Kreslenie ovocia vo váze senior skupina. Náčrt hodiny kreslenia (skupina seniorov) na tému: Súhrn priamych vzdelávacích aktivít na realizáciu vzdelávacej oblasti „Umelecká tvorivosť“ Kreslenie „Základ s ovocím“


Ciele lekcie kreslenia:

  • predstaviť pojem „zátišie“, diela majstrov umelcov, identifikovať rozdiel medzi zátiším a jednoduchý obrázok predmety;
  • naučiť sa vytvárať krásnu a harmonickú kompozíciu a rovnomerne usporiadať predmety v celom hárku;
  • zobrazujú trojrozmerné predmety, vďaka ktorým je ovocie a zelenina šťavnaté a „živé“;
  • pridajte svoje vlastné dotyky, aby ste ukázali individualitu nálady v kresbe.

Nástroje a materiály: papier na kreslenie, farby, kvaš, hrubé a tenké štetce, nahrávanie karikatúry „Plasticine Crow“, reprodukcie obrazov zátiší, vopred pripravené obrázky zeleniny a ovocia.

Priebeh lekcie:

IN. Dnes tu máme nezvyčajnú aktivitu, pretože ju začneme výletom do kina. Takže všetci zaujali svoje miesta, pamätajte, že v sále nemôžete robiť hluk ani sa navzájom rušiť. Pozor! Svetlá zhasnú a karikatúra sa začína („O obrazoch“ podľa básní A. Kushnera zo série „Plasticine Crow“).

  • Aké nové slovo ste sa naučili z karikatúry? Aké predmety boli zobrazené na zátišiach v karikatúre a kde sa nachádzali?
  • Slovo „zátišie“ sa skladá z dvoch slov: „príroda“ – príroda a „smrť“ – neživý. Kto uhádne, prečo obrazy zobrazujú neživej prírode? (Deti si prezerajú reprodukcie obrazov - zátišia od rôznych umelcov.)
  • Zelenina, ovocie a kvety, ktoré kedysi rástli, sú dnes odtrhnuté, takže nie sú živé. Pamätajte, že v zátiší musia byť všetky predmety na nejakom povrchu (stôl, tanier, stojan). Vyberte si „zátišie“ z týchto kresieb (ukazujem rôzne obrázky zelenina a ovocie).

Okrem toho by v zátiší mali byť predmety krásne usporiadané. Predstavme si seba ako umelcov a nakreslíme zátišie. A aby ste zistili, aké ovocie nakreslíme, hádajte hádanky:

  • Z horúcej Afriky k nám prišiel červený, šťavnatý pomaranč.
  • Fialová diva vyrástla na konári (slivka).
  • Nemotorná nemotorná kurva,
  • Všetko žlté, ležiace v tanieri (hruška).
  • Každý pestuje vo svojej záhrade
  • Zeleno-žlto-červené ovocie (jablko).

Pamätajte, aký tvar má jablko. Nakreslite kruh vo vzduchu. Nakreslíme ho do stredu listu. Najprv bolo žlté, ale kým jablko rástlo, slnko zohrialo jeho stranu a zmenilo sa na jasne červenú (na jednej strane sme dali pár ťahov červenej na žltú farbu) a druhá strana bola pokrytá listom. , slniečko ho neprefarbilo a zostal zelený (na druhý okraj sme dali zelené ťahy). Ak chcete, môžete pridať chvost a list.

Aký tvar a farbu má pomaranč? Je okrúhly, ako jablko (nakreslite kruh vo vzduchu), ale oranžová farba a na jeho boku bola značka z vetvičky. Pomaranč je taký plný šťavy, že na šupke pri chvoste sú viditeľné záhyby (na oranžový kruh Aplikujte namáčaním zelená bodka a z nej ťahy-záhyby).

Je možné určiť tvar hrušky? Zdá sa, že pozostáva z dvoch častí - kruhu a oválu (tieto postavy kreslíme vo vzduchu), ako dospelý kužeľ a farba pripomína jablko. (Deti nakreslia žltý kruh, naň žltý ovál, ťahmi nanesú zelenú a červenú stranu, chvost a list podľa želania).

