Scenár rozprávky je možné využiť pri príprave mimoškolskej aktivity z biológie, bezpečnosti života, alebo vyučovacej hodiny o prevencii fajčenia. Scenár pre mimoškolskú aktivitu v oblasti bezpečnosti života Mimoškolské aktivity v oblasti bezpečnosti života v škole


Mimoškolská akcia o životnej bezpečnosti "ZACHRÁŇ SA!"

Téma: Základy bezpečnosti ľudského života v nebezpečných a núdzových situáciách.

Ciele: zovšeobecniť vedomosti žiakov o pravidlách správania sa v extrémnych situáciách, naučiť sa vyhýbať a vedieť predchádzať nebezpečným situáciám.

Predbežná príprava:

Všetky súťaže boli oznámené deťom. Uskutočnil sa autotréning

PRIEBEH PODUJATIA

Dnes ľudia žijú v pohodlných domoch, chodia „poľovať“ do supermarketov a najstrašnejšími zvieratami, s ktorými sa na ceste stretnete, sú susedov pes a všadeprítomný komár. Ale moderný svet je plný nebezpečenstiev, len sa zmenili. Chodcov hladné zviera nezožerie, ale môže ich zraziť auto. Príčinou smrteľnej otravy nie je hadie uhryznutie, ale expirovaný liek z vlastnej lekárničky. Ľudia nevybudovali bezpečný svet, ale iba nahradili niektoré nebezpečenstvá inými. Súťaž začína výberom kapitána a predstavením zúčastnených tímov.

Spoznali sme teda tímy. Teraz určme, ktorá súťaž bude prvá.

    Súťaž kapitánov

    Domáca bezpečnosť

(zúčastňuje sa celý tím)

Úloha: do 3 minút si zapamätajte čo najviac pravidiel bezpečného správania v rôznych situáciách: doma, na ulici, v prírode...

Odpovede.

    Nenechávajte zapnuté elektrické spotrebiče bez dozoru.

    Nesušte si vlasy nad plynovým sporákom.

    Nehrajte sa so zápalkami.

    Nevyťahujte zástrčku zo zásuvky za drôt.

    Neotvárajte dvere cudzím ľuďom.

    Nechoďte po ľade.

    Prejdite cez cestu, keď je na semafore zelená.

    Nejedzte neznáme huby a bobule.

    Nehrajte sa na ceste.

    Použite prechod.

    Neberte ani nenoste domov neznáme predmety.

    Nedráždite psov.

    Keď ideš k priateľovi, povedz to rodičom.

    Nepichajte ihly do stoličky.

    Buďte opatrní s liekmi.

    Vo vozni sa neopierajte o dvere.

    Nevykláňajte sa z okna.

    Nevstupujte do výťahu s cudzími ľuďmi.

    Nedotýkajte sa obnažených drôtov rukami.

    Nehádžte ostré predmety bez dozoru.

    Hra „Tic Tac Toe“

NEBEZPEČNÝ CUDZÍC

Nepúšťajte svojho strýka do domu
Ak je strýko neznámy!
A nehovor to svojej tete
Ak je mama v práci.
Koniec koncov, zločinec je prefíkaný,
Predstierajte, že ste mechanik.
Alebo dokonca povie
Že k vám prišiel poštár.
Ukáže vám balík
(A pod pažou má pištoľ).
Alebo si obliekol župan,
A pod ním je asi päť granátov!
A „stará dáma“ sa ponáhľa za ním
V taške na šnúrky má zbraň.
V živote sa stane čokoľvek
S tým, kto otvára dvere.
Aby ste neboli okradnutí,
Nechytený, neukradnutý,
Neverte cudzím ľuďom
Pevne zatvorte dvere!

1 študent na tím

A teraz si pripomenieme, ako sa správať k cudzím ľuďom na ulici.

    Na ulici ťa oslovil neznámy človek a povedal, že ho poslala tvoja mama, aby ťa vyzdvihol. Čo budeš robiť?

    Ak vás osloví cudzinec, ako sa s ním budete rozprávať?

    Ideš domov zo školy. Pristúpi k vám cudzinec a ponúkne vám odvoz v aute. Čo budeš robiť?

    Ak by ťa chytil cudzinec za ruku a pokúsil sa ťa odviesť, čo by si urobil?

    Popíšte, ako vyzerajú novodobí darebáci.

    Ak za vami prídu cudzí ľudia a spýtajú sa, ako nájsť ulicu alebo dom, čo urobíte?

    Zazvonia na zvonček a povedia: „Mama ma požiadala, aby som jej povedal...“. Čo budeš robiť?

    Zdá sa vám, že vás niekto sleduje. Čo budeš robiť?

    Uveďte zoznam nebezpečných miest na ulici v noci.

    Literárny kvíz

(zúčastňuje sa celý tím)

Chlapci, poznáte veľa rozprávok: pôvodné a ruské ľudové rozprávky. Ale teraz si musíte spomenúť na rozprávky, kde porušenie bezpečnosti života viedlo k smutným následkom. Vysvetli prečo. Na túto úlohu majú tímy 2 minúty, po ktorých kapitáni odpovedajú.

Odpovede.

1. „Kolobok“,

Dobrodružstvá Pinocchia",

Červená čiapočka",

nadmerná dôvera v cudzincov

2. „Vlk a sedem kozliatok“

neotvárajte dvere cudzím ľuďom

3. „Sestra Alyonushka a brat Ivanushka“,

labutie husi"

počúvajte svojich starších

4. „Šípková Ruženka“

buďte opatrní pri prepichovaní a rezaní predmetov

    Snehová kráľovná"

Nepriliehajte k vozidlu pred vami

Doplňujúce otázky :

    Ktorá rozprávková postava okamžite porušila 2 prikázania bezpečnosti života, ktoré mu mimochodom pripomenula jeho mama: kráčaj po známej ceste, nikam sa neodbočuj; nevstupujte do rozhovorov s cudzími ľuďmi.

    Ktorý z rozprávkových hrdinov urobil niekoľko chýb naraz, ktoré boli pre skautov a odborníkov na bezpečnosť života nemožné: vošiel do cudzieho domu, sedel tam, jedol z cudzieho riadu, spal na cudzej posteli?

    Ktorý rozprávkový hrdina odbočil z priamej cesty do školy a zostal nevzdelaný?

    Ako Kid vyliečil Carlsona?

    Čo sa stalo s Iľjom Muromcom?

    Prečo spiaca princezná zaspala?

    Aké pravidlo osobnej hygieny nedodržal hrdina rozprávky „Moidodyr“?

    Čo bránilo princeznej spať a v ktorej rozprávke?

    Aké hygienické pravidlá porušila Masha z rozprávky „Tri medvede“?

    V ktorej rozprávke zomiera princezná pre otrávené jablko a kto je jej autorom?

    Odkiaľ sa ľadové črepy dostali ku Kaiovi v rozprávke „Snehová kráľovná“ a kto je jej autorom?

