Abstrakt GCD v strednej skupine pre netradičnú kresbu „Yellow Dandelions“ (trhanie papiera). Lekcia netradičnou technikou maľby "púpavová žltá"


Natália Anatoljevna

Cieľ: - naučiť deti sprostredkovať obraz kvetu metódou strkania;

Posilniť schopnosť správneho držania kefy pri vykonávaní práce (tykanie);

Posilniť znalosti farieb (žltá, zelená);

Rozvíjať tvorivá predstavivosť deti;

Vyvolajte emocionálnu a estetickú odozvu na tému hodiny;

Vychovaj opatrný postoj k prírode;

Úlohy: Pokračovať v učení detí kresliť kvety púpavy metódou popichovania pozdĺž obrysu, posilňovať schopnosť maľovať listy špičkou štetca; rozšíriť vedomosti detí o prvých jarných kvetoch. Obohatiť lexikón deti, vzbudiť záujem o poéziu.

Materiál: Krajinársky list s nakreslenými obrysmi púpav, žltý a zelený gvaš, dva štetce (tenký (č. 3) a tvrdý (č. 7), poháre na vodu, stojany na štetce, obrúsky, 12 listov papiera, vzorky maľovaných púpavy, kvetináč s vysadenými púpavami, ilustrácie.

Prípravné práce: pozorovanie na prechádzkach, prezeranie ilustrácií a kvetov púpavy, presádzanie rastliny do kvetináča; didaktické hry: „Zložiť obrázok“, „Nájsť podľa popisu“; zapamätanie básne „Púpava“.

Priebeh lekcie:

Hudba je „How beautiful the world is around“ od T. Gomeza

Vychovávateľ: Chlapci, sadnime si za stoly. Ruky položené na kolenách, chrbát

narovnal.


Vychovávateľ: Prišla jar, všetok sneh sa roztopil, slnko svieti jasnejšie.

Na stromoch rozkvitlo lístie, objavili sa prvé kvety púpavy. my

Pozreli sme sa na ne pri prechádzke s vami. Vypočujte si báseň.

"púpava"

Slnko zapadlo

Zlatý lúč

Púpava vyrástla -

Po prvé, mladý.

Má úžasné

Zlatá farba.

On veľké slnko

Malý portrét.

O. Vysockej.

Vychovávateľ: Na prechádzke sme spolu s tebou sledovali púpavu a zasadili sme ju

kvetináč. Pozri, ty a ja máme svoje vlastné malé

Vychovávateľ: Pozrime sa na kvet púpavy.


Učiteľ: Aký je to tvar?

Deti: Okrúhle.

Učiteľ: Aká je to farba?

Deti: Žlté.

Vychovávateľ: Chlapci, ako vyzerá púpava?

Deti: Na slnku.

Učiteľ: Áno, chlapci, "Púpavy sú žlté kvety ako slnko!"

Vychovávateľ: Čo má púpava?

Deti: Stonka, listy, kvet.

Učiteľ: Akú farbu má stonka a listy?

Deti: Zelená.

Vychovávateľ: Ako vyzerá stonka púpavy?

Deti: Na palicu.

Vychovávateľ: Ako vyzerajú listy? Pozrite sa, aké krásne sú rezbárske práce

listy púpavy.

Pedagóg: Chlapci, nakreslíme púpavy na výstavu „Jar“

červená s kvetmi“... na maturitný večierok detí prípravnej skupiny.

Pedagóg: Nakreslíme kvet metódou popichovania. Pozrite sa na mňa všetci a

Na maľovanie si beriem do pravej ruky špeciálny tvrdý štetec.

nad kovový hrot tromi prstami.

Urobme naše zahrievacie cvičenie so štetcom. Vzali sme všetko

tvrdé kefy v pravej ruke s tromi prstami, nad železným

hrot, ruka by mala byť na lakti.

Vychovávateľ: Deti vykonávajú tieto pohyby:

Držte kefu takto:

Je to zložité?

Nie, to nič nie je!

Pravá ľavá,

Hore a dole

Náš štetec bežal.

A potom, a potom kefka beží okolo.

Točené ako top.

Po tykaní prichádza štuchnutie! Ruka na lakte.

Kefka sa drží tromi prstami nad jej kovovou časťou.

Pohyby ruky pozdĺž textu.

Kefa sa drží vertikálne.

Vykonajte popichovanie bez farby na samostatnom papieri.

Učiteľ: Teraz vezmeme štetec, namočíme ho do žltej farby, naberieme trochu farby, urobíme skúšobný štuch na samostatný papier. Uspeli všetci?


