Tradičná hodina hudobnej výchovy v 2. skupine ml. Hudobná lekcia v juniorskej skupine „Musical Teremok“


Hudobná činnosť pre mladšie deti predškolskom veku"jarné slnko"


Popis: Navrhovaný súhrn je určený pre mladšie deti vekovej skupiny. Používa sa v triede rôzne druhy hudobná činnosť, ktorá vzbudzuje záujem detí. Materiál môže byť užitočný pre hudobných režisérov, pedagógov, ako aj rodičov, ktorí chcú u svojho dieťaťa rozvíjať tvorivé schopnosti.
Cieľ: Zoznámte deti s rôzne druhy hudobná činnosť, formovanie vnímania hudby a jednoduché interpretačné zručnosti v oblasti spevu, rytmu a hry na detských nástrojoch.
Deti vstupujú do sály vo dvojiciach za hudby.
učiteľ: Chlapci, dnes som dostal list od slnka. Chce vás spoznať, pretože ste veľmi priateľskí chlapci.

Cez okno svieti slnko
Priamo do našej izby
Budeme tlieskať rukami
Veľká radosť zo slnka!

Rytmické cvičenie „tlieskajte rukami“ . Učiteľka vyzve deti, aby tlieskali nahlas a potichu, rýchlo a pomaly.
Cencúle sa topia pod lúčmi slnka.
Spadla jedna kvapka. Čiapka!
Spadli dve kvapky. Kvapkať, kvapkať!
Spadlo veľa kvapiek.

Hra na nástroje: ochotné dieťa hrá na metalofóne, ako kvapky kvapkajú.
učiteľ: Všimli ste si, aké veľké sú dnes na dvore mláky? Je to preto, že naše jarné slnko roztopilo všetok sneh. Čo by sme si mali obliecť, aby sme si nenamočili nohy? Správne! Naše vtipné čižmy! Hudobné a rytmické pohyby „Jolly Heel“
učiteľ: Nielen deti sa tešia z príchodu jari. Počúvaj, kto sa ešte teší z jarného slnka? Zvuk spevu vtákov.


učiteľ: Správne, spievajú vtáky. Vtáčia matka sedí na spodnom konári a spieva tichým hlasom: takto. (Prehráva zvuk C prvej oktávy)). A na vrchu sedí kuriatko a spieva tenkým hláskom (prehráva zvuk „C“ druhej oktávy). Uhádnete, kto teraz spieva? Koná sa hudobno-didaktická hra „Bird and Chick“.
učiteľ: Kto sa ešte vyšiel vyhrievať na teplom slnku? Áno, je to lienka!
Hudobno-didaktická hra „Koľko lienky na kvete?
Priebeh hry: Hrajte deťom na klavíri po jednom zvuku – každá lienka má svoj zvuk (bzučí po svojom). Dva zvuky - dva hmyzy sa zhromaždili na kvete a rozprávajú sa, tri zvuky - celá rodina je zostavená. Požiadajte deti, aby počúvali a hádali, koľko lienok je zhromaždených na kvete - jedna, dve alebo tri. Môžete skomplikovať hru a požiadať, aby ste počuli, kto presne priletel ku kvetu - otec, mama alebo dieťa.


učiteľ: Chlapi, zdá sa mi, že niekto šuští v tráve. Je to malý chrobáčik! Cez potok sa nedostane.
Hudobné a rytmické pohyby so stuhami: "Stream." Na konci tanca dajú stuhy do jednej línie a pomôžu chrobáčikovi dostať sa na druhú stranu.
učiteľ: Výborne! Pomohlo chrobákovi. Oh, pozri, nie je sám!
Rytmická hra "Chrobáky". Učiteľ ponúka tlieskanie alebo šliapanie navrhnutého vzoru.
Ticho, ticho!
Niečo počujem!
Mraky zakryli slnko.
Ako budeme teraz žiť bez slnka? Poďme sa zabaviť tancom. Tancujte "Guilty Cloud".


Tak na nás opäť žmurklo slniečko. Je veľmi rada, že sa spriatelila s takými úžasnými chlapmi a dáva vám darček - tieto malé slniečka. Rozlúčte sa so slnkom, zamávajte mu rukou a spievajte „Zbohom!“

Názov: Hudobná lekcia pre deti vo veku 3-4 rokov.
nominácia: Materská škola, Lekcie, GCD, hudba, 2. skupina ml

Hudobná lekcia v juniorskej skupine „Visiting the cat Timofey“

Obsah programu: špendlík známy hudobný repertoár pomocou hernej situácie. Rozvíjať zmysel pre rytmus, stabilitu pozornosti, hudobná pamäť; rozvíjať schopnosť napodobňovať behaviorálne charakteristiky zvierat. Učiť spevácke zručnosti, vykonávať pohyby harmonicky vo dvojiciach, upevňovať známe tanečné pohyby. Pestujte v deťoch láskavosť

Prípravné práce: Počúvanie divadelnej hry „Mačička“ od T. Lomovej

Naučiť sa pieseň „Tsap-scratch“ od S. Gavrilova

Učenie sa tanca „Palms“

Priebeh lekcie:

Deti vstupujú do haly a sedia na stoličkách. letí do haly balón

Hudobný režisér: Chlapci, pozrite sa, priletel k nám balón a na šnúrke je pohľadnica. Teraz sa pozrime, čo je to za pohľadnicu. Chlapci, toto je pozvánka. A od koho to je, kto to poslal? Nebojte sa, pokúsime sa spolu všetko uhádnuť. Existuje hudobná hádanka- Zahrám ti nejakú hudbu a ty mi povieš, o koho ide

Hranie hry Mačka od T. Lomovej

Chlapci, poznáte túto hudbu, o kom je reč? (môžete položiť hádanku)

Huňatý, fúzatý,

Sadne si a spieva piesne (mačka)

Presne tak, mačka

Vychovávateľ: Uhádol som, kto nám poslal túto pozvánku, poslal nám ju kocúr Timofey

Hudobný režisér: Teraz si prečítam, čo píše: "Chlapci, veľmi mi chýbate, príďte ma navštíviť, počkám na vás." (odpoveď detí)

Ty a ja pôjdeme vlakom, rýchlo obsadíme vagóny, náš vlak odchádza

Znie „vlak“ T. Suvorovej

A teraz pôjdeme po tejto ceste, rýchlo si vezmite ruky

Znie Frenkelov „okrúhly tanec“.

