Hodiny muzikoterapie s predškolákmi. Muzikoterapia


ZHRNUTIE LEKCIE MUZIKOTERAPIE

"ZVUKY JAR"

CIEĽ: rozvíjať emocionálno-vôľovú sféru prostredníctvom rôzne druhy hudobná činnosť.

ÚLOHY: hudobná

  1. naučiť deti určovať charakter hudobné dielo, znamená hudobná expresivita;
  2. analyzovať program funguje, koreluje ich s jarnými znakmi;
  3. rozvíjať zručnosti detí expresívny výkon známe piesne, sólový a súborový spev;
  4. upevniť zručnosť tanečné pohyby v súlade so zmenami v povahe hudby;
  5. sprostredkovať rôzne hudobné rytmy, cítiť a vykonávať metrickú pulzáciu v hudbe.

Psychologické a pedagogické

  1. podporovať rozvoj u detí kognitívnych procesov, komunikačné a kolaboračné schopnosti;
  2. rozvíjať priateľský prístup k ostatným;
  3. Naučte sa porozumieť pocitom prenášaným v hudbe, rozlišovať odtiene nálady, vcítiť sa, radovať sa a byť nabitý pozitívnymi emóciami.

Hudobný repertoár:„Jar“ od W.A. Mozarta,„Jarná pieseň“ od J.S.hudba F. Beyer „Fast Stream“, nahrávanie „Voices of the Forest“, hudba „Mirror of Spring“. atď. E. Gomonová,P.I. Čajkovského "Snežienka", hudba. A. Vivaldiho „Koncert pre husle a orchester č. 1 „Jar“ z cyklu „Ročné obdobia“.

Materiál: magnetická tabuľa, dve drevené paličky pre každé dieťa, vyrezaný obrázok, balón, rebrovaná masážna dráha.

PRIEBEH TRIEDY:

Znie „Jar“ od W.A. Mozarta, do sály vstupujú deti.

učiteľ pýta sa detí, či poznali hudbu, na ktorú vošli do sály? Ako sa volá hraná hudba? Autorský alebo ľudový? Kto hral dielo? Ktoré všeobecný charakter hudba? (odpovede detí)

učiteľ: Áno, hudba sa raduje, raduje, jar už prišla a príroda sa prebúdza. Dnes budeme počúvať hudbu o jari. Balón poštára letí do haly. Chlapci, niekto nám poslal list, pozrime sa, čo v ňom je! Oh, a tu sú kúsky nejakého druhu maľby, viete si predstaviť, že sú roztrúsené po lesnej čistinke. Ak ich nezoženiete a nezložíte do obrazu, jar si nebude môcť naplno vstúpiť do svojho života. Buďme odvážni, rozhodní a aktívne zostavme obraz jari! súhlasíte? (áno) Ak sa spolu pustíte do práce, určite sa s tým vyrovnáte! Chlapci, teraz ideme do čarovného lesa.

Deti chodia po rebrinovom chodníku, po koberci, so stopami.

Ideme za sebou

Les a jarná lúka.

Pestrofarebné krídla blikajú -

Hmyz lieta.

Všade naokolo je ticho

Všetci sme sa zišli na lúke.

učiteľ : sme tu jarný les. Pozrite, chlapci, toto je rám z obrazu Jara (išli na magnetickú tabuľu) Kde môžeme hľadať časti obrazu? Možno ich môžeme hľadať v rozmrazených škvrnách?Jarný les je plný rôznych zvukov, stačí ich pozorne počúvať a jarný potôčik už veselo tečie. Učiteľ navrhuje prestream" Jarná pieseň»J.S.Bach.Deti si vypočujú úryvok, potom diskutujú o hudbe, ktorú počúvali, určia zloženie interpretov, skladateľa a z viacerých nájdu jeho portrét. Pri rozhovore s deťmi si ujasnite, že hudba potoka sa pohybuje, plynie hladko, bez zastavenia, rovnomerne a zároveň sa kľukatí, akoby sa ako potok ohýbala okolo prekážok v ceste.

Vykonáva sa tanečné cvičenie „Had s bránou“.

Na hudbu F. Beyera „Fast Stream“deti nájdu časť obrázku. Pozri, toto je časť nášho obrazu! (pripevnite ho na magnetickú tabuľu).

Čo ešte môže byť zobrazené na obraze jari? Aké znaky jari tu chýbajú? Vymenujte ich! (odpovede detí)

Učiteľ: Niekde počujem štebot vtákov. Počúvajme ich hlasy.

učiteľ: ďateľ poslal vtákom do teplých krajín telegram Morseovej abecedy pozostávajúci z rôzne kombinácie krátke a dlhé zvuky, aby sa vtáky rýchlo vrátili.

