O výučbe gramotnosti v prípravnej skupine. Lekcia gramotnosti pre prípravnú skupinu „Posilnenie preberanej látky“


Ciele lekcie:

Skontrolujte a upevnite svoje znalosti zvukov. Pokračujte v učení sa rozlišovať medzi samohláskami a spoluhláskami.

Posilnite schopnosť nájsť miesto zvuku. Pokračujte v učení sa zvukovej analýzy slov: rozdeľte slová na slabiky.

Podporovať rozvoj zvukovej analýzy a fonematického povedomia.

Rozvíjať ústnu reč, logické myslenie, pozornosť, jemné motorické zručnosti prstov, kognitívne schopnosti.

Pestovať túžbu pomáhať slabším, dobrú vôľu, lásku a úctu k vtákom.

Predchádzajúca práca: Čítanie rozprávky „Husi a labute“, hádanie hádaniek, rozprávanie o vtákoch.

Vybavenie: jabloň, sporák, rieka, farebné žetóny, obrázky predmetov, zošity, ceruzky, jablko, košík s jablkami, obrázok sýkorky.

1 Org. Moment

2 Vyjadrenie témy a účelu hodiny.

Pedagóg: Dnes, chlapci, počas našej hodiny gramotnosti sa vydáme na cestu rozprávkou. A podľa ktorej rozprávky, musíte uhádnuť.

V rozprávke je obloha modrá

Vtáky sú v rozprávke strašidelné

Jabloň zachráň ma

Rieka zachráň ma

(husi-labute)

Chlapci, dostali sme list od Alyonushky, žiada nás, aby sme našli a zachránili jej brata Ivanushka, labutie husi ho vzali do Baba Yaga. Pomôžeme Alyonushke? Ak chcete začať cestovať rozprávkou, povedzme čarovné slová.

Ra-ra-ra - hra začína.

SA-sa-sa- na ceste nás čakajú zázraky.

(Baba Yaga beží na hudbu)

Prečo si sem prišiel? Nedám ti Ivanuška, nenájdeš ho.

(Baba Yaga uteká)

Chlapci, kde žije Baba Yaga? (v hustom lese)

3. Fonetické cvičenie

Vlci vyjú v lese

Lístie šuští ššššš

Hady lezú a pískajú ssss

čo sme povedali? (Zvuky)

Čo sú zvuky (počujeme, vyslovujeme)

Aké sú tam zvuky? Ako sa spoluhlásky líšia od samohlások?

Chlapci, pozrite sa na strom? Aký strom (jabloň). Spýtajme sa jablone, kde husi a labute vzali Ivanushku?

Jabloň, jabloň, povedz mi, kde lietali husi a labute?

  1. Hrajte sa s jablkom. Hra "Sounds Lost".

(podajte jablko a vyslovte slovo)

...arelka, ...tul, ...suda, ...yba, ...urtka, ...kaf, ...ozhka, ...iraf, ...ilka.

Fizminutka

V tmavom lese je chata (kráčame)

Stoj dozadu (otočenie)

V tej chatrči je stará žena (nakláňa sa)

Babička Yaga žije (otočte sa späť)

Háčkovaný nos (ukázať nos)

Oči veľké (ukázať oči)

Ako žeravé uhlíky horia

Wow, ako nahnevaný? (potrasieme si prstami)

Vstávajú mi vlasy dupkom.

  1. Chlapci, pozri, dostali sme sa k rieke, možno rieka vie, kde husi labute Ivanuška

Odvezený? Spýtajme sa. Rieka, rieka, kde lietali labutie husi? Musíme ísť cez rieku. Ak chcete prejsť cez rieku, musíte správne identifikovať jemné a tvrdé zvuky, ktorými začínajú slová na kartách.

Citrónovo zelený čip

Ryba s modrými hranolkami

(Práca s kartami a čipmi)

Výborne, chlapci! Zvládli sme to. Tak sme prešli cez rieku.

  1. Stretávame sa so sporákom

Rúra-pec kam lietali husi-labute? Určte miesto zvuku a slovami úlohy k nám priletela sýkorka. Chce nám pomôcť. Ako jedným slovom, sýkorka má začiatok - hlavu, stred - telo a koniec - chvost. Kde žijú sýkorky v lete? A v zime? prečo?

Sýkorky prinášajú veľké výhody do lesov, parkov a záhrad.

Sýkorka veľká zožerie denne toľko hmyzu, koľko sama váži.

Fizminutka

Ruky hore

A zatriasol

Toto sú stromy v lese

Paže ohnuté

Ticho sa triasol

Toto sú stromy v lese

Ruky zdvihnuté, hladko vlniť

Toto sú vtáky letiace smerom k nám

Ako si sadnú aj oni?

Ukážme vám to, dajte ruky späť.

(Baba Yaga beží na hudbu)

  1. Hádajte hádanku

Na okraji

Na trati

Dom stojí za to

Na kuracie stehná

Zvuková analýza slova izba

Koľko zvukov je v jednom slove? (4)

1 hviezdička? (a) samohláska

2 hviezdy? (h) spoluhlásky, tvrdý, znelý.

3 hviezdičky? (6) spoluhláska, tvrdá, zvučná.

4 hviezdičky? (a) samohláska

Koľko slabík obsahuje toto slovo? Výborne!

Baba Yaga, nevzdám sa Ivanushka, zatieň moju chatu, potom ťa nechám ísť.

  1. Práca v notebooku

Baba Yaga: Splnili ste úlohy, vezmite si Ivanushku.

Ivanushka: Ďakujem vám, chlapci, že ste ma zachránili pred zlou Babou Yagou. Jabloň ti dala jablká,

Pomôžte si

Pozývame učiteľov predškolských zariadení regiónu Tyumen, autonómny okruh Yamal-Nenets a autonómny okruh Khanty-Mansi, aby zverejnili svoj učebný materiál:
- Pedagogické skúsenosti, originálne programy, učebné pomôcky, prezentácie na vyučovanie, elektronické hry;
- Osobne vypracované poznámky a scenáre vzdelávacích aktivít, projektov, majstrovských kurzov (vrátane videí), foriem práce s rodinami a učiteľmi.

