Nyílt óra a következő témában: „Emberi szépség (női kép).” Az emberi szépség


Képzőművészeti óra konstrukciója

ipari gyakorlatban PM.01 „Oktatás az általános iskolai oktatási programokban a kompenzációs és javító fejlesztő nevelés általános évfolyamán”

46. ​​csoport "B" szakos hallgatói44.02.05 „Javító pedagógia az alapfokú oktatásban”

Osztály: 4 "B"

UMK: Oroszország iskola Program: NemenskyB. M. "Szépművészet"

Az óra témája: Az ember szépsége. Egy orosz szépség képe. Portré rajza.

Cél: az esztétikai igények fejlesztése egy orosz szépség portréjának elkészítése során,az eredmények elérésének leghatékonyabb módjainak meghatározása, a portré ábrázolásának módjai és a kreatív és felfedező jellegű problémák megoldásának módjai.

Tervezett eredmények:

Személyes: a hallgatók bemutatják az esztétikai igények (a művészettel való kommunikáció szükséglete, az önálló gyakorlati tevékenység igénye), az értékek és érzések kialakulását.

Metatárgy: demonstrálniszabályozási ellenőrzési rendszerek (diákokO kommunikatív UUD nevelési eUUD (általános műveltség): cél megfogalmazása; információk keresése és kiválasztása (logikai): határozza meg az eredmények elérésének leghatékonyabb módjait, elemezze a portré ábrázolásának módszerét;

Tantárgy: mutassák be a kreatív és kereső jellegű problémák megoldásának módjait egy orosz szépség portréjának elkészítése során.

Feladatok:

Nevelési: esztétikai igények (a művészettel való kommunikáció szükségletei, önálló gyakorlati tevékenység iránti igények), értékek és érzések ápolására.

Nevelési: fejleszteniszabályozási ellenőrzési rendszerek (diákokO az önkontroll, az önbecsülés, az önszabályozás gyakorlása, mint az erő és energia mozgósításának képessége, tudja, hogyan kell hatékonyan megszervezni munkahelyét, kognitív és személyes reflexiót végezzen);kommunikatív UUD (teljesen és pontosan fejezzék ki gondolataikat; tudják, hogyan kell hallgatni);nevelési eUUD

Korrekciós és fejlesztő:ösztönözze a kognitív tevékenységet az orosz szépség képének ábrázolásának folyamatában; a kognitív tevékenység ellenőrzésének, önellenőrzésének, értékelésének és önértékelésének, tudatos önszabályozásának fejlesztése az elvégzett munka elemzésével; a saját tevékenységek megszervezésének és lebonyolításának képességének fejlesztése a portré ábrázolásának terve alapján; a vizuális és auditív figyelem fejlesztése; gondolkodási folyamatok fejlesztése; szókincs bővítése.

Nevelési:

    Bírság:

    Műszaki:

    Összetétel:

    Szín : megerősíti a színek kiválasztásának képességét a kép témájának és tárgyának megfelelően.

    Az oktatás és képzés alapelvei:

A képzés alapelvei:

    A láthatóság elve.

    A rendszeresség és következetesség elve.

    A hozzáférhetőség elve.

    Az integritás elve

    Működési elve

    A pszichológiai kényelem elve

A nevelés alapelvei

    Pozitív érzelmi feltöltődés megteremtése

    Oktatás interakción keresztül

Képzési és oktatási módszerek:

Tanítási módok:

1. Tudásforrás szerint:

    Verbális: beszélgetés, magyarázat

    Vizuális: bemutató, illusztráció.

2. Didaktikai célokra:

    A tudás tesztelésének és értékelésének módszerei.

3. A termelő tevékenységekbe való bevonás szintje szerint:

    Magyarázó és szemléletes

    Részben - keresőmotorok

4. Mentális funkciók fejlesztésének módszerei:

    Probléma vagy problémahelyzet megfogalmazása

5. A kognitív érdeklődés fejlesztésének módszere:

    Az érzékelésre való felkészültség kialakulása.

Oktatási módszerek:

1. Módszerek a gyermekek számára szociális tapasztalataik, tevékenységi és viselkedési motivációik megértésére:

2. A gyermekek cselekvéseinek és kapcsolatainak ösztönzésének és korrekciójának módszerei az oktatási folyamatban:

    Bátorítás.

A tanulói tevékenység szervezési formája: frontális, egyéni.

Az oktatás eszközei :

Bemutató: tábla, mintaportré, művészek reprodukciói, bemutatóPowerPoint.

Egyéni: oktatókártya fa, táj rajzolásához; vastag papírlap, ceruza, radír, festékek, ecsetek, viaszkréta

Az óra típusa: .kombinált

Az óra felépítése:

    1. Szervezési és motivációs pillanat (1 perc).

      Alapvető ismeretek és cselekvési módszerek frissítése. A probléma azonosítása (3 perc).

      Érzékelés (5 perc).

      Cselekvési módok bemutatása (5 perc).

      Testmozgás (3 perc).

      Cselekvési módszerek szóbeli felolvasása (9 perc).

      Cselekvési irányok alkalmazása (9 perc).

      Hatásmódok elemzése (3 perc).

      Reflexió az oktatási tevékenységekről (2 perc).

Információforrások:

1. Az NOO ​​szövetségi állami oktatási előírásai: a módosítás szövege. És további 2011 / M - Oroszország oktatásában és tudományában. Föderáció. – M.: Oktatás, 2011. – 33 p. – (Második generációs szabványok). – ISBN 978 – 5 – 09 – 025287 – 4.2.

2. Ipari gyakorlat „A kompenzációs és javító fejlesztő nevelés általános évfolyamaiban és általános osztályaiban történő tanítás” [Szöveg]: ajánlások tanulóknak / T.V. Csascsina. – Kamensk-Uralsky, 2015. – 26 p.

3. „Képzőművészet. 4. évfolyam” / B. M. Nemensky [és mások]. – M.: Oktatás, 2014

Tábla elrendezés:

október 18.

Órafeladatok.

Tantárgy:

Cél:

Az órák alatt:

A lecke lépései

Mód

képzés és oktatás

Tanárok, diákok tevékenysége

Tervezett eredmény

1.Szervezési és motivációs momentum.

Feladat: pozitív érzelmi hangulatot teremtsen a tanulókban a közelgő tevékenységhez.

A kognitív érdeklődés fejlesztésének módszerei: pszichológiai kényelem megteremtésének technikája.

