Testy na preverenie „zvyškových“ vedomostí študentov v kurze „Ruské ústne ľudové umenie. Literárny kvíz „Stránkami folklóru“


Popis práce. Túto akciu môžu vykonávať učitelia základnej školy ako lekciu mimoškolské čítanie alebo venovaný štúdiu rubriky „Ústne ľudové umenie».

Ciele: vzbudiť záujem o čítanie, naučiť expresívne a pozorné čítanie, obohatiť slovná zásobaštudentov, rozvíjať záujem a pozornosť k svetu okolo nich, na slovo ľudu A ľudové zvyky, zoznámiť deti s ľudová kultúra; rozvíjať pozornosť, pamäť, tvorivosť, pestovať lásku ku knihám, pestovať umelecký vkus, učiť sa tímovej práci, vzbudzovať u detí záujem o štúdium tohto materiálu.

Vybavenie: písomky, výstava kníh, kresby študentov, ukážky Dymkova, Bogorodskaya hračky; obrázok hudobných nástrojov, obrázky zobrazujúce ruské ľudové kroje, ruské ľudové kroje na tanec, hudobným sprievodom, nálepkové ocenenia pre tímy, hlavolamy, audio nahrávka Rusov ľudové piesne, prezývky atď.

Podmienky hry: rozdelenie triedy do tímov, výber kapitánov tímov. Tím, ktorý nazbiera najviac nálepiek s odmenou, vyhráva.

Prípravné práce: súťaž v kreslení, čítanie a rozprávanie rozprávok, počúvanie zvukových nahrávok, sledovanie kreslených filmov, nácvik ruského ľudového tanca.

Príprava certifikátov a cien pre tímy.

Tímy odpovedajú striedavo.

Priebeh kvízovej hry:

Hostiteľ: Dobrý deň, chlapci. Dnes sme sa s vami zišli na kvíz: „Folklór - ľudové umenie" Pripomeňme si, čo je to folklór. Preložené z anglický jazyk slovo "folklór" znamená ľudová múdrosť, ľudové poznanie. Folklór spája tieto prvky: slovesný, hudobný, divadelný. Úzko súvisí s ľudový život a rituály. Ruský tanec, ruská pieseň, ruská hudba sú súčasťou života každého Rusa. Od útleho detstva ste už počúvali malé žánre folklóru - toto sú vaše prvé uspávanky ("Bayu, bai", "At the cat-coo", "Drema"), pestushki, teasery, riekanky. Aké žánre folklóru môžete uviesť (odpovede detí). Výborne. Teraz sa rozdelíme na dva tímy. Vymyslíme mená pre tímy a vyberieme kapitána. Takže začnime hru.

1 úloha. Našu hru začíname počúvaním ruských ľudových piesní. (Zapnite zvukové nahrávky). Pieseň je dušou ruského ľudu, spievali a stále spievali, ako sa hovorí, „v smútku a radosti“. Teraz vymenujte, ktorí Rusi ľudové piesne tiež poznáte a dokonca vystupujete na hodinách hudobnej výchovy. Vyhráva tím, ktorý pomenuje najviac skladieb. („Si moja milovaná zem“, „Buď zdravá“, „Kalina“, „Harmonistka Timoshka“, „Ako na tenkom ľade“, „Plstené čižmy“, „V záhrade alebo v zeleninovej záhrade“, „Pri údolí , pri lúke“, „Husi-labute“, „Kučera, breza“).

Úloha 2. Nájdite druhy ústneho ľudového umenia. Prečiarknite prebytočné množstvo (podklady na kartičkách).

Jazykovlásky, príbehy, počítacie riekanky, vtipy, bájky, chorály, rozprávky, literárne rozprávky, príslovia, riekanky, riekanky, básničky, príbehy, nudné rozprávky, hádanky, hlášky, pesničky, bájky.

3 úloha. Zbierajte príslovia o práci a dobrote. Deti dostanú karty s nasledujúcim obsahom.

