Zhrnutie lekcie o výtvarnom umení „Obraz zvieraťa v objeme. Obrázok zvieraťa v expresívnej póze


Štátna autonómna odborná vzdelávacia inštitúcia

Čuvašská republika "Kanash Pedagogical College"

Ministerstvo školstva a politiky mládeže Čuvašskej republiky

Plán skúšobnej hodiny

vo výtvarnom umení

študenti skupiny 401

školského odboru

Vysoká škola pedagogická v Kanash

Fedorová Kristína Valerievna

Učiteľ: Blinova T.I.

______________________

Metodik: Semenov P.S.

______________________

Lekcia sa koná 11. októbra 2018 v triede 2 „b“ v Mestskej rozpočtovej vzdelávacej inštitúcii „Stredná škola č. 3“ v meste Kanash, Čuvašská republika.

Téma lekcie: „Obraz zvieraťa v objeme. Obraz zvieraťa vo výraznej póze. Plastelína."

Cieľ: Zoznámte deti so sochárstvom a naučte ich, ako vyrobiť plastický obraz zvieraťa z celého kusu plastelíny a sprostredkovať pózu.

Plánované výsledky:

osobné:

- získať pozitívny vzťah k učeniu a kognitívnej činnosti;

- uvedomte si svoje ťažkosti a snažte sa ich prekonať, osvojte si nové činnosti

meta-predmet:

Zručnosť prijať a uložiť vzdelávaciu úlohu;

Zručnosť plánovať potrebné akcie, operácie, konať podľa plánu;

Schopnosť sledovať proces a výsledky činností, vykonávať potrebné úpravy

predmet:

Pochopenie významu umenia v živote človeka a spoločnosti,

Ďalší rozvoj a prehlbovanie vedomostí o sochárstve;

Rozvoj tvorivých schopností, schopnosť vykonávať postavu v objeme

Vybavenie lekcie:mini výstava sôch - figúrky, diapozitívy, jednofarebná plastelína, stohy, modelovacia doska, handričky

Plán:

    Organizačný moment

    Pedagogická ukážka

    Stanovenie kreatívnej úlohy

    Praktické práce študentov

    Zhrnutie lekcie

    Výstava prác

Priebeh lekcie:

    Organizačný moment

- Ahojte chalani, volám sa Kristina Valerievna a dám vám lekciu výtvarného umenia. Posaďte sa.

    Spoznávanie nového materiálu

Chlapci, pripomeňme si, na akej téme pracujete tento štvrťrok? (Čo hovorí umenie)

Povedz mi, o čom môžu vypovedať umelecké diela (o nálade, o charaktere hrdinov, o dobre a zle).

Chlapci, dávajte pozor na snímku, ktorú tu vidíte.? (drevené sochy, zvieratká)

Opíšte ich, ich charakter, náladu.

Ako ste zistili, že táto socha zvieraťa je veľmi vážna a druhá je naopak veselá?(podľa výrazu tváre, držania tela, toho, ako stoja atď.)

Videli ste niečo také v našom meste?(áno, napríklad v našom mestskom parku)

Všimnite si, ako umelec zobrazil tieto diapozitívy (ceruzka, farby.)

Pozrite, priniesol som vám tieto produkty(zobrazuje figúrky zvierat.) Toto sú figúrky.

Aké materiály použil umelec na vytvorenie zvierat?

Umenie vytvárať trojrozmerné umelecké diela vyrezávaním alebo sochárstvom je tzvsochárstvo.

Z akých materiálov môžu byť sochy vyrobené? (drevo, bronz, sadra, liatina).

    Formovanie témy vyučovacej hodiny. Stanovenie cieľa

Poďme vyriešiť hádanku!

Oslepím každého:

Vlk, bábika v módnych šatách.

V triede tvoríme.

Naozaj treba... (plastelína)

Teraz mi povedzte, čo budeme dnes robiť?(budeme vyrezávať figúrky z plastelíny)

Aké ciele si stanovíte v tejto lekcii?

Chlapi, ako dopadnú práce vyrobené z plastelíny v porovnaní s prácami v grafike a maľbe? Objemové! Správne!

Na čo je podľa vás zásobník? Pozrite sa na svoje stoly, čo si myslíte, že to je? - Nôž, to je pravda! Prečo je to potrebné? Na ozdobenie produktu a pomoc pri vyrezávaní.

    Pedagogická ukážka

Teraz vám ukážem, ako správne vyrezať figúrku zvieraťa. Ukážka práce na produkte.

Chlapci, čo by ste mali urobiť ako prvé s plastelínou?(dobre miesiť)

1. Tak, chlapi, najprv dobre prehnem rukami plastelínu, aby bola vláčna.

2. Potrebujem urobiť veľký kus. Stlačím kúsok plastelíny. Vytvarujem ho do podoby zaoblenej mrkvy.

3. Úzku časť mrkvy teraz prstami ešte viac roztiahnem, dostanem krk zvieratka.

4. Potom ohnite malú časť krku dopredu - dostanete hlavu. Dokončím to prstami, čím získam tvar hlavy.

5. Na výrobu nožičiek som spodnú časť rozrezala na polovicu stohom. Prstami si natiahnem predné nohy. Potom zadné nohy. Pokrčím labky.

6. Všetko, čo musím urobiť, je urobiť uši, hrivu, chvost niektoré prvky sa dajú urobiť štipkou, napríklad uši. Pozri.

7. Dekoráciu je možné vykonať v stohu - poškriabať kožušinu, načrtnúť oči, ústa.

Teraz je najdôležitejšie, že dám postave pózu.

Ak napríklad pokrčím zadné nohy, zviera sedí. (zobraziť)

Dám nohy do bežeckej polohy.

Teraz prehnem chrbát.

    Stanovenie kreatívnej úlohy

- Než sa do toho pustíte, spomeňme si na pravidlá práce s plastelínou.

    Nehádzať, nehádzať plastelínu

    Majte so sebou dosku a handričku atď.

Takže deti! Musíte vyrezať figúrku zvieraťa a dať mu výraznú pózu. Čo k tomu budete potrebovať?

Okrem toho dobrú náladu a fantáziu!

    Praktické práce študentov

Chlapci, musíte pracovať v tichu, pri tichej hudbe.

Nezabúdajte však na čas, nemáme ho veľa.

    Zhrnutie lekcie

Takže chlapci, naša lekcia sa blíži ku koncu. Umiestnite stohy a handry na okraj stola. Pripravte sa na záver témy.

Ako sa nazýva sochárske umenie?

Ako môžete vyjadriť charakter a náladu zvieraťa na vyrezávanom obrázku?

    Výstava prác

Teraz opatrne prineste svoje diela na výstavu. (na stole pri tabuli)

Vstaň, upokoj sa. Urobme krok späť! Sme na výstave sôch zvierat.

Povedzte nám o svojich dielach. Čo ste nám chceli týmto dielom znázorniť a ukázať?

Čo myslíte, podarilo sa mu to?

Dnes sme pracovali dobre, všetci tvrdo pracovali. Vráťte sa na svoje miesta.

Toto končí naša lekcia, môžete byť slobodní.

Hodina výtvarného umenia 3. ročník.

