Zhrnutie hodín kreslenia v materskej škole. Náčrt hodiny kreslenia na tému: Poznámky k lekcii rôznych techník netradičného kreslenia


Typ lekcie: Zovšeobecňovanie a upevňovanie vedomostí a zručností.

Druh aktivity: Tematická lekcia.

Ciele:

  • Vytvorenie obrazu akvária s jedinečnými rybami.
  • Vytváranie podmienok pre tvorivé využitie dovtedy osvojených techník práce s výtvarným materiálom a prostriedkami figuratívneho vyjadrovania.
  • Vytvorenie kolektívneho akvária.

Úlohy:

  • Vzdelávacie: upevnenie a zovšeobecnenie vedomostí a zručností získaných v predchádzajúcich triedach; naučiť deti samostatne nachádzať spôsoby zobrazovania, výtvarné materiály a prostriedky figuratívneho vyjadrenia na odhalenie tejto témy; zlepšiť umelecké a grafické zručnosti; naďalej rozvíjať umelecké potreby, schopnosť analyzovať vlastnú tvorbu a tvorbu iných detí.
  • Vývojový: rozvíjať tvorivú iniciatívu a predstavivosť pomocou rôznych umeleckých materiálov vo svojej práci; rozvíjať zmysel pre rytmus, farbu, kompozíciu; rozvíjať estetické vnímanie sveta okolo nás, schopnosť vidieť krásu; rozvoj záujmu o okolitý svet.
  • Vzdelávacie: pestovať estetické a mravné cítenie, chuť súcitiť, vcítiť sa a pomáhať, úctu k okolitej prírode a domácim miláčikom.

Prípravné práce:

  1. Čítanie rozprávky od A.S. Puškina „Príbeh rybára a ryby“ pri pohľade na ilustrácie tohto diela.
  2. Skúmanie obrázkov a fotografií, ilustrácií a pohľadníc zobrazujúcich morské, riečne a akváriové ryby na obohatenie umeleckých dojmov detí.
  3. Rozhovory o živote morských a riečnych rýb.
  4. Vonkajšia hra "More sa bojí - jedna, more sa obáva - dve.." Starostlivosť o akvárium: umývanie rastlín, kameňov.
  5. Úvaha o vodných rastlinách a ich porovnávanie so suchozemskými (v čom sú podobné, v čom sa líšia).
  6. Náčrty rias a rýb z prírody, kreslenie z fantázie; varenie a ochutnávanie jedál z rýb a jedál z morských rias.
  7. Dekorácia figúrok rýb vystrihnutých z farebného papiera.

Metodické techniky: Preskúmajte kresby s rôznymi akváriami s deťmi, určte, s akými materiálmi boli vytvorené; dávajte pozor na držanie tela detí pri kreslení, moment prekvapenia.

Literatúra: T.G. Kazakova, Lekcia pre predškolákov vo výtvarnom umení: Kniha pre učiteľky materských škôl a rodičov. I.A. Lykova, Vizuálne aktivity v materskej škole. Prípravná skupina. I.A. Lykova, Vizuálne aktivity v materskej škole. Seniorská skupina. I. A. Lykova, Výtvarný vzdelávací program, výcvik a rozvoj detí vo veku 2-7 rokov „Farebné dlane“.

hudba:"Akvárium" Saint-Saens.

Materiály a vybavenie:

  • Pre učiteľa: akvárium, ilustrácie s obrázkami rýb, práca detí s akváriami z rôznych umeleckých materiálov, multimediálne vybavenie, výber diapozitívov zvláštnych rýb a vodných obyvateľov, magnetická tabuľa, hudobné centrum.
  • Pre deti: stojany, tablety, polotovary okrúhleho akvária vo formáte A4 alebo A3, pripevnené k tabletu lepiacou páskou, kvaš, vodové farby, štetce, handry, ceruzky, voskovky, čierne fixy, ryby vopred ozdobené deťmi v rôznych farbách , lepidlo - ceruzka.

Plán:

1. Organizačný moment – ​​2 min.
2. Heuristický rozhovor – 6 min.
3. Tvorivé vyhľadávanie a experimentálna práca – 10 min.
4. Dynamická pauza – 2 min.
5. Zhrnutie lekcie:
a) výstava a rozbor detských prác – 2 min.
b) sebaanalýza – 3 min.

