Hudobná lekcia "obrazy komornej hudby v dielach Fryderyka Chopina." Ďaleko od vlasti


Ukážka:

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

Priemerná stredná školač. 50 Novosibirsk

Mocné kráľovstvo Fryderyk Chopin

METODICKÝ ROZVOJ HODINY

Vývojár: Gladkikh A.S.,

učiteľ hudby MBOU stredná škola č.50

Novosibirsk 2016

Plán - osnova hudobnej hodiny v 6. ročníku

Téma lekcie: "Mocné kráľovstvo F. Chopina."

Cieľ lekcie: Oboznámenie študentov s dielom Frederika Chopina a pochopenie štylistické črty jeho hudba.

Ciele lekcie:

  1. Vzdelávacie: predstaviť éru romantizmu a obrazov komorná hudba; pomôcť žiakom pocítiť úžasnú originalitu, jemnú poéziu hudby F. Chopina, jej prepojenie s národné charakteristiky Poľská hudba, historická situácia tej doby; oboznámiť žiakov s dielami F. Chopina, zistiť hudobný obsah hudobné diela;
  2. vyvíja: rozvíjať vizuálne a obrazové logické myslenie, schopnosť analyzovať a syntetizovať, argumentovať; naučiť sa premýšľať o hudbe, vedieť vyjadriť svoj vlastný postoj k hudbe, ktorú počúvate, pracovať na zmyselnom prevedení piesní;
  3. vzdelávacie: vštepovať lásku rodná zem, Vlasť na príklade života a diela F. Chopina; podporovať pocit občianstva.

Vybavenie: počítač, projektor, plátno, doska, klavírny nástroj.

Zdrojový materiál:

  1. Videosekvencia: fragment Valčíka č. 7 F. Chopina v podaní D. Matsueva, Etuda č. 12, Prelúdium č. 24 v podaní S. Richtera, fragment dokumentárnej encyklopédie „F. Chopin“, „Valčík a – mol“ a „Valčík Es – dur, Mazurka C dur, Valčík a mol, Polonéza g mol;
  2. Zvukový záznam „Moja vlasť je Rusko“ z repertoáru skupiny „Daddy's Children“;
  3. Pracovné karty;
  4. texty piesní;
  5. Portrét F. Chopina.

Priebeh lekcie:

  1. Organizačný moment

(Nasmerujte pozornosť študentov na lekciu.)

učiteľ:

Dobrý deň.

Pozor na obrazovku!

(Pozrite si video: fragment valčíka č. 7 od F Chopina v podaní D. Matsueva).

II. Aktualizuje sa.

učiteľ: Bol nazývaný „géniom klavíra“, bol vynikajúcim klaviristom a všetky svoje diela tvoril len pre svoj obľúbený nástroj. Nenapísal ani jednu operu ani symfóniu, ale jeho valčíky, mazurky, polonézy a nokturná nenechajú nikoho ľahostajným.

O ktorom skladateľovi hovoríme?

študenti:

Frederic Chopin (priložiť portrét k tabuli)

III. Posolstvo témy a účelu lekcie:

učiteľ:

Ako môžete nazvať všetko, čo tento veľký génius vytvoril, ak je kráľom jeho klavírnej kreativity?

študenti:

Kráľovstvo.

učiteľ:

Synonymum slov: mocný, významný, majestátny?

študenti:

Mocný

učiteľ:

Teraz sformulujme tému lekcie:

študenti:

- „Mocné kráľovstvo F. Chopina“

Cieľom našej hodiny je preniknúť do poetiky hudobný jazyk, obsah diel tohto brilantného poľského skladateľa.

Tu sú riadky, ktoré básnik Lev Ozerov napísal o skladateľovi:

Kĺže valčík, raduje sa mazurka,

Či už vládne polonéza, som tam správne.

Obývacie izby vo Varšave, Petrohrade,

Paríž, Viedeň, Praha - moja trasa.

A bez ohľadu na to, kde som bol, bez ohľadu na to, ako som sa bál,

Akýkoľvek údel si pozemský vyberie -

Vládne polonéza, kĺže valčík

Ak sa mazurka raduje, si so mnou.

So mnou ste v pokojnom hnutí.

Hudba bliká, svetlo, tma.

A takto to Chopin zamýšľal,

Nezáleží na tom, či to bolo včera alebo dávno.

IV. Práca na tému:

učiteľ:

- Fryderyk Chopin - zakladateľ poľštiny hudobná klasika. Toto je romantický skladateľ, ale zvláštny romantik. Celá jeho tvorba je spätá s Poľskom, jeho folklórom a históriou.Chopin žil a tvoril v 19. storočí. Pre moje krátky život, 39-ročný, vytvoril veľké množstvo klavírne diela ktorí žijú v našich srdciach dodnes.

učiteľ:

Pozrite sa bližšie na portrét tohto muža. Aký bol podľa vás v živote?

študenti:

Dobre, má zamyslený pohľad. Myslím, že to bolo múdre jemná dušaĽudské.

učiteľ: Nedá sa neprekvapiť hĺbkou a jemnosťou, ktorou je skladateľova tvár presiaknutá. Pochádzal z nádhernej šľachtickej rodiny a vzdelanie získal vo Varšave.

učiteľ: Pozrime sa, aký bol jeho život (fragment dokumentárnej encyklopédie „F.práca s kartami).

Po porážke národnooslobodzovacieho povstania, ktorého sa zúčastnil, musel skladateľ vo veku 20 rokov navždy opustiť Poľsko. Po krátkom živote vo Viedni sa presťahoval do Paríža. Žijúc ďaleko od svojej vlasti, vždy o tom premýšľal, všetky jeho myšlienky, pocity, zážitky sú jeho hudbou. Môžete v ňom počuť bolesť, utrpenie, impulz, horkosť straty, lásku, vieru a hlboký smútok. Tragédia Poliakov sa stala jeho osobnou tragédiou. V živote sú okolnosti, keď nie je možné nič zmeniť. V cudzej krajine poznal slávu, rešpekt, uznanie, úspech, bol obklopený kreatívnych ľudí, medzi ktorými boli jeho najbližší priateľ skladateľ F. Liszt, výtvarník E. Delacroix, spisovateľ O. Balzac. V Paríži stretol svoju lásku – Auroru Dudevant, známu pod pseudonymom Georges Sand. To všetko mu však neprinieslo šťastie. Pre vyhnanca niet vyššieho šťastia, ako byť s Vlasťou a žiť pre ňu!

učiteľ: Poďme počúvať V výkon vynikajúci klavirista Svjatoslav Richter Etuda č.12 a Predohra č.24.

(Pozrite si video: fragmenty Etudy č. 12 a Prelúdia č. 24 F. Chopina v podaní S. Richtera)

Čo majú títo dvaja spoločné? rôzne žánre, čo nám chce skladateľ odkázať, čo môžeme povedať o hudbe?

