Mimoškolské podujatie na motívy diel N.N. Scenár udalosti k narodeninám Nikolaja Nosova, výstava Nosovových kníh v knižnici


Pre juniorské triedy

CIELE: upevniť nadobudnuté vedomosti o dielach spisovateľa na hodinách literárneho čítania; rozvíjať schopnosť pracovať v skupine; pokračovať vo formovaní adekvátnej reakcie na situáciu víťazstva alebo prehry.

PREDBEŽNÁ PRÍPRAVA:

1. Informujte deti o kvízovej hre.

2. Oznámte domácu úlohu (zoznámte sa s knihami N. Nosova).

3. Pripravte si informácie o pisateľovi (učiteľovi, žiakovi).

Moderátor: Nikolaj Nikolajevič Nosov (1908-1976) sa narodil v Kyjeve v rodine herca. Keď mal 19 rokov, vstúpil do Kyjevského umeleckého inštitútu, ale o dva roky neskôr prešiel na Moskovský štátny inštitút kinematografie. Nikolai Nosov veľa pracoval v oblasti kina: režíroval hrané, vzdelávacie a animované filmy.

Ako sám spisovateľ hovorí, k detskej literatúre sa dostal vďaka svojmu synovi: rastúcemu chlapcovi vymýšľal a rozprával ďalšie a ďalšie rozprávky a vtipné príbehy.

Všetky deti v krajine poznajú a milujú Nosovove knihy: „Dreamers“, „Vitya Maleev v škole a doma“, „Denník Kolya Sinitsyn“, „Veselá rodina“, „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“. Tieto knihy sú zábavné a optimistické, no zároveň vás nútia zamyslieť sa. Hrdinami jeho diel sú vizionári, rojkovia, ktorí sa často ocitnú v komických situáciách, no dopúšťajú sa odvážnych a nečakaných činov. Spisovateľ hovorí deťom veľa o škole, že bez vedomostí sa žiť nedá!

Vynaliezaví a vynaliezaví hrdinovia Nosovových kníh možno nájsť vo fascinujúcich karikatúrach:

Je pozoruhodné, že scenár pre tieto karikatúry napísal sám Nikolaj Nosov a režisérom je jeho syn Pyotr Nosov. V týchto karikatúrach autori bez dotieravosti a nudy rozprávajú deťom, ako sa stať láskavými, čestnými, odvážnymi a šikovnými ľuďmi.

Čo si pamätáte na Nosovove diela? Aké sú jeho príbehy? (Zábavné, vtipné, poučné, zábavné, zaujímavé.) O kom a pre koho písal N. Nosov?

Teraz sa vydáme na cestu. Budeme cestovať v skupinách. Máme dva tímy.

Bleskové otázky“

1. Uveďte meno a priezvisko Nosova.

2. Kde a kedy sa narodil Nosov?

3. Čo hodil Voloďa na klobúk v príbehu „Živý klobúk“? (Zemiaky.)

4. V ktorom časopise N. Nosov uverejnil svoju prvú poviedku? ("Murzilka.")

5. Ako sa volá príbeh, v ktorom Mišutka a Stasik skladali bájky. ("Snílci.")

6. V akej rozprávke nám N. Nosov rozprával o nízkych mužoch? („Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov.“)

7. Čo nazbierali chlapci v záhrade JZD? (Uhorky.)

8. Čím cestovali Dunno a jeho priatelia do Green City? (V teplovzdušnom balóne.)

9. Ako sa volal chlapec v príbehu „Náplasť“? (Bobka.)

10. Kto skladal básne z poviedok?

11. Najznámejší obyvateľ mesta kvetov? (Neviem.)

12. Za čo Vitalik vymenil rybu? (Policajná píšťalka.)

Hra „Hit the Target“

Každý tím dostane zemiaky a klobúk. Potrebuješ trafiť klobúk zemiakom. Tím, ktorý urobí najpresnejšie zásahy, vyhráva.

Pomenujte dielo a jeho postavy?

Jedného dňa vzal Pavlík Kotka so sebou k rieke na ryby. V ten deň však mali smolu: nechytili sa vôbec žiadne ryby. Ale keď sa vrátili späť, vyliezli do záhrady JZD... (Chlapci sa volali Pavlík a Kotka. „Uhorky“)

Obedujem a chudák Murzik sedí v pivnici“ alebo „Takéto píšťalky sa nepredávajú. Toto je skutočná policajná píšťalka“ („Karasik“, Vitalik, Seryozha)

Vzal som Irkine pery a namazal som ich džemom. Mama prišla: "Kto zjedol džem?" Hovorím: "Ira." Mama sa pozrela a na perách mala džem.“ („Snílci“, Mišutka, Stasik, Ira, Igor)

Teraz nasypem trochu piesku a vyleziem naň“ („Na kopci“, Kotka Chizhov)

Vzali poker a lyžiarsku palicu, otvorili dvere a pozreli sa do miestnosti“ („Živý klobúk“ mačiatko Vaska, Vovka, Vadik.

Podarilo sa to roztrhnúť, podarilo sa to zašiť“ („Náplasť“, Bobka)

Nakreslite portrét."

Jeden člen tímu kreslí na stojan so zavretými očami portrét muža zo Slnečného mesta.

Súťaž "Kto to povedal?"

1. Ty, neviem, si zjavne chorý. Niečo sa ti stalo s očami. Kedy si ma videl mať teplomer namiesto nosa (Pilyulkin.)

2. "No, schopný, schopný, len ma nechaj na pokoji!" Bolí ma hlava. Píšte tak, aby to malo zmysel a rým, to je poézia pre vás." (Kvet.)

