Kreslenie krajiny v prípravnej skupine: možnosti tém a metódy vedenia tried. Zhrnutie hodiny v prípravnej skupine výtvarnej a estetickej výchovy netradičnými technikami kreslenia na tému: „Neskorá jeseň


Vzbudzujte v deťoch záujem o neskorú jeseň, machy rastúce na stromoch, kameňoch a lesoch a rozvíjajte schopnosť emocionálneho rozptyľovania náladou smútku sprostredkovanou v poézii. Vzbudiť túžbu vyjadriť tento stav pomocou farby v kresbe krajiny.

Stiahnuť:


Ukážka:

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia

mesto Naberezhnye Chelny „Kombinovaná materská škola č. 23 „Firefly“

Zhrnutie lekcie kreslenia v prípravná skupina

« Neskorá jeseň».

Pod vedením učiteľa:

Rubtsová L. N.

Naberezhnye Chelny, 2016.

Cieľ:

Vzbudzujte v deťoch záujem o neskorú jeseň, machy rastúce na stromoch, kameňoch a lesoch a rozvíjajte schopnosť emocionálneho rozptyľovania náladou smútku sprostredkovanou v poézii. Vzbudiť túžbu vyjadriť tento stav pomocou farby v kresbe krajiny.

Úlohy:

1. Vzdelávacie:

Precvičte si pomenovanie jesenných znamení na obohatenie slovná zásoba deti;

Vytvorte si predstavy o neutrálnych farbách (čierna, biela, tmavošedá, svetlošedá, hnedá), použite tieto farby pri vytváraní obrazov neskorej jesene;

Rozvinúť schopnosť samostatne sprostredkovať na kresbe krajinu neskorej jesene, jej farbu (nedostatok svetlé farby v prírode);

Cvičiť schopnosť kresliť stromy rôznych štruktúr a kríkov bez listov, kresliť rastúci mach na stromoch, kameňoch a zemi;

Posilnite techniky kreslenia koncom štetca;

2. Vývojové:

Pokračovať v rozvíjaní schopnosti cítiť, porozumieť a reprodukovať obraznosť jazyka básne;

Rozvíjať koordináciu pohybov, sprievodnú reč;

Rozvíjať jemné motorické zručnosti ruky cez hru prstov;

Rozvíjať predstavivosť;

3. Vzdelávacie:

Pestujte lásku k poézii a pôvodnej prírode;

Pestovať estetické vnímanie prírody;

Pestujte v deťoch záujem o kresby, túžbu pozerať sa na ne a rozprávať sa o nich.

Materiál:

Ukážka vyrobená učiteľom. Krajinárske listy papier, akvarel, paleta, štetce.

Prípravné práce:

Čítanie básní ruských básnikov o jeseni od A. N. Pleshcheeva, A. S. Puškina a i.

Zapamätanie básní o jeseni „Jeseň“ od M. Chodjakova a „Chýbajú lastovičky“ od A. Feta. Básne o machoch.

Rozhovor o neskorej jeseni a jej znakoch.

Prezeranie reprodukcií obrazov slávnych umelcov v prezentácii „Neskorá jeseň očami umelcov“. Prezentácie o machoch.

Preskúmanie ilustrácií, obrázkov, reprodukcií.

Pozorovania (oblohy; stromov; rastúcich machov: na stromoch, základoch, zemi; dážď; sneh) počas chôdze.

Priebeh lekcie:

Chlapci, aké je teraz ročné obdobie?

Ktoré jesenné mesiace vieš? Aký je teraz mesiac? November je posledným jesenným mesiacom.

Vypočujte si báseň A. Pleshcheeva, o akej jeseni básnik hovorí?

Prišla jeseň

Kvety vyschli,

A vyzerajú smutne

Holé kríky.

Zvädne a zožltne

Tráva na lúkach

Práve sa zelene

Zima na poliach.

Oblohu zakrýva oblak

Slnko nesvieti

Vietor kvíli na poli,

Dážď mrholí.