Sziasztok srácok, mosolyogjunk egymásra és adjuk a jó hangulatunkat.

Foglaljon helyet!

A nevem Jekaterina Romanovna, ma egy képzőművészeti leckét fogok tartani.

Ellenőrizzük felkészültségét a leckére. Megnevezem a tanszereket, te pedig megnézed, hogy megvan-e, és rendet raksz az asztalon.

A mai leckéhez szükség lesz: egy papírlapra, egy egyszerű ceruzára, egy radírra, festékekre és ecsetekre.

Sok sikert kívánok kreatív tevékenységeihez az óra alatt.

Demonstrálni: szabályozási UUD (diákokO gyakorolják az önszabályozást, és tudják, hogyan kell hatékonyan megszervezni munkahelyüket)

2. Alapvető ismeretek és cselekvési módszerek frissítése. A probléma azonosítása.

Feladat: A gyerekekkel közösen egy problémahelyzeten keresztül fogalmazzák meg az óra témáját, céljait.

Az ismeretszerzés forrása szerint - verbális: beszélgetés; vizuális:demonstráció,

A termelő tevékenységbe való bevonás szintje szerint - részben keresés, probléma

A kognitív érdeklődés fejlesztésének módszerei: művészi kifejezés.

Leckénk témájának meghatározásához nézze meg a képeket

Srácok, hasonlítsuk össze őket. Először is emlékezzünk arra, hogy milyen műfajban ábrázolják őket? Minek nevezik? Portré, csendélet vagy tájkép? (portré)

Miért? Mi az a portré?

A portré a képzőművészet egyik műfaja. A portré egy személy vagy embercsoport festménye. A portrékon a művészek nemcsak a külső hasonlóságot, hanem az ember karakterét is közvetítik.

Mit üzenhet nekünk egy portré? (egy emberről)

Bírság.

Gondoljuk át még egyszer. Ki szerepel az összes festményen? (lányok).

Szerinted ezek szép lányok? Orosz szépségeknek nevezhetők? Miért?

Mondjátok, srácok, szerintetek milyennek kell lennie egy „orosz szépségnek”?

(Gyönyörű copf, rózsás pofa, gyönyörű ruha)

Jól tetted, látom, már van fogalmad arról, hogyan nézett ki az orosz szépség.

Srácok, szeretnétek még többet tudni az orosz szépségről?

Akkor szerinted mi lesz az óra témája?

A lecke témája pedig így hangzik, kérlek olvasd el. (Egy orosz szépség képe).

Tehát mit tanulhatunk ma az órán?

Tudja meg, hogyan nézett ki az orosz szépség.

Mit tanuljunk meg ábrázolni?

Tanulj meg egy orosz szépséget ábrázolni.

Egyetértesz e terv szerint dolgozni?

Minden nemzetnek megvan a maga képe az emberi szépségről. Az orosz paraszti kultúrában a női szépség képe a lágyság, a gyengédség és a fenség.

Az orosz emberek mindig is nagy jelentőséget tulajdonítottak az arcnak, mint a karakter és a lélek kifejezésének.

Az ember arcába nézni azt jelentette, hogy a lelkébe néz.

Vessen egy pillantást az orosz nők arcára, milyen kinézetűek?

– úgy tűnik, belülről izzanak, nyugodt és tiszta fényt bocsátanak ki, szeretne melléjük ülni és felmelegedni.

Nézd a ruhájukat? Milyen ruhát viseltek? Minek nevezik? (a képen mutatom) Kokoshnik, sundress, ing.

És ugyanakkor az ünnepi ruhája csodálatos. Az orosz nők saját maguk varrták és díszítették ruháikat, lelküket beleadva, igazi művészi tehetséget mutatva.

A hímzés jelentése feledésbe merült, de a díszítés hagyománya megmaradt. A nők napruhát viseltek az ingükön.

Milyen fejdíszeket viseltek az orosz szépségek?

A mindennapi életben a lányok zsinórt viseltek.

Ünnepeken egy orosz nő fejét csodálatosan szép fejdísszel díszítették, amelyet gyöngyökkel, színes gyöngyökkel, kövekkel és sokszínű szálakkal hímeztek.

A fejdíszek nevében egy madárral való kapcsolat hallható: kokoshnik, szarka, kichka.

Vessen egy pillantást az orosz művészek reprodukcióira. Mit gondolsz, mit akart üzenni neked a művész ezzel a képpel? (gyerekek feltételezései). Egy egyszerű lelkű parasztasszony fenséges, ragyogó képe, kecsessége csodálatával, szemében és pózában az „orosz” szellem.

Srácok, készen állsz arra, hogy megpróbálj ma egy orosz szépséget ábrázolni? (Igen)

Mutassa be:szabályozási ellenőrzési rendszerek (diákokOönszabályozás végrehajtása);

kommunikatív UUD (teljesen és pontosan fejezzék ki gondolataikat; tudják, hogyan kell hallgatni);

nevelési eUUD (általános oktatás): az óra céljának megfogalmazása.

3. Érzékelés

Feladat:

vizuális képet alkotni a portré helyes rajzáról

Bírság: tanítsa meg egy orosz szépség képének megkomponálását, határozza meg az eredmények elérésének leghatékonyabb módjait

A tudás forrása szerint - verbális: történet, beszélgetés; vizuális:bemutató, gyakorlati: gyakorlat.

A termelő tevékenységbe való bevonás mértéke szerint – részben keresés,

Srácok, hogyan helyezzük el a lapunkat portré rajzolásakor?

(Függőleges)

Hogyan készül egy portré?

Mit kell ehhez tudnunk?

Végezzünk egy kis nyomozást

Nézzetek egymásra.

Milyen alakú a fej? (kerek, ovális).

Milyen alakú a szemöldök és a szem? (íves szemöldök, ovális szem)

A szem közepén található az írisz, amely meghatározza a szem színét.

Hol helyezkednek el a szemek? (a szemöldök alatt)

Körülbelül az arc közepén.

Nézzetek egymásra.

így van?

Egyébként a fülek egy vonalban vannak a szemekkel.

Milyen alakú az ember orra?

Hol található az arcon? (az orr háromszög alakú, lehet nagy, egyenes, kicsi; az arc közepén helyezkedik el; az orr eleje egy vonalban van a szemekkel).

Milyen alakú az ember szája? (nagy kerek, az orr alatt található)

Emlékeznie kell az arckifejezéseire

Egy kifejezés, amely az ember hangulatától függ.

Milyen hangulatban lehet az ember? (boldog, meglepett, szomorú, dühös, nyugodt).