Z. „Bratia! Čo si o mne vymýšľa? Neprehltol som žiadne studené železo!" (Toropyzhka.)

4. „To preto, že si ešte nezvykla na moju hudbu. Keď si na to zvyknete, uši vás nebudú bolieť. (Neviem.) 5. „Prosím, posaďte sa, urobte si pohodlie. V balóne je dosť miesta pre každého." (Sirup.)

Otázky o dielach

a) Ako sa volá kniha, ktorej hrdinami sú zábavní malí ľudia? (Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov)

b) Ako sa volá mesto, kde žili zábavní chlapíci? (kvetinová)

c) Kto bol hlavnou postavou v tomto meste? (neviem)

d) Ako sa volali mechanici z Flower City? (Vintik a Shpuntik)

e)Ktorý z hrdinov N. Nosova varil kašu? (medveď)

f) Kto prišiel navštíviť Barbosa? (Bobik)

g) Kto sa ukázal ako „živý klobúk“? (Mačiatko Vaska)

h) Ako sa volá detská hra od N. Nosova? (Hide and Seek)

Patria všetky názvy diel N. Nosovovi?

- "Priateľ" (Áno)

- "Malá morská víla" (Nie)

- „Ako Dunnovi priatelia Vintik a Shpuntik vyrobili vysávač“ (Áno)

- „Snílci“ (Áno)

- "Palček" (Nie)

- „Vitya Maleev v škole a doma“ (Áno)

Zistite meno osoby

VETSIK-Tsvetik

KUBIT-Trubica

NAYKAZ-Znayka

NIVTIK-Vintik

PUSHTINK-Shpuntik

KAGUN-Gunka

CHICKNOP-Donut

FLAGUS-Guslya

Kto komu toto hovorí?

"Ach," hovorí, ukázalo sa, že je to dobrá šmykľavka! Teraz skočím." (Kotka Chizhov „Na kopci.“)

„Takže na mňa niečo spadlo zo slnka,

Pravdepodobne sa odtrhol kúsok slnka a udrel ma do hlavy.“ (neviem)

„Pozrite, chlapci, aké mám nohavice. Vojaci! (Bobka “Náplasť”)

„Tu, lieč takého pacienta! Ošetríte ho, ošetríte a on vyskočí z okna a utečie. Načo je toto dobré? (doktor Pilyulkin)

"Podarilo sa mi to roztrhnúť, podarilo sa mi to zašiť," (Bobkinova matka "Patch")

"Poletíš zo strechy do podkrovia" (Gunka)

Zhrnutie.

Hostiteľ: Chlapci, čo zaujímavé ste sa naučili z kníh N. Nosova? Prečo máte radi Nosovove diela? Prečo si myslíte, že príbehy N. Nosova nestarnú?

Scenár literárneho a herného programu „Čítanie príbehov N. Nosova“ pre deti 6-10 rokov

Autor: Lutkovskaya Victoria Aleksandrovna, vedúca pobočky, MUK "CSDB of Yaroslavl" detská knižnica - pobočka č. 5, centrum voľného času "Zhuravlik".
Materiál bude užitočný pre triednych učiteľov a knihovníkov.
Podujatie pre žiakov 1. – 3. ročníka.

Zamerané na aktualizáciu poznatkov o dielach N.N. Nosová, príťažlivosť k čítaniu.

Scenár literárneho a herného programu pre deti 6-10 rokov

Cieľ: prilákať deti k čítaniu klasikov sovietskej detskej literatúry, k štúdiu diel N.N. Nosová. Vzdelávacie: rozšíriť vedomosti študentov o živote Nikolaja Nosova, predstaviť im texty príbehov „Živý klobúk“, „Náplasť“, „Kaša Miškina“.
Vzdelávacie: pestovať lásku k čítaniu, usilovnosť a presnosť.
Vzdelávacie: rozvíjať pamäť, pozornosť, logické myslenie.

Materiál:

dva klobúky, 2-4 zemiaky, papierové „šnurky“, siluety nohavíc a nášivky a šnúrky podľa počtu detí, jednorazový riad: dva poháre, lyžičky podľa počtu detí, zmes na prípravu kaše pre dojčatá, soľ, cukor.

Dizajn:

výstava kníh „Hrdinovia Nikolaja Nosova“. Vedenie. Ahojte chalani. Pozrite si našu výstavu kníh. Dnes sú na ňom knihy od úžasného detského spisovateľa Nikolaja Nosova (ukazujeme portrét). Možno vám je toto meno povedomé, skúste pomenovať knihy tohto autora, ktoré ste už čítali (meno detí).
Najprv sa zoznámime so životom samotného spisovateľa. Narodil sa 23. novembra 1908, teda pred viac ako 100 rokmi. Bol veľmi zvedavý a sníval. A samozrejme, že takýto človek predtým, ako začal písať knihy, zažil veľa zaujímavého.
Pomenujem, čím sa Nosov snažil stať, a vy ukážte profesiu gestami. (Deti stoja vedľa stoličiek a ukazujú sa.)
Vedenie. Nikolaj Nosov, hneď po skončení školy, chcel byť huslistom, potom chemikom, umelcom, pracoval ako kopáč, vodič guľatiny, robotník v tehelni, fotograf, elektrotechnik, predavač novín, hudobník, učiteľ, tréner, vyštudoval Inštitút kinematografie a stal sa filmovým režisérom a spisovateľom pre deti.
Jeden z Nosovových hrdinov hľadal sám seba rovnako dlho. Možno ho pomenujete? (Deti. Neviem.)
Môžete ukázať bábiku alebo fragment karikatúry.

