Stiahnite si prezentáciu krajiny, poetické a hudobné maľby. Krajina – poetická a hudobná maľba


).

Téma: Krajina – poetická a hudobná maľba.

Ciele: poskytnúť predstavu o žánri krajiny v rôznych druhoch umenia (maľba, hudba); formovanie zručností pri analýze umeleckých diel; rozvoj zrakovej kompetencie žiakov na základe maliarskych a hudobných diel; pestovanie záujmu o umenie.

Formovanie UUD: osobné – rozvoj emocionálneho a vedomého postoja k prírode prostredníctvom oboznámenia sa s umeleckými obrazmi, ktoré ju stelesňujú; kognitívne - túžba získať nové poznatky, zmyslové vnemy o kráse okolitej prírody; komunikatívna - schopnosť vstúpiť do dialógu s tvorcami umeleckej krajiny, vyjadriť svoj postoj k ich obsahu v zmysluplných rečových prejavoch, regulačná - samoregulácia úsilia, vôľové vlastnosti pri plnení vzdelávacích úloh, hľadanie spôsobov, ako dosiahnuť kvalitnú prácu; predmet - vyhľadávanie a ukladanie informácií potrebných na zvládnutie témy vyučovacej hodiny.

Priebeh lekcie:

    Org. moment.

    Stanovenie cieľov lekcie.

Dnes sa v lekcii pozrieme na žáner krajiny v rôznych druhoch umenia, analyzujeme diela obrazového, hudobného, ​​literárneho charakteru a zistíme, aká je úloha krajiny v dielach rôznych druhov umenia.

III. Formovanie nových poznatkov.

1. Pripomeňme si, čo je to krajina? (obraz prírody).

Aké typy krajiny si pamätáte? (mestská, vidiecka, prístav, krajina na výšku atď.)

Jednoduchá krása stredného ruského pásu dlho nepriťahovala pozornosť ruských umelcov. Nudná, monotónna rovinatá krajina, sivá obloha, jarné topenie či letná tráva vyschnutá teplom...

- Čo je na tom poetické?

Ruskí umelci 19. storočia. A. Savrasov, I. Levitan, I. Shishkin a ďalší objavili krásu svojej rodnej krajiny. Ľudia akoby po prvý raz videli na ich obrazoch priezračný jarný vzduch aj oživujúce brezy naplnené jarnou šťavou; Počuli sme veselý, nádejný a radostný buchot vtákov. A obloha sa nezdá taká sivá a bez radosti a jarná špina je upokojujúca a príjemná pre oči. Ukazuje sa, že taká je ruská povaha - jemná, premyslená, dojemná!

Je to vďaka obrázkuAlexej Kondratievič Savrasov(1830 – 1897) „Veže dorazili“, ruskí umelci pocítili spevnosť ruskej prírody a ruskí skladatelia krajinnú povahu ruskej ľudovej piesne.

Pozrime sa na obrazy Savrasova „Veže dorazili“ a Levitana „Jar. Veľká voda“, „Nad večným pokojom“, „Jazero. Rus“.

Vypočujme si hudobný fragment z Vivaldiho skladby „Summer“.

Aké leto ste si predstavovali?

Aké hudobné prostriedky použil autor na zobrazenie leta (intonácia, rytmus, forma atď.)

Porovnajme hudobné dielo a Levitanove obrazy „Over Eternal Peace“, „Jazero“. Rus“.

Aké prostriedky umeleckého vyjadrenia umelci používajú (farba, rytmus, šerosvit,
atď.)?

Teraz sa pozrime na zahraničné výtvarné umenie 20. storočia (vznik hnutia „impresionizmus“).

Impresionistickí umelci sa vo svojich obrazoch snažili zachytiť prchavé dojmy zo skutočného sveta.

Poučný a dokonca zábavný príbeh sa stal s obrazom „Westminster Abbey“ od francúzskeho impresionistického umelcaClaude Monet(1840-1926).

Londýnčania, zvyknutí na hmlu, presne poznali jej farbu – sivú. A akí boli ohromení a dokonca pobúrení, keď videli Monetov obraz na výstave. Na ňom zistili, že hmla rozmazávajúca obrysy hradu má fialový odtieň! Keď ľudia vyšli von, s prekvapením zistili, že hmla bola v skutočnosti fialová! V závislosti od počasia, dennej doby a lomu slnečného svetla môže hmla nadobudnúť veľmi odlišné farby. Ale bol to umelec, ktorý si túto vlastnosť všimol a všetkým prezradil.

Pozrime sa na krajiny impresionistických umelcov. Povedzte mi, ako vlastnosti farby, farby, rytmu, kompozície pomáhajú vytvárať rôzne obrazy prírody zachytené na týchto plátnach. (naučte sa odpovede).

Ako rozumiete slovám ruského básnika I. Bunina?

Nie, nie je to krajina, čo ma priťahuje,

Nie sú to farby, ktoré si chamtivý pohľad všimne,

A čo žiari v týchto farbách:

Láska a radosť.

2. Práca z učebnice (s. 24-25).

Vymenujte známych ruských umelcov, ktorých prilákala jednoduchá krása stredoruského pásu. (A.K. Savrasov, I.I. Levitan, I.I. Shishkin)

Akú ruskú náturu ľudia videli na ich obrazoch? (priehľadný jarný vzduch; brezy naplnené jarnou šťavou; počuli sme radostné búchanie vtákov; obloha nie je taká šedá; jarné blato, príjemné pre oči; ruská povaha je jemná, premýšľavá, dojemná)

Vymenujte slávne obrazy Alexeja Kondratieviča Savrasova. („Veže dorazili“, „Jar. Zeleninové záhrady“, „Dubovníky“, „Zimná noc“, „Step počas dňa“, „Letná krajina“, „Zima“, „Ostrov losov v Sokolniki“, „Jar“ )

Čo znamená slovo „impresionizmus“? ("dojem")

Vymenujte základný princíp impresionistických umelcov. (na zachytenie prchavých dojmov zo skutočného sveta)

Aký zábavný príbeh sa stal s obrazom Clauda Moneta „Westminsterské opátstvo“ (Houses of Parliament v Londýne)? (vďaka maľbe Ja ľudia zistili, že v závislosti od počasia, dennej doby, lomu slnečného svetla môže londýnska hmla nadobudnúť veľmi odlišné farby)

Pomenujte slávne obrazy Clauda Moneta. ("Lekná", "Rouenská katedrála", "Most Waterloo")

IV. Kontrola domácich úloh.

1). Odpovede na otázky:

1. Čo nazýval A.S. („magický kryštál“, cez ktorého okraje sú ľudia, predmety a javy každodenného života okolo nás videné novým spôsobom)

2. Čo sa ľudia umenia snažia vždy stelesniť? (rôzne prírodné javy, vaše videnie sveta cez pocity a zážitky)

3. Čo je to krajina? (v preklade z francúzštiny - pohľad, obraz nejakej oblasti; ide o žáner zobrazovania prírody)

4. Ako rozumieš slovám Antoina de Saint-Exuperyho „Očami nevidíš to najdôležitejšie, len tvoje srdce bdí“

5. Prečítajte si s výrazom, pomocou hudobných intonácií vo svojom hlase, báseň Nikolaja Ivanoviča Rylenkova „Všetko v topiacom sa opare“.

6. Nájdite verbálne vyjadrenia krajiny v texte „Neznámemu priateľovi“ od Michaila Michajloviča Prišvina. (slnečné orosené ráno; neobjavená zem; neznáma vrstva neba; jediné ráno; jarné piesne; tiché miesta; vlhkosť čiernych tieňov atď.)

2). Obhajoba správ k téme vyučovacej hodiny.

V. Zhrnutie lekcie.

domáca úloha:praktická práca: zobrazte svoju krajinu (na základe toho, čo ste počuli a videli)

OTVORENÁ LEKCIA UMENIA

8. trieda

Učiteľ: Ocheret G.N.

2013

Cieľ:

Úlohy:

Vybavenie: reprodukcie obrazov C. Moneta.

A

Vybavenie pre študentov:

Použité technológie: TRIZ, RCM, IKT.

EPIGROPH


A tiež spôsoby usporiadania

Ach, ako som chcel základy vedy
Pochopiť niečo také!

Pokrok v lekcii

  1. Organizačný moment.
  1. pozdravujem.
  1. Úvodný prejav učiteľa.

Stanovenie cieľov lekcie.

Technológia TRIZ. RKM

učiteľ:

  1. Denník.

Čo viem o tejto téme?(otvoriť príspevky)

učiteľ:


Čo chcem vedieť

  1. Recepcia "Kruhy na vode"

E- prirodzenosť

(th)

učiteľ:

učiteľ:

október už prišiel... A. Puškin








Pred dažďom

N. Nekrasov


Smútočný vietor poháňa
Mraky sa hrnú na kraj neba.
Zlomený smrek stoná,
Temný les šepká tupo.
K potoku, poškriabanému a pestrému,
List letí za listom,
A potok, suchý a ostrý;
Začína byť zima.
Na všetko padá súmrak,
Údery zo všetkých strán,
Točí sa vo vzduchu a kričí
Kŕdeľ kaviek a vrán...