Vychovávateľ: Výborne. Teraz si vezmeme list s nakreslenou šablónou a nakreslíme kvet žltou farbou pozdĺž línie kruhov a potom do nich.

Moment telesnej výchovy.

Vychovávateľ: Všetci vstali a prešli na koberec. Chlapci, predstavte si to

ste púpavy. Tu na čistinke budeš rásť. Posaď sa.

Učiteľské deti

Začínajú rásť púpavy.

Rastú, rastú, rastú.

Začal fúkať vietor,

Púpavy sa hojdajú.

Prišiel večer,

Púpavy zblízka.

Vyšlo slnko

Púpavy sa prebudili

Krútia hlavami,

Užívanie si slnka. Začínajú pomaly vstávať.

Ruky hore, mierne kývanie.

Drepnite, ruky na hlavu.

Opäť sa pomaly postavia, ruky zdvihnú, kolísajú sa na mieste.

usmievajú sa.

Idú na svoje miesta.

Učiteľ: Pozorne si prezrite obrázky: čo na nich chýba?

Deti: Stonka a listy.

Vychovávateľ: Stonka a listy, akú farbu natrieme?

Deti: Zelená.


Vychovávateľ: Správne. Ale budeme maľovať iným štetcom. Vezmite si bežný tenký štetec pravá ruka tri prsty blízko železného hrotu. Ponorte štetec do pohára s vodou a odstráňte prebytočnú vodu na okraji pohára. Zhromažďujeme kefy na hromadu zelená farba a nakreslite stonku, začínajúc od kvetu po spodok listu. Stonka púpavy je tenká. A potom nakreslíme listy, začínajúc od spodnej časti stonky po boky. Listy púpavy sú husté. Prácu vykonávame opatrne, bez toho, aby sme prekročili obrys.

Vychovávateľ: Akí skvelí chlapi! Pozrite sa, aká krásna bola naša čistinka.


pedagóg: Chlapci, čo sme dnes nakreslili?

Ako by ste mali zaobchádzať s kvetmi?

Páčila sa vám naša lekcia?

Publikácie k téme:

Zhrnutie otvorenej integrovanej lekcie „Uspávanka“ (prvá juniorská skupina) Cieľ: Rozvíjať záujem o ústny prejav ľudové umenie. Ciele: vytvoriť si predstavu o uspávankách; uviesť význam.

Zhrnutie lekcie pre juniorskú skupinu (kresba) „Poďme ozdobiť šaty bábiky“ Vychovávateľ: Yankovetskaya Olga Leonidovna. Cieľ: posilniť schopnosť detí používať kefu. Ciele: Správne rozvíjať zručnosti detí.

Zhrnutie lekcie modelovania a kreslenia „Kolobok sa valil po lesnej ceste“ (druhý juniorská skupina) Ciele: Deti sa učia tvoriť expresívne.

TECHNIKA: Modelovanie a kreslenie na cesto. ÚČEL: Vzbudiť záujem o vytváranie obrázkov v teste. Šou rôzne cesty získavanie obrázkov:.

Poznámky k lekcii na netradičná kresba v prvej juniorskej skupine. Téma: „Korálky“ Účel: Naučiť deti kresliť netradičným spôsobom –.

Zhrnutie lekcie kreslenia „Kuratá na trávniku“ (skupina juniorov) ZHRNUTIE TRIED ŽREBOVANIA Juniorská skupina

Mestská škôlka vzdelávacia inštitúcia MATERSKÁ ŠKOLA kombinovaný typ N 50 „Ogonyok“ Moskovský región, okres Dmitrovsky, obec. Iksha, stredná skupina č.7

Dokončila a pripravila Pedagóg: Bondareva A.V. akademický rok 2016-2017 rok

Cieľ: Naučte sa kresliť kvety púpavy metódou popichovania.

Úloha:

  • posilniť schopnosť detí maľovať listy špičkou štetca
  • rozšíriť vedomosti detí o prvých jarných kvetoch.
  • Obohaťte slovnú zásobu detí a vzbudte záujem o poéziu.

Materiál: zelený papier A-4, kvaš žltá farba, dva štetce, tvrdý a mäkký, obrúsky pre každé dieťa, nádoba na vodu, obrázok púpav.

Prípravné práce: Pozorovanie jarných zmien vo voľnej prírode. Pohľad na púpavy pri chôdzi, čítanie náučná rozprávka "Púpava a vietor" .

Priebeh lekcie: Chlapci, vstúpte, ahoj chlapci. Pozri, máme hostí. Poďme sa pozdraviť "Ahoj" .

Učiteľ: Aké je teraz ročné obdobie?

Deti: Jar.

