Čo sú akademické vokály? Ako získate taký zvuk v akademických vokáloch? Nepovedal by som, že rozdiel je v tom, kto vstal prvý – to sú operné a vokálne papuče



rozvoj hudobná pamäť

Otvorená hodina so žiakmi 3. ročníka (zborový spev)

Cieľ lekcie: Naučte sa používať všetky typy pamäte pri zapamätávaní hudobných diel.
Úlohy:
Vzdelávacie- práca na diele pri príprave na zapamätanie.
Vzdelávanie– vštepiť správne čítanie textu s následným zapamätaním.
Vývojový– podporovať rozvoj hlasovej, sluchovej a zrakovej pamäte.
Očakávaný výsledok: Výsledky hodiny by mali ukázať úroveň vedomostí, zručností a schopností študenta v porozumení tejto téme.

Pokrok v lekcii.
Organizačný moment (pozitívny prístup za lekciu) - 2 min. Hlasové cvičenia. Študent je požiadaný, aby zameral svoju pozornosť na sebakontrolu pocitov voľnosti svalov, keď hrtan pracuje. V tomto prípade je možné pozorovať tesnosť hlasového aparátu. Odporúčam sa voľne postaviť a „zívať“, potom cvičenie zopakovať s pocitom slobody. Výsledok sa dosiahol. Pracovný čas je 10 minút.

Študent hrá pieseň D. Tukhmanova „Bocian na streche“ poznámkami od začiatku do konca. Pozornosť je venovaná 4/4 taktu a správnemu počítaniu úderov v takte. Odporúča sa konať pre sebaovládanie. Aktivizuje sa pozornosť na správne čítanie hudobného textu (rytmický vzorec, ťahy), ktoré je potrebné pre ďalšie zapamätanie. Pieseň je rozdelená na 2 časti. 1 hodina – žiak vystupuje naspamäť. Práca začína v 2. časti. Prebieha analýza - existujú nejaké opakovania a kde? Dávajte pozor na pauzy a prekryté poznámky. Aký je rozdiel medzi tou alebo onou frázou? Pracujeme s frázami, pričom využívame sluchovú pamäť (spievanie melódie), motorickú pamäť (vyskytujúce sa skoky) a vizuálnu pamäť. Snažíme sa zapamätať si text naspamäť bez podpory notového záznamu. Výsledok bol dosiahnutý - časť 2 sa naučila naspamäť. Pracovný čas je 15 minút.
Ďalším dielom je nový hudobný text.S. Apasova „Hymna poznania“. Najprv predvediem samotnú skladbu, aby študent počul, ako má skladba znieť. Ďalšou fázou je analýza piesne: tónový plán, štruktúra opakujúcich sa melodických obratov. Pracovný čas je 15 minút.

výsledok:Žiak počas hodiny spieval text z listu papiera a pri opakovaní si ho čiastočne zapamätal naspamäť. Na konci hodiny študentovi poďakujem za jeho prácu, udelím mu známku 5 „výborne“ a do ďalšej hodiny sa s ním rozlúčim.
domáca úloha: Pokračovanie v práci na diele. Naučte sa literárny text naspamäť.

Zhrnutie:
Ak čas využijete rozumne, môžete na hodine urobiť veľa práce. Tu veľkú roluÚlohu zohrávajú nielen hudobné schopnosti študenta, ale aj správna prezentácia materiálu. Schopnosť pomôcť dieťaťu analyzovať, myslieť, organizovať a uvádzať do praxe všetky schopnosti, zručnosti a vedomosti. Lekcia je vyslovená tvorivej povahy. Efektivita hodiny bola dosiahnutá vďaka vysokému záujmu a aktívna prácaštudent, priaznivá psychologická atmosféra a vytvorenie situácie úspechu.
Aktivitu žiaka možno hodnotiť ako vysokú.
Podarilo sa zachovať štýl komunikácie so študentom a organizovať ho aktívna práca v triede. Lekcia splnila svoj cieľ.

Vokalista(z latinských slov vox - „hlas“ a vocalis - „znejúci“) - hudobná profesia, úloha v hudobnej skupine, zahŕňa vykonávanie rôznych vokálnych partov.

V súčasnosti sa pojem spevák takmer zhoduje s pojmom spevák, ale v modernej populárnej hudbe sa interpretuje o niečo širšie, najmä s možnosťou recitácie, recitácie atď.

