Zhrnutie hodiny výtvarnej výchovy v prípravnej skupine „Západ slnka. "Farby jesene na stromoch"


Gabdulkhanova Ruzilya Danisovna
Vzdelávacia inštitúcia: MBDOU MATERSKÁ ŠKOLA"Alyonushka"
Stručný popis práce:

Dátum vydania: 2018-04-16 Náčrt hodiny výtvarnej výchovy v prípravnej školskej skupine Kreslenie technikou ebru Gabdulkhanova Ruzilya Danisovna Náčrt hodiny výtvarnej výchovy v školskej prípravnej skupine Kreslenie technikou ebru

Zobraziť osvedčenie o zverejnení

Náčrt hodiny výtvarnej výchovy v prípravnej školskej skupine Kreslenie technikou ebru

Náčrt hodiny výtvarnej výchovy v školskej prípravnej skupine

Kreslenie technikou ebru

"Vesmírne cestovanie"

Cieľ– vytváranie podmienok pre rozvoj tvorivosť deti prostredníctvom netradičnej kresby.
Úlohy:
Tréningové úlohy:

– predstaviť netradičnú kresbu
- upevniť vedomosti detí o vesmíre.
Vývojové úlohy:
– rozvíjať schopnosť pracovať s kresliacimi palicami technikou ebru
– rozvíjať tvorivé schopnosti detí.
Vzdelávacie úlohy:
- rozvíjať estetický postoj k priestoru
Prípravné práce : čítanie hádaniek na tému „Vesmír“, prezeranie ilustrácií, fotografií astronautov, rakiet atď.

Priebeh lekcie:

(Objaví sa učiteľ s obrázkom zobrazujúcim priestor. Deti pristupujú k učiteľovi)

Vychovávateľ: Ahojte deti! Dnes som našiel tento obrázok. Čo si myslíte, že je tu nakreslené?

dieťa: Priestor!

Vychovávateľ: Áno. Správne. Snívali ste niekedy o ceste do vesmíru?

deti:Áno!

Vychovávateľ: Hneď dnes sa vydáme na vesmírnu cestu. Aby ste to urobili, musíte si sadnúť na moje miesto kozmická loď. Takže, sú všetci pripravení?

deti. Áno!

Vychovávateľ: Zatvoril si oči. Poďme lietať! (Hudba hrá)

Vychovávateľ: Tu sme! Po prvé, aby sme si zvykli na vesmírnu atmosféru, poďme sa hrať.

Prestávka na telesnú výchovu.

A teraz sme s vami, deti,

Všetci vystúpime z rakety.

Vstaň na prsty,

A potom dole.

Odbočte doľava, odbočte doprava,

Ruky hore, ruky dole

A pokojne si sadnite.

Vychovávateľ:Tu sme v hlbokom vesmíre. Aké zaujímavé je tu všetko: vidíme rôzne planéty, meteority, kométy atď. (prezentácia). Aké zaujímavé je tu všetko, nie obvyklé. Ako o tom povieme našim rodičom? Nemôžeme opísať všetku tú krásu slovami!

deti: môžeme kresliť?

Vychovávateľ:Áno, presne tak! Toto všetko môžeme preniesť na papier a zobrať so sebou, aby sme to neskôr ukázali rodičom!

Deti, dávajte pozor, pred vami je list papiera a musíte nakresliť priestor, ale nie obvyklým spôsobom „Ebru“. Na začiatok vám ukážem video, ako s touto technikou pracovať:

Na začiatok si pripravíme aj tácku s vodou a zalejeme špeciálnou tekutinou, voda je pripravená na použitie! Teraz vezmite palicu a vytočte na špičke špeciálna farba a podľa toho, čo máme naplánované, začneme maľovať na vodu. (bodky, pásiky). Teraz, keď je náš výkres pripravený, vezmeme list papiera a opatrne ho položíme na hladinu vody a počkáme niekoľko minút. Vezmite okraje listu a zdvihnite ho. Tu je Mesiac pripravený.

» Pozrite sa, z koľkých malých kamienkov padlo na povrch planéty kozmického priestoru. Tieto kamene sa nazývajú meteority. Chcem vám ich dať ako pamiatku na našu vesmírnu cestu.

Chlapci, nastal čas vrátiť sa na Zem, zatvorte oči, „raz, dva, tri, vrátili sme sa na Zem.

Obsluha môže čistiť pracovné priestory.

Obsah programu:

· naďalej učiť deti rozpoznať vtáčika podľa obrázku charakteristické znaky;

· vidieť rozdiely v tvare častí tela a v proporciách straky a vrabca;

· naučiť sa vykresliť novú pózu vtáka - vtáka sediaceho na konári s hlavou otočenou dozadu (vták sa obzrel späť) ;

· naučiť sa používať jednoduchou ceruzkou vytvárať pomocné výkresy;

· posilniť zručnosť kreslenia vodovými farbami;

Opravné úlohy:

· naďalej rozvíjať koordináciu ruka – oko;

· rozvíjať plynulé pohyby prstov pri práci s ceruzkou a štetcom;

· rozvíjať dobrovoľnú pozornosť detí.

· naďalej učiť deti orientovať sa na hárku papiera a korelovať veľkosť zobrazeného objektu s veľkosťou hárku.

Vzdelávacie úlohy:

· naďalej vštepovať deťom láskavosť a ústretovosť, priateľský prístup k herné postavy.

· pestovať taktné správanie vo vzťahu k rovesníkom, dať každému možnosť vyjadriť svoj názor bez vyrušovania.

· rozvíjať schopnosť hodnotiť výsledky svojej práce.

Prípravné práce:

· formovanie u detí zovšeobecnenej predstavy o vzhľad vtákov.

· osvojenie si zručnosti sprostredkovať kresbou charakteristické črty vtákov: telesné proporcie, stavba a dĺžka zobáka a chvosta, farba operenia.

· rozvoj schopnosti používať štetec a farby pri vyfarbovaní predbežného náčrtu.

· výcvik v orientácii na mikrorovine.

Následná práca:

· pokračovať vo výučbe navigácie na mikrolietadle

· naučiť zobrazovať letiaceho vtáka, klujúceho vtáka.

· naučiť deti znázorňovať vtáčika metódou nášivky jednotlivé časti rôzne tvary a veľkosti..

Samostatná práca:

· rozvíjanie schopnosti správne držať ceruzku a štetec (Gél D)

Vzdelávanie učiteľov:

písanie poznámok

výroba učebných príručiek, operačných kariet s etapami kreslenia.

Metodické techniky:

výtvarný prejav, otázky pre deti, telesné cvičenia, očné cvičenia, ukážka ilustrácií, ukážka fáz kresby.

Demo materiál: ilustrácie vtákov, obrázok straky, trojrozmerné modely vtákov.

Písomky: listy papiera A4, ceruzky, štetce, akvarelové farby, operačné karty.

