Hudobná lekcia na tému jar. Náčrt hudobnej hodiny v seniorskej skupine „Je to tak dobré, že opäť prišla jar! Súhrn priamych vzdelávacích aktivít


Ciele hudobnej lekcie:; naučiť sprostredkovať obsah a intonáciu hudby pomocou rytmoplastiky a;

prispievať k formovaniu schopnosti reprodukovať elementárne rytmické vzory na detských hudobných nástrojoch; rozvíjať schopnosť spievať jednoduché onomatopoje; rozvíjať pozornosť, pamäť, predstavivosť, myslenie; , pocit vzájomnej pomoci a podpory.

Materiál: Jarný kostým, ploché figúrky vtákov (vrabec, lastovička), detské hudobné nástroje, koberec štylizovaný ako jarná lúka; phono nahrávky: spev vtákov (zbierka „Sounds of Nature“), pieseň „Autobus“ (zbierka „Populárne piesne pre deti“), „Kvapky“ od A. Maykapara; „Polyanka“, „Kto má akú pieseň“ (T. Borovik, zbierka „Jar“).

Priebeh tematickej hudobnej hodiny pre deti seniorskej skupiny s NFODA

Organizovanie času.

Deti vstupujú do hudobnej miestnosti za zvukovej stopy spevu vtákov a sedia na stoličkách.

Hudobný režisér (M.r.). Ahoj! Som rád, že vás dnes môžem privítať v triede. Chlapci, pozrite sa z okna. čo tam vidíš? (Odpovede detí.)

PÁN. Slnko svieti jasnejšie, sneh sa topí, kvapky zvonia. Čoskoro stromy rozkvitnú, všetko naokolo sa zazelená, vtáčiky budú spievať... Za našim oknom je jar. Páči sa ti? (Odpovede detí.)

PÁN. Dnes pôjdeme navštíviť jar, chceli by ste? (Áno.) Potom všetci nastúpte do čarovného autobusu, ktorý nás odvezie tam, kam potrebujeme.

Hlavná časť.

Deklamácia rytmu« Autobus». Hudobná réžia spieva text a ukazuje pohyby, deti vyslovujú onomatopoje a opakujú pohyby. Zatiaľ čo sa komponuje, učiteľ nastaví výzdobu čistinky.

Tu sedíme v autobuse,

A sedíme a sedíme,

A pozeráme sa z okna,

Všetko sledujeme.

(Jedna ruka podopiera lakeť, druhá tvár.)

Pozeráme sa späť, tešíme sa -

Takto, takto.

Ale prečo vás autobus nevezie, prečo vás nevezie?

(Držte ruku s priezorom pri očiach, otočte hlavu doľava a doprava,

striedavo krčia ramenami.)

Kolesá sa točia -

Takto, takto.

(S dvoma rukami zovretými v päste sa otočte dopredu.)

Valili sme sa dopredu

Presne takto!

A štetce šuštia na skle:

„Puk, prásk, prásk! Prásk-prásk-prásk!“

Všetky kvapky chcú zmiesť:

"Prásk-úder-prásk!"

(Pomocou rúk napodobňujte pohyby stieračov vľavo a vpravo.)

Nech sa náš autobus trasie -

Takto, takto.

(Počas sedenia vytvárajú „jar“.)

Ideme vpred, vpred,

Presne takto!

(Podávajte dopredu rukami.)

A nielen tu sedíme:

„Píp-píp-píp! Píp-píp-píp!“

(Stlačte pomyselné „tlačidlo“ prstom vpredu.)

Všetkým hlasno a nahlas bzučíme:

"Píp-píp-píp!"

Všetkým hlasno a nahlas bzučíme:

"Píp-píp-píp!"

(Aby prehrali, otočia pomyselným „kolesom“.)

PÁN. Chlapci, pozrite sa, kam sme sa to dostali! Aké krásne! Aká nádherná čistinka! Sú tam kvety, mladé stromy a zelená tráva... A ako spievajú vtáky! Ostaneme tu? (Odpovede detí.)

Rytmoplastické zloženie« Polyanka» (model T. Borovik) na uvoľnenie svalov. Hudobný režisér vysloví voľný text k téme a sprevádza ho rytmickými pohybmi, ktoré deti opakujú.

PÁN. Na jar všetko naokolo ožíva, raduje sa z teplého, jemného slnka a spieva s radosťou. Dážď, kvapky, vánok, vtáčiky spievajú... Každý má svoju jarnú pieseň. Pripomeňme si, kto čo spieva.

Deklamácia rytmu« Kto má akú pesničku?» (model T. Borovik).

Hudobný režisér spieva text, deti vyslovujú onomatopoje a opakujú pohyby.

Aká je pieseň dažďa?

Dážď má túto pieseň:

"Kvapkanie, kvapkanie, kvapkanie,

Kvapka, kvapka, kvapka."

(Deti si búchajú päsťami.)

Akú pieseň má vietor?

A vietor má túto pieseň:

„Uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Woo-hoo-hoo-hoo!“

(Kývajte rukami zo strany na stranu.)

Aká je pieseň hromu?

A hrom má túto pieseň:

"Bom-bom, bom-bom, bom-bom, bom,

Bom-bom, bom-bom, bom-bom, bom."

(Naklonia sa a dlaňami si poklepú na kolená.)

Akú pieseň majú listy?

A listy majú túto pieseň:

"Ps-sh, sh-sh, sh-sh-sh,

Ps-sh, ps-sh, ps-sh-sh"

(Šúchajte si dlane o seba.)

PÁN. Na jar sa celá príroda prebúdza. Pod jemnými lúčmi slnka sa topí sneh a rozvoniavajú potoky. Všade začína vrieť život: v lese sa zo zimného spánku prebúdza medveď, nad poliami spievajú škovránky. Znie hudba jari.

PÁN. Pozor, chlapci! Počujete túto úžasnú hudbu? Nevychádza nám v ústrety samotná jar?

Jar prichádza. Ahojte chalani! Vítam vás ako hosťa! Počul som, ako ste čakali na môj príchod. Môžete mi pomôcť prísť rýchlo, ak roztopíte cencúle.

PÁN. Jar, veľmi dlho sme na vás čakali a dokonca sme si pre vás pripravili aj hudobné prekvapenie. Vypočujte si prosím náš detský hudobný orchester.

Hravé cencúle

Sadli sme si na rímsu.

