Prezentácia pre predškolákov o rozprávkach. Prezentácia hodiny pre interaktívnu tabuľu (stredná skupina) na tému: Prezentácia o rozprávkach


Mestská predškolská výchovná inštitúcia

Materská škola č. 24 „Malá morská víla“.

Projekt „Návšteva rozprávky“.

Účinkuje učiteľka Molotková

Marina Olegovna

Podolsk 2016.

Projekt „Návšteva rozprávky“.

Trvanie projektu: 1 mesiac.

V januári 2016 2 deti juniorská skupina Spolu s učiteľkou Marinou Olegovnou Molotkovou si rozšírili vedomosti o ruských ľudových rozprávkach.

Téma: „Návšteva rozprávky“.

Relevantnosť: Jedna z najdôležitejších úloh pri rozvoji osobnosti dieťaťa predškolskom veku je osvojiť si duchovné bohatstvo ľudí, ich kultúrne a historické skúsenosti.

Aktuálnosť témy vidíme v oboznamovaní detí s tradičným ruským folklórom. Deti dobre vnímajú folklórne diela vďaka jemnému humoru, nevtieravej didaktike a známym životným situáciám. Na základe toho oboznamovanie detí s folklórne diela podporuje rozvoj reči, dopĺňanie a obohacovanie ich slovnej zásoby. V ústnom ľudovom umení sa ako nikde inde zachovali špeciálne vlastnosti Ruský charakter, ktorý je mu vlastný morálne hodnoty, myšlienka dobra, krásy, pravdy, odvahy, tvrdej práce, lojality. To všetko môžeme vidieť v ruských ľudových rozprávkach. Rozprávky sú výborným materiálom na výučbu rozvoja reči u detí predškolského veku. Postavy v rozprávkach sú deťom dobre známe, jazyk rozprávok je veľmi výrazný a bohatý. obrazné prirovnania, má jednoduché formy priamej reči. Je veľmi dôležité využívať divadelné hry, dramatizačné hry, príbehové hry na deťom známe témy folklórnej tvorby.


Na základe vyššie uvedeného vznikol problém: potreba vytvoriť v skupine útulný „domov“ pre knihy (rozprávky). Napokon, len v rohu knihy má učiteľ možnosť vštepovať deťom zručnosti kultúry komunikácie a zaobchádzania s knihami.

Cieľ projektu:

Zoznámiť deti s ruskými ľudovými rozprávkami, pestovať v deťoch záujem a lásku k rozprávkam, chuť a schopnosť počúvať rozprávky, hrať rozprávky.

Ciele projektu:

1. Podporovať rozvoj reči u detí ako prostriedku komunikácie.

2. Zapájajte deti do divadelných aktivít.

3. Naučiť schopnosť viesť dialóg s učiteľom.

4. Zapojte deti do rozhovoru pri prezeraní ilustrácií.

5. Podporujte túžbu vzájomne si pomáhať a jednotu.


Vývoj projektu:

Vyberte metodické, vzdelávacie, umelecké

literatúra, ilustračný materiál.

Vyberte materiály pre herné a divadelné aktivity.

Rozhovory s rodičmi o čítaní ruštiny deťom ľudové rozprávky.

Účastníci projektu:

Deti, učiteľ.

Etapy projektu:

Organizácia projektových aktivít.

Organizácia čítania ruských ľudových rozprávok.

Možnosť učenia sa naspamäť literárnych diel.

Kreslenie rozprávkových hrdinov.

Divadelné aktivity.

Záverečné podujatie: dramatizácia rozprávky „Teremok“.


Prípravné práce:

  • Vyberte materiály a vybavenie pre hodiny, rozhovory, hry s deťmi.
  • Vizuálna aktivita.
  • Organizácia čítania ruských ľudových rozprávok.

Spolupráca s rodičmi:

Účasť na výstave na tému: „Návšteva rozprávky“.

Spoločné aktivity s predškolskými učiteľmi.

Zbierka metodologickej literatúry.

Kreslenie.

"Môj obľúbený hrdina."

Aplikácia.

"Zelenina na tanieri."

Modelovanie.

Oboznámenie sa s beletriou.

Čítanie ruských ľudových rozprávok.

Divadelné aktivity.

Inscenácia rozprávky "Turka".


Očakávané výsledky:

  • Vytvorenie tematického prostredia, ktoré podporuje oboznámenie detí s ruskými ľudovými rozprávkami.
  • Používanie ruských ľudových rozprávok v aktívnej reči detí.
  • Rozširovanie myšlienok o ruskom ľudovom umení.
  • Zapojenie každého dieťaťa do tvorivých aktivít.

3. etapa. Prezentácia projektu.

Inscenácia rozprávky "Turka".

Použitá literatúra:

Približné všeobecný vzdelávací program predškolská výchova

upravil N.E. Veraksy, T.S. Komorova, M.A. Vasilyeva Moskva 2014

Zbierka ruských ľudových rozprávok.

Vývoj reči v MATERSKÁ ŠKOLA,V.V.Gerbova Moskva 2015

4. etapa. Zlepšite úroveň nahromadených praktických vedomostí: povzbudzujte deti, aby ich používali rôznymi spôsobmi na dosiahnutie cieľa stimulovať ďalšie motivujúce akcie a objavy.

