Poznámky k hudobným lekciám v dhow. Zhrnutie zimnej hudobnej hodiny v prípravnej skupine „Cesta do sveta hudobnej kreativity“


Samostatné časti sú venované oboznamovaniu detí s ľudovými nástrojmi. Zhrnutie hudobnej hodiny v materskej škole pripravila hudobná riaditeľka najvyššej kategórie E.V Kutusheva, kombinovaná materská škola MBDOU č. 56 „Severyanochka“, Nizhnevartovsk a je určená pre deti druhej mladšej skupiny.

Účel lekcie v materskej škole:

  • Zoznámte deti s ruským ľudovým nástrojom gusli.

Ciele lekcie materskej školy:

  • Pestovať u detí lásku k ruskej ľudovej hudbe a ruštine ľudový nástroj- harfa, prijímať potešenie a radosť zo samotného procesu kontaktu s hudbou.
  • Rozvíjať predstavy detí o figuratívnosti hudby, ktorá vytvára obraz (gusli zobrazuje hrdinov ruskej rozprávky); O výrazové prostriedky hudba (dynamika, register), výška tónu (high-low, up-down pohyb melódie).
  • Rozvíjajte komunikačné schopnosti detí prostredníctvom hudobná hra a páry tancujú.
  • Preniesť charakter hudby do pohybu, do spevu.
  • Rozšírte slovnú zásobu slov označujúcich mená v ruskom folklóre (ruská ľudová hudba, staroveký ruský ľudový hudobný nástroj, gusli), postavy ruských ľudových rozprávok, hudobné pojmy(tichý-hlasný, vysoký-nízky, pohyb melódie hore a dole).

Priebeh vyučovacej hodiny v materskej škole NÁVŠTEVA ROZPRÁVKY

Na veselú ruskú pesničku ľudová hudba deti vstupujú do haly. Hudobný riaditeľ sa stretáva s deťmi.

Uskutoční sa cvičenie spievania „Ahoj“.

Hudobný režisér: — Chlapci, máte radi rozprávky? (Deti odpovedajú.) Potom si sadnite a počúvajte. Dnes k nám prišiel hosť zo známej rozprávky, no hádajte, z akej rozprávky je a kto to je!

— Má tvar gule.
Kedysi bol horúci.
Skočil zo stola na podlahu
A opustil svoju babičku.
Má červenú stránku...
zistili ste? (Kolobok).

Hudobný režisér: - Teraz si pozorne vypočujte príbeh. Babička upiekla Kolobok a dala ho vychladnúť na parapet. Ale Koloboka omrzelo tam ležať, a tak vyskočil z okna, prevalil sa cez prah a cválal dolu schodmi. Potom som sa rozhodol ísť hore a zase dole...

Spievanie "Rebrík".

Perník vyskočil, hop, hop, hop.
A potom skočil dolu, skočil, skočil, skočil.

Hudobný režisér: — Žemľa sa vykotúľala na ulicu a tam vtáčiky hlasno spievali.

Uskutočňuje sa hudobno-didaktická hra „Sedíme na konároch“.

matka:

— Sedím na spodnom konári,
A spievam: chik-chirk.

Kurčatá:

- Sedíme na hornom konári,
A spievame: chik-chirk.

Hudobný režisér: — Žemľa sa kotúľala ďalej, kotúľala a pílila krásna kvetina. Naklonil sa ku kvetu a zacítil vôňu.

Zadržané prstová hra„Kvet“ od E. Železnovej.

Hudobný režisér: - A žemľa sa skotúľala ďalej. Zrazu vidí na pni ležať nádherné vrece. (Ukazuje.) On, chlapci, je váš priateľ! Naozaj chcete vedieť, čo sa tam skrýva? Čo sa podľa vás skrýva v taške?

Deti odpovedajú. Hudobný režisér vyberie harfu z tašky a ukáže ju deťom.

Hudobný režisér: - Tak to je krásny nástroj! Toto je starý ruský hudobný nástroj a nazýva sa „harfa“. Je to opísané v rôzne rozprávky. Prosím, počúvajte, ako to znie!

Hudobný režisér hrá na harfe.

Hudobný režisér: - Ako znejú harfy?

Deti odpovedajú.

Hudobný režisér: - Áno! Gusli znie zábavne, energicky a radostne! Deti, máme si vziať harfu so sebou do rozprávky a oni nám pomôžu? (Odpovede detí.) Potom počúvame rozprávku ďalej. Kolobok sa valil a smerom k nemu... kto?

Hudobný režisér hrá na harfe, deti spoznávajú a charakterizujú „medveďa“ podľa hranej hudby.

Medveď (učiteľ):

Hudobný režisér: - Nejedzte Kolobok, Mishenka, ale radšej sledujte, ako naše deti tancujú!

Deti tancujú vo dvojiciach.

medveď: - Oh, ďakujem, potešil si ma! Nech je to tak, Koloboku sa nedotknem!

Hudobný režisér: - Medveď sa zatúlal do lesa a Kolobok sa valil ďalej. Valí sa a valí a smerom k nemu... kto?

Hudobný režisér hrá na harfe, deti spoznávajú a charakterizujú „zajaca“ podľa hranej hudby.

Zajac (učiteľ): - Kolobok, Kolobok, zjem ťa!

Hudobný režisér: - Nie, Hare, to nebude fungovať! Poďme ho vystrašiť! A harfa nám pomôže. Budem hrať ticho a vy budete „šušťať“ dlaňami. A keď nahlas zahrám na harfe, budeš hlasno tlieskať rukami.

Uskutočňuje sa hudobno-didaktická hra „Nahlas a ticho“.

Počas hry Zajac ticho odchádza.

Hudobný režisér: - Ach, kde je Zajac? (Deti odpovedajú: zľakol sa a ušiel.) Kolobok sa tešil a valil ďalej. Kolobok sa valí, valí a smerom k nemu... kto?

Hudobný režisér hrá na harfe, deti spoznávajú a charakterizujú „vlka“ podľa hranej hudby.

Vlk (učiteľ): - Kolobok, Kolobok, zjem ťa!

Hudobný režisér: - Wolf, neurážaj Koloboka. Je dobrý, milý, treba sa s ním kamarátiť, ako sú kamaráti naši. O tomto budú teraz spievať.

Deti hrajú pieseň „Slnko má priateľov“ od E. Tilicheeva.

vlk: - Dobra skladba! Nech je to tak, nedotknem sa ťa, Kolobok!

Hudobný režisér: - Vlk vbehol do lesa a Kolobok sa valil ďalej. Valí sa a valí a k nemu... kto?

Hudobný režisér hrá na harfe, deti spoznávajú a charakterizujú „líšku“ podľa hranej hudby.

Fox (učiteľ): - Kolobok, Kolobok, zjem ťa!

Hudobný režisér: Nejedz Fox Kolobok, zaspievame ti pieseň.

Fox: Nechcem počúvať piesne, chcem jesť Kolobok.

Hudobný režisér: - Nejedzte Fox Kolobok, zahráme vám hudobné nástroje.

Fox: - Nechcem!

Hudobný režisér: - Tak teda, budeme tancovať!

Fox: - Nechcem.

Hudobná réžia pre deti: "Potom prekabátime Líšku." Poďme sa s ňou hrať.

Hrá sa komunikatívna hra „Úsmev“.

Počas hry je Kolobok skrytý nepozorovane. Líška začína hľadať Koloboka.

Fox: Pozeral som na teba, nevšimol som si, kam Kolobok odišiel?

Hudobný režisér: - Líška bežala, bežala, hľadala Koloboka, pozerala a bez ničoho utiekla do lesa. A Kolobok vám poďakoval za pomoc a utekal domov. To je koniec rozprávky a tí, ktorí počúvali a pomáhali – dobre! A kto nám pomohol? (Odpovede detí.) Samozrejme, vy a náš hosť, starý ruský hudobný nástroj - gusli! Naša lekcia sa skončila.