Vedenie. Toto je jeden z najznámejších hrdinov. Hoci on a ďalší hrdinovia Kvetinového mesta mali prototypy vynájdené kanadským spisovateľom Palmerom Coxom. V knihách o brownie people je asi štyridsať postáv, medzi nimi aj postava menom Dunno. Pravdepodobne sa k tejto knihe dostal aj Nikolaj Nosov, ktorý svojim obľúbeným postavám vymyslel vlastné dobrodružstvá.
Súťaž „Pomenujte hrdinov knihy „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“.
Deti rozdelíme do dvoch tímov a požiadame ich, aby sa striedali vo vyvolávaní mien postáv. Vyhráva tím, kde deti pomenovali najviac mien.
Vedenie. Knihy o Dunnovi sú jedny z najznámejších v Nosovovej tvorbe. Karikatúry boli vytvorené na základe „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“, „Neviem v slnečnom meste“ a „Neviem na Mesiaci“.
Súťaž "Fajnológovia".
Malé fragmenty z týchto karikatúr ponúkame na prezretie a žiadame ich, aby určili, do ktorej knihy fragment patrí. Vyhráva tím, ktorému deti uviedli najviac správnych odpovedí.
Vedenie. Ale pred „Dobrodružstvami neznáma“ sa zrodili knihy o chlapcoch, ako ste vy: „Veselá rodina“, „Denník Kolyu Sinitsyna“, „Vitya Maleev v škole a doma“. Podrobnejšie sa budeme zaoberať zábavnými príbehmi zo zbierok „Dreamers“ a „Knock-Knock-Knock“.
Pozývam vás vypočuť si príbeh „Živý klobúk“.
Čítame a diskutujeme o obsahu príbehu: kto sú hrdinovia, čo sa s nimi stalo, prečo sa pohol klobúk?
Súťaž "Živý klobúk".
Účastníci z každého tímu sa striedajú v hádzaní zemiakov do klobúka. Počítame počet zásahov. Tím s najúspešnejšími zásahmi vyhráva.
Vedenie.Ďalší príbeh, s ktorým sa dnes zoznámime, je „Patch“.
Čítame nahlas, môžete požiadať deti, aby čítali podľa rolí.
Po prečítaní sa moderátor pýta na obsah príbehu: ako sa volal hrdina, akej farby boli nohavice, aký tvar mala nášivka? Za správne odpovede môžu tímy získať body navyše.
Súťaž "Záplata" - šnurovanie.
Deťom dáme kartónové nohavice s dierkami a kartónovú záplatu so zodpovedajúcimi dierkami. Požiadame deti, aby otvor „zašili“. Pretiahnite šnúru cez všetky otvory. Vyhrá tím, v ktorom všetci hráči dokončili úlohu rýchlejšie.
Vedenie. Posledný príbeh, ktorý si dnes prečítame, je „Mishkina Kaša“.
Čítame a diskutujeme.
Vedenie.Čo robili deti celý deň? Aké ryby chytili? koľko?
Štafetová súťaž „Chyť rybu“.
Tímy stoja v kolónach. Pred nimi sú dva nafukovacie bazény s rybami z rybárskych setov. Hráči striedavo vybiehajú k bazénom s udicou, chytajú ryby a vracajú sa do svojich tímov. Vyhráva družstvo, v ktorom deti splnili úlohu rýchlejšie a chytili viac rýb.
Vedenie. Ako sa volal posledný príbeh? prečo?
Súťaž „Mishkina kaša“.
Z tímov vyberieme pomocou počítadla jedného účastníka. „Uvarí“ kašu (v jednorazovej nádobe ju uvarí z detskej kaše, pridá vodu, cukor a soľ). Všetky deti dostanú dve jednorazové lyžice a ochutnajú obe vzorky kaše (bez toho, aby vedeli, kto ktorú pripravil), pričom hlasujú za jednu zo vzoriek. Vyhrá tím s najchutnejšou kašou.
Zhrnieme výsledky súťaží, odmeníme víťazov, zapamätáme si názvy prečítaných diel a životopis ich autora. Deťom dávame možnosť čítať knihy z výstavy. Lúčime sa.

Tento talentovaný muž má...
Večne mladá, detsky čistá, úžasná duša.
Vždy píše pre deti a o deťoch.
Ale čítajú to ľudia všetkých vekových kategórií.
Valentin Kataev

Vybavenie: prezentácia, výstava kníh, kartičky s názvami poviedok N. Nosova.

Účel podujatia: predstaviť krátku biografiu N. N. Nosova, upevniť záujem o prácu spisovateľa, majstra humorného žánru v detskej literatúre; rozvíjať myslenie, expresívnu reč, pamäť. Pozorovanie; rozvíjať schopnosť nadväzovať priateľstvá. Úprimnosť, zodpovednosť. Schopnosť robiť rozhodnutia.

Priebeh podujatia:

knihovník: Ahojte chalani! Dnes budeme hovoriť o jednom z detských spisovateľov, milovaných deťmi i mnohými dospelými. Jeho príbehy vzdelávajú, nútia nás zamyslieť sa nad našimi činmi a vysmievať sa z našich nedostatkov. Ale robia to veľmi láskavým spôsobom. V jeho dielach je veľa humoru a zábavy.

