Averina, okres Afanasyevsky, región Kirov Špeciálne samosprávy (opravné) - prezentácia. Kvety jari Artemikhina T.P.


Kvety jari Artemikhina T.P. výtvarný pedagóg MKS(K)OU S(K)OSHI obec Averiny, Afanasjevskij okres, Kirovský kraj Špeciálny (nápravno-výchovný) ústav pre študentov a žiakov so zdravotným znevýhodnením vo vlastníctve samosprávy Špeciálna (nápravná) všeobecnovzdelávacia internátna škola typu VIII v r. obec Averiny, okres Afanasjevskij Kirov kraj Hodina krúžku „Mladý umelec“ Vek žiakov: r.


Cieľ: vytvoriť podmienky pre študentov na zvládnutie základných zručností kreslenia Ciele: Pokračovať vo formovaní zručností výtvarného umenia (naučiť sa zvláštnostiam práce so štetcom - aplikovať rovnomerné, sebavedomé ťahy bez zdvíhania papiera). Rozvíjať zrakové schopnosti a pozorovacie schopnosti detí; rozvíjať reč, pamäť, estetický vkus. Pestovať u detí záujem a lásku k umeniu; podporovať vytrvalosť, presnosť a trpezlivosť.























Pamätajte pri kreslení! O vonkajšej štruktúre kvetu (tvar kvetu, štruktúra listu, stonka) Farebne zvýraznite stred, priraďte pravú a ľavú časť obrázka. Nakreslite detaily tenkým štetcom, malými ťahmi Ukážte vzdialené a blízke pozadie čiarou a farbou.


Ak si vyberiem kvet, (drep) Ak si natrháš kvetinu... (drep) Ak všetko: aj ja aj ty - Ak natrháme kvety, (drep) Potom budú stromy a kríky prázdne... A bude nebude žiadna krása, (otočí hlavu) A nebude žiadna láskavosť. Keby len ty a ja, keby sme trhali kvety. Postarajte sa o divokú zver! T. Sobakina

Jar je jedným z najčarovnejších období v roku. Jar poteší ľudí teplým počasím, jasnými slnečnými dňami a prvými kvetmi. Kreslenie jarnej krajiny je neuveriteľne zaujímavé a celkom jednoduché. Na to budete potrebovať:
1. akvarelové farby;
2. pohár vody;
3. okrúhle kefy (koliniky č. 1 a syntetické č. 7);
4. papier;
5. guma;
6. čierne gélové pero a mechanická ceruzka;


Ak sú pripravené všetky potrebné nástroje, môžete začať kresliť:
1. Nakreslite kmene brezy;
2. Nakreslite čiaru horizontu a malú rieku;
3. Nakreslite poleno, ktoré je hodené cez rieku. Potom nakreslite kmeň stromu, ktorý sa nachádza v diaľke, ako aj vŕbový krík rastúci na brehu;
4. Nakreslite konáre na stromy. Nakreslite malý vianočný stromček rastúci v blízkosti brezy. Nakreslite obrysy stromov na obzore;
5. Obkreslite náčrt perom. Nakreslite klíčky na vŕbu, ako aj rozmrazené škvrny na zemi;
6. Pomocou gumy odstráňte predbežný výkres;
7. Na maľovanie oblohy použite modrú farbu veľmi zriedenú vodou. Namaľujte stromy na obzore smaragdovo zelenou farbou;
8. Vyfarbite stromy. Tenké konáre natrieme štetcom č. 1 a kmene štetcom č. 7;
9. Natrite rieku modrou farbou a tam, kde leží guľatina - hnedá;
10. Stromček natrieme tmavozelenou farbou, rozmrazené miesta svetlozelenou a svetlohnedou. Natrite snehové záveje trochu modrou farbou veľmi zriedenou vodou;
11. Vŕbové konáre natrieme hnedou a žltou farbou.
Počkajte, kým kresba úplne nevyschne. Jarná krajina je pripravená. Takýto obrázok je možné vyfarbiť nielen vodovými farbami, ale aj farebnými ceruzkami alebo fixkami.

Zhrnutie lekcie výtvarného umenia na tému: "Unikátna jar."

Zhrnutie hodiny výtvarného umenia pre žiakov 2.-3.