Vody začali šumieť

Rýchly prúd

Vtáky odleteli

IN teplých oblastiach.

Máte radosť z tohto obrazu, ktorý namaľoval básnik?

O akých znakoch neskorej jesene hovorí Pleshcheev v básni?

Báseň skutočne hovorí o nudnej, pochmúrnej, chladnej jeseni.Zo stromov opadá lístie, trávy vädnú a žltnú, kríky sú matné a holé, kvety uschnuté, vtáky odleteli do teplejších podnebí a často mrholí.

Jeseň je ako večer v roku. A večer sa chystáme do postele. Stromy sa teda vyzliekli a umyli sa dažďom. Divoká zver zaspí. Prišla neskorá, pochmúrna jeseň. Koncom jesene sa často vyskytujú studené mrholiace dažde, niekedy sneh alebo dážď so snehom, stromy zhadzujú posledné listy, tráva vyschla a kvety uschli. Posledné vtáky odlietajú na juh. Zvieratá sa pripravujú na zimu, ľudia si obliekajú teplé oblečenie, na stromoch, základoch a zemi rastie mach.

Minúta telesnej výchovy

Dážď nám klope na okná a pozýva nás hrať sa.

Kvapka raz kvapka dve.(Deti robia skoky na dvoch nohách)

Najprv veľmi pomaly(držia sa za ruky, deti chodia v kruhu)

A potom, potom, potom

Všetci bežte, bežte, bežte.(Chôdza v kruhu so zrýchlením)

Otvorili sme dáždniky(Urobte si kopulu nad hlavou rukami)

Chránila sa pred dažďom.(Drepni si)

Dnes vás pozývam na kreslenie neskorej jesene. Aké farby na to budete potrebovať - ​​teplé, svetlé alebo studené, sivé?

Pozrite sa na obraz zobrazujúci neskorú jeseň. Akú farbu má obloha? - Aké stromy?

Vyšetrenie vzorky.

Aké znaky jesene sú zobrazené? (ľahký sneh, zachmúrená obloha, na stromoch nie je lístie, ale na kmeni rastie mach a na kameňoch a zemi konáre).

Techniky kreslenia.

Teraz vám poviem, ako ich získať svetlé farby. Na stoloch máte palety, umelci používajú tieto palety na skladanie farieb. A vy, ako skutoční umelci, to urobíte.

Aký druh farby musíme namiešať, aby sme získali sivú farbu? (pridajte kvapku čiernej do bielej farby).

Áno, ak chcete získať sivú farbu, musíte k bielej pridať trochu čiernej farby. Ak kreslíte mraky, vezmite modrá farba a pridajte do nej trochu čiernej a bielej farby, premiešajte ich na palete. Farba listov a trávy na konci jesene tiež stratila svoj jas - je hnedá. Vezmite zelená farba a pridajte k tomu trochu žltej a hnedej - dostanete hnedú farbu.

Takže najprv musíte vytvoriť správny náter na palete a potom ňou kreslite na hárok.

Všimli ste si, ako „magicky“ je zobrazený mach? Ako si myslíte, že budeme kresliť mach? (pomocou metódy „poke“).

Ako budeme kresliť stromy? (špičkou kefy).

Prstová gymnastika.

Ak chcete krásne kresliť, musíte natiahnuť prsty.

Raz, dva, tri, štyri, päť(Zatni a uvoľni prsty)

Dážď vyšiel na prechádzku do lesa,(Prsty ľavej ruky „chodia“ po dlani pravej)

Dážď vyšiel na prechádzku do lesa,(Prsty pravá ruka„prechádzka“ po ľavej dlani)

Dub, breza, javor, osika,(Ohnite prsty, začnite palcom)

Vŕba, topoľ a jarabina,

Nachádza sa tu lipa, borovica a smrek

Premýšľajte o svojej maľbe a pustite sa do práce.

Pri kreslení učiteľ dbá na kompozíciu, farebné podanie, presnosť v práci.

