Корисний та небезпечний вогонь. Презентація на тему "Вогонь – друг і ворог людини" Вогонь корисний та небезпечний


Батищева Олена Володимирівна, вчитель початкових класів

Відкритий урок з ОБЖ

на тему: « Вогонь – друг чи ворог людини? »

Цілі:- закріпити теоретичні знання про причини, через які може виникнути пожежа в приміщенні, у транспорті, на природі;

Закріпити знання дітей щодо правил пожежної безпеки;

Закріпити знання про виклик пожежної служби 01.

Хід уроку

1. Організація класу.

2. Робота над новим матеріалом.

- Хлопці, слово «вогонь» відоме людині з давніх-давен. А хто скаже, вогонь-друг чи ворог людини?

Так, вогонь – давній друг людини. Але про вогонь, як про друга ми нерідко забуваємо. Адже з його допомогою відбувається багато корисних справ. Він правильно служить у повсякденному побуті та на виробництві. І хлопці готові боронити вогонь як нашого друга.

Учений.:

Нам без доброго вогню

Обійтися не можна дня.

Він надійно дружить із нами.

Гонить холод. Гонить морок,

Він привітне полум'я

Піднімає, наче прапор.

Всім вогонь добрий потрібен,

І за те йому шана,

Що хлопці гріє вечерю,

Ріже сталь і хліб пече.

Вчений.:

Корисні властивості вогню навчилися використовувати сталевари, електрозварювальники та люди інших професій.

Ти бачив, як він керує вогнем?

Залізна маска одягнена на ньому.

Ось будується будинок - подивися вранці,

Він у стьобаній куртці сидить на вітрі.

Варив він опори могутніх мостів,

Варив він судна з величезних аркушів.

Залізо із залізом він може зварити!

Він добрий чарівник, що тут казати.

Учений.:

Знають усі: людина без вогню.

Не живе жодного дня.

При вогні, як за сонця світло!

При вогні та взимку тепло!

Подивіться, хлопці, довкола:

Нам вогонь – повсякденний друг!

Але коли ми недбалі з вогнем,

Він стає нашим ворогом.

Вчитель: -при необережному поводженні вогонь нерідко з вірного друга перетворюється на нещадного ворога, який за лічені хвилини знищує те, що створювалося довгими роками завзятої праці. Він змітає все на шляху, і зупинити його важко.

(Дітей знайомлять із заздалегідь підготовленою інформацією про пожежі у своєму місті.)

Яким буває вогонь, нам розкажуть ось ці хлопці.

Учений.:

Він завжди буває різним,

Дивовижний вогонь.

То буяном потворним,

То тихонь із тихонь.

То він змійкою квапливою

По сухій ковзає корі
То косматою рудою гривою

Палає на зорі.

Учений.:

Ось на сірнику, як на гілці,

Блакитний тремтить листок.

Ось ламаючи прути клітини.

Хижак робить кидок.

Учений.:

Стрічку гладила Анюта

І побачила подруг,

Відволіклася на три хвилини

І забула про праску.

Тут справа не до жарту!

Ось що означає – три хвилини!

Стрічки немає, навколо чад,

Ледве не сталася пожежа.

Учений.:

Змайстрував Сергій пугач,

Постріляв небагато.

А тепер Сергію лікар

Лікує від опіків.

Від такого пугача

Шлях звичайний до лікаря.

Учений.:

Цей дядько не шкодує

Що в лісі недопалок тліє...

На такого дядька дивлячись,

Ми, хлопці, скажемо:

Як же вам не соромно, дядьку?

Ліс нам треба вберегти!

Учений.:

Так, вогонь буває різний-

Блідо-жовтий, яскраво-червоний,

Синій або золотий,

Дуже добрий, дуже злий.

Учений.:

При пожежі, пожежі

Знає кожен громадянин:

При пожежі, пожежі

Набирають "нуль - один".

І ось машини червоні

Поспішають у місця небезпечні,

Перехожі цураються –

Пожежники поспішають.

Вчитель:- Діти, подивіться на виставку ваших малюнків. За ними можна також сказати, що вогонь буває різним.

Вчитель: - на боротьбу з пожежами прямують дуже сміливі відважні люди – пожежники. Кидаючись у вогонь, дим для порятунку людей, майна вони часто забувають про власне життя.

Наразі у розпорядженні пожежників знаходиться сучасна техніка. Так як пожежі виникають у різних місцях, на різних об'єктах, зовсім не схожих одна на одну, то й пожежна техніка дуже різноманітна.

Але відвагою на пожежах вирізняються не лише пожежники, а й звичайні люди. Про таких героїв пишуть у книгах, газетах.

Шукають пожежники,

Шукає міліція,

Шукають фотографи

У нашій столиці

Шукають давно,

Але не можуть знайти

Хлопця якогось

Років двадцять.

З якого твору ці рядки? (С. Михалков «Дядько Степа».)

Серед героїв, які відзначилися на пожежі, часто бувають школярі та навіть тварини.

Про пожежі. Про біди. Які приносить вогонь, написано багато книжок. У тому числі дитячих.

Чому ж для дітей написано багато книг про пожежі, про причини пожеж та обіди, які вони приносять? (Бо часто пожежі виникають з вини дітей.)

На нашій виставці представлено лише невелику частину таких книг.

З яких творів взято такі рядки? Ці твори є на нашій виставці.

Що за дим над головою?

Що за грім над бруківкою?

Будинок палає за рогом.

Що за морока стоїть кругом?

Ставить сходи команда,

З вогню рятує будинок.

(С. Михалков «Дядько Степа».)

Море полум'ям горить,

Вибіг із моря кит:

«Гей! Пожежні, тікайте!

Допоможіть, допоможіть!

(К.Чуковський «Плутанина»)

З тріском клацанням та громом

Встав вогонь над новим будинком.

Озирається кругом,

Махає червоним рукавом.

(С.Маршак «Кошкін дім»)

3. Фізкультхвилинка.

Доповніть відсутні слова у віршованих рядків.