    Na čo sa zmenil jeden z rozprávkových hrdinov po vypití špinavej vody z mláky? Čo je to za rozprávku?

    V ktorej rozprávke bol jeden z hrdinov slepý a druhý chromý?

    Súťaž o záchranu

(3 účastníci z každého tímu)

Existujú situácie, keď človek naliehavo potrebuje lekársku pomoc, od toho závisí stav jeho zdravia v súčasnosti a budúcnosti. Môžeme to urobiť? Prvú pomoc samozrejme poskytneme. Obeťami sú členovia tímu.

Každý tím dostane „súpravu prvej pomoci“: obväz, vata, jód, prevarená voda, nožnice. Účastníci musia obeti poskytnúť pomoc do 1 minúty. Porota vyšetrí obeť a vyvodí záver.

Každá domácnosť má lekárničku. Niekedy potrebujete pomoc, ale okolo nie sú žiadni dospelí. Z kariet vyberte prostriedky, ktorými budete poskytovať prvú pomoc.

    Aký liek z lekárničky si vyberiete, ak človek omdlie?

    Ako zastavíte silné krvácanie?

    Aký liek by ste si vybrali zo svojej lekárničky, keby ste sa porezali? (Treba vydezinfikovať ranu a zastaviť krvácanie).

    Aký prostriedok z lekárničky si vyberiete, ak sa vám pri páde odrení a rana bude musieť byť ošetrená?

    Aký liek z lekárničky si vyberiete, ak vás silno bolí zub alebo hlava?

1. AMONNÍK

(roztok amoniaku)

6. ROZTOK JÓDU V ALKOHOLE 5%

2. ANALGÍN

7. POPRUH

3. BRILANTNÉ ZELENÉ RIEŠENIE

8. AKTÍVNE UHLIE

4. VALIDOL

9. BANDÁŽ

5. DPH

10. Manganistan DRASELNÝ

(manganistan draselný)

    Súťaž hasičov

Vypočujte si vtipnú báseň G. Ostera.

Najlepšou hračkou sú zápalky
Pre nudiace sa deti.
Otcova kravata, mamin pas -
Tu je malý oheň.
Ak hodíš papuče,
Alebo položte metlu,

Môžete vyprážať celú stoličku
Uvarte rybiu polievku na nočnom stolíku.
Ak sú niekde dospelí
Zápasy boli pred vami skryté,
Vysvetlite im, že sa to zhoduje
Pre oheň, ktorý potrebujete.

G. Oster

Báseň je vtipná, ale dá sa žartovať s ohňom? K čomu by to mohlo viesť?

(prepustit zo zamestnania)

Správny. Pri neopatrnom zaobchádzaní sa oheň zmení z verného priateľa na nemilosrdného nepriateľa.

čo je to oheň? A k čomu to môže viesť?

(zúčastňuje sa celý tím)

(odpovede detí)

Domy, v ktorých bývame, sú vybavené plynovými a elektrickými spotrebičmi. Požiare v nich vznikajú oveľa častejšie ako vo verejných budovách.

1. Si sám doma, pozeráš svoju obľúbenú reláciu a zrazu ti začne dymiť televízor. čo treba urobiť?

a) Naplňte televízor vodou

b) zavolať niekoho na pomoc

c) pokúste sa to uhasiť a ak to nepomôže, zavolajte hasičov

d) vypnite prúd, prehoďte cez televízor hrubú látku, zavolajte 01

2. Večer sa vraciate domov a cítite silný zápach plynu. Čo budeš robiť?

a) V prvom rade! Zapnem svetlo a zápalkou skontrolujem, odkiaľ plyn ide.

b) Pôjdem a voniam tam, odkiaľ to vonia

c) Zavolám plynárenskú službu a pôjdem von počkať, kým dorazia

d) Otvorím okno, skúsim vypnúť plyn a zavolám 04. a toto všetko

Urobím to bez zapnutia svetla

    Voda

(zúčastňuje sa celý tím)

Mozgová gymnastika.

-Nie loď, ale taká, ktorá pláva na vode a nepotápa sa? (Rft, ľadová kryha, ľadovec...)

-Presklený otvor na boku lode? (okno)

-Pred vyplávaním pomohol Vasya svojej matke vyčistiť dom. Akú polievku varil Vasya? (Vasya práve upratovala)

-Prečo je uzatvárací ventil vo vlaku červený, ale na lodi modrý ? (Na lodi nie sú žiadne uzatváracie ventily)

-Dnes je pondelok a Vasja si kúpil lístok na loď na pozajtra. V ktorý deň v týždni loď vypláva z prístavu? (streda)

    “Sadni si na pník a zjedz koláč”

Na túru sa musíte pripraviť vopred, hlavnou vecou je správne zásobiť sa potravinami. Veď tam, v lese či pri rieke nebude obchod ani chladnička. Výrobky musia byť vysokokalorické a nepodliehajú skaze. V opačnom prípade sa môžete vážne otráviť.

Tímy ponúkajú (na hárkoch) sadu produktov, potrebujú vybrať produkty vhodné na ďalšie cesty a označiť ich zaškrtnutím. Kapitán odovzdá porote odpoveďový hárok.

    Porota sumarizuje výsledky všetkých súťaží.

Zatiaľ čo porota sumarizuje výsledky, deti predvádzajú drobnosti

Ditties

Aby ste neronili slzy

Pri dažďovom prúde,

Už sa nikdy nestretnúť

Držíte ruku s prúdom!

Byť bližšie k slnku.

V zime som vyliezol na strechu.

Pošmykol sa, padol na zem...

Zachránil ma veľký závej!

Každý, kto má náprstok, potrebuje šiť,

Na ochranu prstov.

Aj keď na pohľad nie je príťažlivý,

Skrotí ihlu!

Nekrič svojmu priateľovi do ucha

Môže stratiť sluch.

Nemôžeš hovoriť s nepočujúcim,

Budete písať iba listy.

Dokážeme žiť s elektrinou

Zábavné, skvelé!

Ale strčte do toho nos

Strašidelné a nebezpečné!

Dokorán a bez klobúka

V dnešnej dobe je móda takto chodiť.

Len módy budú musieť

Injekcie vám vháňajú slzy do očí!

Behajte po byte s vidličkou

Môžete robiť hara-kiri!

Nebudeš si pamätať, či áno

Rezeň budete jesť lyžičkou.

Dobre! Jar prichádza!

Ľad nás zráža.

Zdvihnite nos vyššie

Zo strechy lieta námraza!

Najdôležitejšia vec, chlapci, je, že chápete, že mnohým nehodám sa dá predísť dodržiavaním najzákladnejších bezpečnostných pravidiel

Scenár pre mimoškolskú aktivitu o životnej bezpečnosti

Aby učitelia zaujali školákov, musia sa teraz uchýliť k novým formám vedenia vyučovacích hodín. Jednou z takýchto foriem je mimoškolská aktivita. To umožňuje nielen upútať pozornosť tínedžerov, ale pomáha im to zapamätať si a osvojiť si materiál lepšie ako jednoduchá prednáška. Prax a neformálna atmosféra sú kľúčom k dobrej lekcii a silným znalostiam.

