Obrazy mora v literatúre, maľbe a hudbe. „Hudba a výtvarné umenie“ Téma hodiny: „Kresba... hudba


24. september je Svetovým námorným dňom.

More očaruje, more zabíja, vzrušuje, vystrašuje a tiež rozosmieva, niekedy zmizne, príležitostne sa prezlečie za jazero alebo nahromadí búrky, požiera lode, rozdáva bohatstvo, nedáva odpovede; je múdry, jemný, silný a nepredvídateľný. Ale hlavné je, že more volá.
Alessandro Baricco „More-oceán“

V prírode len ťažko nájdete niečo krajšie a majestátnejšie morské prvky. Neustále sa meniace, nekonečné, kývanie do diaľky, trblietavé rôzne farby, znejúce - priťahuje a fascinuje, je potešujúce kontemplovať to. Obraz mora ospevovali básnici, more maľovali umelci, melódie a rytmy jeho vĺn tvorili hudobné línie diel mnohých skladateľov.

***

Symfonickú báseň „More“ napísal C. Debussy takmer zo života – dojatý rozjímaním Stredozemné more a oceán, ako sám skladateľ priznal.


More sa prebúdza (1. časť - „Od úsvitu do poludnia na mori“), jemne špliecha morské vlny postupne zrýchľoval svoj beh, slnečné lúče aby sa more trblietalo svetlé farby. Nasledujú „Wave Games“ – pokojné a radostné. Kontrastné finále básne „Dialóg vetra a mora“ vykresľuje dramatickú atmosféru, v ktorej vládnu oba zúrivé prvky.

***

Prímorská krajina v kreativite M.K. Ciurlionis - litovský skladateľ a umelec, prezentované vo zvukoch a farbách.



V jeho symfonická báseň"more" Bizarné zmeny morských prvkov sa pružne odrážajú, niekedy majestátne a pokojné, niekedy pochmúrne a šialené. A v cykle jeho obrazov „Sonáta mora“ má každé z 3 umeleckých plátien názov častí sonátovú formu. Okrem toho umelec preniesol do maľby nielen mená, ale vybudoval aj logiku vývoja umelecký materiál podľa zákonov dramaturgie sonátovej formy.

Obraz „Allegro“ je plný dynamiky: zúrivé vlny, šumivé perleťové a jantárové striekance, čajka letiaca nad morom. Tajomné „Andante“ ukazuje tajomné mesto zamrznuté na dne mora, pomaly sa potápajúcu plachetnicu, ktorá sa zastavila v ruke pomyselného kolosu. Majestátne finále predstavuje drsnú, obrovskú a rýchlu vlnu, ktorá sa týči nad malými člnmi.


Prímorská krajina je prítomná vo všetkých existujúcich hudobných žánrov. Zastúpenie morského prvku v hudbe - integrálnou súčasťou tvorivosť N.A. Rimskij-Korsakov. Jeho symfonický obraz „Šeherezáda“, opera „Sadko“, sú plné skvele vytvorených obrázkov mora.

Každý z troch hostí v opere Sadko spieva o svojom mori, a pôsobí buď chladne a hrozivo vo varjažčine, alebo tajomne a nežne špliecha v príbehu hosťa z Indie, alebo sa hrá so žiarivými odrazmi pri pobreží Benátok.


Je zaujímavé, že charaktery predstavených postáv v opere prekvapivo korešpondujú s obrázkami mora, ktoré nakreslili, a hudba vytvorila prímorská krajina prepletené s komplexný svetľudské skúsenosti.


Andrej Petrov - slávny majster filmová hudba. Viac ako jedna generácia filmových divákov si film zamilovala. "Obojživelník". Za svoj úspech vďačí hudbe znejúcej v zákulisí Skladateľ našiel šťavnaté prostriedky hudobná expresivita vytvoriť obraz tajomného podmorského života so všetkými jeho jasnými farbami a plynulými pohybmi morských tvorov. Vzpurná zem vyznieva ostro kontrastne s námornou idylkou.

