Zhrnutie vzdelávacích aktivít v prípravnej skupine pre dekoratívnu kresbu: „Kučera“ (na základe maľby Khokhloma). Zhrnutie lekcie: kúzelná kučera Khokhloma v prípravnej skupine


Autor: Grishchenko S. A. učiteľ MBDOU č. 31 v Armavire.
Účel lekcie:
Vytvorenie vzoru z hladko sa ohýbajúcej vetvy s bobuľami, listami, kučeravkami, bylinkami.
Úlohy:
Vzdelávacie:
Pokračujte v predstavovaní umenia Khokhloma
vývojové:
Pokračujte v učení sa kresliť vzor v určitom poradí (okraj, vetva, bobule, kučery)
Rozvinúť schopnosť kombinovať vo vzore farby charakteristické pre maľbu Khokhloma: čierna, červená, zlatá (okrová). Rozvíjať tvorivé schopnosti detí.
Vzdelávacie:
Rozvíjať presnosť a schopnosť objektívne hodnotiť prácu detí.

Demo materiál:
Multimédiá, magnetofón, predmety s chochlomskou maľbou, štetce, kvaš, utierky, obrúsky, stojany na štetce, poháre s vodou, paleta,
Prípravné práce:
Exkurzia do múzea, zoznámenie sa s ruským ľudovým umením a remeslami, školenia o chochlomskej maľbe, skúmanie vzoriek.
Priebeh lekcie.
Všetci sa unisono posadili do svojich lavíc, všetci na mňa pozerali, aby hodina bola zaujímavá, kreatívna, hodinu začíname v dobrej nálade.
Ukážte deťom ukážkový materiál s chochlomským vzorom. Pozrite sa na snímku obrazovky č. 1, č. 2.
Čo je to za položku?
Deti: toto je tanier, toto je miska, lyžice,
Akými vzormi je tanier zdobený?
Deti: Khokhloma.
Dnes sa naučíme, ako nakresliť malý tanier so vzorom Khokhloma. Pozrite sa nižšie a v hornej časti produktu sú nakreslené rovné pruhy, ktoré opakujú tvar objektu. Snímka číslo 3 je okraj.
Z čoho je vyrobený vzor na miske? (Z konára s bobuľami, listami, kučeravkami a trávou). Snímka číslo 4.
Ostrice sú najjednoduchším prvkom vzoru. Vykonáva sa ľahkým pohybom hrotu štetca zhora nadol.
Steblá trávy sú ťahy s miernym hladkým zahustením.
Kvapky sa kreslia priložením štetca na papier.
Antény sú nakreslené ako súvislá čiara rovnakej hrúbky, stočená do špirály.
Kudrlinky sa vyrábajú s ľahkým tlakom v strede prvku.
Bush je najkomplexnejší prvok, do jeho obrazu sa môžu zapojiť všetky prvky bylinkového ornamentu.
Aká pobočka? (Zakrivené). Ako sú bobule a listy umiestnené na vetve? Kde sa nachádzajú kučery a tráva? Pomenujte farby použité na kreslenie prvkov vzorov. Snímka číslo 5.
Teraz sa porozprávajme podrobne o metódach aplikácie prvkov maľby Khokhloma. Snímka č. 6. Poradie kreslenia prvkov vzoru: nakreslite okraj v hornej a dolnej časti produktu, potom mierne zakrivenú vetvu pozdĺž misky; sú na ňom vyobrazené bobule, na všetkých voľných miestach konára sú vyobrazené listy (tri naraz), potom kučery a tenká zakrivená tráva.
Fyzické cvičenie.
Na lúke rastú kvety
Bezprecedentná krása.
Kvety siahajú po slnku.
Pretiahnite sa s nimi aj vy.
Občas fúka vietor
Ale to nie je problém.
Kvety sa ohýbajú
Okvetné lístky klesajú.
A potom opäť vstanú
A stále kvitnú.

Pokračujme v kreslení. Keď deti kreslia bobule a listy, odporúčame pridať malé detaily na bobule na ich koncoch (bodky alebo „antény“ a žily (čierne) nakreslite kučery a trávu špičkou štetca).
Záver
Malý prehľad dokončených prác. Správne prevedenie. Presnosť vyhotovenia. Vyberáme najúspešnejšie dokončené práce.
Analýza chýb. Záver. Prezentácia. Malý prieskum na určenie typov ozdoby Khokhloma.

Vývoj prototypu v sekcii Nekategorizované a zverejnený 30. mája 2015
ty si:

Marina Michajlová
Zhrnutie lekcie pre prípravnú skupinu „Kudera. Spoznávanie chochlomskej maľby“

Cieľ: Zhrňte vedomosti detí o ľudových umeleckých remeslách ruských majstrov.

Úlohy:

predstaviť chochlomskú maľbu a jej črty;

naučiť sa zvýrazniť elegantné, svetlé farby, zloženie a prvky chochlomského vzoru (kučera, kvapôčka, steblo trávy) a naučiť sa vidieť krásu produktov;

učiť techniky maľovania štetcom dekoratívne prvky rastlinného vzoru chochlomskej maľby;

rozvíjať vnímanie farieb, zmysel pre rytmus, tvorivú predstavivosť;

rozvíjať vedomosti detí o ľudových remeslách: Dymkovo, Gorodets, Gzhel;

pestovať lásku a úctu k práci ľudových remeselníkov;

Prípravné práce: Náučný príbeh od učiteľa o produktoch Khokhloma.

