Náčrt vyučovacej hodiny o rozvoji reči (prípravná skupina) na tému: Zhrnutie vzdelávacích aktivít o vnímaní beletrie a folklóru s deťmi prípravnej skupiny. Zhrnutie GCD v strednej skupine materskej školy


Mestská rozpočtová škôlka vzdelávacej inštitúcie spojená materská škola č.67

Abstraktné

Priamo – vzdelávacie aktivity podľa vnímania fikcia a folklór s deťmi prípravná skupina.

Zostavil učiteľ skupiny 6 1 kvalifikačnej kategórie

Ibragimová N. N.

Angarsk 2015

Predmet: "Čítanie ruskej ľudovej rozprávky "Snehulienka."

Formulár:literárna a umelecká obývačka.

Cieľ: Predstavte ruskú ľudovú rozprávku „Snehulienka“.

Úlohy: Rozvíjať schopnosť celostne vnímať rozprávku v jednote jej obsahu a výtvarnej formy.

Rozvíjajte vnímanie obrazu Snehulienky vytvoreného pomocou maľby.

Rozvíjať koherentné rečové schopnosti, schopnosť jasne vyjadrovať pocity pomocou prídavných mien v reči. Obohaťte svoju aktívnu slovnú zásobu o obrazné slová a výrazy (milí ľudia, krásne dievčatá, odvážni ruskí kolegovia).

Naučte sa vyjadrovať emocionálnu citlivosť na obraz hrdinky prostredníctvom vizuálnej aktivity.

Pestovať lásku k ruskému ústnemu ľudovému umeniu.

Materiály, vybavenie:počítač, text rozprávky „Snehulienka“, ilustrácie k rozprávke, reprodukcie obrazov V. Vasnetsova, B. Zvorykina, M. Vrubela „Snehulienka“.

Práca so slovnou zásobou:„Necítim sa dobre“, „Nemám čaj pre dušu“, „zotmie sa“ atď.

Prípravné práce: prezeranie obrazov, ilustrácií, čítanie ruských ľudových rozprávok „Morozko“, „Dva mrazy“, vytváranie albumov „Vo svete rozprávok“ (detské kresby), „Napíšte rozprávku“.

Plánované výsledky:emocionálne reagovať na literárne a umelecké diela; určiť náladu a charakter vizuálnej tvorivosti.

Priebeh podujatia:

1. Organizačný moment.(úvodná fáza)

IN.: - Pozdravte svojich hostí, chlapci! A pozdravím sa slovami z rozprávky: - Ahoj, dobrí ľudia!

- Dobrý deň, statoční spoluobčania Rusi! (chlapcom).

Ahoj, červené, sladké a krásne dievčatá! (k dievčatám).

IN.: - Som rád, že vás môžem privítať v našej literárno-umeleckej obývačke.

Časť 2. Hlavné.(Hlavná scéna).

IN.: - „Na svete je veľa rozprávok - smutných a zábavných.

A bez nich nemôžeme žiť vo svete."

IN.: - Veľmi často rozprávky opisujú krásu, inteligenciu a láskavosť mladých dievčat, spomeňme si na tieto hrdinky.

2. Didaktické cvičenie: "Pomenujte hrdinku a názov rozprávky."

IN.: - Dnes sú v obývačke ilustrácie. Pozri sa na ne a povedz mi, do akej rozprávky patria? ("Snehulienka").

3. Čítanie rozprávky.

IN.: - Poďme si spolu prečítať ruskú ľudovú rozprávku „Snehulienka“. "Rozprávka začína od začiatku, číta sa až do konca a nekončí uprostred." Pred čítaním sa vás chcem spýtať, čo znamenajú slová „dotovať dušu“, „nemôžem sa nabažiť“? (práca so slovnou zásobou).

Expresívne čítanie rozprávky s premietaním diapozitívov.

Ruská ľudová rozprávka "Snehulienka"

Žil raz jeden starý muž a starenka. Žili sme dobre, priateľsky. Všetko by bolo v poriadku, ale jedno nešťastie - nemali deti.

Teraz prišla zasnežená zima, záveje po pás, deti vychádzajú na ulicu hrať sa a starký a starenka sa na nich pozerajú z okna a myslia na svoj smútok.