Spevák je niekto, kto spieva a venuje sa spevu. Exekútor vokálna hudba: piesne, romance, árie, zbory, singly atď. Hudobník hrajúci hudbu na hudobnom nástroji, ktorý je jeho vlastný hlas. Spevák je najbežnejším typom speváka.

Hlavný spevák - účastník hudobná skupina, hrajúci predovšetkým hlavné vokálne party.

Sprievodný spevák je členom hudobnej skupiny, ktorý hrá dodatočné, harmonické vokálne party (druh sprievodných vokálov).

Spievajúce hlasy

Existujú rôzne systémy na klasifikáciu hlasov (resp. spevákov). Niektoré z nich berú do úvahy silu hlasu, teda to, ako nahlas dokáže spevák spievať. Iní - aký mobilný, virtuózny a výrazný je hlas speváka. Ďalšie zahŕňajú nehudobné vlastnosti, ako je fyzický vzhľad, herecké schopnosti atď.

Najčastejšie sa používa klasifikácia, ktorá zohľadňuje hlasový rozsah a pohlavie speváka. Aj keď sa riadime iba týmito dvoma kritériami, získame veľa odrôd:

Ženské hlasy:
  • soprán - vysoký ženský hlas
  • mezzosoprán - stredný ženský hlas
  • kontraalt - nízky ženský hlas (v zborovej hudbe sa zvyčajne nazýva jednoducho alt)
Mužské hlasy:
  • tenor - vysoký mužský hlas
  • barytón - priemerný mužský hlas
  • bas - nízky mužský hlas

Ďalšími vokálnymi varietami sú koloratúrny soprán, dramatický tenor, basbarytón, bas profundo. Existuje dokonca kategória mužských spevákov, ktorí spievajú v rozsahu ženský hlas. Tento typ hlasu je zriedkavý, ale dodnes sa používa, hlavne v opere. V barokovej hudbe bolo veľa úloh napísaných pre kastrátov – spevákov, ktorí ako chlapec podstúpili kastračnú operáciu, aby zabránili mutácii a zachovali si vysoký ženský hlas. V modernom vokálnom prejave môže tieto roly stvárniť spevák, ktorý má rozvinutú techniku ​​falzetového spevu. Speváci tohto typu sa nazývajú kontratenori (alias mužský alt).

Kde sa môžem naučiť spievať?

Otázka je nepochybne celkom všeobecná: faktom je, že niektorých zaujíma napríklad jazzová improvizácia, iní sa cítia dostatočne sebavedomí v karaoke atď.

Klasifikácia vokálov podľa spôsobu prednesu

Akademický spev (klasický, opera)

Akademický spev je stará klasická vokálna škola. Akademickí speváci spievajú v opere, v akademických zboroch, kaplnkách, symfonický orchester, ako aj v žánri komornej vokálnej hudby. Akademické vokály sa striktne líšia od popových, jazzových a rockových vokálov klasická poloha. Akademické vokály nezahŕňajú spievanie do mikrofónu. V akademických vokáloch existujú určité rámce vyvinuté skúsenosťami a históriou vokálnej hudby. Tieto rámce spravidla neumožňujú akademickému spevákovi použiť svoj hlas v iných vokálnych smeroch. Akademický spevák si skúsenosťami vypracuje určitú hlasovú polohu, vďaka ktorej sa hlas stáva veľmi silným a nadobúda veľký objem. V zriedkavých prípadoch však môžu akademici vystupovať aj v iných vokálne žánre, ak môžu uľahčiť zvuk.

Popové vokály

Popový spev - popový spev spája mnoho piesňových žánrov, zjednocuje celú paletu vokálne umenie. Popový vokál v prvom rade znamená spev z pódia, ale pojem popový spev sa zvyčajne spája s ľahkou a ľahko pochopiteľnou hudbou. IN popové vokály možno počuť a ľudové motívy, a prvky jazzu, je to aj originálna pieseň a prvky rockovej hudby. Popové vokály sa líšia od akademických v tom, že majú otvorenejší a prirodzenejší zvuk. Spevácke schopnosti, správne polohovanie a zvuková podpora sú však v popových vokáloch rovnako potrebné ako v akademických.

