Tento príbeh píšem svojim deťom skoro v noci. Zhrnutie a prezentácia hodiny literárneho čítania C


Predmet : S. Mikhalkov „Rozprávka pre deti“

Didaktický cieľ: vytvárať podmienky na rozvíjanie zručností uvedomelého expresívneho čítania, porozumenie obsahu prečítaného a rozvíjanie schopnosti analyzovať text.

Ciele predmetu lekcie:

Vytvárať podmienky na rozvoj čitateľských zručností: čítanie diela celými slovami nahlas a potichu;

Pomôžte objasniť slovnú zásobu študentov v triede;

Naučte sa vyjadrovať vlastný postojčítanie k zobrazeným udalostiam, postavám a ich činom.

Metapredmetové ciele lekcie:

Regulačné:

Vedieť určiť a sformulovať cieľ na vyučovacej hodine s pomocou učiteľa;

Vedieť pochopiť a prijať učebnú úlohu: doplniť, objasniť, upraviť;

Vyslovte postupnosť akcií;

Naplánujte si činnosť v súlade s úlohou.

Komunikácia:

- používať reč na reguláciu svojich činov, pestovať kultúru dialógovej komunikácie;
- vedieť počúvať a počuť, rozumieť reči druhých;

Vedieť ústne vyjadrovať svoje myšlienky, vyjednávať a dohodnúť sa všeobecné rozhodnutie.

kognitívne:

Byť schopný orientovať sa vo svojom znalostnom systéme: vybudovať logický reťazec uvažovania, dokazovať, porovnávať, vyvodzovať závery;

Vnímať umelecké dielo, práca od ilustrácií k textu;

Nájdite odpovede na otázky pomocou učebnice životná skúsenosť a informácie získané v triede.

Osobné ciele lekcie:

Hodnotenie životných situácií a činov hrdinov literárny text z hľadiska univerzálnych ľudských noriem;

Ukážte úctu veteránom Veľkej Vlastenecká vojna;
- byť schopný vykonávať sebahodnotenie na základe kritérií úspešnosti vzdelávacie aktivity

Priebeh lekcie.

ja Organizačný moment(1-2 minúty)
učiteľ:
Ako dobre čítať
Nie je potrebné otravovať svoju matku,
Netreba ísť k babke
Prečítajte si to, prečítajte si to
Netreba prosiť svoju sestru,
No, prečítajte si ďalšiu stránku.
Netreba volať, netreba čakať,
Alebo si môžete sadnúť a čítať!

Učiteľ: Prečo človek potrebuje čítať?

II. Aktualizácia vedomostí (6-8 minút)
1. Opakovanie žánrov diel zo študovanej sekcie. Pracujte vo dvojiciach

(na stole sú karty s úlohou)
Učiteľ: Preberanú látku si pripomenieme a zopakujeme vo dvojiciach. Pripomeňme si pravidlá obchodnej spolupráce.
Žiaci: Rešpektovať názory iných ľudí; neurážajte sa ani sa neurážajte; byť pozorný; zachovať ticho (pracovať tichým hlasom); počúvať a počúvať jeden druhého.
Učiteľ: Prečítajte si úlohu a diskutujte o tom, ako ju dokončíte. Pustite sa do práce.
Zadanie: Prečítajte si úryvky z diel v ľavom stĺpci a spojte ich so žánrom v pravom stĺpci. Zapamätajte si autora a názov diela.

1) Bola raz jedna žena. Pracovala vo dne v noci, aby nakŕmila a obliekla svoje tri dcéry.

3 – ľudová pieseň;

2) Na slnku je teplo –
Dobre s mamou.

4 – príbeh E. Permyaka „Prípad peňaženky“;

3) sladká malina,
Spi, dcérka.
Breza, vŕzga, vŕzga,
A moja dcéra spí, spí...

1 - Tatar ľudová rozprávka"Tri sestry";

4) Kosťa to videl ako prvý. Zohol sa, schmatol peňaženku a potom sa rozbehol a dohonil starenku.

2 – príslovie;

Učiteľ: Čo majú tieto diela spoločné?
Študenti: Diela o rodine, časť „Rodina a ja“.
Učiteľ: Vyhodnoťte svoju prácu, za každú správnu odpoveď dajte 1 bod.
Postavte sa, tí chlapi, ktorí urobili všetko správne; urobil chyby.

3. Expresívne čítanie básne V. Soloukhina „Stromy“ (s. 87-88).
Učiteľ: Prečítajte si báseň, ktorú ste si doma pripravili.
(Prácu čítajú 3-4 ľudia. Žiaci analyzujú čítanie svojich spolužiakov: dávajú rady, návrhy)

III. Rozcvička reči(3 min)
Práca na rozvíjaní jasnosti výslovnosti slov a viet, významu prísloví.

Učiteľ: Prečítajte si príslovie: pre seba. (na doske)
Postarajte sa o svoju rodnú zem ako vaša milovaná matka
Učiteľ: Čo ste čítali?
Žiaci: Príslovie.
Učiteľ: Vysvetlite význam príslovia.
- Čítajte to po slabikách, pomaly, s opytovacou intonáciou, intonáciou s výkričníkom, v zbore.
Učiteľ: Určite tému príslovia.
Žiaci: O vlasti.
Učiteľ: Aký je iný názov pre vašu rodnú krajinu?
Študenti: Vlasť, Rusko, Vlasť, Vlasť.

IV. Formulácia témy lekcie (3 min)
Zvuk: Levitanov hlas „Oznámenie o začiatku vojny“ (50 sekúnd), verš piesne „Holy War“ (36 sekúnd).
Učiteľ: Chlapci, uhádli ste, o čom budeme čítať? (O Veľkej vlasteneckej vojne, o vlasti.)

V. Práca na novom materiáli. (18 - 20 minút)

1. fáza Práca s textom pred čítaním Cieľ: organizovanie mentálnych operácií v kognitívny proces.

1. Očakávanie.
Učiteľ: S ktorým dielom sa zoznámime? Prečítajte si na strane 88 meno autora a názov diela.
Študenti: Sergey Mikhalkov „Fantasy for Children“.
Tabuľa: Portrét Michalkova
Učiteľ: Čo je realita?
Žiaci: Príbeh o tom, čo sa stalo alebo sa skutočne deje.
Učiteľ: O čo podľa teba ide?
Žiaci: vyjadrite svoj názor.
Učiteľ: Oboznámime sa nielen s dielom o Veľkej vlasteneckej vojne, so stránkami histórie vojny, ale naučíme sa ho aj výrazovo čítať.

UUD v tejto fáze: R: Prijatie cieľov. Pripravené na čítanie. K: porozumieť textu básne sluchom, konštrukcii rečových výrokov. P: vnímať umelecké dielo, vytiahnuť potrebné informácie z textu, argumentovať uhol pohľadu.

2. fáza Práca s textom pri čítaní. Cieľ: oboznámenie sa s prácou.

1. Primárne čítanie textu (Učiteľ číta)

Učiteľ: Každá rodina mala obrancov našej vlasti. O vojne, jej hrdinoch a víťazstve bolo napísaných veľa príbehov, básní a piesní. Počúvaj.

2. Kontrola primárneho vnímania.
Učiteľ: Čo ste počúvali? Aký žáner je dielo?
Žiaci: Báseň.
Učiteľ: Aké obrázky ste si predstavovali pri počúvaní básne?
- Aké pocity ste prežívali?

3. Práca so slovnou zásobou:
Rada:
Sovietsky ľud, predné

O ktorých sovietskych ľuďoch hovoríme?
- Prečítajte si prvú stopu (strana 90.)
(Do roku 1991 sa Rusko volalo ZSSR a ľudia sa volali Sovieti).
- Vysvetlite význam slova "vpredu".