Učiteľka Osmolovská Julia Petrovna

MBOU "Stredná škola pomenovaná po P.N. Berezhnova" obec Nizhnyaya. Pokrovka, okres Perelyubsky, región Saratov

Téma: Živočíšny žáner. Sprostredkovanie zvykov a charakteru zvierat v maliarskych, grafických a sochárskych dielach, dekoratívnom a úžitkovom umení

Cieľ: Zvážte živočíšny žáner ako formu výtvarného umenia, vytvorte portrét zvieraťa

Úlohy

    Oboznámiť žiakov so živočíšnym žánrom;

    Rozvíjať pozorovacie schopnosti, schopnosť všímať si charakteristické črty zobrazovaného zvieraťa;

    Ukážte neoddeliteľné spojenie medzi človekom a zvieraťom, vytvorte pochopenie potreby chrániť a študovať prírodu

Materiál: akýmikoľvek grafickými alebo obrazovými prostriedkami.

Vizuálny rozsah:multimediálna prezentácia s diela E.I. Charushin, A. Durer, V. Serov, V. Vatagin

Priebeh lekcie.

Organizačný moment. Psychologická a emocionálna nálada.

Cti vedu, miluj umenie,

Prijmite svoju prácu bez ľútosti.

Deti! Potom ušľachtilé city

Nájdu vo vás ušľachtilú pôdu!

Aktualizácia potrebných vedomostí.

Činnosť učiteľa.

Na hodinách kreslenia sme veľa hovorili o úlohe výtvarného umenia v živote človeka. Výtvarné umenie hovorí jazykom rôznych žánrov: tých, ktoré už poznáte, aj tých, o ktorých ste sa ešte len dozvedeli.

Pamätajte si, aké druhy výtvarného umenia poznáte.

Aktivity študentov.

(Výtvarné umenie je rozdelené do piatich typov: architektúra, sochárstvo, grafika, maľba, výtvarné umenie)

Činnosť učiteľa.

Každý z týchto piatich druhov umenia je rozdelený do žánrov. Najvýraznejšie sa to prejavuje v maľbe a grafike.

    Prvé jaskynné maľby primitívnych ľudí. Čo zobrazovali?

    Prečo bol obraz zvieraťa prvým a hlavným obrazom v starovekom svete?

Zvieratá sú zdrojom života pre ľudí v starovekom svete. Mäso zvierat sa konzumovalo a ich kože sa používali na výrobu odevov, obuvi a bývania. Môžeme povedať, že človek je neoddeliteľne spojený so svetom zvierat a závisí od neho. V skrotenom zvierati našiel človek ochrancu svojho blaha a oddaného priateľa.

Aké zvieratá nám zanechal staroveký svet?

V starovekom svete boli obrazy zvierat symbolické.

    Sfinga je zosobnením jednoty zvieraťa a človeka.

    V asýrskej kultúre je obrazom okrídleného býka s hlavou muža, v gréčtine - kentaura.

    Mačka symbolizovala múdrosť a milosť, lev symbolizoval silu a hnev.

Aký záver teda môžeme vyvodiť z rozhovoru? (Zviera sa stáva nielen zdrojom materiálnej existencie človeka, ale aj prostriedkom jeho duchovného rozvoja, stelesnením krásy a dokonalosti. Obraz zvieraťa zaujíma významné miesto vo výtvarnom umení)

Objavil sa samostatný žáner, ktorý bol tzv živočíšny. Umelci zvierat ospevujú nádherný svet živej prírody.

Pozrite sa na snímky a pomenujte mená umelcov so zvieratami. (Leonardo da Vinci, E.I. Charushin, A. Durer, V. Serov, V. Vatagin)

Hádajte hádanky.

Kto obratne skáče po konároch,

Kto letí do dubov?

Kto skrýva orechy v dutine,

Sušenie húb na zimu?

Podšité kone

Ako školské zošity

Maľované kone

Od kopýt až po hlavu.

Prefíkaný cheat

červená hlava,

Nadýchaný chvost je krása

Kto je to (Fox)

Huňatý, fúzatý,

Labky sú mäkké,

A pazúry sú ostré.

Dobromyseľný, obchodný,

Pokryté ihličím...

Počuješ dupot šikovných nôh?

Toto je náš priateľ... (Ježko)

Teplý kožuch v krúžkoch

Nosí tichú...

Kto spieva tak nahlas?

O tom, že slnko vychádza (Kohút)

Kto sú všetky naše hádanky?

Uhádli ste, koho dnes stvárnime?

Ako sa volá žáner vo výtvarnom umení, v ktorom sú zobrazené zvieratá? (Žáner zvierat)

Diela živočíšneho žánru vyzývajú k ochrane, láske a štúdiu sveta zvierat a prírody.

Je veľmi ťažké zobraziť zviera zo života. Mačka alebo pes vám nebudú hodiny pózovať. Umelec ich preto musí pozorovať dlho, ako E. Charushin, ktorý prišiel do zoo skoro ráno a pozoroval zvyky a správanie zvierat.

Praktická časť.

Cvičenie: robiť náčrty domácich miláčikov z pamäte v rôznych emocionálnych stavoch. Kreslenie v grafike

Úloha je diferencovaná.

1. kresliť sám

2. kresliť podľa schémy (nákres krok za krokom)

3. pomoc od spolužiaka, učiteľa

Individuálna práca so študentmi.

Pozrite sa, chlapci, aké odlišné a zaujímavé sú vaše zvieratá. Koľko vás je v triede - toľko vízií rôznych zvierat. Vo svojich dielach ste mohli vyjadriť svoj osobný postoj k tomu, čo zobrazujete. Expresívne kompozície a originálne prístupy dodali vašim dielam a vašim dielam jedinečnosť.

Z vašej tvorby je zrejmé, že dnes ste urobili prvé kroky v zvládnutí techniky zobrazovania zvieraťa. A hoci sa vám všetko nepodarilo naraz celkom jasne a proporcionálne, iba pokusom a neustálym načrtnutím niektorých zvierat sa môžete naučiť, ako ich správne zobraziť a dosiahnuť podobnosti.

Som veľmi rád, že si všetci dobre osvojili výrazové črty pri zobrazovaní zvierat.

Plán hodiny výtvarného umenia 6. ročník

Učiteľ: Mishenina Natalya Aleksandrovna

Téma lekcie: „Dekoratívna štylizácia sveta zvierat“

Účel lekcie :

Formovať u študentov predstavu o rozmanitosti a figuratívnej expresivite sveta zvierat v prírode a umení.

Ciele hodiny pre učiteľa:

Vzdelávacie:

Oboznámiť žiakov s rozmanitosťou podôb sveta zvierat.

Vytvárať koncepty o obraznosti sveta zvierat prostredníctvom konceptu vo výtvarnom umení „štylizácia“ „typizácia“

Identifikujte znaky podôb zvieracieho sveta a prezentujte ich vo svojom chápaní štylizácie zvieraťa pomocou grafického materiálu.

Vzdelávacie:

Vzbudiť u žiakov záujem o rozmanitosť sveta zvierat.

Rozšírte pojmy „obrázok zvierat“ vo výtvarnom umení. Vštepovať usilovnosť pri vykonávaní praktickej práce.

Vzdelávacie: Rozvíjať pozorovacie schopnosti žiakov pri práci na hodine, pri štúdiu a skúmaní rôznych foriem a druhov živočíšneho sveta.

