Dejový plán príbehu Sholokhovovho osudu muža. Plán hodiny literatúry (9. ročník) na tému: Hodina-reflexia rozprávky M


"Osud človeka" podrobný plán Sholokhovov príbeh môžete zostaviť pomocou škaredých možností:

Plán „Osud človeka“.

1. Tragický osud človeka spáleného vojnou

ja Náhodné stretnutie pri rieke.

"Oči ako posypané popolom"

II. Život zlomený vojnou.

1. Havária pokojný život, nádej.

2. Ťažké odlúčenie od rodiny.

3. Rodné mesto neobsadili nepriatelia, ale bombardovanie domu a smrť jeho manželky a dcér.

4. Hrdina nebojuje v prvej línii, ale je dvakrát zranený a zajatý.

5. Útrapy a poníženia fašistického zajatia.

6. Radosť z čakania na stretnutie so synom a krach poslednej nádeje na šťastie.

7. Neschopnosť vrátiť sa do rodného Voronežu. "Mŕtve, vyhasnuté oči"

8. Stretnutie s chlapcom, ktorému vojna vzala detstvo.

III. "Neexistuje spôsob, ako by sme mohli zmiznúť oddelene!" - pokus o návrat do života v mene šťastia nového syna.

Sholokhovov plán „Osud človeka“.

ja Náhodný partner pri rieke je jedným z tých, ktorí museli prežiť všetky útrapy vojny. Neprehliadnuteľný smútok, navždy zamrznutý v očiach.

1. Odchod na vojnu v prvých dňoch.

2. Listy bez sťažností. („Ak si muž, polož si to na plecia...“)

3. "Ako nemôžem prejsť, ak tam sedia chlapci bez škrupín?"

4. Pohŕdanie nepriateľom – okrem čižiem obväzy na nohy.

5. Pomoc od súdruhov v kolóne.

6. Lekár pomáha zraneným v zajatí.

7. Prvý zabil vlastnými rukami, aby sa nestal možným zradcom.

8. Rozhovor s veliteľom koncentračného tábora, ktorý si získal rešpekt nepriateľa.

9. "Rozdeľte sa rovnako!"

10. Správy o úmrtí rodiny, úmrtí posledný syn- a túžbu pomôcť chlapcovi zúboženému vojnou, vziať si ho za syna.

ІІІ. „...tento Rus. vydrží a pri otcovom ramene vyrastie ten, kto dospeje, bude schopný vydržať všetko, prekonať všetko na svojej ceste, ak ho k tomu povolá jeho vlasť."

Plán „Osud človeka“.

1.Stretnutie na prechode.
2. Nové známosti.
3. Spoveď Sokolov.
a) Spomienky na pokojný život:
b) Vojna. rozlúčka s rodinou.
c) V prvej línii. Mesto Plen. d. Existencia v koncentračnom tábore.
f) Dialóg s vedúcim tábora.
g) Útek.
h) Návrat k pokojnému životu.
i) osamelosť k. Stretnutie s Vanyushkou.
4. Rozlúčka s náhodnými známymi

MIMOTRIEDNA LEKCIA ČÍTANIA NA ZÁKLADE PRÍBEHU M. SHOLOKHOV „OSUD ČLOVEKA“

(2 LEKCIE)

"...Človek sa nerodí, ale stáva sa tým, kým je!"

Predmet:

    tragický osud jedna osoba ako stelesnenie tragédie celého národa počas druhej svetovej vojny.

ciele:

    ukázať hrdinská postava v príbehu M. Sholokhova. Vlasť, rodina, súdruhovia sú trojjedinou oporou duchovnej existencie A. Sokolova. Dôstojnosť a nebojácnosť človeka. Vernosť vojakovej povinnosti. Veľkodušnosť srdca, milosrdenstvo ako povolanie človeka;

    pestovať lásku k vlasti a úctu k jej minulosti.

Plánované výsledky vzdelávania:

Predmet:

    zoznámiť sa s dielom o obrancoch našej vlasti.

Metapredmet:

kognitívne:

    odpovedať na otázky učiteľa;

    porovnávať a vyvodzovať závery;

    potrebné informácie nájdete v texte.

Regulačné:

Komunikatívne:

    mať zručnosti na účasť v dialógu;

    pracovať individuálne a v skupine;

    použitie rečové prostriedky vyjadriť svoje pocity a myšlienky;

    formulovať a obhajovať svoj názor.

Osobné:

    analyzovať a charakterizovať stavy a pocity súdruhov;

    budovať vzťahy s ich zohľadnením.

Metodické techniky:

    expresívne čítanie;

    prerozprávanie jednotlivých epizód;

    analytický rozhovor;

    príbeh o hrdinovi;

    ústne kreslenie.

Návrh tabule na vyučovaciu hodinu ( vizuálne pomôcky):

1 stojan:

    portrét spisovateľa a roky jeho života;

    výstava diel spisovateľa: „Osud človeka“, „Veda o nenávisti“, „Bojovali za vlasť“, „Obrátená panenská pôda“, „ Ticho Don», « Donove príbehy»;

    ilustrácie k príbehu: „Otec a syn“, „Andrei Sokolov u veliteľa“, „Andrei Sokolov“, záber z filmu „Osud človeka“, amatérske fotografie.

Stojan 2:

    výstava diel: „Syn pluku“ od V. Kataeva, „Vasily Terkin“ Tvardovský, „Bojovali za vlasť“, „Mladá garda“ od A. Fadeeva, „Osud človeka“ od M. Sholokhova;

    portrét Stalina.

Stojan 3:

    B. Vasiliev „A úsvity sú tu tiché“

    V. Bykov „Sotnikov“, „Obelisk“

    Y. Bondarev „Ticho“, „Posledné salvy“

    K. Vorobyov „Zabitý pri Moskve“.

Lekcia 1:

Priebeh lekcie:

učiteľ:

- Dobrý deň, chlapci! Dnes sa zoznámime s jedným z príbehov M. Sholokhova, kde je tragický osud jednej osoby zobrazený ako stelesnenie tragédie celého ľudu počas druhej svetovej vojny.

- Ktoré slovo má logický dôraz?

OSUD lexikálny význam(slovník S. Ozhegova)

    zhoda okolností mimo kontroly ľudských schopností (osud spojil teba a mňa)

    zdieľať, osud (nevedel nič o bratovom osude)

    história existencie (štýl knihy: tento rukopis má zaujímavý osud)

    budúcnosť, čo sa stane, čo sa stane (starať sa o osud štátu)

učiteľ:

- Prečo táto téma zostáva taká aktuálna, teda veľmi dôležitá pre súčasnosť?

- Prečo sú knihy o vojne stále zaujímavé?

Zhrnutie učiteľa:

- Pretože svojho času, svojho času boli v tej Veľkej vojne naši dedovia a nie hocijakí, a krv im prúdi v žilách, ich spomienka sa v nás ozýva. Sú to knihy ako... (ďalej pani učiteľka ukazuje na stojanoch knihy z výstavy).

- A koľko básní, básní, piesní o vojne!

Úloha 1:

- Tu sú portréty spisovateľov a básnikov: A. Tvardovský, V. Kataev, M. A. Sholokhov, A. Fadeev. Musíte dať správne odpovede na kvízové ​​otázky:

- Kto je autorom 3 básní? Jedna z nich sa volá „Kniha o bojovníkovi“. Väčšina ľudí to však pozná pod iným názvom. Ako sa volá dielo, kto je autorom? (Odpoveď: A. Tvardovský „Vasily Terkin“, „Dom pri ceste“, „Za diaľku - vzdialenosť“).

- Podľa román s rovnakým názvom Ktorý spisovateľ režíroval film „Bojovali za vlasť“? (Odpoveď: M. A. Sholokhov).

- Tento spisovateľ opakovane išiel na front. Písal eseje a korešpondenciu do denníka Pravda. V roku 1944 vydal knihu „Leningrad v dňoch obliehania“. kto to je? (Odpoveď: A. Fadeev).