POKROK TRIEDY

1. Organizačný moment

Všetci sú tu!
Dospelí a deti!
Môžeme začať!
Ale najprv,
Musíte povedať „Ahoj“!

D.: Ahoj.

P.: Dnes som pri škôlke stretla slniečko, ktoré k nám prišlo na návštevu. Ale slnko nie je jednoduché, ale magické. Kto ho vezme do rúk, stane sa tým najláskavejším a najmilším dieťaťom na svete. Skontrolujme to! (Prechádzame balónom - slnkom, hovoríme si milé slovo). Je pravda, že sme sa stali najláskavejšími a najláskavejšími.

2. Heuristický rozhovor

P.: Deti, poďte ku mne. Pozrite sa, aké veľké a krásne je akvárium. Aké ryby v ňom plávajú?
Z akých častí sa skladá ryba? Na aké geometrické tvary sa podobajú? (váhy, telo - ovál, chvost - trojuholník, plutvy, oči). Vyzvite deti, aby ukázali časti tela rýb a vysvetlili ich účel. Plutvy slúžia ako kormidlo a brzda, chvost slúži ako motor ryby.

P.: Deti, pozrite sa sem. Učiteľ berie deti k televízoru a ukazuje diapozitívy s podivnými rybami. Upozorňuje na ich svetlé šupiny.
Kto sa pokúsi nakresliť rybu? Dieťa kreslí rybu na magnetickú alebo kriedovú tabuľu.

3. Praktická práca

P.:(privádza deti k magnetickej tabuli, na ktorej sú pripevnené akváriá vyrobené z rôznych umeleckých materiálov).

P.: Aké materiály a techniky použil umelec na vytvorenie takýchto krásnych akvárií? Aké ďalšie materiály je možné použiť? (Odpovede detí)
Rybu však môžete nakresliť aj vlastnými rukami.

4. Prstová gymnastika:

Moja ryba je celý čas ticho
Nespieva, nevrčí, nevrčí.
nechapem preco, to je ten problem.
Možno sa jej voda dostala do úst?

Prosím, príďte k stojanom akváriové polotovary sú k nim pripevnené. Máte kvaš, akvarel, voskové ceruzky a čierne fixky. Pokúsme sa pomocou týchto materiálov vytvoriť obraz akvária, ale tak, aby pre každého z vás bol iný a iný ako
iné.

5. Fyzické cvičenie

Ryby sa veselo hrajú
V modrej slnečnej vode,
Stiahnu sa, uvoľnia sa,
Zahrabú sa do piesku.

Premena na čajky.

Sme čajky, roztiahli sme krídla a krúžime nad riekou a hľadáme korisť. Videli rybu, zišli k vode, (zohli sa) rybu chytili a leteli na breh.
Deti vykonávajú akcie a vyjadrujú svoj postoj k literárnemu slovu pohybmi a výrazmi tváre.

6. Analýza a výstava detských prác

P.: Pozrime sa, čo máš. Splnili sme úlohu (nakresliť akvárium)? Kto dostal najfarebnejšiu rybu? ako sa volajú? Ktorá má najväčšiu zábavu? Kto má najzaujímavejšie, najzábavnejšie, najkrajšie, priehľadné, magické akvárium? prečo? atď. (Ako postupuje práca)

7. Introspekcia

P.: Deti, pozrite sa, aké veľké a krásne je akvárium. Ale je prázdny. Naplníme rybou. A tu sú ryby, ktoré sme predtým ozdobili. Ak ste odviedli dobrú prácu, vezmite si červenú alebo žltú rybu. Ak si myslíte, že ste úlohu nesplnili, môžete si vziať zelenú alebo modrú rybu.
Deti lepia ryby na veľké akvárium.

P.: Všetci ste dnes odviedli skvelú prácu. Naša lekcia sa skončila. Ešte nám nejaké ryby zostali, darujme ich hosťom ako spomienku na lekciu. Uvidíme sa na ďalšej lekcii.

Majstrovská trieda: „Magická transformácia“

Kreslenie poznámok k lekcii

Program: Doplnkový vzdelávací program pre predškolákov „Kefka“, určený na 3 roky štúdia, 3 hodiny týždenne.

Skupina: 3. ročník štúdia (6 rokov)

Téma programovej časti:„Maľovanie. Farba ako prostriedok vyjadrenia"

Účel lekcie: naučte deti kresliť motýľa podľa vlastných predstáv.