Jesenný večer (zvukový záznam)

Fedor Tyutchev

Hmlisté a tiché azúrové

Poškodenie vyčerpaním

učiteľ:

študenti:

učiteľ: (

Učenie nového materiálu.

Príbeh o histórii krajiny

učiteľ:

Odpoveď znie:

MONET Claude Oscar Monet

"Raňajky v tráve" (1865-1866),

Otvorené reprodukcie (

Učiteľ: "(1914) - 14,137 milióna dolárov,

Praktická časť.

učiteľ:

učiteľ:

učiteľ:

KROKY

Prvá etapa:

Druhá etapa:

Tretia etapa:

6. Reflexia.

Aká bola tvoja dnešná práca?

Farba farieb



Čo je jeseň - toto je obloha,
Plačúce nebo pod nohami.


Vtáky s oblakmi sa rozptýlia v kalužiach.
Jeseň, dlho som s tebou nebol.

Jeseň, na oblohe horia lode.


Jeseň je temná vzdialenosť.

Čo je jeseň - to sú kamene,


Jeseň, opäť som zbavený pokoja.
Jeseň opäť pripomenula duši to najdôležitejšie,
Jeseň, opäť som zbavený pokoja.

Jeseň, na oblohe horia lode.
Jeseň, chcel by som sa dostať preč zo zeme.
Kde sa smútok topí v mori,
Jeseň je temná vzdialenosť.

Čo je jeseň - to je vietor
Opäť sa hrá s roztrhnutými reťazami.



Ukážka:

MESTSKÁ ŠTÁTNA VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA

SHARAPOVSKAYA ZÁKLADNÉ VZDELÁVANIE

OTVORENÁ LEKCIA UMENIA

« Krajina – poetická a hudobná maľba“

8. trieda

Učiteľ: Ocheret G.N.

2013

Téma: „Krajina – hudobná a poetická maľba“

Cieľ: poskytnúť predstavu o takom smere v umení ako „impresionizmus“; rozšíriť vedomosti študentov o žánri krajiny v rôznych druhoch umenia (maľba, literatúra, hudba), o vnútornom prepojení hudby, literatúry a výtvarného umenia; oboznámiť študentov s pojmom „hudobná krajina“

Formovanie zručností a schopností pri analýze umeleckých diel.

Rozvoj zrakovej kompetencie žiakov na základe maliarskych a hudobných diel.

Pestovanie záujmu o umenie.

Úlohy: ukázať rozmanitosť tvarov a farieb v krajine; zvládnuť zručnosti prenosu farby konkrétneho stavu v prírode, nájsť požadovanú farbu; zlepšiť techniku ​​práce s farbami (kvaš, akvarel); ukázať prepojenie výtvarného umenia s hudbou a literatúrou.

Vybavenie: reprodukcie obrazov C. Moneta.

A K. Savrasova „Veže dorazili“, prezentácia „Jeseň v obrazoch ruských umelcov“, prezentácia obrazov K. Moneta

Hudba od P.I. Čajkovskij „Ročné obdobia“, Vivaldi, básne A. Puškina, N. Nekrasova, F. Tyutcheva.

Vybavenie pre študentov:akvarelové a gvašové farby, štetce, ceruzka, guma, hárok A-3, paleta, nádoba na vodu.

Použité technológie: TRIZ, RCM, IKT.

EPIGROPH

Všetky vzťahy zvukov a farieb,
A tiež spôsoby usporiadania
Akékoľvek odtiene farieb v notách, zvukoch.
Ach, ako som chcel základy vedy
Pochopiť niečo také!

Pokrok v lekcii

  1. Organizačný moment.
  1. pozdravujem.
  2. Kontrola potrieb na výtvarnú hodinu.
  1. Úvodný prejav učiteľa.

Dobré popoludnie všetkým. Vážení hostia, sme radi, že vás vidíme v našej škole.

Dnes bude naša hodina venovaná hudbe, literatúre a maľbe. Prečo sme ich spojili (toto sú formy umenia)

Venujte pozornosť epigrafu lekcie. (študent číta, hovorí tak, ako rozumie)

Všetky druhy umenia vzrušujú srdcia ľudí a prebúdzajú v nich tie najlepšie pocity. A každý druh umenia to robí vo svojom vlastnom jazyku. Maľba maľuje obraz čiarou a farbami, hudba zvukom, literatúra slovami. Hudba je jednou z najstarších foriem umenia. Nie vždy vieme vidieť a počuť krásu našej rodnej prírody. A často nám v tom pomáhajú umelci, učia nás vnímať a počúvať svet okolo nás.

Stanovenie cieľov lekcie.

Dnes sa v lekcii pozrieme na žáner krajiny v rôznych druhoch umenia, analyzujeme diela obrazového, hudobného, ​​literárneho charakteru a zistíme, aká je úloha krajiny v dielach rôznych druhov umenia. Na konci lekcie budete musieť zobraziť krajinu na hudbu Vivaldiho.

Technológia TRIZ. RKM

učiteľ: S krajinným žánrom sme sa v procese učenia opakovane stretli.

  1. Denník.

Čo viem o tejto téme?(otvoriť príspevky)

Pripomeňme si, čo je to krajina? (obraz prírody).

Aké typy krajiny si pamätáte? (mestská, vidiecka, prístav, krajina na výšku)

učiteľ: Krajina – opis prírody. Krajina je francúzske slovo, doslovný preklad je „terén“. Krajiny môžu byť literárne, malebné alebo hudobné.


Čo chcem vedieť ?- (odpovedajú študenti) Spojenie hudby, poézie a maľby. Čo môže byť poetické v krajine? Čo je to hudobná krajina?

Čo ste sa naučili?___________________________ na konci lekcie si o tom povieme.

  1. Recepcia "Kruhy na vode"

Zapíšte si všetky sémantické myšlienky a kľúčové pojmy, ktoré sa vám spájajú s týmto pojmom. Dovoľte mi pripomenúť, že pre každé písmeno sú vybrané podstatné mená, slovesá, prídavné mená a ustálené frázy.

P- príroda, pastel, cirry, piesočná pláž, popredie;

E- prirodzenosť

(th)

M-fascinujúce, pohľad pre boľavé oči, zeleň,

A-akvarel, album, vysokohorská lúka;

F - maľba, žáner, jazmínový ker

učiteľ: Pokračujme v rozhovore o krajine, obráťme sa na učebnicový materiál.

Práca z učebnice str. 24. (čítajú žiaci)

Spomeňte si na náš nedávny výlet do Treťjakovskej galérie. Upozorniť žiakov na obraz A.K. Savrasov "Veže dorazili." Známy obrázok.

Slávny ruský umelec A.K. Savrasov povedal: "Bez vzduchu nie je krajina, bez ohľadu na to, koľko brez alebo smrekov zasadíte, bez ohľadu na to, čo vymyslíte, ak nenapíšete vzduch, krajina je odpad."

Umelci vďaka maľbe Alexeja Kondratyeviča Savrasova (1830 – 1897) „Prileteli veže“ pocítili spevnosť ruskej prírody a skladatelia a básnici krajinnú povahu ruskej ľudovej piesne.

učiteľ: Aké prostriedky umeleckého vyjadrenia používa umelec? (farba, rytmus, šerosvit).

V 9. ročníku budeme študovať kompozíciu vo výtvarnom umení. Môže byť vertikálna, horizontálna, diagonálna a každá pôsobí na diváka inak. Musíte si zapamätať príbeh sprievodcu o tomto obrázku. Využime učenie dopredu.

Akú kompozíciu použil umelec na tomto obraze? (uhlopriečka).

Diagonálna kompozícia vyjadruje dynamiku pohybu.

(znie „Autumn Song“ od P.I. Čajkovskij")

Ale teraz je v kalendári hlboká jeseň, vo svojej nádhere nám poskytla niekoľko teplých dní. Vypočujme si, čo o jeseni povedali slávni ruskí básnici, skladatelia, umelci, každý vo svojom vlastnom jazyku.

(študenti čítajú poéziu na pozadí prezentácie jesenných diapozitívov a hudobných diel Čajkovského a Vivaldiho)

október už prišiel... A. Puškin


Už prišiel október - už sa háj trasie
Posledné listy z ich nahých konárov;
Nahnal sa jesenný chlad – cesta mrzne.
Potok stále žblnkoce za mlynom,

Ale rybník už bol zamrznutý; môj sused sa ponáhľa
K odchádzajúcim poliam s mojou túžbou,
A tie zimné trpia šialenou zábavou,
A štekot psov prebúdza spiace dubové lesy.