Hravé cencúle

Pozreli sme sa dole.

Pozreli sme sa, čo robiť,

Začali padať kvapky.

Zvonenie trvá celý deň:

Dili-dili-dili-don!

Hra na detské hudobné nástroje: A. Maykapar „Kvapky“ (model T. Tyutyunnikova).

Jar.Ďakujem chlapci! Hrali výborne, výborne! Po takomto poklese určite čoskoro prídem a neprídem sám, ale s kamarátmi. Poznáš mojich priateľov? (Odpovede detí.)

Jar ukazuje figúrku vrabca.

Jar. Milujem svojich priateľov -

Vrabec zaštebotal.

Tick-tweet, cvrlikat-tweet.

Spievajte so mnou, nehanbite sa, -

Navrhol nám to vrabec.

Tick-tweet, cvrlikat-tweet.

Zaspievajme si aj vrabčia pieseň.

Deti si spolu s Vesnou zopakujú onomatopoju, po ktorej ukáže postavu lastovičky.

Jar. Lastovička nás priletela navštíviť,

Sadla si na dom a spievala pieseň:

Chiv-chiv-chiv, to som ja

Prišiel k vám, priatelia!

Chlapci, zopakujte pieseň, ktorú ste počuli!

Deti opakujú onomatopoje.

Jar.Ďakujem veľmi pekne, že ste ma prišli navštíviť, že ste ma zobudili svojou hudbou! Čakaj na mňa! Do skorého videnia! (Odíde.)

Prehrá sa fragment zvukovej stopy« Autobus».

III.Zhrnutie lekcie.

PÁN. Naša prechádzka s vami sa teda skončila. Páčilo sa ti to? (Áno.) Je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Čo vám môžeme povedať o našej ceste?

Dospelý vyslovuje slová a deti opakujú pohyby.

Išli sme navštíviť jar,

(Mávajú štetcami smerom k sebe.)

Dostal lúč slnka

(Paže hore a do strán.)

Pokloníme sa jari,

(Uklonia sa.)

Staneme sa s ňou priateľmi.

(Zatlieskajte im rukami.)

Deti nechávajú hudobnú miestnosť na hudbu.

Zhrnutie tematickej hudobnej hodiny pripravil E. Avkhimenko

Vybavenie

  • demo:
  • leták: detské hudobné nástroje - tamburíny, hrkálky; farebné stuhy;
  • TCO: laptop;

Priebeh lekcie

Deti vstupujú do sály za pochodu.

Sadnite si na stoličky.

PÁN.

Včela priniesla do svojho domu prvý med - úľ

(Odpovede detí: na jar)

PÁN.

Ahoj!

PÁN. a deti.

Ahoj, zlaté slnko!
Dobrý deň, modrá obloha!
Dobrý deň, voľný vánok!
Ahoj, dubáčik! (Predlaktia sú spojené, ruky sú roztiahnuté - „koruna stromu.“)
Dobrý deň ráno! (Gestom doprava.)
Dobrý deň! (Gestom doľava.)
Mali by sme sa pozdraviť (obe ruky na hrudi) nie lenivý (rozpažte ruky do strán)!

PÁN.

Vlak

Herné cvičenie

I.p.:

Hudba. "Vlak prichádza."

Deti sa pohybujú dupavým krokom, otáčajú rukami ohnutými v lakťoch - ako „vlak“.

Hudba „Stop“.

Hudba

Hudba "Vlak prichádza"

PÁN.

Polka tanec.

Popis. Deti stoja vo dvojiciach.

Hudba A.

PÁN. Hra sa volá "Čo robia v dome?"

V dome bývajú deti. Všetci sú niečím zaneprázdnení. Ak chcete zistiť, čo robia, musíte počúvať hudbu. Pri počúvaní buďte opatrní. Zamyslite sa nad tým, čo môžete robiť pri počúvaní hudby – spievať, tancovať alebo pochodovať.

PÁN. Všetko ste počuli správne – v prvom dome deti pochodovali, v druhom tancovali, v treťom spievali. A teraz sa budeme hrať s vami. Poď ku mne, sadni si na stoličky. Prišla jar, hmyz sa začal prebúdzať - motýle, chrobáky, pavúky. Ukážeme Springovi našu hru o pavúkoch.

Pavúk

Hra s prstami so spevom

Pow-spider ušil sieť. ( .)
Zrazu začalo pršať a zmylo pavučiny. (
Vyšlo slnko a začalo schnúť. (
Pavúk opäť funguje! (
PÁN.


Na dvore opäť spieva jar,
Vtáčie trilky pískali,
A kvapky zazvonili,
Celá ulica je plná žiarivej hudby.

Refrén: Otvorte dvere širšie,
Zobuď sa vtáky, zvieratá,
Zlá zima sa stiahla,
Zabudli sme na chlad,
Vôbec ich nepotrebujeme,
Chladné a tiché ticho
Zimný chlad a tiché ticho.

Akú hudbu počujem za oknom?
Všetko, čo bolo zimným snom, sa rozplynulo,
A zvuk cencúľov hlasno kvapkal ako jarný vodopád
Všetko okolo sa začalo smiať,

Táto hudba je ako pramenitá voda,
Nikdy sa s ňou nebudeme nudiť,
Tá melódia je všade
Budem s ňou spievať,
Túto hudbu si budem pamätať navždy.

PÁN. .) Pomenujte ich. (Deti volajú tamburíny, hrkálky atď.)

PÁN.


Urobili okrúhly tanec.
Takto na lúke
Urobili okrúhly tanec


Zbierala sa mäta
Takto na lúke
Zbierala sa mäta


Zajačik v chlade (Priloží si zložené dlane na líce.)
Takto som si zdriemol (hlava je mierne naklonená doprava, potom doľava)
Zajačik v mraze


Prefúknite potrubie
Doo-doo doo-doo-doo
Prefúknite potrubie


Bubny bili
Bum-bum tra-ta-ta
Bubny bili


No oblečte sa
Takže nebuďte leniví (tlieskajte rukami do rytmu hudby.)
Poď, zobuď sa. (Privolajú zajačika, skočí do stredu kruhu. Všetci tlieskajú a zajačik skočí.)


V našom okrúhlom tanci
To je všetko, ty a ja
Poďme si veselo zatancovať.

PÁN.

slová E. Shalamonovej

Deti sedia na bokoch rozhádzané, oči zatvorené, ruky pod lícami - „spia“.