Popis materiálu: Ponúkam vám súhrn tematickej hudobnej hodiny pre deti staršej skupiny (5-6 rokov)“ Hudobný obchod hračky“ pomocou kreatívnych úloh. Tento materiál bude užitočné hudobných režisérov predškolských zariadení. Toto je zhrnutie záverečnej lekcie o rozvoji tvorivých schopností predškolákov všetkých typov hudobná činnosť v škôlke.

Cieľ: Hudobnými aktivitami rozvíjať tvorivé schopnosti detí, robiť život žiakov zaujímavejší, zmysluplnejší a naplnený radosťou z hudobnej tvorivosti.

Úlohy:

Vzdelávacie: Rozvíjať u detí schopnosť expresívne sprostredkovať obrazy uvedené v hudobnom diele. Nájdite polohy prízvuku v hudbe.

Vývojový: rozvíjať kreativitu, ucho pre hudbu, rytmické a modálne zmysly, plasticita, emocionálna citlivosť na hudbu.

Vzdelávacie: Pestujte záujem o hudobná kultúra, k základnej hudbe, chuť improvizovať.

Atribúty použité v lekcii:

Zvonček, umelé kvety podľa počtu detí; „vitrína“, na ktorej sú umiestnené hračky: loptička, bubon, zajac, bábka klauna, klaunské čiapky (5 kusov), klobúky husi, kravičky, kone, prasiatka podľa počtu detí, na detských stolíkoch hudobné nástroje (xylofóny, trojuholníky, maracas, plastové poháre, gumené pískacie hračky), kurčatá, kurčatá, mačky, kačice, prasiatka.

Hudobný materiál:

G. Gladkov" Milá víla“, L. Schitte „Etude“, T. Lomová „Odovzdávanie lopty“, F. Schubert „March“, E. Tilicheeva „Zajačiky“, M. Šrebková „Zajačik, zajačik, kde si bol?“, D. Kabalevsky "Klauni", poľská ľudová pieseň "deti vyšli do zelenej záhrady", A. Filippenko "Polka", A. Pinegin "Všetko najlepšie k narodeninám!"

Priebeh lekcie

Do sály vstupujú deti s kvetmi a predvádzajú hudobno-rytmickú skladbu s prvkami improvizácie na hudbu G. Gladkova „Dobrá víla“. Na konci tanca deti dávajú kvety do košíkov a stoja rozhádzané.

Hudobný režisér. Chlapci, toto jarné ráno tvoj tanec s kvetmi zdvihol náladu každému. Pozrite sa, ako sa na vás naši hostia usmievajú. Pozdravme hostí.

Deti spievajú: - Ahoj!

Hudobný riaditeľ sa obracia k jednotlivým deťom a žiada ich, aby odpovedali rovnakou melódiou

Hudobný režisér (spev). - Ahoj, Alya! (na triáde)

Dobrý deň, Dima! (na treťom)

Ahoj Masha! (na jeden zvuk)

Kto sa pozdraví svojou pesničkou?

Deti spievajú pozdrav podľa vlastného uváženia na vlastnú melódiu.

Hudobný režisér (upozorňuje na „výkladnú skriňu“). Chlapci, pozrite sa, ste v hračkárstve. (Zazvoní na zvonček).

Ding-ding-ding

Ding-ding-ding

Otvárame predajňu.

Poď, poď,

Vyberte si, čo chcete. (Básne V. Boldyreva)

Ak chcete získať hračku, musíte spievať pieseň, ktorej melódia

vymyslite si slová sami: "Kúpim si hračku a vezmem si ju so sebou."

Pokúste sa vymyslieť melódiu, ktorá zodpovedá charakteru hračky.

Hudobný režisér vyberie z vitríny loptu.

Tu je skokan - zábavná lopta,

Nemá rád tých, ktorí plačú

Miluje hudbu a smiech

Vyskočí najvyššie! (Básne V. Boldyreva)

Kto vyberie loptu?...

Vychádza ochotné dieťa.

Hudobný režisér. Ako by mala znieť pieseň na ples? Dieťa. Svižne, nahlas, melódia akoby skákala.

Dieťa spieva veselú pesničku v rytme polky.

Chlapci, ukážte mi, aká je loptička obratná, skákavá a ľahká.

Deti stojace v náhodných skupinách predvádzajú etudu „Balls“, hudbu. L. Schitte.

Navrhujem postaviť sa do kruhu a všetci sa hrať s loptou. Podávajte loptu do rytmu hudby v kruhu, na koho sa hudba zastaví, nejakú vymyslí tanečné pohyby s loptou.

Dieťa, ktoré spievalo pieseň o lopte, začína cvičenie „Prihrávanie lopty“, hudba. T. Lomovoy. Na konci cvičenia sa lopta umiestni na samostatný stôl.

Chlapci, počúvajte hudbu a hádajte, s akou hračkou sa táto hudba hodí? (Úryvok zo Schubertovho pochodu)

deti: Toto je pochod, prichádza na bubon.

Hudobný režisér.

Kúpili sme bubon

urobiť "cracker"

Zaklopeme palicou

Je to zábavný pochod.

Kto si vezme bubon?

Kto bude spievať pieseň? (Básne I. Sudarevovej)

Ochotné dieťa spieva pesničku do rytmu pochodu.

Hudobný režisér. Poďme hrať rytmickú ozvenu. Gleb vyťuká rytmus na bubon, ktorý mu tlieskate rukami.

Hra s bubnom "Rhythmic Echo". Deti striedavo vymýšľajú rytmický vzor a Gleb tento rytmický vzor opakuje na bubne. Označte správne opakovanie rytmu. Po hraní položte bubon na samostatný stôl.

Vypočujte si ďalšiu hudobnú hádanku. Hra „Zajačiky“, hudba. E. Tilicheeva.

Ochotné dieťa zaspieva pieseň vhodného charakteru (zľahka, hravo).

Tu prichádza malý zajačik zbabelec!

Čítame o vás v knihe.

Deti vás okamžite spoznajú

Spievajú piesne o vás! (Básne Yu. Sklyarovej)

Deti hrajú pieseň „Zajačik, zajačik, kde si bol“, hudba. M. Šrebková v úlohách: detský „kupujúci“ spieva zajačikovi.

Znie to ako ďalší pre vás hudobná hádanka. O koho ide? (Zaznie úryvok z hry D. Kabalevského „Klauni“)

Deti spoznajú dielo a pomenujú skladateľa. Ochotné dieťa zaspieva pesničku na daný text s správny charakter(šibalský, veselý, vtipný). Hra „Klauni“ sa hrá celá v sprievode dieťaťa, ktoré vedie klauna-bábku.

Hudobný režisér opäť upozorňuje deti na vitrínu.

Sú tu klaunské klobúky. Kto dnes vymyslí zábavný, šibalský tanec? Uvidíme. Ktorý klaun bude zábavnejší?

Dajte deťom 5 kapsúl. Deti vystupujú kreatívny tanec « Veselý klaun" Všimnite si rozmanitosť tanečných pohybov.

Chlapci, hádajte hádanku:

Všetko viem, každého učím,

A ja sám som vždy ticho.

Aby si sa so mnou spriatelil,

Treba sa naučiť čítať a písať. (kniha)

Hudobný režisér berie z vitríny veľká kniha, listuje v ňom.

Ktoré zaujímavá kniha o zvieratách. Tu sa môžete stretnúť s postavami známej piesne „Deti išli na prechádzku do zelenej záhrady“.

Vezmite čiapky hrdinov piesne a postavte sa do polkruhu.

Deti si berú klobúky husí, kráv, koní, prasiat a pohybmi predvádzajú pieseň „Deti išli do zelenej záhrady“, poľskú ľudovú pieseň.

Naozaj, deti veselo tancujú v našej záhrade. A dokonca si môžete sami vymyslieť tanec. Vymyslíme polku.