Použitá literatúra:

G.S. Shvaiko Triedy o výtvarných aktivitách v MATERSKÁ ŠKOLA. Program, poznámky. M.: VLADOS, 2006.

„Deti, pripravme sa na hodinu (deti stoja v kruhu), poďme sa hrať v hre „Echo“.

Ahoj kamarát!

ako sa máš?

Usmej sa pre mňa.

Potom ti to poviem.

(Deti opakujú každý riadok samostatne).

Pestrofarebný vták, dlhochvostý vták,

Vtáčik je zhovorčivý, najzhovorčivejší.

alebo dané stručný popis straky, pri ktorých musia uhádnuť, o akom vtákovi je reč.

Potom učiteľ povie deti príbeh o tom, ako som ráno stretol Varvaru Straku, ktorá sedela na konári a plakala. Ukázalo sa, že včera, keď sa so svojimi kamarátkami strakami motala na čistinke v lese, zavial zlý vietor, schoval slnko za mrak a rozprášil všetky vtáky. Varvare sa podarilo ukryť v dutine starého stromu. Keď odtiaľ vyšla, čistinka bola prázdna a cítila sa tak smutná, že sa rozplakala.

Chlapci, myslíte, že môžeme pomôcť Varvare získať jej priateľky späť? (Áno) Ako to môžeme urobiť? (žrebovanie)

V tejto fáze deti sú zobrazené ilustrácie s obrázkami rôznych vtákov. Úlohou detí je nájsť medzi nimi straku. Môžete si spomenúť, čo majú všetky vtáky spoločné (perie, zobák, krídla, dve nohy). Nájsť charakteristické črty straka a vrabec, ktoré deti nakreslili na poslednej hodine. Deti sú pozvané, aby išli k stolom, aby mohli začať.

Etapy kreslenia.

Chlapci, môžete mi pripomenúť, kde mám začať kresliť vtáka? (Musíte začať s telom v tvare kvapky). čo ďalej? (guľatá hlava, chvost, krídlo) Ďakujem, už si spomínam. (Učiteľ ukazuje deťom krok za krokom príklad kreslenia vtáka, pričom ich upozorňuje na skutočnosť, že hlava straky je v pomere k telu malá a chvost je dlhý a zobák je stredne veľký, ostrý ) A dnes nakreslíme straku v nezvyčajnej póze. A to všetko kvôli zlému vetru.

Nakreslíme straku, ktorá sa obzrela, či sa v okolí nevyskytuje nebezpečenstvo alebo niečo zaujímavé. Ďalej sa deťom vysvetlí, že zobák straky musí byť nakreslený zozadu, potom to bude vyzerať, že sa pozerá späť.

Učiteľ ukazuje všetky fázy kreslenia na vlastnom hárku papiera pripevnenom k ​​stojanu alebo doske.

V prípade potreby deti zopakujú kresbu vo vzduchu prstom a potom na list papiera suchou kefou.

Vykonáva sa korekčná gymnastika pre oči. „Slnečný lúč“, na ktorý môžete použiť baterku alebo laser.

Chlapci, rozhodli ste sa pomôcť Varvare a preto aj slnko vyšlo spoza mrakov a poslalo vám na pomoc svoj lúč. Nasledujme ho očami.

No naše oči si oddýchli. Môžete prejsť na to najdôležitejšie.

Ilustrácie zobrazujúce vtáky sú odstránené, okrem farebného obrázka straky a kreslenie krok za krokom učiteľ.. Potom, čo deti urobia predbežný náčrt ceruzkou, učiteľ sleduje splnenie úlohy a v prípade potreby opravuje chyby, ale nie vo svojom mene, ale v mene straky Varvary.

Chlapi, slnko už vyšlo spoza mrakov a pomáha nám. Dajme si zaujímavosť fyzická minúta, s pomocou ktorých sa vtáky, ktoré vietor rozprášil, budú môcť vrátiť na svoju čistinu.

Ruky zdvihnuté a potriasané -

Toto sú stromy v lese

Ruky sa hojdali, ruky sa triasli -

Vietor odfúkne rosu.

Zamávajme rukami do strán, hladko -

Toto sú vtáky letiace smerom k nám.

Ukážeme vám tiež, ako sedia -

Krídla boli zložené dozadu.

Vidíte, vtáky prileteli a s vašou pomocou sa vrátili na čistinu, ale aby to bolo úplne krásne a správne, musíte ich namaľovať.

Ako máme zafarbiť naše vtáky, aby každý, kto sa na ne pozrie, hneď pochopil, že to nie je vrabec, nie holubica, ale straka.

Deti povedia, akú farbu má straka operenie a učiteľka upriami pozornosť na to, aby pri farbení tela straky nechali biele plochy (na bruchu a krídle). Učiteľka by mala dbať na to, aby deti pri vyfarbovaní použili sýtu čiernu farbu a nezabudli nechať priestor pre biele škvrny. Upozorňujeme, že hlava straky môže byť natretá úplne čiernou farbou. A oko namaľujte bielou farbou, keď je hlavná vrstva farby suchá.

Chlapci, naše straky nelietajú ani nevisia vo vzduchu, ale sedia na niečom. Čo je potrebné doplniť, aby bolo pre nich pohodlnejšie sledovať situáciu na lesnej čistinke? (vetvička, kamienok)

Na konci hodiny môže byť niekoľko detí požiadané, aby porovnali svoju kresbu s ilustráciami a analyzovali, čo fungovalo dobre a kde malo dieťa ťažkosti.

Potom sa diela vyložia na stôl, chalani ich preskúmajú a vyhodnotia. Zhrnutie lekcie na základe skúseností z detstva.

Chlapci, čo myslíte, vrátili sme Varvaru jej priateľom? Bude sa teraz baviť? Výborne!

Veľkosť: px

Začnite zobrazovať zo stránky:

Prepis

1 Pracovný program výtvarná trieda „Dúhová paleta“ od Ekateriny Aleksandrovna Podstreshna pre školskú prípravnú skupinu Štátnej rozpočtovej inštitúcie „Detské pneumologické sanatórium „Salut“ 204