Ako sa slivka líši od ovocia? Je menšieho vzrastu, oválneho tvaru a jeho farba je modrofialová. Môžete nakresliť dve alebo tri slivky, aby ste vyplnili prázdny priestor (najprv nakreslite niekoľko oválov vo vzduchu). Nájdite vo svojom výkrese miesta, kde by sa mohli nachádzať slivky. Nakreslíme modrý ovál a slnko k nemu pridá červenú stranu, takže dostaneme fialovú farbu.

Teraz môžete pridať viac zeleniny a ovocia, rovnaké alebo iné, ak chcete. Vyberte im miesto na obrázku, tvar a farbu si určte sami.

Dá sa náš obraz nazvať zátiším? Nie, zatiaľ sú to len roztrúsené predmety. Musíte ich zbierať na stôl alebo tanier (deti obkreslia kresbu kruhom alebo štvorcom, ozdobia okraje taniera alebo obrúska vzorom ťahov, bodiek, vlnovka a ďalšie podrobnosti podľa vášho uváženia).

Zhrnutie:

IN. Vaše zátišia sú pripravené. Skúste sami zhodnotiť svoju prácu, čo sa vám darilo najlepšie. Teraz pridajte karikatúru s našimi dielami. (Kresby sú upevnené do dlhej stuhy. Zástena je vyrobená zo štyroch lamiel, cez ktoré sa preťahuje stuha, meniace sa rámčeky-kresby; doplnené piesňou z rozprávky).

Tu sa deti učia rozlišovať ovocie od zeleniny a bobúľ. Niekedy to nedokáže ani dospelý. Vedeli ste napríklad, že banán je bobule? A deti by to mali vedieť. Téma je to, samozrejme, ťažká, ale práve to ju robí zaujímavou. Dnes vám povieme, ako viesť lekciu o kreslení ovocia stredná skupina MATERSKÁ ŠKOLA.

Kreslenie vodovými farbami

Aby ste deti zaujali, musíte im predstaviť kreslenie nie ako aktivitu, ale ako vzrušujúcu hru. Potom bude dieťa pristupovať k procesu kreatívne. Kreslenie plodov začína úvodnou prednáškou. Učiteľka sa pýta detí, aké sú ich obľúbené rastlinné sladkosti. Chlapci sa aktívne zapájajú do diskusie. Môžete počuť možnosti: jablká, hrušky, banány, jahody. Učiteľ ukazuje obrázky a vysvetľuje, ktoré sú ovocie a ktoré nie. Po teoretickej časti by mala nasledovať praktická časť. Deti dostanú vodové farby a učiteľ im povie, ako nakresliť napríklad jablko. Treba to vysvetliť na príklade. Učiteľ nakreslí ovocie a deti ho skopírujú. Najprv musíte nakresliť obrys ceruzkou. Učiteľ riadi túto fázu práce. A potom by mal byť obrys premaľovaný. Úlohou učiteľa je zabrániť deťom prekračovať nakreslené hranice.

Kreslenie s kvašom

Všetka kreativita s farbami je trochu podobná. Kreslenie ovocia v strednej skupine s gvašom sa teda príliš nelíši od kreativity s vodovými farbami. Ale je potrebné zmeniť techniky aspoň tak, aby deti videli rozdiel v konzistencii farby. Gvašové kresby sú oveľa jasnejšie a pozitívnejšie. Aby sa neopakovali techniky, učiteľ môže vyzvať svojich študentov, aby nakreslili ovocie, napríklad hrušku, bez predbežného náčrtu ceruzkou. Dieťa si tak rozvinie oko a nebude sa báť tvoriť. Koniec koncov, rodičia často odrádzajú od túžby kresliť, pretože chcú dosiahnuť dokonalý výsledok. Dieťa si užíva samotný proces.

Kreslite rukami

Veľa ľudí si myslí, že maľovanie bez štetca je údelom dvojročných detí. Dospelé deti potrebujú tvoriť štetcom. Ale to nie je pravda. Dieťa zostáva dieťaťom a rozmaznávanie mu prináša potešenie. Preto môže učiteľ vložiť ovocie do programu pomocou prstov a dlaní." Stojí za to pochopiť, že mnohé deti majú malú predstavivosť a predtým, ako sa zobudia, musíte ukázať príklad, ako vytvoriť. keď si vyhrnie rukávy, učiteľka by mala ako prvá namočiť dlaň do farby a nakresliť napríklad pomaranč bobuľky Niekedy môžete byť len prekvapení, aká je detská fantázia neobmedzená.