Ciele lekcie:

vzdelávacie: naučiť sa sprostredkovať správnu štruktúru motýľa, kresliť vzory rôznymi metódami - nalievanie farby do farby, používanie geometrických tvarov, monotyp;

vyvíja: rozvíjať jemné motorické zručnosti, predstavivosť, zmysel pre farby, záujem o tvorivé aktivity;

vzdelávacie: pestovať estetické cítenie, samostatnosť, presnosť, schopnosť hodnotiť prácu vlastnú i prácu iných, pozitívny vzťah ku všetkému živému.

Vybavenie: ilustrácie zobrazujúce motýle, papierové prírezy siluet motýľov, panel „Lúka s kvetmi“, akvarely, palety, štetce s mäkkými štetinami, poháre na vodu, papierové obrúsky, hudba. sprievod „Zvuky lesa“, didaktická hra o symetrii „Nájdi druhú polovicu motýľa“.

Metódy a techniky: hra - moment prekvapenia, verbálna, vizuálna - zobrazenie.

Prípravné práce:čítanie náučnej literatúry o motýľoch „Ako sa objavujú motýle“, prezeranie obrázkov „Motýle“.

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment(hra)

Učiteľ: - Chlapci, dnes vám poviem jeden zaujímavý príbeh (príbeh je sprevádzaný rozprávkou).

V jednej nádhernej záhrade žila húsenica. Každé ráno sa zobudila a pozerala sa na seba v kvapke rosy ako v zrkadle. Aký odraz videla v kvapke? Samozrejme, že to nie je pekné. Húsenica bola veľmi rozrušená svojou škaredosťou, sadla si na okraj listu a horko sa rozplakala.

Jedného dňa však okolo prebehol pavúk. Pavúkovi bolo ľúto suseda. A rozhodol sa jej pomôcť. Utkal si prikrývku zo strieborných nití, aby ju skryl pred zvedavými pohľadmi. Húsenica sa do nej zabalila a zaspala.

Čarodejnica zistila - Spring o tom, dotkla sa kukly čarovným prútikom a húsenica sa prebudila zo spánku.

- "Ach, aký krásny motýľ, aké má krásne krídla!" - štebotali vtáky a súperili medzi sebou.

Húsenica sa obzrela, ale nikto okrem nej nebol. Práve ona sa zmenila na krásneho motýľa.

Učiteľ ukazuje motýľa a číta báseň z jeho tváre.

"motýľ"

Máš pravdu. S jedným vzdušným obrysom

Som taká zlatá.

Všetok zamat je môj s jeho živým žmurkaním -

Iba dve krídla.

Nepýtajte sa: odkiaľ to prišlo?

Kam sa ponáhľam?

Tu som zľahka klesla na kvet

A tu dýcham.

Ako dlho, bez cieľa, bez námahy.

Chcem dýchať?

Tu, teraz, trblietavé, roztiahnem svoje krídla

A ja odletím.

2. Vysvetlenie.

Krásu motýľov dodávajú ich elegantné krídla. Každý motýľ má na svojich krídlach svoj jedinečný vzor.

(Pri pohľade na vzorky maľovaných motýľov).

Aké prvky tvoria vzor každého motýľa? (krúžky, kruhy, diamanty, bodky, rovné a vlnovky).

Aké farby sa používajú v maľbe: matné alebo svetlé? (svetlé)

(Didaktická hra o symetrii „Nájdi druhú polovicu motýľa“)

Záver: Objekty sa nazývajú symetrické, ak sú dve strany objektu rovnaké.

učiteľ. - Staňme sa dnes na pár minút čarodejníkmi a pomôžme nešťastným húseniciam premeniť sa na krásne motýle - priateľky pre nášho motýľa. Máme motýle a urobíme im svetlé a krásne krídla. Pomôžu nám magické farby.

Krídla budeme maľovať rôznymi spôsobmi.

Zobrazujú sa publikácie 1 – 10 z 953.
Všetky sekcie | Kreslenie. Poznámky k lekciám kreslenia, GCD

Abstraktné GCD v druhej juniorskej skupine. Kreslenie"Chlupatí priatelia pre mačiatko Baby." Cieľ: učiť deti farba tvrdou kefou metódou strkania. Úlohy: - vytvárať podmienky pre kreslenie pomocou metódy poke; -zlepšiť schopnosť správneho držania kefy pri práci a...


