Hudobné hodiny. Nový vývoj v hodinách hudby


Plán - osnova otvorenej hodiny

odbor klavír so študentkou 1. ročníka

Dokončené: Ilyina Irina Ivanovna

učiteľ klavíra

MBOUDOD „Škola umenia v obci N. Lapsary, Cheboksary

Téma lekcie:

« Osvojenie si hudobno-výrazových prostriedkov v počiatočnej fáze výcviku»

Typ lekcie: kombinovaná

Účel lekcie: upevniť koncepciu hudobných výrazových prostriedkov na materiáli študovaných diel.

Ciele lekcie:

Vzdelávacie:

Upevniť naučené teoretické vedomosti (údery, režim, tempo, rytmus, melódia, dynamika),

Pokračovať v rozvíjaní praktických zručností (hra s legatovými, staccatovými ťahmi; práca s dynamickými odtieňmi, prevedenie skladby v danom tempe);

Vzdelávacie:

Vývoj sluchu

Koordinácia pohybov,

Aktivizovať nápadité hudobné myslenie prostredníctvom rôznych aktivít. Pedagógovia:

Pestujte si lásku k hudbe

Kultivujte estetický vkus

Pestujte si vytrvalosť a vyrovnanosť.

Metodické techniky:

Verbálne, vizuálne, praktické;

Aktivácia sluchu, apel na hudobné vnímanie študenta;

Priame a sugestívne formy vplyvu.

Rozvoj myslenia

Vybavenie: klavír, 2 stoličky, stôl „hudobné vyjadrovacie prostriedky“. Kresby, obrázky, noty. Portrét K. Reineckeho a A. Puškina. laptop

Aplikácia vzdelávacích technológií:

Zdravie šetriace:

Rozvíjajú sa svaly prstov, čo má pozitívny vplyv na pamäť, ktorá sa bude intenzívnejšie rozvíjať.

Racionálna organizácia hodiny: telesná výchova, zahrnutie herných momentov, očné cvičenia, cvičenia na uvoľnenie svalov, cvičenia „Rainbow“ a „Talking Fingers“

Striedanie rôznych druhov vzdelávacích aktivít (hranie stupníc, cvičenia je nahradené opakovaním naučených skladieb a počúvaním hudby).

Predbežná príprava:

Učenie hudobných skladieb;

Práca na váhe

Plán lekcie repertoáru:

1. Stupnica C dur

2.M. Krutitsky "Zima"

3. K. Reinecke „Scherzino“

4.D. Kabalevskij „Klauni“ (konkurz)

5.P. I. Čajkovskij „Stará francúzska pieseň“ (počúvanie)

6. G. Galynin hrá z cyklu „V ZOO“ (konkurz)

Plán lekcie:

1.Organizačný moment

2.Zahrejte sa. Cvičenie zamerané na voľnosť pohybového aparátu, prstová gymnastika

3. Práca s hudobným materiálom

4. Upevnenie preberanej látky - výrazové prostriedky v hudbe - s využitím hernej techniky (hra s kartami, kresby, obrázky)

5. Zhrnutie lekcie

6. Domáce úlohy

Priebeh lekcie:

1 . Organizačný moment. Pozdravujem. Vyslovte tému hodiny, úlohy. Sedenie za nástrojom

2. Zahrejte sa.

Cvičenie "Rainbow"

Oblúkové cvičenia nad klávesnicou s následným ponorením sa do nej. Cvičenie rozvíja voľnú orientáciu na klávesnici a svalový zmysel pre vzdialenosť. Ramená sa pohybujú oblúkovým pohybom voľne a plynulo. Môžete si predstaviť, ako sa priehľadná kvapka kotúľa po dúhe a hlasno padá do hlbokého jazera.

Nakreslite ho nad klávesnicu a nechajte znieť konce dúhy a povedzte:

Ach ty, dúhový oblúk

Pod tebou ležia lúky.

Visel si na oblohe ako jarmo.

Som taká krásna

Nakreslím to za pol minúty.

Najprv kreslite pravou rukou, potom ľavou. Teraz to skúsme spolu oboma rukami. Opakujte toto cvičenie doma.

Cvičenie "Hovoriace prsty"

Pamätajte na rým:

Hókus-pókus, vlečná sieť-wali,

Myš jazdí na sklápači.

Čo robíš, toto je myš?

Pozeráš sa na nás zhora?

Šup! Šup! Šup!

Hovorte – klepnite na báseň týmito prstami:

1 1 2 2 1 1 3 3

1 1 4 4 1 1 5 5

1 1 2 2 1 1 3

1 1 4 4 1 1 5

Hra s prstami: „Kúzelná vreckovka“


učiteľ:

Mám lastovičku -
Zjedol celý šál, to je ono!
Okamžite to prehltlo
Brucho ako hroch!
Vezmime si tochyťte malú vreckovku za roh a celú si ju vložte do dlane, pričom použite prsty len jednej ruky. Druhá ruka nepomôže. Najprv jednou rukou, potom druhou.

Ďalej preveríme vedomosti žiaka o stupnici „C dur“ každou rukou zvlášť v 2 oktávach pri pohybe vpred a oboma rukami pri divergentnom pohybe. Potom hru stupníc spestríme podtextmi a v rôznych tempách: „Hrám na stupnici nahlas a hrám ju dobre“, „A teraz ju hrám rýchlo – dostanem päťku.“ Hrajte na stupnici 1. a 2. prstom (cvičenie s umiestnením prvého prsta).

3 . Práca s hudobným materiálom.

Učiteľ: Akú skladbu nám teraz predvediete?

Študent: M. Krutitsky „Winter“

Učiteľ: Povedz mi, aký je charakter hry?

Študent: Smutný, trochu nadšený.

Učiteľ: Čo si predstavujete, keď predvádzate túto skladbu?

Študent:: Studená zima, tmavý les.

učiteľ: Aká je príroda v zime?

Študent odpovedá.

Učiteľ: Na prvý pohľad je to monotónne: samý sneh a zima. Ale nie: najprv bude krutý mráz, potom bude rozmrazovanie. Aký iný zimný deň! Niekedy iskrivý, slnečný, zvučný, niekedy ponurý, jemný, tichý...

Zima je snáď najčarovnejšie obdobie v roku. Dáva najobľúbenejšie sviatky, najzábavnejšie aktivity, najzaujímavejšie rozprávky v dlhých, tajomných večeroch.
A každý vidí zimu inak. V A.S. Pushkin je chladná, veľkolepá kráska ako Snehová kráľovná.


Tu je sever, mraky dobiehajú,
Dýchal, zavýjal – a tu je
Zimná čarodejnica prichádza.
Prišla, rozpadla sa na kúsky,
Zavesené na vetvách dubov;
Ľahnite si do vlnitých kobercov
Medzi poliami, okolo kopcov.
Zima čarodejnica očarí a očarí prírodu. Všetko mrzne, mrzne, mrzne pod jej studeným dychom.
Čarodejnica v zime
Očarený les stojí -
A pod snehovým okrajom
Žiari nádherným životom...

Skladateľ, podobne ako básnik, nezobrazuje prírodu len slovami, ale zvukmi.

Pozrite si snímky zobrazujúce zimu.

Študent predvádza skladbu.

Učiteľ: Myslíte si, že sa skladateľovi podarilo sprostredkovať obraz zimy? pomocou akých hudobných výrazových prostriedkov?

Žiak: používa molovú stupnicu, pomalé tempo, nízky register, dlhé ťahavé tóny

Učiteľ: Áno, dlhé poltóny vytvárajú pocit mrazu... Ponurá melódia, podobná ruskej piesni, sa pomaly odvíja a znie v nízkom registri. Aký úder sa používa na predvedenie hry?

Študent: legato

Učiteľ: Jeden malý chlapec zložil slová na túto melódiu:

Blizzard na dvore

Zametá to.

Na okne je vzor

Leskne sa.

Všetko je pokryté snehom.

Som zamrznutý.

Hodia sa slová k tejto hudbe? Skúste doma vymyslieť text k tejto hre.

Minút telesnej výchovy.

Očné cvičenie:pohybovať očami (doprava, doľava, hore, dole)

Cvičenie na uvoľnenie svalov krku, rúk a ramenného pletenca:Zdvihnite sa na prsty, pomaly a plynulo, spolu s povzdychom, zdvihnite uvoľnené ruky. Potom ľahko rozpažte ruky do strán a s výdychom sa voľne predkloňte a uvoľnené ruky silno spustite. Ramená sa voľne kývajú, kým sa nezastavia.

Cvičenie: voľné otáčanie hlavy (vpravo, vľavo, hore, dole).

Učiteľ: Anya, ako sa volá tvoja ďalšia práca?

Študent: Scherzino.

Učiteľ: Viete, čo je scherzino?

Študent: Áno. Toto je názov malého diela komiksového charakteru.

Predstavenie divadelnej hry študenta.

Učiteľ: Túto hru napísal nemecký skladateľ a klavirista, dirigent Karl Reinecke. Žil pred viac ako sto rokmi. (Zobraziť portrét skladateľa).

Učiteľ: Aká je nálada práce?

Študent: Veselý, radostný.

Učiteľ: Pozrime sa bližšie na to, aké farby, t.j. akými prostriedkami hudobnej expresivity skladateľ sprostredkoval postavu v diele.

Učiteľ: Anya, aké obrazy sa ti vybavia, keď hráš „scherzino“?

(Odpoveď študenta).

4 . Vystuženie pokrytého materiálu(výrazové prostriedky v hudbe) s využitím hernej techniky (karty, kresby, obrázky).

