Prichádza leto kreslenia seniorskej skupiny. Zhrnutie hodiny kreslenia v seniorskej skupine netradičnou technikou „Spomienky na leto“


Jekaterina Jakutina
Zakreslenie seniorská skupina na tému „Prišlo červené leto“.

Kreslenie prsty a štetec tému:

« Prišlo červené leto»

Cieľ:

1. Naučte deti odrážať získané dojmy v kresbe v lete. Učte sa ďalej farba kvety a stromy sa líšia veľkosťou.

2. Posilnite schopnosť umiestniť obrázok cez celý list papiera. Posilnite zručnosť maľovať špičkou štetca a schopnosť držať štetec pravá ruka 3 prsty.

3. Rozvíjať zmysel pre farby, naďalej rozvíjať obrazové vnímanie. Rozvíjať tvorivú činnosť.

4. Pestujte záujem o netradičnosť kreslenie s použitím rôznych materiálov.

Priebeh lekcie:

Vyzývam deti, aby hádali hádanka:

Nie je mi ľúto za teplo pre teba,

Som z juhu prišiel s teplom.

Priniesol kvety, rybolov,

Zvoniaci roj komárov,

Jahody v krabici

A plávanie v rieke. (leto)

Presne tak, chlapci, stáva sa to v lete. čo rada robíš? v lete? Bol to niekto z vás? v lete v lese? čo si tam videl? (rôzne stromy, kríky, kvety).

Chlapi v lete umelci maľujú obrazy, asi často chodia po parkoch a lesoch a všímajú si tam zaujímavé momenty.

Takže dnes sa vy a ja pokúsime stať sa umelcami a písať „Obrázky o leto» . Ale farba Ty a ja budeme nielen ruky, ale aj prsty. Maľovať budete sami, a tak, aby ste mali dobrú náladu Zahrám vám lesnú hudbu. Pred našou prácou sa s vami trochu vymeníme.

Fizminutka:

A v lese rastú čučoriedky,

Jahody, čučoriedky.

Nazbierať bobule,

Musíte drepovať hlbšie. (Drepy.)

Išiel som na prechádzku do lesa.

Nesiem košík s bobuľami. (Choďte na miesto.)

Poďme sa pustiť do práce. Počas hodiny deti povzbudzujem (za starostlivé vykonanie práce). Pripomínam vám to predtým, ako si vezmete náter inej farby, štetec je potrebné opláchnuť a vysušiť na obrúsku. Keď kreslíte prstom, nezabudnite ho utrieť do obrúska. Na konci práce vyberáme tie najúspešnejšie a najvýraznejšie.

Publikácie k téme:

Zhrnutie lekcie „Prišlo červené leto“ ciele: obohatiť vedomosti detí o letných bobuliach; rozvíjať záujem o vzdelávanie herná činnosť; naučiť sa riešiť hádanky; formulár.

Zhrnutie priamych vzdelávacích aktivít na rozvoj reči v seniorskej skupine „Prišlo červené leto!“ Dambueva Maria Abstrakt priamo - vzdelávacie aktivity v odbore „Komunikácia“ o rozvoji reči v seniorskej skupine na danú tému.

Prišlo dlho očakávané leto! Leto je obľúbeným obdobím všetkých detí. Hurá prázdniny! V našej materskej škole bol vyvinutý a prijatý letný wellness program.

Prišlo dlho očakávané teplé, slnečné leto! Leto je vtedy, keď všetky materské školy fungujú podľa letnej prevádzkovej doby od 1. júna do 31. augusta.

Scenár hudobného predstavenia na motívy básní V. D. Berestova pre deti od 4 rokov „Leto, leto k nám prišlo!“"Leto, leto k nám prišlo!" Postavy. Vedúci je dieťa. Marinka Cockerels Puppy Chicken deti v divadelné kostýmy. Kurčatá mačky a myši.

GCD v seniorskej skupine „Prišlo červené leto“„Červené leto prišlo“ Účel: - zovšeobecniť a systematizovať myšlienku leta, letných rastlín a života zvierat v tomto období.

Procházka „Prišlo červené leto“ (druhá juniorská skupina) Zhrnutie letnej prechádzky. Téma: Prišlo červené leto! Účel prechádzky: Oboznámiť deti s charakteristickými znakmi leta. Rozvíjajte túžbu učiť sa.

OBECNÝ ROZPOČTOVÝ PREDŠKOLSKÝ VÝCHOVNÝ ÚSTAVMATEĽSKÁ ŠKOLA č. 36 „NAYYRAL“ KOMBINOVANÝ TYP

KYZYL, REPUBLIKA TUVA

Zhrnutie hodiny kreslenia v skupine seniorov

pomocou nekonvenčnej technológie

"Spomienka na leto"

Pripravil učiteľ

Staravoytova Elena Anatolyevna

Téma lekcie: „Spomienky na leto“ (odraz vo vode)

Cieľ:

naučiť sa sprostredkovať štruktúru stromu na výkrese - pomer veľkosti častí a ich vzájomného umiestnenia;

nácvik kreslenia tenkých konárov stromov koncom štetca, listov technikou máčania;

použiť nekonvenčnú techniku ​​kreslenia „monotyp“;

naučiť techniku ​​kreslenia na mokrý papier;

kultivovať estetické vnímanie okolitého sveta

Metodické techniky:

- čítanie básne, rozhovor, skúšanie ukážky, výklad od učiteľa, samostatná práca na hodine, skúšanie hotových prác, hudobný doprovod

Vybavenie:

ukážka, albumové listy papiere preložené na polovicu a tónované: horná polovica svetložltá (svetlomodrá), spodná polovica svetlomodrá alebo modrá (povrch vodnej plochy - rieka, jazero, rybník atď.), farby (vodovky) , jednoduché ceruzky, obrúsky, štetce č. 3, tégliky s vodou, stojany na štetce, gramofón (hudobné centrum)

Priebeh lekcie:

Chlapci, aké je teraz ročné obdobie? (jeseň)

Prečo je nám na jeseň trochu smutno?

Odpovede detí:

Pretože leto skončilo, vonku je zamračené, prší.

Samozrejme, každý chce, aby leto nikdy neskončilo. prečo?

Odpovede detí:

V lete je teplo a slnečno, môžete sa dlho prechádzať vonku, plávať, opaľovať sa atď.

Leto, žiaľ, vrátiť nemôžeme, ale nehnevajme sa. Koniec koncov, môžete si zaspomínať na leto, na slnečné dni a nakresliť si o ňom obrázok a potom ho zavesiť na stenu. A potom budeme môcť nádhernú letnú krajinu obdivovať po celý rok.

Najprv si však vypočujte báseň a dozviete sa, čo dnes nakreslíme:

Zaspomínajme si spolu na leto

Keď je teplo a milosť.

Sme stromy pri modrej rieke

Dnes budeme kresliť.

Voda tečie po kameňoch

Zurčí, trbliece sa,

A topoľ stojí za to

A odráža sa to v rieke.

(Staravoitová E.)

Uhádli ste, čo dnes vyžrebujeme?

Strom pri rieke. (Deti si prezrú kresbu - ukážku).

Pripomeňme si spolu, kde začíname kresliť.