Po dokončení kreslenia si deti vyberú svoje obľúbené kresby a diela sa zobrazia na prezeranie. Predškoláci rozprávajú, čo nakreslili. Učiteľ analyzuje aktivity detí.


  • Rozviňte myšlienku, že výberom farieb sa dá do kresby sprostredkovať určité počasie a nálada charakteristická pre daždivú neskorú jeseň.
  • Zoznámte deti s novým spôsobom expresívneho stvárnenia farieb neskorej jesene pomocou kreslenia voskovou sviečkou.
  • Rozvíjať zručnosti v mokrom tónovaní papiera vodovými farbami, ako aj odtlačku sušených listov natretých farbou.
  • Rozvíjať citové a estetické cítenie, fantáziu a tvorivú činnosť
  • Pestovať záujem o krajinomaľba a k samotnému procesu kreslenia.

Stiahnuť:


Ukážka:

Kreslenie poznámok k lekcii nekonvenčná technológia

Téma: Daždivá neskorá jeseň.

(skupina seniorov)

Obsah programu:

  • Rozviňte myšlienku, že výberom farieb sa dá do kresby sprostredkovať určité počasie a nálada charakteristická pre daždivú neskorú jeseň.
  • Zoznámte deti s novým spôsobom expresívneho stvárnenia farieb neskorej jesene pomocou kreslenia voskovou sviečkou.
  • Rozvíjať zručnosti v mokrom tónovaní papiera vodovými farbami, ako aj odtlačku sušených listov natretých farbou.
  • Rozvíjať citové a estetické cítenie, fantáziu a tvorivú činnosť
  • Pestovať záujem o krajinomaľbu a samotný proces kreslenia.

Prípravné práce:

  • Čítanie básní ruských básnikov A. N. Pleshcheeva, A. S. Puškina a iných.
  • Preskúmanie reprodukcií „Frown“ (jeseň) od S. Žukovského, „hmla. Jeseň“, „Neskorá jeseň“ od I. I. Levitana a ďalších.
  • Počúvanie hudby P. I. Čajkovského „Ročné obdobia“ „Jeseň“
  • Pozorovanie oblohy, stromov, dažďa pri prechádzke.
  • Zber a sušenie jesenné lístie, herbárový dizajn.

Materiál a výbava:

  • Listy bieleho papiera na kreslenie
  • Akvarelové farby, kvaš
  • Jednoduché ceruzky
  • Široká kefa na navlhčenie papiera
  • Štetce pre veveričky č.6, č.2
  • Kúsky bielej parafínovej sviečky
  • Poháre na vodu, držiaky na kefy, handričku, obrúsky

Priebeh lekcie

Časť 1 Tvorba plánu

Učiteľka vyzve deti pozrieť sa von oknom a upozorní na skutočnosť, že zlatá jeseň sa skončila. Obloha sa čoraz viac zaťahuje ťažkými sivými mrakmi a padá studený mrholiaci dážď. Všetky listy opadali zo stromov na mokrú tmavú zem. Prišla neskorá jeseň. Básnik M.P. Čechov o tejto dobe napísal:

Prší a prší. Všade sú mláky

Prúdy sa zo strechy vylievajú na zem.

Každý deň je zakalený a horší,

A z akútneho jesenného prechladnutia

Nevieš, kde hľadať úkryt.

Všetok dážď a dážď... ruže vybledli,

Kvety sú studené, nekvitnú,

A na stromoch sú len slzy...

Ďalší týždeň - a mrazy

Prídu k nám hrozivo zo severu.

Učiteľ upozorňuje na reprodukcie obrazov neskorej jesene a navrhuje určiť rozsah farieb, ktoré umelci použili pri maľovaní neskorej jesene (všetky sivé, hnedé, čierne tmavé farby a úplnemalá žltá, červená atď.) Pozýva deti, aby sa stali umelcami a namaľovali si vlastnú neskorú jeseň s nepriaznivým daždivým počasím.

