Historické a mytologické. Historické a mytologické témy v umení rôznych období


Výtvarná hodina na tému „Historické námety a mytologické námety v umení rôznych období“ sa v 8. ročníku v akademickom roku 2011-2012 uskutočnila v rámci regionálneho tematického Týždňa umenia „Umeleckej jari“. Autorkou vývoja je učiteľka umenia Svetlana Yurievna Kuznetsova.

ciele: rozvoj zručností pri vnímaní diel výtvarného umenia, oboznámenie sa s hrdinstvom ruského ľudu na príklade epických hrdinov.

Vybavenie: prezentácia, multimediálne vybavenie.

Priebeh lekcie.

1. Organizačná časť.

2. Komunikácia nových poznatkov.

Umelecké dielo maľované akýmikoľvek farbami sa nazýva maľba. (Akvarel, kvaš, olejové farby, tempery). Maľba sa delí na stojanovú a monumentálnu. Umelec maľuje obrazy na plátno natiahnuté na nosidlách a pripevnené na stojane, ktorý možno nazvať aj strojom. Odtiaľ pochádza názov - „maľba na stojane“. Monumentálna maľba sú veľké obrazy, ktoré nie sú maľované na plátne alebo iných materiáloch, ale na stenách budov - vnútorných alebo vonkajších. V závislosti od miestnosti, materiálu steny, teploty, vlhkosti vzduchu a iných technických faktorov sa maľovanie tradične robilo buď formou fresky (vodou riediteľnými pigmentami na mokrej omietke), alebo temperovými lepiacimi farbami (pigmenty zmiešané s vajíčkom resp. kazeínové lepidlo), alebo farby na roztavený vosk (enkaustika), alebo olejové farby na suchú omietku. Ďalšou možnosťou je maľovať na drevený panel alebo na plátno, ktoré sa následne nalepí na stenu.

Historicky sa v monumentálnom umení najviac rozšírili fresky a maľba temperovým lepidlom. Od 70. rokov minulého storočia olejové farby, používané v Európe na maľovanie a tónovanie stien, konečne nahradili vodeodolné tempery. Lepšie prepúšťa vzduch, dá sa umývať a je šetrnejší k životnému prostrediu ako nátery na báze oleja v interiéri. Od 50. rokov tohto storočia si umelci osvojili farby na vodnej báze, vodou disperzné a akrylové farby ako najodolnejšie, ľahko pripraviteľné, rýchloschnúce, aj keď stále drahé. Maľba na steny na mokrú omietku (to je význam fresky) sa k nám dostala z 2. tisícročia pred Kristom. e., keď rozkvet egejskej kultúry dosiahol svoj vrchol. Freska bola najobľúbenejšia v období renesancie.

Mozaikové umenie.

Umenie mozaiky má svoj pôvod v monumentálnej maľbe – odjakživa sa spájalo s architektúrou, steny a stropy palácov a chrámov boli zdobené mozaikami. Dnes je doba znovuzrodenia mozaiky: čoraz častejšie ju možno vidieť v priestoroch rôzneho účelu: bazény, výstavné haly, hotelové haly, kaviarne, obchody a samozrejme v nových domoch a bytoch.

História mozaík začína v starovekom Grécku. V starovekom Ríme a Byzancii sa toto umenie veľmi rozšírilo, potom sa naň dlho zabudlo a oživilo sa až v polovici 18. storočia. Pôvod samotného slova „mozaika“ je zahalený tajomstvom. Podľa jednej verzie pochádza z latinského slova „musivum“ a prekladá sa ako „zasvätený múzam“. Podľa inej verzie je to len „opus musivum“, teda jedna z odrôd kladenia steny alebo podlahy z malých kameňov. V ére neskorej Rímskej ríše už možno mozaiky nájsť takmer všade – v súkromných domoch aj vo verejných budovách. Na dekoráciu podlahy sa väčšinou používajú mozaiky, na stenách sú preferované fresky. Výsledkom sú elegantné a skutočne majestátne priestory hodné noblesy. Rímske mozaiky boli vyskladané z malých kociek smalt – nepriehľadného a veľmi hustého skla alebo kameňa. Niekedy sa používali aj kamienky a malé kamienky.

Maliarske techniky

Tempera(talianske tempery, od temperare - zmiešané farby) - farby pripravené na báze suchých práškových prírodných pigmentov a (alebo) ich syntetických analógov, ako aj maľovanie s nimi. Spojivá pre temperové farby sú emulzie - prírodné (vodou zriedený žĺtok celého slepačieho vajca, rastlinné šťavy, zriedkavo - len vo freskách - olej) alebo umelé (sušiace oleje vo vodnom roztoku lepidla, polyméry). Temperové maľovanie je rôznorodé v technikách a textúre, zahŕňa hladké aj husté impasto písanie.

Temperové farby sú jedny z najstarších. Pred vynálezom a rozšírením olejových farieb boli temperové farby hlavným materiálom pre maľbu na stojane. História používania temperových farieb siaha viac ako 3 tisíc rokov dozadu. Slávne obrazy sarkofágov egyptských faraónov boli teda zhotovené temperovými farbami. Temperovou maľbou sa zaoberali najmä byzantskí majstri. V Rusku bola až do konca 17. storočia v umení dominantná technika maľby temperou.

V súčasnosti sa priemyselne vyrábajú dva druhy temper: kazeínový olej a polyvinylacetát (PVA).

Historické a mytologické žánre v umení 17. storočia.

Historický žáner sa začal formovať v talianskom umení renesancie - v bojovo-historických dielach P. Uccella, kartónoch a maľbách A. Mantegnu na námety dávnej histórie, ideálne zovšeobecnené, nadčasové v kompozíciách. Leonarda da Vinciho, Tiziana, J. Tintoretta.

V 17. a 18. storočí sa v umení klasicizmu dostáva do popredia historický žáner, zahŕňajúci náboženské, mytologické a historické námety; V rámci tohto štýlu sa sformoval typ slávnostnej historicko-alegorickej kompozície (C. Lebrun), ako aj maľby plné etického pátosu a vnútornej noblesy zobrazujúce činy hrdinov staroveku (N. Poussin). Prelomom vo vývoji žánru boli v 17. storočí diela D. Velazqueza, ktorý do zobrazenia historického konfliktu medzi Španielmi a Holanďanmi vniesol hlbokú objektivitu a ľudskosť, P.P. Rubens, ktorý voľne spájal historickú realitu s fantáziou a alegóriou, Rembrandt, ktorý spomienky na udalosti holandskej revolúcie nepriamo zhmotnil v kompozíciách plných hrdinstva a vnútornej drámy.

V 2. polovici 18. storočia, v období osvietenstva, sa historickému žánru pripisoval vzdelávací a politický význam: obrazy J.L. Dávid, zobrazujúci hrdinov republikánskeho Ríma, sa stal stelesnením činu v mene občianskej povinnosti, znelo ako výzva k revolučnému boju; V rokoch Francúzskej revolúcie (1789-1794) umelec zobrazil jej udalosti v hrdinsky povznesenom duchu, čím dal na roveň realitu a historickú minulosť. Na rovnakom princípe stojí historická maľba majstrov francúzskeho romantizmu (T. Géricault, E. Delacroix), ako aj Španiela F. Goyu, ktorý historický žáner nasýtil vášnivým, emotívnym vnímaním drámy historickej i modernej sociálne konflikty.

Hrdinstvo ruského ľudu. Epickí hrdinovia sú obrancovia ruskej krajiny.

Umelecké diela, podobne ako ľudia, majú svoj vlastný osud a svoj vlastný životopis. Mnohé z nich najskôr priniesli slávu a slávu svojim tvorcom a potom bez stopy zmizli z pamäti svojich potomkov. Dielo Viktora Michajloviča Vasnetsova patrí k šťastným výnimkám v umení, malebné obrazy zrodené umelcom vstupujú do nášho života už od detstva. S pribúdajúcim vekom ich možno vystriedajú iné záľuby, objavia sa noví vládcovia myšlienok, ale obrazy V. Vasnetsova nie sú nikdy úplne vytesnené, naopak, v ľudskej pamäti ešte viac zahustia; Pri hľadaní vznešených pocitov sa umelec obracia k ruskej starodávnej dobe - eposom a rozprávkam. Epická hrdinská téma prechádza celou tvorbou V.M. Vasnetsov, v minulosti nachádza odpovede na obavy a túžby súčasného života okolo seba. Obraz rytiera, ktorý sa v myšlienkach zastavil na troch cestách, je plný hlbokého významu.

Apoteózou ruskej hrdinskej slávy sú „Bogatyrs“, v ktorých V. Vasnetsov vyjadril svoje vznešene romantické a zároveň hlboko civilné chápanie ideálu národnej krásy ruského ľudu. Pre svoju prácu si umelec vyberá najznámejších a ľudom najobľúbenejších rytierov.