(Deti si pamätajú postupnosť: skica jednoduchou ceruzkou, vlhká obloha, strom bez listov, kreslenie listov metódou máčania. Kresbu dopĺňame obrazom čiary zeme alebo trávy, slnka. Po každej fáze musí byť výkres vytlačený na druhú polovicu listu.)

Príroda poskytuje výnimočné pozitívny vplyv o formovaní charakteru a individuality predškoláka. Prebúdza zvedavosť a rozvíja estetické cítenie. Kreslenie krajiny v materskej škole umožňuje deťom zobraziť nevyčerpateľnú rozmanitosť prírody a zároveň vyjadriť emocionálny postoj k nej, pocity, ktoré vznikajú pri kontemplácii tejto krásy. V seniorskej skupine prechádzajú deti predškolského veku od kreslenia jednotlivých prírodných objektov k tvorbe celistvých krajinných kompozícií, či už ide o lesy, hory, prímorské krajiny alebo obrazy prírody v určitom ročnom období.

Vlastnosti kreslenia krajiny v staršej skupine materskej školy

V starších skupinách predškoláci ovládajú priam kreslenie krajiny, keďže vo viac ranom veku (stredná skupina) táto tvorba bola zameraná najmä na zobrazovanie jednotlivých objektov prírody (vianočný stromček v zime, jabloň so zrelými jablkami, rozľahlý strom, kvety na lúke). Teraz začína hrať kľúčovú úlohu konštrukcia kompozície kresby: harmonické vyplnenie celého priestoru základne, kresba popredia a pozadia, správny pomer veľkosti prírodných objektov.

Nastavenie témy krajinnej kresby v tomto veku pripravuje deti nielen na zobrazovanie skupiny predmetov, ale aj na sprostredkovanie určitého deja v kompozícii, ako aj na hľadanie rôzne možnosti jeho vykonanie.

Kreslenie krajiny v starších skupinách priamo súvisí s poznaním a rozvojom reči. Veľkú úlohu v tomto vizuálne umenie hrá priame pozorovanie prírody a vnímanie poetických línií.

Radosti jesene

Svetlý jarný dojem

Zimné dojmy

Predškoláci, ktorí uvažujú o prírode, dostávajú živé vizuálne dojmy. Je dobré ich posilňovať prezeraním ilustrácií a reprodukcií krajiny slávnych umelcov. Chalani tak pochopia techniky prenosu expresívne obrazy (farebná paleta, proporcie, kompozičné usporiadanie), v básni ich nahrádzajú vlastné obrazné prostriedky (živé metafory, farebné epitetá, trefné prirovnania).

Všimnime si, že deti vo veku päť alebo šesť rokov dokážu pri pohľade na obrazy ľahko určiť ročné obdobie zobrazené umelcom, charakteristické znaky jesene, zimy, jari alebo leta, ako aj farebné odtiene zvolené na vytvorenie obrazov. .

V seniorskom predškolskom veku Je celkom možné precvičiť kresbu krajiny zo života, pričom do tohto procesu opäť zapojíme poetické diela.

Všimnime si, že žiaci staršieho ročníka vedia kresliť nielen krajiny, ktoré poznajú, v ktorých pozorujú každodenný život, ale aj tie obrázky prírody, ktoré nikdy osobne nevideli a majú o nich predstavu len z reprodukcií, fotografií, videí a pod. Deťom sa teda v tomto veku ponúka obraz morskej a horskej krajiny, lunárnej a dokonca fantastické. Okrem toho sa obrázky prírody v detských kresbách môžu objaviť vo svojej pôvodnej podobe (les, lúka, jazero, more, hory atď.), Ako aj upravené človekom (vidiecka krajina, park s krásnymi lavičkami, mosty, lampáše, železnice zahrnuté v prírodnej krajine atď.).

Čo sa týka zobrazovania prírody v určitých obdobiach roka, každá aktivita má svoje špecifiká. Téma „Obrázok o lete“ teda naznačuje, že učiteľ by mal o nich diskutovať letné dojmy, objasniť, čo pozorovali v lese, na poli, pri rieke či jazere. Učiteľ pomocou navádzacích otázok podporuje úplnejšie vyjadrenie dojmov detí. Zároveň bude úžasné čítať básne o lete.

Na jeseň musia deti venovať pozornosť tomu, ako sa všetko okolo zmenilo - v prvom rade farba stromov a kríkov, farba oblohy.

Pri zobrazovaní zimný les Učiteľka upozorňuje na rozdiel medzi starými a mladými stromami – vo výške, hrúbke a farbe kmeňa. Smrek a borovica sa budú líšiť aj farbou ihličia: u starších stromov sú tmavšie. Učiteľka upozorňuje predškolákov najmä na veľké, rozložité stromy – štruktúra ich kmeňa a konárov je badateľná najmä v zimné obdobie.

Na jar pozornosť predškolákov opäť púta farba oblohy a znaky prebúdzania sa prírody.

Okrem toho by deti mali poznať črty mestskej krajiny - ide o kombináciu prírodných objektov (stromy, kríky) s domami a autami.

Veľkú úlohu v lekcii zohráva analýza detských skladieb. Chlapci si všímajú tie diela, kde sa obrazy prírody ukázali ako najvýraznejšie, a diskutujú o tom, aké prostriedky a techniky maľby sa použili na dosiahnutie tohto cieľa (kompetentná kompozícia, jasná farebná paleta). Je dobré, keď deti prichádzajú s nápadmi obrazné mená

vaša vlastná práca – to pomáha aktivovať vašu slovnú zásobu.

Najvhodnejšie materiály a základ pre prácu Pri vytváraní krajinných kompozícií veľkú hodnotu má farbu podkladu (keďže väčšina týchto prác sa robí farbami). Takže pri kreslení letné obrázky budete potrebovať listy papiera bežného formátu, tónované

svetlé odtiene

(žltkastý, sivastý, modrastý). V závislosti od kompozície obrázka môžete naznačiť čiaru horizontu ohraničením modrej hornej a dolnej časti základne inej farby.

Pre jesennú krajinu budete potrebovať tmavšiu a tlmenejšiu farbu oblohy. Zimné obrázky prírody sú zobrazené na papieri akéhokoľvek bledého tónu.

Pri kreslení prímorskej krajiny je potrebné špeciálne pozadie, ktoré má navyše prvoradý význam v kompozícii. Keďže farba vody a oblohy je v zásade rovnaká, výraznosť kresby sa dosahuje kontrastom odtieňov: more by malo byť namaľované tmavšou farbou ako obloha. Navyše, bližšie k horizontu by mala byť voda tmavšia. Kreslenie morského pozadia má svoje vlastné charakteristiky: bližšie k horizontu by mala byť voda tmavšiaČo sa týka kresliacich materiálov, krajinky sa vytvárajú gvašom aj akvarelovými farbami. Gvaš prenáša farby leta dobre, zimné obrázky tmavé pozadie . Akvarel je optimálny pre jarná krajina

. Tieto dva typy farieb je možné úspešne kombinovať na výkrese: napríklad motýle sú natreté jasným kvašom a kvetinová lúka- jemnejšie akvarely. Na kreslenie nátierky zimný strom

Kresba sangvinikom, ceruzkou a bielym gvašom

Diskrétne, pokojné krajiny je možné kresliť aj farebnými ceruzkami, voskovky. Aj keď úpravou tlaku môžete získať celkom farebné obrázky, ktorých jas nie je horší ako farby.