Випав на підлогу куточок,

Дерев'яна підлога запалила.

Не дивись, не чекай, не стій,

А залий його… (водою)

Якщо молодші сестрички

Запалюють будинки сірники,

Що ти маєш зробити?

Відразу сірники ті… (відібрати)

Якщо де зберігається сміття

Або просто різний мотлох,

Треба буде попрацювати,

Навести лад там.

Мітлу, лопату взяли

І швидко все… (прибрали)

А тепер відгадайте загадки.

Учений.:

Шипить і сердиться,

Води боїться

З мовою, а не гавкає.

Без зубів, а кусає. (Вогонь)

Учений.:

Рудий звір у печі сидить,

Рудий звір на всіх сердиться.

Він від злості їсть дрова

Цілу годину, а може дві.

Ти його рукою не чіпай,

Спокусає всю долоню. (Вогонь)

Учений.:

Що буває, якщо пташки

Запалюють вдома сірники? (Пожежа)

Учений.:

Летіла мошка-

Осінні ніжки.

На стог села

Все сіно з'їло. (Сірники)

4. Робота над новим матеріалом.

Вчитель:- Хлопці! Щоб не сталося лиха, щоб на нашій землі було якнайменше пожеж, необхідно знати та дотримуватись правил пожежної безпеки. Послухайте та запам'ятайте!

Хлопці! Пам'ятайте про те,

Що не можна грати із вогнем.

Хто з вогнем не обережний,

В того пожежа можлива.

Сірники – не чіпай!

У сірниках – вогонь!

Не грай, друже, зі сірником.

Пам'ятай, вона мала.

Але від сірника-невеликого

Може будинок згоріти вщент.

Біля будинку та сараю

Розпалювати вогонь не смій!

Можливо біда велика

Для будівель та людей.

Якщо майно хочеш зберегти,

Не йди, коли топиться піч.

Не суши білизну над газом –

Все згорить єдиним разом!

Включена праска, господарів немає,

На простирадлі димиться слід.

Хлопці! Заходи вживайте,

Праску гарячу вимикайте.

Щоб уникнути всяких бід,

Вогню на ялинку ходу немає.

Запам'ятайте, діти,

Правила ці!

Ти про пожежу почув –

Скоріше про це дай сигнал.

Нехай пам'ятає кожен громадянин

Пожежний номер 01

01запам'ятайте цей телефон.

У разі пожежі знадобиться вона.

5. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота у групах.

1 завдання:розповісти про причини виникнення, гасіння та заходи щодо запобігання пожежам при ….

1 група – пожежі у приміщенні

2 група – пожежі на природі

3 група – пожежі у транспорті.

2 завдання:інсценування телефонної розмови «Дзвінок за телефоном 01».

Про що ми сьогодні говорили на уроці?

А зараз я перевірю, як ви засвоїли матеріал нашого уроку. Заповніть картки, які лежать на вашому столі. Треба прочитати питання та викреслити неправильну відповідь, якщо вона є.

6. Підсумок уроку.

Хлопці! Дотримання правил пожежної безпеки допоможе державі зберегти сотні тисяч рублів, а найчастіше здоров'я та життя людей.

Заняття з «Основ безпеки життєдіяльності», 2 клас

Розробила та провела Малиновська Н. В.

Тема: «Вогонь – корисний та небезпечний»

Мета: показати позитивну та негативну роль вогню у житті людини.

Завдання:

    Переконати дітей у неприпустимості витівок з вогнем;

    Формувати вміння виконувати правила пожежної безпеки під час користування вогнем;

    Виховувати мужність, винахідливість, рішучість;

    Вчити працювати у групах.

Обладнання:

    Ілюстрації на тему пожежної безпеки, малюнки дітей.

    Дитяча художня література, фрагменти із творів дитячих письменників на тему заняття.

Хід заняття.

    Організаційний момент.

    Постановка теми та цілей заняття.

Діти. Полум'я – таємниче та загадкове, дивитися на нього можна нескінченно. Стає спокійно, добре думається та мріється.

- Григорій Остер також вважає вогонь другом. Послухайте, до чогому він закликає. (Підготовлений учень читає вірш)

Сірники – найкраща іграшка для нудних дітей.

Тапин краватка, мамин паспорт.

Ось і маленьке багаття.

Якщо тапочки підкинути або віник підкласти,

Можна ціле стілець підсмажити, в тумбочці зварити юшку.

Якщо дорослі кудись сірники заховали від вас,

Поясніть, що сірники для пожежі вам потрібні.

- Чи має рацію поет? А як вважаєте ви: вогонь – друг чи ворог? Сьогодні ми спробуємо відповісти на це та деякі інші питання (відкривається план на дошці).


    Вогонь – друг чи ворог?

    Чому виникає пожежа?

    Як не допустити його виникнення?

    Якщо сталася пожежа, як поводитися?

    Вогонь у житті людини.

Знають усі: людина без вогню

Не може жодного дня!

При вогні, як за сонця, - світло!

При вогні та взимку тепло!

Подивіться, хлопці довкола:

Нам вогонь – повсякденний друг!

Але коли ми недбалі з вогнем,

Він стає нашим ворогом.

Знайте, в гніві він сердиться!

Ніколи не змилосердиться!

Знищити може школу,

Поле хлібне, новий будинок

І біля будинку все навколо!

А, піднявшись до небес,

Перекинеться на ліс.

Є. Ільїн

    Зберіть прислів'я

вогонь

слуга,

господар

наш

але

не

(Вогонь наш слуга, але не господар.)

- Поясніть зміст цього прислів'я.

- Так, горе нам, коли вогонь з вірного друга перетворюється на нещадного недруга, що знищує за лічені хвилини те, що створювалося довгими роками завзятої праці. (Вірш читає підготовлений учень.)

Він завжди буває різним, дивовижний вогонь.

То буяном потворним, то тихонь із тихонь,

То він змійкою квапливою по сухій ковзає траві,

То косматою рудою гривою палахкотить на зорі.

