Bianchi sova zhrnutie pre čitateľský denník. Literárne čítanie V. V. Bianchiho "Sova"


Hodina literárneho čítania v 2. ročníku na tému "V. Bianchi. "Sova""

Typ lekcie: učenie sa nového materiálu.

Ciele lekcie:

    Zoznámiť študentov s dielami V.V. Bianchi: s obsahom textu „Sova“; dať predstavu o niečom novom literárny žáner"nerozprávky - výchovná rozprávka“, upevniť vedomosti o črtách rozprávok.

    Rozvíjať u žiakov reč, myslenie, vyjadrovanie a vedomé čítanie.

    Pestovať starostlivý vzťah k prírode, túžbu žiť v súlade s prírodou.

Vybavenie:

    prezentácia;

    karty na budovanie „reťazca prepojenia“ (ilustrácie zobrazujúce sovu, kravu, myš, ďatelinu);

    karty so zdeformovaným plánom;

    zvuková nahrávka "Krik sovy"

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment. Vytváranie psychologického prostredia. Snímka „1.

Prišiel nový deň. Usmial som sa na teba a ty si sa usmial na mňa. Úsmev nestojí nič, ale dáva veľa. Obohacuje tých, ktorí ho prijímajú, bez toho, aby ochudobňoval tých, ktorí ho dávajú. Kedy sa chce človek usmievať?(Keď sa mu darí, má dobrú náladu.) Ak osoba dobrú náladu, potom je práca zaujímavejšia. Prajem vám, aby ste mali vždy dobrú náladu.

2. Rozcvička reči.

Prečo to robíme? Na aký účel?(Hlas musí byť dobre vyvinutý a poslušný, aby sa rozvinula plynulosť, presnosť a výraznosť čítania.)

Práca s jazykolamom. Snímka číslo 2.

Čítanie ticho slabika po slabike, zreteľne vyslovovať každú slabiku.
Čítanie hlasnejšie celé slová.
Čítanie rýchlejšie .
Čítanie rýchlo .

Medveď zavrčal vo svojom brlohu,
Syseľ zostal v diere ticho.
Vrčali, mlčali -
A zobudili sme sa za úsvitu.

3. Aktualizácia vedomostí. Snímka č.3 .

Študentský príbeh o biografii spisovateľa V.V. Bianchi:

Vitalij Valentinovič Bianki sa narodil v Petrohrade v rodine ornitológa a od detstva písal poéziu.

V lete Bianchiho rodina odišla do dediny Lebyazhye. Tu sa prvýkrát vydal na skutočnú lesnú cestu. Mal vtedy päť alebo šesť rokov. Odvtedy sa pre neho stal les magická krajina, raj. Bianchi sa na ňom podieľal štyri roky vedecké expedície na Volge, Urale, Altaji a Kazachstane.

Hlavná téma jeho diela – les a jeho obyvatelia. Všetko, čo napísal Vitaly Valentinovič Bianchi – od prvej rozprávky „Cesta vrabca červenohlavého“ po poslednú – „Gogolenok“ – je fascinujúcou cestou do lesného sveta prírody, kde sa zo spisovateľa stáva čarodejník a básnik, prírodovedec a vedec, sprievodca a prekladateľ.

Väčšina slávna kniha Z Bianchi sa stala Lesnaya Gazeta. Nikto taký jednoducho neexistoval. Príbehy z Lesnaya Gazeta zazneli v rádiu a uverejnili spolu s ďalšími dielami Bianchiho na stránkach časopisov a novín.

Snímka číslo 4. Už 35 rokov kreatívna práca Bianchi vytvoril viac ako 300 príbehov, rozprávok, noviel, esejí a článkov. Celý život si viedol denníky a naturalistické poznámky a odpovedal na mnohé listy od čitateľov. Jeho diela vyšli v celkovom náklade viac ako 40 miliónov výtlačkov a boli preložené do mnohých jazykov sveta.

V jeho príbehoch nie je čarovné paličkyči vychádzkové čižmy, no tam nie sú o nič menšie zázraky. Bianchi by mohol rozprávať o najnenápadnejšom vrabcovi tak, že sme len prekvapení: ukazuje sa, že nie je vôbec jednoduchý. Spisovateľovi sa podarilo nájsť magické slová, ktorý „odčaroval“ tajomný lesný svet.

Krátko pred smrťou Bianchi v predslove k jednej zo svojich kníh napísal: „Vždy som sa snažil písať svoje rozprávky a príbehy tak, aby boli prístupné aj dospelým. A teraz som si uvedomil, že celý život som písal pre dospelých, ktorí majú v duši ešte dieťa.“

Bianchi píše o prírode, študuje ju, odhaľuje čitateľom jej tajomstvá. Musíte čítať jeho rozprávky a príbehy tak, ako sa pozeráte do prírody, aby ste videli nezvyčajné v obyčajnosti. V prírode je všetko prepojené, nikto nemá právo túto rovnováhu narúšať.

Tento vzťah medzi prírodou a človekom ukázal vo svojom ďalšom diele V.V.

Ako sa toto dielo volá, zistíte uhádnutím hádanky.

"Kto je to?"

5. Vyjadrenie témy a účelu hodiny. Snímka číslo 5.

Tak, aké dielo si dnes prečítate? kto je autorom?

    Témou našej lekcie je „V.V. Aká práca je pred nami?

    Budeme čítať dielo, odpovedať na otázky k textu, učiť sa analyzovať text, vyjadrovať svoj postoj k čítanému, pracovať na premyslenom a vedomom čítaní nahlas i potichu a prerozprávať.

6. Chlapci, čo viete o sove? Snímka číslo 6.

6.1. Sovy sú nočné: cez deň spia a v noci lovia.

Koho lovia?(Pre myši, žaby, hraboše, hmyz.)

Čo im pomáha pri love?

a) Akútny sluch.
b) Mäkké, husté operenie (lietajú ticho).
c) Pazúry (chytiť korisť, držať ju).
d) Zobák.

6.2. Aké výhody prinášajú sovy?

6.4. Známky o sove. (pre každú skupinu)

    Ak je veľa sov, úroda bude dobrá.

    Sova kričí v noci pred dažďom a chladom.

    Sova kričí pri rozmrazení.

    Sova v dutine - proti vetru, v suchom lese - proti dažďu.

    Sova kričí - do chladu.

6.5. "Vieš?"

Po dlhú dobu bola sova považovaná za symbol múdrosti a vedomostí. Medzi starými Grékmi to bol posvätný vták bohyne múdrosti Atény. Snímka číslo 7.

K sovi sme sa správali srdečne. V rozprávkach ju volali „vdova sova“, blond, inteligentná malá hlava.