Tak a sme tu. Kde je mačka Timofey, prečo nás nestretáva? Chlapci, volajme ho, spievajme jeho meno veľmi láskavo. Všetci spievajú: „Timofey“ na rovnakom zvuku. Nie, nepočuje, pravdepodobne spí. Chlapci, poďme tlieskať (oni tlieskajú do hudby) A teraz poďme dupať (oni dupú do hudby)

Cvičenie „clap-stomp“ arr. Áno, Stepovoy

Na obrazovke sa objaví mačka

mačka: Mňau-mňau, ahojte chlapci, som veľmi rád, že ste ma prišli navštíviť

Hudobný režisér: Prečo sa s nami nestretávaš?

Cat: Úprimne povedané, zadriemal som

Hudobný režisér: Aký si strapatý a neupravený . Čo by ste mali robiť ráno? (odpovede detí)

Cvičenie „Mačka sa umýva“ (prvky psychogymnastiky)

Na obrazovke je už ďalší obrázok umytej a vyčesanej mačky

Hudobný režisér: Pre takéto krásna mačka môžete spievať pieseň

Deti spievajú pieseň „tsap-scratch“ od Gavrilova

Cat: Oh, aká dobrá pieseň, ďakujem vám! Tiež rád tancujem, zatancujete si so mnou?

Tanec „Chok da Kok“ od E. Makshantsevovej

mačka: aký zábavný tanec, ďakujem chlapci

Hudobný režisér: Kocúr Timofey, rád sa hráš?

mačka: Samozrejme, že áno

Hudobný režisér: Potom sa hrajte s chlapcami

mačka: Moja obľúbená hra je "Mačka a myš" , ale nie sú tu žiadne myši

Hudobný režisér: A povieme magické slová a premenia sa na malé myši

Hovorí sa: odbočte doľava a doprava

A premeniť sa na myš

Hra „Mačka a myši“ od V. Petrovej Deti chytila ​​mačka - hračka podobná tej na obrazovke

Cat: dakujem, rozosmial si ma

Hudobný režisér: Kocúr Timofey pozametal toľko snehu, s chlapcami sme robili snehové gule , zahráš si s nami?

Logopedická hra „Snehová guľa“ od M. Kartushina

Hudobný režisér: No, kocúr Timofey, rozosmial si ma

Cat: Samozrejme, že ma pobavili, som veľmi rád, že ste ma prišli navštíviť

Hudobný režisér: Bohužiaľ, Timofey, je čas, aby sme sa rozlúčili. Náš vlak odchádza do škôlky

Cat: Škoda, ale prídeš ešte?

Deti odpovedajú

Hudobný režisér: Zbohom, Timofey, nenudi sa bez nás (Deti sa rozlúčia a „ide“ znova na vlak)

Vychovávateľ: No, chlapci, prišli sme do škôlky. Páčil sa vám náš výlet? (odpoveď detí) Ja tiež

Hudobný režisér: Aj mne sa to páčilo, dovidenia chlapci.

Nominácia: Hudobná hodina pre deti 3-4 roky.

Pozícia: prvý hudobný režisér kvalifikačnej kategórii
Miesto výkonu práce: MŠ MBDOU č.142
Miesto: Cheboksary, Čuvašská republika

Hudobne rytmické pohyby:

- Naučte sa jednoduché skákanie na hudbu bez toho, aby sa vaše päty dotýkali podlahy.
– Cvičte deti v rytmickom podupávaní jednou nohou, potom druhou, v krúžení pri chôdzi.

Hudobná didaktická hra: predstavte zvuk hudobných nástrojov. Naučte sa ich identifikovať podľa ucha.

Vnímanie hudby (počúvanie):

– Zavolajte emocionálna odozva k hudobnému obrazu.
– Vytvárať si predstavy o prostriedkoch hudobného vyjadrenia.

Spev, rozvoj speváckych schopností: naučiť spevácke zručnosti: spievať spolu, spievať v súbore, schopnosť otvárať ústa dokorán (práca na tvorbe zvuku).

– Pestovať medzi deťmi priateľské vzťahy.
- Naučte sa tancovať vo dvojiciach, pričom si navzájom potraste rukami.

Hra: naučiť sa rozlišovať rôzne časti hudby a pohybovať sa v súlade s týmto znakom: ticho - chodiť potichu, nahlas - rýchlo behať.

Priebeh lekcie

Deti vstupujú do sály, stoja voľne, rozmiestnené po celom priestore sály.

"Hra s dvoma zajačikmi."

Bunny: Ahojte deti! Ja, zajačik, môžem ľahko skákať, len tak! Raz, dva, skok! („Preskočí,“ v tom čase sa na druhej strane haly objaví presne ten istý zajačik Bi-ba-bo v rukách hudobného riaditeľa, opakujeme dvakrát.)

vieš ako?

(Učiteľ umiestni hračku zajačika Bi-ba-bo na stojan za malú obrazovku a hovorí v mene zajačika.)

pedagóg: Chlapci, nasaďte si mäkké labky, zdvihnite sa na prsty, vaše päty sa nedotýkajú podlahy, budeme ľahko skákať ako zajačiky. Hudba sa zastaví a zastavia sa aj naše nohy. (Komentovaná ukážka učiteľa.)

Hrať: „Zajačiky“ hudba T. Lomovej.

