Porovnania výrazových prostriedkov hudby a maľby. Hudba, podľa starovekého gréckeho filozofa Platóna, dáva život a radosť všetkému, čo na svete existuje, je stelesnením toho krásneho a vznešeného, ​​čo je na zemi.


Podrobnosti o autorovi

Chumakova Elena Yurievna

Miesto práce, pozícia:

Mestská vzdelávacia inštitúcia „Stredná stredná školač. 2“ ZATO Svetly, učiteľ hudby

Saratovský región

Charakteristika lekcie (lekcie)

Úroveň vzdelania:

Stredné (úplné) všeobecné vzdelanie

Cieľové publikum:

žiak (študent)

Triedy:

Položky:

Cieľ lekcie:

Typ lekcie:

Lekcia o komplexnej aplikácii vedomostí žiakov o učení

Stručný popis:

Lekcia bola vypracovaná na tému 3. štvrťroka 5. ročníka: „Hudba a výtvarné umenie: „Kresba ... hudba?“ Veľkú pozornosť venuje autor riešeniu problematiky oboznamovania školákov s vizuálnymi možnosťami hudby, výrazovými možnosťami farby a muzikálnosti. básnický jazyk, uvádza príklad vyučovacej hodiny a úlohy, ktoré prispievajú k rozvoju hudobnej a estetickej osobnosti žiakov.

Lekciu vypracovala učiteľka hudby Mestskej vzdelávacej inštitúcie Stredná škola č. 2 ZATO Svetly Chumakova Elena Yuryevna

Téma pre 3. štvrťrok 5. ročníka:« Hudba a výtvarné umenie»

Téma lekcie: "Kresba... hudba?"

Cieľ: identifikácia vzťahov medzi hudbou a výtvarného umenia.

Priebeh lekcie.

  1. Organizačný moment
  1. Konverzácia.

Chlapci, máte radi rozprávky?

Ktoré z nich máte najradšej?

Poznáte rozprávky? anglický spisovateľ Lewis Caroll? Pomenujte ich.

V jednej z rozprávok Lewisa Carrolla „Alenka v krajine zázrakov“ je zábavná hrdinka Sonya a také zvláštne riadky:

"Nakreslili tiež všetky druhy vecí, ktoré sa začínali na písmeno "M." Kreslili pasce na myši, mesiac, matematiku, veľa... Už ste niekedy videli, ako veľa kreslia?

Veľa čoho? - spýtala sa Alice.

"Nič," odpovedala Sonya, "len veľa."

Ale aj hrdinovia tohto úžasná rozprávka Nenapadlo ma nakresliť ďalšie slovo začínajúce na písmeno „M“.

Ktorú si myslíte?

Presne tak, hudba!

Zamyslite sa nad tým, čo mám napísať na tabuľu po slove téma?

Poďme kresliť hudbu?

Kresliť hudbu? Je to ako nakresliť myšlienku! Je to vôbec možné? Ak je to možné, ako?

Dnes sa pri odpovedi na túto otázku pokúsime nielen počuť chvejúce sa zvuky hudby, ale ich aj vidieť a dokonca nakresliť.

Hudba je plná farieb

A žije vo všetkých.

Kto všetko čerpá v sebe,

Kto maľuje na plátno -

Ale všade nechajte svoju kefu

Riadené citmi

Vo vnútri aj vonku.

Hudba! čo je hudba? Môžeme ju vidieť?

Školáčka Ira Isakova sa pokúsila odpovedať na túto otázku v piesni „Hudba“.

„Hudba“ G. Struveho, I. Isakova.

Učenie piesne.

Poprava kánonom.

Mala pieseň pocit dokončenia? Zvyčajne je na konci skladby vždy bodka. Prečo tu nie je? Zamyslite sa nad tým.

Aké hudobné výrazové prostriedky nám pomáhajú pochopiť a vidieť obsah hudobného diela?

(melódia, režim, tempo, zafarbenie, dynamika, register)

Ukazuje sa, že medzi hudbou a výtvarným umením je úzky vzťah.

Porovnajme maliarske a hudobné diela z pohľadu dynamiky.

Čo si myslíte, že znie hlasnejšie?<) объект, изображённый на переднем плане или то, что составляет его фон?

Aký prvok hudobnej expresivity možno prirovnať (prirovnať) ku kontrastu farieb v maľbe? (Lada).

Za čo je zodpovedný timbre? (farba zvuku). Timbre je schopný vyjadrovať nielen rôzne zvuky, ale aj rôzne farby a odtiene.

Aké farby sa hodia k smutnej hudbe? (studené, tmavé).

Pre zábavu? (svetlé, teplé).