Učiteľ: A teraz budete mať túto úlohu. Nechám vás vypočuť si diela a vy určíte, aké hudobné výrazové prostriedky sa tu použijú.

1 kus: zvuky D. Kabalevského „Clowns“

2. diel: P.I. Čajkovskij znie „Stará francúzska pieseň“. Počas hrania skladieb žiak položí na stôl kartičky s hudobnými výrazovými prostriedkami, ktoré podľa neho zodpovedajú danej hudobnej skladbe. Ďalej sa skontrolujú a prediskutujú výsledky hry.

Učiteľ: Už chápete, že môžete kresliť nielen farbami, ale aj zvukmi. Pokúste sa uhádnuť niekoľko zvierat a ukázať ich na obrázkoch.

G. Galynin znie „Chizhik“

"zajačik"

"medveď"

"labute"

"slon"

5. Zhrnutie lekcie:

Hudobné výrazové prostriedky najpriamejšie ovplyvňujú charakter hudobného diela, jeho obraz. Berúc do úvahy expresívnu hodnotu určitých prostriedkov, študentovo holistické vnímanie hudby sa stáva úplnejšie a uvedomelejšie. Obrázky a slová plnia dôležitú funkciu pri štúdiu, pomáhajú deťom naplniť potrebnú emocionálnu náladu. Aktívne prežívanie hudby napomáha vnímaniu hudby a má pozitívny vplyv na výkon.

6. Domáce úlohy:

Konsolidácia hier „Winter“ a „Scherzino“

Vymyslite slová pre „zimu“

Doma si zopakujte cvičenia „Hovoriace prsty“ a „Dúha“ so slovami.

Učiteľ: Týmto sa naša lekcia končí. Ďakujem za pozornosť!

Použitá literatúra:

1. Smirnova T. I. „Klavír. Intenzívny kurz: metodické odporúčania“; M.: RIF "Crypto-logos", 1992.

2. A. Shmidt-Shklovskaya „O výchove pianistických zručností“; M.: „Klasika XXI“, 2013.

3. A. Shchapov „Hodina klavíra na hudobnej škole a vysokej škole“; M.: „Klasika XXI“, 2009.

4. E. M. Timakin „Výchova klaviristu“; M.: „Sovietsky skladateľ“, 1984.


Otvorená hodina v odbore „Piano“ v treťom ročníku umeleckej školy

Predmet:
Sedová Vera Olegovna
Popis. Ponúkam hodinu so žiakom tretieho ročníka na umeleckej škole o prekonávaní ťažkostí v technických prácach. Materiál môže poslúžiť začínajúcim učiteľom klavíra na umeleckých školách, hudobným riaditeľom klavírnych klubov a všetkým, ktorí sa chcú skvalitniť v hre na hudobný nástroj.
Položka:"Piano", hudobný nástroj vokálneho oddelenia
trieda: tretí
Typ lekcie:
Formát lekcie: individuálne
Účel lekcie.
Ciele lekcie:


vzdelávacie:



vyvíja:

2) rozvíjať herné zručnosti;


5) rozvíjať zmysel pre rytmus;


vzdelávacie:





Vybavenie: klavír, stolička a podnožky, stoličky podľa počtu prítomných v triede
Notový materiál
Cvičenia Charlesa Ganona (č. 1,3,5,6);
Stupnice, arpeggiá, akordy (C - dur, a - mol);
Karl Czerny, etuda č. 2 op 821;
Vladimir Korovitsyn, „Bábiky Senora Karabasa“ (súbor).
Očakávaný výsledok.Študent sa oboznámi s technikami a metódami, ktoré pomáhajú pri prekonávaní technických ťažkostí.
Plán lekcie
1. Organizačný moment. Nahlásenie témy hodiny, stanovenie učebnej úlohy - 1 min.
2. Hlavná časť hodiny - 35 minút.
a) Gymnastika na uvoľnenie tela študenta zo svoriek (na krk, ruku a prsty, ramenné a lakťové kĺby, telo - 2 min.
b) Kontrola kvality domácich úloh - 5 min.
c) Hracie cvičenia a váhy - 8 min.
d) Práca na hudobných dielach - 20 min.
3. Fixácia materiálu - 5 min.
4. Záverečná časť
stupňa.
Domáca úloha - 3 min.
Reflexia. Zhrnutie - 1 min.
Techniky a metódy práce na lekcii:
- verbálny (rozhovor, vysvetlenie),
- praktický,
- kreatívny,
- reprodukčný,
- herný spôsob,
- pozorovacia metóda,

- metóda rozboru a syntézy.
Pokrok v lekcii
1. Organizačná etapa

Nahlásenie témy hodiny, stanovenie učebnej úlohy.
2. Hlavná časť vyučovacej hodiny
Gymnastika uvoľniť telo študenta zo svoriek (na krk, ruku a prsty, ramenné a lakťové kĺby, telo (cvičenia „Hojdačka“, „Mlyn“, „Lietadlo“, „Bullseye“, „Harlekýn“, „Poď ku mne“, rotácie zápästia), flexia a extenzia prstov smerom k sebe, od seba)

Príjem práce: vysvetľujúci – názorný.
Kontrola kvality domácich úloh
Študent ukazuje učiteľovi, ako dokončiť domácu úlohu:
1) hrá cvičenia Ch Ganon a snaží sa splniť úlohy stanovené učiteľom: zhromaždené prsty hrajú z dlane, ruky a ramená sú voľné, zvuky sú rovnomerné a sila stláčania kláves, prsty bežia bez napätia pohodlným tempom (maximálne pre študenta);
2) ukázať študentom stupnice C - dur, a - mol: tempo a všetky podmienky sú zachované, ako pri cvičeniach C. Ganona, pružná ruka v krátkych arpeggiách, slávnostné, slávnostné akordy, chromatická stupnica je rýchla, prsty v ňom sú umiestnené blízko seba, výška zdvihu prstov je malá.
Pracovné metódy a techniky:
- spôsob sledovania vykonávania cvikov a váh,
- návrh učiteľa na nácvik techniky hrania cvikov na kryte nástroja na zvýraznenie zvukovosti a vyrovnanie zvukov pri pohybe dopredu,
- analýza vykonanej práce,

- chvála za chvíle hodné vykonania programu.
Hra váh
Pri hraní stupníc je dôležité upozorniť študenta na starostlivé umiestnenie prvého prsta: správne otočenie ruky, jej vyrovnanosť, okrúhlosť, blízkosť prstov k sebe. Ruka vedie prsty, končeky prstov sú ostré a citlivé. Pri hraní arpeggií je dôležitý správne naučený prstoklad. Pri starostlivej práci na prvom a druhom stupni, pri systematickom upevňovaní zručnosti hrať stupnice a cvičenia sa zachováva zručnosť sebavedomého výkonu. V opačnom prípade sa na to zabudne. Prsty ukazujú v smere pohybu. Pri hre akordov sú prsty elastické, ruka je pri hre akordov rýchla. Pracuje celá ruka a telo. Úlohou je predviesť akordy slávnostne, nie rozmarne, dôstojne.
Pracovné metódy a techniky: rovnako ako pri cvičeniach.
Práca na skici
Vystupovanie v triede je ako vystupovanie na javisku. Analýza a sebaanalýza výkonu, poznámky učiteľa.
Metódy a techniky práce: hra na hornej strane nástroja silnými prstami v pomalom tempe. Svaly prstov aktívne pracujú (prsty aktívne pracujú s vankúšikmi, sú silné ako zobák vtáka).
Ak sa vyskytnú rytmické nepravidelnosti (napríklad: a) na začiatku každého taktu ľavá ruka mešká na slabú šestnástku, dôvodom je nepochopenie dĺžky časového zvuku šestnástky zo strany študenta;
b) robenie intervalov pravou rukou bez aktívneho a tučného zvuku, dôvodom je slabosť vonkajších prstov ruky, nesprávne rozloženie záťaže na prsty, nepochopenie zvukovej tvorby intervalov a akordov; c) nerovnomernosť váh, dôvodom je, že sa nepracuje na spevnení prstov na kryte prístroja, pri samostatnej domácej práci sa ignoruje práca v pomalom tempe), potom je dôležité zistené nedostatky odstrániť pomocou systematické otázky učiteľa doma a na hodinách, ak chcete dosiahnuť lepšie výsledky.
Práca na hre
Pred uvedením skladby v súbore je potrebné naučiť sa hudobný text. Pracovné metódy: práca s hudobnými úryvkami, hranie s každou rukou oddelene (identifikovanie dôvodov zastávok a rôznych temp v rukách), vykonávanie viacnásobných opakovaní s čo najmenším množstvom pohybu tela, rúk a prstov. Počas takejto práce študent nájde pohyby rúk a tela, ktoré sú vhodné na vykonanie, jednotlivé prstoklady a zapamätá si ich. Dôležitá je tu názorná ukážka techník a techník hry zo strany učiteľa, aby si ich žiak vyskúšal v praxi, našiel svoju pozíciu v hre a zapojil myslenie a pozornosť, vonkajšie aj vnútorné. Tempo môže byť mierne - priemerné, ale na úderoch, dynamike, frázovaní, dýchaní fráz musí študent pracovať v samostatnej domácej náuke.
Ak máte nacvičené jednotlivé frázy a fragmenty, naučené spojenia vo frázach a častiach diela, môžete celé dielo starostlivo zostaviť tak, že ho celé zahráte v priemernom tempe s učiteľom v súbore, čím zistíte slabé miesta v text. Výsledkom analýzy je, že študent môže sám formulovať domácu úlohu, ako aj povedať učiteľovi o technikách a metódach práce na tejto práci doma.
Metódy a techniky pre prácu v súbore:
- spôsob kontroly vykonávania,
- návrh učiteľa precvičiť si techniku ​​hry staccato na veku nástroja, aby sa zlepšila zvuková stránka a vyrovnali zvuky,
- analýza vykonanej práce,
- užitočná sebakritika a kritika výkonu,
- pochvala za hodné momenty v predstavení hry.
Ak chcete dosiahnuť lepšie reprodukčné výsledky, je dôležité systematicky odstraňovať všetky nedostatky identifikované pomocou úvodných otázok učiteľa doma aj na hodine.
Domáce úlohy
1. Pomalým tempom cvičte nové cvičenie od Ch. Ganona (č. 3) na kryte nástroja. Hra na nástroj v miernom tempe. Študent má poznatky o práci na cvičeniach z vlastnej praxe. Pokračujte v práci na cvičeniach, ktoré ste sa už naučili.
2. Skica. Cvičenie stupníc, intervalov, momentov zhody rúk, synchronizované prevedenie stupníc na konci etudy, úder na kulminujúci akord. Pokračujte v práci na náčrtoch K. Chernyho č. 4, 10 op 821.
3. Hrajte sa. Precvičte si techniku ​​staccato, najmä v synchronizovanom zvuku rúk, rozoberte charakter všetkých partov dynamikou, údermi, vytvorte si o každom parte obraz. Naučte sa znova všetky súvislosti medzi frázami a časťami, vložte ich do jedného celku, denne ich upevňovajte, kým sa nedosiahne očakávaný výsledok.
Záverečná časť
Reflexia
Rozhovor so študentom o tom, čo sa vám na hodine páčilo a prečo. Čo by chcel opraviť. Čo nové môžete na lekciu priniesť?
Metodologická literatúra
1. Liberman E. „Práca na klavírnej technike“ - M.: 1993
2. Korykhalova N. „Playing scales“ - M.: „Music“ 1995
3. Shchapov A.P. „Klavírna pedagogika“ - M.: 1991
Hudobná literatúra
1. Korovitsyn V. - Detský album pre klavír, vyd. "Phoenix" 2008
2. Do Černého. 160 osemtaktových cvikov, opus 821
3. S. Ganon. Klavirista je virtuóz. 60 Cvičení na dosiahnutie plynulosti, samostatnosti, sily a rovnomerného rozvoja prstov a ľahkosti zápästia, ed. "Skladateľ", Petrohrad, 2002