Predmet: Biele medvede. Úlohy: upevniť techniku ​​netradičného kreslenie– penová guma na šablóne; predstaviť ľadové medvede a ich prostredie; rozvíjať predstavivosť a kreativitu; pestovať záujem o zvieratá zo severu; naučiť deti využívať svoje vedomosti a...

Kreslenie. Poznámky z lekcií kreslenia, GCD - Poznámky GCD pre kreslenie v druhej skupine raného veku „Slávnostné ohňostroje“

Publikácia „Poznámky ku kresbe v druhej skupine raného veku...“ Cieľ: Formovať u detí chápanie sviatku Deň ochrancu vlasti. Ciele: Vytvoriť podmienky, aby si deti predstavili sviatok 23. februára, kedy blahoželajú našim obrancom – oteckom. Rozvíjajte reč obohacovaním aktívnej slovnej zásoby dieťaťa o prídavné mená - červená, modrá,...

Knižnica obrázkov "MAAM-pictures"

Ciele: naučiť deti kresliť zvieratká a rozprávkové postavičky na korčuliach. Rozšírenie obrazných predstáv o pozíciách korčuliarov pri vykonávaní prvkov krasokorčuľovania; rozvíjať kompozičné schopnosti - kresliť cez celý list papiera, sprostredkovať proporcionálne a...


Cieľ: upevniť vedomosti detí o leteckej doprave (lietadlo, jeho časti, rozvíjať schopnosť kresliť lietadlo ceruzkou. Ciele: - Naučiť deti znázorňovať lietadlá letiace oblakmi rôznym tlakom na ceruzku, premaľovať - ​​Rozvíjať obrazné vnímanie....

„Mikróby – kto sú“ Účel: predstaviť deťom pojem mikróby; poskytnúť predstavu o tom, čo sú, ich výhody a škody a ako sa chrániť pred patogénmi. Naučte sa kresliť mikróby. Ciele: - rozvoj kognitívneho záujmu; -...

Kreslenie. Poznámky z hodín kreslenia, NOD - Poznámky zo vzdelávacích aktivít v kreslení „Vojak“ v skupine seniorov


Obsah programu: 1. Naučte deti vytvárať obraz vojaka v kresbe. 2. Naučte sa sprostredkovať charakteristické črty kostýmu vojaka. 3. Posilnite schopnosť umiestniť obrázok na list papiera a kresliť vo veľkom. 4. Ako urobiť náčrt ceruzkou upevnite...


Obsah programu. Podporovať schopnosť detí vytvoriť obraz bojovníka v kresbe, sprostredkovať charakteristické črty kostýmu, pózy a zbraní. Posilnite schopnosť umiestniť obrázok na list papiera a kresliť vo veľkom. Využite zručnosti kreslenia a maľovania...

Súhrn kontinuálnych vzdelávacích aktivít

so staršími deťmi

(oblasť: umelecká tvorivosť)

Na tému: Motýľ (kresba: monotypia, gvaš).

Vychovávateľ: Shakhova E.A.

Účel lekcie: naučiť deti nový spôsob prenosu obrázkov; rozvíjať estetické a tvorivé vlastnosti.

Úlohy:

  1. vzdelávacie - oboznámiť deti s novým spôsobom prenosu obrázkov – predmet monotyp, naučiť ich kresliť na mokrý list papiera.
  2. rozvíjať - pokračovať rozvíjať fantáziu, predstavivosť, imaginatívne myslenie.
  3. vzdelávacie -pestovať samostatnosť pri vykonávaní práce, estetický vkus a cit pre farby.

Materiály na lekciu:

Listy krajinného papiera, kvaš, kefy, poháre s vodou, palety, handry.

Priebeh lekcie:

  1. Organizačná časť.

učiteľ. Dojatý kvetom

Všetky štyri okvetné lístky.

Chcel som to vytrhnúť

Vzlietol a odletel.

deti. Motýľ.

učiteľ. Správny. Chlapci, ako ste uhádli, že toto je hádanka o motýľovi?

deti. Má štyri krídla, sadla si na kvet a potom odletela.

učiteľ. Správny.

Učiteľ ukazuje deťom ilustrácie znázorňujúce rôzne druhy motýľov.

učiteľ. Chlapci, motýľ je hmyz. Ona, rovnako ako iný hmyz, má šesť nôh a krídel. Koľko krídel má motýľ?

deti. Štyri.

učiteľ. Aký majú tvar: iný alebo rovnaký?

deti. Rovnaký.

učiteľ. Chlapci, opačné krídla motýľa sa nazývajú symetrické, to znamená identické. Čo jedia motýle?

deti. Nektár z kvetov.

učiteľ. Správny. Na to má dlhý proboscis. Aké ďalšie zvieratá sú hmyz?

deti. Vážka, lienka.

učiteľ. Výborne. Chlapci, o motýľovi je veľa básní. Teraz vám prečítam jeden z nich.