(od 0,01 do 2,53)

Nádherné nekonečné more spieva svoju večnú podivuhodnú pieseň a vďaka kreatívnemu géniu skladateľa získava nové aspekty existencie v hudbe.

Len človeku hlboko ľahostajnému k prírode sa more môže zdať monotónne.
Jules Verne

obrazy umelca Vladimíra Fedorova

Hlavnou úlohou je ukázať blízky vzťah hudba a výtvarné umenie; upriamiť pozornosť detí na to, že pri počúvaní hudby sa ju najskôr naučia vidieť, duševne si vytvárajú obrazy a potom sa snažia svoje vizuálne predstavy premietnuť do kresieb.

Stiahnuť:


Ukážka:

Binárna lekcia na tému: „HUDBA KRESLÍ A OBRAZ ZNE“.

Z Tu nestačí vidieť, treba sa poriadne pozrieť,

Aby bolo vaše srdce naplnené jasnou láskou.

Tu nestačí počuť, tu treba počúvať,

Aby súzvuky prúdili do duše spoločne.

Cieľ lekcie: Ukázať úzky vzťah medzi hudbou a výtvarným umením a upozorniť deti na skutočnosť, že hudba môže kresliť a maľba môže znieť;

Rozvoj hudobnej a tvorivosť deti;

Pestovanie lásky k rôznym druhom umenia.

Ciele lekcie: rozvoj tvorivá predstavivosť a tvorivé schopnosti žiakov;

Zlepšenie estetického vkusu;

Formovanie emocionálno-imaginatívneho myslenia a schopnosti počúvať hudbu v procese kontemplácie umeleckého a hudobného umeleckého diela;

Formovanie zručností u detí sprostredkovať svoje dojmy z okolitej reality pomocou rôzne druhy umenie, schopnosť analyzovať a vyjadrovať svoje myšlienky pri analýze hudobných a umeleckých diel.

Formát lekcie: binárna lekcia - komunikácia.

Použité vybavenie:počítač, hudobné centrum, klavír. Vybavenie pre študentov: stojany, papier, farby, štetce, nádoba na vodu.

PRIEBEH LEKCIE

Učiteľ hudby: Dobré popoludnie, priatelia! Dobré popoludnie, milí hostia! Pohodlne sa usaďte, rozhliadnite sa okolo seba a dávajte pozor: dnes sa na našej hodine (tak budeme naše stretnutie nazývať) zišli študenti dvoch katedier školy: katedry výtvarných umení a katedry hudobného vystúpenia. A túto hodinu budú vyučovať aj dvaja učitelia: učiteľ-umelec Shvechikhina I.V. a učiteľ-hudobník Rakhmanova L.V. Prečo sme takto zjednotení? Dnes je naša nezvyčajná lekcia venovaná hudbe a maľbe. Tieto dva druhy umenia spolu úzko súvisia. Čo je podľa teba podobné medzi hudbou a maľbou? Čo majú spoločné? (Toto sú formy umenia. Ovplyvňujú emocionálny stav osoby, kreslia určité obrazy).

Učiteľ hudby: Pri pohľade na obrazy, vďaka nášmu vnútornému sluchu, môžeme obrazy počúvať. A s vnútorným zrakom je každý človek schopný mentálne, v sebe, vidieť, čo je v ňom. momentálne očami nevidí. Preto, ak budete pozorne počúvať znejúca hudba, potom pomocou vnútorného videnia môžu v našej predstavivosti vzniknúť akékoľvek malebné obrazy, obrazy prírody, emocionálne dojmy zodpovedajúce povahe hudby. Hudba kreslí rôzne maľbyživot, má svoje farby: nie sú červené a modré, ale špeciálne, hudobné: registrové, dynamické, timbre, tempo. A napriek tomu existujú, vyzerajú ako jemné farby. Nielen vidíme, ale aj počujeme husté a ľahké, priehľadné; svetlé a tlmené; úzkostný a pokojný; tvrdé a mäkké, jemné tóny. Preto pozorným počúvaním hudby môžeme namaľovať obraz.