Jazzové vokály

Jazzové vokály v prvom rade znamenajú ideálny zmysel pre rytmus a harmóniu, ako aj pohyblivosť hlasu a schopnosť improvizovať. V jazzovom speve je potrebné cítiť formu diela, vedieť prezentovať svoje chápanie melodickej témy, modifikovať ju, ale bez toho, aby ste zanechali potrebnú harmóniu. Dôležité je aj citlivé partnerstvo hudobníkov a schopnosť improvizovať na cestách.

Rockové vokály

Rockové vokály sú zvyčajne spevom speváka v rockovej skupine. Rockové vokály sú odlišné od jazzový spev emotívnejšia prezentácia. Rockové vokály obsahujú viac sémantického obsahu ako vokálne. Rockový spevák však musí mať vážny vokálny tréning. Rockový spevák musí mať odvahu a úplnú slobodu aj v citovom a hudobnom zmysle.

Ľudový spev resp etnický spev

Ľudový spev, etnický spev, ako vyplýva zo samotného termínu, je spev, ktorý existuje od objavenia sa človeka a líši sa charakteristické znaky, charakteristická pre konkrétnu národnosť, etnická skupina. Ozveny ľudová tradícia možno nájsť aj v akademickom (klasickom) hudobná kultúra a v popovej (mestskej) hudobnej kultúre. Celkovo pre ľudový spev charakterizuje plochá obloha, spev na akordy.

Tzv hrdelný spev- druh ľudového spevu, pri ktorom spevák pri speve využíva nielen väzy, ale aj samotné hrdlo, rezonujúce dutiny úst, hrtan, vďaka čomu sa stávajú počuteľné podtóny základného tónu.

Akademická vokálna produkcia je zároveň základom všetkého: dáva slobodu hlasového ovládania.

Zároveň sa prechod ako „džez k akademickej“ môže pre speváka stať skutočným zlom, a preto je vhodné okamžite sa rozhodnúť, čo presne chcete študovať.

Je dôležité pochopiť, že je nemožné naučiť spev profesionálne za 2-3 mesiace, dokonca ani ľudí s prirodzeným hlasom a perfektnou výškou.

V prípade akademických vokálov budete musieť prvý rok spievať iba cvičenia, vokalizácie (spev bez slov - „o-o-o“ alebo „a-a-a“) a jednoduché piesne.

Potom môžete postupne prejsť k romancom a jednoduchým áriám. Nejde o to, že veda o speve je založená na nejakej technike dostupnej pre pár vyvolených. Správne spievať sa dá povedať už za pol hodinu, všetko ostatné je vecou tréningu.

V tomto zmysle je spev ako šport. V závislosti od vašich prirodzených schopností to dopadne trochu rýchlejšie alebo trochu pomalšie, ale v každom prípade potrebujete tvrdý tréning. Hlasové lekcie sú príbehom na niekoľko rokov.

Najbežnejšia a najsprávnejšia forma hlasového tréningu je individuálne lekcie s učiteľom (tu nehovoríme o súbore a zborovej škole - to je úplne samostatný svet).

Nájsť svojho učiteľa je pomerne ťažké a ani odporúčania nič nezaručia: dôležité je vychádzať aj čisto ľudsky, pretože spolu budete musieť tráviť veľa času. Existuje ešte viac štýlov výučby ako rôznych vokálov, dalo by sa povedať, že každý učiteľ má svoj vlastný štýl.

Je tam stará akademická škola, sú tam bývalí rockeri atď. Samozrejme, spája ich jedna vec: neexistujú učitelia spevu, ktorí nespievajú

Minulosť a/alebo skutočný úspech spevák na pódiu nie je zárukou, že vás naučí dobre spievať.

Kvalita spevu učiteľa priamo neovplyvňuje kvalitu výučby – navyše tu nefunguje princíp „rob, ako ja“, keďže hlasový aparát má každý iný (niekto má dlhší krk, niekto kratší).

Odoslanie vašej dobrej práce do databázy znalostí je jednoduché. Použite nižšie uvedený formulár

dobrá práca na stránku">

Študenti, postgraduálni študenti, mladí vedci, ktorí využívajú vedomostnú základňu pri štúdiu a práci, vám budú veľmi vďační.

Uverejnené dňa http://www.allbest.ru/

ŠTÁTNA INŠTITÚCIA "HUDOBNÁ ŠKOLA ESTETICKEJ VÝCHOVY č. 1 LUGANSK"

Náčrt otvorenej hodiny na akademickej vokálnej triede na tému:

„Metódyprácecezhladkévedenie hlasunalekciuakademickýspev"

Lugansk 2016

Formulár organizácií - individuálna lekcia.