4. Cvičenia, ktoré rozvíjajú pozornosť k slovám (čítanie slov po slabikách, celých slov, v zbore)
Na pokyn učiteľa zborovo prečítajú z tabule:

Vojaci
admiráli
generáli
Zatemnené
Padnutý

5. Práca na obsahu básne.

Učiteľ: Koľko dielov tam bolo? (3)
Učiteľ: Prečítajme si úvod

1) Príprava na expresívne čítanie 1. časti.
- Prečítajme si časť 1 (čítaj vo štvorveršiach)
otázky:
- Kedy začala vojna?
-Kto dal nemeckým jednotkám rozkaz?
- Akými slovami vyjadruje autor svoj postoj k ľuďom?
- Dokončite úlohu 1. (str. 90)
Vzájomná kontrola.
- Ako sa postavili ruské pluky? (A od mora k moru vstali ruské pluky)
Učiteľ: V roku 1941 prišla do našej krajiny vojna. 22. júna skoro ráno prekročili nacistické jednotky hranice ZSSR. Nacisti chceli zotročiť náš ľud, zmocniť sa prírodných zdrojov našej krajiny, vydrancovať alebo zničiť jej kultúrne hodnoty.
Celá krajina, všetci od mladých po starých, sa postavili na obranu vlasti. Muži odchádzali na front, ženy, starí ľudia a deti pracovali pri strojoch, kopali zákopy, pestovali obilie a posielali potraviny na front pre svoju rodnú armádu.
(Snímka 4)

2) Príprava na expresívne čítanie druhej časti básne. Odpoveď na druhú otázku k textu.
Učiteľ: Prečítajte si „hučiace čítanie tichým hlasom“. S kým autor porovnáva našinca?
Žiaci: S hrdinami.

Učiteľ: "A od mora k moru povstali ruské pluky," "naši hrdinskí ľudia sa ukázali v akcii."
Takéto slová sa nazývajú epitety
(Snímka 5)
Epiteton – obrazný umelecká definícia vlastnosti objektu.

Učiteľ: Na čo sa používajú epitetá?
Záver: používanie epitet robí našu reč živšou, krajšou a výraznejšou.

Aký význam dáva autor týmto epitetám? (Ukážte silu a silu armády, ľudí, krajiny)
- Odpovedzte na otázku 2 z učebnice.
- Aké mestá sa spomínajú v básni? (O Moskve, Orel)

Učiteľ: 22. jún 1941 a 9. máj 1945 zostanú navždy v pamäti ľudí. Vojna trvala 1418 dní a nocí. Vyžiadalo si to asi 27 miliónov životov sovietskych obyvateľov.
Vojna znamená 1 725 zničených a vypálených miest a mestečiek, vyše 70 tisíc dedín v našej krajine. Vojna znamená 32 tisíc vyhodených závodov a tovární, 65 tisíc kilometrov železničných tratí.
Všetci ľudia našej krajiny sa postavili na obranu vlasti. Všetci, mladí aj starí, muži, ženy, deti – všetci bojovali proti fašistom. (Snímka 6)

Fyzické cvičenie (2-3 minúty)
Ako vojaci na prehliadke
Kráčame rad za radom,
Doľava - raz, doľava - raz,
Pozrite sa na nás všetkých.
Kopeme, dupeme,
Tlieskame rukami!
Sme oči okamihu, okamihu,
Pokrčíme ramenami.
Opäť v rade
Bolo to ako ísť na prehliadku.
Raz-dva, raz-dva,
Je čas, aby sme sa zamestnali!

3) Príprava na expresívne čítanie tretej časti básne.
Učiteľ: Prečítajte si 3. časť pre seba. o čo ide?
Žiaci: O víťazstve.
Učiteľ: A je to tu - Deň víťazstva, 9. máj 1945. Toto je veľký štátny sviatok. Tento deň priniesol mier nielen našim ľuďom, ale celej Zemi. (Snímka 7, 8, 9)
Učiteľ: Odpovedzte na otázku 3.
- Použite druhú nápovedu.
- S akou intonáciou treba čítať jednotlivé časti?
Žiaci: 1. časť - s úzkosťou 3. časť - s obdivom, radosťou, slávnostne;

4) Expresívne čítanie.

UUD v tejto fáze: P: vedome a dobrovoľne konštruujte výroky ústne. K: počúvať odpovede študentov, vedieť formulovať vlastný názor a polohu; byť schopný používať reč na reguláciu svojich činov; čítať expresívne. R: Prijať a udržiavať cieľ a úlohu učenia

3. fáza Práca s textom po prečítaní.

1. Práca na ilustráciách k textu.
Učiteľ: Čo je zobrazené na ilustrácii básne? Akú náladu vyjadruje umelec?
Študenti: Víťazstvo! Ohňostroj! Ale v očiach vojaka je smútok - toto víťazstvo prišlo za vysokú cenu. Vojna pripravila o život mnoho ľudí. Vojak sklonil hlavu pred hrobom bojovníka.

2. Modelovanie krytu. (1 študent pri tabuli)
Odborné hodnotenie (snímka 10)
(Žáner – báseň, téma: o vlasti)

3. Súťaž príslovie.
Učiteľ: Myslíte si, že príslovie, ktoré čítame a s ktorým sme sa stretli na začiatku hodiny, je vhodné pre túto prácu?
- Aké príslovia poznáte o vlasti?
Žiaci pomenúvajú príslovia
Nešetrite námahou ani časom pre svoju vlasť.
Pre rodnú vlasť nie je život škoda.
Tí, ktorí verne slúžia svojej vlasti, príkladne plnia svoju povinnosť.
Čo mier buduje, vojna ničí.
Bojujte statočne za svoju rodnú vec.
Teplo vychádza z vlasti.
Prvá vec v živote je slúžiť vlasti.

UUD v tejto fáze: P: schopnosť analyzovať objekty básnické dielo. K: vybudovať monológové vyhlásenie, primerane použiť rečové prostriedky. R: prijať a udržať výchovný cieľ a úlohu, vykonávať vzájomnú kontrolu.

VI. Zovšeobecnenie na tému lekcie. (2 minúty)
Učiteľ: Chlapci, ako nazývajú ľudí, ktorí bojovali, prešli celou vojnou. (Snímka 11)
Žiaci: veteráni.
Učiteľ: Ukazuje sa, že tí, ktorí získali mier a šťastie na Zemi, veteráni Veľkej vlasteneckej vojny, žijú vedľa nás. Toto sú vaši prastarí rodičia. Som hrdý na to, že môj otec Alexander Alekseevič Sokolov bojoval počas Veľkej vlasteneckej vojny na Leningradskom fronte a prispel k víťazstvu nad nacistami. Ak chcete vedieť o vojne, musíte sa porozprávať s veteránmi, opýtať sa ich na to, aký bol ich život. Každým rokom je ich čoraz menej. V našej obci bolo asi pred 20 rokmi 102 veteránov. A teraz zostávajú Ivan Michajlovič Borovkov a Michail Vasilievič Syromjatnikov. Všetci si musíme pamätať, za akú cenu sa dosiahol mier na Zemi.

UUD v tejto fáze: L: prejavte úctu veteránom 2. svetovej vojny.

VII. Domáca úloha (1 min) (snímka 12)
Pre všetkých: Stránka 90-91. expresívne čítanie.

VIII. Zhrnutie lekcie. Reflexia. (2 min)
- S akou prácou ste sa zoznámili?
- Kto je jej autorom?
-O čo ide? Prečo to autor označil za pravdivé?
- Čo na vás urobilo najväčší dojem?
- Čo ste nevedeli, ale teraz už viete?
- Ktoré úlohy vás najviac zaujali?

Lekcia literárne čítanie v 2. ročníku S. Mikhalkov „Fantasy pre deti“.