Bunny: Výborne, chlapci! Vieš tancovať?

Vychovávateľ: Pozri, zajačik, ako sa naši chlapi vedia pomaly točiť ako ja! (Ukážka učiteľa.)

Play: Hudba „Spin“ od T. Lomovej.

Vychovávateľ: Výborne, chlapci! Ach, čo to držíš vo svojich malých zajačikových labkách?

Bunny: Toto je hrkálka, počúvajte, chlapci, ako hrkálka zvoní. (Prstene.)

Bunny: Oh, mám ešte jeden, tento bubon. (Klope.)

A teraz sa chcem s tebou hrať. Budem hrať a vy mi povedzte, čo vám teraz zahrám.

(Zajačik hrá na bubne, hrkálke, za zástenou. Deti hádajú.)

Bunny: Výborne, uhádli ste! Je čas, aby som vybehol do lesa a moji priatelia. (Utečie.)

Vychovávateľ: Zajačik teda utiekol a vy a ja si pôjdeme sadnúť na stoličky (deti prechádzajú okolo a sedia na stoličkách pri klavíri).

Hudba Režisér: (Hudobný režisér.)

Chlapci, počúvajte hádanku:

„Pod borovicami, pod jedľami
Povaľuje sa tu vrece ihiel?“ (Ježko. Objaví sa hračkársky ježko.)

Pozrite sa, aké ostré sú jeho ostne a aké malé a rýchle sú jeho nohy.

Chlapci, posaďte sa správne, rovnako ako ja!

Počúvaj hudobné dielo skladateľ D. Kabalevsky „Ježek“. Hudba znie zábavne, rýchlo, takto!

(Hudobný fragment 1–4 takty, učiteľ vytiahne kartičku – modelovanie.)

Hudba réžia: Hudba je veselá (karta - modeling), rýchla (karta - modeling), pichľavá, opatrná (karta - modeling). A na konci ježko hovorí: "Ja pichnem!"

Hra: Hudba „Ježko“ od D. Kabalevského.

Hudba ruky: Povedzte mi chlapci. Akého máme ježka, veselého alebo smutného?

Deti: Veselé.

Hudba Ruk.: Dobre, takže hudba znie ako zábavná alebo smutná?

deti: Smiešne.

Hudba manažér: Správne! Bežia ježkove nohy rýchlo alebo pomaly?

Deti: Rýchlo.

Hudba ruky: Je to tak, znie teda hudba rýchlo alebo pomaly?

Deti: Rýchlo.

Hudba ruky : Sadnite si, tak ako ja! Vypočujte si opäť hudobnú skladbu „Ježek“.

Hra: Hudba „Ježko“ od D. Kabalevského.

(Hudobný režisér si priloží hračku ježka k uchu, počúva, hovorí.)

Hudba ruky: Ježko mi povedal, že si všetko definoval správne. Oh, a tiež vás žiada, aby ste sa pohodlne usadili, takto!

Ježek: Deti, poznáte pesničku o mojom priateľovi kohútovi?

deti: Áno, vieme.

Hudba ruky: Chlapci, pomôžte mi, spievajte spolu s pesničkou.

pieseň: „Cockerel“ ruská ľudová melódia.

Zajačik: Výborne, teraz poznám aj túto pesničku.

Hudba ruky: Vypočujte si Hedgehog ďalšiu pieseň o zime. Naučme nášho ježka spievať pesničku s ústami dokorán, tak ako ja! (Ukazuje hudobné ruky..)

Zajačik: Výborne, teraz môžem spievať aj s ústami dokorán. (Ježek uteká.)

Hudba ruky: Náš ježko utiekol a nechal nám tento malý vianočný stromček ako darček (učiteľka zviditeľňuje vianočný stromček).

Budeme spolu spievať, ale nebudeme kričať.

Pieseň: „Vianočný stromček“ hudba M. Kraseva.

Hudba ruky : Teraz poďme tancovať. Vyjdite do stredu chodby.

Vychovávateľ: Pozrite sa, aký tanec budeme tancovať. (Zobrazuje učiteľa a dieťa.)

Vychovávateľ: Nájdite si priateľa, postavte sa do párov. (Deti stoja vo dvojiciach.)

Vychovávateľ: Ach, ale čo sa stalo mojim chlapom, pohádali sa, mali našpúlené pery, zvraštené obočie a začali dupať nohami.

Tanec: Hudba „Stali sme sa priateľmi“ od T. Vilkoreiskaya.

Vychovávateľ: A ruky by mali byť prezentované takto, dlaňami nahor (ukazuje), pomaly sa otáčajte v kroku (ukazuje).

Tanec: Hudba „Stali sme sa priateľmi“ od T. Vilkoreiskaya. (Úryvok z hudby, tanečná časť 2.)

Vychovávateľ : Ach, pozri, Mišenka nás prišla navštíviť a chce sa s nami hrať na slepca. (Posadí Mishku do stredu haly a zaviaže mu oči.)

Vychovávateľ: Postavte sa do kruhu okolo Mišenka. Pripravte si prsty. S tichou hudbou budeme pomaly kráčať smerom k Mišenke a s hlasnou hudbou sa posunieme späť, takto. (Ukážka učiteľa.)

Teraz sa poďme hrať.

Hra: Hudba „Zhmurki“ od M. Flotova. (Hra sa hrá 2 krát.)

Vychovávateľ: Vezmime Mišenka so sebou do skupiny a zahráme sa s ním.

Hudba ruky: Páčilo sa mi, ako spievaš, tancuješ a hráš. Dovidenia chlapci.

Práca s malými deťmi je náročná – je to zodpovedný proces, ktorý si vyžaduje veľké vedomosti a zručnosti. Vytvorenie jasného plánu hodiny, výber originálneho prístupu, zapožičanie kreatívne nápady pomôže začínajúcim učiteľom rýchlejšie si zvyknúť a skúseným učiteľom spestrí hodiny. Predtým hudobný režisér Existuje veľa úloh, ktoré je potrebné jasne pochopiť a vykonať. O úlohách a spôsoboch ich implementácie sa dozviete z tohto článku.