"Bitka Skýtov so Slovanmi" (1881). Hrdinská téma. Táto téma je pre Vasnetsova najdôležitejšia, neopustil ju celý život. On sám, hrajúc svoj záväzok k „hrdinským“ obrazom, bol nazvaný „skutočným hrdinom národného maliarstva“.

Rozvoj zručností vo vnímaní diel výtvarného umenia.

Použite program ABC umenia.

3. Praktická práca.

Kresba založená na epických hrdinoch.

4. Záverečná časť

Rôzne historické diela a pojednania poskytujú rôzne zoznamy legendárnych vládcov a cisárov Číny, ktorí sú považovaní za predkov Číňanov. Najbežnejšie odkazy sú na nasledujúcich vládcov: Fuxi, Shennong a Huangdi.
Fusi, Paosi, Baosi bol v najstarších mýtoch bohom lovu a rybolovu. Na hrobových basreliéfoch z prvých storočí nášho letopočtu. v provinciách Shandong, Jiangsu, SichuanFusi a jeho sestra Nüwa sú zobrazení ako dvojica podobných tvorov s ľudskými trupmi a prepletenými hadmi (dračími) chvostmi.. Konfuciánski filozofi zmenili Fuxiho na panovníka, ktorý vládne v rokoch 2953 až 2852 pred Kristom
Shennong
bol patrónom poľnohospodárstva a medicíny. Volali ho aj Yandi a Yaowan.
Mal telo hada, ľudskú tvár a zelenú kožu, „ako farba trávy“.Niekedy bol zobrazovaný s malými rohmi na hlave. Shennong bol uctievaný ako panovník, ktorý vládol v rokoch 2852 až 2737 pred Kristom e.
Huangdi bol považovaný za zosobnenie magických síl zeme, harmónie a poriadku. Verilo sa tomu
Huangdi bol enormne vysoký (asi 3 m).Podľa niektorých zdrojov mal podľa iných tvár drakavyzeral ako úplne normálny človek, len veľmi vysoký. Podľa tradície vládol Huangdi v rokoch 2697 až 2597 pred Kristom
Zoznam piatich legendárnych cisárov Číny závisí od zdroja. Podľa verzie čínskeho historika Sima Qiang (145 alebo 135
90 BC), to je už známe Huangdi, Zhuan-xu, Di Ku alebo jednoducho Ku, Yao a Shun.
V konfuciánskej historiografickej tradícii je daná charakteristika Zhuan-xuya ako vnuk či pravnuk Huangdiho, ktorý vládol v rokoch 2513-2435 BC., využívajúc magickú silu vody.
V najstarších mýtoch bol Zhuan-xu považovaný za boha času.Vo vzhľade Zhuan-xuya možno vysledovať archaické znaky, ktoré sa odrážajú v nedeliteľnosti častí tela, končatín atď. (zrastené nohy, rebrá, obočie). Podľa jednej legendy mal jeho otec Han-liu "krk je dlhý, uši sú malé, tvár človeka, ale s prasacím ňufákom, telo jednorožca je qilin, obe nohy sú spojené a pripomínajú kopytá prasaťa... Zhuan-xu svojím vzhľadom trochu pripomínal svojho otca.“.
Di Ku bol považovaný za pravnuka Huangdiho a brata Zhuang-xu a podľa tradície vládol, v rokoch 2435 až 2366 pred Kristom.
Bol zobrazený ako stvorenie s hlavou vtáka a telom opice. Mal len jednu nohu a na hlave- rohy.
Yao, údajne vládol v rokoch 2357 až 2255 pred Kristom. uh., spojil na svoj obraz božské a ľudské črty. Nosil aj mená Di Yao, Fang-xun, Tang Yao. V niektorých zdrojoch bol považovaný za druhého syna Di Ku. Podľa japonského vedca Mitarai Masaru ním pôvodne bolbol jedným zo slnečných božstiev a myslel si ho vo forme vtáka, a až v neskorších mýtoch sa stal pozemským cisárom.
Jednou z hlavných služieb Yao pre ľudstvo bolo, že s pomocou Huangdiho pravnuka, draka Guna, dokázal zastaviť a upokojiť globálnu potopu, ktorá hrozila zničením všetkého života na Zemi.
Shun bol považovaný za jedného z najväčších čínskych cisárov, ktorí žili
pred celosvetovou potopou.Podľa tradície vládol s2254 až 2206 BC
Niektoré zdroje zahŕňajú Shao Hao (2596 - 2514 pred Kristom), Di Zhi (2365 - 2358 pred Kristom) a Yu (2205) medzi legendárnych cisárov Číny.
2197 BC).
Yu sa preslávil upokojením globálnej potopy (druhej alebo tretej v čínskej chronológii).

Periodizácia dejín Zeme a ľudstva u starých Kórejcov

Podľa starých záznamov Samguk Yusa (Kroniky troch kráľovstiev) budhistického mnícha Irene (13. storočie), syna nebeského cisára Hwanunga (syna najvyššieho nebeského vládcu Haneulu), Tanguna, ktorý založil kráľovstvo starovekého Joseona, začal vládnuť v roku 2333 pred Kristom. uh. Podľa opisu v „Dongguk Tongnam“ (1485) sa to stalo v 50. roku vlády čínskeho cisára Yao. Iné zdroje uvádzajú rôzne dátumy, ale všetky sa zhodujú v tom, že začiatok Tangunovej vlády bol za vlády Yao ( 2357-2255 BC). Podľa niektorých zdrojov žil Tangun 1908 rokov, podľa iných („Eunje siju“ Kwon Nama, 15. storočie)– 1048 rokov.

Odoslanie vašej dobrej práce do databázy znalostí je jednoduché. Použite nižšie uvedený formulár

Študenti, postgraduálni študenti, mladí vedci, ktorí pri štúdiu a práci využívajú vedomostnú základňu, vám budú veľmi vďační.

Uverejnené na http://www.allbest.ru/

Na prahu 21. storočia stojí ľudstvo pred problémom globálnej civilizačnej krízy. Sebavedomie muža, ktorý si hovorí inteligentný, bolo otrasené. Ideály racionalizmu, ktoré priťahovali mysle po štyri storočia, sa takmer zmenili na ilúzie. Odhalila sa polymytologická povaha verejného povedomia. Prekonaním racionality predurčenej verbálnym vedomím si ľudstvo začína uvedomovať a osvojovať si iracionálne, ktorého skúsenosť je staršia a bohatšia ako racionálna. Ale v istom zmysle je potrebné si to osvojiť nanovo, spomenúť si na to, čo je pevne zabudnuté a objaviť doteraz nepoznané. Autor má v úmysle skromne prispieť k rozvoju iracionálna v knihe ponúkanej čitateľovi, venovanej genéze mytologického vedomia.

Mytológia ako veda, ktorá opisuje mýty (91)* nazhromaždila veľké množstvo informácií o mýtoch rôznych národov, identifikovala niektoré mechanizmy tvorby mýtov, čo umožňuje teoretickú reflexiu a ďalší rozvoj teórie mýtov.

Slovo "mýtus", starogréckeho pôvodu, malo mnoho významov: slovo, rozhovor, povesti, príbeh, rozprávanie, rozprávka, legenda, rozprávka, bájka (55, 2, 1113-1114). Slovo „logo“ malo blízky význam. Postupne však nadobudol význam analytického prístupu, racionalizovaného, ​​vedomého konceptu a dokonca zákona, zatiaľ čo „mýtus“ označoval nejasnejšie významové pole, nasýtené intuitívnym, iracionálnym a mystickým obsahom.

K oddeľovaniu profesionálneho umenia od mytológie a folklóru v starovekom Grécku dochádzalo postupne – od 8. storočia až do 5. storočia. BC e. Homér teda už nie je primitívna mytológia, ale Sofokles ešte nie je úplne autorská, individualistická literatúra (6, 111). Prvé pokusy zistiť príčiny vzniku mýtov a ich interpretáciu sa uskutočnili v staroveku: Aristoteles veril, že mýty vytvárajú zákonodarcovia „na inšpiráciu davu, na dodržiavanie zákonov a v prospech zákona“ (14 1, 315); Euhemerus veril, že mýty obsahujú históriu národov, skutky a činy hrdinov, predkov atď.

Až do veku osvietenstva malo slovo „mýtus“ pejoratívny význam. Nazývali to nečinným výmyslom, bájkou, klebetou či bájkou, ktorá nemala žiadny objektívny základ. Prehodnocovanie mýtu začína „Novou vedou“ G. Vica a po romantikoch Emersona a Nietzscheho sa zavádza nový význam slova „mýtus“: „...Tak ako poézia, aj „mýtus“ je pravdou. , alebo jeho ekvivalent a s vedeckou či historickou pravdou ich vôbec nedoplňuje“ (185, 207). Mýtus je metafyzická pravda, ktorá vyjadruje najvyššie duchovné hodnoty.