Mravce sa zobudili skoro (otvorené oči)
Natiahol ruku (postavte sa, natiahnite sa), postavil sa rovno (Dajú ruky dole).
Skákať a skákať, skákať a skákať – začal sa nový deň (skákanie na dvoch nohách)!
Usmial sa na všetkých svojich priateľov
Vybavíme si nejaké úlohy

Hra sa opakuje 2 krát.

PÁN.

PÁN. (spev).… Zbohom!

deti (spev). Zbohom!

Zobraziť obsah dokumentu
„Hudobná lekcia v strednej skupine „Prišla nás navštíviť jar““

Hudobná lekcia v strednej skupine „Prišla nás navštíviť jar“

Programové úlohy

    naučiť sa samostatne identifikovať hudobné žánre;

    rozvíjať zmysel pre rytmus, koordináciu pohybov, reč, svalový systém, jemné motorické zručnosti, hmatovú citlivosť;

    rozvíjať schopnosť hrať spolu s najjednoduchším rytmom na detských hlukových nástrojoch;

    vyvolať u detí emocionálnu reakciu, pohyblivosť a aktivitu počas vyučovania;

    rozvíjať komunikačné zručnosti a priateľstvá.

Prípravné práce

    naučiť sa hru s prstami „Ahoj!“ a hra prstami so spevom „Spider“;

    učenie tanečných pohybov so stuhami;

    učenie sa melódie a textu piesní „Škôlka“, okrúhla tanečná hra „Išli sme na lúku“;

    naučiť sa hrať na tamburíne, hrkálke;

    naučiť sa hru „Mravce sa zobudili skoro“.

Vybavenie

    demo: bábika v jarnom kostýme; hudobno-didaktická hra „Čo robia v dome?“;

    leták: detské hudobné nástroje - tamburíny, hrkálky; farebné stuhy;

    TCO: laptop;

Priebeh lekcie

Deti vstupujú do sály za pochodu.

Hudobný režisér (m.r.). Ahojte chlapci (pozdravme vás)

Vymyslel niekto jednoducho a múdro

Pri stretnutí pozdravte: "Dobré ráno!"

Dobré ráno slnku a vtákom,

Dobré ráno priateľským tváram!” Chlapci, pozrite sa na našu lekciu!

Hostia dorazili, pozdravme sa aj s nimi.

Sadnite si na stoličky.

PÁN. Chlapci, hádajte hádanku.

„Potoky zvonili, veže prileteli.

Včela priniesla do svojho domu prvý med - úľ

Kto vie, kto môže povedať, kedy sa to stane?

(Odpovede detí: na jar)

PÁN. Presne tak, chlapci, na jar. Tak dnes do našej škôlky prišla jar . (Učiteľka ukazuje elegantnú bábiku s vencom na hlave.) Pozdravme jar s našou obľúbenou prstovou hrou.

Ahoj!

Hra s prstami podľa básne T. Sikačevovej.

PÁN. a deti.

Ahoj, zlaté slnko! (Zobrazujú „slnko“: ruky sú prekrížené, prsty sú roztiahnuté.)
Dobrý deň, modrá obloha! (Zobraziť „nebo“: ruky sú zdvihnuté.)
Dobrý deň, voľný vánok! (Plynulé pohyby s rukami nad hlavou.)
Ahoj, dubáčik! (Predlaktia sú spojené, ruky sú roztiahnuté - „koruna stromu“.)
Dobrý deň ráno! (Gestom doprava.)
Dobrý deň! (Gestom doľava.)
Mali by sme sa pozdraviť (obe ruky na hrudi) nie lenivý (rozpažte ruky do strán)!

PÁN. Chlapci, ako priateľsky sme vás pozdravili! A teraz nás jar volá do jarného lesa. Si pripravený? Poďme vlakom do lesa. Pozorne budeme počúvať hudbu a správne vykonávať všetky pohyby.

Vlak

Herné cvičenie

I.p.: deti stoja za sebou, ruky ohnuté v lakťoch.

Hudba. "Vlak prichádza."

Deti sa pohybujú dupavým krokom, otáčajú rukami ohnutými v lakťoch - ako „vlak“.

Hudba „Stop“.

Deti začnú pochodovať a rozchádzať sa rôznymi smermi.

Hudba

PÁN. povie deťom, že prišli do jarného lesa, kde rozkvitli púpavy, a vyzve deti, aby zbierali kvety. Deti „zbierajú kvety“.

Hudba "Vlak prichádza"

PÁN. upozorňuje deti na návesť vlaku na odchod. Všetky deti opäť stoja jedno po druhom a pohybujú sa dupavým krokom.

PÁN. Výborne! Pozri, jar nás pozýva tancovať jarnú polku.

Polka tanec.

(Trojdielna polka podľa výberu hudobného režiséra)

Popis. Deti stoja vo dvojiciach.

Hudba A.

Deti chodia jedným smerom.

PÁN. Výborne chlapci, výborne! Teraz si sadnime na koberec. Pozrite sa, akú zaujímavú hru nám jar priniesla. (Zobrazuje obrázok domu.) Hra sa volá "Čo robia v dome?"

V dome bývajú deti. Všetci sú niečím zaneprázdnení. Ak chcete zistiť, čo robia, musíte počúvať hudbu. Pri počúvaní buďte opatrní. Zamyslite sa nad tým, čo môžete robiť pri počúvaní hudby – spievať, tancovať alebo pochodovať.

Hudobná a didaktická hra „Čo robia v dome?

PÁN. zahrnuté v orchestrálnych nahrávkach „March“ od I. Dunaevského, „Detská polka“ od M. Glinku, „Materská škola“ od A. Filippenka. Deti rozoznávajú hudbu a pre kontrolu po každej počúvanej skladbe otočia obrázok s domčekom na rubovú stranu.

PÁN. Všetko ste počuli správne – v prvom dome deti pochodovali, v druhom tancovali, v treťom spievali. A teraz sa budeme hrať s vami. Poď ku mne, sadni si na stoličky. Prišla jar, hmyz sa začal prebúdzať - motýle, chrobáky, pavúky. Ukážeme Springovi našu hru o pavúkoch.

Pavúk

Zo zbierky detského svetového folklóru.

