Plán hodiny čítania (3. ročník) na tému: Workshop literárneho čítania V. Veresajev. Brat


Predmet: V. Veresaeva „Brat“.

Cieľ: formovať vedomé, správne čítanie; schopnosť vysvetliť názov textu; schopnosť odpovedať na otázky učiteľa o obsahu prečítaného; schopnosť rozlišovať medzi typmi príbehov a básní.

Kroky lekcie

Pokrok v lekcii

Vznik UUD, TOUU

ja. Aktualizácia vedomostí.

Fizminutka

pozdravujem.

Čo sa učíme v triede? literárne čítanie? Kde to môže byť užitočné?

Použite oblak a slnko, aby ste ukázali, v akej nálade začínate pracovať v triede.

Vytvorenie plánu lekcie.

Rozcvička (práca na jazykolamoch).

Prečo robíme túto prácu? Čo je to „expresivita“?

Čítanie jazykolamov, zvýrazňovanie zvukov, práca s pravopisnými vzormi.

Opakovanie. 3 1 7 2

Dnes ideme na výlet do Literárne mesto a navštívime.

1. Aibolitov dom.

Čo je to za hrdinu? Rád sa učí niečo nové. Aké diela by ste mu odporučili prečítať? (Vzdelávacie, príklady.)

2. Neznámy dom.

Čo je to za hrdinu? Nevie, ako sa má správať. Aké diela by ste mu odporučili prečítať? (Poučné príklady.)

3. Matroskinov dom.

Čo je to za hrdinu? Miluje zábavu. Aké diela by ste mu odporučili prečítať? (Vtipné príklady.)

4. Leopoldov dom.

Čo je to za hrdinu? Rád počúva poéziu. Čo mu môžete ponúknuť? (Prečítajte si báseňY. Moritz „Vrana“. 1 7 1 2 2 1 )

Otázky po prečítaní:

O čom je táto báseň?

Prečo Mitya hladkal vranu po nohách? Ako na to reagovala vrana? Urazila Mitya vranu?

V parku Mitya stretne mačku a psa. O čo mačka Mityu žiada? prečo?

Myslíte si, že mačka chápe, že ju Mitya nehľadá? (Áno, rozumie a súhlasí s tým, že pomôže Mityovi nájsť vranu. Ale zároveň bude mačacia labka v Mityinej ruke!)

Podarí sa Mityovi a mačke vyliezť na oblak?

Aby sme lepšie porozumeli tejto básni, prečítajme si ju ešte raz.

Aký vzťah má poetka Yunna Moritz k hrdinom svojej básne?

Prečo chcela, aby Mitya hladkal labky plachej vrany? (Mitya kráčala sama a vrana bola sama...)

Prečo sa títo dvaja hrdinovia nestali priateľmi? (Boli príliš rozdielni a nerozumeli si.)

Kto pochopil Mitinov stav? (Mačka, ponúkla Mityovi svoju labku, láskavo ho volala „dieťa“, utešovala ho, ako najlepšie vedela.)

Učiteľské zdôvodnenie. Chlapci, môžeme len hádať, čo prinútilo Yunu Moritz napísať túto báseň. Možno sa jedného dňa prechádzala v parku a videla chlapca sedieť samého na lavičke a vedľa neho vranu. Vznikol dojem a básnikova fantázia začala pracovať. Chcela sa spriateliť medzi dvoma osamelými bytosťami – chlapcom a vranou. Len jej túžba však nestačila...

V tejto básni je veľa dôležitých myšlienok. Pri čítaní riadkov ich neuvidíte hneď, pretože tieto myšlienky sú skryté niekde za riadkami. Ale môžeme im porozumieť, ak budeme pozorne čítať a premýšľať o tom, čo čítame. U dospelých sa to nazýva „schopnosť čítať medzi riadkami“. Skúsme čítať medzi riadkami tejto básne.

Ako ste sa cítili, keď ste čítali túto báseň?