- V rokoch 1943-1945 tento spisovateľ zbieral materiál o mladých gardistov a napísal román, ktorý pozná každý. kto to je? Aký román? (Odpoveď: A. Fadeev „Mladá garda“).

- Bola to prvá povojnová jar. Na Hornom Done sa uskutočnilo stretnutie spisovateľa a budúceho hrdinu. O akej práci hovoríme? (Odpoveď: M. Sholokhov „Osud človeka“).

ZÁVER:

učiteľ:

- Spomenuli sme si literárne pamiatky veľký čin a odvaha, pamätníky generácie, ktorá je príkladom hrdinstva pre celé ľudstvo. A dnes budeme hovoriť o príbehu „Osud človeka“ od M. A. Sholokhova. Dnes by som rád začal svoju hodinu literatúry slovami filozofa Helvetia: „Človek sa nerodí, ale stáva sa tým, kým je! Na príklade obrazu hrdinu A. Sokolova sa pokúsime pochopiť význam tohto tvrdenia.

Úvodné poznámky učitelia:

- Pozdrav víťazstva sa na území našej krajiny konal už po 70. raz. Na jar 9. mája 2015 sa v celej krajine a na celom svete konal jubilejný 70. ročník Victory Parade. Preto sa v dnešnej lekcii budeme venovať jednému z nich významné udalosti v histórii našej vlasti - 2. svetová vojna. Iba nezištná oddanosť a láska k vlasti umožnila našim ľuďom vyhrať hrozná vojna. Pozrieme sa na to očami autora a príbeh „Osud človeka“ nám v tom pomôže. Poďme zistiť ten posledný životná cesta A. Sokolova, hlavnej postavy, sa dozvedáme o jeho osude a sile charakteru ruského človeka.

- Veľká vlastenecká vojna. V duši každého človeka boli rany, ktoré boli horšie ako rany od guľky alebo granátu. Matka nečakala na syna, manželka nečakala na manžela, deti nečakali na otca ani mamu. A aké bolestivé bolo pre vojaka, ktorý sa vracal z vojny, keď namiesto svojho domova videl hlboký kráter po bombách alebo prázdny dvor, na ktorom ho nikto nestretol, keďže všetci zomreli. Každá rodina bola zasiahnutá čiernym krídlom vojny:

- Niekto bol zranený, niekto zomrel, niekto sa vrátil so zmrzačenou dušou.

Téma vojny sa odráža v dielach slávneho ruského spisovateľa M. Sholokhova.

Študent D. Chvokov:

- Dotkneme sa len niektorých epizód života:

- Keď sa začala druhá svetová vojna, spisovateľ bol už skúsený človek, ktorý veľa videl. Veď od 15 rokov sa to začalo nezávislý život. Revolúcia v roku 1917 a občianska vojna v roku 1918 spôsobili, že veľmi rýchlo vyrástol. Vo veku 17 rokov v roku 1922 na Done, v r Rodná zem Spisovateľ bol nepokojný, gangy pustošili krajiny. A musel sa túlať, túlať sa po donskej krajine, prenasledovať gangy.

- A tu je ďalšia výchova - druhá svetová vojna. Spisovateľ má už obrovský literárne dedičstvo: romány „Tichý Don“, „Obrátená panenská pôda“, „Príbehy o donoch“. Počas vojnových rokov pokračoval v práci – jeho pero vyzývalo svojich krajanov, aby sa postavili na obranu rodná zem, krajiny. Sholokhov ide na front: je to korešpondent aj bojovník. Prežil zranenie. V roku 1942, vo veku 37 rokov, prišiel o svoju 75-ročnú matku, ktorá zomrela pri výbuchu bomby. Počas vojnových rokov boli napísané novinárske práce, príbehy „Ruský charakter“, „Veda nenávisti“, o niečo neskôr - „Osud človeka“, „Bojovali za vlasť“.

učiteľ:

- Ako vznikol príbeh?

História príbehu:

V roku 1946, vo veku 41 rokov, počas lovu, stretol Sholokhov na brehu rieky bývalého frontového vojaka. Toto bolo náhodné, krátkodobé stretnutie. Spisovateľovi, ktorého si pomýlil s frontovým vodičom, vyrozprával svoj životný príbeh, ktorý mu navždy zostal v pamäti. Sholokhov dlho živil myšlienky, plány, obrazy. A len o 10 rokov neskôr noviny Pravda uverejnili príbeh „Osud človeka“, ktorý mnohých šokoval. Listy sa hrnuli redaktorovi, rozhlasu a spisovateľovi. Napísali ich ľudia, ktorí prežili všetky hrôzy zajatia, rodiny obetí, lekári, učení priatelia z pera (aj zo zahraničia - Ernest Hemingway (USA), Remarque). Mnohí spisovatelia chceli nájsť Andreja Sokolova, pokloniť sa mu, obklopiť ho starostlivosťou a ľudskými vzťahmi.

- Aký je váš dojem z prečítaného diela?

- Na aké obdobia možno rozdeliť život A. Sokolova?

(Odpoveď: pred vojnou, počas vojny, po vojne)

1. rad - život A. Sokolova pred vojnou;

2. rad - život A. Sokolova počas vojny;

3. riadok - život A. Sokolova po vojne.

(Študenti analyzujú nielen svoje epizódy na danú tému, dopĺňajú, vyzývajú, vyjadrujú svoje myšlienky ku všetkým problémom av iných skupinách).

učiteľ:

- Bolo pre vás ľahké čítať prácu?

- Rozumieš tej práci?

Práca v skupinách:

1. skupina:

- Čo vidí A. Sokolov ako šťastie (odpoveď: hlavný význam je rodina, práca, domov, deti... všetko si žiaci zaznamenávajú do zošitov).

- Z čoho je hrdina šťastný? (Odpoveď: verná, dobrá manželka, deti - robia mu radosť úspešným vzdelaním, je tu práca, domov).

- Aké sú povahové vlastnosti A. Sokolova v predvojnovom období? Dokáž to.

*Deti sa aktívne zapájajú do diskusie o problémoch súvisiacich s prácou, ktorú čítajú.

(Odpoveď: tvrdá práca (s. 23), postoj k manželke a deťom (láska, starostlivosť, úcta).

motivácia:

- Aké povahové vlastnosti by ste chceli rozvíjať?

- Sú potrebné? modernej spoločnosti?

otázky:

- M. A. Sholokhov začína svoj príbeh náročnou poľnou cestou. Je to náhoda?

- Prečo sa Andrej Sokolov rozhodol o sebe povedať prvej osobe, ktorú stretol?

- Povedzte nám o predvojnovom živote hlavného hrdinu (aké mal pracovné povolania, rodinný stav).

- Prečo si myslíš, že Irina tak plakala, keď videla svojho manžela ísť dopredu?

- Aký by mal byť vojak podľa Andreja Sokolova?

- Ako bol zajatý Andrei Sokolov?

- Prečo Andrei zabil svojho vojaka na začiatku svojho zajatia?

- Koľkokrát som utiekol? hlavná postava zo zajatia a boli všetky pokusy úspešné?

- Prečo nemecký dôstojník uznal Andreja Sokolova za skutočného ruského vojaka?

- Kde a kedy zomrel syn Andreja Sokolova?

- Ako sa hlavná postava príbehu stretla s Vanyom? A prečo ste sa rozhodli adoptovať si ho?

- Správanie Andreja Sokolova je odvaha, súcit a láska. Dokáž to!

- Aká je veľkosť obrazu Andreja Sokolova? Dá sa povedať, že jeho osud odrážal osud celého ľudu?

*Pri diskusii o knihe deti znovu a znovu prežívajú chvíle osudu obyčajný človek. Hrdina knihy sa stal zrozumiteľným a zrozumiteľným, jeho osud sa stane lekciou pre naše životy ako študentov.

Lekcia 2:

Priebeh lekcie:

"vojna"

- Ako ukazuje M. Sholokhov vo svojom príbehu zásah vojny do osudu obyčajného človeka? (úryvok na čítanie s. 25-28)

- Ktorá epizóda v texte odhaľuje ľudské správanie v neľudských podmienkach?