Emiatt megváltozik az arc részeinek elrendezése egymás között.

Nevelési e UUD:kreatív és felfedező jellegű problémák megoldási módjainak elsajátítása.

Bírság: tanítani, hogyan kell összeállítani egy képet egy orosz szépségről, meghatározni az eredmények elérésének leghatékonyabb módjait

4. Cselekvési módok bemutatása

Feladat:

Bírság: tanítani, hogyan kell összeállítani egy képet egy orosz szépségről, meghatározni az eredmények elérésének leghatékonyabb módjait

Műszaki: megtanítani a portréábrázolás módszereit, valamint a kreatív és kereső jellegű problémák megoldásának módjait a munka ecsettel és festékekkel való elsajátítása során.

Összetétel: javítja a kompozíciós készségeket a rajz elrendezésében, az arc részének elhelyezkedése a méretnek megfelelően szimmetrikus;

A tudás forrása szerint - verbális: magyarázat, beszélgetés; sztori,

vizuális:bemutató, szemléltetés.

Az oktatási és kognitív tevékenységek szervezésének és megvalósításának módszerei: az önkontroll módszerei.

Srácok, nézzétek, hogyan rajzoltam egy orosz szépség portréját. Most elmondom, hogyan csináltam.

Hol kezdjük a rajzolást? (fejből). Milyen alakú a fej? (ovális). Tehát az első lépésben lerajzoltam a fejet.

Hogy az arc szimmetrikus legyen, pontokat helyeztem el és összekapcsoltam őket.

Ez a hajvonal, a szemvonal, a szájvonal. Az arc rajzolása meglehetősen nehéz.

Rajzolja meg a nyakat. A nyak szélessége megegyezik a fej szélességével, a hossza pedig a magasságával. A vállak 2-szer szélesebbek, mint a fej.

Megrajzoljuk az arc egyes részeit. Rajzolja meg az orrot.. Rajzolja le sima íves vonallal. Rajzolja meg az orr szárnyait.

A portré majdnem kész. Nem marad más hátra, mint egyéni vonásokat adni neki, és orosz szépséggé varázsolni. Rajzoltam a lánynak egy élénkvörös és sárga kokoshnikot, és zöld szemeket festettem. És a napruhám egy része is piros.

nevelési e UUDkreatív és felfedező jellegű problémák megoldási módjainak elsajátítása.

Bírság: tanítani, hogyan kell összeállítani egy képet egy orosz szépségről, meghatározni az eredmények elérésének leghatékonyabb módjait

Műszaki: megtanítani a portréábrázolás módszereit, valamint a kreatív és kereső jellegű problémák megoldásának módjait a munka ecsettel és festékekkel való elsajátítása során.

Összetétel: javítja a kompozíciós készségeket a rajz elrendezésében, az arc részének elhelyezkedése a méretnek megfelelően szimmetrikus;

5. Fizikai gyakorlat

Feladat: Oldja a fáradtságot és az izomfeszültséget.

Az oktatási anyag bemutatásának forrása szerint: Verbális (irodalmi szó)

Most pedig pihenjünk, álljunk fel a helyükről.

Van egy kunyhó a sötét erdőben. (Gyerekek sétálnak.)

Hátrafelé áll. (A gyerekek megfordulnak.)

Van egy öregasszony abban a kunyhóban. (Megrázzák az ujjukat.)

Yaga nagymama él. (Másik kéz ujját rázzák.)

Kampós orr (mutatás ujjal.)

A szemek nagyok, (Mutasd.)

Mint égő szén. (Fejet ráz.)

Hú, milyen mérges! (A helyben fut.)

Égnek áll a hajam. (Kezeket fel.)

Vigyük körbe a szemünket jobbra, balra.

Gyorsan - gyorsan pislogni

Nézd meg az orrod hegyét

És nézz a szemöldökök közé.

Kör, négyzet és háromszög

Becsukjuk a szemünket. Most megint pislogtak.

Jó volt, dolgozzunk tovább.

Szabályozási UUD : akarati önszabályozás.

6. Verbális

cselekvési módszerek kiejtése.

Feladatok:

Reprodukálja a portré munkatervét

Bírság: tanítani, hogyan kell összeállítani egy képet egy orosz szépségről, meghatározni az eredmények elérésének leghatékonyabb módjait

Műszaki: megtanítani a portréábrázolás módszereit, valamint a kreatív és kereső jellegű problémák megoldásának módjait a munka ecsettel és festékekkel való elsajátítása során.

Összetétel: javítja a kompozíciós készségeket a rajz elrendezésében, az arc részének elhelyezkedése a méretnek megfelelően szimmetrikus;

Szín : megerősíti a színek kiválasztásának képességét a művészet témájának és tárgyának megfelelően .

A cselekvési módszerek alkalmazása

Feladatok:

Szín

erjesztés.

Az ismeretszerzés forrása szerint - verbális: beszélgetés; magyarázat

Az oktatási és kognitív tevékenységek szervezésének és megvalósításának módszerei: az ellenőrzés és az önkontroll módszerei.

Srácok, most megtanítom nektek, hogyan kell portrét rajzolni egy orosz szépségről. Hallgassa meg és figyelje meg alaposan, hogyan fogjuk végezni a munkát. Most elkezdjük együtt végezni a munkát. Vegyünk egy egyszerű ceruzát

Hol kezdjük a rajzolást? (fejből).

Vegyük a vázlatot a fejről, amely az asztalán van. Tedd egy papírra, ne túl magasra és ne túl alacsonyra, hogy gyönyörű fejdíszt rajzolhass a lánynak. Nézd meg, hogyan helyeztem el a sablont a lapomon. Most karikázd be. (én magam karikázom).

Pontok vannak a sablonokon. Helyezze ezeket a pontokat az ovális vonalra. Mint ez. Most kössük össze az egymással szemben elhelyezkedő pontokat. Ez nálam is így van, nézd.

Ez a hajvonal, a szemvonal, a szájvonal. Most vegye a nyak és a vállak sablonját, és kövesse a sablont. körözök veled.

Megrajzoljuk az arc egyes részeit. Rajzolja meg az orrot. Végezzen hozzávetőleges ütéseket, ahol az orr található. Rajzolja meg sima ív alakú vonallal. Rajzolja meg az orr szárnyait.

