Zovšeobecnenie na časť „Zahraničná literatúra“. čitateľský test (2. ročník) na danú tému


Lekcia literárneho čítania

UMK „Ruská škola“ 2. stupeň

Téma: Všeobecná lekcia o sekcii

"Literatúra cudzích krajín"

Cieľ: zovšeobecniť vedomosti žiakov, rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie, precvičiť si expresívne čitateľské zručnosti,pestovať lásku k literatúre.

Priebeh lekcie.

    Organizačný moment.

    Kontrola domácich úloh.

Expresívne čítanie rozprávky"Princezná a hrášok"

III. Stanovenie cieľa lekcie.

Dnes sme ukončili štúdium poslednej rozprávky v tejto časti. Čo si myslíte, čo je témou našej dnešnej hodiny?

- Spomeňme si, aké rozprávky sme čítali?

- Ktorá rozprávka sa vám páčila najviac? prečo?

IV . Komplexný vedomostný test

Trieda je rozdelená do dvoch tímov, všetky hry a súťaže môžu prebiehať formou štafetových pretekov (deti sa pri plnení úloh striedajú).

Hra „Nájdi rozprávku“.

Podľa podporných slov Otgauveďte názov rozprávky:

Dievča, ropucha, lastovička, myš, krtko;("palček")

Princ, Hrášok, Princezná; ("Princezná a hrášok")

Blázon, starec, hus, princezná; ("Zlatá hus")

Somár, pes, kohút, mačka, lupiči; ("Hudobníci z mesta Brémy")

Dievča, babička, vlk; ("Červená čiapočka")

Bratia, mačka, kráľ, princezná, zlobr;("Kocúr v čižmách")

Vymyslite názov rozprávky.

Z týchto slov vymyslite názvy rozprávok.

hudobnícikat Palček

čižmyhrach hus

princeznázlato Brémy

Pomôžte hrdinovi vrátiť sa do jeho rozprávky.

Slová sú napísané na kartičkách a náhodne pripevnené na magnetickej tabuli. Dvaja žiaci prídu k tabuli a umiestnia postavičky do svojich rozprávok.

somárropuchakohút chrobákmartin

peslupičov myš katdievča

(Osol, kohút, mačka, pes, lupiči - Brémski hudobníci; dievča, ropucha, chrobák, myš, lastovička - Paleček.)

Skúšobná práca.

Poviem niekoľko tvrdení, ak je tvrdenie pravdivé, napíšte 1, ak nie, napíšte 0:

Starec dal bláznovi hus.

Kanibal sa zmenil na chrobáka.

Mladší brat z rozprávky „Muzikanti z Brém“ zdedil mlyn.

Červená čiapočka niesla babke koláč a hrniec masla.

Brémski hudobníci vyhnali lupičov z domu.

Sýkorka priniesla Thumbelinu do teplejších oblastí.

Paleček sa vynoril z kvetu.

Mačka požiadala svojho majiteľa o čižmy.

Kanibal zjedol mačku.

Thumbelina sa vydala za krtka.

V. Minúta telesnej výchovy.

VI . Pokračovanie v práci na téme lekcie.

Odpovedzte na otázky:

    pamätám siAko sa volajú rozprávky, s ktorými ste sa stretli v tejto časti?

    Ktorá z rozprávok zahraničných spisovateľov, ktoré ste čítali v učebnici, sa vám najviac páčila?

    Sú podľa vás tieto rozprávky ľudové alebo pôvodné? Vysvetlite svoj názor.

    Dajú sa rozprávky nazvať magickými? prečo? O čom to hovoria?

    Aké ponaučenie dostávajú dobrí kamaráti v každej z rozprávok, ktoré čítame? Vymenujte ich autorov.

    Koho a prečo v živote voláme princezná a hrášok?

    OdOd akého autora rozprávok pochádza tento výraz?

    Ktorú epizódu z vašej obľúbenej rozprávky možno zahrať ako scénku?

    Rozprávkari z celého sveta radi rozprávajú o malých ľuďoch, malých chlapcoch a dievčatách. Poznáte takéto rozprávky? Povedz im to.

    Karikatúra „Muzikanti mesta Brémy“ je dobre známa všetkým deťom. Pomáha pieseň „Na svete nie je nič lepšie ako putovanie, priatelia, po svete...“?predstaviť

TO Ku ktorej rozprávke sa hodia tieto príslovia?

Dobrepriateľ je radosť pre dušu.

Krásny je ten, kto krásne koná.

Krása srdca je cennejšia ako krása tváre.

V III . Zhrnutie lekcie. Reflexia.