Ako sa vo vás cíti ten chlapec? A vrana? A mačka?

Čo je podľa teba najdôležitejšia veta v tejto básni? („Vo dvoch je cesta veselšia.“ Táto báseň je o osamelosti.)

A teraz je čas vrátiť sa späť.

"Pičička".

Kognitívne UUD:

1) rozvíjame schopnosť extrahovať informácie z diagramov, ilustrácií, textov;

2) prezentovať informácie vo forme diagramu;

3 ) identifikovať podstatu a vlastnosti predmetov;

4) vyvodzovať závery na základe analýzy objektov;

5) zovšeobecňovať a triediť podľa charakteristík;

6) orientovať sa v šírení učebnice;

7) nájsť odpovede na otázky na obrázku.

Regulačné UUD:

1) Rozvíjame schopnosť vyjadrovať svoje predpoklady na základe práce s učebnicovým materiálom;

2) hodnotiť vzdelávacie aktivity v súlade s úlohou;

3 ) predpovedať nadchádzajúcu prácu (vytvoriť plán);

4) vykonávať kognitívnu a osobnú reflexiu.

Komunikácia UUD:

1) rozvíjať schopnosť počúvať a porozumieť druhým;

2) zostaviť rečový prejav v súlade so zadanými úlohami;

3 ) vyjadrite svoje myšlienky ústne;

4) schopnosť pracovať vo dvojiciach a skupinách.

ΙΙ. Spoločné otváranie vedomosti.

Fizminutka

- Dnes sa zoznámime s ďalším, podľa mňa veľmi zmysluplným dielom.

Samostatná prácačítaním životopisu.

Práca vo dvojiciach – prerozprávanie so vzájomným doplnením. (skontrolujte 1 pár, počúvajte.)

V. Veresaev „Brat“. 1 7 1 2 2 1

Práca s textom pred čítaním.

Pozrite si ilustráciu (s. 161).

Zodpovedá ilustrácia názvu príbehu – „Brat“?

Prečo si to myslíš?

Samozrejme, aby sme na túto otázku odpovedali, musíme si prečítať celú prácu a uvidíme, aké presné boli naše predpoklady.

Do akého žánru patrí toto dielo? (príbeh)

Počúvanie textu (zvukový záznam).

Páčilo sa vám to? prečo?

Čo podľa vás prilákalo spisovateľa V. Veresaeva na dvoch vrabcoch obyčajných?

Prečo sa rozhodol o nich napísať príbeh?

Bratská láska je hrubšia ako kamenné múry.

Diskutujte s deťmi o význame tohto príslovia.

Popri tom sa pracuje so slovnou zásobou

Časť 1.

(Bala, vedľa seba, vaňa, priechod, dutiny.)

Kde sa podujatie koná?

Časť 2 (svižne, zvoniaci jazyk, opatrne žmúri)

Čo nové ste sa dozvedeli o našich hrdinoch?

Čo myslíte, prečo sa menší vrabec chcel napiť, ale nesedel na okraji vane?

Časť 3 (povzbudzujúca)

Prečo sa prvý vrabec správal takto?

Časť 4 (trepotala sa, mávala krídlami)

Prečo môj malý brat v strachu vletel do bazy?

Čoho sa bál?

Podarilo sa staršiemu vrabcovi presvedčiť bračeka, aby pil vodu z vane?

Čo podľa vás prilákalo spisovateľa V. Veresaeva na dvoch vrabcoch obyčajných? Prečo sa rozhodol o nich písať?

Čo nám môžete povedať o staršom vrabcovi? aký je? Aký je jeho brat?

starší junior

starostlivý bojazlivý

pozorný nerozhodný

trpezlivý

živý

sebavedomý

Diskusia o hlavnej myšlienke.

Už chápete, prečo sa tento príbeh volá „Brat“? Vysvetlite.

Dá sa z tohto opisu vyčítať, aký má spisovateľ vzťah k živej prírode?

“V lese je chata...”