Hra s prstami so spevom

Pow-spider ušil sieť. ( Spojte 1. prst ľavej ruky s 2. prstom pravej ruky a potom naopak.)
Zrazu začalo pršať a zmylo pavučiny. ( Kliknite prstami 1 a 3 a na konci frázy rýchlo presuňte pravú dlaň cez ľavú.)
Vyšlo slnko a začalo schnúť. ( Spojte dlane, zdvihnite ruky a otočte ich jedným smerom a potom druhým.)
Pavúk opäť funguje! ( Rýchlo pohybujte prstami a ťukajte podložkami.)
PÁN. Výborne! Prsty ste dobre utkali pavučinu a aj ste si spolu zaspievali. Teraz si vypočujme slová piesne „Prišla jar“.

Bežali sme cez brehy, bežali sme cez brehy, bežali sme cez brehy 2p

Deti spievajú pieseň „Prišla jar“

Aký druh hudby počuť na ulici,
Na dvore opäť spieva jar,
Vtáčie trilky pískali,
A kvapky zazvonili,
Celá ulica je plná žiarivej hudby.

Refrén: Otvorte dvere širšie,
Zobuď sa vtáky, zvieratá,
Zlá zima sa stiahla,
Zabudli sme na chlad,
Vôbec ich nepotrebujeme,
Chladné a tiché ticho
Zimný chlad a tiché ticho.

Akú hudbu počujem za oknom?
Všetko, čo bolo zimným snom, sa rozplynulo,
A zvuk cencúľov hlasno kvapkal ako jarný vodopád
Všetko okolo sa začalo smiať,

Táto hudba je ako pramenitá voda,
Nikdy sa s ňou nebudeme nudiť,
Tá melódia je všade
Budem s ňou spievať,
Túto hudbu si budem pamätať navždy.

PÁN. Všetky deti si slová zapamätali, výborne. Jar vám priniesla hudobné nástroje. (M. vytiahne z košíka hudobné nástroje a ukáže deťom.) Pomenujte ich. (Deti volajú tamburíny, hrkálky atď.) A teraz budeme spievať pieseň „Prišla jar“ a hrať na hudobné nástroje. Chalani zahrajú intro počas refrénu Vypočujte si intro a zahrajú hudbu.

PÁN. Chalani dobre zaspievali a zahrali pesničku o škôlke. Vesne sa to páčilo. A potešme aj jar a zaspievajme jej „Išli sme na lúku“.

Deti stoja v okrúhlom tanci a spievajú „Išli sme na lúku“

(slova V. Kuklovskaja, preklad z ukrajinčiny T. Volgina, hudba A. Fillipenko).

Išli sme na lúku (Deti, držiace sa za ruky, kráčajte vpravo v kruhu.)
Urobili okrúhly tanec.
Takto na lúke
Urobili okrúhly tanec

Zbierali sme sedmokrásky, (trhali sedmokrásky, ohýbali sme sa k podlahe)
Zbierala sa mäta
Takto na lúke
Zbierala sa mäta

Zdriemol si na humne (napodobňujte „spiaceho zajačika“)
Zajačik v chlade (Priloží si zložené dlane na líce.)
Takto som si zdriemol (hlava je mierne naklonená doprava, potom doľava)
Zajačik v mraze

Chceli vás zobudiť (Ukážte mu, ako hrá na fajku. Venujte zvláštnu pozornosť práci svojich prstov.)
Prefúknite potrubie
Doo-doo doo-doo-doo
Prefúknite potrubie

Zobudili sme zajačika (Zobrazujú hru na bubon.)
Bubny bili
Bum-bum tra-ta-ta
Bubny bili

No, zobuď sa (V rytme hudby ohrozujú zajačika ukazovákom.)
No oblečte sa
Takže nebuďte leniví (tlieskajte rukami v rytme hudby.)
Poď, zobuď sa. (Privolajú zajačika, skočí do stredu kruhu. Všetci tlieskajú a zajačik skočí.)

Ty a ja budeme tancovať (voľný tanec, skákanie)
V našom okrúhlom tanci
To je všetko, ty a ja
Poďme si veselo zatancovať.

PÁN. Nášmu hosťovi Vesne sa tento okrúhly tanec, samozrejme, páčil. Viete, že na jar sa prebúdza hmyz, príroda, zvieratá vrátane mravcov. Zahrajme si zábavnú hru "Mravce sa zobudili skoro."

Hra „Mravce sa zobudili skoro“

slová E. Shalamonovej

Deti sedia na bobkoch, rozptýlené, so zatvorenými očami, rukami pod lícami - „spia“.

Mravce sa zobudili skoro (otvorené oči)
Natiahol ruku (postavte sa, natiahnite sa), postavil sa rovno (Dajú ruky dole).
Skákať a skákať, skákať a skákať – začal sa nový deň (skákanie na dvoch nohách)!
Usmial sa na všetkých svojich priateľov (otočte sa doľava a doprava, usmievajte sa)
Vybavíme si nejaké úlohy (behajú okolo hudby).

Keď hudba skončí, deti si opäť drepu a zatvoria oči.

Hra sa opakuje 2 krát.

PÁN. Výborne chlapci! Dnes ste nášmu hosťovi Vesne dobre zatancovali, zaspievali a zahrali. Nelúčime sa s jarou, stretnete ju na prechádzke a pozorujete jej znaky. A všetkým hosťom zaspievame:

PÁN. (spev).… Zbohom!

deti (spev). Zbohom!

Deti za pochodu opúšťajú sálu.

Zhrnutie tematickej hudobnej hodiny v seniorskej skupine „Prebudenie jari“

Garak Zarifa Azizovna

(hudobný riaditeľ MBDOU d/s č. 1 „Sevinch (Joy)“,

Belogorsk, Krymská republika)

Ponúkam Vám súhrn tematickej hudobnej hodiny pre staršie deti (5-6 ročné). Tento materiál bude zaujímavý pre hudobných režisérov na účely vykonávania práce na rozvoji metrorytmického a zafarbeného sluchu u detí.

Cieľ: pomocou herných situácií a didaktických hier formovať u detí timbrový sluch a metrové rytmické schopnosti. Rozvíjajte súvislú reč a nápadité myslenie, vytvárajte tvorivú atmosféru.

Materiál: detské hudobné nástroje: trojuholník, tamburína, krabica; kartičky „Chrobáky“; obrázky zelenej gule (hrášku) s obrázkami vtákov.