V knihách J. Rowlingovej o Harrym Potterovi sú sovy používané ako prostriedok komunikácie medzi čarodejníkmi (sova pošta). Snímka číslo 8. Sovy sa nazývajú aj ľudia, ktorí sú zvyknutí vstávať neskoro.

7. Príprava na vnímanie nového materiálu.

Akým slovám nerozumieš?

„Práca so slovnou zásobou“ (skupinová práca)

Ako môžete nahradiť slová a výrazy? Snímka číslo 9.

Uniká preč

uteká preč.

Stern

ďatelina určená na kŕmenie hospodárskych zvierat.

Peľ

peľ, drobné žlté zrniečka.

Pochovaný

skryť, skryť.

Rozšírenie

veľa priestoru.

Bez ohľadu na to, ako zlé veci dopadnú

ako keby neboli žiadne problémy.

Bielenie čajom

pridajte mlieko do čaju.

Swill

výživný nápoj pre hospodárske zvieratá.

8. Prvotné oboznámenie sa s textom.

8.1. Čítanie textu učiteľom.

Páčil sa vám tento kúsok? V akej nálade ste ho počúvali?

Pomenujte hlavné postavy.

Chlapci, prečo sa ten text volal „Sova“?

Je možné mu dať iný názov? Ktoré?

8.2.Samostatná práca s textom, testovanie čitateľských zručností. Snímka číslo 10.

(Deti čítajú text 1 minútu, potom počítajú slová a znaky, zapisujú si ich výsledky.)

    Čítanie v reťazci ( k slovám Prišla noc)

Považoval starec Sovu za svojho priateľa?

O čom múdra sova varoval starý muž?

Počúval jej rady?

    Čítanie po častiach ( k slovám Myši sa potulujú po poli)

Čo sa stalo, keď Sova prestala lietať na lúku?

Čo robili myši?

    Čítanie „Catch-up“ ( k slovám Sova odpustila starcovi)

Prečo potrebujú lúky čmeliaky?

Čo sa stalo s ďatelinou na lúke?

Kto potreboval ďatelinu?

Čo sa stalo s kravou?

Čo musel starý pán urobiť?

    Čítanie "Učiteľ-študent" ( do konca prac )

Odpustila sova starčekovi?

Ako sa všetko v prírode obnovilo?

9. Úvod do nového literárneho žánru „náučná rozprávka“. Vyjadrenie problematickej otázky. Výberové čítanie rozprávok deťmi, rozbor textu.

Povedz mi, čítame rozprávku alebo príbeh?

Do akého typu rozprávky by ste zaradili túto rozprávku?(Rozprávka o zvieratkách.)

Vieš čo sa stane ľudové rozprávky. Čo je to za rozprávku?(Literárne, autorské.)

Áno, je to rozprávka. A V. Bianchi nazval svoje príbehy „rozprávkami – nerozprávkami“. prečo myslíš? (Obsahuje to rozprávkové a nerozprávkové.)

Záver: Je to tak, nerozprávky sa rodia ako odpoveď na detské „prečo?“. Preto názvy diel: "Prečo má straka taký chvost?", "Čí sú to nohy?"

Ujasnime si, aké rozprávkové techniky autor použil? Dokážte príkladom z textu (výberové čítanie).

Záver: Tieto diela sú spojené s rozprávkami rozprávkové techniky: začiatok, porekadlá, opakovania, zvieratká rozprávajú, stanú sa im nejaké dobrodružstvá, ale obsahujú aj veľa spoľahlivého a pravdivého, náučného materiálu o prírode, preto sa im hovorí nerozprávky. Veď na ceste sa čitatelia dozvedia o zvykoch zvierat a prírodných javoch. Taký materiál, z ktorého získavame niekt užitočné informácie, sa nazýva kognitívna. Tak prišiel Vitaly Bianchi s nový vzhľad literárna rozprávka- náučná rozprávka.

10. Upevňovanie asimilácie obsahu rozprávky.

Nájdite odpovede z textu rozprávky.

Prečo sa sova hnevala na starca? Fráza"Skrývaš sa pred slnkom, vyhýbaj sa ľuďom" – Je to rozprávka alebo je to pravda v prírode?(Takto je to v prírode: sova loví v noci.)

Čo sa stalo, keď sova prestala lietať na lúku?

Čo robili myši?("Myši sa túlajú po lúke, hľadajú hniezda čmeliakov, kopú zem, chytajú čmeliaky.")

Dá sa tento návrh nazvať báječným?(Nie.)

Čo sa z tejto vety dozvieme o prírode?

Koho lovia myši?(Na čmeliaky.) Ako? (Hľadajú svoje hniezda.) Kde sú hniezda čmeliakov?(V zemi.)

Prečo potrebujú lúky čmeliaky? A aké vzdelávacie veci sa učíme z frázy „Na čo sú dobré: žiadny med, žiadny vosk, iba pľuzgiere“?(Že čmeliaky nerobia med ako včely a nemajú vosk.) Aké výhody prinášajú?(Peľ sa prenáša z kvetu na kvet.)

Čo sa stalo s ďatelinou na lúke?

Čo sa ešte vy a ja dozvieme užitočné a poučné? Čo potrebuje krava, aby jej mlieko bolo mastné a chutné?(Výživová ďatelina.) Akú techniku ​​tu používa Bianchi?(Porovnanie – bylinky s kašou).

Čo musel starý pán urobiť?

Odpustila sova starčekovi?(Áno, aj ona sa cíti zle bez jeho myší.)

Aká veta sa opakuje v celej rozprávke? („Ho-ho-ho, starý muž!“)

Prečo si myslíš, že Sova hovorí týmto spôsobom?(Znie to ako výkrik sovy.)

Počúvanie zvukového záznamu „Výkrik sovy“ ( ).

11. Minúta telesnej výchovy „Sova“.

Vtáky prileteli." Ak deti počujú mená vtákov, mávajú rukami, a ak počujú mená hmyzu, dupú nohami.)

Vtáky prileteli:

Holuby, sýkorky,

Muchy a rýchlovky...

Vtáky prileteli:

Holuby, sýkorky,

Bociany, vrany,

Komáre, orly.

Vtáky prileteli:

Holuby, sýkorky,

chocholatá, chochlatá,

Motýle, swifts.

Vtáky prileteli:

Holuby, sýkorky,

Orioles, kukučky,

Dokonca aj sovy sú Scops Owls.

12. Pracujte na osvojení si významu toho, čo čítate.

Na doske: Snímka číslo 11.

    Sova je zúfalá hlava, vztýčené uši, zahnutý nos.

    Byť spolu nie je zaťažujúce, ale od seba to aspoň zahoďte.