Safronova Kristina Viktorovna, učiteľka ďalšieho vzdelávania, učiteľka výtvarných umení na strednej škole Irkutsk č.7.
Popis materiálu: Toto zhrnutie lekcií je vhodné pre deti vo veku 8-9 rokov ako na hodiny výtvarného umenia, tak aj na mimoškolské aktivity. Pri štúdiu nového materiálu sa žiaci naučia, že vďaka určitej palete farieb dokážu namaľovať krajinu ktoréhokoľvek jarného mesiaca. Spolu s tradičným obrázkom malebného pozadia žiaci využívajú na kreslenie stromov netradičnú techniku ​​kreslenia – vyfukovanie kresieb. A na konci kresby si žiaci opäť vezmú štetce, aby kresbu dokončili a ozdobili. Striedanie druhov činností vzbudzuje u žiakov záujem o výtvarnú tvorivosť, zvyšuje produktivitu a dosahuje zaujímavé výsledky.
Cieľ: Vytvorte obrazové zobrazenie jarnej krajiny netradičnou výtvarnou technikou – fúkacími kresbami.Vzdelávacie:
- Naučte sa nájsť najdôležitejšie črty marcovej, aprílovej a májovej krajiny na príklade krajiny ruských umelcov.
- Upevniť znalosti práce s akvarelovými farbami, miešanie farieb pre získanie nových odtieňov.
- Zopakujte si pravidlá kreslenia netradičnou výtvarnou technikou – fúkaním výkresov.
Vzdelávacie:
- Rozvíjať kreativitu, predstavivosť, emocionálne estetické vnímanie okolitého sveta a prírody.
- Rozvíjať základné zručnosti pracovnej kultúry.
Pedagógovia:
- Rozvíjať lásku k prírode, kreativitu a komunikatívnu kultúru komunikácie.

Univerzálne vzdelávacie aktivity

Osobné:
- Mať pozitívny vzťah k učeniu.
- Zlepšiť existujúce zručnosti v práci s akvarelovými farbami.
- Upevniť kresliarske zručnosti v netradičnej výtvarnej technike - fúkacie kresby.
Regulačné:
- Pochopiť a udržať si učebnú úlohu.
- Monitorovať priebeh a výsledky činností.
- Adekvátne hodnotiť svoje vlastné úspechy a úspechy svojich spolužiakov.
kognitívne:
- Vyberte si dôvody a kritériá na porovnávanie umeleckých diel s literárnymi dielami.
- Nezávisle vyberte rozloženie listu a vytvorte v ňom kompozície.
- Nezávisle nájsť spôsoby, ako vyriešiť kreatívny problém.
Komunikácia
- Adekvátne počúvať učiteľa a spolužiakov.
- Zúčastnite sa všeobecnej konverzácie: počúvajte, odpovedajte na otázky, analyzujte odpovede spolužiakov.
Podpora logistiky
Obrazový materiál: prezentácia na tému vyučovacej hodiny, vzorová práca.
Vybavenie učiteľa: 3 šablóny palety z papiera whatman, kvaš, formát A3, štetec č. 12, štetec č. 2, téglik s vodou, čierny atrament, červený atrament, paleta, slamky na koktaily.
Výbava pre študenta: kvaš, formát A4, štetec: 5, č. 1, téglik s vodou, paleta.
Typ lekcie: kombinované.

1. Org. moment: pozdrav, kontrola pripravenosti na hodinu.

2. Motivačná fáza
Prebudenie zo spánku,
Jar s mäkkou kefou
Kreslí púčiky na konáre
Na poliach sú reťaze veží,
Nad oživeným lístím -
Prvý úder búrky,
A v tieni priehľadnej záhrady -
Orgovánový krík pri plote.

Ide o báseň detského básnika Viktora Lunina
- Chlapci, povedzte mi, o čom je táto báseň?
O jari.
- Ako autor básne porovnáva jar?
S umelcom, ktorý sa prebudil zo spánku.
-Chceš sa dnes stať umelcom ako na jar?
áno.
Aby ste to dosiahli, pozorne počúvajte a robte všetko usilovne

3. Aktualizácia vedomostí.
Jar je najúžasnejšie, najkrajšie obdobie roka, toto je čas, kedy sa príroda prebúdza. Moja duša sa upokojí, chcem sa radovať, byť viac vonku a zároveň sa objaví veľa sily a energie.
- Vieme na základe básne a krátkeho rozhovoru na začiatku hodiny pomenovať tému hodiny?
Samozrejme jar, jarná krajina.
Pozrite sa na prácu, ktorú odviedli chlapci.
-Podobajú sa na seba?
Všetky kresby sú odlišné
- Čo majú spoločné?
Stromy boli maľované pomocou koktailovej slamky fúkaním vzorov z kvapky farby.
Témou hodiny je teda „Unikátna jar“. Uskutočnenie malebného obrazu jarnej krajiny netradičnou výtvarnou technikou - fúkaním kresieb.