Rytmická hra reči „Jarný telegram“k básňam V. Suslova. Aby som to splnil rytmická hra Deti by mali dostať dve drevené palice.

Ďateľ si sadol na hrubý konár – klop a klop.

Všetkým mojim priateľom na juh - klop a klop.

Naliehavo posiela telegramy - klop-klop-klop,

Že sneh naokolo sa roztopil - klop - klop, klop - klop,

Že sú naokolo snežienky - klop - klop, klop - klop.

Ďateľ cez zimu prezimoval - klop a klop,

Nikdy som nebol v horúcich krajinách - tu a tam.

A je jasné prečo - ďateľ sa nudí sám.

(klop - štvrtina trvania, klop - ôsma doba trvania).

učiteľ: poď, ty a ja budeme spievať vtákom: „Chvil-vil-vil“, spievajú pieseň podľa svojich hlasov, spájajú melodickosť s jasnou dikciou, deti sa pohybujú od stredných hlasov nadol, potom nahor k vysokým. Aby mal každý jarná nálada Poďme spievať zábavnú pieseň!Deti hrajú pieseň „Zrkadlo jari“ od múz. atď. E. Gomonovej

učiteľ: a vtáky sa k nám na jar vracajú a dávajú nám ďalšiu časť obrazu. (priložený k tabuli) Aké ďalšie znaky jari poznáte? (slnko, kvety). Áno, a slnko vychádza skôr, ohrieva zem svojimi lúčmi a rastliny ožívajú. Prvé kvety sa objavujú na jar, nie nadarmo hovorí príslovie: „Jar je červená s kvetmi“! (spolu s deťmi zistite význam slova „červená“) Aké ďalšie príslovia o jari poznáte? (odpovede detí) A teraz sa ty a ja zmeníme na kvety a budeme sa hraťkomunikatívna hra „Ja som kvet“.

učiteľ zavolá deti menom a to dieťa vyjde do kruhu a povie: „Ja som kvetina Sasha!“, otvorí sa ako kvetina, improvizuje pohyby na hudbuP.I. Čajkovského "Snežienka".Zistite s deťmi: v tejto hre je melódia jemná, pietna, intonačne nasmerovaná nahor – ako kvetina siahajúca po slnku. učiteľ: Chlapci, pozrite sa čo krásne kvety vyrástol na tejto čistinke. Aké nádherné kvety, koľko priateľov máš. Máme celú čistinu. Ako sa to dá nazvať? („Glade of Friendship“). Deti nájdu posledná časť obrazy, zbierajte to úplne. Boli ste priateľský tím a dokázali ste splniť všetky úlohy. Držme sa za ruky a povedzme si navzájom želania.Deti hovoria svoje želania svojim priateľom.

učiteľ: "Myslím, že sa splnia všetky tvoje želania." Všetci sa postaráte o svojich priateľov a priateľstvo." A teraz je čas, aby sme sa vrátili domov do škôlky.Vyzvite deti, aby si sadli so skríženými nohami a položili si ruky na kolená.

Relaxácia – „Kúzelný kvet dobra“ pomocou aromaterapie

na hudbu A. Vivaldiho „Koncert pre husle a orchester č. 1 „Jar“ z cyklu „Ročné obdobia“.

Vložte „kvet dobra“ a dobrú náladu na oboch dlaniach. Cítite, ako vás hreje: vaše ruky, vaše telo, vaša duša. Vydáva úžasnú vôňu a príjemnú hudbu. A chcete to počúvať. Mentálne umiestnite všetko dobro a dobrú náladu kvetu dovnútra, do svojho srdca. Cíťte, ako do vás vstupuje dobro a dáva vám radosť. Máte nové sily: sily zdravia a radosti. Okolo vás fúka teplý, jemný vánok. Máte vrúcnu, dušu hrejivú náladu. Chcem, aby si si spomenul na to, čo teraz cítiš, a vzal si to so sebou, keď odtiaľto odídeš. Teplé pocity a dobrá nálada vás budú sprevádzať aj naďalej. Otvor oči. Pozrite sa okolo seba. Posielajte si navzájom láskavé myšlienky. Všetko najlepšie pre vás!Deti pomaly vstávajú.Je čas, aby sme sa rozlúčili, zaspievajme si: "Dovidenia!" Výborne, počas hodiny ste boli aktívni, verím, že si svoje priateľstvo budete vážiť a vážiť si ho, naša hodina sa skončila.“


Hudobná činnosť vokálna skupina„Zvezdochka“, druhý rok štúdia, učiteľ dodatočné vzdelanie Senina Galina Vladimirovna.