Naučiť, ako analyzovať formy živočíšneho sveta prostredníctvom typizácie a štrukturálnych prvkov.

Ciele lekcie pre študentov:

Vzdelávacie:

Pochopiť črty (formy, vzory) sveta zvierat v prírode a umení.

Vedieť identifikovať vlastnosti zvieraťa.

Rozvíjajte zručnosť prezentácie ornamentálneho motívu a obrazu zvieraťa, ktoré spája jeden pojem „štylizácia“.

Vzdelávacie:

Korelujte obrázky zvierat v rôznych druhoch výtvarného umenia.

Starostlivo zaobchádza so životným prostredím.

Vzdelávacie:

Rozvíjajte pozorovacie schopnosti v procese štúdia foriem živočíšneho sveta.

Naučte sa identifikovať a zovšeobecňovať zvieracie formy pomocou ornamentálnych motívov.

Vizuálny rozsah:

prezentácia na tému „Dekoratívna štylizácia sveta zvierat“

Obrázky štylizovaných zvierat v študentských prácach.

Vizuálne formy zvierat, ako sú obrysové obrázky (jednotlivé podklady).

Materiály:

Jednoduchá ceruzka, farba. ceruzky

Héliové pero (čierne)

album

Vybavenie:

audionahrávky, počítač, projektor, prezentácia na danú tému

Plán lekcie:

Organizačná časť

Rozhovor o rozmanitosti sveta zvierat a jeho podobách. Využitie ornamentálnych motívov v umení štylizácie sveta zvierat.

Vysvetlenie postupnosti praktickej práce.

Vyhlásenie o úlohe štylizovať jedného zo zástupcov fauny.

Praktická práca.

Zhrnutie.

Domáce úlohy.

Priebeh lekcie:

Postupnosť lekcie

čas

Vizuálny a zvukový dizajn

Fáza lekcie

Učiteľ kontroluje pripravenosť žiakov na vyučovaciu hodinu.

Org. moment

Študenti identifikujú žánre výtvarného umenia (zátišie, krajina, portrét, zvierací žáner) tak, že určia, čo spája všetky tieto žánre na danej snímke. (použitie vzorov, ozdôb, dekoratívnych obrázkov.

2 snímka

Etapa motivácie a aktualizácie vedomostí

Umelec kreatívne prehodnocuje reálne objekty prírody a okolitého sveta, čo je hlavnou tvorivou metódou a výrazovým prostriedkom dekoratívneho a úžitkového umenia. Hlavnou úlohou umelca v tomto procese je vytvoriť nový umelecký obraz, ktorý má zvýšenú expresivitu a dekoratívnosť.

Cez metódutvarovanie nový ornament vytvorí umelecsyntetizuje , mení, zdobí

3snímka

Objavovanie nových poznatkov žiakmi

Učiteľ „vedie“ žiakov k pojmu „štylizácia“. Termín je vyvesený na tabuli. Študenti definujú daný pojem, vyberú najúplnejší popis konceptu, sformulujú tému hodiny a definujú ciele hodiny.

4snímka

"otváranie"

študentov nových vedomostí

Stanovenie cieľa

Učiteľ objasňuje tému hodiny - „Štylizácia sveta zvierat“

5 snímka

Učiteľ zopakuje koncept štylizácie (pomocou príkladov na snímke ako šablóny), aby systematizoval vedomosti študentov

6 snímka

Primárna konsolidácia

Vysvetlenie technických techník pri zobrazovaní štylizovaných obrazov zvierat (línia, bodka)

7 snímka

Učenie sa nového materiálu

Ukážka ilustrácií diel majstrov. Učiteľ dbá na výraznosť siluety, rysy línií, grafiku pri sprostredkovaní obrazu zvieraťa.

8 snímka

9snímka

10 snímka

Učenie sa nového materiálu

Tvorivá úloha identifikovať typické znaky skupiny zvierat

11 snímka

Kreatívne, praktické činnosti

Študenti určujú algoritmus práce, svoje ďalšie kroky pri štylizácii foriem

12 snímka

Samostatná práca študentov na figuratívnej expresivite predmetov živočíšneho sveta. V prípade potreby individuálna práca učiteľa so žiakmi.

Snímka 13

Snímka 14

Kreatívna, praktická práca

Analýza vypracovaných prác študentov. Kolektívne hodnotenie a určenie najlepších prác.

15 snímka

Reflexia

12.

Domáce úlohy

16 snímka

Snímka 17

13.

Zhrnutie lekcie: „Rád by som poznamenal, že ovládanie štylizačných techník umožňuje jednotlivcovi (umelcovi) tvorivejšie riešiť problémy, ktoré mu život a profesionálna činnosť stavajú.“

18 snímka

Reflexia

LEKCIA O ŽIVOTNOM PROSTREDÍ „OBRÁZKY ZVIERAT V ĽUDOVOM UMENÍ »

Zhogalskaya S.G.,

učiteľ základnej školy vyššej kvalifikácie

Názov projektovej úlohy

Obrazy zvierat v ľudovom umení

Položka

Svet okolo nás

triedy

Typ úlohy

Interdisciplinárny (svet okolo, iso, rovnaký vek. reflexný

Ciele, pedagogické úlohy

1 Rozvíjať schopnosť porozumieť apoužívať znaky symbolov zvieratv dizajne predmetovúžitkové umenie, milujte umenie svojich ľudí.

2. Zostavenie príbehu o jednom z druhov ľudového remesla, vytvorenie vlastného vzoru na predmete do domácnosti starých Slovanov.

3. Plánovanie práce, rozdelenie zodpovedností v rámci skupiny.

UUD

- Osobné:

  • Vytvárať motivačný základ pre vzdelávacie aktivity, pozitívny vzťah k hodine a pochopenie potreby učenia sa.
  • Prejavte záujem o štúdium témy.
  • Pochopiť symbolický význam obrazov okolitého sveta prezentovaných v dielach ľudového umenia.
  • Dodržiavajte morálne a etické požiadavky v správaní.
  • Podporovať prejav samostatnosti pri rôznych druhoch detských aktivít.
  • Pracujte na pochopení zodpovednosti za spoločnú vec.
  • formovanie motivácie pre vzdelávacie aktivity, osobná zodpovednosť, rozvoj kognitívnych záujmov, pocity vzájomnej pomoci.

Regulačné UUD:

  • určiť a sformulovať cieľ na hodine s pomocou učiteľa;
  • vykonávať vzájomnú kontrolu a poskytovať potrebnú pomoc;
  • vykonávať vzájomnú kontrolu a úpravu výchovno-vzdelávacej úlohy.
  • formovanie všetkých typov vzdelávacích aktivít zameraných na organizáciu vlastnej práce, schopnosť plánovať aktivity a konať podľa plánu, schopnosť komunikovať s rovesníkmi vo vzdelávacích aktivitách.

Komunikácia UUD:

  • konštruovať rečové výroky v rámci vzdelávacieho dialógu pomocou pojmov;
  • vyjednávať a dospieť k spoločnému rozhodnutiu pri práci v skupine; argumentujte svojim návrhom
  • presvedčiť, pochopiť postavenie iných ľudí, ustúpiť im.