Dnes sa pri počúvaní hudby najprv naučíte vidieť ju, mentálne si vytvárať obrazy a potom sa pokúsite premietnuť svoje vizuálne nápady do kresieb.

Učiteľ umenia: ak skladateľ pri tvorbe svojich diel využíva rôzne vyjadrovacie prostriedky hudba: tempo, dynamika, registre, potom umelec používa farby a špeciálnu techniku ​​performance na sprostredkovanie obrazu.

Učiteľ hudby: Na vytvorenie jasný obraz na vyjadrenie nálady, ktorú používajú skladatelia a umelci špeciálne prostriedky expresívnosť. Hudobné výrazové prostriedky sú:melódia, režim, timbre, register, dynamika, dynamické odtiene.Prostriedky umeleckého vyjadrenia:farba, tón, kontúra, farebné kombinácie.Ako ste si všimli, hudobné a jemné farby majú podobnosti:

Hudobné farby Jemné farby

Lad sfarbenie

timbre farebný tón

registrovať farebnú paletu

dynamika farebné pozadie

dynamické odtiene odtiene farieb

Učiteľ hudby: Teraz počúvajte smutný príbeh: v jednej dedine žil chlapec menom Leka, najviac najlepší priateľ mal malého chlpatého psíka. Trávili spolu všetok čas: prechádzali sa, bavili sa, hrali sa. A potom jedného dňa na zimu chlapca odviedli z dediny a oddelili ho od svojho milovaného psa. Keď bol odlúčený od svojho najlepšieho priateľa, cítil sa veľmi smutný a smutný a chlapec predpokladal, že pes je tiež smutný, plakal a sťažoval sa.

Máša Ch. uvádza hru S. Lyakhovitskaya "Kde si, Leka?"

Učiteľ hudby: Akú náladu vo vás vyvolala táto hudba? (Smutné, smutné). Aké techniky použil skladateľ na vyjadrenie smutného charakteru hry? (Pohodové tempo, molová stupnica, intonácie vzdychov).

Učiteľ umenia: Aké farby použijete na vyjadrenie nálady hry?

Učiteľ hudby: Teraz prebieha Alina K. Zaznie divadelná hra A. Klassena „Dve žaby“. Pozorne si ho vypočujte a zistite, či sa tento kúsok líši náladou a hudobné farby z predchádzajúceho, zhoduje sa obraz Alininých žiab s vašimi predstavami.

Učiteľ umenia: Hudba sprostredkúva obrazy dvoch žiab. Premýšľajte: sú tieto žaby rovnaké alebo odlišné, ako ich môžete zobraziť?

Anya S. hrá "Les" od Shchurovského.

Učiteľ umenia: Otázka pre Anyu: Čo si predstavíte, keď hráte túto skladbu? Aký obraz maľuje vaša vnútorná predstavivosť?

Anya: Na začiatku hry predstavím hustý les, ponurý obraz. Niekde medzi korunami stromov však vykúkajú jasné slnečné lúče...

Učiteľ hudby: Dobre... Priatelia, možno si niekto predstavoval iný obraz?

Deti hovoria o svojich nápadoch.

Učiteľ hudby: Úplne správne. Obsah hudobného diela nemožno presne vysvetliť slovami. Hudba sprostredkúva náladu, vyvoláva pocity a zážitky, jeden alebo druhý emocionálny stav. A my počúvame hudobné dielo, každý svojou fantáziou, fantáziou kreslíme určité obrazy, obrázky.

Učiteľ umenia: Urobte si náčrty druhu lesa, ktorý sa vám predstavil po vypočutí Shchurovského hry.