(úryvok na čítanie: epizóda v kostole)

učiteľ:

Rôzne postavy Tu stelesňujú rôzne životné polohy.

- Kto a prečo vyvoláva Sokolovovu úprimnú úctu a obdiv?

(Pozícia lekára, ktorý svoje veľké dielo vykonal v zajatí a v tme...čítanie úryvku str. 30-31)

- Za akýchkoľvek podmienok zostaňte sami sebou, nezraďte svoju povinnosť - to je pozícia samotného Sokolova.

- Aké dôležité opatrenie sa Sokolov rozhodol podniknúť a prečo?

(Odpoveď: rozhodne sa zabiť Kryžneva, aby zachránil veliteľa čaty. Vražda nie je pre Sokolova jednoduchá, najmä vražda jeho vlastnej, a vo všeobecnosti zabije jediného Rusa. Duša mu je ťažká, ale na žiadnu nedá dopustiť človek, aby si zachránil život za cenu smrti iného, ​​spasenie vidí len v jednote ľudí.)

- Aká je sila Sokolova?

(Odpoveď: je v zajatí a bolo jediná situácia, kde mohol demonštrovať silu ruského vojaka. Hladný ako vlk, dlho nezvyknutý na ľudskú potravu, no pri pohľade na hojnosť jedla dokázal potlačiť nevoľnosť a odtrhnúť oči od stola: nepodľahnúť pokušeniu, teda pokušeniu; ...zahryzol som sa až po 3. pohári; ... všetok „grub“ si rozdelili všetci rovnako).

- Aké povahové vlastnosti má ruský človek v tomto prostredí?

(Odpoveď: vytrvalosť, sebaúcta, dôslednosť, sila vôle)

- Potrebujú Rusi v 21. storočí takéto vlastnosti?

učiteľ:

- Servisník Sokolov, číslo tábora 331, je v pohotovosti a pripravuje sa na smrť. Nedá sa na to zvyknúť, nedá sa na to pripraviť, ale dá sa to prijať rôznymi spôsobmi, podľa toho, či má ten človek charakter, teda jadro. Neverím, že sa to stane náhle. Na to sa človek pripravuje celý život. A takýto krok pre Sokolova bol pre Mullera výzvou. Sokolovova sila je v láske a hrdosti na svoju vlasť ako ruského človeka. Dokonca aj nepriateľ ocenil „skutočného ruského vojaka, nie vojnového zajatca“ (čítanie a hodnotenie vojaka, s. 331, 337, 35).

- Ale keď sa situácia obrátila, Sokolov utiekol zo zajatia a vzal nemeckého majora. Za to dostáva dovolenku od sovietskeho plukovníka.

- Ale podľa rozkazu č.270 zo 16. augusta 1941 boli všetci väzni považovaní za dezertérov a zradcov. Stalin ich považoval za väzňov vlasti.

- Je to správne?

Skupina 3:

Sokolov život po vojne.

učiteľ:

- A zdalo sa, že všetky hrozné veci sú za ním, ale osud mu dal ešte jednu skúšku: dostal list. Čo sa z listu dozvie Andrej Sokolov?

(Odpoveď: Bomba zničila dom, rodinu, ale bolo tam všetko, roky sa to skladalo a všetko sa v jednom momente zrútilo, Sokolov bol opäť sám...)

- Ako sa môže človek v takejto situácii zachovať?

(Odpoveď: zatrpkni na celý svet, nenávidieť každého, môže si vziať život, ak je človek slabý na duši, stratiť vieru, že nemá zmysel žiť, nechať sa unášať alkoholom (pitím) atď.)

- Ale Sokolov nezatrpkol, nestratil odvahu, pretože život ide ďalej.

- Aký dar mu dáva osud?

(Odpoveď: stretnutie s Vanyom, sledovanie fragmentu z filmu).

- Aký charakter by mal mať Rus, aby prekonal všetky skúšky, ktoré ho postretnú?

(Odpoveď: vitalita, odvaha, hrdinstvo, neochvejná sila vôle, vytrvalosť, štedré srdce jednoduchého ruského vojaka, ktorý dokázal premôcť smrť životom a v mene života).

- Ale to nie je všetko. Ďalšia rana osudu?

(Odpoveď: syn Anatolij bol zabitý 9. mája, bol veliteľom, str. 42-43, čítal epizódu diela)

učiteľ:

- prezradil Sholokhov najlepšie vlastnosti ruský súčasnosť národný charakter a občanom svojej krajiny a osobou.

- Prečo Sholokhov nazval dielo „Osud človeka“?

Cvičenie:

Nájdite slová v texte (strana 48, predposledný odsek)

(...Ruský muž, muž neochvejnej vôle, všetko vydrží, všetko na svojej ceste prekoná, ak ho k tomu povolá vlasť).

- Aké pocity vo vás toto dielo vyvolalo?

- Čo tak si pozrieť film?

- Môžeme menovať ďalšie dielo, kde je jasne zobrazený aj osud hrdinu?

(Odpoveď: „Rozprávka o skutočnom mužovi“, „Syn pluku“, „Ruská postava“ od A. Tolstého, „Nevesta Káťa Malyševová“ od E. Dremova).

(Počas bitky pri Kursku sa stala nehoda - bol spálený, ale nezhorel, vďaka vodičovi Chuvilevovi).

Našu diskusiu ukončíme básňou.

(Čitateľka: Sofya Bryzgunova)

- Ozvena sa valila cez polia,

A modrý dym dymil nebeskú klenbu...

Vojak zubami od bolesti hrýzol zem,

Ale išiel vpred a zachránil svoj ľud.

- Kde vojakove topánky zanechali stopu,

Dnes vyrástol malý biely kvietok...

Uchovajte si spomienku na vojnových mužov,

Aby opäť nestála na prahu!...

učiteľ:

(Odpoveď: Sholokhov sledoval cieľ: ukázať, s čím robí ľudský život vojny. Ďalej si prečítajte epizódu diela podľa textu).

Záver :

- Chalani, ako podľa vás prebiehala diskusia, páčila sa vám?

- Je vám práca jasná?

Po zhliadnutí filmu sú prítomní vyzvaní, aby povedali pár slov o lekcii a zhodnotili udalosť.

domáca úloha: (voliteľné)

- pripraviť sa na prezentáciu vybranej pasáže z diela M. Sholokhova „Osud človeka“. (Pr. 130, s. 64, učebnica pre 7. ročník).

- vyberte materiál na jednu z tém:

„Portrét chlapca a muža“, „Otec“, „Syn“.

- pripraviť sa na esej na danú tému

HRA SO ŠTUDENTMI

Je potrebné vysvetliť význam slov:

- prútený plot - plot vyrobený z prútených prútov a konárov, často nájdete na Ukrajine.

- farma - obec na Ukrajine, Kubáň, Don.

- sebasmutný – vlastnoručne zasiaty a podomácky vyrobený tabak.

- vrecko – malé vrecko na uskladnenie domáceho tabaku, stiahnuté šnúrkou.

- húfnicová batéria – delostrelecké delá, delá, mínomety.

- náplasť – vložiť, prišiť záplaty.

- kaliko tielka - bavlnená spodná bielizeň.

- bobrie jahňa - kožušinová ovca.

- pálenka - silný nápoj.

- parabellum - druh pištole.

- steh samostatná časťšev, vzdialenosť medzi dvoma vpichmi ihlou.

- ochranná farba - sivozelená farba, ktorá robí bojovníkov neviditeľnými v poľných podmienkach vojny.

Chybu je potrebné opraviť:

- Bojím sa, že si ľahnem (ľahnem) a už nikdy nevstanem...

- BIELE (belavé) obočie (a biele vlasy...)

- Že sa síce strácam od hladu, ale neudusím sa ICH (ich) nádielkou...

LITERATÚRA:

    Časopis „Literatúra v škole“ číslo 3 za rok 1995.

    Časopis „Ruský jazyk v škole“ č. 4 za rok 2000.

    Príloha k časopisu „Prvý september“

    Článok V. Berezina „Slovo o šťastí“.