Kresba ceruzkou

Techniky a techniky kreslenia (vrátane tlače/tlače, monotypie, blotografie a iných)

Maľba krajiny vyžaduje od starších predškolákov zvládnutie rôznych vizuálnych techník. Takže obraz o lete zvyčajne začína kreslením trávy. Dá sa to rôznymi spôsobmi: súvislá čiara, krátke ťahy alebo dlhé viacsmerné čiary.

Stromy sú tiež zobrazené rôznymi spôsobmi: s hrubými a tenkými kmeňmi, vysoké a štíhle alebo skrútené, mladé a staré. Musíte sa naučiť kresliť motýle v letnej krajine s nepretržitým pohybom ruky.

Učiteľ by mal žiakom pripomenúť aj správnu kompozíciu kresby: pomer veľkosti blízkych a vzdialených predmetov. Okrem toho sa deti musia rozhodnúť o orientácii listu papiera v závislosti od zobrazených obrázkov. Pri kreslení stromu si deti v predškolskom veku zdokonaľujú svoje zručnosti pri práci so štetcom: malé konáre a ďalšie detaily sú nakreslené špičkou, zatiaľ čo kmeň a veľké konáre sú nakreslené celou hromadou. Najjednoduchší spôsob zobrazenia listov je namáčanie (ak hovoríme o O tradičnou technikou

kresba).

Ak je strom zobrazený s ceruzkou, voskovou pastelkou alebo sangviníkom, potom by sa mali použiť rôzne úrovne tlaku na prenos svetlejších a tmavších častí.

Ako výrazový prostriedok sa využívajú aj línie rôznej intenzity. Koniec koncov, nie všetky vetvy stromu majú rovnakú farbu a to sa musí prejaviť na kresbe.

Čo sa týka sangvinika, ktorý dobre prenáša hrubú štruktúru kôry, učiteľ by mal zdôrazniť, že je veľmi krehký a nemali by ste ho príliš stláčať prstami a tlačiť na papier.

V procese vytvárania krajiniek učiteľka nabáda deti, aby používali rôzne farby a odtiene, z ktorých mnohé vznikajú zmiešaním základnej farby s bielou.

V krajinomaľbe, pri vytváraní nezvyčajných výrazových obrazov, prichádzajú na pomoc predškolákom netradičné techniky kreslenia.

Koruna stromu tak môže byť znázornená originálnym spôsobom s pokrčeným papierom. Kúsok papiera sa ponorí do farby a pritlačí sa na základňu. Všimnite si, že pre každú farbu musíte použiť novú hrudku.

Lístie je znázornené pomocou pokrčeného papiera

Na tento účel môžete použiť aj maľovanie prstami alebo popichovanie polosuchým štetcom.

Pri kreslení koruny a opadaného lístia sa používa maľovanie prstami

Listy sú znázornené popichovaním polosuchým štetcom

Metóda blotografie je vhodná na zobrazenie kmeňa stromu s bizarnými ohybmi konárov. Je vhodný aj na kreslenie trávy. Pomocou maľovania dlaňou môžete efektne zobraziť motýle na letnom obrázku.

Kresba netradičnými technikami (maľovanie dlaňou a blotografia)

Blotografia dokonale sprostredkuje obraz stromu s mnohými vetvami

Očarujúce krajiny sa získavajú pomocou monotypu - takto sa zvyčajne maľujú stromy odrážajúce sa v rybníku.

Monotyp Za zmienku stojí netradičná technika ebru - kresba na vode s následným odtlačkom na papierový podklad. V materskej škole je na tento účel lepšie použiť mlieko: nemieša sa dlhšie s kvašom (rodičia každého zo žiakov môžu priniesť mlieko). Voliteľne môžete do vody pridať trochu kancelárskeho lepidla. Kvapalina sa naleje do nádoby. Na nanášanie farby na ňu môžete použiť bežnú kefu, pipetu alebo špáradlo. Na povrchu mlieka dieťa vytvára rôzne obrázky

. Keď je krajina pripravená, prenesie sa na papier. Pórovitý akvarelový papier funguje dobre (perfektne saje farbu), hoci sa dá použiť aj obyčajný krajinársky papier.

Prvá etapa kreslenia technikou ebru

Výsledok práce - kompozícia na papieri Technika Ebru je ideálna na vytváranie fantazijných krajín, aj keď očarujúce možno získať aj týmto spôsobom. letné maľby

prírody.

prírody.

Kreslenie pomocou techniky ebru

Doplnkové druhy vizuálnych aktivít, ktoré je možné využiť pri tvorbe prác, realizácia individuálneho prístupu v triede úžasné krajinné kompozície sa získajú, ak neobmedzujete predškolákov pri výbere materiálu a poskytujete im lekcie kreslenia farebný papier

, plastelínu a iné doplnky. Obraz zimného lesa sa tak stane nezabudnuteľným malými kúskami penovej gumy, ktoré vytvárajú obraz snehových vločiek.

A letnú kompozíciu ideálne doplnia motýle, siluety lietajúcich vtákov a lupienky kvetov vyrobené technikou plastelíny.

Kresba s prvkami plastelineografie a nášivky

Takéto techniky sú optimálne na manifestáciu tvorivá individualita deti, najmä tie, ktoré prejavujú zvýšený záujem a schopnosti o výtvarné umenie.

Z aplikačných detailov môžete vytvoriť nádherné tímová práca: každé dieťa nakreslí siluetu stromu, ktorú následne vlepí do celkovej kompozície.

Kreslenie s nášivkovými prvkami (tímová práca)

Mimochodom, strom môže byť znázornený aj na šablóne pomocou plastelíny. A potom ho prilepte na krásne nakreslené pozadie.

Kresba s prvkami aplikácie ( kolektívne zloženie)

Možnosti zloženia

Pomerne veľa tried sa venuje krajinomaľbe. Áno, na začiatku akademický rok(september) predškoláci sú vyzvaní, aby nakreslili obrázok o lete, v ktorom musia odrážať dojmy z komunikácie s letnou prírodou.

O niečo neskôr (aj v septembri) deti vytvoria kompozíciu „Jesenný les“, kde si precvičia kreslenie rôznych stromov a kríkov v žlto-oranžovom oblečení.

V decembri deti kreslia „zimnú“ krajinu. Cieľom tejto lekcie je zobraziť zimný obraz prírody v lese, na poli alebo v dedine či meste. Predškoláci sa tak zoznámia s pojmom „mestská krajina“.

Kreslenie na zimnú tému „Veľké a malé smreky“ (december) učí deti vytvárať v jednej kompozícii obrázky stromov, ktoré sa líšia výškou, farbou a štruktúrou.

Vo februári sa deťom ponúka téma „Krásny rozvetvený strom“. Tu sa kladie dôraz na starostlivé nakreslenie jedného obrazu, krásneho kompozičné riešenie kresba (položte jeden strom na základňu - nie je znázornený príliš malý, ale ani veľký).

V ďalšej lekcii deti vytvoria krásny lesný obrázok - „Stromy v mraze“.