Učiteľ hudby: Ruský skladateľ, muzikológ a klavirista S. M. Slonimsky v albume detských skladieb pre klavír, medzi jasnými, nápaditými miniatúrami, ako sú: „Karikatúry s dobrodružstvami“, „Snitch“, „Thumbelina“, „Bells“ expresívne dielo „Pochod Barmaley“. Skladateľ ju napísal na základe už predtým vytvorenej hudby k filmu o Marťanoch, kde mal odznieť „zúrivý“ marťanský pochod. Hlavná téma hrali dve trúbky. Pomocou jasných koloristických schopností klavíra, ako aj rytmických, harmonických a dynamických farieb Slonimsky svojou hudbou sprostredkoval trúbkový signál aj agresívnu tému, pri počúvaní ktorej si mimovoľne predstavujete tohto strašne desivého lupiča pochodujúceho za zvuku píšťal a bubnovanie.

Ivan S. uvádza hru S. Slonimského „March of the Barmaley“.

Učiteľ umenia: Zamyslite sa nad tým, aké farby použijete pri zobrazení strašného barmaleya, akými prostriedkami umeleckého vyjadrenia môžete sprostredkovať zvuky bubnovania a pískania.

Učiteľ hudby: A na záver našej lekcie by sme vám chceli dať do pozornosti prezentáciu „Ivan Fedorovič Schultze - majster lyrickej krajiny ruskej emigrácie“. Hudobným sprievodom bude hra A. Klassena „Hudobná skica“ v podaní L. V. Rakhmanovej. Všimnite si ako hudobným sprievodom pomáha hlbšie pochopiť a zažiť umelecké obrazy.

Učiteľ hudby: Dnes sme si na našej hodine vypočuli krátke miniatúrne skladby v podaní žiakov klavírneho oddelenia. Vďaka fantázii a vnútorná predstavivosť, predstavil obrazy postáv zobrazených v týchto hudobných náčrtoch. Diskutovali sme o tom, aké výrazové prostriedky potrebujú skladatelia a umelci na vyjadrenie nálady a obrazov. náš mladých umelcov vytvorili náčrty tých, ktoré sa nám páčili najviac hudobné obrázky. Vašou domácou úlohou bude napísať všetko maľby-impresie. Všetci dnes aktívne a tvorivo pracovali. Výborne!!!


Informácie o autorovi

Chumakova Elena Yurievna

Miesto práce, pozícia:

Mestská vzdelávacia inštitúcia „Stredná stredná školač. 2“ ZATO Svetly, učiteľ hudby

Saratovský región

Charakteristika lekcie (lekcie)

Úroveň vzdelania:

Stredné (úplné) všeobecné vzdelanie

Cieľové publikum:

žiak (študent)

Triedy:

Položky:

Cieľ lekcie:

Typ lekcie:

Lekcia o komplexnej aplikácii vedomostí žiakov o učení

Stručný popis:

Lekcia bola vypracovaná na tému 3. štvrťroka 5. ročníka: „Hudba a výtvarné umenie: „Kresba ... hudba? Veľkú pozornosť venuje autor riešeniu problematiky oboznamovania školákov s vizuálnymi možnosťami hudby, výrazovými možnosťami farby a muzikálnosti. básnický jazyk, uvádza príklad vyučovacej hodiny a úlohy, ktoré prispievajú k rozvoju hudobnej a estetickej osobnosti žiakov.

Lekciu vypracovala učiteľka hudby Mestského vzdelávacieho zariadenia Stredná škola č. 2 ZATO Svetly Chumakova Elena Yuryevna

Téma pre 3. štvrťrok 5. ročníka:« Hudba a výtvarné umenie»

Téma lekcie: "Kresba... hudba?"

Cieľ: identifikácia vzťahov medzi hudbou a výtvarného umenia.

  • Rozbaliť vyjadrovacie schopnosti farby a vizuálne možnosti zvuku; poskytnúť predstavu o spojení medzi hudbou a životom a inými formami umenia;
  • Rozvíjať hudobno-imaginatívne myslenie, upevniť prvky hudobnej expresivity.
  • Vypestujte si pozorného poslucháča.

Priebeh lekcie.

