Príprava programu seminára. Príklady seminárnych programov pre rôzne skupiny študentov


Angelina Ganaeva
Plán workshopu pre pedagógov „Moje emócie“

Seminár zameraná na poskytovanie psychologickej pomoci a podpory učiteľom zažívajúcim nadmernú záťaž psycho-emocionálny stres v každodennom živote. Teoretický a praktický materiál tohto seminár pomôže učiteľom správne posúdiť schopnosti ich nervového systému, zoznámiť sa s technikami obnovy a inovatívnymi spôsobmi riešiť každodenné problémy.

Cieľ:

Oboznámenie učiteľov s konceptom « emócie» , "duševné zdravie"

Úlohy:

Motivovať učiteľov, aby študovali svoje vlastné emocionálny svet;

Naplňte koncept obsahom « emócie» ;

Podporujte povedomie o svojom vlastnom emócie;

Vyškoliť učiteľov v spôsoboch regulácie psycho-emocionálny stav;

Vytvárať priaznivú psychologickú mikroklímu v pedagogickom zbore, ktorá prispieva k zachovaniu a posilneniu duševného zdravia učiteľov;

Vytvorte systém na predchádzanie stresovým situáciám, emocionálne vyhorenie vo vyučovacom prostredí;

Vytvárať motiváciu učiteľov k profesionálnemu osobnému sebazdokonaľovaniu.

Forma organizácie podujatia: dielňa.

Vizuál a leták materiál: prezentácia, listy bieleho papiera, dotazníky, emotikony - emócie, kvetinové prípravky podľa počtu účastníkov na spontánne rozdelenie do tímov.

Účastníci podujatia: výchovný psychológ, senior učiteľ, špecialisti, pedagógovia.

Trvanie udalosti: 45 minút

Plán uskutočnenie podujatia.

1. Organizačný moment. Privítanie účastníkov podujatia, predstavenie témy lekcie, vyjadrenie jej cieľov.

2. Teoretická časť.

2.1 Úvod do témy. « Emócie» . stres, "mýty" o ňom

3. Praktická časť

3.1 Práca s testom "Ste náchylný na stres?"

3.2 Identifikácia hlavných príznakov stresu

3.3 Rozvíjanie schopnosti meniť postoje k problémom

3.4 Úvod do terapie farbami

3.5 Úvod do aromaterapeutických techník

4. Zhrnutie "Moja nálada" nakreslite na kvet smajlíka

Literatúra:

1. Abolin L. M. Psychologické mechanizmy emocionálneľudská udržateľnosť. – Kazaň, 2016.

2. Abolin L. M. Emocionálne stabilita a spôsoby, ako ju zvýšiť // Otázky psychológie. – 2017. - č.4.

3 Bazhin E. F., Etkind A. M. Study emocionálne farebné významy // Metódy psychologického výskumu na klinike. – L., 2014.

4.2. Stres života: Zbierka. / Zostavil: L. M. Popová, I. V. Sokolov. (O. Gregor. Ako odolávať stresu. G. Selye. Stres bez choroby)– Petrohrad, LLP „Leila“, 2008. – 384 s.

Publikácie k téme:

Okrúhly stôl s prvkami dielne pre rodičov žiakov. Téma: "Emocionálna podpora dieťaťa v rodine." Moderátor: učiteľ.

Cieľ: Študovať s deťmi a ich rodičmi základné práva dieťaťa deklarované v Dohovore o právach dieťaťa. Ciele: 1. Pestovať rešpekt.

Zhrnutie workshopu pre rodičov „Sebaúcta je dôležitým faktorom úspešnej životnej pozície“"Sebaúcta je dôležitým faktorom v úspešnej životnej pozícii." Ciele: zjednotiť a koordinovať úsilie všetkých účastníkov stretnutia.

Zhrnutie workshopu učiteľa-psychológa pre rodičov detí v prípravnej skupine „Príprava do školy“ Workshop pre rodičov "Príprava do školy!" Cieľ: oboznámiť rodičov s rôznymi hrami a hernými cvičeniami s pomocou.