Kognitívne UUD:

  • vytvoriť znakovo-symbolický systém medzi slovami a obrázkami;
  • vyhľadať potrebné školenie informácie;
  • schopnosť orientovať sa vo svojom vedomostnom systéme: rozlišovať nové veci od toho, čo je už známe s pomocou učiteľa; získať nové vedomosti: nájsť odpovede na otázky pomocou učebnice, svoje životné skúsenosti a informácie získané na hodine; schopnosť porovnávať údaje a nájsť rozdiely
  • prispievať k rozvoju počiatočných výskumných zručností študentov; stimulovať kognitívny záujem prostredníctvom úloh na riešenie problémov.

Predmet:

  • vedieť, ako naši vzdialení predkovia vo svojej tvorivosti vyjadrili myšlienku jednoty človeka s prírodným svetom; nájsť obrazy jediného svetového domova vo výtvarnom umení a remeslách ľudového umenia; poznať spôsoby, ako odrážať dávny sen ľudstva o jednote sveta v rôznych druhoch ľudového umenia.

Plánovaný pedagogický výsledok

Schopnosť aplikovať predtým naučené vedomosti v neštandardných podmienkach. Schopnosť realizovať vzdelávaciu spoluprácu, vytvárať a prezentovať kreatívny produkt

Spôsob a formát hodnotenia výkonu

Hodnotenie konania žiakov pri riešení projektového problému pri práci v malej skupine sa uskutočňuje odborným pozorovaním a vydáva sa vo forme odborného hárku.

Výsledný produkt hodnotí skupina študentov prostredníctvom bodovacej tabuľky s danými kritériami alebo učiteľ

Hodnotenie schopnosti kontrolovať a hodnotiť svoje aktivity sa vykonáva prostredníctvom sebahodnotiaceho hárku

Zámer problému dizajnu

tretiaci,zjednotených v skupinách je potrebné organizovať prácu na splnenie úloh tak, abyprezentovať konečný produkt.

Cieľ, ktorý majú deti dosiahnuť

Vytvorte modely domácich potrieb starých Slovanov pomocou nových znakov v dizajne - symbolov zvierat.

Učebné nástroje

Prezentácia, projektor, úlohy pre skupiny, karty

(predlohy predmetov dekoratívneho a úžitkového umenia, výstrižky s informáciami o ľudových remeslách, ukážky s obrázkami ľudových umeleckých predmetov, ceruzky, fixky, hárky s vyobrazením znakov - symbolov starých Slovanov, hodnotiace hárky.)Svet okolo nás 3. ročník. Učebnica pre všeobecnovzdelávacie inštitúcie. V 2 častiach / A. A. Pleshakov, M. Yu Novitskaya - M.: Vzdelávanie, 2016– (Vzdelávací systém „Perspektíva“).

Svet okolo nás 3. ročník. Pracovný zošit. Manuál pre vzdelávacie inštitúcie - M.: Vzdelávanie, 2016

Základné pojmy

umenie a remeslá, ľudové remeslá, symboly zvierat (kôň, vták)

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Usmievajme sa, držme sa za ruky a zdieľajme svoje teplo, duševne si navzájom želáme dobrú a priateľskú prácu v triede

2.Motivácia

Vy a ja sme teda vytvorili reťaz. Čo si myslíte, že sa stane, ak sa jeden z vás vzdá?

Chlapci, je naša reťaz podobná spojeniam v prírode? Ako?

Sú človek a príroda vo vzájomnom vzťahu?

- Ako ľudia z dávnych čias, aj bez vedeckých poznatkov o svete okolo seba, ukázali svoje spojenie s prírodným svetom (pomocou kresieb)?

V predchádzajúcich lekciách sme sa zoznámili s akými symbolmi pri zobrazovaní každodenných predmetov (rastliny, zem, strom života)?

3. Vyhlásenie problému

Pozrite sa na obrázky predmetov a povedzte mi, aké nové symboly vidíte (vtáky, zvieratá...)

4.Formulácia témy vyučovacej hodiny.

Aké druhy ľudového umenia poznáte?

(vytvorenie klastra „Ľudové umenie“)

Poézia, hudba, umenie a remeslá, divadlo, tanec, architektúra, umenie

Aký druh kreativity si myslíte, že môžeme ukázať na našej hodine (dekoratívne a úžitkové umenie)?

Čo si myslíte, čomu budeme dnes venovať našu hodinu, čo nové sa naučíme?

Otvorte stránku účtu 90Prečítajte si a povedzte, kde sa medzi starými ľuďmi nachádzajú obrázky zvierat (odpovede z učebnice)

5 Účel našej lekcie:

Vytvorte produkty umenia a remesiel starých Slovanov a epigrafom budú slová


Šikovné ruky ruského ľudu."

V dávnych dobáchPrimitívni ľudia začali krotiť divé zvieratá a odvtedy sú zvieratá blízko k ľuďom. Ľudí nielen kŕmili a obliekali, ale pomáhali im aj s domácimi prácami.

Domáce zvieratá sú nenahraditeľnými pomocníkmi v domácnosti. Divoké zvieratá sú stelesnením sily, vytrvalosti a krásy. Preto ľudia na dlhú dobu začali zobrazovať obrazy zvierat v umení a v dielach ľudového umenia.

Aké zvieratá boli najčastejšie zobrazované v umeleckých dielach?

kôň, lev, pes, vtáky, jeleň, medveď

Chlapci, aké ľudové rozprávky poznáte o zvieratkách? (odpovede detí)

Zvieratá v rozprávkach sú obdarené ľudskými povahovými vlastnosťami.

Spojte slová v stĺpcoch čiarami v pároch.

Zložité ako...

Zbabelý ako...

Múdry ako...

Zlo ako...

Nemotorný ako...

(Vlk, medveď, líška, zajac, sova)

Zobraziť prezentáciu.

Obrázky zvierat a vtákov so znakmi...

Čo sú to ľudové remeslá?

Odkiaľ pochádza tento názov „obchody“?

Kedysi dávno, keď bola poľnohospodárska technika ešte príliš jednoduchá a neúrodná pôda neprinášala dobrú úrodu obilia, bolo obyvateľstvo nútené venovať sa rôznym remeslám. Potom sa obchodné produkty vymenili za chlieb a iné potrebné veci. Ľudia pozorovali prírodu a tieto postrehy premietli do ľudových umeleckých diel. Postupne sa upevňovali pracovné zručnosti. Najaktívnejší rozvoj ľudových remesiel vo všetkých regiónoch Ruska sa začal v druhej polovici 19. storočia, spolu s nimi vznikol umelecký priemysel, kde sa veci vyrábali vo veľkých množstvách.

Aké druhy ľudových remesiel poznáte?...

Naša ruská krajina je od nepamäti známa svojimi láskavými remeselníkmi, ľuďmi, ktorí tvorili a vytvárajú rozprávkovú krásu vlastnými rukami.

Aby ste mohli milovať, musíte toto všetko vidieť a vedieť.

V Rusku je veľa ľudových umeleckých remesiel a dnes sa s niektorými z nich zoznámime.

Hádajte, čo je toto za remeslo?



6 Teraz skústepredstavte si dobu, keď sa naši predkovia snažili ozdobiť svoj život krásnymi výrobkami. Dnes budeme pracovať v skupinách, každá skupina bude mať svoju úlohu.