Páčila sa vám lekcia? Ako?

- Pamätajte si, čo funguječítali sme?

- Ktoré dielo bolo obzvlášť nezabudnuteľné a stalo sa vaším obľúbeným? prečo?

- Aké jazykolamy a príslovia si pamätáte?

predstaviťrozprávkoví hrdinovia? Čo nás učí táto rozprávka?

Viete niečo o známej muffinovej cukete? Nesúď melón podľa kôry, ale súď človeka podľa oblečenia.

Ak chcete použiť ukážky prezentácií, vytvorte si účet Google a prihláste sa doň: https://accounts.google.com


Popisy snímok:

Projekt Literatúra zahraničných krajín Projekt dokončila: Alexandra Belyakova, trieda „B“ 2 Vedúci: Elena Vladimirovna Kolganova Konzultant: N.A. Belyakova

Cieľ projektu: formovanie čitateľských obzorov a získavanie skúseností v samostatnej čitateľskej činnosti, rozvoj morálneho cítenia, úcty ku kultúre národov cudzích krajín, rozvoj morálneho cítenia Ciele projektu: - Poznať autori rozprávok a básní zahraničných spisovateľov; - Rozpoznať hrdinov diel, hovoriť o nich; - Nájdite správne diela v knižniciach

Zahraničné rozprávky od Charlesa Perraulta

Išiel som navštíviť babičku a priniesol som jej koláče. Sivý vlk ju sledoval, oklamal a prehltol.

Nešťastnou náhodou spadol Popoluške z nohy. Nebola jednoduchá, ale krištáľová.

Gianni Rodari

Narodil sa v Taliansku, bol hrdý na svoju rodinu. Nie je to len chlapec s lukom, je to spoľahlivý, verný priateľ.

Bratia Grimmovci

Bola priateľkou škriatkov a, samozrejme, je vám známa.

Astrid Lindgrenová

Spolu s Carlsonom naša malá hravá vyskočila zo striech...

Carlo Collodi

Môj otec mal zvláštneho chlapca. Nezvyčajné - drevené. Ale otec miloval svojho syna. Aký zvláštny drevený muž je na zemi a pod vodou a hľadá zlatý kľúč? Všade strká svoj dlhý nos. Kto je toto?..


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Lekcia „Rozprávky zahraničných spisovateľov“

Hodina literárneho čítania 3. ročník "Rozprávky zahraničných spisovateľov" prezentácia na vyučovaciu hodinu. Literárne čítanie „Základná škola XXI storočia“ 3. ročník. Prezentácia na celú hodinu....

Test obsahuje otázky o dielach zahraničných spisovateľov, ktoré poskytuje vzdelávací komplex "Základná škola XXI storočia", ...

Cestovanie po svete a spoznávanie folklóru cudzích krajín

Táto lekcia pomôže rozvíjať expresívne a plynulé čitateľské zručnosti, pamäť, pozornosť, predstavivosť; rozvíjať informačnú kompetenciu; rozvíjať záujem o kultúru iných ľudí. ...

Poznámky k lekcii o literárnom čítaní, 2. stupeň vzdelávacieho komplexu „Ruská škola“. Sekcia "Literatúra cudzích krajín"

Séria lekcií o literárnom čítaní UMK „Ruská škola“ 2. ročníka v časti „Literatúra cudzích krajín“ ...

Druhý stupeň „Ruská škola“

Téma: Zovšeobecnenie k časti „Zahraničná literatúra“.

Účel lekcie : 1.Zopakujte a zhrňte poznatky žiakov;

2.Rozvíjajte pamäť, pozornosť, myslenie.

Test na tému „Literatúra zahraničia“.

  1. Napíšte mená autorov.

Hogathr___________________________________________________________

Perrault_______________________________________________________________

Andersen___________________________________________________________

Slová pre referenciu: Charles, Hans Christian, Eni.

2. Prečítajte si pasáže. Napíšte názvy diel.

A) „Zvierat sa nebojíme,

Žiadni vlci, žiadne medvede!"

Ako ste sa dostali von z brány?

Áno, videli sme slimáka -

Dostali sme strach

Utekaj preč!

B) Poďme spolu

Točte sa celý deň!

Zbohom, zbohom môj miláčik,

Zvonček už zvoní!

C) Natiahol sa na trávu a predstieral, že je mŕtvy, začal čakať, že nejaký hlúpy králik, ktorý ešte nestihol na vlastnej koži okúsiť, aké je svetlo zlé a zradné, vlezie do vreca na hostinu. pochúťky uložené pre neho.