Účel hudobnej výchovy v materskej škole, konkrétne úlohy a techniky

U hudobného riaditeľa hlavným cieľom- prineste svojim zverencom potešenie a radosť prostredníctvom svojich aktivít. Každou lekciou si však rozvíja množstvo zručností a rozvíja kultúrne vnímanie.

Úlohy a techniky výučby hudby detí (prvá juniorská skupina)

Tréningové úlohy. Deti sa musia naučiť:

Tanec vo dvojici pre dvojročné deti nie je jednoduchý, ale zábavný.

V hudobných triedach je potrebné rozvíjať:

  • schopnosť reagovať pri počúvaní hudobných skladieb;
  • podvedomý zmysel pre takt a schopnosť rytmickej hry na nástroje;
  • hudobné myslenie;
  • kultúrne povedomie.

Metodické techniky:

  • používanie zvukových nahrávok na rozšírenie chápania druhov hudby u detí;
  • používanie ilustrácií na jasné vysvetlenie toho, čo sa hovorí, alebo na to, aby to dieťaťu umožnilo.

Úlohy a techniky výučby hudby detí (druhá juniorská skupina)

Tréningové úlohy:

  • naučiť deti hrať na hudobné nástroje: lyžice, bubny;
  • naučiť sa správne vyslovovať všetky zvuky;
  • učiť žiakov intonovať, spievať vyťahané;
  • naučiť rozlišovať charakter hudobnej skladby, žáner;
  • naučiť okrúhly tanečný krok.

Vývojové úlohy:

  • rozvíjať túžbu dieťaťa samostatne sa zapojiť do choreografie a hudby;
  • rozvíjať kultúrne povedomie;
  • vytvoriť predstavu, že hudba je súčasťou rôznych oblastí života.

Metodické techniky:

  • individuálny prístup, „spievanie pozdĺž reťazca“;
  • hry s hudobným obsahom.

Utrácať hudobná hra, deti môžu prísť do triedy rozprávková postava

Ako vzbudiť záujem detí o aktivitu: príklady motivujúceho začiatku

Úvodná alebo úvodná časť je miestom, kde začne vaša lekcia. Napriek krátkemu trvaniu (od troch do piatich minút) práve táto časť do značnej miery určí, do akej miery hudobná réžia svojich žiakov zaujme a ako presne si hodinu naladia. V krátkom čase je dôležité urobiť nasledovné:

  1. Je dôležité ukázať deťom, že je čas na hodinu. Počas výchovno-vzdelávacieho procesu sa musia upokojiť a zapamätať si pravidlá správania.
  2. Ďalej môžu deti spievať pieseň, ak existuje taký rituál, môže sa objaviť hrdina, obrázok, môže hrať hudba, ktorá zapojí deti do procesu učenia. Je veľmi dôležité, ako sa deti pripravujú na hodinu. Musia to byť pozitívne emócie. Ak sa priveľa času venuje poézii a piesni, potom sa všetci spolu, deti aj hudobný režisér, môžu jednoducho postaviť do kruhu a popriať si niečo pekné, alebo sa len usmievať. Takýto rituál sa môže pravidelne meniť, ale nie často, je to na podvedomej úrovni, ktorá deťom umožní konečne sa upokojiť a naladiť sa na lekciu. Tréning môžete ukončiť rovnakým rituálom.
  3. Je dôležité načrtnúť ciele tejto lekcie.

To, že je dieťa odhodlané zapojiť sa do hodiny, ešte neznamená, že má záujem. Hra je najjednoduchší spôsob, ako vzbudiť záujem. Tu je niekoľko príkladov motivujúceho začiatku hodiny, ktorú môže hudobný režisér použiť na spestrenie učenia:

  • "Pomôžte hračke." Vyriešením problému s hračkou dieťa dosiahne učebný cieľ.
    Deťom sa povie o probléme s hračkou a vyzve ich, aby pomohli. Spýtate sa detí, či súhlasia s pomocou hračky. Vždy je dôležité vytvoriť si výber. Navrhujete naučiť deti robiť to, čo hračka vyžaduje, potom ich vysvetlenie a ukážka zaujmú. Každé dieťa môže mať svoju postavičku - zverenca (vystrihovačku, hračku, nakreslenú postavičku, ktorej pomáha). S touto motiváciou dieťa vystupuje ako asistent a ochranca a je vhodné ju využívať na výučbu rôznych praktických zručností.
  • "Príbeh o La."
    Pred hodinou boli v miestnosti „skryté“ poznámky A (znak poznámky s podpisom). Musíte upozorniť na skutočnosť, že v miestnosti je niekto iný, čo prinúti deti hľadať. Keď nájdu všetky noty – každá s „A“ – musia si uvedomiť, že je ich len sedem, a keďže je len jedno A, musí byť veľmi osamelá. Môžete si precvičiť notu „A“. rôzne nástroje, nahraďte slová piesne týmto zvukom, vyslovujte ho počas okrúhleho tanca, trénujte dýchanie, spievajte vytiahnuté „A“, venujte tak note maximálnu pozornosť. Na konci hodiny si deti môžu vyzdvihnúť noty, aby sa o ne ďalej starali.
  • "Pomôž mi."
    Tu je pre deti motívom komunikácia s dospelým, možnosť získať súhlas, ako aj záujem o spoločné aktivity, ktoré sa dajú robiť spoločne. Táto technika je vhodná, ak príde na návštevu víla hudby – váš obľúbený hrdina hodiny hudby, ktorý často žiada o pomoc dostať sa do krajiny Hudby - alebo inej rozprávkovej postavičky Poviete deťom, že hrdina potrebuje pomoc. Každé dieťa dostane realizovateľnú úlohu. Na konci zdôrazňujete, že výsledok bol dosiahnutý spoločným úsilím.
  • "Nauč ma."
    Hudobný režisér musí buď hlavná postava udalosti - nejaká rozprávková postava - by mali deti vyzvať, aby zvládli nejakú novú úlohu, ktorú dieťa pozná alebo jednoducho vykoná. Je nevyhnutné, aby každý študent urobil svoj vlastný osobný príspevok, ktorý by mal byť tiež samostatne hodnotený a chválený.
  • "Neviem zabudol som na všetko."
    Neviem prísť na návštevu k deťom. Hovorí o svojom probléme – o všetkom rozprávkových hrdinov Smejú sa mu, lebo zabudol na všetky pesničky sveta. Požiada deti, aby mu pomohli. Potrebujete poznať novoročnú pieseň, narodeninovú pieseň, jesennú pieseň, letnú pieseň a okrúhlu tanečnú pieseň. Deti sú vyzvané, aby si nezávisle vybrali, ktorú pieseň budú učiť Dunno, potom všetci vyjdú za hrdinom, vypijú časť piesne, Dunno začne spievať a pozve všetkých ostatných, aby nasledovali jeho príklad. Piesne môžu byť sprevádzané hrou na hudobný nástroj a tancom.