Tento muž sa narodil 23. novembra 1908 v Kyjeve, no detstvo prežil v malom mestečku ležiacom 27 km od Kyjeva na brehu rieky Irpeň, prítoku Dnepra. Mesto sa volá Irpeň.

Spisovateľov otec bol popový a filmový herec, jeho matka, napichovačka a speváčka, s jemnou a jasnou povahou, vychovala štyri deti: najstaršieho - Petra, Nikolaja a najmladšieho - Larisu a Borisa.

Keď nastal čas, aby staršie deti študovali, rodina sa presťahovala do Kyjeva. Budúci spisovateľ vyštudoval kyjevské gymnázium Stelmashenko. „Počas mojich školských rokov,“ povedal o sebe, „snil o tom, že sa stane hudobníkom, potom opustil husle, začal sa zaujímať o chémiu a celkom vážne sa pripravoval na Polytechnický inštitút, ale tesne pred vstupom si to rozmyslel a vstúpil umeleckej škole. Vyštudoval som Inštitút kinematografie.“

Takmer 20 rokov pôsobil v kine – bol riaditeľom Mosfilmu. Písať som začal z rovnakého dôvodu ako mnohí iní spisovatelia: rozprával som príbehy svojmu malému synovi Peťovi. A potom vzal jeden z príbehov do časopisu „Murzilka“, kde bol publikovaný v roku 1938.

Potom sa objavili nové príbehy a novely. Mnohé z nich boli publikované v časopisoch „Murzilka“, „Koster“ a v novinách „Pionerskaya Pravda“. Deti si ich okamžite obľúbili.

Spojil sa v nich spisovateľov vtipný dar s technickými záľubami. Čítaním príbehov sa môžete nielen zabaviť a zasmiať, ale aj dozvedieť sa niečo zaujímavé a užitočné, napríklad ako ušiť záplatu, uvariť kašu alebo ako vyrobiť klzisko.

V predslove k jednej zo zbierok poviedok radí spisovateľka: „O tom, ako by ste nemali navštevovať svojich priateľov, ako by ste nemali zbierať kovový šrot či odpad, ako by ste nemali rozosmievať svojich spolužiakov. , ako by ste si nemali robiť domáce úlohy, ako sa nehrať na schovávačku, ako nepozerať film, si čitateľ ľahko domyslí sám, ak sa nad prečítaným trochu zamyslí.“

A potom sa objavil nový hrdina, ktorý sa pravdepodobne stal najobľúbenejším medzi spisovateľovými postavami a najznámejším - malý Dunno. Už ste uhádli, o ktorom spisovateľovi som vám hovoril? (odpovede detí)

Dnes sa stretneme s hrdinami diel Nikolaja Nikolajeviča Nosova.

učiteľ: Teraz, chlapci, poďme hrať literárne loto. Za týmto účelom sa rozdelíme do 2 tímov. Za správne odpovede získate body a na konci hry si výsledky sami zrátate.

Najprv sa trochu zahrejte - „Pomenujte povolania nízkych ľudí“.

Tak oznamujem zaokrúhľujem– rozlúštiť názov poviedok N. Nosova
1 tím:
"ZÁHRADNÍCI" "POLICAJT"

Tím 2:
"PUTTY" "TELEFÓN"

(za každú správnu odpoveď 1 bod)

2. kolo- po uhádnutí hádaniek si pamätajte, ktorý príbeh od Nosova obsahuje odpoveď
(2 body za správnu odpoveď a názov príbehu)

1. som nízky,
Tenké a ostré.
Hľadám cestu nosom,
Ťahám chvost za sebou.
(Ihla a niť, „Náplasť“)

2. Nelieta, nebzučí,
Po ulici behá chrobák.
A horia v očiach chrobáka
Dve oslepujúce svetlá.
(Auto "Auto")

3. Prichádzam s darčekmi,
Svietim jasnými svetlami.
Elegantné, vtipné,
Ale Nový rok mám na starosti ja.
(vianočný stromček „Prskavky“)

III kolo– odkiaľ pochádzajú tieto riadky?

Hádajte, z ktorej Nosovej poviedky je daná pasáž textu.

IV kolo- štvrtý nepárny...
Odstráňte položku, ktorá nebola spomenutá v práci
(za každú správnu odpoveď – 1 bod)

1. Príbeh „Mishkina Kaša“, chlapci nezvýšili vodu zo studne:
Kanvica
Vedro
Samovar
Hrnček

2. Príbeh „Hide and Seek“. Kde sa skrývala Vitya?
V skrini
Pod stolom
Za vešiakom
Pod posteľou

3. Príbeh „The Living Hat“ – akým predmetom chlapci nevystrašili klobúk?
poker
Zemiaky
S palicou
Lyžiarska palica

4. Príbeh „Šurik u starého otca“ Ktorá ryba nebola v nádobe po rybačke?
Okunka
Minnow
Ershika
karas

V kolo– Vyberte správnu odpoveď
(za každú správnu odpoveď – 1 bod)

1. V príbehu „Dreamers“. Čo dal Igor na pery svojej mladšej sestre Ire?
čokoláda
džem
med
zmrzlina

2. Príbeh „Klop-klop-klop“. Aké bobule klovali vrany na streche?
kalina
rakytník
horský popol
čerešňa vtáčia

3. Príbeh „Patch“. Bobkine nohavice boli nádherné, ale ktoré presne?
školy
športu
vojaka
denim

4. Príbeh „Karasik“. Za čo vymenil Vitalik karasa?
baterka
cukrík
mince
píšťalka

VI kolo– súťaž kapitánov „Pochop mi“ (za správnu odpoveď – 1 bod)
Kapitán každého tímu vytiahne kartu s názvami jedného z Nosovových diel. Ďalej pomenuje štyri slová, ktoré sa mu spájajú s týmto príbehom. Ostatní účastníci musia tento príbeh uhádnuť.