    Bola zdravá, ale začala chudnúť a začala strácať mlieko.

Ktorú z týchto viet možno nazvať príslovím? ( Snímka č.12 )

Vysvetlite jeho význam.

Myslíte si, že toto príslovie možno nazvať hlavnou myšlienkou textu?

Ktorú z postáv má podľa vás Bianchi sám najradšej a prečo: Sova alebo Starec?(Sova, chápe súvislosti v prírode, chápe, že ona a Starec sú priatelia.)

13. Vytvorenie „reťazca prepojenia“ a vysvetlenie významu každého článku v tomto reťazci.

Aké je spojenie medzi mliečnym čajom a sovou? (Odpovede študentov sa počúvajú.) Na prvý pohľad žiadne. Ale to je len na prvý pohľad. V. Bianchi prostredníctvom rozprávky ukázal, ako je všetko v prírode prepojené. Od opatrný postoj Budúcnosť našej planéty a tým aj celého ľudstva závisí od prírody. Pokúsme sa obnoviť tento reťazec. Práca s kartami v skupinách. Slide check. ( Snímka č.13 )

sova - myši - čmeliaky - ďatelina - krava - mlieko - čaj

15.Samostatná práca so vzájomným overovaním. Príprava na prerozprávanie rozprávky podľa plánu. Obnova zdeformovaného plánu.

(Karty so zdeformovaným plánom pre každú skupinu)

    Sova sa nahnevala.

    Krava má málo mlieka.

    Čmeliaky sa prechádzajú po cudzích lúkach.

    Sova odpustila Starcovi a odletela na lúku chytať myši.

    Po lúke sa preháňajú myši a hľadajú hniezda čmeliakov.

    Starec sa išiel pokloniť Sove.

Vzájomná recenzia. (Snímka č. 14)

16. Zhrnutie.

Na akom diele si pracoval?

Aký žáner? čo je hlavná myšlienka rozprávky?

Ako môžete vy, deti, pomôcť prírode?

17. Hodnotenie za prácu na vyučovacej hodine.

18. Domáce úlohy Snímka č.15 .

Vyberte si tú svoju domáce úlohy:

    Pripravte si prerozprávanie rozprávky v mene dedka alebo sovy podľa vlastného výberu.

    Čítanie podľa rolí.

    Skúste sa ako umelec: nakreslite ilustráciu k rozprávke.

19. Reflexia Snímka č.16 .

Doplňte vety:

    „Dnes som zistil...“

    “Bolo to zaujímavé...”

    "Dal mi lekciu do života...

Kirillova Tamara
Abstraktné spoločné aktivity učiteľka s deťmi „Čítanie literárnej rozprávky V. Bianchiho „Sova“ v prípravná skupina

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

spojená materská škola č.3, Dankov

Abstraktné

spoločné aktivity učiteľa a detí:

« Čítanie literárnej rozprávky B. Bianchi« Sova»

V prípravná skupina detí s mentálnou retardáciou

Vývojár:

učiteľ: Kirillova T. N.

Cieľ:

1. Zoznámte deti s literárna rozprávka B. Bianchi« Sova» .

2. Rozšíriť a objasniť predstavy detí o prírode.

3. Pokračujte vo vysvetľovaní detí, že všetko je v prírode vzájomne prepojené: Zvieratá sú prepojené medzi sebou a s rastlinami v potravinovom reťazci.

Vybavenie: prezentácia.

Práca so slovnou zásobou: prázdny čaj, rozloha, pľuzgiere, peľ, mlieko stále redne.

Priebeh spoločných aktivít.

1. Úvodné poznámky učiteľ.

Dnes tu máme úvod do literárna rozprávka B. Bianchi« Sova» . Opäť sa ocitáme na lúke a pozorujeme, aké udalosti sa tam dejú. Autor nám pripomína, že v prírode je všetko vzájomne prepojené: Zvieratá sú prepojené medzi sebou a s rastlinami v potravinovom reťazci. Spomeňte si napríklad na túto reťaz výživy: kapusta – slimáky – ropucha.

Viete, ak človek vyhubí nejaké zvieratá, môže to narušiť potravinový reťazec a spôsobiť veľké škody prírode aj samotnému človeku. V našom rozprávkačlovek zviera nevyhubil, je živé a zdravé, človek len vážne urazil sovu a čo z toho vzišlo, zistíme.

2. Čítanie literárnej rozprávky« Sova» .

Starý muž sedí a pije čaj. Nepije naprázdno - bieli ho mliekom. preletí Sova.

"Skvelé," hovorí môj priateľ!

A Starec k nej:

ty, Sova, - zúfalá hlava, vztýčené uši, zahnutý nos. Skrývaš sa pred slnkom, vyhýbaj sa ľuďom – aký som pre teba priateľ!

Nahneval sa Sova.

Dobre, hovorí, je starý! V noci nepriletím na tvoju lúku chytať myši – chyť si to sám.

A Starec:

Pozri, čím si ma chcel vystrašiť? Utečte, kým ste ešte nažive.

Odletel preč Sova, vyliezol do duba, neletí nikam z dutiny.

Prišla noc. Na starčekovej lúke pískajú myši vo svojich dierach - ozvena:

Pozri, krstný otec, on lieta? Sova - zúfalá hlava, odstávajúce uši, zahnutý nos?

Myš Myš v odpovedi:

Nevidím sovu, nepočujem sovu. Dnes máme slobodu na lúke, teraz máme slobodu na lúke.

Myši vyskočili z dier, myši sa rozbehli po lúke.

A Sova z dutiny:

Ho-ho-ho, starý muž! Pozri, bez ohľadu na to, aké je to zlé ukázalo sa: Myši vraj išli na lov.

"Nechajte ich ísť," hovorí Starec, "Čaj, myši nie sú vlci, nezabijú jalovice."

Myši sa túlajú po lúke, hľadajú hniezda čmeliakov, prehrabávajú zem, chytajú čmeliaky.

A Sova z dutiny:

ukázalo sa: Všetky vaše čmeliaky odleteli.

"Nechajte ich lietať," hovorí Starec, "Čo je s nimi?" žiadne využitie: žiadny med, žiadny vosk, len pľuzgiere.

Na lúke je zháňajúca ďatelina, visí hlavou k zemi a čmeliaky bzučia, odlietajú z lúky, nepozerajú na ďatelinu a nenosia peľ z kvetu na kvet.

A Sova z dutiny:

Ho-ho-ho, starý muž! Pozri, už to nebude horšie ukázalo sa: Nemusel by si sám nosiť peľ z kvetu na kvet.