Čítanie. Preskúmanie albumov dekoratívneho a úžitkového umenia: „Gzhel“, „Khokhloma“, „Gorodets“, „Dymkovo Toy“. Skúška výrobkov dekoratívneho a úžitkového umenia.

Zapamätanie si riekaniek a básní o ruských ľudových remeslách. Vytváranie hádaniek.

Vytváranie polotovarov s deťmi - šablóny pre chochlomskú maľbu. Tónovacie šablóny.

Materiály: výrobky z Khokhloma, Gzhel, Dymka, s maľbou Gorodets, ilustrácie zobrazujúce výrobky z Khokhloma, bábika v ľudovom štýle, vystrihnuté obrázky „Ľudové remeslá“ podľa počtu detí, hotové šablóny lyžičiek na maľovanie, štetce , obrúsky, poháre na vodu, kvaš, schémy postupného kreslenia prvkov a kompozícií maľby, schéma na farbenie Khokhloma.

Práca so slovnou zásobou: Khokhloma, maľba, tráva, maľovanie prvkov, kučera, kvapôčka, list, farba.

Priebeh lekcie:

Poďte chlapci, postavte sa do polkruhu.

Dnes máme hostí. Pozdravme ich a už sa nenechajme rozptyľovať. A dnes máme viac ako jedného hosťa. Matryona k nám prišla z ďalekých krajín, aby sa na nás pozrela, ukázala sa a pochválila svojim tovarom. Pozrime sa, čo si pre nás Matryona pripravila.

(deti sa pozerajú na oparové produkty, Gorodetov obraz, Gzhel)

Pozrite sa na tieto produkty chlapci. Ktoré poznáte?

Chlapci, aké ľudové remeslá ste videli? (odpovede detí)

Správne, toto je obraz Gorodets (ukážte meno a toto je Gzhel (meno, tu sú dámy Dymkovo (meno... A čo je to za zázrak?))

Pozri, toto sú ako výnimočné drevené misky a lyžice, naberačky a šálky, ale sú zlaté!

A táto krása sa nazýva Golden Khokhloma.

Dnes si o ňom povieme, dozvieme sa, kde sa zrodil, na čo slúži, aké predmety sa týmto obrazom maľujú a ako sa to robí.

Poďte, sadnite si.

Stará legenda hovorí: Kedysi dávno žil muž v lesoch Nižného Novgorodu, na brehu tichej rieky. Nevieme, kto to je, ani odkiaľ prišiel. Ten muž vyrezával drevené misky a lyžice a maľoval ich toľko (maľoval ich, až sa zdalo, že sú z čistého zlata. Kráľ sa o tom dozvedel a nahneval sa: „Prečo nemám takého majstra vo svojom paláci! Okamžite ku mne!” Udrel palicou, dupol a poslal vojakov, aby priviedli remeselníka do paláca zázračný majster Odišiel na neznáme miesto, ale najprv naučil miestnych roľníkov vyrábať „zlaté“ poháre na veľtrhu v dedine Khokhloma. Takto sa zrodil názov „zlatý Khokhloma“.

Ale vyrobiť skutočný Khokhloma nie je vôbec jednoduché.

Najprv majster vyreže z dreva prírez – budúcu misku. Potom ho vysuší a prikryje tenkou vrstvou hliny. Teraz miska vyzerá ako hlinená, potom je namočená v ľanovom oleji. A zlato nie je potrebné pre „zlatý Khokhloma“! Namiesto drahého zlata sa miska potiera cínovým alebo hliníkovým práškom. Miska sa leskne ako striebro. Potom je miska lakovaná a vložená do rúry. Nie na varenie kaše, ale na sušenie, na „stuženie“. A stane sa zázrak: drevená misa získa zlatú farbu s elegantným farebným dizajnom!

Algoritmus „Sekvencia výroby chochlomských produktov“

1. Sústruženie produktov na stroji.

2. Tmel - pokryte tenkou vrstvou hliny.

3. Prebrúsiť - utrieť brúsnym papierom.

4. Sušiaci olej – natretý špeciálnym zložením na drevené povrchy.

5. Pocínované - potiahnuté hliníkovým práškom a vytvrdené vo veľmi horúcej rúre.

6. Výrobok zakryte špeciálnym lakom.

Pri pôsobení teploty lak zožltne. Potom sa objaví táto nádherná medovo-zlatá farba.

Remeselníčky ručne maľovali výrobky so zložitými vzormi pomocou jemného štetca.

Khokhloma maľba - rozptyl šarlátových bobúľ.

Štetec je zaliaty farbou,

Tu som sa raz túlil,

A na riade sa mihla zlatá kučera.

Kefka maľuje riasy

Vedľa tej kučery.

A suché steblá trávy pod veselým ťahom štetca

Premenené na steblá trávy

Antény sa plazia...

báseň P. Sinyavského „Chochloma“

Povedzte mi, aké farby sa nachádzajú vo vzoroch? (štyri farby: červená, čierna, žltá, zelená)

Pozri, z akých rastlinných prvkov pozostáva chochlomský vzor? (Keď ich deti pomenujú, uvedie sa ich správne meno.)

Uviedli ste prvky, ale v chochlomskej maľbe sa nazývajú inak: kučera a listy sú zdobené animáciou vo forme žíl. Sú tam šarlátové trsy jarabiny, zrelá jahoda a kučery bylín a listov.

Kučera je hlavným prvkom maľby Khokhloma.