Štúdium mytológie začalo v 18. storočí, no skutočne sa rozbehlo až v 19. storočí. W. Wundt, zhrňujúci výsledky tejto práce na začiatku 20. storočia, uvádza tieto teórie mytológie:

- „konštruktívna teória (je založená na určitej predstave, napr. u Augustína - myšlienka božského cieľa, ktorému je všetko podriadené);

Teória degenerácie (medzi romantikmi a Schellingom; mytológia vznikla v jednom zdroji, následne sa rozšírila medzi rôzne národy a zdegenerovala);

Teória pokroku alebo evolúcie (potvrdzuje progresívnu povahu mytológie, akumuluje nové hodnoty bez straty starých);

Naturalistická teória (J. Grimm; veril, že základom mytológie sú prírodné procesy, prírodné javy);

Animistická teória (základ mytológie bol videný v predstavách o duchoch a démonoch; E. Tylor považoval za dôležitú vlastnosť starovekých ľudí vieru v duše, animáciu všetkých predmetov obklopujúcich človeka). Jej variantom je manistická teória (G. Spencer a J. Lippert; osobitná pozornosť sa venuje dušiam predkov, kultu predkov; „manizmus“ je podľa Wundta „totemizmus“);

Preanimistická teória alebo teória „čarodejníctva“ (založená na absolutizácii magických prvkov v mytológii);

Symbolická teória (podľa Wundta stotožňuje mýtus s básnickou metaforou, pričom rozdiel je len v tom, že ide o výtvor jednotlivca, básnika, kým mýtus je plodom kolektívnej tvorivosti. Wundt zároveň poznamenáva, že obsah mýtu sa považuje za platný, poetická metafora – výplod fantázie). Hlavnými vlastnosťami mytologického myslenia sú podľa priaznivcov symbolickej teórie „animácia“ (personifikácia) a „obrazové zobrazenie“ (metafora), ktoré sú na rozdiel od vedy „nevedomé“, vyskytujúce sa mimo zákonov logického myslenia, hoci majú „okamžitú spoľahlivosť a realitu“; toto všetko prináša mytológiu do náboženstva);

Racionalistický koncept (hlavnú vec vidí v intelektuálnych motívoch uvažovania o teoretických a praktických problémoch, to znamená, že mytológiu považuje za primitívnu vedu, ktorá analyzuje príčiny);

Teória ilúzií (Steinthal; susedí s prirodzeným mytologickým konceptom Kuhna a Millera, ale kladie osobitný dôraz na herbartovský koncept apercepcie, ktorý sa chápe ako proces asimilácie existujúcimi predstavami nových, t. j. nové predstavy sa prispôsobujú existujúcim staré stereotypy);

Teória sugescie (alebo imitácie). Sociologická alebo sociálno-psychologická teória, ktorá interpretuje mytologické javy ako prejavy masového vedomia“ (43, 4-35).

Wundt sám veril, že najdôležitejšími prameňmi mytologického myslenia a správania sú „afekty strachu a nádeje, túžby a vášne, lásky a nenávisti“, čo znamená, že „všetko vytváranie mýtov pochádza z afektu a z vôľových činov, ktoré z neho vyplývajú. “ (43, 40-41). Jeho chybou však bolo prílišné zbližovanie mytológie a náboženstva, keďže predmetom Wundtovho výskumu boli neskoršie štádiá vývoja mytologického vedomia a samotnej náboženskej mytológie.

Významným prínosom pre štúdium mytológie bola mytologická škola vo folklóre, ktorú založili bratia J. a V. Grimmovci, ktorí mytológiu chápali ako tvorbu „neuvedomelého tvorivého ducha“ a vyjadrenie podstaty ľudového života. . F. I. Buslaev spojil s názormi bratov komparatívnu metódu výskumu, zameranú na prepojenie jazyka, ľudovej poézie a mytológie a chápanie ľudového umenia ako kolektívneho (19, 82-83). Rozdelil ich však nemecký nacionalizmus Grimmovcov, „Teutonománia“, slovami N. G. Černyševského (204, 2, 736).

Ako vedci zdôrazňujú, Buslaev nešiel do extrémov mytologickej metódy. Poznamenal nasledujúci detail: „...človek určoval nielen polohu predmetov, ale aj svoj vlastný postoj ku všetkému okolo seba pozdĺž dráhy slnka, o čom svedčí zhoda pojmov „vľavo“ so „severným“. “ a „vpravo“ s „južným“, vyjadrené v jazykoch rovnakými slovami“ (19, 82).

Zásluhou mytologickej školy vo folkloristike je rozvíjanie metodologických princípov porovnávacej historickej metódy, nastolenie kolektívneho charakteru ľudového umenia, organické prepojenie jazyka, mytológie a ľudovej poézie (19, 4).

A.F. Losev veril, že dejiny filozofie poznajú tri podrobné pojmy mýtu. Prvý patrí Proklovi, ktorý sa pokúsil odhaliť dialektiku gréckej mytológie (101, 265-275). Druhý koncept patrí F.V.I. Schellinga, ktorý odmietol alegorický, kozmogonický, filozofický a filologický výklad mýtu. Snažil sa vysvetliť mýtus z jeho vlastnej nevyhnutnosti, ale v podstate videl hlavnú úlohu mytológie v teogonickom procese (206, 327). Nedostatky Schellingovho prístupu k mytológii spočívajú v prílišnej blízkosti k poézii a náboženstvu. Oboje bolo do značnej miery spôsobené tradíciami historicko-etnografických škôl 19. storočia, ktorých vplyvu sa nedokázal vyhnúť. Tento prístup je možný, keďže mytológia sa prejavuje tak v poézii, ako aj v náboženstve, no zároveň získava zásadne nové črty, hoci si zachováva určitú príbuznosť s antickou mytológiou. teória vedy o mytológii

Losev veril, že Schellingov koncept je veľmi blízky jeho vlastnej symbolickej interpretácii mytológie, no pre prvého je najpríťažlivejší prístup E. Cassirera k mýtu, ktorý sa vyznačuje „zásadnou nerozlíšiteľnosťou pravdivého a zdanlivého, predstavovaného a skutočný, obraz a vec a vo všeobecnosti ideál a príznačný, v dôsledku čoho meno nie je len „funkciou zobrazenia“, meno „nevyjadruje vnútro človeka“, ale je „priamo táto vnútorná bytosť“. „S Cassirerom máme spoločnú doktrínu symbolickej povahy mýtu a jeho inteligentného prvku,“ napísal Losev. V mnohom sa líšime a predovšetkým v tom, že namiesto Cassirerovho funkcionalizmu presadzujeme dialektiku. To vedie k tomu, že všetky antitézy mýtu (zdanlivý a pravdivý, vnútorný a vonkajší, obraz veci a veci samej), v ňom zlúčené do jednej identity, majú rovnakú dialektickú povahu; práve toto všetko je identitou logického a nelogického, čo je základom symbolu“ (102, 150-162).

Existujúce teórie mytológie S.A. Tokarev ju delí do štyroch skupín: naturalistická (prírodno-mytologická, abstraktno-mytologická) teória, ktorá v mýtoch videla zosobnený opis a vysvetlenie prírodných javov, hlavne nebeských; „euhemeristický“, podľa ktorého sú mytologické postavy skutoční ľudia, predkovia a mýty sú historické príbehy zdobené fantáziou o ich skutkoch (tejto teórie sa držal G. Spencer a ďalší priaznivci evolucionistickej školy); biologický (sexuálno-biologický, psychoanalytický) pohľad na mytológiu ako fantastickú tvorbu a prehodnocovanie potlačených podvedomých sexuálnych túžob človeka (3. Freud a jeho škola); sociologická teória, ktorá chápe mýty ako priame vyjadrenie spojenia medzi primitívnou spoločnosťou a okolitým svetom (L. Lévy-Bruhl), alebo ako „zažitú realitu“ a opodstatnenie spoločenskej praxe (B. Malinovsky) (176, 508- 509).

20. storočie je charakteristické enormným záujmom o mýtus v dôsledku rastu jeho vplyvu na povedomie verejnosti. „Moderné buržoázne mytologické teórie,“ poznamenáva A.F. Losev, „sú založené výlučne na logických a psychologických údajoch z histórie ľudského vedomia, v dôsledku čoho sa mytológia interpretuje ako subtílny a vysoko intelektuálny fenomén, ktorým v minulosti vôbec nebola. obdobie divokosti a barbarstva. Preto sú tieto teórie spravidla abstraktné a niekedy ahistorické“ (103, 462).

Podrobný historiografický prehľad mytologickej literatúry 20. storočia obsahuje diela E. M. Meletinského (118; 119, 12-162).

V posledných rokoch sa u nás zvýšil záujem o mytológiu, objavili sa práce, ktoré rozoberajú mýtus z pohľadu lingvistiky a paleoreligistiky (Vjach. Vs. Ivanov, V. N. Toporov), etnografie a folkloristiky (B. N. Putilov, S. S. Paramov, E. M. Neyolov, N. A. Krinichnaja), psychológia (A. M. Pjatigorskij), literárna kritika a dejiny umenia (N. F. Vetrova, E. G. Jakovlev, N. V. Grigorjev), religionistika a ateizmus ( D. M. Ugrinovich, A. G. Chimčenko, V. A. A. Rimviskij, V. A. A. Rim. Yarochkin, V. V. Paterykina), filozofia (S. G. Lu-pan, O. T. Kirsanova, L. S. Korneva), sociológia (M. A. Lifshits, P. S. Gurevich, A. V. Gulyga, E. Anchel, G. X. Shenkao, I. A. Tretyakova, Eljagin, A. F. Manov, Karyagin atď.).