A vietor to odfúkne,“ hovorí Starec, zatiaľ čo sa škrabe vzadu na hlave.

Po lúke fúka vietor, na zem padá peľ. Ak peľ nepadá z kvetu na kvet, ďatelina sa na lúke nezrodí; Starcovi sa to nepáči.

A Sova z dutiny:

Ho-ho-ho, starý muž! Tvoja krava bučí a pýta si ďatelinu - trávu, počúvaj, bez ďateliny je to ako kaša bez masla.

Starec mlčí, nič nehovorí.

Ďatelina bola zdravá, krava začala chudnúť a strácala mlieko; Popraska sa ligotala a mlieko je čoraz redšie.

A Sova z dutiny:

Ho-ho-ho, starý muž! povedal som vy: Prídeš sa ku mne pokloniť.

Starý muž nadáva, ale veci nejdú dobre. Sova sediaca v dube, nechytá myši. Po lúke sa preháňajú myši a hľadajú hniezda čmeliakov. Čmeliaky chodia po cudzích lúkach, ale na starú lúku sa ani nepozrú. Ďatelina sa na lúke nenarodí. Krava bez ďateliny chudne. Krava má málo mlieka. Starec si teda nemal čím bieliť čaj.

Starec si nemal čím bieliť čaj, a tak sa Starec vybral za Sovou luk:

Vy, Sovushka - vdova, ste ma dostali z problémov pomôcť: Ja, starý muž, nemám čím bieliť čaj.

A Sova z priehlbiny s očkami slučka-slučka, nože tup-kohútik.

To je všetko, hovorí starý muž. Byť spolu nie je zaťažujúce, ale od seba to aspoň zahoďte. Myslíte si, že je to pre mňa ľahké bez vašich myší?

Odpustil Sova starého muža, vyliezol z priehlbiny, letel na lúku plašiť myši.

Sova odletel chytať myši.

Myši sa v strachu schovali do svojich dier.

Čmeliaky bzučali nad lúkou a začali lietať z kvetu na kvet.

Červená ďatelina sa začala na lúke nadúvať.

Krava išla na lúku papať ďatelinu.

Krava má veľa mlieka.

Starček začal bieliť čaj mliekom, bieliť čaj - chváliť Sovu, pozývať ho na návštevu, vážiť si ho.

3. Telovýchovná minúta « Sova» .

V lese je tma, (Deti si skladajú dlane pod sklonené hlavy - "spí", zatvorené oči)

Všetci už dlho spali,

Všetky vtáky spia

Jeden sova nespí,

Letí a kričí.

sova- sova, (Paže ohnuté v lakťoch na úrovni hrudníka - « sova» sedí na konári)

Veľká hlava

Sedí na konári

Otočí hlavu (Otočí hlavu doľava a doprava)

Vyzerá na všetky strany

Áno, zrazu - ako to letí. (Paže do strán – mávajú krídlami)

4. Konverzácia na základe obsahu rozprávky.

Aký čaj pije Starec? (Odpovede deti: nie prázdne - bielené mliekom).

Prečo? Sova hnevať sa na Starca? (Odpovede deti: Starý muž neslušne prehovoril k Sove).

Čo som sľúbil, že neurobím Sova? (Odpovede deti: V noci nepriletím na tvoju lúku a nebudem chytať myši).

Bál sa Starec Sovího sľubu, že nepoletí na lúku? (Odpovede deti: Nie, nebál sa, nevedel, ako mu to pomáha Sova).

Pre koho bola sloboda hneď prvú noc bez sovy? (Odpovede deti: pre myši vybehli na lúku).

Ako Starec zareagoval na Sovovo varovanie, že myši boli na love? (Odpovede deti: nechaj ich ísť).

Čo sa deje na lúke v tomto čase? (Odpovede deti: myši hľadajú hniezda čmeliakov, kopú zem, chytajú čmeliaky).

Na čo ste zase upozornili? Sova starého muža? (Odpovede deti: všetky čmeliaky odleteli).

Zamyslel sa Starec nad tým, aké výhody prinášajú čmeliaky na lúku? (Odpovede deti: verí, že čmeliaky spôsobujú iba pľuzgiere).

Čo sa deje na lúke v tomto čase? (Odpovede deti: ďatelina visí hlavou k zemi a čmeliaky neprenášajú peľ z kvetu na kvet).

Čo sa stane, ak sa peľ nebude pohybovať z kvetu na kvet? (Odpovede deti: ďatelina sa na lúke nenarodí).

Čo sa stane s kravou bez ďateliny? (Odpovede deti: krava chudne, dáva menej mlieka, mlieko je redšie a redšie, Starec si nemá čím bieliť čaj).

Myslíte si, že Starec urobil správnu vec, keď sa išiel pokloniť Sove? (Odpovede deti: Správne).

Čo odpovedala Sova pre starého muža? (Odpovede deti: tiež to pre ňu nebolo ľahké bez myší).

Povedz mi, čo sa kedy stalo na lúke Sova odpustila Starcovi? (Odpovede deti: Sova odletel chytať myši. Nad lúkou bzučali čmeliaky. Ďatelina sa leje. Krava má veľa mlieka. Starý muž bieli čaj mliekom.)

Čo bolo v prírode narušené, keď Sova prestal lietať v noci loviť myši? (Odpovede deti: narušený potravinový reťazec).

5. Didaktická hra "Vytvorte potravinový reťazec".

1). Vlk, dub, kanec.

2). Borovica, ďateľ, podkôrny hmyz.

3). Drevená myš, žaluď, sova.

6. Didaktická hra „Povedz mi, ako sú prepojené“

1). Lieska, hraboše, lasica.

2). Žito, myši, hady, orol.

Literárna rozprávka B. Bianchi nám povedal o, čo sa stane na lúke, ak tam nikto nepoletí sova, pretože živočíchy sú v potravinovom reťazci prepojené medzi sebou a s rastlinami.

Pri prechádzke v lese, parku alebo na lúke pamätajte, že narušením potravinového reťazca ublížite prírode aj ľuďom.

Typ lekcie: učenie sa nového materiálu.

Ciele lekcie:

  1. Pokračujte v zoznámení sa s dielami V.V. Bianchi: predstavte obsah textu „Sova“; poskytnúť predstavu o novom literárnom žánri „nerozprávky - vzdelávacie rozprávky“, upevniť vedomosti o črtách rozprávok.
  2. Rozvíjať u žiakov reč, myslenie, expresívne a vedomé čítanie.
  3. Pestovať starostlivý vzťah k prírode, túžbu žiť v súlade s prírodou.