Prečo je výhodné publikovať u nás?

Hodina gramotnosti v predškolskej skupine.

Vzdelávacie ciele:

naďalej učiť deti vykonávať zvukovú analýzu slov „Ruža“ a „Mäso“ pomocou pravidiel písania samohlások a určovania prízvukového zvuku samohlásky.

Naučte sa pomenúvať slová podľa daného vzoru.

Rozvojové ciele:

rozvíjať súvislú reč (monologické a dialogické formy);

upevniť schopnosť odpovedať na otázky spoločnou vetou;

rozvíjať schopnosť samostatne vyvodzovať závery;

rozvíjať gramatickú stavbu reči (upevniť zručnosť zhodovať sa prídavných mien s podstatnými menami v rode, čísle, páde);

rozvoj fonematického sluchu, vnímania, pozornosti, pamäti, verbálneho a logického myslenia;

rozvíjať schopnosť pomenovať slová s daným zvukom.

Vzdelávacie ciele:

rozvíjanie zručnosti samostatnej činnosti;

rozvíjať u detí zručnosti: pracovať v tíme, trpezlivo počúvať otázky učiteľov, odpovede súdruhov a rešpektovať ich názory;

pestovať zmysel pre vzájomnú pomoc a pomoc;

pestovať záujem o činnosť a lásku k rodnému jazyku.

Demonštračný materiál: červené, modré, zelené, čierne čipy; pokladňa s prejdenými samohláskami „a“ a „i“; písmeno "o"; ukazovateľ.

Materiál podkladu: červené, modré, zelené, čierne žetóny; pokladňa s prejdenými samohláskami „a“ a „i“; písmeno "o"; karta s diagramom (domy pre zvuky).

Priebeh lekcie

I. Organizačná etapa.

II. Stanovenie učebnej úlohy prostredníctvom hernej motivácie.

III. Hlavná scéna.

Hra „Kto je väčší?“;

Herné cvičenie „Dokončiť slovo“;

Hra „Shorty Baby“;

Herné cvičenie „Transformácia slov - magický reťazec“;

Slovná hra „Povedz to správne“;

Hra „Pomenujte svojho brata“;

Hra „Rozpoznať zvuk“;

Slovná hra „Stratil sa zvuk“;

Hra „Kto je pozorný?“;

Vykonanie zvukovej analýzy slov „Rose“ a „Mäso“ pomocou pravidiel pre písanie samohlások;

Hra „Opravte chybu“;

Hra „Pomenujte slová“.

IV. Záverečná fáza.

Priebeh lekcie

(Deti vstúpia do skupiny a pozdravia hostí)

Vychovávateľ: - Chlapci, povedzte mi, prosím, do ktorej skupiny chodíte? (Prípravná skupina)

- Takže čoskoro sa z vás stanú školáci. Predstavte si, že dnes nie ste v skupine, ale v škole, v triede. Učitelia sa k nám prišli pozrieť, ako ste pripravený do školy. Ukážeme našim hosťom, čo vieme a dokážeme?

(Zazvoní zvonček, deti stoja v kruhu)

Vychovávateľ:

- Chlapci, viete, čo hovoríme slovami. A teraz si ukážeme, koľko slov vieme. Poďme si zahrať hru "Kto je väčší?" (Učiteľ sa postaví do kruhu s loptou, hodí dieťaťu loptu, zavolá ľubovoľný zvuk, dieťa loptu vráti a zavolá slovo, ktoré začína týmto zvukom).

- Výborne, povedal si veľa slov. A teraz hra „Dokončiť slovo“. (Učiteľ s loptou stojí v kruhu, hádže loptičku dieťaťu, volá prvú časť slova, dieťa vracia loptu, volá druhú časť alebo celé slovo: dro-va, so-va, tsap-lya atď.)

- Skvelé a teraz hra „Shorty Babies“:

Sme nízke baby.

Budeme radi ak vy

Premýšľajte o tom a zistite

A začiatok a koniec.

(Boris, nosorožec, koláč, šmyk, Vodnár, zoo, heslo, plot)

- Dobre, a teraz hra „Premena slov - magický reťazec“ (Učiteľ stojí v kruhu s loptou, hodí loptu dieťaťu, zavolá slovo, zmení jeden zvuk a zavolá nové slovo: dom - tom - kom - páčidlo - sumec, krieda - sedel - spieval, chrobák - konár - cibuľa)

- Výborne, a tak hra „Povedz to správne“ (súhlas prídavného mena s podstatným menom v rode, čísle a páde).

- Chlapci, doteraz sme hovorili o slovách. Povedz mi, z čoho sa skladajú slová? (zo zvukov)

-Aké sú zvuky? (Samohlásky a spoluhlásky)

- A čo spoluhlásky, ktoré poznáme? (tvrdé a mäkké spoluhlásky)

- Dobre, zahrajme si hru „Pomenujte svojho brata“ (Učiteľ sa postaví do kruhu s loptou, hodí dieťaťu loptu, pomenuje tvrdú alebo mäkkú spoluhlásku, dieťa pri vrátení lopty pomenuje opak).

- Výborne, už si mi toho veľa povedal. Teraz ukážte, ako poznáte zvuk, hru „Rozpoznajte zvuk“ (Učiteľ pomenúva slová, deti tlieskajú, ak počujú zvuk p, z).

— Viete, že zvuky sa môžu stratiť, hra „Stratený zvuk“:

Poľovník zakričal: „Ach!

Dvere (zvieratá) ma prenasledujú!"

Pevne sedí v záhrade

Oranžová čiapka (repa).

Lenivý muž leží na postieľke,

Hryzenie, chrumkanie, pištole (sušenie).