Dátum vydania: 09.01.2015

Stručný popis: Literárne čítanie, ročník 2 Téma: S. Mikhalkov „Pravda pre deti“. Ciele lekcie:1. Organizácia študentských aktivít na oboznámenie sa s novým dielom, so stránkami dejín Veľkej vlasteneckej vojny.2. Formovanie schopnosti myslieť a analyzovať, schopnosť monológu

náhľad materiálu

Literárne čítanie 2. st

Téma: S. Mikhalkov „Pravda pre deti“.

Ciele lekcie:

1. Organizácia aktivít študentov na oboznámenie sa s novým dielom, so stránkami histórie Veľkej vlasteneckej vojny.

2. Formovanie zručnosti myslenia a analýzy, zručnosti monologickej reči.

3. Rozvoj čitateľských zručností, vyjadrovacích schopností, reči, nápadité myslenie, vyvolávajú duchovnú odozvu na diela o vojne.

4. Pestovanie záujmu o históriu domovskej krajine, pocity vlastenectva, láska k vlasti, úcta k obrancom vlasti

Tvorba UUD v lekcii:

kognitívne:

vnímať umelecké dielo

práca od ilustrácií až po text.

Osobné:

podporovať povedomie o hodnote študovaného predmetu; prejaviť úctu veteránom Veľkej vlasteneckej vojny.

Komunikatívne:

používať reč na reguláciu svojich činov,

podporovať kultúru dialógovej komunikácie.

Regulačné:

určiť účel činnosti na hodine s pomocou učiteľa a samostatne; plánovať vzdelávaciu spoluprácu;

rozvíjať u detí schopnosť analyzovať, zovšeobecňovať a hodnotiť výsledky ich činností.

Vybavenie: učebnica “Literárne čítanie”, autor L.A. Efrosinina, 2. stupeň M.: „Ventana-Graf“, 2011;

nahrávanie prvého verša piesne „Holy War“. Vizuálny rozsah: portrét S.V. Mikhalkova; Antonov „Víťazi“, veterán Veľkej vlasteneckej vojny; vojenské vyznamenania: medaily, rády druhej svetovej vojny; prezentáciu snímok.

Typ lekcie: kombinovaná

Technológia produktívneho čítania

Priebeh lekcie.

I. Organizačný moment

Zaznela dlho očakávaná výzva -

Začína sa lekcia.

Ahojte chalani. Som veľmi rád, že dnes s vami budem pracovať v triede. A dúfam, že si navzájom pomôžeme.

Akú náladu si mal, keď si prišiel do triedy? Pozrite sa na seba a rozdávajte si úsmevy. Odpovedzte na otázku: Prečo človek potrebuje čítať?

II. Aktualizácia vedomostí

1. Opakovanie žánrov diel zo študovanej sekcie. Pracujte vo dvojiciach (na stole sú kartičky s úlohou)

Prebranú látku si vo dvojiciach pripomenieme a zopakujeme. Pripomeňme si pravidlá obchodnej spolupráce.

(Rešpektujte názory iných ľudí; neurážajte sa ani sa neurážajte; buďte pozorní; zachovávajte ticho (pracujte tichým hlasom); počúvajte a počúvajte sa navzájom).

Prečítajte si zadanie a diskutujte o tom, ako ho dokončíte. Pustite sa do práce.

Zadanie: Prečítajte si úryvky z diel v ľavom stĺpci a spojte ich so žánrom v pravom stĺpci. Zapamätajte si autora a názov diela.

Karta (ľavý stĺpec)

1) Bola raz jedna žena. Pracovala vo dne v noci, aby nakŕmila a obliekla svoje tri dcéry.

2) Na slnku je teplo -

Dobre s mamou.

3) sladká malina,

Spi, dcérka.

Breza, vŕzga, vŕzga,

A moja dcéra spí, spí...

4) Kosťa to videl ako prvý. Zohol sa, schmatol peňaženku a potom sa rozbehol a dohonil starenku.

5) Ich starých otcov uväznili

Vlastnými rukami

Pre vlastnú zábavu

A ako suvenír pre vnúčatá.

Karta (pravý stĺpec)

ľudová rozprávka

príslovie

báseň

ľudová pieseň

2. Skontrolujte

1 - Tatárska ľudová rozprávka „Tri sestry“;

2 - príslovie;

3 - ľudová pieseň;

4 - príbeh E. Permyaka „Prípad peňaženky“;

5 - báseň V. Soloukhina „Stromy“.

Čo majú tieto diela spoločné?

(Práca o rodine, časť „Rodina a ja.“)

Postavte sa, tí chlapi, ktorí urobili všetko správne; urobil chyby.

III. Dychové cvičenia

Pamätajte na cvičenie „Fluff“. Zhlboka sa nadýchnite a fúknite do dlane.

IV. Rozcvička reči

Prečítajte si vetu sami. čo ste čítali?

Postarajte sa o svoju rodnú krajinu ako vaša milovaná matka (Snímka 3)

(príslovie)

Vysvetlite význam príslovia. Čítajte slabiku po slabikách, pomaly, s opytovacou intonáciou, intonáciou výkričníka, refrénom.

Určite tému príslovia (O vlasti)

Aký je iný názov pre vašu rodnú krajinu? Vymenuj synonymá

(Vlasť, matka, Rusko, vlasť, vlasť)

IV. Formulácia témy lekcie (3 min)

Soundtrack: verš piesne „Holy War“ (15 sekúnd).

Učiteľ: Chlapci, uhádli ste, o čom budeme čítať? (O Veľkej vlasteneckej vojne, o vlasti.)

V. Práca na novom materiáli.

1. Práca s textom pred čítaním

S akým dielom sa zoznámime?

(Sergej Mikhalkov „Pravda pre deti“)

čo je realita?

(Príbeh o tom, čo sa skutočne stalo alebo deje)

Čo myslíte, o čo ide?

S dielom o Veľkej vlasteneckej vojne, so stránkami vojnových dejín sa nielen zoznámime, ale naučíme sa ho aj expresívne čítať.

2. Práca s textom pri čítaní.

A). Primárne čítanie textu (prečíta ho učiteľ)

b). Kontrola primárneho vnímania.

Páčila sa vám báseň? čo si počúval?

Aký žáner je dielo? Aké obrázky ste si predstavovali pri počúvaní básne?

Aké pocity ste prežívali?

3. Lingvistický komentár:

O ktorých sovietskych ľuďoch hovoríme?

Vysvetlite význam slova „vpredu“.

4. Práca na obsahu básne.

Koľko dielov tam bolo? (3)

Prečítajme si úvod

5. Príprava na expresívne čítanie 1. časti.

Prečítajme si časť 1 (čítaj vo štvorveršiach)

Kedy začala vojna?

Kto dal nemeckým jednotkám rozkaz?

Dokončite úlohu 1. (str. 90)

Vzájomná kontrola.

Ako obstáli ruské pluky? (A od mora k moru vstali ruské pluky)

Učiteľ: V roku 1941 prišla do našej krajiny vojna. 22. júna skoro ráno prekročili nacistické jednotky hranice ZSSR. Nacisti chceli zotročiť náš ľud, zmocniť sa prírodných zdrojov našej krajiny, vydrancovať alebo zničiť jej kultúrne hodnoty.

Celá krajina, všetci od mladých po starých, sa postavili na obranu vlasti. Muži odchádzali na front, ženy, starí ľudia a deti pracovali pri strojoch, kopali zákopy, pestovali obilie a posielali potraviny na front pre svoju rodnú armádu.

- „Ruské pluky povstali z mora na more“, „naši hrdinskí ľudia sa ukázali v akcii“

Takéto slová sa nazývajú epitety

Epiteton je obrazná umelecká definícia vlastností objektu.

Na čo sa epitetá používajú?

Záver: používanie epitet robí našu reč živšou, krajšou a výraznejšou.

Aký význam dáva autor týmto epitetám? (Ukážte silu a silu armády, ľudí, krajiny)

Odpovedzte na otázku 2 v učebnici.