  • "No, stará žena," hovorí starý muž, "poďme sa postaviť zo snehu."
    Urobme dcéru.
  • Poď, hovorí stará žena.
  • Starec si nasadil klobúk, vyšli do záhrady a začali zo snehu vyrezávať dcéru. Odkotúľali snehovú guľu, pripevnili ruky a nohy a navrch položili zasneženú hlavu. Starý muž vyrezal nos, ústa a bradu. Hľa, pery Snehulienky zružoveli a jej oči sa otvorili; pozrie na starých ľudí a usmeje sa.

Potom prikývla hlavou, pohla rukami a nohami, striasla zo seba sneh – a zo záveja vyšlo živé dievča.

Starí ľudia sa potešili a priniesli ju do salaša. Pozerajú sa na ňu a nemôžu ju prestať obdivovať.

A dcéra starých ľudí začala rásť míľovými krokmi; každým dňom je krajšia a krajšia. Ona sama je biela ako sneh, jej vrkoč je hnedý po pás, no nie je tam žiadna červeň.Starí ľudia nemajú veľkú radosť zo svojej dcéry, zbožňujú ju. Moja dcéra vyrastá inteligentne, inteligentne a veselo. Láskavý a priateľský ku každému. A práca Snehulienky postupuje v jej rukách a keď zaspieva pieseň, budete počuť.

Zima prešla.

Jarné slnko začalo hriať. Tráva v rozmrznutých škvrnách sa zazelenala a škovránky začali spievať.

A Snehulienka zrazu zosmutnela.

  • Čo ti je, dcéra? - pýtajú sa starí ľudia. - Aký si?
    stal sa smutným? je ti zle?
  • Nič, otec, nič, mama, som zdravý.

Roztopil sa posledný sneh, na lúkach rozkvitli kvety a prileteli vtáky.

A Snehulienka je zo dňa na deň smutnejšia a tichšia. Úkryt pred slnkom. Chcela by trochu tieňa a chladného vzduchu, alebo ešte lepšie, nejaký dážď.

Akonáhle sa pritiahol čierny mrak, padali veľké krúpy. Snehulienka sa tešila z krupobitia, ako kotúľajúce sa perly. A keď opäť vyšlo slnko a krúpy sa roztopili, Snehulienka začala plakať, tak horko, ako sestra od brata.

Po jari prišlo leto. Dievčatá sa zhromaždili na prechádzku v háji a zavolali Snehulienku:

  • Poď s nami, Snehulienka, na prechádzku do lesa, spievaj piesne, tancuj.
    Snehulienka nechcela ísť do lesa, ale stará žena ju presvedčila:
  • Choď, dcéra, bav sa so svojimi priateľmi!
  • Dievčatá a Snehulienka prišli do lesa. Začali zbierať kvety, tkať vence, spievať piesne a tancovať. Len Snehulienka je stále smutná.
  • A len čo sa rozsvietilo, nazbierali dreviny, postavili oheň a začali jeden po druhom preskakovať oheň. Za každým sa postavila Snehulienka. Bežala v rade po svojich priateľov. Preskočila oheň a zrazu sa roztopila a zmenila sa na biely oblak.
  • Vysoko sa zdvihol oblak a zmizol na oblohe. Všetko, čo priateľky počuli, bolo niečo, čo za nimi žalostne stonalo: "Au!" Otočili sa – ale Snehulienka tam nebola.

Začali ju volať:

Ay, ay, Snow Maiden!

Zareagovala na ne len ozvena v lese.

Konverzácia o obsahu:

Páčila sa vám rozprávka?

Povedzte nám, ako sa Snehulienka narodila s vaším starým otcom a ženou?

Ako dopadla dcéra starých ľudí?

krásna?

Aké slová používajú v ruských rozprávkach, keď hovoria o krásnych dievčatách?

Pamätajte si, aké slová sa používajú na opis Snehulienky.

Pamätáte si, akú náladu mala v zime Snehulienka?

aká bola? Popíšte to.

Snehulienka bola veselá, tak to je.

Dajte radosť na svoje tváre, pozrite sa, akí ste všetci milí a radostní. Výborne.

- Čím sa stala Snehulienka s príchodom leta? Popíšte to.

Takto je smutná a neveselá. Zobrazte smútok na svojich tvárach - pozrite sa na seba - ach, aké nešťastné, smutné tváre máte.

Prečo bola Snehulienka taká smutná?

Ako zmizla Snehulienka? Čo sa jej stalo? (Roztopené).

Na čo sa Snehulienka zmenila? (Do oblaku).

Premýšľajte o tom, či Snehulienka zmizla bez stopy, môže sa znova objaviť na Zemi? (V zime bude snežiť z mraku a budeme ju môcť opäť stretnúť na Silvestra).