Dokončili prácu -

A práca vás robí zdravšími.

Láskavo čoskoro

Aký jarný deň.

Choďte smelo.

To urobí svoju prácu

Čo robí človeka chorým z lenivosti?

A zvieratá si pamätajú.

Sladké nič-

Dosahuje až k srdcu

A ľudská práca.

On neje.

Nemôže teda nečinne sedieť.

Práca, práca, práca -

Tu sú tri večné poklady.

Neseďte nečinne.

Milé slová.

Slnko maľuje zem.

Kto nepracuje?

Kto je zvyknutý pracovať

Nuda tak nebude.

4 úloha. Pozbieraj obrázok a povedz, ktorá ruská ľudová rozprávka je zobrazená /hádanky/. Po zhromaždení obrázkov sa rozprávajte o rozprávkach.

Pomenujte rozprávku a hlavné postavy

O čom je príbeh? krátke prerozprávanie podľa obsahu)

Čo učí táto práca?

Prehliadka výstavy kresieb podľa rozprávok.

5 úloha. Hádaj hrdinu rozprávky.

Ktorý rozprávkový hrdina ležal celý čas na sporáku? (Emelya)

Komu pomohla jabloň, piecka a rieka? (Mašenka)

Komu sú určené tieto slová: „... prorocký kaurka stoj predo mnou ako list pred trávou?" (Sivka-burka)

Na azúrových šatách sú časté hviezdy, na hlave je jasný mesiac, taká krása - nemôžete ani myslieť, hádať alebo opísať perom (Vasilisa Krásna).

Úloha 6. Vymýšľajte hádanky. Rusi sú preto známi svojím vtipom, vynaliezavosťou a tajomnosťou skvelé miesto v ruskom folklóre sa dáva hádankám. Teraz si precvičujete písanie hádaniek.

Úloha 7. Ľudový tanec (folklórny tanec) je prejavom pocitov, nálady, emócií, ktorý sa predvádza predovšetkým pre seba a až potom pre diváka. Aj vaše prababičky a pradedovia viedli okrúhle tance, organizované vtipne ľudové slávnosti. Teraz usporiadame súťaž o najlepšieho Rusa ľudový tanec(na príkaz; vopred pripravené deti tancujú v ruštine ľudové kroje s hudobným sprievodom).

Úloha 8.Ľudové umenie je vždy zrozumiteľné a milované. Môžu to byť hračky z dreva, hliny, riad, koberce, čipky. Každý produkt v sebe nesie radosť, láskavosť, teplo a fantáziu. Ľudová hračka je figurálna, farebná a originálna. Pamätajte si, aké typy ľudové hračky viete a čo o nich môžete povedať (zohľadňuje sa najviac informatívny materiál) Príklady: hračky Dymkovo, Filimonov, Kargopol, Bogorodsk.

Úloha 9. Na aké hudobné nástroje hrali vaši prastarí rodičia? kto vie? V dávnych dobách mali ľudia hrajúci na hudobných nástrojoch čestné miesto. Kto vie vymenovať viac hudobných nástrojov (Ratchet - robí veľa hluku, používa sa v svadobné obradyúdajne to chráni mladý pár pred zlými duchmi; zvončeky, balalajka, píšťalka, gombíková harmonika, tamburína (používajú ho bifľoši), domra, zhaleika, gusli, kaljuka (fajka), lyžice, okarína (druh píšťalovej flauty v tvare nádoby), roh, flauta).

10 úloha. Otázky pre tímy (každý 4 otázky).

Hrdina uspávaniek, magické stvorenie (Drema).

Hrdina uspávaniek, ktorý svojim mrnčaním (mačka) uspáva deti.

Rituál, ktorý sa vykonával na deťoch po narodení (krste).

Ústne ľudové umenie. Ľudová múdrosť (folklór).

Postieľka, v ktorej sa uspávali bábätká. Staroveké slovo(kolíska).