Vychovávateľ: Podľa akých znakov ste vedeli, že je jar? (slnko svieti teplejšie, vtáčiky prileteli, na stromoch rozkvitli puky, tráva sa zazelenala, prvé kvety odkvitli).

Učiteľ: Aké jarné kvety poznáte?

Deti: snežienky, podbeľ, púpavy.

Púpava je poľná rastlina. Preto ho možno nájsť častejšie na lúkach, poliach, parkoch a lesoch.

Prečítajte nám báseň "púpava" .

Slnko vypustilo zlatý lúč.
Púpava vyrástla – prvá, mladá.
Má nádhernú zlatistú farbu.
Je to veľké slnko, malý portrét.

Vychovávateľ: Páčila sa vám báseň? O čom bola báseň? Pozrime sa, ako púpava vyzerá, aký má tvar (na slnku, okrúhle.) Z akých častí sa skladá kvet? (Stonka, listy, kvet, koreň.) Presne tak, dobre urobené.

Učiteľ: Teraz si sadnite za stoly a začnime kresliť.

Vychovávateľ: Pozrite sa pred seba na list zeleného papiera, dva štetce, jeden tvrdý a druhý mäkký a kvaš je žltý a zelený. Zo začiatku musíme kresliť kvety púpavy metódou popichovania. Začneme tvrdým štetcom, ponoríme ho do vody, vezmeme žltú farbu a namaľujeme púpavu metódou popichovania. Okvetné lístky tohto kvetu sú dlhé, tenké a zubaté. Začnite kresliť nakreslením tenkého prúžku smerujúceho nahor s ostrým koncom. Potom po stranách základne pridáme zuby, ktoré zobrazujú správny tvar listu.

Vychovávateľ: Poďme na to s vami prstová gymnastika, a púpavy uschnú. Opustite stôl a presuňte si stoličky.

Naše jemné kvety (prsty zovreté v päsť)
Okvetné lístky kvitnú. (prsty v rôznych smeroch)
Vietor ledva dýcha, (deti zľahka fúkajú)
Okvetné lístky sa kývajú. (podá si ruky)

Naše jemné kvety.
Okvetné lístky sa zatvoria (znova zatnú päste)
Krútia hlavami, (triasť päsťami)
Ticho zaspávajú. (stiahnite ruky zo stola)

Vychovávateľ: Teraz si sadnite za stoly. Naše púpavy vyschli. Teraz nakreslíme stonku a listy mäkká kefa zelená farba. Okvetné lístky tohto kvetu sú dlhé, tenké a zubaté. Začnite kresliť nakreslením tenkého prúžku smerujúceho nahor s ostrým koncom. Potom po stranách základne pridáme zuby, ktoré zobrazujú správny tvar listu.

Učiteľ: Chlapci, viete, že príde čas a žlté okvetné lístky sú nahradené bielym chmýřím.

Zlatý a mladý
Za týždeň zošedivel.
A o dva dni
Moja hlava je plešatá.

Púpava je veľmi správna kvetina. Zobudí sa a ide spať so slnkom. V zamračenom, daždivom počasí púpava neotvorí svoje okvetné lístky, čím ich drží zatvorené. Púpavy miluje aj hmyz. Čmeliaky a motýle pijú sladký púpavový nektár. Včely zbierajú peľ a vyrábajú púpavový med.

výsledok:

Pripomeňme si, čo sme s vami robili na našej lekcii?

čo sa ti najviac páčilo?

Čo zbierajú včely z kvetov púpavy?

Všetci chalani dnes odviedli maximum. Výborne! Teraz sa spolu pozrime na naše kresby.

Zdroje:

  1. Bondarenko T. M. Ekologické aktivity s deťmi vo veku 4-5 rokov. – Volgograd, učiteľ, 2006
  2. Lykova I.A. Vizuálne aktivity: plánovanie, poznámky k lekcii, usmernenia. Stredná skupina. – M.: Karapuz-Didaktika, 2006. – M.: Vlados, 2001.
  3. Koldina D.N. Kreslenie s deťmi vo veku 4-5 rokov. Poznámky k lekcii. – M.: MOZAIKA-SYNTÉZA, 2014.
  4. Od narodenia až po školu

Súhrn GCD na zakreslenie púpavy netradičné techniky « Malé slnko"V stredná skupina.

Cieľ: Cvičte s deťmi kreslenie netradičnou technikou suchým, tvrdým štetcom alebo vatovým tampónom.

Úlohy:

Pokračujte v učení sa kresliť púpavy netradičnou technikou - maľovanie tvrdým polosuchým štetcom, vatovým tampónom;

Posilnite schopnosť tlačiť pomocou penovej špongie;

Rozvíjajte zmysel pre kompozíciu pri kreslení expresívny obraz púpava v krajine;

Formovať estetické vnímanie prírodných javov.

