Prokofievova lekcia v materskej škole. Metodický vývoj v hudbe na tému: Analýza klavírnych skladieb C


Cieľ: vzbudiť u detí záujem o svet hudby; oboznamovať deti so základnými hudobnými pojmami a nástrojmi, rozvíjať tvorivé schopnosti detí prostredníctvom hudby

Úlohy:

  1. Predstavte námety hrdinov rozprávky S.S. Prokofiev "Peter a vlk".
  2. Upevniť vedomosti detí o hudobných nástrojoch symfonického orchestra a schopnosť ich rozlíšiť podľa farby; podľa vzhľadu.
  3. Identifikujte hrdinov rozprávky podľa povahy hudby.
  4. Povzbudzujte deti, aby hľadali výrazové prostriedky (pohyb, mimika, gestá) na vyjadrenie charakteristických čŕt postáv v hudobnej rozprávke.
  5. Povzbudzujte deti, aby boli kreatívne.
  6. Rozvíjať tvorivé schopnosti a schopnosť analyzovať hudobné obrazy rozprávkových postáv.
  7. Pestovanie kultúry počúvania symfonickej hudby.

Metódy:

  1. Verbálna metóda (konverzácia pomocou vizuálnych a sluchových pomôcok: prezeranie prezentačných snímok na tému vyučovacej hodiny).
  2. Metóda porovnávania kontrastov.
  3. Metóda improvizácie (predvedenie vokálnych a motorických improvizácií na témy hrdinov rozprávky S.S. Prokofieva „Peter a vlk“).
  4. Metóda stimulácie hudobnej a tvorivej činnosti prostredníctvom vytvárania efektu prekvapenia pomocou informačných a komunikačných technológií.

Formy práce: individuálna, parná miestnosť, čelná.



3. Práca s vizuálnymi pomôckami (plagát „Symfonický orchester“, prezentácia.ppt).

Stiahnuť:


Ukážka:

Zhrnutie hudobnej výchovy pre deti staršieho predškolského veku.

Symfonická rozprávka od S.S. Prokofiev "Peter a vlk"

Cieľ: vzbudiť u detí záujem o svet hudby; oboznamovať deti so základnými hudobnými pojmami a nástrojmi, rozvíjať tvorivé schopnosti detí prostredníctvom hudby

Úlohy:

  1. Predstavte námety hrdinov rozprávky S.S. Prokofiev "Peter a vlk".
  2. Upevniť vedomosti detí o hudobných nástrojoch symfonického orchestra a schopnosť ich rozlíšiť podľa farby; podľa vzhľadu.
  3. Identifikujte hrdinov rozprávky podľa povahy hudby.
  4. Povzbudzujte deti, aby hľadali výrazové prostriedky (pohyb, mimika, gestá) na vyjadrenie charakteristických čŕt postáv v hudobnej rozprávke.
  5. Povzbudzujte deti, aby boli kreatívne.
  6. Rozvíjať tvorivé schopnosti a schopnosť analyzovať hudobné obrazy rozprávkových postáv.
  7. Pestovanie kultúry počúvania symfonickej hudby.

Metódy:

  1. Verbálna metóda (konverzácia pomocou vizuálnych a sluchových pomôcok: prezeranie prezentačných snímok na tému vyučovacej hodiny).
  2. Metóda porovnávania kontrastov.
  3. Metóda improvizácie (predvedenie vokálnych a motorických improvizácií na témy hrdinov rozprávky S.S. Prokofieva „Peter a vlk“).
  4. Metóda stimulácie hudobnej a tvorivej činnosti prostredníctvom vytvárania efektu prekvapenia pomocou informačných a komunikačných technológií.

Formy práce: individuálna, parná miestnosť, čelná.

Typy aktivít v triede:

1. Počúvanie hudby, analýza výrazových prostriedkov hudby.
2. Plnenie tvorivých úloh (vokálne, pohybové improvizácie).
3. Práca s vizuálnymi pomôckami (plagát „Symfonický orchester“, prezentácia.ppt).

Priebeh lekcie.

Hudba supervízor.Chlapci, dnes je naše stretnutie mimoriadne, magické. Vy a ja pôjdeme na cestu. Pripravte sa, ste všetci pripravení? Pozerajte sa jeden druhému do očí, usmievajte sa, preneste kus svojej dobrej nálady na toho druhého. Radi cestujete? Kam však dnes smerujeme, sa dozviete pri vypočutí úryvku piesne.

Hudba supervízor.Kto uhádol, kam ideme? Priamo v rozprávke. Kráčajme pomaly po špičkách, aby sme neodplašili rozprávku.

Chôdza po špičkách.

Hudba supervízor.Jeden, dva, tri zobrazujú Vasilisu Krásnu (pohyby: ľahké malé kroky na polprstiach, telo čo najviac natiahnuté, brada zdvihnutá, oči spustené, ruky na opasku).

Raz, dva, tri, ukáž mi, ako lieta Firebird (ľahký beh na pol prstoch. Paže, napodobňujúce krídla, sú natiahnuté nahor, robia hladké ťahy a „krútia“ rukami nad hlavou).

Husi a labute letia, chcú nás uniesť do rozprávky (ľahký beh na polprstiach, ruky vystreté do strán, hladké švihy, krk natiahnutý dopredu).

Raz, dva, tri, sú počuť kroky obryne (chôdza po špičkách dlhými krokmi s veľkým švihom paží v pokojnom tempe).

Pozri, sú tam malé domčeky a žijú tam milí škriatkovia (telo ohnuté, hlava a ruky pritlačené k telu, malý krok).

Hudba supervízor.Chlapci, pozri, niekto horko plače v malom domčeku. (Deti sa priblížia k domu a uvidia škriatka a dva obrázky zobrazujúce dvoch chlapcov v ľudových a spoločenských krojoch).