Vybavenie:

  • výstava kníh V. Bianchiho;
  • prezentácia (príloha);
  • karty na budovanie „reťazca prepojenia“ (ilustrácie zobrazujúce sovu, kravu, myš, ďatelinu);
  • karty so zdeformovaným plánom;
  • zvukový záznam „Výkrik sovy“ (hudobný súbor).

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment. Vytváranie psychologického prostredia.

Prišiel nový deň. Usmial som sa na teba a ty si sa usmial na mňa. Úsmev nestojí nič, ale dáva veľa. Obohacuje tých, ktorí ho prijímajú, bez toho, aby ochudobňoval tých, ktorí ho dávajú. Kedy sa chce človek usmievať? (Keď sa mu darí, má dobrú náladu.) Ak má človek dobrú náladu, práca je zaujímavejšia. Prajem vám, aby ste mali vždy dobrú náladu.

2. Rozcvička reči.

Práca s jazykolamom.

Čítanie ticho slabika po slabike, zreteľne vyslovovať každú slabiku.
Čítanie hlasnejšie celé slová.
Čítanie rýchlejšie.
Čítanie rýchlo.

Medveď zavrčal vo svojom brlohu,
Syseľ zostal v diere ticho.
Vrčali, mlčali -
A zobudili sme sa za úsvitu.

O kom hovorí jazykolam?

3. Kontrola domácich úloh.

O akej práci ste sa naučili na poslednej hodine?

Čo si pamätáte na V.V. Bianchiho z poslednej hodiny?

Prerozprávanie príbehu V. Bianchiho „Hudobník“.

4. Aktualizácia vedomostí.

Čo spája všetky diela V.V. Bianchi píše o prírode, študuje ju, odhaľuje čitateľom jej tajomstvá. Musíte čítať jeho rozprávky a príbehy tak, ako sa pozeráte do prírody, aby ste videli nezvyčajné v obyčajnosti. V prírode je všetko prepojené, nikto nemá právo túto rovnováhu narúšať.

Tento vzťah medzi prírodou a človekom ukázal vo svojom ďalšom diele V.V.

Názov tohto diela sa dozviete vyriešením hádaniek.

11. Minúta telesnej výchovy „Sova“.

V lese je tma
Všetci už dávno spia. (Deti predstierajú, že spia.)
Všetky vtáky spia...
Jedna sova nespí
Letí a kričí. (Deti mávajú rukami.)
Sova-sova,
Veľká hlava. (Zobraziť veľký kruh ruky.)
Sedí na konári, (Sadni si.)
Otočí hlavu, (Otočí hlavu doprava, doľava.)
Vyzerá na všetky strany
Áno, zrazu to poletí. (Postavte sa, zamávajte rukami, bežte na miesto.)

12. Pracujte na osvojení si významu toho, čo čítate.

Na doske:

  1. Sova je zúfalá hlava, vztýčené uši, zahnutý nos.
  2. Byť spolu nie je zaťažujúce, ale od seba to aspoň zahoďte.
  3. Bola zdravá, ale začala chudnúť a začala strácať mlieko.

Ktorú z týchto viet možno nazvať príslovím?

Vysvetlite jeho význam.

Myslíte si, že toto príslovie možno nazvať hlavnou myšlienkou textu?

Ktorú z postáv má podľa vás Bianchi sám najradšej a prečo: Sova alebo Starec? (Sova, chápe súvislosti v prírode, chápe, že ona a Starec sú priatelia.)

13. Vytvorenie „reťazca prepojenia“ a vysvetlenie významu každého článku v tomto reťazci.

Aké je spojenie medzi mliečnym čajom a sovou? (Odpovede študentov sa počúvajú.) Na prvý pohľad žiadne. Ale to je len na prvý pohľad. V. Bianchi prostredníctvom rozprávky ukázal, ako je všetko v prírode prepojené. Budúcnosť našej planéty, a teda celého ľudstva, závisí od starostlivého postoja k prírode. Pokúsme sa obnoviť tento reťazec. Pracujte na kartách vo dvojiciach. Slide check. (Snímka č. 7)

14. Práca na expresívnosti čítania.

Čítanie podľa rolí. Prečítajte si dialóg medzi starcom a sovou na začiatku rozprávky.

Nájdite 3 varovania pre sovy. Pred čím varuje sova? Dokážte slovami z textu. (1. Čmeliaky lietajú z lúky. 2. Z kvetu na kvet nemá kto nosiť peľ. 3. Ďatelina sa na lúke nenarodí.)

Ako by ste čítali slová sovy? Prečítaj to hlasom: prísne, s prosbou, s výsmechom, s hrozbou, s rozhorčením, s mrzutosťou.

15.Samostatná práca so vzájomným overovaním. Príprava na prerozprávanie rozprávky podľa plánu. Obnova zdeformovaného plánu.

(Karty so zdeformovaným plánom.)

  • Sova sa nahnevala.
  • Krava má málo mlieka.
  • Po cudzích lúkach sa prechádzajú čmeliaky.
  • Sova odpustila Starcovi a odletela na lúku chytať myši.
  • Po lúke sa preháňajú myši a hľadajú hniezda čmeliakov.
  • Starec sa išiel pokloniť Sove.

Vzájomná recenzia. (Snímka č. 8)

16. Zhrnutie.

Na akom diele si pracoval?

Aký žáner? Aká je hlavná myšlienka rozprávky?

Ako môžete vy, deti, pomôcť prírode?

17. Hodnotenie za prácu na vyučovacej hodine.

18. Domáce úlohy.

Vyberte si domácu úlohu:

  1. Pripravte si prerozprávanie rozprávky v mene dedka alebo sovy podľa vlastného výberu.
  2. Čítanie podľa rolí.
  3. Skúste sa ako umelec: nakreslite ilustráciu k rozprávke.

19. Úvaha.

Doplňte vety:

  • „Dnes som zistil...“
  • “Bolo to zaujímavé...”
  • "Dal mi lekciu do života...

Použité zdroje:

  1. Klimanova L. F., Goretsky V. G., Golovanova M. V. Rodná reč. Učebnica pre 2. ročník základnej školy v dvoch častiach. Časť 1. M.: Vzdelávanie, 2010.
  2. Kutyavina S. V., Gostimskaya E. S., Baykova M. I. Vývoj založený na lekciách v literárnom čítaní: 2. roč. M.: VAKO, 2007

Internetové zdroje:

  1. Životopis V.V. Bianchiho: http://www.litra.ru/biography/get/wrid/ 00873501225988269902/
  2. http://www.bibliogid.ru/authors/pisateli/bianki

Poézia prírody sa stala základom umenia v rozprávkach Vitalija Valentinoviča Biankiho. Sloboda fikcie sa v jeho rozprávkach spájala s pravdou o neuveriteľne bizarnom svete lesov, polí, riek a jazier. Rozprávka „Sova“ rozpráva o tom, ako sú životy vtákov, hmyzu, zvierat a samotného človeka úzko prepojené . Sova prestala lietať na poli: Starec ju urazil - a veľa myší sa rozviedlo, čmeliaky opustili pole, ďatelinu nemal kto opeliť, nebolo dobré jedlo a krava začala dojiť čoraz menej. A teraz si Starec nemá čím bieliť čaj.