Téma lekcie: « Muzikoterapia" Počúvanie hudby L. V. Beethovena Sonáta mesačného svitu».

Cieľ: Predstavte skladateľa L.V. Beethovena a zhrňte poznatky detí o počúvaní hudby a jej vplyve na ľudský organizmus.

Úlohy:

Výchovné: naučiť rozlišovať medzi zmenami nálady v hudobnom diele, naučiť deti správne počúvať hudbu a emocionálne reagovať na vnímanie hudby. Spoznajte skladateľa a jeho hudbu.

Vývojový: Rozvíjať záujem o vážnu hudbu, záujem o históriu hudobných žánrov.

Výchovné: Vychovať pozorného poslucháča, vštepiť lásku ku klasickej hudbe. Podporte túžbu detí sprostredkovať pohybom charakter a náladu hudby.

Vybavenie: Nástroj, magnetofón, hudobná knižnica, plagát " hudobných nástrojov“, portréty skladateľov, multimédiá (prezentácia).

Priebeh lekcie.

Vedci a lekári si už dávno všimli, že muzikoterapeutické sedenia majú priaznivý vplyv pre deti. Navyše, melódia so slovami na nich pôsobí silnejšie ako melódia bez slov a živý spev učiteľa alebo koncerty vo veľkých sálach sú efektívnejšie ako reprodukovaná hudba. Ak je človek nepokojný alebo vzrušený, melódie sú užitočné pomalým tempom a pre depresívnych, smutných a nedýchajúcich rytmicky sa odporúča rytmická hudba. Malým deťom by sa nikdy nemalo dovoliť počúvať hudbu cez slúchadlá! Faktom je, že náš načúvací prístroj je od prírody navrhnutý pre difúzne počúvanie. V dôsledku toho môžu ešte nedostatočne vyvinuté mozgy detí dostať akustickú traumu z riadeného zvuku.

Starovekí ľudia vedeli o liečivých účinkoch hudby. V starovekej medicíne mal svoje slovo aj Pytagoras, ktorý je nám známy skôr ako matematik. „Zmiešaním rôznych melódií, napríklad medicíny,“ dosvedčuje jeho súčasník, „priviedol vášeň, nepotlačiteľnú žiarlivosť, podráždenie do opačného stavu, pričom každý z týchto nedostatkov napravil na cnosť.“

Na to sa nezabudlo ani dnes. Predávajú sa v lekárňach v Číne, Indii a Japonsku. hudobných albumov(disky a kazety), ktoré doslova liečia. Nazývajú sa: „koktanie“, „nespavosť“, „nervy“, „obličky“, „pečeň“ atď. Tieto kazety obsahujú úryvky z diel rôznych skladateľov, ktorých počúvanie pomáha pri liečbe niektorých chorôb. Americkí vedci dlhodobými experimentmi zistili, že správne zvolené melódie majú silný terapeutický účinok. Napríklad romantická hudba Schumanna, Schuberta, Chopina, Čajkovského zmierňuje stres, nervové napätie. Pomalá hudba Bacha, Händela, Vivaldiho vytvára pocit sebavedomia a bezpečia.

Myšlienku Pytagoras (počúvanie hudby lieči) priviedol k životu francúzsky lekár - otolaryngológ Alfred Tomatis.

Hudba Amadea Mozarta má podľa Tomatisa na človeka obzvlášť silný liečivý účinok.

Prečo práve Mozart? Na túto otázku nie je možné presne odpovedať. V živote je však veľa vecí, ktoré sa ťažko vysvetľujú. Vyjadrime len niekoľko myšlienok.

Veľká časť hudby geniálny skladateľ napísané absolútne v mladom veku a možno práve preto je blízky deťom.

Mozartova hudba je jasná a zrozumiteľná, melodická a príjemná na uši.

Mozartova hudba zodpovedá tomu dôležitému životné pravidlo zlatá stredná cesta: nie príliš. Nie príliš rýchlo a nie príliš pomaly, nie príliš vzrušene a nie príliš pokojne, nie príliš hlasno a nie príliš ticho.

Je možné, že Mozartova hudba, vedecky povedané, pomôže obnoviť energetickú rovnováhu. Ako povedal Pytagoras: "Uveďte vášne do rovnováhy."

Používanie prezentácie pomocou mediálneho systému.

SNÍMKA č. 1. Na nespavosť zachránená hudbou Beethovena „Sonáta mesačného svitu“, Sibelius „Smutný valčík“, Čajkovského „Jesenná pieseň“, „Sentimentálny valčík“, „Barcarolle“, Schubert „Ave Maria“, „Serenade“, Schumann „Reverie“, Saint-Saens „Labuť“.