2 Vysvetlivka. P.L. Kapitsa hovoril o umení a harmonickom rozvoji osobnosti: „Ľudia majú možnosť ovplyvňovať emocionálnu aktivitu človeka a organizovať túto aktivitu. Umenie to robí najúčinnejšie, napríklad hudba sprevádza hlavné emocionálne etapy ľudského života. Výtvarné umenie a literatúra majú obzvlášť silný vplyv na rozvoj duchovnej kultúry spoločnosti. Ovplyvňujú emócie, ktoré ovplyvňujú nastolenie morálky a etiky v osobných aj spoločenských vzťahoch a umenie je umeleckým súhrnom procesov prebiehajúcich v živote ľudí a spoločnosti. Klub „Dúhová paleta“ sa koná na báze prípravnej školskej skupiny sanatória. Každé dieťa od dvoch rokov do dospievania kreslí komplexne viacfigurové kompozície, kreslí všetko, čo okolo seba vidí, počuje, pozná a pamätá si. Dospelým záleží na výsledkoch tvorivá činnosť a pre dieťa má tento proces prvoradý význam. Ak malý umelec už vie vyjadrovať svoje emócie farbou a čiarou, dokáže kresbou vyhodiť svoje emócie a zážitky: radosť, lásku, strach, keď ich vystrekne na papier, dieťa sa od nich akoby oslobodí. vypúšťa ich do voľnej prírody, a to je psychoterapeutický efekt kreslenia. V školskej prípravnej skupine sa deti zoznamujú s rôznymi druhmi, ktorými disponujú v ich veku výtvarného umenia. Používanie najlepšie vzorky ľudové umenie a diela veľkých majstrov, vychovávateľ v deťoch pestuje záujem a schopnosť esteticky vnímať obrazy, sochy, ľudové predmety umeleckej tvorivosti, ilustrácie v knihách, tvorí základ detského estetického vkusu, schopnosť samostatne hodnotiť umelecké diela. Počas vyučovania výtvarného umenia majú žiaci možnosť vyjadriť svoje dojmy, porozumenie a emocionálny postoj k životu okolo seba vo výtvarnej tvorivosti: kresbe a aplikácii. V prípravnej skupine do školy si učiteľ stanoví a zrealizuje celý rad úloh: Oboznámenie detí s prac. rôzne druhy umenie svetovej umeleckej kultúry (maľba, grafika, architektúra, ľudové a dekoratívne umenie); Podporovať záujem detí o kontempláciu krásnych predmetov a javov vo svete okolo nich; Naučte sa sprostredkovať svoju predstavu o historickej minulosti svojej vlasti prostredníctvom zobrazovania interiérov, kostýmov, domácich potrieb, ktoré zodpovedajú svojej dobe, ako aj vytváraním rozprávkových hrdinov(Malá morská víla, Pinocchio, Leshego, Moomintrolls atď.); Povzbudzovanie detí k tomu nezávislý výber deti umelecké obrazy, grafy kompozícií, materiálov, nástrojov a metód na sprostredkovanie vášho nápadu; Pokračovanie v učení sa zobrazovať predmety skutočného a fiktívneho sveta zo života alebo zo zobrazenia, sprostredkovať proporcie a pohyby predmetov, zvierat a ľudí; Pokračujúce zoznámenie s rôzne techniky kresba gvašom, vodovými farbami, farebnými ceruzkami a voskovky; Naučiť sa koordinovať pohyby rúk pri práci so štetcom a farbami, ako aj pri práci s aplikáciou.

3 V dôsledku spoločnej výrobnej činnosti: - odhaľujú sa tvorivé schopnosti; - dieťa si osvojuje nové techniky a techniky zobrazovania; - dieťa sa naučí správne kompozične usporiadať zobrazené predmety na list papiera: - naučí sa pracovať v správnom poradí; - rozvíja sa nápadité myslenie predstavivosť a vizuálna pamäť; - spájanie sveta prebieha umeleckej kultúry, ako aj hromadenie počiatočných vedomostí o umení; - dochádza k výchove estetického vkusu. UMC. Vizuálne aktivity v materskej škole: plánovanie, poznámky k lekcii, metodické odporúčania. Prípravná skupina do školy. I.A. Lykovej. Moskva: „KARAPUZ-DIDAKTIKA“, Umenie a pedagogika: Od kultúrne dedičstvo Rusko XIX XX storočia: Reader, M.A. Sloveso. - Pskov, POIPKRO, Vzorové učebné osnovy MDOD DSHI odporúčané Ministerstvom kultúry Ruskej federácie z / Výtvarné umenie. trieda: Plány lekcií podľa učebnice V.S., Kuzina, E.I. Kubyshkina. O.V. Volgograd: „Učiteľ“, 200.

4 Vzdelávacie tematické plánovanie kresliaci kruh „Dúhová paleta“ Výuka základov kresby zo života, základy prenášania tvaru, proporcií, objemu a svetla a tieňa v kresbe. Jesenné zátišie s kvetmi 2 Darčeky jesene. Zátišie so zeleninou, hubami a bobuľami. 3 Jesenná krajina. Jeseň v parku. Výučba základov kresby zo života, základy prenášania tvaru, proporcií, objemu a svetla a tieňa v kresbe. Predstavujeme teplé a studené farby laku. Naučte sa umiestniť list v závislosti od obrázka, vyberte farby a odtiene. Rozvíjať predstavivosť a pamäť. 4 Moja obľúbená hračka Naučte sa zostavovať obrázky hračiek, naučte sa umiestniť hárok v závislosti od zobrazeného predmetu. Rozvíjať predstavivosť a pamäť. 5 motýľov Naučte sa základy kreslenia motýľov. Naučte sa umiestniť hárok v závislosti od zobrazeného objektu. 6 Jesenné zátišie s kvetmi (aplikácia) Tímová práca. Naučiť sa základy tvorby obrazu technikou suchého plstenia. Naučiť sa kombinovať farby medzi sebou, dať koncept farebného kolieska, teplé a studené farby. 7 Moja obľúbená prezentácia domáceho maznáčika; základy prenesenia na kresbu tvaru a objemu zobrazeného zvieraťa. 8 Okrídlená hojdačka lietať, lietať. Hry na ihrisku. Naučte sa kresliť svoje dojmy z vašich obľúbených zábav a zábavy počas chôdze. Výučba základov sprostredkovania formy obrazu. 9 Záložka do prezentačnej knihy; základy prenesenia do kresby tvaru, proporcií, objemu zobrazeného zvieraťa a kvetinový ornament. 0 ruských vzorov. Chochlomská maľba. Učenie sa základov Chochlomská maľba. Naučte sa maľovať jemné prvky a kučery štetcom. Vyučovanie kompozície a usporiadania predmetov a ozdôb na liste. Kreslenie stromu. Smrek. Pokračujte v zavádzaní vizuálnych materiálov: vodové farby a bielenie. Estetický vývoj deti v vizuálne umenie. Rozvíjať umelecký vkus, tvorivé schopnosti, pozorovať javy a podmienky okolitej prírody. 2 Zimný les(aplikácia). Tímová práca. Naučiť sa základy tvorby obrazu technikou suchého plstenia. Naučiť sa kombinovať farby medzi sebou, dať koncept farebného kolieska, teplé a studené farby. Tréning kompozície. Ceruzka, akvarel, kvaš. pastelky a plstená plachta, vlna rôzne farby, rám na dekoráciu. voskovky akvarel, kvaš. Akvarel, vápno, voda, štetce, grafitová ceruzka. Plsť, vlna rôznych farieb, rám na ozdobu.