______________________________________________________________________________

D) – Ďakujem vám a vašim priateľom veľmi pekne. Pred mnohými rokmi ma zlá čarodejnica zmenila na škaredého pavúka.

______________________________________________________________________________

D) Raz večer vypuklo zlé počasie: hromy zahučali, blýskalo sa, dážď sa lial ako vedrá. Zrazu niekto zaklopal na mestskú bránu a starý kráľ išiel otvoriť._______________________________________________________________________

  1. Spojte postavy s názvami diel.

Fogg "Rukavice"

Suzon "Muffin a pavúk"

Markíz de Carabas "buldog menom pes"

Muffin "Suzon and the Moth"

Mačiatka "Kocúr v čižmách"

4.Napíšte, z čoho sú tieto predmety.

Hrach________________________________________________________________

Rukavice__________________________________________________________________

Mlyn_________________________________________________________________

Stodola_____________________________________________________________________

Kosti___________________________________________________________________________

  1. Na akú rozprávku sa vzťahujú tieto príslovia?

A) Krásny je ten, kto krásne koná.

Toto príslovie sa hodí do rozprávky „___________________________________________________________________

pretože __________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

B) Krása srdca je cennejšia ako krása tváre.

Toto príslovie sa hodí k rozprávke

«____________________________________________________________________________»

pretože ____________________________________________________________________

______________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Zovšeobecnenie časti „Zahraničná literatúra“

Hodina literárneho čítania 4. ročník Niekoho už omrzeli rozprávky, a niekoho rozprávky uchvátili. A naša najlepšia lekcia Začnime menami, ktoré poznáme.

gusi-lebedi...

Osnova na hodinu literárneho čítania, ročník 2. Zovšeobecnenie k časti „Zahraničná literatúra“.

Osnova na hodinu literárneho čítania, ročník 2, podľa učebnice L.F. Klimanova Zovšeobecnenie k sekcii "Zahraničná literatúra" Prezentácia umožňuje zhrnúť poznatky o rozprávkach zahraničných spisovateľov... ciele:

predstaviť študentom novú sekciu; rozvíjať expresívne plynulé čitateľské schopnosti, pamäť, pozornosť, predstavivosť, záujem o zahraničnú literatúru. Plánované výsledky

: študenti by mali vedieť predvídať obsah sekcie; vybrať si knihu na samostatné čítanie; čítať nahlas s postupným prechodom na tiché čítanie; vnímať umelecké dielo sluchom. Vybavenie

: výstava kníh na danú tému; zvuková nahrávka piesne M. Plyatskovského „Rozprávky chodia po svete“; kartičky (text na rozcvičku reči, úlohy).

Pokrok v lekcii

I. Organizačný moment

II. Rozcvička reči

- Pokojne si prečítajte báseň a jasne vyslovujte slová.

Rozprávky cestujú po celom svete

Rozprávky cestujú po celom svete

Noc zapriahnutý do koča.

Na čistinkách žijú rozprávky,

Putovanie za úsvitu v hmle.

A princ bude milovať Snehulienku,

A Koshcheiova chamtivosť zničí...

Nechajte zlo hrať prefíkané triky,

Ale stále víťazí dobro!

Svet bol osvetlený zázrakmi.

Nad lesmi lietajú rozprávky.

Sedia na parapete,

Pozerajú z okien ako do riek.

A víla zachráni Popolušku,

Had Gorynych už nebude...

Nechajte zlo hrať prefíkané triky,

Nechajte zlo hrať prefíkané triky.

Nikdy na nich nezabudnem.

Stojí za to zavrieť mihalnice -

Sivka-Burka bude v okamihu snívať.

A mesiac bude jasne svietiť

V očiach Vasilisy Krásnej.

A Koshcheiova chamtivosť zničí...

Nechajte zlo hrať prefíkané triky,

- Prečítajte si to expresívne.

— Na základe týchto veršov vznikla pieseň. Skúsme to zaspievať.

III. Stanovenie cieľov lekcie

- O čom je táto báseň?

— Z akých rozprávok sú títo hrdinovia? (Učiteľ napíše mená na tabuľu.)

- Môžete rozdeliť tieto rozprávky do dvoch skupín? Skúste toto.

(Žiaci možno uhádnu, že sa v texte spomínajú hrdinovia ruských a zahraničných rozprávok. Ak nie, učiteľ ich počas hodiny navedie na túto odpoveď.)

- Rozlúštiť, čo je tu napísané.

HAPTC KHYNZHEBURAZ AUTARETIL

- Podarilo sa... Prečítajte si sami, čo sa stalo. ("Literatúra cudzích krajín.")

- Toto je názov novej sekcie, ktorú dnes začíname študovať. Ako rozumiete názvu?