Kreslenie technikou gratage

Nemali by ste však svojmu dieťaťu dávať vodové farby a kvaš na každej hodine. Môžete použiť iné, nemenej zaujímavé techniky. Jedným z nich je vďačnosť. Študentom v strednej skupine sa technika určite bude páčiť. Kreslenie zeleniny a ovocia bude zábavnejšie, ak ich budete musieť „vytiahnuť“ zo zeme. Na túto aktivitu bude musieť učiteľ pripraviť hárky tvorivosti. Mimochodom, v tejto fáze môžu pomôcť aj deti. Technológia prípravy:

  1. Použite farebné ceruzky alebo pastelky na maľovanie po celej ploche listu.
  2. Papier namažte hrubou vrstvou vosku alebo parafínu.
  3. Celý plech natrieme čiernym kvašom a necháme zaschnúť. Aby farba nezostala na rukách žiakov, je potrebné ju pred nanesením na papier zriediť PVA lepidlom.

Po dokončení prípravy musíte začať kresliť. Môžete kresliť perom alebo tupou ceruzkou. Predmet by mal byť dostatočne ostrý, aby zoškrabal farbu, ale nie natoľko, aby dieťa poškriabal. Na papier kreslíme ovocie, zeleninu alebo celé zátišia. Téma bude závisieť len od fantázie učiteľky a trpezlivosti jej zverencov.

Kresliť ceruzkou

Najjednoduchšou možnosťou je viesť lekciu bez farieb. A nebudete musieť umývať deti a ani stoly. Môžete kresliť pomocou farebných ceruziek. Ide o pomerne triviálnu aktivitu, ktorá je však pre rozvoj detskej motoriky jednoducho nevyhnutná. Keď dieťa maľuje farbami, nemusí sa namáhať, aby štetec zanechal stopu. Ale pri kreslení ceruzkou musíte použiť nielen svaly ruky, ale aj trpezlivosť. Kreslenie ovocia a bobúľ v strednej skupine materskej školy je zábavná aktivita. hlavnou úlohou učiteľ - bez toho, aby ste dieťaťu vyčítali, povedzte mu, že nie je možné plaziť sa za obrysy kresby. A ak naozaj chce, musí ovocie najprv nakresliť ceruzkou a až potom mu dať jasné hranice.

Kreslenie celofánom

Jeden z zaujímavé techniky pre obrázok ovocia - to je kresba pomocou balíka. Deti sú zvedavé, ako obyčajný materiál možno použiť na nezvyčajné účely. Poďme teda kreatívne. Vezmeme tašku a začneme kresliť naše obľúbené ovocie. Priemerný kolektív v škôlke nemusí pochopiť, prečo dostali celofán namiesto obyčajného papiera. Tu musí učiteľ povedať, že nie všetky kreatívne diela sa robia na papieri. Umelci maľujú na plátno, drevovláknitú dosku atď. Keď je ovocie hotové, namočte ho prázdne listy papier vo vode a zakryte nimi celofánové majstrovské diela. Potlač môže byť detailná. Napríklad nakreslite vetvičku a list na jablko.

Kresba plastelínou

Deti už pochopili, že tvoriť vedia nielen s farbami. Takže je čas urobiť lekciu o kreslení ovocia v strednej skupine pomocou plastelíny. Je potrebné deťom vysvetliť, že plastelínu používajú nielen sochári, ale aj umelci. Ako plátno je najvýhodnejšie použiť biely jednorazový tanier. Pomocou ceruzky učiteľ alebo samotné deti nakreslia obrys ovocia. A potom to zostáva otázkou maličkostí. Obrys musíte vyplniť malými kúskami plastelínu. Musíte sa pokúsiť napodobniť mŕtvicu. Je nepravdepodobné, že deti uspejú na prvýkrát, ale nezúfajte. Po 2 takýchto lekciách budú deti schopné šikovne rozmazať plastelínu na tanieri.

Zmiešané médiá

Kreslenie ovocia na tanier sme už zvládli v strednej skupine, ale teraz môžeme experimentovať. Z času na čas sa oplatí viesť kurzy voľnej formy. Deťom treba dať trochu voľnosti, aby mohli ukázať svoje pravé ja. tvorivý potenciál. Počas jednej z lekcií môže učiteľ vyzvať deti, aby kreslili ľubovoľnou technikou. Môže to byť akvarel, kvaš alebo tvorba pomocou tašky. Alebo môžete ísť ďalej a pozvať svoje dieťa, aby spojilo dve techniky v jednej kresbe. Napríklad nakreslite hrušku akvarelom a obkreslite jej obrys fixkou. Nechajte deti prevziať iniciatívu, málokedy sa im to podarí.