Učiteľ ukazuje nový trik kreslenie dažďa:

Než začnete kresliť, naučím vás jeden jednoduchý, ale veľmi zaujímavý a nezvyčajné prijatieže ešte nevieš. Ukážem vám, ako zobraziť dážď na papieri. Vezmite jednoduchú ceruzku a nakreslite šikmé prúdy dažďa na biely list papiera. Pamätajte na hádanku „Dlhý muž uviazol v zemi“. Nezabudnime si ceruzkou vyznačiť čiaru zeme a nakresliť, ako sa prúdy dažďa valia z neba na zem.

Teraz vezmime kúsok sviečky - je to na vašom stole - a spustite ju strednou silou pozdĺž čiary dažďa.

Učiteľ kladie otázku:

Ako môžeme na obrázku vidieť dážď? Čo je potrebné urobiť?(vyfarbite list papier).

Učiteľ vyzve deti, aby si zapamätali, ako získať rozmazané tóny na vytvorenie pozadia obrázka (technika tónovania papiera na mokrom papieri).

Učiteľ objasňuje techniku ​​surovej kresby:

Pripomínam vám techniku ​​mokrého tónovania. Zľahka navlhčite list papiera vodou širokými ťahmi pomocou širokej kefy. Potom na mokrý plech nanesieme farbu takej farby, akú potrebujeme a takú, ktorá sa hodí k danej farebnej schéme prevedenia, nanesieme ju tak, aby sa okraje farby dotýkali, čo i len mierne prekrývali. Takže môžete zvýrazniť zem jednou farbou a oblohu druhou a hranica medzi nimi sa rozmaže. Učiteľ kladie otázku:

Akú škálu farieb použijete pri maľovaní pochmúrneho, daždivého, zamračeného počasia? (šedá, čierna, fialová, hnedá, tmavo modrá…)

Učiteľ vyzve deti, aby premýšľali:

Ako môžete zobraziť holé stromy pomocou suchých listov? (Nemôžete maľovať cez celý vysušený list, ale naneste farbu hrubým štetcom iba pozdĺž žíl).

Fizminutka

Časť 2. Samostatná činnosť deti.

Učiteľ vyzve deti, aby začali pracovať v etapách:

  1. Náčrt dažďa jednoduchou ceruzkou a kreslenie dažďa voskovou sviečkou.
  2. Tónovací papier namokro s použitím tmavej škály farieb.
  3. Potlač suchými listami stromov.

(Počas, samostatná práca deti, pustite si nahrávku hudby P. I. Čajkovského „Ročné obdobia“ „Jeseň“).

3. časť Rozbor detských prác.

  • Deti sa pozerajú na prácu.
  • Svojim obrazom dávajú mená.
  • Vysvetľujú, ktorý mesiac a aké počasie je zobrazené.
  • Hovoria nám, ako maľovali.
  • Aké materiály ste použili?
  • Akú náladu vyvolávajú detské kresby?

Učiteľ ponúka, že si vypočuje úryvok z básne N. Rubtsova.

Malý, ospalý, bez miery,

Ako z mnohých sít,

Dážď je chladivý a šedý

Všetko mrholí, mrholí...

Strniská, stromy a steny

V mokrých sieťach polotmy

Akoby zmeny čakali

Majte čistú, zábavnú zimu!

Zdá sa mi, chlapci, že táto báseň veľmi dobre odráža náladu, ktorú vytvárajú vaše obrazy. A vlieva do nás radosť z blížiaceho sa príchodu dlho očakávanej zimy. Všetci ste dnes odviedli skvelú prácu. Ďakujeme za vašu kreativitu.