Sebaanalýza otvorenej hodiny predmetu „Klavír“, hudobný nástroj vokálneho oddelenia Detskej umeleckej školy MBUDO, oddelenie v Dmitrove, učiteľka Vera Olegovna Sedova so žiakom tretieho ročníka

Charakteristika študenta
Deväťročný študent tretieho ročníka v predmete „Klavír“, hudobný nástroj na vokálnom oddelení. V čase vyučovania má dobrý hudobný sluch a pamäť. Zmysel pre rytmus nie je dostatočne vyvinutý. Citovo reaguje na všetky prejavy hudobného vývoja. Dobre prijíma kritiku, vidí svoje chyby a nebojí sa kritizovať svoj výkon. V učení sú pokroky. Priateľský a spoločenský. Hodiny hudby neberie dosť vážne, ale na nástroji pracuje efektívne a je tu návrat. Snaží sa dobre porozumieť hudobnému textu, systematicky sa učí čítať zrakom a starostlivo vyberá známe diela podľa ucha. Na koncertných miestach nezvláda úzkosť, pretože pre nedostatočnú prácu doma sa nedokončujú javiskové práce. Správny postoj k produkcii zvuku ešte nie je vytvorený; Ruky nie sú dostatočne voľné a organizované na to, aby mohli hrať na nástroj.
Študent môže efektívne pracovať na hodine aj doma.
Predmet:„Práca na technických prácach na umeleckej škole“
Formát lekcie: individuálne
Typ lekcie: lekcia - precvičovanie technických zručností v cvičeniach, mierkach a technických prácach
Účel lekcie. Učiť študenta samostatnosti pri analýze preberanej hudby s cieľom eliminovať technické problémy.
Ciele lekcie:
1) oboznámiť študenta s technickými technikami a precvičiť ich na konkrétnych prácach;
2) pestovať v žiakovi vôľu dosahovať pozitívne výsledky v práci;
vzdelávacie:
1) rozšíriť hudobné obzory študenta;
2) hľadať racionálne techniky hry na klavíri;
3) naučiť sa správne čítať štruktúru hudobného textu;
vyvíja:
1) rozvíjať imaginatívne myslenie;
2) rozvíjať herné zručnosti;
3) zlepšiť schopnosť hrať poznámky;
4) rozvíjať melodický, harmonický, výškový sluch;
5) rozvíjať zmysel pre rytmus;
6) rozvíjať iniciatívu v tvorivosti;
7) rozvíjať nezávislosť v práci;
vzdelávacie:
1) pestovať záujem o predmet a nástroj;
2) pestovať porozumenie a rešpekt k hudbe rôznych žánrov;
3) pestovať zodpovednosť za výsledky svojej práce;
4) kultivovať kontrolu nad svojimi činmi;
5) kultivovať kultúru správania za nástrojom.
Kroky lekcie
1. Organizačná etapa

V tejto fáze učiteľ pozdravil prítomných a zdôraznil tému a účel hodiny, zdôvodnil zvolenú tému, argumentoval jej relevantnosťou, a to: táto téma je zameraná na komplexný rozvoj schopností dieťaťa, postupné zverejňovanie svojich schopností, výučbu techniky práce s hudobným textom, prebudenie záujmu o samostatné štúdium za nástrojom.
2. Hlavná scéna
Učiteľ použil tieto vyučovacie metódy:
- verbálny,
- praktický,
- kreatívny,
- reprodukčný,
- herný spôsob,
- pozorovacia metóda,
- metóda samostatnej práce,
- metóda rozboru a syntézy.
Gymnastika je nevyhnutným atribútom hodiny na ktorejkoľvek katedre umeleckej školy - oslobodiť telo študenta od napätia v krku, rukách a prstoch, v ramenných a lakťových kĺboch, v tele (cvičenia „Swing“, „Mill“ , „Lietadlo“, „Bullseye“, „Harlekýn“, „Poď ku mne“, rotácia rúk, ohýbanie a narovnávanie prstov smerom k sebe, preč od seba).
Gymnastika rozvíja činnosť prstov, uvoľňuje zápästia, lakťové a ramenné kĺby, krk, telo.
Cvičebná hra(S. Ganon č. 1, 3, 5, 6)
Správna organizácia pohybov v hre je dôležitou úlohou, ktorej musí učiteľ čeliť vo všetkých fázach výcviku. Úspešnosť ďalšieho vzdelávania závisí od polohovania rúk, ktoré pokračuje počas prvého stupňa prípravy na umeleckej škole. Slobodné sebavyjadrenie je nemožné so zovretými rukami a telom.
Hra váh(C - dur, a - moll)
Dôležitým prvkom pri predvádzaní stupníc, akordov a arpeggií je správna prezentácia vzorov (konštrukcia, prstoklad) a systematický rozvoj výkonových schopností s neustálou pozornosťou na vytváranie pohodlia pri polohovej výmene rúk a synchrónny zvuk oboch rúk. Pozornosť sa venovala aj tempu, ktoré je najoptimálnejšie pre možnosti konkrétneho študenta.
Práca na skici K. Cherny č. 2 op 821
Študenti dostali praktické úlohy: sledovať koordináciu rúk, aktívne, ale bez zbytočných pohybov, artikulovať prstami, uvoľniť ruky a „počúvať“ pohyby v kĺboch, aktívne robiť intervaly pravou rukou, synchronizovať práca oboch rúk. Žiak sa snažil zvládať úlohy, pracoval vedome a efektívne.
Práca na súbornej hre V. Korovitsyna „Bábky seňora Karabasa“
Stručná analýza hudobného textu. Pred uvedením hry sa so študentom uskutočnil rozhovor o rytmických a líniových znakoch diela, determinovaných jeho programovým významom.
3.Záverečná fáza
Reflexia. Zhrnutie
Hodnotenie práce žiaka.
Po analýze pozitívnych výsledkov a nedostatkov hodiny učiteľ dal študentovi známku „dobrá“.
Práca učiteľa a žiaka bola hodnotená pozitívne.
Domáca úloha je zadávaná s prihliadnutím na zlepšenie práce na cvičeniach, náčrtoch a programovej práci.
Záver. Počas celej hodiny učiteľ udržiaval záujem študenta o preberanú tému. Bol sledovaný vzťah medzi fázami tréningu. Študent bol pozorný, aktívny a zvedavý. Ciele lekcie boli realizované kreatívne. Lekcia splnila svoj cieľ.



Otvorená hodina od učiteľa na Detskej umeleckej škole pomenovaná po. A.A. Pantykina Shvetsova M.N.

dátum: 18.11.2012

Súčasnosť: Deryabina T.V., Zakirova G.G.. Ivanova I. Anatol.

Téma lekcie: Rozvoj technických zručností v počiatočnom období tréningu na príklade váh a iných prvkov techniky.

Metodická podpora lekcie:

    G.M. Tsypin, Učíme sa hrať na klavír, M., Vzdelávanie, 1984

    S.E. Feinberg, Pianizmus ako umenie, M., Classics-XXI, 2003

    Konrad Wolf, Lekcie od Schnabela. M, Klasika - XXI. 2006

    I. Hoffman, Hra na klavíri. Odpovede na otázky o hre na klavíri, M., Classics-XXI. 2002

    S.V. Grokhotov. Ako sa naučiť hrať na klavíri. Prvé kroky, M.. Classic - XXI,

2005

Cieľ lekcie: Vytváranie podmienok pre úspešný rozvoj mierok a iných prvkov techniky.