Térjünk át a szemek rajzolására. Közvetlenül az orr felett helyezkednek el. Az orr külső szélei jelzik, hogy a szem belső sarkai hova fognak menni. Itt egy fontos tényezőt kell figyelembe venni: az emberi anatómiát úgy alakították ki, hogy a szemek közötti távolság megegyezzen egy másik szem méretével. Próbálja meg a szemeket ne túl közel és ne túl távol húzni egymástól.

Rajzolja meg a felső és az alsó szemhéjat. A szem közepére rajzoljuk az íriszt és a pupillát. Mi hiányzik még a szemből? Így van, szempillák. A szempillák mind a felső, mind az alsó szemhéjon találhatók.

Rajzolja meg a szájat. Megrajzoljuk a felső ajkát, és egy apró mosolyt adunk a lánynak. Emelje meg kissé a száj sarkait. Aztán az alsó ajak. Kicsit szélesebb, mint a felső.

Rajzolja le a füleket. Két vízszintes vonalat húzunk a szemöldökből és az orrhegyből. Ebbe a résbe rajzoljuk a fülkagylót.

Most adjunk hússzínt a rajzolt arcnak? Szerinted hogyan szerezhetjük meg? (festékkeverék)

Tudja közületek valaki, hogyan kell festékeket keverni, hogy arcszínt kapjon?

Tehát vegyünk fehéret, egy kis sárgát és egy kis pirosat. Keverjük össze őket. És festse át az arcot és a nyak egy részét. Néz.

Bírság. Amíg az arca szárad, adjon egyedi vonásokat szépségei portréihoz. Rajzolj egy gyönyörű napruhát és fejdíszt. Gondold át, milyen lesz. Szalag, kokoshnik vagy szarka. Ne feledkezzünk meg a gyönyörű orosz zsinórokról, amelyek akkoriban a lányok voltak.

Srácok, nézzétek meg a táblát, hogy milyen fejdíszeket tudtok ábrázolni. Próbáld meg élénk színekkel díszíteni őket.

Ne felejtse el törölni a felesleges sorokat.

Gyerekek gyakorlati munkája és az esetleges hibák javítása.

Az arc részei nem szimmetrikusan helyezkednek el.

Az arc egyes részeinek helytelen elhelyezése.

Az egyéni arcvonások nincsenek megrajzolva.

nevelési e UUD kreatív és felfedező jellegű problémák megoldási módjainak elsajátítása.

Bírság: tanítani, hogyan kell összeállítani egy képet egy orosz szépségről, meghatározni az eredmények elérésének leghatékonyabb módjait

Műszaki: megtanítani a portréábrázolás módszereit, valamint a kreatív és kereső jellegű problémák megoldásának módjait a munka ecsettel és festékekkel való elsajátítása során.

Összetétel: javítja a kompozíciós készségeket a rajz elrendezésében, az arc részének elhelyezkedése a méretnek megfelelően szimmetrikus;

Szín : megerősíti a színek kiválasztásának képességét a témának megfelelően és

a kép alanya

Szín : megerősíti a színek kiválasztásának képességét a kép témájának és tárgyának megfelelően

8. A cselekvési irányok elemzése

Feladat: festett portrék elemzése.

Az ismeretszerzés forrása szerint – verbális: beszélgetés.

Művek elemzése

Mi látható? (portré)

Kié ez a portré? (orosz szépség)

Milyen a hangulata?

Milyen a karaktere?

Hogyan sikerült ilyen hangulatot és karaktert átadni?

Kognitív UUD:

a tárgyak elemzése alapján következtetések levonásának képessége;

Kommunikatív UUD

Elemezze kreatív tevékenységüket

9.Reflexió

Feladat:összefoglalni a leckét, reflektálni a tevékenységre.

Az ismeretszerzés forrása szerint – verbális: beszélgetés.

A beszédfejlesztés módja: kommunikatív (a gondolatok kifejezésének képessége).

Reflexiós technika: Hiányos mondat.

Mi újat tanultál ma az órán?

Mi volt számodra a legérdekesebb?

Elvégeztük az összes feladatot? Tudod, hogy néz ki az orosz szépség? Hogyan?

Megtanultad, hogyan ábrázolj egy szépséget a rajzaidban?

Ha elégedett a munkájával, emelje fel a kezét.

Vessünk még egy pillantást kiállításunkra. Nézd, milyen szépségeket alkottál.

Már szól a csengő, vegyen le mindent az asztaláról.

Köszönöm mindenkinek a leckét, öröm volt veletek dolgozni!

Viszontlátásra!

Szabályozási UUD (diákokOaz önkontroll, az önbecsülés, az önszabályozás gyakorlása, mint az erő és az energia mozgósításának, kognitív és személyes reflexiójának képessége);kommunikatív UUD (teljesen és pontosan fejezzék ki gondolataikat; tudják, hogyan kell hallgatni).

Az óra célja:

  • ötletet alkotni az orosz népi női viseletről;
  • fejleszteni a képzelőerőt, a dekorációkészítés és a csoportmunka képességét;
  • felkelti az érdeklődést az orosz kultúra és hagyományai iránt.

AZ ÓRÁK ALATT

1. Köszöntés.

2. Tárgyüzenet.

3. Zenei epigráf – az „Orosz szépség” című dal részlete.

4. Irodalmi epigráf (O. Ostrovskaya „orosz kosztüm” verse).

Fontos borsó, „a lélek galambja”
Régóta ez a név egy lánynak.
Nehéz munkában meggörbült a hátam...
De elment nyaralni
Csodálatos paraszti ruhában
Hol van az egész minta az álmokról és a reményről?
A nyakat gyöngyök és monisták díszítették;
Gyöngyök, korallok, arany borostyán.
A legértékesebb a fejdísz -
Gyöngyökkel hímzett és arannyal verve:
Kika, szarka - egy fiatal nő ruhája;
Zsinór, korona - egy lány díszítése;
Gyűjtemény, harcos - ruha egy öregasszonynak.
A legszebb egy fiatal nő ruhája,
Így ősidőktől fogva megőrizték Oroszországban
Példátlan szépségű orosz jelmez.

Srácok, lássuk, miből állt a női jelmez.

– Ez egy ing, egy napruha, egy fejdísz.

Sok művész orosz szépségeket ábrázolt népviseletben.

5. Diavetítés művészek festményeivel (Vrubel, Argunov, K. Makovsky)

– Hol lehet még látni népviseletet?

Hányan ismerik a női sapkák nevét?

Az orosz népviseletben különös figyelmet fordítottak a női fejdíszre. Ebből meg lehetett tudni, hogy melyik területről származik és hány éves.

