Ako nakresliť obilnú rastlinu krok za krokom. "Klások"


Elena Baranová
"Klások". Abstrakt GCD pre mimovládnu organizáciu „Umelecký a estetický rozvoj“ (kresba) v seniorská skupina kompenzačný typ

Dizajn komponent.

Predmet: « Klásk» .

Integrácia vzdelávania regiónoch: umelecký a estetický vývoj, fyzické rozvoj, reč rozvoj, vzdelávacie rozvoj, spoločenský a komunikatívny rozvoj.

Cieľ: vyučovanie detí kreslenie klásku nekonvenčná technológia "namáčanie".

Úlohy:

Nápravné výchovné: rozšíriť vedomosti detí o klásky, učiť sa natrieť klásky gvašovou farbou, prenášanie vlastností jeho štruktúry, upevňovanie zručností kreslenie namáčaním štetín štetca aktivovať prídavné meno (zlatý, podstatné meno) v reči detí (awn).

Nápravné a výchovné: vychovať umelecký vkus pestovať túžbu pomáhať druhým,

Opravné rozvíjanie: rozvíjať sluchovú pozornosť, myslenie, jemné motorické zručnosti, rozvíjať zmysel pre rytmus, rozvíjať estetické vnímanie.

Vybavenie a materiály:

Divadlo plyšová hračka(kohútik, myšky, slnko, búdka, metla, prírodná pšenica klásky, stojan, albumové listy A4, zlatý gvaš, dva druhy štetcov (č. 6 a č. 2, šálky vody, obrúsky (pre každé dieťa, bochník.

Detské aktivity:

hranie - hra "bochník", telesná príprava so sprievodom reči; komunikatívne - otázky a odpovede, hra "bochník"; dobre- kreslenie; muzikál - spev piesne "slnko", "bochník", hudobno-rytmické pohyby pri telesných cvičeniach "Slnko padlo do zeme"; kognitívno-výskumno- úvaha klásky, motorické - zvládnutie základných pohybov v hre "bochník", vnímanie umelecký literatúru a folklór: počúvanie rozprávky.

Prípravné práce: čítanie ukrajinskej rozprávky « Klásk» , vyšetrenie klásky, pozerám na ilustrácie, pozerám karikatúru « Klásk» , učiť sa pesničku "slnko", učenie telovýchovnej minúty "Slnko padlo do zeme", hra v "bochník".

Organizačné komponent:

Príprava na hodinu:

5 pohárov zlatého kvašu, 5 albumové listy papier, 5 obrúskov, 10 štetcov, 5 šálok vody.

Vedenie tried podľa SanPiN 2.4.1.3049-13 a zdravotne nezávadné technológie.

Nepretržité trvanie priamo vzdelávacie aktivity- nie viac ako 25 minút, uprostred času vyhradeného pre GCD, telesnú výchovu.

Metóda:

1) vizuálne,

2) verbálne,

3) praktické,

4) Hranie.

Techniky: hádanka, hra, ukážka, vysvetlenie.

Motivácia:

Divadlo plyšových hračiek (kohút, myši).

Priebeh lekcie:

Chlapci, pozrite, prišli k nám hostia. Poďme sa s nimi pozdraviť.

Deti pozdravujú.

Naši hostia sú vítaní, aby nás navštívili.

Deti to dovolia.

Dnes vám chcem povedať rozprávku. Chcete si to vypočuť?

Deti súhlasia.

Dobre. Potom zaujmite všetky voľné miesta.

Boli raz dve myši, Twirl a Twirl, a kohút, Vokálny Throat. Jediné, čo malé myšky vedia, je tancovať a hrať sa a kohútik vstáva skoro a každého zobudí svojou piesňou.

Pomôžme nášmu kohútovi prebudiť slnko.

Deti spievajú pieseň a vykonávajú pohyby :

Slnko, slniečko, (obraz slnka s jeho rukami)

Pozrite sa von oknom. (obrázok okna s rukami)

Pozrite sa na chlapcov (ruky do strán)

Ukážte deťom trochu svetla! (obrázok lampášov s rukami)

Slnko vykukuje.

Kohútik:

Ďakujem vám za pomoc! Pôjdem na dvor pozametať.

Ach, čo som našiel! Ale najprv hádajte hádanka:

Je zlatý a fúzatý,

V sto vreckách je sto chlapov.