Aké mestá sa spomínajú v básni? (O Moskve, Orel)

VI. Fizminutka

Ako vojaci na prehliadke

Kráčame rad za radom,

Doľava - raz, doľava - raz,

Pozrite sa na nás všetkých.

Kopeme, dupeme,

Tlieskame rukami!

Sme oči okamihu, okamihu,

Pokrčíme ramenami.

Opäť v rade

Bolo to ako ísť na prehliadku.

Raz-dva, raz-dva,

Je čas, aby sme sa zamestnali!

VII. Práca na expresívnom čítaní tretej časti básne.

Prečítajte si 3. časť sami. O čo ide (o víťazstve)

A je to tu – Deň víťazstva, 9. máj 1945. Toto je veľký štátny sviatok. Tento deň priniesol mier nielen našim ľuďom, ale celej Zemi.

Odpovedzte na tretiu otázku.

Použite druhú nápovedu.

(1. časť - s úzkosťou; 2. časť - s hrdosťou; 3. časť - s obdivom, radosťou, slávnostne). Pripravte si expresívne čítanie.

VIII. Práca s textom po prečítaní.

1. Práca na ilustráciách k textu.

Čo je zobrazené na ilustrácii k básni? Akú náladu vyjadruje umelec?

(Víťazstvo! Pozdrav! Ale v očiach vojaka je smútok - toto víťazstvo prišlo draho. Vojna si vyžiadala životy mnohých ľudí. Vojak sklonil hlavu pred hrobom bojovníka)

2. Zostavenie syncwine na tému „Vlasť“. (1 študent pri tabuli)

Peer review

3. Súťaž príslovie.

Učiteľ: Myslíte si, že príslovie, ktoré sme čítali a o ktorom sme sa dozvedeli na začiatku hodiny, je vhodné pre túto prácu?

Aké príslovia poznáte o vlasti?

Žiaci pomenúvajú príslovia

Nešetrite námahou ani časom pre svoju vlasť.

Pre rodnú vlasť nie je život škoda.

Tí, ktorí verne slúžia svojej vlasti, príkladne plnia svoju povinnosť.

Čo mier buduje, vojna ničí.

IX. Zovšeobecnenie na tému lekcie.

Chalani, ako nazývajú ľudí, ktorí bojovali, prešli celou vojnou. (Snímka 10)

(veteráni)

Každým rokom je ich čoraz menej. Ukazuje sa, že vedľa nás žijú tí, ktorí dobyli mier a šťastie na Zemi, veteráni Veľkej vlasteneckej vojny. Toto sú naši starí rodičia, prastarí rodičia. Ak chcete vedieť o vojne, musíte sa s nimi porozprávať, opýtať sa ich, aký bol ich život. Všetci si musíme pamätať cenu, za ktorú sa dosiahol mier na Zemi.

X. Domáce úlohy

Stránka 88-89. expresívne čítanie. Kreatívna práca: opýtajte sa prastarých rodičov na vojnu, pripravte príbeh „Spomienka na vojnu žije v mojej rodine“.

XI. Zhrnutie lekcie. Reflexia.

Na aké dielo ste natrafili?

Čo na vás urobilo najväčší dojem?

Čo ste nevedeli, čo už viete?

Ktoré úlohy vás najviac zaujali?

Páčilo sa mi to... - Bolo to pre mňa ťažké...

Zapnuté túto lekciu Boli implementované tieto vyučovacie metódy a techniky: verbálne ( úvodné slovo, vysvetľujúce slovo); rozhovor (vedúci dialóg); anticipácia (predpoveď nadchádzajúceho čítania); pozorovanie (analýza učiva podľa pokynov učiteľa, počúvanie); na vytvorenie typu správnej čitateľskej činnosti bola použitá technológia. Na udržanie stimulu na hodine boli použité posilňovacie techniky (pozitívne vety, maskovanie negatívnych viet). Boli použité tieto formy práce: frontálna, skupinová, individuálna. K zintenzívneniu učenia sa prispelo množstvo učebných materiálov, zmena typov aktivít a foriem práce.

Táto lekcia je pod názvom „Listen“ (počúvacia hodina), ktorej dôležitou fázou je počúvanie práce študentmi. Časť hodiny bola venovaná nácviku čitateľských zručností, ako aj rozvoju expresívnych čitateľských zručností. Zvolená štruktúra lekcie je racionálna pre dosiahnutie stanovených cieľov.

Používanie rôznych učebných pomôcok (audio, vizuálny rozsah, učebnicový materiál, prezentácia diapozitívov) umožnili u detí vyvolať emocionálnu náladu, zabezpečiť pôsobenie na rôznych oblastiachčitateľská činnosť žiakov (citová, predstavivosť, porozumenie obsahu). Systém úloh použitý na hodine bol zameraný na rozvoj zručností. reflektovať a analyzovať, monologické rečové schopnosti, expresívne čítanie...

Pozornosť bola venovaná práci so slovnou zásobou s cieľom rozšíriť si obzory a obohatiť sa slovná zásobažiaci používali cvičenia, ktoré rozvíjali pozornosť k slovám. To všetko umožnilo produktívne čítanie.

Použité rôzne druhyčítania (počúvanie, čítanie po častiach, selektívne čítanie, tiché čítanie, zborové čítanie)

Ak vám materiál nevyhovuje, použite vyhľadávanie

Technologická mapa hodiny literárneho čítania

Akademický predmet : literárne čítanie
triedy : 2. stupeň

učiteľ : Surtaeva Anastasia Alexandrovna

UMK "ZÁKLADNÁ ŠKOLAXXIstoročie"
Predmet: Práce o Dni víťazstva . S. Mikhalkov „Rozprávka pre deti“.

Ciele lekcia:
1. Prispieť k obohateniu čitateľského zážitku oboznámením sa s dielom o Veľkej vlasteneckej vojne.
2. Podporovať rozvoj čitateľského záujmu a čitateľských zručností, vyjadrovacích schopností čítania, reči a nápaditého myslenia.
3. Podporovať lásku k vlasti, jej histórii a úctu k veteránom.

FormáciaUUD v triede:

Osobné : podporovať povedomie o hodnote študovaného predmetu; poznanie hrdinskej minulosti vašej krajiny a ľudí.Regulačné : určiť účel činnosti na hodine s pomocou učiteľa a samostatne; rozvíjať u detí schopnosť analyzovať, zovšeobecňovať a hodnotiť výsledky ich činností.

Kognitívne : vnímať počúvané umelecké dielo; vedieť pracovať s textom básnického diela: určiť tému, žáner, porozumieť hlavná myšlienka funguje, vysvetlite svoje emocionálny stav počas procesu vypočúvania.

Komunikácia : vedieť počúvať a počuť reč učiteľa a spolužiakov; používať reč na reguláciu svojich činov; podporovať kultúru dialógovej komunikácie.

Vybavenie: učebnica “Literárne čítanie” autor L.A. Efrosinina, 2. stupeň M.: „Ventana-Graf“, 2011; pracovný zošit„Literárne čítanie“ od autora. L.A. Efrosinina, 2. trieda. M.: „Ventana-Graf“, 2011; prázdne listy modelovacie papiere; farebné ceruzky; audio nahrávky od Levitana o začiatku a konci vojny.

Typ lekcie: lekcia literárneho počúvania

Obsah lekcie:

1.Sebaurčenie k

činnosti.

Organizačný moment .

- So zvončekom prišiel do našej triedy nová lekcia. Aby sa to dobre začalo, zaujímavo pokračovalo a dobre skončilo, usmejme sa na seba. Koniec koncov, ako viete, úsmev vám zdvihne náladu.Prajem nám všetkým dobrú lekciu.

s úsmevom

Osobné: sebaurčenie;

Metapredmet:

R .:organizácia vzdelávacích aktivít

TO .: plánovanie výchovno-vzdelávacej spolupráce s učiteľom a spolužiakmi

2. Stanovenie cieľov a zámerov vyučovacej hodiny. Motivácia k učebným aktivitám žiakov.

Chlapci, povedzte mi, čo sa chcete dnes naučiť na hodine literárneho čítania?