Jedným z najdôležitejších predmetov v škole je bezpečnosť života. Práve pre túto hodinu je potrebné vytvoriť scenár mimoškolskej aktivity o životnej bezpečnosti.

Ciele:
1.Preveriť zručnosti a schopnosti žiakov získané na vyučovacích hodinách.
2. Rozvíjajte vynaliezavosť a obratnosť.
3. Zjednoťte triedu.

A aby ste dosiahli svoje ciele, mali by ste byť dobre pripravení a vopred si premyslieť celý scenár mimoškolskej bezpečnostnej akcie. Na usporiadanie tohto podujatia si môžete vybrať montážnu halu, telocvičňu alebo sa môže konať aj vonku.

Chlapci sú požiadaní, aby vykonali pátraciu a záchrannú operáciu. Učiteľ urobí oznámenie v triede.

Učiteľ: Chlapci, dnešnú lekciu budeme venovať testovaniu vašich vedomostí. Tento test ale nebude prebiehať klasickou formou testov, kontrol a iných písomných či ústnych verzií. Musíme vykonať pátraciu a záchrannú operáciu. Budeme hľadať dobré známky a podľa toho ukladať vaše štvrťročné alebo ročné body.

Ďalej sú chlapci požiadaní, aby sa distribuovali. Keďže operácia pozostáva z niekoľkých etáp a každá si vyžaduje určité vedomosti, zručnosti a schopnosti, študenti si musia určiť, kto získa akú úlohu v tíme. Záchranný tím by mal zahŕňať:

Lekári sú deti, ktoré sa najlepšie vyznajú v zlomeninách, krvácaní atď.;
topografi - deti, ktoré sa dobre orientujú v kartografii, kompasoch a orientujú sa v teréne;
záchranári sú deti, ktoré sú fyzicky najvyspelejšie, budú nosiť obete a pomáhať tímu prejsť všetkými fázami;
vojenský personál, ktorý môže chrániť čatu v prípade ohrozenia.

A tak, keď trieda rozdelila všetky roly (každý študent sa musí rozhodnúť, do ktorej skupiny patrí!), je čas prejsť na samotnú hodinu.

Nasledujúce stanovištia zapadajú do scenára mimoškolskej aktivity o životnej bezpečnosti:

Mapa. V tejto fáze musia topografi presne určiť, kde (ak na ulici), v ktorom úrade (ak v škole) bude prebiehať ďalšia etapa. Vhodné je urobiť si komplexnejšiu mapu, pomocou topografických značiek – sídla – triedy, vodné plochy – toalety a pod. (ak je v škole). Obývaná oblasť - dom, zmiešaný les, pole - štadión atď. (ak je vonku). Môžete tiež pridať popisnú časť, napríklad 10 krokov na severozápad, a mali by ste dať vopred pripravený kompas, alebo nalepiť nápisy na steny (ak sú v škole), na stromy (ak na ulicu) funkcie, ktoré pomôžu určiť budúce smerovanie. Napríklad „mach“, „mravenisko“ atď. Hlavná úloha pripadá na kartografov, ale ak to zjavne nedokážu zvládnuť, môžu sa obrátiť na jedného z členov tímu, ale v tomto prípade je tím, ktorý bol oslovený, povinný previesť túto osobu zo svojej jednotky do topografického oddelenia. V budúcnosti sa už nebudú môcť jeden na druhého obrátiť o pomoc. Keď tím určí miesto ďalšej etapy, do hry vstupujú záchranári.
Prechod. V tejto fáze záchranný tím (ak sa vykonáva vonku) presúva polená z jedného bodu na druhý určený bod, pozdĺž ktorého musí prejsť celý tím, a premiestňuje stoličky (najlepšie 5 kusov, pretože všetci účastníci musia sedieť na stoličkách) (ak je vnútri ). Po dokončení tejto fázy sa tím ocitne na ďalšej stanici.
Prvá pomoc. Bolo by dobré, keby v predchádzajúcej fáze (prechode) jeden z účastníkov náhodne stúpil na podlahu. Potom sú lekári požiadaní, aby poskytli obeti prvú pomoc. Ak všetci prešli bezpečne, potom sám učiteľ určuje, kto bude ošetrený. Mal by sa vybrať najjednoduchší účastník. Ďalej sa určuje typ zranenia. Otvorená zlomenina s krvácaním. Je potrebné aplikovať dlahu z dostupných materiálov. Ďalej sa oznamuje, že odteraz sa každé 3 minúty budú počítať ako hodina bežného času. To sa musí urobiť, aby chlapci mohli včas odstrániť škrtidlo a aplikovať ho na iné miesto.
Vojenské. Keď lekári skončia svoju úlohu, záchranári vyzdvihnú obeť a prenesú ju k ďalšiemu bodu. Nachádza sa tu tábor ozbrojených gangov. Tu vstupuje do hry armáda. Ich úlohou je rýchlo nasadiť existujúce plynové masky (predstierať, že sa uvoľnil plyn), potom rýchlo rozobrať guľomety. V tomto období by lekári nemali zabúdať na sledovanie času. V opačnom prípade môže obeť zostať bez nohy a tým stratí niekoľko bodov.
Stan. Ďalej môžete pozvať chalanov, aby si postavili stan, keďže noc sa už blíži k hre. Najprv by ste mali pripraviť stan. Umiestňujú ho záchranári a vojenský personál, zatiaľ čo lekári, niektorí z nich zostávajú chorí, niektorí chodia s geodetmi na nákup lesných plodov a húb. Je potrebné pripraviť karty s jedovatými a jedlými hubami a bobuľami. Lekári musia byť schopní určiť, ktoré z navrhovaných možností môžu byť ponúknuté tímu. V tejto chvíli môžu topografi pomôcť a vyjadriť svoje názory. Noc končí a je potrebné odstrániť stan. Úlohou záchranárov a vojenského personálu je správne postaviť stan späť.

Po splnení všetkých úloh zostáva posledná cesta domov. Nemali by sme zabúdať, že v tíme je obeť a my musíme ísť rovnakou cestou. V súlade s tým bude potrebné pacienta prevážať cez „prechod“ opatrne a uistiť sa, že nie je zbavený podpory lekárov; pomôcť môže aj armáda. Po splnení poslednej úlohy si každý môže povzdychnúť a ísť do triedy na „debrífing“.

Po absolvovaní všetkých etáp by mal byť do scenára mimoškolskej aktivity o bezpečnosti života zahrnutý krátky prieskum.

Učiteľ: No, tu sa naša vzrušujúca hodina končí. Ďakujeme za aktívnu účasť. Teraz zostáva cieľová čiara. Čo sme si teda z tohto podujatia odniesli? čo si si zapamätal? Čo si mal rád? Aké boli hlavné témy bezpečnosti života zahrnuté v etapách? Mali by sa takéto kurzy konať častejšie?