Lekcia kreslenia pre seniorskú skupinu
Téma: “Vlastne zostavený obrus”
Cieľ: poskytnúť predstavu o zátiší; naučiť sa kresliť rôzne druhy zeleniny a ovocia vizuálne materiály (voskovky, pastely, fixky, fixky); vytvoriť radostnú náladu; kultivovať kognitívnu aktivitu; naučiť vidieť krásu farieb a rôznych farebných kombinácií.
Metódy a techniky: verbálna a vizuálna metóda; herné techniky: kladenie hádaniek, imaginárne situácie.
Vybavenie: reprodukcia obrazu M. Saryan „Zelenina a ovocie“; papier modrá farba A 1, voskovky, pastely, fixky.
Prípravné práce: prezeranie, skúmanie a porovnávanie zeleniny a ovocia, ktoré budú použité na lekcii.
Priebeh lekcie:
Úvodný rozhovor učiteľa.
- Čo najradšej jete: zeleninu alebo ovocie?
- Akú zeleninu poznáš?
- Aké ovocie poznáš?
- Viete, ako riešiť hádanky? Vyskúšajme.
Zelené bobule
A všetkými chválený.
Rast s kosťami
Zavesenie so strapcami. (hrozno)

V dlhom zelenom dome
Veľa bacuľatých chlapov.
Poznajú sa
A všetci sedia vedľa seba (hrachový lusk)

Toto chutné žlté ovocie
Plaví sa k nám z Afriky.
Opice v zoo
Poskytuje potravu po celý rok. (banán)

Som sladký, vyrastal som na juhu,
Ako slnko v listoch,
Oranžové a okrúhle
Deti ma majú radi. (oranžová)
(Učiteľ položí toto ovocie a zeleninu na stôl)
- Aké sú krásne! Chcem ich len nakresliť! Pomerne veľa umelcov to urobilo. Namaľovali veľa plátien zobrazujúcich túto nádhernú zeleninu a ovocie.
Ak vidíte na obrázku
Šálka ​​kávy na stole
Alebo ovocný nápoj vo veľkej karafe,
Alebo ruža v krištáli,
Alebo bronzová váza,
Alebo hruška, alebo koláč,
Alebo všetky položky naraz -
Vedzte, že toto je zátišie.
- Takéto obrazy sa nazývajú zátišie. Pozrime sa na jeden z nich. (Ukážka reprodukcie a diskusia o problémoch)
- Ako sa prírodné ovocie líši od ovocia znázorneného na obrázku?
- Akú farbu má ovocie na umelcovom obraze?
- Aký majú tvar?
- V čom vidíte krásu tejto kombinácie farby a tvaru?
- Komu sa páčila ktorá kombinácia viac? prečo?
- Tvar ktorého ovocia vás zaujal? prečo?
- Niektoré rozprávky, ak si pamätáte, hovoria o vlastnoručne zostavených obrusoch.
Tento obrus je známy
Ten, ktorý nasýti každého, kým sa nenasýti,
Že je ona sama sebou
Plné chutného jedla.
- Toto je čarovný obrus, na ktorom sa zázračne objavujú najrôznejšie jedlá a pochúťky. Predstavme si, že vaše modré obliečky sú svojpomocne zostaveným obrusom a „objaví“ sa na ňom ovocie a zelenina, zrelé a chutné. A my jej s tým pomôžeme - nakreslíme ju. Najprv si však vytvorme kompozíciu, t.j. poukladajme si ovocie a zeleninu tak, aby boli kamaráti a navzájom si neprekážali... A teraz sa dajme do práce.
(Deti kreslia na svoje listy). Po dokončení práce učiteľ kladie deťom otázky:
- Akú zeleninu a ovocie ste nakreslili?
- Ktoré ovocie a zelenina sa ukázali ako najjasnejšie a najšťavnatejšie?
- Chlapci, pozrite sa, ako krásne sa spájajú žlté banány a modré slivky; Zelené hrozno a oranžová broskyňa!
- Odviedli ste dobrú prácu a vaše vlastnoručne zložené obrusy sú plné rôznych maškŕt. Kým ste si kreslili, môj vlastnoručne zostavený obrus pre vás pripravil aj maškrtu (učiteľka pohostí deti kúskami ovocia a zeleniny - jablká, hrušky, mrkva a zahrá sa hru „Hádaj podľa chuti!“)