Plán na uskutočnenie workshopu pre rodičov prvej juniorskej skupiny „Prostokvashino“ Vychovávateľ M. S. Nikitina Dátum: 21.11.2016.

Plán workshopu pre rodičov „Pozitívne rodičovské zručnosti“ Plán workshopu pre rodičov Téma: „Pozitívne rodičovské zručnosti“. Cieľ: 1. Rozšíriť vedomosti rodičov o otázkach vzdelávania.

Prezentácia na workshop „Ľudová bábika Urob si sám“ Prezentácia k workshopu „Kurob si sám ľudová bábika“ (skrátená verzia). V rámci učiteľskej rady „Tradície ľudového umenia.

Scenár workshopu pre predškolákov „Čo? kde? Kedy?" Scenár na uskutočnenie seminára pre pedagógov o federálnom štátnom vzdelávacom štandarde vo forme hry „Čo? kde? Kedy?" Scenár Durhisanova Larisa Anatolyevna.

Scenár workshopu pre rodičovské stretnutie „Magic Foil“ Tradičnou prednovoročnou akciou v našej materskej škole je usporiadanie dielní pre rodiny predškolských detí

Čas: 2 hodiny.

Cieľ vyučovacej hodiny: prehĺbiť a upevniť poznatky o metódach, prostriedkoch a formách prípravy na vedenie praktickej (seminárnej) vyučovacej hodiny zo špeciálnych a psychologicko-pedagogických disciplín.

Výchovno-vzdelávací cieľ: rozvíjať zručnosti a schopnosti prípravy a vedenia praktickej hodiny.

Výchovný cieľ: pestovať cieľavedomosť a zodpovednosť.

Vývinový cieľ: rozvíjať pozornosť, pamäť, verbálne a logické myslenie.

Materiálna podpora:

· učebné pomôcky;

· workshop o kurze „Psychológia a pedagogika“. Vedecká a pedagogická praxʼʼ;

· Smernice pre pedagogickú prax.

Otázky na predbežnú prípravu na lekciu

1. Podstata a obsah prednášky ako formy výučby.

2. Podstata a obsah seminára ako formy školenia.

Náčrt praktickej hodiny

N p/p Čas, na pódiu Etapy lekcie a ich zhrnutie Použité technológie
Metódy a techniky Učebné nástroje Technické tréningové pomôcky
Organizačný moment
Príprava žiakov na zvládnutie látky
Opakovanie preberanej látky, kladenie otázok, kontrola domácich úloh
3.1. Kontrola stupňa asimilácie nového materiálu: - obsah prvej otázky;
3.2. - obsah otázky „n“.
4. Riešenie praktických úloh, cvičení a pod.

Zadanie na samostatnú prácu

Dátum _________________

Podpis študenta magisterského štúdia__________________

Podpis vedúceho vedeckej a pedagogickej praxe

z oddelenia__________________

Metodologicky je vážna otázka charakteru a objemu odporúčanej literatúry. V zozname povinnej literatúry sú v prvom rade normatívne dokumenty (zákony, vyhlášky, nariadenia a pod.), potom riadiace dokumenty a pod., ako aj učebnice a učebné pomôcky, monografie. Samozrejme, toto všetko treba odporúčať v rozumných dávkach, vzhľadom na to, že na jeden seminár sa študent dokáže pripraviť v priemere len 3–4 hodiny. A bez ohľadu na to, ako veľmi by sme chceli, aby si študenti preštudovali príslušné zdroje celé, ak sú objemovo veľké, musíme uviesť iba jednotlivé časti a dokonca aj strany.

Doplnková literatúra je určená pre najpripravenejších študentov so záujmom o akýkoľvek problém, ako aj pre tých, ktorí by chceli získať objasnenie niektorých problémov z primárnych zdrojov a navštevovaných prednášok. Z tohto dôvodu by mal byť jeho objem o niečo väčší, no nemal by presiahnuť 60–80 strán.