Aké je hlavné pravidlo pri vytváraní vzoru? (prvky vzoru by mali byť umiestnené rytmicky, v rovnakej vzdialenosti a rovnomerne opakovať prvky).

Získanie zručnosti kreslenia prvkov.

Pokúsme sa nakresliť niektoré prvky maľby Khokhloma. (zobrazí sa diagram s prvkami)

Deti kreslia na samostatné papieriky pod vedením učiteľa, ukazujú techniky kreslenia.

Chlapci, náš hosť Matryona si pre vás pripravil úlohy a darčeky. Vezmite obálky, otvorte ich a vyberte karty. Pozorne sa pozrite na karty, určte, kde je chochlomský obraz a prineste ho nášmu Firebirdovi. (na tabuli je nakreslený vták s názvom nástenná maľba) (dokončenie úlohy) Výborne.

Poďme sa ešte raz pozrieť na produkty Khokhloma. Koľko tepla vydávajú, mäkké, hladké na dotyk, príjemné na pohľad. Farby žiaria tak jasne

Golden Khokhloma,

Čo je v jej teplých lúčoch

Zohrievame sa.

Aké chutné je jesť z takých báječných jedál! A dokonca aj so zlatou maľovanou lyžičkou. Khokhloma sa nebojí tepla, vlhkosti ani chladu. Jeho farby budú stále svietiť a „zlato“ nevybledne. Pretože zlaté ruky majstrov urobili tento zázrak.

– Myslím, že aj dnes sa môžeme nakrátko premeniť na ruských majstrov a pokúsiť sa sami maľovať riad chochlomskou maľbou.

A Firebird nám s tým pomôže.

Povedzme spolu kúzelné slová a urobme magické pohyby a potom sa zmeníme na majstrov Khokhloma.

Minúta telesnej výchovy.

Chochlomský vták mával krídlami (rukami do strán, mávnutím)

Zamávala krídlami a rozsypala zlato. (hojdať sa, potriasť rukou)

Potriasla hlavou, pokrútila hlavou do strán (naklonila hlavu)

Áno, zo zeme som zbieral ruskú trávu. (Skláňa sa k podlahe, zbiera)

Zbieral som bylinky, zdobil misky, (zbieral, nakresli kruh rukami)

Svoje remeslo nám odovzdala s láskou. (Ruky k srdcu, ruky dopredu.)

Tak a sme tu, majstri a remeselníci. Poďme na naše miesta.

- Chlapci, pozrite sa, aké darčeky vám priniesla Matryona? (drevené lyžice). A Firebird vám tiež dal vedomosti o Khokhlome a jej zručnostiach. Preto sa teraz pokúsime namaľovať tieto lyžice.

Najprv sa však pozrime na poradie, v akom ich budeme maľovať. (učiteľ analyzuje postupnosť maľovania lyžice podľa postupného vývoja).

Deti vykonávajúce prácu. (Kým deti pracujú, potichu znie ruská ľudová melódia.)

- Výborne, chlapci, dnes ste skutoční chochlomskí umelci, namaľovali ste také nádherné lyžice, ktorých máme dosť na celý veľtrh.

Teraz sa pozrite na tieto produkty a povedzte mi, akú náladu vyvolávajú chochlomské jedlá?

Vyberte a ukážte najkrajšiu lyžicu. Povedzte nám o tom: aká je to farba, aké farby sú namaľované, aké bobule sú na vzore, prečo je táto lyžica lepšia ako ostatné.

Zlatý Khokhloma!

A bohatý a krásny,

Som rád, že vidím hosťa zo srdca.

Poháre, poháre a naberačky -

A čo tu nie je, len tu nie je!

Zväzky ohnivého horského popola,

Maky slnečného leta,

A lúky sedmokrásky,

Úsvit červených lúčov

A vzorovaný ornament

Staroveký suzdalský brokát!

Gorbunova Lyubov Nikolaevna

EMA: Nádherné, nádherné, nádherné, zlaté Khokhloma.

CIELE:

Vzdelávacie ciele:

Predstavte históriu rybolovu, vlastnosti Chochlomská maľba;

Precvičte si vytváranie vzoru;

Na základe poznatkov o Khokhloma remeslo na upevnenie schopnosti vytvoriť samostatnú kompozíciu, sprostredkujúce kvetinovú povahu ornamentu, slávnosť a slávnosť zlatej farby Khokhloma;

Naučte sa, ako vyplniť väčšinu povrchu siluety vzorom, vykonajte vzor v určitom poradí (konár, listy, bobule, tráva).

Výchovné ciele:

Pestovať lásku a úctu k ľudovému umeniu, najmä k majstrom Chochlomská maľba.

Rozvojové ciele:

Rozvíjať pamäť, pozorovanie, reč, tvorivé schopnosti.

MATERIÁL A VYBAVENIE: riad s Chochlomská maľba, kvaš, štetce, poháre na vodu, obrúsky, stojany na štetce, papier na kresba - šablóny riadu, ukážkové prvky Chochlomská maľba; hudobná nahrávka ruských ľudových piesní "Na poli bola breza", "Kalinka", "Poďme do záhrady na maliny".

Priebeh lekcie

1. ORGANIZAČNÁ ETAPA.

Čo vidím, aký zázrak

Toľko radosti okolo!

Naozaj, deti, je tu krásne.

Je to úchvatné!

Vyrezávané lyžice a naberačky

Pozrite sa, neponáhľajte sa

Je tam tráva a kvety

Bezprecedentná krása

Lesknú sa ako zlato.