Aký grafický obrázok má melódia?

Ľudí umenia vždy zaujímal problém syntézy hudby a maľby. Dielo klasika litovskej hudby, skladateľa a umelca je jedinečné M. Ciurlionis (1875 - 1911).

Jeho obrazy sú nezávislé obrazy, ktoré obsahujú všetky hudobné prvky. Ale sú vyjadrené graficky, pomocou kresby, priestoru a farieb.

Pri pohľade na obrazy „Sonáta mora“ od Čiurlionisa porovnajme melódiu s čiarami na kresbe.

"Sonáta mora" (Andante) „Sonáta mora“ (finále).

Aké grafické znázornenie „melódie“ tu vidíte?

V akom režime „znie“ obraz?

Aká je „dynamika“ práce?

Čo poviete na „tempo“?

Aké odtiene dáva dielu „register“?

Venujte pozornosť názvu reprodukcie „Sonáta mora“. Na základe tohto názvu sa dá predpokladať, že ide o hudobnú skladbu a až potom o maľbu.

Ako mohol M. Čiurlionis vidieť hudbu?

Môžeme vidieť hudbu? Ako? (uviesť)

To znamená, že hudbu si možno predstaviť a nakresliť. Preto zmazávam otáznik za témou „Hudba kreslenia“ a dávam bodku.

Kreslenie hudby.

Minúta telesnej výchovy.

Často sa vo svojej fantázii meníme na hrdinov rozprávok a filmov. Skúsme sa teraz premeniť na vtáka. Jedným z najkrajších vtákov je labuť: biela ako sneh, s dlhým ohybným krkom a zlatým zobákom.

Zdvihnite bradu, narovnajte chrbát, narovnajte ramená. si krásna. Zatvorte oči.

Hrá hudba E. Griega „Morning“.

Dýchajme ako labute – nádych, výdych. Po vdýchnutí si povedzte: "Som labuť." Potom vydýchnite. Nadýchnite sa. "Som labuť," vydýchnite. Nadýchnite sa. "Som labuť" - vydýchnite. Krk labute je predĺžený, chrbát je rovný a hrdý. Široko rozpažte ruky. Teraz trochu pokrčte kolená a... prudko sa narovnajte... nadýchnite sa a oh, zázrak. Vzlietli sme.

Môžete voľne mávať krídlami. Nádych, výdych. Telo je ako perie, ľahké, vôbec ho necítime. (Zdvíhame sa na špičkách hore a dole). Aké radostné a slobodné.

Jasno, modrá obloha naokolo, príjemný mäkký chládok, ticho, pokoj. Nádych, výdych. Pod nami sa jazero leskne ako zrkadlo. Môžete sa pozrieť zblízka a vidieť seba. Aký krásny, hrdý vták. Nádych, výdych.

Letíme hladko. Poďme nižšie, nižšie, ešte nižšie... les, pole, domy, ľudia sú už veľmi blízko.

A potom sa moje nohy ľahko dotkli zeme. Natiahneme krky, narovnáme ramená, spustíme krídla.

Bol to úžasný let! (Posaďte sa.)

Konverzácia.

Francúzski umelci a skladatelia - impresionisti („impresia“, preložené z francúzštiny, dojem) sa uchýlili k voľnej hre predstavivosti.

Impresionistickí umelci používali čistú farbu, snažili sa nemiešať farby na palete a nepridávať čierne a sivé tóny. Vďaka ich jedinečnému maliarskemu štýlu sa povrch obrazov impresionistov zdá byť chvejúci sa, nestabilný, vďaka čomu dokázali sprostredkovať lesk slnečných lúčov, vlnky na vode, úsmev blikajúci na perách človeka.

Pred vami je obraz Auguste Renoir "Zátoka Moulin Huet". Vo svojich obrazoch si umelec dal za úlohu urobiť ľudské postavy súčasťou krajiny, zahaliť ich vzduchom a farbou.

Mnohé z hudobných diel patria Claudovi Debussymu, francúzskemu impresionistickému skladateľovi. Malebnosť je prítomná už v názvoch diel: „Potopená katedrála“, „Kroky v snehu“, „Dievča s ľanovými vlasmi“, „Svet mesiaca“.

Hudba C. Debussyho nevyvoláva také špecifické predstavy, napriek tomu vyvoláva dojem živých hudobných malieb.

Claude Debussy "Moonlight on a Terrace" (počúvanie).

Diferencované tvorivé úlohy.

Pri počúvaní hudby:

Nakreslite hudobnú krajinu.

Napíšte miniatúrnu esej (pozri prílohu 1).