    Príbeh M. Sholokhova „Osud človeka“.

    L. Miršková „Originalita kompozičná konštrukcia príbeh "Osud človeka".

LEKCIA ROZVOJA REČI

V 7. TRIEDE NA CVIČENÍ Č.130

VÝBEROVÁ PREZENTÁCIA S POPISOM VZHĽADU (ÚRAZOK Z ROZPRÁVKY M. SHOLOKHOV „OSUD ČLOVEKA“

Predmet: selektívna prezentácia s popisom vzhľadu (úryvok z príbehu M. Sholokhova „Osud človeka“

    Portrét chlapca a muža

    otec

    Syn

Typ lekcie: lekcia rozvoja reči

ciele:

Osobné:

    mať pozitívny vzťah k učeniu a kognitívnej činnosti;

    túžba chlapov kúpiť novšie poznatky, zručnosti.

Regulačné:

    uložiť učebnú úlohu;

    schopnosť zostaviť plán a pracovať podľa neho.

kognitívne:

    rozhodnúť, aké informácie sú potrebné na vyriešenie učebnej úlohy;

    získať potrebné informácie;

    samostatne nájsť látku z učebnice.

Komunikatívne:

    odpovede na otázky;

    formulovanie vlastných myšlienok;

    vyjadriť a zdôvodniť svoj názor;

    argumentujte svojim názorom;

    naučiť sa podložiť argumenty faktami.

    Zoznámenie sa so slovom

PORTRÉT – obraz osoby na maľbe alebo fotografii.

LITERÁRNY PORTRÉT – umelecký opis ktokoľvek.

PRVKY PORTRÉTU :

    Výška

    Oči

    Obočie

    Ruky

    Látkové

    Tvár

    Obrázok

    Póza

    Manners

    Gestá

- Hlavná vec v popise je nájsť charakteristické znaky, hlavnou vecou vo vzhľade konkrétnej osoby je vedieť ich vyjadriť slovami. Môže to súvisieť s charakteristikami povolania a profesie človeka, s jeho určitým stavom, s jeho charakterovými vlastnosťami, teda so všetkým, čo sa prejavuje v vzhľad osoba. Študent tu musí pôsobiť ako umelec, ktorý sa na rozdiel od fotografa snaží v človeku zobraziť to najpodstatnejšie z jeho pohľadu. Aby ste to dosiahli, musíte byť veľmi pozorní. Prostredníctvom popisu vzhľadu môžete ukázať vnútorný svet hrdina, vyjadri svoj postoj k nemu.

- Aké sú opisy portrétu?

Zdroje:

    Popis z pamäte (na základe životných skúseností);

    Na základe špeciálnych pozorovaní (vrátane malieb);

    Na základe práce, ktorú som čítal.

POPIS

OBCHODNÁ VEDECKÁ FIKCIA

Chyby môžu byť:

    Sada fráz

    Roztrúsený popis

    Konzistentnosť v popise

    Nahradenie opisu rozprávaním

    Nemožnosť zadať popis postavy do rozprávania

    Jazyková chudoba

PRÁCA S TEXTOM

    Zapamätajte si obsah príbehu

    Témy príbehov

    Hlavná myšlienka

    Aké tri časti možno v príbehu rozlíšiť?

Cieľ lekcie: napísať selektívny súhrn

    Krátky rozhovor o príbehu M. Sholokhova

Toto je príbeh o osude jednoduchého ruského človeka A. Sokolova. Autor ukazuje nezlomnú vôľu, odvahu, hrdinstvo a zároveň veľké štedré srdce ruského vojaka. Koniec koncov, príbeh ukazuje nielen osud Andreja Sokolova, je to aj osud chlapca Váňu, ktorému vojna vzala domov, matku a otca. Andrei Sokolov adoptuje chlapca Vanyu. A my spolu s autorom veríme, že Vanyin osud bude jasný a šťastný. Život potvrdzujúca sila príbehu zaznieva v jeho záverečnej časti: „A rád by som si myslel, že tento Rus, muž neochvejnej vôle, všetko vydrží a pri ramene jeho otca vyrastie ten, kto dozrie, bude môcť všetko vydržať, všetko na svojej ceste prekonať, ak k tomu bude volať svoju vlasť.“

učiteľ:

- Príbeh M. Sholokhova je príbeh v príbehu.

ja . Úvod. Stretnutie autora s otcom a chlapcom.

II . Príbeh A. Sokolova (z ktorého sa dozvedáme o ňom a jeho synovi)

-Odkiaľ pochádza ten úryvok? (Odpoveď: Z úvodnej časti)

    Expresívne čítanieúryvok.

(učiteľ číta)

*Používanie hovorových slov (zjavne brat, papanka, náplasť)

IV . Rozhovor o čítaní

- Aká je téma úryvku?

- Čo predstavuje pasáž podľa žánru?

- Ako fyzický opis charakterizuje otca a syna?

- Prečo je stretnutie otca a chlapca predstavené autorom na začiatku príbehu, v úvode?

V . Zbieranie materiálu na prezentáciu na tému „Otec a syn“

- Čo je zvláštne na opise hrdinov?

Pozrime sa bližšie na popis otca a syna:

Popis syna:

Celkový dojem:

Vysoký, zhrbený

Malý, asi päť-šesťročný

Reč, vystupovanie, správanie

Tlmené basy; unavene kráčal; unavene sedieť; položte ruky na kolená; zhrbený...

Trochu sa usmial a smelo natiahol svoju malú ruku; s dojemnou detskou dôverčivosťou sa tisol na kolená; rolované snehové gule...

Popis rúk.

Veľký, tmavý, bezcitný, húževnatý, zdrsnený fyzická aktivita

Studené, ružové ruky...

Oči. Zrak.

ako posypané popolom, naplnené neodmysliteľnou smrteľnou melanchóliou, je ťažké sa na ne pozerať (od smrti blízkych, ťažké skúšky, požiare a vojnový popol - všetko sa odrážalo v týchto očiach)

Svetlo ako nebo; pri pohľade priamo do jeho očí zdvihol biele obočie (chlapec práve vstupuje do života, všetko má pred sebou a jeho pohľad nie je ničím zakalený)

Látkové.

prešívaná bunda spálená na viacerých miestach bola neopatrne a hrubo prešľapaná; záplata na opotrebovaných ochranných nohaviciach je prišitá širokými mužskými stehmi; tenkú tašku na chrbte. Valcované malinové hodvábne rozstrapkané vrecko; takmer nové čižmy vojaka; platené vlnené ponožky žerú mole...

oblečený jednoducho, ale dobre; sako s dlhým okrajom, podšité ľahkým obnoseným sakom; drobné čižmy určené na nosenie na vlnenej ponožke; šikovné prešívanie na roztrhanom rukáve; všetko sa rozdalo ženská starostlivosť, šikovné mamine ruky...

VI . Jazyková príprava.

učiteľ: Pri porovnaní týchto dvoch popisov si všimneme nasledovné:

    zvláštnosť opisu dvoch hrdinov v kontraste, ostrá protikladnosť, ktorá sa dosahuje osobitným výberom jazykových prostriedkov;

    použitie umeleckými prostriedkami(epitety, prirovnania)

    vytváranie detský portrét, autor používa zdrobneniny;

    slová emocionálneho hodnotenia (vyjadrujúce svoj postoj k chlapcovi: malý syn, malá ruka, malé oko, obočie, malé čižmy, bunda);

VII . Projektové aktivity.

"Zápisník zložitých pravopisov"

- pravopis príčastí: tlmený, sypaný, plnený, opotrebovaný, roztrhaný, opotrebovaný

- nepretržitý a samostatné písanie NIE: neprehliadnuteľný, trochu nedbalý, neprišitý

- pravopis samohlások a spoluhlások v koreni slova: zatuchnutý, hodváb, šev, tsigeyka, vypočítavosť, tvrdený, zručný, cestujúci

- n – nn v prihláške a príčastiach: vlnené

- iné hláskovanie: vojak, skorodovaný, dlhý rukáv, samosad

- predpony -pre a -at

Chyby v interpunkcii:

- interpunkčné znamienka homogénnych členov

- interpunkčné znamienka participiálna fráza

VII . Rozlišujte medzi slovami – paronymá: -nasadiť, -nasadiť.