4. Vonkajšia hra „Zarya - zaryanitsa“.

IN.: - Snehulienka sa hrala so svojimi priateľmi, spievala piesne, viedla okrúhle tance, vstávala a tancovala v kruhu:

Zarya - zaryanika,

Červená panna,

Išiel som cez pole,

Pustili kľúče

Zlaté kľúče

Maľované stuhy.

Jeden, dva, tri - nie vrana,

A bež ako oheň!

(Deti stoja v kruhu, ruky držia za chrbtom. Vedúci - Zarya kráča za hráčmi v kruhu so stuhou alebo vreckovkou. Každý hovorí slová hry. S posledné slová Zarya opatrne položí stuhu na rameno jedného z hráčov, ktorý si to všimol, vezme stuhu a obaja sa rozbehnú. rôzne strany v kruhu. Ten, kto dosiahne prvý, zaujme prázdne miesto v kruhu. Ten, kto zostane bez miesta, sa stáva Zaryou a hra sa opakuje.

5. Hra "Prekladatelia".

čo to znamená? (rozprávka odovzdávaná z generácie na generáciu)

Keďže ide o rozprávku, nesmú chýbať rozprávkové slová a slovné spojenia, všimli ste si ich? (ktorý?)

Sú nejaké slová, ktorým nerozumieš?

Poďme sa hraťdo hry "Prekladatelia"- Zavolám ti neznáme slovo alebo frázu z rozprávky a vy mi to preložíte - nazvite to inak, aby to bolo jasné!

  • Žili sme dobre - ako to?
  • Upravili sme ruky a nohy - čo sme urobili?
  • Začali ste rásť míľovými krokmi? - Ako to?
  • Starí muži milujú svoju dcéru - ako to?
  • Práca v ruke ide dobre -
  • nemôžem -
  • Je neskoro -
  • Začali volať Snehulienku -

Správne, „dievčatá začali volať na Snehulienku, ale v lese im odpovedala iba ozvena.

Má táto ruská ľudová rozprávka smutný koniec?

Prečo sme smutní? (Snehulienka sa vyparila)

Dá sa niečo vymyslieť a uistiť sa, že Snehulienka nezmizne?

Ako?

Aj ty a ja sme Rusi, vymyslime si svoje, veselé a šťastný koniec rozprávky "Snehulienka"? (vynájdenie)

6. Reflexia.

Výborne, skvelý nápad si vymyslel!

Práca sa skončila a tí, ktorí pracovali dobre, dobre!

A všetci pracovali dobre! Preto ma Snehulienka poslala, aby som vám dal tieto krásne omaľovánky - tu je Snehulienka všade veselá, krásna a spokojná s vašou prácou.

Preto sa teraz rozlúčime s rozprávkou, rozlúčime sa s hosťami (dovidenia) a budeme sa s vami ďalej hrať, vyfarbovať si darčeky.



Na tému: K. Ushinsky „Slepý kôň“ pre deti prípravnej skupiny
(navrhnuté v súlade s tematický týždeň"Domáce zvieratá")
Zostavil:

Učiteľ prípravnej skupiny
Kataysk, 2013
Účel GCD: Viesť deti k porozumeniu morálny význam funguje.
Typ aktivity: Integratívne (komunikatívno-kognitívne). Vnímanie fikcie, produktívne.
Formulár: Predné.
Úlohy GCD:Čítanie beletrie.
Integrácia (oblasti vzdelávania): poznávanie, komunikácia, socializácia, telesná výchova.
Ciele podľa vzdelávacích oblastí:
Čítanie beletrie: Pestovať v deťoch túžbu počúvať dielo a pozerať sa na jeho ilustrácie. Rozvíjajte u detí schopnosť dôsledne vyjadrovať literárny text, schopnosť vyjadriť svoj postoj k udalostiam príbehu.
kognitívne: Rozšírte deťom obzory a rozvíjajte schopnosti počúvať. Forma u detí pozitívne vlastnosti: láskavosť, čestnosť, ústretovosť.
komunikácia: Stimulovať rozvoj iniciatívy a samostatnosti dieťaťa vo verbálnej komunikácii s dospelými a rovesníkmi. Rozvíjajte sluchovú pozornosť. Obohatiť a aktivovať slovnú zásobu detí.
Socializácia: Vytvárať predstavy o normách a pravidlách správania, pestovať zručnosť kultúry správania. Pestovať lásku k „našim menším bratom“, vyvolať túžbu prísť im na pomoc.
Fyzická kultúra: Podporujte túžbu udržiavať správne držanie tela v rôznych polohách, záujem o fyzické cvičenie. Rozvíjať jemné motorické zručnosti a koordinácia pohybov rúk. Rozvíjať schopnosť koordinovať pohyby s rečou.
Umelecká kreativita: Posilnite schopnosť kresliť a maľovať ich v rámci obrysu. Rozvíjať zručnosti detí pri práci so štetcami a farbami.
Očakávaný výsledok:Úplná odpoveď každého dieťaťa na otázku učiteľa. Schopnosť detí dôsledne sprostredkovať literárny text.
Schopnosť počúvať rovesníkov.
Práca so slovnou zásobou: Luxusný, sobolí, brokát, oštep, uzdečka, tri miery, chorý, chatrný, vychýrená strecha, princ, odkvap, jednomyseľne.
Prípravné práce:Čítanie diel K. Ushinského. Príprava s deťmi príbeh o K. D Ushinskom. Výber prísloví o láskavosti, priateľstve, čestnosti (práca s rodičmi). Výstava kníh K. Ushinského (práca s rodičmi). Detské kresby podľa diel K. Ushinského.
Vybavenie: portrét a výstava kníh, čisté obrysy koní, voskovky, farebný zelený a žltý kartón, prstene Su-Jok, srdiečka z farebného papiera s príslovím „Hľadaj priateľa, a ak ho nájdeš, opatruj sa“.
Metódy: Vizuálne, verbálne, praktické.
Techniky: Zobrazenie, hádanka, verbálna komunikácia, povzbudenie, otázky, odkazy detí o autorovi.
GCD pohyb:
1. Organizačný moment.
Biele listy kníh,
Je na nich veľa čiernych písmen.
Pre ľudí sú dôležité
Chlapci by ich mali poznať.
Ak poznáte písmená,
Môžete si prečítať knihu.
A v tú istú hodinu budete počuť,
Fascinujúci príbeh.
Dozviete sa koľko má rokov
Slnko nám dáva svoje svetlo.
Prečo sú na jar kvety?
A v zime sú polia prázdne.
Spoznáte svoju rodnú krajinu,
Pokojný, silný a veľký.
Kniha je pre nás dobrým priateľom,
Prečítajte si to a zistite to sami!
2. Výstava kníh Ushinského.
- Tak na našej výstave, ktorú ste sami zostavili tak, že ste si knihy z domu priniesli, je toho veľa rôzne diela. Čo spája všetky tieto knihy a diela? Kto je autorom týchto kníh?
- Chlapci, zistili ste, kto to je?
3. Príbeh o Ushinskom.
- Dnes si pre nás dievčatá Vera a Lisa Tyukalova pripravili príbeh o Ushinskom. Pozorne ich počúvajme.
Pred mnohými rokmi v meste Tula, ktoré je neďaleko Moskvy. Ushinsky. Jeho otec bol dôstojník, matka bola žena v domácnosti, vychovávala deti. Od detstva bol Kostya veľmi zvedavý a usilovný chlapec.