Hudobný materiál: spievať „Slniečko, neskrývaj sa“, „Skvorushka“ (hudba Yu. Slonov),„Jarná pieseň“ (hudba M. Kartushina, „Snežienka“ (hudba P.I. Čajkovskij).

Priebeh lekcie:

Znie pokojná hudba.

Deti vstupujú do sály v reťazi a tvoria kruh.

Hudobný režisér : Chlapci, pozdravíme sa posunutím melódie nahor a zároveň kráčame v kruhu dopredu? (Ahojte chlapci).

Teraz si všetci spoločne zaspievame túto uvítaciu pieseň a ukážme rukami smer melódie (Vystúpenie detí pohybom rúk).

Hudobný režisér :

Kvapky zvonia, prišla jar -

A priniesla veľa zvukov...

Počúvajme, možno ich budeme počuť.

Všetci počúvajú.

Hudobný režisér :

čo si počul? (odpovede detí).

Hrá fonogram „Hromy, zvuky dažďa, spev vtákov“.

Hudobný režisér:

Aké zvuky ste teraz počuli? (Odpovede). Výborne, v ktorom ročnom období ich môžete počuť? Ktoré vtáky prilietajú na jar ako prvé? (Odpovede). Čo môžete robiť vonku po daždi? (odpovede detí).

Kaluže, kaluže, kaluže - plné vody.

Kaluže, kaluže, kaluže - stopy dažďa.

Teraz navrhujem zostať rozptýlený. Každý si predstaví mláku a skáče do mláky v rytme hudby. Sťažujem úlohu.

Po špičkách budeme obchádzať pomyselné mláky a vy budete skákať do mláky za silného úderu a postupne zvyšovať tempo.

Hudobný režisér : Buďte opatrní, teraz budete počuť iné zvuky.

Hrá sa zvukový záznam „Sounds of Birds“.

Hudobný režisér : Počuješ? Jar je plná nových zvukov. Kto sa prebúdza? (odpovede detí). Ponúkam pomoc môjmu priateľovi chrobákovi zobudiť sa.

Pieseň o prstovej gymnastike „bug-bug“

Zovrieme dlaň v päsť. Potom natiahnem malíček a ukazovák do strán (obľúbené gesto milovníkov hard rocku je „koza“).

Pohybujeme predĺženými prstami a expresívne recitujeme detskú riekanku:

Som ťažký chrobák;

Dlhé fúzy.

Pevná hlaveň.

Krúžim nad kalužami,

Hovorím svojim priateľom: "Zhu-zhu."

Dážď - nezmáčaj ma,

Ak spadnem, nevstanem.

Otvor dlaň a mávaj prstami – lietame

Hudobný režisér vyzdvihne z didaktickej hry plochú lienku.

Hudobný režisér: Na čistinke pri pni sme videli chrobáka.

Pozývam vás, aby ste prišli bližšie a videli, ako sa dnes stavajú naše rytmické chyby.

Deti sedia na stoličkách bližšie k stojanu, na ktorom je rozložený rytmický vzor veľkých a malých lienok. Vytlieskajme rytmický vzor na štvrťové a osminové noty.

Hudobný režisér : Ako sme už pochopili, na jar je veľa rôznych zvukov. Aké zvuky počul skladateľ na jar a zobrazil vo svojej hudobnej hre?

(hudba „Jarná pieseň“ od M. Kartushina)

Hudobná réžia ponúka tri obrazy zobrazujúce spievajúce deti, vtáky sediace na konári a snežienky vykúkajúce spod snehu.

Hudobný režisér : Pozrite sa prosím na obrázky a povedzte mi, ktorý z nich sa hodí k hudbe. Prečo si to myslíš? Aký charakter má táto hudba? (Odpovede detí)

Hudobný režisér : Vypočujte si rozprávku. Boli raz dve lastovičky. Radi sedeli na konári a spievali piesne. Jeden spieval: „do-do-do“ a druhý rád spieval: „sol-sol-sol“. No zrazu slnko zapadlo za mraky a lastovičky odleteli. Kde sa schovali? Ako si myslíte, že?

(Deti vymyslia možnosti)

Hudobný režisér: Nemyslíte si, chlapci, že lastovičky odleteli do hniezd a čakajú, kedy sa oteplí? Čo sa dá robiť, aby bolo teplejsie? (Odpovede). Navrhujem požiadať slnko, aby sa neskrývalo za jarnými mrakmi.

Crypto „Sunny, neskrývaj sa“

Upozornite deti na dopredný pohyb melódie.

Spievajte na slabiku „la“.

Hudobný režisér: Chlapi, pozri, spoza mrakov vyšlo slnko a lastovičky prileteli na svoj konár.(Ukáž obrázok s notovou osnovou, namiesto nôt sú lastovičky) Len je ich už viac, lastovičky majú vyliahnuté mláďatá. Koľkí tam sú? (odpovede detí) Čo myslíte, ako sa volali? „Urobiť“ a „soľ“ už existujú.(Prehrajte stupnicu správne ). Aké poznámky chýbajú?(Odpovede detí: re, mi, fa, la, si). - Správny. Teraz sedia s celou rodinou a spievajú piesne. Zaspievajme si aj s lastovičkami. A aby ste zistili, aké ďalšie zvuky jari existujú, vypočujte si melódiu známej piesne a zapamätajte si, o koho ide.

Hudobný režisér hrá melódiu piesne „Skvorushka“ (hudba Yu. Slonov)

Hudobný režisér : Presne tak, chlapci. Na jar sa sťahovavé vtáky vracajú a spievajú svoje veselé piesne. Spomeňme si na pesničku o vtáčej búdke.

Sólisti prednesú zbor a zbor predvedie refrén.

1) opakujte refrén v zbore, pričom dbajte na správnu artikuláciu samohlások v slovách;

2) vybrať si sólistov;

3) vykonajte a vytvorte polkruh.

Hudobný režisér : Dnes sme počúvali zvuky jari a čo sme počuli? (Odpovede detí: kvapky dažďa, špliechanie mláky, bzukot chrobáka, spev vtákov.). To je správne! S týmito zvukmi sa príroda prebúdza zo spánku.

Hudobný režisér : Teraz si vypočujme ďalší diel venovaný jari. Napísal ju veľký ruský skladateľ P.I(„Snežienka“ od P.I. Čajkovského).