Básnik dokončil rad,

Na koniec som dal sud (bodku).

- Skvelé, v hre ste odviedli skvelú prácu. Teraz pokojne choďte k svojim stolom. (Deti idú k stolom)

- Umiestnite pred seba červené, modré, zelené žetóny z krabíc. Hra "Kto je pozorný?" (Učiteľ pomenúva zvuk po jednom, deti zdvihnú čip, ktorý ho predstavuje. Počas hry sa učiteľ pýta detí jednotlivo: „Prečo ste zobrali práve tento čip?“, vysvetľuje dieťa).

- Výborne, odstráňte hranolky. Posuňte diagram smerom k sebe, vykonáme zvukovú analýzu slova „Rose“ a Kirill analyzuje slovo na tabuli. (Deti analyzujú slovo samy a Kirill - zo zadnej strany tabule. Keď on a ďalšie deti dokončia, tabuľa sa rozvinie a Kirill vysvetlí, prečo vymyslel tento konkrétny model slova).

- Prvý zvuk v slove „Rose“ je zvuk „r“, tvrdá spoluhláska a je označený modrým čipom. Druhý zvuk v slove „Rose“ je zvuk „o“, zvuk samohlásky a je označený červeným čipom. Tretí zvuk v slove „Rose“ je zvuk „z“, tvrdá spoluhláska a je označený modrým čipom. Štvrtý zvuk v slove „Rose“ je zvuk „a“, zvuk samohlásky a je označený červeným čipom.

- A vy chlapi, skontrolujte, máte taký model, skontrolujte aj suseda.

- Dobré dievča, urobila si všetko správne.

- Koľko zvukov obsahuje slovo „Ruža“ (4). Koľko spoluhlások je v slove „Ruža“ (2). Pomenujte 1. spoluhlásku, 2. spoluhlásku („p“, „z“). Čo je prízvučná samohláska v slove „Rose“? (O). Ktorý čip označuje prízvukovaný zvuk samohlásky? (Čierny).

(učiteľ vyzve deti, aby pod slovo „ruža“ vložili slovo „mäso“. Deti slovo rozoberú na mieste a na tabuli pred nimi ho dieťa rozoberie a vysvetlí každý svoj čin)

— Aké sú rovnaké samohlásky v slovách „ruža“ a „mäso“? (O). Po ktorých spoluhláskach nasledujú zvuky „o“? (po tvrdých spoluhláskach).

(Učiteľ ukáže deťom písmeno „o“ a červené žetóny nahradia písmenami „o“).

- Výborne, teraz vložte všetky žetóny do krabice. Hra „Opravte chybu“ (Učiteľ položí na tabuľu modrý žetón a za ním písmená „a“, „o“, pod ne rozloží zelený žetón a písmeno „I“. Zopakuje s deťmi pravidlá pre písanie samohlások, ktoré sa naučili, potom ich požiada, aby zavreli oči, niekedy najprv preusporiada písmená, potom deti nájdu a opravia chybu.).

„Dobrí chlapci, opravili sme všetky chyby. Teraz sa pozrite, aký model som dal na dosku: modré, červené, modré žetóny. Hra „Pomenujte slová“. Pomenujte slová, ktoré možno pomocou tohto modelu prečítať. Napríklad: mačka, cibuľa,…..(tom, dom, hrudka, ústa, nos, sumec, dym, mak, prúd).

Výborne!!!

Výsledok: - Čo sme dnes robili v triede? (Odpovede detí)

— Čo myslíte, kto sa dnes aktívnejšie zúčastnil na hodine, kto sa vyznamenal, kto dobre pracoval? (Odpovede detí) Teraz zatlieskajme chlapcom, ktorí odviedli dobrú prácu!

(Zazvoní zvonček, hodina sa skončila)

Dlhodobé plánovanie výučby gramotnosti v predškolskej triede.

Tento materiál poslúži učiteľom materských škôl a učiteľom pracujúcim v školách pre budúcich prvákov. Plán je založený na knihe „Výučba gramotnosti pre deti predškolského veku“ od Nishcheva N.V.

septembra
1. Písmeno Aa a zvuk (a). Rozvíjanie schopnosti nájsť písmeno medzi ostatnými písmenami abecedy. Rozvoj fonematického uvedomovania, zrakovej a sluchovej pozornosti, všeobecných a jemných motorických schopností. Rozvíjanie zručností spolupráce, dobrej vôle, iniciatívy a zodpovednosti. str.26
2. Písmeno Uu a zvuk (u). Formovanie schopnosti nájsť nové písmeno medzi ostatnými písmenami. Zlúčenia čítania Au, Ua. Rozvoj fonematického uvedomovania, zrakovej a sluchovej pozornosti, hrubej a jemnej motoriky, koordinácie reči s pohybom, tvorivej predstavivosti. Formovanie kooperatívnych zručností, pozitívny vzťah k účasti na hodinách, iniciatíva, samostatnosť, zodpovednosť. strana 30
3. Upevňovanie vedomostí o písmenách A, U. Reading mergers au, ua. Upevňovanie vedomostí o písmenách A, U a schopnosť ich nájsť medzi ostatnými písmenami abecedy. Reading mergers au, ua. Rozvoj fonematického uvedomovania, rečovej aktivity, zrakovej pozornosti, rečového sluchu, všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky, koordinácie reči s pohybom, tvorivej predstavivosti. strana 34
4. Písmeno Oo a zvuk (o). Formovanie schopnosti nájsť nové písmeno medzi ostatnými písmenami abecedy. Rozvoj súvislej reči, fonematického uvedomovania, zrakovej a sluchovej pozornosti, všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky, koordinácie reči s pohybom, tvorivej predstavivosti. Rozvíjanie zručností spolupráce, interakcie, dobrej vôle, iniciatívy, zodpovednosti. str.36