Najväčší teoretický a metodologický význam pre filozofické pochopenie zákonitostí formovania a fungovania mytologického vedomia majú z pohľadu autora diela E. M. Meletinského, Vyach. Slnko. Ivanov, P. A. Florenskij, O. M. Freidenberg, A. F. Losev, S. S. Averintsev, A. Ya Gurevich, M. M. Bakhtin, F. X. Cassidy, Ya E. Golosovker, D. M. Ugrinovich, M. I. Steblin-Kamensky, C. Stri-Eliade. E. Cassirer, W. Turner, J. Fraser, E. B. Tylor, R. Barth, o ktoré sa autor vo svojom výskume opiera.

V etnografii je rozšírená myšlienka mytológie ako pohanského náboženstva a ľudovej viery. Za typické v tomto zmysle možno považovať diela V. Wundta a F. I. Buslaeva. Ten napísal: „Mytologický epos kladie prvé základy morálneho presvedčenia ľudí, ktoré v nadprirodzených tvoroch, v bohoch a hrdinoch vyjadrujú nielen náboženské, ale aj morálne ideály dobra a zla. Preto sú tieto ideály ľudového eposu viac než umeleckými obrazmi: sú sledom etáp národného povedomia na ceste k mravnému zlepšeniu. Toto nie je prázdna hra fantázie, ale séria výkonov náboženskej zbožnosti, ktorá sa vo svojich najlepších snoch snažila priblížiť k božstvu, priamo ho vidieť“ (35, 34-35). Interpretácia mytológie ako pohanského náboženstva má určité právo na existenciu, keďže predmetom skúmania je v tomto prípade mytológia v špecifickom, dosť neskorom štádiu svojho vývoja, keď sa mytologické vedomie už diferencovalo na etiologickú mytológiu, domácu (každodennú) mytológiu. , hrdinská mytológia a mytológia náboženská. Táto diferenciácia bola stelesnená v rôznych žánroch folklóru: kozmogonické príbehy, eposy, kúzla, lyrické piesne, rituálne piesne. Ďalšou ospravedlňujúcou okolnosťou je úloha pridelená vedcovi objasniť mytologické korene ústnej ľudovej poézie.

Častou chybou mnohých študentov mýtov je myšlienka, že „primitívny človek verí v mýtus ako realitu“. A hoci sa verí, že táto viera charakterizuje prednáboženské štádium mytologického vedomia, v skutočnosti existuje nahradenie mýtu vo všeobecnosti náboženským mýtom. Fenomén viery vzniká až v štádiu rozkladu archaického mytologického vedomia, keď nahromadená praktická skúsenosť s ovládaním okolitého sveta dostáva racionálno-konceptuálnu interpretáciu a čoraz viac protirečí mytologickej identite subjektu a objektu, kríza mytologických hodnôt. dochádza a vznikajú pochybnosti o konzistentnosti mytologického hodnotového obrazu sveta. Spolu s pochybnosťou ako jej protikladom sa formuje fenomén viery. Samozrejme, S.S. Averintsev správne poznamenáva, že mytologické bytosti „pôvodné vedomie považuje za celkom skutočné“ (5, 876). Je to však výsledok celistvosti vnímania, ale nie viery.

Ako správne poznamenal O. M. Freidenberg, „mytológia je vyjadrením jediného možného poznania, ktoré ešte nevyvoláva otázky o spoľahlivosti toho, čo vie, a teda ani nedosahuje“ (200, 15). Dá sa tvrdiť, že spolu s pochybnosťami sa formuje iba vedomá viera a predtým existovala nevedomá, slepá viera. To však robí výraz „viera“ bezvýznamným. Potom, vedení touto logikou, budeme nútení hovoriť o viere zvierat, viere červa alebo mäkkýša. Mytologické vedomie má charakter inštinktívneho, nekritického postoja k spoľahlivosti odrazu sveta v ľudskom vedomí. Dôvody tohto nedostatku kritickosti sú uvedené nižšie.

Ďalšia chyba je spojená s identifikáciou pojmov „mýtus“ a „klam“. Skutočne, v hovorovej reči a každodennom vedomí sa významy týchto dvoch slov často nerozlišujú. Podľa K. Lévi-Straussa je mýtus chápaný ako iluzórna predstava sveta, ktorú niekto prijíma ako pravdu. Mýtom však možno nazvať akúkoľvek lož, ktorej niekto verí. Staroveký mýtus nie je podvod, ale skupinový (komunitný) emocionálny a hodnotový obraz sveta, založený na myšlienke spoločného dobra. Základom klamstva (klamstva) je vlastný záujem, sebectvo jednotlivca alebo sociálnej skupiny. Mýtus a podvod sa spájajú, keď je mýtus vedome vybudovaný, aby upokojil vášne más.

S prihliadnutím na tieto časté chyby je metodologicky dôležité uvedomiť si, kde sa nachádzame z pohľadu mytológa a kde z pohľadu adepta mytológie, jej subjektu a nositeľa mytologického vedomia. Z jeho pohľadu „mýtus nie je ideálny koncept a tiež nie koncept. Toto je život sám. Pre mýtický subjekt je to skutočný život so všetkými jeho nádejami a obavami, očakávaniami a zúfalstvom, so všetkým jeho skutočným každodenným životom a čisto osobným záujmom. Mýtus nie je ideálna bytosť, ale vitálne pociťovaná a stvorená, hmotná realita a telesná, až po živočíšnosť, telesná skutočnosť“ (105, 142).

Mýtus prechádza vo svojom vývoji niekoľkými štádiami, ktoré sa vyznačujú rôznym stupňom uvedomovania a racionalizácie jeho obsahu subjektom tvorby mýtov. Je zrejmé, že prvé štádiá vzniku a fungovania mýtu - s ich absolútnou identitou subjektu a objektu - majú vážne rozdiely od neskorších štádií, v ktorých popri abstraktnej štruktúre existuje rozvinuté praktické vedomie, ktoré vyžadovať od mýtu sankcie na realizáciu jeho praktických cieľov, ako aj vedomé axiologické a praktické myšlienky. To vyvoláva otázky: čo sa považuje za podstatu mýtu? Ktorá fáza by mala byť základom na určenie jej základných vlastností?

Typicky si etnografi vyberajú ako predmet štúdia zrelý mýtus. Tento prístup je najpohodlnejší a najjednoduchší, keďže predmet výskumu je dostupný a zaznamenaný vo forme textu. Typický je v tomto zmysle prístup francúzskeho štrukturalistu R. Barthesa, ktorý sa zameriava na mýtus ako slovo, výpoveď; na navrhnutú, formálnu stránku mýtu (20, 72). Alebo táto typická možnosť: ruský básnik a kritik Vyach. I. Ivanov definoval mýtus ako „syntetický úsudok, v ktorom je subjekt-symbol daný slovným predikátom“, napríklad „slnko umiera“ (65, 62). Z takéhoto mýtu následne podľa Ivanova vyrastá metafora.

Ale samotný mýtus, ako komplexný fenomén, nemôže byť adekvátne zaznamenaný v žiadnom zo znakových systémov. Mýtus vyjadrený slovom už nie je celkom mýtus.

Skutočný mýtus je subjektívna realita mytologického vedomia. Objektivizácia v slove ho racionalizuje a abstrahuje, keďže slovo nie je schopné vyjadriť všetku emocionálnu konkrétnosť subjektívnej reality, „vyjadrená myšlienka je lož“ (F. I. Tyutchev). Adekvátnu predstavu o mýte (presnejšie o jeho priblížení) poskytne iba súbor znakových systémov. V opačnom prípade sa samotný mýtus ako živý emocionálny fenomén bádateľovi vymkne z rúk. Samozrejme, možno sa následne pokúsiť syntetizovať závery získané ako výsledok analýzy, ale takmer nikto to nerobí (74, 276). Počiatočný rozpor teda možno zafixovať takto: rozlišovať medzi mýtom samým o sebe ako subjektívnym javom existujúcim vo vedomí starovekej osoby a mýtom vyjadreným v niektorom zo znakových systémov. Keď už hovoríme o prvom, používa sa termín „mytologické vedomie“.

F.X. Cassidy definuje mýtus ako „špeciálny typ svetonázoru, špecifickú, obraznú, zmyselnú, synkretickú predstavu o prírodných javoch a spoločenskom živote, najstaršiu formu sociálneho vedomia“ (80, 41). V podstate súhlasiac s touto definíciou si položme otázku: je možné mytologické vedomie nazvať sociálnym vedomím v plnom zmysle slova? Myslím, že je to nemožné. Špecifickosť mytologického vedomia, na rozdiel od diskrétnosti moderného vedomia, spočíva najmä v jeho kontinuite. To si však vyžaduje odôvodnenie a určité objasnenie.