Так, вогонь буває різний - блідо-жовтий, яскраво-червоний,

Синій чи золотий, дуже добрий, дуже злий.

А без доброго вогню не можна обійтися і дня.

Він надійно товаришує з нами, жене холод, жене морок.

Він привітне полум'я піднімає, наче прапор.

Усім гарний вогонь потрібен.

І за те йому шанує, що хлопцям гріє вечерю

Ріже сталь і хліб пече.

    Доброго вогню.

Добрий вогонь здавна був другом людини. Яку допомогу він надає?

Діти. Вогонь зігріває нас, допомагає готувати їжу; плавить сталь, з'єднує зварюванням метал.

    Злий вогонь.

Злий вогонь – ворог. Він знищує все живе та неживе.

Вірш Є. Ільїна читає підготовлений учень

Злий вогонь – вогонь пожежі, злий вогонь – вогонь війни!

Від безжальної спеки дні темні, поля чорні.

Жителі земної кулі, громадяни будь-якої країни

Злий вогонь гасити повинні!


1 2 3 4 5

- Визначте, на якому малюнку зображений «добрий» вогонь, а на якому – «злий».

    Причини виникнення пожежі

- З давніх-давен вогонь був супутником людини, вірно служив йому: зігрівав, захищав від диких тварин, допомагав готувати їжу. І сьогодні у свята та у будні він зігріває і годує нас. Але вогонь буває смертельно небезпечним, коли забувають про обережне поводження з ним. Пожежа – не випадковість, а результат легковажності та безтурботності. Де ж та грань, коли вогонь перестає бути другом і стає ворогом людини? Що таке пожежа? (Вислуховуються думки дітей)

Пожежа – це неконтрольоване горіння, що завдає матеріальних збитків, шкоди життю та здоров'ю громадян, інтересам суспільства та держави.

Чому виникають пожежі? (Відповіді дітей).

Так, люди перестають бути обережними з вогнем. Які приклади, відомі вам, це підтверджують?

    Гра "Я - не я". Вихідне становище: стоячи біля парти.Якщо на моє запитання ви можете відповісти "Я!" - то залишаєтеся стояти. А якщо на моє запитання ви подумки відповідаєте: "Не я!" - то, присівши, як би ховаєтеся.

    Дим стовпом здійнявся раптом, хто не вимкнув праску?

    Хто, почувши запах гару, повідомляє про пожежу?

    Червоний відблиск побіг, хто зі сірниками грав?

    Хтось із вас, помітивши дим, каже: «Пожежа! Горимо!»?

    Стіл та шафа згоріли разом, хто сушив білизну над газом?

    Стовп вогню горище огорнув, хто там сірники запалював?

    Хто з вас пустує з вогнем вранці, ввечері та вдень?

    Побіг пожежа у двір, це хто там палив багаття?

    Хто, почувши дим у квартирі, зателефонує «101»?

    Полум'я стрибнуло в листя, хто біля будинку палив траву?

    Хто кидав у вогонь у своїй незнайомі предмети?

Як не треба чинити, щоб не сталося лиха?

    Літературна вікторина.

- Прослухайте уривок,Згадайте назву твору, його автора. Назвіть причину пожежі.

    Море полум'ям горить,

Вибіг із моря кит.

«Гей, пожежники, тікайте!

Допоможіть! Допоможіть!»

Чуковський «Плутанина»; гра лисичок із сірниками привела до пожежі.

З трісканням, клацанням та громом

Встав вогонь над новим будинком,

Озирається кругом, махає червоним рукавом.

С. Я. Маршак «Кошкін дім»: без нагляду було залишено піч.

    Що за дим над головою?

Що за грім на бруківці?

Будинок палає за рогом.

Що за морока стоїть кругом?

Ставить сходи команда,

Від вогню рятує дім.

С. В. Міхалков «Дядько Степа»; діти грали на горищі з вогнем.

    Знайомство з правилами запобігання пожежі. Вирішення ситуативних завдань.

Прослухайте завдання і вирішіть, як правильно вчинити. Поясніть свій вибір.

    Ти повернувся зі школи додому і побачив, що з-під сусідніх дверей струменить димок. Як ти вчиниш?

    Увійдеш у свою квартиру і забудеш про побачений димок.

    Повідомиш про побачене батькам або іншим дорослим (старшому братові чи сестрі, сусідам).

    Зателефонуєш до служби порятунку за телефоном 101 та повідомиш про свої сумніви.

    Слава Кисельов купив петарди та просить тебе допомогти їх запалити на пустирі за будинком. Як ти вчиниш?

    Допоможеш їх запалити.

    Підеш і відмовишся.

    Переконаєш Славу не робити цього та віддати петарди дорослим.

    Іван Семенов знайшов коробку зі сірниками і пропонує тобі залишати «ракетки» у стіну сусідської лазні, яка стоїть поряд з твоїм будинком. Як ти вчиниш?

    З радістю погодишся, адже це так весело!

    Спробуєш умовити Івана віддати сірники дорослим, адже лазня може спалахнути, і ви не зможете згасити полум'я.

    Попросиш Ваню почекати, поки ти збігаєш за іншими хлопцями вашого двору, адже можна влаштувати змагання з метання сірників.

Висновок: пожежу легше попередити, ніж згасити

    Рефлексія.

Як зараз ви відповісте на запитання, поставлене на початку заняття: вогонь – друг чи ворог?

- Що ви розповісте друзям та молодшим товаришам про правила пожежної безпеки?

Література:

    Пожежна безпека. Методичний посібник із навчання школярів. Мінськ. Редакція журналу "Вітрило", 1993.

    Тести навчання та контролю знань з ОБЖ, 2-4 класи. Вітебськ. 2004

    Газета «Початкова школа», № 25 – 26/2003

    Хрестоматія з літератури молодших школярів.

    Матеріали газети "Юний рятівник".




ІНТЕГРОВАНЕ ЗАНЯТТЯ

Середньої групи «А» «Теремок»

МДОУ Д/с «Казка»

Тема: «Вогонь корисний та небезпечний»

(ОБЖ + малювання)

Вихователь: Маштакова Оксана Анатоліївна.