Motýľ.

Som pri žltom motýľovi

Potichu sa spýtal:

Povedz mi motýľ

Kto ťa namaľoval?

Možno je to maslovka?

Možno púpava?

Možno žltá farba

Ten sused chlapec?

Alebo je to slniečko po zimnej nude?

Kto ťa namaľoval?

Motýľ, povedz mi!

Motýľ zašepkal

Oblečený v zlate:

Celú ma zafarbila

Leto, leto, leto!

A. Pavlova

Minúta telesnej výchovy „Motýľ“

I.P. - deti si dávajú dlane pod hlavu - „spia“.

Kvetina spala a zrazu sa zobudila,Deti otvoria oči.

Už sa mi nechcelo spať.

Pohol sa, natiahol sa, Naťahujú sa.

Vzniesol sa a letel.Ruky do strán, mávajúc krídlami.

Slnko sa ráno zobudí,

Motýľ krúži a krúti sa.Začnú sa ticho točiť.


2 . Praktická časť.

Učiteľ navrhuje zobraziť motýľa neobvyklým spôsobom - monotypom predmetu.

Etapy vykonávania prác.

  1. Zložte list papiera na polovicu, aby ste vytvorili líniu ohybu.
  2. Na ľavú polovicu listu musia deti nakresliť polovicu motýľa.
  3. Navlhčite pravú polovicu listu vodou a preložte list pozdĺž línie ohybu.
  4. Doplnky k celkovej kompozícii: nakreslite kvetinu, na ktorej sedí motýľ.
  1. Záverečná časť.

Na konci hodiny sa hrá hra „Motýle“.

Pomocou riekanky na počítanie sa vyberie vodič. Sedí na stoličke so sieťkou (čiapkou).

Deti-motýle vybehnú do stredu voľného priestoru skupiny - „na čistinku“ a lietajú.

Chcel som sa ťa dotknúť rukami

K najkrajšiemu kvetu.

A on mával okvetnými lístkami,

Vzlietol a odletel pod oblaky!

Moderátorka vychádza chytať motýle, tie mu odlietajú.


Úlohy:

- predstaviť techniku ​​kreslenia voskovými pastelkami, nanášanie farby na vrch;

- určiť konštrukčné znaky a tvary leteckej dopravy, ich odlišnosť od pozemnej dopravy (z akých geometrických tvarov sa skladá lietadlo, vrtuľník, teplovzdušný balón, vzducholoď);

- vyjadriť na výkrese prúdnicový tvar, štruktúru krídel, balónov;

- rozvíjať predstavivosť, priestorové myslenie, prostredníctvom modelovania lietadiel v kresbách.

Nástroje a materiály: veľkoformátový papier na kreslenie, voskovky, vodové farby, hrubé štetce; hudba W. A. ​​​​Mozarta „Predhra k opere „Figarova svadba“. , závesný klzák, vzducholoď, teplovzdušný balón. Model lietadla alebo helikoptéry.

Priebeh lekcie kreslenia:

Chlapci, poviem vám úžasný príbeh (hudba hrá až do konca príbehu). Kedysi dávno, keď ľudia iba snívali o lietaní ako vtáky a neexistovali lietadlá, helikoptéry a dokonca ani teplovzdušné balóny, žil v starovekom Grécku slávny majster a vynálezca Daedalus. Jeho sláva sa dostala až k vládcovi ostrova Kréta, kráľovi Minosovi. Nariadil Daedalovi, aby postavil obrovský labyrint pre monštrum Minotaur - veľa zložitých priechodov medzi vysokými stenami, z ktorých nebolo možné nájsť cestu von. Daedalus vykonal rozkaz. Zlý kráľ Minos v nej ale uväznil vynálezcu Daedala a jeho syna Ikara. Odtiaľ sa dalo ujsť len zázrakom. A Daedalus urobil zázrak - vyrobil krídla pre seba a svojho syna a odleteli na slobodu. Krídla boli vyrobené z vtáčieho peria, ktoré držalo spolu s voskovým lepidlom. Daedalus svojho syna varoval, aby nelietal príliš vysoko, inak sa vosk pod horúcimi lúčmi Slnka roztopí a krídla sa rozpadnú na malé pierka. Ale Icarus si tak užíval lietanie, vznášal sa na oblohe ako vták, že zabudol na otcovo varovanie a stúpal vyššie a vyššie. Vosk sa roztopil a Ikaros spadol do mora.