ÜZENET GYERMEKEK:

A lányok viselték -

BANDAGE - szövetcsík merev alapon fülekkel a szalagok rögzítéséhez

HOOP - fa kéregből vagy kartonból, kör alakú, szövettel bevonva és gazdagon díszítve.

KOKOSHNIK (Kokosha-csirke) - könnyű legyező volt kartonból, szövettel borítva és díszítve. Különféle formájú volt - egyszarvú, kétszarvú, hengeres, nyereg alakú.

A VOYNIK egy elöl megemelt, hátul a fej melletti kerek sapka, ide varrják a szalagokat - nyakkendőket, amelyek kétszer körbetekerik a fejet. Házas asszonyok hordták.

– Mivel díszítették a kalapokat?

Ezek gyöngyök, gyöngyök, gyöngyök, aranyszálak, csipke, fólia, üveg, drágakövek.

6. Diák megjelenítése sapkával.

7. Fiz. Csak egy perc.

8. Gyakorlati munka csoportokban.

Ma már az ékszer mesterének kell lennie, i.e. Tervezd meg és díszítsd fel az általad rajzolt lányt kokoshnik-kal; a dekorációkat magad találod ki, előkészített anyagból (gabona, bab, borsó) és egy előre elkészített kokoshnik formából. Ragasszuk be és festsük le őket.

A képzőművészeti óra a B.M. program szerint zajlott. Nemensky 4. osztályban.

Az óra céljai:

  • mutasd meg a tanulóknak a művészet szerepét egy orosz nő szépségének megértésében;
  • megismertesse a tanulókkal az orosz népviseletet és az „együttes” fogalmát;
  • képességek és képességek fejlesztése a variációval járó kreatív problémák megoldása során;
  • érdeklődést kelt az orosz népművészet iránt;
  • folytatni a tanulók esztétikai és művészi ízlésének, alkotó tevékenységének, gondolkodásának fejlesztését;
  • interdiszciplináris kapcsolatok kialakítása (irodalom, művészet, zene, történelem);
  • Nevelje a gyerekekben az orosz történelem iránti szeretetet.

Felszerelés:

  • a tanárnak - számítógépes prezentáció, szemléltető eszközök;
  • diákoknak - üres lányfigurák, akvarell vagy gouache festékek.

Látótávolság:

Bemutató M. Vrubel „A hattyú hercegnő”, I. Argunov „Ismeretlen parasztasszony portréja orosz kosztümben”, K. Bryullov „Szerencse Szvetlana”, K. Korovin „Északi idill”, K. Makovszkij „At” festményeinek reprodukcióival. a külterület”, „orosz” szépség”, „Boyaryna az ablaknál” és orosz népviselet illusztrációi.

Irodalmi sorozat:

  • A.S. Puskin „Saltán cár meséje” (részlet);
  • N. Nekrasov „Aki jól él Oroszországban” (részlet);
  • N. Nekrasov „Frost, Red Nose” (részlet).

Zenés sorozat: orosz népdalok felvétele.

A lecke előrehaladása „Az orosz ember képe. Női képek a művészetben"

I. Szervezési mozzanat.

Tanár: Srácok, ma az órán tovább tanuljuk a „A natív művészet eredete” részt. Emlékezzünk arra, hogy milyen témákat tanultunk már. (1. sz. dia).

A képzőművészet minden típusa és műfaja közvetlenül vagy közvetve mesél egy személyről. A művészet fő tárgya mindig is egy személy, egy összetett lelki világ, karakter, hangulat volt.

II. A téma meghirdetése.

Tanóránk témája: „Egy orosz ember képe. Női képek a művészetben" (2. dia).

III. Célmeghatározás.

Tanár: Határozzuk meg az óránk céljait. Mit szeretnél megtanulni az órán? Mit szeretnél megtanulni?

VI. Dolgozzon az óra témáján. Új anyagok tanulása.

Tanár: Minden nemzetnek megvan a maga fogalma a férfi és női szépségről. A férfikép elválaszthatatlan a munkától. Az orosz paraszti kultúrában ez a szántó képe.

Mi a véleményed a női imázsról? A nőt az ősnek, az élet kezdetének, az egész természet anyjának tekintették. Közbenjáróként, a ház úrnőjeként értették, méltóságáért, lelki készségéért és melegéért becsülték.

Orosz szépség. Számos művészeti és irodalmi alkotást szentelnek ennek a képnek. Mit értünk az orosz szépség kifejezés alatt?

Forduljunk a nagy művészek munkáihoz és az ősi orosz falvakban és városokban élő nők szépségéről szóló művészi szóhoz. (3. sz. dia).

Diák: Azt mondják, van egy hercegnő,
Hogy nem tudod levenni a szemed.
Nappal elhomályosul Isten fénye,
Éjszaka világít a föld -
A hold a kasza alatt ragyog,
És a homlokban ég a csillag.
És ő maga fenséges,
Úgy teljesít, mint a borsó.

Diák: A madár képe a jóság és a jólét legrégebbi szimbóluma. A nő képében, jelmezében és leginkább a fehér ujjú-szárnyak képében egy gyönyörű álom képe fejeződött ki - a boldogság madara.

Diák: „A hattyú hercegnő” az egyik legköltőibb női kép Vrubel művész művészetében. Vrubel a hattyú hercegnőt édesvízi gyöngyökkel és féldrágakövekkel díszített koronát viselve ábrázolta. Vrubel szeretettel igyekezett közvetíteni a nemzeti női ruházat minden szépségét, színeit, közel bennszülött természetükhöz. (4. sz. dia).

Diák: Vannak nők az orosz falvakban
Az arcok nyugodt fontosságával,
Gyönyörű erővel a mozdulatokban
A járással, a királynők kinézetével.
Egy szépség, amely a világ csodája:
Piros, karcsú, magas,
Bármilyen ruhában gyönyörű,
Minden munkában ügyes.

Diák: Ha alaposan megnézi az Argunov művész által készített parasztasszony portrét, láthatja, hogy mintha egyenletes, lágy kisugárzást sugározna, fény van a lelkében. Egy fiatal lány ünnepi piros napruhába öltözött, elegáns fehér blúzba. Az arannyal hímzett magas kokoshnik hangsúlyozza a lány nemes, szinte királyi testtartását. (5. számú tároló).

Diák: A táncaink mindenhol híresek,
Táncaink olyanok, mint a tűz.
Kijön egy orosz szépség,
Hadd menjen a harmonikára.
Arannyal hímzett orosz csizma,
A keskeny csizma ragyog a napon.
Egy szépség sétál, úszik, mint a hattyú
És mindenki csodálja szépségét.