VII kolo– bleskový turnaj (1 bod)
1. Meno psa, ktorý patril tete Natashe v príbehu „Priateľ“? (Dianka)
2. V príbehu „Záplata“ aká zelenina má veľkosť záplaty, ktorú si Bobka prišil na nohavice v mieste, ku ktorému bola diera prirovnaná? (s uhorkou)
3. Kam išli Shurik a Kosťa, chlapci z rozprávky „Tmel“, po kúpe mätového perníka? (do kina)
4. Na čom jazdili chlapci v príbehu „Metro“? (Na eskalátore)
5. Čo sa prvé objavilo spod tajomného klobúka potom, čo ho Vadik trafil zemiakom? (chvost)
6. Aké zviera stretol každý z troch poľovníkov v lese? (medveď)
7. Čo skúšali chlapci uvariť na večeru, keď nevedeli uvariť kašu v príbehu „Mishkina Porridge“? (Opečte mieňošky)
8. Čo bolo v balíku, ktorý doručila poštárka do škôlky v rozprávke „O repe“ a od koho to bolo? (Ruka od detí z inej materskej školy)
9. Koho vystrašil chlapec v príbehu „Sasha“ a ako policajt zistil jeho meno?
(Vystrašil svoju babičku a policajt spoznal jeho meno podľa nápisu na pištoli)

VIII Zhrnutie
1. Bodovanie a identifikácia víťazov
2. Konverzácia.

Páčilo sa vám naše podujatie? Čo ste sa dozvedeli o N.N. (Je nielen spisovateľ, ale aj scenárista, režisér a zaujímal sa o techniku, kreslenie, hru na husle a chémiu)

Čo sa môžete naučiť čítaním diel spisovateľa a čo sa môžete naučiť? (Ako variť ovsenú kašu, ako sa správať, ak ste stratení, nájsť cestu z ťažkých situácií, byť čestný, pracovitý)

3. Náčrt „Ako som nevedel zložiť básne“

Domáca úloha: Napíšte krátky vtipný príbeh na motívy Nosovových príbehov. Ilustrujte to.

Mimoškolská činnosť

"Hra" Čo? kde? Kedy?"

na základe diel Nikolaja Nikolajeviča Nosova“.

Cieľ: vytváranie udržateľnej pozitívnej motivácie pre čítanie

knihy na príklade života, tvorivosti a diela N.N.

Úlohy: 1) rozvíjať záujem o čítanie a rozširovať si obzory;

2) rozvíjať myslenie a reč detí;

3) kultivovať pozorovanie, tvrdú prácu a túžbu získať vedomosti;

4) pomôcť pochopiť význam priateľstva a tímu;

Metódy: tímová súťaž;

Formulár: hra podobná hre „Čo? kde? Kedy?"

Predbežná príprava:

Počas hodín čítania a mimoškolského čítania deti čítajú a študujú diela N.N.

    Príbeh "Uhorky"; Príbeh "Auto";

    Príbeh "Telefón"; Príbeh „Záhradníci“;

    Príbeh „Klop-klop-klop“; Príbeh „Živý klobúk“.

    Príbeh „Mishkinova kaša“. Príbeh „Snílci“.

    Rozprávkový román „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“.

    Príbeh "Sparklers"; Príbeh "Lollipop";

    Príbeh „Bobik na návšteve Barbosa“; Príbeh "Patch";

    Príbeh "Auto"; Príbeh "Zabávači".

Vopred rozdeľte triedu na 2 tímy. Účastníci si vymyslia názov pre svoj tím a vyberú si veliteľa. (Názvy tímov sú „Entertainers“ a „Dreamers“).

Vybavenie:

Multimediálne vybavenie, interaktívna tabuľa; prezentácia „Život a dielo spisovateľa Nikolaja Nikolajeviča Nosova;

plagáty: „Všetci Nosovovi hrdinovia sú, ako keby boli nažive, a ich predstavivosť, ich činy a dokonca triky učia čitateľov dobrotu a šľachtu“ S.V. "10. novembra 2008 – 100 rokov od narodenia Nikolaja Nikolajeviča Nosova." Výstava kníh a kresieb založených na dielach spisovateľa; vrch so šípkou; rebus; dosky úloh. Disk s piesňou „Anthem of Dunno and His Friends“; čierna skrinka; prskavky; lízanka; hračkárske šteniatko; zelený kus látky; autíčko; dom nakreslený na kus papiera Whatman.

Priebeh udalosti.

    Organizačný moment.

Tímy budú sedieť pri dvoch samostatných stoloch.

    O živote a diele N.N.

Dnes organizujeme mimoškolské podujatie založené na dielach výnimočného človeka, talentovaného, ​​skvelého detského spisovateľa.