Narodenie dieťaťa. Staroveké slovo (vlasť).

Čo znamenalo slovo „bayat“ za starých čias (hovoriť).

Hostiteľ: Naša hra sa skončila. Dnes ste sa ukázali ako skutoční znalci ruského folklóru. Myslím, že ľudové umenie a ľudová múdrosť budú navždy vo vašich srdciach.

Zhrnutie a odmeňovanie tímov.

Test na tému "Folklór"

1. Folklór je:

A) zvláštny druh tvorivosť, ktorá si zachovala spojenie s dávnym myslením a chápaním slov;

b) umenie vytvorené ľuďmi a existujúce v širokých oblastiach masy;

c) ústne ľudové umenie;

d) súbor prác na rôzne témy.

2. Z akého jazyka bolo prevzaté slovo „folklór“?

a) grécky; c) angličtina; b) latinčina; d) ruský.

3. V ktorom storočí bol pojem „folklór“ zavedený do ruskej literatúry?

A) v 14. storočí b) v 19. storočí c) v 18. storočí d) v 16. storočí

a) básnik; b) kronikár; c) spevák-rozprávač; d) ľudia.

5. Ktorý z uvedených žánrov patrí do folklóru?

a) hádanka; b) pieseň; c) príslovie; d) príbeh; e) báseň; f) príbeh; g) rozprávka; h) legenda; i) príslovie.

6. Čo je to príslovie?

a) obrazné spojenie slov; b) časť rozsudku, ktorá poskytuje presné hodnotenie udalosti alebo osoby;

c) úplné vyhlásenie o poučnom obsahu.

7. Vyber si významovo blízke príslovia.

a) Ak radi jazdíte, radi nosíte aj sane. 1) Slovo nie je šíp a zasiahne horšie ako šíp.

b) Slovo nie je vrabec, keď vyletí, nechytíš ho. 2) Bez problémov nemôžete chytiť ani rybu z rybníka.

c) Aj keď bývaš v lesnej chatrči, stále môžeš byť so svojou milovanou osobou. 3) S kým sa stretávaš, taký si

d) S kým sa budeš baviť, tak priberieš. 4) S milou, nebo a v kolibe.

8. Ktorý z týchto výrokov je príslovím?

a) O priateľov sa vie, že majú problémy. B) Bez ťažkostí nevytiahnete ani rybu z jazierka.

B) Zázraky v sitku. D) Žite večne a učte sa.

9. Čo je to ľudová rozprávka?

a) akčný príbeh s fantastickým obsahom; b) historický príbeh;

c) žáner ústneho ľudového umenia; d) legenda.

10. Na aké typy rozprávok sa delia?

a) dobrodružstvo; b) životopisné; c) magické; d) historické; e) domácnosť; e) o zvieratách.

11. Ako sa volá táto časť rozprávky:„V určitom kráľovstve, v určitom štáte žil kráľ“?

A) začiatok b) koniec c) príslovie d) prezývka

12.V rozprávky Každá postava hrá špecifickú rolu. Hlavná postava rozprávky má pomocníkov a škodcov. Vyberte ich zo zoznamu hrdinov.

a) Kôň; b) zajac; c) Zmey Gorynych; d) husi-labute; d) šťuka; f) Baba Yaga; g) Fox; h) Koschey nesmrteľný; i) Sivý vlk.

13. Spojte druhy rozprávok a im zodpovedajúce charakteristiky.

a) magický; 1) Účelom rozprávky je zábavnou a poučnou formou rozprávať o huncútstvach zvierat, ukázať neresti a cnosti.

b) domácnosť; 2) Účelom rozprávky je otestovať hrdinu, s ktorým sa pustil do boja magické sily.

c) o zvieratách. 3) Účelom rozprávky je rozprávať o nezvyčajnej udalosti; akcia prebieha v normálnom prostredí.

a) osobitný druh kreativity, ktorý si zachoval spojenie s dávnym myslením a chápaním slov;

b) umenie vytvorené ľuďmi a existujúce medzi širokými masami;

c) ústne ľudové umenie;

d) súbor prác na rôzne témy.

