistiť, kto sú?

1. úloha: « Hudobná súťaž»

Kto a v akej rozprávke spieva pieseň „V záhrade alebo v meste“ (Ved. spieva alebo hrá na metalofóne).

(Veverička v „Príbehu o cárovi Saltanovi.“)

2. úloha: “Čierna skrinka”

V krabici je predmet, s ktorým zlá macocha pokúsil zničiť krásna princezná. Čo je to za predmet a aká rozprávka?

(jablko, "Príbeh mŕtvej princeznej")

Obsahuje škatuľka kožušinu, z ktorej bol vyrobený otepľovač starenky z "Rozprávky o rybárovi a rybke"? (sable).

3. úloha: « Súťaž znalcov maľby»

Na stojane sú obrazy „Jazdkyňa“ od Bryullova, „Ivan cárevič na sivom vlkovi“ od V. Vasnetsova a „Labutia princezná“ od M. Vrubela. Deti majú povedať, ktorý obrázok zobrazuje Puškinovu postavu.

4. úloha: “Black Box-2”

V krabici je predmet, ktorý povedal v rozprávke A.S ľudský hlas. čo je to? V akej rozprávke?

(zrkadlo v „Príbehu mŕtvej princeznej“).

5. úloha: “Hádaj.”

Rôzne zvieratá sú zobrazené na papieri, musíte nájsť tie, ktoré sú uvedené v rozprávkach A.S. Puškin (pes, kôň, mucha, veverička, labuť, komár).

6. úloha: „Pomenujte rozprávku“

Z akej rozprávky je tento úryvok?

a) - A v očiach celého hlavného mesta

Kohútik odletel z ihly,

Letel na voz

A sadol si na hlavu kráľa.

Preľaknutý, klovaný do koruny

Chytil som sa... a zároveň

Dadon spadol z voza

Raz zastonal a zomrel.

("Príbeh zlatého kohútika")

b) Starký sa vrátil k starenke

dobre? pred ním sú kráľovské komnaty,

V komorách vidí starú ženu,

Sedí pri stole a kraľuje,

Bojari a šľachtici jej slúžia.

(„Príbeh o rybárovi a rybe.“)

c) V ten istý deň zlá kráľovná,

Čakanie na dobré správy

Tajne som vzal zrkadlo

A položila svoju otázku.

„Som, povedz mi, najroztomilejší zo všetkých,

Všetko ružové a biele?"

(„Príbeh mŕtvej princeznej a 7 rytierov.“)

d) Bol raz jeden pápež s hustým čelom

Pop išiel do bazáru

Pozrite si niektoré produkty.

(„Príbeh o kňazovi a jeho robotníkovi Baldovi.“)

d) Tri dievčatá pod oknom

Točenie neskoro v noci

Keby som len bola kráľovnou, -

Hovorí jedno dievča

Potom pre celý pokrstený svet

Pripravil by som pohostenie.

(„Príbeh o cárovi Saltanovi.“)

7. úloha: „Súťaž pre dievčatá.“

Moje svetlo, zrkadlo! Povedz mi a povedz mi celú pravdu...“

Hrdinka ktorej rozprávky oslovuje zrkadlo týmito slovami?

Skúste to a vy dievčatá, otočte sa k zrkadlu, vyhráva ten, kto povie slová najvýraznejšie.

8. úloha: Vypočujte si, deti, úryvok z rozprávky-opery, ktorú poznáte a poznáte. (Let čmeliaka z rozprávkovej opery „Príbeh cára Saltana“ od Rimského-Korsakova.)

9. úloha: Hudobná prestávka.

Stan sa zrazu otvoril

A panna, kráľovná Shamakhan

Všetko žiari ako úsvit,

Potichu k nám vošla.

"orientálny tanec"

1. Rozprávková postava splnenie prianí? (zlatá rybka)

2. Pomenujte miesto, kde spala mŕtva princezná. (hora)

3. Kto povedal kráľovi Elizeovi, kde je princezná? (vietor)

4. Obydlie starca a starenky. (dlabačka)

5. Koľkokrát hodil starec sieť do mora? (3 krát)

6. Na koho sa premenil princ Guidon, aby sa dostal k cárovi Saltanovi? (komár, mucha, čmeliak).

7. Čo sa trblietalo pod vrkočom labutej princeznej? (mesiac).

A do čela? (hviezda).

8. Strážca upozorňujúci na nebezpečenstvo? (kohútik).

9. Ako sa volal vynaliezavý, pracovitý robotník v Puškinovej rozprávke? (Bolda).

10. Koľko synov má kráľ Dadon? (2 synovia ).

11. úloha: Hra „Nájdi pár“

Spojte hrdinov do dvojíc a pomenujte rozprávku, ktorá rozpráva o týchto hrdinoch.

Poďme si to zhrnúť.

Ocenenie víťaza!

Krížovka „Aké potešenie sú tieto rozprávky“ od A.S. Puškin

Otázky do krížovky.

1. Ako sa volala básnikova pestúnka? (Arina)

2. Meno ženícha mladej princeznej v „Príbeh mŕtvej princeznej a 7 rytierov“

3. Zázračný predmet, ktorý hovorí celú pravdu? (Zrkadlo.)

4. Ovocie, ktoré otrávilo mladú princeznú? (Apple.)

5. Meno kráľa v jednej z rozprávok A.S. (Saltan.)

6. Interpret piesne „V záhrade alebo v meste“ (Belka.)

7. Obydlie starého muža so starou ženou. (Vykopávka.)

8. Ako sa volal vynaliezavý, pracovitý robotník v jednej z Pushkinových rozprávok? (Nezmysel.)

9. Rozprávková vrava, ktorá plní priania? (Ryby.)

10. Strážca oznamujúci kráľovstvo nebezpečenstva (kohútik.)

11. Názov ostrova, okolo ktorého sa prepravcovia plavili. (Brawler.)

12. Hmyz, na ktorý sa princ Guidon po tretíkrát premenil? (Čmeliak.)

13. Koľkokrát hodil starec sieť do mora? (Tri.)

14. Meno kráľa v rozprávke o zlatom kohútovi? (Dadon.)