študenti: Táto hudba je odvážna, nahnevaná, plná vitalitu, boj. Hudba je revolučná, rýchla, vyzývajúca k boju.. Tu je počuť protest proti nespravodlivosti povstania.

učiteľ: Chopinova tvorba inšpirovala skladateľova bezhraničná oddanosť vlasti, ľudu, boj za národné oslobodenie. V láske k poľskej ľudovej hudbe brilantne využíval jej bohatstvo. V Chopinovom odkaze významné miesto obsadiť tanečné žánre; tanečnosť je jednou z prirodzených vlastností ľudová hudobná kultúra Poľsko. Polonézy, valčíky, mazurky (v ktorých sú implementované znaky troch príbuzných charakteru ľudové tance- mazura, kujawiak a oberek) odhaľujú súvislosti medzi Chopinovou tvorbou a poľskou ľudovou hudbou v celej jej rozmanitosti.

(Počúvanie Mazurka C dur, Valčík a mol, Polonéza g mol)

učiteľ: Povedzte, čo je tu viac, aristokratická sofistikovanosť alebo ohnivá animácia?

študenti: Tu sú vyjadrené rôzne pocity a možno si predstaviť rôzne zážitky a obrázky.

učiteľ: Áno, Chopin bol vždy iný. Niet divu, že Svyatoslav Richter napísal: „Mužský, ženský, tajomný, diabolský, nepochopiteľný, tragický Chopin" Ale jeho láska k vlasti sa nemení! A pre nás je vlasť Rusko.

V. Práca na piesni

Naučiť sa pieseň „Moja vlasť je Rusko“

VI. Reflexia

učiteľ : Chlapci, povedzte mi, aká skladateľova hudba zaznela na našej dnešnej hodine? Aké „večné“ problémy rieši hudba F. Chopina? Čo zaujímavé ste sa dozvedeli? Aký objav ste pre seba urobili?

Teraz formulujte a klaďte si navzájom otázky(práca vo dvojiciach).Ohodnoťte to. Dajte body. Vypočítajte celkové skóre - ohodnoťte ho.

Ďakujem všetkým! Dovidenia!
Zvuky hudobné dielo F. Chopin.


program,

kapitola "Svet obrazov komornej a symfonickej hudby."

Téma lekcie "Mocné kráľovstvo Chopin"

Cieľ: oboznámenie sa so žánrami komornej hudby a inštrumentálnej miniatúrnej hudby F. Chopina.

Úlohy: Vzdelávacie: vštepovať lásku k rodnej zemi, vlasti na príklade života a diela F. Chopina.

Vzdelávacie: predstaviť éru romantizmu a obrazy komornej hudby.

vývojové: naučiť sa premýšľať o hudbe, vedieť vyjadriť svoj vlastný postoj k počúvanej hudbe, pracovať na zmyselnom podaní piesní,

Vedieť: hlavné body tvorivosti F. Chopina; rôzne žánre klavírna miniatúra.

Pokrok v lekcii

Organizačný moment.

Počúvajte hudbu a určte štýl skladateľa, ktorému skladateľovi ju možno pripísať.

Snímka č. 2 a č. 3 Počúvanie valčíka a polonézy.

Uhádli ste to?

Z popisu zistíte, o ktorom skladateľovi, klaviristovi - virtuózovi si dnes povieme .

Spieval dušu svojho ľudu, vytvoril krásne melódie a tance

Svoju kreativitu obmedzil na klavírnu hudbu.

Je klasikom poľskej hudby. Jeho meno stojí medzi menami brilantní skladatelia, Ako Snímka č.4(portréty skladateľov na doske) Bach, Mozart, Beethoven, Čajkovskij.

Snímka č.5- Dielo F. Chopina je obrovský svet mimoriadna krása. Jeho úžasné úžasná hudba, ktorú napísal skvelý skladateľ a hudobník. Na úprimnosti citov záleží! Čo nám môžete povedať o diele Frederika Chopina?

Prečítajte si odsek 1 na strane 98 učebnice. Čo možno pridať? Snímka č.6

Fragment dokumentárnej encyklopédie „F. Chopin", práca s kartami.

Fryderyk Chopin nenapísal veľké diela, žiadne symfónie, žiadne opery, ale ako môže byť toto to hlavné? Každý človek je schopný slobody myslenia, prejavu a cítenia. Vyjadrite to tak, ako chce. Najbližšie mu boli miniatúry

Snímka č.7(drobné kúsky): predohry, nokturná, valčíky, polonézy, mazurky, sonáty. Každá hra a tanec je stav mysle, aj keď žil v Paríži, písal poľskú hudbu. Takmer všetky tance, ktoré napísal F. Chopin, boli poľské a mazurka mal najradšej.

Samozrejme, v modernom svete poslucháčov klasickej hudby Hudobný jazyk F. Chopina sa stáva jasným. Na znak lásky a úcty k dielu F. Chopina používa petrohradský skladateľ Sergej Savenkov melódiu nokturna a píše úžasnú pieseň na básne Taťány Tarasovej. Pesnička je obľúbená medzi detskými kolektívmi a často ju počuť z rádií. Snímka č.8

Predstavenie hudby „Chopin's Nocturne“.S. Šavenková, slová T. Tarasová.

Snímka č. 9 Chopinova hudba je presiaknutá na jednej strane lyrikou, jemnosťou sprostredkovania rôznych nálad, na druhej strane tragédiou a hrdinstvom. (str. 98, 2. odsek)

Chopin oživil predohru na romantickom základe, ktorý je sémantickým centrom odrážajúcim určitý „pohyb a život duše“. Snímka č.10

Počúvanie Predohry č.7 a Predohry č.20. Diskusia o hudbe.

Aký obraz vytvára predohra? O čom nám chce F. Chopin povedať? Čo hudba zobrazuje, aké pocity vyjadruje?

Snímka č.13Žijúc ďaleko od svojej vlasti, vždy o tom premýšľal, všetky moje myšlienky, pocity, zážitky sú jeho hudbou. Môžete v ňom počuť bolesť, utrpenie, impulz, horkosť straty, lásku, vieru a hlboký smútok. Tragédia poľského ľudu sa stala mojou osobnou tragédiou. V živote sú okolnosti, keď nie je možné nič zmeniť. V krajine, ktorá mi bola cudzia, zažil slávu, rešpekt, uznanie, úspech, bol obklopený kreatívnymi ľuďmi, našiel lásku – tomu sa hovorí šťastie?! Pre vyhnanca niet vyššieho šťastia, ako byť s Vlasťou a žiť pre ňu!