Každý vták má svoj vlastný nos, dobre prispôsobený pre svoj život. A je ťažké rozhodnúť, ktorý nos je lepší („Čí nos je lepší?“).

Nech je rozprávka akákoľvek nová stránka z niekoľkostranovej spisovateľskej encyklopédie, ktorá zahŕňa všetky mesiace v roku, všetky následné zmeny v prírode.

Spisovateľ pozná všetko na tomto svete do najmenších detailov. Všetko udivuje svojou zložitosťou. Bianchi však, verný vlastnostiam rozprávky ako umenia, prináša nielen vedomosti svojim čitateľom. Vždy zostáva umelcom. Odtiaľto zábavná hra intonácie, trefné výrazy a vôbec celá štruktúra umeleckej reči – reč rozprávača – básnika a umelca. O Sove sa teda hovorí, že je „vdova“, že „z jej priehlbín sú oči lup-lup, nože sú tiež tupé. Táto hra so slovami je ako vo vtipoch, ako v detských hrách. Malá rozprávka „Líška a myš“ sa stala atraktívnejšou vďaka jednému nezvyčajnému slovu v poslednej vete: „malý“. Líška povedala, že bude čakať na Myšku v diere.

A Myška odpovedá: Mám spálňu, mám aj komoru - môžem sedieť. Líška však neustupuje - hovorí, že vykope jamu. Potom Myška povedala: "A ja som pre teba cudzinec - a tak som bol!" Všetko v Bianchiho rozprávkach podnecuje lásku k svetu živej prírody – vysokú, zušľachťujúcu lásku, tú, bez ktorej neexistuje skutočný človek.

Ruskí spisovatelia sa vždy ochotne obracali na rozvíjanie tém, motívov a obrazov rozprávkového folklóru iných národov a národností. Prechod rozprávok od ľudí k ľuďom je v našej dobe jedným z mocných a plodných zdrojov vzájomného obohacovania sa kultúr. bratské národy nadnárodné Sovietsky zväz. Vynikajúci úspech dosiahol spisovateľ Ďalekého východu Dmitrij Dmitrievič Nagishkin, keď sa rozhodol v rozprávkach obnoviť folklórne legendy a mýty Nanai, Ulchi, Nivkhs, Orochs a ďalších malých národov regiónu Amur a Primorye. Nagiškin tu našiel všetko, čo je na autentickosti príťažlivé umeleckej tvorivosti, - hlboká vitalita, romantické hrdinstvo, odvážna fikcia a jedinečnosť takého pohľadu na svet, ktorý spája dávne tradície mýtu a realizmu.

Hrdina spisovateľovej rozprávky, statočný muž Azmun, aby zachránil svoj ľud pred hladom, zostúpil na dno mora. Zišiel dolu a uvidel: starý Tayrnadz, pán mora, ležal na posteli a spal, zabudol na Nivkhov - prestal im posielať ryby. Mladý muž prebudil Tayrnadza: „Som Azmun, muž z národa Nivkhov,“ nazval sa hrdina „Otec, pomôž Nivkhom – pošli Nivkhom ryby. Otče, Nivkhovia umierajú od hladu." Toto je reč muža, ktorý si pamätá svoju povinnosť. A Tayrnadz sa hanbil. Pri interpretácii báječného počinu je hmatateľný Nagishkinov štýl ako autora románu o hrdinovi Komsomolu Vitaly Bonivur („Srdce Bonivur“). V príbehu mladého muža Azmuna je čin v mene šťastia a blaha ľudí znovu vytvorený v úplnom súlade s hrdinským pátosom legiend Nivkh. Vo folklóre národov Ďaleký východ spisovateľ našiel niečo, čo je jeho srdcu blízke.

Zdroje:

  • Rozprávky ruských spisovateľov / Úvod, článok, kompilácia a komentár. V. P. Anikina; Il. a navrhnutý A. Arkhipova.- M.: Det. lit., 1982.- 687 s.
  • Anotácia: Súčasťou knihy sú ruské rozprávky spisovateľov 19. storočia a 20. storočia

Učiteľ: Prozorová E.A.

Typ lekcie: učenie sa nového materiálu.

ciele:

1. Vzdelávacie:

a) rozvíjať starostlivý postoj k jazyku diela; schopnosť porozumieť obrazovým výrazom; vyjadriť svoj postoj k tomu, čo čítate, analyzovať text.

b) zlepšiť zručnosti vedomého a premysleného čítania pre seba a nahlas.

c) naučiť zručnosti práce s expresívnosťou: výber intonácie, tónu, tempa, hlasitosti.

d) naučiť mladších školákov metódy poznávania ich rodnej krajiny.

e) ukázať nerozbitné spojeniečlovek a príroda.

2. Vzdelávacie:

a) pestovať lásku k slovu, prírode a všetkému živému na zemi.

b) pozitívna motivácia prostredníctvom záujmu o samotný proces čítania.

c) estetické, mravné a praktický postoj na prostredie ľudského života, schopnosť správať sa v ňom.

G) naučiť deti rozhodovať sa environmentálnych problémov, blízko a prístupné mladší školák:

Ochrana a zachovanie druhovej diverzity rastlín a živočíchov a ich biotopov ako prirodzeného prostredia človeka;

Ochrana na zachovanie a posilnenie zdravia svojho a zdravia iných;

Bezpečnosť prírodné prostredie pred zničením a vyčerpaním;

3. Vývojové:

a) rozvíjať ústny prejav žiakov, nápadité myslenie, výhľad.

b) rozvíjať čitateľské zručnosti: počúvanie a rozprávanie

c) naučiť deti sledovať medzipredmetové súvislosti.

D) naučiť deti zručnostiam samostatného riešenia problémov, skúmania a analýzy situácií .

Vybavenie: portréty V.V.Biankiho; ilustrácie lúk, sovy, ďateliny, čmeliakov; krížovka, testovacie hárky.

Priebeh lekcie.

1. Organizačný moment.

2. Kontrola DZ.

3. Motivácia na lekciu:

Ideme na nádhernú letnú lúku. Ale pripomeňme si, ako sa správajú pri návšteve, pravidlá správania v prírode ( nevyhadzovať odpadky, netrhať kvety, nelámať konáre stromov, neničiť vtáčie hniezda, neplašiť zvieratá).