Uhádli ste to?

Odpovede detí.

Presne tak, je to tak klásky. Jeho farba je zlatá. Tu sú fúzy, tu sú vrecká a tu sú zrná chlapci (ukazuje). A tiež, čo máš? klásky?

Odpovede detí.

Zavolám myši.

Cool, Turn! Pozrite, čo som našiel!

Toto klásky! Musíme ho vymlátiť!

A kto to bude mlátiť?

Nie ja!

Nie ja!

Dobre, vymlátim to!

Chlapci, poďme sa s vami hrať, pamätajte, čo je potrebné, aby ste vyrástli klásky a potom budem mlátiť klásky.

Moment telesnej výchovy "Zrno spadlo do zeme" (na hudbu hudobného režiséra):

1. Zrnko spadlo do zeme.

(Deti si čupnú, pritlačia hlavu ku kolenám a prikryjú si ju rukami)

2. Začalo klíčiť na slnku.

(Deti zdvihnú ruky nad hlavu, odsúdenie:

"Zlaté slnko, zohrej naše zrno!"

„Dážď, dážď, voda! Bude úroda obilia!“)

(Deti natiahnu ruky dopredu, dlane nahor a "splash" na seba vodou.)

3. Dážď polial zem a výhonok vyrástol!

(Deti pomaly vstávajú).

4. Priťahovalo ma svetlo a teplo (ruky do strán)

5. A zmenil sa na fešáka (ruky dopredu).

6. Zlato klásky sa hojdajú vo vetre,

(Deti stoja na špičkách, zdvihnú ruky rovno hore, ruky dole).

7. Ohnite sa nízko.

(Deti mávajú zdvihnutými rukami a odsúdený:

„Úroda je zrelá! Poďte, vyčistite to!

(Nakloní sa nadol)

Ďakujem chalani! Kde je môj klásky? Dnes mám meniny a chcela som upiecť bochník!

Vychovávateľ:

Nehnevaj sa, kohútik. Chlapci, pomôžme kohútovi, nakreslite ho klásky.

Deti súhlasia a sadnú si k stolom.

Pripomeňme si, ako kedy sedieť kresliť: "Budem sedieť rovno, nebudem sa zohýbať, idem do práce!"

Učiteľ kreslí na stojan a komentuje.

Vezmeme do ruky veľkú kefu, ponoríme chvost štetca do vody, vytlačíme prebytočnú kvapku na okraji pohára, na chvost naložíme kvaš, ponoríme len chvost, aby sa štetec nezašpinil. Nakreslite stonku zdola nahor, nájdite stred stonky a umiestnite bod od tohto bodu nahor rôzne strany stonku nakreslíme pomocou techniky vrecká, v ktorých sa nachádzajú zrná "namáčanie". Pripomeňme si, ako to robíme. Položte chvost kefy na papier a ihneď ho odstráňte. Facka-facka-facka. Výsledkom je rovnomerná, krásna potlač. A naposledy plesknite to štetcom úplne hore klásky. Teraz vezmite tenkú kefu a nakreslite antény klásky, úhľadne medzi vreckami. Nazývajú sa markízy. A kto už kreslil markízy, Can kresliť listy.

Deti kreslia ( samostatná činnosť deti, učiteľ pomáha každému dieťaťu individuálne podľa potreby a chváli ho).

Chlapci, položte svoje kresby na jeden stôl! Nechajte ich vyschnúť!

Chlapci, čo sme dnes robili?

Odpovede detí.

čo máš klásky?

Odpovede detí.

Ako sa volajú antény? klásky?

Odpovede detí.

Kohútik obdivuje prácu detí, chváli chlapcov a ďakuje im za pomoc!

Moment prekvapenia:

Malé myšky pribehnú a prinesú bochník!

Kohútik, blahoželám k meninám! Vzali sme tvoj klásky, vymlátila, odniesla do mlyna, pomlela múku, rozpálila rúru, zamiesila cesto a upiekla vám bochník!

Ďakujem, myšičky!

Chlapci, zablahoželáme kohútovi a zaspievame mu bochník!

Deti blahoželajú kohútovi a spievajú bochník (na hudbu hudobného režiséra):

Ako sme piekli Peťove meniny bochník:

(deti tancujú okolo kohútika)

Taká výška

(zdvihnúť zopnuté ruky)

Takéto minimá

(deti si čupnú a spustia ruky)

Toto je šírka.