Potom sa v triede uskutoční diskusia, možno si deti budú chcieť vytvoriť scenár mimoškolskej aktivity o bezpečnosti života. Takýto záväzok by sa mal podporiť, pretože bude výhodný pre obe strany.

Na samom konci hodiny sa navrhuje zhrnúť a určiť, či boli ciele dosiahnuté. V tomto prípade boli všetky ciele dosiahnuté pomocou vybraných úloh, pretože boli pôvodne plánované na kolektívnu aktivitu a na zdôraznenie silných stránok každého študenta. Na tejto hodine mal učiteľ možnosť zhodnotiť všetky vedomosti žiakov, ktoré nadobudli počas školského roka. A tiež každý účastník mal možnosť ukázať svoje osobnostné kvality a skúsiť pôsobiť v tíme, cítiť sa ako súčasť veľkého tímu, ktorý v budúcnosti dá dobrú lekciu o interakcii medzi ľuďmi.

Túto lekciu možno viesť medzi vyššími aj strednými manažérmi, čím sa mierne zmení scenár mimoškolskej aktivity o životnej bezpečnosti. Ak vezmeme do úvahy špecifiká veku a triedy, je možné študentov spočiatku nerozdeľovať, ale dať im možnosť v každej fáze vybrať si deti, o ktorých si myslia, že sú hodné. Až potom vzniká možnosť, že niekto sa jednoducho nebude môcť zúčastniť súťaží a niekto sa naopak zúčastní každej etapy, pretože je sebavedomejší alebo má podporu triedy, keďže je lídrom. . Toto všetko je potrebné vziať do úvahy a na základe toho si zostaviť vlastný scenár mimoškolskej aktivity o životnej bezpečnosti. A keďže učitelia už približne poznajú triedu a svoje deti, bude sa im ľahšie opravovať zadania, ktoré nie sú vhodné pre túto skupinu.

Najdôležitejšie je vedieť chalanov zaujať a splniť ich očakávania. Ak bolo na začiatku hodiny uvedené, že každý hľadá dobré známky, tak na konci musia všetky deti dostať zaslúženú odmenu, inak sa budú konať ďalšie akcie s minimálnym úspechom, ktoré nebudú v rúk organizátora. Tak smelo do toho! Veľa štastia!

Náčrt mimoškolskej aktivity o životnej bezpečnosti

Téma: „Zaistite mršinu pred ohňom, predíďte problémom skôr, ako zasiahne“

Cieľ : zovšeobecniť vedomosti o požiarnej bezpečnosti, rozvíjať zručnosti bezpečného správania,

Úlohy:

Hravou formou si upevnite vedomosti na tému „Požiarna bezpečnosť“, vštepujte zručnosti správneho konania v prípade požiaru a poskytovania pomoci pri záchrane osôb, naučte sa rýchlo a správne vyhodnotiť nebezpečnú situáciu a čo najlepšie ju prekonať. to.

- Rozvíjať schopnosť predvídať možné extrémne situácie, rozvíjať zručnosť ich správnej analýzy a primeraného správania sa v nich;

Rozvíjať zmysel pre zodpovednosť a bezpečné správanie

Predbežná príprava : Triedy sú rozdelené do tímov, ktoré si musia zvoliť kapitána, meno a motto. Každý tím má nakresliť niekoľko znakov na danú tému. Počítajú sa iba maľované značky, ktoré sú v súlade s požiarnou bezpečnosťou:

Nehádžte ohorky z cigariet; nevešajte bielizeň nad sporák; nezabudnite uhasiť oheň; hasiaci prístroj; je zakázané fajčiť atď.

Kartičky, ktoré sa rozdávajú deťom za výhru v súťaži, čím viac kariet, tým väčšia šanca na výhru

Priebeh podujatia:

Úvodný prejav učiteľa

Existuje starogrécka legenda. V dávnych dobách, keď Zeus vládol celému svetu, ľudia, ktorí sa práve usadili na zemi, boli slabí, bezmocní a bojazliví. Nemohli ani myslieť, ani pochopiť, čo okolo seba videli. S hrôzou pozerali na búrkové mraky, pražiace slnko, nekonečné more a vysoké hory. Pred všetkým, čo ich strašilo, sa ľudia skrývali v jaskyniach. V tom čase nemali ani bývanie, ani rodinný dom: ľudia si nevarili jedlo ani sa neohrievali pri ohni. A takýto život bol úbohou existenciou. Titán Prometheus sa svojím veľkým srdcom zľutoval nad ľuďmi a odvážne porušil Zeusov zákaz: nedávať ľuďom oheň. Keď titán vstúpil do paláca, vzal malú ohnivú iskierku a ukryl ju v prázdnom stonke trstiny a priniesol ju ľuďom na zemi. Odvtedy na zemi svietia jasné svetlá ohňov. Zišli sa okolo nich celé rodiny ľudí, vyprážali mäso, zohrievali sa a tancovali. Teraz ľudia žili veselšie a priateľskejšie a titán Prometheus sa z toho úprimne tešil. Učil ľudí, ako krotiť oheň, taviť meď a kovať zbrane. Vďaka Prometheovi sa ľudia naučili myslieť a zrejme po prvýkrát aj cítiť ako ľudia.

Oheň sa stal spoľahlivým spoločníkom a pomocníkom ľudí. Je ťažké si predstaviť odvetvie ľudskej činnosti, kde sa nepoužíva oheň. Oheň podlieha iba šikovným rukám. Ak s ním budete zaobchádzať neopatrne, opäť sa stane divokým, zničí doslova všetko, čo mu stojí v ceste, spôsobí obrovské škody a zničí ľudí. Oheň uniká spod ľudskej kontroly a podriadenosti a mení sa na oheň. Oheň je mimoriadne nebezpečný, krutý, nepriateľský jav voči všetkému živému. Dnes si požiare po celom svete vyžiadajú tisíce obetí a ničia cennosti v hodnote miliárd rubľov. Všetci ste už určite viackrát videli, ako sa našou dedinou preháňa hasičské auto, ktoré poplašnými signálmi blokuje stály hluk ulíc. To znamená, že niekde je požiar.

Požiar predstavuje nebezpečenstvo pre zdravie a život ľudí, čiže ide o mimoriadnu udalosť (mimoriadnu situáciu). A v prípade núdze je hlavnou vecou neprepadať panike a konať správne a kompetentne.

Bezpečnostný vzorec:

- Predvídať nebezpečenstvo;
- Ak je to možné, vyhýbajte sa;
- V prípade potreby konajte

Pravidlá požiarnej bezpečnosti treba dodržiavať doma aj v škole, pripomenú vám ich účastníci dnešnej hry. Do hry sa zapoja dva tímy. Prosím kapitánov, aby predstavili tímy.

Tím Ogonyok

Motto: "Pamätajte, priatelia, že nemôžete žartovať s ohňom!"