Poďme poďme počúvať v podaní vynikajúceho klaviristu Svyatoslava Richtera

Snímka č.14, 15 - Štúdia č. 12 a Predohra č. 24,Čo spája tieto dva rozdielne žánre, čo nám chce skladateľ odkázať, čo sa dá povedať o hudbe? Snímka č.16

Snímka č.17 Horlivý, vznešený snílek,
Vládca klavírnych scén
Básnik ľudovej melódie -
Toto všetko je Frederic Chopin.

Počúvanie kučeravej hudby,
Počujem šumivé špliechanie vĺn,
A striekanie slnečného mája,
A októbrový sklenený lesk,

A volanie vlasti je prísne,
A je tu priestor na revolúciu.
Tu sa klavirista zamračil,
Zadanie „B moll“.

Zvonenie klavírneho akordu,
Hrá penová vlna.
Príval čarodejníctva a podivnosti
Pohltí miestnosť do seba.

Rozprestieram ramená ako krídla,
Ako anjel, beztiažový a čistý,
Celý klavírny večer stúpa
Nad sálou je krehký klavirista. Vladimír Efremovič Šosták

Na zhrnutie lekcie musíte odpovedať na niekoľko otázok

1. Prečo si F. Chopin vybral pre svoju tvorbu klavír?

2. Myslíte si, že Chopin bol romantik Prečo?

3. Naozaj opustil F. Chopin krajinu, keď sa dozvedel o poľskom povstaní?

4. Aké žánre miniatúr boli blízke F. Chopinovi. (predohry, nokturná, valčíky, polonézy, mazurky)

Aký druh hudby to bol? popredné miesto v dielach F. Chopina? (tanečnosť) Čím sa vyznačuje hudba Fryderyka Chopina, s čím je spojená jeho hudba?

Čím sa vyznačuje hudba F. Chopina? Samozrejme, vlasť, ku ktorej bol Chopin veľmi pripútaný, a jeho osud bol úzko spätý s osudom vlasti. Snímka číslo 18

Aké ráno v mojej vlasti!

Aké lúky a lesy,

Rosa sa leskne ako perleť.

Rodná zem...Eh! Krása!

Vonia to tu palinou a trávou,

Mladé zelené listy

Ach, vlasť, len s tebou

Som navždy spútaný osudom!

Vlasť, na to by mal myslieť každý občan. Zamyslite sa nad tým, čo pre vás znamená vlasť...

Snímka č.19

Prevedenie piesne "jar Ruska" hudba A. Ermolova, slová Gulevskaja.

Snímka č. 20, č. 21, č. 22, č. 23, č. 24, č. 25, č. 26, č. 27

Krížovka: „Chopin“ - vertikálne. (Otázky na posilnenie materiálu).

Romantický skladateľ 19. storočia, ktorý napísal hudbu k piesni „Evening Star“. Aký titul dostal Chopin za svoju hudbu? Chopinov obľúbený nástroj. O aký tanec ide? hovoríme o: „Slávnostne spoločenský tanec– sprievod“? Aká hudba zaujímala popredné miesto v tvorbe F. Chopina?

Snímka č.28 Tu v hale je sám Chopin,

A sladké je zajatie piesní

A je citlivý na ucho

Dlhý zvuk hudby.

Klavír je ako biely duch

Melódia sa vznáša

Tá radosť prúdi do srdca,

Žiari smútkom.

Melódia pláva...

A kvitne ľahký valčík -

Niekedy plače, niekedy sa smeje,

Vystúpi do neba,

Bude sa ozývať -

Pamäť lásky

Fryderyk Chopin


Na rozdiel od mnohých svojich predchodcov a súčasníkov tvoril Chopin takmer výlučne pre klavír. Nezanechal ani jednu operu, ani jednu symfóniu či predohru.

O to úžasnejší je talent skladateľa, ktorý dokázal v oblasti klavírnej hudby vytvoriť toľko svetlých a nových.

Fryderyk Chopin sa narodil 1. marca 1810 neďaleko Varšavy, hlavného mesta Poľska, v meste Želazova Wola. Chopinova matka bola Poľka, otec Francúz. Chopinova rodina žila na panstve grófa Skarbeka, kde jeho otec slúžil ako domáci učiteľ. Po narodení svojho syna dostal Nikolai Chopin miesto učiteľa na varšavskom lýceu (priemer vzdelávacej inštitúcie) , a celá rodina sa presťahovala do hlavného mesta. Malý Chopin vyrastal obklopený hudbou. Otec hral na husle a flautu, mama dobre spievala a trochu hrala na klavíri. Dieťa, ktoré ešte nevedelo rozprávať, začalo hlasno plakať, len čo začulo mamu spievať alebo otca hrať.

Jeho rodičia verili, že Fryderyk nemá rád hudbu, a to ich veľmi rozrušilo. Čoskoro sa ale presvedčili, že to tak vôbec nie je. Vo veku piatich rokov už chlapec sebavedomo predvádzal jednoduché kúsky naučené pod vedením o staršia sestra Ludviki. Čoskoro sa jeho učiteľom stal známy český hudobník Wojciech Živný, známy vo Varšave. Citlivý a skúsený pedagóg vštepil svojmu žiakovi lásku ku klasickej hudbe a najmä k dielam I.S. Bach. Bachove klávesové prelúdiá a fúgy následne vždy ležali na skladateľovom stole.

Prvé vystúpenie malého klaviristu sa uskutočnilo vo Varšave, keď mal sedem rokov. Koncert mal úspech a Chopinovo meno sa čoskoro dozvedela celá Varšava. Zároveň vyšlo jedno z jeho prvých diel – polonéza pre klavír g mol. Výkonný talent Chlapec sa vyvinul tak rýchlo, že vo veku dvanástich rokov bol Chopin na úrovni najlepších poľských klaviristov. Živnyj odmietol študovať s mladým virtuózom a vyhlásil, že ho už nemôže nič naučiť.

Súčasne so štúdiom hudby dostal chlapec dobro všeobecné vzdelanie. Fryderyk už ako dieťa ovládal francúzštinu a nemecké jazyky, živo sa zaujímal o históriu Poľska, veľa čítal fikcia. Ako trinásťročný vstúpil na lýceum a o tri roky neskôr úspešne zmaturoval. Počas rokov štúdia sa ukázali všestranné schopnosti budúceho skladateľa. Mladík dobre kreslil a darilo sa mu najmä karikatúra. Jeho talent na mimiku bol taký brilantný, že sa ním mohol stať divadelný herec. Už v prvé roky Chopin sa vyznačoval ostrou mysľou, pozorovaním a veľkou zvedavosťou.