Vyriešte krížovku (pozri prílohu 2).

Zorganizujte výstavu kresieb.

Odpovedzte na krížovky.

Konverzácia.

Túžba „vidieť hudbu“, „spojiť farbu a hudbu“ a „počuť farby“ je taká starodávna ako túžba človeka vzlietnuť sa do neba alebo nájsť večnú mladosť.

Môže mať zvuk dokonca farbu? Ruský umelec V. Kandinsky ako jeden z prvých pochopil, že „farba“ v rozmanitosti jej prejavov, línií, ktoré tvoria rôzne geometrické tvary, sama o sebe vyvoláva emócie a vytvára nálady. V. Kandinsky trval na svojom: „Žltá zahrnutá do geometrických foriem je neznesiteľná, ako ostrý zvuk trúbky; "Červená obsahuje varenie a teplo, obrovskú silu, pripomínajúcu fanfáry a trúbky."

Rovnako ako hudobný skladateľ, Kandinsky sa snažil získať schopnosť slobodne vyjadrovať pocity. Vytvoril akvarely - náhodné usporiadanie farebných škvŕn a čiar, ktoré nič nezobrazujú ani neoznačujú. Ale pri bližšom skúmaní sa zdá, že škvrny ožívajú.

Nahromadené skúsenosti dohnali ostatných umelcov k zúfalému experimentu: zachytiť zvuky na plátno, zaznamenať pre oko to, čo bolo určené pre ucho. Na výstavách v rôznych krajinách v 20. rokoch 20. storočia sa objavili obrazy s nezvyčajnými názvami pre maľovanie. Tu sú: „Nacturne č. 2“ od F. Chopina, „Romance“ od G. Sviridova.

A aj keď tieto obrázky nie sú každému jasné a dokonca tajomné, v tajomstve umenia sa skrýva obrovská všespotrebujúca sila.

Po vyššie uvedenom môžem s istotou vymazať bodku za názvom témy „Hudba kreslenia“ a dať výkričník.

Poďme kresliť hudbu!

Čo nové ste sa naučili v lekcii?

Vymenujte umelcov a skladateľov, ktorých ste dnes stretli.

22. mája 2014 sa v Pamätnom múzeu-dielni sochára S. T. Konenkova uskutočnilo pravidelné stretnutie klubu „Galéria“ na tému „Porovnania výrazových prostriedkov hudby a maľby“.

Múzeum S.T

Vzťah medzi zvukovými vibráciami a farebným spektrom už dlho priťahuje vedcov, hudobníkov a maliarov s dobrými výsledkami.

Než začneme

Skladateľ Vladimir Vladimirovič FESENKO oboznámil poslucháčov so svojou teóriou.

Aj I. Newton veril, že číslo sedem je základom mnohých prírodných javov. Bol to on, kto predstavil kruh zobrazujúci vzťah medzi farbami a hudobnými notami.

V.V. Fesenko

N.A. Rimsky-Korsakov a A.N Scriabin videli tonality maľované v rôznych tónoch, ich pomer sa však nezhodoval. Ale Newton navrhol korelovať nie tóny, ale konkrétne zvuky.

M. Čiurlionis do svojich umeleckých diel často vnášal prvky ducha hudby, o čom svedčia aj názvy jeho obrazov.

H.P. Blavatsky v knihe The Secret Doctrine odhaľuje systém vzťahov medzi zvukom a farbou: do- červená, re- oranžová, mi- žltá, F- zelená, soľ- modrá, la- indigo, si- fialový.

V.V Fesenko uvažuje o frekvenciách hudobných oktáv a odvodzuje zákon čistých oktáv. Skúma farebnú oktávu a zostavuje tabuľku vzťahu medzi zvukom a farbou.

Farebné oktávy sú mapované na všetky zvuky v hudobnom rozsahu

V.V.Fesenko. Sen

Hovorí: „Táto melódia znie na pobreží obrazu. Na dosiahnutie trojrozmernosti v pobrežných objektoch sa používajú nielen farebné tóny, ktoré sa zhodujú s melódiou hry, ale aj tóny iných farebných oktáv. Mimochodom, v hudbe je podobná technika prítomná pomerne často. Často sa melódia vykonáva v oktáve a niekedy v dvoch, troch alebo dokonca štyroch oktávach. Na oblohe je zmes oranžovo-žltých a fialových tónov (zvuky la a mi).“ K nim sa pridá zelený tón (do sound). Tieto farby sa spolu zhodujú v menšej triáde (la-do-mi). V Beethovenovej hre je táto triáda tonická, teda ústredná, nosná a najdôležitejšia kombinácia. Farby mora sú tiež spojené s fialovými a oranžovo-žltými tónmi, tu je vedúcim tónom fialová. Odlesky na vode určujú farebné tóny melódie. Na oblohe a mori je množstvo odtieňov glazúry. Pomáhajú vytvárať všestrannosť a hĺbku.“

Vďaka interakcii maľby a hudby môže byť maľba nasýtená všetkými výdobytkami svetovej hudobnej kultúry a hudbou - výdobytkami výtvarného umenia, čo výrazne rozširuje hranice tvorivých možností pri vytváraní nových obrazov, a to ako v hudbe, tak aj v maľovanie.