Na konci hodiny zhrnieme našu prácu a budeme vedieť, kto sa čo naučil a akú lekciu sme sa naučili my.

Vyjadrujú svoj názor.

Osobné: sebaurčenie

Metapredmet:

R: stanovenie vzdelávacích cieľov a zámerov;schopnosť vyjadriť svoj názor

3. Aktualizácia vedomostí

Pozrite sa na obálky kníh a zapamätajte si, kto je autorom týchto diel.

Akému spisovateľovi bude podľa vás lekcia venovaná?

presne tak. Meno S.V. Mikhalkov je známy po celom svete deťom aj dospelým. Veď s niektorými napísal nejednu prácu S niektorými sme ťa stretli v škole a s inými ťa rodičia zoznámili doma. Pravdepodobne poznáte také diela ako „Ujo Styopa“, „Čo máš?“, „Ja a môj priateľ spolu“ a iné. Sergej Vladimirovič je tiež autorom slov hymny Ruskej federácie.

S. Michalkov

Dielo Sergeja Mikhalkova

Osobné: sebaurčenie.

Metapredmet:

R

4. Nahláste tému hodiny

Dnes sa zoznámime s ďalším jeho dielom.

Prečítajte si tému lekcie.

S.V. Mikhalkov „Pravda pre deti“

Osobné:

sebaurčenie.Metapredmet:

R : pochopenie a inscenovanie výchovná úloha.

5. Predstavenie nového diela.

1. Očakávanie
- Áno, práca, s ktorou sa dnes zoznámime, sa nazýva „Pravda pre deti“.
- Chlapci, aká je realita?

Čo myslíte, o čo ide?

2. „Ponorenie sa do lekcie.“

Príprava na vnímanie diela.

Záznam od Yua o vyhlásení vojny.

Počul som tento oznam v rádiu Sovietsky ľud v zdanlivo obyčajné letné ráno.

Čo povedal rozhlasový hlásateľ?

Čo si myslíte, ako sa sovietsky ľud cítil, keď počul túto správu?

Nacisti zajali mnohé krajiny, posmievali sa ľuďom, zabíjali ich, vypaľovali mestá a dediny.

Ale našej armáde sa podarilo poraziť nacistov a nielen oslobodiť rodná zem, ale aj ďalšie krajiny vrátane Nemecka. Víťazstvo však nie je len radostná, ale aj veľmi smutná udalosť, pretože sa to nezaobišlo bez strát. Odhaduje sa, že z každých sto bojujúcich prežili len traja. Na mnohých pamätníkoch neuvidíme mená, iba počet pochovaných. Zomreli za slobodu našej vlasti. A vďaka nim žijeme ty a ja mierový čas, takú sme ešte nevideli hrozná vojna. Toto je pre nás história. Musíme ju poznať.

„Pravda pre deti“ od S. Mikhalkova nám rozpovie príbeh tej hroznej doby. Počúvaj.

(hudba hrá ticho, učiteľ číta)

3. Kontrola primárneho vnímania.

Aké pocity ste prežívali pri počúvaní tohto dielu?
- Do akého žánru patrí toto dielo?
- Aké obrázky ste si predstavovali pri počúvaní tejto básne?

Príbeh o tom, čo sa vlastne stalo alebo deje.

Vyjadrujú svoj názor.

Čo? fašistické Nemecko zaútočili na našu krajinu.

Výpovede detí.

Počúvanie čítania učiteľa.

Výpovede detí.

Báseň.

Výpovede detí.

Osobné:

sebaurčenie a sebapoznanie prostredníctvom porovnávania s hrdinami literárne dielo;

Metapredmet:

R.: naučte sa vyjadrovať svoj predpoklad (verzia).

P.: vnímanie počúvaného diela;

schopnosť určiť tému a žáner diela;

TO.: schopnosť počúvať a počuť umelecké slovo, príhovor učiteľa.

6. Práca s textom

7. Fyzické cvičenie.

1. Sekundárne vnímanie textu.

Deti, chcete si toto dielo prečítať sami?

2. Práca so slovnou zásobou: Sú v básni nejaké neznáme slová?

Ktoré?

Kto je „sovietsky ľud“, zistíte tak, že si prečítate prvú stopu na strane 93.

Čo je Sovietsky zväz?

Prečítajte si pomôcku na strane 93 v časti „Venujte pozornosť“.
- Vysvetlite význam slova "vpredu".

3. Rozbor práce.

Koľko dielov tam bolo? - Prečítajte si úvod. - Pre koho autor napísal toto dielo?

Kedy začala vojna? Prečítajte si

Kto dal nemeckým jednotkám rozkaz?

Kto sa postavil na obranu vlasti?

V roku 1941 prišla do našej krajiny vojna. 22. júna skoro ráno prekročili nacistické jednotky hranice ZSSR. Nacisti chceli zotročiť náš ľud, zmocniť sa prírodných zdrojov našej krajiny, vydrancovať alebo zničiť jej kultúrne hodnoty.
Celá krajina, všetci od mladých po starých, sa postavili na obranu vlasti. Muži odchádzali na front, ženy, starí ľudia a deti pracovali pri strojoch, kopali zákopy, pestovali obilie a posielali potraviny na front pre svoju rodnú armádu.

Ako môžete pomenovať 1. časť?

Ako dlho trvala vojna?

Áno, je to naozaj dlhé.- Vojna trvala 1418 dní a nocí. Vyžiadalo si to asi 27 miliónov životov sovietskych obyvateľov.
Vojna znamená 1 725 zničených a vypálených miest a mestečiek, vyše 70 tisíc dedín v našej krajine. Vojna znamená 32 tisíc vyhodených závodov a tovární, 65 tisíc kilometrov železničných tratí.
Všetci ľudia našej krajiny sa postavili na obranu vlasti. Všetci, mladí aj starí, muži, ženy, deti – všetci bojovali proti fašistom.

Ktoré mestá sú uvedené v časti 2?

Kto bránil našu vlasť?

Ako môžete nazvať 2. časť?

Koho básnik oslavuje?

Aké správy sa šíria široko ďaleko?

Ako môžete pomenovať 3. časť?

Deň víťazstva, 9. máj 1945. Toto je veľký štátny sviatok. Tento deň priniesol mier nielen našim ľuďom, ale celej Zemi.

Vypočujte si, ako Jurij Levitan oznamuje koniec vojny.

Záznam.

Ako vojaci na prehliadke
Kráčame rad za radom,
Doľava - raz, doprava - raz,
Pozrite sa na nás všetkých.
Kopeme, dupeme,
Tlieskame rukami!
Sme oči okamihu, okamihu,
Pokrčíme ramenami.
Opäť v rade
Bolo to ako ísť na prehliadku.
Raz-dva, raz-dva,
Je čas, aby sme sa zamestnali!

4. Príprava na expresívne čítanie diela.

Myslíte si, že by sa celé dielo malo čítať rovnako?

Čo je povedané v prvej časti?

S akou intonáciou to budete čítať?

O čom je druhý diel?

O čom je tretí diel?

5 . Expresívne čítanie básne.

Áno!

Samostatné čítanie nahlas.

áno.

Sovietsky ľud, front

Sovietsky ľud sú ľudia, ktorí žili v Sovietskom zväze.

Sovietsky zväz vtedy sa volala naša krajina.

Front je miestom vojenských akcií.

Tri.

Čítajú.

Pre deti.

Letná noc, za úsvitu.

Hitlerovi.

Ruské pluky, všetky sovietske národy.

Výpovede detí.

Na dlhú dobu.

S hrdinami.