Experimentálne štúdie objemu časového rozpočtu na samostatnú prácu študentov na viacerých vysokých školách v rámci prípravy na semináre zo spoločenských a humanitných vied ukázali, že študent strávil štúdiom jednej strany odporúčanej literatúry v priemere 4 minúty. A práve naštudovanie povinnej literatúry na jednu seminárnu hodinu si vyžaduje od 20 minút do 9 hodín. Faktom je, že objem povinnej literatúry pre rôzne témy seminárov sa líši:

· v histórii – od 24 do 147 s;

· vo filozofii – od 15 do 144 s;

· v ekonomickej teórii – od 5 do 119 s;

· v politológii – od 8 do 90 p.

Je zrejmé, že takúto „distribúciu“ povinnej literatúry na konkrétne témy seminára nemožno nazvať vedecky opodstatnenou.

Ak vezmeme do úvahy, že študent má 6 hodín denne v triede a 3–4 hodiny sú vyčlenené na samostatnú prácu, potom za týždeň nemôže objem všetkej literatúry presiahnuť 40–50 strán.

Metodické pokyny pre žiakov. Mnohé katedry zostavujú, najmä pre študentov korešpondenčných oddelení, metodické pokyny ku každej téme seminárov. Niekedy sú takéto pokyny uvedené ako prílohy k seminárnym plánom, inokedy - vo forme špeciálnych publikácií - učebných pomôcok na celý kurz, niekedy sa obmedzujú len na ústne rady na prednáškach, seminároch a konzultáciách.

Pokyny majú študentom pomôcť pri organizovaní ich samostatnej práce na vedeckej a náučnej literatúre a zároveň objasniť základné otázky tejto témy. O tom musíme hovoriť konkrétne, keďže značná časť vydaných učebných pomôcok sa nevenuje ani tak metódam a formám samostatnej práce, ale stručnému prerozprávaniu obsahu témy. Poskytnutie takýchto vzorových poznámok študentom ku každej téme často vedie k tomu, že nahradia serióznu nezávislú prácu o literatúre. Takéto „príručky“ neprispievajú k prehlbovaniu vedomostí, nepomáhajú pri získavaní zručností samostatnej práce a nerozvíjajú tvorivý postoj k štúdiu akademickej disciplíny.

Hlavnou vecou metodických rád študentom je ukázať, ako by mali sami pracovať, a nie to, čo sa potrebujú naučiť. Študenti musia získať odpoveď na túto poslednú otázku samostatným štúdiom literatúry, ktorá im bola odporučená. V učebných pomôckach je užitočné hovoriť o písaní poznámok, o vlastnostiach témy, o existujúcich kontroverzných otázkach, o tom, ako sa zúčastniť seminára atď.

Pre študentov má veľký význam metodické poradenstvo o povahe ich správ a úvodných prezentácií k hlavným otázkam plánu seminára. Už na prvých stretnutiach so študentmi je učiteľ povinný porozprávať sa o požiadavkách, ktoré im budú predložené a ako by mali svoju prezentáciu štruktúrovať. Znalosť týchto požiadaviek študentmi, podporená prísnou kontrolou ich plnenia učiteľom, im pomáha pri samostatnej práci na literatúre pri príprave na prezentácie na seminári.

Nie je zlé, ak študent začne prejav plánom. V praxi sa často vyskytujú prípady, keď študent, zmysluplne hovoriaci o probléme ako celku, nedokáže obšírne formulovať myšlienky, ktoré práve vyslovil. Inými slovami, nerozumie jasne štruktúre vlastného prejavu, čo naznačuje jeho povrchnú prípravu, mechanické prepisovanie látky do poznámok. Dôkladné predbežné myslenie študenta o pláne správy, abstraktu, reči o hlavnom probléme mu uľahčí pochopenie vnútornej logiky problému, pomôže mu lepšie sa orientovať pri štúdiu odporúčanej literatúry, vziať si z nej všetko, čo sa toho týka. problematika a jej časti, zabezpečí osvojenie si hlavných ustanovení, vytvorenie jasných úsudkov, schopnosť proporcionálne usporiadať materiál v súlade s jeho významom v danom kontexte, prispieva k rozvoju zručností pri príprave referátov a prednášok. V určitej situácii možno študentovi odporučiť, aby sa zameral len na jeden alebo dva body svojho plánu, čo prispieva k rozvoju flexibility myslenia a schopnosti orientovať sa v prezentácii pripravovaného materiálu. Vedúcemu seminára to umožňuje zabrániť opakovaniu, zvýrazniť to hlavné a ušetriť čas. Treba mať na pamäti, že jednotliví študenti, ktorí sa pripravujú na seminár, najprv napíšu text svojich prejavov a potom, berúc do úvahy požiadavky učiteľa, začnú zostavovať plán. Študenti by mali byť od tejto praxe odstavení už od prvých hodín.