Akoby zaliate slnkom.

Všetky listy sú ako listy,

Tu je každý zlatý.

Takí krásni ľudia

Volaný Khokhloma.

2. OPAKOVANIE VEDOMOSTÍ O CHOCHLOMSKÉ MAĽOVANIE.

Viete, prečo sa tieto produkty nazývajú? Khokhloma?

- Khokhloma je obec na brehu rieky Volga. Tu žijúci remeselníci vedia premeniť drevený riad na zlato. Predajcovia na veľtrhoch zakričal: "Kto potrebuje riad na jedlo - okroshka, zázrak - jedlo a šálky, lyžice?" kupujúcich spýtal sa: "Odkiaľ sú riady?" A oni odpovedal: „Prišla k nám samotná Golden Khokhloma A tak sa aj stalo Khokhloma, áno Khokhloma. Začali volať riad Khokhloma.

Ako toto úžasné umenie začalo? Hovorí sa, že už dávno sa v lese za Volgou usadil veselý remeselník. Postavil si kolibu, postavil stôl a lavicu, vyrezal drevený riad. Uvarila som si prosovú kašu a nezabudla som prisypať proso pre vtáčiky. Jedného dňa priletel Firebird k jeho prahu. Ošetril ju. Vtáčik Ohnivák sa krídlom dotkol pohára s kašou a pohár sa stal zlatým... Toto je, samozrejme, rozprávka.

Vyzerá to ako jednoduché jedlo, ale nie je ľahké ho pripraviť. Najprv sa z dreva vyrežú lyžice, misky, šálky, taniere, potom sa obložia hlinou, aby drevo neabsorbovalo farbu, natreli sa ľanovým olejom, potreli hliníkovým práškom, vďaka tomu riad vyzerá ako kovový. Jedlá boli natreté rôznymi vzormi, nalakované a vložené do horúcej pece. Pri pôsobení teploty lak zožltne. Potom sa objaví táto nádherná medovo-zlatá farba. Takto vznikla fráza „Zlatá Khokhloma»

Pozrime sa na riad. Aké farby sa používajú Chochlomskí majstri? (Červená, čierna, zlatá, zelená, žltá).

Čo zobrazovali majstri na drevenom riade? (Bobule, listy, kvety, kučery, steblá trávy).

Vo svojom máš úplnú pravdu nástenné maľby majstri využili rozprávkovú krásu svojej rodnej prírody. Nemenný prvok vzoru v Chochlomská maľba je"tráva". Tráva je posiata veľkými a malými kučerami, ktoré pripomínajú úzke listy. Tento vzor zahŕňa aj iné prvkov: listy, bobule, kvety, vtáky. Niekedy sú hlavné prvky umiestnené v strede (kvet, trs jarabiny). A všade naokolo sa ohýbajú vetvičky a tráva, akoby rástli. Khokhlomskí umelci radi maľujú na svojich výrobkoch jahody, maliny, černice, egreše, čierne a červené ríbezle, jarabina.

3. OBJAVOVANIE NOVÝCH POZNATKOV

Viete, chlapci, že do našej krajiny prichádzajú hostia z iných krajín a každý si chce odniesť nejaký suvenír z Ruska? suvenír: Dymkovo koníky, maľované hniezdiace bábiky, a samozrejme elegantné Khokhlomské výrobky!

Cez hory a moria celý svet obdivuje -

Ach áno, ruský suvenír!

Ach, aký zázrak farieb!

A rozprávky sa túlajú svetom,

A úsmevy Khokhloma!

4. MOTIVÁCIA ČINNOSTI

Chlapi, otvorme si vlastný umelecký salón, aby si naši hostia mohli vybrať aj suvenír na pamiatku. Chcete sa stať umelcom? (áno). Než natrieme dosky na krájanie, dáme si malú prestávku!

Fizminutka

Naše šarlátové kvety otvárajú svoje lupienky... hladko chápeme ruky hore

Vetrík mierne dýcha, okvetné lístky sa kývajú... kývajú rukami doľava a doprava

Naše šarlátové kvety zakrývajú svoje lupienky... prikrčené, schované

Pokrútia hlavami a potichu zaspia... pohybujú hlavami doľava a doprava, ruky si položia pod líca

5. KONSOLIDOVANIE ZÁKLADNÝCH VEDOMOSTÍ

Než začneme zdobiť, zapamätajme si postupnosť!

kde začať? (- Od okraja v spodnej a hornej časti produktu alebo podľa tvaru, ak je okrúhly).

čo chystáš? kresliť po? (- Kučera, zakrivená vetvička).

prečo? (- Hlavným prvkom je kučera Chochlomská maľba, pretože sú na ňom nakreslené všetky ostatné prvky).

Čo nakreslíte na kučeru ako prvé, čo potom? (- Najprv veľké prvkov: bobule, listy, potom malé prvkov: kvapôčky, tráva, kučery atď.).

Podľa potreby kresliť trávu a kučery? (- S koncom tenkého štetca, striedanie farieb).

Na čo môžeme použiť kreslenie bobúľ? (- Štetec, šťuchnutie).

Aké farby použijete? (Červená, čierna, zelená, žltá).

Výborne chlapci, viete všetko!

6. PRODUKTÍVNA ČINNOSŤ DETÍ

Teraz, mladí majstri, sa môžete bezpečne pustiť do práce! Prekvapte svojich hostí chochlomské vzory!

Khokhloma, Khokhloma,

Náš zázrak je úžasný!

kreslíme Khokhloma -

Bezprecedentná krása.