  1. Organizačný moment
  1. Konverzácia.

Chlapci, máte radi rozprávky?

Ktoré z nich máte najradšej?

Poznáte rozprávky? anglický spisovateľ Lewis Caroll? Pomenujte ich.

V jednej z rozprávok Lewisa Carrolla „Alenka v krajine zázrakov“ je zábavná hrdinka Sonya a také zvláštne riadky:

"Nakreslili tiež všetky druhy vecí, ktoré sa začínali na písmeno "M." Kreslili pasce na myši, mesiac, matematiku, veľa... Už ste niekedy videli, ako veľa kreslia?

Veľa čoho? - spýtala sa Alice.

"Nič," odpovedala Sonya, "len veľa."

Ale aj hrdinovia tohto úžasná rozprávka Nenapadlo ma nakresliť ďalšie slovo začínajúce na písmeno „M“.

Ktorú si myslíte?

Presne tak, hudba!

Zamyslite sa nad tým, čo mám napísať na tabuľu po slove téma?

Poďme kresliť hudbu?

Kresliť hudbu? Je to ako nakresliť myšlienku! Je to vôbec možné? Ak je to možné, ako?

Dnes, keď odpovieme na túto otázku, pokúsime sa nielen počuť chvejúce sa zvuky hudby, ale ich aj vidieť a dokonca nakresliť.

Hudba je plná farieb

A žije vo všetkých.

Kto všetko čerpá v sebe,

Kto maľuje na plátno -

Ale všade nechajte svoju kefu

Riadené citmi

Vo vnútri aj vonku.

Hudba! čo je hudba? Môžeme ju vidieť?

Školáčka Ira Isakova sa pokúsila odpovedať na túto otázku v piesni „Hudba“.

„Hudba“ G. Struveho, I. Isakova.

Učenie piesne.

Poprava kánonom.

Mala pieseň pocit dokončenia? Zvyčajne je na konci skladby vždy bodka. Prečo tu nie je? Zamyslite sa nad tým.

Aké hudobné výrazové prostriedky nám pomáhajú pochopiť a vidieť obsah hudobného diela?

(melódia, režim, tempo, zafarbenie, dynamika, register)

Ukazuje sa, že medzi hudbou a výtvarným umením je úzky vzťah.

Porovnajme maliarske a hudobné diela z pohľadu dynamiky.

Čo si myslíte, že znie hlasnejšie?<) объект, изображённый на переднем плане или то, что составляет его фон?

Aký prvok hudobnej expresivity možno prirovnať (prirovnať) ku kontrastu farieb v maľbe? (Lada).

Za čo je zodpovedný timbre? (farba zvuku). Timbre je schopný vyjadrovať nielen rôzne zvuky, ale aj rôzne farby a odtiene.

Aké farby sa hodia k smutnej hudbe? (studené, tmavé).

Pre zábavu? (svetlé, teplé).

Aký grafický obrázok má melódia?

Ľudí umenia vždy zaujímal problém syntézy hudby a maľby. Dielo klasika litovskej hudby, skladateľa a umelca je jedinečné M. Ciurlionis (1875 - 1911).

Jeho obrazy sú nezávislé obrazy, ktoré obsahujú všetky hudobné prvky. Ale sú vyjadrené graficky, pomocou kresby, priestoru a farieb.

Pri pohľade na obrazy „Sonáta mora“ od Čiurlionisa porovnajme melódiu s čiarami na kresbe.

"Sonáta mora" (Andante) „Sonáta mora“ (finále).

Aké grafické znázornenie „melódie“ tu vidíte?

V akom režime „znie“ obraz?

Aká je „dynamika“ práce?

Čo poviete na „tempo“?

Aké odtiene dáva dielu „register“?

Venujte pozornosť názvu reprodukcie „Sonáta mora“. Na základe tohto názvu sa dá predpokladať, že ide o hudobnú skladbu a až potom o maľbu.

Ako mohol M. Čiurlionis vidieť hudbu?