Hudba supervízor.Trpaslík, povedz nám, čo sa ti stalo.

Gnome ( vyjadrené hudbou ruky.)Ako nemôžem plakať, prišli ku mne hostia, Tim (obrázok chlapca v ľudovom kroji) a Anton ( obrázok chlapca v oficiálnom obleku), priniesli so sebou náradie. Chceli sme zorganizovať hudobný večer, ale priletela zlá čarodejnica a pomiešala všetky nástroje. Prosím, pomôžte Timovi a Antonovi zbierať ich nástroje.

Aké nástroje zhromaždíme pre Tima? (ľudový)

Ktoré pre Antona? ( symfonický)

Gnome . Ďakujem vám chlapci a moji priatelia vám za to budú vďační. Tim priniesol skutočné nástroje a pozýva vás, aby ste si na nich zahrali sami. (Lyžičky, tamburíny, hrkálky, hrkálky atď.)

Orchester hrajúci variácie na tému ruských ľudových piesní.

Hudba supervízor.Výborne! A Anton nám z vďaky pripravil poriadne prekvapenie, pozýva nás do symfonickej rozprávky. (Hudba na pozadí)

Z močiara zarasteného žaburinou,
Z polí, z lesnej dutiny,
Melodická, láskavá rozprávka,
Išiel som hudobnými cestami.
Do doskového domu pod jedľou,
Cesta ťa povedie
Budú sa rozprávať o Peťovi a vlkovi,
husle, klarinet a fagot.
Skryté na stránkach s notami
Rúry, lúky a lesy.
Pre každú zver a vtáka
rozprávka má svoje hlasy:
Flauta bude pískať ako vták,
Fagot kváka ako kačica,
A zlý, opovrhnutiahodný vlk,
Nahradia sa klaksóny
Prečo sa však ponáhľať?
Táto rozprávka je tvoja, vezmi si ju,
Magic - page door,
Rýchlo ho otvorte.

Hudba supervízor.Dnes budeme hovoriť o symfonickej rozprávke „Peter a vlk“, ktorú S.S. Prokofiev napísal pre deti. (Snímka 1) Prečo si myslíte, že sa rozprávka nazýva „symfonická“? (Snímka 2). (Odpovede detí)

Hudba supervízor.Toto je skladba pre symfonický orchester. Skladateľ, ktorý vytvoril rozprávku, chcel pomôcť deťom „vstúpiť“ do sveta symfonickej hudby (Snímka 3). Mnohým (aj dospelým!) sa zdá symfonická hudba zložitá a nezrozumiteľná. S.S.Prokofiev bol prvý, kto sa rozhodol priblížiť deťom nástroje symfonického orchestra vzrušujúcim spôsobom, v podobe rozprávky.

Učiteľ upriamuje pozornosť detí na plagát „Symfonický orchester“.

Hudba supervízor.Pozrite sa, chlapci, koľko rôznych nástrojov je zhromaždených v symfonickom orchestri. Existujú sláčikové, dychové, bicie a klávesové nástroje. Je ich veľa. Dnes však spoznáme len niektorých z nich, tých, ktorí sa podieľajú na našej rozprávke. (Snímka 4-8).

Každá postava v rozprávke je zobrazená s hudobným nástrojom podobným zvuku ako on. Každý hrdina má svoju melódiu, ktorá zaznie vždy, keď sa objaví. (Snímka 9) Vtáčik má svoje, mačka má svoje. Takáto melódia - rozpoznateľný portrét - sa nazýva leitmotív. Povaha témy sa môže meniť v závislosti od deja odohrávajúceho sa v rozprávke, ale vždy je rozpoznateľná. Teraz sa o tom presvedčíme sami.

Rozprávka (počúvanie).

Hudba supervízor.Skoro ráno Peťa otvorila bránu a vyšla na veľký trávnik. (Snímka 10). Peťo je odvážny, vynaliezavý a milý chlapec. Ľahko chodí, dokonca aj preskakuje. Peťova melódia je bezstarostná, priateľská, veselá. Peťu stvárňujú sláčikové nástroje - mäkké, s teplým timbrom.

Na vysokom strome sedel Peťovi známy vták. „Všetko naokolo je pokojné,“ kričala veselo. (Snímka 11). Vtáčik je zaneprázdnený, svižný, svižný a téma vtáčika je rovnaká – niekedy rýchly, obratný, niekedy ľahký, trepotavý, trhavý, niekedy uhladenejší, uštipačný, lietajúci. Vtáčik je znázornený flautou. Zvuk flauty je jasný, ľahký, vysoký. Hlasy vtáka a flauty sú veľmi podobné.

Po Peťovi sa objavila kačica, kolísajúca sa zo strany na stranu. Bola rada, že Petya nezatvorila bránu a rozhodla sa plávať v hlbokej mláke na trávniku. (Snímka 12). Kačka sa nemotorne kolíše. Melódia kačice je pomalá a nemotorná. Hudba zobrazuje túto chôdzu - pokojnú, dôležitú kačaciu melódiu, ktorú hrá hoboj. Má mierne nosový hlas a imituje šarlatánku veľmi podobne. Vták letí ku kačke. Kačicasa začne hádať s vtákom o tom, kto by mal byť považovaný za skutočného vtáka - kačica, ktorá nelieta, ale pláva, alebo vták, ktorý nevie plávať.

Peťa sa zrazu začala mať na pozore. Všimol si mačku, ktorá sa zakráda trávou. (Snímka 13). Melódiu zákernej, prefíkanej mačky hrá klarinet. Tento nástroj má skvelé schopnosti. Znie to veľmi flexibilne, s rôznymi farbami zafarbenia. Zobrazuje zakrádajúcu sa mačku, pripravenú kedykoľvek sa ponáhľať za svojou korisťou, s tichými, podsúvajúcimi, opatrnými zvukmi. Mačka si pomyslela: „Je vták zaneprázdnený hádaním? Teraz to chytím ja." A potichu, na zamatových labkách sa k nej priblížila.