Integrácia:„Poznanie“, „Komunikácia“, „Čítanie“ fikcia“, „Umelecká tvorivosť“, „Hudba“.

ciele:

Vzdelávacie: naučiť deti vidieť zmeny v prírode a sprostredkovať ich v rôznych kresbách nekonvenčnými spôsobmi, pričom pozorujeme farbu charakteristickú pre neskorú jeseň. Venujte pozornosť rozhodnutiu umelcov farebné úlohy, pri zobrazovaní zeme, oblohy, veterného a daždivého počasia. Pokračujte v učení sa, ako zobrazovať stromy rôznych druhov a veku a sprostredkovať perspektívu v kresbe. Pokračovať v zoznamovaní detí s maliarskymi dielami I. Levitana “ Zlatá jeseň»

Vzdelávacie: rozvíjať estetické pocity a emócie; schopnosť samostatne tvoriť umelecké obrazy. Rozvoj schopnosti precítiť krásu a výraznosť jazyka diela, citlivosť na básnické slovo. Zlepšite schopnosť písať príbehy o obsahu obrázka.

Pedagógovia: pestovať v deťoch schopnosť vidieť a chápať krásu, lásku k rodná zem. Pokračujte v rozvíjaní zručností kontroly a sebakontroly.

Netradičné techniky: blotografia s tubusom, popichovanie, odtlačky listov, čiernobiely škrabací papier, obkresľovanie akéhokoľvek objektu jednoduchou ceruzkou, dokončenie kresby a jej premena na niečo iné.

Materiály: papier, atrament alebo kvaš, plastová lyžička, tuba. Sviečka, široká kefa, palica s nabrúseným koncom. Listy stromov, kefy, kvaš. Tvrdé kefy, obrúsky. Reprodukcie obrazov zobrazujúcich jeseň. Hudobný sprievod zvukový záznam P.I. Čajkovského z albumu „Seasons“.

Priebeh lekcie

I. Organizačný moment.

A to v desiatich rokoch a v siedmich a piatich
Všetci ľudia radi kreslia
A každý bude smelo kresliť
Všetko, čo ho zaujíma
Všetko je zaujímavé
Ďaleký priestor, blízko lesa
Kvety, autá, rozprávky, tanec...
Nakreslíme všetko, keby tam boli farby,
Áno, na stole je list papiera,
Áno, pokoj v rodine a na zemi.

II. Rozhovor s deťmi.

Aké je teraz ročné obdobie? (jeseň)

– Pomenujte znaky jesene (listy zožltli, sťahovavých vtákov odleteli do teplejších oblastí, prší, slnko menej svieti, zvieratá sa pripravujú na zimu).

- Prečo sa jesenné lístie nazýva zlaté?

– Ktoré lístie stromu možno skutočne nazvať zlatým? (breza, javor)

- Ktorý karmínový? (osika, jarabina)

– Ktorý ker má na jeseň zelené listy? (orgován). A svetlo hnedá? (lipa, dub, brest).

– Ako sa volá les, kde rastú len brezy? (dub, lipy).

deti: brezový háj, dubový háj

– Aké príslovia a príslovia o jeseni poznáte?

  • Počas nepriaznivého jesenného počasia vonku počasie: seje, fúka, krúti sa, mieša, trhá, leje zhora a zametá zdola.
  • V septembri je oheň na poli aj na chate.
  • V septembri je jedna bobuľa, a to horká jarabina.
  • V septembri si sýkorka pýta jeseň na návštevu.
  • Jar je červená s kvetmi a jeseň je červená so snopmi.
  • Jar je červená a hladná; Jeseň je daždivá a výživná.
  • Október plačú studené slzy.

III. Minúta telesnej výchovy.

IV. Spoznávanie umeleckých diel.

Tam je na začiatku jesene
Krátky, ale úžasný čas -
Celý deň je ako krištáľ
a večery sú žiarivé.

(znie zvuková nahrávka P.I. Čajkovského z albumu “Seasons”)

Deti sa pozerajú na krajinu I. Levitana “ Večerné zvony“, „Zlatá jeseň“, pamätajú si, aké jesenné farebné kombinácie videli. Učiteľ vyzve deti, aby si vybrali jesenné farby(farby zlatej jesene: okrová, žltá, karmínová, bordová, oranžová) z množstva dostupných, pozrite sa na kytice opadaného lístia a ukážte tie odtiene a farby, ktoré sa vám páčili.