Deti ponúkajú známe tanečné pohyby (točenie vo dvojiciach, tlieskanie, hádzanie nohami pri skákaní a pod.) a vytvárajú tanec.

Zvieratká si dajú dole klobúk a postavia sa do párov v kruhu. Vo dvojiciach hrajú „Polku“, hudbu. A. Filippenko.

Hudobný režisér. V našej predajni nájdete aj hudobné nástroje. Pomenujte ich (xylofóny, trojuholníky, maracas).

Nástrojov je dosť pre každého, aj keď nie všetky sú hudobné.

Jedzte jednoduché predmety: poháre, gumené hračky, ale ich zvuky sa nám budú hodiť.

Ding-ding, bum-buom,

Náš orchester bude robiť hluk!

Poďme urobiť nejaký hluk, zazvoňme,

Zabavme všetkých rozprávkou!

Pozývam všetkých na rozprávku. Povieme rozprávku s názvom „Narodeniny“. A tieto hudobné nástroje nám to pomôžu vysloviť.

Prosím, rozprávkoví hrdinovia, oblečte si kostýmy a hudobníci, rozoberte si nástroje.

Hlučná rozprávka „Narodeniny“ podľa audiokazety E. Železnovej. Detskí umelci predvádzajú divadelné predstavenia a detskí hudobníci im hovoria. Učiteľ prečíta text rozprávky:

Jedného dňa v kurníku, v hniezde za boxom, ktosi potichu zaškrípal. Asi takto: Škripkaj sa s gumenou hračkou.

Sliepka matka pribehla k hniezdu a začala počúvať. V najväčšom vajíčku zase niekto zaškrípal, trochu hlasnejšie: Zaškrípal gumenou hračkou.

Kuracie vajce opatrne poklepalo. Ceruzkou poklepte na sklo

Vajíčko prasklo a vyšlo malé kuriatko. Vŕzganie s gumenou hračkou.

„Všetko najlepšie k narodeninám Baby! Poďme, ukážem ti, kde sa môžeš najesť!" A kura išlo z kurníka na dvor. Páči sa ti to. Dole zaznie xylofón.

A kura bežalo za ňou. Páči sa ti to. Vyššie znie xylofón.

Sliepka odviedla svoje malé kuriatko ku kŕmidlu a ona sa vrátila do kurína. Kurča začalo klovať zrná. Páči sa ti to. Ceruzkou poklepte na sklo.

Kurča sa dosýta najedlo, rozhliadlo sa a zrazu začulo tiché zvonenie. Trojuholník.

"Aký krásny hovor." Je to preto, že mám narodeniny. Musíme o tom všetkým povedať." A išiel k veľkej dôležitej kačici. Vyššie znie xylofón. Kačica kváka.

„Počuješ, ako krásne zvonia? Trojuholník.

Je to preto, že mám narodeniny!" Ale kačica neodpovedala.

Potom kura pristúpilo k tučnému prasaťu, ktoré niečo žralo z koryta. Vyššie znie xylofón. Prasa chrčí.

„Počuješ, ako krásne zvonia? Trojuholník

Je to preto, že mám narodeniny!" Ale prasa nič nepovedalo.

Potom kurča pristúpilo k mačke (znie hore xylofón), ktorá si olizovala labky jazykom: „Počuješ, ako krásne volajú?

Trojuholník.

Mačka povedala: "Mňau!" a prišiel bližšie ku kurčaťu. Maracas.

Ale potom pribehla matka sliepka a vzala sliepku do kurína. Xylofóny

A v kurníku pobehovalo veľa malých sliepok. Vŕzganie s gumenou hračkou. "Počuješ, ako krásne zvonia?" Trojuholník

"Je to preto, že máme narodeniny!" zakričali kurčatá a zamávali krídlami. Asi takto: Tlieskajte rukami.

Všetky deti idú na poslednú pieseň A. Pinegina „Happy Birthday!“

Hudobný režisér.

Poznámky k hudobnej lekcii

(prípravná skupina)

"Vo svete hudobných nástrojov"

Abstrakt priamo vzdelávacie aktivity v hudbe pre deti prípravnej skupiny.

Cieľ:

Konsolidácia, formovanie a rozvoj hudobné schopnosti deti, čo im umožní uplatniť nadobudnuté vedomosti pri hre na rôzne detské hudobné nástroje a pri tvorivej činnosti (potrebnej pre učenie sa hry na hudobné nástroje).

Úlohy:

Vzdelávacie:

Upevniť a systematizovať poznatky o klasifikácii hudobných nástrojov.

Obohatiť lexikón hudobné pojmy.

Rozvíjať schopnosť identifikovať hudobné nástroje podľa zvuku; spievať dôsledne a expresívne, pričom spevom vyjadruje charakter piesne.

vývojové:

Rozvíjajte hudobné a tvorivé schopnosti rôzne druhy hudobná činnosť.

Vzdelávacie:

Rozvíjať komunikačné schopnosti, záujem o hudobné nástroje a chuť na nich hrať.

Integrácia:

Telesná kultúra.

Socializácia.

Čítanie beletrie.

Komunikácia.

Vybavenie:

Multimediálna inštalácia na prezeranie diapozitívov.

Hudobné nástroje: bubon, hrkálka, lyžice, tamburína, maracas, zvonček; domáce náradie (čižmy - chodítka).

Názorná pomôcka: stolíky - domčeky na umiestnenie obrázkov hudobných nástrojov.

Deti vstupujú do hudobnej miestnosti.

Znie „Ráno“ E. Griega zo suity „Peer Gynt“.

Hudobný režisér (pozdrav) Ahoj chlapci!

Deti pozdrav opätujú.

Hudobný režisér. Chlapci, dnes pôjdeme do nezvyčajná krajina. Na žiadnom z nich nie je taká krajina geografické mapy, ale existuje tam, kde milujú hudbu. Toto je krajina Hudobné nástroje. A do tejto krajiny pôjdeme vo vychádzkových čižmách. Rýchlo si ich oblečte.

Deti si na nohy obúvajú „vychádzkové čižmy“ vyrobené z Kinder Surprise.

Hudobný režisér. No, ste pripravení vyraziť na cestu? Poďme!

Poďme spolu krokmi,

Rázny pochod nám pomôže!

Znie „pochod“ hudby. F. Nadenenko (časť pochodu)

Tu beháme po špičkách.

Znie „pochod“ hudby. F. Nadenenko (II hodina behu)

Hudobný režisér. Chlapci, sme tu. Pozrite sa, aká krásna je naša krajina hudobných nástrojov. Koľko rôznych hudobných nástrojov existuje (uvádzame ich). Všetky sú také odlišné, no stále sa dajú spojiť do štyroch hlavných skupín. Ako sa tieto skupiny volajú?

Deti zaraďujú hudobné nástroje do skupín: bicie, dychové, sláčikové, klávesové.

Hudobný režisér: Výborne, chlapci! Hudobné nástroje sa pripravovali na stretnutie s vami, ale boli tak vzrušené a rozčúlené, že všetci boli zmätení. Teraz im ty a ja musíme pomôcť nájsť ich domy. Pomôžeme?

Učiteľka ukazuje deťom domy.

Každý na zemi má svoj domov.

Je to v ňom dobré a zábavné a útulné.

Pes má búdu, líška má dieru,

Sova má dutinu, červienka hniezdo.

No v týchto domoch žijú hudobné nástroje.

Prvými, ktorým pomôžeme, budú bicie hudobné nástroje, pretože sa na Zemi objavili ako prvé a sú najjednoduchšie a nenáročné. Hra „Hádaj hudby“ nám ich pomôže zaviesť.

Hra "Hudobné hádanie"

Učiteľka kladie deťom hádanky o hudobných nástrojoch.

Kto z orchestra vám pomôže,

Dokáže zaklopať na zložitý rytmus.

Akýkoľvek rytmus, z rôznych krajín.