Jarné krajinky sú spojené s tvorbou obrazov kvitnúca záhrada a lúky s motýľmi vlajúcimi nad ním. Tieto témy sa už tradične ponúkajú v máji. Kresba „Záhrady kvitnú“ je zameraná na rozvoj kompozičných zručností a „Motýle lietajú nad lúkou“ trénuje starších študentov skupiny pri vytváraní jednoduchého zápletky okolitej prírody.

Okrem tieto témy súvisiace so zobrazením prírody v tom či onom ročnom období, je vhodné vyzvať deti, aby nakreslili morskú alebo horskú krajinu. Takéto kompozície sú spravidla krásne a farebné. Na rozvoj tvorivej predstavivosti sa deťom ponúkajú témy ako fantazijná krajina (napr. rozprávkový les

) alebo kozmické (povrch Mesiaca alebo nejakej neznámej planéty s podivnými stromami a pod.). Krajiny sa dajú vytvárať aj kolektívne.

Najpohodlnejší spôsob, ako to urobiť, je použiť prvky aplikácie: deti dostanú siluety stromov, ktoré nakreslia a namaľujú a potom prilepia na všeobecné pozadie.

Organizácia motivačného začiatku priamej edukačnej činnosti: ukážka obrázkov, pozorovanie na vychádzke, rozhovor, básnička, rozprávka a pod. Aké je povolanie? krajinomaľba aby predškolákov čo najviac zaujal, musí učiteľka premýšľať nad vhodnou hrou alebo rozprávkovou motiváciou. Skupina napríklad dostane list od tučniakov z ďalekého severu. Ukazuje sa, že tučniaky sa učia vo svojom umeleckej školy, a pani učiteľka im dala za úlohu znázorniť letnú krajinu. Ale nikdy nevideli leto, ani nevedia, akú má farbu - koniec koncov, na severe je vždy sneh. Tučniaky žiadajú chlapov o pomoc – ukázať im, ako vyzerá leto. Učiteľ ponúka deťom

didaktická hra „Urobte si krajinu“, kde si z rôznych prírodných objektov vyberajú tie, ktoré zodpovedajú letnej sezóne. Predškoláci úspešne vytvoria obrázok, ale existuje iba jeden obrázok a existuje veľa tučniakov, takže deti začnú kresliť letnú krajinu, aby dali darček každému tučniakovi. Ak je témou hodiny „Zimná krajina“, potom sa odohráva opačná situácia – list už prichádza z horúcej Afriky, od detí z MATERSKÁ ŠKOLA"Dlaň". Je tam veľmi horúco, oni

celý rok plávať a opaľovať sa aj v zime. Africké deti chcú vedieť, ako vyzerá ruská zima. Na kreslenie jarnej alebo letnej krajiny sa opäť používa technika prijímania listu. Pri dverách skupiny nájde učiteľ správu od malých mužov z rozprávková krajina. Začaroval ich zlý čarodejník

krásne záhrady

Ďalšou motiváciou je, že učiteľ prinesie deťom ako darček obraz „Jesenný les“. Ale ukázalo sa, že na ceste to dážď zmyl jesenné farby- zostali len zelené vianočné stromčeky. Učiteľ žiada predškolákov, aby napravili situáciu - aby krásne kreslili jesenné krajinky v žlto-oranžových tónoch.

Deti vždy priťahuje rozprávková motivácia. Na tento účel pri kreslení krajiny môžete použiť environmentálne rozprávky. Ako možnosť zvážte prácu A. Lopatinu „Prečo sú šaty Zeme zelené“. Tu sa malé dievčatko pýta svojej matky, prečo sú tráva a stromy na Zemi zelené. Mama hovorí svojej dcére, že keď Stvoriteľ požiadal Prírodu, aby ušila oblečenie pre Zem vo farbách viery a nádeje, čarodejnica si vybrala zelená. Už od dávnych čias rozjímanie nad zeleným kobercom voňavých bylín, kríkov a stromov dáva človeku nádej a vieru, robí ho lepším a očisťuje. Dievča matke oponovalo, že na jeseň tráva uschne a zo stromov opadáva lístie. Po krátkom premýšľaní sa matka spýtala svojej dcéry, či sa dnes dobre vyspala v mäkkej postieľke. Dievčatko jej otázka prekvapila a mama jej vysvetlila, že bylinky a kvety rovnako sladko spia na poliach pod nadýchanou snehovou prikrývkou. A stromy odpočívajú, aby získali silu a potešili ľudí novými nádejami. A aby ľuďom nebolo v zime bez zelene úplne smutno, noste vianočné stromčeky a borovice, na našu radosť, noste zelené oblečenie.

Ilustrácia k rozprávke A. Lopatina

Po prečítaní tejto nádhernej rozprávky sa učiteľka s deťmi rozpráva o farbe prírody, zisťuje, či sa deťom viac páči letný alebo zimný les. Špekulovať môžete aj na tému: čo by sa na zemi zmenilo, keby príroda ušila nie zelený, ale červený či fialový outfit. Po rozhovore chlapci začnú kresliť letnú alebo zimnú krajinu (na výber). Pri zobrazovaní zimného lesa by mali byť jedle alebo borovice.

Pri kreslení obrázkov prírody je veľmi vhodné zaraďovať do tried poetické diela. Napríklad, ak sa predškolákovi ponúkne téma „Veľké a malé smreky“, potom bude veľmi užitočná báseň I. Tokmakovej „Smreky“, kde sú stromy obdarené antropomorfnými črtami:

Jedol na okraji lesa -
Do vrchu hlavy.
Počúvajú, mlčia,
Pozerajú sa na svoje vnúčatá.
A vnúčatá sú vianočné stromčeky,
tenké ihly,
Pri bráne lesa
Vedú okrúhly tanec.

Na kreslenie jesennej krajiny je vhodná báseň I. Mikhailovej:

Jeseň s dlhou tenkou kefou
Prefarbuje listy.
Červená, žltá, zlatá -
Aká si krásna, farebný list!...
A vietor má hrubé líca
Podvádzal, podvádzal, podvádzal.
A stromy sú pestré
Fúkať, fúkať, fúkať!
Červená, žltá, zlatá...
Celá farebná plachta lietala okolo!...

Ďalšia úžasná veta o jeseni:

E. Trutneva „Jeseň“

Zrazu bolo dvakrát jasnejšie,
Dvor je ako v slnečných lúčoch -
Tieto šaty sú zlaté
Na pleciach brezy.
Pavučiny poletujú
S pavúkmi uprostred,
A vysoko od zeme
Žeriavy prelietavajú.
Všetko letí... Toto musí byť
Leto nám letí.

Veľmi krásnu báseň o zime napísala O. Šalimová:

Na celom svete snežilo.
Kráčal som tam, kam ma moje oči viedli -
Potom zabočí do dediny,
Prechádzať bude cez mesto.
A potom, potom do lesa,
Na pobrežnej pláži piesok,
Do kopcov, do kopcov,
Na stromoch a kríkoch...
Po cestách, po cestičkách,
Každému nosil svoje snehové vločky.
Nosil a niesol ľahko a ľahko.
Všetko sa stalo bielym - bielym.
Všetko žiarilo jemným svetlom,
A noc ustúpila úsvitu.
Sneženie kráčalo, kráčalo
A trochu unavený!
Bol unavený a zastavil sa.
Rozdal všetky snehové vločky!
Nechajte ho trochu odpočívať
Neskôr príde znova!