Učil som sa dobre a výborne. (viera)
Po škole vstúpil na Moskovskú univerzitu a stal sa učiteľom. Konstantin Dmitrievič pôsobil ako učiteľ v Jaroslavli, Petrohrade a dokonca aj v zahraničí. Mal sen: naučiť malé deti čítať a písať tak, aby to bolo pre nich ľahké a zaujímavé. Konstantin Dmitrievich začal skladať zaujímavé príbehy pre deti, hry, hádanky. (Lisa)
- Chlapci, aké diela poznáte? O kom sú tieto diela?
- Výborne. Aké veľké a zaujímavá výstava koľko zaujímavé knihy A kreatívne diela. A chcem pridať ďalšiu knihu na našu výstavu. Hádajte o kom to bude:
4. Moment prekvapenia.
Čí je tam chvost a čia hriva,
Akoby lietali vo vetre?
Hravo pod kopytom
Jasne žiaria iskry...
Cválal a hneď zmizol!
Ako prepadol zemou!
kto to je? Tu je záhada...
Toto je hravý... (Kôň)
5. Práca so slovnou zásobou.
Luxusný - vyznačuje sa luxusom, bohatstvom.
Sable je srsť dravého zvieraťa (sable).
Brokát je hustá vzorovaná hodvábna látka s prepletenými zlatými a striebornými vláknami.
Prút je veľká palica s vidličkou na konci.
Uzda je súčasťou postroja - popruhy s udidlami a opraty, nasadzované na hlavu ťažného zvieraťa.
Tri miery - miera je starodávna ruská jednotka kapacity pre sypké látky.
Byť chorý znamená ochorieť, byť krehký znamená stať sa slabým.
Previsnutá strecha je to, čo hovoria o človeku, ktorý výrazne schudol.
Princ je vládcom mesta.
Odkvap - spodná, visiaca hrana strechy dreveného domu, chaty, ako aj samotná strecha, strešná krytina, zvyčajne slamená.
Jednohlasne - úplná zhoda v názoroch a činoch.
6. Čítanie rozprávky „Slepý kôň“ od K. Ushinského.
7. Telovýchovná minúta
Kôň ma čaká na ceste,
Kopytá pri bráne,
Hriva hrá vo vetre
Svieža, rozprávkovo krásna.
Rýchlo vyskočím do sedla -
Nepôjdem, poletím!
Cvak, cvak, cvak, cvak.
Tam za vzdialenou riekou
Zamávam ti.
8. Analýza toho, čo čítate.
-O kom je táto rozprávka?
- Kto bol Dogoni-Veter pre Usedom?
- Čo sa kedysi stalo obchodníkovi?
-Kto zachránil Usedomu?
- Čo sľúbil majiteľ svojmu koňovi?
- Dodržal Usedom slovo? prečo? Ako sa stalo, že Catch-the-Wind zostal slepý?
- Čo ti povedal Usedom, aby si urobil so slepým koňom?
- Ako sa cítil Catch-the-Wind? (Samota.) /Ako rozumiete slovu „osamelosť“?/
„Samota“ je, keď nie je nikto nablízku, keď sa cítite zle a nemá vám kto pomôcť.
- Ako sa rozprávka skončila?
- Takto sme skončili pri prerozprávaní „Slepého koňa“. Čo ťa naučila táto rozprávka?
9. Príslovia o priateľstve, láskavosti.
- Aké príslovia o láskavosti, priateľstve, čestnosti poznáte?
"Priateľstvo je cennejšie ako peniaze", "Kto včera klamal, tomu zajtra neuverí", "Zomri sám, ale pomôž svojmu druhovi."
10. Prstová gymnastika"Kôň cválal"
Kôň cválal
Cez pole, cez pole.
Kôň cválal
V slobode, v slobode.
Kôň cválal
A vietor letel za rýchlym koňom
Chcel som držať krok!
Su-Jok z malíčka a natiahnite prsty od končekov k dlani:
Kôň cválal
Pozdĺž malej rieky.
Rozbehli sa za ňou (bezmenný)
Dav oviec.
Pozdĺž mosta (priemer)
Beh na koni
Za ňou sú malé žabky (ukazuje)
Rozhodli sme sa skočiť!
Kôň, kôň, (veľký)
Dosť na skok
Všetci sa zídu
Je čas na odpočinok!
11. Samostatná činnosť deti.
- Chlapci, každý z vás má na stole koňa, musíte určiť jeho farbu a zafarbiť ho, budeme pracovať voskovky. Potom, keď budú vaše kone pripravené, umiestnime ich do špeciálnej veľkej ohrady, kde si budú môcť prezerať zelenú trávu. Budete prekvapení a opýtate sa, čo to môže byť za burinu? Sneh je predsa všade naokolo, ale keďže naše kone sú špeciálne a vopred sme im pripravili výbeh, vždy sa nájde slušné jedlo pre všetky kone.
Práca s voskovými pastelkami. Farbenie koní.
Zostavenie koláže „Farma koní“.
12. Reflexia.
- S dielom ktorého autora sme sa dnes stretli?
- Ako sa volá tá rozprávka?
- Čo nás učí táto rozprávka?
- Chlapci, keď ste pracovali, tiež som si veľmi spomenul dobré príslovie: "Hľadaj priateľa, a ak ho nájdeš, opatruj sa!"
- Chcem ti dať tieto srdcia s týmto príslovím napísaným na nich.

ZHRNUTIE LEKCIE „SEMIENKO KOHOROV A FABUĽOV“

Stredná skupina

CIEĽ: Naďalej rozvíjať záujem detí o knihy.