Pred dažďom

N. Nekrasov


Smútočný vietor poháňa
Mraky sa hrnú na kraj neba.
Zlomený smrek stoná,
Temný les šepká tupo.
K potoku, poškriabanému a pestrému,
List letí za listom,
A potok, suchý a ostrý;
Začína byť zima.
Na všetko padá súmrak,
Údery zo všetkých strán,
Točí sa vo vzduchu a kričí
Kŕdeľ kaviek a vrán...

Jesenný večer (zvukový záznam)

Fedor Tyutchev

Tam sú v jase jesenných večerov

Dojímavé, tajomné kúzlo.

Zlovestný lesk a pestrofarebnosť stromov

Karmínové lístie mdlé svetlo šuští

Hmlisté a tiché azúrové

Nad smutnou osirelou krajinou

A ako predtucha klesajúcich búrok

Miestami nárazový studený vietor

Poškodenie vyčerpaním

A za všetok ten nesmelý blednúci úsmev

Čo v racionálnej bytosti nazývame

Božská skromnosť utrpenia

učiteľ: Vypočuli ste si básne. Povedz mi, do akého žánru patria tieto poetické náčrty. Pomenujte hudobnú skladbu.

študenti: Tieto básne patria do krajinného žánru.

učiteľ: Aké obrázky vám prišli na um? (jesenné krajinky) Akú náladu vyvolal ten či onen poetický náčrt?(škoda, že leto skončilo)

Súhlasíte, keď sa skombinujú 3 druhy umenia, obrázky sú vnímané jasnejšie.

Učenie nového materiálu.

Príbeh o histórii krajiny

Človek začal zobrazovať prírodu v staroveku. Prvky krajiny nájdeme už v období neolitu, v reliéfoch a maľbách krajín starovekého východu, najmä starovekého Egypta a starovekého Grécka, sa krajina ako samostatný žáner objavila v Číne v 6. storočí.

Zvláštny rozkvet krajinomaľby bol pozorovaný v 17.-18.

Práve ste videli krajiny ruských umelcov.

V 19. storočí vznikol smer „impresionizmus“ (impresia). Impresionistickí umelci sa vo svojich obrazoch snažili zachytiť prchavé dojmy zo skutočného sveta.
Slávni impresionisti (C. Monet, O. Renoir vo Francúzsku, K. Korovin, I. Grabar v Rusku) objavili nové možnosti v sprostredkovaní premenlivosti svetlovzdušného prostredia, neuchopiteľných stavov prírody a bohatosti farebných odtieňov. Vráťme sa k materiálu v učebnici.


Práca z učebnice Strana. 25. (štúdie čítajú)

učiteľ: Povedzte mi, aké vlastnosti farby, farby, rytmu, kompozície pomáhajú vytvárať rôzne obrazy prírody zachytené na týchto plátnach.

Odpoveď znie: Katedrála je natiahnutá vertikálne, vzniká obraz, ktorý ladí s ľudskou dušou siahajúcou k nebu v emocionálnom výbuchu.

Krátky príbeh o Monetovom diele. (prezentácia)

MONET Claude Oscar - vynikajúci francúzsky maliar, zakladateľ impresionizmu. Umelec sa narodil v roku 1840 v Paríži a detstvo prežil v Normandii. Vždy chcel žiť na vidieku, obklopený prírodou. V roku 1883 Monet sa usadil v Giverny, dedine medzi Rouenom a Parížom. Zbožňoval kvety a posledné dva roky života zasvätil kresleniu lekien, z ktorých ho v roku 1926 vytrhla smrť.

C. Monet začal svoju tvorivú činnosť v mladom veku písaním vtipných karikatúr, ktoré vystavoval vo výklade lehavrského rámovača a prvé hodiny maľby dostával u krajinára E. Boudina, putoval s ním po pobreží a učil sa techniky prácev exteriéri Prvé významné dielo bolo pre C. Moneta"Raňajky v tráve" (1865-1866),

Tvorba Clauda Moneta je taká známa, že mnohí považujú jeho umenie za samozrejmosť. Monet vnímal svet ako neustály tok svetla a pohybu. Ako maliar sa usiloval o to, čo by sám mohol nazvať „neopísateľné“, pričom sa bez toho, aby sa spoliehal na skúsenosti iných či tradíciu, snažil oslavovať neustály, neutíchajúci pohyb prírody, odrážajúci sa v čase a vizuálnych obrazoch.

Otvorené reprodukcie (Raňajky v tráve, katedrála v Rouene večer, skaly v Belle-Ile, kopa sena v Giverny.

učiteľ: ObrázkyK. Monet, dnes najpredávanejší, s priemernou cenou 7,5 milióna dolárov, vo februári 2013 sa v Sotheby's (Sotheby's) predali ďalšie obrazy Clauda Moneta: "Lekná s odrazom vysokej trávy "(1914) - 14,137 milióna dolárov,

Praktická časť.

učiteľ: Krajinársky žáner vyjadruje nielen nekonečnú rozmanitosť a krásu prírody v rôznych obdobiach roka, ale sprostredkúva aj pocity a nálady. Základom každej maľby je skutočná príroda, ale zároveň vznikajú veľmi odlišné obrazy, pretože hlavnou vecou je individualita umelca. Nemaľuje z prírody, ale sprostredkúva svoj vnútorný stav v maľbe, takže každý umelec má svoje obľúbené farebné kombinácie, techniky a individuálny postoj k farbe.

učiteľ: späť do knihy jázd. Aké nové veci ste sa naučili?

(impresionizmus v umení, spevnosť v krajine, krajina môže byť hudobná a poetická.)

učiteľ: Teraz musíte pracovať na malebnom obraze jesennej krajiny pod vplyvom hudobného diela.

Čo považoval A.K. za hlavnú vec v krajine? Savrasov? Pokúste sa to zobraziť vo svojej práci. Pripomeňme si pravidlá leteckej perspektívy: (naťahovací tón)

Jesennú paletu tvoria farby s teplým základným tónom, akoby vydávali farbu. Veľmi pôsobivo pôsobia kompozície postavené na kontrastoch modrej a oranžovej, žltej a fialovej, červenej a žltej; tmavočerveno-hnedé, bordové a fialové farby sú jasnejšie a výraznejšie v kombinácii so svetlými okrovými tónmi sa na oblohu používa počas zlatej jesene. Pokúste sa vo svojich kresbách vyjadriť svoj postoj k básňam a hudbe, ktoré ste počuli.

KROKY

Prvá etapa: Výber pozemku a zostavenie kompozície. Kreslenie sa vykonáva štetcom pomocou farieb teplých alebo studených farieb, v závislosti od farby.

Druhá etapa: Pokladanie základných farieb oblohy, vody, zeme, korún stromov. Prenos správnych tonálnych a farebných vzťahov.

Tretia etapa: dokreslenie detailov, zhrnutie a doplnenie práce. Dosiahnutie koloristickej jednoty krajiny.

6. Reflexia.

Aká bola tvoja dnešná práca?

Aká bola vaša obľúbená časť hodiny?

V ktorej fáze to bolo pre vás najťažšie?

Po zhliadnutí umeleckých diel a počúvaní hudby mi povedzte, čo je podstatou krajinného žánru.

Študenti: krajiny sprostredkúvajú lyrickú túžbu ľudskej duše po kráse, pomáhajú ľuďom lepšie pochopiť poetický obsah náčrtov prírody. V poetických, hudobných a obrazových krajinách je úžasná piesňová intonácia.
- dokončite frázu: „Ruská rodná krajina je ...:

Farba farieb

Prchavý dojem zo skutočného sveta

- les, step, rieka, dedina v diaľke, skromný kostolík.

Chlapci, ak sa vám lekcia páčila, usmejte sa na mňa aj na seba. Ak vám niečo nie je jasné, zdvihnite ruku.

Študent: Vážení hostia, radi by sme vám zahrali pieseň Igora Kornelyuka na slová Jurija Ševčuka „Čo je jeseň?)

(študenti idú k tabuli so svojimi kresbami)

Čo je jeseň - toto je obloha,
Plačúce nebo pod nohami.
Vtáky s oblakmi sa rozptýlia v kalužiach.
Jeseň, dlho som s tebou nebol.
Vtáky s oblakmi sa rozptýlia v kalužiach.
Jeseň, dlho som s tebou nebol.

Jeseň, na oblohe horia lode.
Jeseň, chcel by som sa dostať preč zo zeme.
Kde sa smútok topí v mori,
Jeseň je temná vzdialenosť.

Čo je jeseň - to sú kamene,
Vernosť nad černejúcou sa Nevou.
Jeseň opäť pripomenula duši to najdôležitejšie,
Jeseň, opäť som zbavený pokoja.
Jeseň opäť pripomenula duši to najdôležitejšie,
Jeseň, opäť som zbavený pokoja.