Kreslenie"tráva"

Slnečný náter

Bobule, svetlá -

Šarlátová farba od úsvitu.

(znejú ruské ľudové melódie, deti pracujú pri hudbe).

7. REFLEXIA

Veľmi ma zaujíma, čo si vymyslel? Pozrite sa, ako krásne sa to ukázalo, svetlé, farebné, slávnostné - skutočné zlato Khokhloma.

Aké prvky Chochlomská maľba použité v ich kresbách.

páčia sa ti chalani? Pozrite sa na seba!

čo sa vám najviac páčilo?

Vypočujte si veľmi krásnu báseň o Chochlomská maľba.

Báseň P. Sinyavského « Khokhloma»

Chochlomská maľba

V zelenej tráve.

Háje, lesíky,

Hodvábne striekance

Slnečný med

zlaté lístie

Krása je vytesaná -

Brokátové slnečné šaty,

Po vlnách vzorov

Jachty horia.

Akí čarodejníci

Obliekli Khokhloma

V tomto nevysloviteľné

Sviatočný outfit?

Chochlomská maľba

Ako bosorka

Do rozprávkovej piesne

Pýta sa sama seba.

A nikde na svete

Neexistujú žiadne takéto kvetenstvo

Najúžasnejší zo všetkých zázrakov

náš Khokhloma.

Publikácie k téme:

Zhrnutie lekcie „Zdobenie vreckovky podľa obrazu Dymkovo“ Obsah programu a) Výchovno-vzdelávacie ciele. Naučte sa vytvárať dekoratívnu kompozíciu na základe maľby hračky Dymkovo pomocou.

Integrácia vzdelávacích oblastí: umelecký a estetický rozvoj, poznávanie, sociálny a komunikačný rozvoj, rozvoj reči. Metodický.

ŠTÁTNA ROZPOČTOVÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA MESTA MOSKVA STREDNÁ ŠKOLA Č. 2089 VEDENIA OBVODU JUHOVÝCHOD.