(deti sa rozkročia na šírku vystretých rúk, natiahnu kruh)

Bochník, bochník, vyberte si, koho milujete!

(kohút si vyberie deti a prechádza okolo nich v kruhu)

Naozaj milujem všetkých, ale... (meno vybraného dieťaťa) najlepšie!

(ukáže na jedno z detí v kruhu).

Vybrané dieťa a kohútik tancujú v kruhu. Hra sa opakuje, kým všetky deti nezatancujú.

Kohútik a myšky pohostia deti bochníkom chleba a rozlúčia sa s nimi.

reflexné komponent:

Cieľ a ciele boli splnené, deti boli aktívne, všetko sa im páčilo. Produktívna činnosť - kreslenie mohla byť nahradená lištou.

Literatúra:

1. Lyková I. A Vizuálne aktivity v materskej škole.

2. Ukrajinská rozprávka « Klásk» .

3. Malá V.V. poznámky triedy duchovných morálna výchova predškolákov na základe materiálu ruskej ľudovej kultúry.

4. Averina I. E. Telovýchovné minúty v materskej škole.

Úloha 40

Úloha 41

Vertikálne:

1. Mišov ocko pečie chlieb. on (pekár)

Horizontálne:

2. Z vane vyšlo bujné (cesto).

3. Na Veľkú noc piekla moja stará mama maslový koláč (Kulich)

4. Peťa jedol sladký med (perník)

Úloha 42

Dokončite text bez opakovania slov.

Každý v našej rodine miluje výrobky vyrobené z maslového cesta. Babička často varí šangi.

Na čaj mama naservíruje na stôl buchty a buchty a na sviatky koláč. Idem do obchodu a kúpim lístkové cesto pre dedka, bochník pre otca, croissanty pre mamu a tvarohový koláč pre seba.

*** Úloha 43

Uhádnite: aké podmienky boli potrebné na to, aby sa ľudia zapojili do tejto činnosti?

1. Rybolov: vodná plocha (rieka, jazero, more)

2. Spracovanie dreva: veľké lesné plochy.

3. Výroba kovov: ložiská rúd a uhlia.

4. Výroba riadu: nánosy hliny, kremenného piesku. (pre kameninu a sklo).

Úloha 44

Vyplňte tabuľku.

Úloha 45

1. Oranie poľa.

2. Zber.

3. Výroba látok (tkanie)

4. Pasenie zvierat

5. Tkanie lykových topánok.

Úloha 46

Nájdite správnu odpoveď.

2. Nevoľníctvo bola zrušená v 19. (19.) storočí.

*** Úloha 47

Napíšte príbeh podľa obrazu N.V. Nevrev „Vyjednávanie. Scéna z poddanského života. Z nedávnej minulosti“ (príbeh dievčaťa. Pozri s. 78 učebnice)

Plán príbehu

1. kto bolo dievča? ako sa volala?

2. Prečo ho vlastník pozemku predáva?

3. Ako sa cíti dievča? Môže namietať voči majiteľovi?

4. Čo naznačuje zariadenie izby v dome majiteľa pozemku?

Na obrázku vidíme dvoch majiteľov pozemkov. Pompézni, arogantní, holohlaví, diskutujú o kúpno-predajnej transakcii. Majitelia pozemkov sú pokojní, je to pre nich bežná vec. Jeden chce predať za vyššiu cenu a druhý chce kúpiť za nižšiu cenu. Produktom transakcie je mladé sedliacke dievča menom Agrafena (Grunya). Je zručná vyšívačka, suseda statkára má krajčírsku dielňu. Majiteľ dievčaťa odhliadnuc od niečoho premýšľa, pravdepodobne zvažuje, či je ponúkaná cena dostatočná. Kupec už ekonomicky položil ruku na nevoľníka s dôverou, že sa vec vyrieši.

Tvár a držanie tela predávaného dievčaťa, pevne stlačené pery, nepreniknuteľný pohľad spojený s rukami založenými na hrudi vyjadrujú protest aj vedomie bezmocnosti.

