Technologické mapy hudobných tried na dhow. Náčrt hudobnej hodiny (skupina seniorov) na tému: Technologická mapa GCD v hudbe „Jesenná nálada“ pre skupinu seniorov
Svetlana Ivanová
Technologická mapa hudobná lekcia
v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom
Organizačné informácie.
Hudobná hodina v prípravnej škole ppe.
Téma: „Rozprávka nám pomáha žiť“ alebo „Pomôžte Delo Morozovi“
Vzdelávacia inštitúcia: MDOU č. 58 materská škola „Joy“
Popis lekcie.
Typ lekcie - tematická lekcia s prvkami logorytmiky a teatralizácie.
Trvanie lekcie - 30 minút
Cieľ hodiny: Rozvoj hudobných zručností u starších predškolákov tvorivosť, sociálne a osobnostné kvality detí predškolského veku podľa
prostriedky používania logorytmiky a divadelných hier.
I. Výchovné ciele:
Uvedomiť si kognitívnu činnosť a individuálne schopnosti dieťaťa prostredníctvom praktických činností.
Vytvárajte medzi deťmi priateľské vzťahy;
Rozšírte si slovnú zásobu emócií a nálad.
Prehĺbte svoje chápanie základných prostriedkov hudobná expresivita: progresívny pohyb melódie hore a dole, skoky v melódii, čistota intonácie hudobných fráz.
II. Vývojové úlohy:
Rozvíjať fonematické povedomie;
Rozvíjať sluchovú pozornosť;
Rozvíjať pamäť a schopnosť porozumieť významu navrhovaných úloh.
Rozvíjať schopnosti vytrvalosti a spolupráce;
Rozvíjať schopnosť koordinovať pohyby s rečou.
5. Vzdelávací odbor „Hudba“.
Rozvíjať detskú reč pomocou artikulačnej gymnastiky; schopnosť korelovať pohyb s textom v rečových a hudobných hrách;
Rozvíjať hudobné myslenie a pamäť dieťaťa;
Rozvíjať spevácke schopnosti.
III. Vzdelávacie úlohy:
Pestujte pozitívne emócie pri vykonávaní hudobno-rytmických pohybov;
Pestovať pocity empatie k hudobným obrazom, náladám, pocitom;
Pestovať estetické cítenie pri vnímaní vážnej hudby.
Rozvíjať priateľský prístup k ostatným, zdvorilosť, schopnosť reagovať;
Plánované výsledky.
Vedomosti, schopnosti, zručnosti a vlastnosti, ktoré si deti počas hodiny upevnia
Deti rozvíjajú záujem o hudbu hranú v triede ao navrhované druhy hudobných a tvorivých činností;
Deti majú pri tvorbe divadelných a hudobno-plastických kompozícií živšie stelesnenie hudobných obrazov;
Deti dbajú na čistejšiu intonáciu melódie.
Využitím divadelných prvkov sa deti zdokonaľujú v spolupráci s učiteľom.
Povzbudenie vcítiť sa do pocitov iných ľudí.
Záujem o túto vzdelávaciu aktivitu,
Deti majú pozitívne sebahodnotenie svojich hudobných a tvorivých schopností.
Rozšírenie obzorov predškolákov;
Formovanie schopnosti vyvodzovať závery ako výsledok tímovej práce;
Schopnosť uplatňovať pravidlá a riadiť sa pokynmi.
Schopnosť orientovať sa v medziľudských vzťahoch;
Rozvíja sa schopnosť sebakontroly;
Schopnosť prijať vzdelávaciu alebo tvorivú výzvu;
Uvedomte si a spravujte svoje emócie;
Byť schopný držať úlohu počas celého trvania úlohy;
Počúvať a rozumieť reči druhých;
Ovládanie určitých verbálnych a neverbálnych komunikačných prostriedkov.
Rozvíjať schopnosť spolupracovať s rovesníkmi pri pohyboch;
Didaktická štruktúra vyučovacej hodiny.
Frontálna hudobno-tematická lekcia v prípravnej skupine „Pomoc Santa Clausovi“ v trvaní 30 minút.
Typ vyučovacej hodiny podľa obsahu: upevňovacie a kreatívne využitie vedomostí, zručností a schopností prostredníctvom vnášania prvkov teatralizácie.
I. ORGANIZAČNÝ MOMENT.
Hudobný pozdrav.
M.R.: Ahojte chalani!
Deti: Dobrý deň!
M.R.: Aké je to krásne vo vašej hale, chlapci! Veľmi rád vás navštevujem. Dnes sa s vami budeme veľa hrať! Rád sa hráš?
Deti: odpovede detí.
M.R.: Chlapci! Pripravte si dlane, pozdravujem vás! ?
POZDRAVNÁ HRA „AHOJ PRIATEĽ“
M.R.: Ahoj, Buddy!
Môj drahý priateľ!
Vstávajme skoro
Postavme sa do kruhu.
(Hudobný riaditeľ a deti stoja v kruhu)
II. ZAČIATOK TRIEDY.
M. R.: Teraz vás, chlapci, spoznáme?
Volám sa Svetlana Alexandrovna! A keď som bol malý, ako som sa volal? Sveta, ale láskavo, ako chlapi? Svetochka (tlieskajte po mene tlieskaním rúk a kolien)
ako sa voláš? Poďme všetci spoločne tlieskať a vyslovovať vaše mená.
LOGORHYTMICKÁ GYMNASTIKA „POZNÁVAJTE SA“
III. POKROK TRIEDY.
M.R.: Teraz sa všetci poznáme. Chlapci! Rád sa hráš? A ja to milujem!
Poďme sa teraz roztrúsiť po chodbe a keď začuješ frázu „Nájdem si priateľa“, vystri ruky k súdruhovi, ktorý stojí vedľa teba.
KOMUNIKAČNÁ HRA „HĽADÁM PRE SEBA PRIATEĽA“
Raz-dva, raz-dva.
Hra začína.
Prechádzam sa po izbe, hľadám kamaráta (deti sa túlajú)
Hľadám priateľa, nájdem si priateľa (nájdu pár).
Hudobné a rytmické pohyby.
M.R.: Každý si našiel priateľa, teraz myslíme PRIATEĽOV! A budeme spolu tancovať. (Hudobný režisér hovorí a ukazuje pohyby deťom)
„VALTZ PRIATEĽOV“ (A. I. Burenina)
Tancuj so mnou, ticho sa toč (kývajú rukami, krčia sa).
Jemne sa na mňa usmej a zastav (otočia sa a zastavia na svojich miestach)
A objali sa (objali)
Ustúpte (každý s pravou nohou urobí krok vzad, od seba).
Vykročte vpred (vráťte sa na svoje miesto).
Tlieskať, tlieskať (2 tlieskania)
Zmenené. (deti sa presťahujú do toho, ktorého vidia ich oči, t.j. partnera oproti).
(opakované niekoľkokrát, na žiadosť detí)
VOLAT NA SKYPE:
M.R.: Chlapi, počujte, niekto nám volá! Zaujímalo by ma, kto to je? Poďme si odpovedať.
NA OBRAZOVKE dedko COLA (znepokojený).
DM. : Dobrý deň, chlapci!