Nasaďte si - zakryť sa nejakým oblečením (obliecť sa)

Šaty - poskytnúť niekomu oblečenie (obliecť dieťa)

ZAČIATOK EXPOZÍCIE

(možnosti)

    Jeden z hrdinov príbehu M. Sholokhova „Osud človeka“ je vysoký, zhrbený muž.

    Na prvej strane príbehu M. Sholokhova „Osud človeka“ sa zoznámime s dvoma hlavnými postavami. Jedným z nich je…

    M. Sholokhov v príbehu „Osud človeka“ vytvára obraz Andreja Sokolova, odvážneho muža, ktorý prežil ťažké životné podmienky. Autor o ňom píše s hlbokou úctou a sympatiou.

    A zároveň nám predstaví chlapca, ktorý počas vojny prišiel o rodičov a hriala ho láska A. Sokolova, ktorý v živote trpel.

    Vzájomná láska dospelého, ktorý prišiel o rodinu, a siroty ich zachraňuje a pomáha zachovať ich duše.

Koniec:

- Hrdina príbehu M. Sholokhova ma zaujal svojou odvahou, statočnosťou a láskavosťou. Veľa ľudí by sa z takého života zlomilo, ale on vydržal, vydržal, vydržal. Môžem veriť, že koho A. Sokolov vychová, nebude horší ako jeho otec.

- Mal som rád A. Sokolova, pretože sa nevzdal, postavil sa Mullerovi a nepil, aby vyhral nemecké zbrane, a upil na smrť, ktorá ho prešla už druhýkrát.

ČITATEĽSKÁ KONFERENCIA LEKCIÍ

PO PRÍBEHU A. GREENA „SARLET SAILS“

SEN VO VÝROBE ZELENE

Cieľ:

    oboznámiť žiakov so životopisom A. Greena, aby im pomohol správne pochopiť a vnímať príbeh;

    odrážať symbol práce v projektových aktivitách;

    prebudiť vznešené city: vieru, nádej, zasnenosť, nezištnosť

Vybavenie:

    portrét A. Greena

    výstava kníh A. Greena

    študentské kresby

    mapa (vlajky zobrazujú mestá spojené s menom Green (Odessa, Kirov)

    obálka knihy (kreslená) a dátum 2012 - 90 rokov (kniha na výročie!)

    portréty hlavných postáv: Gray, Assol, Longren

    obraz domu Múzea A. Greena vo Feodosii

    obrázok izby A. Greena v múzeu domu vo Feodosii

    kniha K. Paustovského „Košík s jedľové šišky»

    L. Varlamova „Dom – Múzeum A. Greena“.

Epigraf k lekcii:

Ak láska k Greenovi bude pokračovať zrelé roky, čo znamená, že človek zachránil svoje srdce pred starnutím.

Yu Nagibin

OTÁZKY DO DISKUSIE

PRÍBEH A. GREENOVA „SARLET SAILS“

(otázky sú zverejnené v triede 10 dní pred diskusiou)

    Kto je Longren? Prečo musel opustiť námornú službu?

    Aký život viedol Longren? Ako vychoval Assola?

    Aká udalosť vzrušila obyvateľov Kaperny na začiatku jari?

    Kedy sa v príbehu prvýkrát objavia šarlátové plachty?

    Akú rozprávku povedal čarodejník Egle dievčaťu Assol?

    Ako sa Arthur Gray líši od svojich rodičov: aké činy spáchal ako dieťa, na ktoré si pamätáte?

    Akú úlohu zohral v chlapcovom živote obraz, ktorý kedysi videl v knižnici?

    Ako Arthur Gray dosiahol svoj cieľ? Aké zmeny sa s ním udiali po úteku z domu?

    Kedy kapitán Grey prvýkrát videl Assol? Aké dojmy urobila?

    Čo sa Gray dozvedel o dievčati v Mennersovej krčme?

    Ako sa kapitán Grey pripravoval na stretnutie s Assolom?

    Aké pocity prežívalo dievča, keď videlo loď s šarlátové plachty?

    Ako reagovali obyvatelia Kaperny na objavenie sa podivnej lode?

    Ako sa stretli hlavní hrdinovia?

    V čom vidíte hlavný zmysel diela A. Greena „Scarlet Sails“?

Typ lekcie: kombinované

Literárna teória:

Extravaganza je magická rozprávková podívaná.

Priebeh lekcie:

    Organizačný moment(skontrolujte dostupnosť textu, poznámkového bloku literatúry, urobte dotazník o otázkach na diskusiu)

    Motivácia k vzdelávacím aktivitám

učiteľ: Jeden spisovateľ vo svojom diele povedal, že zázraky by sa mali robiť vlastnými rukami, ako to urobila Platónova Dáša. kto je tento muž? Bol v živote vždy obklopený zázrakmi? O čom písal?

    Stanovenie cieľa a cieľov lekcie.

učiteľ:

- Začíname študovať diela ruských spisovateľov XX storočia a otvorí túto stránku II - diel literatúry, dielo A. Greena (kniha II časť dostupná všetkým študentom, str.

- Ale podľa programu je to len dané ja kapitola a vy a ja sme si prečítali celú prácu a dnes ju vedieme čitateľskej konferencie na základe tejto práce

Cieľ:

    Vzdelávacie: zoznámiť sa s teoretický konceptžáner – EXTRAKCIA (s týmto slovom sa stretávame prvýkrát, práca so slovníkom S.I. Ožegova, so slovníkom cudzích slov)

FAIRY – (francúzsky) od slova FAIRY má dva významy:

- predstavenie s fantastickými kostýmami a dekoráciami, s bohatým využitím javiskových efektov

- čarovné rozprávkové predstavenie

    vývojové:

-zlepšiť schopnosť monológovej reči;

- schopnosť hovoriť;

- schopnosť obhájiť svoj názor

    Vzdelávacie:

- rozvoj záujmu o čítanie fikcia(2015 je rokom literatúry)

učiteľ:

- na opätovné prevrátenie stránok tohto diela a stretnutie s jeho hrdinami je potrebné zoznámiť sa s osobnosťou spisovateľa, s „osobou“ svetlé sny"(K. Paustovský)

    Práca na téme lekcie

- Poďme sa zoznámiť.

Recepcia "Spisovateľské kreslo". Komentujte. Vopred predstavený žiak sa posadí na stoličku pred triedou. Najprv povie životopis spisovateľa v prvej osobe, počnúc úvodom (skutočné meno spisovateľa, pseudonym). Po rozprávke odpovedá na otázky žiakov.

učiteľ:

- význam každého spisovateľa závisí od toho, ako ovplyvňuje myšlienky a pocity čitateľa, ktoré jeho knihy vyvolávajú;

*Učiteľ rozdáva doplnkový materiál o spisovateľovi, čo nebolo povedané.

- získali základné vzdelanie doma

- vo veku 5 rokov sám čítal Swiftov román „Gulliverove cesty do krajiny liliputánov“ (učiteľ ponúka čítanie knihy a ukazuje ju študentom)

- vo veku 8 rokov objavil Puškina

- prvé slovo, ktoré som nezávisle čítal, bolo more

- veľa čítať, všetko, čo sa stalo

- poznamenali učitelia dobrá pamäť

- Saša si z detstva priniesol niekoľko príjemných spomienok: často ho doma bili, dokonca aj jeho matku; keď mal Sasha 13 rokov, zomrela mu matka a zanechala tri deti; potom prišla macocha so synom a potom sa narodilo ďalšie dieťa, takže odchod z domu v 15 rokoch nemal žiadne námietky. Môj otec niekde zohnal 25 rubľov. a narýchlo sa rozlúčil so svojím synom, ktorý nikdy nezažil otcovu náklonnosť, tým menej lásku, a od malička sa učil, čo je hlad, zima, choroba, spanie mimo domu a ľahostajnosť spoločnosti.