Tím "hasiči"

Motto: Každý občan pozná hasiča číslo 01!“

Prezentácia poroty:

Takže začnime:

ja. "zahrievanie" Každému tímu dám postupne hádanku, hádanku uhádli - 1 karta

    V malej stodole sa udržiava stovka ohnísk. (zápasy)

    Červená krava zjedla všetku slamu (oheň)

    Malý, vzdialený, no prináša veľké problémy. (iskra)

    Kde sú ľudia neopatrní s ohňom, tam bude určite oheň (oheň)

    Na streche je stĺp a v chatrči je obrus. (dym)

    Na podlahu padol uhlík,
    Horela drevená podlaha.
    Nepozeraj. Nečakaj, nestoj
    A naplňte ho: (vodou)

    Ako malé sestry
    Osvetlenie zápasov doma
    Čo by si mal urobiť?
    Okamžite tie zápasy (odniesť)

    Zje všetko bez toho, aby mal dosť,
    A ak sa napije, zomrie.

(oheň)

    Žuvam – neprežúvam, jem všetko.

(Oheň.)

10. Drevený chvost, ostrý nos

Buď som krompáč, alebo..... /sekera/

    Uši a mašľa, nad nimi hrnček

Prázdny hrká, plný mlčí..... /vedro/

    Kovový krk je tyč,

Dva háčiky - bez nosa

Keď je požiar

Smelo lezie do tepla..... /hák

    Všade sa ponáhľam

A hovorím si jednoducho... /šrot/

    Pripravený pomôcť všetkým

A kopať a zaspať.

Ako sa volám chlapci? Uhádli ste všetci? ..../ lopata/

    Ponáhľa sa a bzučí: "Daj prednosť v jazde!"

Žmurkanie modrým okom

Ak príde včas - problémom pre deti a dospelých je fajčenie. /hasičské auto/

II "Zavolajte hasičov"

Pomoc príde včas, |
Ak zavoláte správne.
Vytočte požadované číslo
A ukáž mi, ako na to:

Zero-One“ môcť vytáčať.
A pomenujte to neskôr
Mesto, ulica a dom,
A byt, kde bývaš,
A aký má zámok.
A tiež povedzte: „Dávam vám svoje priezvisko,
Aj telefónne číslo,
Kde stojím."

Dvaja účastníci za družstvo musia správne telefonicky privolať hasičov. Telefóny sú umiestnené vedľa poroty.
Zdvihnú telefón, zavolajú 01 a utekajú späť. Kto je rýchlejší a správnejší?

III . Teraz si otestujeme vaše vedomosti a pripomenieme si rôzne situácie s ohňom.

Kto si nedáva pozor na oheň?
Hrozí požiar
Deti, pamätajte
Že sa nemôžete zahrávať s ohňom!

Váš televízor sa rozsvieti. Aké by mali byť vaše činy?

- deaktivovať energiu;

- prikryte vlhkou handričkou;

- v prípade potreby zavolajte „01“ a zavolajte hasičov.

Vaše šaty sú v plameňoch. Ako budete konať?

- musíte spadnúť na podlahu;

- prikryte vlhkou handričkou;

- nemôžeš bežať

Ako prekonať zadymené miesto?

- ohýbanie sa;

- zadržať dych;

- použite mokrý uterák.

Čo robiť, keď si všimnete oheň ?
(Naliehavo informujte hasičov, prijmite opatrenia na uhasenie požiaru, evakuáciu detí a záchranu majetku.)
Je možné rozbiť okenné sklo počas? oheň ?
(Toto nie je možné, pretože nasávaný vzduch sa zvyšuje spaľovanie. )
Ak vám vonia byt plynu , dochádza k úniku, je možné svetlo zapnúť a vypnúť?
(Toto nie je možné, pretože použitie prepínača môže spôsobiť iskra , čo povedie k oheň alebo výbuch .)
Vymenujte aspoň 5 liekov hasenie oheň.
(Voda, piesok, zem, konáre, plsť, azbestová prikrývka, hasiace prístroje.)
Prečo sa východy z priestorov v detských ústavoch otvárajú von?
(Pre rýchlejšiu evakuáciu detí počas oheň. )

Je možné dusiť hasiaci prístroj elektrický spotrebič pod napätím? Ak je to možné, tak ako?
(Je to možné. Oxid uhličitý, prášok, freón.)

Môcť hasič jazda autom cez križovatku s nelegálnym semaforom? Ak áno, ako? Ak nie, prečo nie?
(Pri pípaní buďte opatrní.)
Aké sú pravidlá ochrana pred ohňom Akú bezpečnosť treba dodržiavať pri zakladaní vianočného stromčeka?
(Správne osvetlenie. Nemôžete používať sviečky, prskavky, petardy, celuloidové hračky. Nemôžete vyrábať kostýmy z vaty, gázy alebo papiera, ktorý nie je napustený retardérom horenia.)

Ako sa dostať do miestnosti naplnenej fajčiť ?
(Plaz sa, zakry si tvár mokrou vreckovkou, plaz sa po stene.)


IV . Štafeta hasičskej prilby

Jeden z členov tímu pribehne k hasičskej prilbe visiacej na klinci, zloží si ju, nasadí si ju a vráti sa k svojmu tímu, odovzdá prilbu ďalšiemu hráčovi, ktorý musí dobehnúť na miesto a zavesiť prilbu na klinec. Toto sa opakuje, kým celý tím nedokončí úlohu.

V. Doplňte vetu: „Požiarna bezpečnosť je...“

Z uvedených možností odpovede vyberte tú správnu

    Prírodné riziká (všetko, čo súvisí s prírodou: sopky, močiarne plyny, rašeliniská atď.)

    Požiarna bezpečnosť sú udalosti, situácie, javy spojené s ohňom alebo jeho derivátmi (uhlie, ohniská, iskry atď.), ktoré môžu spôsobiť ujmu (telesné zranenie, chorobu alebo dokonca smrť)

    Nebezpečenstvo spôsobené človekom (všetko, čo súvisí s priemyslom, dopravou, technológiou pre ľudí a prírodu)

    Sociálne nebezpečenstvá vytvorené samotným človekom (vojny, konflikty, domáce nepokoje, neopatrnosť, nízke teploty atď.)

    Možné (potenciálne) nebezpečenstvá: úder blesku, elektrický skrat, domáce potreby (holiaci strojček, žehlička,..)

VI. Štafetový beh „Hasičstvo“

Aby ste porazili oheň,

Treba to rýchlo uhasiť!

V blízkosti tímov stoja vedrá s vodou. Prázdne vedrá na opačnej strane. Prezentujúci majú jednorazové poháre, ktoré sa budú odovzdávať z ruky do ruky ďalším účastníkom. Vodu musíte nabrať pohárom a bez toho, aby ste ju rozliali, preneste ju do iného vedra. Kto prinesie viac vody a rýchlejšie?

VII . "Bezpečné požiarne nebezpečné slová"

Pomocou tipov premeňte „požiarne nebezpečné“ slová, ktoré ste dostali, na „bezpečné“ tým, že z nich nahradíte, pridáte alebo vymažete len jedno písmeno.