Pred vytvorením očarujúceho obrazu západu slnka na mori by deti mali počuť riadky V. Amelina:

Milujem krásu západu slnka...
Hlavne keď je pri vode...
Lesk horiacich vĺn úžasného prívalu...
Všetko vo mne prináša to najlepšie...
Vyrazí dych...
A moje srdce spieva blaženosťou...
Pre telo je to len pokušenie...
Z diaľky ho vyzývame k hrdinstvu...
Takú krásu si nemôžete užiť...
Západ slnka na mori je raj na zemi...
Môžete sa zamilovať bez povšimnutia...
A otrávte sa zo všetkej tej krásy...
Milujem tú nádhernú žiaru západu slnka...
Západ slnka sa pre mňa stal skutočne ako rodina...
Zahodím to, odstránim všetky pochybnosti...
Každý miloval západ slnka svojou dušou.

Aj minútky z telesnej výchovy pomôžu navodiť potrebnú tvorivú atmosféru na hodinách.

Jarná téma:

Lekcia telesnej výchovy „Chôdza k moru“ (lekcia kreslenia prímorskej krajiny)

Čo vidíme pod holým nebom? Deti si striedavo kladú dlane na čelo, naťahujú sa a hľadia do diaľky.
Vlny špliechajú v Čiernom mori. Vlnové pohyby paží s kývaním trupu
Tu sú stožiare lodí. Postavte sa na prsty, natiahnite ruky nahor
Nech sa sem rýchlo plavia! Vitajte rukou
Kráčame po brehu,
Čakáme na námorníkov.
Chôdza na mieste
Začína byť horúco, bratia.
Nie je čas si zaplávať?
Ovievanie rukami
Plávať ešte rýchlejšie,
Musíme veslovať rýchlejšie.
Veslujeme rukami a nohami.
Kto s nami bude držať krok?
Imitácia plaveckých pohybov
Všetky. Vyliezame na breh
A relaxujeme na piesku.
Sadnite si na koberec
Hľadáme mušle v piesku.
Stlačíme ich v päsť.
Záklony zo sedu, napodobňovanie hľadania mušlí, zatínanie päste

Prstová gymnastika na jesennú tému

Prstová gymnastika "Zima"

Fizminutka - autotréning.

  • A teraz sa ty a ja zmeníme na stromy.
  • „Som veľký zasnežený strom.
  • Moje ratolesti siahajú do neba.
  • Slnko jasne svieti,
  • Fúka slabý vánok,
  • Dýcham jeho čistý čerstvý vzduch
  • Nado mnou hrdo krúžia vtáky.
  • Cítim sa dobre a som spokojný."

Poznámky triedy

Celé meno autora Názov abstraktu
Kober L.

Vzdelávacie ciele: naučiť sa maľovať letnú krajinu vodovými farbami, nájsť výrazové prostriedky na vyjadrenie dojmov, upevniť techniky štetca.
Vývojové úlohy: rozvíjať kompozičné schopnosti, vnímanie farieb.
Výchovné úlohy: pestovať záujem o prírodu a tvorivosť, schopnosť koordinovať svoje činy s ostatnými účastníkmi práce.
integrácia vzdelávacích oblastiach : „Umelecká tvorivosť“, „Kognícia“, „Komunikácia“, „Socializácia“, „Zdravie“.
Demo materiál: obrázky zobrazujúce letnú krajinu.
Podklad: papier A4 podľa počtu detí, akvarelové farby, kefy, dózy, obrúsky.
Priebeh lekcie:
Lekcia sa začína „letným“ relaxačným cvičením: deti sú požiadané, aby si ľahli na koberec a zavreli oči. Znie pokojná hudba. Chlapci si predstavujú leto s jasným slnkom, teplou vodou v rieke, modrou oblohou, voňavými kvetmi a bylinkami atď.
Potom sa deti v predškolskom veku pozerajú na obrázky s letnou krajinou. Každé dieťa si vyberie obrázok a podľa neho vytvorí obrázok. poviedka, hľadanie známok leta.
Učiteľ číta báseň V. Orlova „Leto“:

    Čo mi dáš, leto?
    - Veľa slnka!
    Na oblohe je dúha
    A sedmokrásky na lúke!
    -Čo mi ešte dáš?
    -Kľúč zvoní v tichosti,
    Borovice, javory a duby,
    Jahody a huby!
    Dám ti kukučku
    Takže keď ideme na okraj,
    Kričal si na ňu hlasnejšie:
    "Rýchlo mi povedz svoje šťastie!"
    A ona ti odpovie
    Hádal som dlhé roky!

Diskusia o básni vrátane nálady autora.
Deti sú pozvané, aby nakreslili obrázok o lete - kvitnúca lúka s chrobákmi, pavúkmi, vlajúcimi motýľmi.
Samostatná činnosť predškolákov. Výstava kresieb.

Malakhova G.V. "Kráľovstvo pani zimy"
(kresba nekonvenčnými technikami blotografie a tlače sušenými listami)

Hádanka o zime:

  • Trojka, trojka prišla,
    Kone v tomto triu sú biele,
    A kráľovná sedí na saniach -
    Biela pleť, svetlá pleť.
    Ako mávala rukávom -
    Všetko bolo pokryté striebrom!

Rozhovor o tom, prečo sa zima nazýva kráľovnou, či sú pre ňu vhodné prívlastky „biela pleť“ a „svetlá tvár“.
Učiteľ pripomína predškolákom, že už vytvorili veľa kresieb na zimnú tému, a vyzve ich, aby nakreslili kompozíciu „Kráľovstvo pani zimy“. Deti si pamätajú studené farby a techniky ich miešania. Na vytvorenie krajiny učiteľ navrhuje použiť techniku ​​blotografie, tlače so sušenými listami stromov a striekania. Učiteľ vám pripomenie, že na pozadie musíte použiť listy väčšia veľkosť. Pomocou blotografie sa vytvorí obraz zimnej gazdinky, ktorej črty tváre sa potom kreslia špičkou tenkého štetca. Môžete tiež pridať vlasy a korunu.

Dirigované dynamická pauza- deti vykonávajú pohyby podľa hudby: kolísajú zdvihnutými rukami, napodobňujú stromy, hladko sa otáčajú okolo seba ako snehové vločky a čupnú. Chlapci zatvoria oči a v duchu si predstavia obraz kráľovnej zimy.

Samostatná práca predškolákov s hudobným sprievodom.
Uprostred kreslenia sa koná telovýchovný tanec „Biela farba zimy“ (kým farba zaschne pred maľovaním tváre zimy).
Výstava kresieb. Deti rozprávajú o svojich dielach. Pre niektorých bola zima zlostná a štipľavá, pre iných bola láskavá a veselá.

Makolová S.V. "Záhrady kvitnú"

Rozhovor o jari a ovocných stromoch kvitnúcich v tomto období.
Pri dverách skupiny nájde učiteľ list od obyvateľov rozprávkovej krajiny. Zlý čarodejník začaroval ich záhrady, ktoré vždy na jar kvitli. Ak chcete odstrániť zlé kúzlo, musíte nakresliť krásne kvitnúce stromy (motivácia).
Čítanie básne od Eleny Atkiny:

  • Z rozkvitnutej bielej jablone
    Nemôžem odtrhnúť oči
    Nevesty mladá kráska
    Vidím to znova.