Jeho knihy s veľkým potešením čítajú deti a znovu čítajú dospelí. Je autorom mnohých príbehov (choďte na výstavu kníh) ako „Uhorky“, „Auto“, „Telefón“, „Záhradkári“, „Klop-klop-klop“, „Živý klobúk“, „Kaša Miškina“, „Snílci“; a príbehy „Veselá rodina“, „Denník Kolyu Sinitsyn“, „Vitya Maleev v škole a doma“. Najznámejším románom je však rozprávka „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“.

O živote spisovateľa a jeho diele (na interaktívnej tabuli) vám porozpráva knihovníčka našej školy:

(snímka č. 4) Nikolaj Nikolajevič Nosov sa narodil 23. novembra 1908 v Kyjeve, no detstvo prežil v malom mestečku Irpeň.

Otec Nikolaj Petrovič bol popový herec a spevák. Matka Varvara Petrovna - ihličková žena a speváčka s jemnou, citlivou povahou - vychovala štyri deti: synov Petra, Nikolaja, Borisa a dcéru Larisu (snímka č. 5). (snímka č. 6)

Keď prišiel čas, aby staršie deti študovali, rodina predala svoj dom v Irpeň a presťahovala sa do prenajatého bytu v Kyjeve. Nikolai začal študovať na Stelmašenkovom gymnáziu v Kyjeve.

Nosov o svojom detstve napísal: „Na čo som vtedy nemal čas! Išiel som do knižnice. Čítal som tam knihy. Aj nevyhnutné, aj zbytočné. ...Hral šach. Áno, ako hral! Tak som kričal zo sna... Spieval v školskom zbore... Hral na husle, mandolínu, gitaru v orchestri... Spolu so svojimi bratrancami vydával mesačník „X“, pre ktorý boli napísané poviedky, novely a dokonca aj román s pokračovaním.

(snímka č. 7) Predtým, ako sa Nikolaj Nosov stal spisovateľom, pracoval v cementárni v tehelni, mal rád chémiu a chcel študovať na oddelení chémie Kyjevského polytechnického inštitútu. V tom čase ho však prilákala kinematografia. V roku 1929 vstúpil do Moskovského inštitútu kinematografie. Po skončení inštitútu pracoval v štúdiu Mosfilm ako režisér.

Účastník Veľkej vlasteneckej vojny v rokoch 1941-1945. Počas vojny režíroval vojensko-technické filmy pre armádu. Vyznamenaný Rádom Červenej hviezdy.

(snímka číslo 8). Rozprávky pre deti som začala písať po narodení môjho syna. Svojmu malému synovi Peťovi najprv jednoducho rozprával príbehy a potom jeden z príbehov (snímka č. 9) odniesol do časopisu, kde vyšiel. Je autorom mnohých kníh pre deti (snímka č. 10). Každá kniha mala obrovský úspech nielen medzi deťmi, ale aj medzi dospelými. (Snímka č. 11) Slávu mu však priniesla rozprávka o dobrodružstvách malého muža Dunna.

V roku 1952 mu bola udelená Štátna cena ZSSR a v roku 1970 Štátna cena RSFSR, dva rády a medaily.

Dnes si počas hry spomeniete na množstvo jeho hrdinov a diel. Dúfam, že ste sa z môjho príbehu dozvedeli veľa o živote a diele Nikolaja Nikolajeviča Nosova.

    "Hra" Čo? kde? Kedy?" na základe diel N. N. Nosova.“

Mimoškolskú činnosť budeme realizovať formou hry „Čo? kde? Kedy?" a súťaž medzi dvoma tímami. Museli ste vymyslieť názov tímu a zvoliť veliteľa. (Na plagáte sú napísané mená „Zabávači“, „Snílci“).

Prezentácia poroty.

Veliteľ 1. družstva točí vrch.

1 úloha: „Uhádni príbeh uhádnutím hádanky“(snímka číslo 12).

Moderátor postupne dáva hádanky každému tímu. Za správnu odpoveď - bod.

2) Bez krídel, ale muchy.

4) Leteli na malinu,

Chceli ju pobozkať

Ale videli čudáka -

A rýchlo preč zo záhrady!

A ten čudák stojí na palici

S bradou vyrobenou z žinku (záhradný strašiak, príbeh „Záhradníci“). 5) Udreli ma lopatou,

Zhrbili ma.

Bili ma, bili ma,

Naliali na mňa ľadovú vodu.

A potom sa všetci odkotúľali

Z môjho hrbu v húfoch (ľadová šmykľavka, príbeh „Na kopci“).

6) Vrana rébus (príbeh „Klop-klop-klop!“)

Úloha 2: "Z akého príbehu sú tieto dialógy?"(snímka číslo 13).

Opýtajte sa oboch tímov na odpovede. Za každú správnu odpoveď - bod.

(mini scénky ukážok z diel N.N. Nosova).

    Príbeh „Živý klobúk“.

    Príbeh „Mishkinova kaša“.

    Príbeh „Snílci“.

Úloha 3: Krížová súťaž(snímka číslo 14).

Každému tímu je rozdaná krížovka. Spoločne to vyriešia a dajú na kontrolu porote.

Hostia to môžu tiež skúsiť vyriešiť. Ktorý hosť vyriešil všetkých 5 úloh? (cena)

Zatiaľ čo tím a hostia riešia hádanku, hrá sa pieseň „Anthem of Dunno and His Friends“.

2

3

4

5

1

    Hlavná postava rozprávkového románu o nízkych mužoch.

    Tento hrdina žil na Dandelion Street. Volal sa Pudik. Je to básnik. Ako znie jeho pseudonym (fiktívne meno)?