* PLAMEŇ - _ _ _ _ _ (primitívna rodina).

* SPARK - _ _ _ _ (rybia pochúťka).

* CAMPFIRE - _ _ _ _ _ _ (Katolícky kostol).

* PLYN - _ _ _ _ (oko) - _ _ _ (hluk).

* CIGARETOVÝ ALE - _ _ _ _ _ _ (lahodný mäsový výrobok).

* GUNDUP - _ _ _ _ _ (strukovitá rastlina fúzy).

* LUCHINA - _ _ _ _ _ _ (starodávny názov pre masku).

* BURN - _ _ _ _ (hrudník na obilie a múku).

* RAŠELINA - _ _ _ _ (najslávnostnejší koláč).

* ALKOHOL - _ _ _ _ _ (zdravá aktivita).

* SÍRA - _ _ _ _ _ (antilopa horská).

* LOG - _ _ _ _ _ _ (kĺb nohy).

* Únik plynu) - _ _ _ _ _ _(Vták domáci).

*TRAUMA - _ _ _ _ _ (prírodný zelený koberec).

(Odpovede: pl A ja - pl e ja a s kra - kaviár, kosť R - Kostya l , ha h - G l az - ha m , OK pri rock - dobre O rock, P orech - G orech, l pri hodnosť - l A hodnosť, G ar - l ar, thor f - torus T , sp A rt - sp O rt, síra - síra n A, P jeleň - Komu oleno, ut e chka - ut O chka, bylinky m a - tráva

VIII. "Prekážková dráha"

Sila, obratnosť a obratnosť,
A fyzický tréning
Pre hasiča potrebujete
Dôležité pre hasiča.

Pohyb na gymnastickej lavici. Plazenie cez 4 obruče. Preskočte tyč bez toho, aby ste ju zasiahli. Vezmite si do košíka nafukovaciu loptu. Vráťte sa do tímu.

IX . "Kontrola veliteľov"

Spamäti musia napísať zoznam predmetov na požiarny štít a nakresliť ho na papier.

X. Domáca úloha „Ty mi dávaš – ja ti dávam“

Tímy si navzájom kladú tri otázky.

Popálenie - je veľmi veľkýoheň alebo miesto, kde ste bolioheň ?
(Toto je miesto, kde pozha R.)
To, podľa ruského príslovia,
v plameňoch nehorí a neutopi sa vo vode?
(Je to pravda.)
Z akého dreva je vyrobený?
zápasy ?

(Aspen.)

Čo žiadala stará bosorka v Andersenovej rozprávke od vojaka, aby dostal z dutiny stromu? Totohorľavý námet sa stal názvom rozprávky.
( Flint - kus kameňa alebo kovu na zapálenie ohňa úderom pazúrika. " Flint “ – Andersenova rozprávka.)
Kto ti leží pod nohami?
Ohnivý Zem?

(Niektorí Čiľania a Argentínčania. Súostrovie Ohnivý Pristátie v Čile a Argentíne.)

Pre oftalmológov je ich obľúbeným jedlom praženica, vodiči radi maškrtia bagety a aké špeciálne jedlo majú?hasičov ?

(dusené mäso.)

Ako viete, prianie šťastia námorníkom znie ako „Sedem stôp pod kýlom!“ Podobným želaním ponoriek je „Aby sa počet ponorov rovnal počtu výstupov!“ A tým, v akej profesii, povedia veľa šťastia: „Veľa šťastia vám“?
( Požiarnik . Hadica je hadica na prívod tekutín. Ak sú požiarne hadice suché, znamená to oheň nemal.)
V Rusku sa verí, že táto ikona chráni bývanie pred
požiarov a je patrónkou všetkýchhasičov . Čo je to za ikonu?

(Ikona Matky Božej „Horiaci ker“.)

X. Štafetový beh „Kto sa vie rýchlejšie obliecť“

Tímy sa zoradia za štartovou čiarou, v krátkej vzdialenosti od ktorej sú umiestnené dva kufre s rovnakou sadou vecí: prilba, bunda, topánky. Na signál vedúceho pribehne hráč z každého tímu k svojmu kufru, otvorí ho, oblečie sa a beží na štartovaciu čiaru. Tam si vyzlečie šaty a odovzdá ich ďalšiemu hráčovi, ktorý po oblečení beží ku kufru, vyzlečie a uloží veci späť, vráti sa do tímu atď.

XI. "Záchrana"

Hasiči sú statoční ľudia!
Veď čo je pre nich najdôležitejšie?
Vedieť spolupracovať
Prekonať oheň.

Hasiči sa pri vyslobodzovaní musia pohybovať zadymenou chodbou. Aby sa vyhli otrave oxidom uhoľnatým, používajú plynové masky. Po celej dĺžke sály držia asistenti moderátora obruče - toto je chodba, po ktorej musíte bežať. Na opačnej strane je plynová maska ​​GP-5 pre každý tím. Majú ich aj prví účastníci. Na príkaz vedúceho si musíte nasadiť GP-5 a bežať za ďalším, aby ste ho priniesli pre ďalšieho člena tímu, keď si druhý študent nasadí GP-5, držiac sa za ruky, prejdú cez obruče. Prvý si zloží plynovú masku, aby zostal na bezpečnej strane dymu a odovzdá ju druhému, ktorý ju musí odovzdať tretiemu. Akcia sa opakuje.

XII. Súťaž fanúšikov

Dokončite príslovie:

Niet dymu bez ohňa... (niečo také neexistuje)

Popálil si sa o mlieko a vodu... (odfúkneš).

Z malej iskry... (môže vzniknúť veľký požiar).

Moskva z centovej sviečky (vyhorela)

Pravda nehorí v ohni.. (a neutápa sa vo vode).

Ak vám chýba oheň -... (neuhasíte ho).

Pozor na problémy... (kým žiadne nebudú).

Porota zhrnie výsledky súťaže (spočítaním počtu kartičiek a dokončených kresieb)

Deti predvádzajú hasičské hry.

Raz som to hodil pod okno

Petarda sa roztočila,

Pomyslel som si: "Len budem žartovať..."

Zrazu strecha začala horieť.

Na prechádzke pri rieke

S kamarátmi sme zapálili oheň.

Ak budete dodržiavať pravidlá,

Potom nebudú žiadne popáleniny.

Vždy na dovolenke

"Televízia" je pre mňa zapnutá,

Počítač aj sporák -

Do jedného zásuvkového vodiča.

Po akomkoľvek požiari

Tá predstava je strašná!

Vyhorené domy -

Popol je hrozný!

Spievali sme vám o ohni,

Aby som vás zachránil pred problémami.

Povzbudzujeme vás, priatelia,

S ohňom sa nedá žartovať!

Spodná čiara. Dnes ste zložili prvú skúšku požiarnych zručností. Dúfame, že môžete byť mladými hasičmi.

OBJEDNAŤ:

Počas cvičenia dodržiavajte bezpečnostné pravidlá

- "Byť pripravený"!

- "Vždy pripravený"!