5 3 Moja obľúbená ruská kreslená postavička; základy prenesenia na kresbu tvaru, proporcií, objemu zobrazovaného predmetu. Rozvoj predstavivosti a pamäti. 4 Zimná krajina. Oprava názvov farieb a odtieňov. Stavebné školenie kompozičná konštrukcia obrázky, naučte sa umiestniť hárok v závislosti od zobrazeného objektu. Rozvíjajte pamäť a predstavivosť. 5 Obrázok pozemná doprava 6 Rozprávkový zámok, pevnosť. prezentácia dopravy; základy prenášania tvarov a proporcií v kresbe. prezentácia rozprávkových zámkov. Naučiť sa kresliť budovy rôznych tvarov. 7 Dovolenka Nový rok Podporovať rozvoj kognitívnych procesov. Rozvíjajte umelecký vkus a tvorivé schopnosti. 8 snehových vločiek priateľský okrúhly tanec na predstavenie snehových vločiek rôzne formy. Povzbudzujte deti, aby vymýšľali rôzne vzory. 9 Zimovanie vtákov Výuka základov kresby zo života, proporcie, objem, svetlo a tieň. Naučte sa kresliť vtáky. 20 Obranca vlasti 2. deň „Cez hory, cez údolia“ Naučte sa základy kompozície. Predstavte koncept siluety. Dajte koncept kompozičného centra. Školenie v oblasti konštrukcie kompozičného obrazu. Odraz vašich predstáv o prírodnej horskej krajine v kresbe. Obrázok horská krajina. 22 Na dne mora Nácvik tvorby kompozičného obrazu. Odraz v kresbe vašich predstáv o podvodných morských krajinách, ako aj morské tvory a potápači v blízkosti koralových útesov. 23 Môj otec (dedko) a ja sledujeme muža; základy prenášania tvarov, proporcií a častí tváre na kresbách. Ceruzka, akvarel, akvarel, kvaš. akvarel, akvarel, akvarel, akvarel akvarel akvarel

6 24 Ja s mamou (babičkou) Pokračovať v učení základov kreslenia portrétu osoby; základy prenášania tvarov, proporcií a častí tváre na kresbách. 25 Zátišie s jarnými kvetmi. 26 Maľovanie veľkonočné vajíčka Výučba základov kresby zo života, proporcií, objemu, svetla a tieňa. Naučte sa kresliť kvety. Naučte sa základy výtvarného umenia: zobrazujte predmety na rovine pomocou rôznych grafických prostriedkov: čiara, ťah, bod. Zoznámte sa s Rusmi ľudové ozdoby maľovanie veľkonočných vajíčok. 27. deň kozmonautiky Naučte sa základy kompozície. Školenie v oblasti konštrukčných a kompozičných riešení; prvá a druhá rovina v kompozícii. 28 Kresba ľudskej postavy 29 Portrét muža a ženy v ruštine národný kroj Naučiť základy kreslenia ľudskej postavy; základy prenášania tvarov a proporcií vo výkresoch. Pokračujte v učení základov kreslenia portrétu osoby; základy prenášania tvarov, proporcií, častí tváre a tela v kresbách. Pestovanie záujmu o ľudovej kultúry a históriu. 30 Kresba zvieraťa Naučiť sa základom sprostredkovať v kresbách tvar, proporcie, objem zobrazeného zvieraťa. Predstaviť vizuálny materiál kvaš. 3 „Vonku je jar“ Jarná krajina. Vyučovanie základov vizuálnej gramotnosti, podpora rozvoja umeleckej tvorivosti a pestovanie estetického vkusu. 32 Prvosienky Výučba základov kresby zo života; proporcie, objem, svetlo a tieň. 33 Deň víťazstva Oboznámenie žiakov s umeleckou kultúrou, vyučovanie základov vizuálnej gramotnosti a pestovanie estetického vkusu. 34 Spring Thunder Oboznámenie žiakov s umeleckou kultúrou, vyučovanie základov vizuálnej gramotnosti. Tréning 35 Ľalie a lekná proporcie, znázornený objem. Učiť sa tvoriť dejová kompozícia. Naučte sa maľovať mokrými vodovými farbami. Rozvíjajte vizuálno-figuratívne myslenie. kvašové ceruzky. akvarel, voskovky, akvarel, gvaš, akvarel, akvarel, voskovky.

7 36 Kvitnúci máj Oboznámenie žiakov s umeleckou kultúrou, vyučovanie základov vizuálnej gramotnosti, podpora rozvoja umeleckej tvorivosti a pestovanie estetického vkusu. Pokračujte v učení sa maľovať mokrými vodovými farbami. akvarel, voskovky. Spolu: 36 Podmienky realizácie programu Hodiny sú organizované formou skupinová práca a dopĺňajú obsah hlavného vzdelávacieho programu v predškolskom výchovnom zariadení v sanatóriu. Krúžok výtvarného umenia tvoria deti vo veku 5-7 rokov. Vyučovanie prebieha v prvej polovici dňa. Počet tried za týždeň - 4 za mesiac, 36 za rok. Dĺžka jednej lekcie je 35 minút. Otváracie hodiny klubu Rainbow Palette. pondelok


Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) 1. Vysvetlivka. Hlavný cieľ výtvarná výchova rozvoj osobnosti žiaka, jeho tvorivých schopností, formovanie jeho duchovnej kultúry, inklúzia

Kalendár tematické plánovanie hodín výtvarného umenia na hodine 2. stupňa Dátum Vzdelávacia téma Druh práce Charakteristika študentskej činnosti 1 Čo znamená byť umelcom? Textúra položky.

2 Učebný plán Dĺžka štúdia 1 rok Názov učebných odborov a akademických predmetov Triedne hodiny (v hod.) Skupinové hodiny Individuálne lekcie Rozdelenie podľa rokov štúdia 1. stupeň Atestácia

štátu vzdelávacej inštitúcie Jaroslavľská oblasť Pereslavl-Zalesskaya špeciálna (opravná) stredná škola-internátna škola 3 Adresa: 152025 Pereslavl-Zalessky, Jaroslavľ,

Vysvetlivka Pracovný program bol vypracovaný na základe doplnkového všeobecného vzdelávacieho všeobecného rozvojového umeleckého programu „Kvapka“ na realizáciu v akademickom roku 015-016

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia stredná škola 84 Nižný Novgorod Schválené objednávkou z 28. augusta 2014 265 Pracovný program pre predmet „Výtvarné umenie“

Informačná karta Miesto: GBOU SOŠ 1256 s hĺbkovým štúdiom anglický jazyk Doba realizácie: 1 rok Počet detí: 8-12 osôb Vek detí: 7-9 rokov Dĺžka vyučovania: 1 hod.

