A zenei intervallumok az első bevezetés. Zenei intervallumok: mik ezek és hogyan kell felépíteni? Andreeva m prímától oktávig


Az óra típusa: új oktatási anyagok tanulmányozása és elsődleges megszilárdítása.

Az óra típusa: hagyományos.

Cél: a szak és a moll fogalmak elméleti és gyakorlati elsajátítása.

  • feltárja a zenei módok jellemzőit, megtudja a főbb különbségeket a dúr és a moll között;
  • fejleszteni a tanulók vizuális és auditív észlelését;
  • művelni a „hallás művészetét” – kreatívan észlelni – megismerni egy zeneművet.

Munkaforma: csoportos.

Szemléltetőeszközök, segédanyagok, információforrások listája:

  • Vizuális segédeszközök: I. I. Levitan festményeinek reprodukciói.
  • Technikai eszközök: zenei központ.
  • Oktatási eszközök: tábla.
  • Kiosztóanyag:
  • szótár „Mi a zene hangzik” T. Pervozvanskaya „A zene világa” című gyűjteményéből, 2. osztály;
  • dúr és moll skálák illusztrációkkal Alexandrova N.L. gyűjteményéből. „Munkafüzet” 1. évfolyam;
  • kotta: „Song of Masha and her friends” M. Andreeva „From prima to octave” című gyűjteményéből.
  • Irodalom: A. S. Puskin „Téli reggel” verse.
  • Zenei művek hallgatáshoz: Sviridov G.V. "Tavasz és ősz".

Oktatási módszerek: verbális, vizuális, gyakorlati.

Az óra felépítése:

  1. szervezési pillanat - 3 perc.
  2. új anyagok közlése, oktatási információk tudatosítása és megértése, új anyagok elsődleges konszolidálása - 15 perc.
  3. ismeretek alkalmazása (gyakorlati munka) - 5 min.
  4. információ a házi feladatról - 1 perc.
  5. a munka összegzése - 1 perc.
A tanár cselekedetei A tanár és a tanulók cselekedetei
1 Idő szervezése Üdv. A tanár bevezető beszéde: az óra epigráfiája, az óra témájának és céljának ismertetése. Kezdeti motiváció.
2 Az ismeretek frissítése A tanár megkéri a tanulókat, hogy emlékezzenek a „mód” és a „tónus” definíciójára, és megkéri a tanulókat, hogy a C-dur hangján énekeljenek.

Írd fel a táblára:

3 Új anyag közzététele Tanár: „Csodálatos szó a családban: „Mi a kincs, ha harmónia van a családban” – mondja a népi bölcsesség, hogy a zenét tiszta, érthető beszédként érzékeljük , és nem hangos káosz a latin ábécé részecskéje - moll, fordítása "puha mód - matt, sötét".
4 Az oktatási információk tudatosítása és megértése Tanár: „Gondolkodjon, ha arra kérnének, hogy ábrázoljon világosat, fényeset, örömtelit - milyen színeket választana, és ha arra kérnének, hogy ábrázoljon szomorút, sötétet és titokzatosat?

A diákok válaszolnak a kérdésekre, felajánlják saját árnyalataikat - piros, narancssárga, zöld, kék; fekete, barna, sötétszürke.

5 Új anyag elsődleges konszolidációja A tanár azt javasolja, hogy nézze meg a 19. századi orosz művész, I. I. Levitan két reprodukcióját: „Az örök béke felett” és az „Arany ősz”.

Kérdés: Milyen színeket használ a művész alkotásaiban, milyen hangulatot szeretne közvetíteni?

A tanulók elmondják gondolataikat.

Kérdés: „Mondd, találhatunk-e dúr és mellékhangulatokat a költészetben?”

A tanár részleteket olvas fel A.S. verséből. Puskin felkéri a diákokat olvasásra, majd mindenki együtt határozza meg a hangulatot, amelyet a költő közvetíteni akart.

Kérdés: „A dúr és a moll hangok a zenében olyan szépek, mint a fény és az árnyék a festészetben?”

A hallgatók G. V. Sviridov „Tavasz és ősz” című zenei művét hallgatják.

A meghallgatott darabról vita folyik.

6 Az ismeretek alkalmazása (gyakorlati munka) Kiosztóanyag (kép) biztosított. Feladat: színezze ki a képeket, találjon ki és írjon le dúrnak és mollnak megfelelő szavakat. Vita.

A tanár kottapéldákat ad egy gyerekdalra. A tanulók és egy tanár elemzik a zenei anyagot, majd előadnak egy dalt.