októbra
5. Písmeno Ii a zvuk (i). Formovanie schopnosti nájsť nové písmeno medzi ostatnými písmenami abecedy. Zlepšenie čitateľskej zručnosti pri spájaní samohlások. Zlepšenie fonematického uvedomovania, rozvoj jemného hlasu na základe materiálu samohlásky (i), rozvoj zrakovej a sluchovej pozornosti, všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky, koordinácia reči s pohybom, tvorivá predstavivosť. Formovanie zručností spolupráce, interakcie, dobrej vôle, zodpovednosti, samostatnosti. strana 40
6. Predstavenie písmena T. Písmeno T a zvuk (t) Rozvinúť schopnosť nájsť písmeno T medzi ostatnými písmenami abecedy, čítať a vytvárať s ním slabiky a dvojslabičné slová. Rozvoj fonematického povedomia, schopnosti analýzy a syntézy zvuku a slabiky, zraková pozornosť, rečový sluch, všeobecná, jemná a artikulačná motorika, koordinácia reči s pohybom, tvorivá predstavivosť. Formovanie zručností spolupráce, interakcie, dobrej vôle, iniciatívy, zodpovednosti. strana 44
7. Konsolidácia vyplnených listov. Upevniť schopnosť nájsť vyplnené písmená medzi ostatnými písmenami abecedy, čítať a skladať dvojslabičné slová s vyplnenými písmenami. Rozvoj fonematického uvedomovania, schopnosti analýzy a syntézy zvuku a slabiky, zrakovej pozornosti, rečového sluchu, všeobecnej a jemnej motoriky, koordinácie reči s pohybom. Formovanie zručností spolupráce, interakcie, dobrej vôle, iniciatívy, zodpovednosti. str.48
8. Písmeno Pp a zvuk (p). Predstavujeme písmeno Pp a zvuk (p). Formovanie schopnosti nájsť ho medzi ostatnými písmenami abecedy, zručnosť čítať a skladať s ním dvojslabičné slová. Rozvoj rečovej aktivity, fonematického uvedomovania, schopnosti analýzy a syntézy zvuku a slabiky, zrakovej a sluchovej pozornosti, hmatu, vyšetrovacích schopností, všeobecnej a jemnej motoriky. Formovanie zručností spolupráce, interakcie, nezávislosti, iniciatívy, túžby byť spravodlivý. Pestovanie lásky k prírode. strana 51

novembra
9. Písmeno Nn a zvuk (n). Formovanie schopnosti nájsť nové písmeno medzi ostatnými písmenami abecedy, čítať a skladať s ním slabiky a dvojslabičné slová. Formovanie konceptu návrhu.
Rozvoj fonematického uvedomovania, schopnosti analýzy a syntézy zvuku a slabiky, zrakovej a sluchovej pozornosti, všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky, koordinácie reči s pohybom.
Formovanie spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.57
10. Písmeno Mm a zvuk (m). Oboznámenie sa s písmenom M. Formovanie schopnosti nájsť nové písmeno medzi ostatnými písmenami abecedy.
Rozvoj fonematického uvedomovania, zrakovej a sluchovej pozornosti, hrubej a jemnej motoriky, koordinácie reči s pohybom.
Formovanie zručností spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.62
11. Písmeno Kk a zvuk (k). Predstavenie písmena K. Rozvíjanie schopnosti nájsť nové písmeno medzi ostatnými písmenami abecedy, čítať a skladať s ním slabiky a dvojslabičné slová.
Vytvorenie predstavy o návrhu.
Rozvoj rečovej činnosti, fonematického uvedomovania, schopnosti zvukovej a sluchovej analýzy a syntézy, zrakovej a sluchovej pozornosti, hrubej a jemnej motoriky, koordinácie reči s pohybom.
Formovanie zručností spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. strana 69
12. Písmeno BB a zvuky (b) – (b’). Oboznámenie sa s hláskami (b), (b’), písmenom BB, tvorenie pojmov o tvrdosti - mäkkosť, zvučnosť - hluchota spoluhláskových hlások. Zlepšenie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom.
Rozvoj fonematického vnímania, zručnosti analýzy zvuku a syntézy slov, myslenia, hrubej a jemnej motoriky, koordinácie reči s pohybom.
Rozvíjať zručnosti spolupráce v hre a v triede, samostatnosť, iniciatívu a zodpovednosť. str.85

decembra

13. Písmeno Dd a zvuky (d) – (d’). Oboznámenie sa so zvukmi (d), (d’) a písmenom Dd. Zlepšenie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom.
Rozvoj fonematického vnímania, zručnosti analýzy zvuku a syntézy slov, myslenia, hrubej a jemnej motoriky, gramotnosti, koordinácie reči s pohybom.
Rozvíjať zručnosti spolupráce v hre a v triede, samostatnosť, iniciatívu a zodpovednosť. str.93
14. Písmeno Вв a zvuky (в) – (в’). Oboznámenie sa so zvukmi (в) – (в’) a písmenom Вв. Zlepšenie schopností analýzy a syntézy zvuku. Zlepšenie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom Vv. Prevencia porúch písania. Zlepšenie schopností písania. Rozvoj syntaktickej stránky reči (upevnenie pojmu vety).
Rozvoj dialogickej reči, rečového sluchu, fonematického vnímania, zrakovej pozornosti a vnímania, pamäti, myslenia, jemnej a hrubej motoriky.
Formovanie samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. Rozvíjanie zmyslu pre spravodlivosť. str.117
15. Písmeno Xx a zvuky (x) – (x’). Oboznámenie sa so zvukmi (x) – (x’) a písmenom Xx. Zlepšenie schopností analýzy a syntézy zvuku. Zlepšenie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom Xx. Prevencia porúch písania.
Rozvoj rečového sluchu, fonematického vnímania, zrakovej pozornosti a vnímania, pamäti, myslenia, jemnej a hrubej motoriky.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. strana 127
16. Písmeno Yy a zvuk (s). Oboznámenie sa so zvukom (s) a písmenom ыы. Zlepšenie schopností analýzy a syntézy zvuku. Zlepšenie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom Y.
Rozvoj fonematického vnímania, jemnej a hrubej motoriky, koordinácie pohybov.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.133