- Zatvorte oči. Skúste si predstaviť niečo pre vás veľmi príjemné, blízke, krásne, niečo, čo nás všade obklopuje. Alebo možno niekto bude cítiť pachy a počuť zvuky?

(zelené listy, spev vtákov, vôňa kvetov).

- Ako si sa cítil, keď si počúval hlasy vtákov?

(veľmi nežne som chcel ísť do lesa, na lúku a pozrieť sa na vtáky

- Ako je podľa vás človek spätý s prírodou?

  • (on sám je súčasťou prírody, ovplyvňuje jej krásu, chráni prírodu
  • Zatvorte nám oči ( znie báseň):
  • Cez lúku vedie chodník,

ponory doľava, doprava.

Kamkoľvek sa pozrieš, všade sú kvety,

Áno, tráva po kolená.

  • Otvárame oči, sme na nádhernej lúke. Ale nebudeme len chodiť, ale aj... ( čítať, pozorovať, pamätať si, premýšľať)

4 Prípravné práce.

Dnes v triede pôjdeme do úžasný výlet, poďme navštíviť prírodu. Na to sa však musíme pripraviť.

  1. Počúvanie disku
  2. Krížovka
  3. Rozhovor o spisovateľovi

Keď bol V.V Bianchi v rovnakom veku ako ty, často chodil po lese so svojím otcom, ktorý chlapca naučil rozoznávať každé steblo trávy, každého vtáka a zvieratko. Zvieratá a vtáky dokonca žili s V.V. Bianki doma. Spisovateľ mal akvárium s rybami a terárium s korytnačkami, jaštericami a hadmi.

V.V.Bianki zaznamenal všetky svoje pozorovania v prírode. Nahrával aj na cestách po krajine, ľudové piesne, rozprávky, vtipy, porekadlá. Všetky tieto záľuby sa spojili a zrodili sa viac ako tri desiatky rozprávok.

Knihy od V. V. Bianchiho sú odpoveďou na vaše neustále „Prečo“ a „Prečo?“

Vitaly Valentinovič Bianki vyrastal v rodine slávneho

vedec. Študoval na Petrohradskej univerzite. Veľa cestoval po Volge, Urale, Altaji. Pre malých čitateľov vytvoril množstvo diel o prírode. Ich hrdinami sú zvieratá, vtáky, rastliny. Napísal približne 300 diel. Bianchi je majstrom literárnych rozprávok. Takmer všetky jeho rozprávky sú vedecké, hovoria o živom svete prírody, učia deti zaobchádzať s ňou opatrne a milovať ju.

- Dnes sa v triede zoznámime s ďalším príbehom V.V. Bianchi "sova".

  1. Rozhovor o sove

Sova je nočný dravec. Žije častejšie v zmiešaných a ihličnatých lesoch. Loví v noci, hlavne na hlodavce podobné myšiam. Hniezdia v opustených hniezdach; iné vtáky, ako sú vrany. Na jeseň odlietajú sovy na západ a ich miesto zaujmú severskí návštevníci.

Na svete žije asi 130 druhov sov. Na ruskom území sa ich nachádza 16.

5. Učenie sa nového materiálu

1. Práca so slovnou zásobou.

si dobrý - si pochovaný

sto-ro-nish-sya - drž sa ďalej

nahneval sa — nahneval sa

from-cha-yan-naya - zúfalý

pere-re-kli-ka-yut-sya - volajte sa navzájom

pozerajú - pozerajú

starec - starec - starec

čmeliak - čmeliaky

krmivo - korm

oči - malé oči

vyliezol — vyliezol

niesť — niesť

2. Primárne čítanie.

Učiteľ číta

Čítanie rozprávky v reťazi.

Práca po častiach, práca s obsahom.

Časť 1- na slová „Prišla noc“

- Ako oslovila Sova starého muža?

- Čo jej Starec odpovedal?

- Prečo Starec nepovažoval sovu za svojho priateľa?

- Ako zareagoval na jej varovanie?

časť 2 - na slová „Na lúke je ďatelina...“

- Prečo sú myši také odvážne?

- Čo robili na lúke?

- Ako sova varuje Starca pred možnými problémami?

- Počúval Sovu radu?

- Zamyslite sa nad tým, ako ho charakterizuje odpoveď Starca?

(Nesmyselný, nevšímavý)

3. časť - až po slová „Starý pán nadáva...“

Práca so slovnou zásobou:

Ďatelina kŕmna je ďatelina určená na kŕmenie hospodárskych zvierat.

Peľ je peľ.

- Prečo sa ďatelina nenarodí na lúke?

- Čo sa stalo s kravou?

- Nájdite tri upozornenia sovy.

- Pred čím varuje Starca?

- Zmení sa jeho správanie?

(Hrdina začal premýšľať o správnosti svojho správania).

4. časť- na slová „Sova odpustila...“

- Čo sa zmenilo v Starom mužovi?

(Starý muž nepovažoval Sovu za svoju priateľku, bol pohŕdavý. Dokonca sa k nej správal arogantne: „Pozri, akú strašnú vec máš na mysli! Utekaj, kým si v bezpečí.“ Potom začal mlčať a nakoniec pokarhal, keďže sa mu všetko pokazilo.)

- Kedy si Starec uvedomil svoju chybu?

(Takže starý muž nemá čím bieliť čaj)

- Mala sova pravdu? Musel sa starý pán skloniť?

- Nájdite príslovie. čo to znamená

(Spolu nie je zaťažujúce, ale aspoň oddelene).

5. časť.- až do konca rozprávky.

- Ako Starec napravil chybu? Čo pochopil?

(V prírode je všetko navzájom prepojené

- Ktoré príslovie obsahuje hlavnú myšlienku rozprávky?)

- Presvedčil nás spisovateľ, že človek je úzko spätý s prírodou a v prírode všetky javy a živé bytosti na sebe závisia?

Môžete písať o spojení všetkého živého vedecký článok, ale napísal V. Bianchi umelecké dielo. prečo?

- Dokážte, že toto je naozaj rozprávka.

(Dielo „Sova“ je rozprávka: zvieratá sú obdarené ľudskými črtami, konajú, myslia ako ľudia; používa sa príslovie:

Myši nie sú vlci, jalovice sa nezabijú, príslovie: Spolu nie je na ťarchu, ale aspoň ich rozhádžte; autorove slová znejú ako poézia – dobre“

Pri čítaní narazíte na slová Ako im rozumiete?