2010 – 2011 навч. рік

Тема: «Про пожежну безпеку»

Програмний зміст: Ознайомити дітей із пожежонебезпечними предметами. Сформувати уявлення дітей про користь та шкоду вогню. Закріпити знання про те, що горить, не горить. Викликати почуття небезпеки вогню; довести до свідомості думку, що цими предметами не можна користуватися самостійно.

Продовжувати вчити малювати поролоном; розвивати образну уяву.

Попередня робота: Читання С.Маршака «Кошкін дім»; бесіда про пожежонебезпечні предмети; завчання потішки «Тилі бом, тилі бом ...»; розглядання альбому "01"; ігри з пожежною машиною та с/р Пожежні».

Словник: пожежа, електроприлади, полум'я, язички, розетка, кухонна плита.

Матеріали:

    предметні картинки;

    коробка сірників;

    різні предмети;

    альбомний лист;

    набір гуашевих фарб;

    2 шматочки поролонової губки;

    склянка із водою;

    серветки.

    штемпельна подушка.

Хід заняття

1. Організаційна частина

— Хлопці, прислухайтеся, мені здається, що щось харчує.

(Діти прислухаються, шукають предмет, який пищав).

— Хто це може бути?

- Так, це сірники! Як цікаво! Вони щось говорять. (Всі знову прислухаються).

— Сірники кажуть, що дуже хочуть пограти снами.

— А в що будемо грати?

— Сірники пропонують, щоб ми їх запалювали, а сірники горітимуть. Усім буде тепло та весело.

- Хлопці, хочете пограти з вогнем? (Так).

(Вихованець запалює сірник).

- Як чудово! Сам сірник дерев'яний, головка у неї із сірки. Подивіться, як сірник швидко спалахує, як гарно горить дерев'яна паличка, вогонь такий яскравий.

— Ой, хлопці, дивіться, вогонь підкрадається до моїх пальців. Хоче мене обпекти! Я дуже боюся!

- Хлопці, допоможіть мені, будь ласка! Що треба робити?

(Подмухати, кинути на підлогу).

— Врятуйте мене, скоріше дуйте… (Діти гасять вогонь).

— Ой, дякую вам, я так злякалася! А ви? (Так, і ми теж злякалися).

— А якби я кинула запалений сірник на підлогу, що б було? (Відповіді дітей: спалахнув би килим і сталася пожежа).

— Правильно, спалахнув би килим і сталася пожежа. Ось виявляється, яке велике лихо від маленького сірника. Отже, слід запам'ятати правило:

Не май такий поганий

Де сплять сірники,

Д/І «Що горить, що не горить».

— У наших будинках і квартирах багато різних речей, які дуже добре горять, тому всі, і дорослі, і діти мають бути дуже обережними з вогнем. А які це предмети, давайте зараз ми з вами знайдемо.

(Виховник ставить відгадки предметні картинки на дошку)

Працювати їй зовсім не ліньки,

Їжу готує щодня. (Кухонна плита)

… (Розетка).

Зі зморшками і складками, (Електрична праска!)

Прилади, які працюють від електрики, називають електроприладами. Значить, вони небезпечні.

У ньому може статися

замикання.

А в будинку пожежа станеться.

2. Практична частина

— Чи завжди хлопці, вогонь буває поганим? Навіщо люди розводять вогонь?

(Щоб погрітися, приготувати їжу, посмажити шашлик, палити сміття).

— Давайте згадаємо і уявимо вогонь. Якого він кольору?

(Якщо діти не пам'ятають, можна розглянути картинку із зображенням вогню).Він червоного та помаранчевого кольору, біля вогню є язички полум'я.

– Вогонь дуже гарний, якщо він тихий та мирний. Ось ми й намалюємо зараз добрий вогонь, який нас не обпалюватиме.

Фізмінутка - психогімнастика

— Перш ніж ми з вами почнемо малювати, давайте перетворимося на маленькі вогники. Спочатку ви потихеньку горіли, а потім почали розгорятися більше і більше, вище та ще вище. ( Діти імітують вогонь.

Практична частина

    Для того щоб намалювати вогонь потрібно взяти поролоновий шматочок, злегка опустити в фарбу,

    Постукати об серветку, щоб забрати зайву фарбу.

    Злегка торкнутися жовтої фарби і легкими дотиками до паперу починаємо малювати, заповнюючи весь контур малюнка.

— Хлопці, я сподіваюся, у вас не трапилося ніколи таке лихо, давайте ще раз згадаємо правила пожежної безпеки. Чого дітям не можна робити?

(Відповіді дітей).

— Не можна брати до рук сірники та запальнички.

- Не можна запалювати газову плиту.

— Не включати праску та інші електроприлади.

— Не вставляти предмети та пальці в розетку.

— Якщо сталася пожежа, потрібно викликати пожежну машину? (01)

— У наших будинках є ще багато предметів, які можуть бути небезпечними та через які може статися пожежа. Які це предмети? ( праска, фен, телевізор, холодильник, магнітофон).Багато хто з них працює від електрики, ми їх називаємо електроприладами. У них теж живе вогонь і при неправильному поводженні з приладами або поломкою може вирватися назовні.

— У наших будинках і квартирах багато різних речей, які дуже добре горять, тому всі, і дорослі, і діти мають бути дуже обережними з вогнем. Пожежі дуже небезпечні. У великому вогні можуть згоріти різні предмети. А які це предмети, давайте зараз ми з вами знайдемо.

(Діти знаходять по всій групі предмети, які можуть горіти і пояснюють свій вибір).

Не май такий поганий

Звички – в будиночок носа пхати,

Де сплять сірники,

Тому що сірники – не синички,

Може полум'я вилетіти з сірника,

Так що нехай уже сплять вони в ліжечку,

Але не треба лоскотати їм п'яти,

Тому що з-за п'ят

У будинку може спалахнути безладдя

І таке - ах стовпотворіння,

Що згорить мій вірш.