"Pozor!" - zakričala Petya a vták okamžite vyletel na strom. A kačica zo stredu svojej mláky nahnevane kvákala na mačku.

Vyšiel dedko. (Snímka 14). Bol nahnevaný, že Peťa vyšla z brány. Nebezpečné miesta. Ak príde vlk z lesa, čo potom? Starého dedka stvárňuje prísna, nenútená, nevrlá melódia. Dedko chodí pomaly a ťažko. A hudba je pomalá, čo vyjadruje jeho ťažkú ​​chôdzu. Dedkov hlas je tichý. Jeho melódiu hrá fagot, najnižší drevený dychový nástroj. Dedko vzal Peťa domov a pevne zamkol bránu.

A skutočne, kým Peťo a jeho dedko stihli odísť, z lesa sa objavil obrovský sivý vlk.(Snímka 15). Vlk je znázornený tromi rohmi. Ich hlasy tvoria akordy – škaredé, drsné, brúsené, chrapľavé. Téma vlka je desivo hrozivá. Mačka rýchlo vylezie na strom a kačka vyskočí z rybníka, ale vlk ju predbehne a prehltne.

Peťo pomocou lana prelezie plot a ocitne sa na vysokom strome. Požiada vtáka, aby odvrátil pozornosť vlka, a keď sa ju pokúsi chytiť, dá vlkovi okolo chvosta slučku. Vlk sa snaží vyslobodiť, ale Peťa priviaže druhý koniec lana k stromu a slučka sa ešte pevnejšie utiahne na vlkovom chvoste.

Z lesa vychádzajú poľovníci. (Snímka 16). Poľovníci najradšej strieľajú a sú reprezentovaní hromom bubnov a kotlíkov. Už dlho sledovali Vlka. Peťa im pomáha zviazať Vlka a vziať ho do zoo.

Práca sa končí všeobecným sprievodom. (Snímka 17) Na ktorej sa podieľajú všetky jeho postavy: Peťo je vpredu, za ním Lovci vedú Vlka, nad nimi letí Vtáčik a za nimi je dedko s mačkou, ktorí ďalej šomrú. Ozve sa tiché kvákanie: to je hlas Kačice sediacej v bruchu Vlka, ktorý sa tak ponáhľal, že ju zaživa prehltol.

Tak končí Prokofievova symfonická rozprávka, v ktorej je veľa veselej a vtipnej hudby, veľa vtipných hudobných objavov.

Toto nie je len rozprávka, ale učebnicová rozprávka. Skladateľ ju napísal preto, aby vám predstavil nástroje symfonického orchestra a naučil vás rozoznávať ich zvuk.

A tak ako sa herci na javisku rozprávajú najskôr medzi sebou, potom sami so sebou alebo s publikom, tak aj nástroje v orchestri hrajú svoje úlohy: niekedy znejú oddelene, inokedy spolu. Napríklad kačica a vták (hoboj a flauta) sa navzájom veľmi vtipne hádajú - každý hrá kúsok svojej vlastnej hudobnej témy. Tu znie klarinet - zakráda sa mačka; fagot reptal - dedko karhá Peťa; Rohy strašne zahučali - objavil sa vlk; Hoboj od strachu kvákal a stíchol – vlk zhltol kačicu.

Takto skladateľ rozpráva symfonický príbeh hudobným jazykom.

Hudba supervízor.Chlapci, skladateľ namaľoval obraz vlka tak vierohodne hudobnými zvukmi, že všetky postavy z rozprávky utiekli a opustili svoje nástroje. Žiadam vás, aby ste mi pomohli a vybrali pár pre každú postavu.

Počas záverečného sprievodu z rozprávky „Peter a vlk“ si deti vyberajú hudobný nástroj, ktorý hrá hlavnú úlohu každej postavy.

Hudobný režisér.Chlapci, dnes veľa hovoríme o hrdinoch rozprávky „Peter a vlk“. Počúvali sme hudobné portréty týchto postáv a tieto postavy sa dajú aj plasticky vykresliť. Vyjadrite charakteristické črty každej z ich postáv v motorických náčrtoch. A kúzlo hudby nám opäť pomôže.

Plastová improvizácia

Ku každej z hudobných tém deti predvádzajú motorické improvizácie a snažia sa do tanca sprostredkovať plasticitu, mimiku a charakteristické črty, ktoré sú vlastné konkrétnej postave.

Hudobný režisér.Chlapci, páčilo sa vám naše hudobné putovanie do rozprávky „Peter a vlk“?

Hudobný režisér.Čo myslíte, keby som vám len prečítal rozprávku, povedal dej slovami, bola by taká žiarivá, farebná, čarovná?

Hudobný režisér.Úplne správne. Dnes sme sa opäť presvedčili o magickej sile hudby, ktorá nám pomáha zoznámiť sa s mnohými zaujímavosťami živšie a farebnejšie. Navrhujem, aby ste sa s hudbou spriatelili a niesli si túto hudbu po celý život a prinesie vám ešte veľa nezabudnuteľných stretnutí s krásou. A my na oplátku dáme našim hosťom nádhernú pieseň o hudbe.

Deti hrajú pieseň „Magic Key“. Koreň Zinaida.

Lekcia sa skončila.

Referencie.

1. Davydová M.A. Hudobná výchova v materskej škole: stredné, staršie a prípravné skupiny - M.: VAKO, 2006. - 240 s.

2. Vinogradova L.N., Koreneva T.F., Tatarzhitskaya O.T. atď.; Comp. Bekina S.I. Prázdniny v škôlke: Kniha. pre pedagógov a hudbu. Vedúci oddelenia Det. Sada.- M.: Vzdelávanie, 1990.- 207 s.