No, samozrejme………………….(bubon)

Dieťa, ktoré uhádlo hádanku, priloží obrázok bubna k bunke domáceho stola.

Hudobná réžia: V dávnych dobách sa bubon vyrábal z koží zvierat získaných lovom a mal dôležité v živote ľudí. Používali ho napríklad ako telefón na prenos informácií dlhé vzdialenosti, alebo upozornite na nebezpečenstvo svojich susedov, ktorí bývajú veľmi ďaleko.

Drevené triesky,

Trochu zaklopať.

Môžete si k nim načapovať kapustnicu,

Alebo si môžete zahrať „The Lady“. (drevené lyžice)

Deti umiestnia kartičku s obrázkom drevených lyžíc do bunky stola.

Dlaň na ňu klope,

Voľne sa trasie.

A zvoní a hrmí.

Vôbec ho to nebolí. (tamburína)

Deti umiestnia kartičku s obrázkom tamburíny do bunky pri stole.

Vezmi ma do svojich dlaní.

Drevené, šibalské. (Ráčna)

Karta s obrázkom račne sa umiestni do bunky stola.

Hudobná réžia: Hrkálka nielenže spievala spolu s tamburínou a lyžičkami ľudové sviatky, ale chránili aj záhradu pred škodcami. Vo vetre to hlasno praskalo a odplašilo vrany a vrany.

Vezmite si to do dlane

Zaznie zvonkohra.

Ding-ding-ding, dong-dong-dong,

Koho je to zvonenie? (zvonček)

Do stola je položená karta s obrázkom zvončeka.

Vyzerá ako hrkálka

Len toto nie je hračka!.. (Maracas)

Karta s obrázkom maracasa sa umiestni do bunky tabuľky.

Hudobná réžia: Chlapci, naše bicie nástroje nie sú len veselí hudobníci, ale aj zdatných rozprávačov. Povedzme našim hosťom spolu rusky ľudová rozprávka"Ruka".

Deti používajú bicie nástroje vyslovte rozprávku „Turnip“.

Rozprávka "Turnip".

„Rozprávkar“ (učiteľ alebo dieťa) rozpráva rozprávku a deti ju dramatizujú.

Dedko (ťažko chodí, kríva) - bubon, pomalé tempo, rytmický vzor s pauzami.

Babička (rýchlo chodí a mesia) - hrkálka, rytmický vzor je pokojnejší, tempo mierne.

Vnučka (jopping) – tamburína, rytmický vzor pozostáva z osmín a štvrtí, rýchle tempo.

Chrobák (nahlas beží a šteká) - lyžice.

Cat (dá si načas a pradie) – maracas, rytmický pattern s osminovými tónmi, rýchle tempo.

Myš (ponáhľa sa a rozhliada sa) - zvonček, rytmický vzor s ôsmimi trvaním.

Hudobný režisér: Takto zaujímavá rozprávka Povedali sme vám spolu s nástrojmi. Chlapi, dychové hudobné nástroje si pre vás pripravili aj hru. Hra sa volá "Hádaj, kto spieva?" Najprv si pripomeňme, s akými dychovými nástrojmi sme sa stretli na predchádzajúcich lekciách?

Deti vymenúvajú dychové nástroje, s ktorými sa oboznámili na predchádzajúcich hodinách: flauta, trúbka, saxofón, škoda.

Hudobný režisér: Dychové nástroje Budú sa vám striedať pri spievaní a vy musíte zistiť, ktorý nástroj spieva za vás?

Hra "Hádaj, kto spieva?"

Učiteľ dáva deťom počúvať fonogramy zvukov rôznych dychových nástrojov. Deti, ktoré tento nástroj rozpoznajú, nájdu kartu s jej obrázkom a pripevnia ju do bunky stola - domu.

Hudobná réžia: Chlapci, pozrite sa na naše nádherné domy. Dve sú už obsadené. Nástroje boli pohodlne umiestnené v ich oknách. To ukazuje, že ste v predchádzajúcich lekciách veľmi pozorne počúvali a máte veľa priateľov, ktorí sú hudobnými nástrojmi.

Hrá sa úryvok z Vivaldiho husľového koncertu.

Hudobný režisér:

Hladké pohyby luku

Struny vás rozochvejú.

Motív znie už z diaľky,

Spieva o mesačnom večeri.

Ako jasné sú zvuky preplnené.

Je v nich radosť a úsmev.

Znie to ako zasnená melódia

Volá sa husle!

Chlapci, je čas porozprávať sa o sláčikových nástrojoch. Strunové nástroje pripravili pre nás farebné diapozitívy, ktoré nám hovoria o ich rozmanitosti.

Každé husle má sláčik.

Je to verný, oddaný priateľ.

Keď huslista pohne sláčikom

A husle plačú a spievajú.

"Harfa - magický nástroj» -

Povedal zamyslený básnik.

Akonáhle sa ruky dotknú strún -

A jemné zvuky budú prúdiť.

Pri ohni znejú gitary.

Je v nich toľko svetla a dobra.

Ako môj najhlbší priateľ,

Jej melodický, jemný zvuk.

Pod gusli zvoniacimi melódiami

Mladí muži a devy sa do seba zamilovali.

Na svadbách harfa spievala,

A mladí boli požehnaní

Hlasnejšie ako balalajka

Nie na celom svete.

Pôvodom je Ruska

Ľudový nástroj.

Spievali a tancovali pri tom

A boli smutní a vzdychali

Cez prázdniny sa bifľoši zabávali lapaním po dychu

Hudobná réžia: Chlapci, voľný zostáva len jeden dom. Akú skupinu nástrojov do nej vložíme?

Deti odpovedajú: Klávesové nástroje.

Hudobná réžia: Na prvé čestné miesto by sa mal dostať náš dobrý klavír, ktorý nám veľa hrá hudobných diel, a je hlavným asistentom na našich dovolenkách a aktivitách.

Karta s obrázkom klavíra je umiestnená v bunke stola - domčeku.

Hudobná réžia: Tento nástroj sa nazýva aj klavír. Ak je jeho názov preložený do ruštiny, bude to znieť ako „nahlas - ticho“. Vo vnútri klávesových nástrojov žijú kladivá, ktoré udierajú na napnuté struny a produkujú krásne zvuky hudba, ktorá môže rozprávať o nádhernom ráne a studená zima, o milej babičkinej rozprávke a zlej Babe Jage, o krásnych motýľoch a nádherných kvetoch.

Hudobná réžia: Chlapci, čo klávesové nástroje ešte vieš?

Odpovede detí: Klavír, akordeón, syntetizátor.

Karty zobrazujúce tieto nástroje zaujmú svoje miesta v tabuľke.

Hudobná réžia: Chlapci, pomohli sme hudobným nástrojom nájsť ich domovy. Som si istý, že na toto nikdy nezabudnete nádherná krajina Hudobné nástroje. Určite sa sem ešte vrátime, ale zatiaľ, kým pôjdeme do MATERSKÁ ŠKOLA, obdarujme svojich priateľov - nástroje. Zaspievajme im pieseň a náš klavír nám pomôže.

Pieseň „Svet hudby“ hrá, slová a hudba E. V. Mashechkova.

Hudobná réžia: Rozlúčme sa s našimi priateľmi – nástrojmi. Zatvorte oči a počítajte do 5

IN MATERSKÁ ŠKOLA znova.

Hudobný riaditeľ: Chlapci, páčil sa vám náš výlet?

Deti rozprávajú o tom, čo robili na hodine a čo sa im páčilo.

Hudobný režisér sa lúči s de

Zhrnutie hudobnej výchovy pre deti vo veku 5-7 rokov. Spievame, klopeme, hráme - upevňujeme si zdravie!

Smer: rozvoj hudobnosti, zachovanie fyzického a psychického zdravia.

Vzdelávacia oblasť: hudba.

integrácia vzdelávacích oblastiach: hudba, komunikácia, socializácia, zdravie, poznanie, telesná výchova.