ŠMYKĽAVKA č. 2 Podráždenosť: Bach „Kantáta č. 2“ Beethoven „Sonáta mesačného svitu“ (1. časť),

ŠMYKĽAVKA č. 3 Obavy a úzkosť: Chopin „Mazurky a predohry“, Strauss Waltzes.

Horkosť: Bach „Taliansky koncert“, Haydn „Symfónia“,

ŠMYKĽAVKA č. 4 Bolesť hlavy: Beethoven "Fidelio", Liszt "Maďarská rapsódia č. 1", chačaturovská suita "Maškaráda", Gershwin "Američan v Paríži"

ŠMYKĽAVKA č. 5 Hypertenzia: Bach „Koncert d mol“ pre husle, Chopin „Nokturno d mol“.

Dnes si vypočujeme jednu z najvzácnejších perál hudobného umenia – „Moonlight Sonata“. Bez ohľadu na to, koľkokrát počúvame, uchváti nás svojou krásou a hlboko nás vzruší mocnou silou pocitov, ktoré sú v ňom vyjadrené. Aby ste mohli zažiť neodolateľný vplyv „Sonáty mesačného svitu“, možno ani neviete, za akých životných okolností vznikla. Možno neviete, že sám Beethoven to nazval „Sonata - Fantasy“ a názov „Moonlight“ vymyslel básnik Relshtab po jeho smrti Vo veku 30 rokov si Beethoven uvedomil, že jeho nevyliečiteľná choroba vedie k tragickému výsledku - k úplnej hluchote. A práve v tom čase cítil, že konečne prišiel ten čas pravú lásku. Svoju študentku, mladú Juliet Guichardovú, začal považovať za svoju vlastnú. budúca manželka. Nevedela pochopiť genialitu svojho učiteľa. Zasadila mu ťažkú ​​ranu – odvrátila sa od neho a vydala sa za priemerného, ​​no módneho hudobného skladateľa a navyše grófa.

Beethoven bol skvelý hudobník a skvelý človek. Muž silného ducha, vysokých, najhlbších citov. „Sonáta mesačného svitu“ vznikla v tomto ťažkom období jeho života. Teraz sa mentálne vráťme k tejto hudbe. Počúvajte jeho zvuk nielen ušami, ale aj srdcom! A možno v jeho prvej časti budete počuť taký smútok, aký ste ešte nepočuli.
Počúvanie hudobného diela L. V. Beethovena.

Práca so študentmi na práci:

1. Aký je charakter tohto hudobného diela?

2.Ako hudba vyjadruje našu náladu?

3. Čo hovorí hudba?

4. Nakresli ústne obrázok toho, čo si predstavuješ k hudbe?

Zhrnutie lekcie: Akú hudbu ste dnes počúvali?

Domáce úlohy: Zistite, aké ďalšie diela Beethoven napísal?

Poznámky k lekcii muzikoterapie

pre starších predškolákov s meškaním duševný vývoj

na tému: „Zvuky jari“

CIEĽ: rozvíjať emocionálno-vôľovú sféru prostredníctvom rôznych druhov hudobných aktivít.

ÚLOHY: hudobná

    naučiť deti určovať povahu hudobného diela, prostriedky hudobného vyjadrenia;

    analyzovať práce programu, korelovať ich s príznakmi jari;

    rozvíjať u detí zručnosť výrazového prednesu známych piesní, sólového a súborového spevu;

    upevňovať zručnosť tanečných pohybov v súlade so zmenami charakteru hudby;

    sprostredkovať rôzne hudobné rytmy, cítiť a vykonávať metrickú pulzáciu v hudbe.

psychologické a pedagogické

    podporovať rozvoj kognitívnych procesov, komunikačných a kooperačných schopností detí;

    rozvíjať priateľský prístup k ostatným;

    Naučte sa porozumieť pocitom prenášaným v hudbe, rozlišovať odtiene nálady, vcítiť sa, radovať sa a byť nabitý pozitívnymi emóciami.

Hudobný repertoár: „Jar“ od W.A. Mozarta, „Jarná pieseň“ od J.S. hudba F. Beyer „Fast Stream“, nahrávanie „Voices of the Forest“, hudba „Mirror of Spring“. atď. E. Gomonová, P.I. Čajkovskij "Snežienka"hudba A. Vivaldiho „Koncert pre husle a orchester č. 1 „Jar“ z cyklu „Ročné obdobia“.