Od detstva prejavoval Chopin lásku k ľudovej hudbe. Podľa rozprávania jeho rodičov mohol chlapec počas vidieckych prechádzok s otcom či kamarátmi dlho stáť pod oknom nejakej chatrče, odkiaľ sa ozývali ľudové melódie. Počas letnej dovolenky na panstvách svojich súdruhov z lýcea sa predstavenia zúčastnil aj samotný Fryderyk. ľudové piesne a tanec. V priebehu rokov ľudová hudba sa stal integrálnou súčasťou jeho tvorivosť sa stala príbuznou jeho bytosti.

Po absolvovaní lýcea vstúpil Chopin Stredná škola hudba. Tu dohliadal na štúdium skúsený učiteľ a skladateľ Joseph Elsner. Elsner si veľmi skoro uvedomil, že jeho študent nie je len talentovaný, ale aj génius. Medzi jeho poznámkami je zachovaná stručný popis daný im mladému hudobníkovi: „Úžasné schopnosti. Hudobný génius"V tom čase už bol Chopin uznávaný ako najlepší klavirista v Poľsku. Dozrel aj jeho skladateľský talent. Svedčia o tom dva koncerty pre klavír a orchester, ktoré vznikli v rokoch 1829-1830. Tieto koncerty sa vždy hrajú v našej doby a sú obľúbenými dielami klaviristov všetkých krajín.

V tom istom čase sa Fryderyk zoznámil s mladou speváčkou Konstanziou Gladkowskou, ktorá študovala na varšavskom konzervatóriu. Gladkovskej bolo predurčené stať sa Fryderykovou prvou láskou. V liste svojmu priateľovi Woitsekhovskému priznal: „...možno, žiaľ, už mám svoj vlastný ideál, ktorému verne slúžim, bez toho, aby som s ním šesť mesiacov hovoril, o čom snívam, spomienka naň sa stala Poslali sme vám Adagio z môjho koncertu, ktorý ma dnes ráno inšpiroval k napísaniu tohto valčíka.“ Pod dojmom tohto mladistvého pocitu lásky Chopin zložil jednu z nich najlepšie pesničky"želanie" ("Keby som bol slnkom svietiacim na oblohe").

V roku 1829 mladý hudobník krátko odcestoval do Viedne. Jeho koncerty sa konali od r obrovský úspech. Chopin, jeho priatelia a rodina si uvedomili, že by mal ísť dlho koncertné turné. Chopin sa k tomuto kroku nevedel dlho odhodlať. Trápili ho zlé pocity. Zdalo sa mu, že navždy opúšťa svoju vlasť. Nakoniec na jeseň roku 1830 Chopin Varšavu opustil. Priatelia mu darovali pohár na rozlúčku naplnený poľskou zeminou. Jeho učiteľ Elsner sa s ním dojemne rozlúčil. Na okraji Varšavy, kadiaľ Chopin prechádzal, so svojimi študentmi predviedol niečo, čo napísal špeciálne pre túto príležitosť. zborová tvorba. Chopin mal dvadsať rokov. Skončil sa šťastný čas mladosti, plný hľadania, nádejí, úspechov. Chopinove predtuchy ho neoklamali. Navždy sa rozlúčil s vlasťou.

Spomínajúc na dobré prijatie vo Viedni, rozhodol sa Chopin začať svoje koncerty tam. Ale napriek intenzívnemu úsiliu sa mu nikdy nepodarilo uskutočniť nezávislý koncert a vydavatelia súhlasili s vydávaním jeho diel len zadarmo.

Z domu nečakane prišla poplašná správa. Vo Varšave sa začalo povstanie proti ruskej autokracii, ktoré zorganizovali poľskí vlastenci. Chopin sa rozhodol prerušiť svoje koncertné turné a vrátiť sa do Poľska. Vedel, že medzi rebelmi sú aj jeho priatelia, možno aj jeho otec. Veď v mladosti sa Nikolaj Chopin zúčastnil ľudového povstania vedeného Tadeuszom Kosciuszkom. Ale jeho rodina a priatelia mu vytrvalo radia v listoch, aby neprišiel. Ľudia blízki Chopinovi sa obávajú, že prenasledovanie môže postihnúť aj jeho. Nech radšej zostane slobodný a svojím umením slúži vlasti. S trpkosťou skladateľ rezignoval a zamieril do Paríža. Cestou Chopina zastihla správa, ktorá ho šokovala: povstanie bolo brutálne potlačené, jeho vodcovia boli uvrhnutí do väzenia a vyhnaní na Sibír.

S myšlienkami o tragické osudy Chopinova najznámejšia etuda, ktorá dostala názov „revolučná“, sa priamo týkala jeho rodnej krajiny, vznikla ešte pred jeho príchodom do Paríža. Bol stelesnením ducha novembrového povstania, ale aj hnevu a smútku.

Na jeseň roku 1831 prišiel Chopin do Paríža. Tu prežil až do konca života. Francúzsko sa však nestalo druhou vlasťou skladateľa. Vo svojich náklonnostiach aj vo svojej práci zostal Chopin Poliakom. A dokonca odkázal svoje srdce, aby si ho po smrti odniesli domov.

Chopin „dobyl“ Paríž najskôr ako klavirista. Okamžite ohromil publikum svojim jedinečným a nezvyčajným výkonom. Paríž v tom čase zaplavili hudobníci z rôznych krajín. Najobľúbenejšími boli virtuózni klaviristi: Kalkbrenner, Hertz, Hiller. Ich hra sa vyznačovala technickou dokonalosťou a brilantnosťou, ktorá ohromila publikum. Preto ten prvý koncertné vystúpenie Chopin znel ako taký ostrý kontrast. Podľa spomienok súčasníkov bol jeho výkon prekvapivo duchovný a poetický.

Slávny maďarský hudobník Franz Liszt, ktorý v tom čase začal svoju skvelú kariéru aj ako klavirista a skladateľ, si na Chopinov prvý koncert spomína: „Pamätáme si na jeho prvé vystúpenie v Pleyel Hall, keď sa potlesk, ktorý sa stupňoval s dvojnásobnou silou, zdal byť neschopný. dostatočne prejaviť naše nadšenie zoči-voči talentu, ktorý spolu so šťastnými inováciami v oblasti jeho umenia otvoril novú etapu vo vývoji básnického cítenia.“ Chopin dobyl Paríž, tak ako kedysi Mozart a Beethoven Viedeň. Rovnako ako Liszt bol uznávaný ako najlepší klavirista na svete.

Na Chopinových koncertoch väčšinou vykonal svoje vlastné kompozície: koncerty pre klavír a orchester, koncertné rondá, mazurky, etudy, nokturná, Variácie na tému z Mozartovej opery „Don Giovanni“. Práve o týchto variáciách vynikli nemecký skladateľ a kritik Robert Schumann: "Klobúk dole, páni, pred vami ste génius."<

Chopinova hudba, ale aj jeho koncertné vystúpenia vzbudzovali všeobecný obdiv. Čakali len hudobné vydavateľstvá. Chopinove diela vydávali, ale ako vo Viedni zadarmo. Preto prvé vydania nepriniesli Chopinovi príjem. Každý deň bol nútený dávať hodiny hudby päť až sedem hodín. Táto práca mu poskytla, ale vyžadovala príliš veľa času a úsilia. A ani neskôr, ako svetoznámy skladateľ, si Chopin nemohol dovoliť zastaviť tieto hodiny so svojimi študentmi, ktoré ho tak vyčerpávali.