2. Z akého jazyka bolo prevzaté slovo „folklór“?

a) grécky; b) latinčina; c) angličtina; d) ruský.

a) básnik; b) kronikár; c) spevák-rozprávač;

d) ľudia.:

4. Ktorý z uvedených žánrov patrí do folklóru?

a) hádanka; b) pieseň; c) príslovie; d) príbeh; e) báseň; f) rozprávka; g) legenda;

h) hovorí.

5. Čo je príslovie:

a) obrazné spojenie slov;

6. Aký je rozdiel medzi prísloviami a výrokmi:

a) v presnosti a obraznosti vyhlásenia;

b) príslovie je úplný úsudok, výrok je súčasťou úsudku.

7. Rozprávka (definícia žánru )- Toto...

a) legenda o hrdinoch.

b) krátky výrok, obsah pravidiel svetskej múdrosti.

c) poviedka fantastického charakteru.

8. Typy ľudových rozprávok :

a) magické, každodenné, o zvieratách, flóre a neživej prírode;

b) magický, realistický, sentimentálny;

c) magické, každodenné, o zvieratách.

9. Skladbu ľudovej rozprávky tvoria:

a) porekadlo, začiatok, hlavná časť, koniec.

b) začiatok, hlavné deje, porekadlo, koniec.

c) začiatok, porekadlo, koniec

10. Vlastnosti rozprávok o zvieratkách:

a) magické sily, ktoré pomáhajú hrdinom.

b) hlavné postavy vyzerajú ako ľudia (hovoria, obliekajú sa ako ľudia)

c) postavy sa správajú prirodzene, ako v prírode.

11. Spojte typy rozprávok a ich zodpovedajúce charakteristiky:

a) magický; 1) účelom rozprávky je zábavnou a poučnou formou rozprávať o šantení zvierat,

ukázať neresti a cnosti;

b) domácnosť; 2) úlohou rozprávky je otestovať hrdinu, ktorý vstúpil do boja s magickými silami;

c) o zvieratách. 3) účelom rozprávky je povedať o nezvyčajnej udalosti; koná sa akcia

v normálnom nastavení.

12. Uveďte trvalé epiteton:

a) krásna panna; b) zelená tráva; c) sivá obloha.

13. Ako sa volá táto kompozičná časť rozprávky?

a) Začali žiť a byť - na slávu všetkých ľudí;

b) V určitom kráľovstve, v určitom štáte, žil kráľ; kráľ mal troch synov.

14. Pomenujte rozprávku a určte, do ktorej skupiny patrí:

Hneď zdvihla Ivana Careviča a išla; tancovala a tancovala, priadla a priadla - všetci sa čudovali! Zamával pravá ruka- stali sa lesy a vody, zamávala doľava - začali lietať rôzne vtáky. Všetci boli ohromení. Tancovala som a nič sa nestalo.

15. Pokračujte v sérii konštantných epitet, ktoré sa nachádzajú v rozprávkach o zvieratách:

medveď - nemotorný; líška - ...... zajac - ...... vlk -......

16. Meno malého folklórny žáner:

A). Šťava chodí okolo lavičky, d) Naťahuj, naťahuj!

A zdriemnutie v chatrči, zhovorčivý Rotok,

Hľadám a hľadám svoje dieťa, chytím sa za ruky

Kde to nájde Tu uspáva nohy chodca.

b) Lenka-penová e) Chodilo štyridsať myší

Holé koleno Nosili štyridsať grošov,

Prešiel som cez most dve horšie.

Prišiel som o chvost a každý niesol dva groše.

c) A na našom dvore e) V zime sa hreje,

Prasiatko sa hrabalo, jar tlie,

A v lete náhodou zomrie s chvostom,

Prilieha k oblohe.