7.Plánovanie

Zozbierajte prosím algoritmus pre svoju prácu v skupine na nástenkách:

1. Vytvorte príbeh pomocou algoritmu

Lokalita

Kde je

Druh remesla

Charakteristické vlastnosti

2.Chráňte

3. Nájdite informácie o rybolove

4. Rozdeľte zodpovednosti

5. Vyberte šablónu

6.Naštuduj si symboly, vymysli nákres

7. Navrhnite produkt

8.Vyhodnoťte prácu v skupine.

(4 3 1 5 6 7 2 8)

Velitelia si vyberú obálku s úlohou (karta s pracovným algoritmom, šablóny na dizajn, karty s informáciami o pozadí, vzorky znakov a symbolov, karty s ukážkami typu ľudového remesla)

Témy: Gzhel, Khokhloma,Hračka Dymkovo, obraz Gorodets, hračka Filimonovskaya, domáce potreby (uteráky, riad), oblečenie (tričko, letné šaty,)

8.Samostatná práca 10 minút Každá skupina má úlohy.

Pieseň „Ruskí remeselníci“ znie potichu

9. Reč 2 minúty

10 Hodnotenie v skupine na 3-bodovej škále.

Tabuľka

Skupina č.______

Priezvisko členov skupiny

Kritériá hodnotenia

  • Podieľal sa na všetkých úlohách skupiny.
  • Prevzal vedenie skupiny, keď to bolo potrebné, aby sme zabezpečili dobrú prácu.
  • Pozorne počúvajte, čo ostatní členovia skupiny povedali (navrhli).
  • Skupine poskytol konštruktívne nápady a vytvoril predpoklady o zadaných úlohách.
  • Nerobil len svoju časť práce, ale pomáhal aj iným.
  • Svoj výskum (moja časť práce) som dokončil včas.
  • Komunikoval s členmi skupiny s rešpektom, aj keď s nimi nesúhlasil.
  • Dokázal ako prvý vyvodiť závery k danému problému alebo úlohe.
  • Prezentoval výsledky práce skupiny.
  • Dopĺňali vystúpenia iných skupín.
  • TOTAL

Veliteľ skupiny___________________

Sebaúcta

Umiestnite začiarknutie na stupnici hodnotenia

1. Ohodnoťte, ako vás zaujala projektová úloha „Obrázky zvierat v ľudovom umení“

2. Posúďte, aké náročné boli pre vás navrhované úlohy.

3. Zhodnoťte svoj príspevok k riešeniu projektového problému (nakoľko ste boli užitoční pre svoju skupinu pri riešení úloh)

4. Vyhodnoťte, ako priateľsky a dobre koordinovane fungovala vaša skupina.

5. Chceli by ste opäť pracovať v tejto skupine (kruh)?

11. Reflexia.

Hodnotenie a kontrola.

Vráťte sa k svojim výsledkovým listinám.

Čo je výsledkom našej práce pri pohľade na výsledné „emotikony“? (odpovede detí)

A ak sa tímu dnes nedarilo, čo treba vziať do úvahy do budúcnosti?

Myslím, že téma ľudového umenia vás zaujala a nie raz budete chcieť vymyslieť vzory na vyšívanie, vypaľovanie na tablete a maľovanie domácich potrieb. A tiež si rozšírte svoje vedomosti o téme lekcie. Možno sa vám témy „Obrazy zvierat a rastlín v ľudovom umení“ stanú blízkymi a vystúpite na vedeckej a praktickej konferencii o týchto témach.

Výborne, chlapci! Dakujem za radu!

Trasa lekcie pomocou dizajnérskej úlohy

„OBRÁZKY ZVIERAT V ĽUDOVOM UMENÍ“

Etapy lekcií

Druhy činností

Kognitívne

UUD

Regulačné

UUD

Komunikácia

UUD

Motivácia

1. Preloženie problému na úlohu.

2. Určenie zámeru konštrukčnej úlohy.

Vypracovanie akčného plánu. Vyjadrenie a formulácia problému.

Vypracovanie akčného plánu.

Organizácia iniciatívnej spolupráce.

Stanovenie cieľa

1.Implementácia konceptu projektovej úlohy.

(Asimilácia učebného materiálu a schopnosť aplikovať ho v neštandardných podmienkach. Schopnosť pracovať v malej skupine „produkt“ – samostatný dizajn produktu.)

2. Formovanie zručností pri navrhovaní ľudových umeleckých predmetov.

Samostatná tvorba algoritmov činnosti.

Organizácia vlastnej práce vrátane schopnosti prijať a udržať učebný cieľ a úlohu.

Schopnosť vyjadriť svoje myšlienky s dostatočnou úplnosťou a presnosťou.

Plánovanie

1. Plánovanie práce, rozdelenie zodpovedností v rámci skupiny.

2. Sebaúcta (prognostická)

Plánovanie výsledkov výkonnosti.

Plánovanie práce, rozdelenie zodpovednosti v rámci skupiny.

Plánovanie vzdelávacej spolupráce s učiteľom a rovesníkmi.

Aktivita

učiteľ:1. Vytvára motiváciu žiaka k aktivite.

2.Organizuje hľadanie optimálneho spôsobu dosiahnutia stanovených cieľov a zámerov.

3. Poskytuje poradenskú pomoc (na žiadosť členov skupiny) pri vytváraní „produktu“.

4. Pozoruje, kontroluje.

5. Vyplní hodnotiaci hárok.

študenti:

1. Ujasnite si ciele a zámery a vytvorte skupiny.

2. Prijímajte úlohy, rozdeľujte úlohy do skupín a pracujte na vyriešení zadaného problému.

3. Prezentujte produkt aktivity, reflexia.

Vyhľadávanie a zvýraznenie potrebných informácií, vrátaneriešenie pracovných problémov pomocou informačných zdrojov.

Zostavenie postupnosti práce.

Proaktívna spolupráca pri vyhľadávaní a zbieraní informácií.

Hodnotenie a kontrola

Výsledkové listiny.

Prezentácia výsledkov práce skupiny.

Vyhodnotenie výsledkov. (Sebaúcta a vzájomná úcta)

Spolupráca pri prezentovaní „produktu“.

Aplikácia

"Ľudové remeslá a remeslá Ruska"

Lokalita

Kde je

Druh remesla

Čas založenia

s. Gzhel

Moskovská oblasť

Hrnčiarstvo.

Umelecká keramika. Riad.

XIV storočia

Gorodets

Región Nižný Novgorod

Drevorezba a maľovanie. Hračky.

XIV storočia

s. Khokhloma

Región Nižný Novgorod

Maľovanie na drevo.

Lakovanie lakom.

XVII storočia

s. Zhostovo

Moskovská oblasť

Maľba na kov.

Podnosy.

XVIII storočia

s. Dymkovo

Kirovský región

Maľovaná hlina

Hračky.

XIX storočia

s. Filimonovo

Región Tula

Maľované hlinené hračky.

Umenie ľudových remesiel je spojivom medzi minulosťou a prítomnosťou, súčasnosťou a budúcnosťou.

Obrazový jazyk dekoratívneho umenia má svoje vlastné charakteristiky. Farba a tvar majú často symbolický význam.