Diskutuje sa o tom, prečo sa kvitnúce jablone prirovnávajú k neveste. Pri pohľade na obrázok jabloní.
Učiteľ pripomína predškolákom, čo je krajina:

  • Ak vidíte na obrázku
    Rieka ťahaná
    Alebo smrek a biely mráz,
    Alebo záhrada a oblaky.
    Alebo zasnežená pláň
    Alebo pole a chata,
    Požadovaný obrázok
    Volá sa to... krajina.

Dirigované prstová gymnastika na kvetinovú tému:

  • Naše biele kvety otvárajú svoje lupienky.
    Vetrík mierne dýcha, okvetné lístky sa hojdajú.
    Naše biele kvety pokrývajú svoje okvetné lístky,
    Pokrútia hlavami a potichu zaspia.
    Len my nebudeme spať
    Začnime kresliť.

Pomaly vytiahnite prsty z pästí, kývajte rukami doľava a doprava; pomaly zatínajte prsty v päste, kolísajte päsťami dopredu a dozadu. Rytmické zovretie pästí spustených nadol.
Učiteľka ukazuje deťom základné techniky kreslenia jarnej krajiny. Najprv je vyznačená čiara horizontu, modrá obloha. Ak chcete maľovať trávu, musíte zmiešať žltú a modrú farbu (zelená bola očarená zlým čarodejníkom).
Deti sa pustia do práce. Kým obrázok zaschne, vykoná sa cvičenie:

  • Vidíš lietať motýľa?
    Počítanie kvetov na lúke.
    Raz, dva, tri, štyri, päť.
    Počítať, nepočítať
    Za deň, za dva, za celý mesiac
    Šesť, sedem, osem, deväť, desať.
    Aj tá múdra včela
    Nevedel by som počítať.

Predškoláci kreslia jablone: ​​kmeň - hrubou čiarou, všetky vlákna a konáre - tenkou čiarou špičkou kefy. Zelené listy sú znázornené popichovaním polosuchým štetcom a kvety na jabloni sú znázornené vatovým tampónom.
Prehľad hotových skladieb.

Garayeva G.D. "prímorská krajina"

Neočakávaný začiatok hodiny - učiteľ pozýva predškolákov, aby boli „vetrom“. Na stoloch sú misky s modrou vodou. Chlapci musia fúkať na vodu, aby vytvorili vlny. Papierové člny sa spúšťajú do vody: keď na ne deti fúkajú, plávajú. Učiteľ vysvetľuje, že kedy silný vietor môže dôjsť k stroskotaniu lode.
Citované riadky sú A.S. Puškin:

  • Vietor fúka cez more
    A loď zrýchli.
    Beží vo vlnách
    S plnými plachtami.

Pri pohľade na obraz zobrazujúci prímorskú krajinu. Obraz možno rozdeliť na tri časti: piesočnaté pobrežie s morskou penou, more tyrkysovej farby A modrá obloha so snehobielymi oblakmi. Na obrázku sú aj plachetnice: veľká v popredí a malá v pozadí.
Deti sú vyzvané, aby namaľovali prímorskú krajinu vodovými farbami „v surovom stave“. mokrý papier. Učiteľ predvádza techniky kreslenia. List papiera je navlhčený mokrá špongia na oboch stranách a prilepené k stolu. K základni sú pripevnené dva trojuholníky (plachty) vyrobené z novinového papiera. Najprv je obloha znázornená ľahkými ťahmi modrastej farby s medzerami - oblaky. More by malo byť tmavšie ako obloha (zmiešané na palete modrá farba s kvapkou žltej). Piesok je nakreslený žltou farbou. Pobrežná pena sa nepretiera - zostáva biela.
Predtým, ako papier zaschne, musíte odstrániť novinové plachty. Pomocou tenkého štetca sú člny namaľované hnedá s červenými vlajkami.
Po fyzickom cvičení sa deti pustia do práce.
Analýza hotových kompozícií.

Krajinné kompozície žiakov s komentárom k dokončeniu práce

Letná príroda prebúdza predškolákov tvorivá predstavivosť. Kompozície na túto tému sú naplnené teplom a radostnou náladou. Slnko je preto často zobrazované s úsmevom („Raž ušká“, „Krása leta“, „Letný deň“).

Letná krajina je spojená s hmyzom, svetlé farby v smaragdovej alebo svetlozelenej tráve. Okrem toho je hmyz často zobrazovaný ako zámerne veľký („Farby leta“, „Letný deň“, „Slnečnice“).

Obzvlášť farebné sú maľby vyrobené v kvaši („Krása leta“, „ Úžasné leto"). Na obrázku „Rozprávkové leto“ zblízka zobrazuje kvet podobný „Sedemkvetému kvetu“ z rovnomennej rozprávky a svetlého motýľa s krásnym vzorom krídel.

Očarujúca je kompozícia „Červené leto“, kde sú v popredí detailne nakreslené púpavy a v diaľke sa chváli dúha. Práca je vykonaná v jemných pastelových farbách.

Na obrázku „Bezstarostné leto“ vidíme úzku cestičku, po ktorej okrajoch rastú kvety. Dieťa vo svojej práci zobrazovalo rôzne letné kvety vrátane skromných sedmokrások a modrých zvončekov.

V kompozícii „Radostné leto“ je v krajine zahrnutý muž - chlapec plávajúci v jazere.

Fotogaléria: ukážky detských prác

Kresba akvarelom Kresba ceruzkami Kresba akvarelom Kresba gvašom Kresba akvarelom Kresba akvarelom Kresba akvarelom (kolektívna kompozícia) Kresba akvarelom Kresba akvarelom Kresba gvašom Kresba vodovými farbami a fixkami

Žiaci staršieho ročníka vytvárajú nádherné jesenné krajinky. Pomáhajú im v tom netradičné techniky. Pomocou metódy popichovania polosuchou kefou sú teda znázornené listy na kresbe „Stromy v zlate“. Obrazy stromov v jesennom oblečení sú vytvorené pomocou odtlačkov listov („Čarodejnica jeseň“, kolektívna kompozícia „ Zlatá jeseň"). Dielo „Jeseň v lese“ je pôvodné, kde rozmarné obrázky stromy, slnko, tráva a ježkovia. Veľkolepé sú ako vždy diela využívajúce techniku ​​monotypu („Stromy odrážané vo vode“). Žlté koruny stromov a opadané lístie môžu byť zobrazené aj penovou špongiou („Jesenný les“).

Práca bola vykonaná precízne" Magické farby jeseň“, kde môžeme vidieť aj vtáky a najviac rôzne typy huby, a dokonca aj zajačik. Zaujímavosťou je skladba „Mysterious jesenný les“, zobrazujúci prírodu na pozadí nočnej oblohy posiatej hviezdami.

Fotogaléria: hotové kresby

Odtlačok s listami (kolektívna kompozícia) Kresba akvarelom Kresba vpichom Odtlačok s listami Kresba ceruzkou Blotografia Monotyp Kresba gvašom Kresba penovou špongiou

Predškoláci krásne kreslia zimné maľby prírody. Monochromatické kompozície vyrobené s bielym kvašom na tmavom pozadí sú vždy účinné („A sneží...", "Zima v lese").