Osobné výsledky:

1) Rozvíjame schopnosť ukázať svoj postoj k postavám a vyjadriť svoje emócie;

2) hodnotiť akcie v súlade s konkrétnou situáciou;

3) tvorímemotivácia k učeniu a cieľavedomá poznávacia činnosť.

Duchovný a morálny rozvoj a výchova:

1) výchova morálneho zmyslu, etického vedomia a pripravenosti konať pozitívne činy vrátane reči;

2) občiansko-vlastenecká výchova;

3) výchova k tvrdej práci a schopnosti učiť sa;

4) vzdelávanie zdravý imidžživot;

5) environmentálnej výchovy;

6) estetická výchova.

ja. Aplikácia nových poznatkov.

Pracujte v skupinách. Rozdeľte obrázky v správnom poradí podľa zápletky, prečítajte k nim vety.

Pracujte vo dvojiciach. Názvy častí.

Ι V. Zrátané a podčiarknuté.

Ukážte, ako sa cítite na konci lekcie.

Doplňte dané frázy.

Naša lekcia sa skončila. dakujem ti za dobrá práca, kompletné odpovede.

Preverenie schopnosti čitateľa pracovať s literárnym textom

(prichádzajúca kontrola)

2. stupeň

Prečítajte si text „Brat“ od V. Veresaeva.

BRO

Na rohu mojej chaty bola vaňa, plný vody. Neďaleko sa nachádza ker bazy čiernej. Na staršom strome sedeli vedľa seba dva mladé vrabce, ešte veľmi mladé, s páperím presvitajúcim cez perie, s jasne žltými dutinami pozdĺž okrajov zobákov. Jeden smelo a sebavedomo vyletel na okraj vane a začal piť. Napil sa a neprestajne hľadel na toho druhého, volal naňho svojím zvonivým jazykom. Ďalší – o niečo menší – si s vážnym pohľadom sadol na konár a opatrne bokom hľadel na vaňu. A zrejme bol smädný – zobák mal agapé od horúčavy.
A zrazu som videl jasne: ten prvý - bol už dlho opitý a len príkladom povzbudzoval toho druhého, ukazujúc, že ​​tu nie je nič strašné. Nepretržite skákal pozdĺž okraja vane, spustil zobák, chytil vodu a okamžite ju pustil zo zobáka, pozrel sa na svojho brata a zavolal ho. Braček na konári sa odhodlal a letel do vane. Ale len čo sa labkami dotkol vlhkého zeleného okraja, okamžite v strachu vletel späť na bazu. A znova mu začal volať.

A nakoniec to dosiahol. Braček vletel na vaňu, neisto sa posadil, neustále mával krídlami a pil. Obaja odleteli.

(V. Veresaev)

*Vaňa – malá drevená nádoba cylindrický vyrobené z dosiek zviazaných obručami.

Dokončite úlohy.

1. Označte tvrdenia, ktoré zodpovedajú obsahu prečítaného textu.

1. Kde sa odohrávajú udalosti opísané v texte?

a) mesto; b) v parku; V) na chate.

2. Na ktorom kríku sedeli dva mladé vrabce?

a) na lila; b) na baze čiernej; V) na jazmíne.

3. Aké bolo počasie?

a) teplý; b) chladiť; c) horúce.

4. Označte frázu z textu, ktorá určila váš výber charakteristík počasia.

a) zobák bol otvorený od tepla;

B) vrabec sa chcel opiť; V)slniečko pekne svietilo.

5. Vyberte frázy, ktoré majú podobný význam ako fráza „nabáda príkladom“:

a) poskytuje vzor;
b) vzbudzuje sebavedomie; V)chváli sa svojou šikovnosťou.

6. Obnov postupnosť akcií vrabca, ktorý svojím príkladom povzbudzuje svojho malého brata.

a) zachytená voda; b) spustil zobák; V) skočil; d) upustil od toho.