Ľudia si dodnes uchovávajú legendu o Ikarovi, pre ktorého bol let dôležitejší ako život. A na jeho pamiatku sa mnohí vynálezcovia pokúsili vyrobiť lietadlo, ktoré by bolo spoľahlivejšie ako voskové krídla.

Vďaka nim môžeme ty a ja lietať. Ale ako? Dozviete sa, keď vyriešite hádanku:

Aký je to zázračný vták

Rýchlo sa ponáhľate po modrej oblohe?

Po stranách sú desiatky očí,

Stokrát viac ako vtáky.

Predbieha vtáka v lete

A pristane na zemi.

Uhádli ste to? Toto je lietadlo. Aké ďalšie letecké zariadenia poznáte? (Deti pomenujú leteckú dopravu a učiteľ ukáže obrázky). Čím sa líši letecká doprava od pozemnej? Mala by mať prúdnicový tvar t.j. bez rohov, aby sa uľahčilo rezanie vzduchom. Aké tvary bez rohov poznáte? Kruh a ovál (postavy sú nakreslené vo vzduchu prstom). Potrebujete tiež úzky nos, aby ste mohli lietať rýchlejšie, krídla, aby ste zostali vo vzduchu. Mala by byť z ľahkých materiálov, niekedy je pripevnená skrutka alebo vrtuľa, aby lietala hore a dopredu (učiteľka počas besedy ukazuje modely lietadla a vrtuľníka; deti kreslia vo vzduchu krídla - trojuholníky, ukazujú vrtuľu s otáčaním pohyby).

Toľko už viete o leteckej doprave. Slovo "avi" je preložené z latinčiny ako "vták".

Dnes z vás budú leteckí dizajnéri – ľudia, ktorí navrhujú a stavajú lietadlá.

Začneme kresliť pastelkami. Je to veľmi jednoduché a pohodlnejšie ako používanie ceruziek. Pastelky zanechávajú na papieri jasnú, širokú stopu. Môžete kresliť krátkymi ťahmi alebo dlhými čiarami, skúste, čo je pre vás vhodnejšie (ukazujem to na tabuli).

Každý nech si vyberie alebo vymyslí typ dopravy sám a môžete sa pustiť do práce. Aby sme vám uľahčili kreslenie, vypočujme si skladbu

W.A. Mozart (hudba hrá až do konca hodiny). Vypočujte si, aká je hudba slávnostná a vznešená, netrpezlivá a odvážna, impulzívna, rozhodná a sebavedomá, ako ľudia dobývajúci vzdušný priestor. Pokúste sa to všetko vyjadriť kresbou.

Nakreslíme obrys - ovál s predĺženým nosom alebo kruhom (pre vzducholoď, balón), alebo možno to bude nejaký zložitý tvar pozostávajúci z niekoľkých jednoduchých. Zamyslite sa nad tvarom krídel, koša, chvosta, vrtule. Voliteľne môžete pridať nejaké dekorácie, napríklad pruhy, hviezdy, vlajky a iné.

Farbičkami natrieme oblohu. Chcete vidieť trik? Kresbu premaľujem, ale stále zostáva a nezmizne. Je to preto, že magické pastelky sa nedajú prefarbiť, pretože sú vyrobené z vosku (pamätáte si na Ikarove krídla?). Pri kreslení oblohy, oblakov, slnka farbami nemusíte kresbu obkresľovať, pokojne môžete maľovať aj cez vrch a kresba aj tak zostane. Ak chcete vybrať farbu oblohy, nezabudnite, že v rôznych časoch dňa je to iná farba - modrá, indigová, ružová, fialová a iné farby.

Zhrnutie lekcie kreslenia.

Deti vystavujú svoje práce a rozprávajú, čo sami vymysleli a vymysleli, v čom sa ich doprava líši od bežnej a čo im zostalo spoločné zo všetkých modelov lietadiel, bez čoho nebudú môcť lietať do vzduchu.

Lekciu výtvarného umenia pre deti seniorskej skupiny pripravil O. Kotlobay.