Hudobný režisér :

Je čas ukončiť našu lekciu. A naše jarné stretnutie by som rád zakončil nádhernými básňami Samuila Marshaka „Apríl!“ apríla!
Na dvore zvonia kvapky.
Prúdy tečú cez polia,
Na cestách sú mláky.
Čoskoro vyjdú mravce
Po zimnom prechladnutí.
Medveď sa prepašuje
Cez husté mŕtve drevo.

Vtáky začali spievať piesne
A snežienka rozkvitla.

Ďakujem deťom.

Medvedev

Margarita Michajlovna

Hudobný režisér

AU DO "Materská škola Solnyshko"

Mestská časť Uvat"

Cieľ: Oboznámte deti s hudobným a literárnym materiálom na tému „Jar“.

Úlohy:

  1. Obohaťte deti hudobnými a literárnymi zážitkami. Upevniť základné hudobné koncepty a predtým naučený materiál.
  2. Rozvíjať schopnosť improvizácie, zmysel pre rytmus a schopnosť hrať v orchestri. Pokračujte v práci na plasticite, tvorivej predstavivosti a schopnosti navigovať v priestore.
  3. Pestovať v deťoch zmysel pre krásu pre prírodu, poetické slovo a hudbu; schopnosť reagovať na pekné a dobré.

Vybavenie: Hudobné centrum, multimediálna obrazovka, notebook, bambusové palice, hudobné nástroje: zvončeky, metalofóny, trojuholníky, košík s domácimi snežienkami, kamienky, jarná mláka.

Prípravné práce: Prehliadka a diskusia o rozprávke „Dvanásť mesiacov“ od S.Ya, zoznámenie sa s hudbou E. Griega, P.I. Čajkovského, rozprávanie o orchestri, prezeranie obrazov o jari, čítanie jarných básní.

Praktický význam práce: Možnosť využiť vo svojej práci tak hudobnými režisérmi, ako aj pedagógmi ako záverečnú hodinu v treťom štvrťroku akademického roka na tému „Jar“.

postavy: Vesna (hudobná riaditeľka), nevlastná dcéra (dospelá), učiteľka.

Deti vstupujú do sály za hudby P. I. Čajkovského „Snežienka“.

Vychovávateľ: Chlapci, hádajte hádanku:

Príroda okolo nás ožila, prebudila sa zo spánku,

Zostúpil k nám z neba spolu so slnkom...

deti: Jar!

Jar prichádza.

Jar: Ahojte chalani! Ja som jarná červená, prišla som ťa navštíviť, prišla som sa pozrieť, ako ma čakáš, ako ma vítaš. Nuž, poďme sa zoznámiť. Nie som obyčajný jar, ale hudobný – spýtam sa (spievam): „Ako sa voláš?“ a ako odpoveď, ktokoľvek, na koho ukážem, bude spievať jeho meno. Tak sa spoznáme.

HUDOBNÁ HRA „AKO SA VOLÁŠ?“

Tak a sme tu! A známi sa vždy pozdravia, keď sa stretnú. Pozdravme sa aj my.

KOMUNIKAČNÁ HRA „AHOJ! »


Výborne! Sadni si na koberček, porozprávajme sa.

Sneh sa už topí, potoky tečú,

Cez okno bolo cítiť závan jari...

Slávici budú čoskoro pískať,

A les sa oblečie do lístia!

(Pleshcheev A.)

Veľa básnikov, skladateľov, umelcov o mne písalo a spievalo ma vo svojich dielach. Koniec koncov, jar je začiatkom nového života. Skladateľ Edvard Grieg (portrét zobrazený na obrazovke ) Tiež som miloval jar a napísal som hudobnú skladbu „RÁNO“, v ktorej som rečou hudby rozprával, ako sa prebúdza príroda. Teraz si vypočujeme fragment z tohto diela a predstavíme obrázky jari.

POČÚVANIE „RÁNO“ Z PARTNERSKEJ GYNTOVEJ SUITE E. GRIEGA

(hovorte o povahe hudby, pýtajte sa detí, čo si predstavujú)

Ale povedal si všetko správne a namaľoval krásne obrázky prebúdzania sa prírody. Myslím, že keď skladateľ E. Grieg písal túto hudbu, takto si predstavoval...

ZOBRAZENIE FRAGMENTU Z KARAKÓNY „DVANÁSŤ MESIACOV“, v sprievode hudby „Ráno“ od E. Griega


Chlapci, pozri – hudba nám pomáhala sledovať, ako nesmelo sa roztápa sneh, mení sa na búrlivé prúdy vody, ako pomaly kvitne príroda: tráva sa zelenala, prvé listy, objavovali sa prvé kvety. A už teraz cítime vôňu jarných kvetov! Spoznali ste fragment, z ktorej rozprávky sme pozerali?

deti: "Dvanásť mesiacov".

Jar: kto to napísal?

deti: S. Ya Marshak.

Jar: S hrdinami tejto rozprávky sa dnes opäť stretneme.

Chlapci, kto sú prví predzvesť jari?

Kto k nám letí z juhu,

Robiť hniezda a spievať?

deti: Vtáky.

Jar: Samozrejme, že sú! Len čo slniečko zohreje, už radostne štebotajú a posielajú do všetkých končín telegramy o mojom príchode. Pokúsme sa sprostredkovať náš jarný telegram pozostávajúci z krátkych a dlhých zvukov. Vtáčikom do teplých krajov pošlime odkaz, aby sa rýchlo vrátili – veď som už prišiel! Poďme k stolom, vezmite si morzeovky, ja ich poskladám, pošlete.

HUDOBNÁ A RYTMICKÁ HRA „JAR“ TELEGRAM"



Chlapci, viete, kto nás počul? Lark! Toto je taký malý vták. Vypočuje si telegram o mojom príchode skôr ako ostatní a všetkých informuje. Počuješ?

POČÚVANIE „LARK“ OD M.I.GLINKU A PREHĽADÁVANIE ILUSTRÁCIE SO BRAKOM.



Krásna hudba? Napísal ju skladateľ Michail Ivanovič Glinka. Volá sa „Lark's Song“. Na aký nástroj hrá táto hudba?

deti: Klavír.

Jar : Ozdobme ho zvukom iných nástrojov: zvončekov, trianglov, metalofónov. Takže vy a ja sa meníme na hudobníkov - interpretov. Pamätáte si, ako sa nazýva veľký súbor nástrojov?

deti: orchester.

Jar: Správny! Kto je najdôležitejšou osobou v orchestri? Koho počúvajú hudobníci-interpreti?