Staroveké slovanské ozdoby uchovávajú veľké tajomstvo, plné hlbokého významu pre tých, ktorí do nich s láskou a úctou vtláčali svoje nádeje a túžby, svoje chápanie štruktúry sveta a jeho krásy.

Predstavme si, že sme narazili na veľkú raritu – vyrobenú v Rusku našimi predkamimisa-kalendár.

Pozrime sa na to pozorne.

Aké tajomstvo sa skrýva v kresbách na miske? Môžeme sa o nej niečo dozvedieť? Ukazuje sa, že ľudia verili, že ak je túžba „zobrazená“, určite sa splní. Po čom ľudia najviac túžili? Naživo.

Človek sa pýtal sám seba: prečo sa rozlievajú rieky, kto zosiela ohnivé blesky z neba, kto dáva pršať? A všetky jeho hlavné otázky súviseli snebo, slnko, zem a voda . Muž pochopil, že jeho život závisí od nich, a preto obdivujúc silu a silu neba, slnka, zeme a vody, vždy sa im klaňal o pomoc.

Život prírody sa mení: v zime všetko spí, na jar kvitne, v lete rodí, na jeseň bledne. A to všetko závisí od veľkého a výkonného svietidla -Slnko.Každý, veľký či malý, kto vie, ako cítiť krásu prírody, sa raduje, keď vidí, ako „sneh leží v nádherných kobercoch, lesknúcich sa na slnku“, ako sa kvapky trblietajú na tráve, ako sa po daždi objavuje dúha. . Asi pre túto radosť majú deti v každej kresbe Slnko. Napriek všetkému, čo Slnko môže človeku dať, bol považovaný za najdôležitejšiu silu a na jeho počesť sa konali sviatky, vrátane okrúhlych tancov a spievalo sa: „Grant, Bože svetla, teplé leto. Naše červené slnko! Na svete nie je nikto krajší ako ty. Červené počasie, leto rodiace zrno.“

Aby Slnko svietilo, musíte túto túžbu zobraziť. Kde sú slnečné znamenia v ornamente? Samozrejme, v prvom rade je to kruh. Kruh rozdelený na štyri časti krížom je tiež znakom Slnka. prečo? Presne tak, v roku sú štyri ročné obdobia. Slnko sa zobrazovalo aj v podobe štvorca so šikmým krížom, ktorý sa používal na oslavu sviatkov Slnka v kalendári. Nakreslite na čiaru znamenia Slnka.

V dávnych dobách ľudia svoje polia nepolievali. Mokré boli len od dažďa a rosy. Dážď sa nazýval nebeská voda a myslelo sa, že sa hromadí niekde na neviditeľnom nebi. Aby pršalo, musíte to znázorniť.

Pozri, táto miska je na modliť sa za vodu. Takéto misky sa vždy vyrábali veľké a široké. Nazývali sa kúzla. Čarodejník nalial do takejto misky vodu a začaroval ju, teda prosbu, aby padal dážď.

Zvlášť vrúcne a usilovne sa vo štvrtok modlili za dážď. Tento deň v týždni bol na Rusi zasvätený bohu hromu a blesku Perúnovi. Ale bez ohľadu na to, koľko ľudí sa modlilo k všemohúcemu, hrozivému Bohu, vo štvrtok málokedy pršalo. To znamená, že toto želanie sa v tento deň takmer nikdy nesplnilo. Preto ľudia hovoria „vo štvrtok po daždi“. Deti tiež pomohli požiadať o dážď. Vybehli na ulicu s elegantnými maľovanými hlinenými hračkami – píšťalkami – a pískali na nich, volajúc po dažďových oblakoch (show píšťalky).

Nakreslite dažďové a vodné znamenia vo forme vinutých čiar. Umiestnite túto čiaru pod znamenia Slnka.

S vodou sa spájajú aj obrazy morských panien. Každý vie, že sú zobrazené ako dievčatá s rybím chvostom. Ale nie každý vie, že už dávno boli namaľované vo forme vtákov s dievčenskými tvárami. Jedna krásna legenda, ktorá prežila až do našich čias, hovorí, že morské panny sa rodia na zemi z rosy na tráve a potom lietajú ďaleko, ďaleko až na koniec sveta. Majú dlhé vrkoče, krásne tváre a obrovské silné krídla. Morské panny sa vracajú tam, kde sa narodili. A to sa deje len raz do roka na jar, aby sa polia s obilím zavlažovali dažďom. Nalejú na ne rosu a chlieb sa začne prehadzovať. A všetci verili, že úrodnosť zeme závisí od morských panien (zobrazte morskú pannu vtáka).

Rozsievači hádzali semená do zoranej zeme. Ako ich podľa vás zobrazovali? Presne tak, vo forme bodiek. V štvorcoch a kosoštvorcoch ornamentu je možné vidieť bodky semien (zobraziť).

Semená sa navlhčili vodou a vyklíčili. Obloha dala ľuďom vodu a na slnkom zohriatej zemi sa objavili sadenice - čo znamená, že bude úroda. Nájdite znaky klíčkov v ozdobe misky a načrtnite ich v línii pod znakmi semien.

Dnes sme odhalili tajomstvo kresieb na miskách a videli sme, že pri zdobení predmetov ľudia vkladajú nielen svoje chápanie krásy, ale aj určitý význam zobrazovanéhopokoj, ich túžbu žiť v súlade s prírodou slobodnejšie a sebavedomejšie. Znamenia slnka, vody, semienok, klíčkov sú prvky, z ktorých môžete vytvoriť množstvo krásnych ozdôb, ktoré sa striedajú a opakujú.

Ruská krajina je bohatá na rôzne ľudové remeslá.

A teraz sa vydáme na prehliadku najznámejších, najunikátnejších centier ľudového umenia.

Dnes chcem spievať a chváliť
„Dobré srdce, štedrosť a inteligencia,
Šikovné ruky ruského ľudu."

Teraz vás pozývame do Moskovskej oblasti, do dediny Gzhel, kde sa zoznámime s remeslom známym v celom Rusku - gzhelským porcelánom, o ktorom Lomonosov M.V. povedal: "Sotva existuje najčistejšia zem na svete ako náš Gzhel, ktorý som nikdy nevidel s krajšou bielosťou."

Gzhel.

Výrobky z Gzhel sú také krásne, také nezvyčajné, že ich sláva sa rozšírila nielen u nás, ale aj v zahraničí.

Určite ste už videli nezvyčajne vyzerajúce jedlá, v ktorých hypnotizuje krása kombinácie bielej a modrej farby. Tajomstvá krásy sú ukryté v samotnej prírode. Na juhovýchod od Moskvy sú asi tri desiatky dedín a dedín, jednou z nich je dedina Gzhel. Miestni historici spájajú pôvod tohto názvu so slovom „spáliť“, ktoré priamo súvisí s remeslom - hlinené výrobky sa nevyhnutne vypaľovali v peci pri vysokých teplotách. Tak sa tento názov rozšíril po celom okrese, kde sa ľudová keramika rozvíjala.

Na výrobe predmetov sa podieľajú ľudia zo 40 profesií. Takmer všetky operácie sa vykonávajú ručne. Remeselníčky maľujú výrobky s veľkou láskou, vkladajú do nich kus srdca a dobroty duše.