ÚLOHY: Naďalej učiť deti pozorne počúvať rozprávku, pomôcť im správne vnímať obsah diela, vcítiť sa do jej postáv; odpovedať na otázky o obsahu rozprávky slovami a frázami z textu. Pestujte si zmysel pre láskavosť a ústretovosť.

SLOVNÍKOVÁ PRÁCA: Zaveďte zdrobnenú formu podstatných mien do aktívneho slovníka detí.

PREDCHÁDZAJÚCE PRÁCE: prezentácia obrázkov - kosa, kosačka, vyhňa, kováč, gazdiná pri dojení kravy.

Skúmanie fazule, triedenie strukovín - hrach, fazuľa, fazuľa. Čítanie Rusov ľudové rozprávky, výstava kníh v knižnom kútiku.

POKROK TRIEDY

Úvodný rozhovor: - Chlapci, radi čítate knihy?

Ktoré diela máte najradšej? (príbehy, básne, rozprávky)

Ak máte radi rozprávky, postavy ľahko uhádnete. (s ilustráciami knihy „Z akej sme rozprávky“)

Prišiel k nám rozprávkový hrdina. hádaj ktorý?

VTÁK PRECHÁDZA PO DVORA,

Bábätká BUDÚ RÁNO PREČ.

NA VRCHOLE HLAVY JE HREBEŇ,

KTO JE TO?

(COCKER)

Zobrazuje hračkárskeho kohúta:

Obdivujte, aký je fešák! Kohútik Peťa, poznáme o tebe detskú riekanku.

Prstová gymnastika:

Ó, Ó, ČO TEN HROM, deti zatínajú a uvoľňujú päste

Ó, Ó, AKÝ HROM!

MIESTA STAVAJÚ NOVÝ DOM tlieskajú rukami a potom päsťami

SLIEPKY SI STAVAJÚ NOVÝ DOMOV!

KLADIVO KLOP-KLOP, udri pravou päsťou do ľavej dlane,

KLADIVO KLOP KLOP! udrieť pravú dlaň ľavou päsťou

KOHÚT PRICHÁDZA NA POMOC! ukazovák a prostredník „chodia“ pozdĺž kolien

Chlapi, v ktorých rozprávkach sme stretli kohúta, kto si pamätá?

(„Zimné ubikácie zvierat“, „Zayushkina chata“, „Mačka, kohút a líška“)

Vypočujte si ďalšiu rozprávku. Volá sa to "kohútik a stonka fazule"

Ukazuje knihu titulná stranaČítam rozprávku.

OTÁZKY K OBSAHU:

Páčila sa vám rozprávka?

Kto si pamätá ako sa volá?

Čo sa stalo s kohútom?

Prečo sa stala taká katastrofa?

Kto pomohol kohútovi?

Čo nás učí rozprávka? Ako by ste sa mali správať pri jedle?

Výborne, rozprávku si pochopil správne a zapamätal si jej obsah.

FYZICKÝ "KOKER"

PEŤA, PETTENKA, KOHÚT! chodiť v kruhu držiac sa za ruky

AKÉ PERIE, AKÉ chmýří! v kruhu s tvárou, udierať do bokov rukami

VIACFAREBNÉ VŠETKY, FAREBNÉ, kráčajte v kruhu, zopnite ruky za chrbtom

A kričí ako hodinky! zastav sa, otoč sa a postav sa do kruhu

KOO-KA-RE-KOO!

Opakované čítanie rozprávky, prezeranie ilustrácií na interaktívnej tabuli.

DIDAKTICKÁ HRA „NEŽNÉ NÁZOV“

Chlapci, všimli ste si, koľko „láskavých“ slov je v rozprávke: gazdiná, krava...

Postavte sa do kruhu a zahrajte si hru „Pomenujte to láskavo“. Pomenujem to slovo a hodím ti loptu a ty mi ju vrátiš spolu s „láskavým“ slovom.

ÚLOHY:

Upevniť vedomosti o príznakoch jesene;

Vychovaj emocionálne vnímanie maľby jesenná príroda;

Rozvíjajte schopnosť vyjadriť svoje dojmy obrazné slovo;

Prípravné práce: Pozorovanie živých a neživej prírode na jeseň hádanie hádaniek na danú tému, pozeranie jesenné lístie z rôznych stromov, učenie napodobňujúcich pohybov, počúvanie hudobných diel o jeseni.