Úlohy:

    Zabezpečiť psychickú pohodu žiaka počas vyučovacej hodiny, čo prispieva k lepšiemu vnímaniu učiva.

    Použite rôzne cvičenia na zvládnutie stupníc, akordov a arpeggií.

    Dosiahnite kvalitné prevedenie váh a iných technických prvkov.

    Povzbudzujte študenta k reflexii, sebakontrole a introspekcii.

Plán lekcie

    Metodické posolstvo

    Práca na stupnici C dur . akordy a arpeggiá.

    Práca na váhe

    Zvládnutie cvikov legato.

    Zvládnutie cvikov na položenie prvého prsta

    Hranie stupníc zvlášť každou rukou a oboma rukami v divergentnom pohybe od jedného zvuku.

    Práca na akordoch

    Zvládnutie cvikov na podporu prstov.

    Hranie akordov oddelene každou rukou cez dve oktávy.

    .

    Zvládnutie cvikov legata na tri noty.

    Zvládnutie cvikov legata so štyrmi tónmi.

    Hranie arpeggií troch zvukov oddelene každou rukou po dve oktávy.

    Hranie arpeggií štyroch zvukov oddelene každou rukou po dve oktávy.

    Práca na dlhých arpeggiách.

    Zvládnutie cviku položenia prvého prsta.

    Zvládnutie cvikov na pozičnú hru.

    Hranie arpeggií oddelene každou rukou na dve oktávy.

III Výsledok celej práce: Hrajte stupnicu C dur dve oktávy oddelene každou rukou, s oboma rukami v divergentnom pohybe od jedného zvuku, akordy dve oktávy oddelene každou rukou; krátke arpeggiá dvoch oktáv zvlášť každou rukou; dlhé arpeggiá dvoch oktáv zvlášť každou rukou.

Naše ruky nie sú postavené paralelne, ale symetricky, takže aj pokročilý klavirista ťažko každú oktávu či dve zahrá to isté pravou a ľavou rukou – preto nie je vhodné začínať hrať stupnicu v priamom pohybe. Keď sa naučíme stupnicu, musíme hrať s každou rukou zvlášť, pričom pravá ruka začína zdola nahor a ľavá zhora nadol. Pri hre dvoma rukami treba začať skôr v opačnom pohybe ako v priamom. Pre študenta to nebude veľký problém, pretože začal hrať na stupnici, keď sa zvuky, z ktorých pozostáva, naučili skôr.

Stupnica by sa mala hrať miernym tempom, pretože len vtedy je možné ovládať legato. Vždy pripravené prsty, jasná výslovnosť a správne umiestnenie prvého prsta. Aby ste stupnicu vykonávali s istotou, mali by ste venovať pozornosť skutočnosti, že štvrtý prst má vždy svoje miesto. Zakaždým, keď nastaví stupnicu, učiteľ určí polohu štvrtého prsta v pravej a ľavej ruke. Pozorná pozornosť k prstokladu podporuje presnosť a precíznosť výkonu.

Pri práci na durovej stupnici zároveň začnite ovládať akordy a arpeggiá. Ide o nevyhnutné prvky techniky, ktoré rozvíjajú stabilitu, dobrú oporu v prstoch, pozičnú hru, uloženie prstov v tonickej triáde a jej inverzie. Žiak začína počuť najskôr dvojhlasy (tretiny tónickej triády s 1-3 prstami, 3-5 prstami), potom trojhlasy (akordy tónickej triády s 1-3-5 prstami). Horný hlas je často ťažko počuť v akordoch. Aby ste to dosiahli, hmotnosť ruky musí smerovať k 5 a. a nakloniť ruku k nej. Po zvládnutí akordov tónickej triády zaraďte do diela jej zvraty. Potom hrajte krátke a dlhé arpeggiá.

Pri začatí práce na mierkach a iných prvkoch techniky sa študent stretáva s ťažkosťami s umiestnením prvého prsta. Často študent namáha prvý prst alebo sa neúspešne prispôsobuje jeho umiestneniu. Príliš neskoré stlačenie klávesy alebo jej príliš silné stlačenie spôsobí nerovnomerné hranie stupníc. Náročné je aj hranie legata, v stupniciach a arpeggiách, vyrovnávanie hlasov akordov, hranie s podporou, udržiavanie melodickej línie.

Preto je potrebné vypracovať cvičenia, ktoré žiakovi pomôžu. ,

    Cvičenie musí zodpovedať aktuálnej úlohe. Je potrebné prekonať ťažkosti, s ktorými sa stretávame.

    Cvičenie by malo byť jednoduchšie a jednoduchšie ako prekonaná obtiažnosť.

    Cvičenie je vhodné držať čo najkratšie.

    Správne organizované cvičenie dosahuje výsledky v krátkom čase.

V cvičení by ste mali zmierniť prekonané ťažkosti. Cieľ by mal byť

ľahko dosiahnuteľný. Musíte vyvinúť cvičenia, ktoré fungujú bezchybne.

Obsah lekcie

II Práca na stupniciach, akordoch a arpeggiách so študentkou prvého ročníka Katyou Shchukinou.

1. Práca na váhe

    Od práce zlodej si ľahol A tov cvičenie eni ja:

a) Hrajte a spievajte so slovami v sekvenciách dvoch zvukov, troch zvukov a

päť prstov, pravá ruka, potom ľavá ruka.

b) Sťažte cvičenie s piatimi prstami.

    Od práca p odk pražec prvého prsta:

a) Na kryte prístroja: položte ruku a najskôr „prineste“ voľnú časť

prst na druhý, tretí, štvrtý a piaty prst pravej a ľavej ruky.

b) Na klávesnici: Oprite sa o piaty prst a použite zaoblený prvý prst na voľné prechádzanie po klávesoch. S flexibilným štetcom, veľmi ľahké osminové tóny, ktoré znejú na pozadí dlhého zvuku (pozri prílohu)

c) Cvičenie „Kvapôčky“: Spoľahnite sa na tretí prst na tón C ostrý, potom F ostrý a prvým prstom je ľahké hrať každú ôsmu notu staccato, striedajúc zvuky nižšie a vyššie. (pozri prílohu)

d) Cvičenie na zoraďovanie čiernych klávesov: Najprv zahrajte skupinu dvoch, potom troch čiernych kláves. Opakujte každý odkaz niekoľkokrát v rôznych oktávach pravou a ľavou rukou. Umiestnite svoj prvý prst pod dlaň včas, pomôžte svojej ruke pohybovať sa správnym smerom. Vypočujte si rovnomernosť melodickej linky (pozri prílohu)

e) Cvičenie na položenie na biele klávesy: od každého stupňa stupnice zahrajte päť nôt v poradí pravou rukou hore a ľavou rukou dole, prvý prst položte za tretí. Sledujte čistotu výslovnosti a rovnomernosť melodickej línie (pozri prílohu)

    Hrajte stupnicu C dur pravou rukou jednu oktávu, potom dve oktávy. To isté s ľavou rukou. V divergentnom pohybe z jedného zvuku „do“ na jednu, potom na dve oktávy. Ovládajte rovnomernosť zvuku pri umiestnení prvého prsta, vývoj melodickej línie a spojenie zvukov v legate.

    Práca na akordoch

    Vypracujte opo ru pal ľudia v cvičenia.

a) Hrajte tretiny tonickej triády prvým – terciovým prstom, terciou – kvintou v rôznych oktávach pravou, potom ľavou rukou.

b) Hrajte kvinty prvým – kvintovým prstom v rôznych oktávach pravou rukou, potom ľavou rukou.

    P pripravený udri na strunu, počúvaj pri hlasy v cvičeniach

a) Aby žiak zahral tretiny tónickej triády prvým a tretím prstom a tretím a piatym prstom.

b) Hrajte kvinty prvým až piatym prstom v rôznych oktávach zvlášť každou rukou. Počúvajte a spievajte hlasy.

c) Zahrajte akord. Učiteľ je nižší a stredný hlas, žiak je vyšší a naopak.

d) Striedavo zahrajte tonickú triádu prvým, tretím a piatym prstom, pričom držte každý zvuk. Počúvajte zvuk hlasov. Hrajte akordy v rôznych oktávach. Ďalej si osvojte inverzie tonickej triády, zapamätajte si prstoklad.

    Hrajte akordy: tonická trojica s inverziami zvlášť každou rukou na dve oktávy. Ovládajte zvuk všetkých hlasov akordu.

    Práca na krátkych arpeggiách

    Otrab O naučte sa legato v cvičeniach:

a) Zahrajte arpeggiá troch zvukov. Po každom odkaze ruka „dýcha“.

b) Zahrajte arpeggio troch zvukov zjednocujúcim pohybom ruky od prvého prsta po piaty prst. Veďte melodickú linku nahor, potom nadol. (Pozri prílohu)

c) Zahrajte arpeggio so štyrmi zvukmi a po každom odkaze odstráňte ruku.

d) Hrajte arpeggiá s ľahkými akcentmi troch zvukov, aby ste odstránili stres z prvého prsta. (Pozri prílohu)

    Hrajte krátke arpeggiá štyroch zvukov oddelene každou rukou po dve oktávy. Ovládajte rovnomernosť zvuku, pripojenie legato.

I. Technika je všeobecný pojem, ktorý zahŕňa stupnice, arpeggiá, akordy, dvojité tóny, oktávy, všetky druhy hmatov, legato, staccato, ako aj dynamické odtiene. To všetko je potrebné na vytvorenie kompletnej techniky.