Ďalej o jej schopnostiach hovorila Ninel Mikhailovna ALMAZOVA, učiteľka hudby, ktorá sa viac ako 50 rokov zaoberá matematickým výskumom hudobnej harmónie, autorka unikátnej metódy: syntéza vnímania „Hudba, geometria, farba a číslo“.

Hovorí N. M. Almazová

Vizuálne môžete na hárku papiera pomocou geometrických tvarov vpísaných do kruhu zobraziť fraktálne štruktúry mierok a akordov. Vďaka tomu je ľahké a zaujímavé študovať základy hudobnej teórie, vizuálne reprezentujúce hudobné vzory. Ninel Mikhailovna verí, že porovnaním analógov základných hudobných konceptov so štruktúrou slnečnej sústavy, atómu, bunky a dokonca aj so sociálnymi štruktúrami sa možno priblížiť ku konceptu univerzálneho prírodného princípu vesmíru.

Geometria hudby

Vladimir Vasilyevich NADEZHIN hovoril o medzinárodnej výstave „Eletro75“, ktorá sa konala v parku Sokolniki v roku 1975. Kolektív autorov: R. Faiershtein, M. Konik a on sám (bol autorom sekcie „Vesmír“) vytvorili svetlodynamickú kompozíciu „Prometheus“.

Výstavná plocha bola 500 m2. Vyznačoval sa vesmírnymi satelitmi, mesačným roverom a veľkou sochárskou priestorovou kompozíciou.

Vladimir Vasilyevich navrhol usporiadať stretnutie klubu „Galéria“ na túto tému v budúcej sezóne.

Teoretický fyzik Sergej Kirovič BORISOV sa podelil o svoje predstavy o čase v hudbe a fyzike.

S.K.Borisov

Analýzou energie, tak v klasickej hudbe, ako aj v kvantovej fyzike, na základe mnohých náhod využívaných v týchto disciplínach, dospel k záveru o myšlienke času, ktorá je v hudbe prítomná a vo fyzike absentuje, ako látka s jej vlastnú štruktúru a špecifické energie, ktoré majú vzťah predovšetkým k evolučným teóriám prírodných vied a umožňujú definovať ducha vo vede a filozofii, čo potvrdzuje dohady švajčiarskeho kritika umenia E. Kurta, známeho autora energetického konceptu hudby .

Poslucháči majú veľký záujem

Profesor, doktor filozofie Jurij Vladimirovič LINNIK - prívrženec myšlienok V.I. Vernadského a kozmizmu v umení - v kontexte témy stretnutia venoval svoj prejav problematike vesmírnej maľby a prejavom fantázie v rôznych druhoch jemného umenia. najmä umenia, priblížil poslucháčom činnosť a kreativitu prvých ruských kozmických umelcov skupiny „Amaravella“.

Rozhovor s publikom vedie Yu.V

Predviedol aj reprodukcie originálnych obrazov zo zbierky jediného Múzea vesmírnej maľby u nás (Petrozavodsk).

Na otázky odpovedá V.V

V závere stretnutia hostia odpovedali na početné otázky z publika.

Ctihodný umelec Ruska, prezident charitatívnej nadácie Delphis Vladimir Vasilievič NADYOZHIN predniesol ďakovnú reč.

Každé umenie má svoj osobitý jazyk, svoje vyjadrovacie prostriedky. V maľbe je to kresba a farby. Umelec pomocou nich zručne vytvorí obraz. Básnik, píšuci poéziu, sa nám prihovára rečou slov, používa básnickú reč a rýmy. Básnické slovo je výrazovým prostriedkom básnického umenia. Základom tanečného umenia je tanec, dramatického umenia je herectvo.

Hudba má svoj osobitý jazyk – reč zvukov. A má aj svoje výrazové prostriedky: register, melódiu, rytmus, veľkosť, tempo, režim, dynamiku, zafarbenie, textúru a meter.