Materiál:magnetická tabuľa, dve drevené paličky pre každé dieťa, vystrihnutý obrázok, balón, rebrovaná masážna dráha.

PRIEBEH TRIEDY:

Znie „Jar“ od W.A. Mozarta, do sály vstupujú deti.

učiteľ pýta sa detí, či poznali hudbu, na ktorú vošli do sály? Ako sa volá hraná hudba? Autorský alebo ľudový? Kto hral dielo? Aký je všeobecný charakter hudby? (odpovede detí)

učiteľ: Áno, hudba sa raduje, raduje, jar už prišla a príroda sa prebúdza. Dnes budeme počúvať hudbu o jari. Balón poštára letí do haly. Chlapci, niekto nám poslal list, pozrime sa, čo v ňom je! Oh, a tu sú kúsky nejakého druhu maľby, viete si predstaviť, že sú roztrúsené po lesnej čistinke. Ak ich nezoženiete a nezložíte do obrazu, jar si nebude môcť naplno vstúpiť do svojho života. Buďme odvážni, rozhodní a aktívne zostavme obraz jari! súhlasíte? (áno) Ak sa spolu pustíte do práce, určite sa s tým vyrovnáte! Chlapci, teraz ideme do čarovného lesa.

Deti chodia po rebrinovom chodníku, po koberci, so stopami.

Ideme za sebou

Les a jarná lúka.

Pestrofarebné krídla blikajú -

Hmyz lieta.

Všade naokolo je ticho

Všetci sme sa zišli na lúke.

učiteľ : tu sme v jarnom lese. Pozrite, chlapci, toto je rám z obrazu Jara (išli na magnetickú tabuľu) Kde môžeme hľadať časti obrazu? Možno ich môžeme hľadať v rozmrazených škvrnách? Jarný les je plný rôznych zvukov, stačí ich pozorne počúvať a jarný potôčik už veselo tečie. Učiteľ navrhuje prestream "Jarná pieseň" od J.S. Deti si vypočujú úryvok, potom diskutujú o hudbe, ktorú počúvali, určia zloženie interpretov, skladateľa a z viacerých nájdu jeho portrét. Pri rozhovore s deťmi si ujasnite, že hudba potoka sa pohybuje, plynie hladko, bez zastavenia, rovnomerne a zároveň sa kľukatí, akoby sa ako potok ohýbala okolo prekážok v ceste.

Vykonáva sa tanečné cvičenie „Had s bránou“.

na hudbu F. Beyera „Fast Stream“ deti nájdu časť obrázku. Pozri, toto je časť nášho obrazu! (pripevnite ho na magnetickú tabuľu).

Čo ešte môže byť zobrazené na obraze jari? Aké znaky jari tu chýbajú? Vymenujte ich! (odpovede detí)

Učiteľ: Niekde počujem štebot vtákov. Počúvajme ich hlasy.

učiteľ: Aby sa vtáky rýchlo vrátili, poslal ďateľ vtákom do teplých krajín telegram Morseovej abecedy pozostávajúci z rôznych kombinácií krátkych a dlhých zvukov.

Rytmická hra reči „Jarný telegram“ k básňam V. Suslova. Na hranie tejto rytmickej hry musia deti dostať dve drevené palice.

Ďateľ si sadol na hrubý konár – klop a klop.

Všetkým mojim priateľom na juh - klop a klop.

Naliehavo posiela telegramy - klop-klop-klop,

Že sneh naokolo sa roztopil - klop - klop, klop - klop,

Že sú naokolo snežienky - klop - klop, klop - klop.

Ďateľ cez zimu prezimoval - klop a klop,

Nikdy som nebol v horúcich krajinách - tu a tam.

A je jasné prečo - ďateľ sa nudí sám.

(klop - štvrtina trvania, klop - ôsma doba trvania).

učiteľ: poď, ty a ja budeme spievať vtákom: „Chvil-vil-vil“, spievajú pieseň podľa svojich hlasov, spájajú melodickosť s jasnou dikciou, deti sa pohybujú od stredných hlasov nadol, potom nahor k vysokým. Aby boli všetci jarne naladení, zaspievajme si veselú pesničku!Deti hrajú pieseň „Zrkadlo jari“ od múz. atď. E. Gomonovej

učiteľ : a vtáky sa k nám na jar vracajú a dávajú nám ďalšiu časť obrazu. (priložený k tabuli) Aké ďalšie znaky jari poznáte? (slnko, kvety). Áno, a slnko vychádza skôr, ohrieva zem svojimi lúčmi a rastliny ožívajú. Prvé kvety sa objavujú na jar, nie nadarmo hovorí príslovie: „Jar je červená s kvetmi“! (spolu s deťmi zistite význam slova „červená“) Aké ďalšie príslovia o jari poznáte? (odpovede detí) A teraz sa ty a ja zmeníme na kvety a budeme sa hraťkomunikatívna hra „Ja som kvet“.