Učiteľka vyzve deti, aby si vypočuli báseň od A.S. Pushkin a určiť, aké je ročné obdobie (báseň o skorej a neskorej jeseni).

Je to smutné obdobie! kúzlo očí!
Teší ma tvoja rozlúčková kráska -
Milujem bujný rozklad prírody,
Lesy odeté do šarlátu a zlata,
V ich baldachýne je hluk a svieži dych,
A obloha je pokrytá zvlnenou tmou,
A vzácny slnečný lúč a prvé mrazy,
A vzdialené hrozby šedej zimy.

Už prišiel október - už sa háj trasie
Najnovšie listy z jeho nahých konárov;
Nahnal sa jesenný chlad – cesta mrzne.
Za mlynom stále žblnkoce potok,
Ale rybník už bol zamrznutý; môj sused sa ponáhľa
K odchádzajúcim poliam s mojou túžbou,
A tie zimné trpia šialenou zábavou,
A štekot psov prebúdza spiace dubové lesy.

– Prečo sa neskorá jeseň nazýva „strieborná“? (kaluže sú pokryté ľadom, strieborné hviezdy - snehové vločky - letia na zamrznutú zem, opadané lístie pokryté mrazom sa leskne na slnku).

Deti dostanú za úlohu myslieť a kresliť krajinky zlatej a neskorej jesene pomocou vybraných techník.

Učiteľ zameriava pozornosť detí na výber určité techniky kresba: na zobrazenie zlatej jesene je vhodnejšia technika tykania; blotografia s trubicou zobrazí charakteristickú farbu polovice jesene a grattage vás prekvapí svojou odlišnosťou od iných techník a odhalí krásu neskorej jesene. Na konci práce deti kresby preskúmajú, pomenujú, vysvetlia, aký mesiac a aké počasie boli nakreslené, aké metódy a materiály boli použité, ako sa im podarilo najvýraznejšie zobraziť daždivé, veterné počasie, nepríjemný stav neskorej jeseň v krásna krajina, porovnajte ich s obrázkami zlatej jesene.

Hodnotia sa všetky práce detí. Vo foyer zariadenie starostlivosti o deti Pripravuje sa výstava mladých umelcov.

Zhrnutie lekcie kreslenia pre deti vo veku 5-6 rokov "Neskorá jeseň"

Autor: Olga Vladimirovna Firsova, učiteľka, Moskovská štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia Gymnázium 1569 "Súhvezdie" budova 9 (materská škola č. 1267, Moskva.
Popis práce: Dávam do pozornosti zhrnutie lekcie pre seniorská skupina MATERSKÁ ŠKOLA"Kresba netradičnou technikou kresby - blotografia na tému "Neskorá jeseň". V tejto práci sa deti zoznámia s netradičnou technikou kresby blotografiou a naučia sa kresliť krajinu gvašom bez použitia štetca. metodickej práce môžu využívať učiteľky materských škôl (senior predškolskom veku). Deti naozaj radi používajú rôzne techniky pri vykonávaní kreatívne diela. Deti prejavujú fantáziu, rozvíja sa ich predstavivosť, zlepšujú sa technické zručnosti.
Vzdelávacia oblasť: umeleckej tvorivosti
Integrácia vzdelávacích oblastí: poznanie, komunikácia
Cieľ: zoznámiť deti s blotografiou, vzbudiť záujem o nekonvenčné techniky kreslenia, rozvíjať kreativitu a predstavivosť. Upevniť vedomosti o príznakoch neskorej jesene, rozvíjať sa dýchacieho systému. Aktivácia reči. Obohatenie slovníka: blot, blotografia.
Materiály: Listy A4 pre každé dieťa, jednoduchá ceruzka pre každé dieťa, poháre s vodou, slamky na pitie pre každé dieťa, špongie pre každé dieťa, gvašové farby, atrament alebo riedky kvaš (na fľaky), plastové lyžičky alebo pipety, vatové tampóny, obrúsky na ruky.