Hudobné hodiny sú pre deti veľmi dôležité mladší vek, prispievajú k rozvoju duševných schopností a pamäti.

Všetky deti milujú hodiny hudby

Plánovanie tematickej hodiny

Tematické plánovanie je plánovanie v súlade s hlavným všeobecný vzdelávací program predškolská výchova. Je však stanovené, že tému si môže učiteľ vybrať samostatne alebo si ju môže požičať z približného všeobecného vzdelávacieho programu.

Tabuľka: fragment plánovania hudobnej výchovy v prvej juniorskej skupine na mesiac

januára
Počúvanie hudby Naučte sa chápať a rozlišovať hry rôzneho charakteru- pokojný, láskavý, veselý a tanečný; povzbudzujte vás, aby ste počúvanie sprevádzali vhodnými pohybmi (hojdajte bábiku, napodobňujte zvyky zajačika, „Masha jazdí z kopca na saniach“). „Baby, chod okolo“ (r.n.p.), „Uspávanka“ E. Telicheyeva, „Mashenka-Masha“ od V. Gercheka.
Hudobné a didaktické hry Rozvíjať zmysel pre rytmus, schopnosť rozlišovať medzi rýchlou a pokojnou hudbou, sprevádzať počúvanie znejúcimi gestami (búchanie po kolenách štvrťovými tónmi, klepanie prstami ôsmimi tónmi) „Bábika chodí a beží“ od E. Telicheyeva.
Spev Pokračujte v rozvíjaní speváckych zručností, učte sa prispôsobiť sa hlasu dospelého; naučiť sa spievať pokojne, v miernym tempom, pridajte sa k hudbe. „Zainka, chod okolo“ (r.n.p.), „Mashenka-Masha“ od V. Gercheka.
Hudobné a rytmické pohyby Naučte sa navigovať v hudobnej sále pomocou verbálnych pokynov pre smer pohybu a ukážky učiteľa; rozvíjať schopnosť vnímať a reprodukovať pohyby dospelých (pohybovať sa „priamym cvalom“, ľahko skákať); tanečné pohyby: rytmické tlieskanie, dupanie jednou nohou, položenie chodidla na pätu, točenie okolo seba, „pruženie“, „baterky“, klopanie na pätu. „Cvičenie“, „Poďme si zatancovať“, „Vezmime si Mašenku na jazdu“, „Zimný chodník“, „Na prechádzke“ od T. Lomovej, „Dupali nohami“ od M. Rauchvergera, „Svižný krok“ od V. Gerchek.
Tance Zlepšiť schopnosť vykonávať jednoduché tanečné pohyby v kruhu, rozptýlené; naučiť vás pohybovať sa v kruhu držiac sa za ruky; trénovať schopnosť rýchlo sa chytiť za ruky; naďalej sa učiť tancovať s predmetmi (so snehovými guľami, s bábikami). „Zajačik Polka“ od A. Filippenka, okrúhly tanec „Bochník“, „Tanec so snehovými guľami“ od N. Zaretskej, „Tanec s bábikami“ od A. Anufrieva.
Hry Naučte sa pohybovať po hale v kŕdli v určitom smere, zastavte sa, keď hudba skončí; naučte sa robiť „obojky“, pevne držať rukoväte a prejsť cez „obojky“ bez toho, aby ste sa dotkli rúk. „Zajačiky a líška“ od G. Finarovského, „Chyť zajačika“ od E. Telichejevovej, „Obojky“ od R. Rustamova.
Hry s prstami Koordinovať schopnosť vykonávať pohyby prstov z textu; podporovať správnu a usilovnú hru s prstami. "Obed", "Ay, kachi-kachi-kachi."
Cvičenia na zlepšenie zdravia Naučte základné techniky samomasáže tváre: hladenie, poklepávanie končekmi prstov, trenie; posilniť hlasový aparát pomocou fonedických cvičení. Samomasáž:
„Zajačik sa umýva“, „Sane“, „Umývadlo“.
Zdravé cvičenie pre dýchacie cesty
"Slide".
Hra elementárnej hudby Podporovať aktívnu účasť na procese muzicírovania na zvončekoch a hrkálkach, sprevádzať spev hrou na tieto hlukové nástroje. „Petržlen“ od J. Brahmsa.