Celá technika klasického obdobia, ba aj romantikov, je presýtená stupnicovými sekvenciami alebo jej jednotlivými typmi, ako aj arpeggiami. Na to sa treba vopred pripraviť. Študenti, ktorí neabsolvovali školu váh, budú v technickom rozvoji citeľne zaostávať. Bez vedomého a cieľavedomého rozvoja techniky nie je možné dosiahnuť žiadne výsledky v umení hry na klavíri. Preto by sa formovanie technických zručností u študentov klaviristov malo zaoberať už v počiatočnej fáze prípravy.

Jednou z najdôležitejších úloh je rozvíjať u žiaka priestorovú presnosť prstového aparátu, teda schopnosť presne, presne a presne trafiť prstami požadované klávesy. Často pozorujeme prípady nedbalej, ako sa hovorí, „špinavej hry“. Preto musí učiteľ v prvom rade nepripustiť žiadne nepresnosti v hre žiaka.

Práca na technológii by sa mala vykonávať systematicky. Už v počiatočnom období výcviku sa študent oboznamuje s rôznymi druhmi cvičení, ktoré postupne rozvíjajú jeho rôznorodé technické zručnosti.

Po prvé, toto je séria cvičení, ktoré nie sú legato. Tu sa rozvíja dobrý cit pre klávesnicu, učia sa správne pohyby, stabilita prstov a hlavne si študent postupne zvyká ovládať zvuk každej klávesy stlačenej uchom.

Postupne sa úlohy stávajú komplikovanejšími a cvičenia non legato sú nahradené cvičeniami legato. Hlavnou úlohou v tejto fáze je schopnosť plynulo spájať zvuky a dosiahnuť počuteľné legato.

Mali by ste začať spojením dvoch zvukov 2-3 s.. 3-4 s.. 1-2 s., 4-5 s., potom troch zvukov 2-3-4 s., 1-2-3 s., 3 - 4-5 str.

Moji študenti hrajú a spievajú s takýmito slovami.

Posledným cvičením legata sú sekvencie piatich prstov. Sú základom pre začatie učenia sa mierok. Po zvládnutí päťprstových cvičení sa študent naučí presne prikladať prsty na klávesy, spájať zvuky legato a viesť melodickú linku.

Váhy sú ďalšou fázou práce na cvičeniach. Tu sa upevňujú a rozvíjajú zručnosti hry legato, rozvíja sa plynulosť a rovnomernosť melodickej línie, rozvíja sa plynulosť prstov, žiak sa postupne začína oboznamovať so základnými vzormi prstokladu, technickými vzorcami atď.

Váhy treba začať hrať až vtedy, keď ich už žiak dokonale pozná, aby vedel spievať hlasom. Bez rozmýšľania dokáže z každej noty jedným prstom postaviť akúkoľvek stupnicu na klaviatúre. Až keď pozná váhy, môže ich začať hrať.

Väčšinou začínajú stupnicou C dur, potom hrajú stupnicou G dur a takto pokračujú. pridávanie po jednom znaku. Z pianistického hľadiska je pre študenta oveľa jednoduchšie hrať stupnicu s čiernymi klávesmi, pretože to podporuje pohodlnú polohu na klávesnici („dlhé“ prsty na čiernych klávesoch). V tomto prípade ruka leží prirodzene.

Ale často sa ľudia začínajú učiť stupnice v poradí v kruhu pätín. Stupnica C dur sa učí ľahšie ako stupnica s mnohými ostrými bodmi. Je lepšie začať hrať na stupnici s prvým a druhým alebo prvým a tretím prstom, pričom ruku držte blízko čiernych kláves, aby sa žiak nemusel vrtieť rukou. Keď dokáže zahrať ľubovoľnú z durových stupníc celkom voľne v miernom tempe dvoma prstami, môžete začať postupne aplikovať bežný zložitejší prstoklad. Po zvládnutí durovej stupnice, samostatne s každou rukou, začnite hrať oboma rukami.

    Práca na dlhých arpeggiách

    Cvičte podk ladyvani e prvý prst.

a) Prvým a tretím prstom (C-G-C) hrajte legato striedavo zvuky tónickej triády v prvej a druhej oktáve (C-G-C), pričom prvý prst položte pod dlaň zvlášť každou rukou.

b) Prvým až štvrtým prstom hrajte na legato striedavo zvuky tonického štvrťpohlavného akordu v prvej a druhej oktáve, pričom prvý prst položte pod dlaň zvlášť každou rukou.

    Otrabo vykonávať pozičnú hru v cvičení n yah:

a) Hrajte, pričom prvým prstom držte zvuk „do“. Prvým prstom presne stlačte nasledujúci zvuk „urobte“. Rýchlo posuňte ruku bližšie ku klávesnici.

b) Pohybujte rukami z pozície do pozície, pričom prvý prst držte pod dlaňou, najskôr k tretiemu a potom k štvrtému prstu.

c) Ukážte techniku ​​„sklzu“ z pozície do pozície bez pozorovania legata v momente prechodu z tretieho alebo štvrtého prsta na prvý (pozičná hra).

    Hrajte dlhé arpeggiá s každou rukou oddelene po dobu dvoch oktáv. Ovládajte rovnomernosť zvuku pri umiestnení prvého prsta, vývoj melodickej línie a spojenie zvukov v legate.

    Výsledok všetkej práce : Hrajte stupnicu C dur dve oktávy oddelene každou rukou, dve ruky v divergentnom pohybe od jednej hlásky, akordy dve oktávy oddelene každou rukou; krátke arpeggiá dvoch oktáv zvlášť každou rukou; dlhé arpeggiá dvoch oktáv zvlášť každou rukou.

Spätná väzba o otvorenej lekcii
učiteľka Detskej umeleckej školy Shvetsova M.N.

Dátum lekcie: 18.11.2009

Lekcia sa uskutočnila so študentkou prvého stupňa Katyou Shchukinou.

Hodina učiteľky M.N. Shvetsovej bola celkom dobre zorganizovaná a naplánovaná. Učiteľ prísne dodržiaval plánovaný plán vyučovacej hodiny; jasne formulovaný účel hodiny, úlohy; dobre ovláda učebný materiál, čo potvrdzuje aj metodické posolstvo.

Na pokrytie témy hodiny učiteľ vybral potrebný materiál. Učiteľ jasne vysvetlil potrebu každej úlohy. Na prípravu na vykonávanie váh boli vybrané rôzne cvičenia.

M.N. Shvetsova stimuluje študenta na hodine, mierne povzbudzuje a povzbudzuje, používa metódu osobnej demonštrácie, pomáha, navrhuje, ako sa vyrovnať so vzniknutými ťažkosťami.

Rozvoj technických zručností v období počiatočného výcviku rozvíja v študentovi vytrvalosť, tvrdú prácu, odhodlanie a túžbu dosiahnuť svoje ciele.

Ivanova I.A.


Zručnosti nadobudnuté počas vyučovacej hodiny, ako aj ich rozvoj na ďalších hodinách, sú nevyhnutné pre technický rast študenta a úspešné prevedenie koncertného programu.

SPÄTNÁ VÄZBA NA LEKCIU

Téma lekcie „Rozvoj technických zručností v počiatočnom období tréningu na príklade mierok a iných prvkov techniky“ je pokrytá úplne. Ciele a zámery lekcie sa dosahujú zmenou typov aktivít a zmenou úloh.

Učiteľ pri práci so žiakom využíva mnohé prípravné herné cvičenia a kreatívne pristupuje k zadaniam. Počas hodiny odznelo rozsiahle metodické posolstvo a krok za krokom bola ukázaná práca so žiakom prípravnej triedy na stupnici C dur, akordoch a dlhých a krátkych arpeggiách. Bolo použitých veľa vizuálnych materiálov. Tón učiteľa je priateľský a pokojný, čo podporuje aktívnu účasť študenta na procese učenia.

Učiteľka splnila vyučovacie, rozvojové a vzdelávacie ciele stanovené pre túto vyučovaciu hodinu.

učiteľ

Zakirová G.G.

Špeciálna hodina v hudobnej škole je špeciálnym typom činnosti, ktorá nie je podobná hodinám vo všeobecnej škole, pretože Ide o individuálnu hodinu medzi učiteľom a žiakom, ktorej cieľom je zvládnuť hudobný nástroj, vštepiť lásku k hudbe, objaviť tvorivé schopnosti, rozšíriť obzory a v dôsledku toho zvýšiť inteligenciu.

Stiahnuť:


Ukážka:

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia

dodatočné vzdelanie pre deti

Detská hudobná škola č. 3 vo Volžskom

Metodická správa

« »

pripravený

učiteľ

Bliznyuk Elena Vladimirovna

Volžského

2015

SPÔSOB VEDENIA HODINY KLAVÍRA

Rôzne formy vyučovania. Postupnosť práce so študentom.

Hodina je hlavnou formou organizácie výchovno-vzdelávacej práce a je časovo ohraničeným, organizovaným systémom vyučovania, výchovno-vzdelávacej interakcie medzi učiteľom a žiakmi, v dôsledku ktorej deti získavajú vedomosti, rozvíjajú zručnosti a schopnosti, rozvíjajú svoje schopnosti a zručnosti. zlepšiť skúsenosti učiteľa.

Špeciálna hodina v hudobnej škole je špeciálnym typom činnosti, ktorá nie je podobná hodinám vo všeobecnej škole, pretože Ide o individuálnu hodinu medzi učiteľom a žiakom, ktorej cieľom je zvládnuť hudobný nástroj, vštepiť lásku k hudbe, objaviť tvorivé schopnosti, rozšíriť obzory a v dôsledku toho zvýšiť inteligenciu.