Spolu s rastúcou popularitou Chopina ako klaviristu a skladateľa sa rozšíril okruh jeho známych. Medzi jeho priateľov patrí Liszt, vynikajúci francúzsky skladateľ Berlioz, francúzsky umelec Delacroix a nemecký básnik Heine. Ale bez ohľadu na to, akí zaujímaví boli jeho noví priatelia, vždy dával prednosť svojim krajanom. Kvôli hosťovi z Poľska zmenil prísny poriadok svojho pracovného dňa a ukázal mu pamiatky Paríža. Dokázal stráviť hodiny počúvaním príbehov o svojej vlasti, o živote svojej rodiny a priateľov. S mladíckou nenásytnosťou si užíval poľské ľudové piesne a často písal hudbu k básňam, ktoré sa mu páčili. Tieto básne, premenené na piesne, si veľmi často našli cestu späť do Poľska a stali sa majetkom ľudu. Ak prišiel blízky priateľ, poľský básnik Adam Mickiewicz, Chopin si okamžite sadol za klavír a celé hodiny mu hral. Mickiewicz bol nútený, podobne ako Chopin, žiť ďaleko od svojej vlasti. A len Chopinova hudba trochu zmiernila bolesť z tohto odlúčenia a preniesla ho tam, ďaleko, do rodného Poľska. Práve vďaka Mickiewiczovi a šialenej dráme jeho „Conrada Wallenroda“ sa zrodila Prvá balada. A Chopinova Druhá balada sa spája s obrazmi Mickiewiczovej poézie.

Stretnutia s poľskými priateľmi boli skladateľovi obzvlášť drahé, pretože Chopin nemal vlastnú rodinu. Jeho nádej oženiť sa s Máriou Wodzinskou, dcérou jedného z bohatých poľských šľachticov, sa nenaplnila. Máriini rodičia nechceli vidieť svoju dcéru vydatú za hudobníka, aj keby bol svetoznámy, ale zarábali si prácou. Na dlhé roky spájal svoj život so slávnou francúzskou spisovateľkou Aurorou Dudevant, ktorá vystupovala v tlači pod pseudonymom Georges Sand.

Súdiac podľa „hudobných portrétov“ Konstancie Gladkowskej a Marie Wodzinskej, Chopin si nadovšetko cenil kúzlo čistoty vytvorené jeho fantáziou. V George Sand sa dalo nájsť čokoľvek, len nie toto. V tom čase mala škandalóznu povesť. Chopin to nemohol vedieť. Liszt a jeho priateľka Marie d'Agoux si však vysoko cenili literárny talent George Sandovej a hovorili o tom s Chopinom a Mickiewiczom, pričom zdôraznili, že si ju cenili predovšetkým ako spisovateľku. Prispeli tiež k tomu, že sa George Sandová objavila na hudobných večeroch s Chopinom Treba povedať, že o histórii Chopinovho vzťahu s Georges Sand nie je veľa spoľahlivých informácií.

Nie každý súhlasí so samotnou George Sandovou, ktorá svojim priateľom stvárnila Chopinovho anjela strážneho a opísala im svoju „sebaobetovanie“ a „materskú starostlivosť“ o skladateľa. Liszt ju v knihe vydanej počas života George Sandovej veľmi jednoznačne obvinil, že bola príčinou jeho predčasnej smrti.

Wojciech Grzymala, jeden z Chopinových najbližších priateľov, tiež veril, že za jeho smrť je zodpovedný George Sand, „ktorý otrávil celú jeho existenciu“. „Jedovatá rastlina“ nazval Wilhelm Lenz, študent Chopina, ktorý bol hlboko rozhorčený nad tým, ako drzo, arogantne a pohŕdavo George Sand zaobchádzal s Chopinom aj v prítomnosti cudzincov.

V priebehu rokov Chopin koncertoval čoraz menej a obmedzoval sa na vystupovanie s malým okruhom priateľov. Celkom sa venoval kreativite. Objavili sa jeho sonáty, scherzá, balady, improvizácie, nový rad etúd, najpoetickejšie nokturná, prelúdiá a dodnes obľúbené mazurky a polonézy. Spolu s ľahkými lyrickými hrami vychádzali z jeho pera čoraz častejšie diela plné dramatickej hĺbky, často aj tragiky.

Toto je druhá sonáta (s pohrebným pochodom), ktorý patrí k najvyšším úspechom skladateľa v celej poľskej hudbe a romantickom umení vôbec. Józef Chominski charakterizujúci prvé dve časti sonáty povedal: „Po hrdinskom boji je pohrebný pochod očividne posledným aktom drámy. Chopin považoval pohrebný pochod za emotívny záver, ktorý dramaticky dokončuje vývoj obrazov. Túto drámu, ktorej obrazy sa odohrávajú v Chopinovej sonáte, máme právo nazvať národnou tragédiou.

Chopinov pohrebný pochod je uznávaný ako najvýraznejšie dielo tohto žánru. Tento pochod zaujímal osobitné, výnimočné miesto nielen v hudobnej literatúre, ale aj v živote ľudstva, lebo len ťažko nájsť vznešenejšie, krajšie a tragickejšie stelesnenie pocitu smútku.

Chopinov život v Paríži bol, ak nie šťastný, tak priaznivý pre kreativitu. Jeho talent dosiahol svoj vrchol. Publikovanie Chopinových diel už nenaráža na žiadne prekážky, učiť sa od neho sa považuje za veľkú česť a počuť ho hrať je vzácnym šťastím, ktoré má k dispozícii len pár vyvolených.

Posledné roky skladateľovho života boli smutné. Zomrel mu priateľ Jan Matuszynski a po ňom aj milovaný otec. Hádka a rozchod s George Sandovou ho urobili úplne osamelým. Chopin sa nikdy nedokázal spamätať z týchto brutálnych úderov. Pľúcna choroba, ktorou Chopin trpel od mladého veku, sa zhoršila. Skladateľ za posledné dva roky nenapísal takmer nič. Jeho finančné prostriedky vyschli.