VYBAVENIE: IKT, ilustrácie s jesenné krajinky(iná nálada),pri pohľade na reprodukciu Levitanovho obrazu“ Zlatá jeseň», hudba od Čajkovského „Ročné obdobia. jeseň"

POKROK TRIEDY

Učiteľka prinesie skupine javorový list a povie, že list našla na ulici pred vchodom do škôlky, ale tento list je nezvyčajný: kto ho poslal, zistíte, ak uhádnete hádanku...

Pole je prázdne, prší. Vietor odfúkne lístie.

Zo severu sa vkráda hmla,

Smutné mraky sa črtali.

Vtáky sa pohybujú na juh

Krídlom sa jemne dotýkam borovíc.

Hádaj drahý priateľ,

Aké je ročné obdobie?...

Deti odpovedajú: Jeseň

Učiteľ upozorňuje na cestu listov a hovorí:

Chlapci, pozrite sa, ako vyzerajú rozložené listy...

Deti odpovedajú.

Je to tak, viete, že cesta, ktorá vedie do lesa, sa nazýva cesta. Poďme touto cestou navštíviť JESEŇ (deti sa predierajú do IKT)

IKT zobrazuje dievča v jesennom oblečení, ktoré ich víta v lese (zobrazujú sa diapozitívy s jesennou krajinou a sezónnymi zmenami), ku ktorým sa deti vydávajú jesenný les, zaznie melódiaČajkovskij „Ročné obdobia. jeseň"

Po zhliadnutí zaznie dažďová hudba...

V.: - Vás pozýva na telesnú výchovu

Minúta telesnej výchovy:

Medzi mäkkými smrekovými labkami deti pred sebou striedavo dvíhajú a spúšťajú ručičky Dážď ticho kvapká, kvapká, kvapká! dlaňami hore

Tam, kde vetvička už dávno uschla, Pomaly čupia s rukami spustenými a pritlačenými k telu.

Sivý mach, mach, mach vyrástol! ruky. ruky sú mierne rozložené do strán, dlane smerujú

Dole

Tam, kde sa list prilepil na list, sa deti pomaly dvíhajú a držia si hlavu rukami ako klobúk.

Objavil sa hríb, hríb, hríb.

Kto našiel jeho priateľov? Stoja vzpriamene a pokrčia plecami.

To som ja, to som ja, to som ja! Pritisnú si ruky na hruď a súhlasne prikývnu hlavou

V.: Chlapci, zamestnajte sa v lese pohodlné miesta na pňoch. Pozorovali ste zmeny, ktoré nastávajú v prírode na jeseň? Poďme si ich teda zapamätať a vymenovať.

Deti odpovedajú: (listy menia farbu a padajú na zem, slnko hreje menej, často prší, fúka zima silný vietor, vtáky odlietajú do teplých oblastiach, zber húb a bobúľ dozrieva, divá zver si robí zásoby na zimu).

V.: Jeseň sa dá znázorniť nielen pomocou farieb, nielen pomocou hudby a pohybov, ale aj pomocou slova, ako to robia básnici, tak si báseň o jeseni vypočujte sami.

Deti odpovedajú.

V.: Vypočujte si báseň I. Maznina „Jeseň“. Zamyslite sa nad tým, o akom jesennom období hovorí táto báseň.

JESEŇ

Každý deň je ostrejší ako večer

Trhanie lístia z konárov v lese...

Každý deň je večer predtým,

A stále je neskoro.

Zdá sa, že slnko sa spomaľuje

Niet sily vstať...

Preto vstáva ráno

Nad zemou skoro poludnie. I. Maznin

Po prečítaní básne učiteľ kladie otázky.

O: -O akom jesennom období básnik básnil? Prečo si to myslíš?

Ako to hovorí báseň?

Deti odpovedajú.

O: - Pamätajte, čo sa hovorí o vetre. čo robí? Ako rozumiete týmto slovám? Čo sa hovorí o slnku?

Deti odpovedajú. Učiteľ znovu prečíta báseň.

O: -Aká je podľa vás nálada tejto básne?

Otázka: Ako by sa to malo povedať?

Deti odpovedajú.

Učiteľ prečíta báseň s pokynmi na zapamätanie (neskôr si báseň zapamätáme).

Učiteľ: Teraz skúsme povedať báseň, ktorú sme sa naučili, na JESEŇ.

Deti odpovedajú.

Jeseň sa poďakuje deťom a pokračuje v zdobení stromčekov v lese.

V.: Chlapci, je čas, aby sme sa vy a ja vrátili po ceste do škôlky, aby sme všetkým porozprávali o našej vzrušujúcej ceste.