Д/І «Вгадайте небезпечний предмет»

— Послухайте загадки та відгадайте, про які предмети ці загадки.

Працювати їй зовсім не ліньки,

Їжу готує щодня. (Кухонна плита)

Голова моя кругла, — Не лізь у мене предмети,

Є два очі у мене Дітка, — скаже малечі… (Розетка).

Я, не хваста, скажу: Ідуть дуже милі,

Всіх друзів омолоджу! Веселі та гладкі!

Ідуть до мене похмурі - Значить я надійний друг -

Зі зморшками і складками, Електрична праска!

— Для того, щоб намалювати вогонь, потрібно взяти поролоновий шматочок, опустити злегка в фарбу, постукати про марлеві подушечки і легкими дотиками до паперу починайте малювати. Вогонь легкий, повітряний, язички полум'я швидко піднімаються вгору – ось уже всі дрова в нашому багатті горять.

Якщо провід залишити без уваги,

У ньому може статися

Короткий і довгий замикання.

Електроприлад тоді загориться,

А в будинку пожежа станеться.

Ідеш вулицею, багаття – побачив ти –

Ще горить.

Коли згасне, ти не чекай,

Швидше повз проходь.

Воронцова Ольга Олександрівна
Корисний та небезпечний вогонь

Тема:

Корисний та небезпечний вогонь

Ціль:

Створення соціальної ситуації розвиток діяльності дітей із предметним світом правилами безпечногоповодження з предметами

Розповісти дітям про роботу пожежників, виникнення пожеж та правила поведінки під час пожежі, про те, що в разі потреби дорослі дзвонять "01".

Озброїти знаннями, вміннями, навичками для дії в екстремальній ситуації.

Формувати уявлення про правила безпечної поведінки з вогнем.

Розвивати уяву, кмітливість, конструктивні здібності.

Формувати у дітей усвідомлене та відповідальне ставлення до виконання правил безпеки.

Вправляти дітей у виразній вимові «Ши-ши».

Викликати бажання у дітей бути завжди обережними з вогнем.

Форма проведення:

Урок безпеки життєдіяльності.

Методи та прийоми:

Словесні: Читання вголос вірша

Пояснення

Наочні: Картинки на тему

Набір цифр від одного до п'яти

Картини «Пожежники гасять вогонь»

"Пожежна машина"

Предмети (запальничка, сірники, свічка)

Метод спостереження – спостереження за вогнем (горіння свічки)

Метод практичного навчання: Д/і «Пожежні машини»

Д/і «Який буває вогонь

Попередня робота:

1. Читання вірша С. Я. Маршака "Котячий будинок". Розмова за твором.

2. Обігравання сцени пожежі з дітьми за ролями за віршем С. Я. Маршака "Котячий будинок".

3. Розгляд картини "Гасіння пожежі". Розмова щодо картини».

4. Конкурс малюнків, виставка малюнків «Тілі-тілі-тілі бом! Зайнявся кішковий будинок».

Словникова робота:

Розучування чистомовки "Ши-ши-ши."

Збагачення словника "Можна, можливо", «Не можна», « Вогонь» , "Пожежна машина".

Хід заняття.

(Вношу гарну скриньку, в ній: сірники, запальничка, свічка. Звертаю увагу на мальовничу скриньку)

Бажаєте дізнатися, що там? (Показ предметів)

Навіщо потрібні ці предмети? (розпалювати вогонь)

(Показ послідовно картинок «Вогник», «Мангал», «Піч», "Газова плита")

Навіщо люди розводять багаття? (грітися, готувати їжу, палити сміття)

Мангал? (смажити шашлик)

Газова плита? (готувати обід)

Пекти? (щоб було тепло та готувати їжу)

Ми розповіли який вогонь добрий, корисний, потрібний, але вогонь буває злий, безжальний, підступний.

(Запалюю свічку, розглядаємо вогонь, називаємо колір вогню)

Якщо не згасити свічку, що станеться? (Свічка згорить, виникне пожежа)

У наших квартирах і будинках багато речей, які добре горять, тому всі дорослі діти мають бути дуже обережними з вогнем. Пожежі небезпечні! У великому вогні можуть згоріти меблі, одяг, іграшки, і навіть люди.

(Читання чистомовки)

Ши-ши-ши загорілися очерети,

Ши-ши-ши ти пожежа туші,

Ши-ши-ши побігли малюки,

Гасимо, гасимо, ми пожежу загасимо.

Хлопці, а щоб у нас не трапилося ніколи такого лиха, давайте розкажемо правила пожежної. безпеки

Що робити дітям? (З показом картинок)

Не можна брати до рук сірники, запальнички

Не можна запалювати газову плиту

Не можна включати праску

Не влазити пальцями та іншими предметами в розетку

А як потрібно викликати пожежну машину? (показ картки "01")

Згадаймо вірш "Котячий будинок" (читання та промовляння разом з дітьми знайомих чотиривіршів)

Почувши сигнал тривоги, приїхала пожежна машина. Почала гасити пожежу та загасила.

(Показ картинки "Пожежна машина")

Зверніть увагу на пожежну машину незвичайну. (Прошу дітей уважно розглянути з скількох і яких геометричних фігур вона складається)

Скільки кіл? (5)

Скільки овалів? (2)

Скільки квадратів? (2)

Скільки трикутників? (4)

Скільки прямокутників? (2)

(Ця робота супроводжується показом цифр).

Підсумок:

А тепер ми станемо в маленьке коло, повернемося навколо себе і перетворимося на маленькі вогники

Спочатку ми потихеньку горимо

(Діти роблять коло ширшим)

Потім почали розгорятися більше, більше, вище, вище.

(Діти імітують вогонь, піднімаючи руки вгору)

І ось вогонь став великим, небезпечним та підступним

Щоб не було лиха, ми вже знаємо правила. Зараз ми їх повторимо

Сірники не можна. (брати)

Газ не можна. (Запалювати)

Праска не можна. (включати)

У розетку пальці не можна. (Вставляти)

Діти, постарайтеся запам'ятати ці правила і завжди дотримуватися, щоб пожежна машина не приїжджала до вашого будинку!