Diák: Bryullov festményét Zsukovszkij „Svetlana” című verse ihlette. Megjelenik a jóslás egy epizódja, amely a karácsonyi ünnepség része volt. Bryullov orosz népviseletben ábrázolta Szvetlanát, egy tükör előtt ülve, amelyre a tekintetét fordította. A művész lenyűgöző képet alkotott egy fiatal lányról, aki szépségével és spontaneitásával vonzó.

Tanár: Srácok, festmények reprodukcióit néztétek és irodalmi műveket hallgattatok. Hogyan képzelte el az orosz szépség képét? Mi egyesíti ezeket a képeket?

Mindezeket a képeket gazdag belső világ, kedvesség és kemény munka egyesíti. Mindegyik festmény az orosz nép nemzeti hagyományait tükrözte. Az emberek azt hitték: a szépség jó, védő erő. Ezért a nők igyekeztek feldíszíteni jelmezüket. Az orosz népviselet mindig is kiemelt figyelmet kapott. (6. sz. dia).

Tanár: Az orosz népviselet együttese olyan költői képet alkot, amely elválaszthatatlan a munkától, az ünnepektől és a rituáléktól. Az orosz női jelmez ötlete egy inghez és egy napruhához kapcsolódik.

Az ing, a női jelmez alapja, fehér vászonból készült. Az inget hímzéssel díszítették, különösen a gallérját, a vállát, a mellkasát és a szegélyét. (7. sz. dia).

Tanár: Napruhát vettek fel az ingre. A sundress elöl mintás csíkkal és fonattal volt díszítve. A napruha szegélyét a föld termékenységét szimbolizáló minta díszítette - rombuszok, háromszögek, pontokkal ellátott négyzetek.

Északon a napruhát gyakran kiegészítették az epanechkának nevezett, felhajtható melldarabbal. Az Epanechka egy rövid, kiszélesedő, ujjatlan blúz. (8. sz. dia).

Tanár: Dél-Oroszországban napruha helyett ponevát viseltek - gyapjúból készült, házi szőtt kockás szoknyát. Szalaggal és zsinórral díszítették. A ponevát földet és vizet szimbolizáló mintákkal - rombuszokkal, hullámvonalakkal, madarakkal - díszített kötény kísérte. (9. sz. dia).

Ünnepeken a fejet egy csodálatos fejdísszel - kokoshnik - díszítették. A kokoshnikokat édesvízi gyöngyökkel, hímzéssel és medálokkal gazdagon díszítették. Lányok fitogtatták copfoikat, egy férjes asszony pedig a fejdíszébe tűrte a haját.

V. Alkotó munka.

Tanár: Ma az órán azt javaslom, hogy hozzon létre egy képet egy orosz szépségről. Mit kell megmutatnod a munkádban? Így van, tükröznie kell az orosz népviselet szépségét, közvetítenie kell a lány karakterét és hangulatát.

(Munka közben orosz népdalok szólalnak meg.)

Tanár: Srácok, feltesszük a munkátokat a táblára.

  • Mit látsz a táblán? (Egy kis tisztás az erdő közelében).
  • Mit csináltak a lányok a tisztáson, amikor összejöttek? (Kert táncolt).
  • Hogyan helyezzük el a lányainkat? (Kerek).

(A tanulók körben helyezik el a lányfigurákat a táblán).

  • Mit csináltak a lányok, amikor bekapcsolódtak a körtáncba? (dalokat énekelt).
  • Énekeljük el a „Volt egy nyírfa a mezőn” című dalt.

(Egy dal előadása gyerekekkel).

VI. Összefoglalva a munkát.

Tanár: Srácok, mi újat tanultatok az órán? Elértük a céljainkat? Mit tanultál az orosz népviseletről? Szép volt, ma mindenki nagyon jól dolgozott. Köszönöm mindenkinek a leckét.

Előadás „Egy orosz ember képe. Női képek a művészetben"

Művészeti óra kivonata „Az emberi szépség képe. Férfi kép"

Az óra célja : megismertetni a hallgatókkal az orosz nép – őseink – elképzeléseit egy férfi szépségéről: a Szülőföld és a klán kemény munkásáról és védelmezőjéről.

Feladatok És: megismertetni a hallgatókkal az orosz hős képét az irodalomban és a festészetben, fejleszteni a képzeletbeli gondolkodást, fejleszteni a színes munkavégzés készségeit, és büszkeséget ápolni az orosz történelemhez való tartozásukkal.

Felszerelés: a tanárnak: módszertani táblázatok, reprodukciók, diák;
diákoknak : papír, festékek, ecsetek, paletta, vizesedény.

Látótávolság : V. Vasnetsov, P. Korin művészek festményei.

Zenés sorozat:Orosz népdalok (5. sz. – „Tiszta-e a sólyom”)

Irodalmi sorozat: részletek az eposzokból.

AZ ÓRÁK ALATT

1. Szervezeti mozzanat.
Az évszázadok során minden nemzetben kialakult egy kép az emberi szépségről.
Az utolsó leckében egy orosz nő szépségéről beszéltünk. Ma az órán megismerkedünk a férfi szépség képével.

2 . Beszélgetés az óra témájában.

A férfikép mindig szorosan összefügg a munkájával. Az orosz paraszti kultúrában ez a szántó képe. Az orosz paraszt ruhái meglehetősen egyszerűek voltak, nem olyan elegánsak, mint egy női öltöny. Ünnepi lábbeli volt a fehérített lenvászonból készült ing, a nadrág, a szárú cipő, a csizma.

Az ing gallérja, ujja és alja mentén hímzett mintákat alkalmaztak. Az ing övvel volt bekötve. A ruhák egyszerűséget, kényelmet, némi szigorúságot és szerénységet mutattak.

Az orosz paraszt képe ötvözi a hatalmas erő és a kedvesség egységéről szóló elképzeléseket - Jó fickó. Tudja, hogyan kell dolgozni a földjén, és tudja, hogyan kell megvédeni. A férfi szépsége mindig is a munkás erejében, a szülőföld védelmezőjének bátorságában és nemességében mutatkozott meg. Földjeik védelme érdekében az oroszok védelmi építményeket - erődöket - építettek, erdőket, tavakat, folyókat, dombokat használtak, hogy megvédjék őket az ellenségtől, de nemcsak a magas falak védték meg őseinket az ellenségektől.