MR. : Dobrý deň, dedko Frost! čo sa stalo? Máš veľké starosti!
D.M. Viem, že si mi poslal listy s tvojimi kresbami?
M.R.: Chlapci! Nakreslili ste svoje želania pre starého otca Frosta? Boli poslané poštou?
Deti: odpovede detí
DM: Volali mi z pošty a povedali, že sú preč! Chlapci! Pomoc! Nájdite tieto písmená!
MR. : Chlapci! Pomôžeme Santa Clausovi?
Deti: odpovede detí
MR. : Mám čarovný zvonček, ktorý nám určite pomôže pri hľadaní vašich kresieb. Tento zvon má svoj vlastný malý príbeh, ktorý mi pomôže rozpovedať jeden nádherný kúsok „Valčíkový vtip“, ktorý napísal ruský skladateľ Dmitrij Šostakovič. Navrhujem si to teraz vypočuť a porozmýšľať – aká je povaha tejto práce? Ako sa cítite?
(Hudobný riaditeľ vyzve deti, aby si sadli na stoličky)
POČÚVANIE HUDBY
POČÚVANIE 1 D. Šostakoviča „Waltz Joke“
MR. : Chlapci! Páčil sa vám tento kúsok?
A aká je povaha tohto valčíkového vtipu. Akú náladu si mal, keď si počúval túto skladbu?
Deti: odpovede detí.
MR. :A teraz vás pozývam vypočuť si rozprávku.
Rozprávka "Dva zvony"
(hovorí a ukazuje hudobný režisér)
Boli raz dva zvony – veľký a malý. Jedného dňa sa zvonček zobudil, videl, že vonku je slnečné počasie, a rozhodol sa pozvať svojho kamaráta na prechádzku. Vytočil číslo a zavolal mu ďalej mobilný telefón. A veľký zvon ešte spal, a keď počul zvonenie, pomyslel si: "Kto je tam, no, kto je tam?" - Rozhodol som sa, že ešte nevstávam. Malý zvonček zazvonil znova - žiadna odpoveď, pretože veľký zvonček stále premýšľal a ležal v posteli: "Kto je tam, kto je tam?"
Ale keď volal tretíkrát a nepočul odpoveď, zasiahol starý otec Metallophone. Býval pri veľkom zvone, a tak prišiel a dal si prútik priamo pod ucho: „zips!“, potom znova a znova. A až keď hral štvrtýkrát, zobudil sa veľký zvon a odpovedal priateľovi: "Už som na ceste!"
MR. : Chlapci! Skúsme si k tomuto dielu zahrať túto rozprávku
na imaginárnych nástrojoch. Zazvoníte na malý pomyselný zvonček a poviete: „Dili-dili-dili-dili-don! (ukážka)
A budem hrať na veľkom zvone a metalofóne.
LISTENING 2 D. Šostakovič „Valčík vtip“
(Deti sa hrajú a vyslovujú, menia náladu hrdinov rozprávky)
MR. : Chlapci! Postavme sa blízko stoličiek a zoberme si
zvončeky a povieme si skutočnú rozprávku.
MR. : Chlapci! Vytvorili sme skutočné hudobné predstavenie.
(v tomto čase sa GONZIK plazí von a špehuje, čo sa deje)
MR. : Ach chlapci! Pozri! kto to je? (upozorňuje chlapcov na mimozemskú bytosť)
Ahojte chalani! Som Gonzik s vzdialená planéta! Si taký zaujímavá rozprávka povedal! Moji priatelia a ja sme si to naozaj užili!
M.R.: Gonzik! A my chceme pomôcť Santa Clausovi!
Gonziki: Kto je Santa Claus?
M.R.: Chlapci, povedzte Gonzikovi - Kto je Santa Claus?
Deti: Odpovede detí.
Gonziki: Ako mu pomôžeš?
Deti: odpovede detí.
M.R.: Milý Gonzik! A tiež v novoročné sviatky S deťmi spievame piesne o Ježiškovi. Naozaj, chlapci?
Deti: odpovede detí.
M.R.: Gonzik, túto pesničku sa môžeš naučiť s chalanmi!
Volá sa „Father Frost“ (texty a hudba V.V. Skurlatova)
(Hudobný režisér predvádza celú skladbu)
M.R.: Chlapci! Aký je charakter piesne? O čom je pieseň?
Gonzik: Veľmi krásna pieseň! páči sa mi!
M.R.: Gonzik, zahrajme si hru „Echo“, ja zaspievam melódiu tejto frázy a vy a chalani to zopakujete ako ozvenu!
Gonzik: Echo... skvelé... poďme hrať, chlapci?
Deti: odpovede detí.
Cvičenie skandovania artikulácie „ECHO“
Učenie piesne.
M.R.: Gonzik, kde sú tvoji priatelia?
(znie vesmírna hudba lietajúceho taniera)
Gonzik: Áno, tu sú!
(zostúpi hudobný režisér kozmická loď, kde sú gonziky a obálka s detskými kresbami, hudobný režisér rozdáva deťom gonzikov z „Lietajúceho taniera“, deti si gonzikov navliekajú. ukazovák pravá ruka)
M.R.: Počkaj, Gonzik! Pozriem, čo je v tejto obálke? Nie sú to vaše kresby, chlapci?
(hudobný režisér vyberie kresby detí a pomenuje deti, ktorých kresby majú)
Deti: odpovede detí.
Gonziki: Chlapci! Odpusť nám, prosím! Vzali sme vaše kresby. Vaše kresby sa nám veľmi páčili. Sme takí krásne kresby nikdy nevidel! A o tejto nádhernej dovolenke sme nevedeli vôbec nič Nový rok! Gonziki, popros chalanov o odpustenie?
(deti vedú dialóg s Gonzikovcami)
M.R.: Odpustíme našim novým priateľom, chlapci?
Deti: odpovede detí
M.R.: Chlapci! Navrhujem, aby ste si teraz zahrali s našimi priateľmi.
Zoberte svojich nových priateľov a vyrazte na podložku.
PRSTOVÁ GYMNASTIKA „Prišiel nás navštíviť Gonzik“ (autorská metóda M. I. Rodina)
Aby sa Gonzik stal priateľom (položte si Gonzika na ľavú päsť)
Treba ho to naučiť!
Ak Gonzik povie (otočte ukazovákom)
Pohybuje hlavou
Ak počúva, mlčí.
Prst stojí rovno.
Tlieska rukami (tlieska palcom, prostredníkom)
Dupne nohami (dupe prsteňom a malíčkami)
Postavte sa na rameno
Gonzik, hraj s nami.
Gonzik nás prišiel navštíviť
Našiel si priateľa.
Behal sem a tam.
Veselo povedal: HURÁ!
M.R.: A teraz, chlapci! Zmeňme gonzik na ľavý ukazovák,
To je smutné Gonzik!
(opakujeme prstová gymnastika so smutnou intonáciou)
M.R.: Ale prečo by sme mali byť smutní?
Je ľahšie žiť radostne!
Gonzika vrátime na ukazovák pravej ruky.
Gonzik nás prišiel navštíviť
Našiel si priateľa.
Behal sem a tam.
Radostne povedal: HURÁ!