Cieľ lekciu: individuálny výber metód na rozvoj plynulého vokálneho prejavu u akademického vokálneho žiaka 1. ročníka.

Úlohy lekciu: vokálny akademický rozvoj sluchu

1. Rozvoj speváckych dychových schopností (rozvíjanie zmyslu pre „podporu“ bránice; práca na dýchaní ako najdôležitejšom faktore správnej tvorby hlasu).

2. Vývoj artikulačný aparát(aktivácia artikulačného aparátu; slovníková prehľadnosť výslovnosti spoluhlások; tvorba jednotného spôsobu spievania samohlások).

3. Rozvoj sluchu, hudobnej pamäte, zmyslu pre metro rytmus.

4. Rozvoj svalov pier, jazyka, líc.

5. Rozvoj zručnosti analýzy verbálneho textu a jeho obsahu.

6. Formovanie schopností koncentrácie, sluchu, myslenia, pamäti, ovládania emócií.

Plán lekciu:

1. Úvodná časť.

2. Hlavná časť:

spievanie;

Práca na dielach.

3. Záverečná časť.

4. Zhrnutie.

Vybavenie: klavír, noty.

Objem prenápady 45 minút.

Pohybujte sa zamestnať saja

1. Úvodná Časť.

učiteľ: Dobré popoludnie, milí účastníci. Ja, Anastasia Valerievna Sokolova, učiteľka akademickej vokálnej triedy, s potešením vás vítam na otvorenej hodine so Sergejom Mezhenskym, študentom 1. ročníka. Téma našej dnešnej hodiny: „Metódy práce na plynulom vokálnom výkone na akademickej vokálnej lekcii“.

Dôvodom výberu tejto témy je, že prvé fázy práce na tvorbe hlasu študenta sú spojené s rozvojom zručnosti kantilény, teda plynulý, súvislý spev, plynulý prechod od zvuku k zvuku. L. B. Dmitriev poukazuje na to, že kantiléna je „Toto je základ vokálnej hudby“ [Dmitriev L. B. „Základy vokálnej techniky“ - S. 342]. Zdôrazňuje však aj to, že kantilénový spev nie je možný bez voľne plynúceho zvuku. To (zvuk) zas zahŕňa také faktory, ako je správna tvorba zvuku, úzka tvorba slov na základe dýchania a absencia svalového napätia.

Na hodine využijem také základné techniky práce so žiakmi, akými sú demonštrácia hlasu, sluchová analýza tvorby hlasu, svalovo-svalová asociácia a prepojenie fantázie žiaka. Vo svojej práci sa zameriam na fonetickú metódu trénovania hlasu speváka.

2. Hlavné Časť.

spievanie: 1) Pred začatím práce by ste si mali pripomenúť spevácka súprava interpret-spevák a tiež skontrolujte inscenáciu tela študenta; 2) pripomeňte si správny, pokojný dych pred spievaním;

Cvičenie 1 - „mormorando“ (búkanie). Pri speve so zatvorenými ústami je jeho úlohou zahriať väzy a zamerať pozornosť študenta na rezonátorové pocity. Požiadavky na výkon: zatvorené pery, otvorené zuby, pokojné plynulé vdychovanie a uvoľnený zvuk výkonu. Rozsah vyhotovenia c№ - a№.

Cvičenie 2 - terciánske spievanie hore a dole po slabikách „mi-ya“. Jeho úlohou je pokračovať v posilňovaní rezonančných vnemov počas výkonu, ako aj aktívne zatvárať pery pri vyslovovaní spoluhlásky „m“. Rozsah vyhotovenia c№ - a№.

Cvičenie 3 – piata pieseň hore a dole „do-re-mi-fa-sol-fa-mi-re-do“. Úlohou pri výkone je prehľadná obsluha artikulačného aparátu, ekonomická spotreba dychu na celé cvičenie, sledovanie jednej speváckej polohy pri vykonávaní cviku. Rozsah vyhotovenia h - h№.

Cvičenie 4 – spievanie durového pentachordu a nižšie durovej triády na slabiku „la-a“. Ciele cvičenia: aktivácia dýchania, úzka tvorba spoluhlásky, rozšírenie rozsahu študenta. Rozsah cvičenia je h - dІ.