3. Radynová O.P. Hudobný rozvoj detí: O 14. hodine - M.: Humanit. Ed. stredisko VLADOS, 1997 2. časť - 400 s.

4. Koreň Z.Ya. Pesničky a prázdniny pre deti - M.: Iris-press, 2003.-96s.

Sergej Sergejevič Prokofiev - najväčší detský skladateľ 20. storočia

20. storočie bolo ťažkým obdobím, keď sa odohrávali strašné vojny a veľké úspechy vedy, keď sa svet ponoril do apatie a opäť vstal z popola.

Storočie, keď ľudia strácali a znovu nachádzali umenie, keď sa zrodila nová hudba, nové maľovanie, nový obraz vesmíru.

Veľa z toho, čo bolo predtým cenné, sa stratilo alebo stratilo svoj význam a ustúpilo niečomu novému, nie vždy lepšiemu.

Storočie, keď klasické melódie začali znieť tichšie, menej žiarivo pre dospelých, no zároveň odhalili svoj úžasný potenciál pre mladšiu generáciu. Dokonca by sa dalo povedať, že klasika od 20. storočia v istom zmysle stratila niečo dôležité pre dospelých, no akosi živo znela najmä pre deti.

Zaručuje to obľúbenosť melódií Čajkovského a Mozarta, neprestajné vzrušenie, ktoré vzniká okolo animovanej tvorby štúdia Disney, ktorého diela sú cenné práve pre hudbu, ktorá znie pre rozprávkových hrdinov a pre tých, ktorým ich príbehy sa odhalia na obrazovke.

Existuje mnoho ďalších príkladov, ale najvýznamnejšou je hudba Sergeja Sergejeviča Prokofieva, skladateľa, ktorého intenzívna a ťažká práca z neho urobila jedného z najznámejších, ak nie najuznávanejších, najcitovanejších skladateľov 20. storočia.

Samozrejme, Prokofiev urobil veľa, veľa pre „dospelú“ hudbu svojej doby, ale to, čo urobil ako detský skladateľ, je nepredstaviteľne cennejšie.

Prokofiev prikladal osobitnú dôležitosť klavíru

Sergej Sergejevič Prokofiev je prominentná osobnosť medzi hudobníkmi dvadsiateho storočia. Bol najznámejším skladateľom Sovietskeho zväzu a zároveň sa stal jedným z najvýznamnejších hudobníkov pre celý svet.

Vytváral hudbu, jednoduchú a zložitú, v niektorých ohľadoch veľmi blízku minulému „zlatému veku“ klasiky a v niektorých ohľadoch nepredstaviteľne vzdialenú, dokonca disonantnú, stále hľadal niečo nové, rozvíjajúce sa, čím sa jeho zvuk nepodobal ničomu inému.

Za to bol Prokofiev milovaný, zbožňovaný, obdivovaný a jeho koncerty vždy priťahovali plné sály. A zároveň bol miestami taký nový a svojvoľný, že mu nerozumeli, až tak, že raz na jednom z koncertov polovica publika vstala a odišla, inokedy bol skladateľ takmer vyhlásený za nepriateľ sovietskeho ľudu.

Ale stále bol, tvoril, udivoval a tešil. Potešil dospelých aj deti, vytvoril, ako Mozart, ako Strauss a Bach, niečo nové, čo pred ním nikto nevymyslel. Pre sovietsku hudbu sa Prokofiev stal tým istým, akým sa stal pre ruskú hudbu len o storočie skôr.

„Skladateľ, podobne ako básnik, sochár, maliar, je povolaný slúžiť človeku a ľudu. Musí zdobiť ľudský život a chrániť ho. V prvom rade je povinný byť občanom vo svojom umení, oslavovať ľudský život a viesť ľudí k svetlej budúcnosti,“ - takto vnímal svoju úlohu Prokofiev, ktorý svoje slová zopakoval s Glinkou.

Ako detský skladateľ bol Prokofiev nielen vynaliezavý, melodický, poetický, bystrý, hovorí sa, že dokázal pri zachovaní kúska detstva vo vlastnom srdci vytvoriť hudbu, ktorá bola zrozumiteľná a príjemná aj pre detské srdce. čo sa týka tých, ktorí si ešte pamätali, aké to bolo byť dieťaťom.

O troch oranžových princeznách

Počas svojho života Prokofiev pracoval na forme, štýle, spôsobe vystupovania, rytme a melódii, na svojom slávnom polyfónnom vzorovaní a disonantnej harmónii.

Celý ten čas tvoril hudbu pre deti aj dospelých. Jednou z Prokofievových prvých detských diel bola opera v desiatich scénach „Láska k trom pomarančom“. Toto dielo napísané podľa rovnomennej rozprávky Carla Gozziho bolo ľahké a veselé, akoby inšpirované tradičným zvukom šibalského talianskeho divadla.

Dielo rozpráva o princoch a kráľoch, dobrých kúzelníkoch a zlých čarodejniciach, začarovaných kliatbách a o tom, aké dôležité je neskĺznuť.

„Láska k trom pomarančom“ bola odrazom Prokofievovho mladého talentu, ktorý sa snažil spojiť svoj vznikajúci štýl a stále čerstvé spomienky na bezstarostné detstvo.

Nová melódia pre starú rozprávku

Nemenej významným, ale zrelším a možno aj jasnejším, oveľa slávnejším dielom Prokofieva bola „Popoluška“.

Tento dynamický balet, poznačený prvkami krásnej hudby romantizmu, ktorú autor v tej dobe ovládal a dopĺňal, bol ako závan čerstvého vzduchu, keď sa nad svetom sťahujú mraky.