(Deti opakujú po hudobný režisér s veselou intonáciou)
Gonzik: Veľmi sa nám to páčilo! A tiež chcem nakresliť list Santa Clausovi? Moji priatelia Gonziki, chcete nakresliť obrázky a poslať ich Santa Clausovi?
Deti: Gonzikovove odpovede.
M.R.: Chlapci! A rád som vás navštevoval, získaval nových priateľov a našich zaujímavý príbeh(zazvoní) a zvonček pomohol nám a Mikulášovi! Čo sa vám páčilo na našej hodine hudobnej výchovy?
Deti: odpovede detí.
M.R.: Deti stoja v kruhu
Si môj priateľ a ja som tvoj priateľ.
Sú všetci v tejto miestnosti priatelia?
Ty a my a ty a ja.
(hudobný režisér recituje frázu s deťmi)
Tanečná skladba „V tejto sále sú všetci priatelia“ (autor N. Shut)
M.R.: Ste úžasní priatelia, ktorí sú vždy pripravení pomôcť! A teraz pôjdeš so svojou Gonziki do skupiny a pomôžeš im nakresliť obrázky starého otca Frosta! A ja sa s vami lúčim!
Zbohom deti!
Deti: odpovede detí.
(deti prenechajú hudbu hudobná sála)
Reflexívno-hodnotiaca fáza.
Spoločné zhrnutie, hodnotenie aktivít detí.
V práci s deťmi prevládala hra a praktické metódy kombinované s verbálnymi. Boli použité špecifické metódy hudobná výchova: modelovanie výtvarného a tvorivého procesu, aktivizácia tvorivých prejavov dieťaťa, plastická intonácia. Pre zníženie únavy detí bolo myslené striedanie druhov hudobných aktivít.
Výsledkom spoločného konania hudobného režiséra
a predškolákov boli vytvorené predpoklady pre rôzne kľúč
kompetencie:
Edukačné a kognitívne – zvládnutie metód konania v neštandardnej situácii;
Komunikatívnosť – rozvíjanie zručností sebaovládania a spolupráce, podnecovanie sociálnych kontaktov;
Predmet – motivačná a tvorivá činnosť zameraná na dosiahnutie kreatívne výsledky v jednej alebo viacerých činnostiach.
Ďalšie informácie.
Použité vzdelávacie technológie metódy a techniky.
Metóda na modelovanie umeleckého a tvorivého procesu.
Metóda plastickej intonácie.
Prvky logopedických rytmov.
Technologická mapa hudobnej hodiny
v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom
Organizačné informácie:
Hudobná hodina v mladšej skupine.
Téma "Cestovanie".
Popis lekcie:
Typ hodiny - tematická hodina.
Čas lekcie - 15 minút
Účel lekcie: rozvoj mladších predškolákov hudobné a tvorivé schopnosti.
Úlohy:
I. Výchovné ciele:
- realizovať kognitívnu činnosť a individuálne schopnosti dieťaťa prostredníctvom praktických činností.
- vytvárať priateľské vzťahy medzi deťmi;
- rozšírte si slovnú zásobu emócií a nálad.
- dať deťom predstavu o rozvoji obraznosti v hudbe.
- naučiť sa spievať pieseň humorného charakteru expresívne, prirodzene, melodicky, bez napätia, plynulo v dynamike
- naučiť sa vykonávať ruský striedavý krok od päty po špičku
II. Vývojové úlohy:
- Vzdelávacia oblasť „Poznávanie“.
- rozvíjať fonematický sluch;
- rozvíjať sluchová pozornosť;
- rozvíjať pamäť a zručnosť porozumieť významu navrhovaných úloh.
- Vzdelávací odbor „Komunikácia“.
- rozvíjať schopnosti vytrvalosti a spolupráce;
- Vzdelávací odbor „Hudba“.
- rozvíjať zmysel pre rytmus;
- zlepšiť techniku vykonávania tanečných pohybov, dosiahnuť expresivitu;
- povzbudzovať deti, aby improvizovali zvukomalebnosť na píšťalky parníka v určitej tónine;
- rozvíjať spevácke schopnosti.
III. Vzdelávacie úlohy:
- Vzdelávací odbor „Hudba“.
- kultivovať pozitívne emócie pri vykonávaní hudobno-rytmických pohybov;
- pestovať pocity empatie k hudobným obrazom a náladám;
- Vzdelávací odbor „Komunikácia“.
- formovať priateľský postoj k ostatným, ústretovosť.
Plánované výsledky:
- vzbudiť záujem o hudbu hranú na hodine komického charakteru a k navrhovaným druhom hudobných a tvorivých činností;
- rozlišovať hudobné obrazy, hovoriť o nich;
- schopnosť improvizovať, napodobňovať zvuky (píšťalka lokomotívy v určitej tónine)
- zlepšiť schopnosti spolupráce s učiteľmi a rovesníkmi;
- vzbudiť záujem o túto vzdelávaciu aktivitu
Didaktická štruktúra vyučovacej hodiny.
Frontálna hudobno-tematická lekcia v juniorskej skupine „Journey“ v trvaní 15 minút.
Typ hodiny podľa obsahu: upevňovanie a tvorivá aplikácia vedomostí, zručností a schopností.
I. ORGANIZAČNÝ MOMENT.
Hudobný pozdrav.
II. ZAČIATOK TRIEDY.
- Komunikačná (pozdravná) hra „Ahoj!“
- Vytváranie pozitívnej emocionálnej nálady v práci.
- Zvládnutie počiatočnej komunikačnej kultúry u detí – v rôznych formách pozdravujem.
- Rozvíjanie schopnosti koordinovať pohyby s rečou, vytvárať emócie radosti.
III. POKROK TRIEDY.
- Motivačná a orientačná fáza.
- Hudobné a rytmické pohyby.
- Rozvoj schopnosti vykonávať pohyby rytmicky a harmonicky v súlade so smerom a tempom stanoveným učiteľom.
- Fáza vyhľadávania.
- Počúvanie „Jasné trúby trúbia“ od I. Arseeva
- Dajte deťom predstavu o vývoji obraznosti v hudbe
- Počúvanie „Prečo medveď spí v zime?“ L. Knipper
- Rozlišujte povahu hudby, obrazov, hovorte o nich
- Skandovanie a artikulačné cvičenia: „Echo“, „Swing“.
- Rozvíjajte schopnosť spievať pomalým a rýchlym tempom.
- Spev „Pieseň priateľov“ V. Gerchik
- Pieseň humorného charakteru zaspievajte expresívne, prirodzene, melodicky, bez napätia, plynulo v dynamike
- Párový tanec
- Byť schopný vyjadriť charakter rôzne časti hudba; posilnenie schopnosti zoradiť sa do dvojíc v kruhu.
- Tanec – hra „Podávame vreckovku“
- Rozvoj schopnosti detí koordinovať pohyby s povahou hudobného diela; vystupovať ruštinu expresívne tanečné pohyby v parnej miestnosti, ako aj vo voľnom tanci
- Reflexívno-hodnotiaca fáza.
- Spoločné zhrnutie, hodnotenie aktivít detí.