Jeseň, na oblohe horia lode.
Jeseň, chcel by som sa dostať preč zo zeme.
Kde sa smútok topí v mori,
Jeseň je temná vzdialenosť.

Čo je jeseň - to je vietor
Opäť sa hrá s roztrhnutými reťazami.
Jeseň, budeme sa plaziť, dostaneme sa k odpovedi?
Čo bude s vlasťou a s nami?
Jeseň, budeme sa plaziť, dosiahneme úsvit,
Jeseň, čo bude s nami zajtra?


8. trieda.

Časť 2. Umenie otvára nové aspekty sveta

Lekcia 5

Téma: Krajina – poetická a hudobná maľba. Viditeľná hudba.

Cieľ: vytvoriť predstavu o žánri krajiny v maľbe a hudbe a vytvorte malebnú krajinnú kompozíciu.

Úlohy:

    Rozvíjať lásku k prírode a rodnej krajine;

    Formovanie predstáv o žánri krajiny v maľbe a hudbe;

    Rozvoj umeleckých a praktických zručností v oblasti zobrazovania krajiny.

Typ lekcie: lekciu štúdia a upevňovania vedomostí.

Metódy a formy tréningu: verbálna, vizuálna, čiastočne rešeršná, analytická, výtvarná a pedagogická dramaturgia;

Vybavenie: notebook, TV, prezentácia na tému lekcie, album, farby, štetce, téglik s vodou, paleta.

Priebeh lekcie.

1.Úvod. Organizačná chvíľa, pozdrav.

2. Expozícia. (snímka 1) Znie „Leto“ od P.I. ( Úvodné slovo učiteľa.) Chlapci, dnes chcem začať hodinu riadkami z básne Ivana Bunina.

Nie, nie je to krajina, čo ma priťahuje,

Láska a radosť z bytia. I. Bunina

    Čo si myslíte, o čom sa bude dnes v triede diskutovať? Čo sa naučíme? (Odpovede študentov)

Prezentácia témy a cieľov lekcie. (snímka 2) Dnes sa v lekcii pozrieme na žáner krajiny v rôznych druhoch umenia a dokončíme umeleckú a praktickú úlohu.

3.Vývoj.

    Čo je to krajina?

    Aké typy krajiny vo výtvarnom umení si pamätáte? (mestská, vidiecka, prístav, krajina na výšku atď.). (snímka 3)

(snímka 4) V predchádzajúcej lekcii sme hovorili o tom, že jednoduchá krása stredoruského pásu dlho nepriťahovala pozornosť ruských umelcov. Nudné, jednotvárne rovinaté krajiny, sivá obloha, jarné topenie či letná tráva vyschnutá horúčavou... Čo je na tom poetické? A to len vďaka obrázku Alexej Kondratievič Savrasov(1830-1897) „Veže dorazili“, ruskí umelci pocítili spevnosť ruskej prírody. Objavila sa celá plejáda ruských umelcov, ktorí vo svojich dielach ospevovali krásu svojej rodnej krajiny.

    Pomenujte obrazy a mená potulných umelcov, ktorých diela sme stretli na minulej lekcii.

(snímka 5-7)(Odpovede študentov: A. Savrasov, I. Levitan, I. Shishkin atď.)

    Existuje krajinársky žáner aj v iných formách umenia okrem výtvarného umenia?

(Odpovede študentov: v hudbe a literatúre)

    Uveďte slávneho talianskeho skladateľa 17. storočia, ktorý napísal sériu koncertov s názvom „Štyri ročné obdobia“.

(Odpovede študentov: Antonio Vivaldi)

Chlapci, vašou domácou úlohou bolo pripraviť skupinové vystúpenie a prečítať krajinskú báseň s výberom vhodného hudobného sprievodu. Pozývam vás, aby ste predniesli svoje prejavy.

(snímka 8)

Výkon študentov.

(snímka 9) V ruských náladových krajinách - poetických, obrazových a hudobných - obrazy prírody, vďaka úžasnej spevnosti intonácií, melódie, ktoré trvajú ako nekonečná pieseň, ako melódia škovránka, sprostredkúvajú lyrickú túžbu ľudskej duše po kráse a pomáhajú ľudí, aby lepšie pochopili poetický obsah náčrtov prírody.

(snímka 10-11) V zahraničnom výtvarnom umení 20. storočia sa objavil svetlý trend, pre ktorý sa stalo príznačné zachytávať v obrazoch prchavé dojmy z reálne existujúceho sveta. Tento štýl sa nazýval „impresionizmus“ z francúzskeho „impression“. Zakladateľom štýlu bol francúzsky umelec Claude Monet (1840-1926).

    Pozrite sa na obrazy a porovnajte charakteristické črty štýlov „realizmus“ a „impresionizmus“.

(snímka 12) Porovnávacia analýza štýlov

(snímka 13-16) Poučný a dokonca zábavný príbeh sa stal s obrazom „Westminster Abbey“ od francúzskeho impresionistického umelca Claude Monet. Londýnčania, zvyknutí na hmlu, presne poznali jej farbu – sivú. A akí boli ohromení a dokonca pobúrení, keď videli Monetov obraz na výstave. Na ňom zistili, že hmla rozmazávajúca obrysy hradu má fialový odtieň! Keď ľudia vyšli von, s prekvapením zistili, že hmla bola v skutočnosti fialová! V závislosti od počasia, dennej doby a lomu slnečného svetla môže hmla nadobudnúť veľmi odlišné farby. Ale bol to umelec, ktorý si túto vlastnosť všimol a všetkým prezradil.

Umelecké a praktické činnosti.

(snímka 17) Pomocou funkcií farby, sfarbenia, rytmu, kompozície vytvorte rôzne obrazy svojej rodnej prírody pomocou obrázkových prostriedkov. (Dielo sa hrá so sprievodom klavírnych skladieb ruského skladateľa P.I. Čajkovského. Tento rok si pripomíname 145. výročie narodenia P.I. Čajkovského)

4. Vyvrcholenie. Výstava, diskusia a hodnotenie prác.

5. Repríza. (snímka 18) Chlapci, začal som lekciu poetickými riadkami. Ako rozumiete slovám ruského básnika I. Bunina?

Nie, nie je to krajina, čo ma priťahuje,

Nie sú to farby, ktoré si chamtivý pohľad všimne,

A čo žiari v týchto farbách:

Láska a radosť z bytia.

6. Doslov (snímka 19)

Zovšeobecňovanie a upevňovanie vedomostí

    Čo je to krajina?

    Čo „oslavuje“ žáner krajiny?

    Čo je to „impresionizmus“ a aké sú jeho vlastnosti?

    Vymenujte umelcov a ich diela, o ktorých sa dnes diskutovalo v triede.

    Aký je vzťah medzi maľbou, hudbou a literatúrou?

(snímka 20) Domáce úlohy. Prezrite si všetko, čo viete o žánri portrétov.











Jednoduchá krása stredného ruského pásu dlho nepriťahovala pozornosť umelcov. Nudné, jednotvárne rovinaté krajiny, sivá obloha, jarné topenie či letná tráva vyschnutá horúčavou... Čo je na tom poetické?

Ruskí umelci 19. storočia. A. Savrasov, I. Levitan, I. Shishkin a ďalší objavili krásu svojej rodnej krajiny. Ľudia akoby po prvý raz videli na ich obrazoch priezračný jarný vzduch aj oživujúce brezy naplnené jarnou šťavou; Počuli sme veselý, nádejný a radostný buchot vtákov. A obloha sa nezdá taká sivá a bez radosti a jarná špina je upokojujúca a príjemná pre oči. Ukazuje sa, že taká je ruská povaha - jemná, premyslená, dojemná! Je to vďaka obrázku AlexeyKondratievič Savrasov(1830-1897) „The Rooks Have Arrived“ Ruskí umelci cítili spevnosť ruskej prírody a ruskí skladatelia cítili krajinný charakter ruskej ľudovej piesne.

V 20. storočí V zahraničnom výtvarnom umení vznikol smer, ktorý sa nazýval „impresionizmus“ (z francúzskeho impresia - dojem). Impresionistickí umelci sa vo svojich obrazoch snažili zachytiť prchavé dojmy zo skutočného sveta.

Poučný a dokonca zábavný príbeh sa stal s obrazom „Westminster Abbey“ od francúzskeho impresionistického umelca ClaudeMonet (1840-1926).

Londýnčania, zvyknutí na hmlu, presne poznali jej farbu – sivú. A akí boli ohromení a dokonca pobúrení, keď videli Monetov obraz na výstave. Na ňom zistili, že hmla rozmazávajúca obrysy hradu má fialový odtieň! Keď ľudia vyšli von, s prekvapením zistili, že hmla bola v skutočnosti fialová! V závislosti od počasia, dennej doby a lomu slnečného svetla môže hmla nadobudnúť veľmi odlišné farby. Ale bol to umelec, ktorý si túto vlastnosť všimol a všetkým prezradil.