Aby si Chopin zlepšil svoju ťažkú ​​finančnú situáciu, podnikol na pozvanie anglických priateľov cestu do Londýna. Po nabratí posledných síl, chorý, tam koncertuje a vyučuje. Nadšené prijatie ho spočiatku teší a dodáva mu veselosť. Ale vlhké podnebie Anglicka malo rýchlo deštruktívny účinok. Hektický život, plný svetskej, často prázdnej a nezmyselnej zábavy, ho začal unavovať. Chopinove listy z Londýna odrážajú jeho pochmúrnu náladu a často aj utrpenie. "Už sa nemôžem báť ani sa radovať - ​​úplne som prestal čokoľvek cítiť - len vegetím a čakám, že to čo najskôr skončí," napísal jednému zo svojich priateľov.

Chopin v prospech poľských emigrantov odohral svoj posledný koncert v Londýne, ktorý sa ukázal byť posledným v jeho živote. Na radu lekárov sa urýchlene vrátil do Paríža. Posledným dielom skladateľa bola mazurka f mol, ktorú už nevedel hrať a iba si ju zapisoval na papier.

Jediná známa fotografia skladateľa, urobená v roku jeho smrti v roku 1849. Fotografia je v súkromnej zbierke

Na jeho žiadosť pricestovala z Poľska jeho staršia sestra Ludwika, v náručí ktorej zomrel.

Hudobná hodina program 6. ročníka G.P. Sergeeva, E.D. krétsky

kapitola "Svet obrazov komornej a symfonickej hudby."

Téma lekcie "Mocné kráľovstvo Chopin"

Cieľ: oboznámenie sa so žánrami komornej hudby, inštrumentálna miniatúrna hudba F. Chopina.

Úlohy: Vzdelávacie: vštepovať lásku k rodnej zemi, vlasti na príklade života a diela F. Chopina.

Vzdelávacie: predstaviť éru romantizmu a obrazy komornej hudby.

vývojové: naučiť sa premýšľať o hudbe, vedieť vyjadriť svoj vlastný postoj k počúvanej hudbe, pracovať na zmyselnom podaní piesní,

Vedieť: hlavné body tvorivosti F. Chopina; rôzne žánre klavírnych miniatúr.

Pokrok v lekcii

Organizačný moment.

Počúvajte hudbu a určte štýl skladateľa, ktorému skladateľovi ju možno pripísať.

C snímka č. 2 a č. 3 Počúvanie valčíka a polonézy.

Uhádli ste to?

Z popisu zistíte, o ktorom skladateľovi, klaviristovi - virtuózovi si dnes povieme .

— Spieval dušu svojho ľudu, vytvoril krásne melódie a tance

— Svoju tvorivosť obmedzil na klavírnu hudbu.

— Je klasikom poľskej hudby. Jeho meno stojí popri menách brilantných skladateľov, ako napr Snímka č.4(portréty skladateľov na doske) Bach, Mozart, Beethoven, Čajkovskij.

Snímka č.5— Dielo F. Chopina je obrovský svet neobyčajnej krásy. Jeho nádherná, nádherná hudba, ktorú napísal skvelý skladateľ a hudobník. Na úprimnosti citov záleží! Čo nám môžete povedať o diele Frederika Chopina?

Prečítajte si odsek 1 na strane 98 učebnice. Čo možno pridať? Snímka č.6

Fragment dokumentárnej encyklopédie „F. práca s kartami.

Fryderyk Chopin nenapísal veľké diela, ani symfónie, ani opery, ale ako by to mohlo byť to hlavné? Každý človek je schopný slobody myslenia, prejavu a cítenia. Vyjadrite to tak, ako chce. Najbližšie mu boli miniatúry

Snímka č.7(drobné kúsky): predohry, nokturná, valčíky, polonézy, mazurky, sonáty. Každá hra a tanec je stav mysle, aj keď žil v Paríži, písal poľskú hudbu. Takmer všetky tance, ktoré napísal F. Chopin, boli poľské a mazurka mal najradšej.

Samozrejme, v modernom svete začínajú poslucháči klasickej hudby rozumieť hudobnému jazyku F. Chopina. Na znak lásky a úcty k dielu F. Chopina používa petrohradský skladateľ Sergej Savenkov melódiu nokturna a píše úžasnú pieseň na básne Taťány Tarasovej. Pesnička je obľúbená medzi detskými kolektívmi a často ju počuť z rádií. Snímka č.8

Predstavenie hudby „Chopin's Nocturne“. S. Šavenková, slová T. Tarasová.

Snímka č.9
Chopinovu hudbu preniká na jednej strane lyrika, jemnosť prenášania rôznych nálad, na druhej strane tragika a hrdinstvo. (str. 98, 2. odsek)

Chopin oživil predohru na romantickom základe, ktorý je sémantickým centrom odrážajúcim určitý „pohyb a život duše“. Snímka č.10

Počúvanie Predohry č.7 a Predohry č.20. Diskusia o hudbe.

Aký obraz vytvára predohra? O čom nám chce F. Chopin povedať? Čo hudba zobrazuje, aké pocity vyjadruje?

Snímka č.13Žijúc ďaleko od svojej vlasti, vždy o tom premýšľal, všetky moje myšlienky, pocity, zážitky sú jeho hudbou. Môžete v ňom počuť bolesť, utrpenie, impulz, horkosť straty, lásku, vieru a hlboký smútok. Tragédia poľského ľudu sa stala mojou osobnou tragédiou. V živote sú okolnosti, keď nie je možné nič zmeniť. V krajine, ktorá mi bola cudzia, zažil slávu, rešpekt, uznanie, úspech, bol obklopený kreatívnymi ľuďmi, našiel lásku – tomu sa hovorí šťastie?! Pre vyhnanca niet vyššieho šťastia, ako byť s Vlasťou a žiť pre ňu!

Poďme poďme počúvať v podaní vynikajúceho klaviristu Svyatoslava Richtera

Snímka č.14, 15 - Štúdia č. 12 a Predohra č. 24,Čo spája tieto dva rozdielne žánre, čo nám chce skladateľ odkázať, čo sa dá povedať o hudbe? Snímka č.16

Snímka č.17 Horlivý, vznešený snílek,
Vládca klavírnych scén
Básnik ľudovej melódie -
Toto všetko je Frederic Chopin.

Počúvanie kučeravej hudby,
Počujem šumivé špliechanie vĺn,
A striekanie slnečného mája,
A októbrový sklenený lesk,

A volanie vlasti je prísne,
A je tu priestor na revolúciu.
Tu sa klavirista zamračil,
Zadanie „B minor“.

Zvonenie klavírneho akordu,
Hrá penová vlna.
Príval čarodejníctva a podivnosti
Pohltí miestnosť do seba.

Rozprestieram ramená ako krídla,
Ako anjel, beztiažový a čistý,
Celý klavírny večer stúpa
Nad sálou je krehký klavirista. Vladimír Efremovič Šosták

Na zhrnutie lekcie musíte odpovedať na niekoľko otázok

    Prečo si F. Chopin vybral pre svoju tvorbu klavír?