Formy výučby sú mimoriadne rozmanité. V mnohom ich určuje individualita učiteľa – jeho metodické názory, vkus, zvyky.

Typy lekcií. V školách sa využívajú tieto typy vyučovacích hodín: teoretická hodina, praktická hodina, samostatná práca, prednáška, rozhovor, seminár, exkurzia, koncert, filmová hodina, konferencia, kolektívna analýza, kontrolná hodina. Čím viac možností z tejto odrody učiteľ-hudobník použije na špeciálnych hodinách, tým dlhšie sa zachová záujem študenta o nástroj.

Typy lekcií. Každá lekcia by mala byť venovaná dokončeniu úlohy. V závislosti od nastavenia týchto úloh možno hodiny rozdeliť do nasledujúcich typov:

Lekcia venovaná učeniu sa nového materiálu,

lekcia - oprava chýb,

lekcia - upevnenie toho, čo sa naučil,

kombinovaná lekcia.

Posledný typ je najvhodnejší pre hudobnú školu.

Čím je vhodnejšie začať hodinu - cvičeniami, skicami alebo umeleckým repertoárom, a ak dielami, tak akým žánrom? Zvyčajne je užitočné najprv popracovať na tom, čo je v tejto fáze obzvlášť dôležité a čo môže trvať relatívne dlhšie. Ak potrebujete pokryť veľký repertoár, je vhodné si časť diel naštudovať podrobne na jednej lekcii a zvyšok na ďalšej. Je lepšie venovať čas čítaniu poznámok a hraniu stupníc niekde uprostred hodiny, aby ste osviežili pozornosť študenta.

Vedenie lekcie

Štruktúra lekcie.Štruktúra vyučovacej hodiny (organizácia vzdelávacej práce) má zásadný význam, pretože do značnej miery určuje efektívnosť školenia a jeho účinnosť.

Samozrejme, neexistuje a nemôže tu byť jediný recept. Obsah hodiny a jej štruktúra závisí od mnohých faktorov. Z účelu klavírnej prípravy - odborne zameranej alebo vedenej v rámci všeobecnej hudobnej výchovy. Záleží na tom, či je klavír špeciálny alebo doplnkový nástroj.

Obsah vyučovacej hodiny, jej formu a priebeh určuje aj individuálny spôsob vyučujúceho. Navyše, tento sa zaoberá nielen rôznymi študentmi rôznymi spôsobmi. Techniky a metódy práce, prostriedky didaktického pôsobenia nezostávajú nezmenené pri vyučovaní toho istého žiaka. Tu je dôležitý vek študenta, stupeň jeho pripravenosti, jeho osobné vlastnosti - je talentovaný alebo neschopný, usilovný alebo lenivý.

Organizácia hodiny závisí aj od mnohých faktorov: komu je určená - známemu študentovi alebo začiatočníkovi, kedy sa koná - na začiatku semestra alebo, povedzme, bližšie k vystúpeniu, aký je repertoár pracuje sa na.

A popri všetkých týchto rozdieloch je naozaj nemožné zredukovať živú, niekedy nepredvídateľnú, voľne tkanú hmotu lekcie na určitú matricu. A predsa, každá lekcia má stabilné komponenty, používajú sa osvedčené techniky, ktoré boli odskúšané v činnosti mnohých generácií učiteľov klaviristu.

Typická štruktúra lekcie:

Kontrola domácich úloh (identifikácia nedostatkov, zhrnutie predchádzajúcej práce),

Pokračovanie v práci (odstránenie nedostatkov pomocou už známych alebo nových techník alebo prístupov),

Zhrnutie práce (hodnotenie pripravenosti študenta na hodinu a jeho aktivity na hodine), zaznamenanie domácej úlohy.

Kontrola úlohy.

Ako by sa mali kontrolovať domáce úlohy?

V literatúre bola opakovane a celkom oprávnene odsudzovaná metóda takzvaných „náhodných opráv“, pri ktorej učiteľ počúvajúceho žiaka začína prerušovať a dávať pokyny. Spravidla musíte počúvať koniec všetkého, čo študent priniesol do triedy. Študent, ktorý sa psychologicky naladí na skutočnosť, že je potrebné hrať bez prestávky, si zvykne sústrediť všetku svoju silu na túto úlohu, a tým rozvíjať dôležité výkonové vlastnosti. Pri počúvaní žiaka si treba dobre zapamätať všetky vlastnosti jeho hry a poukázať na jej výhody a nevýhody. Schopnosť počúvať je nevyhnutnou súčasťou vyučovacej techniky, znakom pedagogického talentu a zručnosti. Učiteľ pozorne počúva študenta a rýchlo analyzuje jeho hru. Porovnaním s tým, čo predviedol na predchádzajúcich hodinách, učiteľ určí, ako ďaleko študent pokročil v zvládnutí práce, aké sú vyhliadky na „dozrievanie“ veci. Pri počúvaní musíte mať čas na to, aby ste si všimli, zhrnuli a systematizovali nedostatky, zistili príčinu neúspechov, premýšľali o tom, ako študentovi pomôcť, a ak je to potrebné, ešte raz upraviť plánovaný akčný plán.

Pri hodnotení výkonu študenta sa človek nesmie stať zapisovateľom nedostatkov, všíma si len chyby a omyly. Človek musí byť schopný vypočuť si prednosti študentského výkonu, uchopiť vlastnú myšlienku v ešte nedokonalom stvárnení a pomôcť ju zrealizovať.

Nemali by ste preťažovať pozornosť študenta mnohými komentármi. Skúsený učiteľ v prvom rade upozorňuje študenta na to najdôležitejšie - na všeobecnú povahu predstavenia, na najdôležitejšie detaily, na hrubé chyby. Počas vyučovacej hodiny sa využívajú rôzne metódy, ktoré pomôžu študentovi pochopiť povahu hranej hudby a dosiahnuť požadované výsledky. Učiteľ najčastejšie prehrá celú esej alebo úryvky a poskytne slovné vysvetlenia.

Výkon práce učiteľa.

Prehrávanie diel je dôležité, pretože obsah akéhokoľvek diela, dokonca aj toho najjednoduchšieho, nemožno úplne vyjadriť slovami ani iným spôsobom. Okamžite však treba poznamenať, že úloha učiteľa vykonávať na hodine nie je vždy užitočná. Príliš časté vystupovanie alebo nutnosť hrať každú novú skladbu môže brániť rozvoju študentskej iniciatívy. Na otázku, ako sa hrať v triede, sa dá odpovedať všeobecne – možno lepšie. Dobrý výkon obohatí študenta o živé umelecké dojmy a poslúži ako podnet pre jeho ďalšiu samostatnú prácu. Oveľa častejšie nie je výkon učiteľa na dostatočne vysokej úrovni. Niektorí učitelia si dovolia nepripravovať sa na hodiny, očividne veria, že ich autorita im dáva právo ukázať „všeobecne“, s veľkým počtom chýb, alebo sa obmedziť na vykonávanie jednotlivých jednoduchých pasáží. Napodiv, niektorí učitelia považujú za možné, sediaci vedľa študenta, „ukázať“ mu určité frázy v úplne inom registri, a čo je najdôležitejšie, bez toho, aby venovali pozornosť kvalite zvuku. V niektorých prípadoch učitelia zámerne ukazujú určité miesta, pričom zámerne zveličujú nedostatky výkonu žiakov, aby ich zvýraznili. Tento spôsob práce môže priniesť určité výhody, ale nemal by sa používať často. Je užitočné hrať celé skladby v počiatočnej fáze ich štúdia, aby študenta zaujali. Predvedenie diela pred nástupom do práce prebieha najmä v detských školách a navyše v nižších ročníkoch. To je často veľkým prínosom, pretože pre dieťa je niekedy ťažké pochopiť niektoré eseje samo. Už od prvých krokov učenia je potrebné dávať žiakom systematické úlohy, aby sa samostatne oboznámili s prácou, aby rozvíjali svoju iniciatívu.

Slovné vysvetlenia a iné formy práce so žiakom.

Druhý spôsob, ako odhaliť obsah, je prostredníctvom slovného vysvetlenia. Učiteľ musí vedieť o hudbe rozprávať a možno viac obrazne, poeticky a pútavo. Slovné vysvetlenia a obrazné prirovnania dosahujú svoj cieľ len vtedy, keď sú žiakovi blízke a zrozumiteľné. Pri práci s pokročilými študentmi je zvyčajne vhodnejšie používať jednotlivé obrazné prirovnania týkajúce sa charakteru zvuku, rôznych detailov alebo konceptu celku. Pri práci so študentmi je dôležité riešiť otázky skladateľovho štýlu. Pokročilí by sa mali zoznámiť s materiálmi, ktoré odhaľujú umelecké názory autora a éru, v ktorej dielo vzniklo. Učiteľ odhaľovaním najpodstatnejších čŕt skladateľovho diela pri práci na diele pomáha študentovi následne riešiť podobné problémy v iných dielach toho istého autora.

Musíme si uvedomiť, že hodina nie je monológ učiteľa. Aj keby bol trikrát Zlatoústym, vedel hovoriť presvedčivo, zrozumiteľne a bystro, jeho prejavy neprinesú želaný úžitok, ak je odpoveďou mlčanie študenta. So študentom sa musíte rozprávať nielen kvôli spätnej väzbe. Lekcia by mala byť dialógom. Samozrejme, dialóg medzi učiteľom a študentom je neustále vedený v hudobnom jazyku, ale nestačí len „rozhovor“ medzi dvoma klavírmi, ale nestačí ani výmena myšlienok, pocitov a úvah o študovaných dielach av súvislosti s nimi nevyhnutné.