Rôzne prvky hudobného jazyka (výška, dĺžka, hlasitosť, farba zvukov atď.) pomáhajú skladateľom vyjadrovať rôzne nálady a vytvárať rôzne hudobné obrazy. Tieto prvky hudobného jazyka sa nazývajú aj prostriedky hudobného vyjadrenia. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Melódia

To je základ každého hudobného diela, jeho myšlienky, jeho duše. Bez melódie je hudba nemysliteľná. Melódia môže byť rôzna - hladká a náhla, veselá a smutná.

Zaregistrujte sa

Register je časť rozsahu, určitá výška hlasu alebo hudobného nástroja.

K dispozícii sú:

- vysoký register (svetlý, vzdušný, transparentný zvuk),
- stredný register (spojenie s ľudským hlasom),
- nízky register (vážny, ponurý alebo vtipný zvuk).

Rytmus

V každej hudbe, v každej pesničke je okrem melódie veľmi dôležitý rytmus. Všetko na svete má rytmus. Naše srdce je naša srdcová frekvencia; Existujú mozgové rytmy, existuje cirkadiánny rytmus - ráno, popoludní, večer a noc. Zmena ročných období je rytmom planéty.

Rytmus, preložený z gréčtiny, znamená „meranie“ - ide o rovnomerné striedanie, opakovanie krátkych a dlhých zvukov. Rytmus v rôznych tancoch je dobre pochopený. Každý chápe, o akom rytme hovoríme, keď sa povie: rytmus valčíka, pochodu, tanga.

Hudba bez rytmu je vnímaná skôr ako zbierka zvukov než melódia. Ovplyvňuje jeden alebo druhý charakter hudby. Hladký rytmus dodáva hudobnej lyrike. Prerušovaný rytmus vytvára pocit úzkosti a nepokoja.

Rytmus je teda postupnosť zvukov rovnakého alebo rôzneho trvania.

Zvuky rôzneho trvania sa spájajú do rytmických skupín, ktoré tvoria rytmický vzorec diela.

Typy rytmických vzorov

Opakovanie rovnakého trvania v dielach pomalého alebo mierneho tempa vytvára pokojný, vyvážený obraz.

V dielach rýchleho tempa - etudy, tokáty, predohry - dáva hudbe opakovanie rovnakých trvania (často sa vyskytujú šestnástiny trvania) hudbe energický, aktívny charakter.

Častejšie existujú rytmické skupiny spojené notami rôzneho trvania. Tvoria rôzne rytmické vzorce.

Nasledujúce rytmické figúry sú menej bežné:

  • Bodkovaný rytmus (charakteristický pre pochodovanie, tanec) – zostruje a aktivuje pohyb.
  • Synkopácia je pohyb dôrazu od silného úderu k slabému úderu. Synkopácia vytvára efekt prekvapenia.
  • Triplet - rozdelenie trvania na tri rovnaké časti. Trojčatá uľahčujú pohyb.
  • Ostinato je opakované opakovanie jednej rytmickej figúry.

Veľkosť

Na písanie rytmu na papier použite takzvaný hudobný takt. S jeho pomocou hudobníci pochopia rytmus a tempo, v ktorom by sa mala hudba hrať. Hudobné metre sa dodávajú v rôznych veľkostiach a sú písané v zlomkoch: dve štvrtiny, tri štvrtiny, atď. Aby hudobník pri učení novej melódie presne dodržal rytmus, musí počítať: jedna a, dve a.... A tak ďalej, v závislosti od veľkosti.

Tempo

Je to rýchlosť, akou sa hudobná skladba hrá. Tempo môže byť rýchle, pomalé a mierne. Na označenie tempa sa používajú talianske slová, ktorým rozumejú všetci hudobníci na svete. Napríklad rýchle tempo - allegro, presto; mierne tempo - andante; pomalý - adagio.

Niektoré hudobné žánre majú svoje stále, určité metre, a preto sú sluchom ľahko rozpoznateľné: valčík má tri štvrtiny, rýchly pochod má dve štvrtiny.

Lad

V hudbe existujú dva kontrastné režimy – durový a molový. Hlavná hudba je poslucháčmi vnímaná ako ľahká, jasná, radostná a vedľajšia je vnímaná ako smutná a zasnená.

Timbre

  1. Vysoká - soprán, tenor.
  2. Stred - mezzosoprán, barytón.
  3. Nízky - alt, bas.

Zbor je veľká skupina spevákov (najmenej 12 osôb), podobná orchestru v inštrumentálnej hudbe.

Typy zborov:

  • mužský (hustý, jasný timbre),
  • žena (teplé, priehľadné zafarbenie),
  • zmiešaný (plne znejúci, bohatý, jasný timbre),
  • detský zbor (svetlý, svetlý timbre).