Cvičenie 5 – spievanie „do-mi-sol-mi-do“ hore a dole po hlavnej triáde. Hlavné ciele cvičenia: spev legata, sledovanie tesnej tvorby spoluhlások v jednej speváckej polohe, sledovanie nenúteného predvedenia cvičenia v hornej časti rozsahu. Rozsah cvičenia je h - cI.

Cvičenie 6 - oktávový spev podľa hlavných stupňov durovej stupnice, slabika „la-a“ alebo „do“. Ciele cvičenia: spev staccato, s ľahkým zvukom, ale založený na dýchaní; rozšírenie okruhu študentov. Rozsah cvičenia je l - fI.

Jobcezdiela:

- O. VoroninAR.VoroninaVokalizovať6. Zo zbierky „30 vokalizácií na základe ukrajinčiny ľudové piesne" Kľúč je c moll.

Melodická štruktúra je založená na terciánskych pohyboch pozdĺž hlavných krokov molová stupnica, ako aj postupné spievanie melódie pozdĺž pentachordu. Rovnaké melodické štruktúry boli použité ako základ pre spievanie na začiatku hodiny. Vďaka tomu sa rozvinuté spevácke schopnosti prenášajú na umelecké dielo, čo je už vokalizácia. Melódia vokalizácie postavená na ľudových intonáciách umožňuje študentovi rýchlo vnímať a tiež reprodukovať zrozumiteľný hudobný materiál.

Tiež nevyhnutnou podmienkou na počiatočné štádiá vokálne hodiny, je dabing vokálneho partu korepetítorom, ktorý je uvedený v hudobný text túto prácu.

Úlohy na dokončenie:

3) používajte svoj dych s mierou kvôli pomalému tempu skladby;

4) logicky konštruovať hudobné frázy.

Pri speve vokály bol študent požiadaný, aby melódiu viedol rukou, akoby ju kreslil hladká čiaraštetcom. Pozornosť sa presunula na fyzické pôsobenie, čo viedlo k odstráneniu nadmerného napätia z hlasového aparátu.

-L.IN.Beethoven,sl.G.meštiansky"Robin". Kľúč - E-dur. Stavba melódie v tomto diele je založená na opakovaní, ako aj spievaní hlavných tónov durovej triády. Upevňovanie zručností v speve hlavného trojzvuku hore-dole sa precvičovalo aj na cvičeniach na začiatku hodiny.

Dôvody výberu tohto diela na hodiny vokálu v prvom ročníku: dostupnosť básnického textu; vhodný rozsah produktu (h - h№); duplikovanie melódie v klavírnom parte.

Úlohy na dokončenie:

2) nedeformovať výslovnosť spoluhlások a samohlások;

4) prenos sémantickej záťaže diela;

Študent bol požiadaný, aby prerozprával básnický text diela vlastnými slovami a analyzujte obraz, ktorý vytvoril autor. Odpovedzte na otázku, prečo aj napriek smutnému činu hlavnej postavy autor využíva hlavný kľúč funguje.

Pri prvom spievaní skladby bol žiak poučený aj o ťahu legata na spojenie melódie frázy do súvislého celku.

-Ukrajinčinaľudovýpieseň„Jakodičakanielita." Kľúčom je F-dur.

Melódia diela je tanečného charakteru, postavená na pozvoľnom stúpaní a klesaní k hlavným tónom durovej stupnice. Forma diela je veršovaná. Pri opakovaní klavírneho partu nedochádza k zdvojeniu melódie, čo intonačne sťažuje žiakom prednes. Dostupnosť melódie na prehrávanie aj bez dabingu korepetítorom však umožňuje študentovi zvládnuť túto úlohu. Rýchle tempo diela, ako aj pomerne vysoká tessitura predstavenia vyvoláva pri speve forsírovanie zvuku. Preto treba venovať väčšiu pozornosť pokojnému hraniu melódie piesne, bez zbytočného hlasového úsilia.

Úlohy na dokončenie:

1) sledovať voľnú, nenútenú reprodukciu melódie diela;

2) nedeformovať výslovnosť spoluhlások a samohlások;

3) používajte svoj dych s mierou počas celej dĺžky frázy;

4) sprostredkovanie tanečného charakteru diela;

Pri prvom hraní melódie skladby bol študent požiadaný, aby použil techniku ​​„štetca“, testovanú na predtým dokončených dielach. Vďaka tomu sa vypracovala plynulosť hlasovej produkcie, pozornosť sa venovala prítomnosti prestávok v melodickej štruktúre a prepracovalo sa nenútené prehrávanie hudobného materiálu.