7 Házi feladat információ Tanuld meg a dúr és moll definícióit. Képet rajzolni.
8 Összegezve a tanulságot Kérdések és válaszok formájában megerősítik a dúr és a moll mód fogalmait, alapvető jellemzőit.

Bibliográfia

  1. Alexandrova, N.L. Szolfézs munkafüzet 3. osztály./N.L. Alexandrova - Novoszibirszk: Okarina, 2006. - 60 p.
  2. Andreeva, M.P. Prímától oktávig./M.P. Andreeva.-M.: Szovjet zeneszerző, 1976.-113p.
  3. Bogolyubova, N.Kh. A zenei világ titkai./N.Kh. Bogolyubova.- S-P.: Zeneszerző, 2006.-95 p.
  4. Dadiomov, A.V. Elemi zeneelmélet./A.V. Dadiomov.- M.: V. Katansky, 2002.- 241 p.
  5. Pervozvanskaya, T.E. Zeneelmélet kiszenészeknek és szüleiknek./ I.E. Pervozvanskaya.- S-P.: Zeneszerző, 2001.- 77 p.
  6. Fridkin, G.A. Gyakorlati útmutató a zenei műveltséghez./ G.A. Fridkin.- M., 1987.- 270 p.

Intervallumok a zenében nagyon fontos szerepet játszanak. Zenei intervallumok– a harmónia alapelve, a mű „építőanyaga”.

Minden zene hangjegyekből áll, de egy hang még nem zene - mint minden könyvet betűkkel írnak, de maguk a betűk nem hordozzák a mű jelentését. Ha nagyobb szemantikai egységeket veszünk, akkor a szövegekben ezek szavak, egy zeneműben pedig összhangzatok.

Harmonikus és dallamos hangközök

Két hang összhangját ún intervallum, és ez a két hang egyszerre és felváltva is lejátszható, az első esetben az intervallum lesz meghívva harmonikusés a másodikban – dallamos.

Mit jelent harmonikus hangköz és dallamköz? Egy harmonikus intervallum hangjait egyidejűleg veszik fel, és ezért egyetlen konszonanciává egyesülnek - harmónia, ami nagyon lágyan, esetleg élesen, szúrósan hangozhat. A dallamos intervallumokban a hangok felváltva szólalnak meg (vagy éneklik) - először az egyiket, majd a másikat. Ezeket az intervallumokat egy lánc két összekapcsolt láncszeméhez lehet hasonlítani – minden dallam ilyen láncszemekből áll.

Az intervallumok szerepe a zenében

Mi a hangközök lényege a zenében, például a dallamban? Képzeljünk el két különböző dallamot, és elemezzük a kezdetüket: legyenek ismert gyerekdalok „Mint domb alatt, hegy alatt” és „Karácsonyfa született az erdőben.”

Hasonlítsuk össze ezeknek a daloknak a kezdeteit. Mindkét dallam a hanggal kezdődik "előtt", de egészen más módon fejlődnek tovább. Az első dalban úgy halljuk, mintha a dallam kis lépésekben emelkedne fel a lépcsőn – először a hangból előtt megjegyezni újra, majd tól újra Nak nek mi stb. De a második dal legelső szavainál a dallam azonnal felfelé ugrik, mintha több lépést ugrálna egyszerre ( „erdőben” – lépjen C-ből A-ba). Valóban, a hangjegyek között C és A egész nyugodtan beillene re mi fa és sol.

A lépések fel-le mozgása és ugrálás, valamint a hangok azonos magasságban történő ismétlése minden zenei intervallumok, amelyek végső soron a teljes összeget alkotják dallamminta.

Apropó. Ha a tanulás mellett döntött zenei intervallumok, akkor valószínűleg már ismeri a hangjegyeket, és most már jól megért engem. Ha még nem ismeri a jegyzeteket, nézze meg a cikket.

Intervallum tulajdonságai

Már érted, hogy egy intervallum bizonyos intervallum, az egyik hang és a másik hang közötti távolság. Most nézzük meg, hogyan mérhető ez a távolság, különösen azért, mert itt az ideje megtudni az intervallumok nevét.

Minden intervallumnak két tulajdonsága (vagy két mennyisége) van - ez az A lépésérték attól függ hány zenei lépést fed le az intervallum?– egy, kettő, három stb. (és maguk az intervallum hangjai is számítanak). Nos, a tónusérték az adott intervallumok összetételére vonatkozik - a pontosra az intervallumba illeszkedő hangok (vagy félhangok) száma. Ezeket a tulajdonságokat néha másképpen nevezik - mennyiségi és minőségi érték, lényegük nem változik.