Публікації на тему:

«Вогонь – друг, вогонь – ворог». Конспект відкритого заняття у старшій групіКонспект відкритого заняття у старшій групі на тему: "Вогонь - друг, вогонь - ворог людини". Мета: закріпити знання про шкоду вогню, про безпечну.

"Вогонь-друг, вогонь-ворог". Конспект заняття з ОБЖ у старшій групіМуніципальний бюджетний дошкільний навчальний заклад дитячий садок «Зернятка» села Работки Конспект заняття з ОБЖ у старшій групі.

Конспект НОД з безпеки у середній групі «Вогонь – друг, вогонь – ворог»Інтеграція освітніх областей: "Безпека", "Пізнання", "Комунікація", "Здоров'я", "Соціалізація". Мета: поглиблення та систематизація.

Конспект НОД з ОБЖ у середній групі «Вогонь друг – вогонь ворог»Конспект НОД з ОБЖ у середній групі «Вогонь друг- вогонь ворог» Завдання: - закріплювати знання дітей про правила протипожежної безпеки;

Конспект ООД для дітей 6–7 років «Вогонь – друг, вогонь – ворог»Конспект ООД 6-7 років на тему: «Вогонь-друг, вогонь-ворог» Завдання: Вчити дітей розповідати про те, яку користь приносить вогонь людині.

Конспект «Уроку безпеки» у підготовчій групі «Вогонь-друг, вогонь – ворог»Програмні завдання: - закріпити знання дітей про причини пожежі, про елементарні правила поведінки під час пожежі; - формувати вміння.


























Включити ефекти

1 із 26

Вимкнути ефекти

Дивитись схожі

Код для вставки

ВКонтакті

Однокласники

Телеграм

Рецензії

Додати свою рецензію


Слайд 1

Урок – подорож

Єлісєєва Катерина Степанівна, вчитель початкових класів МОУ ЗОШ №17 Г. Улан-Уде республіки Бурятія.

Урок ОБЖ, 1 клас

Слайд 2

Слайд 3

Відгадайте загадку

Рудий звір у печі сидить.
Рудий звір на всіх сердиться.
Він від злості їсть дрова
Цілу годину, а може дві.
Ти рукою його не чіпай,
Спокусає всю долоню.

Слайд 4

Вогонь – друг чи ворог людини?

  • Слайд 5

    Вогонь – друг

  • Слайд 6

    Знайте!

    Знають усі – людина без вогню
    Не живе жодного дня.
    При вогні, як при сонці ясно,
    При вогні та взимку тепло.
    Подивіться, хлопці, довкола:
    Нам вогонь-
    Щоденний наш друг.
    Але коли ми недбалі з вогнем,
    Він стає нашим ворогом.

    Слайд 7

    Слайд 8

    Вогонь – ворог

  • Слайд 9

    Причини пожежі

  • Слайд 10

    Увага!!!

  • Слайд 11

    При виході через задимлений коридор

  • Слайд 12

    При пожежі у будинку

  • Слайд 13

    Слайд 14

    А тепер давайте пограємось!

    Слайд 15

    Вогненебезпечні предмети

    Вогненебезпечні предмети

    Слайд 16

    Наберіть номер пожежної служби!

    Слайд 17

    Слайд 18

    Вирішіть кросворд

    На ньому можна працювати, грати, навчатися.

    Усі хлопці хочуть мати його вдома.

    Пузатий, носатий

    На плиті сопів.

    Потім раптом заспівав пісню.

    На ній готують їжу.

    У нашій кімнаті одне

    Є чарівне вікно.

    У цьому вікні чудес повно.

    Що це за вікно?

    Слайд 19

    Виберіть те, що потрібно пожежному.

    Слайд 20

    Загадка

    На стог села – все сіно з'їло.

    Слайд 21

    Шипить і сердиться,
    Води боїться,
    З язиком, а не гавкає,
    Без зубів, а кусає.

    (Вогонь)

    Слайд 22

    Що буває, якщо пташки
    Запалюють у будинку сірники?

    Слайд 23

    Смілив вогонь, вони сміливіші,
    Він сильний, вони сильніші,
    Їх вогнем не злякати,
    Їм до вогню не звикати!

    (Пожежні)

    Слайд 24

    Шипить, і піна летить.

    (Вогнегасник)

    Слайд 25

    Визнач свій настрій

    • відмінне
    • я був впевнений у собі
    • мені було важко
    • я втомився
  • Слайд 26

    Нехай вогонь у серцях палає, а пожеж не буває!

    Переглянути всі слайди

    Конспект

    Обладнання:

    Хід уроку

    Вітання гостей.

    Нехай піде хлопцям про запас

    Дуже важливий наш урок!

    Повідомлення мети та завдань уроку

    Відгадайте загадку: (3 слайд)

    Рудий звір у печі сидить.

    Рудий звір на всіх сердиться.

    Він від злості їсть дрова

    Цілу годину, а може дві.

    Ти рукою його не чіпай,

    Спокусає всю долоню (вогонь)

    Вогонь – друг (5 слайд)

    Вогонь – ворог

    Звук пожежі (7 слайд)

    Витік побутового газу;

    Знають усі – людина без вогню Не живе жодного дня. При вогні, як при сонці ясно, При вогні та взимку тепло. Подивіться, хлопці, довкола: Нам вогонь -

    Щоденний наш друг. Але коли ми недбалі з вогнем, Він стає нашим ворогом.

    При пожежі у будинку:

    Фіз. хвилинка (13 слайд)

    Гра «Згаси пожежу!»

    називає адресу, де горить;

    свій номер телефону;

    своє прізвище;

    на якому поверсі горить;

    як краще під'їхати до будинку;

    скільки під'їздів у будинку.