Záverečná fáza:

Výstava detských prác na tému „Návšteva rozprávky“.

Dramatizácia rozprávky „Turnip“, „Teremok“.


Spoločné partnerské aktivity.

Rozprávka "Turnip". (výroba)


Deti si prezerajú ilustrácie

k ruským ľudovým rozprávkam.






dakujem


Ruské ľudové rozprávky. Ľudové rozprávky obsahujú múdrosť a každodenné skúsenosti, ktoré ľudstvo nazbieralo počas mnohých storočí. „Rozprávka je lož, ale je v nej náznak...“ Je ťažké preceňovať význam rozprávok pre vývoj dieťaťa: rozprávka učí odvahe, čestnosti, láskavosti, rozvíja zmysel krásy. Povedzte svojmu dieťaťu rozprávku, určite sa z nej niečo užitočné naučí.


Literárny oddych o ruských ľudových rozprávkach v strednej skupine. v strednej skupine. Ciele: naučiť deti aktívne sa zúčastňovať prázdnin s využitím zručností získaných v triedach; rozvíjať reč detí, rozširovať ich aktívnu slovnú zásobu, aktivovať ústnu reč, rozvíjať artikuláciu a dikciu; výraznosť gest, mimiky, dosiahnutie plastickej predstavy o chôdzi postáv v hre, zdokonaľovanie prvkov herectvo, vštepiť lásku k orálu ľudové umenie; vštepovať deťom lásku fikcia; prostredníctvom literárnych diel upevniť pravidlá a normy správania; ukázať deťom úžasný svet rozprávky, ich múdrosť a krása; posilňovať lásku a úctu k rozprávkam; udržiavať pozitívny emocionálny prístup detí zo stretnutia s obľúbenými rozprávkovými postavičkami, kde víťazí dobro, priateľstvo a odvaha.


Priebeh lekcie. Vychovávateľ. Chlapci, dnes vás pozývam na návštevu rozprávky. Viem, že ich všetci veľmi milujete. "Babička, povedz nám príbeh" - bolo možné počuť pred sto, dvesto a päťsto rokmi. Babička vzala vreteno alebo pletacie ihlice a spýtala sa: „Akú rozprávku chcete, vnúčatá? Babička rozpráva rozprávku, príde alebo štrikuje. Chlapi, kto vymýšľa rozprávky? A ľudia vymýšľali rozprávky a rozprávali si ich; Takto sa k nám rozprávky dostali v priebehu storočí. Chlapci, akými slovami sa začínajú rozprávky? deti. Žili, žili. Vychovávateľ. Čo je to rozprávka? deti. Neobyčajný príbeh so zvieratami. Deje sa to hrdinom mimoriadne udalosti. Mágia. Hovoria zvieratá, veci, vtáky. Rozprávka je fiktívne dielo. To, čo sa v ňom deje, sa v skutočnosti nedeje, ale ich čítaním sa môžete dobre naučiť, dobré skutky. Vychovávateľ. Ako sa končia rozprávky? deti. Dobro víťazí nad zlom šťastný koniec, radujeme sa s hrdinami Vychovávateľ. Chlapci, vy a ja sme čítali veľa rozprávok. Teraz si dáme kvíz a uvidíme. Kto dobre pozná ruské ľudové rozprávky? 1 úloha (slide show 5-12)


















Hodina telesnej výchovy V temnom lese je koliba V temnom lese je koliba. (Deti chodia.) Stojac vzad. (Deti sa obrátia.) V tej chatrči je stará žena. (Potrasú prstom.) Babička Yaga žije. (Potrasú prstom druhej ruky.) Nos je zahnutý, (ukazujú prstom.) Oči sú veľké, (ukazujú.) Ako uhlie horí. (Pokrúti hlavou.) Páni, takí nahnevaní! (Beží na mieste.) Vstávajú mi vlasy dupkom. (Ruky hore.)


Didaktická hra„Uhádni rozprávku“ 1) Miešané s kyslou smotanou, Chlad na okne, Okrúhla strana, ryšavá strana Valcovaná... (Kolobok) 2) Aj keď bývala v pivnici: Pomohla babke a babke vytiahnuť repku z repky záhradná posteľ. (Myš z ruskej ľudovej rozprávky „Tuřína“) 3) Na lesnej čistinke Bol maľovaný domček, všetky zvieratká by som mohol schovať, Aký domček? (Teremok) 4) Nie je tu ani rieka, ani rybník - Kde môžem piť vodu? Veľmi lahodná voda- V diere od kopyta. (Sestra Alyonushka a brat Ivanushka) 5) V rozprávke je obloha modrá, v rozprávke sú vtáky strašidelné. Rechenka, zachráň ma, zachráň mňa a môjho brata! (Husi-labute) 6) Búchal a búchal nosom do taniera, nič neprehltol a zostal mu nos. (Líška a žeriav (Ruská rozprávka) 7) V Rusi každý vie, Čakali matku s mliekom, A vlka pustili do domu. Kto sú tieto malé deti?" (Sedem malých kozliatok) 8)Šampión v obratoch na mieste? (Búdka na kuracích stehnách z ruských rozprávok)


Didaktická hra „Rozprávková lopta“ Deti stoja v kruhu. Jedno z detí má v rukách loptu. Každému dieťaťu hodí loptičku a zavolá rozprávkový hrdina. Napríklad husi-labute. Ten, kto to chytil, musí pomenovať akciu tohto hrdinu. Napríklad lietajú. Potom musí pomenovať akéhokoľvek iného rozprávkového hrdinu a hodiť loptu inému, ktorý pomenuje hrdinovu akciu.