Čo robia v Gželi? Poháre, džbány, súpravy, hrnčeky, vázy, figúrky ľudí a zvierat. Pozrite sa, aký krásny je tento bielo-modrý porcelánový zázrak. Ruský maliar B. M. Kustodiev povedal, že gzhelské čajníky a šálky kvitnú „čarodejníckymi modrými kvetmi“.

A skutočne, je tu nejaké tajomstvo v tom, že studená modrá farba sa v nich premieňa a stáva sa takmer teplou.

Porcelánové čajníky, svietniky, hodiny,
Zvieratá a vtáky nevídanej krásy.
Obec v moskovskom regióne sa teraz stala slávnou.
Každý pozná jeho meno - Gzhel.
Obyvatelia Gzhelu sú hrdí na modrú oblohu,
Takú krásu na svete nestretnete.
Modré z neba, ktoré je tak drahé srdcu,
Majstrovský štetec ho ľahko preniesol do pohára.
Každý umelec má svoj obľúbený vzor
A každý z nich odráža svoju drahú stránku.

V moderných vzorkách Gzhel je modrastý odtieň. Ako nebo, modrá hladina riek a jazier našej domoviny zostúpila do belosti tohto jedla.

Ale na návštevu prišla hračka Dymkovo!

Hračka Dymkovo.

Povedzme si teraz príbeh o starodávnej hračke Dymkovo.
V Dymkove milovali piesne a tance, v obci sa rodili nádherné rozprávky.
Večery sú v zime dlhé a tesajú sa tam z hliny.
Všetky hračky nie sú jednoduché, ale magicky maľované.
A sláva sa šírila o Dymke, ktorá si na to vyslúžila právo.

Ďalšou úžasnou profesiou, ktorej sa ľudia venujú celý život, je výroba hračiek. V dávnych dobách neboli hlinené hračky vytvorené pre zábavu - boli účastníkmi starovekých rituálov. Pripisovala sa im zvláštna moc: chrániť, chrániť ľudí pred všetkým zlom. Všetky hračky odrážajú obrazy, ktoré žijú v spomienkach ľudí a pokračujú v ich tradíciách.

Hračky Dymkovo sú veľmi rozmanité - sú tu jazdci na koňoch, maľované vtáky a elegantné mladé dámy. Tvar hračiek je monolitický, silueta figúrok hladká. Paleta farieb je jasná, dekoratívne vzory sú kreatívne, odrážajú nielen rozprávkových predstaviteľov, ale aj samotný život ľudí.

Keramická hračka je tradičné ľudové umenie.

V mnohých mestách a dedinách sa dodnes vyrábajú figúrkové nádoby, hračky a keramické jedlá (Filimonovo, Torzhok, Sergiev Posad atď.).

Zhostovo.

A teraz pôjdeme do dediny Zhostovo pri Moskve, kde sa vyrábajú maľované kovové podnosy. Toto jedinečné umenie začalo koncom 18. storočia. Maľba sa vykonáva na čiernom pozadí, používa sa červená a modrá farba. Svetlé kytice, kompozície ruží, pivoniek a tulipánov ohromujú svojou krásou a vyvolávajú pocit úcty k remeselníkom.

A našu prehliadku ľudových remesiel dotvoria umelecké predmety miniatúrnej maľby lakom, úžasné v kráse a originalite.

Palekh, Gorodets, Khokhloma maľba - lakové miniatúry odrážajú život ľudí, ruské eposy, prírodu.

Gorodetova maľba – ako by sme ju mohli nevedieť?
Sú tu horúce kone, výborne.
Sú tu také kytice, že sa to ani nedá opísať.
Príbehy sú tu ako nič v rozprávke.
Pozrite sa na obraz - sýtosť farieb láka.
Gorodetova maľba poteší našu dušu.

Majstri vo svojich dielach vytvárajú krásu svojho kraja. Koncom 19. storočia sa rozšírilo maľovanie ikon. Na jeho základe vznikli miniatúry čierneho laku - sú to lakované škatule, nábytok a riad.

Khokhlomský štetec! Ďakujem veľmi pekne!
Rozprávajte rozprávku pre radosť zo života!
Ty, ako duša ľudí, si krásna,
Vy, ako ľudia, slúžite vlasti!

V priebehu storočí sa formy úžitkového umenia vyvíjali a zdokonaľovali.

Žijeme na severnom Kaukaze, ktorý je známy svojimi remeselníkmi. Remeselníci šijú odevy, topánky a klobúky a zdobia ich ozdobami, korálkami a výšivkami. Vyrábajú výrobky z kožušiny, koží, vyrábajú suveníry. Na našej škole máme aj vlastných majstrov - remeselníkov v triedach krúžkov si môžete nájsť niečo, čo máte radi - korálkovanie, vyšívanie, drevorezba, pálenie, koreňové plastiky a iné.

Národy Ruska sú známe svojimi talentovanými a pracovitými remeselníkmi.

Dekoratívne chochlomské maľby Nižného Novgorodu sú známe po celom Rusku. Rybolov vznikol v 17. storočí v dedine Khokhloma. Nachádza sa na území bývalého okresu Semenovsky v provincii Nižný Novgorod, ktorý bol v staroveku známy veľkými starovereckými kláštormi, ako sú kláštory Sharpansky a Olenevsky. Nie je náhoda, že v slávnom románe Andreja Melnikova (Pechersky) sa starí veriaci zo Semenovského okresu zaoberajú výrobou dreveného riadu. Urobili sme to aj v Khokhlome. Khokhlomskí majstri sa napriek tomu stali známymi po celom Rusku svojimi nezvyčajnými, jasnými maľbami. Maľovali drevený riad a nábytok. Používali sa hlavne farby čierna, červená, zlatá a niekedy aj zelená.

Aby sa dosiahla zlatá farba charakteristická pre Khokhloma, miestni remeselníci nanášajú na povrch výrobku pri maľovaní.strieborný cínový prášok. Potom sa lakujú a spracúvajú trikrát až štyrikrát v peci, čím sa dosiahne jedinečná medovo-zlatá farba, ktorá dodáva svetlému drevenému riadu masívny efekt.

Vďaka tejto technológii, ktorá vytvára nezvyčajnú farbu, sa Khokhloma stala populárnou po celom svete. Taniere a lyžice vyrobené v tomto štýle začali byť vnímané vXX storočia ako symbol ruských národných jedál.


Položka : Výtvarné umenie

triedy : 2 "B"

Téma lekcie: „Obraz zvieraťa v objeme. Obraz zvieraťa vo výraznej póze. Plastelína

Cieľ lekcie: zoznámte deti so sochárstvom a naučte sa, ako vytvoriť obraz zvieraťa plastickou metódou z celého kusu plastelíny a sprostredkovať pózu.

Plánované výsledky:

Predmet:

Pochopenie významu umenia v živote človeka a spoločnosti,

Ďalší rozvoj a prehlbovanie vedomostí o sochárstve;

Rozvoj tvorivých schopností, schopnosť vykonávať postavu v objeme

Osobné:

Nadobudnúť pozitívny vzťah k učeniu a kognitívnej činnosti;

Uvedomujte si svoje ťažkosti a snažte sa ich prekonať, osvojte si nové typy činností

Typ lekcie: objavovanie nových poznatkov

Vybavenie učiteľa: mini výstava sôch a figurín, diapozitívy

Vybavenie pre študenta : jednofarebná plastelína, stoh, modelovacia doska, handričky na ruky

Fáza lekcie.