7. Zamysli sa nad významom slova brat v texte.

Mladší brat;
starší brat

8. Označ vetu, ktorá vyjadruje hlavná myšlienka text.

V sekcii pre otázku Pomoc! Vykonajte textovú analýzu textu od autora Prespať najlepšia odpoveď je Vikenty Vikentievich Veresaev, slávny ruský spisovateľ (1867-1945).
"Brat."
Žáner: príbeh.
Typ textu je príbeh, ktorý má:
- začiatok: „Na rohu mojej dachy bola vaňa plná vody“;
- začiatok: „Neďaleko je bazový ker na baze vedľa seba sedeli dva mladé vrabce...“;
- vývoj udalostí: príbeh o tom, ako sa jeden zbabelý vrabec bál piť vodu z vane a druhý, odvážny a neopúšťajúci svojho brata, sa opil a ukázal, že sa nič nestalo, prinútil prvého letieť do okraj vane a uhasiť smäd.
- vyvrcholenie: "Brat vletel do vane, neisto sa posadil, neustále mával krídlami a opil sa."
- rozuzlenie: "Obaja odleteli."
Štýl príbehu, dobre napísaný spisovný jazyk pomocou niekoľkých ľudových slov konverzačný štýl(„opatrne“, „trepotal“, „trepotal“) - umelecký, s príslovkami a participiálne frázy, okolnosti konania („chytro a sebavedomo trepotal“), expresívne epitetá („zvoniaci jazyk“, „vlhká zelená krajina“), personifikácie (vrabec „ukazuje, že tu nie je nič strašné“, „začal volať“).
Téma príbehu: jeden vrabec osobným príkladom pomohol druhému prekonať strach a nenechal ho zomrieť od smädu.
Hlavná myšlienka: je dobré mať priateľa, ktorý vás nenechá v ťažkostiach a pomôže vám prekonať ťažkosti.
Odvážny vrabec vyvoláva rešpekt a zbabelý úsmev. Myslím si, že prvý sa bude aj naďalej starať o druhého a vo všetkom mu pomáhať.

Cieľ lekciu: Formovanie schopnosti premyslene čítať dielo, reflektovať s autorom.

Úlohy lekciu:

– Predstaviť dielo V. Veresaeva, jeho príbeh „Brat“;
– naučiť sa pracovať na žánri príbehu pomocou rôzne typy a pracovné metódy;
- rozvíjať ústnu reč a komunikačné schopnosti študenta;
- pestovať mravné vlastnosti.

1. Na tabuľu je napísaný epigraf

Bratská láska je hrubšia ako kamenné múry.

Diskutujte s deťmi o význame tohto príslovia.

2. Kontrola domácich úloh.

Včera, keď sme pracovali na básni „The Crow“ od Yu Moritz, sme sa naučili čítať medzi riadkami. Je to toto pochopenie, ktoré vám pomôže čítať báseň expresívne, sprostredkovať pocity a myšlienky autora, jeho postoj k postavám a udalostiam.

Alebo sa to možno niekto naučil naspamäť?

Dokázali deti pri čítaní ukázať, že túto báseň čítali medzi riadkami?

Príhovor k výstave kresieb. Podarilo sa to chlapcom ukázať na ich kresbách? (Výstava detských kresieb)

Toto je báseň o osamelosti. Mitya kráčala sama a vrana bola sama, ale boli príliš rozdielni a nerozumeli si.

Poetka sa chcela spriateliť medzi dvoma osamelými bytosťami, no jej túžba nestačila. A to je dôvod, prečo mačka „Dva je väčšia zábava“ prišla na záchranu.