Nástrojové skupiny symfonického orchestra

Nástroje v orchestri sú rozdelené medzi svoje rodiny – hudobníci ich nazývajú orchestrálne skupiny. V orchestri sú štyria:
— Strunové nástroje
— Drevené dychové nástroje
— Plechové nástroje
— Bicie nástroje

Dynamika

Dynamika je stupeň hlasitosti hudobnej skladby.

Tlmená dynamika je spojená s pokojnými, jasnými alebo bolestivými smutnými náladami. Silná dynamika vyjadruje energické, aktívne alebo intenzívne obrazy.

Základné označenie dynamických odtieňov:

  • Piano pianissimo - ppp - mimoriadne tiché
  • Pianissimo - pp - veľmi tichý
  • Klavír - p - ticho
  • Mezzo piano - mp - nie veľmi tiché
  • Mecco forte - mf - nie veľmi hlasné
  • Forte - f - hlasno
  • Fortissimo - ff - veľmi nahlas
  • Forte fortissimo - fff - extrémne hlasné

Označenia pre zmenu intenzity zvuku:

Crescendo – cresc. - posilňovanie
Sforzando - sforc., sfc., sf - náhle zosilnený
Subito forte - sub.f. - zrazu hlasno
Diminuendo – tlmené. - zníženie, zoslabenie zvuku
Decrescendo -decresc. - oslabenie
Smorzando - smorc. - mrazenie
Morendo — morendo — mrazenie

Nárast dynamiky je spojený so zvýšeným napätím a prípravou na vrchol. Dynamický vrchol je vrchol narastajúcej dynamiky, najvyšší bod napätia v diele. Oslabenie dynamiky vyvoláva pocit uvoľnenia a pokoja.

Meter

Meter je rovnomerné striedanie silných a slabých úderov úderu (pulzácia).

V hudobnom zápise je meter vyjadrený veľkosťou (horné číslo veľkosti udáva, koľko úderov je v takte a spodné číslo udáva, ako dlho je vyjadrený zlomok metra v danom takte), a miery (takže t je časový úsek od jedného silného úderu k ďalšiemu úderu rovnakej sily) oddelený čiarami taktu.

Základné typy meračov

    • Prísny meter – silné a slabé údery sa striedajú rovnomerne
    • Voľný meter - akcenty sú v modernej hudbe rozmiestnené nerovnomerne, nemusia byť uvedené takty alebo nemusí existovať rozdelenie na takty.
    • Dvojitý meter - jeden silný a jeden slabý úder (/-) napr.
    • Trojitý meter - jeden silný a dva slabé údery (/—), napríklad valčík.
    • Polymetria je súčasná kombinácia bipartitného a tripartitného metra.
    • Variabilný meter – mení sa v priebehu práce.

V závislosti od počtu silných frakcií sú merače:

  • Jednoduché - majúci iba jeden silný úder (bipartitný, napríklad 24 alebo tripartitný, napríklad 34 alebo 38).
  • Komplexné - kombinácia jednoduchých rovnakých metrov (iba dvojdielne, napríklad 44 = 24 + 24 alebo len trojdielne, napríklad 68 = 38 + 38).
  • Zmiešané - kombinácia meračov rôznych typov (bipartitné a tripartitné) (napríklad 54 = 24 + 34 alebo 34 + 24 alebo 74 = 24 + 24 +34 atď.).

Charakteristické metrorytmické znaky niektorých tancov:

  • Polka - 24, rytmické skupiny so šestnástkovými tónmi.
  • Valčík - 34, sprievod s dôrazom na prvý takt.
  • Marec - 44, bodkovaný rytmus.

Harmónia

V preklade z gréčtiny znamená harmonia súzvuk.

Harmónia- ide o spojenie zvukov do rôznych súzvukov (akordov) a ich postupností.

Hlavným prvkom harmónie je akord - súčasná kombinácia troch alebo viacerých zvukov rôznych výšok.

Druhy akordov:

Podľa počtu zvukov:
— Triády sú akordy troch zvukov. Typy trojzvukov: durové, vedľajšie, zmenšené, rozšírené.
— Septima akordy – akordy štyroch zvukov atď.

Podľa štruktúry intervalov:
— akordy druhej štruktúry (zhluky)
- terciánske akordy (triáda, septima)
- akordy štvrtej štruktúry (kvartové akordy)
— akordy kvintovej štruktúry (kvintové akordy).

V klasickej hudbe je harmónia eufónna (na základe súzvukov sa používajú najmä akordy terciovej štruktúry).