Didaktická hra „Pomenujte to správne“ Ako sa volá pes, ktorý pomáhal ťahať repku v ruskej rozprávke? a) Kaštanka; b) Bug; c) Artemon; d) Lopta. V ruských rozprávkach líška-sestra, zajačik na úteku, koza... Kto? a) vážka; b) Fidget; c) tyrkysová; d) Dereza. Aká ruská rozprávka existuje? a) „bociany“; b) „morčacie kurčatá“; c) „husi-labute“; d) "Orly-Sokoly". Aké rieky tečú medzi rozprávkovými želé brehmi? a) mliečne výrobky; b) krémová; c) Kvass; d) Zlato. Čo pec zaobchádzala s dievčaťom v ruskej rozprávke „Husi a labute“? a) palacinky; b) koláče; c) Kissel; d) Kaša. Aké nohy majú chatrče v ruských rozprávkach? a) kozy; b) Kurya; c) slon; d) V čižmách. V akom plavidle vystavil žeriav pochúťku pre líšku v ruskej ľudovej rozprávke? a) V džbáne; b) v tanieri; c) v miske; d) V tanieriku.

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet ( účtu) Google a prihláste sa: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Prezentácia o rozprávkach pre deti stredného predškolského veku Makarenko E.V. – učiteľ na GBDOU č.87, okres Primorsky, Petrohrad, 2014.

Pri lese, na okraji, traja z nich bývajú v chatrči. Sú tam tri stoličky a tri hrnčeky, tri postele, tri vankúše. Uhádnite bez náznaku, kto sú hrdinovia tejto rozprávky?

Tučný muž býva na streche, lieta vyššie ako všetci ostatní.

Nos je okrúhly, s ňufákom, je pre nich vhodné hrabať sa v zemi, chvost malé háčkovanie, Namiesto topánok kopytá. Traja z nich – a akí podobní sú si priateľskí Bratia. Uhádnite bez náznaku, kto sú hrdinovia tejto rozprávky?

Kúpila si samovar a zachránil ju komár.

Išiel som navštíviť babičku a priniesol som jej koláče. Šedý vlk nasledoval ju, oklamal ju a prehltol.

Aká rozprávka: mačka, vnučka, myš a tiež pes, Chrobák. Pomohli ste dedkovi a babke, dostali ste koreňovú zeleninu?

Z krásneho kvetu sa jej matke narodila dcéra. Pekné, maličká! Bábätko bolo palec vysoké. Ak čítate rozprávku, viete, ako sa dcéra volala...

Aj zajac, aj vlčica Všetci k nemu bežia na ošetrenie!

Mladíkov šíp pristál v močiari, tak kde je nevesta? Chcem sa oženiť! A tu je nevesta s očami navrchu hlavy. Tá nevesta sa volá Žabia princezná!


Vážení kolegovia, dávam vám do pozornosti ďalšiu prezentáciu „Cesta rozprávkami“. Deti milujú riešiť hádanky a farebné odpovede ich potešia. Pri tvorbe prezentácie som použil zbierku klipartov nájdených na internete a svetlé rozprávkové predlohy. Prezentáciu používam na hodinách, keď vysvetľujem tému našej rozprávkovej hry. Veď hodiny strečingu prebiehajú v herná forma- výlet do rozprávky, ale navrhujem, aby ste uhádli, do ktorej pôjdeme. Cieľ bol splnený – deti majú záujem a sú pripravené trúfnuť si. Túto prezentáciu využívajú aj pedagógovia na hodinách a zábave.

Priložené súbory:

puteshestvie-po-skazkam_ija2t.pptx | 11631,09 KB | Počet stiahnutí: 1652

www.maam.ru

Náčrt lekcie gramotnosti (stredná skupina) na tému: Scenár voľného času pre predškolákov „Cesta rozprávkami starého otca Korneyho“ (stredná skupina)

Scenár voľného času pre predškolákov

"Cesta cez príbehy starého otca Korneyho"

(stredná skupina)

Voľný čas sa trávi v hale.

Výzdoba sály: centrálna scéna je navrhnutá ako ulica rozprávkové mesto(domčeky, lampáše, zázračný strom, fontána, postavičky z rozprávok K. I. Čukovského). Obrázky trochškriatkov Riddlers, Forgetters and Confusions. IN rôznych miestach haly sú pripojené balóny(červená, modrá, žltá, zelená), ku každej guličke je pripevnený fragment mapy.

Postavy: deti, moderátorka, babička Fedora.

Materiály a vybavenie: Kostým Fedory, truhlica s cenami, fragmenty mapy, diapozitívy s obrázkami lesa a pobrežia, zvukové nahrávky: „The Sound of the Forest“ a „The Sound of the Ocean“, „čierna skrinka“ s galoš v ňom, počítačová prezentácia„Spoznaj rozprávku z obrázku“, plátno, projektor, notebook, sady hračiek divokých, domácich a exotických zvierat.

Obsah programu: Upevniť a systematizovať vedomosti detí o dielach K.I. Chukovského hravou formou.