kezhik ondar
Zhrnutie lekcie „Ovocie. Kreslenie na tému „Obľúbené ovocie“

Zhrnutie integrovanej hodiny v strednej skupine

Predmet: Ovocie. Kreslenie na tému« Obľúbené ovocie»

Cieľ:

Predstavte mená ovocie, naučte sa popisovať ovocie, porovnávať ich, rozvíjať logické myslenie, formovať zručnosti kresliť vatovými tampónmi

Materiály: Zobrazujú sa obrázky ovocie, zelenina, miska, tanier, jednotlivé listy papiera s obrysmi ovocie, vatové tyčinky

Priebeh lekcie:

Dnes máme trieda nielen veľmi zaujímavé, ale aj chutné.

Poviem vám hádanku a vy hádať:

Zrelé, šťavnaté, farebné,

Viditeľné pre každého na policiach!

Sme užitočné produkty,

A volajú sa jednoducho... (ovocie)

Ktoré ovocie poznáte? Akú zeleninu poznáte? Kde rastú?

Ukážem obrázok s obrázkom ovocie a môžete zistiť, či je mäkký alebo tvrdý. Ktoré plody majú tvar kruhu? (Jablko, granátové jablko, pomaranč, mandarínka.) Ktoré ovocie vyzerať ako trojuholník (hruška) Ktoré plody majú oválny tvar(Marhuľa, kiwi, slivka, banán, citrón.)

Hra "Kam mám čo dať?"(Odporúčam deťom rozdeliť si zeleninu a ovocie: zelenina v miske, ovocie na tanieri)

Hra "Veľký malý"

Viete, že sú mäkké a tvrdé ovocie. A potom sú tu veľkí a malí. Aké malé ovocie poznáte? Ako veľký ovocie poznáte? Pozrite sa na obrázok a pomenujte malých a veľkých ovocie.

Hra "Čo je navyše?"

Deti si prezerajú obrázky v každom riadku, pomenujú predmet navyše a vysvetlia, prečo je navyše.

Hádajte, ktoré Prial som si ovocie:

Zelené, žlté, červené, niektoré kyslé a niektoré sladké. (jablká)

Rastú na stromoch, suché sušené marhule sú tzv. (marhule)

Keď dozreje na konároch, na slnku zmodrie. (slivka)

Rastie aj na stromoch a vyzerá ako žiarovka. (hruška)

S červenou stranou a strapatým je veľmi šťavnaté a sladké. (broskyňa)

Minút telesnej výchovy: Uvaríme si kompót,

Potrebujete veľa ovocia,

Nakrájame jablká

Nakrájame hrušku,

Položme odtok na piesok,

Varíme, varíme kompót,

Správajme sa k čestným ľuďom

Z čoho sa dá pripraviť ovocie?

Od ovocné nápoje. Šťava, kompót, limonáda.

Od ovocie pripravte náplň na koláče, koláče, pečivo.

V lete radi jedia deti aj dospelí nanuky.

Môžete tiež variť ovocný šalát, ovocný jogurt, ovocné želé.

V obchodoch si môžete kúpiť sladkosti s ovocná náplň, ovocná marmeláda.

Vaše staré mamy a mamy zrejme vedia robiť džem ovocie. Ako sa volá džem vyrobený z rôznych ovocie, to teraz zistíme.

Didaktické cvičenie „Džem z ovocie»

Z jabĺk sa robí... aký džem? Apple.

Zo sliviek sa robí... aký lekvár? Slivka.

Z hrušiek sa robí... aký džem? Hruška.

Z broskýň sa robí... aký džem? Peach.

Z marhúľ sa robí... aký džem? Marhuľový.

Didaktická hra "Ochutnaj to"

Deti sú pozvané ochutnávať kúsky so zavretými očami. ovocie a určiť ich názvy ovocie

Kreslenie.