„Popoluška“ bola vydaná v roku 1945, keď vo svete doznieval oheň veľkej vojny, zdalo sa, že volá po znovuzrodení, odvrhne temnotu zo srdca a usmeje sa na nový život. Jeho harmonický a jemný zvuk, inšpiratívny motív žiarivej rozprávky Charlesa Perraulta a vynikajúca produkcia dali starému príbehu nový, život potvrdzujúci začiatok.

“...som obzvlášť rád, že som ťa videl v úlohe, ktorá spolu s mnohými ďalšími obrazmi svetovej fantastiky vyjadruje úžasnú a víťaznú silu detinskej, okolnostiam podriadenej a skutočnej čistoty... Tá sila je je mi drahý v jeho hrozivom kontraste s tým, tiež odvekým, ľstivým a zbabelým, plazivým dvorným živlom, ktorého súčasné podoby sa mi až do šialenstva nepáčia...“

Toto napísal Boris Pasternak Galine Ulanovej o jej úlohe v balete „Popoluška“, čím vzdal kompliment nielen interpretovi role, ale aj jej tvorcovi.

Uralské rozprávky

Prokofiev bol nielen skladateľ, ale aj vynikajúci klavirista

Posledná detská práca Sergeja Sergejeviča bola publikovaná po jeho smrti, hovoria, že aj v samotný osudný deň pracoval na orchestrácii čísel „Kamenný kvet“.

Zvučné a na rozdiel od čohokoľvek iného, ​​no z nejakého dôvodu mnohým veľmi blízke, vyvolávajúce pocit kontaktu s niečím tajomným a krásnym, melódie tohto diela dali hudobný život nemenej nezvyčajným a na nič iné uralské príbehy P.P. Bažovej.

Prokofievova hudba, ktorú na javisku nepočul, a báječné, posvätné motívy „Malachitovej škatule“, „Horský majster“, „Kamenný kvet“ sa stali základom skutočne jedinečného baletu, ktorý odhaľuje nielen úžasné aspekty. hudobného umenia, ale aj sveta skrytých legiend pohoria Ural, ktorý sa stal prístupným a blízkym mladým poslucháčom a poslucháčom, ktorí si zachovali mladosť ducha.

Sám Prokofiev povedal, že jeho detská hudba obsahuje pre neho veľa dôležitých a jasných vecí.

Vône a zvuky detstva, blúdenie mesiaca po rovinách a kohúta kohúta, niečo blízke a drahé úsvitu života – to vložil Prokofiev do svojej detskej hudby, pretože sa ukázalo, že je pochopiteľné jemu a zrelým ľuďom, ktorí si však ako on zachovali srdce z kúska detstva. Preto sa zblížila s deťmi, ktorých svet sa Prokofiev vždy snažil pochopiť a precítiť.

O priekopníkoch a šedých dravcoch

Medzi Prokofievovými dielami má osobitný význam dielo „Peter a vlk“. Toto dielo, kde každú postavu hrá samostatný hudobný nástroj, špeciálne napísaný maestrom pre deti, absorbovalo všetko to najlepšie, čo sa Sergej Sergejevič snažil zachovať v hudbe pre svojho najcitlivejšieho diváka.

Jednoduchý a poučný príbeh o priateľstve, vzájomnej pomoci, poznaní sveta, o tom, ako všetko okolo funguje a ako sa má správať dôstojný človek, je prezentovaný prostredníctvom Prokofievovej elegantnej a veľmi živej hudby, doplnenej o hlas čitateľa, efektívne interagujúceho s rôznymi hudobné nástroje v tejto symfonickej rozprávke.

Premiéra diela sa konala v roku 1936, možno povedať, že Prokofiev vytvorením rozprávky pre deti o mladom priekopníkovi demonštroval, že sa navždy vrátil do vlasti.

Dôležitú úlohu čitateľa v prvej verzii Petra a vlka zohrala Natalia Sats, ktorá mala nielen vynikajúci herecký talent, ale bola aj prvou ženskou opernou režisérkou na svete.

Následne sa Prokofievova práca, ktorá získala celosvetovú slávu, stala blízkou a zrozumiteľnou deťom na celej Zemi, bola opakovane publikovaná a stelesnená na pódiu, na obrazovkách a v rádiu.

„Peter a vlk“ stelesnilo štúdio Disney ako karikatúru, vďaka čomu sa mierne upravený sovietsky priekopník vyrovnal svetoznámym rozprávkovým hrdinom, ktorým štúdio dalo tie najlepšie animované zrody.

V roku 1978 vyšli jazzové, bluesové a rockové variácie symfonickej rozprávky, rockový idol David Bowie vystúpil ako čitateľ Peter a vlk a krátka karikatúra na motívy Prokofievovej rozprávky získala Oscara za Zlatého rytiera; 2007.

Pedagogická hodnota „Petra a vlka“ je mimoriadne dôležitá - symfonický príbeh sa používa, podobne ako mnohé Prokofievove diela, na výchovu mladých hudobníkov v špecializovaných školách, ale okrem toho príbeh o dobrodružstvách odvážneho a láskavého. priekopník takmer od svojho vzhľadu sa stal prvkom všeobecných školských hudobných programov.

Prokofievova rozprávka už mnoho rokov pomáha odhaľovať deťom tajomstvo hudby, správny vkus pre symfonickú klasiku, ideu morálky a univerzálne ľudské hodnoty.

V jednoduchej a dostupnej forme sa Prokofievovi podarilo stelesniť dôležité a potrebné veci na iné spôsoby demonštrácie toho, že niekedy sa vynakladá obrovské úsilie a píšu sa hrubé zväzky kníh.