Pokračujte v rozvíjaní sluchovej a zrakovej pozornosti, logické myslenie, vynaliezavosť, schopnosť pracovať v tíme.

Pokračujte v pestovaní lásky a záujmu detí o beletriu.

Prípravné práce: čítanie rozprávok K. I. Chukovského, prezeranie ilustrácií, sledovanie karikatúr, rozhovory o prečítanom a prezeranom materiáli. exkurzia do knižnice.

Vedúci:- Chlapci, chcem vás pozvať na výlet, súhlasíte?

Potom sa pozrime, čo mám v tomto veľkom batohu (vyberá z batohu čiapky, malé ruksaky, kompas, ďalekohľad) a rozdáva to deťom. Teraz sme ako skutoční cestovatelia, ale naša cesta bude nezvyčajná, pôjdeme do rozprávkovej krajiny, krajiny rozprávok starého otca Korneyho Chukovského.

si pripravený? Potom poďme.

Pozri, kto sa s nami stretne? Toto sú traja trpaslíci, žijú v tomto rozprávková krajina. Ich mená sú Riddler, Forgetful a Confused.

Hádanka prečítala veľa kníh a často prichádza s nápadmi pre priateľov zábavné hry a úlohy podľa rozprávok.

Zábudlivý tiež veľa číta, ale číta tak rýchlo, že často zabudne, čo čítal.

A Confusion má veľmi rada knihy, no keď rozpráva príbehy, ktoré čítala, vždy sa niečo pokazí.

Škriakom sa vždy niečo stane, a tak tentoraz stratili truhlicu s rozprávkami a žiadajú nás, aby sme im ju pomohli nájsť. Pomôžeme im chlapci?

Truhlu nám pomôže nájsť mapa, ktorá však bohužiaľ nie je kompletná, a aby sme ju mohli zozbierať, budeme musieť odpovedať na otázky a riešiť hádanky. a plniť rôzne úlohy. súhlasíte? Potom poďme ďalej cez rozprávkovú krajinu.

Prvú časť mapy nájdeme neďaleko červenej gule.

Červená guľa: 1. úloha:“Nájdite položky, ktoré Moidodyr potrebuje”

Chlapci, Confusion opäť niečo pokazil a nemôže nájsť veci, ktoré Moidodyr potrebuje. pomôžme mu.

(Položené na stole rôzne položky: mydlo, zubná pasta, uterák, žinka, hrebeň, umývadlo, šampón, zubná kefka, zošit, obálka, farebné ceruzky atď.) si deti musia vybrať potrebné predmety a vysvetliť svoj výber.

2. úloha: Gnome Forgetful zabudol názov knihy, ktorú čítal. Možno mu pomôžete, vypočujte si hádanku.

„V tejto knihe sú meniny,

Ale v tieto meniny sa zrazu objavil darebák.

Chcel zabiť majiteľa

Ale zákernému darebákovi niekto odsekol hlavu.“

(Ako sa volá táto kniha?, Kto je zloduch?, Kto odťal tomu darebákovi hlavu?)

3. úloha: „Povedz slovo“ - škriatok Zabyvalka navrhuje hrať túto hru.

Máš také ruky, že dokonca utiekli…(nohavice) -

A na strome si ruffy stavajú hniezda z……..(rezancov) -

Sito cvála cez polia a koryto cez……..(lúky) -

Dlho, dlho krokodíl uhasil modré more. Koláče a palacinky a …(sušené huby) atď.

Výborne chlapci, tu je prvá časť mapy pre správne odpovede.

Vedúci: Teraz sa ty a ja ocitneme v rozprávkový les, dávaj si pozor.

„Vyšli sme na lesnú cestu, zdvihli sme nohy vyššie, kto išiel tak vysoko, nezakopol ani nespadol. Na ceste je rieka, skúste ju prejsť, preskočiť a preskočiť, a tu je breh, breh.“

(Deti vykonávajú pohyby podľa textu).

A tu je zelená guľa, čakajú nás nové výzvy.

Zelená guľa: 1. úloha:„Nájdite rozprávku z úryvku“

Povedz mi, prosím, z akej rozprávky sú tieto riadky, pýta sa škriatok Zábudlivý.

„Stôl vypadol z okna a išiel, išiel, išiel.

A na ňom a na ňom, ako na koni,

Samovar sedí a kričí na svojich druhov:

Odíď, utekaj, zachráň sa!" (rozprávka „Fedorinov smútok“)

2. úloha: „Nájdi a pomenuj, čo utieklo pred flákačom Fedorom?- pýta sa škriatok Riddler. (Deti si musia vybrať tie, ktoré potrebujú z rôznych obrázkov (sito, sekera, žehlička, kotlík, samovar atď.+ školské potreby) .

3. úloha: „Spoznaj cudzinca“ Teraz sa stretneme s cudzincom. Hádanka vám pomôže zistiť, kto to je.

"Ach! Oh! Oh! Je tu taký rozruch!

Všetci bežia, ponáhľajú sa, skáču,

No niekto nahlas plače,

Z frustrácie a hanby.

Materiál nsportal.ru

Prezentácia pre deti „Kvíz – prezentácia o rozprávkach od A. S. Puškina“ – stiahnuť, pozrieť si zadarmo

Akú rozprávku napísal A. S. Puškin?