Po absolvovaní 4. ročníka mestskej školy Vyatka odišiel do Odesy (ukázať mesto na mape s vlajkou), túlal sa pri hľadaní práce; Vyskúšal som veľa povolaní. Spomenul si: „...plavil som sa (bol som učeň námorníka, pracoval som ako ošetrovateľ kúpeľov) a pracoval som železnice, v baniach, v železiarňach, pri príprave palivového dreva, bol pri vojenská služba, opustený, bol vo väzení, ale vždy sníval o mori.“ Preto vytvoril vtipné a vtipní ľudia, krásna zem– Grónsko, ktoré nie je na mape. Vo veku 41 rokov (1921) sa oženil (druhé manželstvo, žije s ňou 11 rokov, ona ho prežije o 38 rokov (ukážte študentom fotografiu na obrazovke) a venoval jej toto dielo.

Green sa nedožil zenitu svojej slávy, nebolo mu súdené vidieť početné vydania svojich diel.

30. júna 1932 sa lekári zhromaždili pri Greenovom lôžku a diskutovali o jeho zdravotnom stave. Greene nemal tuberkulózu, nákazlivú chorobu, ktorá postihuje pľúca, kosti, kĺby a iné orgány, ale rakovinu pľúc a žalúdka. Neexistovala žiadna nádej na záchranu alebo zotavenie. A v tom čase prišiel poštár, ktorý priniesol prevod za 500 rubľov a balík s 25 kópiami kníh „Autobiografické príbehy“ (toto je jeho posledné dielo). Na rozlúčku s lekármi dal Green každému z nich knihu. 7.8.1932 Green umiera so slovami: "Umieram." Na dlhú dobu Spisovateľove knihy nevychádzali a až v roku 1956 sa vďaka úsiliu K. Paustovského vrátil Green do literatúry a potom jeho diela začali vychádzať v miliónoch kópií. Človek, ktorý si prešiel všetkými útrapami života (občianska vojna, hladomor, skaza), no zostal s čistým a teplým srdcom. Odporúčam vám prečítať si knihu K. Paustovského „Kôš s jedľovými šiškami“. L. Varlamova „Green’s House – Museum“ (sprievodca po Múzeu A. Greena vo Feodosii). Ale najlepšie sú na ňom jeho knihy (výstava kníh).

"Šarlátové plachty" - najlepšia kniha autora, ktorý je, našťastie, zaradený do školských osnov.

2012 - 90 rokov (kniha je hrdinom dňa a samotný spisovateľ je hrdinom dňa; v roku 2015 uplynulo 135 rokov od jeho narodenia).

Green nazval dielo „Scarlet Sails“ extravaganciou, keďže rozprávka prichádza do Assolovho života.

učiteľ:

- dočítané posledné strany, kniha je zatvorená. Aké dojmy a pocity ostali z toho, čo ste čítali? (Výmena názorov).

- Ktorý rodič s vami čítal prácu?

- čoho sa kniha dotkla?

*študenti zdieľajú svoje dojmy.

- dotýka sa večných problémov:

- vzťahy medzi „otcami“ a „deťmi“

- téma vzdelávania;

- téma lásky

- núti ťa zamyslieť sa nad sebou? kto som ja? Čo dobré som urobil?

- Potrebujeme teraz takých zbesilých (mimoriadne silných) spisovateľov?

Odpoveď: Áno, robíme. Ak totiž človeku odoberiete jeho schopnosť snívať, život sa stane beznádejne sivou, pochmúrnou existenciou.

- Chcel by som sa obrátiť na slová K. Paustovského, ktorý povedal: „Keby Green zomrel a zanechal by nám len jeden príbeh, „Scarlet Sails“, potom by to stačilo na to, aby sa dostal do radov úžasní spisovatelia znepokojujúce ľudské srdce“.

- Súhlasíte so mnou? čo?

(Odpoveď: príbeh tvrdí, že človek sníval o šťastí, je schopný robiť zázraky a stať sa lepším).

    Diskusia (každý má otázky na diskusiu v tlačenej forme)

učiteľ: Od prvých stránok knihy sa stretávame s jedným z hrdinov – Longrenom. kto to je? Čo sa o ňom dozvieme?

(Odpoveď: Longren je námorníkom 2-sťažňovej plachetnice "Orion", slúžil 10 rokov, má rodinu (dcéra Assol, narodila sa, keď sa Longren plavil) manželka Mary).

- Prečo táto osoba vyvoláva toľko sympatií a rešpektu?

* študenti ponúkajú svoje odpovede:

- zostal bez manželky, robí všetky domáce práce

- dom je teplý a prosperujúci

- hľadá východisko z ťažkých situácií (vyrába hračky a predáva ich)

- práca v záhrade

- vychovávať dcéru, a to je pre muža náročnejšie ako pre ženu (zodpovednosť za výchovu)

- odmieta svoju hlavnú prácu byť so svojou dcérou a odmieta opatrovateľku

- nebude sa ženiť

- nikoho nepozýva do domu a sám nikam nechodí

- neopil sa (aj keď ide do obchodu a pije, ale hneď ide domov k dcére)

- vo veku 8 rokov sa Assol naučil čítať

- opäť sa vráti na loď, keď dcéra vyrastie a hračky sa už nekupujú

- Aký máte z toho pocit? (študenti vyjadrujú názory, ale dospejú k rovnakému záveru: toto skutočný muž, nie každý sa dokáže vyrovnať s ťažkosťami v živote, dáva lekciu o tom, aký by mal byť muž pre našich mladých mužov).

Takže prebieha diskusia o otázkach navrhnutých študentmi.

(-Treba povedať, že príbeh nerobí žiadne ťažkosti, chalani ochotne rozprávajú, delia sa o svoje dojmy, čítajú jednotlivé pasáže, dopĺňajú sa, v niektorých prípadoch sa aj hádajú a kde sa dá, spájajú sa s našou dobou).

- Môže sa každý muž správať ako Longren? (Odpoveď: nie, nie každý, ale silný človek!)

HRA „TO JE ZAUJÍMAVÉ VEDIEŤ!“

Učiteľ začne a žiaci dokončia úlohu.

- prvé slovo, ktoré A. Grinevsky prečítal, bolo... (more)

- prvýkrát videl more v Odese vo veku 16 rokov, keď... (chcel sa stať námorníkom)

- Grónsko je Greenova krajina, ktorej mapa je v múzeu spisovateľa v meste ... (Feodosia - Krym, Ukrajina)

- A. Green napriek ťažkému osudu a ťažkým skúškam skutočne miloval ... (snívať), ako svojich hrdinov, o ktorých hovoril.

LITERÁRNY KVÍZ

- ako sa volal muž, ktorý sa plavil pod šarlátovými plachtami? (šedá)

- Ako sa volal Mennersov syn? (Hin)

- kto je Egle? (zberateľ piesní, legiend, príbehov a rozprávok)

- aké je slávne meno? prístavné mesto"Grónsko"? (Zurbachak, Liss, Feodosia, Sevastopoľ)

- Ako sa volá Greyova loď? ("Tajomstvo")

- Koľko ľudí tvorí posádku na lodi? (24 ľudí)

- od koho slávnych umelcov kreslili ste ilustrácie k príbehu „Scarlet Sails“? (S. Brodský, V. Vlasov, V. Vysockij)

- čo učí rozprávka?

(vyberte možnosť odpovede)

-Mať jednu lásku,

- Nájdite svoju druhú polovicu,

- Ver svojmu snu a uskutočni ho.

- Budú Assol a Gray šťastní? (14. februára je Valentín, chalani píšu priania spolužiakom).

*Potom sa čítajú básne o Greenovi (Bryzgunova S. A skupina dievčat, zaznie pieseň „Scarlet Sails“).