Tabuľka: príklad plánovania hudobnej hodiny v prvá juniorská skupina

September, prvá lekcia: "Hurá, škôlka!"
Forma práce Repertoár Vzdelávacie
úlohy
Vývojový
úlohy
Metodický
techniky
„Poďme sa prejsť“ od E. Makshantseva Deti sa učia rytmicky pohybovať na hudbu. Rozvíjajte emocionálnu citlivosť pri počúvaní hudby.
Hra na hudobné nástroje. Hlavným nástrojom v tejto fáze je hrkálka. "Hráme nahlas a potichu"
"Je to v záhrade?"
Deti sa učia produkovať požadovaný zvuk a snažia sa hrať v čase s hudbou. Rozvíjajte podvedomý zmysel pre takt a schopnosť rytmickej hry na nástroje.
Vývoj sluchu a hlasu Hra "Vták a sliepka" Deti sa učia rozlišovať rôzne hudobné odtiene a dynamiku zvuku. Rozvíjať hudobné myslenie. Do hry je zapojený hudobný režisér.
Spev „Materská škola“ od N. Murycheva Deti sa učia spievať jednotne, potrebujú získať predstavu o rytmickom vzore a vytlieskať ho. Rozvíjajte sluch pre hudbu.
Sluch Hudba „Tanec s jesennými listami“. N. Veresokina Deti musia pochopiť, že hudba môže vyjadriť stav prírody. Rozvíjať kultúrne povedomie. Hudobný režisér môže vybrať kartičky s emóciami, aby dieťa presnejšie opísalo, čo pri počúvaní skladby prežíva.
Hudobné a rytmické pohyby "Krúhly tanec húb" Deti sa učia skupinové tance. Rozšírte chápanie druhov hudby, jej cieľov a kultúry spoločného tanca – nikoho nepredbiehajte, nikoho netlačte atď. Hudobný režisér musí predviesť všetky pohyby.

Tabuľka: príklad plánovania hudobnej hodiny v druhom mladšia skupina

októbra
Mesiac: 7. október, lekcia „Zlatá jeseň“
Forma práce Repertoár Vzdelávacie
úlohy
Vývojový
úlohy
Metodický
techniky
Hudobné a rytmické pohyby "valčík"
F. Schubert.
Deti sa učia rytmicky pohybovať na hudbu, sprostredkovať jej charakter. Rozvíjať emocionálnu citlivosť dieťaťa a túžbu samostatne sa zapojiť do choreografie. Hudobný režisér musí predviesť všetky pohyby a reakcie.
Sluch „Smutný príbeh“ D. Kabalevsky. Deti sa učia rozlišovať náladu a charakter novej kompozície. Rozvíjať kultúrne povedomie, komunikovať s deťmi o hudbe, rozširovať hudobnú slovnú zásobu. Hudobný riaditeľ by mal deti pochváliť za vyjadrenie názoru.
rozvoj
sluch a hlas
"Medvedík"
O. Boromykina.
Deti sa učia správne vyslovovať hlásky, snažia sa dlho spievať a nie len vykrikovať noty/hlásky. Rozvíjajte dikciu u detí. Aby hudobný režisér venoval pozornosť všetkým, môže použiť techniku ​​„reťazového spevu“
Spev "Čajník", N. Murycheva
„Pieseň zeleniny“ od N. Zaretskej.
Deti sa učia spievať rýchle tempo, v zbore aj samostatne. Mali by sa snažiť intonovať, sprostredkovať charakter kompozície. Rozvíjajte myšlienku vlastenectva prostredníctvom hudby.
Je potrebné naučiť deti získať potešenie a pozitívne emócie zo spevu.
Hudobný režisér spolu s deťmi musí pieseň predniesť expresívne.
Hra na hudobné nástroje "Dedinské lyžice"
Z. Root.
Deti sa učia produkovať požadovaný zvuk a hrať v orchestri. Rozvíjať záujem detí o hru na hudobných nástrojoch. Hudobný riaditeľ sa musí postarať o nástroje – dve lyžice pre každé dieťa.
Hudobný riaditeľ musí ukázať, ako hrať na nástroj, a potom sledovať proces, v prípade potreby pracovať individuálne s každou osobou.
Hudobné a rytmické pohyby Hra "Úroda". Deti naďalej rozvíjajú zmysel pre rytmus okrúhlym tanečným krokom. Je potrebné formulovať myšlienku, že hudba sa podieľa na rôznych oblastiach života. Hudobný režisér je zapojený do procesu spolu s deťmi.

Vzorové poznámky k lekcii

Vždy si pamätajte, že nikto nemá byť hudobníkom alebo spevákom. To je v poriadku. Takéto deti sa budú vedieť prejaviť iným spôsobom a odhalia svoje najlepšie vlastnosti.

Hudobný riaditeľ môže samostatne vyberať piesne a cvičenia so zameraním na všeobecný záujem skupiny a schopnosti detí.

Hlavná vec v triede sú pozitívne emócie

Hudobné hodiny môžu zahŕňať rôzne úlohy: štúdium hudobných nástrojov, schopnosť extrahovať z nich zvuky, prenášať náladu prostredníctvom melódie.
Hudobný riaditeľ napríklad ukazuje niekoľko hudobných nástrojov a žiada deti, aby opísali svoj zvuk. Vodca si spomína na rozprávku „Teremok“ a žiada o zoznam postáv. Ďalej deti prerozprávajú rozprávku zvukmi, pričom repliky nevyslovia, ale nahovoria ich na hudobných nástrojoch.

  1. Klopanie na dvere sa prenáša drevenými palicami.
  2. Maracas predstavuje myš.
  3. Hrkálka s rolničkami ozýva žabu.
  4. Trojuholník znamená zajačika.
  5. Líšky hrajú dialógy s tamburínou.
  6. Basové zvony hrajú pre vlka.
  7. Bubon dostane ten, kto bude najväčším hrdinom – medveď.