Vedomie v modernom zmysle slova je založené – podľa ľudových predstáv – na verbalizácii, kým mytologické vedomie je verbalizované v nepatrnej miere. Autor tejto monografie zároveň vychádza z chápania evolúcie mytologického vedomia ako procesu zvyšovania diskrétnosti a verbalizácie pôvodne nedeleného, ​​súvislého a neverbalizovaného „vedomia“, zvyšovania reflektivity, ktorá je odráža v mytologických opisoch a textoch. Tie posledné autor chápe ako vedomé verbalizované „príbehy“, zmysluplné mytologické reprezentácie. Treba teda rozlišovať medzi mytologickým vedomím - ako špecifickým iracionálnym odrazom sveta a mýtom - ako spredmetnením mytologického vedomia vo verbálnych (verbálnych) alebo iných symbolických formách (tanec, gesto, obraz, hudba), v rituáloch.

Dôležitou črtou mytológie je konvenčnosť, ktorá charakterizuje mnohé znakové systémy vyjadrujúce mytologické vedomie.

Analýza mýtov zaznamenaných v znakových systémoch viedla k myšlienke mýtu ako základnej dejovej štruktúry, archetypu duchovnej kultúry (niekedy nazývanej mytológ), ktorá je spravidla predmetom výskumu (spolu s mytológiou, ako systém mýtov určitého ľudu). Tento prístup je plný chyby racionalizmu, do ktorej mnohí výskumníci spadajú do tej či onej miery. Tu stojíme pred vážnym metodologickým problémom: výskumný, kognitívny postoj tlačí k racionálno-konceptuálnym metódam; iný postoj – porozumenie – tlačí k iracionálnym metódam, ako vhodnejším pre predmet štúdia. Na vyriešenie tohto problému je potrebné pokúsiť sa okrem racionálnej preskúmať aj iracionálnu stránku mýtu (pri výklade pojmu „iracionálny“ sa autor opiera najmä o uhol pohľadu N. E. Mudrageiho).

Racionálnym rozumieme po prvé jednoznačnú kauzalitu; po druhé, uvedomelosť, zodpovednosť voči rozumu, rozum. „Racionálne“ podľa N. E. Mudragei „je predovšetkým logicky založené, teoreticky vedomé, systematizované poznanie subjektu, diskurzívne myšlienky, o ktorých sú vyjadrené striktne v pojmoch“ (125, 30). Podľa toho iracionálne znamená: absenciu jednoznačnej kauzality alebo jej nezistenosť, ako aj zásadnú resp. dočasná nekontrolovateľnosť vedomia a rozumu. Niekedy sa racionalita chápe ako účelnosť, potom by sa opačný význam mal označiť slovom „iracionalita“, pretože iracionálne je spravidla účelné alebo jeho účelnosť je nevedomá, orientácia na cieľ nie je vždy zrejmá. Ďalšie spresnenie sa týka jednoznačnosti a nejednoznačnosti. Klasická veda považovala jednoznačnosť za svoj ideál v modernej vede tento ideál mierne vybledol. Nejednoznačnosť a jednoznačnosť sú často celkom logicky prijateľné a môžu dobre zapadať do vedeckého obrazu sveta. Príkladom je princíp komplementarity. Prirodzený dualizmus (binarizmus) spôsobov osvojovania si sveta (racionálneho a iracionálneho) – E. Lang poukázal na dve stránky mýtu: racionálnu a iracionálnu (91, 30) – súvisí s funkčnou asymetriou mozgových hemisfér, čo znamená Nemali by sa stavať proti a absolutizovať, ale hľadať kanály a charakter interakcie. To zaisťuje väčšiu úplnosť skúmania sveta; racionálny prístup poskytuje analytickú, diferencujúcu presnosť, iracionálny prístup zaisťuje integritu pri skúmaní mytológie, keď sa ignorujú iracionálne spôsoby ovládania sveta a absolutizuje sa racionalizmus. Marxistická filozofia sa rozvíjala v súlade s racionalizmom, dokonca aj pojem „iracionalizmus“ mal dlho jasne negatívny a zneužívajúci význam. Medzitým v ruskom filozofickom myslení vždy existoval silný iracionalistický prúd, podmienený, ako poznamenáva S. S. Averintsev, vplyvom grécko-byzantských duchovných tradícií (10).

Čo je podstatou rozumnosti, účelnosti, racionality? V jednoznačnom spojení príčin a následkov. Za abstraktný ideál racionality možno považovať identifikáciu všetkých väzieb príčinno-následkových vzťahov k ich konečným príčinám. Paradoxom je, že po dosiahnutí konečných príčin boli filozofi nútení dospieť k predpokladu iracionálneho začiatku sveta. O nezmyselnosti takéhoto hľadania na začiatku nášho storočia napísal N.A. Berďajev: „Filozofický racionalizmus odrážal hriešnu fragmentáciu ducha. Ani povaha reality, ani povaha slobody, ani povaha osobnosti sa nedajú racionalisticky pochopiť, tieto idey a tieto predmety sú pre každé racionalistické vedomie úplne transcendentálne, vždy predstavujú iracionálny zvyšok“ (26, 21-22). Dominantnou črtou „racionálneho“ sa autorovi zdá byť jednoznačnosť (na rozdiel od nejednoznačnej difúznosti a neurčitosti „iracionálneho“). Mimoriadne zaujímavou otázkou v tomto smere je, prečo sa písmo neobjavuje medzi všetkými národmi viac-menej súčasne. Mnoho negramotných ľudí malo kontakt s inými, ktorí už písali. Jedna z hypotéz, ktorá odpovedá na túto otázku, súvisí so zvykom nomádskych národov uchovávať mytologické texty v ústnej tradícii, ich zapamätaním a odovzdaním ďalším generáciám, čo bola úplne prijateľná alternatíva k písaniu (49). Faktom je, že písaný text racionalizuje posolstvo a znižuje možnosť sprostredkovať iracionálne aspekty mýtu. Ale iracionálne v mýte je to najdôležitejšie.

Na označenie „živého“ fungujúceho mýtu a mytológie autor používa termín „mytologické vedomie“. Niektorí vedci používajú termín „mytopoetické vedomie“ (196, 24 - 44). Odzrkadľuje to definíciu mýtu ako „nevedomého umeleckého“ spracovania prírody podľa K. Marxa (111, 12, 737). Pojem „mytopoetické vedomie“ (alebo „nevedome umelecké“) však nemožno akceptovať, pretože poézia „nevyžaduje uznanie ako realitu“ sveta, ktorý zobrazuje a vytvára. Základným princípom, počiatočnou axiómou mytologického vedomia je identita mytologických predstáv s realitou. Ak sa do tohto vzťahu zavedie predpoklad „akoby“, vedie to ďaleko od starovekého mýtu.

S.S.Averintsev má úplnú pravdu, keď poukazuje na neprípustnosť miešania archaického mýtu, umeleckého využitia mýtu a náboženského mýtu (6, 110-111). Okrem toho môžeme identifikovať skutočnú nejednoznačnosť pojmu „mýtus“, ktorý sa v rôznych prípadoch vzťahuje na: 1) starodávnu predstavu o svete, výsledok jeho vývoja; 2) dejovo založený a personalizovaný dogmatický základ náboženstva; 3) staroveké mýty používané v umení, ktoré sú funkčne a ideologicky premyslené, v podstate transformované do umeleckých obrazov; 4) relatívne stabilné stereotypy masového každodenného vedomia v dôsledku nedostatočnej informovanosti a pomerne vysokej miery dôverčivosti; 5) propaganda a ideologické klišé, ktoré účelovo formujú verejné povedomie.

Je ťažké opísať a pochopiť fenomény primitívneho vedomia, pretože, ako poznamenal L. Lévy-Bruhl, „bez skreslenia nezapadajú do rámca našich konceptov“ (93, 291). Štúdium starovekých etáp formovania verejného povedomia sa môže uskutočniť na základe: a) štúdia archeologických údajov a pamiatok starovekej kultúry; b) štúdium etnografie národov v primitívnom štádiu ich vývoja; c) štúdium pozostatkov, povier a iných atavistických javov v modernom vedomí; d) pochopenie faktov dávnej histórie ľudstva; e) teoretická extrapolácia niektorých javov a vzorov objavených vo vedomí a kultúre neskorších období do minulosti; f) vytváranie teoretických hypotéz na základe existujúcich faktov a ich následné testovanie s novými faktami (30, 58). Ako správne poznamenal Schelling, „...filozofický výskum je vo všeobecnosti všetko, čo sa povznáša nad jednoduchý fakt, teda v tomto prípade nad existenciu mytológie, zatiaľ čo jednoducho vedecký alebo historický výskum sa uspokojí s tým, že údaje mytológie“ (206, 162). Takéto filozofické bádanie sa musí nevyhnutne vzdialiť od rôznorodosti empirických faktov, špecifických variácií a prejavov všeobecných tendencií. Pri štúdiu posledne menovaného sa filozof opiera o práce etnografov, historikov a folkloristov, pričom nespochybňuje spoľahlivosť týchto štúdií a materiálu, ktorý zozbierali (pozri napr.: 152, 153). Úlohou filozofa je objaviť všeobecné zákonitosti a metodologickú reflexiu, ktorá by mala pomôcť pri budovaní teoretických konceptov a identifikácii plodných oblastí vedeckého výskumu.