Integrácia rozvoja vzdelávania: sociálno-komunikačný, rozvoj reči, fikcia fyzické, umelecké a estetické.

Materiály pre triedy: list na šírku, akvarel, žltý a zelený kvaš, tvrdý štetec, vatový tampón, stojan na kefy, papierové obrúsky, kúsky penovej gumy, šálky vody.

Prípravné práce: prezeranie prezentácie „Zlatá púpava“, prezeranie ilustrácií znázorňujúcich púpavy, pozorovanie prírody, zapamätanie si básní a čítanie príbehov o púpavách, tónovanie albumový list zelená akvarelová farba kúsky penovej gumy.

Priebeh lekcie:

Úvodná časť:

Na trávniku, blízko lesa

Kvety kvitli

Žltá ako slnko.

Na zelenej nohe.

A hneď ako vyrastú

Nasadia sa klobúky -

Mäkké, vzdušné -

Poslušný vetru! (púpavy)

Na učiteľskom stole je váza s kyticou púpav. Učiteľka vyzve deti, aby sa pozreli na kvety a prišli k nim ovoňať. pýta sa:

Ako vyzerajú púpavy? Odpovede detí (na slnko) Deti sa dotýkajú kvetov a určujú, na čo sa cítia. Učiteľ ukazuje listy púpavy a vysvetľuje, že listy púpavy nie sú rovné, ale akoby mali vrúbky. Vyzerá to tak, že ich niekto roztrhal.

Učiteľ hovorí, že táto rastlina sa považuje za liečivú. V septembri sa zbiera koreň kvetu a posiela sa do lekárne, kde sa z neho vyrába liek. Mnoho ľudí zbiera kvety púpavy, zaleje ich do liehového roztoku a vylúhuje. Táto infúzia zmierňuje bolesti kĺbov.

Z listov púpavy sa robí šalát, pretože obsahujú veľké množstvo vitamíny A z kvetov robia lekvár a volajú ho májový med.

Učiteľka navrhuje zapamätať si, ako deti maľovali tvrdým, polosuchým štetcom.

Držte štetec takto.

Je to zložité? Nie, to nič nie je!

Vpravo, vľavo, hore a dole

Náš štetec bežal.

A potom, a potom

Štetec beží okolo.

Točené ako top -

Po tykaní prichádza štuchnutie.

Učiteľka ukazuje deťom, ako kresliť listy a stonky pomocou vatových tyčiniek.

Samostatná činnosť deti

Počas práce učiteľ pomáha deťom podľa potreby.

Fizminutka

Kvetka spala a zrazu sa zobudila

(deti si čupnú, postavia sa,

Už sa mi nechcelo spať.

Presunutý, natiahnutý

(deti pomaly vstávajú -

odbočuje doľava, doprava, natiahne sa,

Vzniesol sa a letel

(plynulý pohyb rúk do strán,

bežia pomaly, točia sa).

Zhrnutie lekcie

Na konci hodiny sa deti postavia, pozrú si kresby, vyberú si tie, ktoré sa im páčili najviac, a vysvetlia, prečo upútali ich pozornosť. Učiteľka deti pochváli za zaujímavú a odlišnú prácu a niektoré deti pokarhá, ako mali správne nakresliť púpavové listy.

Kreslenie púpav s deťmi: majstrovská trieda krok za krokom pre deti predškolského veku.

Kreslenie púpav s deťmi: majstrovská trieda krok za krokom

Nástroje a materiály na kreslenie púpav

Na kreslenie púpavy potrebujete:

- papier modrá farba pre pozadie,

- kvašové farby,

- kefa,

- tyčinky do uší.

Ako nakresliť púpavy s deťmi: podrobný popis a fotografie

Krok 1

Kresliť tmavozelený náter stonky kvetov púpavy.

Krok 2

Nakreslite 2 listy púpavy na stonky. Listy púpavy vyzerajú ako trojuholníky vychádzajúce jeden z druhého.

Ukážte svojmu dieťaťu obrázok púpavy a pozrite sa na jej listy.

Krok 3

Nakreslite kruhy na vrcholy stoniek - jadro kvetu. Pre tie kvety, ktoré plánujete nakresliť vyblednuté, nakreslite sivohnedé jadrá a pre kvitnúce púpavy - zelené.

Krok 4

Okolo jadier púpavy umiestnite biele bodky – odtlačky prstov tyčinky do uší. Môžete urobiť niekoľko bodiek, ktoré sa odtrhnú od jadra a lietajú vzduchom.