V práci s deťmi prevládala hra a praktické metódy kombinované s verbálnymi. Boli použité špecifické metódy hudobnej výchovy: modelovanie výtvarného a tvorivého procesu, aktivizácia tvorivých prejavov dieťaťa. Pre zníženie únavy detí bolo myslené striedanie druhov hudobných aktivít.
V dôsledku spoločného konania hudobného riaditeľa a predškolákov sa vytvorili predpoklady pre rôzne kľúčové kompetencie:
- komunikatívne – rozvíjanie zručností sebaovládania a spolupráce, podnecovanie sociálnych kontaktov;
- predmet - motivačná a tvorivá činnosť zameraná na dosahovanie tvorivých výsledkov v jednom alebo viacerých druhoch činnosti.
Zoznam náučnej a doplnkovej literatúry.
- Alekhina T. « Hry s rečou" - časopis "Hudobný riaditeľ" č.2,2004
- Dobre. Hudobný vzdelávací program pre deti predškolskom veku » 2010
- Kaplunova I., Novoskoltseva I."Dovolenka každý deň. Juniorská skupina » 2007
- Radynova O.P Hudobná výchova deti"
Typ činnosti | Obsah programu | Repertoár |
Počúvanie hudby | Dajte deťom predstavu o vývoji obrazov v hudbe. Zapojte deti do počúvania humornej hudby, naučte ich rozlišovať v nej obrázky a hovorte o nich. Rozvíjajte zmysel pre rytmus. | "Trúbky znejú" I. Arseeva, "Prečo medveď spí v zime?" L. Knipper |
Spev | Zahrajte si pieseň a vyjadrite jej energický charakter. Naučte sa spievať pieseň humorného charakteru expresívne, prirodzene, melodicky, bez napätia, s jednotnou dynamikou. Povzbudzujte deti, aby improvizovali zvukomalebnosť na píšťalky parníkov v určitej tónine. | "Pieseň priateľov" V. Gerchik "Kde si bola, Ivanuška?" (ruská ľudová melódia) |
Hudobné a rytmické pohyby Cvičenia Tancujte hry, okrúhle tance | Naučte sa vykonávať ruský striedavý krok od päty po špičku. Naučte sa expresívne vykonávať ruské tanečné pohyby v parnej miestnosti, ako aj vo voľnom tanci. Naučte deti sprostredkovať charakter rôznych častí hudby chôdzou, behom a skákaním. | "Podať vreckovku" T. Lomovoy Párový tanec, "pasca" hudba J. Haydn |
Fedorova Larisa Anatolyevna Kultúrna organizátorka KKDC MUK SDK Kh mestskej časti Územie Stavropol TECHNOLOGICKÁ MAPA hudobná zábava
„Deti so zdravotným postihnutím v podmienkach kultúrnych aktivít»
"Hudba okolo nás"
Tel.domov. 88796453381
Bunka: 89614752618
e-mailom Mail. l [e-mail chránený]
„Povedz mi a ja zabudnem.
Ukáž mi a ja si zapamätám.
Zapoj ma a ja sa to naučím."
(Konfucius)
Cieľ: naďalej rozvíjať záujem o hudbu, formovať sa hudobná kultúra prostredníctvom oboznámenia sa s klasickými a modernej hudby. Hovor pozitívne emocionálna odozva na ponuku zúčastniť sa spoločných aktivít.
Materiály a vybavenie: počítač; multimediálny projektor; gombíková harmonika, sedem obrázkov s notami. Výdaj didaktický materiál: obrázky hudobných nástrojov a interpretov, karty s obrázkami (spievajúce deti, tancujúce dievča, pochodujúci chlapec). Hudobné nástroje: zvončeky, metalofóny; maracas; tamburína, drevené lyžice, zvonček.
Vizuálna pomôcka: prezentácia pre pedagogické podujatie „Začarované poznámky“ (úryvky videa z karikatúry „Taký inú hudbu"" Baba Yaga")
Typ lekcie: Hra - konsolidácia učiva „Zvuky okolo nás“
Etapa vyučovacej hodiny, formy práce | (vykonávané akcie) | Poznámka |
||
Organizačný moment. Komunikatívne detské aktivity | POKROK TRIEDY. Deti vstupujú do skupiny počúvajúc hudbu Hudobný pozdrav. Ahoj modrá obloha! Ahoj zlaté slnko! Ľudia s piesňou zobuď sa, A usmievajte sa jeden na druhého! | Emocionálna nálada. deti opakujú | Emocionálna nálada. Dieťa s postihnutím opakuje Hudobný pozdrav s úsmevom na tvári. | 1sl ID1 |
2.Správa Konverzácia. Problémová situácia- plánovaný, učiteľom špeciálne koncipovaný prostriedok zameraný na prebudenie záujmu detí o preberanú tému. problémy. Konverzácia. | Chlapci! Akú pesničku si hral, keď si prišiel k našim hosťom? Povedz mi, prosím, máš priateľov? A čo tie rozprávkové? Dnes vás pozývam na jeho návštevu. Pozri! Niečo sa tam deje. To je úloha ako ty Myslíte si, že to zvládneme? HHHH, počul si (priblíži sa k husľovému kľúču) Husľový kľúčšepkalo, že poznámky ožijú, ak splníme 7 úloh. Prečo sedem? A nie v hudbe je 7 nôt päť a nie tri? No chlapi, statočne a k veci | Odpovede detí: Cesta k slnku. Zobraziť | odpovede R. so zdravotným postihnutím: Cesta k slnku. Máša a medveď, buchta. Pinocchio, Luntik... V hudbe je 7 nôt | Luntik sa chce naučiť hrať na flaute, no zrazu flauta stíchla. |
kognitívne - výskumné aktivity | Chlapci, spomeňme si na noty (spev) Noty sú svetlé, krásne, určite budú znieť | Žiaci spievajú do.re.mi.fa, sol.la,si. | Spieva s Hudobný režisér do.re.mi.fa, sol.la,si. | snímka 3 robiť, re, mi, fa, sol, la, si |
Plánovaný výsledok: Predstavy o farbách dúhy a názvoch poznámok majú prostredníctvom aktívnej a priateľskej interakcie učiteľa s deťmi pri riešení herných úloh.
4Pozrite si snímku videa Úlohy: Pokračovať v rozvoji existujúcich motorické zručnosti motorická aktivita v hrách, Posilniť jasnosť a výraznosť výkonu, rytmické cvičenia a čistotu intonácie, Pokračujte v spievaní samohlások jasne a zreteľne. | Notu C oživíme hraním hry. Hudobná rytmická hra: "autobus" Je čas vyraziť na cestu, nezabudnite na refrén piesne. | Deti vystupujú a spievať refrén: autobus, prichádza autobus, prichádza náš autobus | Dieťa so zdravotným postihnutím hrá rolu vodiča pri sedení na stoličke rytmické pohyby k textu piesne. "autobus" a spieva refrén: autobus, autobus prichádza, náš autobus prichádza! | Hudobné autobus |
Plánovaný výsledok: Fyzickou aktivitou sme si vypestovali túžbu hrať a napodobňovať tanečné pohyby.