Vedecká práca by v ideálnom prípade mala reprodukovať celý proces vedeckého výskumu, analýzy faktov, syntézu záverov a ich argumentáciu. Samotný výskumný proces je však pomerne zložitý a nedá sa presne reprodukovať pomocou takejto jednoduchej schémy. Často sa počiatočná hypotéza v priebehu štúdia spresňuje a dokonca sa vynára nová hypotéza. Ale rozsah výskumných prác má svoje vlastné pomerne prísne požiadavky, takže rekonštrukcia výskumného procesu bude približná, s výhradou príslušných regulačných požiadaviek. Dielo ponúkané čitateľovi skúma hlavné črty a zákonitosti vývoja okolitého sveta starovekým človekom, ktoré sa premietli do mytologického vedomia, zaradili do procesu vývoja a výrazne ho uľahčili ako hlavné formy a prostriedky imaginárnej, intelektuálny vývoj sveta dozrel a ustálil sa. Autor sa zároveň opieral o metódy axiológie a psychológie, pričom však zostal v súlade s racionálnym metodologickým programom.

Uverejnené na Allbest.ru

...

Podobné dokumenty

    Funkcie mytológie v živote a vývoji spoločnosti. Typy mytológie v dejinách umenia. Moderné tradície mytológie. Synkretizmus mytológie ako zhoda jej sémantickej, axiologickej a praxeologickej série. Normatívny fideizmus.

    abstrakt, pridaný 11.06.2012

    Obraz sveta v mytologickom zobrazení. Štruktúra mytologického vedomia. Úloha a význam mytológie Britov. Mužské a ženské princípy v mytológii Britov sú ich charakteristikami. Zdroj informácií o mytológii starých Britov.

    kurzová práca, pridaná 11/05/2005

    Charakteristika mytologického základu obrazu morskej panny v ruskej mytológii. Rozdiel medzi týmto obrázkom a inými vodnými duchmi, ktorí podľa Rusov obývajú rieky, jazerá a potoky. Opis čŕt ľudových sviatkov spojených s oslavovaním morských panien.

    abstrakt, pridaný 11.09.2010

    Mytológia ako forma spoločenského vedomia, spôsob chápania prírodnej a sociálnej reality. Obdobia gréckej mytológie: predolympijské, olympijské a neskoré hrdinstvo. Bohovia a hrdinovia v mytológii starovekého Grécka: Perseus, Herkules, Theseus a Orfeus.

    abstrakt, pridaný 19.12.2011

    Štúdium slovanskej mytológie. Genéza morálky ako problému, jej špecifiká v mytológii východných Slovanov. Vlastnosti východoslovanskej mytológie. Binarizmus myslenia je základom vedomia východných Slovanov. Známky formovania morálnych predstáv.

    kurzová práca, pridané 28.03.2012

    Význam mytológie ako systému svetonázoru a svetonázoru, jej význam pre prežitie spoločnosti. Nadprirodzeno v chápaní sveta starovekým človekom: pohanskí bohovia, fetišizmus, mágia. Podobnosť antropologickej podstaty mytológie v rôznych kultúrach.

    abstrakt, pridaný 1.12.2011

    Úloha cirkvi v spoločnosti a popularizácia biblických a evanjeliových príbehov. Dejiny mytológie a miera jej vplyvu na vývoj politických a iných sfér života v rôznych historických obdobiach. Charakteristika starogréckej mytológie, mýty o bohoch a hrdinoch.

    test, pridané 13.01.2010

    Racionálno-vedecký prístup k štúdiu mytológie. Štúdium tvorby politických mýtov. Cambridgeská škola klasickej filológie. Škola štrukturálnej antropológie. Vznik a vývoj filozofickej školy mytológie v Rusku až do dvadsiateho storočia.

    abstrakt, pridaný 21.03.2015

    Prehľad etáp vzniku a vývoja mytológie starovekého východu. Charakteristické črty egyptskej, čínskej, indickej mytológie. Charakteristika mýtických hrdinov antického sveta: staroveké Grécko, staroveký Rím. Najstarší systém mytologických predstáv.

    abstrakt, pridaný 12.2.2010

    Rysy interakcie medzi ľuďmi a bohmi v mytológii starovekého Grécka, rituály vykonávané ľuďmi, aby sa vyhli božiemu trestu, obete gréckym božstvám. Metódy trestu a odmeny, ktoré existovali v mytológii, ich zmeny v čase.

Prvé kapitoly knihy, ktorú držíte v rukách, poskytujú všeobecnú predstavu o tom, čo je mýtus a mytológia, klasifikácia mýtov a história štúdia mytológie. Ďalšie kapitoly rozprávajú o zvláštnostiach mytologických predstáv rôznych národov: starých Slovanov, Škandinávcov, Keltov, Egypťanov, Indov, Iráncov, Číňanov, Japoncov, amerických Indiánov a austrálskych domorodcov. Kniha venuje osobitnú pozornosť antickej mytológii (gréckej a rímskej). Treba si však uvedomiť, že každý z opísaných mytologických systémov má jedinečnú identitu, a preto je svojim spôsobom zaujímavý.

    ÚVOD. ČO JE MÝTUS A MYTOLÓGIA?

    1

    VÝVOJ MYTOLOGICKÝCH REPREZENTÁCIÍ 1

    AKÉ SÚ MÝTY 3

    ŠTÚDIUM MYTOLÓGIE 6

    MYTOLÓGIA STAROVEKÉHO EGYPTA 8

    MYTOLÓGIA ANTICKÝCH MEBORIVEROV (SUMERSKO-AKKADSKÉ MYTOLÓGIE) 15

    MYTOLÓGIA STARÉHO GRÉCKA 24

    RÍMSKA MYTOLÓGIA 38

    INDICKÁ MYTOLÓGIA 45

    IRÁNSKA MYTOLÓGIA 56

    SLOVANSKÁ MYTOLÓGIA 62

    KELTSKÉ MYTOLÓGIE 72

    NEMECKO-SKANDINÁVSKA MYTOLÓGIA 83

    ČÍNSKA MYTOLÓGIA 89

    MYTOLÓGIA STREDOAMERICKÁ INDIA 101

    MYTOLÓGIA JUHOAMERICKÝCH INDIÁNOV 106

    MYTOLÓGIA AUSTRÁLIE 110

    ILUSTRÁCIE 113

Elena Vladimirovna Dobrova
Populárna história mytológie

ÚVOD. ČO JE MÝTUS A MYTOLÓGIA?

Báje a legendy starých národov poznáme zo školy. Každé dieťa si s radosťou prečíta tieto prastaré rozprávky, ktoré rozprávajú o živote bohov, o úžasných dobrodružstvách hrdinov, o pôvode neba a zeme, slnka a hviezd, zvierat a vtákov, lesov a hôr, riek a morí a , konečne, človek sám. Pre ľudí žijúcich dnes sa mýty skutočne zdajú ako rozprávky a ani sa nezamýšľame nad tým, že pred mnohými tisícročiami ich tvorcovia verili v absolútnu pravdu a realitu týchto udalostí. Nie je náhoda, že výskumník M.I. Steblin-Kamensky definuje mýtus ako „príbeh, ktorý tam, kde vznikol a existoval, bol prijatý ako pravda, bez ohľadu na to, aký nepravdepodobný môže byť“.

Tradičná definícia mýtu patrí I. M. Dyakonovovi. V širšom zmysle sú mýty predovšetkým „staroveké, biblické a iné staroveké príbehy o stvorení sveta a človeka, ako aj príbehy bohov a hrdinov – poetické, niekedy bizarné“. Dôvod tejto interpretácie je celkom pochopiteľný: boli to staroveké mýty, ktoré boli zahrnuté do okruhu vedomostí Európanov oveľa skôr ako iné. A samotné slovo „mýtus“ je gréckeho pôvodu a preložené do ruštiny znamená „tradícia“ alebo „legenda“.

Staroveké mýty sú vysoko umelecké literárne pamiatky, ktoré prežili takmer nezmenené až do súčasnosti. Mená gréckych a rímskych bohov a príbehy o nich sa stali obzvlášť známymi počas renesancie (XV-XVI storočia). Približne v tomto období začali do Európy prenikať prvé informácie o arabských a amerických indiánskych mýtoch. Vo vzdelanej komunite sa stalo módou používať mená antických bohov a hrdinov v alegorickom zmysle: Venuša znamenala lásku, Minerva múdrosť, Mars zosobnenie vojny a múzy rôzne umenia a vedy. Takéto používanie slov sa zachovalo dodnes, najmä v básnickom jazyku, ktorý absorboval mnohé mytologické obrazy.