Môžeme vidieť hudbu? Ako? (uviesť)

To znamená, že hudbu si možno predstaviť a nakresliť. Preto mažem otáznik za témou “Hudba kreslenia” a dávam bodku.

Kreslenie hudby.

Minúta telesnej výchovy.

Často sa vo svojej fantázii meníme na hrdinov rozprávok a filmov. Skúsme sa teraz premeniť na vtáka. Jedným z najkrajších vtákov je labuť: biela ako sneh, s dlhým ohybným krkom a zlatým zobákom.

Zdvihnite bradu, narovnajte chrbát, narovnajte ramená. si krásna. Zatvorte oči.

Znie hudba E. Griega „Morning“.

Dýchajme ako labute – nádych, výdych. Po vdýchnutí si povedzte: "Som labuť." Potom vydýchnite. Nadýchnite sa. "Som labuť," vydýchnite. Nadýchnite sa. "Som labuť" - vydýchnite. Krk labute je predĺžený, chrbát je rovný a hrdý. Široko rozpažte ruky. Teraz trochu pokrčte kolená a... prudko sa narovnajte... nadýchnite sa a oh, zázrak. Vzlietli sme.

Môžete voľne mávať krídlami. Nádych, výdych. Telo je ako perie, ľahké, vôbec ho necítime. (Zdvíhame sa na špičkách hore a dole). Aké radostné a slobodné.

Jasno, modrá obloha naokolo, príjemný mäkký chládok, ticho, pokoj. Nádych, výdych. Pod nami sa jazero leskne ako zrkadlo. Môžete sa pozrieť zblízka a vidieť seba. Aký krásny, hrdý vták. Nádych, výdych.

Letíme hladko. Poďme nižšie, nižšie, ešte nižšie... les, pole, domy, ľudia sú už veľmi blízko.

A potom sa moje nohy ľahko dotkli zeme. Natiahneme krky, narovnáme ramená, spustíme krídla.

Bol to úžasný let! (Posaďte sa.)

Konverzácia.

Francúzski umelci a skladatelia - impresionisti („impresia“, preložené z francúzštiny, dojem) sa uchýlili k voľnej hre predstavivosti.

Impresionistickí umelci používali čistú farbu, snažili sa nemiešať farby na palete a nepridávať čierne a sivé tóny. Vďaka ich jedinečnému maliarskemu štýlu sa povrch obrazov impresionistov zdá byť chvejúci sa, nestabilný, vďaka čomu dokázali sprostredkovať lesk slnečných lúčov, vlnky na vode, úsmev blikajúci na perách človeka.

Pred vami je obraz Auguste Renoir "Zátoka Moulin Huet". Vo svojich obrazoch si umelec dal za úlohu urobiť ľudské postavy súčasťou krajiny, zahaliť ich vzduchom a farbou.

Mnohé z hudobných diel patria Claudovi Debussymu, francúzskemu impresionistickému skladateľovi. Malebnosť je prítomná už v názvoch diel: „Potopená katedrála“, „Kroky v snehu“, „Dievča s ľanovými vlasmi“, „Svet mesiaca“.

Hudba C. Debussyho nevyvoláva také špecifické predstavy, napriek tomu vyvoláva dojem živých hudobných malieb.

Claude Debussy "Moonlight on a Terrace" (počúvanie).

Diferencované tvorivé úlohy.

Pri počúvaní hudby:

Nakreslite hudobnú krajinu.

Napíšte miniatúrnu esej (pozri prílohu 1).

Vyriešte krížovku (pozri prílohu 2).

Zorganizujte výstavu kresieb.

Odpovedzte na krížovky.

Konverzácia.

Túžba „vidieť hudbu“, „spojiť farbu a hudbu“ a „počuť farby“ je taká starodávna ako túžba človeka vzlietnuť sa do neba alebo nájsť večnú mladosť.