Na boj s ohňom

- "Byť pripravený"!

- "Vždy pripravený"!

XIII . Bodovanie a oceňovanie víťazných tímov.

Chlapci, ďakujem veľmi pekne, že ste dnes hrali. Dúfam, že po prejdení všetkých stanovíšť a splnení úloh ste si upevnili vedomosti o požiaroch a teraz viete, čo robiť, aby ste predišli požiaru!

Scenár pre mimoškolskú aktivitu o životnej bezpečnosti „Buďte opatrní v lese!“ pre mladších žiakov


Bestik Irina Viktorovna, učiteľka Regionálnej špeciálnej (nápravnej) internátnej školy pre deti so sluchovým postihnutím, KSU, Kazašská republika, Severný Kazachstan, Petropavlovsk.
Popis: Scenár mimoškolskej aktivity o bezpečnosti života pre primárny stupeň je určený pre učiteľov a vychovávateľov pracujúcich v triedach prvého stupňa. Pomáha pri oboznamovaní a upevňovaní vedomostí žiakov prvého stupňa s pravidlami osobnej bezpečnosti v prírode, oboznamuje s pravidlami prvej pomoci. Mimoškolskú aktivitu je lepšie vykonávať v máji pred letnými prázdninami.

Cieľ: upevňovanie vedomostí žiakov o základných pravidlách osobnej bezpečnosti v lese.
Úlohy:
- upevniť vedomosti žiakov o nebezpečenstvách, ktoré môžu na človeka v lese čakať;
- hovoriť o pravidlách osobnej bezpečnosti v prírode;
- rozvíjať kognitívnu aktivitu u mladších školákov;
- rozvíjať samostatnosť pri osvojovaní si nových poznatkov;
- vštepovať dodržiavanie pravidiel osobnej bezpečnosti v prírode;
- vštepovať žiakom túžbu starať sa o svoje zdravie a zachovať si život;
- pestovať zmysel pre tímovú prácu, rozvíjať komunikačné schopnosti.

Vybavenie: multimediálna inštalácia, karty a nápisy pre hry, prezentácia, stereo systém, hudobný doprovod.
Prípravné práce: príprava scenára mimoškolskej akcie, príprava prezentácie, výzdoba zborovne, výroba kartičiek a značiek do hier, rozprávanie sa s deťmi v skupinách o nebezpečenstvách v lese, výber hudobného doprovodu.

Priebeh podujatia:

Moderátor 1:
Ahoj, zlaté slnko!
Ahoj, modrá obloha!
Ahoj školská rodinka!
Zdravíme Ťa!
Moderátor 2:
Všetky deti sa zhromaždili v kruhu,
Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ.
Držme sa spolu za ruky
A usmejme sa na seba!
Žiaci sa držia za ruky a usmievajú sa na seba.
Moderátor 1: Milí chlapci, dnes sme sa zišli v tejto hale, aby sme mali vzrušujúcu cestu. Najprv však hádajte, o akom ročnom období táto báseň hovorí.
Hádaj ročné obdobie:
Počasie je horúce,
Rieka nás láka chladom,
Na zber lesných plodov treba ísť do lesa.
Moderátor 2:
Dozreté jahody
Nebuďte leniví, zbierajte!
Na poli raž hučí ako more,
Slávici spievajú na úsvite!
Moderátor 1:
Trávy stoja šťavnaté
Na lúky sa ponáhľajú kosačky.
A teplo a veľa svetla!
Tak to prišlo...( Leto)


Moderátor 2: Chlapci, máte radi leto? ( Áno!) Prečo miluješ leto?
Odpovede detí.
Moderátor 1: V lete mnohí z vás radi relaxujú mimo mesta, na vidieku, na chate a chodia na pešie túry do lesa. Komunikácia s prírodou nám prináša veľa zaujímavého a poučného a hlavne veľa benefitov pre naše zdravie.
Moderátor 2: Ale, bohužiaľ, komunikácia s prírodou nie je vždy prospešná. Nie, nie a nehody sa stávajú pri oddychu mimo mesta alebo pri ceste do lesa. A dnes sa zoznámime s nebezpečenstvami, ktoré nás môžu v lese čakať, a naučíme sa, ako sa v prírode bezpečne správať.
Moderátor 1: Chlapci, aké nebezpečenstvá nás môžu čakať v lese?
Odpovede detí.
Moderátor 2: Správny. Po prvé, v obrovskom lese sa môžete stratiť, a preto by deti za žiadnych okolností nemali ísť do lesa bez dospelých.
Moderátor 1:
Musíte vážne pochopiť:
Bez dospelých nemôžete ísť do lesa!
Je také ľahké sa stratiť:
Choďte ďaleko od domova
A už niet cesty späť...
A už nikdy nepríď k mame.
Moderátor 2: Nemyslite si, že sa môžete stratiť iba na neznámom mieste. Všade sa dá stratiť.


Moderátor 1: V lese by ste mali chodiť len s dospelými. Ak ste náhle stratili svojich rodičov, musíte nahlas kričať, aby ste sa našli v lese hlasom.

Moderátor 2: Ak ste sa stratili v lese, najprv sa zastavte a upokojte sa. Nesmieš panikáriť. Neutekaj, kam sa tvoje oči pozerajú. Počúvajte, zvuky vlaku, auta alebo štekajúcich psov vám veľmi často pomáhajú dostať sa k ľuďom. Pokúste sa určiť strany horizontu a pamätajte si, odkiaľ ste prišli. Poľná cesta alebo cesty pre autá vás môžu zaviesť do obývanej oblasti.
Moderátor 1: Aby ste sa v lese nestratili, musíte sa vedieť orientovať v teréne a správne určiť strany horizontu. A teraz skontrolujeme, či sa viete dobre orientovať v lese. Hra sa volá „Určite strany horizontu“.
Didaktická hra „Určite strany horizontu“
Žiaci musia rozmiestniť rôzne miestne znaky (živica na kmeni ihličnatého stromu, hojný mach na stromoch, mraveniská pri stromoch, bobule rýchlejšie sčervenajú, široké krúžky na pňoch, sneh sa na jar lepí na kamene, v roklinách sa topí rýchlejšie) strany horizontu (sever a juh)
Deti sa hrajú.
Správne odpovede:
Zo severnej strany: Na stromoch je veľa machu, na jar sa sneh lepí na kamene.
Z južnej strany:živica na kmeni ihličnatého stromu, široké prstence na pňoch, sneh sa rýchlejšie topí v roklinách, mraveniská pri stromoch, bobule rýchlejšie červenajú.
Moderátor 2: Aby ste lepšie zistili, aké ďalšie nebezpečenstvá nás čakajú v lese počas túry, pozývame vás zahrať si ďalšiu zaujímavú hru. Hra sa volá „Povedz slovo“.
Didaktická hra „Povedz slovo“.
Žiaci musia uhádnuť slovo v básňach o nebezpečenstvách, ktoré môžu v lese stretnúť.
Moderátor 1:
V mäkkej tráve
Chlapec klame
Má dobrý prst
Bude to chutné, to je vec!
Na prechádzke povie... ( roztoč)
Moderátor 2:
Pozrite sa na toto, chlapci:
Tu sú líšky, sú tu medové huby,
No, toto je na čistinke,
Jedovatý?... ( muchotrávky)
Moderátor 1:
Tí, s ktorými som sa bavil,
Pamätajte - mám žihadlo
A na bruchu je pruh,
Pretože ja... ( osa)
Moderátor 2:
Deti vyšli na čistinku,
Kôpor tam vyrástol.
Nedotýkajte sa ho rukami...
To je strasne...( jedľovec)
Moderátor 1:
Pod plotom, pri bráne,
Tu sa pozrite a nedýchajte:
Ako hrášok na šnúrke
Malé biele... ( konvalinky)
Moderátor 2:
Nerob si zo mňa srandu
Niekedy môžem hrýzť.
Mohol by som ľahko uraziť
Ak naň stúpite bez toho, aby ste to videli.
Pretože som nebezpečný, priatelia,
Pretože som... ( had).
Moderátor 1: To znamená, že sme zistili, aké nebezpečné situácie nás v lese čakajú. Ide o otravu jedovatými hubami a rastlinami, uštipnutím hadom a hmyzom.
Moderátor 2: Hlavným dôvodom takýchto nehôd v prírode je neznalosť prírodných nebezpečenstiev, nadmerné sebavedomie a niekedy úplné ignorovanie najjednoduchších pravidiel osobnej bezpečnosti v prírode.