Cieľ: integrovaný rozvoj kognitívnych procesov a hudobných schopností starších detí predškolskom veku pomocou pedagogických zdravotne úsporných a infračervených technológií.

Úlohy:

vzdelávacie:
-zlepšiť hlasové schopnosti a sluch v procese spevu;
- zlepšiť sluch v zafarbení, posilniť schopnosť detí rozlišovať a určovať zvuk hudobných nástrojov;
- povzbudzovať deti k aktívnej hudobnej a rečovej činnosti;
- obohatiť reč detí zahrnutím slov, ktoré definujú povahu hudby, do ich slovnej zásoby.

vyvíja:
- rozvíjať zmysel pre rytmus, sluchovú pozornosť,
- podporuje rozvoj pamäti, logické myslenie, predstavivosť;
- zlepšiť motorické zručnosti reči;
- rozvíjať tvorivá činnosť deti, komunikačné schopnosti.

zvýšenie:
- pestovať kultúru počúvania, lásku k hudbe, túžbu zapojiť sa do hudobných aktivít;
- pestovať kultúru komunikácie, zmysel pre empatiu;
- povzbudzovať deti k motorickým improvizáciám;
- rozvíjať emocionálnu schopnosť detí reagovať na pocity a nálady vyjadrené v hudbe.

zdravotne nezávadné:
- vytváranie pozitívnej psychologickej atmosféry v triede, znižovanie emočného stresu;
- zvýšenie sebaúcty detí, ich dôvery vo vlastné sily a výkonové výsledky (individuálne aj kolektívne);
- formovanie motivácie k kreatívne sebavyjadrenie v procese kolektívnej činnosti;
- výučba základov správneho speváckeho dýchania, rozširovanie kapacity pľúc;
- zníženie zrakového napätia;
- tvorenie vedomý postoj deti k ich zdraviu a rozvoju ich vlastných schopností zlepšovať zdravie;
- redukcia svalové napätie vyučovaním základov hernej samomasáže.

Plánovaný výsledok:
- nadviazanie priateľského vzťahu (učiteľ - deti);
- vytváranie a udržiavanie pozitívneho emocionálneho zázemia počas celej hodiny;
- naučiť sa novú pieseň a potom ju hrať;
- formovanie stabilného návyku u detí zdravý imidžživot;
- osvojenie si zručností sebamasáže a sebaregulácie.
Priebeh lekcie:
Deti vstupujú do sály, kde ich víta hudobný riaditeľ.

Hudobný režisér:- Akí hostia sa ponáhľajú do sály?
Som rád, že vás vidím!
Zhromaždime sa v priateľskom kruhu: (všetci sa zhromaždia v kruhu)
Napravo je priateľ a naľavo je priateľ!

Dobrý deň, moji priatelia! Dnes sa vás chcem na to opýtať. Keď prídeš do škôlky, čo povieš tým, ktorých stretneš? (odpovede detí) Presne tak, je to tak vzdelaných ľudí Keď sa stretnú, prajú si zdravie - hovoria... "Ahoj." A dnes vás pozývam, aby ste sa navzájom pozdravili nezvyčajným, hudobným spôsobom. Naším hudobným pozdravom je pieseň – ozvena. Kde nájdete echo? (odpovede detí) Čo robí ozvena? (odpovede detí) Presne tak, všetko sa opakuje. Teraz sa staneš mojou ozvenou. Zaspievam hudobnú frázu a vy ju zopakujete ako ozvenu. A keď zdvihnem zopnuté ruky, všetci nahlas zakričíme: „Hurá! Je úloha jasná?

1. Hudobný pozdrav „Aké skvelé!“ (autor slov E. Plakhova) (bez sprievodu):

PÁN:
Zhromaždené, zhromaždené!
deti:- Je skvelé, že sme tu všetci
Zhromaždené, zhromaždené!
PÁN:- Usmievajte sa na svojich priateľov
Usmievajte sa, usmievajte sa!
deti:- Usmievajte sa na svojich priateľov
Usmievajte sa, usmievajte sa!
PÁN:
deti:- Všetci priatelia sa zhromaždili!
všetky:- Hurá!

Hudobný režisér:- Výborne! Tak sme sa pozdravili a všetci prítomní v sále! A teraz…

Poďme trochu tlieskať... (tlieska rukami)
A šúchajme si dlane... (šúchame si dlane o seba)
A teraz ešte silnejší
Aby to bolo horúce! (trenie dlaní rýchlejšie a intenzívnejšie)
Zdola nahor...zhora nadol... (hladiace pohyby končekmi prstov na krku)
Náš hlások, zobuď sa! (zatlieskaj)
Zhora nadol...zdola nahor... (hladiace pohyby končekmi prstov pozdĺž krku)
V speve nás čaká úspech! (zatlieskaj)

Chlapci, aký sviatok čoskoro oslávime? Presne tak, čoskoro Nový rok. A na Nový rok je zvykom dávať darčeky. Priatelia, máte radi darčeky? (odpovede) Aj dnes mám pre vás darček, nie však jednoduchý, ale hudobný... Sadnite si ku klavíru... (deti si sadnú) Môj darček je toto Nová pieseň...Posaďte sa pohodlnejšie...

3. Expresné naučenie sa piesne „Sane“ (hudba A. Filippenko, text T. Volgina) pomocou mnemotechnických pomôcok.

(učenie prebieha v sede na stoličkách a záverečné predstavenie v stoji
MR pripomína deťom polohu pri speve, držanie tela)

Hudobný režisér:
- Pieseň ste zaspievali perfektne!
Naše úsilie nebolo márne!
A kým ste všetci pracovali,
Máte unavené oči?
Žiaden problém! My im pomôžeme!
Doprajme im aj masáž!
Daj sa do poriadku!
Zacvičme si pre vaše oči!

4. Vizuálna gymnastika „Yolka“:

Tu je veľký vianočný stromček,
Takto je vysoký. (Vykonajte pohyby očí zdola nahor)
Má veľké vetvy.
Toto je šírka. (Pohyby očí sa vykonávajú zľava doprava)
Veľké strely tam hore, (Oči hore)
A dole je medvedí brloh. (sklopené oči)
V zime tam prespáva taligán
A cmúľa labku v brlohu. (Zavrieť oči)

Hudobný režisér:- No, naše oči si oddýchli. Chlapci, páčilo sa vám, ako sme spievali nádhernú pieseň „Sanochki“? (odpovede detí). Všetci sme spievali spolu, tak čo sme spievali? (jednohlasne)
Chlapci, myslíte si, že je možné spievať hudbu... rukami? (odpoveď detí) Skúsime? Pozrite, čo som pre vás pripravil: pre dievčatá - tieto nádherné kvety, ktoré sa vám takto navliekajú na ruku... A pre vás, chlapci - tieto nočné motýle. Prosím, posaďte sa v našom zbore. Dievčatá, prosím, sadnite si na stoličky a chlapci, ako praví gentlemani, sa postavte za ne.

Dievčatá si dávajú na ruky kvety a chlapci si dávajú na ruky motýle.

Už je dlho zima...
Sneh zasypal polia a domy.
A budeme hrať hudbu
A pamätajte na leto!
Pre prvú časť - kvety kvitnú,
A pri druhom – trepotajú sa mole!
Kvitnú kvety, krúžiť budú mory...
A nakoniec sa stanú medzi sebou priateľmi!
(E. Plakhova)

5. Inovatívna hudobno-pedagogická technológia
„Zbor rúk“ podľa metódy T. Borovika (motorický dvojhlas)

Deti v pohybe sprostredkujú formu a hudobné frázovanie hudobného diela.

Hudobný režisér:
Pripravte sa, deti!
Bude nová hra!
Budeme sa s vami hrať -
Vytvorte živé rytmy!