O Moskve a Oreli.

Armáda, bratia a otcovia.

Výpovede detí.

Generáli, admiráli aj obyčajní vojaci.

Naši bratia a otcovia prichádzajú, prichádzajú, prichádzajú spredu!

Výpovede detí.

Počúvanie nahrávky.

Deti vykonávajú tieto pohyby:

Chôdza pochodovým tempom.

Po jednom dupú nohami.

Dve ruky vám tlieskajú nad hlavou.

Oči dvakrát žmurkajú.

Dvakrát pokrčte plecami

Chôdza pochodovým tempom.

Nie

Hovorí o začiatku vojny a o tom, ako sovietsky ľud povstal, aby bránil svoju vlasť.

S úzkosťou. S hnevom. S nenávisťou.

Skutočnosť, že vojna trvala dlho a naši bojovníci porazili nepriateľov.

S hrdosťou. Je potrebné sprostredkovať napätie, ktoré bojovníci zažili.

O víťazstve.

S obdivom, radosťou, hrdosťou, slávnostne.

Čítanie básne deťmi.

Osobné: pochopenie úlohy čítania pri riešení vzdelávacích problémov;

poznanie hrdinskej minulosti svojej krajiny a ľudí na príklade literárneho diela;

Metapredmet:

R

P .: tvorba kognitívnej učebnej úlohy;

výber typu čítania v závislosti od cieľa;

vyhľadávanie a výber potrebných informácií;

schopnosť pracovať s dielom poetickú formu;

TO .: schopnosť odpovedať na otázky o obsahu práce;

schopnosť citového vzťahu k udalostiam opísaným v práci;

schopnosť počúvať odpovede spolužiakov, dopĺňať a objasňovať ich, podporovať ich faktami z textu;

schopnosť úplne a presne vyjadriť svoje myšlienky;

schopnosť pracovať v skupinách;

8. Samostatná práca s overením oproti hotovej vzorke.

1. Modelovanie krytu .

Zoznámili sme sa s dielom a rozhodli sme sa pre žáner. A teraz máte zaujímavú vec kreatívna práca. Každý má na stole prázdne hárky papiera a farebné ceruzky. Vymodelujte obálku knihy práce, ktorú ste čítali v triede.

Čo ukážete na obálke knihy?

2. Výber prísloví do diela. - Prácu na našej knihe ukončíme výberom príslovia k dielu, ktoré dnes čítame.

Na tabuli je napísaných niekoľko prísloví:

1) Nešetri svoju silu ani život pre svoju vlasť.

2) Čo mier buduje, vojna ničí.

3) Odvážne bojujte za svoju rodnú vec.

4) Ten, kto sa zastáva svojej vlasti, je skutočný hrdina.

5) Prvá vec v živote je slúžiť vlasti.

6) Strach má veľké oči, ale nič nevidia.

7) Naučiť sa čítať a písať je vždy užitočné.

- Aké príslovie podľa vás odráža obsah diela S. Mikhalkova „Pravda pre deti“?

Napíšte to do zadná strana kryty.

Aké ďalšie príslovia o hrdinoch a obrane vlasti môžeme zahrnúť do našej knihy?

A teraz vaše modely zhromaždíme do jednej spoločnej knihy.

Žáner a téma diela.

Názov.

Deti pracujú samostatne a svoju prácu potom kontrolujú oproti hotovej vzorke.

Výpovede detí. Deti vysvetlia svoj výber.

Deti zisťujú, ktoré príslovia sú vhodné a zapisujú si ich.

Deti odovzdajú svoju prácu.

Osobné:

sebaurčenie a sebapoznanie

Metapredmet:

R .: pochopenie a stanovenie výchovnej úlohy;

korekcia - vykonanie opráv na základe výsledkov samostatná činnosť;

P .: formovanie literárnej gramotnosti, schopnosť určiť žáner, hlavnú myšlienku diela, autora a názov;

TO .: schopnosť vyjadriť svoje myšlienky ústne a písomne;

9. Zovšeobecnenie na tému vyučovacej hodiny

Zhrňme si lekciu. Chlapi, ako nazývate ľudí, ktorí bojovali a prešli celou vojnou? - Každým rokom je ich menej a menej. Ale rozkazy a medaily udeľovali tým, ktorí počas vojny preukázali odvahu a hrdinstvo. Ukazuje sa, že vedľa nás žijú tí, ktorí dobyli mier a šťastie na Zemi, veteráni Veľkej vlasteneckej vojny. Toto sú naši starí rodičia, prastarí rodičia. Ak chcete vedieť o vojne, musíte sa s nimi porozprávať, opýtať sa ich, aký bol ich život. Všetci si musíme pamätať cenu, za ktorú sa dosiahol mier na Zemi.

veteránov.

Osobné:

prejav úcty k veteránom Veľkej vlasteneckej vojny

10. Domáca úloha (voliteľné).

Vykonať domáce úlohy voliteľné:

1.Stránka 91-93. Pripravte si expresívne čítanie básne; 2. Naučte sa naspamäť jednu z častí.

3.Nakreslite ilustráciu ku knihe.

Zapíšte si domácu úlohu

Osobné: sebaurčenie;

výber úlohy na uspokojenie osobného záujmu;

znalosť hrdinskej minulosti vašej rodiny;

Metapredmet:

R .: upevnenie schopnosti čítať alebo expresívne rozprávať dielo.

11. Zhrnutie lekcie. Reflexia.

Doplňte prosím vety:

V triede som sa naučil...

Čudoval som sa...

páčilo sa mi to...

Bolo to pre mňa ťažké...

Ďakujem za lekciu!

Výpovede detí

Osobné:

Metapredmet:

R. : sebahodnotenie aktivít;schopnosť vyjadriť svoj názor;

TO. : schopnosť počúvať reč učiteľa a spolužiakov.


Tento príbeh píšem deťom...

Letná noc, za úsvitu,

Hitler dal vojakom rozkaz

A poslal nemeckých vojakov

Proti všetkým sovietskym ľuďom

To znamená – proti nám.

Chcel slobodných ľudí

Premeňte hladných na otrokov

Byť navždy zbavený všetkého.

A tvrdohlaví a rebeli,

Tí, ktorí nepadli na kolená,

Vyhubiť každého jedného!

Prikázal im zničiť

Ušliapaný a spálený

Všetko, čo sme držali spolu

Lepšie sa starali o svoje oči,

Aby sme vydržali potrebu,

Neodvážili sa spievať naše piesne

Blízko jeho domu,

Aby bolo všetko pre Nemcov,

Pre zahraničných fašistov,

A pre Rusov a pre ostatných,

Pre roľníkov a robotníkov

„Nie! - povedali sme fašistom,

Naši ľudia nebudú tolerovať

Aby bol ruský chlieb voňavý

Nazýva sa slovom „brot“.

Žijeme v sovietskej krajine,

Poznáme nemecký jazyk,

taliansky, dánsky, švédsky

A pripúšťame turečtinu,

Angličtina aj francúzština

Ale v rodná zem v ruštine

Píšeme, myslíme, spievame.

Potom môžeme len voľne dýchať,

Ak počujeme rodnú reč,

Reč v ruštine,

A v jeho starobylom hlavnom meste,

V meste aj na dedine,

A ďaleko od domova.

Kde sa na svete nachádza sila?

Aby nás mohla zlomiť,

Ohol nás pod jarmo

V tých krajoch, kde v dňoch víťazstva

Naši prastarí rodičia

Už ste toľkokrát hodovali?

A od mora k moru

Boľševici povstali

A od mora k moru

Ruské pluky sa postavili.

Vstali sme, zjednotení s Rusmi,

Bielorusi, Lotyši,

Ľudia slobodnej Ukrajiny,

Arméni aj Gruzínci,

Moldavci, Čuvaš

Všetky sovietske národy

Proti spoločnému nepriateľovi

Každý, kto má rád slobodu

A Rusko je drahé!