Tabuľka: poznámky z hudobnej hodiny v druhej juniorskej skupine na tému „Jesenné dobrodružstvo“, autor A. R. Bulatova

Etapy GCD Obsah javiska
Úlohy
  1. Naučte deti držať kruh, zužujte ho v zlomkových krokoch.
  2. Obohaťte motorický zážitok, schopnosť zmysluplne využívať expresívne pohyby v súlade s hudobnými a hernými obrazmi.
  3. Rozvíjať sluchovú pozornosť, schopnosť vykonávať pohyby v súlade s povahou a tempom hudby.
  4. Pestovať záujem a potrebu pohybu k hudbe.
Úvodná časť - Otvorte dvere,
Pustite deti do sály!
Veselé deti
Dievčatá a chlapci!
(Deti idú za učiteľom do haly, pohybujú sa „ako vlak“). Hrá sa skladba „Vlak“ od T. Babajana - N. Metlovej.
Vychovávateľ: Tu sme. Pozrite sa na hostí! Spriatelime sa s nimi.
- Ideme na lúku.
(Chodia na mieste).
Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ!
(Ruky sa natiahnu dopredu a ukazujú na seba.)
Spoločne sa natiahli k slnku.
(Ruky ťahajú zo „Sunny“).
Objali sme sa a usmiali sa.
(Objímte sa a usmejte sa).
Hlavná časť - Chlapci! Prišli ste sem vlakom a teraz vám navrhujem preletieť teplovzdušný balón. Naša lopta je veľká a okrúhla. Tu je to, čo to je. (Deti sa chytia za ruky a vytvoria kruh).
  • Lopta letí a letí po oblohe,
    Lopta letí po oblohe.
    A my vieme, že táto lopta.
    Obletí celú Zem.

Naša lopta letela a letela (chodia do kruhu) a spadla na zem.
Okolo prebehla myš. (Deti behajú v kruhu ako myšky a škriekajú „čúrať-pikajú“).
Uvidela loptu, myslela si, že je to syr, uhryzla ju zubami (deti: „som“) a lopta sa vyfúkla. (Deti na „zlomkovom“ kroku zužujú kruh).
Utesníme a znova nafúkneme. (Deti napodobňujú rukami, „nafukujú“, posúvajú sa dozadu, rozširujú kruh).
Toto je krásna lopta, ktorú sme dostali.
Naša lopta letela ďalej. Lietal a lietal, unavil sa a pristál na čistinke v lese.
Okolo prebehol ježko (deti chodia ako ježkovia a frkajú: „phish-phish“), pichol ho ihlou (deti: „Ach!“) a lopta sa vyfúkla.
Utesníme, nafúkneme a vypustíme do neba. Zamávaj rukami nášmu balónu na rozlúčku (Deti mávajú).
- Pozrite sa, chlapci, koľko lístia padlo na čistinke, akej je farby. Prečo sú viacfarebné? (Odpovede detí). Je to tak, pretože prišla jeseň. Na lístie zavial vetrík, lietali a priadli sa v krásnom tanci.
Predvádza sa tanec s listami „Sway over me“, na záver ich deti zbierajú do kytice.
- Chlapci, pozri, niekto sedí pod kríkom. kto to je? (Zajačik). A pod vianočným stromčekom? (Medveď). Aké labky má zajačik? (Malíci“). A čo medveď? (Veľký). Ukážme si, ako chodia veľké nohy a malé nohy.
Cvičenie „Veľké a malé nohy“
- Naše nohy sú unavené z chôdze po ceste
Poďme si ľahnúť, ľahnúť a pozerať sa do slnka.
(Deti ležia na bruchu a hojdajú nohami. Zaznie prvý verš „Piesne levieho mláďaťa a korytnačky“).
Zaznie hudba a na obrazovke sa objaví bábika Fox.
Fox: Oh, je tu toľko zajacov. Môžem jesť kohokoľvek.
Muz.ruk: Nejedzte naše králiky, líšky, radšej sa s nami hrajte.
Tanečná hra „Zajačiky a líška“.
Na konci hry líška „hovorí“: Zajačiky, nebojte sa ma. Stále chcem s tebou tancovať.
španielčina "Párový tanec"
Fox:

  • Je zábavné s vami hrať.
    Je zábavné s tebou tancovať.
    Je čas, aby som išiel do lesa chlapi.
    Zbohom deti. (Utečie)

Aj naša cesta sa skončila. Zima sa blíži a na rozlúčku si zaspievajme pieseň o jeseni.
španielčina pieseň "Jeseň".

Záverečná časť - Výborne, chlapci. Koho sme stretli na našej ceste? Páčilo sa vám to? Teraz poďme do skupiny.

Video: hudobná lekcia pre deti

https://youtube.com/watch?v=n_i-eeuCbGM Video sa nedá načítať: Súkromná hodina hudby pre deti MATERSKÁ ŠKOLA"Vývoj". (https://youtube.com/watch?v=n_i-eeuCbGM)

Ak sa rozhodnete stať sa hudobným riaditeľom v materskej škole, snažte sa naštudovať čo najviac materiálu, aby sa vaše hodiny vykonávali s maximálnym prínosom pre deti. Jasný štart, produktívna činnosť a vrúcny úsmev na konci umožnia dieťaťu zamilovať si hudbu. Vaše úsilie je príspevkom k rozvoju každého z vašich zverencov.

Tatyana Kovalová
Zhrnutie hudobnej výchovy pre deti druhej juniorskej skupiny

Zhrnutie hudobnej výchovy pre deti druhej juniorskej skupiny.

Obsah programu:

Pokračujte v učení deti pozorne počúvajte dospelý spev, inštrumentálny hudba. Odpovedzte na otázky na základe obsahu a povahy hudba. Učte sa deti spievať silným hlasom. Vykonajte pohyby podľa pokynov učiteľa a vypočujte si koniec hudba. Rozvíjať schopnosť sprostredkovať základné emócie a pocity prostredníctvom výrazov tváre, držania tela, gest a pohybov. Pestujte túžbu vystupovať pred deťmi a dospelými. Podporujte pocit kamarátstva.