Metódy a techniky

Chrono

zábery

Plánované výsledky

(UUD)

Učiteľské aktivity

Aktivity študentov

Org. moment verbálne

2 min.

Ahojte chalani.

Pozdravte pani učiteľku

Schopnosť sústrediť sa na prácu

Motivačný (opakovanie predtým naučeného)

Frontálny prieskum

Spoznávanie nového materiálu Heuristická otázka

diagram podpory

5 min.

3 min.

Chlapci, pripomeňme si, na akej téme pracujete tento štvrťrok? (Čo hovorí umenie)

Povedz mi, o čom môžu vypovedať umelecké diela (o nálade, o charaktere hrdinov, o dobre a zle).

Maľovali ste prírodu – more. Ako ste vyjadrili obraz jemného, ​​teplého mora a ako ste vyjadrili obraz búrky na mori?

Ako farba pomáha ukázať náladu mora?

Dnes sa budeme aj naďalej učiť, ako vyjadriť obraz zvieraťa a vyjadriť jeho charakter.

Pozrite sa na diapozitívy.

Je možné určiť, akú náladu a charakter majú tieto zvieratá?

Čo nám k tomu pomáha? (Pohyb, držanie tela).

Zamyslime sa nad tým, ako vyzerá dobré zviera. Pokojne sedí alebo leží, hrá sa, zabáva sa.

Aké pózy zaujme zviera, ak sa nahnevá? (zaujme bojový postoj alebo vyskočí, srsť sa zdvihne, chrbát je klenutý a papuľa je odhalená.)

Ukážme si tieto pózy rukami a tvárou. Milý -….., nahnevaný –….

Všimnite si, ako umelec zobrazil tieto diapozitívy (ceruzka, farby.)

Teraz sa pozrite, priniesol som vám tieto produkty (zobrazujúce figúrky zvierat.

Toto sú figúrky.

Aké materiály použil umelec na vytvorenie zvierat?

Umenie vytvárať trojrozmerné umelecké diela vyrezávaním alebo sochárstvom je tzvsochárstvo.

Z akých materiálov môžu byť sochy vyrobené? (drevo, bronz, sadra, liatina).

Poďme vyriešiť hádanku!

Oslepím každého:

Vlk, bábika v módnych šatách.

V triede tvoríme.

Naozaj treba... (plastelína)

Výborne! Dnes budeme pracovať s plastelínou!

Aktívne počúvajte

odpovedať na otázky

Vyhodnoťte svoje vedomosti

Samostatne alebo s pomocou podpory formulujte tému hodiny, cieľ

Pozrite si prezentáciu, analyzujte

Uveďte dôvody svojho názoru

pod vedením učiteľa alebo samostatne

Schopnosť používať prijaté informácie

Schopnosť samostatne určiť rozsah vzdelávacích úloh

Schopnosť pozorovať, vyvodzovať závery,

heuristický polylóg,

vizuálne ilustratívne

Chlapi, ako dopadnú práce vyrobené z plastelíny v porovnaní s prácami v grafike a maľbe? Objemové! Správne!

Na čo je podľa vás zásobník? Pozrite sa na svoje stoly, čo si myslíte, že to je? Nôž, to je pravda! Prečo je to potrebné? Na ozdobenie produktu a pomoc pri vyrezávaní.

Určite vlastnosti práce s plastelínou

Schopnosť starostlivo sledovať materiál, dôvod, dôkaz

Pedagogická ukážka Demo

vysvetlenie

5 min.

Teraz vám ukážem, ako správne vyrezať figúrku zvieratka Ukážka práce na výrobku.

1. Tak, chlapi, najprv dobre prehnem rukami plastelínu, aby bola vláčna.

2. Potrebujem urobiť veľký kus. Stlačím kúsok plastelíny. Vytvarujem ho do podoby zaoblenej mrkvy.

3. Úzku časť mrkvy teraz prstami ešte viac roztiahnem, dostanem krk zvieratka.

4. Potom ohnite malú časť krku dopredu - dostanete hlavu. Dokončím ho prstami a vytvarujem hlavičku.

5. Na výrobu nožičiek som spodnú časť rozrezala na polovicu stohom. Prstami si natiahnem predné nohy. Potom zadné nohy. Zovriem si labky.

6. Všetko, čo musím urobiť, je urobiť uši, hrivu, chvost niektoré prvky sa dajú urobiť štipkou, napríklad uši. Pozri.

7. Dekoráciu je možné vykonať v stohu - poškriabať kožušinu, načrtnúť oči, ústa.

Teraz je najdôležitejšie, že dám postave pózu.

Ak napríklad pokrčím zadné nohy, zviera sedí. (zobraziť)

Dám nohy do bežeckej polohy.

Teraz prehnem chrbát.

Pozorovať a učiť sa techniky a postupy pri vykonávaní práce

Schopnosť pozorovať a naučiť sa praktické pracovné techniky

Stanovenie kreatívnej úlohy Brífing

2 min.

Takže deti! Musíte vyrezať figúrku zvieraťa a dať mu výraznú pózu. Čo k tomu budete potrebovať?

Okrem toho dobrú náladu a fantáziu!

Prijmite všeobecnú aj osobnú úlohu

Schopnosť vnímať úlohu, vykonávať prácu mobilne, Formovanie zodpovedného tvorivého prístupu k práci

Praktické práce študentov Praktická práca

20 min.

Chlapci, musíte pracovať v tichu, pri tichej hudbe.

Ovládajte tempo práce. Povzbudzujte triedu, ukážte najlepšiu prácu.

Dokončite úlohu samostatne

Schopnosť komunikovať v skupine

Zhrnutie lekcie Ukážka, generalizačný prieskum.

3 min.

Úloha: zhrnúť. Učiteľ zabezpečuje všeobecný dohľad nad úlohou

Takže chlapci, naša lekcia sa blíži ku koncu. Umiestnite stohy a handry na okraj stola.

    Pripravte sa na záver témy.

    Ako sa nazýva sochárske umenie?

    Ako môžete vyjadriť charakter a náladu zvieraťa na vyrezávanom obrázku?

Teraz opatrne prineste svoje diela na výstavu. (na stole pri tabuli)

Vstaň, upokoj sa. Urobme krok späť! Sme na výstave sôch zvierat

Dnes sme pracovali dobre, všetci tvrdo pracovali,

Kto chce ukázať a dokázať, že na našej výstave môžete vidieť tie najkreatívnejšie, originálne diela. Prosím.

Pozrite si výstavu

Vyhodnoťte svoje úspechy a úspechy iných

Schopnosť analyzovať výsledky vlastnej práce a práce spolužiakov

Ministerstvo školstva a vedy Čeľabinskej oblasti

Štátna rozpočtová odborná vzdelávacia inštitúcia

"Čeljabinská pedagogická vysoká škola č. 1"

Mapa technologickej lekcie

Výtvarné umenie

Vyplnil študent skupiny 46

Isaeva Irina

Kontrolovala: Abrosimova G.A.

značka:

Dátum: 9. 03.2017

Čeľabinsk, 2017