Zhrnutie lekcie „Magic curl of Khokhloma“ v prípravnej skupine.
učiteľka Feshina Elena Leonidovna
Vzdelávacia oblasť: „Umelecká tvorivosť“
Téma: „Kúzelná kučera Chochloma“
Typ: výrobná činnosť (dekoratívna maľba)
Cieľ: rozvoj dekoratívnej tvorivosti detí, schopnosť vytvárať vzory založené na maľbe Khokhloma.
Úlohy:
1. Zlepšite schopnosť kresliť koncom štetca, vpichom (vatovým tampónom); vykonajte vzor v určitom poradí.
Rozšírte a objasnite predstavy detí o predmetoch ľudových umeleckých remesiel ruských majstrov - chochlomské jedlá, vlastnosti jeho maľby.
2. Rozvíjať tvorivú predstavivosť;
3. Pestovať záujem o ľudové umenie a remeslá a tradície ruského ľudu, pocit hrdosti na našu krajinu a úctu k práci ľudových remeselníkov.
4. Aktivujte reč slovami: kučera, tráva, bobule, ostrice.
Prípravné práce.
Náučné besedy o ľudovom umení a remeslách.
Skúška vizuálnej učebnej pomôcky „Khokhloma“ a produktov.
Kreslenie prvkov chochlomského vzoru.
Čítanie beletrie, memorovanie básní.
Ukážka, letáky a vybavenie.
Khokhlomské produkty, škatuľka maľovaná chochlomskou maľbou, vizuálna učebná pomôcka „Khokhloma“, prázdne šablóny chochlomských jedál, kefy, kvaš (červený, zelený, čierny, žltý), poháre s vodou, obrúsky. Priebeh vzdelávacích aktivít
1. Úvodná časť
Psychologická rozcvička
Držme sa za ruky priatelia
Usmejme sa na seba
Prajeme všetko dobré
A povedzte "Ahoj slnko."
Jasnejšie ako slnečné lúče
Priateľstvo na celom svete
S kamarátmi je to zábavnejšie
Na akejkoľvek planéte.
Vychovávateľ. Chlapci, radi riešite hádanky? Potom počúvajte.
Vetva hladko ohnutá a stočená do krúžku.
Vedľa trojprstého listu má jahoda šarlátovú farbu.
Zažiarila, postavila sa a naplnila sa sladkou šťavou.
A tráva je ako okraj. čo je to? (Chochloma).
Deti, pozrite sa, akú nezvyčajnú krabicu nám poslali! (krabička je zdobená chochlomským obrazom) Kto by nám ju podľa vás mohol poslať? (odpovede detí). Chlapci, myslím, že máte pravdu - toto sú chochlomskí majstri. Deti, pozrite, v krabici je aj odkaz: „Ahojte, chlapci! Máme na vás veľkú prosbu: pripravujeme produkty na veľtrh. Čoskoro sa blíži jarmok, no práce je ešte veľa, len my sami nestíhame maľovať riad. Nepomôžeš nám? (chochlomskí majstri)
čo robiť? Chceli by ste sa vyskúšať ako remeselník a maľovať riad?
Viete niečo o chochlomskej maľbe? Na čo sa používa? (na lakovanie výrobkov). Výborne! Chcete sa o nej dozvedieť viac? Potom si sadnite na stoličky a počúvajte.
Hlavná časť
Pedagóg (výstava produktov) Pozrite sa, koľko nádherných krásnych vecí je tu. To všetko vytvorili ruky majstrov. Aké produkty vidíte? (lyžice, misky, liatinové hrnce)
Kedysi dávno v okolí mesta Nižný Novgorod vznikli ľudové drevené remeslá. Bola tam dedina s veselým názvom Khokhloma, kde sa jedlá vyrábali z mäkkých stromov (lipa, breza, jelša). Už od pradávna sa v tejto obci konali jarmoky na predaj dreveného riadu. To dalo názov celému rybárstvu.
Zlatý Khokhloma.
Ako čarodejnica Firebird,
Nejde mi to z hlavy
Čarodejnica je remeselníčka,
Zlatý Khokhloma.
A bohatý a krásny,
Som rád, že vidím hosťa zo srdca.
Poháre, misky a naberačky.
a čo tam je?
Pozrite, deti, aké sú jasné! Ako sa stanú takými krásnymi? Možno niektorí z vás vedia?
Najprv sa riad vyreže z dreva, vysuší sa na stroji, potom sa prikryje vrstvou tekutej hliny a vysuší. Žltý kovový prášok je kombinovaný s olejom a po zahriatí v peci dodáva produktu jedinečný zlatý lesk. Odtiaľ pochádza názov „Golden Khokhloma“. Prečo si myslíš, že „zlatá“? (pretože všetky produkty sa lesknú ako zlato, používa sa veľa žltej farby).
Akú farbu používajú umelci na pozadie? (červená, žltá, čierna)
Aké sú prvky vzoru v maľbe Khokhloma? (kučera, steblo trávy, kvapôčky, listy, kríky, ostrice, bobule)
Aké bobule kreslia remeselníci? (maliny, jahody, ríbezle, jarabina)
Teraz budeme hrať s vami. Ukážem vám rôzne prvky chochlomskej maľby a budete ich musieť správne pomenovať.
Hádaj hru
Fizminutka
Khokhloma, áno Khokhloma (ruky na opasku, telo sa otáča doprava - doľava)
Náš zázrak je úžasný! (zdvihnite ruky hore, spustite ich dole cez boky)
Nakreslíme Khokhloma (ruky pred hrudníkom, jedna na druhej)
Nevídaná krása! (zdvihnite ruky hore, spustite ich dole cez boky).
Nakreslíme trávu (ruky pred hruďou, jedna na druhú)
Slnečný náter (zdvihnite ruky hore, spustite ruky dole cez boky)
Jarabiny (ruky pred hrudníkom, jedna na druhej)
Šarlátová farba (zdvihnite ruky hore, spustite ruky dole cez boky)
Khokhloma, áno Khokhloma (ruky na opasku, telo sa otáča doprava - doľava)
Aký úžasný zázrak! (zdvihnite ruky hore, spustite ich dole cez boky)
Vychovávateľ. Než začnete zdobiť riad, počúvajte postupnosť práce.
Vysvetlenie učiteľa:
Práca by mala začať s okrajom v spodnej a hornej časti produktu, potom nakreslíme zvlnenie, zakrivenú vetvu. prečo? (Kučera je hlavným prvkom chochlomskej maľby, pretože na nej sú namaľované všetky ostatné prvky). (detské predstavenie)
Potom nakreslíme veľké prvky: bobule, listy, potom malé prvky: kvapôčky, tráva, kučery atď.) Ako by ste mali kresliť trávu a kučery? (Použite koniec tenkého štetca, striedajte farby).
Čo môžeme použiť na kreslenie bobúľ? (Štetec, štuchnutie).
Aké farby použijete? (Červená, čierna, zelená, žltá).
Každý z vás má niekoľko šablón na chochlomské jedlá. Vyberte si ľubovoľnú, ktorá sa vám páči. Každý z vás si vymyslí vzor na chochlomské jedlá.
A teraz malá rozcvička pre vaše prsty.
Prstová gymnastika.
Tu sú všetky moje prsty, otočte ich, ako chcete:
A takto a takto sa v žiadnom prípade neurazia (mnú si ruky).
Raz, dva, tri, štyri, päť (tlieskanie dlaní).
Opäť nesedia dobre (podávajú si ruky).
Zaklopali, otočili sa,
Chceli sme kresliť.
Teraz, mladí majstri, sa môžete bezpečne pustiť do práce! Prekvapte svojich hostí chochlomskými vzormi!
(Samostatná činnosť. Deťom sa poskytuje potrebná pomoc na individuálnej báze). Učiteľ kreslí samostatne
Záverečná časť
Pedagóg Komu sme dnes pomohli? Ako pomohli? Aké prvky chochlomskej maľby si pamätáte? (Deti, ohodnoťte svoju prácu).
Recenzia 3 diel. Koho práca sa vám páčila a prečo?
Chlapci, usporiadajme výstavu vašich prác.
Deti si pripravili básne o Chochlome.
Khokhloma maľba - rozptyl šarlátových bobúľ.
Ozveny leta v zelenej tráve.
Khokhlomské maľovanie je ako čarodejníctvo
Rozprávkovú pesničku si pýta sama.
A nikde na svete nie sú také súkvetia
Náš Khokhloma je najúžasnejší zo všetkých zázrakov.
Chlapci, pozrite sa, aké úžasné jedlá dopadli. Nelíši sa od práce majstrov. Ste skutoční majstri! Tieto diela trochu vyschnú a pošleme ich remeselníkom. Ďakujem všetkým!