Dielo „Zimný večer“, vyrobené v jemných, pokojných tónoch, vyzerá ako skutočná rozprávka: na siluety stromov sú nakreslené biele vetvy zložitých tvarov, večerná obloha žiari hviezdami. „Stromy v mraze“ sú nádherné na pozadí veľmi krásnej modrofialovej oblohy.

Očarujúce vianočné stromčeky sú prezentované v kompozícii „Veľké a malé smreky“ - všetky sú nadýchané a úhľadné. Stromy v diele „Zimná krajina“ sú detailne nakreslené.

Zaujímavou kresbou je „Farby zimy“, kde sa prelínajú siluety stromov rôznych farieb. Kopcovitý terén je znázornený v kompozícii „Krása zimného lesa“.

Fotogaléria: kresby zobrazujúce zimnú krajinu

Kresba kvašom Kresba akvarelom Kresba akvarelom Kresba kvašom Kresba kvašom Kresba akvarelom Kresba kvašom Kresba akvarelom Kresba kvašom Kresba kvašom Kresba akvarelom

Výtvarné umenie v predškolskom veku je jedným z hlavných spôsobov sebavyjadrenia na ceste rozvoja osobnosti. Najviac sú obrázky prírody a ročných období najlepším možným spôsobom tvoria estetické a emocionálne vnímanie u detí. Téma leta vyvoláva zvláštny tvorivý ohlas. Kreslenie na tému leto v staršej skupine pomáha učiť sa svet okolo nás, pričom rozvíjate svoj vlastný svetonázor. Dieťa s radosťou zachytí živé pocity a emócie teplé obdobie vo svojich kresbách.

Rôznorodosť prírodných tém umožňuje odhaliť zvolenú tému nielen v jednoduchých krajinných motívoch. Deti s nadšením zobrazujú svet rastlín a zvierat. Zoznámte sa jednotlivé momenty a námetové maľby, ako je zber a zdravé stravovanie. Obzvlášť zaujímavá je improvizácia – vytváranie fantastických zvierat a kvetov neštandardné vybavenie kreslenie.

Ahoj leto!

Spomienky na prírodu sú prvou vecou, ​​ktorá sa spája so slovom „leto“. Opýtajte sa detí, ako trávia čas letné dni, a s radosťou budú hovoriť o zelenej tráve, jasnom slnku, teplých jazerách. S nadšením sa s vami podelia aj o príbehy o svojich prázdninách a pokúsia sa to premietnuť do svojich kresieb.

Počas lekcie nakreslite paralely s predchádzajúcimi lekciami o jari. Opýtajte sa, čo bolo nezabudnuteľné v marci, apríli a máji jednotlivo. Spomeňte si, ktoré sviatky ste spolu oslavovali – Maslenica, Veľká noc, 1. máj a ktoré prichádzajú s novou sezónou. Porovnajte črty jarnej a letnej prírody.

Vyzvite deti, aby nakreslili polia, lesy a lúky. Pomôžte im horizontálne hladké línie zobrazujú lúčny horizont, oblohu a rieky. Naučte sa kresliť vysoké stromy pomocou zvislých čiar. Pomocou kriviek nakreslite kľukaté cestné čiary a cesty. Ukážte, ako môžete použiť tieňovanie na znázornenie trávy a lístia. Pomôžte deťom umiestniť na obrázok detaily a symboly, ako sú oblaky, kríky, slnko a jeho lúče.

Počas vyučovania sa deti zdokonaľujú v používaní štetca či ceruziek. Je vyvinutý hladký chod rúk. Formuje sa priestorové vnímanie predmetov, ich veľkosti a vzájomného vzťahu. To prispieva k rozvoju oboch všeobecný postoj na ročné obdobie a na rozvoj svetonázoru človeka.

Kto sedí v tráve?

Kreslenie hmyzu v staršej skupine materskej školy je činnosť, ktorá spája fyzickú a vizuálnu pamäť. Predškolák mohol aspoň raz v živote pozorovať hmyz zblízka, držať ho v rukách a podrobne študovať. V rozhovore s otázkami a odpoveďami vám radi vymenia chrobáky, vážky a motýle, ktoré sa mu podarilo vidieť. To umožňuje deťom reprodukovať obraz v pamäti, analyzovať ho a vyjadriť svoj postoj k nemu.

Vyzvite deti, aby znázornili, ako hmyz lezie a lieta. Vykonávajte plastické cvičenia pri hudbe.

Ponúknite kreslenie lienka. Ukážte, ako môžete nakresliť telo chrobáka krok za krokom:

  1. Začnite červeným oválom a rozdeľte ho na polovicu čiarou.
  2. Nakreslite hlavu a oči.
  3. Pridajte labky, antény a bodky na bruchu.
  4. Pridajte okolo nej zeleň

Kreslenie na tému „chrobák v tráve“ v staršej skupine pomôže rozvíjať podrobnejšie vnímanie. Prvok postupnosti nám umožní vyvinúť mechanizmus usporiadania – od veľkých objektov po malé. To rozvíja logiku v procese vizualizácie. Kreslenie tela motýľov a chrobákov rozvíja zručnosť konštrukcie symetrie.

Práca s deťmi sa dá robiť spoločne na jednom veľkom papieri Whatman alebo si z hotových diel vytvoríte jednu veľkú kompozíciu. Takéto kreslenie v staršej skupine na tému hmyz pomáha deťom rozvíjať zmysel pre tímovú prácu a spoluprácu.

ABC zdravia

Kreslenie v seniorskej skupine na tému zdravie zahŕňa správnu výživu. Predškoláci už vedia vymenovať, aké ovocie a zelenina rastie v lete, aké lesné plody a huby sa dajú nájsť v lese. Pomocou obrázkových obrázkov si s deťmi zahrajte kvíz. Nakreslite s nimi jednoduché zátišie alebo ich pozvite, aby nakreslili svoje obľúbené ovocie či zeleninu na pamiatku.

Zapnuté túto lekciu poučenie o výhodách zdravý imidžživota a upevňujú sa poznatky v tejto oblasti správna výživa. Detailným kreslením ovocia a zeleniny sa aktivuje vaša pamäť. Rozvíjanie vnímanie farieb, vďaka sýtym farbám koreňovej zeleniny.

Kreslenie v seniorskej skupine na tému „Chlieb je hlavou všetkého“ má podobný súbor úloh. K rozvoju detailnej vizuálnej aktivity prispievajú aj detailné snímky klasov. Vyobrazenie jednotlivých detailov pomáha rozvoju jemné motorické zručnosti. Téma výnosu a úžitku chleba tvorí morálny aspekt a hlbší vzťah k jedlu.

Magické kvety

Na základe všeobecného pochopenia rastlín a kvetov môžu deti začať improvizovať. Kreslenie na tému „fantastické kvety“ v staršej skupine vám umožňuje naplno využiť vašu predstavivosť. To umožňuje odhaliť všetko tvorivosť, bez obmedzenia na jednotlivé detaily. Špeciálnym bodom v tejto lekcii je používanie neštandardných nástrojov na kreslenie, ako napr vlastných rúk, špongie a vatové tampóny. Vymyslite si nezvyčajný príbeh, napríklad v mene hosťujúceho „hosťa“, v dôsledku čoho budete musieť nakresliť úžasné kvety.