Máte v rukách veľké kvety a malé nočné motýle, z ktorých vy a ja vytvoríme rytmické vzorce a vytlieskame ich. Veľký kvet pre dievčatá to je dlhá poznámka„TA“ a malý motýľ pre chlapcov je krátka poznámka „ti“. Skúste teraz sformovať túto rytmickú figúru „TA-TA-ti-ti-TA“ (zobrazte rytmický vzorec na obrazovke).

6. Hra „Živé rytmy“
Deti vytvárajú rytmický vzorec,
a zvyšok vyslovuje a vytlieskava rytmus.
Potom sa rytmické vzorce na obrazovke ešte dvakrát zmenia a na ich konštrukcii sa podieľajú ďalšie deti.

Je počuť tikot hodín.
Hudobný režisér:
- Priatelia, počúvajte... nič nepočujete? (odpovede detí)
Čas letí,
Prikazuje mi, aby som si teraz oddýchol.
Hodiny šepkajú takto:
TISK-TAK, TISK-TAK!
Vezmite taniere, môj priateľ!
Nestoj na mieste!
Opakuj všetko po mne!

7. Hudobná a rytmická hra s platňami „Clock“

Všetci sa zhromažďujú v kruhu.

Hudobný režisér:- Chlapci, akú máte teraz náladu? (odpoveď) Zasmejme sa na seba! Páčilo sa vám naše stretnutie? čo sa ti najviac páčilo? (odpovede detí) Verte, že takých šikovných, muzikálnych a pozorných chlapov som ešte nikde nestretla! Hovorím ďakujem! Veľmi ma potešilo dnešné stretnutie s vami, ale naše hodinky mi hovoria, že čas nášho stretnutia sa blíži ku koncu. Naozaj by som bol rád, keby ste teraz ozdobili tento vianočný stromček. Ak máte teraz zlá nálada, pripevnite bielu guľu na vianočný stromček. Ak máte skvelú náladu, pripevnite červený balón.

(deti zdobia vianočný stromček)

Prajem vám všetko najlepšie, priatelia! Na pamiatku nášho stretnutia vám dávam tieto najúžasnejšie a najzábavnejšie hodinky. Nechajte ich v novom roku odpočítavať len príjemné a šťastné chvíle! Zbohom!

Deti odchádzajú zo sály.

Téma lekcie: „Portréty v hudbe“.

Zapnuté túto lekciu používa sa technológia problémového učenia.Žiaci si rozvíjajú myslenie – schopnosť počúvať, dokazovať a zovšeobecňovať a rozvíjať schopnosť porovnávať a kontrastovať.

Na hodine sa využíva metóda čiastočného vyhľadávania, metódy modelovania, plastická intonácia, grafické znázornenie, efekt prekvapenia.

Ciele lekcie:

vyučovanie:

  1. rozvíjať myslenie - zovšeobecňovanie, schopnosť počúvať a dokazovať
  2. rozvoj schopnosti porovnávať, kontrastovať
  3. rozvíjanie zručnosti integrácie rôznych druhov umenia

nápravné:

  1. vytváranie podmienok pre optimalizáciu tvorivých schopností žiakov
  2. rozvoj improvizácie vo formách prístupných deťom
  3. vytvárať atmosféru tvorivosti, v ktorej sa žiaci realizujú a vytvárajú si svoju vlastnú

vzdelávacie:

  1. podporovať emocionálnu odozvu na hudbu
  2. vychovávať kompetentného poslucháča

Typ lekcie: Učenie sa nového materiálu

Metódy:

  1. verbálne induktívne (rozhovor, dialóg)
  2. vizuálno - deduktívne (porovnanie)
  3. čiastočne - hľadanie (improvizácia)
  4. modelovanie
  5. plastická intonácia
  6. grafické znázornenie

Vybavenie lekcie:

  1. portréty skladateľov
  2. « Detský album» P.I. Čajkovského
  3. zvukové nahrávky pre hudobné seriály
  4. Prezentácia v Powerpointe
  5. klavír, noty, hudobné centrum
  6. ilustrácie k téme, kresby žiakov

I. Organizačný moment.

E. Tilicheeva „Hudobná lekcia“.

II. Oznámenie témy a cieľov vyučovacej hodiny.

III. Počas vyučovania.

U: Chlapci, dnes pokračujeme v štúdiu témy „Portrét v hudbe“.

Útržok z opery, v ktorom nám hudba rozprávala o rozprávkových postavách, sme si už vypočuli. Ako sa volá tento fragment a z akej opery je?

D: "Tri zázraky" z opery "Rozprávka o cárovi Saltanovi".

D: Zložil som rozprávku Alexander Sergejevič Puškin.(Na plátne sa premieta Puškinov portrét.)

W: Presne tak. Kto je autorom opery?(Na plátne sa premietajú portréty ruských skladateľov– P.I. Čajkovskij, M.I. Glinka, N.A. Rimsky-Korsakov, ak chlapci dajú správnu odpoveď,portrét Rimského-Korsakova sa zväčšuje a zostáva na obrazovke sám).

D: Hudbu zložil N.A. Rimskij-Korsakov.

U: Správny. Aké je iné meno pre Nikolaja Andrejeviča?

D: Skladateľ-rozprávkar, pretože zložil mnoho opier na motívy rozprávok.

U: Dobre. Čo je to „opera“?(Na obrazovke sa objaví pojem „opera“, vysvetlenie pojmu).

D: Opera je hudobné vystúpenie, v ktorom všetko postavy spievať.(Na obrazovke sa zobrazí vysvetlenie termínu.)

U: Správny. Aké tri zázraky opisuje hudba? Pamätáte si, ako hudba maľuje rozprávkové zázraky?

(Vypočujte si zvukový záznam začiatku každého dielu).

U: Čia téma bola práve vypočutá?

D: Zaznela téma veveričky. (Na obrazovke sa objaví obraz veveričky.)

U: Správny. Ako si uhádol? Akým hlasom spieva veverička?

D: Veverička nahlas spieva, vysokým hlasom. Hudba v hre je veselá, živá, hravá a ľahká.

U: Možno niektorí z vás už počuli melódiu tejto piesne?

D: Počul som to, ale táto pieseň je veľmi krátka - "Či už v záhrade alebo v zeleninovej záhrade."

U: Správny. Rimskij-Korsakov zaradil do svojej opery ruštinu ľudová pesnička"Či už v záhrade alebo v zeleninovej záhrade."

U: Dobre. Čo je to za zázrak? Aký druh hudby je tu?(Ukážte hrdinský postoj a postoj).

D: Zaznela téma hrdinov.(Na obrazovke sa objaví obraz hrdinov.)

U: Aký druh hudby je tu? ako to znie?

D: Znie nahlas, silno, odvážne, hrdo, v nízkom registri. Vyzerá to ako procesia, pochod.

U: Čo je to za zázrak?

D: Hrala sa téma „Labutie princezné“.

U: Aký je charakter hry „Labutia princezná“? Čo predstavuje hudba?(Na obrazovke sa objaví obraz labutej princeznej.)

U: Ako sa budú naše ruky pohybovať pri tejto hudbe?(Plastická intonácia: ruka vo vzduchu kreslí postavu labute).

D: Postava je melodická, hladká, nežná, láskavá, krásna. Hudba pripomína špliechanie vĺn.

U: Výborne! A teraz budete počuť hru, ktorej hudba nám tiež stvárňuje podobu rozprávkovej postavy. Hru zložil veľký ruský skladateľ P. I. Čajkovskij.(Na obrazovke sa objaví portrét P.I. Čajkovského).

Teraz poďme počúvať hudbu. Zatvorte oči a predstavte si túto hrdinku.

(Hrá sa hra „Baba Yaga“ od P.I. Čajkovského).

U: Myslíte si, že táto postava je pozitívna alebo negatívna, dobrá alebo zlá?

D: Nahnevaný, neláskavý.

U: Kto môže vlastniť takúto hudbu? Pamätajte na najobľúbenejšie rozprávkové postavy. Koho môžeš pomenovať?

D: Baba Yaga, Koschey, Pinocchio, Carlson...