Zhrnutie priamej výchovno-vzdelávacej činnosti v prípravnej skupine.

učiteľka Veselova Natalya Vyacheslavovna

MBDOU "Materská škola č. 14"

Vzdelávacia oblasť:"Umelecká kreativita"

Predmet: "Kúzelná kučera Chochloma"

Zobraziť: výrobná činnosť (dekoratívna maľba)

Typ: konečný, integrovaný.

Integrácia vzdelávacích oblastí:„Umelecká tvorivosť“, „Kognícia“, „Komunikácia“, „Čítanie beletrie“, „Socializácia“, „Zdravie“, „Hudba“.

Cieľ: rozvíjanie záujmu detí o ľudové umenie a remeslá, výtvarnú tvorivosť v dekoratívnom kreslení.

Úlohy:

Umelecká kreativita:

  • Rozvíjať schopnosť aktívne a tvorivo aplikovať predtým naučené metódy kreslenia pri vytváraní vzorov na základe chochlomskej maľby.
  • Zlepšite schopnosť kresliť pomocou konca štetca alebo štuchnutia; vykonajte vzor v určitom poradí.
  • Rozvíjajte nezávislosť pri výbere farby obrazu v závislosti od hlavného tónu, zmysel pre farby, kreativitu a predstavivosť.

poznanie:

  • Rozšírte a objasnite predstavy detí o predmetoch ľudových umeleckých remesiel ruských majstrov - chochlomské jedlá, vlastnosti jeho maľby.
  • Rozvíjajte zmyslové schopnosti: koordináciu rúk a očí pri kreslení chochlomských vzorov, jemné motorické zručnosti rúk.

komunikácia:

  • Zlepšite svoju schopnosť odpovedať na otázky.

Čítanie beletrie:

  • Rozvíjať estetické a emocionálne cítenie pri vnímaní umeleckých slov.

Socializácia:

  • Rozvíjať tvorivú predstavivosť; pestovať záujem o ľudové umenie a remeslá a tradície ruského ľudu, pocit hrdosti na našu krajinu a úctu k práci ľudových remeselníkov.

zdravie:

  • Rozvíjať potrebu fyzickej aktivity.

hudba:

  • Rozvíjať citové cítenie pri vnímaní diel ľudového umenia.

Prípravné práce.

Náučné besedy o ľudovom umení a remeslách.

Skúška vizuálnej didaktickej príručky „Khokhloma“, predmety úžitkového umenia, štylizované vzorky.

Cyklus GCD v oblasti „Umelecká kreativita“ (dekoratívna kresba).

Kreslenie prvkov chochlomského vzoru, zostavovanie kompozícií, maľovanie siluet v spoločných aktivitách učiteľa s deťmi a samostatné umelecké aktivity detí.

Didaktické hry „Golden Khokhloma“, „Urobte vzor na riade“, „Hádaj to“, „Pokračujte vo vzore“, „Zbierajte predmety“.

Čítanie beletrie, memorovanie básní.

Počúvanie hudobných diel ruského ľudového umenia.

Vytváranie šablón pre chochlomské maľovanie s deťmi. Tónovacie šablóny.

Naučiť sa tancovať na detskú pieseň „Puff-puff, Samovar“.

Ukážka, letáky a vybavenie.

Produkty Khokhloma, zvuková nahrávka ľudovej hudby, obálka maľovaná maľbou Khokhloma, prezentácia „The Magic Curl of Khokhloma“, vizuálna a didaktická pomôcka „Khokhloma“, vystrihnuté obrázky do hry „Collect Objects“, tónované prázdne šablóny chochlomského riadu, kefy, štipce, kvaš (červená, zelená, čierna, žltá), poháre s vodou, obrúsky.

Magnetofón, disk s nahrávkou ruskej ľudovej melódie, prezentácia „The Magic Curl of Khokhloma“, zvukový záznam piesne „Puff-Puff, Samovar“.

Priebeh priamych vzdelávacích aktivít

Vychovávateľ. Ahojte chalani!

Ozve sa klopanie na dvere. Odovzdajú obálku.

Vychovávateľ. Deti, pozrite sa, akú nezvyčajnú obálku nám poslali!(obálka je zdobená chochlomskou maľbou)

Čo myslíte, kto by nám to mohol poslať? (odpovede detí) Chlapci, myslím, že máte pravdu - toto sú chochlomskí majstri. Viete niečo o chochlomskej maľbe? Na čo sa používa? (odpovede detí) Výborne! Pozrime sa, čo je vo vnútri obálky.

(Učiteľ vyberie z veľkej obálky malé obálky s nastrihanými obrázkami.)

Deti a chochlomskí majstri nás pozývajú zahrať si hru „Zbierajte predmety“. súhlasíte?

deti. Áno!

Cvičenie. Deti musia zbierať nastrihané obrázky a pomenovať výsledné predmety.

Vychovávateľ. Výborne! Úlohu zvládli veľmi dobre. To však nie je všetko. Na obálke je odkaz: „Drahí chlapci! Dnes je otvorená výstava ľudových a dekoratívnych remesiel. Pozývame všetkých, všetkých, všetkých! Na výstave ste sa mohli vyskúšať ako remeselník a „namaľovať“ riad. Tešíme sa na Vás!!!" Deti, chceli by ste navštíviť túto výstavu?

deti. Áno!

Vychovávateľ. Najprv si však musíme zapamätať základné pravidlá správania sa na výstavách! Pomenujte ich.

deti. Nerobte žiaden hluk!

Pozorne počúvajte rozprávača!

Nerušte ostatných od počúvania!