Spomienka na A. Greena a jeho príbeh „Scarlet Sails“

    Bola založená cena A. Green

    Múzeá boli vytvorené vo Feodosii a Odese

    Kniha „Scarlet Sails“ bola preložená do mnohých jazykov sveta, kniha stála obrovské množstvo publikácie (vydané viac ako 100-krát len ​​v ruštine)

    Počas druhej svetovej vojny bola hra „Scarlet Sails“ inscenovaná a uvedená v Moskve, Kirove, Oreli, Kostrome a vznikol aj balet „Scarlet Sails“.

    V roku 1961 bol film uvedený v televízii nielen u nás, ale aj v zahraničí (Francúzsko, USA, Anglicko. Režisér A. Ptushko napísal: „Chcem nakrútiť film, kde budú žiť hrdinovia, ktorí vedia snívať“).

    V roku 1983 bola nová televízna adaptácia

    Noviny „Komsomolskaja pravda“ obsahujú stĺpec „Scarlet Sails“, v ktorom študenti stredných škôl vedú dialóg

- o zmysle života;

- o tvojom cieli v živote a na Zemi;

- problémy mládeže sú vyriešené.

    Oslava absolventov s názvom „Scarlet Sails“ v Petrohrade.

KREATÍVNE LABORATÓRIUM

*Trieda je rozdelená do troch skupín

1. skupina : vytvorte loď so šarlátovými plachtami

2. skupina : urobte niekoľko remesiel a nájdite slová z príbehu, ktoré sa môžu podpísať pod remeslo

3. skupina : chalani pripravujú re-enactment (chalani si sami vyberajú scénu) „Stretnutie Assola a Graya“ (kostýmy, dekorácie)

    Zhrnutie lekcie.

Všetci sú hodnotení. Zo 17 ľudí bolo hodnotené:

*2 študenti chýbali z oprávneného dôvodu.

VII . Domáce úlohy.

Napíšte miniatúrnu esej „Čo sa mi páčilo na príbehu - rozprávka „Scarlet Sails“.

POUŽITÉ ODKAZY

    Text príbehu „Scarlet Sails“

    K. Paustovský „Kôš s jedľovými šiškami“

    L. Varlamova „Dom – Múzeum A. Greena (sprievodca po Múzeu A. Greena vo Feodosii)

    Týždenná príloha novín „Prvý september“

    časopis "Literatúra v škole"

    Materiály z internetu.

    Kresby študentov.

*V lekcii sa využívajú multimediálne technológie.

Plán prerozprávania

1. Život Andreja Sokolova pred vojnou.
2. Tragické skúšky, ktoré ho postihli počas vojny.
3. Sokolovova devastácia po smrti celej jeho rodiny.
4. Andrey sa ujme sirotského chlapca a znovu sa narodí do nového života.

Prerozprávanie

Sokolov hovorí: „Spočiatku bol môj život obyčajný. Ja sám som rodák z provincie Voronež, narodený v roku 1900. IN občianska vojna bol v Červenej armáde. V hladnom roku dvadsaťdva odišiel do Kubáne bojovať proti kulakom, a preto prežil. A otec, matka a sestra zomreli doma od hladu. Zostáva už len jeden. Rodneymu to bolo jedno – nikde, nikto, ani jedna duša. O rok neskôr som odišiel do Voronežu. Najprv som pracoval v tesárskom arteli, potom som išiel do továrne, vyučil sa za mechanika, oženil sa, mal deti... Žili sme si o nič horšie ako ľudia.“

Keď vojna začala, na tretí deň odišiel Andrej Sokolov na front. Rozprávač opisuje svoju ťažkú ​​a tragickú cestu na cestách Veľkej vlasteneckej vojny. Udržiavanie morálnej nadradenosti nad nepriateľom bez zmierenia a neuznania moci nepriateľa nad sebou samým sa Andrei Sokolov skutočne zaväzuje hrdinské činy. Bol dvakrát zranený a potom zajatý.

Jednou z ústredných epizód príbehu je epizóda v kostole. Dôležitý je obraz lekára, ktorý „v zajatí aj v tme vykonal svoje veľké dielo“ – ošetroval ranených. Život postaví Andreja Sokolova pred krutú voľbu: aby zachránil ostatných, musí zabiť zradcu a Sokolov to urobil. Hrdina sa pokúsil utiecť zo zajatia, no chytili ho a nasadili naňho psy: „len koža a mäso sa rozleteli na kúsky... Za útek som strávil mesiac v trestnej cele, ale stále som zostal nažive... nažive!..“

V morálnom súboji s veliteľom tábora Müllerom víťazí dôstojnosť ruského vojaka, ktorému fašista kapituloval. Sokolov svojím hrdým správaním v tábore prinútil Nemcov rešpektovať sa: „Chcel som im, do čerta, ukázať, že hoci hyniem od hladu, nejdem sa udusiť ich nádielkami, že mám svoje, Ruská dôstojnosť a hrdosť a to, že som zviera Nekonvertovali ma, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažili. Chlieb, ktorý Sokolov získal, rozdelil medzi všetkých svojich spolutrpiteľov.

Hrdinovi sa stále podarilo utiecť zo zajatia a dokonca získať „jazyk“ - fašistického majora. V nemocnici dostal list o smrti manželky a dcér. Zvládol aj túto skúšku, vrátil sa na front a čoskoro radosť „žiarila ako slnko spoza oblaku“: našli jeho syna a poslal otcovi list z iného frontu. Ale v posledný deň vojny jeho syna zabil nemecký ostreľovač... Po prekonaní téglika vojny prišiel Andrei Sokolov o všetko: jeho rodina zomrela, jeho dom bol zničený. Po návrate spredu sa Sokolov pozerá svet okolo nás oči „akoby posypané popolom“, „naplnené neodškriepiteľnou melanchóliou“. Z úst mu unikajú slová: „Prečo si ma, život, tak zmrzačil? Prečo si to takto prekrútil? Nemám odpoveď ani v tme, ani na jasnom slnku... Nie je a nemôžem sa dočkať!!!“

A napriek tomu Andrej Sokolov nepremárnil svoju citlivosť, potrebu dať svoje teplo a starostlivosť iným. Andrei Sokolov veľkoryso otvára svoju zlomenú, osirelú dušu sirote - chlapcovi. Chlapca si adoptoval a začal sa oňho starať ako o osobu, ktorá mu bola najbližšia. Chlapec, tento „úlomok vojny“, ktorý nečakane našiel svoju „zložku“, sa na svet pozerá „očami jasnými ako nebo“. Skromnosť a odvaha, nezištnosť a zodpovednosť sú črty charakteristické pre Sokolov. Sholokhov, ktorý opisuje život „obyčajného človeka“, ho ukazuje ako strážcu a obrancu života a univerzálnych duchovných svätýň.

Hlavnou postavou príbehu je vodič Andrej Sokolov. Toto je obyčajný obyčajný vojak Sovietska armáda, ktorý prežil strašnú tragédiu počas Veľkej Vlastenecká vojna stratil najbližších ľudí.

Dielo zobrazuje krutú životnú pravdu so všetkými jej ťažkosťami a strasťami, ťažký boj za ideály ľudskosti.

Sokolov je tragická postava. Je predstaviteľom ľudu, bystrým nositeľom práve tých vlastností, ktoré sú charakteristické pre charakter celého ľudu, jeho pôvodnú individualitu.

Hlavná z týchto vlastností sa dá nazvať láskou a náklonnosťou domovskej krajine. Neustále si pamätá svoju vlasť, prejavuje milosrdenstvo a veľkosť duše. Išiel do vojny, aby bránil svoje rodné miesta.

Ešte jeden dôležitá kvalita Hrdinom je jeho skromnosť, prejavujúca sa už v zjavnej neochote, s akou začína rozprávať o svojom tragickom živote.

Okrem toho je vhodné hovoriť o hrdinstve Andreja Sokolova, pamätajúc na jeho správanie v zajatí.

Všetky vyššie uvedené skutočnosti teda nasvedčujú vitalita hrdinovia, ich ľudový charakter. IN túto prácu autor nadväzuje a rozvíja v ruskej literatúre tradície Puškina, Gogoľa, Tolstého, Leskova a iných spisovateľov, odhaľuje charakter jednoduchého ruského človeka, ktorý je stredobodom sily a vitality ľudu.