5Práca s obrazovkou Úlohy: Rozvíjať záujem o hry, počúvanie zvukov prírody a hudby. Úvod do sveta prírody výskumné činnosti. | Náš autobus dorazil do parku. Pozrite sa na obrazovku -Aby sme zahrali notu "D". treba hrať znova! Radi sa hráte? Hudobne didaktická hra: "Stratené zvuky prírody" -Zahrať notu „E“ Poďme identifikovať hudobný nástroj podľa zvuku. Hudobná didaktická hra: „Poznaj hudobný nástroj podľa zvuku“ Cieľ: vypočuť si figúrku a zobrať zodpovedajúcu kartu | Deti hádajú podľa zvuku; vtáky, hmyz, zvierat a prírodných javov. rozlišujú zvuky hudobných nástrojov a ukazujú príslušnú kartu. | R. s postihnutím háda podľa zvuku; vtáky, hmyz, zvierat a prírodných javov. rozlišuje zvuky hudobných nástrojov a pomenúva ich | Zvuky prírody Rozpoznať hudobný nástroj podľa zvuku |
Plánovaný výsledok:Žiaci, ktorí prejavili iniciatívu a samostatnosť, pochopili zvuky prírody a pomocou hudobných a didaktických hier rozlíšili všetky hudobné žánre.
Úloha: Aby ste si upevnili vedomosti o nástrojoch, naučte sa ich rozlišovať podľa zvuku. Rozvíjať pozornosť v hre, identifikovať zmeny v usporiadaní obrázkov, Podporovať nezávislosť Motorická aktivita detí očami Zmiernenie napätia a únavy očí. | - Budeme znieť tón „F“my musí určiť žáner hudby Didaktická hra: „Definujte žáner hudby“ Chlapci, sme spoľahliví a skutočných priateľov, ale aby sme nestratili odvahu a vynaliezavosť, dajme našim očiam pokoj. Pozeráme sa na obrazovku a očami plynule sledujeme pohybujúce sa gule Fyzická minúta pre oči | deti počúvanie diel, rozlišovanie žánrov hudobných diel (pieseň, tanec, pochod) vyzdvihnúť príslušnú kartu Deti sledujú gule očami | R. so zdravotným postihnutím, počúva diela, rozlišuje žánre hudobných diel (pieseň, tanec, pochod) pomenuje skladbu, ktorú počul R. s postihnutím očami sleduje objavujúce sa gule | Určite hudobný žáner (spev, tanec, Rozcvička pre oči pri skladbe „Balóny...“ |
Plánovaný výsledok: Vlastniť sluchové, zrakové a hudobná pamäť, žiaci prostredníctvom hudobných a didaktických hier identifikovali zvuky hudobných nástrojov
Úloha: Naďalej formovať hudobnú kultúru založenú na znalosti klasickej, ľudovej a modernej hudby. Prispieť k formovaniu emocionálneho postoja k literárnym dielam. Začnite a ukončite pieseň včas, aby ste emocionálne vyjadrili charakter melódie alebo spievajte s mierou. Úloha: Pokračujte vo forme zručnosti rytmický pohyb podľa povahy hudby. Zlepšiť koordináciu pohybov, Vylepšené držanie tela. Ciele: pokračovať formulár tanečné schopnosti vo dvojici, pohyb vpred, točenie v súlade s povahou hudby . Úloha hry. Naučte deti hrať jednoduché melódie na detských hudobných nástrojoch. Koniec triedy REFLEXIA | Chlapci, kto to môže povedať? Koľko úloh sme už splnili? -Správne, päť (berie poznámku "Soľ") - Pri poznámke "Soľ"najviac zodpovedná úloha. Pozorne počúvajte melódiu, pomenujte ju a kto je jej skladateľom. Hudobná a didaktická hra: "Hádaj melódiu" Opakovanie piesne „Hostia prišli k nám“ Aby nota „A“ znela, tá najveselšia, zlomyseľná, groovy musíme zahriať svaly rúk a nôh Tanec a rekreácia rytmické zahrievanie "Kolesá" Naše svaly sa zahriali, cítili sme sa v pohode, cítili sme sa silní. Čo je to, nota „B“ zaspala? Teraz ju zobudíme! Tanečná hra"Hudobno-tanečný motor" Chlapci, dokončili sme sedem úloh, ale z nejakého dôvodu naše poznámky mlčia? nevieš prečo? Myslím, že viem. Dnes sme nehrali na žiadnych hudobných nástrojoch, skúsime. Hudobné a didaktické hra "Zelinová záhrada" A začali znieť naše noty. Chlapci, pomohli sme Luntikovi, jeho hudba začala znieť.- Učiteľ upriamuje pozornosť detí na obrazovku. Vyberte si karty emocionálny stav, pohodu, uveďte svoj postoj k lekcii. | Deti hádajú diela a pomenujú skladateľa. Individuálne, ak je to žiaduce, deti ukazujú ukazovateľom na stojan skladateľ. Prevedenie tanečnej rozcvičky pri zachovaní tempa Deti na vlastnú päsť predvádzať tanečné pohyby „Hudobné zastávky“ Deti hrajúce na hudobné nástroje Fragment z karikatúry „Taká iná hudba“ Študent odpovedá Naozaj nie). Na konci hodiny si deti vyberú karty emocionálneho stavu, v ktorých si všimnú svoju pohodu, naznačia svoj postoj k hodine, vyberú si, čo sa im počas hodiny páčilo (nepáčilo). | Dokončenie praktickej úlohy, R.s HOV uhádne diela a pomenuje skladateľa. Predvádzajú pieseň. "Hostia prišli k nám" Vykonajte tanečnú rozcvičku, držte tempo. rozvíjajú zmysel pre rytmus, samostatne sa pohybujú od rýchleho k pomalé tempo R. so zdravotným postihnutím spolu s hudobným režisérom predvádza tanečné pohyby „Hudobné zastávky“ v sede na stoličke R. s postihnutím pomenuje hudobný nástroj, na ktorom sa deti striedajú Zvuk poznámok na obrazovke (do, re mi, fa, so, la, si.), Fragment z karikatúry „Taká iná hudba“ Študentská odpoveď Naozaj nie). Na konci hodiny R. so zdravotným postihnutím pomenuje obrázok svojho emocionálneho stavu, v ktorom zaznamená svoju pohodu, uvedie svoj postoj k hodine, pomenuje, čo sa mu na hodine páčilo (nepáčilo). kat spieva v slúchadlách. Opica spať Zajačik pozorne počúva. Medvedíkčítanie knihy pandy hrať sa a spať | Snímka 6 "Pochod drevených vojakov" P. I. Čajkov- "úsmev" Shainsky AN. Alexandrov "Hostia prišli k nám" Snímka 7 Snímka 8 "Hudobný motor" Luntik ďakuje chlapcom za pomoc |
Tatiana Bodryaková
Technologická mapa hudobnej hodiny " Jarné prebudenie"(prípravná skupina)
Predmet: Jarné prebudenie
Skupina: Prípravná skupina
Ciele:
1. Vývojová
Rozvíjať schopnosť korelovať náladu obrazového obrazu s poetickým a hudobné; emocionálna reakcia na jarné prejavy prírody, hladké pohyby pri prenášaní obrazu snežienky.
Rozbaliť slovná zásoba charakterizujúce náladu hudba, zaviesť pojem ťahy "staccato", "legato".