učiteľ zavolá deti menom a to dieťa vyjde do kruhu a povie: „Ja som kvetina Sasha!“, otvorí sa ako kvetina, improvizuje pohyby na hudbuP.I. Čajkovského "Snežienka". Zistite s deťmi: v tejto hre je melódia jemná, pietna, intonačne nasmerovaná nahor – ako kvetina siahajúca po slnku.učiteľ: Chlapci, pozrite sa, aké krásne kvety vyrástli na tejto čistinke. Aké nádherné kvety, koľko priateľov máš. Máme celú čistinu. Ako sa to dá nazvať? („Glade of Friendship“). Deti nájdu poslednú časť obrázka a kompletne ju zostavia. Boli ste priateľský tím a dokázali ste splniť všetky úlohy. Držme sa za ruky a povedzme si navzájom želania.Deti hovoria svoje želania svojim priateľom.

učiteľ: "Myslím, že sa splnia všetky tvoje želania." Všetci sa postaráte o svojich priateľov a priateľstvo." A teraz je čas, aby sme sa vrátili domov do škôlky.Vyzvite deti, aby si sadli so skríženými nohami a položili si ruky na kolená.

Relaxácia – „Kúzelný kvet dobra“ pomocou aromaterapie

na hudbu A. Vivaldiho „Koncert pre husle a orchester č. 1 „Jar“ z cyklu „Ročné obdobia“.

Umiestnite „kvet dobra“ a dobrú náladu na obe dlane. Cítite, ako vás hreje: vaše ruky, vaše telo, vaša duša. Vydáva úžasnú vôňu a príjemnú hudbu. A chcete to počúvať. Mentálne umiestnite všetko dobro a dobrú náladu kvetu dovnútra, do svojho srdca. Cíťte, ako do vás vstupuje dobro a dáva vám radosť. Máte nové sily: sily zdravia a radosti. Okolo vás fúka teplý, jemný vánok. Máte vrúcnu, dušu hrejivú náladu. Chcem, aby si si spomenul na to, čo teraz cítiš, a vzal si to so sebou, keď odtiaľto odídeš. Teplé pocity a dobrá nálada vás budú sprevádzať aj naďalej. Otvor oči. Pozrite sa okolo seba. Posielajte si navzájom láskavé myšlienky. Všetko najlepšie pre vás!Deti pomaly vstávajú. Je čas, aby sme sa rozlúčili, zaspievajme si: "Dovidenia!" Výborne, počas hodiny ste boli aktívni, verím, že si svoje priateľstvo budete vážiť a vážiť si ho, naša hodina sa skončila.“

Lekcia muzikoterapie "Liečivé zvuky"

Melódia pôsobí blahodarne nielen na dušu, ale aj na telo!

Ešte v 3. storočí pred naším letopočtom v partskom kráľovstve lekári liečili svojich pacientov na melanchóliu pomocou špeciálne vybraných melódií, nervové poruchy a bolesť srdca.

Muzikoterapia

Rôzne kombinácie nôt majú vplyv na bunky, tkanivá a všetky orgány nášho tela. Ústredné sú pozitívne emócie, ktoré vznikajú pri počúvaní hudobnej skladby nervový systém, odstrániť svalové napätie, zlepšujú metabolizmus, tíšia bolesť, stimulujú dýchanie a krvný obeh. Štúdie ukázali, že pri melodických zvukoch sa spomalí pulz, klesne krvný tlak a rozšíria sa cievy. A chytľavé rytmy rozbúchajú srdce.

Je známe, že hudba pomáha urýchliť zotavenie, nie nadarmo sa počas vojny často konali koncerty v nemocniciach.

Bach podľa receptu

Hoci účinok hudby na telo nezávisí od umeleckej hodnoty diela, bolo poznamenané, že klasika, ako aj náboženské diela a ľudové chorály, majú silnejší účinok. Ideálnym liečiteľom je Mozart. Harmonická, virtuózna, ľahká štruktúra jeho melódií inšpiruje a oživuje k novému životu. Sila Rossiniho a Haydna je vysoko cenená a nabíja poslucháčov radosťou a energiou. počas obdobia kreatívna kríza alebo ťažké životné skúšky Je dobré spojiť sa s Beethovenom – jeho sonáty vás inšpirujú a pomôžu vám prekonať nepriazeň osudu. Pokoj v duši Skrjabin, Bach a Händel sa vracajú.