    Вирішіть кросворд (18 слайд)

    Відгадайте загадки

    Літала мошка - соснова ніжка,

    Шипить і сердиться,

    Води боїться,

    З язиком, а не гавкає,

    Що буває, якщо пташки

    Смілив вогонь, вони сміливіші,

    Він сильний, вони сильніші,

    Їх вогнем не злякати,

    Висить - мовчить, а перевернеш,

    Гра: Відсутні слова.

    Зла пожежа.)

    (Квартирі.)

    (Праска)

    (Грав.)

    (Газом.)

    (Запалював.)

    (Костер.)

    (Траву.)

    (Предмети.)

    (01)

    (Виклич

    водою)

    відібрати)

    прибрали)

    (пісок)

    Робота у групах

    1 група

    2 група

    Дихати через мокру тканину.

    3 група

    Рефлексія (25-26 слайди)

    Дякую за урок!

    Література

    Мета: познайомити із основами пожежної безпеки.

    Ознайомити з основними причинами пожеж, первинними засобами пожежогасіння;

    Вчити дотримуватись правил пожежної безпеки;

    Навчати діям у разі виникнення пожежі;

    Виховувати особистість, готову до творчої діяльності та моральної поведінки.

    Обладнання:

    Мультимедійна установка, презентація «Урок-подорож «Вогонь – друг і ворог людини», картки для групової роботи, малюнки на ППБ, пожежні знаки, предмети гри.

    Хід уроку

    Організаційний момент (2 слайд)

    Вітання гостей.

    Сьогодні ми маємо незвичайний урок. Ми не вирішуватимемо приклади та завдання, ми не будемо записувати пропозиції. А ми говоритимемо про найцінніше, про найдорожче – про людське життя, про те, як його зберегти в момент небезпеки.

    Нехай піде хлопцям про запас

    Дуже важливий наш урок!

    Повідомлення мети та завдань уроку

    Відгадайте загадку: (3 слайд)

    Рудий звір у печі сидить.

    Рудий звір на всіх сердиться.

    Він від злості їсть дрова

    Цілу годину, а може дві.

    Ти рукою його не чіпай,

    Спокусає всю долоню (вогонь)

    Сьогодні на уроці ми відповімо на запитання: «Вогонь – друг чи ворог людині?» Дізнаємося причини пожежі і як поводитися, якщо сталася пожежа. (4 слайд)

    Вогонь – друг (5 слайд)

    Опанування цієї величезної стихійної силою природи дало можливість людині забезпечити себе світлом та теплом. Вогонь допоміг йому розселитися на Землі, подолати несприятливі життя людини кліматичні умови, що панували у окремих галузях земної кулі. Без вогню неможливе життя Землі. Він потрібен усюди: у будинках та школах, на заводах та фабриках, на фермах та у сільськогосподарському виробництві. Вогонь плавить руду, допомагаючи людині отримати метал. Робота двигунів внутрішнього згоряння, польоти реактивних лайнерів та космічних кораблів стали можливими завдяки освоєнню та вмілому застосуванню могутньої сили вогню.

    Знають усі – людина без вогню Не живе жодного дня. При вогні, як при сонці ясно, При вогні та взимку тепло. Подивіться, хлопці, довкола: Нам вогонь -

    Щоденний наш друг. Але коли ми недбалі з вогнем, Він стає нашим ворогом.

    Вогонь – ворог

    Звук пожежі (7 слайд)

    Вогонь – ворог, який залишив свої сліди історія всіх епох і народів. Тисячі міст та сіл зникли у гігантських мовах полум'я. Безцінні твори, створені розумом та талановитими руками попередніх поколінь, перетворилися на порох. Вогонь занапастив мільйони людських життів. За своїми трагічними наслідками пожежі не поступалися епідеміям, посухам та іншим лихам. (8 слайд)

    Причини виникнення пожежі (9 слайдів)

    Діти, подумайте і назвіть, з яких причин може виникнути пожежа? Необережне поводження з вогнем – сірники, багаття;

    Порушення правил пожежної безпеки під час експлуатації печей;

    Порушення правил безпеки під час користування електропобутовими приладами;

    порушення правил зберігання та використання горючих та легкозаймистих рідин;

    Витік побутового газу;

    Необережне поводження з піротехнічними виробами (хлопавки, петарди, бенгальські вогні, феєрверки тощо)

    Знають усі – людина без вогню Не живе жодного дня. При вогні, як при сонці ясно, При вогні та взимку тепло. Подивіться, хлопці, довкола: Нам вогонь -

    Щоденний наш друг. Але коли ми недбалі з вогнем, Він стає нашим ворогом.

    Як поводитися під час пожежі (11-12 слайди)

    Найголовніше під час пожежі – не панікувати, а згадати те, чого навчали раніше.

    Якщо вийти з приміщення неможливо:

    Оціни обстановку, переконайся в наявності небезпеки та визнач, звідки вона виходить.

    Виклич пожежну охорону за телефоном 01.

    Повідом про пожежу сусідам, відключи газ, електроенергію, по можливості закрий вікна та двері.

    Негайно покинь приміщення, йди у бік протилежної пожежі.

    Рухайся до виходу або у бік не задимленої сходової клітки.

    При виході через задимлений коридор:

    Накрийся мокрою щільною тканиною, рушником, ковдрою.

    Дихай через мокру хустку, тканину, одяг.

    Рухайся до виходу, пригнувшись чи повзком – унизу диму менше.

    При пожежі у будинку:

    Повернися, щільно зачини вхідні двері.

    Дверні щілини та вентиляційні отвори заткни мокрими ганчірками.

    Подавай сигнали рятувальникам через вікно шматком яскравої тканини або ліхтариком.

    При задимленні приміщення або підвищенні температури вийди на балкон, щільно зачини за собою двері.

    Фіз. хвилинка (13 слайд)

    Гра «Згаси пожежу!»

    Пізнавальні та розважальні ігри. (14 слайд)

    Назви вогненебезпечні предмети (15 слайд)

    Набери номер пожежної служби (16-17 слайдів)

    Учень "дзвонить" по телефону в пожежну частину та доповідає диспетчеру пожежної частини, що сталося:

    називає адресу, де горить;

    свій номер телефону;

    своє прізвище;

    на якому поверсі горить;

    як краще під'їхати до будинку;

    скільки під'їздів у будинку.