Rozdávam vám nejaké listy na vyfarbenie. ovocie

Reflexia:

Ochutnávka ovocná šťava a marmeláda. A teraz vás pozývam, aby ste si to užili ovocná marmeláda a ovocná šťava.

Publikácie k téme:

Obsah programu. Objasniť a upevniť pojmy „zelenina“ a „ovocie“; vysvetliť ich výhody používania; naďalej oboznamovať deti s.

Zhrnutie vyučovacej hodiny o tvorení lexikálnych a gramatických prostriedkov jazyka a súvislej reči v strednej skupine kompenzačnej orientácie pre.

Abstrakt edukačnej aktivity „Ovocie“ (netradičné kreslenie – krupicová kaša) v skupine seniorov Cieľ: predstaviť deťom nekonvenčná technológia kreslenie krupicou. Úlohy: - naďalej učiť deti pracovať s farbami.

Poznámky k lekcii o ovocí v mladšia skupina Téma: „Ovocie“ Cieľom je upevniť poznatky o ovocí, o spôsoboch jeho prípravy; učiť sa prejavovať.

Abstraktné otvorená trieda o vývine reči v seniorskej skupine. Téma: "Zelenina a ovocie - zdravé produkty." Cieľ: rozvoj koherentnej reči u detí.

cieľ: upevniť u detí chápanie tvorenia čísel 4 a 5 a počítať zručnosti do 5; naučiť sa koordinovať číslovky s podstatnými menami.

Zhrnutie lekcie modelovania v strednej skupine na tému „Ovocie“. Obsah programu: Oboznámiť deti s technikami vyrezávania oválnych predmetov.

Abstrakt GCD v seniorskej skupine na tému „Úvod do zátišia“ s využitím IKT

Bezukhova Svetlana Nikolaevna
Popis práce: určené pre pedagógov predškolských zariadení, učitelia dodatočné vzdelanie práca s deťmi predškolského veku
Cieľ: priblížiť deťom žáner maľby zátiší
Úlohy:
1. Rozvíjať aktívny záujem a pochopenie obsahu obrazov, vízie estetická krása v zátiší rozvíjať zmysel pre kompozíciu.
2. Naučiť rozlišovať žáner výtvarné umenie zátišie z iných žánrov, korelujú proporcie predmetov.
3. Vzdelávať emocionálna odozva na umelecké práce, túžba starostlivo skúmať obrazy, estetické cítenie.
Obohatenie slovníka: deliaca čiara, rovina stola, popredie, pozadie, proporcie, horizontálna rovina, vertikálna rovina;
Aktivácia slovníka: zátišie, krajina, kompozícia, obštrukcia, figurína.
Materiály a vybavenie: interaktívna tabuľa; interaktívne hry: „Hádaj hádanku“, „Urobte zátišie“, „Žáner maľby“, „Z čoho pozostáva zátišie“; prezentácia „Zátišia“; predmety na zostavenie kompozície: váza, modely ovocia, modely zeleniny, stôl, látky, stojany, jednoduché ceruzky, listy papiera A4.
Prípravné práce: Skúmanie reprodukcií so žánrami „krajina“ a „portrét“, hádanie a robenie hádaniek pre deti, D/I: „Dokončiť symetrický objekt“, „Horizont“.

Priebeh lekcie

1. Úvodná časť
učiteľ: Pozrite sa prosím na tabuľu, pred vami je obraz B. Khrutského „Kvety a ovocie“, čo vidíte (snímka č. 2, prezentácia).
deti: Hrozno, stôl, kvety, pivonky, pohár vody, karafa, broskyne...
učiteľ: Povedz mi, prosím, dá sa tento obraz nazvať portrétom? A prečo?
deti: Nie Pretože portrét je obrazom človeka.
učiteľ: Nuž, možno je to krajina?
deti: Nie, toto nie je krajina. Krajina je obrazom živej prírody, mora, lesa, poľa, oblohy.
učiteľ: Ako sa však dá nazvať to, čo je zobrazené na týchto obrazoch? Čo majú spoločné (V prezentácii zobrazuje rôzne zátišia, snímky č. 3,4,5,6). Pokúste sa nájsť slovo.
deti: Veci. Rôzne položky, riad, jedlo, nábytok.
učiteľ: Výborne chlapci, presne tie položky. Nie živé predmety. Všetky tieto obrazy zobrazujú zátišie.