Napokon, taká požiadavka, ako je súlad s rečovými predpismi, je tiež veľmi dôležitá. Toto zvyká študenta na lakonizmus, ekonomické myslenie, schopnosť vybrať to najpodstatnejšie a disciplínu myslenia.

Pri nástupe na seminárnu výučbu na začiatku semestra vykonáva katedra a každý vyučujúci prípravné práce. Predovšetkým starostlivo analyzujú výsledky uplynulého akademického roka, identifikujú tie zložité problémy, ktoré sa vyskytli počas seminárov, kriticky posudzujú efektivitu foriem, metód a techník používaných v minulosti pri každej téme seminárov, aby identifikovať ich realizovateľnosť. V budúcnosti sa vymýšľajú nové formy a varianty metodických techník na tie témy, ktorých diskusia bola spojená s určitými nedostatkami. To všetko sa interpretuje s prihliadnutím na vlastnosti tohto publika.

Po druhé, lektor a vedúci seminárov ešte raz analyzujú výsledky poslednej skúšky, úroveň zvládnutia jednotlivých tém kurzu a diskutujú o spôsoboch, ako organickejší vzťah medzi prednáškami a seminármi.

Po tretie, zoznámia sa s novou literatúrou, názornými pomôckami a technickými prostriedkami na témy, ktoré ich zaujímajú.

Pred ďalším seminárom učiteľ zostaví podrobný plán prospektu (plán práce). Samozrejme, neexistuje jednoznačná odpoveď na vhodnú formu pracovného plánu seminára. Je zlou praxou, keď učiteľ s odvolaním sa na svoje skúsenosti príde na hodinu len s jedným plánom seminára, ktorý je vopred skopírovaný pre študentov. Dokonca aj skúsení učitelia považujú za vhodné zostaviť písomný metodický postup pre každú seminárnu hodinu.

Skúsení učitelia sa pred seminárom zaujímajú o témy, ktoré študenti momentálne študujú vo svojich hlavných odboroch, čo im umožňuje špecifikovať problematiku načrtnutú v pláne ako doplnkovú. Je mimoriadne dôležité zahrnúť do plánu práce množstvo príkladov literatúry a umenia, zo života univerzity a praktických činností je dôležité jasne formulovať hlavné ustanovenia úvodného prejavu a záveru.

Dôkladná príprava poskytuje učiteľovi veľké príležitosti na rýchle a zmysluplné vedenie seminára s použitím vopred pripraveného materiálu v akejkoľvek situácii, ktorá nastane počas diskusie o problémoch. Prirodzene, nie všetko, čo je načrtnuté v pláne práce, učiteľ využije, ale vždy je mimoriadne dôležité to mať.

Práca s literatúrou a názornými pomôckami. Učiteľ, aj ten, ktorý má s vyučovaním značné skúsenosti, si pred každým seminárom ešte raz preštuduje literatúru odporúčanú študentom a literatúru, ktorej sa môže na seminári sám dotknúť. Je známe, že aj to, čo už bolo mnohokrát prečítané, môže byť odhalené z novej strany, v inom aspekte. Učiteľ si samozrejme osvieži obsah určitých udalostí, o ktorých sa môže na seminári diskutovať, stručné informácie o menách, ktoré môžu byť uvedené v primárnych zdrojoch a inej literatúre odporúčanej študentom na túto tému, a vyberie potrebné názorné pomôcky.