Schopnosť rozprávať o hudbe pomáha pochopiť jej ťažký jazyk. Nathan Perelman poznamenáva: „Iba jeden správne nájdený výťažok zo slova môže po rozpustení dať požadovaný charakter tomu, čo sa predvádza, napríklad: úzkostný, veselý, smutný, víťazoslávny, plachý, hrdý atď. Anton Rubinstein podľa spomienok I. Hoffmanna rád od svojich študentov vyžadoval, aby vedeli charakter hry naznačiť, a to nie jednou alebo dvoma, ale celým radom slovných definícií.

Výstižné slovo môže vyjadriť podstatu technickej techniky, vyjadriť charakter pohybu a poukázať na potrebné svalové vnemy. Pripomeňme si výrazy „prst vám prerastie cez kľúč“, „hrajte ako podľa testu“, „prepichnite prstom kľúč“ atď. Správa pochádzajúca z úspešne nájdeného výrazu niekedy dáva viac ako len ukázanie nástroja.

Spolu s výkonom sa niektorí učitelia uchyľujú k iným spôsobom odhaľovania obsahu diela, napríklad aby mali emocionálny vplyv na študenta prostredníctvom „dirigovania“. Význam tejto metódy práce je v tom, že umožňuje učiteľovi priamo ovplyvňovať žiaka pri výkone.

Priradenie a označenie.

Poslednou zložkou hodiny je formulácia novej úlohy, zabezpečenie domácej úlohy študenta, samostatná práca. Toto je azda najdôležitejšia časť hodiny, v ktorej sa zbiehajú nitky všetkého, čo hodinu napĺňalo. Ak učiteľ pozorne počúval hru študenta, keď mu ukázal výsledok svojho úsilia, ak bol schopný určiť hlavný smer v práci na programe a šikovne zaviedol nový materiál, nebude ťažké vysvetliť, čo je potrebné urobené doma. Úloha by mala byť pre žiaka realizovateľná, zrozumiteľná a zaujímavá.

Musíme si byť istí, že študent jasne rozumie nielen objemu učiva, ktoré sa musí naučiť, ale aj povahe práce na ňom. Na tento účel, ako aj na upevnenie toho najdôležitejšieho z toho, čo mu bolo povedané, v pamäti dieťaťa, je užitočné položiť mu na konci hodiny relevantné otázky. Záznamy v denníku slúžia rovnakému účelu. Niektorí učitelia pri práci s deťmi píšu veľkými tlačenými písmenami, aby si dieťa samo prečítalo zadanie; To učí študentov byť samostatnejšími už od prvých krokov a pomáha zlepšovať kvalitu domácich úloh.

Vzhľadom na veľký vzdelávací význam známok si učiteľ musí byť istý, že študent rozumie tomu, prečo dostal konkrétne skóre.

Referencie

  1. Alekseev A.D. Metódy učenia sa hry na klavíri. Ed. 2., dodatok, M.: Muzika, 1971.
  2. Babanský Yu.K. Optimalizácia vzdelávacieho procesu. M.: Vzdelávanie, 1982.
  3. Barenboim L.A. Cesta k tvorbe hudby. Ed. 2., dodatok, L.: Sov. skladateľ, 1979.
  4. Bunin V.V. Pedagogika S.E. Feinberg. M.: Hudba, 2000.
  5. Galperin P.Ya. Aktuálne problémy vývinovej psychológie. M.: Vydavateľstvo Moskovskej štátnej univerzity, 1978.
  6. Ginzburg L.S. O práci na hudobnom diele. – 4. vyd., dodatok, M.: Muzika, 1981.
  7. Hoffman I. Hra na klavíri. Otázky a odpovede. M., Umenie, 1938.
  8. Kogan G.M. Pred bránami majstrovstva: Psychologické predpoklady úspechu v klaviristickej práci. M.: Sov. skladateľ, 1961.
  9. Kryukova V.V. Hudobná pedagogika, Rostov na Done, 2002.
  10. Liberman E.Ya. Kreatívna práca klaviristu s originálnym textom. M.: Hudba, 1988.
  11. Milich B.E. Vzdelanie študentského klaviristu. M.: Kifara, 2002.
  12. Neuhaus G.G. O umení hry na klavíri. Ed. 2., – M., Muzgiz, 1961.
  13. Perelman N.E. Na hodine klavíra. Krátke myšlienky. – M.: Classics-XXI, 2011.
  14. Timakin E.M. Vzdelanie klaviristu. Ed. 2. M.: Sov. skladateľ, 1989.
  15. Shchapov A.P. Hodina klavíra na hudobnej škole a vysokej škole. – M.: Classics-XXI, 2009.

Táto majstrovská trieda sa konala v rámci Týždňa otvorených dverí okresného centra pre detskú kreativitu Kezhemsky v Kodinsku na území Krasnojarsk.

V Kezhemskom centrálnom detskom divadle sa nachádza detské hudobno-školské štúdio, jeden z akademických predmetov, v ktorom je „solfege“ (foto 1).

INFORMAČNÁ KARTA MASTER TRIEDY

Predmet: Pestovanie zmyslu pre rytmus metrov na lekciách solfeggia.
Cieľ: Prenos svojich skúseností majstrovským učiteľom prostredníctvom demonštrácie postupnosti činností, metód, techník a foriem pedagogickej činnosti.
Účastníci: Žiaci hudobnej školy-ateliéru, učitelia Ústredného detského divadla, učitelia hudby stredných škôl.
Metodické prostriedky: Metodické posolstvo, live show, komentovaná show.
Vybavenie pre hlavného učiteľa: Klavír, tabuľa, diagram delenia času.
Vybavenie pre účastníkov: Podklady A, B, C ( Dodatok 1, Dodatok 2 , Dodatok 3), kus notového papiera, ceruzka, guma.
Trvanie: 45 minút.
Formulár: Lekcia v hudobnej škole-štúdiu.

INFORMAČNÁ KARTA LEKCIE

Téma lekcie: Rytmické skupiny so šestnástymi tónmi.
Cieľ: Pestovanie zmyslu pre rytmus metrov.
Úlohy:vzdelávacie Upevniť rytmické obraty naučené v 3. ročníku, pravidlá základného delenia trvania, časomieru v dvoj-, troj- a štvornásobných metroch; rozvíjať zručnosť čítania rytmických partitúr; pokračovať vo formovaní speváckych zručností, sledovať stupeň zvládnutia pomeru trvania.
rozvíjanie Podporovať rozvoj kognitívneho záujmu, rozvíjať u žiakov schopnosť prekonávať ťažkosti pri učení.
vzdelávacie Podporujte schopnosť reagovať, vzájomnú pomoc a zodpovednosť.
Vek študentov: 11-13 rokov, 4. ročník štúdia na hudobnej škole CDT-ateliér.
Typ lekcie: Kombinované.
Formy práce: Skupinové, individuálne.
Vyučovacie metódy: Konverzácia, praktická práca.
Plán lekcie: 1. Organizačný moment (1-2 minúty).
2. Úvod do témy: metodické posolstvo s ukážkou (15-20 minút).
3. Príprava na praktickú prácu (3 minúty).
4. Praktická práca č. 1: rytmický diktát (6 minút).
5. Praktická práca č. 2 matematické príklady o trvaní sčítania, odčítania, násobenia a delenia (8-10 minút).
6. Zhrnutie lekcie (3-5 minút).

POKROK MAJSTROVSKEJ TRIEDY

I. Organizačný moment

Učiteľ privíta účastníkov, informuje ich o postupe práce v režime master class, skontroluje ich pripravenosť na hodinu a dostupnosť potrebných materiálov.

II. Úvod do témy vyučovacej hodiny, metodické posolstvo s ukážkou

– talianske slovo "solfeggio" pochádza zo slova " Solfo", čo znamená noty, hudobné znaky, stupnicu. Tak sa volajú hodiny, na ktorých sa venujú rozvoju sluchu: spievajú melódie z nôt, píšu hudobné diktáty, podľa sluchu určujú rôzne intervaly a akordy. Počas lekcií solfeggia sa deťom vštepuje láska k ľudovej hudbe, tvorbe ruských a zahraničných skladateľov a rozvíjajú sa ich hudobné schopnosti: sluch, rytmus, pamäť.

V každom type práce môžete rozvíjať zmysel pre metrorytmus, ale pre úspešnejší a efektívnejší výsledok je niekedy potrebné izolovať sa a samostatne cvičiť, pochopiť metrorytmické vzťahy v študovaných dielach a tiež použiť špeciálne rytmické cvičenia.

V základných ročníkoch je to vyťukávanie rytmického vzoru známej piesne, melódie, opakovanie rytmického vzoru, ktorý zahral učiteľ alebo je napísaný na tabuli alebo na rytmických kartách.

Pozrime sa, ako to vyzerá v praxi.

Učiteľ spieva prvú frázu ruskej ľudovej piesne „Na poli bola breza“ (obrázok 1), druhú frázu tlieskajú študenti, tretiu opäť učiteľ a štvrtú študenti. Pre toto cvičenie je veľmi vhodné použiť piesne, ktoré majú štruktúru „páru periodicity“: „A som na lúke“ (obrázok 2), „Pôjdem, pôjdem von“, „Chodím , kapusta“ atď.


Ryža. 1. Ruská ľudová pieseň „Na poli bola breza“


Ryža. 2. Ruská ľudová pieseň „A ja som na lúke“

– Na strednej a vysokej škole si môžete rozvíjať a upevňovať zmysel pre rytmus pomocou iných cvičení: sú to dvojhlasné rytmické partitúry, rytmické kánony, rytmické diktáty.