U: Ktoré z vyššie uvedenýchSlušil by tento druh hudby hrdinom?

D: Baba Yaga!

U: Úplnú pravdu. Ako si ju videl? Aký je jej charakter?

D: Baba Yaga je zlá, zradná, krutá.

U: ako si to pochopil? Hudba tohto dielu je podobná hudbe témy Veverička alebo princezná - Labute? Sú zvuky dlhé a plynulé?

D: Zvuky sú krátke, ostré, nahnevané, ostré, odsekávajúce.

U: Zneli všetky zvuky úplne rovnako, alebo možno skladateľ niektoré zvuky zdôraznil?

D: Najdôležitejšie. (Na obrazovke sa objaví výraz „akcent“.)

D: Áno, samozrejme, počujeme hlasnejšie zvuky. Pyotr Iľjič v hre používa techniku ​​– akcentovanie zvukov. Chlapci, v hudbe sa kladie dôraz na prízvuk.(Vysvetlenie pojmu sa zobrazí na obrazovke, pričom sa výraz zaznamená do poznámkového bloku).

U: Ako skladateľ používa akcenty? Ako môžete túto hudbu graficky znázorniť?(Práca pri tabuli - grafické znázornenie).

U: Čo robí Baba Yaga: sedí vo svojej chatrči alebo,možno lieta na metle alebo v mažiari?(Na obrazovke sa objaví obraz Baba Yaga, ktorý sedí v chatrči a lieta v mažiari.)

U: Ako ste pochopili, že lieta? Aké je tempo hudby?

D: Tempo je rýchle, živé a nezastavuje sa.(Na obrazovke sa objaví obraz lietajúcej Baba Yaga.)

U: Zapnuté Na akom nástroji sa skladba hrá?

D: Skladba sa hrá na klavíri.

U: Zaujímavá hudba, však? Každý, kto ju počúva, ju má rád. A špeciálne pre túto hru skladal básne básnik Viktor Lunin. Počúvaj.

(Čítanie básne: učiteľ a žiak).

U: Myslíte si, že básne básnika nám pomáhajú lepšie porozumieť hudbe?

D: Áno.

U: A mám tento návrh: skúsme zaspievať túto báseň na melódiu hry P.I. Čajkovského.

(Učiteľ predvedie úryvok piesne a s deťmi sa naučí niekoľko veršov).

U: Poďme spievať výraznejšie! Ukážeme charakter hrdinky s intonáciou v hlase!(Opakovaný výkon v charaktere).

U: Dobre! Ďakujem! Poďme sa teraz na chvíľu zmeniť na baletky. Myslím, že si veľmi dobre pamätáte, čo je balet. Ale aj tak si povedzme definíciu nahlas. Kto chce pripomenúť?(Na obrazovke sa objaví pojem „balet“ a jeho vysvetlenie.)

D: Balet je hudobné predstavenie, v ktorom tancujú všetky postavy.

U: Správny. Tanečníci sprostredkúvajú obsah baletu mimikou, plastickými pohybmi, pohybmi rúk, nôh a tanečnými pohybmi. Aké gestá a pohyby rúk by sme mohli použiť na ďalšie odhalenie obrazu Baba Yaga?

Aké by mali byť naše pohyby rúk: hladké alebo ostré? A ako budeme držať dlaň: okrúhlu, zovretú v päsť alebo možno by bolo lepšie roztiahnuť prsty? Ako si myslíte, že? Skúsme simulovať!

(Modelovanie a plastická intonácia).

D: Pohyby by mali byť krátke, ostré, ostré. Je lepšie roztiahnuť dlaň, pretože Baba Yaga by mala vystrašiť každého.

U: Pustíme sa do práce. Nezabudnite: vaše ruky by mali byť výrazné! Prosím, postavte sa.

(Plastická intonácia).

U: Ako veľmi ste sa všetci snažili! Výborne! Teraz skúsme spojiť náš spev s plastickou intonáciou.

(Predstavenie fragmentu hry s plastickou intonáciou).

U: Vďaka všetkým! Výborne! Podarilo sa vám pochopiť a sprostredkovať postavu Baba Yaga. Sadni si!

A chcem vám povedať, že hra „Baba Yaga“ je zahrnutá v „Detskom albume“ od P.I. Čajkovského.

(Na obrazovke sa zobrazí obrázok „Detského albumu“).

Chlapci, aké ďalšie hry okrem tejto sú súčasťou zbierky? Ktoré hry už poznáme?

D: „Mama“, „Sladký sen“, „Stará bábika“ atď.

U: Výborne! Nezabudni!

Čo si myslíte, môže byť Baba Yaga zábavná? Ukazuje sa, že aj toto sa stáva.

Možno sa niektorí z vás stretli so zábavnou Babou Yagou v rozprávkach alebo karikatúrach?

D: V karikatúre " lietajúca loď».

U: Áno, v karikatúre „Lietajúca loď“ žije nielen jedna, ale celá viacposchodová chata takých veselých lesných starých dám. Dokonca sa nazývajú vtipné - Babki - Yozhki. A spievajú vtipné drobnosti. Hudbu týchto skladieb a celú karikatúru ako celok zložil Maxim Dunaevsky.(Zobrazí sa portrét).

(Beží do triedy vokálny súbor, oblečení v kostýmoch Babok-Ezhek, predvádzajú hry a tiež rýchlo utekajú).

U: No pribehli, spravili hluk, zaspievali si a bežali ďalej.

Ukazuje sa, aká odlišná môže byť Baba Yaga: zlá a veselá, zákerná a zábavná.

Dnes sme počuli nádhernú hudbu, ktorú skladatelia zložili vďaka báječnému obrazu Baba Yaga(na plátne sa premietajú portréty P.I. Čajkovského a M.I. Dunaevského bez priezvisk).

Koľkí z vás vedia pomenovať svoje priezviská?(Ak je odpoveď správna, na obrazovke sa zobrazia mená skladateľov).

D: P.I. Čajkovského a M. Dunajevského.

U: Správny. Prečo si myslíte, že som dal fotografie oboch skladateľov na tú istú snímku? Čo ich môže spájať?

D: Myslím, že preto, že obaja zložili hudbu o Baba Yaga.

U: Úplnú pravdu. Ale to nám prezradili rôznymi spôsobmi. rozprávkový obraz. Čo ste sa okrem tohto naučili?

D: Naučili sme sa o strese v hudbe.

U: Áno, to sme zistili taký prízvuk v hudbe. Chlapci, kto si pamätá?

D: V hudbe sa kladie dôraz na prízvuk.

U: Správny. Pamätáte si všetko správne. Výborne! Dnes ste odviedli dobrú prácu!(Povzbudzovanie žiakov, známkovanie).

Doma vás požiadam, aby ste dokončili nasledujúcu úlohu - nakreslite obrázok pre hru „Baba Yaga“ od P.I. Čajkovského.

Na záver by som chcela povedať, že rozprávok je veľa, vždy chodili a budú chodiť po svete a vy nám o tom teraz zaspievate.

(Učiteľ gestom ruky vyzve študentov, aby vstali,

deti spievajú pieseň „Fairy Tales Walk Around the World“, počas ktorej sa na obrazovke objaví obraz rozprávkových postáv).

Ďakujem všetkým za lekciu! Zbohom!

Náhľad:

Poznámky k hudobnej lekcii

1 trieda

Pripravená lekcia a prezentáciaMakarova Svetlana Gennadievna,

učiteľ hudby najvyššej kategórie, mestská vzdelávacia inštitúcia "Gymnasium Dmitrov", Dmitrov.

Téma lekcie: „Hudobné ABC“.

Účel lekcie:

Úvod do notového zápisu.

Úlohy lekcie zahŕňajú vzdelávacie, vzdelávacie, rozvojové.

Vzdelávacie:

Uveďte pojmy o hudobnom zápise;

Naučte sa zapamätať si a pomenovať poznámky;

Rozvíjajte sluch pre hudbu.