V prvej polovici 19. storočia sa do vedeckého obehu dostali mýty takých indoeurópskych národov, akými boli starí Indiáni, Iránci, Germáni a Slovania. O niečo neskôr boli objavené mýty o národoch Afriky, Oceánie a Austrálie, čo vedcom umožnilo dospieť k záveru, že mytológia existovala medzi takmer všetkými národmi sveta v určitej fáze ich historického vývoja. Štúdium hlavných svetových náboženstiev – kresťanstva, islamu a budhizmu – ukázalo, že majú aj mytologický základ.

V 19. storočí vznikli literárne úpravy mýtov všetkých čias a národov, vzniklo mnoho vedeckých kníh o mytológii rôznych krajín sveta, ako aj porovnávacia historická štúdia mýtov. Pri tejto práci sa využívali nielen naratívne literárne zdroje, ktoré boli výsledkom neskoršieho vývoja pôvodnej mytológie, ale aj údaje z jazykovedy, etnografie a iných vied.

O štúdium mytológie sa zaujímali nielen folkloristi a literárni vedci. Mýty už dlho priťahujú pozornosť náboženských učencov, filozofov, lingvistov, kultúrnych historikov a iných vedcov. Vysvetľuje to skutočnosť, že mýty nie sú len naivnými príbehmi starých ľudí, obsahujú historickú pamäť národov, sú preniknuté hlbokým filozofickým významom. Okrem toho sú mýty zdrojom poznania. Nie nadarmo sa zápletky mnohých z nich nazývajú večné, pretože ladia s akoukoľvek dobou a sú zaujímavé pre ľudí všetkých vekových kategórií. Mýty dokážu uspokojiť nielen detskú zvedavosť, ale aj túžbu dospelého pripojiť sa k univerzálnej múdrosti.

Čo je to mytológia? Na jednej strane ide o súbor mýtov o skutkoch bohov, hrdinov, démonov, duchov atď., ktoré odrážajú fantastické predstavy ľudí o svete, prírode a človeku. Na druhej strane je to veda, ktorá študuje vznik, obsah, šírenie mýtov, ich vzťah k iným žánrom ľudového umenia, náboženským predstavám a rituálom, histórii, výtvarnému umeniu a mnohé ďalšie aspekty súvisiace s povahou a podstatou mýtov. .

VÝVOJ MYTOLOGICKÝCH REPREZENTÁCIÍ

Vytváranie mýtov je najdôležitejším fenoménom v kultúrnych dejinách ľudstva. V primitívnej spoločnosti bola mytológia hlavným spôsobom chápania sveta. V najskorších štádiách vývoja, v období kmeňového spoločenstva, keď sa v skutočnosti objavovali mýty, sa ľudia snažili pochopiť realitu okolo seba, ale pre mnohé prírodné javy ešte nevedeli podať skutočné vysvetlenie, preto si skladali mýty. , ktoré sa považujú za najranejšiu formu svetonázoru a chápania sveta a seba samého primitívnym človekom.

Keďže mytológia je jedinečným systémom fantastických predstáv človeka o prírodnej a sociálnej realite okolo neho, dôvodom vzniku mýtov a inými slovami aj odpoveďou na otázku, prečo bol svetonázor primitívnych ľudí vyjadrený vo forme mýtu -tvorba, treba hľadať v osobitostiach myslenia charakteristických pre úroveň, ktorá sa v tom čase rozvinula kultúrno-historickým vývojom.

Vnímanie sveta primitívnym človekom bolo priameho, zmyslového charakteru. Pri použití slova na označenie toho či onoho javu okolitého sveta, napríklad ohňa ako živlu, ho človek nerozlišoval na oheň v kozube, lesný požiar, plameň kováčskej dielne a pod. mytologické myslenie sa snažilo o určitý druh zovšeobecnenia a bolo založené na holistickom, alebo synkretickom vnímaní sveta.

Mytologické predstavy sa formovali preto, lebo primitívny človek sa vnímal ako neoddeliteľná súčasť okolitej prírody a jeho myslenie bolo úzko späté s emocionálnou a afektívne-motorickou sférou. Dôsledkom toho bola naivná humanizácia prírodného prostredia, t.j. univerzálna personifikácia A „metaforické“ porovnávanie prírodných a spoločenských objektov .

Ľudia vybavili prírodné javy ľudskými vlastnosťami. Sily, vlastnosti a fragmenty kozmu v mýtoch sú prezentované ako konkrétne, zmyslové, animované obrazy. Samotný kozmos sa často objavuje v podobe živého obra, z ktorého častí bol stvorený svet. Totemickí predkovia mali zvyčajne dvojakú povahu - zoomorfnú a antropomorfnú. Choroby boli reprezentované ako príšery, ktoré požierali ľudské duše, sila bola vyjadrená mnohými rukami a dobrý zrak bol vyjadrený prítomnosťou veľkého počtu očí. Všetci bohovia, duchovia a hrdinovia, podobne ako ľudia, boli zahrnutí do určitých rodinných a klanových vzťahov.

Proces pochopenia každého prírodného javu bol priamo ovplyvnený špecifickými prírodnými, ekonomickými a historickými podmienkami, ako aj úrovňou spoločenského rozvoja. Okrem toho boli niektoré mytologické príbehy vypožičané z mytológií iných národov. Stalo sa tak, ak požičaný mýtus zodpovedal ideologickým predstavám, špecifickým životným podmienkam a úrovni sociálneho rozvoja prijímajúceho ľudu.

Najdôležitejším rozlišovacím znakom mýtu je jeho symbolika, ktorá spočíva vo fuzzy oddelení subjektu a predmetu, predmetu a znaku, veci a slova, bytia a jeho mena, veci a jej atribútov, jednotného a množného čísla, priestorových a časových vzťahov, pôvodu a podstaty. Okrem toho sú charakterizované mýty genetika. V mytológii vysvetliť štruktúru veci znamená povedať, ako bola vytvorená, opísať svet okolo nás znamená hovoriť o jej pôvode. Stav moderného sveta (topografia zemského povrchu, nebeské telesá, existujúce plemená zvierat a rastlinných druhov, spôsob života ľudí, ustálené sociálne vzťahy, náboženstvá) sa v mýtoch považuje za dôsledok udalostí z r. zašlé časy, časy, keď žili mýtickí hrdinovia, predkovia či bohovia.

Najstaršie prvky.

Grécka mytológia, rovnako ako grécka kultúra ako celok, je fúziou rôznych prvkov. Tieto prvky sa zavádzali postupne počas obdobia viac ako tisíc rokov. Okolo 19. storočia BC Prví hovoriaci nám známym gréckym jazykom napadli Grécko a ostrovy v Egejskom mori zo severu a zmiešali sa s kmeňmi, ktoré tu už žili.

O archaických Grékoch nevieme prakticky nič okrem ich jazyka a len málo v klasickej mytológii siaha priamo do tohto raného obdobia. S vysokou mierou istoty sa však dá povedať, že Gréci so sebou priniesli úctu Dia, boha oblohy, ktorý sa stal najvyšším božstvom v klasickej ére. Je možné, že úcta k Zeusovi vznikla ešte skôr, ako sa Gréci stali samostatnými ľuďmi, pretože vzdialení príbuzní Grékov - Latini z Talianska a Árijci, ktorí napadli severnú Indiu - uctievali boha oblohy s takmer rovnakým menom. Grécky Zeus pater (Zeus otec) bol pôvodne rovnakým božstvom ako latinský Jupiter a árijský Dyaus-pitar. Pôvod iných bohov však najčastejšie nemožno vystopovať do obdobia invázie do Grécka.

Krétsky prvok.

Archaickí Gréci boli barbari, ktorí napadli oblasť vysoko rozvinutej kultúry - minojskej civilizácie ostrova Kréta a južnej časti Egejského mora. O niekoľko storočí neskôr boli samotní Gréci silne ovplyvnení Minojcami, ale cca. 1450 pred Kristom dobyli Krétu a získali dominantné postavenie v egejskej oblasti.

S Krétou sa spája niekoľko klasických mýtov. Zdá sa, že len málo z nich sú skutočne minojské legendy, pretože väčšinou skôr odrážajú dojem, ktorý na Grékov vyvolali kontakty s krétskou civilizáciou. V jednom z mýtov Zeus v podobe býka unesie Europu (dcéru kráľa fenického mesta Týru) a z ich spojenia sa zrodí Minos, zakladateľ dynastie krétskych kráľov. Minos vládne v meste Knossos; vlastní obrovský labyrint a palác, kde tancuje jeho dcéra Ariadna. Labyrint aj palác postavil zručný remeselník Daedalus (ktorého meno znamená „prefíkaný umelec“). V labyrinte Minos je zamknutý Minotaurus, príšerný polovičný býk, polovičný muž, ktorý požiera mladých mužov a ženy, ktoré mu obetovali. Jedného dňa však Aténsky Théseus (tiež určený na obetu) s pomocou Ariadny príšeru zabije, po nite nájde cestu von z labyrintu a zachráni svojich spolubojovníkov. Obsah všetkých týchto príbehov bol jednoznačne ovplyvnený slávou veľkolepého paláca v Knossose s jeho najzložitejším usporiadaním, spojením Kréťanov s Feníciou a okolitými oblasťami, úžasnou zručnosťou ich remeselníkov a miestnym kultom býka.