    Asistent mechanika.

    Malý chlapec, ktorý strácal všetko.

    Zlato, Dunnov priateľ

Odpovede:

2

3

4 r

5

A

s

s

A

T

n

w

e

e

ts

n

r

G

V

pri

ja

l

1 n

e

h

n

A

th

Komu

A

T

T

Komu

h

A

A

A

Komu

Komu

Komu

A

Krížovka vychádza z akého diela N.N. (Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov).

Toto dielo možno nazvať príbehom, rozprávkou alebo inak. Ako? (rozprávkový román). Aký je rozdiel medzi „rozprávkovým románom“ a „rozprávkou“? (veľký objem, veľa postáv, dlhý časový úsek, veľa udalostí)

Úloha 4: Súťaž „Čierna skrinka“ pre kapitánov tímov.

V krabici sú predmety. Musíte ich uhádnuť hmatom a zapamätať si, z ktorého príbehu táto položka pochádza. Účastníci z každého tímu sa striedavo približujú k vedúcemu a hádajú predmet:

    Lollipop (príbeh "Lollipop");

    Šteniatko (príbeh "Priateľ");

Úloha 5: Súťaž „Tajomná správa“(snímka číslo 15).

1 tím:

"1.33.14.16.18.6.14.16.4.17.6.18.6.17.13.29.20.30." „A mohol som plávať cez more“ - príbeh „Snílci“.

Príkaz 2: Šifra – každá číslica je poradové číslo písmena v abecede:

"14.29.19.3.1.13.6.11.9.1.20.6.11.15.10.12.10." „Valya a ja sme zabávači“ - príbeh „Zabávači“.

Úloha pre hostí: Hra „Zmätok“(snímka číslo 16). (uskutoční sa počas súťaže).

(Na mediálnej tabuli)

Príbehy a príbehy N. N. Nosova.

Úloha 6: súťaž „Skúšobná cesta za dobrodružstvami Dunna“(snímka číslo 17).

Chlapci, kto nás prišiel navštíviť?

Znayka: Pripravil som pre vás „Test – cesta cez dobrodružstvá Dunna“. Dúfam, že to zvládnete (Znayka ukazuje na multimediálnej tabuli). A priniesla som vám aj darček od rozprávkových ľudí zo Slnečného mesta. A prezradíte to na konci hry.

(snímka číslo 17). Test „Cesta za dobrodružstvami Dunna“.

1) Ako sa volalo mesto, kde bývali shorties?

a) cukríky;

b) kvetinová;+

c) Malyshkin.

2) Ako sa volalo mesto, kde žili len deti a kde deti lietali teplovzdušným balónom?

a) zelená;+

b) oranžová;

c) Motley.

3) Akí vysokí boli nízki chlapci?

a) veľkosť huby;

b) veľkosť uhorky;+

c) vysoký ako vodný melón.

4) Na čom pracovali mechanici Shpuntik a Vintik?

a) na sladkosti a sušienky;

b) na zberovom papieri;

c) na sirupe a sóde.+

(snímka číslo 18).

5) Z čoho Znayka vyrobil balón?

a) ušité z ľahkej látky;

b) guma na loptu bola vyrobená zo šťavy z kvetov podobnej fikusu +

c) z plastového vrecka.

6) Ako doktor Pilyulkin liečil Shortyho?

a) jód a ricínový olej;+

b) zeleň;

c) horčičné omietky.

7) Ako Lungwort zaobchádzal s krátkymi?

a) karamel;

b) marmeláda;

c) med. +

8) Rastlina, v ktorej húštine sedel Dunno, keď ho prichytili pri klamstve.

a) žihľava;

b) púpava; +

c) harmanček.

9) S kým išiel Dunno na Mesiac?

a) S rúrkou.

b) S šiškou. +

c) S kvetom (snímka č. 19).

Hudobná prestávka (po 3 súťažiach).

Akú pesničku spievali deti z Flower City na koncerte? Poďme spievať túto pieseň pohybmi.

7) Dodatočná úloha(ak zostane čas):

(snímka č. 20) Súťaž „Rozprávkoví susedia“. ( Pre túto súťaž je potrebné vopred pripraviť kresbu na veľký list papiera Whatman - dom s oknami a pod každým oknom je napísané povolanie postavy o Dunnovi a jeho priateľoch).

1 tím: hudobník - (Guslya);

poľovník - (Pulka);

básnik - (Tsvetik);

mechanik – (Cog);

Tím 2: umelec – (Tube);

vedec - (Znayka).

    Zhrnutie.

Kým porota zhrnie výsledky, zaspievajme si karaoke pieseň

"Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov."

Záver:

Diela ktorého spisovateľa sme si dnes zapamätali? (Nikolaj Nikolajevič Nosov). Čo poviete na jeho postavy? (Sú veselí, veselí, spoločenskí a vtipní).

Kto rád hral hru „Čo? kde? Kedy?"

Ako? Komu sa to nepáčilo? prečo? Čo nové ste sa dnes o sebe dozvedeli? (snímka č. 21)

Zrátané a podčiarknuté. Odmeňovanie.

2

3

4

5

1

1) Hlavná postava rozprávkového románu o nízkych ľuďoch.

2) Tento hrdina žil na Dandelion Street. Volal sa Pudik. Je to básnik. Ako znie jeho pseudonym (fiktívne meno)? 3) Pomocný mechanik.

4) Malý chlapec, ktorý strácal všetko.