Vedenie a niekedy aj iné formy metrorytmickej pulzácie (klepanie rukami alebo ceruzkou po stole alebo bitie nohou) zohrávajú hlavnú úlohu pri rozvoji zmyslu pre metrorytmus.

Otázka pre študentov:

– Chlapci, povedzte mi METER a RYTHM sú rovnaké alebo odlišné pojmy?

Odpovede:

- Rôzne. Meter je pulz hudby, môže byť dvojdobý alebo trojdobý. Merač sa nemení v celom kuse.

– Rytmus je séria trvania; každá hudba má svoj vlastný rytmus. Rytmus, ktorý Beethoven použil v Piatej symfónii na motív osudu, nemožno zamieňať s iným.

– V hudbe existuje základné a špeciálne delenie trvania. Hlavná vec je delenie dvoma: celé trvanie je rozdelené na dve polovice, polovica na dve štvrtiny, štvrtina na dve osminy atď. Tento princíp rozdelenia je dobre znázornený v tejto „pyramíde“ (obrázok 3):


Ryža. 3

– Toto delenie si môžete predstaviť aj v podobe jablka (alebo koláča), ktoré je nakrájané na rovnaké časti na 2 - polovice, 4 - štvrtiny, 8 - osminy (obrázok 4).


Ryža. 4

– V počiatočnom štádiu výcviku, t.j. v nižších ročníkoch sa oboznamovanie s duráciami začína štvrťovými notami a osminovými notami. Tieto doby trvania zodpovedajú pojmom ako chôdza a beh. Potom sa študujú polovičné a celé a ešte neskôr menšie, šestnástky v rôznych kombináciách. Tridsaťsekundová a šesťdesiatštyri sa v školskej praxi spravidla nepoužíva.

– Časové vzťahy medzi určitými dĺžkami trvania možno demonštrovať spievaním stupnice C dur:

Žiaci spievajú stupnicu C dur v rôznych rytmoch. Pri speve s polovičnými tónmi melódia nasleduje široko, melodicky (obrázok 5), štvrťové tóny dávajú melódii ašpiráciu (obrázok 6), osminové tóny hravosť (obrázok 7) a šestnáste tóny motoriku (obrázok 8).


Ryža. 8

– V súlade s požiadavkami programu v 4. ročníku už deti poznajú šestnáste noty v rôznych kombináciách. Ide o skupinu štyroch nôt šestnástky, rytmických skupín nôt osminy a dvoch nôt šestnástky, dvoch nôt šestnástky a jednej osminy. Začiatkom roka sa deťom predstavil ďalší rytmus: bodkovaná osmička a šestnástka. Študenti ovládajú všetky tieto skupiny trvania spevom a vybíjaním rytmu pri hlasnom počítaní.

Žiaci si túto ukážku naladia a zaspievajú pomocou listu A (príloha 1). Učiteľ upozorňuje na skutočnosť, že skupina 4 šestnástok zaberá jeden metrický úder (obrázok 9):

Tiež tlieskajú touto vzorkou, zatiaľ čo nahlas počítajú, pracujú na hárku B (príloha 2), (obrázok 10):

Podobne deti demonštrujú praktické zvládnutie iných rytmických skupín so šestnástkovými tónmi – osminou a dvomi šestnástkami (obrázky 11, 12):


Ryža. 12

Dve šestnástky a osmina (obrázky 13, 14)


Ryža. 14

– Deti majú veľmi radi príklady, kde sa kombinujú vokálne a rytmické linky, ktoré si vyžadujú starostlivejšie spracovanie, ale potom poskytujú väčšie uspokojenie z vykonanej práce (obrázok 15):


Ryža. 15

– Ôsma s bodkou a šestnástka sú najzložitejšie rytmické vzory, ktoré sme si osvojili, jej zvládnutie si vyžaduje zavedenie ďalšej slabiky v počte: raz-i; "zapnuté" dva – a (obrázky 16, 17):


Ryža. 16


Ryža. 17

III. Príprava na praktickú prácu

Ako praktickú prácu je študentom ponúknuté „prstové cvičenie“, ktorého podstata je nasledovná: učiteľ povie deťom, že jeho dve ruky sú dve akcie s veľkosťou dvoch štvrtín. Palec je zakrivený vo vnútri dlane, žiaci vidia na vonkajšej strane každej ruky štyri prsty. Ak sú prsty navzájom spojené, potom je to štvrtina trvania a študenti tlieskajú a počítajú „jeden-dva-a“ (foto 2).
Fotografia 2
Ak sú prsty spojené do dvoch, potom sú to dve osminy (foto 3).
Fotka 3
Ak sú všetky prsty umiestnené oddelene, mali by byť definované ako šestnástiny (foto 4).
Fotografia 4
– Takto zostavené rytmické vzorce umožňujú učiteľovi zostaviť akékoľvek cvičenia na tlieskanie a nahrávanie:
Ôsma a dve šestnástky s dvoma osminmi - na fotografii 5,
Fotografia 5
štyri šestnástiny a dve osminy - na fotografii 6.
Fotografia 6
Polovica - na fotografii 7,
Fotka 7
osmina a dve šestnástky v oboch taktoch – na fotografii 8.
Fotografia 8
Bodkovaná štvrťtónová nota a osminová nota sú zobrazené na fotografii 9.
Fotografia 9
Ôsma s bodkou a šestnástka na oboch taktoch – na fotografii 10.
Fotografia 10

– Môžete zobraziť aj synkopický rytmus: ôsmy, štvrťový, ôsmy alebo dva menšie: šestnásty, ôsmy, šestnásty.

Rytmus zobrazený pravou rukou je pre študentov silný úder, rytmus vľavo je druhý, slabý úder. Po prvé, cvičenie sa cvičí v sede a nahlas, keď nie sú žiadne chyby, môžete pracovať v stoji, poraziť dvojdobý meter nohami. V tomto cvičení sa teda rozvíja interakcia metra a rytmu, učia sa nové rytmické skupiny, zlepšuje sa koordinácia rúk a nôh a hlasné počítanie neumožňuje rytmické klamstvo. Okrem toho sa rytmus každého nasledujúceho úderu objavuje „v reálnom čase“, čo vyžaduje, aby sa študenti sústredili a venovali pozornosť. Tempo cvičenia sa môže meniť od pomalého po intenzívne, v závislosti od úrovne skupiny. Na tomto cvičení môžete začať pracovať už od veľmi skorého obdobia štúdia, keď študenti poznajú štvrťové a osminové noty. V tomto prípade sú na hodine starší študenti, preto sa používajú nasledovné dĺžky trvania: štvrťové noty, osminové noty, šestnáste noty v rôznych kombináciách.

Študenti sa „zahrievajú“ tlieskaním v rytmoch, ktoré ukazuje učiteľ.

IV. Praktická práca č.1: rytmický diktát

Študenti tlieskajú rytmus 3-5 krát, ako ukazuje učiteľ pri hlasnom počítaní, potom ho opakujú jednotlivo - nohami a rukami (foto 2, 5, 6, 7, obrázok 18), aby si ho potom zapísali na kus notového papiera.

Fotografia 2 Fotografia 5 Fotografia 6 Fotka 7


Ryža. 18

V. Praktická práca č.2: riešenie matematických príkladov na sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie trvania

– V tejto práci sú zvládnuté číselné vzťahy trvania, v rámci hlavného delenia. Rozdelenie dôb je založené na operáciách so zlomkami (obrázok 19).

Účastníci plnia úlohu na hárku C (príloha 3).


Ryža. 19

VI. Zhrnutie lekcie

– Numerické vzťahy v hudbe sú veľmi dôležité a každé ich porušenie môže viesť k zničeniu hudobnej štruktúry. Rytmus je jedným z hlavných hudobných výrazových prostriedkov a každý hudobník by mal s rytmom zaobchádzať veľmi opatrne. Rytmické klamstvo sa považuje za najnepríjemnejšiu a najhrubšiu chybu.

– Chcel by som naše dnešné stretnutie ukončiť týmito slovami:

„Rytmus je vzorom hudobného času, krásny a inteligentný.
Merač označuje čas, kedy sa v vzore objavia zvuky.
Tempo hovorí, ako rýchlo sa vzor rozvíja.
A samotný vzor, ​​t.j. Rytmus je už hudba!“
E. Finkelstein.

- Naša lekcia sa skončila. Ďakujeme žiakom za prácu na hodinách, ďakujeme našim milým hosťom a kolegom za pozornosť a účasť.

Literatúra:

  1. Kalužskaja T. Solfeggio. Program pre detské hudobné školy, hudobné odbory ZUŠ, večerné školy všeobecnej hudobnej výchovy. - Moskva, 1984.
  2. Lebedev S., Trubinov P. Ruská kniha o finále. – Petrohrad: Skladateľ, 2003.
  3. Metallidi Zh., Pertsovskaya A. Hráme, skladáme, spievame. Solfeggio pre detskú hudobnú školu 3. ročníka. – Petrohrad: Skladateľ, 2011.
  4. Hudobný encyklopedický slovník / I.P. Dabaeva, O.V. Tverdokhlebovej. – Rostov n/a: Phoenix, 2010.
  5. Sirotina T. Rytmická abeceda - Moskva.: Hudba, 2007.
  6. Davydova E., Zaporozhets S. Solfeggio pre detské hudobné školy 3. ročníka. – M.: Hudba, 1997.
  7. Davydova E. Solfeggio pre 4. ročník detských hudobných škôl. – M.: Hudba, 1999.
  8. Finkelstein E. Hudba od A po Z. Zábavné čítanie s obrázkami a fantáziami - Petrohrad: Skladateľ, 1993.