Krok 5

Zľahka ponorte opačnej strane nalepí do žltej farby a miernym tlakom na ňu nakreslí žlté lupienky púpavy. Pohyb hokejky vychádza z jadra s tlakom a postupným oddeľovaním.

Výkres je pripravený! Pekné leto všetkým! Napriek tomu, že v mnohých regiónoch je tento rok chladno a daždivo, obrázky s takýmito slnečnými kvetmi nás môžu potešiť! Veľa šťastia v kreativite a príjemné letné prázdniny!

Tu sú kresby, ktoré predškoláci vyrobili z tejto majstrovskej triedy. Kresby od Daryany (5 rokov) a Viky (5,5 roka).

Kreslenie neštandardným spôsobom na tému:

"Púpava, púpava, stonka je tenká ako prst!" (poznámky k lekcii).

2. juniorská skupina

Typy detských aktivít: herné, komunikatívne, vizuálne, motorické, vnímanie fikcie.

Ciele: predstaviť púpavu; zaviesť neštandardnú techniku ​​kreslenia (kreslenie vidlami); povzbudzovať deti, aby odrážali svoje dojmy získané z pozorovaní; rozvíjať zmysel pre farby; pestovať záujem o životné prostredie; naučiť vážiť si a chrániť prírodu; kultivovať schopnosť vychutnať si vytvorené kompozície.

Cieľové usmernenia pre predškolské vzdelávanie: prejavuje záujem o hranie hier fyzické cvičenie; aktívny pri vytváraní individuálnej kompozície „Púpava, púpava, stonka tenká ako prst!“; zúčastňuje sa rozhovoru s učiteľom; zúčastňuje sa skúmania kresieb svojich druhov; zúčastňuje sa rozhovoru o kvete; sa zúčastňuje didaktická hra v tíme.

Materiály a vybavenie: predvádzacie karty s púpavou, jednorazové vidličky.

Obsah organizované aktivity deti

ja . Organizovanie času.

Vychovávateľ. Ahojte chalani. Teraz vám poviem hádanku.

Som nadýchaná guľa
zbeliem na čistom poli,
A fúkal vánok -
Zostáva stopka.

A aký som ja kvet? (púpava).

Výborne chlapci. Uhádli ste správne.

(Učiteľ ukazuje karty s púpavami).

II . Hlavná časť.

Vychovávateľ. Chlapci, pozrime sa na obrázok a pripomeňme si, aký druh púpavy sme na stránke videli. Akú má farbu?(Odpovede detí). A na čo sa potom zmení jeho „žltá“ čiapka?(Odpovede detí). Aký druh klobúka môžete odfúknuť?(Odpovede detí).

Chlapci, prečo si myslíte, že púpava dostala svoje meno?(Odpovede detí). Keď jej čiapka zbelie, môžeme ju sfúknuť, a preto sa jej začalo hovoriť púpava. Akoby sme to sfúkli. Viete, že púpava je jedinečný kvet: predpovedá počasie – ak púpava cez deň zatvorí žltý klobúk, bude pršať. Tento kvet je aj liečivý – pomáha pri kašli a pomáha rozvíjať dobrú chuť do jedla. A aké je naokolo krásne, keď kvitnú púpavy. Všetko je akoby pokryté zlatom. Preto netreba kvety trhať, nech potešia všetkých a všetko naokolo.

Vychovávateľ. Teraz si zahráme hru.

(Navrhuje sa, aby sa deti rozdelili do dvoch tímov a jeden tím si vybral iba žlté hrnčeky z viacfarebných hrnčekov a druhý tím iba biele. Pripevnite ich na štipce a vložte do pohára. Potom všetci spoločne vyhodnotia výsledok).

III . Kreslenie.

Vychovávateľ. Výborne chlapci. Teraz nakreslíme púpavu.

(Učiteľ navrhne, aby deti nakreslili púpavu vidličkami).

IV . Reflexia.

Vychovávateľ. Výborne chlapci. Aké krásne kresby sa ukázali byť všetky. Teraz sa s tebou poďme hrať.

Deti stoja v kruhu.

Ako balón na nohe(stojte ako stĺpy, zopnite ruky nad hlavou);

Púpava pri ceste(nakloniť doprava, doľava);

Púpava – biela guľa(natiahnite sa na špičkách);

Fúkol som. A odletel!(učiteľka fúka, deti utekajú)!

Hra sa opakuje dvakrát. Potom všetci tlieskajú rukami a kričia YAY! Radosť nepozná hraníc!

Učiteľ skupiny "Malvina"

MBDOU č. 308 z Krasnojarska A.Yu.Rudakova