Môže mať zvuk dokonca farbu? Ruský umelec V. Kandinsky ako jeden z prvých pochopil, že „farba“ v rozmanitosti jej prejavov, línií, ktoré tvoria rôzne geometrické tvary, sama o sebe vyvoláva emócie a vytvára nálady. V. Kandinsky trval na svojom: „Žltá zahrnutá do geometrických foriem je neznesiteľná, ako ostrý zvuk trúbky; "Červená obsahuje varenie a teplo, obrovskú silu, pripomínajúcu fanfáry a trúbky."

Rovnako ako hudobný skladateľ, Kandinsky sa snažil získať schopnosť slobodne vyjadrovať pocity. Vytvoril akvarely - náhodné usporiadanie farebných škvŕn a čiar, ktoré nič nezobrazujú ani neoznačujú. Ale pri bližšom skúmaní sa zdá, že škvrny ožívajú.

Nahromadené skúsenosti dohnali ostatných umelcov k zúfalému experimentu: zachytiť zvuky na plátno, zaznamenať pre oko to, čo bolo určené pre ucho. Na výstavách v rôznych krajinách v 20. rokoch 20. storočia sa objavili obrazy s nezvyčajnými názvami pre maľovanie. Tu sú: „Nacturne č. 2“ od F. Chopina, „Romance“ od G. Sviridova.

A aj keď tieto obrazy nie sú každému jasné a dokonca tajomné, ale v tajomstve umenia sa skrýva obrovská všespotrebujúca sila.

Po vyššie uvedenom môžem s istotou vymazať bodku za názvom témy „Hudba kreslenia“ a dať výkričník.

Poďme kresliť hudbu!

Čo nové ste sa naučili v lekcii?

Vymenujte umelcov a skladateľov, ktorých ste dnes stretli.

Hudobné výrazové prostriedky.

Hudba podľa starovekého gréckeho filozofa Platóna dáva život a radosť všetkému, čo na svete existuje, a je stelesnením toho krásneho a vznešeného, ​​čo existuje na zemi.

Ako každá iná forma umenia, aj hudba má svoje špecifické črty a výrazové prostriedky. Napríklad hudba nie je schopná zobrazovať rôzne javy, ako je maľba, ale môže veľmi presne a jemne sprostredkovať skúsenosti človeka, jeho emocionálny stav. Jeho obsah spočíva v umeleckých a intonačných obrazoch formovaných v mysli hudobníka, či už skladateľa, interpreta alebo poslucháča.

Každý druh umenia má svoj vlastný jazyk. V hudbe je takýto jazyk jazykom zvukov.

Aké sú teda hlavné prostriedky hudobného vyjadrenia, ktoré odhaľujú tajomstvo toho, ako sa hudba rodí?

Základom každého hudobného diela, jeho hlavným princípom, je melódia. Melódia predstavuje rozvinutú a ucelenú hudobnú myšlienku, vyjadrenú monofónne. Môže to byť veľmi odlišné - hladké aj trhané, pokojné a veselé atď.

V hudbe je melódia vždy neoddeliteľná od iných výrazových prostriedkov - rytmus, bez ktorých nemôže existovať. V preklade z gréčtiny je rytmus „meranie“; Ide o pomer trvania zvukov (nôt) v ich sekvencii. Práve rytmus má schopnosť ovplyvňovať charakter hudby. Napríklad, lyrizmus sa dodáva hudobnej skladbe pomocou plynulého rytmu, zatiaľ čo určité vzrušenie sa pridáva do skladby pomocou prerušovaného rytmu.

Lad- systém, ktorý spája zvuky rôznych výšok, založený na stabilných zvukoch - tonike Existujú dva typy: dur a mol. Rozdiel medzi nimi je v tom, že hlavná hudba vyvoláva v poslucháčoch jasné, radostné pocity, zatiaľ čo vedľajšia hudba vyvoláva trochu smutné a zasnené pocity.

Timbre(francúzsky „zvonček“, „rozlišovací znak“) – koloristické (alikvótne) zafarbenie zvuku.