IV. Práca na téme lekcie

1. Predpovedanie obsahu rubriky

— Čo si myslíte, že sa v tejto časti dozvieme?

- Čo sa naučíme?

- Čo sa budeme učiť? (Detské predpoklady.)

- Overte si, či sú vaše predpoklady správne, prečítaním si o tom na str. 169 učebnica.

(Žiaci si prečítajú, s čím sa zoznámia, čo sa naučia a čo sa naučia.)

— Ktoré krajiny sú uvedené v texte? (Anglicko, Francúzsko, Amerika.)

— Z ktorej krajiny pochádza rozprávač Hans Christian Andersen? (Z Dánska.)

— Kto napísal rozprávku „Popoluška“? (Charles Perrault.)

— Kto preložil anglické ľudové piesne a hádanky z knihy „Rymes of Mother Goose“? (Korney Chukovsky, Samuil Marshak.)

V. Telovýchovná minúta

Jeden, dva - je tu raketa,

Tri, štyri - rovina.

Jeden, dva - tlieskajte rukami,

A potom na každý účet.

Jeden, dva, tri, štyri -

Ruky vyššie, ramená širšie.

Jeden, dva, tri, štyri -

A obišli na mieste.

VI. Pokračovanie v práci na téme lekcie

1. Práca s ilustráciami

- My. 171 pozrite si ilustrácie.

— Čo si umelec pomiešal? Ako by to naozaj malo byť?

- Pamätajte si, kto napísal tieto rozprávky a ako sa volajú. Povedzte nám o nich. (Študenti dokončia úlohu.)

Charles Perrault "Červená čiapočka".

Bratia Grimmovci „Hudobníci Brém“.

Charles Perrault "Kocúr v čižmách".

G.H. Andersena "Palček".

G.H. Andersena "Princezná a hrášok." 2. Práca s kartami

(Žiaci, ktorí dostali kartičky, sa chvíľu pripravujú na čítanie. Potom každý výrazovo prečíta text a na konci čítania mu trieda pomenuje rozprávkovú postavičku.)

Karta 1

Palček

Maličké dievčatko

Nechal som kvet.

Život sa zdal úžasný

V šarlátových okvetných lístkoch.

Iba nežná duša

Zamknutý v tme.

Zvieratá sú zlé, chamtivé,

Na čo to potrebuješ?

Kiežby bola obloha modrá

Pozrite sa aspoň raz.

Rozlúčte sa so slnkom

A zaspať navždy.

Počujem: zvonenie na oblohe

Pieseň je vaša.

Milá lastovička!

Našiel si ma.

karta 2

neviem

Som nezbedník

Slávny shorty.

Nemám potrebu študovať.

Všetko pochopím aj bez učenia!

karta 3

Cínový vojačik

Pevný malý vojak

Stojí ako akrobat

Na jednej nohe

V plechovej topánke.

Pevný, malý, rovný,

Všetko znesie ako hrdina.

Nedá sa utiecť pred osudom

Bude horieť v horúcom plameni.

Karta 4

Luskáčik

Odvážny Luskáčik zavolá vojakov.

Do boja povedie armádu vojakov.

- Vpred, moja armáda! Rýchlejšie a odvážnejšie!

Nepotrebujeme zlých kráľov ako myši!

Karta 5

Nils

Malý chlapec lietal na husi.

Gnóm ho očaril.

Ale všetky predpovede sa splnia,

Neskôr sa stane rovnakým.

Karta 6

Carlson

Čo im vešalo nosy,

Ste smutní, deti?

Naštartujem vrtuľu.

Prídem k vám priamo zo strechy.

Kde sú buchty, džem, koláč?

Carlson všetko rýchlo zametie.

A potom si hraj žarty, nasleduj ma!

Som strašne groovy!

Karta 7

Freken Bock

Bola som gazdiná

A brala veci vážne.

A teraz hospodárka:

Všetci ma vodia za nos!

Karta 8

Malá morská víla

Nežné dievča s rybím chvostom.

Potom sa z nej stane morská pena.

Stratí všetko bez toho, aby zradil lásku,

Dať za ňu svoj život.

VII. Reflexia

- Vyberte a pokračujte v ľubovoľnej vete.

V dnešnej lekcii som sa naučil...

V tejto lekcii by som sa pochválil za...

Po lekcii som chcel...

Dnes sa mi podarilo...

VIII. Zhrnutie lekcie

- Ktorý úsek sme začali študovať na hodine?

Domáce úlohy

Urobte výber kníh na tému sekcie. Vedieť rozprávať o jednej z kníh.