Vysvetlivka Výtvarné umenie je jedným z predmetov vzdelávacieho programu pre ťažko mentálne retardované deti, ktorý má dôležité z hľadiska rozvoja a vzdelávania žiakov, náprava ich kognitív

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia, materská škola kombinovaného typu, Bataysk UTVE /u- Vedúci MB Predškolskej vzdelávacej inštitúcie 14 YYDyurina 1 Rikaz zo dňa 9. 1. 2016 Pracovný program výtvarného krúžku „B“

Vysvetlivka Tento pracovný program akademického predmetu „Výtvarné umenie“ pre študentov v triede vzdelávacej inštitúcie mestskej samosprávy „Bolsheokinskaya Secondary School“ bol vyvinutý

Štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia dodatočné vzdelanie deti mesta Moskva "Detská umelecká škola pomenovaná po M.A. Balakirev" Prijaté na zasadnutí Pedagogickej rady 20 "SCHVÁLENÉ"

Štátna vzdelávacia inštitúcia Jaroslavského regiónu Pereslavl-Zalesskaya špeciálna (nápravná) všeobecnovzdelávacia internátna škola 3 Schválené príkazom riaditeľa školy: zo dňa 201 Riaditeľ

VYSVETLIVKA Pracovný program pre predmet „Výtvarné umenie“ pre druhý ročník je zostavený na základe federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu pre základné školy. všeobecné vzdelanie,

Trieda Počet hodín týždenne podľa učebných osnovškoly Federálna zložka Regionálna zložka VYBAVENIE UČEBNÝCH PLÁN PRE PREDMET „VÝTVARNÉ UMENIE“. Podrobnosti o komponente školy

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia "Stredná škola 6 pomenovaná po Sirinovi Nikolajovi Ivanovičovi" "PREKONTROLOVANÉ" "SCHVÁLENÉ" "SCHVÁLENÉ" Zápisnice zo dňa 29.08.2017 1 Predmetové stretnutia

Pracovný program pre druhý rok štúdia v nadstavbovom všeobecnovzdelávacom programe všeobecného rozvoja „Umelec a príroda“ Skupina 3 Vek študenta: 7-10 rokov Spracovateľ programu: Yulia Vezikova

Stručná prezentácia do pracovného vzdelávací program učiteľ doplnkového vzdelávania vo výtvarnom umení Ukončil: učiteľ doplnkového vzdelávania vo výtvarnom umení

Pracovný program pre prvý rok štúdia v nadstavbovom všeobecnovzdelávacom programe všeobecného rozvoja „Umelec a príroda“ Skupina 1 Vek študenta: 7-10 rokov Spracovateľ programu: Yulia Vezikova

Vysvetlivka Upravený vzdelávací program v predmete „Výtvarné umenie“ pre 3. ročník je zostavený na základe spolkového zákona „O vzdelávaní v r. Ruskej federácie» od

Pracovný program pre akademický predmet „Výtvarné umenie“ pre žiakov 8. ročníka so stredne ťažkou mentálnou retardáciou. VYSVETLIVKA V systéme vzdelávania a výchovy žiakov striedm

Mestská vzdelávacia inštitúcia "Kovylkinskaya stredná škola 4" "Recenzovaná" Vedúci mestskej organizácie učiteľov základných škôl Zápisnica z roku 2010 "Odsúhlasená" Zástupca riaditeľa pre vodné hospodárstvo 2010 "Schválená" Riaditeľ

Mestský autonómna inštitúcia doplnkové vzdelávanie „Centrum rozvoja kreativity detí a mládeže“ obce Okres Kandalaksha DOHODL na metodickej rade „05“ septembra

Ministerstvo kultúry Tatarskej republiky Odbor kultúry výkonného výboru mestskej formácie mesta Naberezhnye Chelny pre deti umeleckej školy 1 SCHVÁLENÝ: Riaditeľ Štátnej autonómnej vzdelávacej inštitúcie stredného odborného vzdelávania „Naberezhnye Chelny

Vysvetlivka Svet a život sa môžu stať krásnymi vďaka umeniu, preto je potrebné zoznámenie sa s umením a umeleckou kultúrou považovať za prioritu vzdelávania vo všeobecnosti. Kultúrne

Vysvetlivka k plneniu vzdelávacieho a tematického plánu na roky 2015-2016 akademický rok Pracovný program je založený na doplnkovom všeobecný vzdelávací program « Čarovná ceruzka“, vyvinutý

Vysvetlivka Pracovný program bol vypracovaný na základe federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu pre základné všeobecné vzdelávanie, Koncepcie duchovného a mravného rozvoja a výchovy

Výtvarné umenie Obsah materiálu. Téma lekcie. 1. Kreslenie zo života. Čo a ako umelci pracujú. " Magické farby" 2. Aplikácia. " Farebné koliesko" 3. Dekoratívne dielo “Krásne”

Úvodný program" Mladý umelec„je program umeleckého a estetického smerovania, predpokladá prehĺbenú úroveň osvojenia vedomostí a praktických zručností v krúžku. Podľa funkčného účelu

Vzdelávací program pre doplnkové vzdelávanie detí vo výtvarnom umení a umelecké dielo Vek detí 7-10 rokov Doba realizácie 2 roky Zostavila: Buldakova Irina Aleksandrovna

OBSAH 1. Vysvetlivka 2. Vzdelávacie tematický plán 3. Obsah témy výcvikový kurz 4. Požiadavky na úroveň prípravy žiakov 5. Metodická podpora vzdelávací proces 6. Literatúra

Vysvetlivka Program mimoškolské aktivity odporúčané pre mladšie deti školského veku. Zostavené tak, aby dali školákom predstavu o systéme interakcie medzi umením a

VYSVETLIVKA Stav dokumentu Pracovný program „Mladý umelec“ je zostavený na základe licencovaného vzdelávacieho programu pre doplnkové vzdelávanie detí GBOU školy 346 z Nevského okresu

2 2 VYSVETLIVKA 3 Program výtvarných umení pre 7. ročník je zostavený na základe: federálnej zložky štátneho vzdelávacieho štandardu pre základné všeobecné vzdelanie vo výtvarnom umení;

Vysvetlivka Stav dokumentu: Pracovný program vychádza z Modelového programu základného všeobecného vzdelávania vo výtvarnom umení federálnej zložky štátneho štandardu.

Abstrakt k pracovnému programu pre Výtvarné umenie, ročník 2 Stupeň vzdelávania: základné všeobecné vzdelávanie Normatívny pracovný program pre predmet „Výtvarné umenie“ pre ročník 2 je vypracovaný na základe: metodického

KALENDÁR-TEMICKÉ PLÁNOVANIE HODÍN Predmet vyučovacej hodiny Počet hodín Základné pojmy Ciele vyučovacej hodiny Ilustrácia vyučovacej hodiny Výtvarná, hudobná, literárna séria Dátum lekcie

Ministerstvo školstva mesta Moskvy Štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia mesta Moskva „Izmailovskaya Gymnasium 508“ 05043, Moskva, ul. Pervomajskaja, 65 tel./fax: 8 (499) 367

Zakladateľ správy Pogranichny mestskej časti mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia pobočka "Zharikovskaja stredná škola mestskej časti Pogranichny"

VYSVETLIVKA Kreslením, fantazírovaním, hraním si dieťa dokáže predstaviť akúkoľvek situáciu, stratiť ju, prežiť ju a po nahromadení pozitívnych skúseností si rozvinúť vnútornú pozíciu, odhaliť sa ako osoba a byť kreatívny.