V modernej hudbe môže harmónia znieť ostro (takéto ostré súzvuky sa nazývajú disonancie), môže byť veľmi zložitá, hojne sa využívajú neobvyklé súzvuky – súčasná kombinácia sekúnd, kvart, kvint a iných intervalov.

textúra

Textúra je sklad, druh prezentácie hudobného diela (lat. fakturo - spracovanie).
Hlavné prvky textúry: melódia, sprievod (sprievod), bas (dolný hlas), stredné hlasy.
Textúra môže byť priehľadná (dvoj- alebo trojhlasná), čo spôsobuje pocit ľahkosti a transparentnosti. Hustá (polyfónna, akordická) textúra vytvára dojem sily a sily.

Polyfónny typ hudby, v ktorom je jeden hlas hlavný (melódia) a zvyšok (sprievod) ho sprevádza. Typom homofónnej textúry je akordová štruktúra hudby, v ktorej sa melódia rytmicky kombinuje so sprievodom.
Polyfónia (grécky poly-many, telefón-zvuk) je súčasná kombinácia niekoľkých nezávislých hlasov (melódií).

Hlavné typy polyfónie

  • Imitačná položka - (lat. Imitatio - imitácia) opakovanie práve odznenej melódie (témy) iným hlasom alebo iným nástrojom. Napr. kánon, fúga alebo vynález
  • Kontrast p - simultánny zvuk rôznych druhov melódií. Napríklad v stredoveku spájali tri rôzne melódie s rôznymi textami. Hlavné typy faktúr:
    Formy imitatívnej polyfónie:
  • Canon je hudobná forma, v ktorej všetky hlasy predvádzajú rovnakú melódiu a striedavo vstupujú.
  • Vynález je malé dvoj- alebo trojhlasné inštrumentálne dielo napísané imitačnou technikou.
  • Fúga je viachlasné viachlasné dielo, ktoré je založené na imitatívnom opakovaní témy vo všetkých hlasoch. Najvyššia, najkomplexnejšia forma imitatívnej polyfónie. Najväčším majstrom fúg bol J. S. Bach.
  • Fugetta (tal. fughetta – malá fúga) je jednoduchá menšia fúga pre organ alebo klavír.

Ťahy

Veľmi dôležitým hudobným výrazovým prostriedkom sú ťahy. Označujú štýl zvukového inžinierstva a závisia od charakteru diela.

  • Legato - (legato) zahŕňa koherentnú, hladkú zvukovú produkciu.
  • Staccato - (staccato) - prudká tvorba zvukov. Staccato je označené bodkou nad alebo pod notami. Zvuky pri hraní staccato sú krátke, s malými nárazmi, ľahkými akcentmi a cézúrami medzi zvukmi.
  • Non legato – (non legato) – nesúrodý, neplynulý výkon. Zvukové inžinierstvo s miernym dôrazom na každý zvuk melódie. V tomto prípade by mali byť zvuky vyplnené, ako keby sa vykonávalo legato, cézúry medzi zvukmi by mali byť skrátené. Zvuky sú zvýraznené, ale nie tak ostro ako pri staccate. Každý zvuk znie odlišne.

Hudobné výrazové prostriedky.

Hudba podľa starovekého gréckeho filozofa Platóna dáva život a radosť všetkému, čo na svete existuje, a je stelesnením toho krásneho a vznešeného, ​​čo existuje na zemi.

Ako každá iná forma umenia, aj hudba má svoje špecifické črty a výrazové prostriedky. Napríklad hudba nie je schopná zobrazovať rôzne javy, ako je maľba, ale môže veľmi presne a jemne sprostredkovať skúsenosti človeka, jeho emocionálny stav. Jeho obsah spočíva v umeleckých a intonačných obrazoch formovaných v mysli hudobníka, či už skladateľa, interpreta alebo poslucháča.

Každý druh umenia má svoj vlastný jazyk. V hudbe je takýto jazyk jazykom zvukov.

Aké sú teda hlavné prostriedky hudobného vyjadrenia, ktoré odhaľujú tajomstvo toho, ako sa hudba rodí?

Základom každého hudobného diela, jeho hlavným princípom, je melódia. Melódia predstavuje rozvinutú a ucelenú hudobnú myšlienku, vyjadrenú monofónne. Môže to byť veľmi odlišné - hladké aj trhané, pokojné a veselé atď.

V hudbe je melódia vždy neoddeliteľná od iných výrazových prostriedkov - rytmus, bez ktorých nemôže existovať. V preklade z gréčtiny je rytmus „meranie“; Ide o pomer trvania zvukov (nôt) v ich sekvencii. Práve rytmus má schopnosť ovplyvňovať charakter hudby. Napríklad, lyrizmus sa dodáva hudobnej skladbe pomocou plynulého rytmu, zatiaľ čo určité vzrušenie sa pridáva do skladby pomocou prerušovaného rytmu.