3. Konečná Časť .

Domáca úloha.

To je naše otvorená lekcia hotový. Ďakujem vám všetkým za pozornosť.

4. P vedenie výsledky.

Počas vyučovacej hodiny bol vypracovaný individuálny výber metód na rozvoj plynulého vokálneho prejavu pre akademického vokálneho žiaka 1. ročníka. Na hodine boli vypracované tieto hlavné úlohy: rozvoj speváckych dychových schopností; rozvoj artikulačného aparátu; rozvoj sluchu, hudobnej pamäte, zmyslu pre metro rytmus; rozvoj svalov pier, jazyka, líc; rozvíjať schopnosť analyzovať verbálny text a jeho obsah; formovanie schopností koncentrácie, sluchu, myslenia, pamäti, ovládania emócií.

Metodický bezpečnosť: Dmitriev L. B. Základy vokálnej techniky / L. B. Dmitriev. - M.: Hudba, 2007. - 386 s., noty, il.

Uverejnené na Allbest.ru

Podobné dokumenty

    Zoznámenie detí s orgánmi artikulačného aparátu. Potreba detí počúvať reč dospelého. Rozšírenie chápania sveta okolo detí predškolského veku. Obohacovanie aktívnej slovnej zásoby, rozvoj fonematického sluchu, pozornosti, pamäti, myslenia.

    poznámky k lekciám, pridané 17.11.2010

    Problémy rozvoja zmyslu pre rytmus u detí vo veku 6-7 rokov pri hraní detí hudobných nástrojov. Identifikácia úrovne rozvoja zmyslu pre rytmus. Proces formovania hudobné schopnosti. Systém hudobnej výchovy zameraný na rozvoj zmyslu pre rytmus.

    práca, pridané 03.05.2014

    Podstata konceptu" estetická výchova„Rozvoj tvorivých hudobných a rytmických schopností žiakov základných tried. Formovanie predstáv o tempe. Techniky na aktiváciu zmyslu pre rytmus u malých detí školského veku na hodinách hudobnej výchovy.

    práca, pridané 24.09.2017

    Základné princípy teórie herná činnosť v hudbe pedagogickej literatúry. Psychologická a pedagogická charakteristika žiakov základných škôl. Pomocou hry rozvíjať zmysel pre rytmus v obsahu hodín hudobnej výchovy na základnej škole.

    kurzová práca, pridané 11.03.2013

    Všeobecné charakteristiky druhov hudobná činnosť. Detské hudobné vystúpenie, realizované spevom, rytmickými pohybmi a tancom, hrou na nástroje. Rozvoj zmyslu pre rytmus u detí predškolského veku, formovanie hudobných a sluchových predstáv.

    test, pridaný 22.10.2015

    Podstata pojmu „hudobno-rytmické cítenie“. Retrospektívna analýza a charakteristika procesu rozvoja hudobno-rytmického zmyslu v mladších školákov na hodine hudobnej výchovy. Psychofyziologické charakteristiky detí vo veku základnej školy.

    kurzová práca, pridané 8.12.2017

    Rozbor úloh hudobnej pedagogiky. Štúdium problémov rozvoja schopností a nadania. Štúdium spôsobov formovania hudobných a rytmických schopností v procese učenia. Rozvoj cítenia hudobný rytmus. Systémy rytmickej výchovy.

    abstrakt, pridaný 12.01.2016

    Identifikácia úrovne rozvoja zručností hovorová reč u detí s poruchami sluchu. Vývoj vizuálnych pomôcok, techník a spôsobov práce na jej zdokonaľovaní. Požiadavky programu na systém výučby jazykov pre nepočujúcich žiakov 1. stupňa.

    práca, pridané 15.01.2011

    Charakteristický vývin reči staršie deti predškolskom veku: dynamika verbálneho aparátu, jeho pružnosť, prehľadnosť. Zlepšenie sluchu reči. Hromadenie obsahu slov a práca na ich štruktúre. Základné metódy práce so slovnou zásobou.

    kurzová práca, pridané 25.02.2011

    Fyziologické základy a typy pamäti, metódy jej rozvoja. Vekové charakteristiky spomienka na mladších školákov. Diagnostika pamäti, organizácia a analýza výsledkov experimentálnych prác na rozvoji pamäti u detí v predškolskom veku.