A keď sa Rusko postavilo

V tejto ťažkej hrozivej hodine,

"Všetko - dopredu!" - povedala Moskva.

"Dáme ti všetko!" - povedal Kuzbass.

"Nikdy," povedali hory,

Ural nikdy nebol zadlžený!“

"Dosť oleja pre motory,

Pomôžem!" - povedal Baku.

"Vlastním bohatstvo,

Nemôžete ich spočítať, aj keď ich počítate navždy!

Nebudem nič ľutovať!"

Takto odpovedal Altaj.

„Ostali sme bez domova

Pripravený privítať vás vo vašom dome,

Sirotám sa poskytne prístrešie!“

Stretnutie so znevýhodnenými

Odpoveď Kazachstanu,

Uzbekistan prisahal.

„Každý verný bojovník áno

A nakŕmené a napojené,

Celá krajina je obutá a oblečená.“

"Všetko - dopredu!" - Moskva

"Všetci! - odpovedala jej krajina.

Všetko je pre budúce víťazstvá!"

Dni a týždne lietali

Nebol to prvý rok vojny.

Ukázal sa v akcii

Naši ľudia sú hrdinskí.

Nedá sa to povedať ani v rozprávke,

Ani slová, ani pero,

Ako prilby lietali od nepriateľov

Blízko Moskvy a Orla.

Ako postupujúc na západ,

Bojovali červení bojovníci

Naša armáda je drahá,

Naši bratia a otcovia.

Ako partizáni bojovali.

Vlasť je na nich hrdá!

Ako sa hoja rany

Bojové mestá.

Nedá sa opísať, akí boli v tomto

Boli tam všetky bitky.

Nemcov tu a tam zbili,

Keď vás porazia, ohňostroj!

Tieto ohňostroje sú z Moskvy

Počul ich každý na svete,

Priateľ aj nepriateľ ich počuli.

Ak je tam ohňostroj, znamená to

Niekde nad nejakou strechou

Červená vlajka opäť zamávala.

Pozrite sa na mapu školy,

Kde sme boli vo februári?

Koľko kilometrov sme prešli v marci?

Vo svojej rodnej krajine?

Tu sme stáli v apríli,

Tu sa jednotky stretli s májom,

Tu sme vzali toľko väzňov,

Tak si to skúste spočítať!

Sláva našim generálom,

Sláva našim admirálom

A k obyčajným vojakom

Pešo, plávanie, koni,

Umiernený v horúcich bitkách!

Sláva padlým i živým,

Ďakujem im z celého srdca!

Nezabúdajme na týchto hrdinov

Čo leží vo vlhkej zemi,

Dávam svoj život na bojisku

Pre ľudí - pre vás a pre mňa.

Kdekoľvek narazíme na nepriateľa,

Kamkoľvek nepriateľ ustúpi,

Vždy si pamätal na domáci front

Náš vojak a generál:

Nemôžete skončiť s fašistami

A očistiť od nich svet

Bez moskovských traktoristov,

Bez Ivanovských tkáčov,

Bez toho, kto deň a noc

Uhlie pochádza z baní,

Zasieva zrno, brúsi škrupiny,

Taví oceľ, kuje brnenie."

Nemôžeš povedať, že si bol v tomto

Všetky zázraky o našom chrbte,

Zrejme príde čas,

A o poctivých pracovníkoch,

Slávne, neznáme

Naši ľudia budú skladať piesne.

Bez pištole a bez granátu

A preč spredu

Títo ľudia sú ako vojaci

Boli sme aj vo vojne.

Nikdy nezabudneme

Ich hrdinské činy.

Česť a sláva týmto ľuďom

A veľká pochvala!

Jeden po druhom, pešo,

Cez skaly a trávu

Vozia väzňov v sprievode,

Jazdia do Matky Moskvy.

Nie je ich desať ani dvadsať,

Nie je ich dvestopäťdesiat

Možno sa zhromaždí armáda

Dôstojníci a vojaci.

V oblakoch sa víri prach

Cez prednú cestu...

Prečo si nešťastný, Krauts?

Prečo si zvesil hlavu?

Nečakali ste, neuhádli ste

Ani vo sne, ani v skutočnosti

Presne ako sme povedali

Skončíte v Moskve.

Okolo vás sa nosia trofeje

Do našich ruských múzeí,

Ukázať ľuďom

S čím si nás chcel zobrať?

A autá sa rútia oproti mne

Naše udatné pluky.

— Ako ďaleko je to do Berlína?

Ľudia na vás kričia z kamiónov.

V oblakoch sa víri prach...

Po cestách, tu a tam,

Vrahovia a vrahovia

Sú zajatí pod eskortou...

Prach... Prach... Prach... Prach...

Pokračujem v príbehu pre deti!

Za víťazného hukotu zbraní

V týchto búrlivých dňoch

V mori, na oblohe aj na súši

Nebojovali sme sami.

Potriasol som si rukou s anglickými bojovníkmi

vojaci ruskej armády,

A vzdialené San Francisco

Ukázalo sa, že je to rovnako blízko

Ako Moskva a Leningrad.

Vedľa nás, spolu s nami,

Ako potok lámajúci ľad,

V záujme slobody a cti

A svätá pomsta ľudu

Ľudia stáli za ľuďmi.

"My," povedali Juhoslovania,

Nevzdávajme sa svojej slávy!

Nebudeme pod jarmom!

A Slováci povedali:

- Naša vôľa bola zničená!

Ako nemôžeme bojovať!

Odtrhnite sa od Berlína

Taliani a Rumuni:

- Prestaňte bojovať za Berlín!

Neochotní sú aj Bulhari

Zomrieť pre Nemca pre nič za nič:

- Nechajte ho ísť dole samého!

Francúz bude žiť v Paríži,

V Prahe - český, v Aténach - grécky.

Nie urazený, nie ponížený

Bude z neho hrdý muž!

Mestá budú voľne dýchať

Žiadne nájazdy, žiadne poplachy!

Choďte kamkoľvek

Na všetkých cestách!...

Jedného dňa išli deti spať

Všetky okná sú zatemnené

A zobudili sme sa za úsvitu

V oknách je svetlo a nie je vojna!

Už sa nemusíš rozlúčiť

A nesprevádzaj ma dopredu,

A nebojte sa nájazdov,

A nočné starosti nečakajte.

Výpadok zrušený

A teraz už mnoho rokov

Pre ľudí len na liečenie

Bude potrebné modré svetlo.

Ľudia oslavujú víťazstvo!

Správy lietajú všade:

Spredu idú, idú, idú

Naši bratia a otcovia!

Každý má na hrudi medaily,

A mnohí majú príkazy.

Kde ešte neboli?

A aký čas dali?

Vojna ich neopustila!

Nemôžeš povedať, že si bol v tomto,

Aký život viedli?

Ako vychladli v Karpatoch,

Kde plávali po rieke, kde plávali po mori,

Ako žili v ôsmich hlavných mestách,

Koľko krajín si prešiel?

Ako v uliciach Berlína

V hodine bojov našli Reichstag,

Ako dvaja verní synovia nad ním

Ruský syn a gruzínsky syn

Vyvesili červenú vlajku.

Z Berlína do Amuru,

A potom do Port Arthur,

Čo leží pri teplých vodách,

Navštívili sme Khingan,

Čo vždy stojí v hmle,

A v Pacifiku

Dokončili sme našu túru.

Sused hovorí susedovi:

- Hneď ako sa dostanem domov k sebe,

Pôjdem rovno do školy

A deti JZD

Tanek, Manek, Fedek, Grishek

Opäť začnem učiť!

- No, prídem domov,

Sused hovorí susedovi:

Po fronte si oddýchnem,

Budem ho nosiť ešte týždeň

Tunika a kabátik,

Začnem stavať v meste,

Čo bolo zničené vo vojne!