    Вирішіть кросворд (18 слайд)

    Виберіть те, що потрібно пожежному (19 слайд)

    Відгадайте загадки

    Літала мошка - соснова ніжка,

    на стог села - все сіно з'їло. (сірник) (20 слайд)

    Шипить і сердиться,

    Води боїться,

    З язиком, а не гавкає,

    Без зубів, а кусає. (Вогонь) (21 слайд)

    Що буває, якщо пташки

    Запалюють у будинку сірники? (пожежа) (22 слайд)

    Смілив вогонь, вони сміливіші,

    Він сильний, вони сильніші,

    Їх вогнем не злякати,

    Їм до вогню не звикати! (пожежні) (23 слайд)

    Висить - мовчить, а перевернеш,

    шипить, і піна летить. (Вогнегасник) (24 слайд)

    Гра: Відсутні слова.

    Ця куля в руках недарма Раніше, якщо була пожежа, Вгору злітала сигнальна куля - Звал пожежників у бій з пожежею, Де з вогнем безтурботні люди, Там здійметься в небо кулю, Там завжди загрожувати нам буде ... ( Зла пожежа.)

    Раз, два, три, чотири – У кого пожежа у…? (Квартирі.)

    Дим стовп піднявся раптом Хто не вимкнув ...? (Праска)

    Червоний відблиск побіг, Хто зі сірниками…? (Грав.)

    Стіл та шафа згоріли разом, Хто сушив білизну над …? (Газом.)

    Стовп вогню горище обійняв Хто там сірники…? (Запалював.)

    Побіг пожежа у двір Це хто там палив...? (Костер.)

    Полум'я стрибнуло у листя Хто біля будинку палив…? (Траву.)

    Хто кидав у вогонь при цьому Незнайомі...? (Предмети.)

    Пам'ятай кожен громадянин Цей номер … (01)

    Дим побачив – не позіхай І пожежників… (Виклич

    Випала на підлогу вугілля, Дерев'яна підлога запалила. Не дивись, не чекай, не стій А залий його…( водою)

    Якщо молодші сестрички Запалюють вдома сірники, Що ти маєш зробити? Відразу сірники ті …. ( відібрати)

    Якщо де зберігається сміття Або просто різний мотлох, Треба буде попрацювати, Навести лад там. Мітлу, лопату взяли І швидко все… ( прибрали)

    Пожежа не чекає! До ящика кидок!!

    Насип на осередок рятівний. (пісок)

    Правила пожежної безпеки у міській квартирі

    Пожежі небезпечні тим, що завдають людям величезних збитків, а найголовніше – забирають людські життя. Від одного непотушенного сірника може згоріти цілий будинок. Найкращий захист від пожежі – знання та дотримання правил пожежної безпеки. Не балуйтеся вдома із сірниками, запальничками. Це – одна із причин пожеж.

    Не залишайте без нагляду увімкнені електроприлади, особливо праски, обігрівачі, телевізори, світильники та ін. Виходячи з дому, не забудьте їх вимкнути.

    Не забувайте вимикати газову плиту. Якщо відчуєте запах газу, не запалюйте сірників і не вмикайте світло. Терміново провітріть квартиру.

    Не сушіть білизну над плитою. Воно може спалахнути.

    Феєрверки, свічки, бенгальські вогні запалюйте подалі від ялинки, краще взагалі поза домом.

    Робота у групах

    Нині ми поділимося на три групи. Кожна група отримає картки, підготується за ними та розповість про те, що потрібно робити у разі виникнення пожежі в житлі.

    (Клас розбивається на три групи)

    1 група– Ваші дії під час загоряння телевізора.

    Знеструмити телевізор (витягти вилку з розетки).

    Повідомити у пожежну охорону за телефоном 01.

    Якщо горіння продовжується, накрити телевізор щільною тканиною, підходячи до телевізора збоку, можна облити його водою.

    Якщо ви не в змозі впоратися з вогнем, залишити приміщення, щільно закривши двері, вікна. Повідомити сусідів.

    2 група- Ваші дії в задимленому приміщенні, якщо є можливість виходу.

    Зателефонувати до служби порятунку «01».

    Дихати через мокру тканину.

    Рухатися, пригнувшись або поповзом до виходу.

    Не входити туди, де велика концентрація диму.

    Щільно зачинивши двері, рухатися вздовж стіни до сходів.

    3 група- Ваші дії у випадку, коли вогонь відрізав шлях до виходу.

    1. Зателефонувати до служби порятунку «01» 2. Заткнути ганчірками всі щілини у двері, поливати двері водою. 3. Створити запас води у ванній кімнаті. 4. Перебувати краще на підлозі біля вікна, дихаючи через мокру тканину, або вийти на балкон. 5. Взяти з собою мокру ковдру, щоб захиститися від вогню (якщо почне проникати), ліхтарик та яскраву ганчірку для сигналу рятувальникам.

    Рефлексія (25-26 слайди)

    Діти, що вам запам'яталося? Підніміть руку, хто вважає, що він сьогодні добре працював на уроці? Хто не дуже задоволений своєю роботою на уроці? Підніміть руку, хто на наступному уроці працюватиме краще, ніж сьогодні?

    Дякую за урок!

    Література

    «Іскру туші до пожежі, біду відводь до удару» КВК, Вальнова Людмила Єгорівна, вчитель початкових класів м. Амурська

    Урок-подорож «Вогонь-друг і ворог людини», Лепьохіна Л.С., МОУ «ЛСОШ №2»

    «Вогонь – небезпечна гра», презентація, Щедрова Є.В., вихователь МДОУ №16 «Росинка», м.Сєвєродвінськ

    Вікторина «Пожежна безпека» Підготували учні 9-го класу МОУ ЗОШ с.Святославка Оганджанян О., Андрієнко Є., Класний керівник Сергадєєва Ганна Володимирівна

    Завантажити конспект