Dav nevoľníkov v pozadí je bezmocná masa ľudí, ktorí môžu len sympatizovať, každý z nich vie, že aj on sa dá predať rovnako. Jediné, čo medzi nimi vyniká, je prednosta, ktorý dievča priviedol na aukciu. Prepásaný šerpou stojí ticho, ľahostajne a nezaujato – je vykonávateľom pánovej vôle.

Táto lekcia je venovaná všetkým nerdom a žrútom. Uvidíte, ako nakresliť pšenicu ceruzkou krok za krokom. Prirodzene, nebudem kresliť celé pole, ale ukážem niekoľko kláskov:

Pšenica je jedlá tráva. Vyrába sa z nej veľa dobrôt: chlieb, cestoviny, sladkosti, pivo a iné ušľachtilé nápoje. Milujú ju teda dospelí aj deti. Je pravda, že nikto nemá rád pestovanie, brúsenie a spracovanie, ale to je úplne iný rozhovor. Aby ste zobrazili pšeničný klas, potrebujete veľa trpezlivosti a starostlivosti. Neexistuje tu žiadna špeciálna technika obrazu, najmä preto, že nie je potrebné udržiavať proporcie. Existuje toľko druhov a odrôd pšenice, že ani ona sama nevie, ktorú z nich bude pestovať. Na druhej strane to treba urobiť krásne, opakujte po mne.

Ako nakresliť pšenicu ceruzkou krok za krokom

Prvý krok. Vyrábame náčrt vo forme trstiny.

Krok dva. Pridajte oblé tvary podobné vŕbám.

Krok tri. Opravíme obrysy a pridáme antény.

Katedra všeobecného vzdelávania

Rtishchevsky okres, región Saratov

Mestská škôlka vzdelávacej inštitúcie
« MATERSKÁ ŠKOLAč. 12 „Hviezda“. G. Rtishchevo, región Saratov“

Abstraktná kresba

Téma: „Chlieb je hlavou všetkého“

Vychovávateľ: Kolomiets V.E.

2016

Abstraktná kresba „Chlieb je hlavou všetkého“

Cieľ: Vzdelávať deti netradičnými spôsobmi kreslenie pšeničného klasu.

Rozšíriť a prehĺbiť vedomosti detí o pšeničnom klase a jeho vzhľade.

posilnite svoje schopnosti kreslenia pomocou štetín.

- zvýšiť motiváciu vizuálne umenie prostredníctvom uvedomenia si jeho morálneho významu; zlepšiť hrubú a jemnú motoriku.

Aktivujte prídavné mená v reči detí (žltý, pichľavý, zlatý).

Vzdelávacie úlohy:pestovať samostatnosť a sústredenosť v práci, schopnosť dokončiť začatú prácu a presnosť pri práci s farbami. Vychovaj opatrný postoj na chlieb.

Priebeh lekcie

Učiteľ hovorí starodávna legenda o uchu chleba:

V dávnych dobách, keď sám Boh chodil po zemi, bol život ľudí ľahký a dobre nasýtený. Celý rok bolo leto. Keď bolo treba, pršalo, keď bolo treba, svietilo slnko. Vyrástli v lesoch ovocné stromy. Zvieratá boli učenlivé a všetky sa živili trávou. Ľudia nepoznali žiadnu chorobu, žiadne problémy, žiadny hlad. Klas obilia bol veľmi veľký – takmer žiadna stopka, zrná začínali zo zeme a každé zrno malo veľkosť fazule. Chleba bolo toľko, že si ho nikto nevážil. Jedného dňa Boh chodil po zemi a videl, ako matka utierala zašpinené dieťa okrajom čerstvo upečeného chleba a zároveň odmietla tulákovi jedlo. Boh sa nahneval, vystúpil do neba a pripravil ľudí o chlieb. Zem bola ako kameň, rieky vyschli, tráva vyschla. Nastúpil hlad. Potom mačka a pes išli k Bohu, aby požiadali o chlieb. Zľutoval sa a pridelil malé ucho na dlhej stonke na podiel mačky a psa. Boh to urobil tak, že leto začalo zaberať len polovicu roka. Zima je pre ľudí a leto pre zvieratá. Keď ľudia piekli čerstvý chlieb, prvý kúsok dali mačkám a psom. Teraz mi povedzte, čo učí legenda?