  • Pokochajte sa malebnou scenériou. Vysvetlite, ako vlastnosti farby, farby, rytmu a kompozície pomáhajú vytvárať rôzne obrazy prírody zachytené na týchto plátnach.

  • Ako rozumiete slovám ruského básnika I. Bunina?

Nie, nie je to krajina, čo ma priťahuje,

Nie sú to farby, ktoré si chamtivý pohľad všimne,

A čo žiari v týchto farbách:

Láska a radosť z bytia.


  • Vyberajte malebné, literárne a hudobné diela, ktoré odhaľujú citové bohatstvo sveta, a pripravte si s mladšími žiakmi rozhovor o kráse a harmónii okolitej prírody.

Pozrite si film - adaptáciu jedného z diel ruskej klasiky. Akú úlohu hrá vo filme krajina?

Napíšte náčrty (literárne alebo obrazové), v ktorých zobrazujete prírodu v rôznych emocionálnych stavoch (v rôznych časoch dňa alebo v rôznych obdobiach roka).



Viditeľná hudba

Poslucháči na celom svete poznajú a milujú majstrovské diela hudobnej klasiky – „The Seasons“ – sériu koncertov talianskeho skladateľa 18. storočia. Antonio Vivaldi(1678-1741) a cyklus klavírnych skladieb ruského skladateľa 19. storočia. Piotr Iľjič Čajkovskij(1840-1893). Obe skladby patria k programovej hudbe: majú názvy a sprevádzajú ich básnické linky – sonety samotného skladateľa vo Vivaldiho koncertoch a básne ruských básnikov ku každej z 12 hier Čajkovského cyklu.

V ruských náladových krajinách - poetických, obrazových a hudobných - obrazy prírody, vďaka úžasnej spevnosti intonácií, melódie, ktoré trvajú ako nekonečná pieseň, ako melódia škovránka, sprostredkúvajú lyrickú túžbu ľudskej duše po kráse a pomáhajú ľudí, aby lepšie pochopili poetický obsah náčrtov prírody.

To sú slová, ktorými som opísal svoje dojmy z obrazu I. Levitana „Jar. Veľká voda“ odborník na ruskú maľbu M. Alpatov:

Tenké, ako sviečky, dievčensky štíhle brezy vyzerajú ako tie, ktoré sa od nepamäti spievajú v ruských piesňach. Odraz brezových stromov v čistej vode sa zdá byť ich pokračovaním, ich ozvenou, melodickou ozvenou sa rozpúšťajú vo vode s koreňmi, ich ružové konáre splývajú s modrou oblohou. Obrysy týchto ohnutých brezových stromov znejú ako jemná a smutne žalostná fajka z tohto chóru sa ozývajú jednotlivé hlasy mohutnejších kmeňov, všetky kontrastujú s vysokým kmeňom borovice a hustou zeleňou smreka.

Prečo ma obyčajná ruská krajina, prečo prechádzka v lete v Rusku, po dedine, cez polia, cez les, večer v stepi, dostala do takého stavu, že som si ľahol na zem? v akomsi vyčerpaní z prívalu lásky k prírode, tie nevysvetliteľné sladké a opojné dojmy, ktoré mi les, step, rieka, vzdialená dedina, skromný kostolík priniesli, slovom, všetko, čo tvorilo úbohú ruskú krajinu mojej rodná zem? Prečo toto všetko?

P. Čajkovský


  • Venujte pozornosť epitetám v popise obrázka. Prečo autor použil hudobné prirovnania?

  • Čo priťahuje skladateľov a umelcov na ruskej prírode?

  • Vypočujte si fragmenty programových diel A. Vivaldiho a P. Čajkovského. Aké pocity vo vás vyvoláva táto hudba?

  • Nájdite v nich podobné a odlišné črty, výrazové prostriedky, ktoré sprostredkujú skladateľov postoj k prírode. Čo odlišuje ruskú hudbu od talianskej?

  • Aké vizuálne a literárne asociácie vyplývajú z týchto diel? Spojte básne s prehrávanou hudbou.

  • Vypočujte si moderné úpravy klasických diel zobrazujúcich prírodu. Čo nové prinášajú moderní interpreti do interpretácie známych melódií?

Umelecká a tvorivá úloha

Výber reprodukcií krajinomalieb. Napíšte krátky príbeh o jednom z obrazov do tvorivého zošita, nájdite k nemu hudobné literárne ukážky.

Muž v zrkadle umenia: portrétny žáner

Portrét (francúzsky portrét) je obraz konkrétnej osoby alebo skupiny ľudí. Portrétny žáner sa v staroveku rozšíril v sochárstve a potom v maľbe a grafike. Nechýbajú slávnostné a komorné portréty. Existujú párové a skupinové portréty. Sú určené na výzdobu štátnych sál a na chválu určitých osôb a na uchovanie pamäti ľudí, ktorých spája profesionálne, duchovné a rodinné puto. Osobitnou kategóriou je autoportrét, na ktorom umelec zobrazuje sám seba. Ktorýkoľvek z portrétov možno klasifikovať buď ako psychologický portrét, alebo ako portrét postavy, alebo ako životopisný portrét.

Umenie pomáha spoznať človeka. Nielen vidieť jeho vzhľad, ale aj pochopiť jeho podstatu, charakter, náladu atď. Portrét je takmer vždy realistický. Koniec koncov, jeho hlavným cieľom je rozpoznanie osoby, ktorá je na ňom zobrazená. Úlohou umelca však zvyčajne nie je presne kopírovať vonkajšie črty modelu, nenapodobňovať prírodu, ale „obrazovo obnoviť“ obraz človeka. Nie náhodou je tu túžba nielen spoznať sa na portréte, ale možno aj objaviť v sebe niečo nové.

Divák nedobrovoľne vyjadruje umelcov postoj k modelu. Dôležité je všetko, čo vyjadruje emócie, postoj k životu, k ľuďom: mimika zobrazovanej tváre, výraz očí, línia pier, otočenie hlavy, držanie tela, gesto.

Dielo často interpretujeme z pohľadu dnešného človeka, pripisujeme mu povahové črty, ktoré sú v jeho dobe úplne nezvyčajné, teda snažíme sa chápať nepoznané cez poznané.

Náboženské predstavy v starovekom Egypte spojené s kultom mŕtvych určovali túžbu sprostredkovať portrétnu podobu v sochárskom obraze človeka: duša zosnulého musela nájsť svoju nádobu. Na začiatku 20. stor. archeológovia objavili pre celý svet nádherný portrét kráľovnej Nefertiti. Vytvorené v 4. storočí. BC tento obraz udivuje hladkosťou profilových línií, pôvabom pružného krku, vzdušnou ľahkosťou a plynulými prechodmi nepravidelných, ale očarujúcich čŕt ženskej tváre.

V umení starovekého Grécka zaujímajú osobitné miesto zovšeobecnené, idealizované obrazy hrdinov alebo bohov. Umelci a sochári vnímali spojenie duchovného a fyzického ako stelesnenie ľudskej krásy a harmónie.

Vo svojej slávnej „Discoballe“, sochár z 5. storočia. BC e Miron sa v prvom rade snaží sprostredkovať pocit pohybu so stabilitou a monumentálnosťou línií tela bez toho, aby sústredil pozornosť publika na črty tváre.

Socha Afrodity, bohyne lásky a krásy, ktorú vytesal sochár Praxiteles v 4. storočí, vyžaruje zvláštnu nehu a teplo. BC pre chrám na ostrove Kréta. V tomto obraze nie je žiadna božská vznešenosť;

Rímsky portrét je spojený s kultom predkov, s túžbou zachovať ich vzhľad pre potomkov. To prispelo k rozvoju realistického portrétovania. Vyznačuje sa individuálnymi charakteristikami človeka: veľkosť, zdržanlivosť alebo krutosť a despotizmus, duchovnosť alebo arogancia.

V stredoveku zmyslovo-plastický jazyk sochárstva zodpovedá myšlienke abstrakcie obrazu, jeho spojenia s božským duchom. Napriek obmedzeniu náboženského umenia normami a pravidlami sa objavujú obrazy plné dojemnej krásy a hlbokého ľudského citu.

Zdá sa, že portrétne umenie renesancie spája dedičstvo staroveku a stredoveku. Opäť znie slávnostný hymnus na mocného muža s jeho jedinečným fyzickým vzhľadom, duchovným svetom, individuálnymi povahovými črtami a temperamentom.

V "Autoportréte" Albrecht Dürer(1471-1528) možno rozpoznať umelcovu túžbu nájsť idealizovaného hrdinu. Obrazy univerzálnych géniov 16. storočia, majstrov vrcholnej renesancie - Leonarda da Vinciho a Rafaela Santiho - zosobňujú ideálnu osobu tej doby.