Zenei hangközök - nevek

Az intervallumok elnevezéséhez használja számok latinul, a nevet az intervallum tulajdonságai határozzák meg. Attól függően, hogy hány lépést fed le az intervallum (azaz a lépéstől vagy a mennyiségi értéktől), a neveket adjuk meg:

1 – prima
2 – második
3 – harmadik
4 – liter
5 – ötödik
6 – hatodik
7 – septima
8 – oktáv.

Ezeket a latin szavakat az intervallumok megnevezésére használják, de rögzítéshez még mindig kényelmesebb a használata digitális jelölések. Például egy negyediket a 4-es számmal, a hatodikat a 6-os számmal stb.

Vannak intervallumok tiszta (h), kicsi (m), nagy (b), csökkent (elme) és fokozott (uv). Ezek a meghatározások az intervallum második tulajdonságán, azaz a hangkompozíción (tónus vagy minőségi érték) alapulnak. Ezek a jellemzők a névhez kapcsolódnak, például: tiszta kvint (rövidítve h5) vagy kis hetedik (m7), dúrterc (bz) stb.

A tiszta hangközök tiszta prima (ch1), tiszta oktáv (ch8), tiszta negyed (ch4) és tiszta kvint (ch5). A kis és nagy a másodperc (m2, b2), a terc (m3, b3), a hatodik (m6, b6) és a hetedik (m7, b7).

Emlékezni kell az egyes intervallumokban lévő hangok számára. Például tiszta hangközökben ez így van: egy prímában 0, egy oktávban 6, a negyedben 2,5, a kvintben 3,5 hang van. A hangok és féltónusok témakörének megismétléséhez olvassa el a cikkeket, és ahol ezeket a kérdéseket részletesen tárgyalják.

Intervallumok a zenében – összefoglaló

Ebben a leckének nevezhető cikkben megnéztük őket, megtudtuk, mi a neve, milyen tulajdonságokkal rendelkeznek, és milyen szerepet töltenek be.

A jövőben ismereteinek bővítésére számíthat ebben a nagyon fontos témában. Miért olyan fontos? Igen, mert a zeneelmélet az egyetemes kulcs bármely zenei mű megértéséhez.

Mi a teendő, ha nem érted a témát? Az első az, hogy lazítson, és olvassa el újra a teljes cikket ma vagy holnap, a második az, hogy információkat keressen más webhelyeken, a harmadik az, hogy lépjen kapcsolatba velünk a VKontakte csoportban, vagy tegye fel kérdéseit a megjegyzésekben.

Ha minden világos, akkor nagyon boldog vagyok! Az oldal alján különféle közösségi hálózatokhoz tartozó gombokat talál - ossza meg ezt a cikket barátaival! Nos, utána lazíthat egy kicsit, és megnézhet egy klassz videót - Denis Matsuev zongoraművész a „Karácsonyfa született az erdőben” című dal témájában improvizál különböző zeneszerzők stílusában.

Denis Matsuev „Karácsonyfa született az erdőben”

Nevelési és tematikus terv

Kizárják a Gyermek Zeneiskolaés a Gyermekművészeti Iskola különböző okokból. Kórusórák osztály csak... iskolás korú. – M.: Zeneszerző, 1992. Andreeva M. Tól től pedáns előtt oktáv: Dallamgyűjtemény Merténeklés és zenei elemzés...

  • Munkaprogram a "Szolfézs" témakörben program végrehajtási időszaka 7 év

    Munkaprogram

    ... osztály Gyermek Zeneiskola. – M. 1989. Andreeva M. Tól től pedáns előtt oktáv. – M., 1976. Baeva N. Zebryak T. Szolfézs Mert 1-2 osztályok Gyermek Zeneiskola. – M., 1975. Bykanova E. Stoklitskaya T. Zenei diktátumok 1-4 osztályok Gyermek Zeneiskola ...

  • Munkaprogram a "Szolfézs" témakörben program végrehajtási időtartama 5 év

    Munkaprogram

    Tankönyv Mert előkészítő osztály Gyermek Zeneiskola. – M. 1989. 10. Andreeva M. Tól től pedáns előtt oktáv. – M., 1976. 11. Baeva N. Zebryak T. Solféggio Mert 1-2 osztályok Gyermek Zeneiskola. – M., 1975...

  • Orosz nyelvtanfolyam program

    Tanfolyami program

    ... "tonalitás". Az "intervallum" fogalma. Intervallumok tól től pedáns előtt oktáv. Intervallumok és dallamok. Intervallumok és... útmutató Mert előkészítő osztályok gyermekzene iskolák. Általános kiadás M. Andreevaés... és a ritmus. Mert előkészítő csoportok Gyermek Zeneiskolaés művészeti iskolák...