januára
17. Písmeno Ss a zvuky (s) – (s’). Oboznámenie sa so zvukmi (с) – (с’) a písmenom Сс. Zlepšenie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom Ss. Zlepšenie zručností zvukovej a slabičnej analýzy a syntézy. Prevencia porúch písania.
Rozvoj rečového sluchu, fonematického vnímania, zrakovej pozornosti a vnímania, myslenia, jemnej a hrubej motoriky.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str. 138
18. Písmeno Zz a zvuky (z) – (z’). Oboznámenie sa s hláskami (z) – (z’) a písmenom Zz. Zlepšenie zručností zvukovej a slabičnej analýzy a syntézy. Zlepšenie zručnosti čítania slabík a slov, viet s novým písmenom Zz. Prevencia porúch písania.
Rozvoj fonematického uvedomovania, jemnej a hrubej motoriky.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. strana 145

februára
19. Písmeno Shsh a zvuk (sh). Oboznámenie sa so zvukom (sh) a písmenom Shsh. Zlepšenie schopností analýzy a syntézy zvuku. Zlepšenie zručnosti čítania slabík a slov, viet s novým písmenom Shsh. Prevencia porúch písania.
Rozvoj súvislej reči, fonematického uvedomovania, zrakovej pozornosti a vnímania, myslenia, jemnej a hrubej motoriky.
Formovanie zručností spolupráce, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.151
20. Písmeno Zhzh a zvuk (zh). Oboznámenie sa so zvukom (zh) a písmenom Zhzh. Formovanie zručnosti čítania slabík a slov, viet s novým písmenom Zhzh. Zlepšenie schopností analýzy a syntézy zvuku.
Rozvoj rečového sluchu, fonematického vnímania, zrakovej pozornosti a vnímania, myslenia, artikulácie a jemnej motoriky.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str. 159
21. Písmeno Ee a zvuk (e). Oboznámenie sa s hláskou (e) a písmenom Ee. Formovanie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom E. Zlepšenie zručností zvukovej a slabičnej analýzy a syntézy. Zlepšenie schopností písania.
Rozvoj fonematického vnímania, artikulačnej, jemnej a hrubej motoriky, koordinácie pohybov, obratnosti.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.170
22. Písmeno Yy a zvuk (th). Oboznámenie sa s hláskou (th) a písmenom Yy. Formovanie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom Yi. Zlepšenie zručností zvukovej a slabičnej analýzy a syntézy. Zlepšenie schopností písania.
Rozvoj fonematického vnímania, artikulačnej, jemnej a hrubej motoriky, koordinácie pohybov, tvorivej predstavivosti, napodobňovania.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. strana 175

marca
23. List Her. Zoznámenie sa s písmenom E. Formovanie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom E. Zdokonaľovanie schopností slabičnej analýzy a syntézy. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Prevencia porúch písania.
Rozvoj rečového sluchu, fonematického vnímania, zrakovej gnózy, konštruktívna prax, orientačné schopnosti v rovine, jemná a hrubá motorika, koordinácia pohybov, tvorivá predstavivosť, imitácia.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str. 180
24. List Yoyo. Predstavujeme vám písmeno Yoyo. Formovanie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom Eyo. Zdokonaľovanie schopností slabičného rozboru a syntézy a rozboru viet s predložkou. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Rozvoj rečového sluchu, fonematického vnímania, zrakovej gnózy, konštruktívna prax, orientačné schopnosti v rovine, jemná a hrubá motorika, koordinácia pohybov, tvorivá predstavivosť, imitácia.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.185
25. List Yuyu. Predstavujeme vám písmeno Yuyu. Formovanie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom Yuyu. Zdokonaľovanie schopností slabičnej analýzy a syntézy. Formovanie zručnosti analyzovať vety s predložkou. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Rozvoj rečového sluchu, fonematického vnímania, zrakovej gnózy, konštruktívna prax, orientačné schopnosti v rovine, jemná a hrubá motorika, koordinácia pohybov, tvorivá predstavivosť, imitácia.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.188
26. List Yaya. Predstavujeme vám písmeno Yaya. Formovanie zručnosti čítania slabík a slov s novým písmenom Yaya. Zdokonaľovanie schopností slabičnej analýzy a syntézy. Formovanie zručnosti analyzovať vety s predložkou. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Rozvoj rečového sluchu, fonematického vnímania, zrakovej gnózy, konštruktívna prax, orientačné schopnosti v rovine, jemná a hrubá motorika, koordinácia pohybov, tvorivá predstavivosť, imitácia.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.192