Vychovávateľ. Výborne chlapci! Potom vás pozývam na výstavu! (deti vstúpia do pripravenej sály a posadia sa na stoličky)

Deti, sme s vami na výstave „Golden Khokhloma“, pozrite sa, koľko nádherných krásnych vecí je tu. To všetko vytvorili ruky majstrov.

Kedysi dávno v okolí mesta Nižný Novgorod vznikli ľudové drevené remeslá. Bola tam dedina s veselým názvom Khokhloma, kde sa jedlá vyrábali z mäkkých stromov (lipa, breza, jelša). Už od pradávna sa v tejto obci konali jarmoky na predaj dreveného riadu. To dalo názov celému rybárstvu.

Pozrite, deti, aké sú jasné! Ako sa stanú takými krásnymi?

Najprv sa riad vyreže z dreva, vysuší sa na stroji, potom sa prikryje vrstvou tekutej hliny a vysuší. Žltý kovový prášok je kombinovaný s olejom a po zahriatí v peci dodáva produktu jedinečný zlatý lesk. Odtiaľ pochádza názov „Golden Khokhloma“. „Zlaté“, pretože všetky produkty žiaria ako zlato.

Chalani, ale aj chochlomskí majstri si pre nás pripravili prezentáciu, aby sme mohli vidieť všetku krásu chochlomskej maľby.“

(zobrazuje prezentáciu „Kúzelná kučera Chochloma“, počas prezentácie učiteľ číta báseň „Zlatá Chochloma“).

Zlatý Khokhloma.

Ako čarodejnica Firebird,

Nejde mi to z hlavy

Čarodejnica je remeselníčka,

Zlatý Khokhloma.

A bohatý a krásny,

Som rád, že vidím hosťa zo srdca.

Poháre, misky a naberačky.

A čo tu chýba:

Zväzky ohnivého horského popola,

Slnečné letné maky

A lúčne sedmokrásky.

Všetko som absorboval ako spomienku:

Úsvit červených lúčov

A vzorovaný ornament

Staroveký suzdalský brokát.

Listy sčervenajú bez rednutia,

Z dychu zimy.

Vchádzame do kráľovstva Berendey,

Do sveta magickej krásy.

Vyrezávané lyžice a naberačky

Nájdite si čas a pozrite sa.

Je tam tráva a kvety

Bezprecedentná krása.

Lesknú sa ako zlato

Akoby zaliate slnkom.

Všetky listy sú ako listy,

Tu je každý zlatý.

Takí krásni ľudia

Nazývajú to Khokhloma.

Vychovávateľ. Deti, páčila sa vám prezentácia? Chceli by ste sa vyskúšať ako remeselník a maľovať riad?

deti. Áno!

Vychovávateľ. Potom si sadnite na svoje pracovné stanice. Každý z vás má niekoľko šablón na chochlomské jedlá. Vyberte si ľubovoľnú, ktorá sa vám páči. Teraz sa budete cítiť ako skutoční remeselníci. Každý z vás si vymyslí vzor na chochlomské jedlá. Predtým, než sa pustíme do zdobenia riadu, zapamätajme si postupnosť.

kde začať? (Od okraja v spodnej a hornej časti produktu, alebo podľa tvaru, ak je okrúhly).Čo budete kresliť ďalej?(Kudra, zakrivená vetvička). prečo? (Kučera je hlavným prvkom chochlomskej maľby, pretože na nej sú namaľované všetky ostatné prvky).

Čo nakreslíte na kučeru ako prvé, čo potom?(Najprv veľké prvky: bobule, listy, potom malé prvky: kvapôčky, tráva, kučery atď.).

Ako nakresliť trávu a víry?(Použite koniec tenkého štetca, striedajte farby).

Čo môžeme použiť na kreslenie bobúľ?(Štetec, štuchnutie).

Aké farby použijete?(Červená, čierna, zelená, žltá).

Výborne chlapci, viete všetko!

A teraz malá rozcvička pre vaše prsty.

Prstová gymnastika.

Tu sú všetky moje prsty, otočte ich, ako chcete:

A takto a takto ich v žiadnom prípade neurazí(tretím si ruky).

Raz, dva, tri, štyri, päť(tlieska rukami).

Zase sa im to nepáči(trasenie štetcov).

Zaklopali, otočili sa,

Chceli sme kresliť.

Teraz, mladí majstri, sa môžete bezpečne pustiť do práce! Prekvapte svojich hostí chochlomskými vzormi!

(Za sprievodu ľudovej hudby začnú deti kresliť. Samostatná činnosť. Deťom sa poskytuje potrebná pomoc individuálne).

Vychovávateľ. Veľmi ma zaujíma, čo si vymyslel? Vidím, že všetko je už hotové. Chlapci, usporiadajme výstavu vašich prác.

(Deti s pomocou učiteľa zavesia svoje práce na vopred natiahnuté lano so štipcami).

Vychovávateľ. Chlapci, pozrite sa, aké úžasné jedlá dopadli. Nelíši sa od práce majstrov. Ste skutoční majstri!

Nuž, chlapci, „všetko sa dobre skončí“, tak vás pozývam na tanec s prekvapením „Samovar“!

(tancuje sa)

A tu, deti, je prekvapenie, samovar nie je jednoduchý, vo vnútri sú maškrty.

(Deti sa liečia a dávajú svoje diela hosťom).

Vychovávateľ. Chlapci, je čas, aby sme sa vrátili k deťom tágo záhrada Ďakujem všetkým! Dovidenia!