Snímka čPopis snímky:

Z akej rozprávky je tento úryvok? "V modrá obloha hviezdy svietia, vlny bičujú v modrom mori; Po oblohe sa pohybuje oblak. Na mori pláva sud...“ „Rozprávka o kňazovi a jeho robotníkovi Baldovi“ „Rozprávka o rybárovi a rybe“ „Rozprávka o cárovi Saltanovi...“

Snímka čPopis snímky:

Ako sa starec rozprával so zlatou rybkou? Zomrel na bojisku Oženil sa s kráľovnou. Popichal ho zlatý kohút

Snímka čPopis snímky:

Ako sa starec rozprával so zlatou rybkou? "Zmiluj sa, pani ryba!" "Zmiluj sa nado mnou, pani ryba" "Zmiluj sa, drahá ryba!"

Snímka čPopis snímky:

O kom Pushkin napísal tieto riadky: „Pohne sa, zdvihne sa, otočí sa na druhú stranu a kričí „Kiri-ku-ku“. Vlaď ležiac ​​na boku!“

Snímka čPopis snímky:

V ktorom diele Puškina sa rytieri vynorili z mora a koľko ich bolo? „Príbeh cára Saltana“ 33 rytierov Báseň „Ruslan a Ľudmila“ 30 rytierov „Príbeh o mŕtva princezná» 7 hrdinov

Snímka č

Na koho sa zmenil kráľ Guidon?

Snímka č

Prečo stará žena zostala pri rozbitom koryte? Pretože bola: Zlá chamtivá lenivá

Snímka č

Ako sa volal princ, ktorý očaril mŕtvu princeznú? Yenisei Elisey Alexey

Snímka č

Ako mal kňaz zaplatiť za spoluprácu s Baldom? Kliknutia na jedlo a peniaze

Snímka č

S kým ten imp bežal preteky?

Snímka čPopis snímky:

Z ktorej rozprávky sú tieto riadky: „Povedz môjmu malému zrkadielku a oznám celú pravdu Som ten najroztomilejší, najružovejší a najbielejší na svete?“ „Rozprávka o zlatom kohútovi“ „Príbeh o mŕtvej princeznej a 7 Rytieri“ „Príbeh o rybárovi a rybe“

Snímka čPopis snímky:

Prečo? zlatá rybka bolo to magické? Pretože: Vedela splniť priania, Bola zlatá, Plávala v modrom mori

Snímka č

V ktorej rozprávke od Puškina nájdete tieto slová: Astrológ Stan Sage Spoke Troops

Snímka čPopis snímky:

V ktorom diele Puškina je chata na kuracích stehnách? Báseň „Príbeh zlatého kohútika“ „Ruslan a Lyudmila“ Príbeh rybára a ryby

Snímka čPopis snímky:

Ako sa skončila rozprávka o kňazovi a jeho robotníkovi Baldovi? "A Balda vyčítavo povedal: "Nemal by si sa naháňať za lacnosťou, kňaz." Bol som tam, pil med, pil pivo a len som si namočil fúzy. Rozprávka je lož, ale je v nej náznak! Dobrí kamaráti lekciu.

Snímka č

Ako sa volala táto hrdinka? A z akej rozprávky je? Labutí princezná Mladá kráľovná Shamakhan Queen

Snímka č

Náročné úlohy pre rodičov a deti Prejsť na ďalšiu snímku

Snímka č

Viac podrobností na webovej stránke ppt4web.ru

Súťaž "Majster multimediálnych technológií - 2013"

Nominácia "Multimediálne technológie v pedagogickom procese v predškolských vzdelávacích inštitúciách"

Existuje mnoho spôsobov, ako urobiť proces učenia v materskej škole zaujímavejší a vzrušujúcejší. Pre starších predškolákov výborná možnosť Nebude chýbať kvíz o rozprávkach.

Pomocou kvízu na základe prečítaných rozprávok si môžete upevniť prebratú látku a rozvíjať svoju schopnosť dramatizácie. Stimuluje súťažný aspekt kvízov kognitívny záujem deti a vedomie, že ich po určitom čase čaká kvíz, zvyšuje ich motiváciu zapamätať si a učiť sa.

Aby som zovšeobecnil a objasnil vedomosti starších predškolských detí o ruských ľudových rozprávkach, vytvoril som literárna hra"Návšteva rozprávky." Túto hru som použil v kvíze „Návšteva rozprávky“.

Cieľ: upevňovanie vedomostí detí o ruských ľudových rozprávkach.

Praktický význam:

  • pomôže upevniť vedomosti o ruských ľudových rozprávkach;
  • zvýši záujem o ústne ľudové umenie u detí staršieho predškolského veku;
  • vytvorí motiváciu k samostatnosti;
  • prinesie radosť a emocionálnu rovnováhu.

Cieľové publikum: Odporúčam používať prezentáciu organizovane vzdelávacie aktivity, vo voľnočasových aktivitách, v podskupinovej a individuálnej práci.

Príloha 2: Abstrakt.

Prezentácia „Cesta do krajiny rozprávok“

Súťaž "Majster multimediálnych technológií - 2014"

Nominácia „Multimediálne technológie v pedagogický proces v predškolskom vzdelávacom zariadení"

Cieľ prezentácie: hravou, zábavnou formou podporovať rozvoj detskej reči a rozširovanie slovnej zásoby. Prehlbujte a rozširujte vedomosti detí o rozprávkach, rozvíjajte tvorivú predstavivosť prácou na ruských ľudových rozprávkach.