apríla
27. Písmeno Tts a zvuk (ts). Oboznámenie sa s písmenom Tsts a zvukom (ts). Formovanie zručnosti čítania slabík, slov, viet s novým písmenom. Upevnenie predstáv o tvrdosti-mäkkosti, hluchote-hlasovaní spoluhlások. Zlepšenie schopností analýzy a syntézy zvuku. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Rozvoj fonematického vnímania, zrakovej gnózy, konštruktívna prax, orientačné schopnosti v rovine, jemná a hrubá motorika, koordinácia pohybov, tvorivá predstavivosť, imitácia.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.200
28. Písmeno Chch a zvuk (ch). Oboznámenie sa s písmenom Chch a hláskou (ch). Formovanie zručnosti čítania slabík, slov, viet s novým písmenom. Upevnenie predstáv o tvrdosti-mäkkosti, hluchote-hlasovaní spoluhlások. Zlepšenie schopností analýzy a syntézy zvuku. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Rozvoj fonematického vnímania, zrakovej gnózy, konštruktívna prax, orientačné schopnosti v rovine, jemná a hrubá motorika, koordinácia pohybov, tvorivá predstavivosť, imitácia.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.204
29. Písmeno Shch a zvuk (ш). Oboznámenie sa s písmenom Шшч a zvukom (ш). Formovanie zručnosti čítania slabík, slov, viet s novým písmenom. Upevnenie predstáv o tvrdosti-mäkkosti, hluchote-hlasovaní spoluhlások. Zlepšenie zručností zvukovej a slabičnej analýzy a syntézy. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Rozvoj fonematického uvedomovania (diferenciácia hlások (w) - (sch), zraková gnóza, konštruktívna prax, orientačné schopnosti v rovine, jemná a hrubá motorika, koordinácia pohybov, tvorivá predstavivosť.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. str.208
30. Písmeno Ll a zvuky (l), (l’). Oboznámenie sa s písmenom Ll a zvukmi (l), (l’). Formovanie zručnosti čítania slabík, slov, viet s novým písmenom. Upevnenie predstáv o tvrdosti-mäkkosti, hluchote-hlasovaní spoluhlások. Zlepšenie zručností zvukovej a slabičnej analýzy a syntézy. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Rozvoj fonematického uvedomovania (identifikácia začiatočných a koncových hlások v slovách, výber slov pre dané hlásky). Rozvoj všeobecnej motoriky, koordinácie pohybov, obratnosti, pohyblivosti.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. strana 215

mája
31. Písmeno Рр a zvuky (р), (р’). Oboznámenie sa s písmenom Рр a zvukmi (р), (р’). Formovanie zručnosti čítania slabík, slov, viet s novým písmenom. Upevnenie predstáv o tvrdosti-mäkkosti, hluchote-hlasovaní spoluhlások. Zdokonaľovanie schopností analýzy a syntézy zvuku, analýzy a syntézy viet. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Rozvoj fonematického uvedomovania (identifikácia počiatočných a koncových hlások v slovách, výber slov pre dané hlásky). Rozvoj všeobecnej motoriky, koordinácie pohybov, obratnosti, pohyblivosti.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. strana 220
32. Písmeno b. Oboznámenie sa s písmenom b. Formovanie zručnosti čítania slabík, slov, viet s novým písmenom. Zdokonaľovanie schopností analýzy zvukových písmen a syntézy viet. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Rozvoj fonematických reprezentácií. Rozvoj všeobecnej motoriky, koordinácie pohybov, obratnosti, pohyblivosti.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. strana 230
33. Písmeno B. Oboznámenie sa s písmenom Ъ. Formovanie zručnosti čítania slabík, slov, viet s novým písmenom. Zlepšenie schopností analýzy zvukových písmen. Zlepšenie dizajnérskych a tlačiarenských zručností. Rozvoj fonematických reprezentácií. Rozvoj všeobecnej motoriky, koordinácie pohybov, obratnosti, pohyblivosti.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. strana 236
34. Konsolidácia vyplnených listov. Upevnenie čitateľských zručností slabík, slov, viet, textov s dokončenými písmenami. Zdokonaľovanie schopností zvukovej a slabičnej analýzy a syntézy, analýzy a syntézy viet. Tvorba myšlienok o ruskej abecede. Rozvoj fonematických procesov, jemnej a hrubej motoriky, koordinácie pohybov, obratnosti, pohyblivosti.
Formovanie vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy, zodpovednosti. strana 247

Téma lekcie: „Záchrana Toma a Tima“. Príprava na gramotnosť. Prípravná skupina.

Úlohy.

  1. Posilnite schopnosť detí vyberať slová do 3-5 zvukových modelov, vykonávať zvukovú analýzu slov.
  2. Zlepšiť schopnosť rozdeliť vetu na slová a poskladať ju zo skupiny slov vrátane predložiek a spojok.
  3. Naučte sa pravidlá písania viet (graficky).
  4. Zlepšiť schopnosť detí čítať slabiky, rozvíjať rečové schopnosti, pamäť, logické myslenie, riešiť hádanky.
  5. Podporujte túžbu budovať priateľské vzťahy s rovesníkmi.

Materiál a vybavenie.

Detské stoličky so zvukovými predlohami detských mien, plánová schéma od škôlky k hradu, hra, „Vtipné hádanky“, plochý model hradu, samostatne vystrihnuté chýbajúce časti hradu (dvere, hrad, okná, potrubie, vlajka , atď. podľa počtu detí), zvukové modely detailov hradu, rébusová karta na uhádnutie názvu rieky.

5 vianočných stromčekov nakreslených na papieri Whatman, na ktorých sú neporiadne napísané slová na tvorbu viet; obrázok dažďových kvapiek s časťami slov (slabiky) vo vnútri, tabuľka so slabikami na čítanie, silueta nakreslenej straky, papier, ceruzky.

Prípravné práce:

  1. D/hry „Reťazec slov“, „Stratil sa zvuk“, „Darčeky pre Toma a Tima“, „Kvetinárstvo“ (na počet slabík) „Slabičné loto“, „Stratil sa list“, lexikálne cvičenie „Vtipný rým“ ,
  2. Hry dedka Letter Eater: „Pletenie vrkočov“, „Anagramy“, „Zábavné modely“, „Šarády“, čítanie zo stola so slabikami, čítanie hádaniek, hádaniek na základe prvých zvukov nakreslených predmetov, riešenie hlavolamov hore nohami, krížovky s slová.
  3. Učenie detského folklóru, jazykolamy, telesné cvičenia a komplexy prstovej gymnastiky. Vypracovanie návrhu a jeho grafické napísanie.

Priebeh lekcie. Metodologické techniky.

Etické nabíjanie

Hra "Usmievajte sa na seba."

Učiteľ sa pýta detí: „Z čoho sú slová? (Chlapci odpovedajú). Každé dieťa je požiadané, aby vyslovilo svoje meno, aby každý jasne počul, koľko slabík obsahuje.

Moment prekvapenia „Mobilný hovor“

Z „telefonického“ rozhovoru vysvitlo, že myšací kamaráti Tom a Tim súrne potrebujú pomoc. Uväznil ich zlý čarodejník vo svojom zámku, ktorý sa nachádza ďaleko od škôlky.