V 17. storočí hlavným kritériom umenia sa stáva materiálny svet vnímaný zmyslami. Napodobňovanie reality v portréte nahradilo nezrozumiteľnosť a nevysvetliteľnosť duševných prejavov človeka a jeho rôznorodých duchovných impulzov. Čaro jemného zamatu a vzdušného hodvábu, nadýchanej kožušiny a krehkého skla, mäkkej, matnej kože a trblietavého tvrdého kovu je v tejto dobe prenášané s najvyššou zručnosťou.

Medzi slávne portrétne majstrovské diela tej doby patrí „Lutna“ Michelangelo da Caravaggio(1573-1610), v ktorej umelec rozvíja motív prevzatý zo skutočnej každodennosti.

Koncom 16. storočia v tvorbe španielskeho umelca ElGreco(1541 -1614) vzniká nový typ portrétu, ktorý sprostredkúva nezvyčajnú vnútornú koncentráciu človeka, intenzitu jeho duchovného života a ponorenie sa do vlastného vnútorného sveta. Umelec na to využíva ostré svetelné kontrasty, originálnu farebnosť, prudké pohyby či zamrznuté pózy. Bledé, pretiahnuté tváre, ktoré zachytil obrovskými, tmavými, zdanlivo bezodnými očami, sa vyznačujú svojou duchovnosťou a jedinečnou krásou.

Portréty Veľkého Holanďana Rembrandt(1606-1669) sa nie bezdôvodne považujú za vrchol portrétneho umenia. Právom dostali názov portréty-biografie. Rembrandta nazývali básnikom utrpenia a súcitu. Ľudia, ktorí sú skromní, núdzni, všetci zabudnutí, sú mu blízki a drahí. Umelec zaobchádza s „poníženými a urazenými“ so zvláštnou láskou. Charakterom jeho tvorivosti je prirovnávaný k F. Dostojevskému. Jeho portréty-životopisy odrážajú zložitý osud obyčajných ľudí, plný útrap a útrap, ktorí napriek ťažkým skúškam, ktoré ich postihli, nestratili ľudskú dôstojnosť a teplo.

Sotva prekročil prah oddeľujúci 17. storočie. z XVIII., uvidíme na portrétoch iné plemeno ľudí, odlišné od ich predchodcov. Dvorská a aristokratická kultúra priniesla do popredia rokokový štýl s jeho sofistikovanými, zvodnými, zamyslene malátnymi, zasnene neprítomnými obrazmi. Kreslenie portrétov umelcov AntoineWatteau (1684-1721),Francois Boucher(1703-1770) a ďalšie sú ľahké, svižné, ich farba je plná pôvabných odtieňov a vyznačuje sa kombináciou nádherných poltónov.

Hľadanie hrdinského, významného, ​​monumentálneho v umení sa spája v 18. storočí. s dobou revolučných zmien. Jedným z dômyselných sochárskych portrétov svetového umenia je pomník Petra I. od francúzskeho sochára EtienneMaurice Falconet(1716-1791), vztýčený v Petrohrade v rokoch 1765-1782. Je myslený ako obraz génia a tvorcu. Nezdolná energia, zdôraznená rýchlym pohybom koňa a jazdca, je vyjadrená v panovačnom geste natiahnutej ruky, v odvážnej otvorenej tvári, na ktorej je nebojácnosť, vôľa, jasnosť ducha.

XIX storočia vniesol do umenia portrétu variabilitu umeleckého vkusu a relatívnosť pojmu krásy. Inovatívne hľadania v maľbe teraz smerujú k zblíženiu s realitou, k hľadaniu rozmanitosti obrazov.

V období romantizmu je portrét vnímaný ako obraz vnútorného „ja“ človeka obdareného slobodnou vôľou. Skutočný romantický pátos sa objavuje v portréte F. Chopina francúzskeho romantického umelca EugeneDelacroix(1798-1863). Pred nami je skutočný psychologický portrét, ktorý vyjadruje vášeň, zápal skladateľovej povahy, jeho vnútornú podstatu. Obraz je plný rýchleho dramatického pohybu. Tento efekt sa dosahuje otočením Chopinovej postavy, intenzívnou farebnosťou obrazu, kontrastným šerosvitom, rýchlymi, intenzívnymi ťahmi štetca a stretom teplých a studených tónov.

Umelecká štruktúra Delacroixovho portrétu je v súlade s hudbou Chopinovej Etudy E dur pre klavír. Za ním je skutočný obraz - obraz vlasti. Koniec koncov, jedného dňa, keď jeho obľúbený študent hral túto etudu, Chopin zdvihol ruky so zvolaním: "Ach, moja vlasť!"

Chopinova melódia, pravá a silná, bola jeho hlavným vyjadrovacím prostriedkom, jeho jazykom. Sila jeho melódie spočíva v sile jej vplyvu na poslucháča. Je to ako rozvíjajúca sa myšlienka, ktorá je podobná rozvíjaniu zápletky príbehu alebo obsahu historicky dôležitého posolstva.

V portrétnom umení XX-XXI storočia. Podmienečne možno rozlíšiť dva smery. Jeden z nich pokračuje v klasických tradíciách realistického umenia, oslavuje krásu a veľkosť človeka, druhý hľadá nové abstraktné formy a spôsoby vyjadrenia jeho vnútorného sveta.

F. Boucher. Koncert.


  • Nájdite na nákresoch učebnice tie portréty, o ktorých sa v texte hovorí. Porovnajte ich medzi sebou, identifikujte podobné a odlišné znaky. Poskytnite svoj vlastný výklad ich obrázkov.

  • Ktoré portréty by ste zaradili medzi tradičné klasické umenie a ktoré by ste zaradili medzi abstraktné umenie? Uveďte dôvody svojho názoru.

  • Porovnajte jazyk rôznych oblastí portrétovania. Určite výraznosť línií, farbu, farbu, rytmus, zloženie každej z nich.

  • Vypočujte si hudobné skladby. Spojte portréty s tými dielami, ktoré sú v súlade s obrázkami na nich zachytenými.

Umelecká a tvorivá úloha

Pripravte si album, noviny, almanach, počítačovú prezentáciu (voliteľné) na tému „Žáner portrétovania v kultúre rôznych čias“. Zahrňte informácie o umelcoch, sochároch, grafikoch, ako aj básne, prózy a fragmenty hudobných diel, ktoré sú v súlade s obrázkami vašej galérie portrétov.

Portrét v ruskom umení.

Verí sa, že portrét je najnespornejším úspechom našej národnej školy, vďaka nemu sa ruská maľba dostala na úroveň európskeho umenia. XVIII storočia v Rusku to nazývajú storočím portrétu. Najlepší ruskí umelci maľovali v žánri portrét: F. Rokotov, D. Levitsky, O. Kiprensky, K. Bryullov, I. Repin, M. Vrubel a ďalší.

V polovici 18. stor. portrét sa stáva súčasťou každodenného života, spája sa s architektúrou, nábytkom, riadom, samotnými obyvateľmi domova, ich krojmi, zvykmi.

Vďaka „portrétnym harmóniám“ ruského umelca Fjodor Stepanovič Rokotov(1735-1808) sa vytvoril špeciálny emocionálny slovník na vyjadrenie dojmov diváka: „poloblikavé, napoly horiace farby“, „nestabilita, vzdušnosť“, „tajomstvo a tajomstvo“, „vibrácia svetla a farieb“, „poetické krehkosť citov, „utajenie duchovných prejavov“ a pod. Okrem technických obrazových inovácií otvára umelec nové možnosti pre komorný intímny portrét vo vyjadrení duchovného sveta človeka ako hlavného kritéria jeho dôstojnosti. Často sa verí, že Rokotov obdaril modely svojou vlastnou spiritualitou.

Portrét A. Struyskej (1772) zaujíma v tvorbe umelca osobitné miesto. Je nápadným príkladom poetizácie obrazu prostredníctvom maľby. Vzdušný, transparentný štetec vytvára pocit ľahkosti látok a bezodného pozadia. Rokotov pomocou svetla majstrovsky zvýrazní tvár a zároveň zjednotí celú kompozíciu portrétu do jedného celku. Nie je náhoda, že tento portrét sa často nazýva „ruská Gioconda“.

Pred takmer sto rokmi básnik JakovPetrovič Polonský(1819-1898) videl medzi svojimi priateľmi portrét Márie Lopukhiny, ktorý namaľoval ruský umelec VladimírLukich Borovikovský (1787-1825).

V tom čase mal portrét tiež takmer sto rokov. Básnik zostal dlho zamyslený pred malým plátnom. O tejto žene nevedel prakticky nič. Vedel som len, že z nejakého dôvodu sa jej život vyviazol nešťastne a že zomrela veľmi mladá. Básnik si pomyslel: „Aký je zázračný obraz! Každý by už dávno zabudol na túto krásnu Lopukhinu, keby nebolo maliarskeho štetca. . ." A v hlave sa mu začali formovať básne:

Prešla už dávno - a tie oči tam už nie sú

A ten úsmev, ktorý bol potichu vyjadrený

Utrpenie je tieňom lásky a myšlienka je tieňom smútku.