3. A dnes sme sa zoznámili s ďalším, podľa mňa veľmi zmysluplným dielom.

Toto je V.V. Veresaev, pretože:

  1. Iní básnici.
  2. Veresaev žil a tvoril v 19. – 20. storočí a D. Kharms – v 20. storočí, N. Tokmakova – moderný autor, stále žije, má 81 rokov.
  3. (Odstráňte nadbytočné mená)

Priezvisko Veresaev začína znelou spoluhláskou a zvyšok - neznělou spoluhláskou. Vikenty Vikentievich Veresaev (Smidovich) - ruský prozaik, literárny kritik, básnik-prekladateľ. Narodil sa 4. (16.) januára 1867 v rodine lekára. Jeho otec založil mestskú nemocnicu v Tule. Prvú otvorila mama doma MATERSKÁ ŠKOLA

v Tule

Veresajev vyštudoval strednú školu so striebornou medailou, potom vyštudoval Historicko-filologickú fakultu Univerzity v Petrohrade a potom študoval za lekára. Písať začal vo veku 14 rokov. Vo svojich dielach som sa snažil ukázať duchovný rozvoj

ich charaktery, víťazstvo síl dobra nad silami zla.

2) Odvolávajúc sa na učebnicu str.161

Zodpovedá ilustrácia názvu príbehu „Brat“

(Výpovede detí).

Na zodpovedanie tejto otázky si samozrejme musíme prečítať celé dielo a uvidíme, aké presné sú naše predpoklady. 3) Čítanie príbehu „Brat“)

obrázky

Deti čítajú po častiach. Čítanie - vyhľadávanie, práca so slovnou zásobou sa vykonáva počas cesty

(Bava + vedľa seba) (Cadushka + priechodné, dutiny) (Bina baza.)

– Kde sa podujatie koná?

– Stretli sme sa s hrdinami?

Časť 2 (svižne, zvoniaci jazyk, opatrne žmúri)

– Čo nové ste sa dozvedeli o našich hrdinoch?

- Prečo si myslíš, že bol menší vrabec smädný?

ale neklesol na okraj vane?

Časť 3 (povzbudzujúca)

- Prečo sa prvý vrabec správal takto?

Časť 4 (trepotanie krídel)

- Prečo môj malý brat v strachu vletel do bazy?

-Čoho sa bál?

– Podarilo sa staršiemu vrabcovi presvedčiť bračeka, aby pil vodu z vane?

– Čo podľa vás prilákalo spisovateľa V. Veresajeva k dvom vrabcom obyčajným? Prečo sa rozhodol o nich písať? (Výpovede detí).

  • Fizminutka
  • Hra pozornosti „Deň-noc“.

Pre oči.

4) Opakované čítanie.

Čítanie „očami, perami“ šeptom.

Nájdite popis vrabcov. Prečítajte si to.

Čo nám môžete povedať o staršom vrabcovi? aký je?

(Keď deti odpovedajú, karty sú umiestnené na tabuli)

Aký je jeho brat?

5) Pracujte vo dvojiciach (karty)

Názvy častí.

6) Rozhovor o žánri, zápletke.

Do akého žánru patrí toto dielo? (príbeh) Prečítajte si názov časti, ktorá jeúvod

(Časť 1) (karta funkcie príbehu)

Nakreslite plagát na tabuľu Prečítajte si názvy častí, ktoré sú

hlavná časť,

Kde sa odohráva vývoj udalostí? (2-3 časti) Prečítajte si názov časti, ktorá obsahuje zakončenie

Dá sa celá táto časť nazvať koncom? (nie) Prečítajte si koniec.

7) Práca v zošite na čítaní str.43 č.4.

(Vyberte čo najpresnejšie znenie, ktoré vyjadruje hlavnú myšlienku

príbeh).

4. Domáce úlohy.

  • Dokončite úlohu 3 na strane 43 v poznámkovom bloku.
  • Vyberte príslovia pre príbeh.

5. Záverečná reflexia.

Naša lekcia sa skončila. Ďakujem za dobrú prácu, úplné odpovede.

Ak niekoho zaujala práca V. Veresaeva, alebo sa mu páčila samotná lekcia, ukážte mi veselé slnko. A kto niečomu nerozumel, bolo smutné slnko.