4. Učenie sa nového materiálu.
Mnohí umelci a básnici obdivujú toto úžasné ročné obdobie. A vďaka ich dielam môžeme vidieť a cítiť úplne inú jar.
Vypočujte si báseň s názvom „Marec“.
Dnes sme vstali skoro.
Dnes nemôžeme spať!
Hovoria, že škorce sú späť!
Hovorí sa, že prišla jar!
A vonku mrzne.
Sneh pichľavo poletuje,
A plazia sa po oblakoch
V bielych kožuchoch sú mraky.
Čakanie na jar. Kedysi dávno
A ty sa niekde túlaš!
Bez teba nepríde
Slnečné leto!

Gaida Lagzdyn
- Ktorý mesiac je opísaný v tejto básni?
marca
- Aké sú vlastnosti prvého jarného mesiaca?
Je mráz, obloha je pochmúrna, prilietajú vtáky, stále je sneh.
Takto básnik opisuje úplne prvý jarný mesiac.
Tento úžasný jarný mesiac radi zobrazujú aj umelci.
Tu je obraz od Isaaca Levitana „March“
- Aké fragmenty na obrázku naznačujú, že toto je začiatok jari?
Teplé slnko roztápa sypký sneh. Keďže stromy sú pokryté snehom a ešte nie sú žiadne listy, na strome je vidieť prítomnosť vtáčej búdky. Sneh sa na jazdných pruhoch už roztopil. Kôň chradne na slnku.
Dobre! Teraz si vypočujte ďalšiu báseň od Samuela Marshaka April! apríla!
apríla! apríla!
Na dvore zvonia kvapky.
Prúdy tečú cez polia,
Na cestách sú mláky.
Čoskoro vyjdú mravce
Po zimnom prechladnutí.
Medveď sa prepašuje
Cez husté mŕtve drevo.
Vtáky začali spievať piesne
A snežienka rozkvitla.

- Aké zmeny v prírode opisuje autor básne?
Teraz sa pozrime na hlboko precítený obraz Vasilyho Baksheeva „Modrá jar“
- Čo nám môžete povedať o pružine prezentovanej na tomto obrázku?
Umelec s neporovnateľnou zručnosťou kombinuje žltosť minuloročného lístia, ružovkastý opar, ktorý zahalil vzdialený les, zvoniacu modrú oblohu a čistú belosť stromov.

A ešte jedna básnička, samozrejme, o mesiaci máj.
I. Avenberg
Zeleň na stromoch
Prvé listy.
A na všetkých trávnikoch -
Žlté kvety.
Pouličná šeď
Vyhrievané slnkom,
Naplnené sviežosťou.
Svetlá májová farba.
V modrej priestranstve
Twitter neprestáva
Veselá bodka
Motýľ sa trepe.

- Akú povahu opisuje autor básne?
Ale toto je obraz, ktorý namaľoval Stanislav Žukovskij s názvom „Starý kaštieľ. máj"
Tento umelec rád zobrazoval staré ruské panstvá v kombinácii s nádherou krajiny rôznych ročných období.
- Chalani, cítili ste rozdiel medzi tromi jarnými mesiacmi?
áno. Potom urobme nasledujúce cvičenie.

5. Vykonajte cvičenie „Paleta“.
Na doske sú zavesené tri palety vystrihnuté z formátu A4 a na diapozitíve tri maľby, o ktorých sme už hovorili.
Tu sú reprodukcie obrazov.
- Aký žáner výtvarného umenia možno nazvať tieto obrazy?
Krajina.
Úplne správne. A aby sme ukázali rôzne mesiace jari v krajine, určíme paletu potrebných odtieňov a farieb.
Žiak ide k tabuli a kreslí hlavné odtiene a farby charakteristické pre marcovú, aprílovú a májovú krajinu. Zvyšok funguje v albume.

6. Minúta telesnej výchovy
Jedna - vstaň, vytiahni sa,
Dva - ohnúť sa, narovnať sa,
Tri-tri tlesknutia rukami,
Tri kývnutia hlavy.
H štyri - ramená širšie,
Päť - mávnite rukami,
Šesť – kreslíme ďalej!

7.Praktická práca.
Teraz si s využitím vedomostí, ktoré sme nadobudli, vytvoríme malebný obraz krajiny, najskôr sa však rozdelíme do troch tímov.
1. riadok - vykonáva marcovú krajinu
2. riadok – apríl
3 riadok máj.
Začnime kresliť od pozadia.
List rozdelíme na dve časti, definujúce nebo a zem.


Vytvárame farebnú schému, používame pravidlá leteckej perspektívy - obloha a zem sa stávajú svetlejšie smerom k línii horizontu.



Vytvárame kompozíciu zo stromov. Pomocou koktailovej trubice z kvapky hnedého atramentu (na palete pridávame čierny a červený atrament) sfúkneme stromy.