Sociálny a osobný rozvoj: pestovať priateľský prístup k druhým, túžbu pomáhať a prejavovať starostlivosť. Úvod do divadelných hier.

Umelecký a estetický vývoj: od vytvorenie pozitívneho emocionálny stav u detí počas hudobným sprievodom. Rozvoj výrobných činností: kreslenie. Byť schopný vykonávať hudobné a rytmické pohyby.

Kognitívny vývoj a vývoj reči: Rozvíjať schopnosť budovať dialóg počas komunikácie a odpovedať na otázky celá veta. Podporujte lásku k ústnemu ľudovému umeniu. Rozvíjať gramatickú štruktúru reči.

Aktivujte duševnú aktivitu detí. Rozvíjať koherentnú reč, pamäť, logické myslenie, tvorivá predstavivosť. Cvičenie v schopnosti vybrať definície pre dané slovo, vybrať slová s daným zvukom a rozvíjať schopnosti tvorby slov.

Nájdite miesto zvuku v slove. Spresniť a rozšíriť slovná zásoba. Schopnosť riešiť hádanky; formovať fonematické uvedomenie; cvičenie na rozvoj zmyslu pre rytmus; formulár intonačná expresivita reč.

Prezentácia obsahuje animácie a zaujímavé úlohy vo forme hier, ktoré dieťa upútajú.

Materiál zo stránky www.o-detstve.ru

Súťaž majstrov v prezentácii

Ako viete, predškolský vek je najpriaznivejší na rozvoj jasnej, výraznej reči so správne vyslovenými zvukmi. Aj keď má dieťa zvládnutú výslovnosť prichádzajú zvuky normálne, potom aj vtedy treba pracovať na rozvoji reči, lebo jasné a správna reč- toto je kľúčom k produktívnej komunikácii, sebadôvere a úspešnému vzdelávaniu.

Formovanie koherentnej reči u detí je jednou z najdôležitejších úloh práce s predškolákmi. Je to potrebné na čo najkompletnejšie prekonanie systémového nedostatočného rozvoja reči, ako aj na prípravu detí na nadchádzajúcu školskú dochádzku.

Jedným z pomocných prostriedkov, ktoré u dieťaťa uľahčujú a usmerňujú proces rozvíjania detailnej sémantickej výpovede, sú mnemotechnické pomôcky.

Mnemotechnické pomôcky- je systém metód a techník, ktoré zabezpečujú efektívne zapamätanie uchovávanie a reprodukcia informácií. Používanie mnemotechnických pomôcok pre predškolákov je v súčasnosti čoraz aktuálnejšie.

Mnemotechnické pomôcky môžete začať cvičiť s ranom veku, ale racionálnejšie je zaviesť ho do tried s deťmi vo veku 4-5 rokov, keď už majú nahromadenú základnú slovnú zásobu.

Didaktický materiál vo forme mnemotechnických tabuliek a diagramov-modelov výrazne uľahčuje deťom osvojenie si súvislej reči; Okrem toho prítomnosť vizuálneho plánu robí príbehy (rozprávky) jasnými, koherentnými a konzistentnými.

Mnemotechnická tabuľka je diagram, ktorý obsahuje určité informácie. Ako každá práca, aj práca na mnemotechnických pomôckach je postavená od jednoduchých po zložité. Veľkosť mnemotechnických tabuliek môže byť rôzna - v závislosti od veku detí a úrovne ich vývoja. Odporúčajú sa nasledujúce veľkosti stolov:

  • Pre mladších predškolákov- tabuľky pre 4 bunky (2x2), pre 9 buniek (3x3);
  • pre predškolákov stredného veku - stoly pre 9 buniek (3x3), pre 16 buniek (4x4);
  • pre starších predškolákov - stolíky na 16 buniek (4x4), na 25 buniek (5x5).

Čo môže byť zobrazené na mnemotechnickej tabuľke? V mnemotechnickej tabuľke sa dá znázorniť takmer všetko – t.j. vyrobené graficky alebo čiastočne grafický obrázok rozprávkové postavy, prírodné javy, niektoré úkony, t.j. Môžete kresliť, čo uznáte za vhodné. Zobrazte to však tak, aby to, čo je nakreslené, bolo pre deti zrozumiteľné.

Účel prezentácie „Rozprávanie rozprávky „Kolobok“ pomocou mnemotechnických diagramov“:

  1. slovná zásoba zvýšená;
  2. rozšíriť svoje vedomosti o svete okolo vás;
  3. objavenie sa túžby prerozprávať rozprávky - v triede aj v každodennom živote;
  4. prekonať plachosť, hanblivosť, naučiť sa slobodne hovoriť pred publikom;

Etapy práce na prezentácii „Rozprávanie rozprávky „Kolobok“ pomocou mnemotechnických schém“:

  1. Zistite rozprávku založenú na hlavnej postave.
  2. Spomeňte si na hlavné postavy známej rozprávky.
  3. Rozprávajte rozprávku „Kolobok“ pomocou mnemotechnických schém.

Príloha: Prezentácia „Kto je to“ (17 MB).