Orgán a zvončeky, o ktorých sa v Rus' uvažovalo najlepší liek pri bolestiach hlavy a kĺbov. V starých lekárskych knihách sa písalo, že zvonenie dokonca odstraňuje škody.

Ale nie všetky klasiky sú neškodné. Odborníci preto neodporúčajú nechať sa strhnúť počúvaním niektorých diel Wagnera a Straussa, domnievajúc sa, že môžu vzbudiť nízke vášne. Pesimisti, rovnako ako ľudia trpiaci depresiou, by nemali "zneužívanie" Chopinove nokturná - "predávkovanie" takáto hudba môže zhoršiť ich vnútorné problémy.

Rock alebo klasika?

Pri rockovej hudbe nie je všetko jasné. Často moderné rytmy spôsobuje, že sa cítime depresívne a v strese. Experiment japonských vedcov ukázal, že dojčiace matky, ktoré počúvali, sa upokojili klasickej hudby, množstvo mlieka sa zvýšilo o štvrtinu a tým mamičkám, ktoré počúvali rockovú hudbu, sa laktácia znížila na polovicu. Odborníci zároveň vysoko oceňujú zdravotné benefity hudobné skladby skupiny "Pink Floyd" , "Enigma" .

Zhrnutie vyučovacej hodiny nápravno-vývojového programu s prvkami logorytmiky a muzikoterapie zameranej na rozvoj psychomotoriky študent mladšieho školského veku s postihnutím (mentálna retardácia) na hodinách hudobnej výchovy a spevu

2. lekcia

čas:20 - 25 min.

Cieľ: Zlepšenie chôdze, zvýšenie objemu dýchania, rozvoj jasnosti pohybov členkového kĺbu, príprava detí na vykonávanie prvkov ľudového tanca, rozvoj zmyslu pre hudobná forma rozdiel medzi dvoma nekontrastnými časťami melódie, rozvoj rytmickej čistoty a obratnosti pohybov, vnemov hudobná fráza, ktorej koniec je označený zreteľným skokom.

1. Rytmický pozdrav a rozcvička (5 min.): poklona dievčatám, chlapcom (hudba F. Schubert „Waltz“),

Chôdza:

1) samostatne po ceste označenej dvoma lanami;

2) skupina;

3) v skupine k bubnu k opačnej stene sály;

4) v skupine pozdĺž haly;

Dychové cvičenia:(3 min.) Gymnastika „aktívna inhalácia“, cvičenia „Naklonenie hlavy“, „Objatie ramien“, „Obraty“, „Kyvadlo“, „Pumpa“ (hudba – lotyšská ľudová melódia v úprave A. Donasa).

2. Hlavná časť: (10 min.)

1) Položte nohu na pätu. (Melódia estónskeho ľudového tanca. Autor cvičenia N. Sorokina).

Deti stoja v kruhu a držia sa za ruky. Takty 1-8: ľahko prebehnite doprava (doľava). Pri počte „dva“ z 8. taktu sa zastavia tvárou ku kruhu a uvoľnia ruky. 9. úder: s rukami na opasku deti polodrepujú „jedna“ a narovnávajú „dve“. Úder 10: na „jedničku“ je pravá noha položená dopredu a položená na pätu, na „dvojke“ je umiestnená vedľa ľavej. Úder 11: rovnaký pohyb ľavou nohou. Krok 12: Tri kroky na mieste, potom sa otočte späť do stredu kruhu. Takty 13-— 15: opakujte pohyby 9-11 taktov. 16. takt: Deti sa otočia tvárou k stredu kruhu.

2) Beh so zastávkami(skok cez pomyselnú prekážku). (Maďarská ľudová melódia. Autorka cvičenia E. Dubyanskaya).

Deti stoja v kruhu. Na opatreniach 1-4: bežia. Po 6 krokoch sa zastavia na „jednom“ zo 4. úderu skokom z jednej nohy na obe („skok cez prekážku – „kaluž“, „kameň“, „priekopa“). Jarný beh:

Počas behu sa ruky pohybujú voľne: jedna dopredu, druhá dozadu, pri zastavení sú ruky roztiahnuté do strán. Takty 5-8, 9-12, 13-16, 17-20, 21-24: opakujte rovnaké pohyby.

3. Relaxácia:(7 min.)

Cvičenia s prvkami svalová relaxácia. Pokojná chôdza, cvičenia na obnovenie dýchania.

Cvičenie na rozvoj bránicového dýchania. Pod pomalá hudba(„Lesný jeleň“) ležiaci na podlahe pri vdychovaní a zdvíhaní žalúdka plyšová hračka a pri výdychu ju znížte, záverečný rozhovor o lekcii. Poklona na rozlúčku so žiakmi.