Békés időkben az orosz ember paraszt, szántó, magvető és kenyérkereső volt. A nehéz idők napjaiban pedig harcos, védő lett. Az orosz föld védelmezőjének képét éneklik az eposzokban, ez az orosz hősök képe. Az eposz az orosz nép bátor harcáról szól ellenségei - nomád - ellen. A legnépszerűbb Ilja Muromets hős volt, Murom városából származó parasztfiú. Ilja Muromets legyőzte Nightingale rablót, Idolishche-t és Kalin cárt.

Vörösen izzó nyilat tett,
Igen, leengedtem a selyem íjhúrt,
Ez az ő tuja vörösen izzó nyila?
Tehát a vörösen izzó nyíl füttyentett,
És eltalálta a Rablót, a csalogányt,
És eltalálta a jobb halántékában;
Leütötte a Nightingale-t és a nyirkos tölgyről
Nedves föld és tollfű van.

Az emberek másik kedvenc hőse Dobrynya Nikitich hős volt, aki legyőzte a Kígyót a Patak folyón.
Egy másik hős gyakran megtalálható a népi eposzokban - Alyosha Popovich. De nem csak az eposzokban jött létre a kép
hős-védő.

Sok orosz művész foglalkozott ezzel a témával. V.M. orosz festő festménye. Vasnyecov „Bogatyrs” (beszélgetés a festmény alapján). Hangsúlyozzák, hogy a művész, akárcsak az orosz nép, hőseit olyan nemzeti jellemvonásokkal ruházta fel, amelyeket az emberek tiszteltek - bátorság, higgadtság, nagylelkűség, találékonyság, készséggel minden áldozatot meghozni a haza védelmében. A képen látható táj az orosz katonák nagyszerűségének és szépségének érzését hangsúlyozza.

Egy másik művész, P. Korin ábrázolta az orosz föld legendás védelmezőjét - Alekszandr Nyevszkijt (beszélgetés a festmény alapján).

Nézzük, hogyan nézett ki a hősi felszerelés. A fémgyűrűkből álló láncpántot közönséges ruhák fölött hordták, a láncpánt oldalain réseket készítettek, hogy kényelmesebbé tegyék a lóra ültetést. A láncposta drága volt, ezért a hétköznapi harcosok bőr inget viseltek varrott fémtáblákkal. A felszerelés fontos részét képezte a templomkupola alakú hegyes sisak - hagyma. Egy láncháló hullott le a sisakról, és védte a nyakat. Hősi fegyverek: kard, lándzsa, íj és nyilak, pajzs, fejsze.
Mielőtt továbblépne az önálló munkára, pihennie kell egy kicsit.

3. Testnevelési perc.
Mindenki csendesen felállt.

Kezeket fel! Szélesítsd a vállaid!
Egy, kettő, három – egyenletesen lélegezzen!
Összecsapták a kezüket – egy, kettő, három!
Megtaposták a lábukat – egy, kettő, három!

4.A tanulók önálló munkája.

Gyakorlat: egy orosz hős portréképet ábrázolja.

Helyezze el a lapot függőlegesen, a kép bármely változatában: teljes hosszban, derékig vagy mellig. Vázolja fel a figura arányait: karok a comb közepéig, könyökök derékig, széles vállak, erőteljes nyak, erős lábak. A fej rajzolásakor vegye figyelembe, hogy a hősnek bajusza és szakálla lehet. Amikor egy fegyver képén dolgozik, emlékeznie kell arra, hogy nem kell mindent egyszerre rajzolnia - a hős aligha tud egyszerre kardot, lándzsát, pajzsot, íjat, nyilakat vagy ütőt tartani a kezében. .

5. Óra összefoglalója . Kiállítás, alkotások elemzése.

6. Az óra témájának általánosítása. Milyen tulajdonságokat tartalmaz egy orosz ember, egy orosz férfi szépségképe? Ki volt az orosz ember a békés időkben? A nehéz idők napjaiban? Milyen fegyvereik voltak az orosz hősöknek?

7. Munkahelyek takarítása.

KÉPZŐMŰVÉSZET Emberi szépség 4. osztály 5. lecke

Általános iskolai tanár

MBOU 33. számú középiskola, Szimferopol


  • Célok: tanulmányozza a női karakterek képeit orosz művészek festményein; elemző munkát végezni ezek összehasonlítására; bemutatni az orosz szépség eszményeit; ismételje meg az ember rajzon való ábrázolásának készségeit; tanítani a népviselet elemeinek ábrázolását; irányítsa az óra pszichológiai hangulatát; bevezetni a „kokoshnik”, „sarafan” kifejezéseket.
  • A tevékenység fajtája: rajz.
  • Tervezett eredmények: iskolások elemzik az orosz művészek portréiban szereplő képeket; ismételje meg a portrékészítés sajátosságait; ismereteket szerez az orosz szépség változó eszményeiről; gyakorolni a portréfestést; pszichológiailag fel lesz készülve az órákra.

  • A portré olyan képzőművészeti alkotás, amely egy vagy több ember képét tartalmazza.
  • A portréfestő művész, a portréművészet szakembere.
  • Az orosz jelmez nemzeti ruha.
  • Az Idyll egy derűs életet bemutató, rövid verses mű.

  • Mik a műfajok a képzőművészetben?
  • Milyen képzőművészeti műfajokat ismer?
  • Idén már rajzoltál, milyen műfajba sorolhatók a rajzaid? (Tájképek.)

  • Itt festmények lógnak,
  • Hány szemet szeretnél?
  • Itt vannak az állványok, itt vannak a vitrinek.
  • Ma eljöttél a múzeumba.
  • Itt minden ízléshez vannak képek.
  • Mit szeret a nézőnk?
  • Liget vörös berkenyével -
  • Ez, kedves barátom,... .
  • Erdő és mező, rét és folyó,
  • Kék egek
  • Gyönyörű helyek Fél órát keresünk.
  • I. Agapova

  • Ma egy olyan képzőművészeti műfajjal találkozhatsz, amely már ismerős számodra. Ahhoz, hogy emlékezzen rá, egy rejtvényt is meg kell fejtenie.
  • Nagyon szeretjük a festményeket
  • És mindenre válaszolunk:
  • Itt egy lány színes bundában...
  • Ez, kedves barátom,...
  • Anya ide van rajzolva,
  • Nagyapa és nagymama állnak mögötte.
  • A portrékat bekeretezzük
  • És akassza fel a falra.
  • I. Agapova