Predstaviť výrazové možnosti hudba na príklade obrázkov kvapiek, spevu vtákov a šumenia potoka.
Povzbudzujte deti, aby zobrazovali získané informácie a dojmy v tvorivých, produktívnych činnostiach.
2. Výchovné
Pestovať priateľské vzťahy medzi rovesníkmi v procese kolektívneho riešenia kognitívnej úlohy.
Rozvíjať schopnosť vyjednávať a pomáhať si navzájom.
Plánované ciele
Dieťa má rozvinutú fantáziu, ktorá sa realizuje v rôzne typyčinnosti.
Prejavuje iniciatívu a samostatnosť v rôznych činnostiach.
Prípravné práce.
Pozorovanie jar zmeny v prírode počas prechádzky.
Čítanie a učenie básničiek, piesní o jari, prezeranie ilustrácií s jarné krajinky , kreslenie jarné krajinky.
štádium, to
trvanie Ciele etapy Činnosti učiteľa Činnosti žiakov Metódy, formy,
techniky, možné aktivity Výsledok
Psychologická nálada, 1 min Vytvorenie psychologickej atmosféry bezpečnosť: emocionálna podpora dieťaťa, nadviazanie zrakového a sluchového kontaktu Hudobný pozdrav.
Pripravuje deti na rôzne druhy aktivít. Navodzuje pozitívnu emocionálnu náladu.
Odpovedzte učiteľovi. Konverzácia
Hudobné pozdrav Psychologická nálada bola vytvorená pre trieda
Úvodné a organizačné
integrácia
OO
"kognitívny vývoj"
Organizácia riadenej pozornosti. Vytvorenie praktickej situácie.
Ozývajú sa hudobné zvuky kvapiek.
Kladie otázky.
Aké ročné obdobie? Prečo ste sa tak rozhodli?
Odpovedzte na otázky. Konverzácia.
Riešenie praktickej situácie. Pozornosť detí na zvládnutie látky je organizovaná.
Motivačný – stimulačný,
1-2 min Tvorba predstáv o nadchádzajúce aktivity, jeho úlohy Odohráva sa praktická situácia.
Čítanie básne I. Tokmakovej “Prichádza k nám jar”.
Ako poetka opisuje jar?
Ako rozumieš slovám "Chôdza rýchlymi krokmi"
Cieľ je formulovaný spolu s deťmi. Vyjadrujú svoje myšlienky. Odpovedzte na otázky a formulujte ciele triedy Konverzácia
Riešenie praktickej situácie Prejavte záujem o nadchádzajúcu aktivitu
aktualizuje sa,
integrácia
mimovládna organizácia "kognitívny rozvoj"
"Sociálny a komunikačný rozvoj"
"Čítanie beletrie"
Aktualizácia existujúcich poznatkov a
predstavy o znameniach jari. Vytváranie situácie, v ktorej je potrebné získať nové nápady a zručnosti. Prezentácia s obrázkami maľovanie. I. Kuindzhi « Skorá jar» a I. I. Levitan "Kvitnúce jablone".
Kladie otázky, pozerá sa na diapozitívy, zúčastňuje sa dialógu. Vyjadrite svoj názor na základe existujúcich myšlienok. Hra
Prezentácia Schopnosť vyvodiť závery.
Vytváranie situácie, v ktorej je potrebné zopakovať naučené
Vnímanie a asimilácia nových vecí, rozširovanie existujúcich myšlienok,
integrácia
OO "kognitívny vývoj"
"Sociálny a komunikačný rozvoj"
Rozšírenie myšlienky obrazu jari v hudobných diel.
Ovládanie pojmov "staccato", "legato", osvojenie si spôsobov hrania hudobná technika"trill" Vysvetľuje hudobné dotyky"staccato", "legato", ukáž hudobná technika"trill"
Rozprávanie príbehov "Legendy o snežienke". Organizácia a prevedenie piesne "slnečné kvapky" Odpočúvajú sa hudobné diela A Vivaldiho "jar", P. I. Čajkovskij "snežienka". Odpovedajú na otázky a vyvodzujú závery. Vykonajte cvičenia. Prezentácia
Počúvanie hudobné dielo
Obohacuje skúsenosti detí a prejavuje záujem.
Formovanie predstáv o obraze jari v hudobných diel. Uvedomenie si naučených pojmov o mozgových príhodách v hudba.
Dynamická pauza, 1-2 min.
integrácia
"Sociálny a komunikačný rozvoj"
"Umelecký a estetický rozvoj" Zmena typu činnosti,
prevencia únavy. Vykonáva herné cvičenie "kvet"
Vyslovuje slová a ukazuje akcie Vykonajte herné cvičenie "kvet" hra Emocionálna a fyzická úľava pre deti.
U detí je zabezpečená potreba pohybu, aktivizuje sa všeobecná motorika
Praktická práca,
integrácia
OO "kognitívny vývoj",
"Sociálny a komunikačný rozvoj",
"Umelecký a estetický rozvoj"
Ovládanie spôsobov technológie kreslenie Učiteľ organizuje praktická práca V skupiny.
Poskytovanie potrebnej pomoci a emocionálnej podpory Plnenie úloh podľa skupiny.
1 skupina kresliť snežienky podľa vzorov,
2 skupina - púpavy.
Komunikujte s ostatnými deťmi, pýtajte sa Zapracujte skupiny.
Vzájomná kontrola, vzájomné hodnotenie Osvojenie si schopnosti pracovať podľa pravidiel a vzorov, počúvať dospelého a plniť jeho pokyny
Reflexívne
nápravné
Formovanie základných zručností sebaovládania. V prípade potreby upravovať činnosti a výsledky v súlade so zadanými úlohami. Zhrnutie výsledkov GCD, sumarizácia vedomostí, zručností a schopností, ktoré dieťa nadobudlo. Organizuje reflexiu. Dizajn výstavy kreatívne diela. Zhrnutie výsledkov GCD z rôznych bodov vízie: kvalita získavania vedomostí, kvalita vykonanej práce, emocionálny stav Odpovedzte na otázky. Pamätajú si gól. Hodnotiť seba a ostatných Konverzáciu.
emotikony Formuje schopnosti sebaovládania a korekcie činnosti
Záverečná fáza
Konsolidácia prijatých a existujúcich nápadov
Formovanie schopností počúvať; upriamenie pozornosti detí; formovanie záujmu o obsah GCD. Posilňuje a vytvára záujem o obsah. Učiteľkin príbeh o jari sprevádza ukážka filmu o jari. Pozeranie filmu o jari. Konverzácia Vytvorila sa myšlienka obrazu jari.
Zoznam použitej literatúry.
1. Adresár vedúceho učiteľa predškolský. JSC "Vzdelávacie zdroje MCFER", № 2. 2012.
2. Lyková I. A. Vizuálne aktivity v detskom záhrada: plánovanie, poznámky triedy, metodické odporúčania. Prípravná skupina do školy. – M.: "Karapuz - didaktika", 2006. – 208 s., 16 l. Zapnuté
3. Vetlugina I. N. Hudobná kniha ABC,2009.-150 s.
4. Čítanka pre deti staršieho predškolského veku.
5. Kompantseva L.V. Poetický obraz príroda v detská kresba. Manuál pre vychovávateľov detí. záhrada – M.: Školstvo, 1985. – 96 s., ill.