Po návrate do materskej školy učiteľka ponúka zapamätanie si toho, čo deti počas výletu videli a počuli.

Plán – osnova

o vnímaní beletrie a folklóru.

(Prípravná skupina na školu)

Zostavené

učiteľ Štátneho výchovného ústavu pre siroty

Petrova S.I.

Vnímanie beletrie a folklóru

Čítanie: K. Ushinsky „Slepý kôň“

I.O.O.: Vývoj reči", "Sociálny a komunikačný rozvoj", "Fyzický rozvoj"

Úlohy:

Vývoj reči OO"

1.Tvorte základy knižnej kultúry tým, že deti zoznámite s beletriou.

2. Naučte deti pozorne počúvať literárne dielo;

3.Build analytické schopnosti umelecké dielo z hľadiska svojho žánru;

4. Rozvíjať schopnosť vyvodzovať všeobecné závery a vyjadrovať svoj názor;

5. Rozvíjať horizonty, podporovať obohatenie slovná zásoba, rozvoj ústnej reči;

mimovládna organizácia "Sociálny a komunikačný rozvoj"

1. Vzdelávať opatrný postoj k zvieratám láskavosť a citlivosť prostredníctvom emocionálneho vnímania diela;

2. Identifikujte postoj detí k takýmto morálne kategórie ako súcit, dobro, zlo.

mimovládna organizácia "Fyzický rozvoj"

1. Formovať potrebu fyzickej aktivity.

Metódy a techniky:

Vizuálne: skúmanie beletrie s rozprávkami, príbehy K.D. Ushinského

Verbálne: hádanky, verbálna komunikácia, povzbudenie, otázka, správy o autorovi.

Praktické: dynamická pauza.

Materiál a vybavenie: portrét a výstava kníh K. D. Ushinského, prázdne obrysy koní, ceruzky, prezentácia s ilustráciami k rozprávke.

Práca so slovnou zásobou.

Rogatina, uzda, tri miery, chorý, slabý, princ, orli, jednomyseľne.

Logika vzdelávacích aktivít

jah. Organizačný moment

Voss robí hádanky o knihe a o tom, kde knihy žijú.

Ponúka návštevu skupinovej knižnice, výstavu kníh

K. D. Ušinskij.

Kladie otázky: „Čo funguje K.D. Poznáte Ushinského?“, „O kom sú tieto diela?“, „Čo spája všetky tieto knihy?“

Riešia hádanky.

Prezeranie kníh.

Odpovedzte na otázky.

Motivovať deti k budúcim aktivitám.

Zisťovanie prvotných predstáv detí o knihách K.D. Ushinského.

IIčasť: Príbeh o K.D. Ushinsky.

Vos-l v krátkosti oboznámi deti s biografiou K.D. Ushinského.

Kladie otázky.

Vos-l vás pozýva zoznámiť sa s ďalším dielom K.D. Ushinského

"Slepý kôň"

Počúvajte učiteľa.

Odpovedzte na otázky.

Súhlasia.

Zoznámenie sa s dielom K.D.

Prejavuje záujem.

Rozvíjanie schopnosti zmysluplne odpovedať na otázky dospelých

IIIČasť: Čítanie rozprávky K. Ushinského „Slepý kôň“.

Voss číta rozprávku.

Deti počúvajú rozprávku.

Formovanie schopnosti počúvať nové literárne dielo.

IVh. Dynamická pauza

organizuje dynamická pauza

"Kôň ma čaká na ceste."

Vykonajte pohyby v súlade s poetickým textom.

Aktivácia motorickej aktivity.

Vh. Konverzácia o obsahu

Kladie deťom otázky o obsahu rozprávky K.D. Ushinského „Slepý kôň“

Odpovedzte na otázky o obsahu rozprávky.

Formovanie schopností umeleckej analýzy. diela z hľadiska svojho žánru;

Rozvíjať schopnosť robiť všeobecné závery a vyjadriť svoj názor.

VIČasť Reflexia

Kladie otázky.

Pozýva vás, aby ste si pripomenuli, aké príslovia deti vedia o priateľstve, láskavosti a čestnosti.

Predstavuje ďalšie príslovie: „Hľadaj priateľa, a ak ho nájdeš, opatruj sa!“

Odpovedzte na otázky.

Deti rozprávajú príslovia.

Zoznámte sa s novým príslovím.

Formovanie schopnosti odpovedať na otázky.

Rozvoj pamäti. Pestovanie láskavosti, citlivosti, súcitu.