Júlia Seliverstová
Zhrnutie lekcie o zostavení súvislého textu z týchto odsekov. Príbeh V.V. Veresaeva „Brat“

Predmet: Príbeh V.V. Veresaeva „Brat“ (z týchto odsekov zostavuje súvislý text)

Cieľ: naučiť sa skladať časti textu do jedného celku.

Úlohy:

1. Vzdelávacie:

Naučte sa analyzovať každú časť textu a zvýraznite v nej to hlavné;

Naučte sa nájsť začiatok, stred a koniec textu;

Naučte sa odpovedať na otázky celými vetami.

2. Vzdelávacie:

Vychovaj opatrný postoj všetkým živým veciam;

Kultivujte pozornosť a presnosť.

3. Nápravné a rozvojové:

Rozvoj slovnej zásoby;

Korekcia a rozvoj myslenia (syntéza);

Rozvoj súvislej reči (prerozprávanie na základe obrázka).

Rozvoj intonačnej stránky reči (prízvuk, rýchlosť reči, intonácia)

Vybavenie: Andryukhova L. L." Didaktický materiál o rozvíjaní a oprave ústnej reči (pre žiakov 1.-4. ročníka)“, kartičky s odsekmi, prezentácia (zobrazenie obsahu textu).

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment

U: Ahojte deti! Sadnite si!

Zapíšeme si číslo a „skvelá práca“.

2. Nahláste tému hodiny

U: Dnes vám predstavíme príbeh „Brat“ od V.V. Vieš niečo o V.V. (snímka č. 1)

Pozrite sa na fotografiu. Toto je Vikenty Vikentievich Veresaev (snímka č. 2)

Učiteľ stručne načrtne životopis spisovateľa.

3. Lexikálna analýza slov

T: Pozrite sa na obrazovku (snímka č. 3) Poďme čítať (študenti čítajú)

Viete, čo je vaňa?

Študenti odpovedajú.

Učiteľ zobrazí obrázok vane na obrazovke (snímka č. 4) a vysvetlí jej účel.

Čítanie ďalšie slovo(študenti čítajú) Vie niekto, čo je baza?

Študenti odpovedajú.

Učiteľ zobrazí obrázok bazy čiernej na obrazovke (snímka č. 6, č. 7) a vysvetlí účel.

4. Primárne čítanie

Učiteľ prečíta text. Študenti počúvajú. (Príloha 1)

U: Rozumel si, čo som čítal? (nie)

prečo? (nie je koherentné, všetko je zmätené)

Správne! Našou úlohou je obnoviť text, aby bolo všetko jasné. Najprv sa však pozrite na obrazovku (snímka č. 8, č. 9) Slová čítame v reťazci.

Na povzbudenie, do vane, trepotal a pozrel.

Žiaci čítajú.

5. Zostavenie súvislého textu

Učiteľ rozdá kartičku s odsekom „1“. Jeden zo študentov číta. (Príloha 1)

W: Myslíte si, že tento odsek by mohol byť začiatkom nášho textu? (nie)

prečo? (odpovede študentov)

Akým slovom sa odsek začína? (brat)

Dokážeme pochopiť, kto je brat, keď začneme čítať text? Je to napríklad človek alebo zviera. Budeme si rozumieť? (nie)

Takže (toto nie je začiatok). Z čoho sme sa poučili tohto odseku? Zdôraznime hrdinov (brat, on, prvý vrabec, malý brat)

Koľkým hrdinom rozumieme? (nie)

Učiteľ rozdá odsek „2“. Jeden zo študentov číta. (Príloha 1)

U: Mohol by byť tento odsek začiatkom nášho textu? (áno)

prečo? (odpovede študentov)

Poznáme lokalitu? (áno)

Ktoré? (na rohu dachy)

Čo sme vedeli okolo seba? (áno, baza)

Kto sedel na baze? (dva mladé vrabce)

Vieme už, koľko je hrdinov? (áno, dva)

O čom sa dozvieme? (jeden vrabec letel piť vodu z vane, ale druhý nie)

Tak toto je (začiatok textu) Číslo 1 dáme do rohu kartičky.