Úlohy: Učiť reč, spev, motoriku.

Vybavenie: Krabička, hrkálky, vtáčik, hračka pre mačky, hračkársky pes.

Priebeh lekcie:

Deti a učiteľ idú dole hudba k muzikálu a postavte sa blízko svojich stoličiek.

Hudobný režisér:

Povedzme ahoj chalani.

Komunikačná hra "ahoj" slová a hudba M. Kartušina.

Dobrý deň, dlane! - Natiahnite ruky, otočte dlane nahor.

Clap-clap-clap! - 3 tlieskania.

Ahojte nohy! - Jar.

Top-top-top! - Podupávajú nohami.

Ahojte líčka! - Dlaňami ich hladia po lícach.

Bacuľaté líčka! - Kruhové pohyby s päsťami na lícach.

Plop-plop-plop! - 3-krát zľahka potľapkajte po lícach.

Ahojte špongie! - Potriasť ich hlavou doľava a doprava.

Šmak-šmak-šmak! - 3 krát plesknite perami.

Dobrý deň, zuby! - Potriasť ich hlavou doľava a doprava.

Klik-klik-klik! - 3 krát zacvaknite zuby.

Dobrý deň, môj nos! - Pohladkajte si nos dlaňou.

Píp-píp-píp! - Ukazovákom zatlačte na nos.

Dobrý deň, hostia! - Natiahnite ruky dopredu, dlane nahor.

Dobrý deň! - mávnu rukou.

Hudobný režisér:

Dnes tu máme niečo nezvyčajné trieda, príde k nám hosť. Kto - to sa dozvieme teraz.

Znie to ako zábavný úryvok hudba"klauni" D. Kabalevskij.

Hudobný režisér:

Ktoré hudba od prírody? (odpovede deti)

(Na stole je elegantná, krásna krabica).

Chlapci, pozrite sa, aká krásna je krabica? Musí byť čarovná. Poďme sa pozrieť a uvidíme, čo je v ňom, dobre? Áno, je v ňom petržlen! (hračka bibabo). (Učiteľ si položí hračku na ruku).

Petržlen.

Ahojte priatelia!

Tu som! Spoznali ste ma správne!

Spieva pieseň "petržlen". Hudba I. Arsenyev, slová N. Frenkela.

Ja, Petruška, dobrá práca -

Tak to je!

Na temene hlavy je zvonček -

Tu to je!

Pôjdem von, pôjdem von,

Budem sa baviť!

Prišiel som za tebou hrať, spievať, tancovať s tebou. Pozri, čo som ti priniesol? (Vyberá hrkálky z krabice). Teraz to dám všetkým, na nikoho nezabudnem. (Rozdáva hrkálky).

Všetci stoja v kruhu.

Hudobný režisér.

"Tanec s hrkálkami" Slová a melódia V. Antonova. Usporiadal I. Kishko.

1 Naše hrkálky-

Zvukové hračky.

Detské hrkálky

Zvonia veľmi veselo.

2 Poďme sa baviť

Veslo sa točí.

Detské hrkálky

Zvonia veľmi veselo.

3 Deti utiekli,

V sále nastalo ticho.

Detské hrkálky

Odmlčali sa a nezazvonili.

4 Kde ste?

Nehrajte sa na schovávačku!

Choďte von na prechádzku

Poďme spolu tancovať!

(Je počuť klopanie).

Petržlen.

Počuj, niečo sa deje v našej krabici, niečo tam je. (Otvorí krabicu a vyberie vtáka).

Áno, je to vták. Poďme spievať pieseň "Malý vtáčik"

Hudobný režisér:

"Malý vtáčik" Hudba A. Filippenko, Slová E. Makshantsevovej.

1 Vtáčik je malý.

Pekný vtáčik.

Dám vtákovi zrná, -

Príďte nás čoskoro navštíviť.

2 Malý vtáčik,

Pekný vtáčik,

Vták bude klovať zrno,

Deťom zaspieva pesničku.

3 Malý vtáčik,

Pekný vtáčik.

Spievali pieseň

A odletela do lesa.

Petržlen.

Výborne! Ako dobre si spieval.

(Je počuť mňaukanie, vytiahne hračku pre mačku).

Prečo mňaukáš?

(Mačka mu odpovie do ucha).

Chce mlieko. Doprajme jej mlieko!

(hrá, spieva pieseň).

"mačka" Hudba A. Alexandrova, Slová N. Frenkela.

1 Pussy sa priblížila k deťom,

Požiadala o mlieko.

Požiadala o mlieko

"mňau" hovoril.

Mňau, mňau, mňau.

2 Pohostili ma mliekom-

Kitty jedla.

Kitty jedla

Spievali pieseň:

"Purr. Murr... Murr..."

Petržlen.

Chlapci, príďte a pohladkajte mačku.

Kitty, sadni si k nám a sleduj deti.

(Kôra pochádza z krabice).

Petržlen.

čo sa stalo? Poďme do našej magickej skrinky a pozrime sa. (vytiahne hračkárskeho psa).

Tu pes šteká: Fuj-fuj-fuj!

Ona nás desí: Fuj-fuj-fuj!

Ty, malý pes, neštekaj -

Hrajte radšej s nami!

Pes:

Som smiešny, nemotorný, olizoval som ťa rovno po nose.

Na chodbe urobil mláku a zaspal na koberci.

Petržlen.

Vidím, psík, poďme sa s tebou hrať. Teraz sa zmeníme na malých psíkov a budeme štekať ako malé psíky.

A teraz sa zmeníme na veľkých psov a budeme štekať ako veľké psy psov: "Hŕŕ-úf-úf".

Petržlen.

Aké je to tu skvelé, akí ste skvelí ľudia! Je čas, aby som odišiel, chlapci. Ďakujem čarovná krabička.

Deti sa lúčia s Petruškou. Listy petržlenu.