Powered by TCPDF (www.tcpdf.org) 8. september 25. september Zloženie jesenný zber 9. september 29. september práce 10. október 2 11. október 6. 12. október 9 2 Vlastnosti druhého ročníka štúdia. Čerpanie nálady v prírode. Štúdium

SCHVÁLENÉ MBOU „Stredná škola Ivanovo-Esinskaja“ Riaditeľ školy: Program V. A. Ukhina dodatočné školenie“Kúzelná ceruzka” 1. ročník pre akademický rok 2012-2013 (1. ročník) Učiteľ výtvarných umení

Požiadavky na úroveň prípravy žiaka Žiak 7. ročníka by mal v dôsledku štúdia výtvarného umenia do konca školského roka poznať: diela zahraničných, ruských a

Vysvetľujúca poznámka Tento program Vzdelávací predmet „Výtvarné umenie“ pre žiakov 6. ročníka vzdelávacej inštitúcie mestskej samosprávy „Bolšeokinskaja stredná škola“ bol vyvinutý dňa

VYSVETLIVKA Tento pracovný program bol vyvinutý v súlade s hlavnými ustanoveniami federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu pre základné všeobecné vzdelávanie s koncepciou

Pracovný program pre výtvarné umenie, ročník 3 Vysvetlivka Pracovný program pre akademický predmet „Výtvarné umenie“ je zostavený na základe federálnej zložky štátu

Vysvetľujúca poznámka. Hlavným médiom je výtvarné umenie estetická výchova: umožňuje žiakom vyjadrovať svoje predstavy o svete okolo seba, rozvíja fantáziu a predstavivosť.

Vysvetlivka Program vzdelávacieho predmetu „Skladba stojanov“ bol vypracovaný s prihliadnutím na požiadavky na doplnkový vzdelávací program umeleckého a estetického zamerania v oblasti výtvarného umenia.

1 Vysvetlivka Pracovný program VII. typu vo výtvarnom umení v 2. ročníku bol vypracovaný na základe federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu pre základné všeobecné vzdelávanie;

1 PRACOVNÝ PROGRAM PRE PREDMET „VIZUÁLNE UMENIE“ OBSAH PROGRAMU 1. ročníka „ XXI. storočie“ I. Vysvetlivka II. Obsah predmetu III. Kalendár-tematický

Mestská autonómna vzdelávacia inštitúcia "Kondratovskaya stredná škola» Recenzované pre učiteľskú MO základných tried Zápisnica z augusta 2012 Vedúci Moskovskej oblasti: Odsúhlasené školským čs

I. Plánované výsledky zvládnutia akademického predmetu. Výsledky štúdia predmetu: Osobné výsledky: v hodnotovo-estetickej sfére - emocionálny a hodnotový postoj k okolitému svetu (rodina,

Vysvetlivka Pracovný doplnkový všeobecný vzdelávací rozvojový program „Kresba a maľba“ umeleckého a estetického zamerania pre študentov 2. ročníka vo veku 10-13 rokov. Program

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia Základná stredná škola Tyumentsevskaya v okrese Tyumentsevsky Územie Altaj PRIJATÉ: Metodickou radou školy Protokol 12 zo dňa 20.8.2013

ÚSTREDNÉ OBVODNÉ RIADITEĽSTVO ŠKOLSTVA MOSKVA GOU SOSH 1221 „Schvaľujem“ Riaditeľ GOU SOSH 1221 N.V. Zabrodskaya 2006 „Dohodnuté“ zástupca Riaditeľ OMC TsOUO P.V. Kuzminová 2006

Vysvetlivka Program má umelecky - estetická orientácia. Program podporuje rozvoj zručností v oblasti výtvarného umenia u študentov od 6 rokov,

PRACOVNÝ PROGRAM v predmete „Výtvarné umenie“ pre ročník 2 VYSVETLIVKA Pracovný program vo výtvarnom umení bol vytvorený na základe federálnej zložky štátnej normy

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia "Gymnázium" Odporúča: Metodické združenie učiteľov základných škôl Zápisnica zo dňa "29.8.2016" 1 Schválené: príkazom MBOU "Gymnázium"

Vysvetlivka Program je určený pre deti vo veku 10-14 rokov. Doba realizácie 1 rok. Program Magické farby je určený žiakom základných škôl, ale aj záujemcom o predmet, nadaným

Vysvetlivka k plneniu vzdelávacieho a tematického plánu na akademický rok 205/206 Vzdelávací a tematický plán (ďalej len USP) bol zostavený v súlade s programom „Kúzelná paleta“, ktorý vypracovala Podoselnikova.

Príloha k vzdelávaciemu programu základného všeobecného vzdelávania Štátnej rozpočtovej vzdelávacej inštitúcie Stredná škola "SOŠ 2" Pracovný program pre akademický predmet "Výtvarná výchova" 8 9. ročník základného všeobecného vzdelávania Spracoval:

Gulyaeva Olga Ilyinichna učiteľka MBDOU D/S 36 “Kerecheen” s. Charang, Republika Sakha (Jakutsko) ROZVOJ KREATIVITY U PREDŠKOLSKÝCH DETÍ Abstrakt: tento článok prezentuje problém

Výchovno-vzdelávací tematický plán (1. ročník) Názov sekcií a tém Počet hodín celkovej teórie a praxe 1 Úvodný. 2 2 2 Kresba listov brezy a topoľa zo života (ceruzka, gvaš) 2 2 3 Kresba

DOPLNKOVÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM “UMELECKÁ ČINNOSŤ” Vek: 4 7 rokov Doba realizácie: 3 roky Elena Vladimirovna Elizarova, učiteľka doplnkového vzdelávania MBOU DOD “TsDO”, Onega

Skupiny doplnkového vzdelávania „Rozvoj pohybových schopností ruky s prvkami umenia“ realizujú svoje aktivity prostredníctvom programu „Rozvoj tvorivých schopností“ (Program sa odporúča Ruská akadémia

Pracovný program pre predmet „Výtvarné umenie“ 3. ročník Gayazetdinova Ilsoyar Nailovna učiteľ I. kvalifikačnej kategórii 2014 2015 akademický rok Vysvetlivka Pracovný program pre výtvarné umenie

MESTSKÝ VÝCHOVNÝ ÚSTAV STREDNÁ ŠKOLA 10 SCHVÁLENÝ riaditeľkou N.A.Romanovou. Dátum 01.09.2017 PRACOVNÝ PROGRAM Hodina kreslenia. Pre žiakov 1. – 4. ročníka Učiteľ

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia stredná škola 27 s hĺbkovým štúdiom jednotlivých predmetov mestskej časti Samara Posúdené na zasadnutí metodického združenia

Cieľ: Prinášajte deťom radosť a potešenie. Udržať záujem o výtvarné umenie a chuť hrať hry s vizuálnym obsahom.