Postup prác:

Deti, povedzte mi, prosím, aké ročné obdobie je za našim oknom (jeseň)
- Začiatok jesene alebo jej koniec? (Koniec)
- Prečo si to myslíš? Aké známky jesene môžeme teraz vidieť? Čo sa zmenilo v prírode? (odpovede detí)
- Môžeme teda povedať, že vonku je neskorá jeseň?
-Rád kreslíš? Čo najradšej kreslíš?
- Teraz vás naučím maľovať jeseň farbami bez pomoci štetca.
- Najprv nakreslite pozadie (existuje vysvetlivka a ukážka súčasne): umiestnite hárok tak, ako sa vám najviac páči, jednoduchou ceruzkou nakreslite sotva viditeľnú čiaru horizontu. Zamyslite sa nad tým, aké farby sú prítomné na jesennej oblohe? Vezmite špongiu, namočte ju a striedavo nanášajte farbu špongiou vodorovnými ťahmi nad čiaru horizontu. Teraz si predstavte, aké farby môžu byť prítomné na Zemi, nižšie horizontálna čiara. Farbu nanášame aj pomocou vodorovných ťahov.
- Skontrolujte, či vo vašich kresbách nezostali nejaké prázdne miesta.
- Teraz sa pozorne pozrite na to, ako zobrazím strom (ukážka, deti sa len pozerajte). Lyžicou naberiem tekutý kvaš a pustím ho pod horizont, ukáže sa, že je to škvrna. Teraz vezmem rúrku a „vyfúknem“ kmeň a konáre stromu z blotu, pričom rúrku nasmerujem zdola nahor a do strán proti kmeňu. Pozrite, čo sa stalo. Táto technika kreslenia sa nazýva „blotografia“, t. j. kreslenie škvrnami alebo z blotov.
-Teraz to skúste sami. (pomôžte deťom, navrhnite, čo je najlepšie).
- Pozri, aké rôzne stromy máš!
- Sneží neskoro na jeseň? A čo listy na stromoch?
- Je to tak, môže napadnúť sneh, na stromoch zostávajú vzácne sušené listy.
- Vezmime si vatové tampóny a nakreslíme na konáre padajúci sneh alebo sušené listy. Môžete nakresliť obe, alebo môžete nakresliť len jednu.
Deti kreslia. Potom sa všetky kresby zhromažďujú na jednom mieste (výstava).
- Pozri, všetky kresby sa od seba líšia. Kto si pamätal názov techniky, ktorou sme kreslili (blotografia) Z čoho sme kreslili stromy? (blot). Páčilo sa vám kreslenie s škvrnami? Tu je čo úžasné kresby Zvládli sme to bez pomoci štetca!

Julia Myasnikovová
Abstrakt GCD na kreslenie „Neskorá jeseň“

Predmet: « Neskorá jeseň»

Obsah programu:

Naučte sa tvoriť expresívny obraz « neskoro» jeseň;

Rozvíjať tvorivosť(použitie získaných reprezentácií vizuálnych a technické zručnosti Pre nezávislý výber kreslenie);

Kultivovať presnosť pri práci, schopnosť počúvať a počuť učiteľa, počúvať odpovede iných detí;

Rozvíjať nápadité myslenie, tvorivá predstavivosť.

Materiál: ilustračné obrázky "zlato" jeseň a« neskoro» jeseň, farby, list papiera, obrúsky, štetce.

Vychovávateľ: Chlapci, počúvajte hádanku a hádajte, o čom je.

Dni sa skrátili, noci sa predĺžili.

Kto môže povedať, kto vie, kedy sa to stane?

Takže, chlapci, ako ste pravdepodobne pochopili, dnes budeme hovoriť o jeseň.

Aké je teraz ročné obdobie?

deti: jeseň

Po akom ročnom období príde jeseň?

deti: Po lete

Ako dlho to trvá jeseň?

deti: Tri mesiace.

Povedz mi tri jesenné mesiace.

deti: september, október, november.