  • prísny - ďatelina určená na kŕmenie hospodárskych zvierat. Ďatelinu nájdeme na lúkach a lesných čistinkách. Jeho kvety možno vidieť od konca mája do jesene. Obsahujú veľa sladkého nektáru. Ďatelina sa špeciálne vysieva na poliach JZD, pretože poskytuje výživné seno pre hospodárske zvieratá. Kvety rastliny sa používajú aj v medicíne.
  • peľ - peľ, drobné žlté zrniečka. Mnohí z vás videli včely, čmeliaky a motýle na rastlinných kvetoch. Tu sa živia šťavou z kvetov – nektárom. Ale nielen kŕmia, ale aj vykonávajú prácu, bez ktorej sa nedajú tvoriť plody a semená. Táto práca je opeľovanie kvetov. Kvety okrem nektáru obsahujú peľ – drobné žlté zrniečka. Keď čmeliak pristane na kvete, peľ zostane na chlpatom tele. Čmeliak, ktorý lieta z kvetu na kvet, naň nedobrovoľne prenáša peľ - opeľuje tento kvet. Z opeleného kvetu sa začína vyvíjať plod so semenami. A ak nedôjde k opeleniu, rastlina nebude mať plody a semená. Včely, čmeliaky, motýle sú hmyz – opeľovače.
  • popraskať - výživný nápoj pre hospodárske zvieratá
  • Prečítali ste si časť 1 a 2 práce. Aké sú hlavné body? Spomeňme si. ( odpovede študenta: Starý muž sa ukazuje ako ľahkomyseľný, nevšímavý a hrubý v komunikácii. Vyháňal sovu z lúky, nepovažoval ju za kamarátku, nepočúval rady, lebo ho mnohokrát upozorňovala na možné problémy).
  • v čom je problém? ( Kvôli takémuto hrubému postoju sova prestala chytať myši, odletela a vyliezla na dub; myši začali kopať zem a hľadať hniezda čmeliakov).
  • Starý pán je márnomyseľný. A sova? ( múdry, všetkému rozumie).
  • Aký druh človeka sa nazýva múdry? ( ktorý radí a upozorňuje na chyby).
  • Sova je múdra. čo ešte? ( statočný).
  • Vyberajte slová, ktoré sú si významovo blízke...( statočný, odvážny, odvážny, rozhodný).
  • Aké techniky ste videli? ( porovnanie: nos je háčkovaný, myši nie sú vlci)
  • Vysvetlite, čítame rozprávku alebo príbeh? ( dielo „Sova“ je rozprávka: zvieratá sú obdarené ľudskými vlastnosťami; konať a myslieť ako ľudia; existujú príslovia a porekadlá).
  • Dobre, súhlasím s tebou. Toto je rozprávka. A V. Bianchi je považovaný za tvorcu nového žánru - „Rozprávky - nerozprávky“ ( snímka č. 1). Narodili sa ako odpoveď na detské „prečo? Preto názvy diel: "Prečo má straka taký chvost?", "Čí sú to nohy?" Tieto diela sú s rozprávkami prepojené rozprávkovými prostriedkami: začiatky, porekadlá, opakovania, zvieratká rozprávajú, dejú sa im nejaké dobrodružstvá. A na ceste sa čitatelia dozvedia o zvykoch zvierat a prírodných javoch.
  • Dúfam, že dnes odpoviete na svoje „prečo“? a urobíte veľa objavov. Nad lúkou sa črtali problémy. Čo sa stalo potom?

5. Práca na obsahu nasledujúcich častí práce.

1) Časť 3

  • 3. časť čítame expresívne v reťazci vety po vete, pričom sledujeme jazyk autora. Pri čítaní správne volíme: tempo, hlasitosť, tón ( na doske)

b) Nastavenie cieľa.

  • Počas čítania hľadajte nasledujúce 3 upozornenia sov ( na doske).

V) čítanie

d) kontrola vnímania

  • Na čo teraz upozorňuje sova? Dokážte slovami z textu. ( 1. Z lúky lietajú čmeliaky. 2. Nemá kto prenášať peľ z kvetu na kvet. 3. Ďatelina sa na lúke nenarodí.
  • Čo sa stalo s kravou? Prečítajte si to.
  • Zmení sa správanie starého muža? ( starý muž sa „škrabe po hlave“, mlčí, nehovorí nič na varovania sovy; Začal som uvažovať o správnosti svojho správania).
  • Porovnajte, akým tónom starý muž hovoril na začiatku a ako teraz reagoval na varovania sovy? ( hrubý, blahosklonný, ale teraz mlčí, nič nehovorí).
  • Aké techniky tu Bianchi používa? ( personifikácia - vietor kráča; prirovnanie - tráva s kašou).
  • Tráva bez ďateliny je ako kaša bez masla. ako tomu rozumieš? ( Ďatelina má šťavnaté mäkké stonky, kvety vydávajú príjemnú vôňu a zvieratá s radosťou žerú trávu, kde ďatelina rastie. No kaša s maslom je chutná a výživná).

Záver:

  • Starec sa mení, začína premýšľať o svojom správaní, počúva slová sovy.
  • Ako by ste čítali varovné slová sovy, vyberte správnu kartu. Prečítajte si to pomocou hlasu ( karty na doske): prísne, s modlitbou, s posmechom, radostne, s rozhorčením, s mrzutosťou.
  • Peľ nepadá z kvetu na kvet, ďatelina na lúke sa nenarodí, krava začala chudnúť. Starý muž mlčí, nič nehovorí.

2) 4. časť - kombinované čítanie ( učiteľ – študujúci v zbore).

A) Nastavenie cieľa.

  • Všimnite si, ako tu vidíme starého muža, čo sa v ňom zmenilo?

b) čítanie

c) kontrola vnímania

  • Ako tu vidíme starého človeka, čo sa v ňom zmenilo? ( stal sa milším, išiel sa pokloniť sove, t.j. požiadať o pomoc).
  • Kedy si starý pán uvedomil svoju chybu? ( čaj nie je čím bieliť).
  • Ako by ste prečítali slová starého muža, vyberte požadovanú intonáciu
  • Mala sova pravdu?
  • Prečítajte si 1 vetu tejto časti. ako tomu rozumieš? ( Slová sú málo užitočné, musíme niečo urobiť, napraviť situáciu)
  • Keď starý muž požiada o pomoc, ako zareaguje sova? ( Už som mu odpustil, mojimi slučkovými očami, t.j. Som rád, že nepotrebuje myši - sú pre ňu potravou).
  • Čo chcela sova povedať príslovím: „Spolu nie je ťažké, ale aspoň nás nechajte od seba“? ( odpovede naučiť).
  • Bianchi používa techniky ako... ( personifikácia a porovnávanie).