Tempo– rýchlosť sledovania metrických jednotiek. Môže byť rýchly (allegro), pomalý (adagio) alebo mierny (andante). Používa sa na presné meranie tempa metronóm.

Timbre je špeciálnym prostriedkom hudobnej expresivity Je to farba zvuku charakteristická pre akýkoľvek hlas a nástroj. Vďaka timbru je možné rozlíšiť ľudský hlas alebo „hlas“ hudobného nástroja.

textúra- toto je zariadenie, organizácia, štruktúra hudobnej štruktúry, súhrn jej prvkov. A prvky textúry sú to, z čoho pozostáva – melódia, sprievod, basy, stredné hlasy a ozveny.

mŕtvica - spôsob (technika a metóda) vykonávania nôt, skupina nôt, ktoré tvoria zvuk - (v preklade z nemčiny - „riadok“, „riadok“). Typy ťahov: Legato – súvislý, Staccato – prudký, Nonlegato – nesúvislý.

Dynamika– rôzne stupne intenzity zvuku, hlasitosti a ich zmeny. Označenia: Forte – hlasný, Piano – tichý, mf – málo hlasný, mp – málo tichý.

Vďaka harmonickej kombinácii všetkých vyššie uvedených výrazových prostriedkov alebo ich časti vzniká hudba, ktorá nás sprevádza životom takmer všade.

Hudobný zvuk.

Hudba je postavená z hudobných zvukov. Majú určitú výšku tónu (výška základného tónu je zvyčajne od do subdodávateľov do - re piata oktáva (od 16 do 4000 - 4500 Hz). Zafarbenie hudobného zvuku je určené prítomnosťou podtónov a závisí od zdroja zvuku. Hlasitosť hudobného zvuku nepresahuje prah bolesti. Hudobný zvuk má určitú dobu trvania. Fyzikálnym znakom hudobného zvuku je, že akustický tlak v ňom je periodickou funkciou času.

Hudobné zvuky sú organizované do hudobného systému. Základom konštrukcie hudby je stupnica. Dynamické odtiene podliehajú objemovej škále, ktorá nemá absolútne hodnoty. V najbežnejšej škále trvania sú susedné zvuky v pomere 1:2 (osmičky súvisia so štvrtinami, ako štvrtiny s polovicami atď.).

Hudobný systém.

Hudobné ladenie je systém výškových vzťahov zvukov prijatých v tej či onej praxi ladenia hudobných nástrojov, ktorá sa vyznačuje nastavením frekvencií nôt. Existuje mnoho rôznych hudobných stupníc, ako napríklad pytagorejská alebo stredná. Moderné hudobné nástroje s pevným ladením zvyčajne používajú rovnaký temperament.

Súlad a harmónieja. Prevažná väčšina moderných hudobných štýlov vo veľkej miere využíva simultánny zvuk tónov, ktorý sa nazýva súzvuk. Súlad dvoch zvukov sa nazýva hudobný interval a troch alebo viacerých zvukov akord, zatiaľ čo vzor kombinácie tónov v súzvuku sa nazýva harmónia. Pojem „harmónia“ sa môže vzťahovať na jedinú zhodu, ako aj na všeobecné vzorce ich použitia. Harmónia je tiež názov pre odvetvie hudobnej vedy, ktoré študuje tieto vzorce.

Mnohé hudobné kultúry vyvinuli svoje vlastné systémy na nahrávanie hudby pomocou písaných znakov. Prevaha sedemkrokových diatonických modov v európskej hudbe bola dôvodom, že v procese evolúcie bolo identifikovaných sedem nôt, ktorých názvy pochádzajú z latinského hymnu sv. Joanna - do, re, mi, F, soľ, la, si. Tieto tóny tvoria sedemstupňovú diatonickú stupnicu, ktorej zvuky môžu byť usporiadané v kvintách a intervaly medzi susednými krokmi sú veľké alebo malé sekundy. Názvy nôt platia pre všetky oktávy stupnice.