Ale Borovikovský zachránil jej krásu.

Časť jej duše nám teda neodletela.

A bude tam tento vzhľad a táto krása tela

Prilákať k nej ľahostajné potomstvo,

Naučiť ho milovať, trpieť, odpúšťať, snívať...

Preto si pamätáme Lopukhinu, pretože ju napísal Borovikovský. A ak by sme nevedeli, kto je na portréte zobrazený, páčilo by sa nám to menej alebo by sme sa ho menej dotýkali? Samozrejme, že nie! Preto ma tento portrét bude navždy vzrušovať, pretože umelec vytvoril nádherný obraz ženy smutnej a svetlej krásy, čistej a jemnej duše.

Milujte maľovanie, básnici! Len jej, jedinej, je daná Duša premenlivého znamenia, aby ju preniesla na plátno.

Pamätáte si, ako sa Struyskaya z temnoty minulosti, sotva zahalenej do saténu, na nás znova pozeral z Rokotovovho portrétu?

Jej oči sú ako dve hmly, napoly úsmev, napoly plač, jej oči sú ako dva podvody, zahalené v hmle zlyhania.

Spojenie dvoch hádaniek, Napoly slasť, napoly strach, Záchvat šialenej nehy, Očakávanie smrteľných múk.

Keď príde tma a priblíži sa búrka, z hĺbky mojej duše blikajú Jej krásne oči.

N. Zabolotskij


  • Podeľte sa o svoje dojmy z ženských portrétov maľovaných ruskými umelcami.

  • Vyberte hudobné diela ruských skladateľov (romance, komorná inštrumentálna hudba), ktoré možno použiť ako pozadie, ktoré podporuje hlbšie vnímanie portrétu.

  • Porovnajte umelecké črty portrétov Rokotova a Borovikovského s črtami slávneho portrétu Leonarda da Vinciho „La Gioconda“. Čím sa podobajú, čím sa líšia?

  • Nájdite v texte básne epitetá, metafory, prirovnania. Ako zlepšujú vnímanie obrazu A. Struyskaya?

Portréty našich veľkých krajanov

Žáner portrétu zaujíma významné miesto v tvorbe ruského umelca IľjaEfimovič Repin(1844-1930). Prechod do galérie portrétov tohto umelca dáva moderným divákom príležitosť dozvedieť sa o jeho mnohých tvorivých spojeniach s osobnosťami ruskej vedy, kultúry a umenia - vedcami, spisovateľmi, maliarmi, hudobníkmi, filantropmi, ktorí prispeli ku kultúrnemu dedičstvu Ruska.

Slávni ľudia na portrétoch zobrazuje Repin v rôznych stavoch mysle: zasnené rozjímanie (skladateľ A. Borodin), aktívna činnosť (skladateľ, klavirista, dirigent, zakladateľ petrohradského konzervatória A. Rubinstein), pokojné zamyslenie (spisovateľ L. Tolstoj), hlboká myšlienka (zberateľ obrazov, filantrop, tvorca zbierky Štátnej Treťjakovskej galérie P. Treťjakova).

V každom portréte maliar zobrazuje svojich hrdinov s predmetmi, ktoré tvoria podstatu ich profesionálnej činnosti - spisovateľa s knihou v rukách, výkonného hudobníka na dirigentskom pulte, tvorcu umeleckej zbierky obklopenej maľbami. Táto tradícia sa odohrávala aj v portrétoch 18. storočia.


  • Pozrite sa na obrázky ľudí. Určte, v akej dobe vznikli, aké osobnostné vlastnosti (výzor, charakterové vlastnosti, záľuby, sociálna príslušnosť a pod.) sa v nich umelci snažili zdôrazniť. Aké výrazové prostriedky vám pomohli to pochopiť?

  • Vypočujte si dva fragmenty z diel A. Borodina – „Nokturno“ zo Sláčikového kvarteta č. 2, expozície Symfónie č. 2 („Bogatyrskaja“). Ktorý z týchto fragmentov je v súlade s portrétom skladateľa? Nájdite spoločné výrazové prostriedky medzi portrétmi a hudbou.

  • Pozrite sa na portrét A. Rubinsteina. Uhádnite, ktorú prácu, ktorú vykonáva, poznáte.

  • Vypočujte si úvod k opere „Khovanshchina“ od M. Musorgského – „Úsvit na rieke Moskve“. Aké črty vývoja tohto hudobného obrazu musí výkonný dirigent zdôrazniť?

  • Pozrime sa bližšie na portrét spisovateľa L. Tolstého. Aký emocionálny stav prenáša umelec?

  • Prečítajte si úryvok z románu L. Tolstého „Vojna a mier“ (scéna Sonya a Natasha) ako dialóg, hranie rolí. Aké povahové vlastnosti hrdiniek prezrádza spisovateľka? Ktorá sféra spoločenského života na začiatku 19. storočia? (vojna? mier?) opisuje?

  • O aké poznatky vás obohacuje oboznámenie sa s rôznymi umeleckými dielami – obrazovým portrétom, literárnym textom?

Umelecká a tvorivá úloha

Nakreslite náčrty kostýmov, scenérie a vyberte hudobné pozadie pre túto scénu.

Ako začala galéria.

Pavel Michajlovič Treťjakov... chodil z miestnosti do miestnosti a premýšľal, kam umiestniť svoje nové akvizície. Kancelária je preplnená. Oproti oknám je „Princezná Tarakanova“, nad veľkou pohovkou je „Odpočinok väzňov“, nad rohom je pozdĺž jednej steny „Poľovníci“. V širokej priečke sú „Rybár“ a „Pútnik“ tiež od Perova. Nie, v obývačke zjavne nebolo kam zavesiť. Pavel Mikhailovič opäť odišiel do jedálne a nakoniec si s ťažkosťami vybral miesto. Keď vešal obrázky, povedal a povzdychol si:


  • Je to stiesnené, aké stiesnené!

  • Prestaňte kupovať,“ potmehúdsky prižmúril oči Alexander Stepanovič Kaminsky, ktorý prišiel so Soňou navštíviť svojich príbuzných.

Pavel Michajlovič sa otočil a mlčky mu venoval rozhorčený pohľad. Architekt sa v odpovedi odzbrojujúco usmial a pokojne, veselo poradil:


  • Potom postavte izbu.

Treťjakov nechal obrazy a pozrel sa na ne


  • myslis ze ano? Sám si to myslím. Je to už dlho," povedal po odmlke, "Vezmeš si projekt?"

Vyšiel do vzduchu... a ponoril sa do hustého tieňa hruškového sadu. Treťjakovovi bolo nekonečne ľúto zničiť tento nádherný kút záhrady. Ale jej miesto už patrilo galérii.

Nie je čo odkladať, Sasha. Je čas začať. Len buďte kamarát a buďte opatrní s hruškami.


  • Prečítajte si úryvok z knihy N. Nenarokova „Čestný občan Moskvy“.

  • Pozrite si portrét P. Treťjakova od I. Repina. Čo je podľa vás spoločné medzi obrázkami obrazu a príbehom?

Hudobný portrét.

Je zaujímavé porovnať vlastnosti obnovenia vzhľadu človeka v literatúre, výtvarnom umení a hudbe.

V hudbe nemôže existovať podobnosť s konkrétnou osobou, no zároveň sa nie náhodou hovorí, že „človek je skrytý v intonácii“. Keďže hudba je dočasné umenie (časom sa rozvíja a rozvíja), podlieha, podobne ako lyrická poézia, stelesňovaniu citových stavov a ľudských zážitkov so všetkými ich zmenami.

Slovo „portrét“ vo vzťahu k umeniu hudby, najmä inštrumentálnej neprogramovej hudby, je metaforou. Zároveň nahrávanie zvuku, ako aj syntéza hudby so slovom, scénická akcia a mimohudobné asociácie rozširujú jej možnosti. Vyjadrenie pocitov a nálad človeka, stelesnenie jeho rôznych stavov, povahy pohybu, hudba môže vyvolať vizuálne analógie, ktoré nám umožňujú predstaviť si, aký človek je pred nami.

Intonácia postavy jasnejšie reprodukuje vonkajšie znaky a prejavy človeka v živote: vek, pohlavie, temperament, charakter, jedinečný spôsob reči, pohyb, národné charakteristiky. Toto všetko je stelesnené v hudbe a zdá sa, že vidíme človeka.

Postava, lyrický hrdina, rozprávač, rozprávač – tieto pojmy sú dôležité nielen v literárnom, ale aj hudobnom diele. Sú nevyhnutné pre pochopenie obsahu programovej hudby, hudby pre divadlo – operu, balet, ale aj inštrumentálnej a symfonickej hudby.