    Myslíte si, že Chopin bol romantik Prečo?

    Naozaj opustil F. Chopin krajinu, keď sa dozvedel o poľskom povstaní?

    Aké žánre miniatúr boli blízke F. Chopinovi. (predohry, nokturná, valčíky, polonézy, mazurky)

    Aká hudba zaujímala popredné miesto v tvorbe F. Chopina? (tanečnosť)

    Čím sa vyznačuje hudba Fryderyka Chopina, s čím je jeho hudba spojená?

Čím sa vyznačuje hudba F. Chopina? Samozrejme, vlasť, ku ktorej bol Chopin veľmi pripútaný, a jeho osud bol úzko spätý s osudom vlasti. Snímka číslo 18

Aké ráno v mojej vlasti!

Aké lúky a lesy,

Rosa sa leskne ako perleť.

Rodná zem... Eh! Krása!

Vonia to tu palinou a trávou,

Mladé zelené listy

Ach, vlasť, len s tebou

Som navždy spútaný osudom!

Vlasť, na to by mal myslieť každý občan. Zamyslite sa nad tým, čo pre vás znamená vlasť...

Snímka č.19

Prevedenie piesne "jar Ruska" hudba A. Ermolova, slová Gulevskaja.

Snímka č. 20, č. 21, č. 22, č. 23, č. 24, č. 25, č. 26, č. 27

Krížovka: „Chopin“ - vertikálne. (Otázky na posilnenie materiálu).

    Romantický skladateľ 19. storočia, ktorý napísal hudbu k piesni „Evening Star“.

    Aký titul dostal Chopin za svoju hudbu?

    Chopinov obľúbený nástroj.

    O akom tanci hovoríme: „Slávnostný spoločenský tanec – sprievod“?

    Aká hudba zaujímala popredné miesto v tvorbe F. Chopina?

Snímka č.28 Tu v hale je sám Chopin,

A sladké je zajatie piesní

A je citlivý na ucho

Dlhý zvuk hudby.

Klavír je ako biely duch

Melódia sa vznáša

Tá radosť prúdi do srdca,

Žiari smútkom.

Melódia pláva...

A kvitne ľahký valčík -

Niekedy plače, niekedy sa smeje,

Vystúpi do neba,

Bude sa ozývať -

Pamäť lásky

A dych génia.

Otvorená hodina hudobnej výchovy v 6. ročníku

Predmet: Obrazy komornej hudby. Mocné kráľovstvo Chopina.

kapitola: Svet obrazov vokálnej a inštrumentálnej hudby.

Dátum lekcie _______________

__________________________________

Cieľ lekcie: uvedomenie si štýlových znakov hudby F. Chopina, znalosť žánrov komornej hudby a inštrumentálnych miniatúr hudby F. Chopina.

Ciele lekcie.

Vzdelávacie: pomôcť študentom precítiť úžasnú originalitu, jemnú poéziu hudby F. Chopina, jej prepojenie s národnými charakteristikami poľskej hudby, historickou situáciou tej doby; oboznámiť žiakov s tvorbou F. Chopina, zistiť hudobný obsah hudobných diel.

Vzdelávacie: rozvíjať zrakovo - obrazné, logické myslenie, schopnosť analyzovať a syntetizovať, argumentovať, hudobnú pamäť, pražcovo - harmonický sluch, spevácke schopnosti.

Vzdelávacie: pestovanie zmyslu pre občianstvo a lásku k vlasti.

Typ lekcie: kombinované, prehlbovanie vedomostí.

Formulár: lekcia-prezentácia.

Počúvanie hudby: F. Chopin „Balada č. 1“ g mol. Nokturno (B dur).

Scherzo (B moll).

Vybavenie: počítač, projektor, plátno, tabuľa, klavír, krížovka, učebnica Sergeeva G.P., Kritskaya E.D.. Hudba. 6. trieda. M.: Vzdelávanie, 2014.

Priebeh lekcie:

Organizačný bod: upriamiť pozornosť študentov na vyučovaciu hodinu.

Zvukový fragment "Balady g - mol". Pozdravujem!

Aktualizácia základných vedomostí:

Motivácia k vzdelávacím aktivitám. ( Komunikácia témy a účelu lekcie ).

Dnes v lekcii budeme pokračovať v oboznamovaní sa s hudobným dielom tohto skladateľa. Téma našej lekcie sa volá: „Mocné kráľovstvo F. Chopina“. Jeho cieľom je preniknúť do poetického hudobného jazyka a obsahu diel tohto brilantného poľského skladateľa.

Učenie nového materiálu.

Počúvajte hudbu a určte štýl skladateľa, ktorému skladateľovi ju možno pripísať?

Počúvanie valčíka a polonézy.

Uhádli ste to?

Zistite z popisu o hudbe, o ktorom skladateľovi, klaviristovi - virtuózovi si dnes povieme.

Spieval dušu svojho ľudu, vytvoril krásne melódie a tance

Svoju kreativitu obmedzil na klavírnu hudbu.

Je klasikom poľskej hudby. Jeho meno stojí vedľa mien skvelých skladateľov, akými sú (na tabuli sú portréty skladateľov) Bach, Mozart, Beethoven, Čajkovskij.

Dielo F. Chopina je obrovský svet neobyčajnej krásy. Jeho nádherná, nádherná hudba, ktorú napísal skvelý skladateľ a hudobník. Úprimnosť pocitov je hlavná vec!

Zverejňovanie biografických informácií.

Učiteľ: Pozrite sa pozorne na portrét tohto muža. Aký bol podľa vás v živote?

Študenti: Dobre, má zamyslený pohľad. Myslím si, že to bol inteligentný, citlivý človek.

Učiteľ: Človek nemôže byť prekvapený hĺbkou a jemnosťou, ktorá preniká skladateľovou tvárou a jeho aristokratickými rukami. Pochádzal z nádhernej šľachtickej rodiny a vzdelanie získal vo Varšave. Poznajúc kultúru a zvyky ľudového Poľska, hlboko cítil intonácie Mazurov a Kujawiakov, Oberekov a Polonéz, ktorí tak často potešili jeho srdce v milej Szafarne, predmestí Varšavy.

Predstavenie hudby "Chopinovo nokturno" od S. Savenkova, text T. Tarasovej.

Chopinovu hudbu preniká na jednej strane lyrika, jemnosť prenášania rôznych nálad, na druhej strane tragika a hrdinstvo. (s. 98, 2 odsek).

Chopin oživil predohru na romantickom základe, ktorý je sémantickým centrom odrážajúcim určitý „pohyb a život duše“.

Počúvanie Predohry č.7 a Predohry č.20. Diskusia o hudbe.