Materiál a príslušenstvo:

viacfarebné pruhy siedmich farieb dúhy, krabica s viacfarebnými motýľmi a zodpovedajúcimi kvetmi, gvašové farby, sviečky, letná a zimná krajina, obrázky krajiny, portréty, zátišia.

Priebeh kvízu:

Vychovávateľ: Chlapci, dnes vás chcem pozvať na výlet do nezvyčajnej krajiny, radi cestujete?
deti:áno. Tu sme dostali pozvanie z rozprávkovej krajiny.
Vychovávateľ: Najprv však musíte uhádnuť, čo to je nezvyčajná krajina Ak chcete zistiť, kam ideme, pozrite si tieto obrázky.
(na obrazovke sa objavia snímky s obrázkami ihly, dáždnika, okna).

Vychovávateľ: Na týchto obrázkoch je skrytý názov krajiny. Zvážte, čo je tu zobrazené?
deti: ihla, dáždnik, okno.
Vychovávateľ: Vyberte prvý zvuk z každého slova a spojte ich. Aká krajina sa skrýva na týchto obrázkoch?
deti: možno je to „krajina výtvarného umenia“?
Vychovávateľ: Samozrejme, krajina sa volá „IZO“. Možno niektorí z vás vedia, čo znamená slovo „IZO“? Aké slová sa v ňom skrývajú?
deti: výtvarného umenia.
Vychovávateľ:Áno, deti, táto nezvyčajná krajina sa volá „Krajina výtvarného umenia“, od slova líčiť, čo znamená kresliť.

Chlapci, je ľahké stať sa umelcom?
deti: musíte vedieť kresliť.
Vychovávateľ: A aby ste sa naučili kresliť, musíte mať talent, trpezlivosť a veľa rôznych predmetov. Ale aby ste sa dostali do krajiny výtvarného umenia, musíte prekonať prekážky

Hádajte básne - hádanky.
Ak vidíte na obrázku
Nakreslí sa rieka
Alebo smrek a biely mráz,
Alebo záhrada a oblaky,
Alebo zasnežená pláň
Alebo pole a chata
Požadovaný obrázok
Volaný - KRAJINA.
Ak vidíte na obrázku
Pohár, káva na stole,
Alebo ovocný nápoj vo veľkej karafe,
Alebo ruža v krištáli,
Alebo bronzová váza,
Alebo hruška, alebo koláč,
Alebo všetky položky naraz,
Vedieť, čo to je - ZÁTIŠIE.
Ak vidíte, čo je na obrázku
Pozerá sa na nás niekto?
Alebo princ v starom plášti,
Alebo ako vešiak,
Pilot alebo balerína,
Alebo Kolka, tvoj sused,
Požadovaný obrázok
s názvom - PORTRÉT.
- Ak umelec maľuje domy, rieky, prírodu, ako sa potom takéto obrazy nazývajú? Deti: Tieto obrazy sa nazývajú krajinky. (Deti ukazujú krajinu)
- Ako sa volajú obrazy, na ktorých umelec kreslí človeka? Deti: Portrét. (Deti ukazujú portrét)
- A teraz ideme ďalej v našej galérii.
-Ako sa volá žáner maľby, keď je veľa ovocia ? Deti: Zátišie. Ale keďže je teraz zimné obdobie, budeme hrať, ale na to musíme prekonať prekážku

Hra „Zostavte letné a zimné koláže“

Vedúci:- Potrebujeme vziať potrebné veci do krajiny výtvarného umenia. Najprv však hádajte hádanky a hádanky sú rôzne veci potrebné na kreslenie.

"Hádanky"

1. Ak ho zaostríte,

Môžete kresliť, čo chcete!

Slnko, more, hory, pláž.

čo je to? (ceruzka)

2. Túliť sa v úzkom dome

Farebné deti

Len to vypustite do divočiny -

Ozdobia čisté pole

Kde bola prázdnota

Pozrite sa tam - krása! (Farebné ceruzky)

3. Ak jej dáte prácu,

Ceruzka bola márna. (guma)

4. Biely kamienok sa roztopil,

Na tabuli zanechal stopy. (krieda)

5. Bez strachu si urobte vlastné vrkoče

Namáča ho do farby. (strapec)

6. Viacfarebné sestry

Nuda bez vody. (farby)

Výborne, uhádli ste.

Vychovávateľ: Teraz už viete, čo potrebuje skutočný umelec, môžete vyraziť na cestu. Súhlasíte s tým, že pôjdete na výlet po krajine výtvarného umenia? Tak poďme na to! Magická cesta nám pomôže nestratiť sa.
(deti kráčajú po cestičke z papierových vystrihnutých stôp pri hudbe) a blížia sa k dúhovému mostu

(Dávajte pozor na oblúky.)

Poďme k dúhovému mostu.

Vychovávateľ: Ach, chlapci, pozri, dúha zmizla a slnko zosmutnelo! Teraz bude v „krajine výtvarného umenia“ vždy tma!
(Na obrazovke sa zobrazí snímka „smutné slnko bez dúhy“)

Vychovávateľ:Čo robiť teraz?
(Učiteľka vedie deti k tomu, že dúhu možno poskladať z rôznofarebných prúžkov. Na podlahe sú prúžky rôznych farieb)
Vychovávateľ: Aké sú farby dúhy?
deti: Potrebujete, aby každá farba bola na svojom mieste? Poznáme čarovný rým: „Každý poľovník chce vedieť, kde sedí bažant.“
(Deti zbierajú dúhu z viacfarebných pruhov, na obrazovke sa objaví usmievajúce sa slnko s dúhou)
Vychovávateľ: Aký si skvelý chlapík, že zbieraš dúhu! Slnko sa teraz bude usmievať.
Vychovávateľ: Aby ste sa stali skutočnými umelcami, odporúčam vám naučiť sa miešať farby. Teraz sa pokúsime získať primárne farby.
(deti miešajú a povedia, kto čo dostal; ak je to možné, opýtajte sa všetkých detí) deti sedia pri stoloch a robia pokusy

Deti: Stačí si vziať 2 farby.

"Experiment s farbami"". "Veselá paleta"

Do akej farby musíte pridať modrú, aby ste získali modrú?

Ak na oblohe nie sú žiadne oblaky,

Obloha je modrá,

Nalejeme do nej bielu farbu,

A dostaneme (modrá).