Použitá literatúra:

Alyamovskaya, V.G. Ako vychovať zdravé dieťa. [Text] /V.G. Alyamovskaya - M.: LINKA-PRESS, 1993. — 492 s.

Burenina, A.I., Navrhovanie integratívneho programu pre predškolské vzdelávanie [Text] / A.I. Burenina, A.I. Koluntaeva - Petrohrad. LOIRO, 2007. - 272 s.;

Volková, G.A. Logopedický rytmus: Učebnica. pre študentov vyššie školy, inštitúcie. [Text] /G.A. Volková - M: Humanit. vyd. stredisko VLADOS, 2002. - 272 s. - (Nápravná pedagogika).

Eremenko, N.I. Zdravie šetriace technológie v DOLE. [Text]/N.I. Eremenko. - Volgograd: ITD „Corypheus“, 2009. -152 s.

Kartushina, M.Yu. Chceme byť zdraví. [Text] / M.Yu. Kartushina - M.: TC Sfera, 2004. - 123 s.

Kartushina, M.Yu. Zelené svetlo zdraviu: Program na zlepšenie zdravia pre deti predškolského veku. [Text] / M.Yu. Kartushina - M: Nákupné centrum Sphere, 2007, 97 s.

Kartushina, M. Yu Logorytmické cvičenia v MATERSKÁ ŠKOLA[Text]; Metodická príručka/ M.Yu. Cartushina. - M.: TC Sfera, 2004, 236 s.

Klezovič, O.V. Hudobné hry a cvičenia na rozvoj a nápravu detskej reči: príručka pre defektológov, hud. ruky a pedagógovia [Text] / O.V. Klezovič. - M: Aversev, 2005. -152 s.

Kovalko, V.I. ABC hodín telesnej výchovy pre predškolákov: Praktický vývoj minút telesnej výchovy, herné cvičenia, gymnastické komplexy a hry v prírode. [Text] / V.I. Kovalko. - M.: VAKO, 2005. - 254 s.

Konovalenko, V.V. Rozvoj koherentnej reči [Text] / V.V. Konovalenko, S.V. Konovalenko. - M.: Vydavateľstvo GNOM and D, 2000. - 342 s.

Kuznecovová, E.V. Logopedický rytmus v hrách a cvičeniach pre deti s ťažkými poruchami reči [Text] / E.V. Kuznecovová. - M.: Vydavateľstvo GNOM and D, 2002. - 256 s.

Kudryavtsev, V.T. Rozvojová pedagogika zlepšovania zdravia [Text] / V.T. Kudryavtsev, B.B. Egorov. - M.: Linka-Press, 2000. - 345 s.

Medvedeva, E.A. Hudobná výchova deti s vývinovými problémami a korekčným rytmom [Text]: Proc. pomoc pre študentov priem. ped. učebnica Prevádzkarne / E.A. Medvedeva, L.N. Komissarová, G. R. Shashkina, O. L. Sergeeva. - M.: Edičné stredisko "Akadémia", 2002. - 224 s.

Radynová, O.P. Hudobná výchova detí predškolského veku [Text]: Príručka pre študentov pedagogiky. ústavu, študenti ped. Školy a vysoké školy, hudba. vedúci a učitelia detí. záhrada / O.P. Radynová, A. I. Katinene, M. L. Palavandishkili. - M.: Vzdelávanie Vlados, 1994. - 245 s.

Tyutyunnikovová, T. E. Hry s rečou[Text] / T.E. Tyutyunnikova//Predškolská výchova. - 1998. - č. 9, s. 115-119.

Tyutyunnikova, T.E. Instruments of Carl Orff [Text] / T.E. Tyutyunnikova//Predškolská výchova. - 1998. - č. 2, s. 141-144;

Uzorová, O.V. Prstová gymnastika[Text] / O.V. Uzorová, E. A. Nefedová. - M.: Vydavateľstvo AST LLC, 2004. - 102 s.

Tsvintarny, V.V. Hráme, počúvame, napodobňujeme - dostávame zvuky [Text] / V.V. Tsvintfrny. - Petrohrad: Vydavateľstvo Lan, 2002. - 231 s.

Chistyakova, M.I. Psychogymnastika [Text] / M.I. Chistyakova. - M.: Vzdelávanie, Vladoš, 1995. - 234 s.

Shchetinin, M.N. Strelnikovsky dychové cvičenia pre deti [Text] / M. N. Shchetinin. - M.: Iris-press, 2007. - 164 s.