Lad- systém, ktorý spája zvuky rôznych výšok, založený na stabilných zvukoch - tonike Existujú dva typy: dur a mol. Rozdiel medzi nimi je v tom, že hlavná hudba vyvoláva v poslucháčoch jasné, radostné pocity, zatiaľ čo vedľajšia hudba vyvoláva mierne smutné a zasnené pocity.

Timbre(francúzsky „zvonček“, „rozlišovací znak“) – koloristické (podtónové) zafarbenie zvuku.

Tempo– rýchlosť sledovania metrických jednotiek. Môže byť rýchly (allegro), pomalý (adagio) alebo stredný (andante). Používa sa na presné meranie tempa metronóm.

Timbre je špeciálnym prostriedkom hudobnej expresivity Je to farba zvuku charakteristická pre akýkoľvek hlas a nástroj. Vďaka zafarbeniu je možné rozlíšiť ľudský hlas alebo „hlas“ hudobného nástroja.

textúra- toto je zariadenie, organizácia, štruktúra hudobnej štruktúry, súhrn jej prvkov. A prvky textúry sú to, z čoho pozostáva – melódia, sprievod, basy, stredné hlasy a ozveny.

mŕtvica - spôsob (technika a metóda) vykonávania nôt, skupina nôt, ktoré tvoria zvuk - (v preklade z nemčiny - „riadok“, „riadok“). Typy ťahov: Legato – súvislý, Staccato – prudký, Nonlegato – nesúvislý.

Dynamika– rôzne stupne intenzity zvuku, hlasitosti a ich zmeny. Označenia: Forte – hlasný, Piano – tichý, mf – málo hlasný, mp – málo tichý.

Vďaka harmonickej kombinácii všetkých vyššie uvedených výrazových prostriedkov alebo ich časti vzniká hudba, ktorá nás sprevádza životom takmer všade.

Hudobný zvuk.

Hudba je postavená z hudobných zvukov. Majú určitú výšku tónu (výška základného tónu je zvyčajne od do subdodávateľov do - re piata oktáva (od 16 do 4000 - 4500 Hz). Zafarbenie hudobného zvuku je určené prítomnosťou podtónov a závisí od zdroja zvuku. Hlasitosť hudobného zvuku nepresahuje prah bolesti. Hudobný zvuk má určitú dobu trvania. Fyzikálnym znakom hudobného zvuku je, že akustický tlak v ňom je periodickou funkciou času.

Hudobné zvuky sú organizované do hudobného systému. Základom konštrukcie hudby je stupnica. Dynamické odtiene podliehajú objemovej škále, ktorá nemá absolútne hodnoty. V najbežnejšej škále trvania sú susedné zvuky v pomere 1:2 (osmičky súvisia so štvrtinami, ako štvrtiny s polovicami atď.).

Hudobný systém.

Hudobné ladenie je systém výškových vzťahov zvukov prijatých v tej či onej praxi ladenia hudobných nástrojov, ktorá sa vyznačuje nastavením frekvencií nôt. Existuje mnoho rôznych hudobných stupníc, ako napríklad pytagorejská alebo stredná. Moderné hudobné nástroje s pevným ladením zvyčajne používajú rovnaký temperament.

Súlad a harmónieja. Prevažná väčšina moderných hudobných štýlov vo veľkej miere využíva simultánny zvuk tónov, ktorý sa nazýva súzvuk. Súlad dvoch zvukov sa nazýva hudobný interval a troch alebo viacerých zvukov akord, zatiaľ čo vzor kombinácie tónov v súzvuku sa nazýva harmónia. Pojem „harmónia“ sa môže vzťahovať na jedinú zhodu, ako aj na všeobecné vzorce ich použitia. Harmónia je tiež názov pre odvetvie hudobnej vedy, ktoré študuje tieto vzorce.

Mnohé hudobné kultúry vyvinuli svoje vlastné systémy na nahrávanie hudby pomocou písaných znakov. Prevaha sedemkrokových diatonických modov v európskej hudbe bola dôvodom, že v procese evolúcie bolo identifikovaných sedem nôt, ktorých názvy pochádzajú z latinského hymnu sv. Joanna - do, re, mi, F, soľ, la, si. Tieto tóny tvoria sedemstupňovú diatonickú stupnicu, ktorej zvuky môžu byť usporiadané v kvintách a intervaly medzi susednými krokmi sú veľké alebo malé sekundy. Názvy nôt platia pre všetky oktávy stupnice.