Hladko máva rukami a počuje každý nástroj.

V orchestri je najdôležitejší, je prezidentom orchestra!

deti: Dirigent.

Jar: Môžem byť dirigentom? A buďte opatrní! Na ktorý nástroj mu ukážem, bude hrať.

PREDSTAVENIE GLINKINHO „LARK“ NA DETSKÝCH NÁSTROJOCH



Výborne! Pozorne si počúval hudbu a plnil všetky moje príkazy. Skutoční hudobníci! Myslím, že skladateľ M.I. Glinka by ťa mal rád. Povedz mi ešte raz: ako sa volá veľké zloženie hudobníkov – interpretov?

deti: orchester.

Jar: Kto vedie orchester?

deti: Dirigent.

Jar: Unavený? Sadnite si na koberec, poviem vám hádanku.

V lese je dobré chodiť!

Ticho... skoré ráno

Zvoní zázračná pieseň

Na lesnej čistinke.

Sotva počuteľné

Kto rozložil okvetné lístky

Vyšiel si spod snehu?

deti: Snežienka.

Jar : Uhádli ste správne.


Prečo sa to tak volá? Toto je prvý kvet po ňom zima. Snežienka prináša radosť. Hoci je krehký a nežný, je hrdý a statočný, pretože... rastie priamo spod snehu. Fúka nad ním studený vietor, no on sa zimy nebojí, ale hrdo stojí na svojej chudej nohe.

V lese, kde sa brezy tiesnili,

Modré oko pozrelo na Snehulienku.

Najprv som trochu vysunul zelenú nohu,

Potom som sa zo všetkých síl natiahol

A potichu sa spýtal:

Vidím, že počasie je teplé a jasné!

Povedz mi, je pravda, že je jar?

Ale všade okolo je ticho, nie sú tu žiadni susedia - je tu prvý.

Videl ho zajac, zacítil ho a chcel ho zjesť.

Potom to asi oľutovala.

Si príliš tenký, priateľ môj!

A zrazu kráčal našuchorený, biely,

Studený marcový sneh.

Spadol a dostal šmyk.

Opäť je zima, nie jar.

A z kvetu na dlhej stonke

Viditeľný je len uzáver.

A on zmodral od zimy,

sklonil svoju slabú hlavu,

Povedal…

No neľutujem

U mňa sa predsa začala jar. (Z. Alexandrová)

Veľmi dojemná báseň. Snežienka zomiera, ale neľutuje, pretože... ukázalo sa, že je to prvý jarný kvet. O snežienkách sa písali básne, hudba, maľby a dokonca aj karikatúry. Spomeňme si na rozprávku, o ktorej sme už dnes hovorili, o „Dvanástich mesiačikoch“. O čom to hovorí?

deti : V zime princezná snívala o jari a prikázala jej priniesť snežienky.

Jar: V tejto rozprávke dievča, nevlastná dcéra, nazbieralo celý košík snežien. Je možné ich roztrhnúť? O veľa viac? prečo?

deti: V prírode zostalo tak málo snežienok. Sú uvedené v Červenej knihe.

Jar: Správny. Ak vyberiete kvet, nedá semienko, nové kvety nevyrastú. Možno príde deň, keď na zemi nezostane ani jedna snežienka. Chalani o tom viete a samozrejme sa o túto kvetinu postaráte. Čo však robiť, ak chcete snežienky niekomu darovať?

deti: Môžete si ich nakresliť alebo vyrobiť sami.

(Ozve sa klopanie na dvere, vojde nevlastná dcéra. V ruke drží košík so snežienkami)

nevlastná dcéra: Ahojte chalani! Prišiel som k vám z rozprávky „Dvanásť mesiacov“. Počul som ťa rozprávať o snežienkách... Chlapi, odpustíte mi, že som ich nazbieral celý košík. Nechodím do škôlky a o Červenej knihe som nič nepočul. Pozri, zreformoval som sa! Toľko kvetov som vyrobil vlastnými rukami. Môžem vám ich dať? (distribuuje)

Jar: Chlapci, dajte si na ruky snežienky, zdvihnite ruky. Aké krásne! Alebo sa možno niekto chce zmeniť na skladateľa a vymyslieť melódiu pre nasledujúce verše:

Lesná snežienka vyrástla,

Bude nám blahoželať k jari!

Aké úžasné piesne! Chcem len tancovať. Tak poďme tancovať.

DANCE “MAGIC FLOWER” od Burenina A. (S/b “Rytmická mozaika”)



nevlastná dcéra: Veľmi sa mi to páčilo!

Jar: Tak a je to, naše stretnutie sa skončilo. Je čas, aby som išiel do lesa a začal pracovať: sneh sa ešte všade neroztopil, kvety rozkvitli, vtáky spievajú. Páčila som sa ti? Páčila sa vám moja jarná hudba a jarné básničky? Dnes sme boli poslucháčmi, skladateľmi a interpretmi. Hudba akých skladateľov nám pomohla?

deti: E. Grieg, M.I. a P.I.

Jar: Na jar sa spolu s prírodou prebúdza aj naša duša. Snívame o láske, o šťastí, želáme si... Ale ja som veštica Vesna a môžem ti splniť jedno z prianí. Dám ti čarovné kamene. Každému kamienku pošepkáš svoje prianie, svoj sen a pri odchode zo sály ho hodíš do jarnej mláky! (distribuuje)


nevlastná dcéra: Môžem dostať aj kamienok? Chcem si priať, aby jar a leto boli teplé! Všetci vaši blízki sú zdraví a šťastní!

(Jar a pastorkyňa sa lúčia a odchádzajú. Nevlastná hádže kamienok do mláky).

Deti na hudbu P.I. Čajkovského „Snežienka“ odchádza zo sály a hádže kamienky.

Sekcie: Práca s predškolákmi

Cieľ. Zoznámenie detí s jarnými zvukmi prírody.

POKROK TRIEDY

Znie pokojná hudba. Deti vstupujú do sály v reťazi a tvoria kruh.

Hudobný režisér v kvinte stúpajúcim krokom spieva frázu: "Ahoj, chlapci!" Deti pohybom nadol spievajú: "Ahoj!"

Hudobný režisér. No ako úžasne sme sa zvítali. Vidím, že máte veselú, veselú náladu, čo znamená, že moju hádanku ľahko uhádnete.

Sneh sa topí,
Lúka ožila
Prichádza deň
Kedy sa to stane? (Na jar).