Jednotlivé nápady a príbehy by mohli byť odrazom minojských myšlienok. Existuje legenda, že Zeus sa narodil a bol pochovaný na Kréte. Zrejme to odrážalo známosť s krétskym kultom „umierajúceho boha“ (jedného z „umierajúcich a znovuzrodených“ bohov), ktorého Gréci postupne stotožňovali s bohom nebies Zeusom. Minos sa navyše stal jedným zo sudcov mŕtvych v podsvetí, čo sa veľmi nezhoduje s obvyklou nejasnosťou gréckych predstáv o posmrtnom živote a nejasnosťou obrazu väčšiny gréckych hrdinov. Zdá sa, že Minojci pripisovali mimoriadnu dôležitosť ženským božstvám a niektoré slávne hrdinky neskorších gréckych mýtov – ako Ariadna alebo Helena Trójska – si zrejme požičali svoje črty z minojských prototypov.

Mykénsky vplyv.

Tri a pol storočia (asi 1450 – 1100 pred Kr.) po vysídlení krétskej civilizácie Grékmi zaznamenali vzostup gréckej civilizácie z doby bronzovej. V tomto období sa celé Grécko dostalo pod nadvládu početných miestnych kráľov, ktorých územia zhruba zodpovedali budúcim územiam mestských štátov. Pravdepodobne mali dosť voľný vzťah vernosti k najbohatšiemu a najmocnejšiemu zo všetkých kráľov – kráľovi Mykén, a preto sa civilizácia tej doby zvyčajne nazýva mykénska. Mykénčania boli aktívnym národom, ktorý podnikal mnoho dlhých, často agresívnych ťažení za hranice svojej krajiny; obchodovali a prepadávali celé Stredozemné more. Dobrodružstvá a činy kráľov a ich spoločníkov boli oslavované v epických básňach zložených Aedmi, ktorí ich spievali alebo recitovali na dvorných hostinách a festivaloch.

Obdobie Mykén sa stalo obdobím formovania gréckej mytológie. Mnohí z gréckych bohov boli prvýkrát spomenutí v tomto období: archeológovia objavili ich mená napísané na hlinených tabuľkách, ktoré sa používali na uchovávanie palácových záznamov. Hrdinovia neskoršej gréckej mytológie boli väčšinou vnímaní ako historické postavy, ktoré žili počas mykénskeho obdobia; okrem toho mnohé mestá, s ktorými legendy spájajú životy týchto hrdinov, nadobudli v tomto období politický a ekonomický význam.

Homérsky epos.

Postupom času museli spomienky na toto obdobie a jeho udalosti vyblednúť, rovnako ako vybledli spomienky na všetky predchádzajúce obdobia gréckej histórie. Avšak na prelome 12. a 11. stor. BC Mykénska civilizácia padla pod náporom Dórov, poslednej vlny grécky hovoriacich kmeňov, ktoré napadli Grécko. V nasledujúcich storočiach chudoby a izolácie sa v pokračujúcej mykénskej tradícii ústnej epickej poézie zachovala živá spomienka na slávnu mykénsku minulosť. Staroveké rozprávky boli prerozprávané a podrobne rozvinuté a v 8. stor. BC Boli zaznamenané dve najznámejšie rozprávky, ktoré položili základ celej rozprávačskej tradícii európskej literatúry, ktorej autorstvo sa pripisovalo Homérovi. Toto sú Ilias a Odysea, epické správy o vojne proti mestu Trója v Malej Ázii.

Tieto básne sprostredkovali nielen mykénske kultúrne dedičstvo neskorším Grékom, ale zároveň udávali tón celej gréckej mytológii s dôrazom na ľudskosť a postavy, ktoré čitatelia a poslucháči vnímali ako skutočných mužov a ženy, ktorí žili na historických miestach. V priebehu storočí sa v mytológii vyvinula myšlienka kasty bohov, ktorá je obdarená rozpoznateľnými postavami a určitými sférami vplyvu.

Vplyv folklóru a náboženského kultu.

Archaické obdobie rozvoja gréckej kultúry (7.–6. storočie pred Kristom) bolo poznačené rastom a rozširovaním vplyvu homérskych básní. Zároveň mnohé ľudové legendy, ktoré sa nevracajú do mykénskej éry, slúžili ako materiál pre rôzne básne, ktoré vyplnili medzery, ktoré zanechal homérsky epos. „Homérske hymny“ tejto éry, ktoré slúžili ako úvod k recitovaniu epických básní na náboženských slávnostiach, často obsahovali výklad mýtov o bohoch uctievaných vo veľkých svätyniach. K čoraz rozšírenejšiemu šíreniu miestnych povestí prispel aj rozkvet lyriky. Okrem toho bola mytologická tradícia obohatená o legendy iného typu - rozprávky a ľudové rozprávky na motívy spoločných pre mnohé kultúry, príbehy o putovaní a vykorisťovaní hrdinov, opradené príšerami a magickými kúzlami, ako aj legendy. navrhnutý tak, aby vysvetlil alebo vyriešil určité konflikty a prevraty, ktoré sú vlastné ľudskej spoločnosti.

východné prvky. Analogicky s hrdinami patriacimi k určitému klanu a generácii, aj bohovia dostávajú svoje vlastné genealógie a históriu. Najznámejšia a najsmerodajnejšia z tzv. Teogónia bola zostavená na prelome 8. a 7. storočia. básnik Hesiodos. Hesiodova Teogónia odhaľuje také blízke paralely s mytológiou Predného východu staroveku, že môžeme s istotou hovoriť o rozsiahlom preberaní blízkovýchodných motívov Grékmi.

Zlatý vek. V zlatom veku gréckej kultúry – 5. stor. BC – dráma (najmä tragédia) sa stáva hlavným prostriedkom šírenia mytologických myšlienok. V tejto dobe sú staroveké legendy hlboko a vážne spracované, s osobitným dôrazom na epizódy, ktoré zobrazujú násilné konflikty vo vzťahoch medzi členmi tej istej rodiny. Vývoj mytologických zápletiek v tragédiách často svojou morálnou hĺbkou prevyšuje všetko, čo sa v literatúre o týchto témach vytvorilo. Vzdelané kruhy spoločnosti sa však pod vplyvom gréckej filozofie stávali čoraz skeptickejšími voči tradičným predstavám o bohoch. Mýtus prestáva byť prirodzeným prostriedkom na vyjadrenie najdôležitejších myšlienok a myšlienok.

helenistická mytológia. Celý grécky svet (a s ním aj grécke náboženstvo) zmenili výboje Alexandra Veľkého († 323 pred Kr.). Vznikla tu nová kultúra, nazývaná helenistická, ktorá si zachováva tradície samostatných mestských štátov, ale už sa neobmedzuje len na jednu polis. Kolaps systému polis znamenal zničenie politických bariér šírenia mýtu. Navyše, v dôsledku šírenia vzdelania a učenosti, bola po prvýkrát zhromaždená a systematizovaná všetka rozmanitosť mýtov, ktoré sa vyvinuli v rôznych regiónoch Grécka. Grécki historici hojne využívali mýty, ako je možné vidieť na príklade Pausaniasa, ktorý opísal pamiatky Grécka v 2. storočí. AD

Spisovateľov to teraz ťahalo k exotike, k dobrodružstvu alebo – keďže sami boli často učencami – k temným miestnym mýtom, ktoré im umožňovali uplatniť svoje vedomosti. Callimachus, knihovník veľkej Alexandrijskej knižnice v 3. storočí. BC, bol jedným z týchto spisovateľov. V epickej básni Príčina (Aetia) rozprával o pôvode zvláštnych zvykov; okrem toho zložil mytologické hymny venované rôznym bohom. Callimachov hlavný rival, Apollonius z Rodosu, vo svojej básni Argonautica predstavil najúplnejšiu verziu Jasonovho mýtu.

Mytológia v rímskom svete. V 2. stor. BC Rím dobyl Grécko a prijal grécku kultúru a do 1. stor. BC V celom Stredomorí prevládala spoločná grécko-rímska kultúra. Rímski aj grécki autori pokračovali v tvorbe mytologických diel v helenistickom duchu – vedeckých aj čisto umeleckých. Aj keď táto literatúra, podobne ako helenistická poézia, mala už ďaleko od mocného realizmu klasickej mytológie éry svojho vzniku, niektoré z jej príkladov sa stali výnimočnými fenoménmi svetovej literatúry. Vergilius a Ovidius patrili k tejto tradícii.