Čo sa deje na jeseň?

deti: Dni sa skracujú

Noci sú dlhšie, slniečko málo svieti, lístie opadlo a sčernelo, na mlákach sú v noci studené dažde so snehom, mráz a ľad, zvieratá sa pripravujú na zimný spánok, vtáky odleteli do teplejších oblastí.

A čo sa stane jeseň?

deti: skoré, zlaté, neskoro.

Ktoré jeseň zobrazené na obraze?

deti: Skoré. Slnko svieti, farebné listy práve začínajú žltnúť.

deti: Svetlý, teplý.

Ktorý je to teraz? jeseň?

deti: Neskorá jeseň

Ktorý jeseň vyobrazené na tomto obrázku?

deti: Neskoro. Počasie je zamračené, pochmúrne

Aké farby použil umelec?

deti: Tmavá, šedá

Fizminutka:

Listy jesenné ticho krúžia,

Listy nám ticho padajú pod nohy

A šuštia a šuštia pod nohami

Akoby sa im opäť chcela zatočiť hlava.

Ozve sa klopanie na dvere. Priniesli list od ježka.

Ahojte chalani! Je mi smutno, chýba mi les. Na čistinke, kde som žil predtým, rástlo veľa stromov a nejaké huby. Bola nádherná. Ale teraz je to tu jeseň, schoval som sa do diery a naozaj to chcem vidieť neskorá jeseň. Chlapci, nakreslite mi prosím neskorá jeseň

Chlapci, poďme kresliť pre nášho ježka neskorá jeseň. Aké farby použijeme?

deti: Sivá, studená.

Vezmime si štetce a najprv nakreslíme stromy. Potom natrieme obláčik, najskôr bielou, potom po dobrom umytí štetca nanesieme trochu čiernej. Ak chcete, môžete čerpať dážď. Ale lístie a tráva už nie sú žltá, ale hnedá.

Samostatná práca detí.

Výsledok GCD.

Opýtajte sa detí, či dokázali sprostredkovať zafarbenie ponurého jesenný deň . Požiadajte jedného alebo dvoch ľudí, aby pomenovali farby, ktoré použili.

Urobte výstavu prác.

Publikácie k téme:

"Neskorá jeseň". Zhrnutie lekcie o oboznamovaní sa s prírodným svetom pre strednú skupinu Výchovné: Vštepovať deťom priateľský vzťah k prírodnému prostrediu. Rozvíjať tímovú prácu a interakčné schopnosti.

"Neskorá jeseň". Zhrnutie integrovanej lekcie o rozvoji reči v skupine seniorov Neskorá jeseň Cieľ: Systematizovať a rozšíriť slovnú zásobu na lexikálnu tému „Jeseň“ Ciele: Vzdelávacie: - zovšeobecňovať vedomosti.

Zhrnutie GCD pre kresbu „jeseň“ v prípravnej skupine technikou monotypu Cieľ: zlepšiť umelecký a estetický vnímanie. Ciele: zoznámiť deti s nová technológia kresba – „monotyp; propagovať.

Súhrn vzdelávacích aktivít pre deti seniorskej skupiny so všeobecnými rozvojovými zručnosťami „Neskorá jeseň“ Abstraktné podskupinová lekcia u detí predškolského veku so všeobecným nedostatočným rozvojom reči, vývin reči na úrovni 3 v skupine seniorov Lexikálna téma: Neskoro.

Zhrnutie organizovaného vzdelávacie aktivity so žiakmi staršej skupiny. Vzdelávacia oblasť „Kognitívny rozvoj“.

Súhrn organizovaných vzdelávacích aktivít o vývine reči. „Skladanie príbehu „Neskorá jeseň“ Súhrn organizovaných vzdelávacích aktivít na vývin reči na tému: „Skladanie príbehu „Neskorá jeseň“ v strednej skupine.

Zhrnutie vychádzky v prípravnej skupine (koniec jesene) Téma: Starajme sa o vtáky. Ciele: - pokračovať v upevňovaní vedomostí o vtáčí svet; - objasniť, čo vtáky jedia a kde žijú, rovnako ako ľudia.