Najviac detskej hudby

Prokofiev strávil posledné roky svojho života mimo mesta, no napriek prísnemu zdravotnému režimu pokračoval v práci

Okrem „Popoluška“ a „Kamenný kvet“ existuje mnoho ďalších diel Prokofieva napísaných pre deti. Jemná a nostalgická klavírna skladba „Rozprávky starej babičky“.

Zlomyseľný a dynamický, podobne ako „Láska k trom pomarančom“, je podobný baletu „Príbeh šaša, ktorý oklamal sedem šašov“. Vážna a múdra „realistická“ suita „Zimný oheň“ podľa básní S. Marshaka o živote priekopníkov.

Trblietavá skladba „Chatterbox“, inšpirovaná básňami Agnie Barto. Prokofiev tvoril pre deti akoby pre seba – s veľkým potešením.

Medzi dielami detského skladateľa Sergeja Sergejeviča Prokofieva je však dielo, ktoré má možno väčšiu hodnotu ako „Kamenný kvet“ alebo „Popoluška“. Klavírny cyklus „Detská hudba“ - 12 skladieb, ktoré autorkiným nenapodobiteľným svetlom a jemným spôsobom rozprávajú o každodennom živote detských dní a o tých zvláštnych momentoch, ktoré sú také ostré, jasné a nečakane schopné premeniť tento každodenný život na rozprávku, dobrodružstvo alebo len spomienka na celý život.

Klavírny cyklus „Detská hudba“ sa stal skutočným pokladom pre učiteľov, ktorí učia deti hrať na klávesoch. Samotnému Prokofievovi, geniálnemu klaviristovi, sa podarilo vytvoriť niečo, čo bolo plne prístupné len deťom, určené deťom, ktoré chcú počuť hudbu, ktorú osobne vydolovali spoza čierneho veka klavíra.

Vytvoril „Detskú hudbu“, ktorá plne spĺňa nielen možnosti, ale aj potreby mladého klaviristu, ktorý študuje tajomstvá zvuku. Klavírny cyklus spája plynulosť a ostrosť, prechody rytmov a harmónií, schopnosť používať jednoduché alebo zložité kombinácie kláves tak, aby sa mladý virtuóz učil a pri učení sa usmieval nad svojimi vynikajúcimi výsledkami.

„Detská hudba“ - srdečná, jasná, plná krištáľovej čistoty a nehy, nezvyčajnosti a báječnosti, sa stala Prokofievovým darom pre začínajúcich klaviristov a ich učiteľov, ktorí dostali jednoduchý a pohodlný prostriedok na udržanie pozornosti svojho študenta a rozvoj svojich schopností.

Zhrnutie integrovanej hodiny počúvania hudby v materskej škole "Peter a vlk" S.S. Prokofiev

Cieľ:
Systematizácia vzdelávacích príležitostí v rozvoji detí, podpora ich hudobného a všeobecného kultúrneho rozvoja.
Úlohy: oboznámiť deti s rôznymi hudobnými nástrojmi symfonického orchestra. Naučte sa rozlišovať ich zvuk podľa farby. Pokračujte v predstavení diela ruského skladateľa S.S. Prokofieva (1891-1953).
V sále sú hostia, deti pozvanej skupiny. Záves je zatiahnutý.
Moderátorka- Dobré popoludnie, priatelia, vítam vás vo foyer konzervatória v Zarinsku pomenovanom po M. P. Musorgskom.
Poďme sa pozrieť do malej sály. Dnes tam prebieha generálna skúška orchestra.
Opona sa otvára. Orchester sa nachádzal na pozadí veľkoplošného plátna riešeného ako javisková kulisa. Deti s falošnými nástrojmi v životnej veľkosti.
Moderátorka– Symfonický orchester zahrá hru S.S. Prokofieva „Ráno“. Na dirigentskom pulte je laureátka súťaže Čarovná flauta, ctená umelkyňa Ruska Victoria Fekhtman.
Dirigent vyjde von, ukloní sa publiku, obráti sa k orchestru a mávnutím taktovky zdvihne členov orchestra k poklone.
Hrá sa zvukový záznam hry a členovia orchestra napodobňujú hru na nástroje. Na konci sa všetci opäť postavia a poklonia sa.
Moderátorka– Ďakujem veľmi pekne, Victoria. Povedz mi, na aké nástroje sa dnes hrá vo vašom orchestri?
Viktória- Orchester hrá na dychové a sláčikové nástroje.
Otázky pre každého člena orchestra.
Moderátorka– Na aký nástroj hráš? ako to znie? Aký je to typ?
Deti striedavo pomenujú svoj nástroj: harfa, violončelo, husle, roh, hoboj, flauta, tympán, kontrabas atď. Uveďte definíciu: vietor, struna. Všimnite si zafarbenie zvuku.
Moderátorka– Viktória, počul som, že dnes je vo veľkej sále konzervatória premiéra?
Viktória– Áno, symfonická rozprávka „Peter a vlk“. Príďte na premiéru.
Dirigent sa ukloní a zdvihne svoj orchester. Záves sa zatvorí. Hudobníci sedia s publikom v sále. Za oponou sa scenéria mení.
Moderátorka- (Osloví deti sediace v sále) Chlapci, aká je premiéra?
Dieťa– Premiéra je predstavenie, ktoré sa uvádza prvýkrát.
Moderátorka– Kto napísal hudbu k rozprávke „Peter a vlk“?
Dieťa– Hudbu k rozprávke „Peter a vlk“ napísal Sergej Sergejevič Prokofiev.
Moderátorka– Vymenujte hrdinov tejto rozprávky.
deti– Peter, Kačica, Vlk, Vtáčik, Dedko, Mačka. Lovci.
Moderátorka– Akými nástrojmi rozprávajú hrdinovia rozprávky?
deti
Petya - sláčikové kvarteto,
Vlk - roh,
Kačica - hoboj,
Mačka - klarinet,
Dedko je fagot
Birdie - flauta,
Lovci sú bubeníci.
Moderátorka- Do začiatku predstavenia zostáva málo času. Poďme sa prejsť po dlhej chodbe a bez toho, aby sme vošli do triedy, počúvajme, aký nástroj tam vyučujú.
Zvuková stopa rôznych nástrojov hrajúcich zvuky. Deti hádajú nástroj na základe jeho zafarbenia. Určte, či ide o strunu alebo vietor.
Otázka pre deti: Zvuk akého nástroja počujete?
Moderátorka- Konečne sme pri vchode do veľkej haly. Poponáhľajte sa, aby ste si sadli na svoje miesta.
Pred začiatkom predstavenia vám poviem niečo o histórii jeho vzniku.
Sergej Sergejevič Prokofiev začal písať hudbu, keď mal 5 a pol roka. A keď vyrástol a bol už slávnym skladateľom, zúčastnil sa predstavenia ústredného detského divadla „Rozprávka o rybárovi a rybe“. Predstavenie sa mu veľmi páčilo a riaditeľka divadla Natalya Sats navrhla, aby napísal symfonickú hru pre deti, aby deti zoznámil s hudobnými nástrojmi. 5. mája 1936 sa na javisku Ústredného detského divadla konala premiéra hry „Peter a vlk“.
Zazvoní zvonček.
Nechal som sa uniesť a už zvonilo tretie zvonenie. Predstavenie sa začína.
Opona sa otvára. V pozadí scény je les, pred ním malý plot s bránou, dve jedle, breza a mláka.