Intonácia postavy jasnejšie reprodukuje vonkajšie znaky a prejavy človeka v živote: vek, pohlavie, temperament, charakter, jedinečný spôsob reči, pohyb, národné charakteristiky. Toto všetko je stelesnené v hudbe a zdá sa, že vidíme človeka. „Mozartove témy sú ako výrazná tvár... O ženských obrazoch v Mozartovej inštrumentálnej hudbe by sa dala napísať celá kniha“ (V. Meduševskij).


  • Vypočujte si ukážky z diel rôznych skladateľov: V.-A. Mozart a S. Prokofiev, A. Borodin a B. Tishchenko, J. Bizet a R. Shchedrin, A. Schnittke a V. Kikty. Aké portréty ľudí si „videl“ v hudbe? Aké výrazové prostriedky vám dávajú možnosť predstaviť charakteristiku postáv a charakterov?

Vytvorte náčrty portrétov postáv z vašich obľúbených hudobných skladieb, dajte im slovný popis

Alexandra Nevského

V meste sa narodil princ Alexander Nevsky (12201263). Pereyaslavl-Zalessky. Alexandrovo dospievanie a mladosť strávili v Novgorode. Ako dvadsaťročný princ Alexander zvíťazil na Neve nad silným nepriateľom - Švédmi, pre čo ho ľudia prezývali Alexander Nevsky. V roku 1242 sa na ľade Čudského jazera odohrala slávna bitka o ľad, v ktorej armáda Alexandra Nevského porazila nemeckých križiackych rytierov. V „Príbehu o živote a odvahe blahoslaveného a veľkovojvodu Alexandra“, ktorý bol napísaný v 80. rokoch 13. storočia, keď sa začala jeho úcta ako svätca, sa hovorí:

“Alexander... vošiel do kostola sv. Sofie a začal sa so slzami modliť: “Slávny, spravodlivý Bože, veľký, silný Bože, večný Bože, ktorý si stvoril nebo a zem a stanovil hranice pre národy, ty si prikázal žiť bez prestupovania hranice iných ľudí Sudca „Ó, Pane, ochraňuj tých, ktorí ma urážajú, a chráň ich pred tými, ktorí so mnou bojujú, vezmi zbraň a štít a postav sa mi na pomoc. Princ vychádzajúci z kostola si osušil slzy a začal povzbudzovať svoj tím slovami: „Boh nie je v moci, ale v pravde. Počas 20 rokov sa princ, ktorý sa snažil oživiť bývalú slávu Ruska, klaňal chánom Zlatej hordy a vzdal im každoročný hold. Po smrti svojho otca sa Alexander stal veľkovojvodom Vladimírom. V roku 1263, po ďalšej ceste do Hordy, princ vážne ochorel a čoskoro zomrel. Ľudia hovorili, že bol otrávený. Princ bol pochovaný vo Vladimíre. V roku 1710 boli dekrétom Petra I. neporušiteľné relikvie Alexandra Nevského prevezené do Petrohradu a pochované v Lavri Alexandra Nevského. Zároveň bol založený Rád Alexandra Nevského. Počas Veľkej vlasteneckej vojny (1941-1945) sa tento rád opäť stal vojenským vyznamenaním. Deň úcty svätého blahoslaveného princa Alexandra Nevského je 6. december. Ruský ľud starostlivo uchováva pamiatku Alexandra Nevského. Jeho obraz je zachytený v rôznych umeleckých dielach - literatúra, hudba, maľba, sochárstvo, kino.

Internetová súťaž „Názov Ruska – 2008“.


  • Pozrite sa na obrazy, pamätník, ikonu, obraz Lavry Alexandra Nevského venovaného Alexandrovi Nevskému, svätcovi ruskej krajiny. Čo je to za človeka? Ako sa nám javí? Akými povahovými črtami si obdarený?

  • Aká by mala byť hudba, ktorá vytvára obraz princa, aby ste si mohli predstaviť práve takého človeka? Uveďte dôvody svojho názoru.

  • Vypočujte si úryvky z kantáty S. Prokofjeva „Alexander Nevsky“, sledujte epizódy z rovnomenného filmu S. Ejzenštejna Akými prostriedkami sa v nás režisérovi a skladateľovi podarilo vyvolať predstavu o charaktere a vzhľade hlavného charakter?

Portrét skladateľa v literatúre a kine

Portrét každej kultúrnej a umeleckej osobnosti tvoria predovšetkým jeho diela: hudba, maľby, sochy atď., ako aj jeho listy, spomienky súčasníkov a umelecké diela o ňom, ktoré vznikli v nasledujúcich obdobiach.


Maliari, skladatelia a spisovatelia vždy stelesňovali do svojich diel rôzne prírodné javy, ktoré ich vzrušovali. Boris Kustodiev. Jeseň Camille Pissarro Orchard v Pontoise Ivan Shishkin Forest vzdialenosti


Vďaka literárnym, hudobným a obrazovým umeleckým dielam sa príroda vždy objavuje pred čitateľmi, poslucháčmi a divákmi rôznymi spôsobmi: majestátne, smutne, nežne, veselo, smútočne, dojímavo. Ivan Aivazovsky Búrka na Severnom mori Boris Kustodiev Zima Michail Vrubel Lilac. 1900


Všetko je v topiacom sa opare: Kopce, kopčeky. Tu farby nie sú jasné a zvuky nie sú ostré. Tu sú rieky pomalé, jazerá sú zahmlené a všetko uniká rýchlemu pohľadu. Tu je málo čo vidieť, tu sa treba dobre pozerať, aby sa vaše srdce naplnilo jasnou láskou. Tu nestačí počuť, tu treba počúvať, aby súzvuky spoločne prúdili do duše. Aby sa v priehľadných vodách odrazilo všetko čaro plachej ruskej prírody. N. Rylenkov Prečítaj nahlas báseň. Nájdite správnu intonáciu, tempo a vokálnu dynamiku na vyjadrenie emocionálneho stavu, ktorý sa odráža v tomto diele.




K. Monet. Westminsterské opátstvo od K. Moneta. Katedrála v Remeši pri východe slnka V 20. storočí. V zahraničnom výtvarnom umení vzniklo hnutie, ktoré sa nazývalo „impresionizmus“ (z francúzskeho dojmu). Impresionistickí umelci sa vo svojich obrazoch snažili zachytiť prchavé dojmy zo skutočného sveta.


Tenké, ako sviečky, dievčensky štíhle brezy vyzerajú ako tie, ktoré sa od nepamäti spievajú v ruských piesňach. Odraz brezových stromov v čistej vode akoby predstavoval ich pokračovanie, ich ozvenu, melodickú ozvenu, rozpúšťajú sa vo vode s koreňmi, ich ružové konáre splývajú s modrou oblohou. Z tohto chóru znejú obrysy týchto ohnutých brezov ako jemná a žalostne žalostná fajka, ozývajú sa jednotlivé hlasy mohutnejších kmeňov, všetky sú v kontraste s vysokým kmeňom borovice a hustou zeleňou smreka. M. Alpatova o obraze I. Levitana. jar. Veľká voda


Prečo ma obyčajná ruská krajina, prečo prechádzka v lete v Rusku, po dedine, cez polia, cez les, večer v stepi, dostala do takého stavu, že som si ľahol na zem? v akomsi vyčerpaní z prívalu lásky k prírode, tie nevysvetliteľné sladké a opojné dojmy, ktoré mi les, step, rieka, vzdialená dedina, skromný kostolík priniesli, slovom, všetko, čo tvorilo úbohú ruskú krajinu mojej rodná zem? Prečo toto všetko? P. Čajkovskij I. Levitan. Nad večným pokojom.


Vypočujte si fragmenty programových diel A. Vivaldiho a P. Čajkovského. Aké pocity vo vás vyvoláva táto hudba? Nájdite v nich podobné a odlišné črty, výrazové prostriedky, ktoré sprostredkujú skladateľov postoj k prírode. Čo odlišuje ruskú hudbu od talianskej? Aké vizuálne a literárne asociácie vyplývajú z týchto diel? Spojte básne s prehrávanou hudbou.


Domáce úlohy. Pripravte si počítačovú prezentáciu na tému „Krajina v literatúre, hudbe, maľbe“. Svoj výber umeleckých diel zdôvodnite. ALEBO Vyberte reprodukcie krajinomalieb. Napíšte krátky príbeh o jednom z obrazov do tvorivého zošita, nájdite k nemu hudobné a literárne ukážky.




Zoznam odkazov G. P. Sergeeva, I. E. Kashekova E. D. Kritskaya Umenie 89 tried Učebnica pre vzdelávacie inštitúcie Moskva „Osvietenie“ 2009 G. P. Sergeeva, I. E. Kashekova, E. D. Kritskaya. programy vzdelávacích inštitúcií Hudobné ročníky 1-7, Výtvarné ročníky 8-9 3. vydanie, revidované Moskva, Vzdelávanie, 2010.