Veľmi dôležitá je diskusia na poradách katedry a metodickej sekcie o spôsoboch prípravy a vedenia seminára, po prvé, ide o správu najkvalifikovanejšieho učiteľa, v ktorej sa podelí o svoje skúsenosti z vedenia seminárov všeobecne alebo seminára o a. konkrétnu tému. Po druhé, robí sa prehľad metodologickej literatúry o seminároch. Do tretice sa berú do úvahy výsledky vzájomných návštev učiteľov na seminároch. Malo by ísť o diskusiu o otvorenej hodine najskúsenejším učiteľom, analýzu prepisu atď. Po štvrté, rozoberajú sa určité otázky metodológie seminára, napríklad súvislosti s profilom univerzity, používanie názorných pomôcok atď. .

Veľkú pomoc učiteľom a študentom pri príprave na semináre poskytujú výstavy literatúry a názorných pomôcok organizované metodickým pracoviskom katedry. , najlepšie poznámky a eseje študentov. Študentom uľahčujú hľadanie kníh a článkov, ktoré potrebujú, a poskytujú konkrétne príklady, ako si robiť poznámky a ako napísať esej na zvolenú tému. Názorné pomôcky prispievajú k lepšiemu pochopeniu a upevneniu v pamäti materiálov, s ktorými sa študenti oboznámili v literatúre a z prednášok.

Príprava na seminárnu hodinu si vyžaduje starostlivú a systematickú prípravnú prácu katedry, učiteľa, ako aj serióznu samostatnú prácu študentov. Len za tejto podmienky možno od seminára očakávať vysokú teoretickú úroveň a veľkú aktivitu jeho účastníkov.

Plán seminára - koncepcia a typy. Klasifikácia a vlastnosti kategórie „Plán seminára“ 2017, 2018.

Sekcie: Práca s predškolákmi

1. Školenie „Milé slovo“

starší učiteľ

2. Cvičenie „Kufor 1“ (prvý zber informácií na vyhodnotenie práce na seminári)

starší učiteľ

3. Prezentácia pracovných skúseností „Kontinuita v práci materskej školy a školy s prihliadnutím na federálny štátny vzdelávací štandard“

starší učiteľ

4. Workshop “Problémy nástupníctva a spôsoby ich riešenia”

učiteľ základnej školy

5. Fragment z práce klubu „Škola budúceho prváka“

učiteľka predškolského veku

6. Distribuujte materiál z „Metodickej krabice“ (príloha 5)

starší učiteľ

7. Cvičenie „Kufor 2“ (zber informácií pre následné vyhodnotenie seminára)

starší učiteľ

8. Reflexia. Cvičenie "Nádej"

starší učiteľ

Priebeh seminára

Účastníci si sadnú na svoje miesta a podpíšu svoje odznaky.

– Dobré popoludnie, milí priatelia!

Zišli sme sa s vami, aby sme hovorili o kontinuite v práci škôlky a školy, berúc do úvahy FGT.

1. Školenie „Milé slovo“

Zahrievacia hra.

Vykonáva sa psychodynamické zahrievacie cvičenie, ktoré dáva náladu na prácu a komunikáciu.

Postavme sa do kruhu, chcem ti dať milé slovo od slnka.

Účastníci vytvoria kruh. Podávajú si slniečko a komplimenty.

2. Účastníci idú na svoje miesta.

Cvičenie „Kufor 1“(prvotný zber informácií na vyhodnotenie práce seminára). (Príloha 1)

Každá skupina účastníkov dostane vyžrebovaný kufor, do ktorého musia za 3 minúty „vložiť“ (napísať) svoje očakávania: čo očakávate od dnešného stretnutia.

3. Prezentácia pracovných skúseností„Kontinuita v práci materskej školy a školy, berúc do úvahy federálny štátny vzdelávací štandard pre vzdelávanie“ (príloha 2)

4. Fyzické cvičenie (vykonajte pohyby podľa textu)

Na jar sa motýľ prebudil.
natiahol som sa
Usmial sa
Raz - umyla sa rosou.
Dva - elegantne sa roztočila.
Tri – zohla sa a posadila sa.
O štvrtej to odletelo.
Zháňame motýľa,
Pokračujeme v seminári.