Presne tak, jar je nádherné a nádherné ročné obdobie, kedy sa príroda po dlhom spánku prebúdza a ožíva. Chcete byť vo svete jari? Potom zatvorte oči, otočte sa...ocitnete sa vo svete jari!

Opäť prišla jar -
Koľko zvukov si priniesol...

A tých zvukov je naozaj veľa. Počúvajme, možno ich budeme počuť.

Prehráva sa zvukový záznam „Sounds of Rain“.

Hudobný režisér. čo si počul? (odpovede detí).

Hudobný režisér. Aké zvuky ste teraz počuli? (Odpovede). Výborne, počuli ste zvuky dažďa. V akom ročnom období ich môžete počuť? (Odpovede). Dážď prešiel, ale po ňom boli ... (odpoveď detí).

Kaluže, kaluže, kaluže - plné vody.
Kaluže, kaluže, kaluže - stopy dažďa.

Teraz navrhujem stáť rozhádzaný a každý si predstaví mláku. Ukážeme dažďové kvapky na dlani a striekance vody na mláku.

Maďarská ľudová melódia „Po daždi“.

Možnosť 1.

1 hodina si deti klopkajú prstami po dlaniach so štvrťovými notami.
2 hodiny rytmicky klopkajte jednou nohou na mláku.

Hudobný režisér. Sťažujem úlohu.

Možnosť 2.

1 hodina Deti chodia na špičkách okolo imaginárnych mlák.
Po 2 hodinách vykonajte rytmické skoky na jednom mieste (uprostred kaluže) pri silnom rytme.

Deti sedia na stoličkách.

Hudobný režisér. Buďte opatrní, teraz budete počuť iné zvuky.

Prehrá sa zvukový záznam „Sounds of Insects“.

Hudobný režisér. Počuješ? Jar je plná nových zvukov. Kto sa prebúdza? (odpovede detí).

Prstová gymnastika „Stonožky“.

Hudobný režisér. Ako sme už pochopili, na jar je veľa rôznych zvukov. Aké zvuky počul skladateľ na jar a zobrazil vo svojej hudobnej hre?

Deti počúvajú hru „Dve húsenice sa rozprávajú“ od D. Zhuchenka

Hudobná réžia ponúka tri obrázky zobrazujúce pochodujúce deti, vtáky sediace na konári a jablko s dvoma húsenicami.

Hudobný režisér. Pozrite sa prosím na obrázky a povedzte mi, ktorý z nich sa hodí k hudbe. Prečo si to myslíš? Aký charakter má táto hudba? Aké hlasy majú húsenice? (Odpovede detí)

Hudobný režisér. Vypočujte si rozprávku. Žili raz dve priateľky, húsenica (ako nazvať tú prvú?) a húsenica (?). Veľmi radi liezli večer na konár a rozprávali sa o tom a tom... Čo myslíte, o čom húsenice hovorili?

(Deti si vymýšľajú svoje vlastné verzie rozhovorov s húsenicou).

Hudobný režisér. Dnes k nám zavítali aj dve húsenice, len nezvyčajné, ale rytmické.

Hra "Opakujte rytmus."

Hudobný režisér. Na jar prilietajú sťahovavé vtáky z juhu. Aby sa čo najrýchlejšie vrátili domov, poslal im ďateľ telegram. Vezmime si palice a pomôžme mu.

Rytmická hra „Jarný telegram“.

Ďateľ sedel na hrubom konári,
Klop a klop, klop a klop!
Všetkým mojim priateľom na juhu
Klop a klop, klop a klop!
Ďateľ posiela telegramy,
Tá jar už prichádza,
Že sa sneh naokolo roztopil:
Klop a klop, klop a klop!
Ďateľ cez zimu prezimoval,
Klop a klop, klop a klop!
Nikdy som nebol v horúcich krajinách!
Klop a klop, klop a klop!
A je jasné prečo
Ďateľ sa nudí sám
Bez priateľov a bez kamarátok.
Klop a klop, klop a klop!

Hudobný režisér. Telegram sa rýchlo dostal k sťahovavým vtákom a oni sa vrátili domov. Ktoré vtáky prileteli ako prvé?
Poďme počúvať.

Na slnku žiaril tmavý les,
V údolí bieli riedka para,
A zaspieval rannú pieseň
V azúre zvoní škovránok.
Zhora je hlučný
Spieva, trblietavé na slnku:
„Jar prišla k nám mladým!
Ja tu spievam príchod jari!"

V. Žukovského.

Hrá sa „Song of the Lark“ od P. I. Čajkovského.

Hudobný režisér. Určiť povahu hudobného diela. (hudba je jemná, zvučná, ľahká). Aké nástroje by ste použili na ozvučenie partu škovránka? (vyberte si z ponúkaných).

Prstová hra „Vtáky uleteli“.

Hudobný režisér.

A teraz deti!
Je čas spievať piesne!
Najprv sa však pozrite na našu jarnú kvetinu.
Cítili ste túto kvetinovú vôňu?
Poďme to všetci predýchať.

Dychové cvičenie "Kvet"

1. Nadýchnite sa nosom, zadržte dych bez zdvíhania ramien.
2. Vydýchnite, pri výdychu dlho hovoria: A-a-ah!

Zaznejú piesne „Winter Ends“ od T. Popatenka a „Jarný komiks“ od V. Trubačova.

Hudobný režisér. Chlapci, pripomínam, že dnes počúvame zvuky jari. A aby ste zistili, aké ďalšie zvuky jari existujú, počúvajte hudbu.

Hral „Thunder and Rain“ od T. Chudovej.

Hudobný režisér. Aké zvuky ste počuli? Odporúčam hrať na bubon a paličky pri hudbe hromu a na triangli pri hudbe dažďa.

Hudobný režisér. Dnes sme počúvali zvuky jari a čo sme počuli? (Odpovede detí: kvapky dažďa, striekajúce mláky, bzučanie chrobáka, rozhovor dvoch húseníc, spev vtákov atď.). Všetko je správne. Chcem vám povedať, že týmito zvukmi sa príroda prebúdza zo spánku. A naše jarné stretnutie by som rád zakončil zábavnou hrou.

Hra „Nájdi svoj kvet“.

Pieseň „Spring is Red“ od T. Morozovej

Poďakujte deťom a vyzvite ich, aby si za aktivitu zatlieskali.