Aký obraz vytvára predohra? O čom nám chce F. Chopin povedať? Čo hudba zobrazuje, aké pocity vyjadruje?

Žijúc ďaleko od svojej vlasti, vždy o tom premýšľal, všetky moje myšlienky, pocity, zážitky sú jeho hudbou. Môžete v ňom počuť bolesť, utrpenie, impulz, horkosť straty, lásku, vieru a hlboký smútok. Tragédia poľského ľudu sa stala mojou osobnou tragédiou. V živote sú okolnosti, keď nie je možné nič zmeniť. V krajine, ktorá mi bola cudzia, zažil slávu, rešpekt, uznanie, úspech, bol obklopený kreatívnymi ľuďmi, našiel lásku – tomu sa hovorí šťastie?! Pre vyhnanca niet vyššieho šťastia, ako byť s Vlasťou a žiť pre ňu!

Vypočujme si výkon vynikajúceho klaviristu Svyatoslava Richtera

Etuda č.12 a Predohra č.24Čo spája tieto dva rozdielne žánre, čo nám chce skladateľ odkázať, čo sa dá povedať o hudbe?

Horlivý, vznešený snílek,
Vládca klavírnych scén
Básnik ľudovej melódie -
Toto všetko je Frederic Chopin.

Počúvanie kučeravej hudby,
Počujem šumivé špliechanie vĺn,
A striekanie slnečného mája,
A októbrový sklenený lesk,

A volanie vlasti je prísne,
A je tu priestor na revolúciu.
Tu sa klavirista zamračil,
Zadanie „B moll“.

Zvonenie klavírneho akordu,
Hrá penová vlna.
Príval čarodejníctva a podivnosti
Pohltí miestnosť do seba.

Rozprestieram ramená ako krídla,
Ako anjel, beztiažový a čistý,
Celý klavírny večer stúpa
Nad sálou je krehký klavirista.

Vladimír Efremovič Šosták

Prečo si F. Chopin vybral pre svoju tvorbu klavír?

Myslíte si, že Chopin bol romantik Prečo?

Naozaj opustil F. Chopin krajinu, keď sa dozvedel o poľskom povstaní?

Aké žánre miniatúr boli blízke F. Chopinovi? (Prelúdiá, nokturná, valčíky, polonézy, mazurky).

Aká hudba zaujímala popredné miesto v tvorbe F. Chopina? (tanečnosť).

Čím sa vyznačuje hudba Fryderyka Chopina, s čím je jeho hudba spojená?

Aké ráno v mojej vlasti!

Aké lúky a lesy,

Rosa sa leskne ako perleť.

Rodná zem...Eh! Krása!

Vonia to tu palinou a trávou,

Mladé zelené listy

Ach, vlasť, len s tebou

Som navždy spútaný osudom!

Chopinova hudba je ako delá pokryté kvetmi. Ostro nahnevané, plné vitálneho napätia a emocionálnej intenzity, stránky jeho balád a sonát možno považovať za živú a pietnu reakciu na udalosti poľskej reality 30. rokov. Bol hlboko šokovaný otroctvom svojej vlasti. V tomto zmysle je vysoko charakteristická "Balada g mol"

Počúvanie tónu „Balada g-moll“.

Učiteľ: Chlapci, povedzte mi, čo je toto za hudbu? Čo ste v ňom počuli?

Študenti: Táto hudba je odvážna, nahnevaná, plná vitality a boja. Hudba je revolučná, rýchla, vyzývajúca k boju.

Učiteľ: Odrážalo to pocity Poliaka – aristokrata a revolucionára – romantika. Samotný Fryderyk Chopin bol po porážke národnooslobodzovacieho povstania, ktorého sa zúčastnil, nútený odísť a žiť v zahraničí, ďaleko od svojej milovanej vlasti, Poľska.

Zhrnutie lekcie.

Krížovka: "Chopin"- vertikálne. ( Otázky na posilnenie materiálu).

Romantický skladateľ 19. storočia, ktorý napísal hudbu k piesni „Evening Star“.

Aký titul dostal Chopin za svoju hudbu?

Chopinov obľúbený nástroj.

O akom tanci hovoríme: „Slávnostný spoločenský tanec – sprievod“?

Aká hudba zaujímala popredné miesto v tvorbe F. Chopina?

Vokálno - intonačná práca.

Didaktická úloha - rozvoj vokálnych intonačných schopností

dych;

spievanie;

Spievanie hlavnej melódie Nocturne (vokál).

Vlasť, na to by mal myslieť každý občan. Zamyslite sa nad tým, čo pre vás znamená vlasť...

Prevedenie piesne „Zima“ hudba a text A. Osirovského.

Reflexia.

Učiteľ: Chlapci, povedzte mi, aká skladateľova hudba zaznela na našej dnešnej hodine? Aké „večné“ problémy rieši hudba F. Chopina?

Otázka: Aké zaujímavé veci ste sa naučili? Aký objav ste pre seba urobili?

Formulujte a klaďte si navzájom otázky (práca vo dvojiciach). Ohodnoťte to. Dajte body. Vypočítajte celkové skóre - ohodnoťte ho.

Vzorové otázky:

Prečo si F. Chopin vybral pre svoju tvorbu klavír?

Myslíte si, že Chopin bol romantik Prečo?

Naozaj opustil F. Chopin krajinu, keď sa dozvedel o poľskom povstaní?

Aké žánre miniatúr boli blízke F. Chopinovi (predohry, nokturná, valčíky, polonézy, mazurky).

Aká hudba zaujímala popredné miesto v tvorbe F. Chopina? (tanec)

Čím sa vyznačuje hudba Frederika Chopina, s čím je jeho hudba spojená?

Čím sa vyznačuje hudba F. Chopina? Samozrejme, vlasť, ku ktorej bol Chopin veľmi pripútaný, a jeho osud bol úzko spätý s osudom vlasti.

Lekcia sa konala na MBOU "Stredná škola č. 3" v meste Čerepovec, región Voogda.

Pozitívna spätná väzba:

1. Je tu jasnosť a dobrá prezentácia.

2. Nádherný kontakt so študentmi.

3. Dokončené fázy lekcie.

4. Sú zobrazené rôzne formy činnosti.

5 Vo všeobecnosti sa mi lekcia páčila.

Negatívne:

1. Vo všeobecnosti sa mi nepáčila téma a kombinácia umeleckých a hudobných obrázkov (toto som nevymyslel, je to všetko z učebnice a programu).

2. Učiteľ je bez emócií.

3. Žiaci nie sú aktívni (vystrašil ich veľký počet učiteľov.

4. Nebol dostatok času na reflexiu (hoci som sa ponáhľal)

5. Práca v skupinách by podľa kolegov vo všeobecnosti nemala byť taká, nestalo sa!

6. Pieseň nebola taká (kolegom sa nepáčila)