Rozprávky-prezentácie pre deti | Môj Wunder Kinder

Dobrý deň všetkým, som rád, že vás vidím na blogu „My Wunder Kinder“! Dnes na mojom blogu začína nová sekcia - „Pokladnička rozprávok“, v ktorej vám chcem ponúknuť hlasové prezentácie s rozprávkami.

O vývoji predškolákov píšem už tak dlho a nikdy som sa nedotkol témy detskej literatúry. Ale práve kniha je naším prvým priateľom a pomocníkom pri rozvoji detí. Bez čítania kníh nie je možné pestovať celistvú, harmonickú osobnosť.

Na svoju obranu by som chcel povedať, že som mal v pláne venovať samostatnú webovú stránku najmä detskej literatúre a rozprávkam. Celý rok Snažil som sa tento projekt uviesť do života, no uvedomil som si, že mi na to veľmi chýba čas. Preto som sa rozhodol tento nápad presunúť do samostatnej sekcie na tomto blogu.

Keď sa rozhodneme prvýkrát ponúknuť nášmu bábätku knihu, s najväčšou pravdepodobnosťou si vyberieme rozprávky. A je to tak. Takmer všetky deti milujú hrať a počúvať rozprávky viac ako čokoľvek iné na svete. To dáva veľmi široké spektrum aktivít s dieťaťom na základe rozprávok.

V skutočnosti rozprávky dokážu veľa, ich potenciál je obrovský: jednoducho dokážu dieťa zaujať, v noci ho uspať, vyvolať výchovný efekt a dokonca vyriešiť akýkoľvek psychický problém.

Rozprávka je vynikajúci vzdelávací nástroj: vždy hovorí o tom, čo je pre človeka dôležité: byť pozorný, pohotový, ako sa správne správať v rôznych životných situáciách.

Preto som sa rozhodol zbierať informácie na základe rozprávky ktoré pomôžu rozvíjať detskú reč, ich pamäť, pozornosť, myslenie a tiež matematické reprezentácie A tvorivosť. Čakajú na vás prezentácie s rozprávkami, z ktorých mnohé odznejú.

Prečo prezentácie? Možno preto, že moderné deti si nevedia predstaviť svoj život bez počítača. Už v škôlke si deti často kupujú svoj prvý detský tablet.

Či je to dobré alebo zlé, je samostatná otázka. Myslím si, že pri rozumnom prístupe dospelých počítač dobre poslúži pri vývoji dieťaťa.

V každom prípade sme nútení držať krok s napredovaním. Pamätáte si, ako sme ako deti milovali filmové pásy? Dá sa povedať, že prezentácie s rozprávkami sú akousi modernou verziou filmových pásov pre deti.

Z práce s deťmi v škôlke môžem povedať, že deti jednoducho milovali sledovanie filmových pásov.

Filmové pásy a teraz aj prezentácie sú veľmi cenné, pretože vám umožnia nielen počuť a ​​vidieť hrdinov vašich obľúbených rozprávok, ale aj pozrieť sa na známe rozprávky z novej perspektívy. Zároveň nepoužívate televíziu a vylučujete negatívny dopad 24-snímkové zmeny.

Taktiež prezentácie väčšinou neobsahujú veľa textu a mnohé rozprávky sú v skrátenej verzii. To vám umožní predstaviť deťom diela, ktoré im vek dieťaťa neumožňuje prečítať celé. Áno, a knihy v v poslednej dobe Sú veľmi drahé a kvalita obrázkov často zanecháva veľa požiadaviek.

V mnohých rozprávkových prezentáciách sú obrázky naskenované zo starých kníh, ktoré boli vždy jasné. krásne obrázky. Mnohé prezentácie s rozprávkami sú už nahovorené, takže ich nemusíte ani čítať. To je veľmi výhodné, ak potrebujete robiť domáce práce a vaše dieťa chce čítať rozprávky.

Rozprávku si samozrejme môžete vypočuť v audio formáte. Ale dieťa predškolského veku má vizuálno-figuratívne myslenie. Na úplnú asimiláciu informácií musí dieťa nielen počuť, ale aj vidieť, čo sa mu hovorí.

A v v tomto prípade Hlasové prezentácie majú množstvo výhod.

Chcem vás tiež veľmi upozorniť na to, že prezeranie prezentácií s rozprávkami v žiadnom prípade nenahrádza čítanie kníh. Naše deti veľmi často zažívajú nedostatok komunikácie s rodičmi. A čítanie kníh pomáha vyplniť túto medzeru a nadviazať emocionálny kontakt s dieťaťom.

Uvidíme sa znova!

Prečítajte si viac:

Prezentačný kvíz o rozprávkach pre ZŠ a predškolákov

Prezentácia vám umožní uskutočniť zaujímavý kvíz o rozprávkach pre študentov základnej školy alebo predškolákov. Manuál na lekcie čítania si môžete stiahnuť. Tento vývoj môže byť zaujímavý pre deti, ktoré navštevujú GPA.

Zapnuté túto témuŽiaci 1., 2., 3., 4. ročníka sa radi porozprávajú počas hodín knižnice. Manuál je skrátka univerzálny, takže by ho určite mal mať v prasiatku každý, kto pracuje so školákmi.