  • Mielőtt elkezdené a nagy orosz művészek portréinak tanulmányozását és saját rajzok készítését, készüljünk fel a leckére. Üljön kényelmesen, dőljön hátra a székekben. Vegyél annyi mély levegőt, amennyit csak tudsz. Takarja el a szemét.
  • A tanár kiejt olyan mondatokat, amelyeket a tanulók utána ismételnek.
  • Szeretek művészeti órákon dolgozni.
  • Meg tudom különböztetni a festményeket műfajuk szerint, és tudok róluk mesélni.
  • Szeretek nagy művészek festményeit tanulmányozni.
  • Szeretek rajzolni.
  • Szeretem a rátéteket és a dizájnt.
  • Ügyes lesz a kezem.
  • Minden feladatot szorgalmasan teljesítek.
  • Igyekszem mindent megtenni, amit a tanár kér, és megtanulok mindent nagyon jól csinálni.
  • Arra kérlek, hogy vegyél egy mély levegőt és nyisd ki a szemed.


  • Ivan Petrovics Argunov művész jobbágy volt, aki Seremejev gróf palotáit irányította.
  • I. Argunov tehetséges volt, tehetségére felfigyeltek, rábízták az urak, sőt az orosz királynők portréinak megrajzolását is. A fő műfaj, amelyben dolgozott, a portré volt. Argunov portrékon igyekezett megmutatni az ember természetes erejét és méltóságát.

  • De egyik legjobb alkotása nem egy grófról vagy királynőről, hanem egy moszkvai tartományból származó parasztasszony portréja volt, amelynek reprodukciója a tankönyvben is helyet kapott. A mester tiszta, tiszta képet alkotott egy nyugodt és kedves lelkű orosz nőről. Ezt a portrét a rajz tisztasága, a formák szigorúsága és a színek átgondolt viszonya jellemzi.

  • A második festmény az „Északi idill”, szerzője Konstantin Alekseevich Korovin művész. Az idill szó következetességet, ideális képet jelent. És valóban, a művész festményében egy ilyen idill karakterét közvetíti.

  • Sok könyvben találkozott már egy lány vagy nő képének leírásával - egy orosz szépség.
  • Emlékeztetlek egy híres passzusra - a Hattyú hercegnő leírására Puskin meséjéből.
  • Itt van, ragyognak a szárnyai,
  • Repült a hullámok felett
  • És fentről a partra
  • Elsüllyedt a bokrok közé.
  • Elindultam, leráztam magam
  • És hercegnővé változott.
  • És ő maga fenséges,
  • Úgy teljesít, mint a borsó.
  • A hold a kasza alatt ragyog,
  • És a homlokban ég a csillag.

  • És itt van egy orosz parasztasszony leírása, amelyet egy másik orosz költő - N. Nekrasov - készített.
  • Vannak nők az orosz falvakban
  • Az arcok nyugodt fontosságával,
  • Gyönyörű erővel a mozdulatokban,
  • A járással, a királynők pillantásával, -
  • Vak nem venné észre őket?
  • És a látó ember azt mondja róluk:
  • „El fog múlni – mintha megvilágítaná a napot!
  • Ha megnézi, ad egy rubelt!”
  • ...Szépség, a világ egy csoda,
  • Piros, karcsú, magas,
  • Bármilyen ruhában gyönyörű,
  • Ügyes minden munkához.

  • . Fogj neki egész arcú portré rajz oválisból (fej alakjától függően lehet többé-kevésbé hosszúkás is), függőlegesen egy vonallal kettéosztva. A vízszintes vonal az oválist is kettéosztja; az orrnyereg és a belső szemzug - a könnycsepp - szintjén halad át. Ezeknek a vonalaknak az úgynevezett keresztet alkotó metszéspontja lesz az a vezérlőpont, ahonnan meg kell építeni az arc többi részét. Az arc helyes arányának fenntartásához meg kell határozni a szélesség és a magasság arányát.

  • Az arc minden részét körvonalazzuk, az orr körülbelül háromszor illeszkedik az arc magasságához, és prizma alakú.
  • A szemek ábrázolásakor emlékeznie kell arra, hogy minden embernek egyéni mintája van. Ezt a szemgolyó mérete és az orbitális üregekben való elhelyezkedésük határozza meg. A szemek alakja is változó. A szemek közötti távolság egyenlő az egyik szem méretével. A kivételek a személy fiziológiai jellemzőitől függenek, például a közeli vagy távoli szemek.
  • Rajzolja meg a száj vonalát. Körvonalazzuk a füleket.

  • Ezután felvázoljuk a pupilla elhelyezkedését, a szem nyitott részének szélességét, a felső és alsó szemhéj vastagságát. Az orr körvonalának valósághűbbé tétele. Száj rajzolásakor ne feledje, hogy a szélessége mindig nagyobb, mint az orr aljának szélessége. Felvázoljuk az ajkak mintáját, megmutatva a karakterüket.
  • Nem döntött fejjel a fülcimpák kissé a száj vonala felett, felső pontjaik pedig valamivel a szemöldök vonala alatt vannak ábrázolva.

  • Részletesebben dolgozunk az arc minden részén.
  • Meghatározzuk az arc árnyékos oldalát, tónussal, hogy segítsen feltárni az alakot. Fokozzuk a hangszínt azokon a helyeken, ahol a forma árnyékba vész: az arccsonton, a homlok bal oldalán, az állon, a felső ajaknál, a bal szárnyon és az orr alján, a nyakon. A homlok felülete több síkra oszlik - elülső, oldalsó és felső. A frontális gumók referenciapontként szolgálnak. E síkok határait tónusban kell feltüntetni.
  • Az orron részletesen kell dolgoznunk, mivel az van hozzánk a legközelebb, és a fény és az árnyék kontrasztja rajta lesz a legszembetűnőbb. A végső szakaszban néhány helyen részletesen ki kell dolgozni a hajat, valamint a kifejező szemeket, és ki kell vázolni a vállvonalat.

  • Mi az a tájkép?
  • Mi az a portré?
  • Nevezze meg, milyen típusú munkát végzett ma az órán!
  • Milyen kellékekre volt szüksége?
  • Milyen portrékat festettél?
  • Milyen szabályokat kell betartani a portré rajzolásakor.
  • Milyen népviseleti részleteket használt fel portréiban?
  • Sikerült átadni az általad megrajzolt hősnők karaktereit?

  • Ma egy szinkront fog készíteni a „Portré” témában.