Ožíva v zime

a) Žáner folklóru, v ktorom je potrebné nájsť odpoveď na základe obrazu obsiahnutého v otázke.

b) Múdre príslovie, ktoré obsahuje skúsenosť celého ľudu.

c) Piesne na uspávanie dieťaťa.

d) Rytmické frázy alebo básne, v ktorých sa opakujú rovnaké zvuky.

f) Hravé riekanky, ktorými rodičia sprevádzajú prvé hry svojho dieťaťa.

g) Obrazné vyjadrenia, ktoré presne vystihujú akúkoľvek situáciu alebo vlastnosť osoby

charakter bez úplnosti.

18. Uveďte magické predmety, ktoré sa nachádzajú v ruských ľudových rozprávkach:

________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________

19. Proti akým zlým silám bojujú hrdinovia rozprávok?

____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

20. Do textu vložte chýbajúce slová:

V __________ kráľovstvo, v _________________ žil v štáte – ________ bohatý obchodník,

významná osoba. Tento obchodník mal _______ dcéry, všetko ________ ______________ napísané.

Tu tento obchodník vykonáva svoje obchodné záležitosti v zámorí, pre___________ pozemky, v _________

kráľovstvo, v ____________________ štátu.

Čudovala sa takému zázraku ____________ , diva _____________ , radovala sa zo svojho milovaného šarlátového kvetu a vrátila sa do svojich palácových komnát.

A uplynulo veľa času: čoskoro ____________ si vyberie svoju daň, ale nie tak skoro ________ sa robí.

A zablahoželali ženíchovi a neveste a všetkým verným služobníkom, veľkým bojarom a vojenským kavalierom a začali

žiť áno ______________. A tam som _______ ,___________ pil. Toto je koniec ________________.

14. Spojte šípkami príslovia, ktoré majú podobný význam.

Ak radi jazdíte, radi nosíte aj sane. Slovo nie je šípka a

trafí horšie ako šípy

Slovo nie je vrabec, ak vyletí, nechytíš ho. S miláčikom a nebom v

Bývajte aspoň v lesnej chatrči, Bez ťažkostí to nechytíte

A s byť milovaný. ryby z jazierka

15. V rozprávkach hrá každá postava určitú rolu. Hlavná postava má pomocníkov a škodcov. Distribuovať

v dvoch stĺpcoch.

Kôň, Had Gorynych, Šťuka, Husi-labute, Sporák, Baba Yaga, Koschey

Nesmrteľná, Žabia princezná

asistentov

Škodcovia

stupeň:

F.I. ______________________________________________

Možnosť I

    Folklór je:

a) literatúra staroveku;

b) ľudové umenie, najčastejšie ústne; umelecký kolektív tvorivá činnosťľudia, odrážajúci ich život, názory, ideály, princípy;

d) umelecký literatúra XIV storočia;

    Aký žáner neuplatňuje sa na folklór?

a) jazykolam;

b) hádanka;

c) príslovie;

d) príbeh;

    Je to kalkulačka?

a) rozmanitosť detský folklór;

b) začiatok básne;

c) názov ruskej ľudovej rozprávky;

d) vkladací prvok v epose.

4. K ľudové rozprávky súvisia?

a) filozofický;

b) satirický;

c) magické;

d) Nový rok.

5. Malý žáner folklóru, v ktorom sa predmety a javy reprodukujú formou otázky na hádanie.:

a) eposy;

b) výroky;

c) hádanky;

d) rozprávky.

6. Čo je to ľudová rozprávka?

a) akčný príbeh o vesmírnych hrdinov;

b) žáner ústneho ľudového umenia;

c) historický príbeh;

c) rozprávač;

8. Určite žáner folklóru:

Sedeli na zlatej verande

Cár, princ,

Kráľ, princ,

Obuvník, krajčír,

kto budeš?

Hovorte rýchlo

Neodkladajte čestné a dobrí ľudia!

a) hádanka;

b) báseň;

c) riekanka na počítanie;

d) jazykolam.