Počas aktivity pomôžte deťom vymyslieť tvary listov. Snažte sa, aby okvetné lístky a púčiky boli veľké, svetlé a farebné. Ukážte deťom, ako môžu „nechať kvet rozkvitnúť“ pomocou neobvyklých predmetov:

  • Vatový tampón vám pomôže presne vykresliť malé kvetenstvo.
  • Dlane a prsty poslúžia ako odtlačok listov a okvetných lístkov na papieri.
  • Pomocou špongie môžete nakresliť nadýchané púčiky.

Kreslenie s neštandardnými predmetmi, vatové tampóny, v seniorskej skupine materskej školy zaujme deti nevšednosťou a umožní im formovať všestranný prístup k tvorivosti. Podporuje rozvoj tvorivého myslenia a predstavivosti.

Pomôžte deťom vymyslieť nezvyčajný príbeh pre ich tvorbu. Na základe výsledkov hodiny dajte deťom príležitosť porozprávať sa o svojej kvetine. Zorganizujte malú výstavu.

Pre lepšie zapojenie detí prípravnej skupiny do témy je nevyhnutné použiť rôzne didaktické techniky:

  • Výkladová a názorná metóda, ktorá zahŕňa ukážky diel iných známych umelcov, počúvanie hudobných úryvkov na zvolenú tému, čítanie poetických úryvkov od básnikov či sledovanie videoklipov. To jasne pomáha ilustrovať tému lekcie a inšpirovať deti.
  • Verbálna metóda. Zahŕňa diskusiu a konverzáciu s účastníkmi triedy. Počas rozhovoru účastníci odhaľujú podstatu témy, aktívne zdieľajú svoje poznatky a dochádzajú k logickým záverom.
  • Herná metóda, kedy predškoláci plnia rôzne drobné úlohy, zapájajú sa do kvízov a hier.

Zhrnutie GCD na zakreslenie prípravná skupina"leto"

Lekcia 1. Kreslenie "Leto"
Obsah programu.
Vzdelávacie: rozvíjať schopnosť detí odrážať svoje dojmy z leta (sprostredkovať obsah piesne) v kresbe, umiestnením obrázkov na široký pás: vyššie, nižšie na liste (bližšie, ďalej). Posilnite techniky práce so štetcom a farbami, schopnosť skladať požadované odtiene farieb na palete, pomocou bielej a akvarelu na miešanie. Naučte sa hovoriť o tom, čo ste nakreslili.
Vzdelávacie: rozvíjať zmysel pre rytmus, farbu, kompozíciu
Výchovné: pestovať lásku k prírode
Materiály: akvarel, kvaš, vápno, listy papiera, štetce.
I. Organizačný moment.
pedagóg: Chlapci, hádajte hádanku a povedzte mi, o čom sa dnes budeme rozprávať.
Nie je mi ľúto za teplo pre teba,
Z juhu som prišiel s teplom.
Priniesol kvety, rybolov,
Zvoniaci roj komárov,
Jahody v krabici
A plávanie v rieke.
Deti: Leto.
Vychovávateľ: Presne tak. Dnes budeme hovoriť o lete, to je všetko, pretože zábavné, teplé leto, žiaľ, skončilo. Krásna jeseň sa ponáhľa, aby ho vystriedala. A ty a ja si určite musíme pamätať všetko zaujímavé príbehyčo sa vám stalo toto zábavné horúce leto.
II. Hlavná časť.
Vypočujte si detské príbehy o lete.
Vychovávateľ:
Aké zaujímavé príbehy sa vám stali v lete.
Zaspomínajme si a zaspievajme si všetkým obľúbenú pieseň o lete.
pieseň:
Toto je naše leto,
Leto sa oblieka do jasnej zelene,
Leto je ohrievané horúcim slnkom,
Leto dýcha s vánkom.
La-la-la la-la-la
La-la-la-la-la la-la-la-la
La-la-la la-la-la
La-la-la-la-la la-la
Na zelenom slnečnom okraji
Zelené žaby skáču
A motýli priatelia tancujú,
Všetko naokolo kvitne.
Sme na ceste s piesňou o lete,
Najlepšia pesnička na svete
Možno v lese stretneme ježka,
Dobre, že prestalo pršať.
La-la-la la-la-la
La-la-la-la-la-la
Sme bronzoví
Bobule v lese horia ohňom,
Leto, leto je horúce z dobrého dôvodu,
Leto je dobré.
La-la-la la-la-la
La-la-la-la-la la-la-la-la
La-la-la la-la-la
La-la-la-la-la la-la

Vychovávateľ: Výborne! Chlapci, o čom je táto pesnička?
Deti: O horúcom slnečnom lete; o tom, ako žaby skáču a motýle lietajú; o tom, že všetko okolo kvitne;

Je to tak, chlapci, mnohí umelci mali leto veľmi radi a zobrazovali ho na svojich plátnach.

Pozrite sa (zobrazujem obrázky)

Levitan Izák Iľjič (1860-1900). Júnový deň (leto). 90. roky 19. storočia
Levitan Izák Iľjič (1860-1900). Letný večer. Rieka. 1890-1896
Rylov Arkady Alexandrovič (1870-1939). rozkvitnutá lúka. 1916
Meshchersky Arseny Ivanovič (1834-1902). Most cez rieku. Letné bylinky. 90. roky 19. storočia
Kuindži Arkhip Ivanovič (1842-1910). Rainbow. 1900-1905
Volkov Efim Efimovich (1844-1920). Pole sedmokrásky

Vychovávateľ:
a teraz,
A poďme kresliť leto!
akej farby?
Červená farba -
slnko,
Na trávnikoch sú ruže,
A zelené je pole,
Na lúkach sú kosby.
Modrá farba - obloha a melodický prúd.
Aký druh farby?
opustíme oblak?
Poďme kresliť leto -
Je to veľmi jednoduché...

Dnes vás pozývam nakresliť, ako ste v lete odpočívali, čo ste robili, čo ste hrali. Každý si nakreslí svoj obrázok a my potom urobíme výstavu vašich prác.
Samostatná tvorba detí k hudbe.
Učiteľ poskytuje individuálnu asistenciu.
Teraz máme celú galériu vašich obrazov. Aké krásne! Chlapci, páči sa vám to? letná príroda? Ako sa máme správať k prírode?
Deti: K prírode sa treba správať opatrne: nelámať konáre stromov, netrhať kvety. Nevyhadzujte odpadky ani neznečisťujte vodné útvary.
pedagóg: Umelci spravidla pomenúvajú svoje obrazy. Teraz ste boli aj umelcami. Pomenujme naše obrazy nejako.
(Deti dávajú obrazy mená: „Horúce leto“, „V lete“, „ Farebné leto"; pozrite si ich a vymeňte si dojmy).
Učiteľ: Teraz mi povedzte, čo sa vám na dnešnej hodine najviac páčilo? Čo bolo pre vás ťažké?
Odpovede detí:
Pedagóg: Páčili sa mi príbehy, ktoré ste rozprávali o lete, ako ste odpovedali na otázky a kreslili. Výborne! dakujem!
Chlapci! Aké je ročné obdobie?
Deti: jeseň.
Vychovávateľ: Máte radi jeseň? V ďalšej lekcii sa s vami porozprávame o jeseni.
Na konci hodiny učiteľ pripraví výstavu „Happy Summer“.