Čo si myslíte, že by sa malo zmiešať - (zelená)

Zmiešajte žltú a červenú,

Akú farbu získame? (oranžová)

(deti dostanú pomaranč...)

Súťaž "Motýle a kvety"

(súbor motýľov a kvetov primárnych a sekundárnych farieb.

Učiteľka hravou formou vyzve dieťa, aby každému motýľovi našlo svoj vlastný kvet (domček), pričom mu vysvetlí, že kvet by mal mať rovnakú farbu ako motýľ.)

Viem, že v našej záhrade deti radi kreslia. Chcem, aby ste sa stali skutočnými umelcami.

Vedúci:Čo je k tomu potrebné?

deti: Farby a chuť maľovať

Ale stále sme nestretli obyvateľov krajiny IZO.

Krajina je plná pestrých farieb. A King Palette vládne krajine!

King Palette: Ahoj chlapci! Som veľmi rád, že ste prijali moje pozvanie. A navrhujem vám teraz sa staňte umelcami, t.j. nakreslite tajomný obrázok so sviečkou a farbami. Odporúčam vám kresliť vlnovka pozdĺž okrajov listu a v strede - kto chce: geometrické tvary, písmená, motýľ, snehové vločky atď. Na konci je kresba pokrytá vašou obľúbenou farbou - farbou. Transformácia začína.

Deti sú prekvapené a vymieňajú si dojmy.

Medzitým nám schnú kresby, budeme sa s vami hrať

Úloha „Dokončiť vetu“.
-V zime sneží a na jeseň...
-V zime je sneh a v lete...
- V zime padá sneh a na jar...
- V zime sa chodia sánkovať a v lete...
-V zime les spí a na jar...
- V zime sa chodia korčuľovať a v lete...
- V zime môže byť chladno a v lete...
-V zime sú stromy biele a na jeseň...
-V zime rastú záveje a v lete rastú...
- V zime sa hmyz skrýva a na jar...
Na konci hodiny sa práca detí skúma, chváli a krásne obrázky sa dávajú ako suveníry.)

A teraz je čas vrátiť sa do škôlky. odchádzame rozprávková krajina výtvarného umenia. Tu je naša magická cesta. Vrátili sme sa k našej skupine.

Lekčné poznámky o výtvarných aktivitách v prípravná skupina na tému: "Snehová vločka"

Autor: Svetlana Sergeevna Polukarova, učiteľka výtvarných aktivít MKDOU "Anninská materská škola" ORV "ROSTOK" mestského sídliska. Anna, región Voronež.

Popis materiálu: Ponúkam vám súhrn výtvarných aktivít pre deti prípravnej skupiny (6 - 7 rokov) na tému „Snehová vločka“. Tento materiál budú užitočné pre učiteľky kreslenia v materských školách.

Zhrnutie výtvarných aktivít v prípravnej skupine na tému „Snehová vločka“

Ciele: naučiť sa zobrazovať snehovú vločku symetricky. Naučte sa maľovať špičkou tenkého štetca rôznymi spôsobmi obrázky (namáčanie).
Úlohy: Naučte deti všímať si krásu zimnej krajiny. Rozvíjať tvorivá predstavivosť. Pestovať túžbu kresliť, vytvárať prostredie, ktoré pomáha odrážať obraz zimného zázraku - snehové vločky.
Demo materiál: 5 snehových vločiek, rôznych rozmerov a dizajnu, obrazy so zimnou krajinkou.
Písomky: šesťuholník, tónovaný modrý gvaš, veveričková kefka č. 2 - 3 a č. 5, biely gvaš, sippy pohár.
Metodické techniky: rozhovor - dialóg, prezeranie ilustrácií a rozprávanie o nich, telesná výchova, zhrnutie.
Priebeh lekcie.
- Chlapci, povedzte mi, aké je teraz ročné obdobie? (Zima).
- Správne chlapci. Teraz je zima. (Ukazujem ilustrácie zimnej krajiny). A aké zmeny v prírode nastávajú v zime? (Vonku je chladno, je sneh, slnko nehreje, fúka studený vietor, vtáky odleteli teplých oblastiach, niektoré zvieratá sú v hibernácii)
- . Vy a ja sme sa tiež pripravili na zimu. Oblečte si teplé kožuchy, čiapky, čižmy.
- Ktoré farby prevládajú? (odpovede detí)
- Chlapci, aj v zime padá sneh, keď z oblohy lieta veľa krásnych, nadýchaných, trblietavých, krehkých vločiek.
- Povedz mi, čo je ešte biele v zime? (sneh, záveje, vzory na skle, stromy v snehu, snehové vločky).
- Počúvajte, ako hudba sprostredkúva krásu bielych, nadýchaných snehových vločiek. (deti počúvajú hudbu).
- Teraz hádajte hádanku:
Hviezda sa roztočila

Trochu je vo vzduchu
Sadol si a roztopil sa
Na mojej dlani. (snehové vločky)
Zobrazujem veľa rôznych snehových vločiek.
- Chlapci, aké snehové vločky vidíte? Aké majú lúče? Koľko lúčov majú snehové vločky? Kto z vás videl viac lúčov? Sú snehové vločky rovnaké?
Pripravil som aj báseň od G. Abelyana „Snehová vločka“:
- Dole, snehová vločka,
Na mojej dlani:
Točíš sa už dlho,
Oddýchnite si!
- Pozri, aké prefíkané!
Myslíš, že neviem:
Zahrejte na dlani
Hneď sa roztopím!

– O čom je táto báseň? (O snehovej vločke.)
- Prečo snehová vločka nechcela pristáť na tvojej dlani? (Topí sa z tepla svojich rúk.)
Než začneme pracovať, trochu si oddýchneme!
Fyzické cvičenie "Snehová vločka"
Snehové vločky padajú z neba (mávame rukami)
Ako na obrázku z rozprávky.
Chytíme ich rukami (tlieskame rukami)
A ukážeme mame doma.
A okolo sú snehové záveje, (skrčený)
Cesty boli pokryté snehom.
Neuviaznite v poli, aby ste (chodili na mieste)
Zdvihnite nohy vyššie.

Samostatná práca.
No a chlapi si oddýchli? Teraz si oblečme zástery, sadneme si za stoly a začneme kresliť. Každý z vás ho má na stole. geometrický obrazec, Čo je to? (šesťuholník). Ako to podľa vás vyzerá, o čom sme sa dnes rozprávali? (na snehovej vločke). A dve kefy (tenké a hrubé). Použijeme hustú kefu ako metódu kefovania na koncoch lúčov a v strede snehovej vločky sa všetko ostatné robí špičkou tenkej kefy. Vysvetľujem postupné vykonávanie kreslenia.
Zhrnutie lekcie. Ach, aká krása to dopadlo, dobre vám všetkým! Všetky kresby rozložím na jeden stôl. Deti opatrne opúšťajú stoly a obdivujú snehové vločky iných detí.