Vychovávateľ: Chlapci, hádajte hádanku, „dom vyrástol na poli, dom je plný obilia“ (klas obilia). Tu je klásek ako náš dnešný hosť, povedzme vám, čo o ňom vieme. Kde rastie klások? Aké rastliny ešte rastú na poli, ktoré majú klásky?

deti: pšenica, raž, jačmeň.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrime sa na obrázok pšeničného poľa. Čo je na klásku?

deti: zrná (učiteľ predvedie prírodný pšeničný klas)

Minút telesnej výchovy

Zrno spadlo do zeme (deti sa krčia),

Začalo klíčiť na slnku (ruky nad hlavou).

Dážď zalial zem a výhonok vyrástol (deti pomaly vstávajú).

Priťahovalo ho svetlo a teplo a zmenil sa na pekného muža.

Vychovávateľ: deti, sadnime si za stôl a skúsme nakresliť pšeničné pole (najskôr nakreslíme stonku a potom otrieme štetiny kefy.

Učiteľ vyzve deti, aby si predstavili, že on je klásky a oni sú zrná. Deti sa pomaly zhromažďujú v kruhu na koberci s učiteľom v strede.

Chlapci, povedzte mi, čo sa vyrába z pšeničných zŕn? (rôzne druhy múky)

Pšenica je jednoročná obilná rastlina, ktorá sa pestuje vo väčšine krajín sveta. Vyrába sa z nej múka, cereálie, cestoviny a cukrárenské výrobky, dokonca aj pivo, a to ani zďaleka úplný zoznam. A kreslenie pšenice nie je vôbec ťažké. Nižšie sa pozrieme na spôsoby, ako to urobiť.

Ako nakresliť pšenicu ceruzkou: materiály

Než začnete kresliť pšenicu, pripravte sa potrebné materiály. Sú to jednoduché ceruzky (najlepšie je vziať jednu tvrdú a jednu mäkkú), kúsok papiera, gumu a farebné ceruzky (žltá, svetlooranžová, zelená, hnedá), ak chcete kresbu vyfarbiť.

Prvý spôsob

Najprv sa pozrime na jeden z najviac jednoduché metódy nakreslite pšenicu krok za krokom, ktorá je vhodná na kreslenie s dieťaťom.

  1. Nakreslite na kus papiera jednoduchou ceruzkou niekoľko mierne zakrivených zvislých čiar. Ich počet závisí od toho, koľko kláskov chcete nakresliť.
  2. Nakreslite deväť kruhov okolo hornej časti jednej zo stoniek.
  3. Teraz z kruhov vytvorte zrná, ktoré majú podobný tvar ako kvapky. Rovnakým spôsobom nakreslite zrná na zvyšné stonky.
  4. Na každom klásku nakreslíme niekoľko antén. Malo by ich byť málo, 4-5 kusov na každom klásku. V spodnej časti stoniek nakreslíme dlhé a úzke listy.

Teraz viete, ako nakresliť pšenicu jednoduchým spôsobom, môžete vyskúšať zložitejšiu metódu. Nakoniec zafarbite pšenicu pomocou oranžovej a žlté ceruzky na klásky a zelené na listy.

Druhý spôsob

Ako nakresliť pšenicu iným jednoduchým spôsobom? Na to budete potrebovať aj list papiera, jednoduchú ceruzku a gumu.

Nakreslite tenké, mierne naklonené čiary. V hornej časti každého riadku zobrazujeme klásky. Nakreslite niekoľko zŕn na každej strane a jedno úplne hore. Zrná môžu byť buď vo forme kvapiek alebo vo forme malých oválov.

Na oboch stranách ucha nakreslíme hrubé pruhy a navrch nakreslíme niekoľko krátkych čiar. Dokončíme kreslenie pár listov vedľa stoniek. Nepotrebné čiary vymažeme - a kresba je pripravená. Môžete pridať niekoľko ďalších kláskov a vyfarbiť obrázok farbami alebo ceruzkami pomocou žltej a hnedá.

Tretia cesta

Ak chcete vedieť, ako nakresliť pšenicu trochu realistickejšie, potom je táto metóda pre vás.


Takto môžete nakresliť buď jeden klásky, alebo celý snop, či dokonca pole. Klásky sa navyše dajú mierne upraviť umiestnením napríklad zŕn v trochu väčšej vzdialenosti od seba, alebo nakreslením na boku riadok navyše zrná