Učiteľ rozdá odsek „3“. Jeden zo študentov číta. (Príloha 1)

Čo sme sa naučili z tohto odseku? (prvý vrabec zavolal brata a druhý prekonal strach a letel sa tiež napiť z vane)

Myslíte si, že toto je stred alebo koniec? (koniec)

prečo? (odpovede študentov)

Poznáme koniec? Ako to celé skončilo? (áno)

Takže (toto je koniec) Vložíme číslo 3. A to znamená, že zostávajúca karta bude číslo... (2) Teda stred.

Teraz usporiadajte odseky do v správnom poradí. Máme text.

Učiteľ prečíta výsledný text a zobrazí jeho obsah na obrazovke. Žiaci pozorne sledujú a počúvajú (snímka číslo 10)

T: Páčil sa ti príbeh? (áno)

Ktorý vrabec je teda brat? (čierny vrabec)

Správne.

Učiteľ zobrazí obrázok „malého brata“ na obrazovke (snímka číslo 11)

U: Teraz si text znova prečítame a zapamätáme si ho. A sami si to prerozprávame.

Žiaci čítajú.

6. Samostatné prerozprávanie textu

Učiteľ zavolá každého žiaka k počítaču. Prerozprávajú text „Brat“ na základe obrázkov (animácií). Ostatní pozerajú a počúvajú.

7. Zadanie domácej úlohy.

Študenti zapisujú domáce úlohy v denníku.

8. Zhrnutie lekcie

T: Páčil sa ti dnešný príbeh? (áno)

O koho išlo? (o vrabcoch)

čo robili? (odpovede študentov)

Prekonal váš brat na konci príbehu strach? (áno)

Ako ho to charakterizuje? (odpovede študentov)

Klasifikácia.

Dodatok 1

Odseky na zostavenie súvislého textu.

Malý brat.

1. Brat ostražito pozrel na vaňu. Očividne sa bál lietať. Prvý vrabec sa opil a začal povzbudzovať druhého a volať ho. Braček na konári sa rozhodol letieť do vane. Dotkol sa jeho okraja labkami, zľakol sa a letel späť k baze.

2. Na rohu našej dachy bola vaňa. Bola plná vody. Neďaleko rástol ker bazy čiernej. Dva mladé vrabce sedeli na staršom strome. Jeden smelo a sebavedomo priletel k okraju vane a začal piť. Napil sa a pozrel na brata.

3. Prvý vrabec zas zavolal brata. Po prekonaní strachu vyletel do vane a váhavo sa posadil. Otvoril zobák a začal piť.

Publikácie k téme:

Cieľ: zlepšiť schopnosť detí prerozprávať rozprávku „osobne“ Úlohy: Pokračovať v zdokonaľovaní dialógu a monológie.

Zhrnutie lekcie v ruskom jazyku „Komplexná analýza textu“ Zhrnutie lekcie v ruskom jazyku na tému „Komplexná analýza textu“. Účel lekcie: školenie komplexná analýza text. Ciele lekcie:.

Zhrnutie lekcie o vývoji reči v strednej skupine opisujúcej zvieratá. Príbeh z obrázkov Ciele: naučiť sa opísať divoké zviera, zostaviť príbeh podľa obrázka, pestovať lásku k prírode, rozšíriť si obzory. Priebeh lekcie: 1.

Zhrnutie lekcie o rozvoji reči v strednej skupine. Príbeh založený na maľbe „Mačka s mačiatkami“ Cieľ: Rozvinúť schopnosť pozorne preskúmať obrázok, zostaviť na základe obrázka podrobný príbeh (s pomocou učiteľa). Aktivovať.

Poznámky k lekcii pre seniorskú skupinu o rozvoji reči. Téma: „Naučte sa písať príbeh podľa hračky“ Cieľ: naučiť deti skladať zápletka príbehu na hračke, dôsledne a logicky pokračujú vo vzájomnom príbehu. Materiál: hračka zajačika.