Interaktívna hra "Hádaj hádanku!".(№3)
Ak vidíte na obrázku
Zázračná váza na stole,
Obsahuje nádhernú kyticu
Snehovo biele chryzantémy;
Je veľa jedál,
A sklo a, a jednoduché.
Možno šálka alebo podšálka
S pozláteným okrajom.
A predsa, a stáva sa,
Je tam nakreslená hra.
Na záver dajme

Zrelé broskyne a slivky.
A možno aj na obrázku
Nakreslený ako torta.
A tak aj obrázok
Tomu sa hovorí zátišie!

Takže výraz nature morte prišiel do ruštiny, samozrejme, z francúzštiny. Ako vidíte, je rozdelená na dve časti - „príroda“ a „morte“, ktoré sa prekladajú ako „príroda, príroda, život“ a „mŕtvy, tichý, nehybný“. Teraz tieto dve časti spojíme a dostaneme známe slovo „zátišie“. Zátišie v preklade z francúzštiny znamená „mŕtva príroda“, ale tento názov nedefinuje celú podstatu a rozmanitosť tohto žánru.
Učiteľ: Boli sme prví, ktorí sa obrátili k obrazu sveta predmetov holandských umelcov Peter Claes „Zátišie s homárom.“ (Snímka č. 7) Pri pohľade na zátišia vidíme bohatstvo prírodný svet a svet vecí okolo človeka. Umelci, zobrazujúci bežné veci, ukazujú svoju krásu a jedinečnosť. V zátišiach veci hovoria samé o sebe, pozývajú nás obdivovať krásu ich tvaru, textúry, farby a dávajú nám pocítiť vôňu a sviežosť darov prírody. "Aký zvláštny obraz je toto - zátišie: núti vás obdivovať kópiu tých vecí, ktorých originály nemôžete obdivovať." pascal, francúzsky filozof(1623-1662)
Keď umelec komponuje zátišie, snaží sa hlavné objekty umiestniť tak, aby ich ostatné zdobili a dopĺňali. Umelec však nehovorí len o predmetoch, ale aj o ľuďoch, ktorí ich vytvorili, zdobili a pestovali. Otrhané kvety vädnú, ľudia jedia ovocie a bobule, ale tie, ktoré namaľoval umelec, budú žiť večne a potešia nás.

Cvičenie pre oči
"Oči si potrebujú oddýchnuť." (Chlapci zatvoria oči)
"Musíš sa zhlboka nadýchnuť." (Zhlboka sa nadýchnite. Oči sú stále zatvorené)
"Oči budú bežať v kruhu." (Oči sú otvorené. Pohyb žiaka v kruhu v smere a proti smeru hodinových ručičiek)
„Budú žmurkať veľa, veľakrát“ (Časté žmurkanie očami)
"Oči sa cítia dobre." (Ľahký dotyk končekmi prstov zatvorené oči)
"Všetci uvidia moje oči!" (Oči sú široko otvorené. Na tvári je široký úsmev)
2. Hlavná časť.
Použitie didaktickej hry interaktívna tabuľa„Pomôžte poslať umelcovi zátišia“.(№7).

učiteľ: Ponúkam vám hru „Pomôžte poslať umelcovi zátišia“.
D/i „Pomôžte poslať umelcovi zátišia“ (pomocou interaktívnej tabule)
Didaktická hra s interaktívnou tabuľou „Vyrobte si zátišie“ (č. 6).
učiteľ: Chlapci, spomeňme si, kde stoja všetky predmety?
deti: Na stole, na zemi, na obruse.
učiteľ: Je to tak, predmety nelietajú vo vzduchu, pretože... existuje gravitácia zeme. Všetky stoja na vodorovnej rovine a v určitom poradí, ktoré sa zvyčajne nazýva „popredie“ a za objektmi je vertikálna rovina, pozadie, „pozadie“. Rovina má začiatok a koniec. Každý obraz má kompozičné centrum, umelec umiestni všetky najdôležitejšie veci do stredu listu. Najdôležitejšie a veľká položka umelec ho umiestni do stredu, ale nie pred, ale do stredu roviny stola. Pre umelca je dôležité, aby všetky predmety krásne ležali. Predmety by sa nemali úplne blokovať a nemali by ležať na rovnakej línii. Všetky objekty sú zoskupené do jedného sémantického centra.
učiteľ: Navrhujem, aby ste si zacvičili na našej doske a vytvorili zátišie podľa modelu.