- A kolchozu mi chýba,

Tretí z police odpovedá:

Moje kolchozy pri Kostrome.

Idem už osem dní

Áno, počítam každú minútu

Čoskoro, čoskoro domov!

Autá jazdia vo dne v noci,

Po diaľnici chodia kolóny

Nákladné vozidlá v prvej línii,

A harmoniky spievajú

O záležitostiach frontových vojakov...

Nedá sa opísať, akí boli v tomto

(Ani báseň nepomôže!),

Akí hrdí boli vojaci

Že sa s nimi ľudia stretávajú

Sú to naši ochrancovia!

A zmiešané na nástupištiach

S hlučným, radostným davom:

Synovia vo vojenských uniformách,

A manželia vo vojenských uniformách,

A otcovia vo vojenských uniformách,

Že sa vrátili z vojny.

Ahoj, víťazný bojovník,

Môj súdruh, priateľ a brat,

Môj ochranca, môj záchranca

Vojaci Červenej armády!

Počas vojny v ktorejkoľvek dedine,

V každom dome a chate

Ľudia premýšľali s nadšením

Spomínané s obdivom

A s láskou k tebe.

A všade boli na teba hrdí,

A nemôžeš nájsť svoju rodinu,

Niet domova, kde by neboli uložené

Vaše fotografie:

V skromných rámoch nad posteľou,

Na komode, na stene,

Kde si natočený vo svojom kabáte?

Zastrelený pešo alebo na koni,

Natáča sa sám alebo so štábom?

V bojovej situácii

Ste dôstojník alebo, povedzme,

Súkromný pešiak.

Nakoniec v požadovanú hodinu

Náš splnený sen

V hodine dlho očakávaného víťazstva

IN otcov dom si späť!

Ale je ich stále dosť

Dôstojníci a vojaci

ktorého smrť pominula,

V boji ho však zasiahla strela.

Ak niekoho takého stretneš,

Mladý, ale sivovlasý

Bojový veterán

(príznak rany na hrudi),

Urobte mu láskavosť

Pomôžte mu ako priateľovi

Neprechádzajte ľahostajne!...

Berú veci odvážne

Výborne vojaci v prvej línii,

A v krajine akékoľvek podnikanie

Je to pre nich výhodné, ide to mimo ich rúk!

Potrebujeme všetkých sovietskych občanov

Nakŕmiť, obliecť, obuť topánky,

Aby boli všetci spokojní

Zo srdca, nie hocijako!

Ak predchádzajúce "samohybné delá"

Dodáva iný závod

Potom dnes panvice

Spustený v plnej rýchlosti.

A plošiny s lesom bežia,

Tam - s rudou a tam - s uhlím,

Od Donbasu po Dneproges

Noc čo noc, deň čo deň.

Áno! Máme jednu obavu

A každý má rovnaký sen,

Do slnečných výšin

Krajina opäť povstala

Silný, slávny a mocný

Z hlavného mesta do dediny,

Oveľa krajšie, oveľa lepšie

Čo kedy bolo.

Dni bojov skončili,

Bojovali sme dobre

Ako vojaci, vystupovali

Objednávka z našej vlasti.

A dnes, v pokojnú hodinu,

drahá vlasť,

Spoľahnite sa opäť na nás!

So všetkým, čo má vlasť,

Ľudia spolu vlastnia

Vedie skóre polí, lesov,

Kukuričné ​​polia, pasienky a vody,

Bane, bane a továrne

A ako príklad pre ostatné národy

Spravuje ich sám!

A sme pri moci

Nie vlastník pôdy, nie bankár,

A jednoduchý robotník je majster

A predák JZD.

Zvolený ľuďmi

Náš sovietsky zástupca

Nie šľachtického pôvodu

A nie je bohatý na zlato.

Je bohatý na svoju slobodu

A vedomie o

Čo v mene ľudí

On rozhoduje o svojom osude!

Je bohatý na svoju lásku

Do tej krajiny, ktorá v hroznej hodine,

Postriekané tvojou krvou,

On, ako jeho vlastná matka, zachránil.

Stretnú sa dve komory,

Vedľa vás budú sedieť poslanci:

bieloruský a arménsky,

ukrajinčina, moldavčina,

osetská, kazašská, tatárska,

Estónsky aj gruzínsky

Všetky národy ako jeden!

Bude ich dosť veľa,

Synovia a dcéry:

A vojaci a velitelia,

A ďalší hrdinovia!...

S našou milovanou partiou

Nikde nie sme oddelení.

Stojí za ľuďmi

S ňou je vlasť silná.

Kto je dnes neznámy

Ale nebojácny, statočný a čestný,

Ten, kto miluje svoj ľud

A nasleduje párty,

Kto môže niečo urobiť?

Pomôže svojej krajine

V kraji, kde žije!

Pomôžme teda našej vláde

V mestách a dedinách

Prinášať ľuďom šťastie

Básne pre deti sú určite spojené s menom Mikhalkov. Mikhalkov napísal veľa básní pre deti. Čoskoro začal písať poéziu pre deti. V roku 1935 sa Mikhalkovove prvé básne pre deti objavili v časopise Pioneer a v novinách Izvestija a Komsomolskaja Pravda. Boli to Traja občania, Ujo Styopa, Čo máš?, O mimóze, Tvrdohlavý Tomáš a iné básne pre deti. V roku 1936 vyšla jeho prvá zbierka básní pre deti v sérii „Ogonyok Library“. Mikhalkov vstúpil do detskej literatúry rýchlo a triumfálne; obeh jeho kníh sa veľmi rýchlo vyrovnal obehu Marshaka a Čukovského. Známe sú Mikhalkovove básne pre deti, v ktorých dokázal, slovami A.A. Fadeeva, podať základy sociálnej výchovy živou a zábavnou formou. V hre a prostredníctvom hry Mikhalkov pomáha dieťaťu učiť sa svet okolo nás, vzbudzuje lásku k práci.
Boli pre deti.
(1972)

Michalkov Sergej Vladimirovič (nar. 28.2.1913, Moskva), Rus Sovietsky spisovateľ A verejný činiteľ, Akademik Akadémie pedagogických vied ZSSR (1971), ctený umelec RSFSR (1967), Hrdina socialistickej práce (1973). Člen KSSZ od roku 1950. Narodil sa v rodine zamestnanca. Študoval na Literárnom inštitúte pomenovanom po. M. Gorkij (1935-37). Vychádza od roku 1928. Známe sú M. básne pre deti, v ktorých dokázal, slovami A.A. Fadeeva, podať „základy spoločenskej výchovy“ živou a zábavnou formou (Pravda, 1938, 6.2.) . Hrou a prostredníctvom hry M. pomáha dieťaťu porozumieť svetu okolo seba, vštepuje mu lásku k práci a rozvíja vlastnosti potrebné pre budovateľa novej spoločnosti.
Je autorom mnohých esejí, poviedok, satirických básní a fejtónov, textov bojových plagátov a letákov. Veľkú obľubu si získali M. aktuálne a štipľavé bájky, ktorým často dáva podobu smiešneho vtipu, vtipu či priameho novinárskeho apelu. M. - autor hier pre detské divadlo: Tom Canty (1938), Zvláštne zadanie (1945), Červená kravata (1946), Chcem ísť domov! (1949), „The Arogant Bunny“ (1951), „Sombrero“ (1957), „Dear Boy“ (1971) atď.; hry pre dospelých: „Ilya Golovin“ (1950), satirické komédie„Poľovník“ (1956), „Divoši“ (1958), „Pamätník sebe...“ (1959), „Rak a krokodíl“ ( nové vydanie 1960), „Etsitone Burcelli“ (1961) atď., scenár k filmu „Frontline Girlfriends“ (1942). M. rozprávka „Sviatok neposlušnosti“ (1971) má medzi deťmi úspech.