Plán

Stretnutie autora s Andrejom Sokolovom. Jeho príbeh o živote: rodinný život, ísť dopredu; zajatie; vražda zradcu; koncentračný tábor, pochúťka pre veliteľa; útek zo zajatia; správa o smrti rodiny; smrť syna; presťahovanie sa do Uryupinska, adopcia sirotského chlapca; cesta do okresu Kashar.

Ako stiahnuť esej zadarmo? . A odkaz na túto esej; Analýza príbehu M. A. Sholokhova „Osud človeka“, náčrt už vo vašich záložkách.
Ďalšie eseje na túto tému

    „Prečo si ma, život, tak veľmi mrzačil, prečo som La tak skresľoval, ani v tme, ani na jasnom slnku...“ M. Sholokhov M. V. Isakovsky má báseň: „Nepriatelia mi spálili? domov ,Zničili mu celú rodinu, kam má teraz vojak ísť, Komu má niesť svoj smútok? Veľmi podobný tomuto rodinná tragédia počul M. Sholokhov prvýkrát povojnový rok. Jedného dňa, neďaleko prechodu cez rieku, spisovateľ stretol muža s chlapcom. Zapálili si cigaretu a začali sa rozprávať. A muž, ktorý prijal Sholokhova
    Horizontálne: 5. francúzsky spisovateľ, súčasníka M. Sholokhova, ktorý si veľmi vážil literárna tvorivosť spisovateľ. 6. Kolektívny farmár-predák v románe „Virgin Soil Upturned“. 8. Vojenská hodnosť staršieho brata Nikolaja Streltsova z románu „Bojovali za svoju vlasť“. 11. Vodič z románu „Virgin Soil Upturned“. 12. Guľomet z vozíka z príbehu „Shibalkovo Seed“. 16. Poručík, hlavná postava „The Science of Hate“. 18. Meno jedného zo synov spisovateľa. 19. Ľudový umelec ZSSR, ktorý hral úlohu Grigorija Melekhova. 20. Päsť z románu
    Na konci 56 M. A. Sholokhov publikoval svoj príbeh „Osud človeka“. Toto je príbeh o obyčajný človek na veľká vojna, ktorý za cenu straty blízkych a kamarátov svojou odvahou a hrdinstvom dal právo na život a slobodu svojej vlasti. Andrey Sokolov - skromný pracovník, otec veľká rodinažil, pracoval a bol šťastný, ale vypukla vojna. Sokolov, ako tisíce iných, odišiel na front. A potom ho zaplavili všetky problémy vojny: bol šokovaný a skončil v
    DÔLEŽITÉ ÉRY ŽIVOTA NIEKEDY ISKRA HRDINSKÝCH ZÁBLESKOV V NAJOBČAJNEJŠOM ČLOVKU“ (podľa poviedky „Osud človeka“ od M. Sholokhova) Koncom roku 1956 M. A. Sholokhov publikoval svoj príbeh „Osud človeka“ .“ Toto je príbeh o obyčajnom mužovi vo veľkej vojne. Ruský muž prešiel všetkými hrôzami vojny, ktorá mu bola uvalená, a za cenu obrovských, nenapraviteľných osobných strát a tragických deprivácií bránil svoju vlasť a presadzoval veľké právo na život, slobodu a nezávislosť svojej vlasti. Príbeh vyvoláva problém
    Osudy ľudí v tragických obdobiach dejín (podľa diel M. A. Sholokhova) Vojna ako tragédia ľudu v ruskej literatúre 20. storočia Veľká vlastenecká vojna sa skončila pred 55 rokmi, no spomienka na ňu je živá a bude žiť večne, pretože práve v tejto vojne sa ukázali najlepšie črty ruského národného charakteru: jeho odvaha, húževnatosť, masové hrdinstvo a vlastenectvo. Naši ľudia zlomili chrbát fašistickej beštii, pod nohami ktorej Európa pokorne ležala. Áno, vyhrali sme, ale príliš veľa
    Knihy napísané po vojne dopĺňali pravdu, ktorá sa hovorila počas vojny, ale inovácia spočívala v tom, že obvyklé žánrové formy naplnené novým obsahom. IN vojenská próza Boli vyvinuté dva hlavné koncepty: koncept historickej pravdy a koncept človeka. V zásade dôležitú úlohu vo výrobe nová vlna hral príbeh Michaila Sholokhova „Osud človeka“ (1956). Význam príbehu je určený prostredníctvom samotného žánrová definícia: „príbeh-tragédia“, „príbeh-epos“, „epos stlačený na veľkosť príbehu“. Vďaka tomuto
  • Populárne eseje

      Téma 8. ročníka 1. 1. Aký druh výskumu by sa mal vykonať v oblasti hypoték na vzdelávanie? a) pre-vidnikovy; b) expedičné; tradičné; d) aerota

      Odborná príprava budúcich učiteľov dejepisu je v štádiu koncepčného prehodnocovania. Miesto sociálnych a humanitných disciplín (vrátane histórie) v systéme

      Členovia propagandistického tímu nastupujú na pódium za hudobného sprievodu. Lekcia 1. Aspoň raz za život, doma s prírodou

Analýza práce

Hlavnou postavou príbehu je vodič Andrej Sokolov. Toto je obyčajný obyčajný vojak sovietskej armády, ktorý prežil hroznú tragédiu počas Veľkej vlasteneckej vojny a stratil svojich najbližších.

Dielo zobrazuje krutú životnú pravdu so všetkými jej ťažkosťami a strasťami, ťažký boj za ideály ľudskosti.

Sokolov je tragická postava. Je predstaviteľom ľudu, bystrým nositeľom práve tých vlastností, ktoré sú charakteristické pre charakter celého ľudu, jeho pôvodnú individualitu.

Hlavnou z týchto vlastností možno nazvať láska a náklonnosť k rodnej krajine. Neustále si pamätá svoju vlasť, prejavuje milosrdenstvo a veľkosť duše. Išiel do vojny, aby bránil svoje rodné miesta.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou hrdinu je jeho skromnosť, ktorá sa prejavuje už očividnou neochotou, s akou začína rozprávať o svojom tragickom živote.

Okrem toho je vhodné hovoriť o hrdinstve Andreja Sokolova, pamätajúc na jeho správanie v zajatí.

Všetky vyššie uvedené skutočnosti teda naznačujú vitalitu hrdinov, ich ľudu

charakter. Autor v tomto diele nadväzuje a rozvíja v ruskej literatúre tradície Puškina, Gogoľa, Tolstého, Leskova a ďalších spisovateľov, odhaľuje charakter jednoduchého ruského človeka, ktorý je stredobodom sily a vitality ľudu.

2. Jeho príbeh o živote:

a) rodinný život, prechod na front;

c) zabitie zradcu;

d) koncentračný tábor, pochúťka pre veliteľa;

e) útek zo zajatia;

f) správa o úmrtí rodiny;

g) smrť syna;

h) presťahovanie sa do Uryupinska, adopcia sirotského chlapca;

i) cesta do okresu Kashar.

Slovník:

  • náčrt príbehu osud človeka
  • plán ľudského osudu
  • sholokhov analýza osudu človeka
  • plán ľudského osudu
  • plán príbehu osudu človeka

(zatiaľ žiadne hodnotenia)

Ďalšie práce na túto tému:

  1. S dielom Michaila Alexandroviča „Osud človeka“ som sa zoznámil v deviatom ročníku na hodine literatúry. Táto práca ma veľmi zaujala, dalo by sa dokonca povedať, že...
  2. Prerozprávanie. Bojovník, ktorý sa volal Andrej Sokolov, si pomýlil rozprávača s tým istým vodičom ako on sám a chcel si vyliať dušu cudzincovi. Rozprávač sa stretol...
  3. Ako chápete slovo „osud“? Zamysleli ste sa niekedy nad osudom človeka, nad osudom celého národa, nad svojím vlastným osudom? Slovníky vykladajú osud v rôznych...