Aplikácie.
Báseň I. Tokmakovej “Prichádza k nám jar”
Prichádza k nám jar
Rýchle kroky.
A snehové záveje sa topia
Pod jej nohami.
Čierne rozmrazené škvrny
Viditeľné na poliach.
Presne tak, veľmi teplé
Jarove ruky.
Legenda o snežienke.
Kedy sa na Zemi objavili prví ľudia? Zrazu snežilo. Ľudia boli veľmi chladní. Boli naštvaní a mysleli si, že sneh sa nikdy neroztopí. Potom chcem povzbudiť ľudí. Niekoľko snehových vločiek sa zmenilo na jemné kvety - snežienky. Ľudia to videli. V týchto kvetoch je toľko trvanlivosti a uvedomili sme si, že sneh sa čoskoro roztopí. Kvety dávali nádej na to najlepšie. Odvtedy sa snežienka stala symbolom nádeje na rýchle zmeny v živote.
Herné cvičenie "kvet"
Teplý lúč dopadol na zem a zohrial cibuľu v zemi. Z cibule sa vykľul výhonok. Vyrástol z klíčku krásny kvet. Kvetina sa vyhrieva na slnku. Vystavenie každého okvetného lístka teplu a svetlu, otáčanie hlavy po slnku.
Popis. Drepnite, znížte hlavu a ruky. hlava sa zdvihne, telo sa narovná. Ruky sa zdvihnú do strán - kvet rozkvitol. Hlava sa mierne nakloní a pomaly sa otáča, aby nasledovala slnko.
Výrazy tváre. Oči sú napoly zatvorené, úsmev, svaly tváre sú uvoľnené.
Učiteľkin príbeh sprevádza film o jari.
Naša krajina je krásna vo všetkých ročných obdobiach a každá doba je krásna svojím vlastným spôsobom. Ale v prírode je obdobie, keď sa všetko naokolo prebúdza z dlhého zimného spánku a všetko žije v očakávaní tepla a slnka. Silné zimné mrazy vystriedajú teplé slnečné lúče a ľahký vánok, praskajúci chrumkavý sneh pod nohami je zvonivým zurčaním potoka. Aké nežné a láskavé slovo - jar! A už nie je sneh. Všetko živé sa prebúdza, ozýva sa jemný spev vtákov. Všetko naokolo sa prebúdza, ozýva sa jemný spev vtákov. Všetko naokolo je naplnené jemnou vôňou rozkvitnutých záhrad. Jar – v tomto názve znie niečo radostné a nepokojné.
Predmet: « Poďme sa hrať spolu s hudbou."
Cieľ: rozvoj emocionálna sféra v procese osvojovania si hudobných a rytmických pohybov
používanie predškolákov rôzne druhy hudobná činnosť.
Veková skupina: 4-5 rokov.
GCD formulár: hudobné, motorické, herné.
Forma organizácie(skupina, podskupina, jednotlivec, dvojica): skupina
"Sociálne komunikatívne", " Vývoj reči“ a „Kognitívny vývoj“.
Vyučovacie metódy: vizuálna metóda - pozorovanie, ukážky, verbálna metóda - vysvetlenie a príbeh, praktická metóda- cvičenia a hry.
Plánovaný výsledok: má zmysel pre rytmus prostredníctvom motorických, herných a hudobných aktivít, rozvinuté emocionálne a imaginatívne vnímanie, komunikatívne kvality, sociálnu kompetenciu a trvalú pozornosť pri vykonávaní úlohy.
Edukačný a metodický kit(programy): približné všeobecný vzdelávací program predškolská výchova upravil N. E. Veraksy, T. S. Komarová, M. A. Vasilyeva. "Od narodenia do školy."
znamená:
Vizuálne: Prezentácia
Multimédiá: Multimediálna prezentácia. Zvukové záznamy
Hudobné: Hudobný repertoár"Ahoj" - spievať,
Tanečná skladba „Tanec malých káčatiek“.
Vybavenie: Hudobné nástroje - klavír, tamburíny, drevené lyžice, zvončeky.
Úlohy:
Vzdelávacie: Rozvíjať schopnosť rytmického pohybu na hudbu. Zapájajte deti do správneho plnenia úloh a rozvíjajte pri ich plnení trvalú pozornosť.
Vzdelávacie: Podporovať rozvoj zmyslu pre rytmus u detí prostredníctvom motorických a herných cvičení. Podporovať ďalšie majstrovstvo detí v hre na rôzne hudobné nástroje. Rozvíjať komunikačné zručnosti a sociálne kompetencie.
Vzdelávacie: Vzbudiť túžbu a záujem o počúvanie hudby. Naďalej vštepujte deťom záujem o hudbu, kultúru počúvania a predvádzanie pohybov.
Stiahnuť:
Ukážka:
Zhdanova E.I.,
hudobný riaditeľ MBDOU MATERSKÁ ŠKOLA 18
Mestská časť Krasnoufimsk
TECHNOLOGICKÁ MAPA
GCD založené na integrácii rôznych druhov hudobných aktivít v strednej skupine
Téma: " Poďme sa hrať spolu s hudbou."
Cieľ: Rozvoj emocionálnej sféry v procesezvládnutie hudobných a rytmických pohybov
deti predškolského veku využívajúce rôzne druhy hudobných aktivít.
Veková skupina: 4-5 rokov.
GCD formulár: hudobné, motorické, herné.
Forma organizácie(skupina, podskupina, jednotlivec, dvojica): skupina
Integrácia vzdelávacích oblastí: « Sociálno-komunikatívne“, „Vývoj reči“ a „Kognitívno – vývin“.
Vyučovacie metódy : vizuálna metóda - pozorovanie, ukážky, verbálna metóda - vysvetlenie a príbeh, praktická metóda - cvičenia a hry.
Plánovaný výsledok:má zmysel pre rytmus prostredníctvom motorických, herných a hudobných aktivít, rozvinuté emocionálne a imaginatívne vnímanie, komunikatívne kvality, sociálnu kompetenciu a trvalú pozornosť pri vykonávaní úlohy.
Edukačný a metodický kit(programy): vzorový všeobecný vzdelávací program pre predškolskú výchovu, vyd. N. E. Veraksy, T. S. Komarová, M. A. Vasilyeva. "Od narodenia do školy."
znamená:
Vizuálne: Prezentácia
Multimédiá:Multimediálna prezentácia. Zvukové záznamy
Hudobné: Hudobný repertoár „Ahoj“ - spev,
„Nabíjanie“ - hudobné a rytmické zahrievanie,
„Zajačiky“, „Medvedík“, „Vtáky prileteli“ - hudobné a rytmické hry,
"Orchester" DMI - hra na hudobné nástroje,
Tanečná skladba „Tanec malých káčatiek“.
Vybavenie: Hudobné nástroje - klavír, tamburíny, drevené lyžice, zvončeky.
Úlohy:
Vzdelávacie: Rozvíjať schopnosť rytmického pohybu na hudbu.Zapájajte deti do správneho plnenia úloh a rozvíjajte pri ich plnení trvalú pozornosť.