5. Pracujte podľa plánu.

Workshop „Problémy kontinuity a spôsoby ich riešenia“ (učiteľ navrhuje problémy kontinuity a prítomní hľadajú a diskutujú o spôsoboch ich riešenia) (Príloha 3)

Fragment z práce klubu „Škola budúceho študenta prvého stupňa“. (Príloha 4)

6. Cvičenie „Kufor 2““ (zber informácií pre následné vyhodnotenie workshopu)

Každá skupina účastníkov dostane vyžrebovaný kufor, do ktorého treba za 3 minúty „vložiť“ (napísať) len 5 vecí, najpotrebnejších a najužitočnejších, ktoré dostali na seminári.

7. Reflexia. Cvičenie „Nádej“.

Zapáľ sviečku, s týmto svetlom spájam svoju nádej. Aký poučný a zaujímavý čas sme s vami strávili. Máme sa jeden od druhého čo učiť (účastníci si podávajú sviečku a hovoria si priania).

METODICKÉ MATERIÁLY NA SEMINÁRE A PRAKTICKÉ VYUČOVANIE

Seminár 1. Analýza strategických plánov ruských samospráv

PLÁNOVAŤ

usporiadanie seminára

Cieľ seminára

Oboznámiť účastníkov seminára s existujúcou praxou strategického plánovania v ruských samosprávach

Ciele seminára

    Práca s účastníkmi na princípoch a technológiách strategického plánovania pre komunálne sociálno-ekonomické plánovanie, prezentované v rámci prednášok kurzu.

    Zvážte a diskutujte o praktických príkladoch – skutočných strategických plánoch rozvoja ruských obcí.

Na základe prednáškového materiálu prednášajúci predstaví poslucháčom systém kritérií, podľa ktorých budú strategické plány hodnotené. Študenti pracujú v skupinách (3-5 skupín), analyzujú strategické plány, prezentujú a diskutujú o výsledkoch svojej práce. Pre účastníkov budú pripravené strategické plány pre prevažne vidiecke oblasti a malé mestá.

Písomky

Strategické plány reálnych obcí, najmä vidieckych oblastí a malých miest. 1

Prvá lekcia

    Príhovor prezentujúceho seminára, vypracovanie prednáškových materiálov, vysvetlenie spôsobu práce s dokumentmi, rozdelenie do skupín (3-5 skupín) - 20 minút.

Spolu so študentmi sa vypracuje všeobecná schéma hodnotenia strategického plánu. Parametre si musia vypracovať samotní poslucháči, približný zoznam:

    logika a štruktúra

    analytická platnosť

    miera účasti verejnosti na rozvoji

    harmónia koncepcie rozvoja

    prehľadnosť prezentácie smerov rozvoja obce

    dostupnosť implementačných mechanizmov

    spojenie s aktuálnym plánovaním

    všeobecná prezentovateľnosť atď.

Strategické plány reálnych samospráv sú distribuované skupinám poslucháčov.

    Skupinová práca – 70 minút

Študenti hodnotia navrhované strategické dokumenty podľa sústavy kritérií. Účastníci pripravujú svoje zistenia vo forme prezentácií (elektronické súbory alebo papierové plagáty).

Druhá lekcia

    Príhovory s výsledkami analýzy - 75 minút

Zástupcovia každej skupiny hovoria o výsledkoch analýzy. Každá skupina má 15-20 minút na rozprávanie. Po prezentácii každej skupiny, otázkach a diskusii.

    Zhrnutie - 15 minút

Seminár2. Seminár-Podnikateľská hra - simulácia verejných prerokovaní o stratégii rozvoja mesta

PLÁNOVAŤ

usporiadanie seminára

Trvanie seminára – 90 minút (1 lekcia)

Cieľ seminára

Poskytnúť účastníkom seminára zručnosti na organizovanie účasti verejnosti na strategickom plánovaní v ruských samosprávach.