9. Mikula Selyaninovich je hrdina:

a) rozprávky;

b) legendy;

V) lyrická pieseň;

d) eposy.

a) historické;

b) láska, rodina-domáci, kočiš, vojak, smelý;

c) magický, fantastický;

d) dobrodružstvo.

11. Aký je symbol slnka na Maslenici?

a) oheň;

d) breza.

12.Čo ste robili na sviatok Ivana Kupalu?

a) preskočil oheň;

b) opletený breza;

c) hádal;

d) pečené palacinky.

13. Hádajte Rusa ľudová rozprávka a uveďte jeho typ.

Názov a typ rozprávky:___________________________________________________________

15. Vysvetlite význam prísloví a porekadiel:

Pripravte si v lete sane a v zime vozík

Rybu z rybníka bez ťažkostí ulovíte

________________________________________________________

Slovo nie je vrabec: ak vyletí, nechytíš ho -

________________________________________________________

stupeň:

F.I. .______________________________________

Záverečný test na tému „Folklór“ 5. ročník.

Možnosť II

b) kronikár;

    Ktorý z nasledujúcich žánrov platí na folklór?

a) príbeh;

b) rozprávka;

c) príbeh;

    Čo je to príslovie?

a) obrazné spojenie slov;

b) hudobná a poetická forma umenia;

c) slovné spojenie, v ktorom jedno slovo závisí od druhého;

d) úplné vyhlásenie poučného charakteru.

    Na aké typy ľudových rozprávok sa delia?

a) magické, spoločenské a každodenné, o zvieratách;

b) dobrodružný, životopisný, historický;

c) historické, vesmírne, umelecké;

    Aký je rozdiel medzi prísloviami a prísloviami?

a) príslovia sú založené na rozprávkach a porekadlá sú založené na mýtoch

b) príslovie je úplný súd, výrok je súčasťou súdu;

c) príslovie treba uhádnuť a príslovie treba rýchlo vysloviť;

d) cudzojazyčné konštrukcie.

6. Medzi malé žánre folklóru patrí (niekoľko možností odpovede):

a) príslovia;

b) rozprávky;

c) výroky;

d) hádanky;

d) eposy.

    Hudobná a poetická forma ľudového umenia

b) rozprávka;

c) riekanka na počítanie;

d) hovorí.

    Definujte žáner folklóru:

Sedí dedko, oblečený v sto kožuchoch,

kto ho vyzlečie, roní slzy.

a) hovorí;

b) počítacia riekanka;

c) hádanka;

d) jazykolam.

    O akých udalostiach sa spievalo v historických piesňach?

a) o milostných zážitkoch;

b) o rodinných a každodenných problémoch;

c) o lúpežných prepadnutiach;

d) o konkrétnom historickej udalosti ruský ľud.

10. Eposy sú...

a) epické piesne-rozprávky o hrdinoch a všeobecných historických udalostiach v Staroveká Rus;

b) príbeh o zvieratkách;

V) rozprávka;

d) piesne o láske.

    Ako sa volajú vianočné piesne?

a) koledy;

b) kamenné mušky;

c) drobnosti;

d) uspávanky.

12. Čo robili dievčatá na Vianoce?

a) preskočil oheň;

b) kreslil;

c) hádal;

d) pečené palacinky.

13. Hádaj ruskú ľudovú rozprávku. Uveďte jeho typ.

Názov a typ rozprávky: _________________________________

14. Pomocou šípok spojte typy rozprávok s ich definíciami.:

MagickéÚčelom rozprávky je vyrozprávať zábavný a poučný príbeh

šantenie zvierat.

DomácnosťÚčelom rozprávky je otestovať hrdinu, ktorý vstúpil

v boji proti magickým silám.

O zvieratáchÚčelom rozprávky je povedať niečo neobvyklé

incident; akcia sa koná v

v normálnom nastavení.