Deti sa rozhodnú nájsť svojich kamarátov a oslobodiť ich. Keďže cesta pred nami je neznáma, učiteľka ponúkne plán zo škôlky na hrad s predpokladanými prekážkami, aby sa lepšie zorientoval na ceste a nezablúdil.

Učiteľ sa pýta detí, aký druh dopravy môžu použiť? Ponúka sa výber: električka, autobus, vlak, trolejbus (deti odpovedajú, vysvetľujú výber). Počas rozhovoru sa ukazuje, že najvýhodnejšie je ísť autobusom. Učiteľ objasňuje, že autobus je mimoriadny, magický.

Na zadnej strane každej stoličky môžete vidieť viacfarebné štvorce. Mená detí sú v nich zašifrované. Každé dieťa si bude môcť v autobuse sadnúť len na miesto, ktoré zodpovedá zvukovej predlohe jeho mena.

Deti si nájdu svoje miesta a sadnú si. Na kontrolu správneho pristátia na mieste je menovaný inšpektor.

Učiteľka hovorí, že na cestu si vždy zoberú všetko, čo potrebujú, a vyzve deti, aby si zo stola prečítali (hľadali slová zo slabík), čo si vzali na dlhú cestu.

lo e
ket odvtedy
To pa
že áno

Chlapi čítali slová zo stola (balík, jedlo, sekera, lopata, lotto).

Hra je cesta.

Prvá zastávka– rieka. Učiteľka ponúka deťom obrázkové hádanky, pri riešení ktorých deti čítajú a pomenúvajú všetko, čo ich môže na ceste k rieke stretnúť: rybár, zvonček, tráva, dúha, škola. Učiteľ sa otočí k plánu, kde je jasné, že deti sú pri rieke.

Rebus "Bell"

Rebus "Rybár"

Rebus "tráva"

Rebus "Rainbow"

Rebus "Škola"

Dychové cvičenia „Dýchajme čerstvý vzduch rieky“ (3-4 krát)

Názov rieky je zašifrovaný. Učiteľ ukáže obrázok a na základe prvých zvukov nakreslených predmetov ponúkne, že zistí názov rieky.

Deti zistia, že rieka má úžasné meno „Kroshka“. Učiteľ navrhuje prejsť cez túto malú rieku na tenkom kmeni a držať sa za ruky.

Druhá zastávka- les. Na papieri Whatman je 5 vianočných stromčekov. Na každom z nich môžete vidieť neusporiadané slová: Tom, čakajú a Tim, ty). Deti sú požiadané, aby z týchto slov vytvorili vetu. Chlapci hovoria o svojich možnostiach.

Ukázalo sa, že túto správu niekto zanechal špeciálne pre nás. Na rozveselenie malých myší učiteľka vyzve deti, aby napísali listy svojim kamarátom a poslali ich so strakou.

Deti sedia pri stoloch a píšu listy. Učiteľka vám pripomenie pravidlá písania vety (prediskutujte s deťmi). Deti ponúkajú verzie písmen (5-6). Jedno dieťa píše na tabuľu. Zvyšok skontrolujte, opravte, doplňte.

Prstová gymnastika „Domov“

Listy napísané deťmi sa zalepia do obálky a dajú sa strake. Kým deti písali listy, zrazu začalo pršať.

Vizuálna gymnastika „Drop“.

Učiteľ vyzve deti, aby čítali a zisťovali, koľko kvapiek slov padlo z oblaku? Každá kvapka obsahuje kúsok slova – slabiku. Čítanie po slabikách zhora nadol (Ku-ra-ki-no-sy-ro-). V čarovnom lese čarovne pršalo. Boli sme schopní prečítať veľa slov.

Učiteľ sa opäť obracia k plánu. Deti vidia, že sa ocitli hneď vedľa hradu. Prichádzajú bližšie a uisťujú sa, že pred nimi naozaj stojí hrad.

Situácia je provokatívna.

Na maľovanom zámku nie sú žiadne okná ani dvere. Učiteľ sa pýta, či malé myšky uvidia toho, kto ich prišiel zachrániť? Je možné vstúpiť na tento hrad? prečo?

  1. Deti si môžu vybrať ľubovoľnú špeciálne pripravenú začarovanú schému (zvukové modely) častí hradu, ktoré chýbajú: dvere, okná, vlajka, potrubie, zámok, kľúč atď. (podľa počtu detí).
  2. Potom pomocou svojej zvukovej schémy nájdite obrázky na inom stole s chýbajúcimi časťami hradu, porovnajte ich so svojou zvukovou schémou a až potom pripojte svoj detail obrázka k obrázku hradu. Na hrade sa teda postupne objavujú okná, dvere a všetko ostatné. Kľúč simuluje otvorenie zámku.

Moment prekvapenia.

Objavia sa Tom a Tim. Ďakujem deťom za oslobodenie.

Do škôlky sa deti vracajú lietadlom.

Dynamická pauza "Lietadlo".

Reflexia

Učiteľ k sebe priťahuje všetky deti.

  1. Objímajúc sa, kladne hodnotí každé dieťa a pýta sa, čo si počas hodiny zapamätalo?
  2. kde si bol?
  3. Aké výzvy ste museli prekonať?
  4. Kde to bolo najťažšie?
  5. Prečo ste sa vyrovnali so všetkými ťažkosťami?

Učiteľ hovorí deťom, že bolo ľahké zvládnuť všetky prekážky na ceste, pretože všetky deti konali v harmónii, spoločne. Preto sa nám myši podarilo zachrániť.

Náčrt výchovno-vzdelávacej činnosti na vyučovanie gramotnosti pre prípravnú skupinu pre materskú školu

(vhodnejšie je vykonávať v podskupinách)
Tento materiál je určený učiteľkám materských škôl. Súhrn GCD bude užitočný pri práci s deťmi seniorskej/prípravnej skupiny, vzdelávacej oblasti poznania (učenie čítať a písať).