Ciele seminára

    Podrobne zvážte princípy participácie verejnosti na strategickom plánovaní komunálneho sociálno-ekonomického plánovania, prezentované na prednáške.

    Pracovať s účastníkmi na technológiách participácie verejnosti na strategickom plánovaní komunálneho sociálno-ekonomického plánovania.

Moderátor hovorí o konkrétnom strategickom pláne vypracovanom v ruskej obci - pre malé mesto alebo vidiecku oblasť.

2

    Študenti pracujú v skupinách (3-4 skupiny) zastupujúcich rôzne sociálne skupiny (mládež, dôchodcovia, verejné organizácie, podnikatelia a pod.) - pripravujú sa z pohľadu týchto sociálnych skupín:

    Vyhodnoťte predložený strategický plán.

Písomky

Návrhy na jeho zlepšenie.

    Vzorový plán seminára

Príhovor vedúceho seminára, vysvetlenie úloh, rozdelenie študentov do skupín (3-4 skupiny), prezentácia analyzovaného materiálu 20 minút.

    Skupinám poslucháčov je rozdaný text – zhrnutie strategického plánu konkrétnej obce.

Skupinová práca - 25 minút

    Študenti zhodnotia navrhnutý strategický plán. Účastníci pripravujú svoje hodnotenia a návrhy vo forme prezentácií (elektronické súbory alebo papierové plagáty).

Prezentácia výsledkov analýzy - 40 minút

    Zástupcovia každej skupiny hovoria o výsledkoch analýzy. Každá skupina má 10-15 minút na rozprávanie. Po prezentácii každej skupiny budú nasledovať krátke otázky a diskusia.

Zhrnutie - 5 minút

Moderátor seminára zhrnie prezentácie zástupcov skupín a diskusiu.

PLÁNOVAŤ

usporiadanie seminára

Seminár 3. SWOT analýza ako nástroj zohľadňovania verejnej mienky v strategickom plánovaní na miestnej úrovni (1. a 2. časť)

Cieľ seminára

Trvanie seminára – 180 minút (2 lekcie)

Ciele seminára

    Poskytnúť účastníkom seminára zručnosti používať SWOT analýzu ako jednu z efektívnych metód zohľadňovania verejnej mienky pri strategickom plánovaní

    Vysvetliť účastníkom seminára metodiku vykonávania SWOT analýzy pri strategickom plánovaní sociálno-ekonomického rozvoja obce.

    Zabezpečte, aby účastníci seminára nezávisle vykonali SWOT analýzu pre niekoľko samospráv.

Diskutujte o prezentáciách prác účastníkov seminára s rozborom výsledkov práce.

Písomky

Prednášajúci predstavuje technológiu SWOT analýzy. Študenti pracujú v 3-5 skupinách, robia SWOT analýzu pre konkrétne samosprávy, prezentujú a diskutujú o výsledkoch svojej práce. Je vhodnejšie zvážiť obce, v ktorých účastníci (alebo väčšina účastníkov) žijú.

Návrhy na jeho zlepšenie.

    Príhovor vedúceho seminára, vysvetlenie spôsobu práce, rozdelenie do skupín (od 3 do 5 skupín) - 15 minút.

Skupiny študentov dostanú formuláre SWOT analýzy.

    Skupinová práca – 75 minút

Študenti identifikujú silné a slabé stránky obce, príležitosti a hrozby pre jej rozvoj. Údaje sú zostavené do rozhodovacej matice, v ktorej sú formulované návrhy na riešenie existujúcich problémov.

    Prezentácia výsledkov analýzy - 80 minút

Zástupcovia každej skupiny hovoria o výsledkoch analýzy a prezentujú aj rozhodovaciu maticu. Posudzuje a diskutuje sa možnosť využitia tejto analytickej metódy v praxi plánovania sociálno-ekonomického rozvoja obce. Každá skupina má na vystúpenie 10 minút. Po prezentácii každej skupiny nasleduje diskusia.

    Zhrnutie - 10 minút

Poslucháči diskutujú o výkonoch svojich kolegov formou voľnej diskusie.

Zhrnutie - 5 minút