Moderátor 1: Chlapci, aké rastliny sa nazývajú jedovaté?
Odpovede detí.
Moderátor 1: Je to tak, jedovaté rastliny sú rastliny, ktoré obsahujú chemické látky, ktoré po vstupe do ľudského tela spôsobujú otravu.
Moderátor 2: Chlapi, ktovie, aké jedovaté rastliny sa vyskytujú v našich lesoch?
Odpovede detí.
Moderátor 1: Pri prechádzke lesom zrejme radi zbierate huby. Všetci viete, že to treba robiť opatrne a opatrne, aby ste si nepomýlili nejedlé huby s jedlými hubami. Chlapci, aké jedovaté huby sa nachádzajú v našich lesoch?
Odpovede detí.
Moderátor 2: Správne ste pomenovali všetky jedovaté rastliny a jedovaté huby. No a bližšie nám ich predstavia deti 4. ročníka, ktoré si pripravili náučnú prezentáciu o jedovatých hubách a rastlinách.


Príhovor žiakov 4. ročníka s prezentáciou o jedovatých hubách a rastlinách severného Kazachstanu.
Moderátor 2: Aby sme sa vyhli otravám z jedovatých rastlín a húb, musíme v prvom rade dobre poznať našu pôvodnú prírodu a potom nám žiadne jedovaté rastliny a huby nebudú nebezpečné.
Moderátor 1: Môžete zbierať a jesť len tie bobule, ktoré dobre poznáte. A určite sa odvykajte od zlozvyku vkladať si do úst prvé bobule alebo steblo trávy.
Moderátor 2: Keď sa vyberiete do lesa na huby, pamätajte na jednoduché pravidlo – nezbierajte a neochutnávajte huby, ktoré sú vám neznáme. Aby ste mali väčšiu istotu v rozpoznávaní jedovatých húb, požiadajte skúsených hubárov, aby vám ukázali jedovaté huby.
Moderátor 1:
Nikdy nejedzte
Neznáme bobule...
A huby muchotrávky
Nie je potrebné vkladať do úst:
Moderátor 2:
Zatočí sa vám hlava
Žalúdok bolí
A z otravy
Lekár nezachráni...
Moderátor 1: Chlapci, trochu si oddýchneme a poďme do lesa.
Fyzické cvičenie „Túra v lese“
Zelená cesta ( chôdza na mieste)
Vychádzame na diaľnicu.
Vezmime si so sebou košíky, ( nakláňa sa doprava a doľava)
A niektorí len tak.
Potom po novej ceste ( chôdza na mieste)
Zabočme do obrovského lesa.
Kde sú borovice vysoké ( natiahnite ruky a postavte sa na špičky)
Dotýkať sa neba.
Kde jedle šepkajú rozprávky, ( predstierať, že šepkajú rukami a otáčajú sa do strán)
Brezy a duby.
Kde sú bobule zrelé ( ruky do strany)
A rástli huby. ( natiahnuť nahor X)
Moderátor 1: Netreba zabúdať, že v lese na nás číha ďalšie nebezpečenstvo – hmyz, ktorý nám môže poškodiť zdravie.
Moderátor 2: Chlapci, na aký hmyz by ste si mali dávať pozor v lese?
deti: Kliešte, osy, včely, sršne.
Moderátor 2: Aké nebezpečenstvo predstavuje kliešť pre človeka?
Študent odpovedá.
Moderátor 2: Je to tak, sú prenášačmi nebezpečných chorôb.
Moderátor 1: Aby ste sa ochránili pred uhryznutím kliešťom, musíte si vybrať oblečenie do lesa, ktoré úplne zakryje vaše telo, hlavu a krk. Ruky si môžete natrieť masťou proti hmyzu. Doma je nevyhnutné vykonať úplné vyšetrenie tela a oblečenia.
Moderátor 2: Prisatého kliešťa neodtrhávajte. Aby odpadla, stačí ju vypáliť horiacou zápalkou a ihlou odstrániť nálevník. Rana musí byť ošetrená brilantnou zelenou alebo jódom.
Moderátor 1: Aké nebezpečenstvo predstavujú osy, včely a sršne pre ľudí?
Študent odpovedá.
Moderátor 1: Je to tak, tento hmyz má bodnutie a môže človeka bodnúť.
Moderátor 2: Chlapci, čo budete robiť, ak vás bodne hmyz?
Odpovede detí.
Moderátor 2: To je pravda, musíte opatrne odstrániť žihadlo a umyť ranu. Potom musíte na ranu priložiť chlad.
Moderátor 1: Chlapci, skúsme teraz poskytnúť prvú pomoc obeti. Hra sa volá „Pomôž priateľovi“.
Vonkajšia hra „Pomôžte priateľovi“
V hre sa zúčastňujú dva tímy. Na signál vodcu sa deti rozbehnú k obeti a poskytnú mu pomoc (napríklad prvé nakreslí sústo, druhé utrie miesto uhryznutia vatou a vodou a tretie natrie miesto uhryznutia žiarivo zelenou farbou, štvrtý ju utesní lepiacou náplasťou).
Deti sa hrajú.

Moderátor 1: V lese môžete nájsť aj hada. Najbežnejším hadom v Kazachstane je zmija. Najčastejšie sa zmija nachádza v norách rôznych zvierat, hnilých pňoch, kríkoch a štrbinách. Had môže človeka uštipnúť, ak naňho stúpi alebo ho vyruší. Preto si na miestach, kde sa vyskytujú hady, treba dávať pozor.