FONOGRAM HRY S TEXTOVÝMI ZVUKAMI. DETI HRDINOVIA VYKONÁVAJÚ AKCIE V PRIEBEHU ROZPRÁVKY. PREDSTAVENIE TRVÁ 20 MINÚT.

Moderátorka- (na konci) Páčila sa vám rozprávka? Prezradím vám tajomstvo, že čoskoro sa v tej istej sále uskutoční ďalšia premiéra. Rozprávka-opera "Popoluška". Hudbu k nej napísal aj veľký ruský skladateľ - klasik Sergej Sergejevič Prokofiev. Týmto sa naša exkurzia končí. Uvidíme sa znova!
Fotografie z lekcie





Mnoho diel pre deti vytvoril aj jeden z najväčších skladateľov 20. storočia Sergej Prokofiev (23. apríla 1891). Melodické, jasné, vynaliezavé, zrozumiteľné a príjemné pre čistú detskú dušu. Povedali o ňom, že si počas svojho života dokázal zachovať kúsok detského srdca. Medzi večnú klasiku patria „Tri pomaranče“, „Popoluška“, „Kamenný kvet“, „Malachitová škatuľka“, klavírny cyklus „Detská hudba“ a samozrejme slávna symfonická rozprávka „Peter a vlk“, detské diela „na všetky časy“

A v našej dobe deti zaobchádzajú s týmito a ďalšími výtvormi skvelého skladateľa so záujmom a vnímavosťou. Jasný, krištáľovo čistý, srdečný zvuk Prokofievových diel sa láskavo ozýva v detských srdciach. Na stránkach tejto sekcie sú zhromaždené vynikajúce príklady organizovania hudobných tried založených na dielach Sergeja Prokofieva.

Umelecká reflexia jedinečného sveta detstva v dielach S.S. Prokofiev.

Obsiahnuté v sekciách:
  • Hudba a choreografia. Hudobný rozvoj detí predškolského veku, materiály pre hudobných režisérov

Zobrazujú sa publikácie 1 – 10 z 38.
Všetky sekcie | Prokofiev S.S., skladateľ.

Poznámky k hudobnej lekcii „S. S. Prokofiev „Ráno“ Vchod deti: "Veselý vietor" múzy Dunaevského. Zastavia sa v polkruhu v strede haly. - Dnes je taký úžasný deň. Prajeme všetkým dobré ráno a dobrú náladu pri veselej pesničke. Deti spievajú spev "Dobré ráno" ON. Arsenevskaya Dnes na...

EKOLOGICKÁ ROZPRÁVKA NA ZÁKLADE DIEL S.S. PROKOFIEV"PETER A VLK" Cieľ: Pestovanie lásky a úcty k prírode, zmyslu pre láskavosť ku všetkému živému, udržiavanie čistoty v ekologickom prostredí. Úlohy: Formovanie základných environmentálnych znalostí a...

Prokofiev S.S., skladateľ. - Séria poznámok k hudbe „Vlastenectvo v hudbe S. S. Prokofieva“

Publikácia „Cyklus poznámok o hudbe „Vlastenectvo v hudbe S.S...“ Téma hodiny: „Vlastenectvo v hudbe S. S. Prokofieva“ Cieľ: podporiť u študentov zmysel pre vlastenectvo počúvaním diel S. S. Prokofieva. Ciele: Osobné: - vytvoriť trvalý záujem o klasickú hudbu; - rozvíjať schopnosť emocionálne...

Knižnica obrázkov "MAAM-pictures"

Hudobná lekcia založená na Prokofievovej rozprávke „Peter a vlk“ Cieľ: vzbudiť u detí záujem o svet hudby; oboznámiť deti so základnými hudobnými pojmami a nástrojmi, prostredníctvom hudby rozvíjať tvorivé schopnosti detí Ciele: 1. Predstaviť námety hrdinov rozprávok S.S. Prokofiev "Peter a vlk". 2. Posilniť u detí...


Poznámky k hudbe „Zoznámenie sa so symfonickou rozprávkou S. S. Prokofieva „Peter a vlk“ pre deti staršieho predškolského veku Cieľ: vypestovať u detí živý záujem o svet hudby; oboznámiť deti so základnými hudobnými pojmami a...