Na 22 snímkach sú ponúkané otázky, ktoré ovplyvňujú obsah ruských ľudových rozprávok a zahraničných, autorských a ľudových. Pri výbere správnych odpovedí na otázky deti súťažia, spomínajú na svoje obľúbené príbehy, rozumujú a objavujú niečo nové.

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Ciele: 1. Objasniť a obohatiť vedomosti detí o ruských ľudových rozprávkach. 2. Naučte sa rozoznávať rozprávku podľa zadania. 3. Naučte sa sprostredkovať štruktúru rozprávky pomocou modelovania.

Materiály a vybavenie: Hra „Poskladaj rozprávku“ (vystrihnuté obrázky), hra „Turka“ a „Teremok“ (kartové schémy). Stojan s knihami ruských ľudových rozprávok Hračky na hádanky

Dobrý deň, milí chlapci! Dnes pôjdeme na návštevu do Rozprávky. Všetci ľudia, mladí aj starí, milujú a čítajú rozprávky. Pozrime sa, ako dobre poznáte rozprávky a na záver nášho večera vás čaká prekvapenie ako v každej rozprávke. A tak, začnime. . .

Čím sa rozprávka líši od iných literárnych diel? Rozprávky vždy začínajú zvláštnym spôsobom: -Bolo raz... -V určitom kráľovstve, v určitom štáte... - Jedného dňa….

Zvieratá, rastliny a dokonca aj predmety v rozprávkach hovoria ako ľudia. V rozprávkach je mágia. Rozprávky majú väčšinou šťastný koniec.

Rozprávka sa končí príslovím: - Žili šťastne až do smrti... To je koniec rozprávky a dobre urobené tým, ktorí počúvali. Bol som tam, pil som med, pil som pivo, tieklo mi po fúzoch, ale nedostalo sa mi do úst.

Teraz si trochu oddýchneme, natiahneme si prsty a pripomeňme si, aké rozprávky poznáme. Prstová gymnastika„Obľúbené rozprávky“ (Deti sa striedajú v ohýbaní prstov. Na posledný riadok tlieskajú rukami.) Spočítajme prsty, nazvime rozprávky Rukavice, Teremok, Kolobok - ryšavá strana. Vasilisa je krásavica, Tri medvede, vlk je líška. Nezabudnime na Sivku-Burka, Our prorocký kaurka. Poznáme rozprávku o ohnivkovi, nezabudneme na repku, poznáme vlka a deti. Každý má z týchto rozprávok radosť.

Prvá súťaž: uhádni názov rozprávky Sivka-……. Podľa šťuky ...... Husi - ...... Kroshechka - ...... Zayushkina ..... Vlk a .....

Ďalšia súťaž: magické pomocné predmety Teraz mávnem prútikom, poviem špeciálne slová a tieto predmety sa stanú magickými a vy odpoviete na otázky.

Do súťaže: kúzelné predmety Čižmy-…… Klobúk-…… Kúzlo…… Koberec-……..

Ďalšia súťaž: hádajte hádanku Okolo nás sú rôzne rozprávky. Na čistinke sú hádanky Hádaj bez náznaku Zavolaj, odváž sa, títo rozprávkoví priatelia!

Pred vlkom som sa netriasol. Utiekol som pred medveďom, ale aj tak som sa dostal do zubov líšky. . .

Letel šíp a zasiahol močiar. A v tom močiari ju niekto chytil. Kto dal zbohom zelenej pokožke a okamžite sa stal krásnym a pôvabným?

Brata sestry Alyonushky odniesli vtáky. Lietajú vysoko, pozerajú ďaleko.

Jej starý otec ju zasadil na pole. Ťahala ju celá rodina.

A teraz si opäť oddýchnime - krátka hodina telesnej výchovy Hodina telesnej výchovy „rozprávky“ Myška rýchlo bežala (bežala na mieste) Myška vrtela chvostom (imitácia pohybu) Ach, spadol mi semenník (zohnúť sa, „zdvihnúť semenník”) Pozri, zlomil som ho (ukáž “semenník” na roztiahnutých rukách) Tu sme ho zasadili (prehni sa) A zaliali vodou (imitácia pohybu) Repík dobre narástol a zosilnel (rozpažte ruky do strán) A teraz to potiahneme (imitácia pohybu) A uvaríme kašu z repy (napodobenina jedla) A budeme repy sú zdravé a silné (ukážte „silu“) Pekná rodinka deti Radi skáčeme a cválame (skáčeme na mieste) Radi beháme a hráme sa Radi hráme s rohmi (stoja v pároch a ukazujú „rohy“ s ukazovákmi oboch rúk)

Ďalšia súťaž: dokončite hádanky. Koschey bol včera na návšteve, len - Ach! Pomiešal všetky moje rozprávky. Nazvite ich ruskou rozprávkou. (Deti pozbierajú z hádaniek obrázok rozprávky a pomenujú ho.

Budeme spomínať na rozprávky, Budeme hrať rozprávky. Pozrite si rozprávku „Turnip“ a pomôžte hrdinom. Potrebujú získať repku Kto má stáť za kým, kde?

Toto je rozprávka "Teremok" Nie je nízka, nie je vysoká. A každý čaká na svojich nájomníkov, Kto sem pre koho príde?

Za šikovné ruky, za inteligenciu a vynaliezavosť chcem poďakovať! Tým, ktorí pracovali, tým, ktorí sa snažili, dám svoje dary!!!