5) Baby, Dunnov priateľ.

Za každé správne uhádnuté slovo - 1 bod.

2

3

4 r

5

A

s

s

A

T

n

w

e

e

ts

n

r

G

V

pri

ja

l

1 n

e

h

n

A

th

Komu

A

T

T

Komu

h

A

A

A

Komu

Komu

Komu

A

1 tím:

Šifra - každá číslica je poradové číslo písmena v abecede:

Tím 2:

Šifra - každá číslica je poradové číslo písmena v abecede:

Odpovede na súťaž „Tajomná správa“

1 tím:

"1.33.14.16.18.6.14.16.4.17.6.18.6.17.13.29.20.30."

„A mohol som plávať cez more“ - príbeh „Snílci“.

Tím 2:

"14.29.19.3.1.13.6.11.9.1.20.6.11.15.10.12.10."

„Valya a ja sme zabávači“ - príbeh „Zabávači“.

Odpovede na súťaž

"Test - cesta cez dobrodružstvá Dunna."

1 b 4 c 7 c

2 a 5 b 8 b

3 b 6a 9 b

Odpovede na doplnkovú súťaž „Rozprávkoví hrdinovia“

1 tím: hudobník - (Guslya);

poľovník - (Pulka);

doktor z Kvetného mesta - (Pilyulkin);

básnik - (Tsvetik);

mechanik – (Cog);

Tím 2: umelec – (Trubica);

pomocný mechanik - (Shpuntik);

lekár zo Zeleného mesta - (Medunitsa);

Dunnov priateľ zo Zeleného mesta - (Sineglazka);

vedec - (Znayka).

1) „Hádaj príbeh,

1) V záhrade - dlhá a zelená,

V pohári – žltá a slaná (uhorka, príbeh „Uhorky“).

3) Každý deň zvoníme na zvonček,

Ach, naša chatrč... (telefón, príbeh „Telefón“).

5) Udreli ma lopatou,

Zhrbili ma.

Bili ma, bili ma,

Naliali na mňa ľadovú vodu.

A potom sa všetci odkotúľali

Z môjho hrbu v húfoch

(ľadová šmýkačka, príbeh „Na šmýkačke“).

uhádnuť hádanku"(snímka číslo 12).

2) Bez krídel, ale muchy.

Bez jazyka, ale hovorí (list, príbeh „Auto“).

4) Leteli na malinu,

Chceli ju pobozkať

Ale videli čudáka -

A rýchlo preč zo záhrady!

A ten čudák stojí na palici

S bradou vyrobenou z žinku (záhradný strašiak, príbeh „Záhradníci“).

6) Rebus

Vrana (príbeh „Klop-klop-klop!“)

2) "Z akého príbehu sú tieto dialógy?"(snímka číslo 13).

    Príbeh „Živý klobúk“.

    Príbeh „Mishkinova kaša“.

    Príbeh „Snílci“.

3) Súťaž krížoviek.(snímka číslo 14).

Každému tímu je rozdaná krížovka. Spoločne to vyriešia a dajú na kontrolu porote.

Hostia to môžu tiež skúsiť vyriešiť. Od koho

hostia vyriešili všetkých 5 úloh? (cena)

Kým tím a hostia riešia, znie

pieseň "Hymn of Dunno and his friends."

Krížovka vychádza z akého diela N.N.

Toto dielo možno nazvať príbehom, rozprávkou alebo inak. Ako? (rozprávkový román).

Aký je rozdiel medzi „rozprávkovým románom“ a „rozprávkou“? (veľký objem, veľa postáv, dlhý časový úsek, veľa udalostí)


4) Súťaž „Čierna skrinka“ pre kapitánov tímov. V krabici sú predmety. Musíte ich uhádnuť hmatom a zapamätať si, z ktorého príbehu táto položka pochádza.

    Prskavky (príbeh „Prskavky“);

    Lollipop (príbeh "Lollipop");

    Šteniatko (príbeh "Priateľ");

    Zelený kus látky (príbeh „Náplasť“);

    Auto (príbeh "Auto").

5) Súťaž "Tajomná správa" (snímka číslo 15). Účastníci sú vyzvaní, aby rozlúštili tajomné správy - zašifrované frázy z príbehov N. N. Nosova a uhádli názvy týchto diel.

Zadanie pre hostí: Hra „Zmätok“ (hranie počas súťaže).

Nevedno si pomiešal všetky názvy poviedok a príbehov N. Nosova. Pomôžte opraviť jeho chyby. Uveďte správne mená.

(Na mediálnej tabuli)

„Veselá kaša“ („Veselá rodina“, „Kaša Miškina“);

„Fedin klobúk“ („Fedina úloha“, „Živý klobúk“);

„Bengálski záhradníci“ („Bengálske svetlá“, „Záhradníci“);

„Klop-klop-klop pre snílkov“ („Klop-klop-klop“, „Fantasers“).

6) Súťaž „Skúšobná cesta za dobrodružstvami Dunna“ ( snímka č. 17).

Chlapi, kto nás prišiel navštíviť Chlapi, prečítate si otázku a tri možnosti odpovedí, vyberte jednu odpoveď a pomenujte ju. Za každú správnu odpoveď porota pridelí bod. Maximálny počet bodov v tejto súťaži je 10 bodov.

Dodatočná úloha(ak zostane čas)

(snímka číslo 20)

8) Súťaž „Rozprávkoví susedia“.

Úloha: vložte do okna ceduľku s menom hrdinu.