Téma: Zoznámenie detí s návrhom.

Cieľ: formovanie detských predstáv o vete ako intonačnej a sémantickej jednotke reči.

Softvérové ​​úlohy:
1. Naučte deti izolovať dvojslovnú vetu bez predložiek.
2. Naučte sa rozdeliť každú vetu na slová a všímajte si, koľko slov je vo vete; v akom poradí nasledujú.
3. Naučiť sa graficky písať vety.
4. Zvyknite si hovoriť každé slovo nahlas, zreteľne, zreteľne.

Materiály a vybavenie: snehová vločka na šnúrke hodvábneho papiera, zošity, ceruzky, pravítko, doska, ukazovátko. Noty využívajú prstové hry od I. M. Galyanta.

GCD pohyb:

Časť I. Deti sedia v polkruhu.
- Chlapci, pozrite sa, kto nás dnes prišiel navštíviť (prinesiem bábiku „Neviem“ a posadím ma na stoličku vedľa seba).
- Áno, toto je Dunno. Naozaj nás chcel navštíviť a počúvať, ako hovoríme o tom, čo je návrh. Veď aj Dunno by sa chcel stať gramotným. Ale aby Dunno všetko pochopil a počul, budeme hovoriť nahlas, jasne, zreteľne, vyslovovať a vyslovovať každé slovo.
- K tomu budeme pracovať na dýchaní (každému dieťaťu dávam snehovú vločku).
- Vezmite snehovú vločku za vlákno a zaveste ju na úroveň úst. Predstavte si, že fúkal silný vietor, vírili sa snehové vločky a vietor utíchol (deti fúkajú na vločku, učiteľka dbá, aby sa to každému dieťaťu podarilo). Vietor začal fúkať silnejší, ešte silnejší. Vietor opäť utíchol.
Časť II. Chlapci, vedeli ste, že vety sa skladajú zo slov a ja vám poviem túto vetu: "Neviem, sedí."

Povedz mi, koľko slov som práve povedal o Dunno? (odpovede detí).
- Aké je prvé slovo? Aké je druhé slovo? Koľko slov je vo vete? (odpovede detí).
- Teraz, chlapci, vymyslite dvojslovnú vetu o Dunnovi. (Napríklad „Neviem spadol“, „Neviem vstal.“) (Môžete sa opýtať každého dieťaťa.)
- Veta vždy niečo hovorí, z vety sa vždy o niečom dozvedáme, t.j. obsahuje určitý význam a veta, ako ste si už všimli, pozostáva zo slov.
Časť III. A teraz si zahrajme hru „Prank“ prstami spolu s Dunnom:
Dievčatá a chlapci, kde máte prsty? (Schovajte si ruky za chrbtom).
Prsty sa začali pohybovať ráno (pohybujte prstami).
Navštíviť tetu Razigru (tlieskať rukami).
Sedeli na lavičke (na palci ľavej ruky, „sedieť“ každým prstom ruky, počnúc malíčkom).
Áno, pozerali sa von oknom (urobte si „okná“ pred vašimi očami pomocou prstov).
Vypili sme čaj, čaj, zahrám si žart (striedavo tlieskajte a ukazujte palce).
Sunnyho dlaň trochu pohladili (pohladili dlane, zľahka ich masírovali).
Prsty boli zdvihnuté a stali sa lúčmi (narovnať a roztiahnuť prsty oboch rúk).
- Ďalšia hra sa nazýva „Živé slová“. Podľa ľubovôle sú povolané dve deti a sú pozvané, aby sa stali „živými slovami“. Deti vymyslia vetu a nazvú ju „Neviem počúva“. Učiteľ vyzve deti, aby si vymenili slová a nazvali výslednú vetu „Neviem, počúva“. Môžete požiadať niekoľko ďalších detí, aby urobili to isté.
- Deti, ukázalo sa, že slová vo vete sa dajú zameniť a jej význam sa nemení.
Časť IV. Fyzická pauza. Chlapci, predstavme si, že sme listy. A zrazu zafúkal silný vietor, listy sa začali točiť:
Sme jesenné lístie
Sedeli na konároch (deti čupia).
Zafúkal vietor a leteli.
Leteli sme, leteli sme (deti behajú po špičkách)
A ticho sedeli na zemi,
Opäť prišiel vietor
A pozbieral som všetky listy,
Otočil ich, otočil ich (točia sa na mieste)
A spustil ho na zem.
Časť V Ideme k stolom.
- Chlapci, viete, že veta môže byť znázornená grafickým zápisom. Na to však existujú pravidlá na písanie návrhu:
1. Veta začína vždy veľkým písmenom.
2. Slová vo vete sa píšu s odstupom od seba, t.j. medzi slovami je pauza.
3. Na konci vety je vždy bodka, t.j. význam vety je úplný.
- Teraz nakreslím vetu na tabuľu a vy si ju nakreslíte do zošitov. (Na tabuľu zapíšem „Neviem píše“, nakreslím schému vety). Veta pozostáva z dvoch slov: prvé slovo je „neviem“, druhé slovo je „píše“, na konci vety je bodka.
- Samostatná práca detí. Chlapci, teraz každý z vás nezávisle vymyslí nové vety o Dunno z dvoch slov a zapíše si schému vety do svojich zošitov.
VI záverečná časť. Dnes sme hovorili o Dunno dvoma slovami. Myslím, že Dunno si prácu s nami naozaj užil. Povedz mi, čo sme sa dnes naučili? Áno, naučili sme sa robiť vety z dvoch slov. Všimnite si, aké je prvé a druhé slovo vo vete. Naučili sme sa napísať vetu pomocou diagramu. Chceli by ste, aby Dunno prišiel na našu ďalšiu lekciu? Ďakujem, páčilo sa mi, čo si dnes urobil.