Vzdelávacie: Podporovať rozvoj zmyslu pre rytmus u detí prostredníctvom motorických a herných cvičení. Podporovať ďalšie majstrovstvo detí v hre na rôzne hudobné nástroje. Rozvíjať komunikačné zručnosti a sociálne kompetencie.
Vzdelávacie: Vzbudiť túžbu a záujem o počúvanie hudby. Naďalej vštepujte deťom záujem o hudbu, kultúru počúvania a predvádzanie pohybov.
Etapy spoločných aktivít | Činnosti učiteľa | Detské aktivity, ktorých realizácia povedie k dosiahnutiu plánovaných výsledkov | Plánovaný výsledok |
||||
Emocionálna nálada spoločné aktivity. | Ahoj chlapci, volám sa Evgenia Igorevna. (1 snímka) Výborne chlapci. Ako priateľsky ste sa pozdravili. (2 snímky) Ukáž mi svoje dlane Teraz si ukážeme nohy ♫ „Nabíjanie“ | Organizuje; zahŕňa počúvanie, pozdravy. Vyzýva deti, aby sa pozdravili. Ponúka spoplatnenie. | Počúvajte; sústrediť pozornosť; spievať. Vykonajte pohyby podľa ukážky. | Ukazuje pripravenosť na akciu, záujem a záujem o nadchádzajúce aktivity. |
|||
každé dieťa. | Dnes sme do tejto hudobnej sály neprišli len tak, ale aby sme sa stretli s hudbou! Chceli by ste sa so mnou stretnúť s hudbou? Ale tieto veselé a energické poznámky nám pomôžu. Rozprávkoví hrdinovia sa k nám ponáhľajú. Aby sa objavili, musíte vyriešiť hádanky. Chick - Tweet! Skoč na zrná (Vták) ( 3 snímka) Guľôčka páperia, Dlhé ucho Šikovne skáče Miluje mrkvu. (zajac)(4 snímky) V lete chodí bez cesty V blízkosti borovíc a briez, A v zime spí v brlohu, Skryje nos pred mrazom. (medveď)(5 snímok) Naši hostia už dlho čakali A trochu unavený. Potrebujem vzlietnuť a hrať A ukážte pohyby. Čo robí vták? A zajačik? A medveď? (6 snímok) | Zahŕňa účasť na spoločných aktivitách. Záujmy; propaguje skupinová práca deti; emocionálne zahŕňa v akcii; povzbudzuje deti. Zapája sa do spoločných aktivít; záujmy; kladie otázku; iniciuje hľadanie odpovedí na otázku. | Vyberte si; prejavovať rôzne emócie. Ukážte záujem; všetci spolupracujú; pozorne počúvajte; hádajte hádanky. Pracujú aktívne a všetci spolu; ukázať pohyby rozprávkových postáv. | Prejavuje zvedavosť a je schopný riešiť hádanky. Aktívne sa podieľa na realizácii navrhovaného materiálu. |
|||
Každý má rozprávkový hrdina svoju vlastnú hudbu, a teraz to bude znieť, počúvajte pozorne, hudba vám povie, aký pohyb potrebujete vykonať. ♫„Vtáky uleteli“ "zajačikovia" "Teddy Bear" Takto zábavne tancovali, A trochu unavený. Sadnime si a relaxujme Poďme k stoličkám. | Podporuje prácu v detských skupinách; vysvetľuje; koordinuje akcie a ich postupnosť s deťmi;hrá na klavíri hudbu rozprávkových postáv. | Aktívne hrajú; vykonávať úlohu v súlade so stanovenými požiadavkami; zvládnuť postupnosť akcií; vykonávať podľa vzoru, podľa pokynov dospelej osoby. | Aktívne napodobňuje pohyby a akcie. O OTVORENÉ do vonkajšieho sveta. Komunikuje s rovesníkmi a dospelými. |
||||
Vytváranie atmosféry záujmu každé dieťa. | Chlapci, naši skvelí hostia dnes neprišli naprázdno. Každý hosť má svoj obľúbený hudobný nástroj a vy pochopíte, ktorý, keď tento nástroj spoznáte podľa zvuku. ♫ Vtáčik - zvonček ( 7 snímka), Zajačik – drevené lyžice (8 snímok), Medveď - tamburína (9 snímok). | Zapája sa do spoločných aktivít; vysvetľuje. Hrá na hudobné nástroje. | Počúvajte dospelého. Uhádni hudobný nástroj podľa jeho zvuku. | Dobre vyjadruje svoje myšlienky. Aktívne komunikuje s rovesníkmi a dospelými. Vedia rozoznať hudobný nástroj. |
|||
Problematická otázka | Sedíme ticho a pripravujeme uši, Pretože sa chceme naučiť počúvať. Teraz budeme počúvať hudbu a ty mi povieš, v akej je nálade. ♫ Zvuky hudby (10 snímok) Hudba je veselá, hravá a tanečná. Teraz vezmeme hudobné nástroje a naplníme melódiu zvukmi. | Záujmy; kladie otázku; iniciuje hľadanie odpovedí na otázku. | Počúvanie hudobné dielo; odpovedať na otázku; vyjadriť svoje vlastné pocity. | Dokáže sa zaujímať o nadchádzajúce aktivity. Ukazuje zvedavosť |
|||
Samostatná činnosť detí. | Vezmeme nástroje A teraz začneme hru. Ruky budú hrať Uši pomôžu. Všetky deti sa postavili spolu. Tu je malý orchester. Poďme sa hrať zábavnejšie Aby to bolo zábavnejšie! ♫ Orchester - Výborne! Hrali ste veľmi dobre. Teraz, deti, počúvajte ma! Jeden, dva, tri, štyri, päť Musíme sa čo najskôr dostať do kruhu. Výborne! Chlapci, navrhujem dať všetkým zábavný tanec. ♫ Tanec malých káčatiek(11 snímok) | Organizuje; vyzve deti, aby si vybrali hudobný nástroj;vysvetľuje, ako hrať na hudobné nástroje; pozoruje deti pri plnení úloh; zapája do spoločných aktivít. Záujmy;pozoruje deti pri plnení úloh; zapája do spoločných aktivít. | Ukážte záujem; urobiť voľbu; aktívne hrá hudobný nástroj; sleduje akciu učiteľ, ostatné deti. Predvádzajú tanec pre show. | Zúčastnite sa skupinových herných aktivít. Pohyby vykonáva celkom dobre. Dôvera vo svoje schopnosti. Aktívne komunikuje s rovesníkmi a dospelými. |
|||
Reflexia. Moment prekvapenia. | Výborne chlapci! Veľmi krásne ste tancovali, dobre ste hrali a počúvali hudbu a naše veselé a energické tóny nám v tom pomohli. Ak sa vám hudba, ktorá dnes hrala, páčila a chceli by ste sa s ňou opäť stretnúť, vezmite si veselú poznámku ako spomienku na naše stretnutie. No a teraz sa rozlúčime... Dovidenia! | Povzbudzuje; kladie otázky, ktoré stimulujú proces myslenia. | Odpovedzte na položené otázky; vyjadriť svoje myšlienky a pocity; zdieľať svoje dojmy. | Schopný vyjadriť svoje myšlienky. Ukazuje emocionálne potešenie. |