Didaktická hra s interaktívnou tabuľou „Vyrobte si zátišie“.(№6).


Minúta telesnej výchovy.
Vietor nám fúka do tváre (mávaj rukami na našich tvárach)
Strom sa kýval (kýval sa zo strany na stranu)
Vietor je tichší, tichší, tichší (posaďte sa, mávajte rukami hore a dole)
Strom je stále vyššie a vyššie (natiahnite sa hore)

3.Časť. Praktická časť.
učiteľ: A teraz, chlapci, poskladáme naše skutočné zátišie
položky, ktoré sú tu. Sú to atrapy - presné kópie zeleniny a ovocia. Tu je rovina stola, pokrytá obrusom. Potrebujem asistenta. Vyjde dieťa a pomôže usporiadať predmety zátišia.
učiteľ: Vyrobme si vlastné zátišie z predmetov, ktoré som pripravil. Do stredu umiestnime vázu s kvetmi, bude to najdôležitejšie na našom obrázku. Napravo a naľavo sú ďalšie predmety. Nie je možné umiestniť všetky predmety na tú istú čiaru, preto postavíme figurínu hrušky vľavo trochu vpred a papriku vpravo, ešte bližšie k nám, čerešne, blízko k prednému okraju horizontály. rovina, vpredu. Na zvislej rovine zavesíme krásnu látku so záhybmi. Pripravený! Ďakujem! Nakreslime toto zátišie zo života. Čo znamená z prírody? Pozrieme sa na skutočné zátišie a kreslíme.
Učiteľ ukazuje, ako usporiadať kompozíciu zátišia na interaktívnej tabuli a komentuje svoje činy.
učiteľ: Neustále sa pozerajte na zátišie. Najprv pomocou čiar určíme šírku roviny stola, vyberieme predný a zadný okraj stola. Nájdeme stred a nakreslíme najväčší a najdôležitejší predmet, pre nás je to váza s kvetmi. Jeho veľkosť určíme od oka, koľko miesta zaberie na plechu. Na výkrese je potrebné sprostredkovať nielen správne proporcie(veľkosti) predmetov, ale aj správne umiestnenie a tiež: Čo sú to za predmety? Čo sú zač? Formulár? Veľkosť? Ktorý je väčší? Ktorý je menší? Ktorý objekt je vám najbližší? Ktorý je ďalší? Aký predmet je po vašej pravici? Ktorý je vľavo? Mentálne si predstavte zložitý objekt a z akých geometrických tvarov sa skladá. Váza má okrúhly základ a hrdlo, ktoré sa smerom k vrchu rozširuje. Takže kruh a lichobežník. Rúčka je do oblúka, nachádza sa na váze vpravo. A tak nájdeme umiestnenie a tvar každého objektu.

Prstová gymnastika „Pre dievčatá a chlapcov“.
Pre dievčatá aj chlapcov
Na ruke je päť prstov:
Palec - chlap s dušou,
Ukazovák - pán vplyvný,
Stredný prst tiež nie je posledný.
Prstenník chodí arogantne s prsteňom,
Piaty - malíček, ti ​​priniesol darček.

Teraz začnite kresliť zo života. Vezmite kúsok papiera a nakreslite s jednoduchými ceruzkami zloženie nášho zátišia a v ďalšej lekcii si povieme niečo o farbe nášho zátišia.
Učiteľ sleduje plnenie úlohy a deťom, ktoré majú ťažkosti, poskytuje individuálnu pomoc.

4.Časť. Finálny, konečný.
učiteľ: Chlapci, odpovedzte na otázky:
- V akom žánri výtvarného umenia sme dnes kreslili?
- Čo je teda zátišie? (adresa do predstavenstva)
- Čo bolo pre vás na vašej práci najťažšie?
- Aké chyby vidíš vo svojej práci? Čo fungovalo obzvlášť dobre?
deti: Hodina sa nám naozaj páčila, veľmi zaujímavá téma. Teraz si môžeme skladať vlastné zátišia a čerpať zo života. Páčili sa mi najmä hry na interaktívnej tabuli.
Učiteľ: A na konci našej lekcie vám chcem ponúknuť ešte jednu hru.

Didaktická hra na interaktívnej tabuli „Z čoho pozostáva zátišie?