Cieľ: Rozvíjať záujem detí o svet hudby; oboznámiť deti so základnými hudobnými pojmami a nástrojmi; rozvíjať tvorivé schopnosti detí prostredníctvom hudby. Ciele: Vzdelávacie: 1. Spomeňte si na hudobné námety hrdinov rozprávky S. Prokofieva „Peter a vlk“. 2....

Prokofiev S.S., skladateľ. - Vypracovanie tematickej lekcie „Kreativita S. S. Prokofieva“

Sladko s portrétom skladateľa M.r.: Deti, dnes sa zoznámite s hudbou skladateľa Sergeja Sergejeviča Prokofieva, dozviete sa veľa nového z jeho života. Sergej Sergejevič sa narodil 23. apríla v malej ukrajinskej dedine. Detstvo budúceho skladateľa bolo šťastné. Okolo -...


Autor: Stavenko Larisa Sergeevna, hudobná riaditeľka najvyššej kategórie MBDOU "Materská škola č. 119" v meste Kurgan. Hudobno-didaktická príručka Lapbook „Symfonická rozprávka „Peter a vlk“ od S. Prokofieva Na stranách leporela sú rôzne vrecká, v ktorých...

Prokofiev Sergej Sergejevič sa narodil 11. (23. apríla) 1891 v obci Sontsovka, provincia Jekaterinoslav. Lásku k hudbe vštepila chlapcovi jeho matka, ktorá bola dobrá klaviristka a svojmu synovi často hrávala Chopina a Beethovena. Prokofiev získal základné vzdelanie doma.

Od útleho veku sa Sergei Sergeevich začal zaujímať o hudbu a už vo veku piatich rokov zložil svoje prvé dielo - malú skladbu „Indian Gallop“ pre klavír. V roku 1902 počul skladateľ S. Taneyev Prokofievove diela. Chlapcove schopnosti naňho tak zapôsobili, že sám požiadal R. Gliera, aby dal Sergejovi lekcie teórie kompozície.

Štúdium na konzervatóriu. Svetové turné

V roku 1903 Prokofiev vstúpil na konzervatórium v ​​Petrohrade. Medzi učiteľmi Sergeja Sergejeviča boli takí slávni hudobníci ako N. Rimsky-Korsakov, Y. Vitola, A. Lyadova, A. Esipova, N. Cherepnina. V roku 1909 absolvoval Prokofiev konzervatórium ako skladateľ, v roku 1914 ako klavirista, v roku 1917 ako organista. Počas tohto obdobia vytvoril Sergej Sergejevič opery „Maddalena“ a „Gambler“.

Prvýkrát Prokofiev, ktorého životopis bol známy už v hudobnom prostredí Petrohradu, uviedol svoje diela v roku 1908. Po absolvovaní konzervatória od roku 1918 Sergej Sergejevič veľa cestoval, navštívil Japonsko, USA, Londýn a Paríž. V roku 1927 vytvoril Prokofiev operu Ohnivý anjel V roku 1932 nahral svoj tretí koncert v Londýne.

Zrelá kreativita

V roku 1936 sa Sergej Sergejevič presťahoval do Moskvy a začal vyučovať na konzervatóriu. V roku 1938 dokončil prácu na balete Rómeo a Júlia. Počas Veľkej vlasteneckej vojny vytvoril balet Popoluška, operu Vojna a mier a hudbu k filmom Ivan Hrozný a Alexander Nevskij.

V roku 1944 získal skladateľ titul ctený umelec RSFSR. V roku 1947 - titul ľudového umelca RSFSR.

V roku 1948 Prokofiev dokončil prácu na opere Príbeh skutočného muža.

Posledné roky

V roku 1948 bola vydaná rezolúcia Ústredného výboru Komunistickej strany boľševikov, v ktorej bol Prokofiev ostro kritizovaný za „formalizmus“. V roku 1949 na prvom kongrese Zväzu skladateľov ZSSR Asafiev, Khrennikov a Yarustovsky odsúdili operu „Príbeh skutočného muža“.

Od roku 1949 Prokofiev prakticky nikdy neopustil svoju daču a naďalej aktívne tvoril. Skladateľ vytvoril balet „Príbeh kamenného kvetu“ a symfonický koncert „Strážca sveta“.

Život skladateľa Prokofieva bol preťatý 5. marca 1953. Veľký hudobník zomrel na hypertenznú krízu v komunálnom byte v Moskve. Prokofiev bol pochovaný na Novodevičovom cintoríne v Moskve.

Osobný život

V roku 1919 sa Prokofiev stretol so svojou prvou manželkou, španielskou speváčkou Linou Codinou. V roku 1923 sa zosobášili a čoskoro sa im narodili dvaja synovia.

V roku 1948 sa Prokofiev oženil s Mirou Mendelsonovou, študentkou Literárneho inštitútu, s ktorou sa zoznámil v roku 1938. Sergej Sergejevič nepožiadal o rozvod s Linou Kodinou, pretože v ZSSR sa manželstvá uzavreté v zahraničí považovali za neplatné.

Ďalšie možnosti životopisu

  • Svoje prvé opery vytvoril budúci skladateľ už ako deväťročný.
  • Jednou z Prokofievových záľub bolo hranie šachu. Veľký skladateľ povedal, že hranie šachu mu pomáha vytvárať hudbu.
  • Posledným dielom, ktoré si Prokofiev mohol vypočuť v koncertnej sále, bola jeho Siedma symfónia (1952).
  • Prokofiev zomrel v deň smrti Josifa Stalina, takže skladateľova smrť zostala takmer nepovšimnutá.
  • Krátka biografia Prokofieva pre deti sa odráža v knihe „Detstvo“, ktorú napísal samotný skladateľ.