Vzdelávacie:

- schopnosť vykonávať kolektívne akcie;

Rozvíjať študentskú iniciatívu;

Vzbudiť záujem o hudobnú gramotnosť.

Vzdelávacie:

- rozvíjať tvorivá predstavivosť, pozornosť, pozorovanie;

Integrita vnímania.

Vybavenie na lekciu:

Doska, magnety, klavír, stereo systém, CD, počítač (prezentácia).

Hudobný materiál:

„Pieseň o škole“ od D.B. Kabalevsky,

"Urob, znova, mi..."

Učiteľ musí deťom vysvetliť, že hudbu, podobne ako poéziu alebo príbehy, si možno zapísať a prečítať. Len to nie je napísané v listoch, ale v poznámkach. Poznámky sú napísané na piatich pravítkoch, ktoré spolu tvoria palicu. Treba zdôrazniť, že panovníci v stavať počítané zdola. Na pravítka, medzi pravítka a na ďalšie pravítka musia byť napísané poznámky. Je potrebné vysvetliť rozdiel medzi zvukom a notou: zvuk je to, čo počujeme, spievame; poznámka - čo píšeme, čítame z nahrávky.

Potom, čo učiteľ vysvetlí deťom notový zápis, na každej hodine musia systematicky precvičovať spev z nôt (2 - 3 minúty).

Hudba vyvoláva pozitívne emócie a má priaznivý vplyv o duševnom vývoji detí. Je známe, že pozitívne emócie stimulujú ľudskú činnosť. Verím, že práve používanie prezentácie na hodinách hudobnej výchovy pomáha deťom vnímať informácie prístupnejšie, emotívnejšie a zrozumiteľnejšie.

V človeku sa prebúdza hudba tvorivé sily, predstavivosť a fantázia.

POČAS VYUČOVANIA

Učiteľské aktivity

Aktivita študenta

Vstup do triedy s hudbou („Pieseň o škole“ od D.B. Kabalevského).

Zaberajú svoje miesta.

Hudobný pozdrav pre deti.

Opätovný pozdrav.

Dnes, chlapci, ste vošli do triedy počúvajúc hudbu. Nedávno sme sa zoznámili s hudobnými žánrami.

Ako sa volajú?

Aký hudobný žáner nás privítal?

O čom je táto pieseň?

Správny. Škola vás vždy rada vidí a za tento čas vás už veľa naučila. Na hodine matematiky ste sa spriatelili s číslami, na hodine čítania si otvorili abecednú knižku. Žijú v ňom znaky – písmená tvoriace slová.

Odpoveď: pieseň, tanec, pochod.

Pieseň.

O škole.

Hudba má aj také znaky, ktoré žijú v hudobná abeceda. Toto je názov našej dnešnej lekcie.

Snímka č.1.

Aké sú tieto znaky? Hádaj hádanku.

Snímka číslo 2.

Možno nám pomôžu vidieť, ako hudba žije. A naša Múza nám ako vždy pomôže.

Odpoveď: poznámky.

Kedysi dávno sa takto nahrávala hudba.

Snímka číslo 3.

Títo hudobné znaky boli pre hudobníkov veľmi nepohodlné. Len pred štyristo rokmi boli v Taliansku vynájdené noty.

Všetky noty žijú v hudobnom dome. Pozrite sa, aký je pekný.

Snímka číslo 4.

Prečo sa tento dom volá personál?

Nazýva sa aj personál a skladá sa z piatich línií. Nie nadarmo má náš dom päť poschodí. Pravítka počítame zdola. 1,2,3,4,5.

Aby sme sa dostali do tohto domu, potrebujeme kľúč, a nie jednoduchý, ale hudobný, husľový.

Snímka číslo 5.

Pozrite sa, ako sa to píše.

Najprv nakreslím

Takáto vlnovka,

Zaokrúhlim to hore,

Ach, vyšiel nejaký druh husi.

Trochu sa ho bojím.

Nie! Urobím to takto:

Aby tu nebola hus, ale znamenie,

Rýchlo rovná čiara

Skončím hrubou bodkou.

Takže kľúč vyšiel skvele,

A volajú sa husle.

Odpoveď: nosí na sebe poznámky.

Tak sme sa dostali do domu na poznámky. Je čas ich spoznať.

Koľkí z vás vedia, koľko nôt je v hudbe?

Snímka číslo 6.

Správny. Existuje veľa hudobných zvukov, ale existuje sedem nôt. Zvuky sú to, čo počujeme, spievame a poznámky sa dajú zapísať a prečítať z nahrávky.

Čo sa deje v našom živote a v prírode s číslom sedem?

Odpoveď: sedem.

Sedem dní v týždni, sedem farieb dúhy.

Snímka č. 7-13.

Spoznávanie nôt v poézii.

Základom domu je poznámka DO,

Býva v prístavbe

Prvý byt je jej -

Začiatok celej stavby.

Šmykľavka.

Nota je RE, ach, nota je RE,

Neodvážil som sa vstať

A vedľa poznámky DO

Ticho sa usadil.

Šmykľavka.

Na prvom poschodí, pozri

Z celej veľkej rodiny

V byte číslo tri je teplo

Žije tam iba MI.

Šmykľavka.

Poznámka FA, povedzte mi,

S odkazom od MI sa tam usadila.

Šmykľavka.

No pozri sa na všetko

Zrazu visela ako vo výťahu

Za poznámkou je soľ.

Šmykľavka.
Poznámka SI, vezmite si batožinu,

Vybral som si tretie poschodie.

Teraz to spolu skontrolujeme:

Sú tam všetky poznámky?

DO, RE, MI, FA, SOL, LA, SI.

Deti pomenúvajú poznámky v poradí.

Snímka číslo 14.

Všetko je na svojom mieste, každý jeden

Spievajte ich všetky v poradí.

Prvýkrát predvedú „echo“ za učiteľom, potom znova predvedú stupnicu spolu s učiteľom.

Snímka číslo 15.

Viete, chlapci, že naša Múza má pieseň o notách. Volá sa to „Do, re, mi“. Počúvajme ju.

Snímka číslo 16.

„Do, re, mi“ - učenie.

Spievajúca pripomienka pristátia.

Práca na jasnej dikcii a artikulácii v rýchle tempo, s intonáciou a rytmicky presným spevom.

Pracujte na vykonaní správneho rytmického vzoru v piesni.

Deti sa spolu s učiteľkou naučia pesničku.

Tlieskajú rytmický vzor.

Hra "Živá mierka".

Učiteľ – „dirigent“ rozdá žiakom znaky s názvami nôt, usporiada ich a „zahrá“, akoby stláčal určité noty na klávesnici.

Deti spievajú svoje zvuky spolu s učiteľom.

Potom sa vyberie študent - „dirigent“.

Otvorte si hudobné učebnice na strane 22. Tu vidíte tiché klávesy. Na klávesy môžete hrať, ale môžu znieť iba vaším hlasom.

Skúsme to naplniť.

Vykonajte mierku.

Dnes som si na lekciu pripravil hádanky.

Čo sú to rébusy?

Riešenie hádaniek, odpovede v snímkach.

Snímka č. 17-22.

Odpoveď: Toto sú hádanky na obrázkoch.

Bažant, soľ, paseka, orgován, do m, pozdĺž mi do r.

Poďme si to zhrnúť:

Ako Taliani nazývali hudobné znaky?

Koľko nôt je v hudobnej abecede?

Kde sa píšu poznámky?

Ako sa dostať k hudobnému personálu?

odpoveď:

Poznámky

Sedem

Na palici, stav

Potrebujete husľový kľúč.

Ako darček pre vás kreslený film „Do, Re, Mi...“, o tom, ako sa teľa naučilo poznámky.

Snímka č.23

Lekcia skončila, prajem veľa úspechov.

Pozeranie karikatúry

(úryvok).

Zbohom.